Citation
Florida veterans of the First World War, all services, 1917-1919

Material Information

Title:
Florida veterans of the First World War, all services, 1917-1919
Series Title:
Special archives publication
Creator:
Florida -- Dept. of Military Affairs
Place of Publication:
St. Augustine, Fla.
Publisher:
State Arsenal
Publication Date:
Language:
English
Physical Description:
9 v. : map ; 28 cm.

Subjects

Subjects / Keywords:
World War, 1914-1918 -- Registers ( lcsh )
World War, 1914-1918 -- Statistics ( lcsh )
Military decorations -- United States ( lcsh )
Veterans -- Registers -- Florida ( lcsh )
World War, 1914-1918 -- Registers of dead -- Florida ( lcsh )
Genre:
non-fiction ( marcgt )

Notes

General Note:
Cover title.
General Note:
"Our special archives publications volumes 21 through 29 are the initial volumes of a more extensive projected series we hope to reporduce [sic] on the records of Floridians who served ... during the First World War."--[v.1, p.ii]
Funding:
The Florida National Guard's Special Archives Publications was digitized, in part by volunteers, in honor of Floridians serving both Floridians in disaster response and recovery here at home and the nation oversees.
Statement of Responsibility:
Florida Dept. of Military Affairs.

Record Information

Source Institution:
Florida National Guard
Holding Location:
Florida National Guard, St. Augustine Barracks
Rights Management:
All rights reserved by the Florida National Guard. Digitized with permission.
Resource Identifier:
000961001 ( ALEPH )
17430117 ( OCLC )
AES3991 ( NOTIS )

Downloads

This item has the following downloads:


Full Text



Digitized with the permission of the
FLORIDA DEPARTMENT OF MILITARY AFFAIRS

FLORIDA NATIONAL GUARD





SOURCE DOCUMENT ADVISORY

Digital images were created from printed source
documents that, in many cases, were photocopies of
original materials held elsewhere. The quality of
these copies was often poor. Digital images reflect
the poor quality of the source documents.

Where possible images have been manipulated to
make them as readable as possible. In many cases
such manipulation was not possible. Where
available, the originals photocopied for publication
have been digitized and have been added,
separately, to this collection.

Searchable text generated from the digital images,
subsequently, is also poor. The researcher is
advised not to rely solely upon text-search in this
collection.



RIGHTS & RESTRICTIONS

Items collected here were originally published by the
Florida National Guard, many as part of its SPECIAL
ARCHIVES PUBLICATION series. Contact the Florida
National Guard for additional information.

The Florida National Guard reserves all rights to
content originating with the Guard.



DIGITIZATION

Titles from the SPECIAL ARCHIVES PUBLICATION series
were digitized by the University of Florida in
recognition of those serving in Florida's National
Guard, many of whom have given their lives in
defense of the State and the Nation.






FLORIDA

DEPARTMENT OF

MILITARY AFFAIRS
















22

FLOR IDA
VETERANS OF THE FIRST WORLD WAR
ALL SERVICES
1917-1919

Jackson, Calhoun, Gulf, Gadsden, Liberty
Franklin, Leon, Wakulla, Jefferson
Madison, Taylor





STATE ARSENAL

ST. AUGUSTINE, FLORIDA










STATEOFFLORIDA.
DEPARTMENT OF MILITARY AFFAIRS
OFFICE'OF THE ADJUTANT GENERAL




POST OFFICE BOX 1008
STATE ARSENAL, ST. AUGUSTINE
32085-1008






The Special Archives Publication Series of the Historical
Services Division are produced as a service jo Florida
communities, historians, government agencies, and to any other
individuals, historical or geneological societies, and national
or regional governmental agencies which find the information
contained herein of use or value.

At present, copies of all Special Archives Publications are
provided to certain state and national historical repositories at
no charge. A nominal fee is charged all other individuals and
institutions to help defray production costs.

Information about the series is available from the
Historical Services Division, Department of Military Affairs,
State Arsenal, St. Augustine, Florida.


Robert Hawk
Director























Our Special Archive Publications volumes 21 through 29 are
the initial volumes of a more extensive projected series we hope
to reporduce on the records of Floridians who served in the
military or naval service of the United States during the First
World War. The material in the present volumes is copied from
the onion-skin, typed originals in our vault. These are a master
role of all Floridians, listed by county, who served on active
duty during the First World War.

In addition, we have an extensive card file on all
Floridians who served in the war. It is planned for the next
installment in this particular archival project to be detailed
biographical and career listings of all Floridians who were
killed, died or were wounded in action during the war era. (Our
card files show place of birth and residence, next of kin, age,
all dates of promotion, battle honors, if any, career unit
assignments and date and place of wounding/death where
appl cablee.

Copies of all Department Special Archives Publications are
distributed to the Florida State Depositories by the Florida
Department of State.







*JACKSON ^/-^

GIBADSDENH N
ACALHOUN )fAT HAMILTOE ST O j
LEONT MADISON
/ f ____ ^> fJF ^^^/ ^ UVAL* *


BAKuER
LIBERTY\ WAUUA. SCUWANNEEL

TAYLOR 8


























lCLA
GULLF
DIXIE ALACHUA PUTNAM



1 jpg 'MARION

VOLUSIA

eCmRus LK E

SEMIHOLE
*LORIDA -HERNANDO

ORANGE
PASCO

HLLSOROUGH 03 CEO-

BREVARD



I MANATEE HARDEE | ( OKEECHOBEE \ /^





\^ iST.-LUCIE
HIGHLANDS
SAAOT E SOTO
MARTINW
CWkRLG~r GLDES


HENHUDRY PAFLM $EACH




HOLMES IACxl4N B ROWA
SANTA ROSA I I COULIER



\. ] ,y, ICALNOUN MONROE /






GULr


tdF


IA






FLORIDA STATE DEPOSITORIES
State Documents are distributed to the following depository libraries and are available
to Florida citizens for use either in the libraries or on interlibrary loan, subject to
each library's regulations. An asterisk (*) indicates libraries that are obligated to
give interlibrary loan service. Requests should be directed to the nearest depository.

Bay County Public Library (1968) St. Petersburg Public Library (1968)
25 West Government Street 3745 Ninth Avenue, North
Panama City, Florida 32401 St. Petersburg, Florida 33713

Bay Vista Campus Library (1982) *State Library of Florida (1968)
Documents Department Documents Section
Florida International University R. A. Gray Building
151st Street & N.E. Biscayne Blvd. Tallahassee, Florida 32301-8021
North Miami, Florida 33181
Stetson University (1968)
Broward County Division of Libraries (1968) Dupont-Ball Library
Post Office Box 5463 Deland, Florida 32720-3769
Fort Lauderdale, Florida 33310
Swisher Library (1968)
Cocoa Public Library (1968) Jacksonville University
430 Delannoy Avenue Jacksonville, Florida 32211
Cocoa, Florida 32922
*Tampa-Hillsborough County Library (1968)
*Florida Atlantic University (1968) 900 North Ashley Street
Library Tampa, Florida 33602
500 Northwest 20 Street
Boca Raton, Florida 33431 *University of Central Florida (1968)
Library
*Florida International University (1971) Post Office Box 25000
Documents Section Orlando, Florida 32816
Tamiami Campus Tamiami Trail
Miami, Florida 33199 *University of Florida Library (1968)
Documents Department
*Florida State University Library (1968) Gainesville, Florida 32611
Documents Maps Division
Tallahassee, Florida 32306 *University. of Miami Library ,(1968)
Gov't Publications
*Jacksonville Public Library (1968) P. 0. Box 248214
122 North Ocean Street Coral Gables, Florida 33124
Jacksonville, Florida 32202
*University of North Florida Library (1971)
Miami Iea P btc Library (1968) Documents Division
2100 Col fAvenue Post Office Box 17605-Pottsburgh Sta.
Miaibeach, Flo'-da 33139 Jacksonville, Florida 32216

*Miami-Dade Public Library System (1968) *University of South Florida (1968)
101 West Flager Library.- Special Collections
Miami, Florida 33130 4204 Fowler Avenue
Tampa, Florida 33620
*Ocala Public Library (1972)
15 South Osceola Avenue University of West Florida (1968)
Ocala, Florida 32670 Doucments John Pace Library
Pensacola, Florida 32504-0101
*Orange County Library District (1968)
101 E. Central West Palm Beach Public Library (1968)
Orlando, Florida 32801 100 Clematis
West Palm Beach, Florida 33401


























CALHOUITi COUNTY

WORLD WAR VETERA~TS.









CALHOUN COUNTY
WCERD WAR I VETERANS

ARMY

OFFICERS
NAME RANK RESIDENCE

Banks, John I'lmer 2nd Lt. Blountstown

Crozier, Gordon T. Captain Blountstown

Newsome, Sidney O. 1st Lt. Frink

Pitts, William Riley 2nd Lt. Frink

ARMY
ELiSTED MEN (White)
NAME RESIDENCE

Adams, Jesse C. Blountstown
Atkinson, Elmer R. Altha
Ayers, Jesse M. Altha
Ayers, 'Joseph H. Altha
Ayers, William A. Blountstown

Bailey, Busby Blountstown
Bailey, George D. Chipola (Altha)
Bailey, John M. Chipola
Barbee, Elmer Blountstown
Barbee, Oscar Blountstown
Bishop, Robert G. Blountstown
Blackmon, Iza Altha
Bowen, Doaier E. Blountstown
Bowen, Henry E. Blountstown
Bozeman, John H. Blountstown
Bozeman, John W. Scotts Ferry
Bracewell, Beno L. Blountstown
Branch, James B. Scotts Ferry
Branch, John D. Scotts Ferry
Branch, William E. Scotts Ferry
Bridges, DeWitte T. Blountstown
Brock, Ira Blountstown
Brown, Thomas H. Blountstown
Bryant, Leon Blountstown
Bryant, Uzema Blountstown
Burke, Marion Bonus Clarksville

Calhoun, John S. Blountstown
Capps, Alton F. Altha
Cayson, Tom. L. Blountstown
Clewis, Andrew B. Blountstown'
Colliniworth, Wiley Blountstown
Cook, Arthur Altha








ARMY
ENLISTED MEN (White) Cont.
NAME RESIDENCE

Daniels, Elbert Kinard
Darley, Robert Frink
Davis, Charles M. Altha
Davis, Daniel L. Blountstown
Davis, Frank Blountstown
Davis, Joe Blountstown
Davis, Will Blountstown
Dawson, Edward F. Clarksville
Dees, Curtis M. Scotts Ferry
Dennis, Frank D. Blountstown
Desteuben, Albert E. Marysville
Dillard, Henry F. Altha
Dillard, John Altha
Duncan, Charley Blountstown
Duncan, Charlie Lee Scotts Ferry

Fisher, Eugene C. Frink
Ford, Fred Clarksville
Franklin, William B. Scotts Ferry
Franklin, William J. Blountstown

Gaskin, Carloss L. Blountstown
Gaskin, Herbert Beauregard Blountstown
Gaskin, Ray S. Blountstown
Gaskin, Shelby Gunn Blountstown
Glasgow, Bill Blountstown
Gray, Walter C. Clarksville

Hanna, Daniel E. Altha
Hansford, Clarence W. Altha
Harper, Rosey Y. Altha

Johnson, James H. Altha
Johnson, Jonah Altha

Lamb, George E. Carr
Leonard, John E. K. Frink
Linton, James R. Clarksville
Linton, Roland H. Clarksville

McClellan, Harry G. Blountstown
McClellan, John H. Blountstown
McClellan, Tom Blountstown
McKenzie, Daniel A. Blountstown
McKeown, Josh Blountstown
McKeown, Buel H. Blountstown
Metcalf, Reuben P. Altha
Mills, William J. Altha
Musgrove, Jasper K. Altha

Nichols, Arthur W. Clarksville
*.chols, Perry A. Altha







Calhoun County Continued
ARMY
ENLISTED MEN (White) Cont.
NAME RESIDENCE

Nichols, Roy 0. Altha
Nichols, Stephen Henry Clarksville

Palmer, Daniel L. Blountstown
Parham, David H. Clarksville
Parish, Edward Jesse Elountstewn
Parish, Jesse H. Blountstown
Parish, John Blountstown
Parish, Reuben Blountstown
Parish, Silas Blountstown
Parish, William D. Blountstown
Patterson, Tom Blountstown
Peacock, Jake Altha
Pennington, Herman Grady Blountstown
Perkins, William H. Athens
Phillips, Brady Blountstoin
Phillips, Daniel
Pippin, Charley J. Blountstown
Pitts, Joe Ben Frink
Pitts, Owen Kinard
Pitts, Willis Frink
Player, Robert E. Blountstown
Pollock, Eli V. Altha
Powell, Clarence Carr

Richards, Thomas W. Altha
Richards, Wilbur W. Altha
Roberts, Jim Blountstown
Roland, Bidle L. Clarksville

Segers, Ellis B. Blountstown
Seigler, Marion S. Blountstown
Sellers, Henry A. Altha
Shoupe, Joe Kinard
Simpson, Ben T. Blountstown
Smith, Moses L. Willis
Smith, Will Blountstown
Stephens, James F. Blountstown
Stevens, Matthew L. Clarksville
Stone, Ben Blountstown
Stone, James Dissle Blountstown
Storey, Joe Blountstown

Tatum, Sonny Altha
Taylor, Cary Carr
Taylor, Hugh H. Blountstown
Taylor, William C. Altha
Tucker, Lucius Blountstown







Calhoun County Continued
ARMY
ENLISTED MEN (White) Cont.
NAME RESIDENCE

Waldroff, Jesse F. Altha
Walsingham, James Bdward Altha
Watson, Flake E. Altha
Whittington, John Henry Altha
Williams, Jewett Clarksville
Wimberly, John E(early) Altha
Wood,-Benjamin F. Blountstown
Wood, Mathew F. Carr
Wood, Thadious G. Blountstown

Yon, Newton C. Blountstown

ARMY
ENLISTED MEN (Colored)
NAME RESIDENCE

Abbott, William A. Carr

Baker, Edmon Blountstown
Baker, George B. Blountstown
Baker, James Blountstown
Baker, Robert Blountstown
Bartell, Major Blountstown
Bess, Wig Blountstown
Brooks, Elliott Blountstown
Brown, Randolph Blountstown
Burman, Frank Scotts Ferry
Butler, Charlie Clarksville
Byrd, Allen Blountstown

Carter, Joe Frink
Clements, Robert Blountstown
Coe, Walter Blountstown
Cooper, Obbie Lewis Altha

Davis, Allen Blountstown
Davis, Jonas Jr. Blountstown
Davis, Martin Jr. Blountstown
Dawson, James Ocheesee

Eady, Thomas R. Blountstown

Faison, Archie Altha
Flake, Clifford Blountstown

Gillan, Jessie Blountatown

Hudley, Dan Blountstown
Hymes, Willie Blountstown







Calhoun County Continued
ARMY
ENLISTED MEN (Colored) Cont.
NAME RESIDENCE

Jackson, John Blountstown
Johnson, Cleve Blountstown
Jones, John H. Blountstown

Long, Albert Chipola

Martin, Hezekiah Blountstown
McCathan, Sam Iola
McCollough, Sweety Blountstown
McMiLUan, Duncan D. Blountstown
Milds, Will West Florida
Moining, Ben Blountstomnn

Pollock, Arthur Altha
Pollock, Roland Blountstown
Porter, Roman Selman

Ratcliffe, Walter Altha

Scott, William Scotts Ferry
Shavers, George Blountstown
Shelby, Eakin

Thomas, John Scotts Ferry
Travers, George Blountstown

Watson, Matthews Blountstown
White, Henry C. Blountstown
Whitted, John W. Scotts Ferry
Williams, Sam Blountstown
Willis, George Clarksville

Young, Lucius Blountstown


WOUNDED (White)
NAME RESIDENCE

Bennett, Willis B. Carr
Connell, John Blountstown
Daniels, Coley F. Kinard
Fowler, Ira A. Clarksville
Glasgow, Jack E. Blountstown

NO CARDS FOR WOUNDED (COLORED) FOR CALHOUN COUNTY ARY PERSONNEL

ARfM
DEAD (White)

Cook, Willie W. Carr
Durham, Dallas M. Blountstown






Calhoun County Continued
ARMU
DEAD (White)
NAME

Hires, Ezekiel Chipola
Pitts, John H. Frink
Roberts, John Henry Blountstown
Roland, Grover L. Clarksville
Yon, Joseph J. Altha

DEAD (Colored)

Paines, Frank Calhoun
Porter, Villiam Selman

NAVY
SA-LORS
NAME

Anderson, Cannie Alva Blountstown

Fields, John Endevior Blountstown

Gibson, Will Heck Altha

Hanes, Marshall Cason Altha
Harrell, William Harmon Altha

Johnson, William C. Altha
Jones, John Linwood Carr

Maloy, Gurney Earnest Blountstown

Peacock, Jake Blountstown
Pendarvis, George Richard Blountstown

Rooks, Henry Oswald Altha

Stephens, Albert Franklin Altha
Stephens, Calvin Altha
Stephens, John Daniel Altha
Taylor, John C. Altha
Taylor, Julian Joseph .Altha
Wynn, James Easton Altha

DEAD
Ayers, William Elli Altha

NO OFFICERS OR WOUNDED ENLISTMENT CARDS FOR CALHOUN COUNTY
NAVAL PERSONNEL

COAST GUARD

NO OFFICERS, SAILORS, WOUNDED OR DEAD ENLISTMENT CARDS
MARINE CORPS

NO OFFICERS, SAILORS, WOUNDED OR DEAD ENLISTMENT CARDS




























FRAITLI1 0 COUITTY

WORLD WAR VET'-'iA2S.









FRANKLIN COUNTY

WORLD WAR I VETERANS

ARMY OFFICERS

NAME RANK RESIDENCE

Burns, David F. 2nd Lt. Carrabelle
Cantrell, C. G. 1st Lt. Apalachicola
Coombs, James Percy Lt. Col Apalachicola
Ferris, Frank F. Capt. Apalachicola
Glasgow, William J. Capt. Apalachicola
Hose, Dewitt Spurgeon 2nd Lt. Apalachicola
Johnson, Peter Halverson 2nd Lt. Apalachicola
Mohr, Earl August 2nd Lt. Apalachicola
Ruge J(ohn) Herman 1st Lt. Apalachicola
Wakefield, Francis B Jr 2nd Lt. Apalachicola



ENLISTED MEN (White)

Allen, William H. Apalachicola
Arkudis, James Apalachicola
Armstrong, Lawrence Carrabelle
Ashworth, Arnnie C. Apalachicola

Babb, Fred H. Apalachicola
Bailey, John W. Apalachicola
Ballou, Glenn A. Apalachicola
Barbee, James L. Apalachicola
Barber, Ellis Apalachicola
Black, Dave Apalachicola
Bouington, Jessie Alexander Apalachicola
Bradgen, Alva Apalachicola
Bragden, Osceola Apalachicola
Bragden, Stanford Apalachicola
Branch, Emery Apalachicola
Branch, James David Apalachicola
Brookins, Otto Zenolia Carrabelle
Brown, Carl Carrabelle
Brown, James A. Carrabelle
Brown, Roland E. Apalachicola
Brown, Whittier B. East Point

Cable, Frank Joseph Apalachicola
Caldwell, Richard R. Carrabelle
Carrin, George Apalachicola
Carrin, Isador N. East Point








FRANKLIN COUNTY PAGE 2
World War I Veterans-continued

ARMY ENLISTED MEN (WHITE) Continued

NAME RANK RESIDENCE

Carroll, Richard Apalachicola
Cesaroni, Joseph A. Apalachicola
Chambers, Alfred L. Carrabelle
Coburn, Ross V. Apalachicola
Cooper, James S. McIntyre
Crowson, Henry Carrabelle
Cruse, Energy McIntyre

De Cosmo, James Apalachicola
Dodd, George A. Apalachicola

Edwards, Edward Peter Apalachicola
Edwards, John H. Apalachicola
Edwards, Marion C. Apalachicola

Fackler, Willie F. Carrabelle
Floyd, Alfred T. Apalachicola
Floyd, Percy E. Apalachicola
Fowler, Andrew J. Apalachicola

Gardner, Leroy Apalachicola
Grantham, Joseph T. Apalachicola
Griggs, Lucius Apalachicola
Griswold, Lewis C. Apalachicola

Hamm, Mack W. Apalachicola
Hand, Ivah Lively AtDalachicola
Hartsfield, Reed J. Apalachicola
Hickey, Albert M. Apalachicola
Hileveros, John Apalachicola
Hoffman, Hal Apalachicola
Holley, Franklin N. Jr Apalachicola
Hutchinson, Garfield Apalachicola

Jenkins, James A. Apalachicola
Jenkins, Leonard R. Apalachicola
Johns, Hiram J. Carrabelle
Johnson, Herman S. Apalachicola
Johnson, John G. Apalachicola

Lewis, Paul T. Apalachicola
Long, Louis B. Apalachicola
Lovett, Patrick Apalachicola
Lucido, Salvadore Apalachicola








FRANKLIN COUNTY PAGE 3
World War I Veterans

ARMY ENLISTED MEN (WHITE) Continued


NAME RESIDENCE

Maddox, Eddie R. Apalachicola
Maddox, Emery A. Apalachicola
Maddox, Ernest R. Apalachicola
Maddox, Fred Apalachicola
Maddox, Roy Apalachicola
Maige, James H(enry) Carrabelle
Maige, Robert L. Apalachicola
MAringris, Nick C. Apalachicola
MArshall, John Jr Apalachicola
Mayer, Lawrence F. Apalachicola
McCall, George M. Apalachicola
McLeod, Norris E. Apalachicola
Messina, Ancil G. Apalachicola
Messina, Guy E. Apalachicola
Messina, Herman C. Apalachicola
Mitchell, George W. Apalachicola
Mock, Jesse 0. Carabelle
Mohr, Stephen R. Apalachicola
Montgomery, Joseph B. Apalachicola
Moore, Charles B. Carrabelle
Morris, Angelo Apalachicola
Meachachos, Peter N. Apalachicola

Nedley, Abram Apalachicola
Newman, Carl J. APalachicola

Porter, Cecil Apalachicola

Redlets, Emanuel Apalachicola
Rentz, James T. Carrabelle
Roberts, George Apalachicola
Roberts, Oscar L. Apalachicola
Roberts, Walter A Jr Apalachicola
Rogers, Willie H. Apalachicola
Rossia, Tasos Apalachicola
Russell, Clarence Apalachicola
Russell, LeRoy H. Apalachicola
Russell, Will J. Apalachicola









FRANKLIN COUNTY Page 4
World War I Veterans

ENLISTED MEN (WHITE) Continued

NAME RESIDENCE

Sangaree, Veto Apalachicola
Sarvis, Aaron Edker Carrabelle
Schoelles, Orion Apalachicola
Schoelles, Phillip 0. Apalachicola
Segree, Gad W. Apalachicola
Simmons, John March Apalachicola
Sizemore, Henry M. Apalachicola
Smith, John M. Apalachicola
Smith, Lucious A. Apalachicola
Smith, Robert L. Apalachicola
Spane, Antonio Jr. Apalachicola
Stewart, Herman W. Apalachicola
Straus, Samuel Apalachicola
Straus, Samuel M. Apalachicola
Straus, Walter Apalachicola
Stubbs, Claude W. Carrabelle
Summerford, Ramsey Apalachicola

Tarento, Gios Apalachicola
Thamis, Lasos Apalachicola
Thompson, Elmer A. McIntyre
Thompson, Jeff McIntyre
Thompson, Nichola McIntyre
Tucker, Arthur L. Apalachicola
Tucker, Sam F. Apalachicola

Van Vliet, William Apalachiola

Wakefield, Earl K. Apalachicola
Wakefield, George N. Apalachicola
Walde, Harry Apalachicola
Waldo, Henry Apalachicola
Warren, Asa B. St. Vincents Isl.
Warren, George L. Jr. Carrabelle
Watkins, Thomas Houland Carrabelle
Whiddon, Edward P. East Point
Wilkinson, Ernest L. Apalachicola
Wilson, George C. Apalachicola

ENLISTED MEN (Colored)
Allen, Bias Carrabelle
Allen, Robert Apalachicola








FRANKLIN COUNTY PAGE 5
World War I Veterans

ENLISTED MEN (Colored-Continued


NAME RESIDENCE

Amstead, Maudie Apalachicola
Austin, George Apalachicola

Blide, Johnson Apalachicola
Bolen, Isiah H. Apalachicola
Bruton, Simon Apalachicola
Butler, John Henry Apalachicola

Chandler, Eddie Apalachicola
Collins, David Apalachicola
Creel, Solomon Apalachicola
Crumbey, Cleve Carrabelle
Cullins, Bennie Apalachicola

Dash, Tom Carrabelle
Dawson, James E. Apalachicola

England, Wayman Apalachicola
Espy, Jim Apalachicola

Fisher, David Apalachicola
Feming, Milton H. Apalachicola
Frazier, Will Apalachicola

Garrette, William Apalachicola
Gray, Herman Apalachicola

Hall, John H. Carrabelle
Harrin, Caeser L. Apalachicola
Harris, Fender Apalachicola
Harris, Sterling Apalachicola
Hanter, Chauncey 0. Apalachicola

Engraham, Grover Apalachicola
Iverson, Sedwick Apalachicola

Jackson, Ike Apalachicola
Johnson, Charlie J. Apalachicola
Jones, Sylvester Apalachicola

King, Charlie Apalachicola

Lewis, Richard Apalachicola
Lott, Samuel Apalachicola








FRANKLIN COUNTY PAGE 6
World War I Veterans

ENLISTED MEN (Colored)-Continued

NAME RESIDENCE

McIntosh, John Apalachicola
Moore, Arthur H. Apalachicola

Nelson, Earnest Apalachicola

Owens, Manuel Apalachicola

Paige, Fred M. Apalachicola
Parker, Willie F. Apalachicola
Pearson, Will Carrabelle
Porter, Samuel Carabelle
Price, Chester 0. Apalachicola

Ray, Joseph Apalachicola
Reese, Norman Apalachicola
Richardson, Dewey A. Apalachicola
Richardson, Joseph' Apalachicola
Roberts, Clement Apalachicola
Roberts, Frank Apalachicola
Rochelle, Henry Apalachicola

Safford, Ishman Apalachicola
Sanders, Joseph Apalachicola
Simmons, Levi Carrabelle
Stalworth, Frank B. Apalachicola
Stephens, Sam Jr., Apalachicola

Thomas, Owen Apalachicola
Thomas, Will Apalachicola
Tillman, Lee Fell Apalachicola
Trapp, Pedro Apalachicola
Trueblood, Henry Franklin Co.

Underwood, Isom Apalachicola
Upshaw, Hinton Apalachicola

Van Shelton Apalachicola







FRANKLIN COUNTY PAGE 7
World War I Veterans continued

ARMY ENLISTED MEN (Colored)-continued

NAME RESIDENCE


Walker, Nathan Apalachicola
Walton, Simuel W. Apalachicola
Warren, John W. Carrabelle
Watkins, Frank Apalachicola
Wilbon, Allen Apalachicola
Wilburn, Fred Apalachicola
Williams, Enoch Apalachicola
Williams, Oliver Apalachicola
Williams, Will M. Apalachicola
Wilson, Ernest Apalachicola
Wood, Clarence Carrabelle

Young, Amos Apalachicola
Young, Richard A. Apalachicola



WOUNDED (WHITE)

Brown, William N. Apalachicola
Peters, Lee Apalachicola

WOUNDED (Colored) -none



NO WOUNDED COLORED ENLISTMENT CARDS FOR FRANKLIN COUNTY



DEAD (White)

Carrigan, Wilton V. Apalachicola
Evans, Riley McIntyre
Marks, Willoughby Ryan (1st Lt) Apalachicola
Roberts, Claude J. Apalachicola
Stephens, George L. Apalachicola
Tuttle, William C. Carrabelle

DEAD (Colored)

Green, Isiah Apalachicola
James, Arthur Carrabelle
Rizer, Cornelus Apalachicola
Simmons, Emmett Apalachicola
Wynn, Zebable J. Carrabelle









FRANKLIN COUNTY PAGE 8
World War I Veterans-continued

NAVY OFFICERS

NAME RANK RESIDENCE

Coombs, Chauncey Burr Ensign Carrabelle
Gray, Fred Machinist Carrabelle
Huge, Ernst Henrich Ensign Apalachicola
Yent, Rufus McIntosh Ensign Apalachicola

SAILORS

Austin, Thomas Eugene Apalachicola

Biship, Hale Oscar Apalachicola
Branch, Thomas Hardy Apalachicola

Calhoun, Clarence Carrabelle
Coombs, Chauncey Burr Sr Carrabelle
Cooper, William Thomas McIntyre

Dickey, Eugene Arthur Apalachicola

Floyd, Albert Bert Apalachicola

Ham, Willis Shelton Apalachicola
Harrell, William Henry Apalachicola
Hickey, Jean Marat Apalachicola
Houser, Franklin Caldwell Jr. Carrabelle

Jenkins, Frank Apalachicola
Johnson, Peter Halversen Apalachicola

Lewis, Carl Leslie Apalachicola
Livingston, Alexander Apalachicola
Louis, Joseph Apalachicola

Mahoney, Cephas Franklin Carrabelle
Mahoney, Clarence Ollin Carrabelle
Marks, Harry DeWitt Jr Apalachicola
Mohr, Herman Francis Apalachicola
Moore, Bryon Carrabelle

Nedley, Gilbert David Apalachicola

Patton, Bryant Grady Apalachicola









FRANKLIN COUNTY PAGE 9
World War I Veterans-continued

NAME RANK


NAVY-SAILORS continued

Ramsey, Joseph Elbert Apalachicola
Roberts, Joseph Linton Carrabelle
Rocco, Leon Antonio Apalachicola
Rocco, Lewis Andrew Apalachicola
Ruge, Ernest Heinrich Apalachicola

Sharit, Walter Leonard Apalachicola
Shiphard, Willie Stewart Apalachicola
Smith, Francis Eugene Apalachicola

Tuttle, Orren Thomas Carrabelle

Watson, James Apalachicola
Wiggins, Herbert Lacy Apalachicola
Williams, James Tabor East Point

Yent, Ralph Neel Samuel Apalachicola

DEAD
Gaines, N. C. Apalachicola

NO WOUNDED ENLISTMENT CARDS FOR FRANKLIN COUNTY



COAST GUARD SAILORS

Porter, Edward Barnard Apalachicola

NO OFFICERS, DEAD OR WOUNDED ENLISTMENT CARDS FOR FRANKLIN COUNTY



MARINE CORPS ENLISTED MEN

Hinsey, Grady Howard Apalachicola
Mann, Eben Corey Apalachicola

NO OFFICERS, DEAD OR WOUNDED ENLISTMENT CARDS



























C-ADSDIE CO-.T:2Y

WORLD WAR VZTs2 .










GADSDEN COUNTY

WORLD WAR I VETERANS

ARMY OFFICERS

NAME RANK RESIDENCE

Allen, William W. 2nd Lt. Quincy
Cecil, Frank E. 2nd Lt. 'Quincy
Davis, Kenneth M. 1st Lt. Greensboro
Edwards, Ruby Nurse River Junction
Godard, Robert F. 1st Lt. Quincy
Gray, Leon Archibald 2nd Lt. Hinson
Love, James Jay 2nd Lt. Quincy
MacGowan, Kenneth A. 2nd Lt. Quincy
Maxwell, Edward Lucian 1st Lt. Havana
May, Frank Pierce, Jr. 2nd Lt. Quincy
May, Fred Love 2nd Lt. Quincy
McEuen, Harry Bernard 1st Lt. Quincy
Monroe, George William 2nd Lt. Quincy
Oglivie, James William 2nd Lt. Greensboro
Shaw, John Worl 2nd Lt. Quincy
Smith, Henry Mason 1st Lt. Chattahoochee
Spiers, William Henry 1st Lt. Chattahoochee
Thompson, James Garfield 1st Lt. Gretna
Vrieze, Jack D. 2nd Lt. Quincy
Wall, Win Chester 1st Lt. Greensboro
Wright, William Wallace 1st Lt. Quincy



ENLISTED MEN (White)

Adkison, Johnie L. Chattahoochee
Anderson, Carl F. Gretna
Anderson, Robert Havana


Bailey, Preston D. River Junction
Ball, Joseph H. Quincy
Barber, Jessie C. Concord
Barber, Raymond Concord
Baso, Pedro Havana
Bates, George D. Quincy
Bell, Vernon Jr Concord
Bert, Harold C. Havana
Bettles, Oscar Quincy
Betts, Hollaway S. Quincy
Blitch, Roy H. Quincy










GADSDEN COUNTY PAGE TWO
WORLD WAR I VETERANS -continued

ARMY ENLISTED MEN (WHITE) Continued

NAME RESIDENCE

Bowen, William Quincy
Brady, Solomon Concord
Burghard, Frederick H. Quincy
Burghard, John W. Quincy
Butler, Leonard Concord
Butler, Robert R. Havana

Campbell, William River Junction
Cantey, Cecil B. Quincy
Cantley, Perry Mt. Pleasant
Carman, David A. Quincy
Chance, James L. Mt. Pleasant
Chester, Willard Greensboro
Clark, Evans, A. Hardaway
Clark, James F. River Junction
Clark, Paul D. Juniper
Cole, John W. Quincy
Colson, Ezra H. River Junction
Cook, David E. Havana
Cook, Wyatt B. Quincy
Cooper, Charles W.. Quincy
Corry, Albert D. Quincy
Cowen, Edward J. River Junction
Cix, Gilmore Havana
Cox, Shackelford N. Quincy
Cox, Sidney D. Quincy
Cross, Joe E. Gretna
Cimbie, Roscoe B. Greensboro
Curry, John S. Quincy

Daniell, Maurice M. Havana
David, Elmer D. Quincy
Davis, Frank E. Quincy
Davis, Henry L. Greensboro
Davis, William A. Greensboro
Dawkins, James E. Quincy
Dean, Charles A. Juniper
Del Monte, Ricardo R. Havana
DeZell, Wilbur S. Greensboro
Dickey, William B. Juniper
Duke, Aubrey 0. River Junction
Duvall, George W. Quincy
Dykes, Arthur Quincy
Dykes, Paul Quincy









GADSDEN COUNTY PAGE THREE
WORLD WAR I VETERANS CONTINUED

NAME RESIDENCE

ARMY ENLISTED MEN (WHITE) Continued

Earnest, John A. River Junction
Elkins, William Terrell Concord
Etheridge, Henry Quincy
Evans, James T. Jr. Mt. Pleasant

Faircloth, Martin C. Chattahoochee
Ferguson, William D. River Junction
Ferrell, Dean D. Midway
Ferrell, Robert T. Juniper
Finkloa, Arthur T. Concord
Fletcher, Edward B. Greensboro
Fletcher, Vance W. Greensboro
Flourney, Benjamin M. Quincy
Freeman, Albert J. Havana
Freeman, Howell W. Quincy
Freeman, William F. Havana

Garner, John W. Quincy
Garner, John Woodard Greensboro
Garner, Thomas Oliver Quincy
Gatlin, William A. Quincy
Gholson, Angus K. Chattahoochee
Gissendaner, Douglas R. River Junction
Gordon, George River Junction
Gottlieb, Isadore Havana
Gray, Howard C. Concord
Gray, Niles S. Concord
Green, Carl P. Greensboro
Green, Wilbur E. Greensboro
Gregory, Benjamin Lawson Havana
Gregory, Charles J. Havana
Gregory, Clyde William Havana
Gregory, James G. Quincy

Hagood, Richard Quincy
Hall, John H. Gretna
Hargrove, Edgar A. Jr. Quincy
Harley, John C. Midway
Harley, Tom B. Quincy
Homanus, Ira Quincy
Higden, William G. Chattahoochee
Hinson, Murphy R. Hinson
Holman, Christopher B. Quincy










GADSDEN COUNTY PAGE FOUR
WORLD WAR VETERANS-continued

ENLISTED MEN (White) continued

NAME RESIDENCE

Jennings, Clarence E. Gretna
Johnson, Clarence S. Gretna
Johnson, James R. Quincy
Johnson, Julian C. Quincy
Jones, Charles H. Quincy
Jones, Henry H. Havana
Jones, Louis W. Quincy

Kemp, Marvin Augustus Jamieson
Kickliter, George R. Quincy

Lambert, corbett L. Quincy
Lambert, John A. Quincy
Lambert, Thomas Mitchell Havana
Landers, James E. Quincy
Lasseter, Hubert P. Havana
Lassett, Charlie Quincy
Lewis, John Clements Havana
Logan, HEnry H. Hinson
Luten, Elbert J. Quincy
Luten, William C. Quincy

Mahaffey, Ernest C. Quincy
Mahaffey, James W. Quincy
Mahaffey, John D. Gretna
Marsh, Roy E. Mt. Pleasant
Martin, William J. Hinson
Mattox, Hugh B. Quincy
Mawhinny, Burrel J. Chattahoochee
Maxwell, James T. Concord
May, John H. Quincy
McAlpin, John Greensboro
McDonald, James A. Hardaway
lcDonough, Frank L. Quincy
McFarlin, Jack A. Quincy
McFarlin, John L. Quincy
McGowan, Julius Quincy
McIntosh, Paul M. Quincy
McKeown, Felder F. River Junction
McKeown, Hugh L. Quincy
McLane, Eldridge F. Greensboro
McMillian, Victor Henry Chattahoochee
Miley, Lewis Greensboro









GADSDEN COUNTY PAGE FIVE

WORLD WAR I VETERANS CONTINUED

ARMY ENLISTED MEN (White)-continued

NAME RESIDENCE

Miller, Farris DeWitt Havana
Miller, George H. Havana
Miller, Marvin W. Havana
Morris, Dezeel Quincy
Munroe, Linton S. Quincy

NeSmith, Hubert Quincy
Newberry, Charles M. Chattahoochee
Newberry, Joseph R. Quincy
Newberry, Samuel D. Quincy
Nicholson, James M. Quincy
Nicholson, John A. Quincy

Owens, Barney C. Quincy
Owens, James C. Chattahoochee
Owens, Solomon L. Quincy

Palmer, Rush Bruce, Quincy
Palmore, William H. Quincy
Paramore, Albert E. Juniper
Paramore, Andrew R. Juniper
Parramore, Palmer Clayton Juniper
Parramore, William Littleton Juniper
Perkins, Marvin Concord
Philpot, Mason P. Concord
Pinson, Wade C. Quincy
Pittman, Charles E. Jamieson
Pittman, Ellis Morl Wetumpka
Poitevint, Alex Chattahoochee
Poppell, Jordan Concord
Poston, Joseph Quincy
Poston, Samuel Quincy
Poston, Thomas Quincy
Price, Cecil G. Quincy
Price, Ira Quincy

Raines, Charlie H. Quincy
Richards, Alva M. Juniper
Rowan, J. Marvin Chattahoochee
Ruprecht, Terrill H. Midway
Russ, Leo S. Quincy
Ryan, Thomas W. Quincy









GADSDEN COUNTY PAGE SIX

WORLD WAR I VETERANS CONTINUED

ARMY ENLISTED MEN (WHITE)-continued

NAME RESIDENCE

Shaw, Fulton M. Quincy
Shaw, Roderick K. Jr. Quincy
Shelfer, Clarence 0. Quincy
Shelter, Judson Lawson Quincy
Shepard, David S. Juniper
Shepard, Eilas L. Greensboro
Shepard, George H. Mt. Pleasant
Shepard, John R. River Junction
Shepard, Lafayette M. Gretna
Shepard, Leland C. Mt. Pleasant
Simmons, Aaron Quincy
Simmons, Crumpton Quincy
Simmons, Loyce Greensboro
Simms, Albert J. River Junction
Singleton, Craver V. Gadsden County
Slappey, Robert T. Jr. Quincy
Slappey, Ulmont P. Quincy
Smith, Andrew J. Quincy
Smith, Charles B. Chattahoochee
Smith, Hugh Nicholson Quincy
Smith, John J. Quincy
Smith, Lawrence M. Quincy
Smith, Obediah B. Jr. Greensboro
Smith, Otto Y. Quincy
Smith, Silas J. Juniper
Sowell, Elbert P. Quincy
Spear, Charlie B. Chattahoochee
Spooner, Robert S. Gadsden County
Spooner, William Corry Havana
Stearns, Rensselier C. Quincy
Stephens, James T. Concord
Stephens, James T. Concord
Stephens, Paul Havana
Strange, Sam E. Quincy

Taylor, James A. Quincy
Taylor, Joseph C(hester) Mt. Plesant
Teams, James Chester Gretna
Tenner, Charlie Concord
Thomas, John Gretna
Thompson, William H. Gretna
Tidmore, James Pierson Havana
Timmons, Charles L. Quincy
Todd, Hugh B. Wetumpka
Telar, Havens Daniel Greensboro
Turten, Sylvester D. Quincy










GADSDEN COUNTY PAGE 7
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED ARMY MEN (WHITE)Continued

NAME RESIDENCE

Ulmer, Dencel C. Quincy

Van Landingham, Raymond H. Greensboro
Vickers, Charles F. Gretna
Vickers, Harmon W. Quincy
Vickers, Preston Concord

Watson, Obie F. Quincy
Weatherly, Emery D. Quincy
Weatherly, Thomas E. Quincy
Whidden, Frank M. Chattahoochee
Whidden, Montie Chattahoochee
Wiggins, William C. Quincy
Whigham, aames H. Chattahoochee
Williams, Elwood C. Mt. Pleasant
Wilson, Alexander L. Jr. Quincy
Wilson, William C. Quincy
Wipke, Walter J(acob) Havana
Womack, Lee F. Havana
Wood, James M. Quincy
Woodard, Robert H. T. Greensboro

ENLISTED MEN (COLORED)

Aiken, Alto Quincy
Alford, James River Junction
Allen, James Gretna
Anderson, Essex Greensboro
Anderson, James Havana
Andrews, Magnus Havana
Armstead, David Quincy
Armstrong, Dock Havana
Arnett, Alex Quincy

Balkum, Sam Havana
Banks, Abraham Quincy
Banks, Leroy Quincy
Barrington, Eddie Lawrence
Baston, Ataway Quincy
Battle, Arnett Quincy
Beach, John River Junction
Beckwood, Jerry Quincy
Bell, Amos River Junction
Bell, Robert River Junction
Bell, Willie Quincy
Bennett, Willie Havana
Betsey, Sam Quincy
Black, Calvin Quincy
Blackston, Henderson Quincy










GADSDEN COUNTY PAGE EIGHT
WORLD WAR I VETERANS

ARMY ENLISTED MEN (COLORED)-continued

NAME RESIDENCE

Blakely, Richard Midway
Blakely, William River Junction
Booth, Robert River Junction
Bowie, James Quincy
Bradwell, Albert Quincy
Bradwell, Geroge Quincy
Bradwell, Leon Wetumpka
Brailsford, William Midway
Brown, Deck Quincy
Brown, George Quincy
Brown, Horace Quincy
Brown, James Havana
Brown, John Quincy
Brown, Walter Havana
Brown, Zed Midway
Browning, Wesley M. Hinson
Buie, Will Mt. Pleasant
Butler, Edward Quincy
Byrd, Lee Havana

Campbell, Ed Chattachoohee
Campbell, Felix Quincy
Campbell, Isiah Mt. Pleasant
Carleton, Livingston Quincy
Carrol, Joseph Greensboro
Chandler, Henry L. Quincy
Chandler, James J. Jamieson
Cogman, Louis Gretna
Cohen, Melvin Jr. Quincy
Coleman, Will Quincy
Cotton, Hayward Midway
Cox, Frank Quincy
Cox, Robert Quincy
Crooms, Willie Quincy
Cummings, Will Quincy
Curtis, Andrew Quincy

Daniels, Lewis Quincy
Davis, Eark Greensboro
Davis, Joseph L. Mt. Pleasant
Davis, Millard M. Chattachoochee
Davis, Ralph Mt. Pleasant
Diggs, George W. Mt. Pleasant








GADSDEN COUNTY PAGE NINE
WORLD WAR I VETERANS

ARMY ENLISTED MEN (COLORED)Continued

NAME RESIDENCE

Dixon, William Juniper
Dixon, Willie Quincy
Durr, Ozy Quincy

Ellis, Earnest Quincy
Ellis, Sam Quincy
English, Mairda Midway
Evans, Ben Quincy
Everett, Sam River Junction

Fane, Ernest Gretna
Fields, Nathan Quincy
Fields, Wash Midway
Fields, Willie Quincy
Footman, Sam Quincy
Ford, Rank Midway
Fry, Earl Quincy
Fuller, James Quincy

Gainey, Cornelius Quincy
Galvin, Frank L. Havana
George, Felix Hinson
Gilchriest, Fred Quincy
Gilchrist, Albert Quincy
Gilchrist, Richard Quincy
Glenn, Willie Gretna
Goodson, Sam Quincy
Goodwin, Ernest H. Quincy
Green, Dobie Quincy
Gregory, Herbert Quincy

Hamilton, John Quincy
Hampton, Abraham Florence
Hampton, Elija Quincy
Harper, Lawrence Havana
Harris, Charlie Quincy
Harris, James Havana
Hayes, Luther Midway
Haywood, Green Midway
Hearn, Willie Quincy
Henry, Adolphus Quincy
Henry, Samuel H. Quincy
Hicks, Sam Quincy
Hinson, Fred Juniper









GADSDEN COUNTY PAGE TEN
WORLD WAR I VETERANS

ARMY ENLISTED MEN (COLORED)Continued

NAME RESIDENCE

Hinson, Turner Havana
Hodges, Charlie Quincy
Hodges, Morris Chattahoochee
Hogins, Dave Quincy
Holt, Jesse Quincy
House, Willie Quincy
Humphreys, Allen River Junction

Jackson, Cellia River Junction
Jackson, Coy Gretna
Jackson, General Havana
Jackson, Miles Quincy
Jackson, Oliver Quincy.
Jackson, Sam River Junction
Jackson, Solomon Hinson
Jackson, Willie Quincy
Jacobs, Ephraim Essex Quincy
James, Jack Chattahoochee
Jeffrey, Sam Midway
Johnson, Arthur Havana
Johnson, Charlie Midway
Johnson, Coleman Havana
Johnson, Dozier Quincy
Johnson, Festus Quincy
Johnson, Fred Quincy
Johnson, Kent Quincy
Johnson, Lemon P. Quincy
Johnson, Richard Florence
Johnson, Robert L. Quincy
Johnson, U. J. Jr. Hardsway
Johnson, William A. Quincy
Johnson, William M. Quincy
Johnson, Willie River Junction
Jones, Disney T. Quincy
Jones, Eldridge Quincy

Kelly, Fred Concord
Kenon, James Quincy
Kingston, Lee Havana









GADSDEN COUNTY PAGE ELEVEN
WORLD WAR I VETERANS

ARMY ENLISTED MEN (COLORED) Continued

NAME RESIDENCE

Lamar, Richard Quincy
Lane, Tom Quincy
Larkin, William Quincy
Lawson, Johnson Havana
Lee, Jesse River Junction
Linear, Samuel Gretna
Little, George Chattahooche
Love, Eddie Quincy

Mabry, William Greensboro
Mack, Asa Quincy
Mack, John Quincy
Manor, Ed Quincy
McCarthie, James Quincy
McCullough, Louis Quincy
McElbey, Walter River Junction
McGill, Charlie Midway
McGill, John Midway
McGreer, Neal Quincy
McGrieff, Allen Havana
McGriff, Monroe Concord
McJenkins, Dave Quincy
McLain, Carey Gretna
McMath, William River Junction
McMillan, Ed River Junction
McPherson, John River Junction
McRae, Plears Midway
McSmith, Henry Quincy
Mills, James Havana
Milton, Henry Quincy
Mims, Tom Quincy
Mitchell, Noah Quincy
Menline, Robert Quincy
Monroe, Willie Havana
Moore, Alex Quincy
Moore, William Quincy
Morgan, Edward C. Havana

Neal, Levi L. Chattahoochee
Nelson, Will Quincy
Nichols, William S. Gretna
Nitchen, Buck Quincy
Nixon, Arthur Quincy










GADSDEN COUNTY PAGE TWELVE
WORLD WAR I VETERANS CONTINUED

ARMY ENLISTED MEN (COLORED)-continued

NAME RESIDENCE

Oliver, Frank Quincy
Owens, Hillis Concord

Paul, Wallace E. Juniper
Pease, Caesar Havana
Peeples, Herbert Quincy
Peoples, Joe Quincy
Peoples, Joseph Quincy
Perry, Edd Quincy
Perry, Elijah Quincy
Peterson, Willie Quincy
Pittman, Ezikel River Junction
Poscher, William Juniper
Powell, Richard A. Quincy
Preston, Albert Quincy
Preston, James Quincy
Preston, Kirk Chattahoochee
Preston, Rudolph Chattahoochee
Preston, William Quincy

Raines, Charlie H. Quincy
Ramsey, Will Jr. Quincy
Ransom, George Midway
Reed, Lewis Quincy
Richardson, Bristow Quincy
Ritman, Reddy Quincy
Robeson, George Quincy
Robinson, Charley Midway
Robinson, Charlie Quincy
Robinson, Dave Quincy
Robinson, David Midway
Robinson, George Quincy
Robinson, George Quincy
Robinson, James A. Quincy
Robinson, John Quincy
Robinson, Josh Quincy
Robinson, Oscar R. Quincy
Robinson, Ralph Quincy
Robinson, Raymond Quincy
Robinson, Smilie H. Quincy
Roby, Tom Quincy
Royster, Pearce Quincy










GADSDEN COUNTY PAGE THIRTEEN
WORLD WAR I VETERANS

ARMY ENLISTED MEN (COLORED) Continued

NAME RESIDENCE

Scott, Henry Quincy
Scott, Henry Hinson
Shaw, Gus Quincy
Shaw, Henry Quincy
Shaw, Marcellas Quincy
Shingles, John Quincy
Simons, Cefus Quincy
Singleton, Godfrey River Junction
Smith, Edward Quincy
Smith, Ike Midway
Smith, Jessie Midway
Smith, Robert Hinson
Speight, Martin Quincy
Spiller, Arthur Quincy
Stephens, Lonnie Quincy
Stephens, Robert Quincy
Stevens, Simuel Quincy
Stevens, Will Quincy
Sweet, Dennis Havana

Tailor, Marshall River Junction
Taylor, David Quincy
Thomas, Archie Quincy
Thomas, George Midway
Thomas, Henry Greensboro
Thomas, Isaiah Havana
Thomas, Lewis L. Chattahoochee
Thomas, Maner Chattahoochee
Thomas, Robert Concord
Tooley, Willie Midway

Voght, Carl J. Quincy

Wade, James Quincy
Wade, Will Quincy
Walker, Moore L. Jamieson
Wallace, Willie Quincy
Washington, Horous J. Quincy
Watkins, James Quincy
Watkins, Mack Havana
Wells, Israel Quincy
West, Albert Quincy









GADSDEN COUNTY PAGE FOURTEEN
WORLD WAR I VETERANS

ARMY ENLISTED MEN (COLORED) Continued

NAME RESIDENCE

West, Mitchell Quincy
Whidden, Cecil H. Chattahoochee
White, Bobbie Chattahoochee
White, Henry Quincy
Whittle, Wm. E. Greensboro
Wilbron, William Quincy
William, Davidson Quincy
Williams, Albert Quincy
Williams, Cliff River Junction
Williams, Elisha Havana
Williams, Hardy Havana
Williams, Henry Greensboro
Williams, Henry Quincy
Williams, Horace Quincy
Williams, Oscar River Junction
Williams, Russell Quincy
Willis, Robert Quincy
Wilson, George River Junction
Wilson, Leroy Quincy
Wilson, Robert Quincy
Woodberry, Fred Quincy
Woodberry, McKindley Quincy
Woodberry, Petronia Quincy
Woodberry, Ben Quincy
Woods, Augusta Hinson
Works, Gus River Junction


WOUNDED (White no colored)

Bassett, Willie M. Gretna
Carmine, Pinckard R. Quincy
Dawkins, James E. Quincy
Edwards, Benjamin F. Quincy
Maxwell, Andrew J. Quincy
McFarlin, Robert E. L Jr. Quincy
Stewart, Hubert L. Quincy
Tomasi, Julius Quincy

DEAD (White)
Atkinson, Emory Midway
Brockett, Woodie Havana
Dean, Woodson E. Juniper








GADSDEN COUNTY PAGE FIFTEEN
WORLD WAR I VETERANS

DEAD (White) Continued

NAME RESIDENCE

Edwards, Albert A. Quincy
Hinson, Paul T. Hinson
Ingram, John W. Quincy
McKeown, Oliver Thompson 2nd Lt. Quincy
McLaulin, Robert M. Quincy
Mills, Cody F. Hinson
Morris, Alva H. Quincy
Perritt, Marion L. Havana
Rudd, Abner Wetumpka

DEAD (Colored)

Allen, John Quincy
Cooper, Alfred Gretna
Green, Henry Chattahoochee
Hinson, Abraham Havana
Lott, Hezekiah Quincy
Madra, John Greensboro
Madrey, Henry Juniper
Mashburn, Clinton Chattachoochee
McRay, Wallace Midway
Powell, Walter L. Quincy
Thomas, Paul Quincy



NAVY
OFFICERS

NAME RANK RESIDENCE
Corry, Arthur Lt (jg) Quincy
Littman, Michael George Ensign Quincy

SAILORS

Butler, William Quincy
Cowen, William Leroy River Junction
Eubanks, Bennette Thomas Havana
Gainous, Joseph Edward Juniper
Gholson, Walter Clifford Chattahoochee
Gunter, Carl Frederick Quincy
Haire, John Ralph Gretna
Haire, Lee Drew Gretna
Hough, Otto Burnell Gretna









GADSDEN COUNTY PAGE SIXTEEN
WORLD WAR I VETERANS

SAILORS (continued)

NAME RESIDENCE

Johnson, Thomas Neill Gretna
Martin, George Ira Quincy
Martinez, Serafin Havana
May, David Cheshire Quincy
McDavid, Holley Hubert Hinson
Murrey, Frank Denard Quincy

Parker, Johnnie Hartwell Greensboro

Seabrook, Alexander Love Quincy
Shepard, Ben Elwood Juniper
Simmons, Mallie Quincy
Spinks, Thomas Patterson Quincy

Thompson, Alexander Long Gretna
Willis, John McPherson Havana
Woodbery, Charles Johnson Hinson

DEAD
Corry, William Merrill Jr (Officer) Lt (Comdr) Temp Quincy

NO WOUNDED ENLISTMENT CARDS FOR GADSDEN COUNTY

COAST GUARD

NO OFFICERS, SAILORS, DEAD OR WOUNDED COAST GUARD ENLISTMENT
CARDS FOR GADSDEN COUNTY

MARINE CORPS ENLISTED MEN
Cox, James Hendrick Quincy
McFarlin, Henry Curtis Quincy
Strickland, Iva Lee Havana

NO OFFICERS, DEAD OR WOUNDED MARINE CORPS ENLISTMENT CARDS






























GULF COT'JTY

WORLD WAR VETERAITS.










GULF COUNTY

WORLD WAR I VETERANS

ARMY OFFICERS none

ENLISTED MEN (White)


NAME RESIDENCE

Anderson, Enoch Wewahitchka

Boulington, William H. Odena *
Bradwell, Carl B. Port St. Joe
Bright, Thomas L. Wewahitchka

Connell, Thomas N. Wewahitchka

Dowling, Robert G. Port St. Joe

Fields, Houston Port St. Joe

Ganey, Guy Port St. Joe
Goodwin, Council John Wewahitchka
Griffin, Ruel Yon Wewahitchka

Howell, William H. Port St. Joe

McQuaig, Francis F. Majette

Newman, Henry R. Wewahitchka

Parker, Burley R. Port St. Joe

Redd, Clarence P. Wewahitchka
Rish, Roy lola
Roberson, Willis F. Port St. Joe

Shippey, Stuart H. Wewahitchka
Shoupe, Andrew- Port St. Joe
Simmons, John A. Wewahitchka
Smith, Tom T. Port St. Joe

Tate, John Port St. Joe

Wallace, Robert L. Idelwood
West, George L. Port St. Joe
Williams, Henry C. Idelwood




























JACKSON COUNTY

WORLD WAR VETERANS.












JACKSON COUNTY

WORLD WAR I VETERANS

ARMY OFFICERS

NAME RANK RESIDENCE

Baltzell, George F. Col Marianna
Campbell, Daniel C. Capt Marianna
Conely, Thomas W Jr 2nd Lt Marianna
Erwin, Isaac Col Greenwood
Erwin, John Marcus 2nd Lt Greenwood
Gerrard, Montgomery A 2nd Lt Marianna
Grace, Russell Lowell 1st Lt Graceville
Grant, Fred M. 2nd Lt Graceville
Gunn, William Walter 2nd Lt Marianna
Hampton, Henry A 2nd Lt Marianna
Hodges, Genous Sanders 1st Lt Marianna
Kelly, James Lauchlin 1st Lt Marianna
King, Joseph Solomon 1st Lt Marianna
Lidden, Charles C. 2nd Lt Marianna
Liddon, Virginia AFC Marianna
McClure, Herbert Arant 1st Lt Greenwood
Pierce, James L. Cadet Marianna
Poyner, Robert E. 2nd Lt Campbellton
Register, Arthur Capt Marianna
Richardson, Charles T. Lt Col Marianna
Tarver, Thomas C. 2nd Lt Greenwood
Taylor, Ullman W. 2nd Lt Marianna
Tuttle, Anne AFC Malone
Tuttle, Edward Le Roi 2nd Lt Malone

ENLISTED MEN (White)

Abbott, William R. Cypress
Adkins, William Sylvester Marianna
Alford, Claude L Grand Ridge
Allen, Floyd Dellwood
Allen, Fred Marianna
Allen, James T. Grand Ridge
Allen, Joseph K. Graceville
Allen, Lee Grand Ridge
Allen, Linton Grand Ridge
Alston, William T. Marianna
Anderson, Albert R. Malone
Anderson, Gus Marianna
Asbell, Kruger Graceville









JACKSON COUNTY PAGE 2
WORLD WAR I VETERANS

NAME RESIDENCE

ENLISTED MEN (white)-continued

Baker, Milton Kynesville
Baker, Owen Cottondale
Baker, William A Marianna
Barefoot, Hugh Graceville
Barentine, John W. Glass
Barfield, George M. Cottondale
Barnes, George M. Cottondale
Barrow, Gadie B. Marianne
Basford, Benjamin Rhin GraidRidge
Baxley, Ernest C. Graceville
Baxley, Joseph Cole Graceville
Baxter, High (Riley) Malone
Beamon, John S. Cottondale
Bedgood, Ira Clinton Graceville
Bevis, Leon H. Greenwood
Birch, Reuben S. Cottondale
Blackman, George Oscar Cyrpess
Blanks, Cleveland Greenwood
Blount, John W. Grand Ridge
Bolden, Clifton Graeeville
Boone, John C. Sneeds
Booth, Daniel Mariana
Brack, Cahrlie T. Marianna
Branan, Jesse C. Kynesville
Branning, Barlie L. Marianna
Braswell, Charles A. Graceville
Braxton, Elly Lee Cottondale
Brock, Macon C. Graceville
Brock, William C. Alford
Bronson, Reuben Perry Sneeds
Brooks, Columbus R. Bascom
Broom, Willie M. Graceville
Brown, Bunion Graceville
Brown, Daniel B. Alford
Brown, Joseph W. Graceville
Brown, Parry A Marianna
Bruner, Edward E Campbellton
Burke, John Ewing Marianna
Burnes, Roy C. Graceville
Burns, Willie ;James Sneads
Burnett, Daniel A Marianna
Byird, Harrison Seborn Graceville
Brown, Oscar L. Graceville









JACKSON COUNTY PAGE 3
WORLD WAR I VETERANS

name residence

Enlisted White Men Continued

Cain, Homer Graceville
Calhoun, Genius J. Compass Lake
Calloway, Walter Albert Marianna
Carswell, Royal E. Graceville
Carter, Augustus Graceville
Carter, John H. Jr Marianna
Cartwright, Grady B. H. Graceville
Castleberry, Christopher C. Cottondale
Chafin, Rogers B. Marianna
Chalker, Moody Marianna
Christmas, Arthur L. Campbellton
Clark, Archie Graceville
Cloud, Dennis Sneads
Cloud, Elmore .Marianna
Cloud, Nosh Marianna
Cobb, Alonzo J. Cottondale
Cogburn, Joe Graceville
Coker, James P. Marianna
Coleman, Gordon L. Bascom
Collins, Frances M. Graceville
Conrad, William W. Marianna
Cook, George H. Alliance
Cook, Joseph D. Marianna
Corbin, William C. Marianna
Coulliette, Charlie T. Bascom
Cox, Emmett Aycock
Coxwell, Mortie M. Grandridge
Creamer, Marven Alford
Cirgler, William J. Marianna
Crosby, Jesse V. Marianna
Crutchfield, William Mallie Graceville
Culpepper, William H. Marianna
Culverhouse, John D. Bascom
Cushing, Malcolm A. Graceville
Cuthein, Pat Aycock

Daffin, J. B. Marianna
Dale, Alton Cypress
Daniels, Charles Gaston Sneads
Daniels, James W. Marianna
Darby, Loucius Sneads
Davis, Ellis F. Marianna
Davis, John N. Alford
Davis, Orion W. Marianna
Damont, Lester Sneads










JACKSON COUNTY PAGE 4
WORLD WAR I VETERANS

ARMY ENLISTED MEN (WHITE)Continued

NAME RESIDENCE

Denham, Ephram Marianna
Dickson, Harris W. Marianna
Dickson, Marmaduke Bascom
Dickson, Thomas G. Marianna
Duce, James H. Bascom
Dudley, William D. Grand Ridge
Dunaway, Charles F. Greenwood
Dunaway, John Greenwood
Dunn, Harold (Clifford) Marianna
Dunn, Rastus E. Malone
Durden, Sameul E. Alliance
Dykes, EverettE. Greenwood
Dykes, Harry H. Grand Ridge
Dykes, James Isaac Cottondale
Dykes, James W. Marianna
Dykes, Joe B. Grand Ridge
Dykes, Joshua S. Graceville

Edenfield, Theo Cypress
Edwards, Luther M. Alliance
Ely, Dennis Malone
Etheridge, Samuel Marcus Bascom
Evans, Charles W. Sneads
Evans, Reuben B. Cypress
Ezell, Mathew J. Graceville

Fair, Henry G. Malone
Farley, William B Jr Marianna
Farrior, John Wallace Marianna
Ferrell, Edwin R. Sneads
Fillingim, Thomas D. Cottondale
Finlayson, William H. Marianna
Fleetwood, Joel C. Cypress
Flowers, Versey V. Marianna
Floyd, James W. Grand Ridge
Folsom, James Y Jr Marianna
Foran, Jesse 0. Kynesville
Fowler, Albert Graceville
Fowler, Elbert Graceville
Fowles, Stephen Q. Graceville
Franklin, John R. Marianna

Gable, James W. Cypress
Gmnon, William P. Maone
Garner, Henry G. Graceville
Garrett, Joe G. Cottondale
Garrett, Marvin Marianna








JACKSON COUNTY PAGE 5
WORLD WAR I VETERANS

NAME RESIDENCE

ENLISTED WHITE MEN Continued

Gay, Carrey C. Aycock
Gay, John Thomas Round Lake
Genoni, William A. Marianna
Gentry, Elbert Campbellton
Gilbert, Chester C. Cottondale
Givens, Bennie Graceville
Glenn, James Marianna
Godwin, Willie M. Cypress
Golden, Roy H. Graceville
Goodwein, Judge F. Marianna
Goodwin, Arthur Marianna
Granger, Edward F. Marianna
Grant, Isaac H. Marianna
Grant, Leslie L. Bascom
Gray, Charles W. Grand Ridge
Green, Walker Marianna
Griffin, Bowen Malone
Griffin, James Henry Compass Lake
Griffin, Napoleon Marianna
Griffin, Ridgnel Cottondale
Grimsley,. John Kynesville

Haddock, Henry H. Alford
Hall, Berry Marianna
Hall, David C. Marianna
Hall, Herbert A. Marianna
Hamilton, Edgar Grand Ridge
Hamilton, Leon Bryant Greenwood
Hansford, William M. Alliance
Harden, Herschel C. Bascom
Hardy, William A. Graceville
Hare, Edgar A. Grand Ridge
Harper, Lester Cottondale
Harris, Addison E. Graceville
Harris, Walter Graceville
Hart, Henry G. Marianna
Hart, Lloyd David Greenwood
Hart, Roland L. Marianna
Hart, Thomas W. Marianna
Hartsfield, Charlie W. Marianna
Hartzog, Loyd Carlie Graceville
Hatcher, Ebilee Bascom
Hatcher, James F. Malone
Hatcher, Reuben Malone
Hatcher, Wilmer A. Graceville
Helms, Aron N. Malone
Henderson, Silas A. Kynesville







JACKSON COUNTY PAGE 6
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED WHITE MEN continued

NAME RESIDENCE

Henderson, Willie L. Marianna
Hewett, Willie Bascom
Hiers, Emery W. Grand Ridge
Hill, Bennie Grand Ridge
Hill, Harvey Grand Ridge
Hill, John Dempsey Star
Hill, Truman Grand Ridge
Hinson, Bryant Cottondale
Hinson, Collier P. Compass Lake
Hinson, Richard L. Cottondale
Hinson, Willie L. Campbellton
Hodges, Ira D. Graceville
Holland, James H. Bascom
Holley, Wiley J. Cottondale
Holmes, Robert D. Aycock
Horton, Ben H. Compass Lake
Hovey, Samuel Alford
Howell, Alvin Graceville
Howell, Groves Sneads
Hughes, Cleo. Malone
Hughes, Manuel Marianna
Hyatt, Lewis C. Bascom

Ingram, Felix A. Cyrpess
Ivey, Harvey F. Marianna

Jackson, Perry Gordon Graceville
Jackson, Robert A. Grand Ridge
Jackson, Yarborough W. Graceville
Jenings, Leonard R. Marianna
Jeter, General L. Grand Ridge
Jeter, Jeff C. Grand Ridge
Grand Ridge
Johns, James N. Sneads
Johnson, Bona N Graceville
Johnson, Fern Grand Ridge
Johnson, George I. Graceville
Johnson, Henry Graceville
Johnson, John B. Marianna
Johnson, John L. Gracevile
Johnson, Loyd Grand Ridge
Joiner, Dessie T. Malone
Jones, Hosiey F. Graceville
Jones, Jacob J. Jacob
Jones, Lennie E. Aycock
Jones, Walter E.
Aycock
Jordan, Foster G. Paraore
Paramore







JACKSON COUNTY PAGE 7
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED WHITE MEN continued

NAME RESIDENCE

Joyner, Sanford Preston Marianna
Joyner, Vander Jackson Marianna
Joyner, William Marianna

Keel, James William Cottondale
Keen, James V. Marianna
Kelly, John A. Marianna
Kelly, John Arthur Marianna
Kendrick, Charley Marianna
Kent, James Alex Marianna
Kidd, Ray A. Dellwood
Kilpatrick, Edward G. Jr Marianna
King, Robert Allen Lee Cyrpess
Kirland, Bennie R. Graceville
Kirkland, Clarence N. Grand Ridge
Kirkland, Johnny Fletcher Cottondale
Kirkland, Van Buren Grand Ridge
Kirkland, William 0. Graceville
Kynes, James W. Kynesville

Land, John A. Marianna
Land, Thomas Cyrpess
Lanier, Franklin B. Marianna
Lawrence, George E. Grand Ridge
Lawrence, Hardy B. Alliance
Lawrence, R. C. B. Grand Ridge
Lawson, Rufus G. Sneads
Lewis, Dixie Graceville
Lewis, Nathaniel Sneads
Liddon, John W. Marianna
Lightfoot, Wilson Cottondale
Lindsay, James P. Marianna
Lingo, Benjamin F. Alford
Lockey, Cleveland G. Marianna
Lawrence, Purm Graceville

MacKinnon, Francis T. Marianna
Maddox, Early Marianna
Mahony, Leory R. Graceville
Martin, Alma R. Graceville
Martin, Remulus Marianna
Mashburn, Robert R. Marianna
Mason, John Thomas Graceville
Mathews, Albert Monroe Graenwood
Mathews, Isaac Graceville
Mathis, Arry 0 Round Lake
Mathis, Theodore A. Graceville
Mayfield, Allen Dell Marianna
Mayo, Charley Compass Lake
Mayo, Dock Compass Lake









JACKSON COUNTY PAGE 8
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED WHITE MEN continued

NAME RESIDENCE

Mayo, Elijah Alford
Mayo, James Elijah Round Lake
Mayo, Lawrence R. Marianna
Mayo, Robert Verse Marianna
Mayo, Sidney Marianna
Mayo, William W. Cypress
McBride, James Davis Marianna
McClellan, Hollie H. Cyrpess
McClellan, John W. Cyrpess
McCroan, Charlie Cypress
McDaniel, Andrew J. Sneads
McDaniel, Charley Sneads
McDaniel, Oscar C. Sneads
McDaniel, Seward Snead
McGee, Charles S. Marianna
McGee, Ed. W. J. Marianna
McKeown, William P. Sneads
McKinnie, James A. Graceville
McMillan, Peter Grand Ridge
McMillan, Roy Grand Ridge
McMullian, William Grand Ridge
McNealy, Henry B. Greenwood
Mears, William L. Cypress
Mears, William L. Cypress
Medlock, Ethington Joshua Marianna
Meeks, Homer D. Compass Lake
Meeks, John Dickson Cottondale
Melton, James R. Marianna
Melvin, Fred Cottondale
Melvin, Golden E. Kynesville
Melvin, James B. Cottondale
Melvin, Joe Cottondale
Melvin, Luther A. Marianna
MElvin, Percy F Round Lake
Melvin, Wilford W. Marianna
Melvin, Willis D. Round Lake
Mercer, Curtis Sneads
Mercer, Joseph T. Cottondale
Messer, Edgar 0 Greenwood
Metcalf, Dock A Marianna
Mhoon, Horace Graceville
Miles, Ernest Graceville
Miles, Glennie Cypress
Mitchell, Zach H reenwood
Moneyham, John Grand Ridge
Mooneyham, Lump Grand Ridge
Morgan, Elmer B. Marianna










JACKSON COUNTY PAGE 9
WORLD WAR I VETERANS

NAME RESIDENCE

Enlisted White men-continued

Morris, Albert R. Graceville
Morris, James Cottondale
Morris, Jessie Kynesville
Morris, William E. Campbellton
Moss, Clarence Malone
Murdock, Martin Binion Malone
Murphy, Grover C. Graceville

Neel, Ben Marianna
Neel, Henry E. Marianna
Neel, Samuel W. Grand Ridge
Nealey, Curtis C. Campbellton
Nelson, John 0. Cottondale
Nesmith, Lester H. Cypress
Newson, Tom Marianna
Newsome, Joseph J. Marianna
Newton, Estes Graceville
Nichols, Daniel L. Grand Ridge
Nichols, Rhodus J. Marianna
Nichols, Wylie F. Grand Ridge

Olive, Beatris G. Marianna
Oliver, Willard W Jr Grand Ridge
Overstreet, George M. Rock Creek
Owens, Charles P. Marianna
Owens, William E. Jr. Sneads

Padgett, Chester L.R. Marianna
Padgett, Clarence A. Marianna
Padgett, Claud S. Marianna
Parker, John H. Graceville
Parramore, Robert E. Marianna
Patrick, William T. Greenwood
Paul, William J. Malone
Peacock, Drew Marianna
Pelham, Claude Graceville
Pelham, William L. Graceville
Pelham, Zim Graceville
Pellum, Thomas C Graceville
Pelt, Byron L. Marianna
Pender, James B. Greenwood
Pender, Lawrence S. Jr Greenwood
Pender, Marcus Greenwood
Pender, Marmaduke S. SNeads
Pender, Terry H. Greenwood
Fender, William B. Greenwood
Peters, Allen J. Graceville









JACKSON COUNTY PAGE 10
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED WHITE MEN-continued

NAME RESIDENCE

Peters, John W. Graceville
Pettis, Arthur C. Marianna
Pettis, Hiram Marianna
Pickron, Israel P. Graceville
Pippin, Bascom H. Marianna
Pippins, Sam Malone
Pittman, Henry Cypress
Pledger, Angus W. Marianna
Pledger, Chester Marianna
Pledger, Edward L. Marianna
Pledger, Harris A Jr Marianna
Pledger, John Christopher Marianna
Pledger, Thomas W. Marianna
Pollard, James Marianna
Pope, Charles L. S eads
Pope, Frank Sneads
Porter, Matthew B. Jackson County
Porter, Nathan M. Alford
Poston, Rupert A. Bascom
Prince, Hugh M. Malone

Rabon, Dan Inwood
Rabon, Jesse Cottondale
Ray, Arthur Marianna
Ray, William M. Cottondale
Reddick, Julius Graceville
Register, Alfred Columbus Graceville
Register, General S. Graceville
Register, Homer Graceville
Register, Wiley A. Graceville
Renew, Benjamin W Sneads
Richardson, John L. Graceville
Riley, Earley Graceville
Rish, Ralph Marianna
Reach, James V. Marianna
Robbirds, John Wesley Grand Ridge
Roberts, Bert Aycock
Robinson, George Marianna
Rodgers, Peter D. Malone
Rodgers, William J. W. Compass Lake
Russ, William Marianna
Russ, William F. Malone

Sapp, James F. Cottondale







'JACKSON COUNTY PAGE 11
WORLD WAR I VETERANS

Army Enlisted White Men-continued

NAME RESIDENCE
Scott, Andrew Sneads
Scott, Lawrence Marianna
Scott, Perry Compass Lake
Scott, Sanders (S) Marianna
Seay, Claudie Kynesville
Sharit, Joe L. Cottondale
Shirah, John H. Graceville
Shores, Robert Round Lake
Sills, Hugh Marianna
Simmons, Charlie Leon Marianna
Simmons, Rollon L. Marianna
Simmons, Roy A. Marianna
Simpson, Rosia Woodson Grand Ridge
Sims, Charlie Graceville
Sims, Hiram G. Grand Ridge
Sims, William L. Marianna
Singletary, Albert W. Grand Ridge
Sins, Steve Graceville
Skeener, William W. Marianna
Skete, Lucious Marianna
Skette, James Marianna
Skinner, Martin Marianna
Skipper, Benjamin Cottondale
Skipper, Byron Marianna
Skipper, George D. Bascom
Skipper, Glover Bascom
Skipper, Orrent Cottondale
Sloan, Samuel S. Cottondale
Smith, Anderson Malone
Smith, Clarence N. Graceville
Smith, Earl Dewitt Marianna
Smith, Henry Malone
Smith, Jennings D. Marianna
Smith, Paul Grand Ridge
Solomon, Benjamin L. Marianna
Spires, Hosey Greenwood
Stanford, Christopher R. Sweet Peace
Stanley, Van Oliver Greenwood
Stapleton, George H. Greenwood
Stephens, Johnie C. Grand Ridge
Stephens, Levy J. Grand Ridge
Sternenberg, Robert P. Sneads
Sternenburg, Max H. Sneads
Stewart, Bryant Marianna
Stewart, Charlie Marvin Bascom
Stewart, John W. Marianna
Stewart, Malcolm A. Grand Ridge
Stoll, Orville T. Greenwood







"JACKSON COUNTY PAGE 12
*WORLD WAR I VETERANS
Army Enlisted White Men-continued

NAME RESIDENCE

Swearngin, Lee Kynesville
Syfrett, Lee Ro Alford

Tallant, Duward B. Kynesville
Tatus, Pearlie Marianna
Taylor, John B. Greenwood
Taylor, John F. Cottondale
Taylor, Thomas A. Graceville
Tharp, General Cottondale
Tharp, Theo Graceville
Thomas, Frederick S. Bascom
Thomas, Vesta Graceville
Tarwick, John Brady Marianna
Treadwell, Mercer P(rice) Marianna
Turner, Alonzo Bascom
Tyas, Elijah Marianna
Tyus, Lindsey Sneads

Umphrey, George L. Cottondale

Vickery, Clifford E. Marianna
Vickory, William A. Round Lake

WaLdorff, Hiram Cypress
Waller, Eschol W. Marianna
Waller, Loyd A. Marianna
Ward, Dewey H. Round Lake
Watford, Roy A. Graceville
Watford, Samuel B. Graceville
Watkins, William F. Grand Ridge
Weeks, William B. Grand Ridge
Welch, Louis E. Cottondale
West, Arley McK. Sneads
West, David Marianna
West, John I Cypress
Wester, Charlie Lee Grand Ridge
Wester, Elias Grand Ridge
Wester, Harvey Grand Ridge
Wester, H. M. Grand Ridge
Wester, Wood Grand Ridge
White, Ernest Graceville
White, Jesse J. Graceville
White, Joseph W. Graceville
White, Preston Graceville
Williams, Clinton Graceville







JACKSON COUNTY PAGE 13
WORLD WAR I VETERANS

Enlisted White Men Continued

NAME RESIDENCE

Williams, Evelyn B. Marianna
Williams, Henry Horace Graceville
Williams, James F. Cyrpess
Williams, Jessie Jackson County
Williams, Jessie Malone
Williams, Lennie G. Graceville
Williams, Wade Powell Graceville
Williams, Warren Bascom
Williamson, Dudley V. Graceville
Wilson, George F. Graceville
Wilson, James N. Jr. Sneads
Windham, Berry Marianna
Wiselogel, Ralph C. Marianna
Wolff, Jesse 0. Marianna
Woodridge, Platt Sneads
Wright, Albert B. Malone
Wright, Henry Marianna
Wright, Hughey Elmer Graceville
Wright, Malvin Malone

Yarborough, Earl W. Bascom
Yawn, Allison Gracevile
Yawn, King A. Graceville



ENLISTED MEN (Colored)

Anthony, A. Z. Greenwood

Baker, Ben Marianna
Baker, Jesse Greenwood
Baker, John Greenwood
Baker, Levy Grand Ridge
Banks, Frank Marianna
Barkley, Belden Campbellton
Barkley, John Marianna
Barnes, Lennius Marianna
Barnes, Robert Marianna
Barnes, Willie Greenwood
Batson, Charles Cypress
Battle, Edmond Marianna
Battle, Felix Marianna
Beall, Roland Cottondale
Bell, David Marianna
Bell, Johnnie Marianna
Bell, Lucious Marianna






JACKSON COUNTY PAGE 14
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED MEN (Colored)-dontinued

NAME RESIDENCE

Bell, Thornton Marianna
Bellamy, Isaac Marianna
Bellamy, Quincy Lee Cottondale
Bellam(n)y, Robert G. Marianna
Berry, Charley Compass Lake
Black, Henry Marianna
Blunt, Haris Marianna
Boone, Clarence Marianna
Bowden, Tom Jr Campbellton
Bowers, Noila Bascom
Bowers, Norman Marianna
Boykin, Edward Marianna
Brantley, Hun Campbellton
Breedlove, John Marianna
Brewer, John Marianna
Britt, Haywood Marianna
Britt, Henry Cottondale
Britt, Layman Campbellton
Britt, Lewis Marianna
Bronson, Willie Marianna
Brown, Adam Marianna
Brown, Benjamin H. Marianna
Brown, Charles C. Marianna
Brown, George Marianna
Brown, Sherman Jacob
Brown, Spencer Cottondale
Brown, Will Marianna
Brunson, Charlie Butlers
Bryant, Arthur Marianna
Bryant, Cleveland Marianna
Bryant, Dempsy Sneads
Bryant, Frank Marianna
Bryant, Guy Greenwood
Gryant, Guy L. Marianna
Bryant, Henry Marianna
Bryant, Lee L. Marianna
Bryant, M. C. Marianna
Bryant, Nixon D. Marianna
Bryant, North Greenwood
Bryant, Zannie Marianna'
Bullock, David Marianna
Burgess, Sam L. Marianna
Burns, Albert Grand Ridge
Buttler, Raymond L. Campbellton








JACKSON COUNTY PAGE 15
WORLD WAR I VETERANS
ENLISTED MEN (Colored)-continued

NAME RESIDENCE

Calhoun, Andrew Marianna
Callaway, R. C. Campbellton
Capehart, Lee Campbellton
Capehaart, James Jacob
Carter, Milton Greenwood
Cary, Sandy Grand Ridge
Chambers, Joseph Graceville
Chapman, Charlie Marianna
Clark, Bish Bascom
Clemons, Felix Cottondale
Clemons, Ravett Cottondale
Clemons, Edward Marianna
Cobb, Thomas Marianna
Collins, Glister Malone
Collins, Joseph Greenwood
Collins, Tom Sneads
Coonce, Josh Sneads
Cooper, Jerry marianna
Cooper, Samuel P. Greenwood
Copeland, Willie Marianna
Coston, Tom Marianna
Cotton, Edd Campbellton
Cotton, Edward Campbellton
Cotton, Henry Haywood
Currie, Freeman Malone
Curry, Alto Campbellton
Curry, Males Campbellton
Curry, Willie -Sneads

Daniel, Neal Campbellton
Daniels, Olven Cmnpbellton
Davis, Aza M rianna
Davis, Robert Marianna
Davis, Wardy Campbellton
Dickens, John Marianna
Dickson, Henry Marianna
Dillard, Allen Marianna
Dilliard, Clayburn Marianna
Dinah, Jacob Marianna
Dixon, Alexander Aycock
Dixon, Ben Greenwood
Dixon, David Campbellton
Dixon, Eusie Marianna
Donald, Jesse W. Sneads
Donald, Nora Sneads
Donaldson, Ralph Cottondale
Doyle, Johnnie Aycock
Dudler, Leamon Maranna
Duncan, William C. Marianna
Duncan, William C. Marianna







JACKSON COUNTY PAGE 16
WORLD WAR I VETERANS

Enlisted Men-Colored-continued

NAME RESIDENCE

Edwards, Benjamine Greenwood
Edwards, Wesley Malone
Edwards, Willie Aycock
Ellis, Fred Greenwood
Ellis, Isaac Marianna
Ellis, James Marianna
Ellis, Liddon Greenwood
Evans, Jeff Campbellton
Evans, Lee Marianna
Evans, Nix Campbellton
Evans, Robert Graceville
Everett, Henry Greenwood

Fance, George Jr. Sneads
Fane, Elbert Cottondale
Farrell, Oscar Greenwood
Fasion, Will Sneads
Faxon, Thadens Campbellton
Fitzhugh, Jordan Cottondale
Floyd, Joe Cottondale
Fluelling, Jake Sneads
Forrest, McKinley Marianna
Franklin, Willie Twoeggtown
Frazier, Henry Cottondale
Freeman, Alfred Marianna
Freeman, Moses Marianna

Gadson, Isaac Cypress
Gainer, Alley Graceville
Galloway, Alexander Cypress
Gammon, Tom Marianna
Gammons, George Marianna
Gammons, Harrison Sneads
Garrett, Ottway Greenwood
Gilbert, Hosie Sneads
Giles, Benno Sneads
Glenn, Eddie Greenwood
Glover, Ben Greenwood
Glover, Cornelius Marianna
Glover, Realious Malone
Godwin, Fedel Marianna
Godwin, Lee Marianna
Godwin, Nassau Cottondale
Graham, Thad Marianna
Cranberry, Cleve Marianna
Cranberry, Elijah J(oseph) Greenwood






JACKSON COUNTY PAGE 17
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED MEN (Colored)-continued

NAME RESIDENCE

Cranberry, Henry P. Marianna
Gray, Charley Marianna
Gray, Frank Marianna
Gray, Fred D. Marianna
Gray, Joe Greenwood
Gray, Raymond Jacob
Gray, Robert Campbellton
Green, Hesekiah Cypress
Gregory, Lewis Sneads
Griffin, Iverson Sneads

Hagler, Isaac Cottondale
Hall, Will Campbellton
Hannah, Andrew Round Lake
Hardee, Abraham Greenwood
Hardee, King David Greenwood
Harden, William Marianna
Harden, William Marianna
Harrell, Frank Marianna
Harris, Cleveland Greenwood
Harris, Nick Compass Lake
Harrison, Daniel Campbellton
Harvey, Golden Marianna
Harvey, Lemmie Greenwood
Harvey, Walter Marianna
Hays, Amos Malone
Heam, Jimmie Bascom
Hearn, Major Marianna
Heanm, Wesley Bascom
Hicks, Thomas Greenwood
Hicks, William Marianna
Hill, Dave Haywood
Hill, Oliver Sneads
Hogg, Frank Cypress
Hogg, Hawkins Cypress
Hogg, Isaac Marianna
Holden, Grant Marianna
Holland, Cliff Campbellton
Holland, Henry Marianna
Holland, Joel Cottondale
Holland, Robert Kynesville
Holland, Solomon Marianna
Holman, Willie Lee Greenwood
Holmes, Joe Marianna
Holmes, John Grand Ridge
Horne, Cran Cottond&le
Home, Thornie Sneads
Hover, John Campbellton
Howard, James Sneads
Hughes, Daniel B. Marianna







jackson county page 18
World War I Veterans

Enlisted Men (Colored)-continued

NAME RESIDENCE

Irons, Clifton Sneads

Jackson, Andrew Cottondale
Jackson, Emage Marianna
Jackson, Fred D. Marianna
Jackson, James Marianna
Jackson, Joe Graceville
Jackson, Loston SNeads
Jackson, Will Sneads
Jackson, Willie 0. Graceville
Jennings, Clenny Greenwood
Johnson, Alfred Cottondale
Johnson, Charley Cottondale
Johnson, Harrison Alford
Johnson, Morris Marianna
Jones, Ban Marianna
Jones, Esaw Marianna
Jones, Gilbert Marianna
Jones, Henry Carver
Jones, Hollis Campbellton
Jones, Oscar Campbellton
Jones, Robert Campbellton
Jordan, Edward Marianna

Keating, Jack Sneads
Keaton, Jack Sneads
Kelly, Clody Marianna
Kelly, Ra Marianna
Kendall, Columbus C. Cottondale
Keys, Herbert Campbellton
Keys, Hubert Campbellton
Keys, Will Campbellton
Kieth, James Arthur Marianna
King, Jefferson Marianna
Kirkland, Joseph Campbellton
Kirkland, Mertherdees, S. Cottondale
Kirkland, Nix Campbellton
Kirkland, Noah Graceville
Knox, Seabo Campbellton

Lampkin, Mathew Cottondale
Lawrence, Cary Graceville
Lawrence, Edward Marianna
Lee, Charlie Marianna
Lee, George Bascom
Lee, James Graceville








JACKSON COUNTY PAGE 19
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED MEN (Colored) Contd.

NAME RESIDENCE

Lee, Joe Marianna
Lee, Walter Graceville
Leslie, Anthony Marianna
Lewis, Flavius Campbellton
Lewis, Jerry Malone
Lewis, John Greenwood
Livingston, Chauncy Marianna
Livingston, Edward M. Marianna
Livingston, Jacob E. Marianna
Livingston, Jake Marianna
Long, Ciscero Marianna
Long, Ernest Cypress
Long, Frank Cottondale
Long, Henry Marianna
Long, Joe Cottondale
Long, Johnnie Marianna
Long, Manuel Greenwood
Long, Phillip Greenwood
Long, Roland Marianna
Long, Samuel Marianna
Long, Sol Cottondale
Long, Warren Marianna
Lowery, Ruben Marianna

March, Cap Marianna
Martain, Henry D. Marianna
Massenberg, Theodore R. Marianna
Matthews, John H. Greenwood
Mayben, Oscar Marianna
Maynor, Elisha Marianna
McDaniel, Eddie Malone
McElroy, Eusop Marianna
McGriff, Leo Bascom
McKenney, Ed Marianna
McKenney, Willie Marianna
McKennie, Marshall Campbellton
McKinnie, Richard Campbellton
McLeroy, Lawrence C. Bascom
McRae, Richard Sneads
McRae, Willie Round Lake
McSwain, Johnnie Aycock
Merritt, Charlie Marianna
Merritt, Shadrick Marianna
Merritt, William S. Marianna
Milton, Israel Marianna
Milton, Mitchell Greenwood
Ming, Robert Cypress
Ming, Willie Marianna
Morris, John H. Cottondale







JACKSON COUNTY PAGE 20
'WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED MEN (Colored)Continued

NAME RESIDENCE

Nelson, Gordon Marianna
Howell, B. Greenwood
Newton, General Marianna
Newton, Willie Campbellton
Nix, Charlie Marianna

Olds, Senior Campbellton
Oliva, Henry Campbellton

Parramore, Anderson Marianna
Parramore, Robert Lees Landing
Pender, Alex Campbellton
Perrish, Wiley Graceville
Perry, Oscar Sneads
Pete, Edward Greenwood
Pete, Elijah Greenwood
Peterson, LeRoy Mariana
Pines, William L. Marianna
Pinkard, Frank Marianna
Pittman, Joseph D. Marianna
Pittman, Lucius C. Marianna
Pittman, Menser Jacob
Plant, Joseph Marianna
Pollock, Loma Maone
Polloix, Judge Malone
Pencel, Lacey Marianna
Porter, Alex Marianna
Porter, Will Cottondale
Porter, William Campbellton
Posey, John Greenwood
'Ftter, Tom Greenwood
Powell, Moses Campbellton
Pugh, Clem Cottondale

Reese, Henry Cottondale
Register, Lennie Campbellton
Richardson, Henry Jr. Campbellton
Roberts, Dennis Cottondale
Roberts, Douglas Campbellton
Roberts, Ezekiel Campbellton
Robinson, Isiah Campbellton
Robinson, Rodge Sneads
Robison, Frank Marianna
Rogers, William Uottondale
Roulhac, Abraham Marianna
Roulhac, Ed Marianna
Russ, Peter Elijah Cottondale
Russ, Silas Cottondale
Russel, Borders A. Greenwood
Ryans, Arthur Graceville







JACKSON COUNTY PAGE 21
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED MEN (Colored) continued

NA- RESIDENCE

Sanders, Willie Grand Ridge
Sankcho, Hummon Marianna
Sargant, Ray Compass Lake
Scott C. R. Sneads
Scott, Jesse Marianna
Sessons, Frank Marianna
Shack, Esaw Marianna
Shack, Israel Star
Shackelford, Cleveland Star
Simmons Johnarianna
Sims, Charlie Greenwood
Sims, Clarence L. Graceville
Smith, Alto Marianna
Smith, Bishop Sneads
Smith, Bryant Malone
Smith, Charlie P. Graceville
Smith, Eddie J. Sneads
Smith, Frank Campbellton
Smith, Henry Marianna
Smith, James Greenwood
Smith, John Greenwood
Smith, Jonas Marianna
Smith, Julius Willie Campbellton
Smith, Lewis Marianna
Marianna
Smith, Robert Sneads
Smith, Shelley Jacob
Smith, Walter Jacob
Smith, Walter Marianna
Smith, Walter Jr. Marianna
Smith, Will C. Sneads
Selling, James Marianna
Spats, Wesley Bascom
Speight, John Springfield
Speights, Grant Bascom
Speights, John Bascom
Speights, Roland Marianna
Spencer, Henry Marianna
Spires, Emanuel Jr. Marianna
Sprights, John Cottondale
Stanley, Alfred Marianna
Stephen, Jim Marianna
Stephens, Abraham Marianna
Stepheps, Bead Cyrpess
Stephens, Ebenezer. Marianna
Stephens, John Marianna
Stephens, Thomas Cottondale
Stork, Foster Cbttondale
Summerwell, Robert Marianna
Summerwell, Samuel D. Marianna
Sutton, Dave Bascom







JACKSON COUNTY PAGE 22
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED MEN (Colored) continued

NAME RESIDENCE

Tanner, Arther Marianna
Tanner, George Cairnswill
Tanner, Lucius Marianna
Taylor, Robert Campbellton
Telfair, David J. Marianna
Terrell, John H. Compass Lake
Thomas, Homer Marianna
Thomas, Robert Campbellton
Timus, Sylvester Compass Lake
Tindell, Otis Graceville
Tolbert, William Henry Bascom
Tripp, Alex Marianna
Tripp, Henry Marianna
Turner, Tom Campbellton

Vann, Isaac Marianna

Waddell, Ebo Marianna
Waddell, Feast Marianna
Walace, Jimmie Marrianna
Waldon, Willie Marianna
Wallace, Robert Marianna
Walton, Turner Marianna
Ward, Harvey Marianna
Ward, Hosie Campbellton
Ward, McNeal Campbellton
Ward, Posey Campbellton
Washington, Frank G. Grand Ridge
Washington, Fred Marianna
Washington, Richard Compass Lake
Washington, William Sneads
Watson, David Marianna
Watson, Eddie Marianna
Watson, Lilton Marianna
Watson, Tom Marianna
Webb, George Aycock
Webb, Harvest Marianna
Wesley, Abraham S eads
Wesley, Charley S eads
Wheeler, John Jackson County
White, Christopher Marianna
White, James Marianna
White, Nathan Cottondale
White, Rollin Cottondale








JACKSON COUNTY PAGE 23
WORLD WAR I VETERANS

Army Enlisted Men (Colored)-continued

NAME RESIDENCE

White, Tobie' Bascom
White, Walter Jr. Grand Ridge
White, Willie Marianna
Whiters, Frank Greenwood
Williams, Charlie Marianna
Williams, David Greenwood
Williams, Davis Greenwood
Williams, Garfield Jackson County
Williams, John Campbellton
Williams, John Cypress
Williams, John Marianna
Williams, Lonnie A. Bascom
Williams, Pilote Marianna
Williams, Randolph Grand Ridge
Williams, Stormie Marianna
Williams, Wayman Campbellton
Wilson, Clove Aberdeen
Wilson, Walter Marianna
Wooten, Walton Marianna
World, Frank Marianna
Wynn, Abraham Campbellton
Wynn, Ben Marianna
Wynn, Cleve Campbellton
Wynn, James Jr. Marianna
Wynn, Thomas J. Marianna
Wynn, Zannie Marianna

WOUNDED (White)

Baker, Andrew Aycock
Boyett, Otis J. Graceville
Christie, Emery L. Gracevile
Davis, John L. Marianna
Deal, Slocum Graceville
Gause, Thomas J. Marianna
Hagler, Roy Graceville
Hare, William Benjamin Graceville
Hightower, Bernard B. Compass Lake
Logan, Roland L. Cypress
Mayo, Charlie Marianna
Mhoon, Charles E. Graceville
Miles, Alex Marianna
Neel, Columbus F. Grand Ridge
Rawls, Joseph M. Marianna
Register, David A. Graceville
Register, Lemma E. Graceville
Simmons, Rex 0 Malone






JACKSON COUNTY PAGE 24
WORLD WAR I VETERANS

Army WOUNDED (White)-continued

NAME RESIDENCE

Summerlin, Joe Marianna
Watford, Robert Graceville
Watford, Walter L. Graceville
Wilson, Ceph L. Jr. Marianna

WOUNDED (Colored)
Cranberry, Samuel W. Greenwood

DEAD White)

Alderman, Willie Robert Marianna
Allen, Daniel I. Cottondale
Bell, William Z. Malone
Branning, James M. Marianna
Burke, Elzie Graceville
Caraway, Frank A. Marianna
Dickson, Samuel B. Bascom
Elmore, Cassie Campbellton
Jones, Bennie A. Grand Ridge
Lawrence, Herbert Lee Grand Ridge
Livingston, Oren Campbellton
Mahoney, James G. Graceville
Mayo, John J. Marianna
Mitchell, Erwin Sneads
Morris, John M. Aycock
Neel, Henry Grand Ridge
Phillips, William 0. Graceville
Pittman, Patent Round Lake
Pamphrey, James W. Marianna
Riley, Ramon Graceville
Ross, Charlie Sneads
Simmons, Lester Maxwell Bascom
Smith, Thaddeus H. (Officer) Marianna

DEAD (colored)
Baker, Chester Marianna
Baker, Colins Marianna
Brown, John Marianna
Cobb, Frank Sneads
Crawford, Warren Marianna
Hagler, Jesse Marianna
Harrell, Robert A. Marianna
Hayes, Cary Greenwood
Henderson, Monroe Graceville
Lewis, Johnnie Campbellton
Long, Hamon Cottondale
Roberson, Kite Graceville









JACKSON COUNTY PAGE 25
WORLD WAR I VETERANS

DEAD (colored)-continued

NAME RESIDENCE

Russ, Charlie Sneads
Smith, David Marianna
Selling, Emanuel Jr. Marianna
Thomas, Erwin Graceville
West, Willie Compass Lake
White, Fred Marianna
Wynn, Ike Campbellton


NAVY OFFICERS

Williams, Henry Archie Ensign Graceville
Wynn, William Herbert Lieut Marianna

SAILORS

Anderson, Walter Bryan Jr. Greenwood
Bates, Clarence Marianna
Beauchamp, John Lewis Alliance
Beauchamp, William Chester Alliance
Bevis, Elbert Lindsey Marianna
Bevis, William Franklyn Bascom
Bowles, Norma Cottondale
Braxton, Daniel Boone Marianna
Brown, Lee Alfred Graceville
Burnes, Albert Leslie Grand Ridge
Bush, Robert Sherrow Cottondale
Carpenter, Claudie Grand Ridge
Chester, George Emery Cottondale
Cloud, John William Marianna
Comerford, Thad Alexander Cypress
Cushing, John Tom Graceville
Denard, Reuel Foster Campbellton

Harris, Robert Prescott F. Marianna
Hart, Yulee Wesley Marianna
Hatcher, McKinley Marianna
Henderson, Willie Love Inwood
Hill, Everett Grand Ridge
Horne, Albert Shafter Alliance
Home, Dallas Coe Alliance
Home, Leonadus Dewey Cypress

Johnson, Jesse J. Alliance
Johnson, Troy West Marianna
Jones, Thomas C. Grand Ridge







JACKSON COUNTY PAGE 26
WOIMLD WAR I VETERANS CONTINUED

SAILORS continued

NAME RESIDENCE

King, Holland Cottondale
Knight, James William Marianna
Lammon, Sanford Mack Graceville
Landrum, Thomas Judson Marianna
Lockey, Jack Burd Bascom
Neel, Jesse M. Grand Ridge
Nesmith, Henry Marion Cypress

Packwood, Frank Hunter Alford
Palmer, Broadus Young Marianna
Pear, Alfred Marvin Greenwood
Porter, Harry Montesco Grand Ridge
Poston, Clyde Bascom
Rhodus, William Thomas Graceville
Robinson, Arzelia Marianna
Roulhac, Charles Peter Marianna

Scholl, Charlie Wilson Marianna
Scott, Linzey Riley Cottondale
Shaddox, Collis Ozis Alford
Sharit, Joshua Woodard Cottondale
Smith, Sterling Edwin Graceville
Smith, William Paul Congress Lake
Stewart, Jessie Sherman Marianna
Syfrett, Frank Edward Graceville
Syfretto, Alex Graceville

Tarver, Sallye Frances Greenwood
Toole, Alphues Lemuel Marianna
Vickery, John Charles Jr. Marianna
Wandeck, Frederick Holmes Marianna
Wester, Elias Grand Ridge
Williams, John Dewey Graceville
Willis, Benjamin Bisher Greenwood

DEAD
Alford, Carl Herbert Grand Ridge
Braxton, Thomas Joseph Marianna
Brock, Emlon Jefferson Graceville
Dudley, Joe C. Grand Ridge
Lockey, Herbert Tillman Grand Ridge
McAnulty, Brannon Malone








JAC13GI0I COUNTY PAGE 27
WORLD WAR I VETERANS

NO WOUNDED NAVY ENLISTMENT CARDS FOR JACKSON COUNTY


COAST GUARD SAILORS

NAME RESIDENCE

Duncan, George Washington Marianna
DEAD

MacLean, Angus Nelson Sneads

NO OFFICERS, DEAD OR UC'LOrLED COAST GUARD ENLISTMENT CARDS FOR JACKSON CJL'7;T7



MARINE CORPS EELITED MEN

Anderson, Grover Compass Lake
Hightower, Barnard Bush Compass Lake
Wilson, Archie Thomas Sneads

NO OFFICEF:S, DEAD OR WOUNDED :.LIiE CORPS ENLISTMENT CARDS FOR JACKSON COUNTY




























JEFFERSON COUNTY

WORLD WAR VETERA2IS.









JEFFERSON COUNTY

WORLD WAR I VETERANS

ARMY OFFICERS

NAME RANK RESIDENCE

Bailey, George Raney 2nd Lt. Monticello
Barnes, John S. 2nd Lt. Monticello
Bird, Thomas Buckingham 2nd Lt. Monticello
Bishop, Isaac 0. 1st Lt Aucilla
Gilbert, Robert Ernest 1st Lt. Monticello
Hay, William H. Col. Drifton
Laffitte, Lincoln Snyder 1st Lt. Lloyd
Mays, John Finlayson 2nd Lt. Monticello
McEachern, James Rogan 1st Lt. Monticello
Mills, Benjamin Willis 1st Lt. Monticello
Mills, Robert Hilliard D Surg Monticello
Puleston, John 2nd Lt. Monticello
Rainey, Little R. 2nd Lt. Monticello
Sledge, Theodore James 2nd Lt. Monticello
Turnbull, Samuel J. Capt. Monticello


ENLISTED MEN (WHITE)

Addison, Henry Monticello
Alford, Rollin S. Lloyd
Anderson, George Asheville
Armistead, Thomas B. Monticello
Arrangs, Charles W. Aucilla
Arrants, Dunnie Aucilla

Bailey, Edward B Jr. Monticello
Beaty, Tom C. Lamont
Bellinger, Pinckney E Jr Monticello
Berry, Moses Lamont
Bird, Preston B Jr Drifton
Bishop, Lee C. Aucilla
Bishop, Philip W. Aucilla
Bishop, Walton Aucilla
Bishop, Willie T. Aucilla
Bolen, Hugh Faulad Lloyd
Braswell, Edward I. Monticello
Braswell, William G. Monticello
Brooks, Acy Monticello
Brown, Harry E. Monticello
Brumbley, Bennie Marsesses









JEFFERSON COUNTY PAGE 2
WORLD WAR I VETERANS

ARMY ENLISTED MEN (WHITE)Continued

NAME RESIDENCE

Campbell, Earnest R. Lamont
Campbell, Wesley C. Jefferson Co.
Carroll, Fred Lamont
Carter, William L. Waukeenah
Chiddon, John B. Lamont
Clark, William C. Monticello
Collums, Robert L. Jr Lloyd
Connell, Noah H. Wacissa
Cocey, Thomas Asheville
Cocksey, James A. Monticello
Cooksey, Jessie B. Lloyd
Cooksey, John P. Waukeenah
Cooksey, Wm. F. Lloyd
Cromartie, Rithmond G. Lloyd

Daniel, Rufus Harlee Monticello
Davidson, Emmett J. Monticello
Davis, Jefferson L. Monticello
Denmark, Elijah Lamont

Edwards, Walter B. Lloyd

Faglie, Pliny Devine Monticello
Folson, James I (srael) Monticello
Freeman, James M. Monticello

Gibson, William T. Wacissa
Gilbert, Richard M. Monticello
Girardeau, William B. Monticello
Glennon, Earnest Lloyd
Glenon, Willie Lloyd
Granger, George H. Monticello

Hagan, Rollie L. Nash
Hagan, William B. Asheville
Hampton, Temple S. Aucilla
High, George B. Waukeenah
Hightower, James H. Lloyd
Holland, Elisha G. Aucilla

Jenkins, Joseph D. Lamont
Jerkins, Adelbert Aucilla
Jones, Walter Lloyd
Joyner, Preston E. Jefferson Co.








JEFFERSON COUNTY PAGE 3
WORLD WAR I VETERANS

enlisted men (white) continued

NAME RESIDENCE

Kilpatrick, Richard L. Drifton
Kinsey, Joseph W. Aucilla
Kinsey, Mitchell Aucilla
Kinsey, Nicholas Aucilla
Kinsey, Thomas Aucilla

Lacey, Arch Monticello
Lacy, Arch J. Waukeenah
Lacy, John B. Waukeenah
Lane, John Monticello
Linton, George T. Monticello
Lowrie, John Thomas Monticello

Marsh, John Henry Herbert Lloyd
Maxwell, Kader B. Drifton
Mays, Dannitte H Jr. Monticello
McCall, John B. Monticello
McCray, Joe Miccosukee
McDaniel, William M. Aucilla
McLain, Wylie Aucilla
McNair, William C. oonticello
Moore, Grover Cleveland Lloyd
Morris, Charley D. Lloyd
Mullis, Charlie H. Aucilla
Mullis, Johnnie Ralph Aucilla
Murdock, Charles K Jr Monticello

Nolan, James H. Monticello

Perry, Douglass G. Monticello
Potter, Lee E. Monticello

Rainey, Bennett I. Monticello
Rainey, Roy C. Drifton
Reeves, Harley H. Lloyd
Reeves, William H. Lloyd
Reichert, Coy P. Monticello

Sauls, James R. Monticello
Saunders, William H. Lloyd
Scruggs, Sigsbee L. Aucilla
Scruggs, William Martin Aucilla
Sever, Leslie Lamont
Sever, Them Lamont
Sheffield, John H. Aucilla
Shepherd, Isham Lloyd
Shepherd, Jurant T. Monticello










JEFFERSON COUNTY PAGE 4
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED MEN (WHITE)continued

NAME RESIDENCE

Shockley, Lee L. Wacissa
Shuman, James Rushin Monticello
Sloan, Theodore T. Monticello
Spradley, William J(ackson) Lamont
Stephens, John W. Wacissa
Stevens, Willie E. Lamont

Taylor, Richard K. Lamont
Tripp, Maurice H. Monticello
Tripp, Woodburn H. Monticello

Walker, Glover W. Aucilla
Walker, LeRoy Aucilla
Walker, Marion D. Lloyd
Wheeler, Brooks Aucilla
Wheeler, Charlie G. Aucilla
Whitaker, Paul R. Monticello
Whitehurst, George H Jr. Monticello
Williams, Oscar B. Lloyd
Williamson, Clifford Emmett Lloyd



ENLISTED MEN (Colored)

Adams, Charlie Aucilla
Adams, Marvin Aucilla
Alexander, Daniel Aucilla
Alexander, Jake Monticello
Alexander, Randolph Monticello
Anderson, pafney Capps
Anderson, Vinal Aucilla
Arkwright, Hanson Aucilla
Arnold, Henry Monticello

Bailey, Sam Monticello
Bailey, Spencer Monticello
Beasley, Lawrence A. Lloyd
Beazley, Samuel Lamont
Bellamy, Amen Aucilla
Bellamy, David Aucilla
Bellamy, Theodore Monticello
Bevan, John Monticello
Bird, William Monticello








JEFFERSON COUNTY PAGE 5
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED MEN COLOREDO continued

NAME RESIDENCE

Blocher, Amos Monticello
Blood, Butler Jr. Monticello
Bozeman, Willie Monticello
Brigman, Jim Lloyd
Brooks, Bud D. Lamont
Brooks, George Monticello
Brooks, Henry Drifton
Brooks, James Monticello
Brooks, James H. Monticello
Brooks, Randolph Lamont
Brooks, Ulysses Monticello
Brown, Emanuell Monticello
Brown, July Capps
Brown, Robert Monticello
Bryant, Samuel Monticello
Butler, Alfred Lamont
Butler, David Monticello
Butler, Frank Lamont
Butler, Herbert Monticello
Butler, Lewis Monticello
Byrd, Alfred Lamont

Camel, Isreal Monticello
Campbell, Cary Lloyd
Campbell, Smith J. Lloyd
Chaires, Nathan Wlcissa
Cherry, Cleveland Monticello
Christie, Richard Parkhill Lloyd
Clair, Ed Lamont
Clark, David Lamont
Clinton, Dave Lloyd
Coger, Ben Aucilla
Coger, Peter Aucilla
Cole, Emmon H. Lamont
Cooper, Corbett Monticello
Cooper, Junious Monticello.
Crump, Adlai S. Lloyd
Crump, Albert R. Lloyd
Culpepper, James Monticello
Cummings, Charlie Monticello
Cummings, Richard Monticello
Curry, Horace Wacissa
Curry, Willie C. Wacissa
Cuthbert, Sam Monticello
Cuthbert, Willie Monticello










JEFFERSON COUNTY Page 6
WORD WAR I VETERANS
Enlisted colored men-continued

NAME RESIDENCE

Damond, David Lamont
Davis, Henry Monticello
Davis, Mose Lloyd
Davis, Sylvester Monticello
Delaney, Benjamin Lamont
Dillworth, Lucas Monticello
Dilworth, Charley Monticello
Dixon, Virgin Lamont
Duval, Wimely Lloyd

Edwards, Ben Jr. Aucilla
Ellis, Benson J. Monticello
Ellis, Richard Monticello

Floyd, Jessie Lloyd
Ford, Frank Drifton
Foster, James Monticello

Gallon, Archie Monticello
Gallon, Denis Monticello
Gallon, James B. Monticello
Gallon, Peter Aucilla
Gallon, Wash Monticello
Gilley, Eddie Monticello
Glenn, Morris Wacissa
Goodall, William Monticello
Green, Charley Drifton
Green, Fred Waukeenah
Green, Henry Monticello
Green, King Lloyd
Grigger, James Monticello
Groover, Richard Walker's Springs

Hagans, Willie Monticello
Hall, James E. Monticello
Hall, Si Monticello
Hall, Stephen Jr. Monticello
Hansell, Toney Monticelloa
Harris, Lafayette Lamont
Hawkins, Archie Lloyd
Hawkins, Fay Lloyd
Hawkins, James Lloyd
Hayes, Lawrence Lloyd
Haywood, Never Monticello
Henry, Fred Monticello
Henry, Jhhn Monticello
Henry, Willie Monticello








JEFFERSON COUNTY PAGE 7
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED MEN (COLORED)Continued


NAME RESIDENCE

Hester, James Monticello
Hicks, William Monticello
Hill, Ben Monticello
Hill, Robert Wacissa
Hill, Robert Monticello
Hill, Sylvester Lloyd
Hooks, Henry Monticello

Igle, Arrie Monticello

Jackson, Alonzo Capps
Jackson, Benjamin Aucilla
Jackson, Solomon Monticello
James, Albert Monticello
James, Cleve Lloyd
James, Grant Monticello'
James, Jasper Monticello
James, Jefferson Monticello
Johnson, Haywood Monticello
Johnson, James Monticello
Johnson, James Lloyd
Johnson, Jessie Ashville
Johnson, Joseph Lloyd
Johnson, Joseph A. Monticello
Johnson, Stegall Monticello
Johnson, Arthur Lloyd
Jones, Calvin Monticello
Jones, Williams Monticello
Jones, Willie Aucilla
Joyce, Jasper J. Monticello

King, Richard Lamont

Lairry, James Monticello
Lamar, Charles Lamont
Lamar, William Monticello
Lane, Dorsey Lamont
Larry, Eddie Monticello
Law, William B H Ashville
Lemon, Ferdinand D Monticello
Logan, Henry Monticello

Maddry, Steven Monticello
Hadry, John H. Aucilla
Martin, Andrew Monticello
Mathis, John Monticello
Mathis, Ned Drifton
Mavins, Johnnie Monticello
May, Armstrong Aucilla
May, Clover Monticello










JEFFERSON COUNTY PAGE 8

WORLD WAR I VETERANS

NAME RESIDENCE

Enlisted men (colored)continued

May, William Aucilla
McDaniels, Lee Monticello
McQueen, Demitt Montcello
Mickers, John H. Monticello
Miller, Chester Aucilla
Miller, John Monticello
Miller, Richard Monticello
Mills, Manders Jr. Lloyd
Mitchell, Sam Monticello
Moore, Samuel B. Aucilla
Moseley, Charlie Waukeenah

Parrish, Raymond Aucilla
Pendleton, Nan Capps
Perkins, George Lamont
Perkins, Simon Lamont
Perry, Lee Capps
Polk, Amos Monticello
Poole, Edward B. Monticello
Presha, Herman Lamont
Proctor, Daniel Monticello
Proctor, Richard Monticello
Puredue, Robert Monticello

Rains, Thomas Monticello
Redmond, Willie Monticello
Rhone, Charles Lloyd
Richardson, Augustus Monticello
Roberts, Bobbie Waukeenah
Roberts, John Waukeenah
Robinson, Will Waukeenah
Rodgers, Daniel G. Monticello
Ruffins, Walter Lloyd
Russell, Willie Lamont

Sanks, Edward Walker's Springs
Scott, Alexander Drifton
Scott, Daniel Monticello
Seabrooks, Sampson Monticello
Seymore, Benjamin Nash
Seymore, John Monticello
Seymore, Robert Monticello








JEFFERSON COUNTY PAGE 9
WORLD WAR I VETERANS

Enlisted men (colored)-continued

NAME RESIDENCE

Sherman, Taylor Monticello
Simpkins, Alonzo Aucilla
Siplin, David Monticello
Siplin, Moses Monticello
Sneed, Taylor Monticello
Speaights, Harry M. Lloyd-
Spearman, John Monticello
Speed, Hendly Lloyd
Speed, Osborn Lloyd
Stokes, Boisie Monticello
Stokes, James Monticello
Straws, Lemm Monticello
Swilley, Alvin N. Lamont

Taylor, Dave Drifton
Thomas, Frank Lloyd
Thomas, Fred Monticello
Thomas, Fynn Lloyd
Thompson, James Monticello
Thompson, William Monticello
Thompson, Willie Monticello
Tillman, Robert Monticello
Trumpler, Jay G. Lloyd
Turner, Bennie Lloyd
Turner, James Monticello
Turner, Whitfield Monticello
Tyson, Rufus Nash

Wade, Randolph Monticello
Walker, Edward Monticello
Walker, John H. Lloyd
Walker, Press S. Monticello
Wallace, Henry Lloyd
Washington, George Lloyd
Washington, Lewis Cody
Wheeler, Major Monticello
White, Fate Capps
White, Willie Monticello
Whorley, Bud Monticello
Williams, David Dills
Williams, Ed Lloyd
Williams, Frank Monticello
Williams, Frank Monticello
Williams, Frank Lloyd
Williams, Frank Monticello







JEFFERSON COUNTY PAGE 10
WORLD WAR I VETERANS

ENLISTED MEN (COLORED)continued

NAME RESIDENCE

Williams, Hector Monticello
Williams, Joseph Lloyd
Williams, Josie Aucilla
Williams, Leonard J. Monticello
Williams, Lewis Monticello
Williams, Lewis Drifton
Williams, Moses Monticello
Williams, Sim Monticello
Williams, William Monticello
Williams, William J. H. Jefferson County
Wilson, James Ashville
Wilson, Joseph Lamont
Wilson, Nathaniel Monticello
Winsor (Windsor?) Albert Monticello
Wooten, Berry Monticello
Wooten, Clinton Monticello

Young, Abe Lamont
Youngs, Eddie Monticello
Zonder, Dolph Aucilla
WOUNDED White

Hawk, Drayden C Aucilla
McLain, Allen Lamont
Saunders, Julian Lamar Lloyd
Whidden, Archie Monticello

WOUNDED Colored
Mainer, Columbus Nash
Wilson, Joseph Monticello
Hamilton Andrew D Aucilla
Lacy, Frank A Jr Aucilla
Odom, Jim Waukeenah
Walker, Otto M Aucilla

DEAD (colored)
Bowie, Joe Monticello
Cummings, Jack Monticello
Davis, Lowery Monticello
Teacher, Richard Monticello
Jones, Joe Lamont
King, John Waukeenah
Tucker, Ruben Aucilla
Williams, James Aucilla










JEFFERSON COUNTY PAGE 11
WORLD WAR I VETERANS

NAVY OFFICERS

NAME RANK RESIDENCE

Puleston, William Dilworth Comdr Monticello

SAILORS
Barrows, Daryl Herbert Monticello
Carrin, Christopher C Jr Nash
DeMilly, Harry Ware Monticello
Francis, Richmondq Monticello
Henderson, Harvey Linwood Monticello
Henderson, Lester Dever Monticello
Kinsey, Even Aucilla
Mathers, Ewell Dennett Lamont
Miller, George Knox Monticello
Mills, Foy Fitzhugh Monticello
Morris, Sloan Napoleon Monticello
Pitts, John Ben Monticello
Reiff, Charles Otto Monticello
Roberts, Dave Monticello
Sever, John Silas Lamont
Taylor, Roy George Monticello


COAST GUARD

NO OFFICERS, SAILORS, DEAD OR WOUNDED COAST GUARD ENLISTMENT CARDS
FOR JEFFERSON COUNTY

MARINE CORPS

NO OFFICERS, ENLISTED MEN, DEAD OR WOUNDED MARINE CORPS ENLISTMENT
CARDS FOR JEFFERSON COUNTY



























LEON COUNTY

WORLD WAR VETERANS.








LEON COUNTY
WORLD WAR I VETERANS

ARMY
OFFICERS
NT RANK RESIDENCE

Boyd, Robert Franklin 2nd Lt. Tallahassee

Catts, Sidney J. Jr. 2nd Lt. Tallahassee

Evans, Arthur Clyde 1st Lt. Tallahassee

Ford, Benjamin F. (Colored) 1st Lt. Tallahassee

Gamble, Howard G. 2nd Lt. Tallahassee
Game, Josiah B. Jr. 1st Lt. Tallahassee
Gray, Robert Andrew Capt. Tallahassee
Gwynn, George Humphrey let Lt. Tallahassee
Gwynn, Humphrey Wilson 1st Lt. Tallahassee

Haynes, Guy Tison 2nd Lt. Tallahassee
Hopkins, William B. 2nd Lt. Tallahassee

Johnston, John Kent 1st Lt. Tallahassee

Kendrick, Odis Gilben 1st Lt. Tallahassee
Kirby, Oliver Vernon 2nd Lt. Tallahassee

McCallister, Archie 1st Lt. Tallahassee
Manning, Leon J. 2nd Lt. Tallahassee
Mickler, Russell Theodore 2nd Lt. Tallahassee
Moor, Frederick Clifton Capt. Tallahassee
Myers, William Blount 2nd Lt. Tallahassee

Palmer, Council Bryan 2nd Lt. Tallahassee
Palmer, Hugh A. 1st Lt. Tallahassee
Palmer, Thomas Myers 2nd Lt. Tallahassee
Proctor, William Theodore 2nd Lt. Tallahassee

Robertson, William Fitzgerald 2nd Lt. Tallahassee

Stoutamire, Ralph 2nd Lt. Tallahassee
Stroman, Henry H. 2nd Lt.. Tallahassee

Van Brunt, Horace D. 2nd Lt. Tallahassee

Wahnish, Samuel Alfred 2nd Lt. Tallahassee
Walker, George Kerth 1st Lt. Tallahassee
Winthrop, Guy Louis 1st Lt. Tallahassee
Woodberry, Hunter Samuel 1st Lt. Capitol

Yonge, James E. 2nd Lt. Tallahassee









Leon County Continued
ARMY
ENLISTED MEN (White)
NAME RESIDENCE

Abernathy, Grady Tallahassee
Alcorn, Alvin A. Tallahassee
Alcorn, Harry T. Tallahassee
Allen, Henry S. Tallahassee
Allen, Johnnie M. Tallahassee
Allen, Joseph J. Tallahassee
Allen, Joseph L. Tallahassee
Allen, Walter L. Tallahassee
Allen, Wesley C. Tallahassee
Andrews, Clarence Tallahassee
Andrews, Oliver Tallahassee
Appleyard, Paul S. Tallahassee
Anristead, Charles E. Tallahassee
Atkinson, Charlie Tallahassee

Bannerman, Robert L. Tallahassee
Barineau, Andy L. Tallahassee
Barineau, John L. Tallahassee
Barineau, Pryer I Tallahassee
Barrett, Joseph I. Woodville
Battels, Harry F. Tallahassee
Blank, Lewis Tallahassee
Bledsoe, William J. Tallahassee
Boatwright, Albert W. Tallahassee
Box, John J. Woodville
Bradford, John N. Tallahassee
Bradley, Richard Tallahassee
Bradley, William J. Tallahassee
Bradley, William 0. Tallahassee
Brown, Baxter W. Tallahassee
Bryan, John R. Tallahassee
Bryan, Joseph L. Tallahassee
Burns, Arthur M. Tallahassee
Burns, Mack D. Tallahassee
Burr, Clayton D. Tallahassee
Byrd, Augustus B. Tallahassee
Byrd, Clinton W. Tallahassee

Carmine, William J. Chaires
Carney, Ovid Le Tallahassee
Carroll, William W. Tallahassee
Carter, Jessie Ocklocknee
Carter, Marcus W. Tallahassee
Casey, Quincey Helen
Cay, John D. Tallahassee
Chaires, Ormond T. Chaires
Chambers, Miller Tallahassee
Clemons, Guy Tallahassee
Clemons, Oscar T. Woodville
Coleman, Elouis Augustus Tallahassee








Leon County Continued
ARMY
ENLISTED MEN (White) Cont'd
NAME RESIDENCE

Collins, Joel W. Jr. Tallahassee
Colson, Bennie F. Tallahassee
Colson, Isaac H. Helen
Colvin, John H. Helen
Cooksey, Lawrence E. Tallahassee
Crawford, George G. Tallahassee
Crowler, Ralph Shine Tallahassee

David, Fred H. Tallahassee
Deese, Leroy Woodville
Dodd, Francis T. Tallahassee
Doomar, Najib M. Tallahassee

Ellis, William Nicholson Tallahassee
English, Abner J. Tallahassee
Eppes, Frank Tallahassee
Eubanks, Clarence C. Tallahassee
Eubanks, Thomas M. Tallahassee
Evans, Lawrence B. Tallahassee
Fain, Harry H. Tallahassee
Fain, Llewellyn D. Tallahassee
Fairbanks, Theodore G. Tallahassee
Farady, Earl Tallahassee
Fitchette, Kenneth F. Helen
Folsom, Samuel B. Tallahassee
Frbes, Upson W. Tallahassee
Fuller, Henry G. Tallahassee

Gatlin, Barney 0. Bloxham
George, Fred Tallahassee
Godbold, Roy Lee Tallahassee
Gorman, Frederick H. Tallahassee
Gramling, Earle J. Tallahassee
Grant, John A. Tallahassee
Green, Maurice W. Tallahassee
Greenberg, Benjamin Tallahassee

Hall, James L. Tallahassee
Hall, John F. Tallahassee
Hamlin, George P. Woodville
Hamlin, James R. Woodville
Harden, Nat R. Tallahassee
Harrell, Frank M. Tallahassee
Harrison, Edward V. Tallahassee
Harrison, Jesse H. Centerville
Hartsfield, Frederick D. Tallahassee
Hartsfield, Revadee N. Tallahassee
Hartt, William D. Tallahassee
Harvey, Ernest Marion Tallahassee
Hearrin, Gary F. Tallahassee
Hightower, Carl C. Tallahassee
HKi, Arear P" Tallahassee
Tallahassee









ARMY Leon County Cont.
ENLISTED MEN (White) Cont.
NAME RESIDENCE

Hirt, Madison B. Tallahassee
Holloway, Louis C. Tallahassee
Hopkins, Green Black Tallahassee
Hopkins, Edward H(oustoun) Tallahassee
Howard, Bryan M. Woodville
Howard, Robert M. Tallahassee
Hubbard, Claudius A. Tallahassee
Hubbard, Edward J. Tallahassee
Hughes, John P. Tallahassee
Humphress, Sherrod S. Tallahassee

Johnston, Frank Tallahassee
Joiner, Sylvestor P. Tallhhassee
Jones, Orem R. Tallahassee

Lang, Charles E. Tallahassee
LaRose, Ernest Tallahassee
Lee, Henry G. Woodville
Lee, Joseph Lemuel Woodville
Lenz, William D. Tallahassee
Levy, Edward P. Tallahassee
Lewis, Henry Tallahassee
Lewis, Lawrence L. Woodville
Lewis, Paul L. Woodville
Livingston, Wiley Reuben Bloxham
Luning, Bernard A. Tallahassee

Maige, Asa E. Tallahassee
Maige, Paul S. Tallahassee
Maratta, Allen Tallahassee
Marsh, Lonnie Laurence Tallahassee
Matthews, Fred W. Tallahassee
Maxwell, John H. Tallahassee
McCall, Y'Vonne C. Tallahassee
McDaniel, Wn. D. Woodville
McLeod, Henry D. Tallahassee
McNeill, Malcolm C. Tallahassee
McNeill, Richard Warner Tallahassee
Messer, Henry Tallahassee
Miller, George W. Woodville
Miller, Jackson Woodville
Miller, Napoleon B. Woodville
Moody, Eliga J. Tallahassee
Moody, James J. Jr. Tallahassee
Moody, Johnnie Hayward Tallahassee
Mullikin, Harry A. Tallahassee
Murdock, Joseph A. Tallahassee

Odom, Henry A. Woodville

Peel, Joseph A. Tallahassee
Perry, John E. Tallahassee








ARMY Leon County Cont.
ENLISTED MEN (White) Cont.
NAME RESIDENCE

Quarterman, Henry S. Tallahassee
Quinn, Willis M. Tallahassee

Raa, Bertel N. Tallahassee
Ready, Mark M. Tallahassee
Reese, Eric D. Helen
Rhodes, Bricey Milton Woodville
Rhodes, Ralph E. Tallahassee
Rhodes, Raymond C. Woodville
Richey, Robert Francis Tallahassee
Ritter, Fred W. Tallahassee
Roberts, Richard Hosford
Robinson, William F. Woodville
Rodgers, John H. Tallahassee
Rooks, Byron E. Tallahassee
Russell, Henry J. Tallahassee
Russell, Jesse James Tallahassee

Sanders, William R. Tallahassee
Skipper, Robert Green Capitola
Slickman, Hubert W. Tallahassee
Smith, Bill. Tallahassee
Smith, Eli Tallahassee
Smith, Herbert T. Tallahassee
Smith, Ollie Tallahassee
Staats, Ray De Witt Tallahassee
Strickland, Elbert J. Tallahassee
Strickland, Grover L. Tallahassee
Stroman, Walter Tallahassee
Stroman, William C. Tallahassee
Sullivan, John L. Tallahassee

Taillon, Fred H. Tallahassee
Thomas, Edward L. Tallahassee
Thomas, James M. Ward
Thomas, John H. Tallahassee

Wallace, John C. Tallahassee
Wallace, Leon L. Springhill
Waner, George Tallahassee
Watson, Troy B. Tallahassee
Wells, Thomas L. Leon County
Wells, Thomas Lester Tallahassee
Whitaker, Raleigh E. Tallahassee
Whitfield, John N. Tallahassee
Williams, James Tallahassee
Wilson, Willie H. Tallahassee
Winthrop, Francis Bayard Tallahassee
Wommack, Clarence Sylvester Tallahassee
Wood, James Lawrence Ward
Woodard, Acker E. Tallahassee
Wooten, Robert R. Woodville

Yon, Gerrell H. Tallahassee
Zolezzi, Harry Tallahassee







ARMY Leon County Cont.
ENLISTED MEN (Colored)
NAME RESIDENCE

Abner, Freeman Tallahassee
Akins, Frank Niccosukee
Alexander, William H. Jr. Tallahassee
Allen, Hosie Tallahassee
Allen, Joe Tallahassee
Allen, Nazareth Tallahassee
Anderson, Damon Tallahassee
Armstead, John Tallahassee
Ash, Burton Tallahassee
Ash, John H. Tallahassee
Austin, Amos Tallahassee
Austin, Ed. Jr. Tallahassee
Austin, Henry Tallahassee
Austin, Louie Tallahassee

Badger, James Tallahassee
Baker, David Tallahassee
Baker, Robert G. Tallahassee
Baker, Walter Tallahassee
Baker, William Jr. Tallahassee
Baker, Willie Tallahassee
Barber, Esau Chaires
Batchelor, Clinton Tallahassee
Bennett, Cornelius Tallahassee
Bibbins, Henry Tallahassee
Bowman, Ernest Bradfordville
Boman, John Bradfordville
Braswell, Robert Tallahassee
Brown, Frank 0. Tallahassee
Brown, Ike Tallahassee
Brown, John Henry Tallahassee
Brown, Julius Tallahassee
Brown, Thomas Tallahassee
Brown, Wilson Tallahassee
Bryant, Johny Shores
Bryant, Johnnie Tallahassee
Bryant, Richard Tallahassee
Burgess, Walter Tallahassee
Burnett, Wilson Tallahassee
Butler, Harmon Capitola
Butler, Sheppard Tallahassee

Calvin, Abb Woodville
Campbell, Arthur Tallahassee
Campbell, Hosea B. Tallahassee
Canty, James Tallahassee
Carthon, George Tallahassee
Castell, Dennis Chaires
Cauley, George W. Tallahassee
Charlton, Clif Tallahassee
Cherot, Adolph 0. Tallahassee
Clack, David Chaires
Coleman, Nathaniel W. Tallahassee
Cooks, Walter Tallahassee







ARMY Leon County Cont.
ENLISTED MEN (Colored) Cont.
NAME RESIDENCE

Gillans, John Tallahassee
Gillum, Henry Tallahassee
Glasper, Troy Woodville
Goodwin, Cleveland E. Tallahassee
Governor, Nathonius Tallahassee
Graham, Julies Tallahassee
Graham, Cincinnati Miccosukee
Graham, Lonnie Ward
Graham, Oscar Tallahassee
Grant, David A. Tallahassee
Green, Albert Miccosukee
Green, Henry Tallahassee
Green, Lawrence Tallahassee
Green, Lonnie Miccosukee
Greggs, James Springhill
Grice, Junie Tallahassee
Grice, Willie Tallahassee
Griffin, Eddie Tallahassee

Hadley, Loyd Tallahassee
Hall, Calvin Chaires
Hall, Enoch Tallahassee
Hall, George Tallahassee
Hall, James P. Woodville
Hall, Oscar Miccosukee
Hannah, John Tallahassee
Hargary, Zien Tallahassee
Harris, John Helen
Harris, Thomas Lamonia
Harris, Wesley Tallahassee
Hart, Charlie Sandmon
Harvin, James Lamonia
Hawkins, Junius Chaires
Hawkins, Thomas Tallahassee
Hawkins, Thomas Chaires
Hayes, John Jr. lamonia
Hayes, Willie Tallahassee
Hedgemon, James Tallahassee
Helton, Tom. Spring Hill
Henderson, George L. Tallahassee
Hendly, Daniel W. Tallahassee
Henry, Abraham Tallahassee
Henry, Mack Tallahassee
Henshaw, Charles J. Tallahassee
Hicks, Alvin C. Tallahassee
Hicks, Perry G(ov) Tallahassee
Hill, Eugene Tallahassee
Hill, John Tallahassee
Hills, Adam Tallahassee
Hills, David Bradfordville
Hills, Wilburn Tallahassee
Hilyard, Walter H. Tallahassee
Horton, Fayte Tallaassee
Horton, Van Tallanassee








ARMY Leon County Cont
ENLISTED MEN (Colored) Cont.
NAME EVIDENCEE

Houston, Eauser Chaires
Houston, Parker Tallahassee
Howard, Redden Tallahassee
Hudson, Lee Miccosukee
Hunter, Albert Tallahassee
Hunter, Eddie Tallahassee
Hunter, Nealey Bradfordville
Hunter, Rube Tallahassee

Jackson, Abraham Capitola
Jackson, Albert Tallahassee
Jackson, Cleo Miccosukee
Jackson, Curtman Tallahassee
Jackson, Henry Tallahassee
Jackson, Mose Tallahassee
Jackson, Raymond Tallahassee
Jackson, Roland Tallahassee
Jackson, Timothy J. Tallahassee
Jacob, Ritman Tallahassee
Jefferson, Richard Tallahassee
Jenkins, Oscar Tallahassee
Jenkins, Samuel M. Tallahassee
Johnson, Benjamin Tallahassee
Johnson, D. D. Woodville
Johnson, Harrison Tallahassee
Johnson, Haver Tallahassee
Johnson, John F. Tallahassee
Johnson, John Henry Tallahassee
Johnson, Jonie L. Tallahassee
Johnson, Salomon Tallahassee
Jones, Burt Tallahassee
Jones, David Tallahassee
Jones, Henry E. Tallahassee
Jones, Herbert Tallahassee
Jones, Taylor Miccosukee
Jones, Williams Tallahassee

Kennel, Whit Tallahassee
Kennie, Lee Miccosukee
Kilpatrick, Burdine Tallahassee
Kilpatrick, David Tallahassee
Kilpatrick, Frank Tallahassee
King, Alex Tallahassee
King, Judge Miccosukee
King, Washington Tallahassee
Knight, Ishmel Bradfordville
Knight, Robert Tallahassee
Knox, Charlie Tallahassee

Laine, Frank Tallahassee
Lamb, Ed Tallahassee
Lane, Roy Tallahassee
Langston, Edward Tallahassee
Lark, Pascon Tallahassee







Leon County Cont.
Army ENLISTED MEN (Colored) Cont.
NAME RESIDENCE

Larry, Lucius Helen
Lee, Council Tallahassee
Lee, Jim Tallahassee
Lewis, Edward Tallahassee
Lewis, George Tallahassee
Lofton, Prince Jr. Tallahassee
Lomas, Clarence J. Tallahassee

Massey, Willie Tallahassee
McMath, William Ward
McMillan, George Tallahassee
McPherson, Arthur L. Tallahassee
McPherson, John A. Tallahassee
McPherson, John H. Tallahassee
Mercy, Raymond Woodville
Merritt, Henderson Tallahassee
Miller, David Tallahassee
Miller, Freddie Miccosukee
Miller, John Tallahassee
Mills, Solomon Tallahassee
Mitchell, George Tallahassee
Mitchell, James A. Tallahassee
Mitchell, Paul Metcalf
Moore, Joseph Tallahassee
Moore, Joseph Tallahassee
Moore, Oscar Tallahassee
Moorer, Deax Dexter Tallahassee

Nellicliff, George Capitola
Nelson, Philip Tallahassee
Norwood, James Ochlockonee

Osborn, Jesse Tallahassee
Osborne, Eugene Tallahassee

Peterson, Call Tallahassee
Payne, Tobias McK Tallahassee
Peoples, Squire Tallahassee
Perry, Charley Woodville
Petty, Henry Springfield
Petty, William Tallahassee
Pinkney, Thomas Spring Hill
Pondexter, Alfred Tallahassee
Pondexter, Joseph Tallahassee
Pope, Joe Jr. Tallahassee
Pope, Raymond H. Tallahassee
Pope, Theodore J. Tallahassee
Porter, Charlie Tallahassee
Powell, Maslener S. Tallahassee
Powell, Otis Tallahassee
Preston, Eli Tallahassee

Randolph, Charlie Capitola







ARMY Leon County Cont.
ENLISTED MEN (Colored) Cont.
NAME RESIDENCE

Randolph, Sherman Tallahassee
Rhodes, Filmore Miccosukee
Richardson, Dan Tallahassee
Richardson, Peter Tallahassee
Roberson, Manual Lake Jackson
Robertson, John B. Tallahassee
Robinson, Abraham Tallahassee
Robinson, Edward Tallahassee
Robinson, Ezekiel Tallahassee
Robinson, Henry Tallahassee
Robinson, Leroy Tallahassee
Robinson, Philip Tallahassee
Rodges, Pam Woodville
Rollins, Clarence Tallahassee
Rollins, Lewey Tallahassee
Rollins, Wallace Tallahassee
Ross, Cary Tallahassee
Ruffin, Ephraim Jr. Tallahassee

Sapp, Jim Helen
Savage, Mitchel Tallahassee
Scott, Ed Tallahassee
Scott, June Tallahassee
Sessions, Oscar Tallahassee
Sewell, Gadsden Tallahassee
Sikes, Caesar Tallahassee
Smith, Joseph Tallahassee
Smith, Lon Leon County
Smith, Nathaniel Tallahassee
Smith, Tony Tallahassee
Sneed, Alger R. Tallahassee
Spencer, James Fields Tallahassee
Stanley, alter Miccosukee
Stewart, Lawrence H. Tallahassee
Stewart, Robert Tallahassee
Stroman, Monroe Tallahassee
Sutton, Felix Helen
Sutton, George Tallahassee

Tate, Ross Tallahassee
Taylor, Henry Woodville
Taylor, James D. Tallahassee
Taylor, Joe Tallahassee
Taylor, Robert Tallahassee
Taylor, Ruben Tallahassee
Thomas, Ed Tallahassee
Thomas, Jesse Tallahassee
Thomas, Richard Woodville
Thompson, Edward Tallahassee
Thompson, Mills Capitola
Thompson, Willie Tallahassee
Truesdell, Jeremiah S. Tallahassee
Tucker, Frank Miccosukee
Tucker, Lee Bradfordville








ARMY Leon County Cont.
ENLISTED MEN (Colored) Cont.
NAME RESIDENCE

Turner, David D(ouglas) Tallahassee
Turner, Nathaniel Tallahassee
Tyson, Roger C. Miccosukee

Underhill, Richard Tallahassee

Vaughn, Larrie Tallahassee
Vaughn, Leroy Tallahassee

Walker, Raymond Tallahassee
Warner, George Tallahassee
Washington, George Tallahassee
Washington, Louis Tallahassee
Washington, Milton Tallahassee
Washington, Richard Tallahassee
Watkins, Felton Tallahassee
Watson, Bossie Tallahassee
Watson, David Tallahassee
Watson, John Tallahassee
Webb, Robert Tallahassee
Weston, Jeff Capitola
White, William Chaires
Whitfield, Lonnie Woodville
Wilkins, Eddie Tallahassee
Williams, Alfred Tallahassee
Williams, Algie Tallahassee
Williams, Charlie Tallahassee
Williams, Edward Tallahassee
Williams, Ernest Tallahassee
Williams, General Tallahassee
Williams, George Tallahassee
Williams, George B. Centerville
Williams, Henry Tallahassee
Williams, Joe Tallahassee
Williams, Major Tallahassee
Williams, Oscar Tallahassee
Williams, Pleas Tallahassee
Williams, Rivers Woodville
Williams, Tillman Tallahassee
Wilson, Amos Tallahassee
Wise, Lenton Tallahassee
Woodard, Sellas Tallahassee
Woodbury, Sam Tallahassee
Woody, Tom Tallahassee
Woolford, George Tallahassee
Wormack, Paul Tallahassee
Wynn, George Tallahassee

Yant, Junious Tallahassee
Young, Benjamin Tallahassee
Young, Charles Jr. Tallahassee
Young, Fred Tallahassee
Young, Willie Tallahassee
Young, Willie Tallahassee






ARMY Leon County Cont.
POUNDED (White No Colored)
NAME RESIDENCE

Bradshaw, Roy Tallahassee
Clemons, Charlie E. Tallahassee
Hubbard, Henry G. Tallahassee
McGee, A. B. Tallahassee
Quinn, Jempsey L. Ward
Spencer, Walter Tallahassee
Wright, Walter M. Tallahassee

DEAD (White)

Appleyard, William T. Tallahassee
Boone, John Gross 1st Lt (Chaplain) Tallahassee
Gerrell, Ira 0. Woodville
Harvey, Robert Lee Tallahassee
Hopkins, Andrew Lee Bloxham
Hutchinson, Neil F. Tallahassee
Lee, William Thomas Tallahassee
Minms, Wilee Tallahassee
Pridgeon, Willie W. Tallahassee
Quinn, Walter T. Ward
Revell, William B. Tallahassee
Sauls, Claude Tallahassee
Scarborough, Alexander Tallahassee

DEAD (Colored)

McCelvy, Joseph A. Tallahassee
Payne, Benjamin H. Tallahassee
Randolph, Phillip Tallahassee
Smith, Connie C. Tallahassee
Traylor, John W. Tallahassee

NAVY
OFFICERS
NA RANK RESIDENCE

Cates, William Haywood Ensign Tallahassee
Catts, Rosier, Dulaney Machinist Tallahassee
Collins, Moseley Cary Ensign Tallahassee
Gamble, John Grattan Enbign Tallahassee
Hodges, Texas Ruff Ensign Tallahassee
Van Brunt, Harry Russell Ensign Tallahassee
Van Tilburg, Clarence William Pay Clerk Woodville

SAILORS
NAME RESIDENCE

Anderson, Roland Decatur Tallahassee
Anderson, Wallen Herbert Tallahassee

Bevis, Louise Roberts Tallahassee
Bevis, Walter Price Tallahassee
6ledsoe Geneveve eaa see
oone, n T anassee







NAVY Leon County Cont.
SAILORS Cont.
NAME RESIDENCE

Bradford, Henry Crowell Tallahassee
Burr, Charles Eaton Tallahassee

Chaires, Benjamin Bryant Tallahassee
Clayton, Clyde Alfred Tallahassee
Cochran, George Winn Tallahassee
Cochran, Raymond Cay Tallahassee
Collins, William Kenneth Tallahassee
Cook, William Crosby Tallahassee
Crawford, Henry Clay Jr. Tallahassee

Gramling, Andrew Joel Tallahassee

Hall, Thomas James Tallahassee
Hancock, John Terry Tallahassee

Keith, Herbert Yancy Tallahassee
King, Thomas Tallahassee

McCauley, George Critzer Tallahassee

Nelson, Isaac Tallahassee
Patterson, Lafayette Tallahassee
Ragsdale, Burr Augustus Tallahassee
Upchurch, Cecil Roscoe Tallahassee
Williamson, Ferdie Elsie Tallahassee
Wilson, Harry Woodrow Tallahassee
Wilson, Mack Henry Jr. Tallahassee
Wooten, Nathan Jasper Woodville

NAVY
DEAD
Averitt, Walter Hatchaway Tallahassee
Joyner, Willie Maxwell Tallahassee
Knight, Franklin Jerome Tallahassee
Mc Dougall, Abram Clifford Tallahassee
Syfred, Daniel Webster Tallahassee

NO WOUNDED NAVY ENLISTMENT CARDS FOR LEON COUNTY

COAST GUARD

NO OFFICERS, SAILORS, DEAD OR WOUNDED COAST GUARD ENLISTMENT CARDS
FOR LEON COUNTY

MARINE CORPS
ENLISTED MEN
NAME RESIDENCE

Grissett, Wallace Edward Tallahassee
Williams, Herbert Alonza Tallahassee

NO OFFICERS, DEAD OR WOUNDED MARINE CORPS ENLISTMENT CARDS FOR
LEON COUNTY

























LIBERTY COUNTY

WORLD WAR VETERANS.









LIBERTY COUNTY
WORLD WAR I VETERANS

ARMY
OFFICERS
NS-E RANK RESIDENCE

Hay, Lucius C. 2nd Lt. Vilas


Enlisted Men (White)
Name Residence

Alford, William Thomas Sumatra
Ard, Marvin Bristol

Baker, Howarld L. Bristol
Bass, Ernest True Millman
Bauler, Frank A. Hosford
Bodiford, George F. Rock Bluff
Bodiford, Oscar Hosford
Bowles, James N. Filogie
Branch, Charles P. Hosford
Branch, John T. Sumatra
Broadway, Narvis W. Bristol

Chason, Jene Jewell
Crow, Byron Hosford

Dean, Aaron F. Sumatra
Dean, Walter Cecil Telogia
Deason, James Bristol
Deason, Rodgers H. Bristol

Edwards, Harmon A. L. Millan
Edwards, Henry 0. Millman
Elliott, William J. Hosford

Faircloth, Joseph B. Bristol
Fenn, Lewis E. Orange
Flowers, John Bristol
Fouraker, Nathan B. Telogia
Fuller, Michael A. Millman

Hare, Clarence L. Orange
Harvell, Sam Cleveland Woods
Hosford, DeCarr F. Hosford
Howell, Luke H. Bristol

Jacobs, Carba Bristol
Johnson, Lewis Jefferson Rock Bluff

Kover, Henry Bristol
King, John S. Hosford
Knight, Marion B. Bristol
Larkins, Ralph D, Bristol






Liberty County Continued
ARMY
E--ISTED MEN (White) Cont.

Mayer, Martin W. Hosford
Mayo, Martin Sidney Telogia
McAlpin, John H. Bristol
McCullagh, John Dewey Hosford
Mercer, Charles M. Hosford
Mercer, Luther Jewell
Mercer, William A. Telogia
Minton, Johnie Bristol
Mirkinson, Admiral D. Hosford

Owens, Harrison Bristol
Owens, James M. Bristol

Parish, Floyd W. Vilas
Parish, Harry F. Sumatra
Pate, Warner Barto Hosford
Peddie, Mark E, Bristol
Pelt, John H. Hosford
Penny, Wyatt Hosford
Pelt, Van D. Hosford
Peters, Joseph Edward Bristol
Phillips, Rupert Bristol
Pullam, Julius Fred Telogia

Ramsey, Lewis J. Bristol
Revell, Oren Bristol
Richter, Nathan Telogia
Riddick, Thomas Woods
Roberts, William E. Bristol
Roddenberry, Hanes Hall Telogia
Rucker, Jack Millman

Shepard, Bennie L. Liberty County
Shipley, Walter Leon Hosford
Shuler, Thomas P. Bristol
Singletary, Elis E. Bristol
Smith, Andrew C. Sumatra
Smith, Edwin B. Sumatra
Stanfill, Marcus J. Bristol
Sumner, Clyde C. Vilas

Taunton, Cyrus C. Hosford
Thompson, Gilroy Bristol
Thompson, John H. Hosford

Weaver, Eugene M. Bristol
White, Charles H. Sumatra
Wise, George Telogia
Wood, George P. Jewell







ARMY- Liberty County Continued
ENLISTED MEN (Colored)
Anderson, Silas Bristol
Askiew, Rufus J. Roy
Atkins, Joe Roy

Bass, Charley Wilma
Battle, Henry Jr. Bristol
Black, Cornelius Bristol
Bradley, Arthur P. Guril
Brown, Frank Hosford
Bryant, Archie Hosford

Carrell, Macon Bristol
Chevers, Britt Wilma
Culbreath, Willis Liberty

Darby, Clarence Telogia
Daughtry, Eliga Wilma
Davis, Sutton Estiffanulga
Drisback, Fred J. Bristol

Fletcher, Samuel Sumatra
Foster, Mill Hosford

Gachett, Bob Sumatra
Godfrey, Gus Hosford
Goosby, Webster Vilas
Graham, Cooper Jewell
Grant, Sidney Jewell

Hall, Richard Laren
Harrell, Ed Bristol
Harrell, Henry Hosford
Harris, Alfred Liberty
Hawkins, Elisha Estiffanulga
Hicks, Frank Vilas
Holden, Hilburn Bristol
Holloman, Ellis Hosford
Holloway, Alex Telogia

Jefferson, Callis Estiffanulga
Jemerson, John Orange
Jennings, Will Liberty
Johnson, Sylvester Wilma
Johnson, Tom Liberty
Jones, Gentle Liberty
Jones, Tom Bristol

Kemp, Sylvester Liberty

Lawson, Reed Bristol
Lee, Lewis Rock Bluff
Little, Lawrence Rock Bluff

Martin, Jeremiah Estiffanulga
Martin, Willie Jewell
McLino, Charlie Hosford




Full Text

PAGE 1

Digitized with the permission of the FLORIDA DEPARTMENT OF MILITARY AFFAIRS FLORIDA NATIONAL GUARD SOURCE DOCUMENT ADVISORY Digital images were created from printed source documents that , in many cases , were photocopies of original materials held elsewhere . The quality of these copies was often poor . Digital images reflect the poor quality of the source documents. Where possible images have been manipulated to make them as readable as possible . In many cases such manipulation was not possible . Where available, the originals photocopied for publication have been digitized and have been added, separately , to this collection. Searchable text generated from the digital images, subsequently, is also poor . The researcher is advised not to rely solely upon text-search in this collection. RIGHTS & RESTRICTIONS Items collected here were originally published by the Florida National Guard, many as part of its SPECIAL ARCHIVES PUBLICATION series. Contact the Florida National Guard for additional information . The Florida National Guard reserves all rights to content originating with the Guard. DIGITIZATION Titles from the SPECIAL ARCHIVES PUBLICATION series were digitized by the University of Florida in recognition of those serving in Florida's National Guard, many of whom have given their lives in defense of the State and the Nation.

PAGE 2

FLORIDA DEPARTM,ENT OF MILIT..t\RY i\FFAIRS -~Jr
PAGE 3

POST OFFICE BOX 1008 STATE ARSENAL, ST. AUGUSTINE 32085-1008 The Special Archives Publication Series of the Historical Services Division are produced as a service ;o Florida communities, historians, government agencies, and to any other i n d i v i du a I s , h--i st-or i ca I or gens . o I o g i ca I soc i e t i es , , and n at i on a I or regional_ governmental agencies which find the information contained he~ein of use or value. At present, copies of al I Special Archives Publications are provided to certain state and national historical repositories at no charge. A nominal fee is charged al I other individuals and institutions to help defray production costs. lnformation about the series is avai I able from the Historical Services Division, State Arsenal, St. Augustine, Robert Hawk Director Department of Mi I itary Affairs, Florida.

PAGE 4

Our Special Archive Publications volumes 21 through 29 are the initial volumes of a more extensive projected series we hope to reporduce on the records of Floridians who served in the mi I i tary or nava I service of the United States during the First World War. The material in the present volumes is copied from the onion-skin, typed originals in our vault. These are a master role of al I Floridians, I isted by county, who served on active duty during the First World War. In addition, we have an extensive card file on al I Floridians who served in the war. It is planned for the next installment in this particular archival project to be detailed biographical and career I istings of al I Floridians who were ki I led, died or were wounded in action during the war era. {Our card tiles show place of birth and residence, next of kin, age, al I dates of promotion, battle honors, if any, career unit assignments and date and place of wounding/death where applicable). Copies of al I Department Special Archives Publications are distributed to the Florida State Depositories by the Florida Department of State.

PAGE 5

2 3 LJ FLORIDA lo HEHDRY PALM 10.CM ' --BROWARD COLLIER OlAlOOSA DADE i 1 .,' ~.) r _,r'"~\•? , ~,x, ' .. .,.... 1

PAGE 6

I ! " FLORIDA STATE DEPOSITORIES State. Documents are distributed to the following depository libraries and are available to F1orida citizens for use either in the libraries or on interlibrury loan, s . ubject to each library's regulations. An asterisk(*) indicates libraries that are obligated to give interlibrary loan service. Requests should be directed to the nearest depository. Bay County Public Library (1968) 25 West Government Street Panama City, Florida 32401 Bay Vista Campus Library (1982) Documents Department Florida International University 151st Street & N.E. Biscayne Blvd. North Miami, Florida 33181 Broward County Division of Libraries Post Office Box 5463 Fort Lauderdale, Florida 33310 Cocoa Public Libi~ary (1968) 430 Delannoy Avenue Cocoa, Florida 3292~ *Florida Atlantic University (1968) Library 500 Northwest 20 Street Boca Raton, Florida 33431 (1968) *Florida International University (1971) Documents Section Tamiami Campus Tamiami Trail Miami, Florida 33199 *Florida State University Library (1968) Documents Maps Division Tallahassee, Florida 32306 *Jacksonville Pub l i G Li bra ry ( 1968) 122 North Ocean Street Jacksonville, Florida 32202 ~e-a 1 lC Libra " ry (1968) 2100 Col s fut _ ~nue Mi a, each, Fl oMda 33139 . '----*Miami-Dade Public Library Sys tern ( 1968) 101 l-Jest Fl ager Miami, Florida 33130 *Ocala Public Library (1972) 15 South Osceola Avenue Ocala, Florida 32670 *Orange County Library District (1968) 101 E. Central Orlando, Florida 32801 St. Petersburg Pu . b.J i c Li bra ry ( 1968) 3745 Ninth Avenue, North St. Petersburg, Florida 33713 *State Library of Florida (i968) Documents Section R. A. Gray Building Tallahassee, Florida 32301-8021 Stetson University (1968) Dupont-Ba 11 Li bra ry Deland, Florida 32720-3769 Swisher Li bra ry ( 1968) Jacksonville University Jacksonville, Florida 32211 *Tampa-Hillsborough County Library (1968) 900 North Ashley Street Tampa, Florida 33602 *University of Central Florida (1968) Library Post Office Box 25000 Orlando, Florida 32816 *University of Florida Library (1968) Documents Department Gainesville, Florida 32611 -.,university of Miami Library , (1968) Gov't Publications P. 0. Box 248214 Coral Gables, Florida 33124 *University of North Florida Library (1971) Document's Division Post Office Box 17605-Pottsburgh Sta. Jacksonville, Florida 32216 *University of South Florida Library . Special Collections 4204 Fowler Avenue Tampa, Flori
PAGE 7

CALHOUH COUl!TY WORLD WAR VETER..lillS.

PAGE 8

.ARMY OFFICERS NAME Banks., John Wilmer Crozier, Gordon T. Newsome, Sidney o. Pitts., William Riley ARMY ENLISTED MEN (White) NAME Adams., Jesse c. A tk:l.nson, Ellller R. Ayers, Jesse M. .A:sers., ' Joseph H. Ayers, l'/ilJiam A. Bailey., Busby Bailey, George D. Bailey, John M. Barbee., Elmer Barbee, Oscar Bishop, Robert G. Blackmon., Iza Bowen, Dozier E. Bowen, Henry E. Boseman, John H. Bozeman, John w. Bracewell, Beno L. Branch, James B. Branch, Jolm D. Branch., William E. Bridges, DeWitte T. Brock, Ira Brmm.., Thomas H. Bryant., Leon Bryant, Uzema Burke., Marion Bonus Calhoun, Johns. Capps, Alton F. Cayson, Tom. L. Clewis, Andrew B. Co~rth., Wiley Cook., Arthur CALHOUN COUNTY WCRID WAR I VETER.ANS RANK 2nd Lt. Captain 1st Lt. 2nd Lt. RES]J)El-TCE Blountstmm . Blountstown Frink Frink RESmENCE Blountstown Altha Altha iltha m.ountstown Blountstown Chipola (Altha) Chipola Blountstown BlountstOffll BlountstOViD. Altha. Blountstown Blountstown Blountstown Scotts Ferry Blountstown Scotts Ferry Scotts FeITY Scotts Ferry Blountstown Blountstown Blountstown Blountstown Bl.0W1.tstown Clarksville Blountst01m Altha BlountstOTiil Blountstown' Blountstown Altha

PAGE 9

ARMY ENLISTED MEN (White) Cont. NAME Daniels, Elbert Darley, Robert Davis., Charles M. Davis., Daniel 1. Davis., Frank Davis., Joe Davis., Will Dawson., Edward F. Dees., Curtis M. Dermis., Frank D. Desteuben, Albert E. mllard., Henry F. Dillard, John Duncan., Charley Duncan., Charlie Lee Fisher, Eugene c. Ford., Fred Franklin., William B. Franklin., William J. Gaskin., Carloss L. Gasld.n., Herbert Beauregard Gaskin, Ray s. Gaskin, Shelby Gunn Glasgow, Bill Gray, WaJ.ter c. Hanna., Daniel E. Hansford., Clarence w. Harper., Rosey Y. Johnson, James H. Johnson., Jonah Lamb., George E. 1-eonard., John E. K. Linton., James R. Linton, Roland H. McClellan., Harry G. McClellan., John H. McClellan., Tom McKenzie., Daniel A. McKe01'fil., Josh McKeown., Bu.el H. Metcalf., Reuben P. Mills., William J. Musgrove., Jasper K. Nichols, Arthur w. .}fi,chols., Perry A. RESIDENCE Kinard Frink Altha Blotllltstown Blountstown Blountstown BlountstOl'fil Clarksville Scotts Ferry Blountstown Marysville Altha Altha Blountstoffll Scotts Ferry Frink Clarksville Scotts Ferry Blotllltstomi Blountstol'IIl Blountstown Blountstown Blountst.own Blountstown Clarksville Altha. Altha Altha Altha Altha Carr Frink Clarksville Clarksville Blountstown Blountstown Blountstown Blountstown Blountstown Blountstown Altha Altha Altha Clarksville Altha

PAGE 10

Calhoun County Continued ARMY ENLISTED MEN (White) Cont. NAME Nichols, Roy o. Nichols, Stephen Henry Palmer, Daniel L. Parham, David H. Parish, Edward Jesse Parish, Jesse H. Parish., John Parish., Reuben Parish, Silas Parish, William D. Patterson, Tom Peacock, Jake Pennington., Herman Grady Perld.ns, William H. Rrlllips., Brady Phillips, Daniel Pippin, Charley J. Pitts, Joe Ben Pitts, Owen Pitts., Willis Pl.ayer, Robert E. Pollock., Eli V. Powell, Clarence Richards, Thomas w. Richards, Wilbur W. Roberts, Jim Roland, Bidle L. Segers, Ellis B. Sei gl.er, Marlon S. Sellers, Henry A. Shoupe., Joe Simpson, Ben T. Smith., Moses L. Smith, Will Stephens, James F. Stevens, Matthew L. Stone., Ben Stone., James Dissle Storey, Joe Tatum, Sonny Taylor, Cary Taylor, Hugh H. Taylor, William c. Tucker, Lucius RESIDENCE .lltha Clarksville Blounts . town Clarksville m.ountste,m Blountstown Blountetcmn Blountstown Blountstown Blountstcmn Blountstown Altha BlountstOlffl Athens Blountstom Blountstown Frink Kinard Frink Bloun:tstovm Altha Carr iltha Altha Blountstown Clarksville Blountstown Blountstovm Altha Kinard Blountstown Willis Blountstown Blountstown Clarksville Blountstown Blountstown Blountstown Altha CalT Blountstown .Altha Blountstown

PAGE 11

Calhoun County Continued ARMY ENLISTED MEN (White) Cont. NAME RESIDENCE Waldroff, Jesse F. Altha Walsingham, James Ed1'fard Altha Watson, Flake E. Altha 'Whittington, John Henry Altba .. Williams, Jevrett CJarksville . Wimberly., John E(early) Altha Wood.,:;Benjamin F. Blountstown Wood., Mathew F. Carr Wood, Tha.dious G. Blountstown Yon., Newton c. Blountstown ARMY ENLISTED MEN (Colored) NAME RESIDENCE Abbott, William A. Carr Baker., Edmon Blountstown Baker, George B. Blountstown Baker, James Blountstown Baker., Robert Blountstown Bartell., Major Blountstown Bess., Wig Blountstovm Brooks, Elliott Blountstown Brown, Randolph Blountstown Buman., Frank Scotts Fetty Butler., Charlie Clarksville Byrd, Allen Blountstown carter, Joe Frink ciements, Robert Blountstown Coe, Walter Blountsto,m Cooper, Obbie Lewis Altha Davis., Allen Blountstown Davis., Jonas Jr. Blountstown Davis, Martin Jr. Blountstown Dawson., James Ocheesee Eady., Thomas R Blountstown Faison, Archie Altha Flake., Clifford Blountstown Gillan, Jessie Blountstmm Hudley., Dan Blountstown Hymes, Willie Blountstown

PAGE 12

Calhoun County Continued ARMY ENLISTED MEN ( Colored) Cont. NAME Jackson, John Johnson, Cleve Jones, John H. Long, Albert Martin, Hezekiah McOathan, Sam Mccollough, Sweaty McMillan, Duncan D. Milds, 'Will Moining., Ben Pollock, Arthur Pollock., Ro:Land Porter, Roman Ratcliffe, Walter Scott., William Shavers, George Shelby, Eakin Thomas, John Travers, George Watson, Matthews White, Henry C. Whitted., John w. Williams, Sam Willis, George Young, Lucius WOUNDED (White) NAME Bennett., Willis B. Connell, John Daniels, Coley F. Fowler, Ira A. Glasgow, Jack E. RESIDENCE Blountstown Blountstown Blountstown Chipola Blountstown Iola Blountstown Blount.stown West Florida Blountstown Altha Blountstown Selman Altha Scotts Ferry Blountstown Scotts Ferry Blountstown Blountstown Blountstown Scotts Ferry Blountstown Clarksville Blountstown RESIDEN'CE Carr BlountstO'\'f!l Kinard Clarksville Blountstown NO CARDS FOR WOUNDED (COLORED) FOR CALHOUN COONTY ARMY PERSONNEL ARMY DEAD (White) Cook, Willie w. Durham., Dallas M. Carr Blountstown

PAGE 13

. , ,.: .. , " . : . calhoun CountyContinued ARMY DEAB (Wbi te) NAME Hires., Ezekiel Pitts., John H Roberts, John Henry Eoland., Grover L. Yon., Joseph J. (Colored) Paines., Frank Porter., William NAVY SAILORS NAME Anderson, Gannie Alva Fields, John Endevior Gibson, iVill Heck Hanes, Marshall Cason Harrell, William Harmon Johnson, William c. Jones, John Linwood Maloy, Gurney Earnest Peacock, Jake Pendarvis, George Richard Rooks, Henry Oswald Stephens, Albert FrankJ j n Stephens, Calvin Stephens, John Daniel Taylor, John o. Taylor, Julian Joseph Wynn, James Easton DEAD Ayers., William Elli Chipola Frink Blountstown Clarksville Altha. Calhoun Selman Blountstown Blou.ritstown Altha Altha .Altha Altha. Carr Blountstown Blountstown BlountstOffll Altha Altha Altha Altha. Altha Altha AJ,.tha Altha NO OFFICERS OR WOUNDED ENLISTMENT CARDS FOR CALHOUN COJNTY NAVAL PERSONNEL COAST GUARD NO OFFICERS, SAILORS, WOUNDED OR DEAD ENLISTMENT CARDS MARINE CORPS NO OFFICERS, SAILORS, WOUNDED OR DEAD ENLISTMENT CARDS

PAGE 14

F?.AHKLIH COU:TTY i'lO.RLD 'il}.R

PAGE 15

ARMY OFFICERS NAME Burns, David F. Cantrell, C. G. Coombs, James Percy Ferris, Frank F. Glasgow, William J. Hose, Dewitt Spurgeon Johnson, Peter Halverson Mohr, Earl August Ruge J(ohn) Herman Wakefield, Francis B Jr ENLISTED MEN (White) Allen, William H. Arkudis, James .Armstrong, Lawrence Ashworth, Arnnie C. Babb, Fred H. Bailey, John W. Ballou, Glenn A. Barbee, James L. Barber, Ellis Black, Dave FRANKLm COUNTY WORLD WAR I VETERANS RANK 2nd Lt. 1st Lt. Lt. Col Capt. Capt. 2nd Lt. 2nd Lto 2nd Lt. 1st Lt. 2nd Lt. Bouington, Jessie Alexander Bradgen, Alva Bragden, Osceola Bra.gden, Bta.n;f'ord Branch, Emery Branch, James David Brookins, Otto Zenolia Brown, Carl Brown, James A. Brown, Roland E. Brown, Whittier B. Cable, Frank Joseph Caldwell, Richard R. Carrin, George Carrin, Isador N. :RESIDENCE Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalac..'1.i cola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carra.belle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Carrabelle Carrabelle Apalachicola East Point Apalachicola Carrabelle Apalachicola East Point

PAGE 16

FRANKLIN COUNTY PAGE 2 World War I Veterans-continued ARMY ENLISTED MEN (WRITE) Continued NAME Carroll, Richard Cesaroni, Joseph A. Chambers, .AJ.fred L. Coburn, Ross v. Cooper, James s. Crowson, Henry Cruse, Energy De Cosmo, James Dodd, George A. Edwards, Edward Peter Edwards, John H. Edwards, Marion c. Fackler, Willie F. Floyd, Alfred T. Floyd, Percy E. Fowler, Andrew J. Gardner, Leroy Grantham, Joseph T. Griggs, Lucius Griswold, Lewis C. Ha.mm, Mack W. Hand, Ivah Lively Hartsfield, Reed J. Hickey, Al.bert M. Hileveros, John Hoffman, Hal Holley, Franklin N. Jr Hutchinson, Garfield Jenkins, James A. Jenkins, Leona.rd R. Johns, Hiram J. Johnson, Herman s. Johnson, John G. Lewis, Paul T. Long, Louis B. Lovett, Patrick Lucido, Salvadore RANK RESIDENCE Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola McIntyre Carrabelle McIntyre Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola . Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola

PAGE 17

FRANKLm COUNTY PAGE 3 World War I Veterans ARMY ENLISTED MEN (WHITE) Continued NAME Maddox:, Eddie R. Maddox, Emery A. Maddox, Ernest R. Maddox, Fred Maddox, Roy Maige, James H ( enry) Maige, Robert L. MAringris, Nick c. M.Arshall, John Jr Mayer, Lawrence F. McCall, George M. McLeod, Norris E. Messina, .Ancil G. Messina, Guy E. Messina, Herman c. Mitchell, George W. Mock, Jesse O. Mohr, Stephen R. Montgomery, Joseph B. Moore, Charles B. Morris, Angelo Meacha.chos, Peter N. Nedley, Abram Newman, Carl J. Porter, Cecil Redlets, Emanuel Rentz, James T. Roberts, George Roberts, Oscar L. Roberts, Walter A Jr Rogers, Willie H. Rossia, Tasos Russell, Clarence Russell, LeRoy H. Russell, Will J. RESIDENCE Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carabelle Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola A.Palachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola

PAGE 18

FRANKLm COUNTY Page 4 World War I Veterans ENLISTED MEN (WHITE) Continued NAME Sangaree, Veto Sarvis, Aaron Edker Schoelles, Orion Schoelles, Phillip O. Segree, Gad W. Simmons, John March Sizemore, Henry M. Smith, John M. Smith, Lucious A. Smith, Robert Lo Spane, Antonio Jr. Stewart, Herman W. Straus, Samuel Straus, Samuel M. Straus, Walter Stubbs, Claude W. Summerford, Ramsey Tarento, Gios Tb.a.mis, La.sos Thompson, Elmer A. Thompson, Jeff Thompson, Nichola Tucker, Arthur L. Tucker, Sam F. Van Vliet, William Wake:t'ield 1 Earl K. Wakefield, George N. Walde, Harry Waldo, Henry Warren, Asa B. Warren, George L. Jr. Watkins, Thomas Houland Whiddon, Edward P. Wilkinson, Ernest L. Wilson, George C. ENLISTED MEN (Colored) Allen, Bias Allen, Robert RESIDENCE Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola McIntyre McIntyre McIntyre Apalachicola Apalachicola Apalachwla Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola St. Vincents Isl. Carrabelle Carrabelle East Point Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola

PAGE 19

FRANKLIN COUNTY PAGE 5 World War I Veterans ENLISTED MEN ( Colored+-Continued NAME Amstead, Maudie Austin, George Blide, Johnson Bolen, Isiah H. Bruton, Simon Butler, John Henry Chandler, Eddie Collins, David Creel, Solomon Crumbey, Cleve Cul.lins, Bennie Dash, Tom Dawson, James E. England, Wayman Espy, Jim Fisher, David Feming, Milton H. Frazier, Will Garrette, William Gray, Herman Hall, John H. Harrin, Caeser L. Harris, Fender Harris, Sterling Ranter, Chaunc~ o. Ingraham, Grover Iverson, Sedwick Jackson, Ike Johnson, Charlie J. Jones, Sylvester King, Charlie Lewis, Richard Lott, Samuel RESIDENCE Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola

PAGE 20

FRANKLIN COUNTY PAGE 6 World War I Veterans ENLISTED MEN (Colored)-Continued NAME McIntosh, John Moore, Arthur H. Nelson, Earnest OWens, Manuel Paige, Fred M. Parker, Willie F. Pearson, Will Porter, Samuel Price, Chester o. Ray, Joseph Reese, Norman Richardson, Dewey A. Richardson, Joseph Roberts, Clement Roberts, Frank Rochelle, Henry Safford, Ishman Sanders, Joseph SiDD:nons, Levi Stalworth, Frank B. Stephens, Sam Jr . Thomas, Owen Thomas, Will Tillman, Lee Fell Trapp, Pedro Trueblood, Henry Underwood, Isom Upshaw, Hinton Van Shelton :RESIDENCE Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Cara belle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carra.belle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Franklin Co. Apalachicola Apalachicola Apalachicola

PAGE 21

. I . . ---...-. - •. ' . . FRllNKLIN COUNTY PAGE 7 World War I Veterans continued ARMY ENLISTED MEN (Colored)-continued NAME Walker, Nathan Walton, Simuel W. Warren, John W. Watkins, Frank Wilbon, Allen Wilburn, Fred Williams, Enoch Williams, Oliver Williams, Will M. Wilson, Ernest Wood, Clarence Young, Amos Young, Richard A. WOUNDED (WHITE) Brown, William N. Peters, Lee WOUNDED (Colored) -none RESIDENCE Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola NO WOUNDED COLORED ENLISTMENT CARDS FOR FRANKLIN COUNTY DEAD (White) Carrigan, Wilton V. Evans, Riley Marks, Willoughby Ryan (1st Lt) Roberts, Claude J. Stephens, George L. Tuttle, William C. DEAD (Colored) Green, Isiah James, Arthur Rizer, Cornelus Sinnnons, Brrnnett Wynn, Zebable Jo Apalachicola McIntyre Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Carrabelle

PAGE 22

FRANKLD-1 COUNTY PAGE 8 World War I Veterans-continued NAVY OFFICERS NAME Coombs, Chauncey Burr Gray, Fred Huge, Ernst Henrich Yent, Rufus McIntosh SAILORS Austin, Thomas Eugene Biship, Hale Oscar Branch, Thomas Hardy Calhoun, Clarence Coombs, Chauncey Burr Sr Cooper, William Thomas Dickey, Eugene Arth~ Floyd, Albert Bert Ham, Willis Shelton Harrell, William Henry Hickey, Jean Marat RANK Ensign Machinist Ensign Ensign Houser, Frank.lin Caldwell Jr. Jenkins, Frank Johnson, Peter Halversen Lewis, Carl Leslie Livingston, .Alexander Louis, Joseph Mahoney, Cephas Franklin Mahoney, Clarence Ollin Marks, Harry DeWitt Jr Mohr, Herman Francis Moore, Bryon Nedley, Gilbert David Patton, Bryant Grady RESIDENCE Carrabelle Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Carrabelle McIntyre Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Carrabelle Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola

PAGE 23

FRANKLIN COUNTY PAGE 9 World War I Veterans-continued NAME NAVY-SAILORS continued Ramsey, Jos~ph Elbert Roberts, Joseph Linton Rocco, Leon Antonio Rocco, Lewis Andrew Ruge, Ernest Heinrich Sharit, Walter Leonard Shiphard, Willie Stewart Smith, Francis Eugene Tuttle, Orren Thomas Watson, James Wiggins, Herbert Lacy Williams, James Tabor Yent, RaJ.ph Neel Samuel DEAD Gaines, N. C. NO WOUNDED ENLISTMENT CARDS FOR FRANKLIN COUNTY COAST GUARD SAILORS Porter; Edward Barnard RANK Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Apalachicola Carrabelle Apalachicola Apalachicola East Point Apalachicola Apalachicola Apalachicola NO OFFICERS, DEAD OR WOUNDED ENLISTMENT CARDS FOR FRANKLIN COUNTY MARINE CORPS ENLISTED MEN Hinsey, Grady Howard Mann, Eben Corey NO OFFICERS, DEAD OR WOUNDED ENLISTMENT CARDS Apalachicola Apalachicola

PAGE 24

GADS:;J.ti.1.i COi.mTY WOP.LD VETER.AWS,

PAGE 25

.ARMY OFFICERS NAME Allen, William W. Cecil, Frank E. Davis, Kenneth M. Edwards, Ruby Godard, Robert F. Gray, Leon Archibald Love, James Jay MacGowan, Kenneth A. Maxwell, Edward Lucian May, Frank Pierce, Jr . May, . Fred Love McEuen, Harry Bernard Monroe, George William Oglivie, James William Shaw, John Worl Smith, Henry Mason Spiers, William Henry Thompson, James Garfield Vrieze, Jack D. WaD., Win Chester Wright, William Wallace ENLISTED MEN (White) Adkison, Johnie L. Anderson, Carl F. Anderson, Robert Bailey, Preston D. Ball, Joseph H. Barber, Jessie C. Barber, Raymond Base, Pedro Bates, George D. Bell, Vernon Jr Bert, Harold C. Bettles, Oscar Betts, HoD.away S. Blitch, Roy H. ./ GADSDEN COUNTY WORLD WAR I VETERANS RANK 2nd Lt. 2nd Lt. 1st Lt. Nurse 1st Lt. 2nd Lt. 2nd Lt. 2nd Lt. 1st Lt. 2nd Lt. 2nd Lt. 1st Lt. 2nd Lt. 2nd Lt. 2nd Lt. 1st Lt. 1st Lt. 1st Lt. 2nd Lt. 1st Lt. 1st Lt. RESIDENCE Quincy ~ncy Greensboro River Junction Quincy Hinson Quincy Quincy Havana Quincy Quincy Quincy Quincy Greensboro Quincy Chattahoochee Chattahoochee Gretna Quincy Greensboro Quincy Chattahoochee Gretna Havana River Junction Quincy Concord Concord Havana Quincy Concord Havana Quincy Quincy Quincy

PAGE 26

GADSDEN COUNTY PAGE 1'WO WORLD WAR I VETERANS -continued ARMY ENLISTED MEN (WHITE) Continued N.AME Bowen, William Brady, Solomon Burghard, Frederick H. Burghard, John W. Butler, Leonard Butler, Robert R. Campbell, William Cantey, Cecil B. Cantley, Perry Carman, David A. Chance, James L. Chester, Willard Clark, Evans, A. Clark, James F. Clark, Paul D . Cole, John W. Colson, Ezra H. Cook, David E. Cook, Wyatt B. Cooper, Charles W . Corry, Albert D. Cowen, Edward J. Cix, Gilmore Cox, Shackelford N. Cox, Sidney D. Cross, Joe E. Cimbie, Roscoe B. Curry, John S. Daniell, Maurice M. David, Elmer D. Davis, Frank E. Davis, Henry L. Davis, William A. Dawkins, James E. Dean, Charles A. Del Monte, Ricardo R. DeZell, Wilbur S. Dickey, William B. Duke, Aubrey O. Duvall, George W. Dykes, Arthur Dykes, Paul RESIDENCE Quincy Concord Quincy Quincy Concord Havana River Junction Quincy Mt. Pleasant Quincy Mt. Pleasant Greensboro Hardaway River Junction Juniper Quincy River Junction Havana Quincy Qui:n,cy Quincy River Junction Havana Quincy Quincy Gretna Greensboro Quincy Havana. Quincy Quincy Greensboro Greensboro Quincy Juniper Havana Greensboro Juniper River Junction Quincy Quincy Quincy

PAGE 27

.. : .. . -: GADSDEN COUNTY PAGE TEIREE WORLD WAR I VETERANS CONTINUED NAME ARMY ENLISTED MEN (WHITE) Continued Earnest, John A. Elkins, William Terrell Etheridge, Henry Evans, James T. Jr. Faircloth, Martin c. Ferguson, William D. Ferrell, Dean D. Ferrell, Robert T. Finklea, Arthur T. Fletcher, Edward B. Fletcher, Vance w. Flourney, Benjamin M. Freeman, Albert J. Freeman, Rowell W. Freeman, William F. Garner, John W. Garner, John Woodard Garner, Thomas Oliver Gatlin, William A. Gholson, Angus K. Gissendaner, Douglas R. Gordon, George Gottlieb, Isadore Gray, Howard C. Gray, Niles S. Green, Carl P. Green, Wilbur E. Gregory, Benjamin Lawson Gregory, Charles J. Gregory, Clyde William Gregory, James G. Hagood, Richard Hall, John H. Hargrove, Edgar A. Jr. Harley, John C. Harley, Tom B. Homanus, Ira Higden, William G. Hinson, Murphy R. Holman, Christopher B. RESIDENCE River Junction Concord Quincy Mt. Pleasant Chattahoochee River Junction Midway Juniper Concord Greensboro Greensboro Quincy Havana Quincy Havana Quincy Greensboro Quincy Quincy Chattahoochee River Junction River Junction Havana Concord Concord Greensboro Greensboro Havana Havana Havana Quincy Quincy Gretna Quincy Midway Quincy Quincy Chattahoochee Hinson Quincy

PAGE 28

GADSDEN COUNTY PAGE FOUR WORLD WAR VETERANS-continued ENLISTED MEN (White) continued NAME Jennings, Clarence E. Johnson, Clarence s. Johnson, James R. Johnson, Julian C. Jones, Charles H. Jones, Henry H. Jones, Louis W. Kemp, Marvin Augustus Kick.liter, George R. Lambert, corbett L. Lambert, John A. Lambert, Thomas Mitchell Landers, James E. Lasseter, Hubert P. Lassett, Charlie Lewis, John Clements Logan, HEnry H. Luten, Elbert J. Luten, William C. Maha:ffey, Ernest C. Mahaffey, James W. Mahaffey, John D. Marsh, Roy E. Martin, William J. Mattox, Hugh B. Mawhinny, Burrel J. Maxwell, James T. May, John H. McAl:pin, John McDonald, James A. cDonough, Frank L. McFarlin, Jack A. McFarlin, John L. McGowan, Julius McIntosh, Paul M. McKeown, Felder F. McKeown, Hugh L. McLane, Eldridge F. McMillian, Victor Henry Miley, Lewis RESIDENCE Gretna Gretna Quincy Quincy Quincy Havana Quincy Jamieson Quincy Quincy Quincy Havana Quincy Havana Quincy Havana Hinson Quincy Quincy Quincy Quincy Gretna Mt. Pleasant Hinson Quincy Chattahoochee Concord Quincy Greensboro Hardaway Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy River Junction Quincy Greensboro Chattahoochee Greensboro

PAGE 29

GADSDEN COUNTY PAGE FIVE WORlD WAR I VETERANS CONTINUED ARMY ENLISTED MEN (Wrl1te)-continued NAME Miller, Farris DeWitt Miller, George H. Miller, Marvin W. Morris, Dezeel Munroe, Linton S. NeSmith, Hubert Newberry, Charles M. Newberry, Joseph R. Newberry, Samuel D. Nicholson, James M. Nicholson, John A. OWens, Barney C. OWens, James C. Owens,,Solomon L. Palmer, Rush Bruce, Palmore, William H. Paramore, Albert E. Paramore, Andrew R. Parramore, Palmer Clayton Parramore, William Littleton Perkins, Marvin Philpot, Mason P. Pinson, Wade c. Pittman, Charles E. Pittman, Ellis Merl Poitevint, Alex Poppell, Jordan Poston, Joseph Poston, Samuel Poston, Thomas Price, Cecil G. Price, Ira Raines, Charlie H. Richards, Alva M. Rowan, J. Marvin Ruprecht, Terrill H. Russ, Leo S. Ryan, Thomas W. RESIDENCE Havana Havana Havana Quincy Quincy Quincy Chattahoochee Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Chattahoochee Quincy Quincy Quincy Juniper Juniper Juniper Juniper Concord Concord Quincy Jamieson Wetumpka Chattahoochee Concord Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Juniper Chattahoochee Mi fu.T(:tY Quincy Quincy

PAGE 30

GADSDEN COUNTY PAGE SIX WORLD WAR I VETERANS CONTINUED ARMY ENLISTED MEN (WHITE)~continued NAME Shaw, Fulton M. Shaw, Roderick K. Jr. Shelfer, Clarence O. Shelfer, Judson Lawson Shepard, David S. Shepard, Eilas L. Shepard, George H. Shepard, John R. Shepard, Lafayette M. Shepard, Leland C. Simmons, Aaron Simmons, Crumpton Simmons, Loyce Simms, .Albert J. Singleton, Craver V. Slappey, Robert T. Jr. Slappey, Ulmont P. Smith, Andrew J. Smith, Charles B. Smith, Hugh Nicholson Smith, John J. Smith, Lawrence M. Smith, Obediah B. Jr. Smith, Otto Y. Smith, Silas J. Sowell, Elbert P. Spear, Charlie B. Spooner, Roberts. Spooner, William Corry Stearns, Rensselier C. Stephens, James T. Stephens, James T. Stephens, Paul Strange, Sam E. Taylor, James A. Taylor, Joseph C(hester) Teems, James Chester Tenner, Charlie Thomas, John Thompson, William H. Tidmore, James Pierson Timmons, Charles L. Todd, Hugh B. Telar, Havens Daniel Turten, Sylvester D. RESIDENCE Quincy Quincy Quincy Quincy Juniper Greensboro Mt. Pleasant River Junction Gretna Mt. Pleasant Quincy Quincy Greensboro River Junction Gadsden County Quincy Quincy Quincy Chattahoochee Quincy Quincy Quincy Greensboro Quincy Juniper Quincy Chattahoochee Gadsden County Havana Quincy Concord Concord Havana Quincy Quincy Mt. Plesant Gretna Concord Gretna Gretna Havana Quincy Wetumpka Greensboro Quincy

PAGE 31

GADSDEN COUNTY PAGE 7 WORLD WAR I VETERANS ENLISTED ARMY MEN (WHITE)Continued NAME Ulmer, Dencel C. Van Landingham, Raymond H. Vickers, Charles F. Vickers, Harmon W. Vickers, Preston Watson, Obie F. Weatherly, Emery D. Weatherly, Thomas E. Whidden, Frank M. Whidden, Montie Wiggins, William C. Whigham, U-ames H. Williams, Elwood C. Wilson, .Alexander L. Jr. Wilson, William C. Wipke, Walter J(acob) Womack, Lee F. Wood, James M. Woodard, Robert H. T. ENLISTED MEN (COLORED) Aiken, Alto Alford, James Allen, James Anderson, Essex Anderson, James Andrews, Magnus Armstead, David Armstrong, Dock Arnett, Alex Balkum, Sam Banks, Abraham Banks, Leroy Barrington, Eddie Baston, Ataway Battle, Arnett Beach, John Beckwood, Jerry Bell, .Amos Bell, Robert Bell, Willie Bennett, Willie Betsey, Sam Black, Calvin Blackston, Henderson RESIDENCE Quincy Greensboro Gretna Quincy Concord Quincy Quincy Quincy Chattahoochee Chattahoochee Quincy Chattahoochee Mt. Pleasant Quincy Quincy Havana Havana Quincy Greensboro Quincy River Junction Gretna Greensboro Havana Havana Quincy Havana Quincy Havana Quincy Quincy Lawrence Quincy Quincy River Junction Quincy River Junction River Junction Quincy Havana Quincy Quincy Quincy

PAGE 32

. . .. _. : ' GADSDEN COUNTY PAGE EIGHT WORLD WAR I VETERANS ARMY ENLISTED MEN (COLORED)-continued NAME Blakely, Richard. Blakely, William Booth, Robert Bowie, James Bradwell, Albert Bradwell, Geroge Bradwell, Leon Brailsford, William Brown, Deck Brown, George Brown, Horace Brown, James Brown, John Brown, Walter Brown, Zed Browning, Wesley M . Buie, Will Butler, Edward Byrd, Lee Campbell, Ed Campbell, Felix Campbell, Isiah Carleton, Livingston Carrol, Joseph Chandler, Henry L. Chandler, James J. CogIMn, Louis Cohen, Melvin Jr. Coleman, Will Cotton, Hayward Cox, Frank Cox, Robert Crooms, Willie Cunnnings, Will Curtis, Andrew Daniels, Lewis Davis, Eark Davis, Joseph L. Davis, Millard M. Davis, Ralph Diggs, George W. RESIDENCE :Midway River Junction River Junction Quincy Quincy Quincy Wetumpka Midway Quincy Quincy Quincy Havana Quincy Havana Midway Hinson Mt. Pleasant Quincy Havana Chattachoohee Quincy Mt. Pleasant Quincy Greensboro Quincy Jamieson Gretna Quincy Quincy Midway Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Greensboro Mt. Pleasant Chattachoochee Mt. Pleasant Mt. Pleasant

PAGE 33

GADSDEN COUNTY PAGE NINE WORLD WAR I VETERANS ARMY ENLISTED MEN (COLORED)Continued NAME Dixon, William Dixon, Willie Durr, Ozy Ellis, Earnest Ellis, Sam English, Ma.irda Evans, Ben Everett, Sam Fane, Ernest Fields, Nathan Fields, Wash Fields, Willie Footman, Sam Ford, Rank Fry, Earl Fuller, James Gainey, Cornelius Galvin, Frank L. George, Felix Gilchriest, Fred Gilchrist, Albert Gilchrist, Richard Glenn, Willie Goodson, Sam Goodwin, Ernest H. Green, Dobie Gregory, Herbert Hamilton, John Hampton, Abraham Hampton, Elija Harper, Lawrence Harris, Charlie Harris, James Hayes, Luther Haywood, Green Hearn, Willie Henry, Adolphus Henry, Samuel H. Hicks, Sam Hinson, Fred RESIDENCE Juniper Quincy Quincy Quincy Quincy Midway Quincy River Junction Gretna Quincy Midway Quincy Quincy Midway Quincy Quincy Quincy Havana Hinson Quincy Quincy Quincy Gretna Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Florence Quincy Havana Quincy Havana Midway Midway Quincy Quincy Quincy Quincy Juniper

PAGE 34

GADSDEN COUNTY PAGE TEN WORLD WAR I VETERANS ARMY ENLISTED MEN (COLORED)Continued NAME Hinson, Turner Hodges, Charlie Hodges, Morris Hagins, Dave Holt, Jesse House, Willie Humphreys, Allen Jackson, Cellia Jackson, Coy Jackson, General Jackson, Miles Jackson, Oliver Jackson, Sam Jackson, Solomon Jackson, Willie Jacobs, Ephraim Essex James, Jack Jeffrey, Sam Johnson, Arthur Johnson, Charlie Johnson, Coleman Johnson, Dozier Johnson, Festus Johnson, Fred Johnson, Kent Johnson, Lemon P. Johnson, Richard Johnson, Robert L. Johnson, U. J. Jr. Johnson, William A. Johnson, William M. Johnson, Willie Jones, Disney T. Jones, Eldridge Kelly, Fred Kenon, James Kingston, Lee RESIDENCE Havana Quincy Chattahoochee Quincy Quincy Quincy River Junction River Junction Gretna Havana Quincy Quincy . River Junction Hinson Quincy Quincy Chattahoochee Midway Havana Midway Havana Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Florence Quincy Hardsway Quincy Quincy River Junction Quincy Quincy Concord Quincy Havana

PAGE 35

GADSDEN COUNTY P.AGE ELEVEN WORLD WAR I VETERANS ARMY ENLISTED MEN (COLORED) Continued NAME La.mar, Richard. Lane, Tom Larkin, William Lawson, Johnson Lee, Jesse Linear, Samuel Little, George Love, Eddie Mabry, William Mack, Asa Mack, John Manor, Ed McCarthie, James McCullough, Louis McElbey, Walter McGill, Charlie McGill, John McGreer, Neal McGrieff, Allen McGriff, Monroe McJenkins, Dave McLain, Carey McMath, William McMillan, Ed McPherson, John McRae, Plears McSmith, Henry Mills, James Milton, Henry Mi.ms, Tom Mitchell, Noah Menline, Robert Monroe, Willie Moore, Alex Moore, William Morgan, Edward C. Neal, Levi L. Nelson, Will Nichols, William S. Nitchen, Buck Nixon, Arthur RESD)ENCE Quincy Quincy Quincy Havana River Junction Gretna Chattahooche Quincy Greensboro Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy River Junction Midway Miq.way Quincy Havana Concord Quincy Gretna River Junction River Junction River Junction Midway Quincy Havana Quincy Quincy Quincy Quincy Havana Quincy Quincy Havana Chattahoochee Quincy Gretna Quincy Quincy

PAGE 36

GADSDEN COUNTY PAGE TWELVE WORLD WAR I VETERANS CONTINUED ARMY ENLISTED MEN (COLORED)-continued NAME Oliver, Frank Owens, Hillis Paul, Wallace E. Pease, Caesar Peeples, Herbert Peoples, Joe Peoples, Joseph Perry, Edd Perry, Elijah Peterson, Willie Pittman, Ezikel Poscher, William Powell, Richard A. Preston, .Albert Preston, James Preston, Kirk Preston, Rudolph Preston, William Raines, Charlie H. Ramsey, Will Jr. Ransom, George Reed, Lewis Richardson, Bristow Ritman, Reddy Robeson, George Robinson, Charley Robinson, Charlie Robinson, Dave Robinson, David Robinson, George Robinson, George Robinson . , James A. Robinson, John Ro bins on, Josh Robinson, Oscar R. Robinson, Ralph Robinson, Raymond Robinson, Smilie H. Roby, Tom Royster, Pearce RESIDENCE Quincy Concord Juniper Havana Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy River Junction Juniper Quincy Quincy Quincy Chattahoochee Chattahoochee Quincy Quincy Quincy Midway Quincy Quincy Quincy Quincy Midway Quincy Quincy Midway Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy

PAGE 37

GADSDEN COUNTY PAGE THIRTEEN WORLD WAR I VETERANS ARMY ENLISTED MEN (COLORED) Continued NAME Scott, Henry Scott, Henry Shaw, Gus Shaw, Henry Shaw, Marcellas Shingles, John Simons, Cefus Singleton, Godfrey Smith, Edward Smith, Ike Smith, Jessie Smith, Robert Speight, Martin Spiller, Arthur Stephens, Lonnie Stephens, Robert Stevens, Simuel Stevens, Will Sweet, Dennis Tailor, Marshall Taylor, David Thomas, Archie Thomas, George Thomas, Henry Thomas, Isaiah Thomas, Lewis L. Thomas, Maner Thomas, Robert Tooley, Willie Voght, Carl J. Wade, James Wade, Will Walker, Moore L. Wallace, Willie Washington, Horous J. Watkins, James Watkins, Mack Wells, Israel West, Albert RESIDENCE Quincy Hinson Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy River Junction Quincy Midway Midway Hinson Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Havana River Junction Quincy Quincy Midway Greensboro Havana Chattahoochee Chattahoochee Concord Midway Quincy Quincy Quincy Jamieson Quincy Quincy Quincy Havana Quincy Quincy

PAGE 38

GADSDEN COUNTY PAGE FOURTEEN WORLD WAR I VETERANS ARMY ENLISTED MEN (COLORED) Continued NAME West, Mitchell Whidden, Cecil H. White, Bobbie White, Henry Whittle, Wm. E. Wilbron, William William, Davidson Williams, Albert Williams, Cliff Williams, Elisha Williams, Hardy Williams, Henry Williams, Henry Williams, Horace Williams, Oscar Williams, Russell Willis, Robert Wilson, George Wilson, Leroy Wilson, Robert Woodberry, Fred Woodberry, McK:i.ndley Woodberry, Petronia Woodberry, Ben Woods, Augusta Works, Gus WOUNDED (White no colored) Bassett, Willie M. Carmine, Pinckard R. Dawkins, James E. Edwards, Benjamin F. Maxwell, .Andrew J. McFarlin, Robert E. L Jr. Stewart, Hubert L. Tomasi, Julius DEAD (White) Atkinson, Emory Brockett, Woodie Dean, Woodson E. RESIDENCE Quincy Chattahoochee Chattahoochee Quincy Greensboro Quincy Quincy Quincy River Junction Havana Havana Greensboro Quincy Quincy River Junction Quincy Quincy River Junction Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Hinson River Junction Gretna Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Quincy Midway Havana Juniper

PAGE 39

i GADSDEN COUNTY PAGE i,nrEEN WORLD WAR I VETERANS DE.AD (White) Continued NAME Edwards, Albert A. Hinson, PauJ. T. Ingram, John W. McKeown, Oliver Thompson McLauJ.in, Robert M. Mills, Cody F. Morris, Alva H. Perritt, Marion L. Rudd, Abner DEAD (Colored) Allen, John Cooper, Alfred Green, Henry Hinson, Abra.ham Lott, Hezekiah Madra, John Madrey, Henry Mashburn, Clinton McRay, Wallace Powell, Walter L. Thomas, Paul NAVY OFFICERS NAME RANK 2nd. Lt. Corry, Arthur Etl"jg) Littman, Michael George Ensign SAILORS Butler, William Cowen, William Leroy Eubanks, Bennette Thomas Gainous, Joseph Edward Gholson, Walter Clifford Gunter, Carl Frederick Haire, John Ralph Haire, Lee Drew Hough, Otto Burnell RESIDENCE Quincy Hinson Quincy Quincy Quincy Hinson Quincy Havana Wetumpka Quincy Gretna Chattahoochee Havana Quincy Green~boro Juniper Chattachoochee Midway Quincy Quincy RESIDENCE Quincy Quincy Quincy River Junction Havana Juniper Chattahoochee Quincy Gretna Gretna Gretna

PAGE 40

. , . GADSDEN COUNTY PAGE SIXTEEN WORLD WAR I VETERANS SAil..ORS (continued) NAME Johnson, Thomas Neill Martin, George Ira Martinez, Seraf'in May, David Cheshire McDavid, Holley Hubert Murrey, Frank Denard Parker, Johnnie Hartwell Seabrook, Alexander Love Shepard, Ben Elwood Simmons, Mallie Spinks, Thomas Patterson Thompson, Alexander Long Willis, John McPherson Woodbery, Charles . Johnson DEAD RESD)ENCE Gretna Quincy Havana Quincy Hinson Quincy Greensboro Quincy Juniper Quincy Quincy Gretna Havana Hinson Corry, William Merrill Jr (Officer) Lt (Comdr) Temp Quincy NO WOUNDED ENLISTMENT CARDS FOR GADSDEN COUNTY COAST GUARD NO OFFICERS, SAIWRS, DEAD OR WOUNDED COAST GUARD ENLISTMENT CA.RDS FOR GADSDEN COUNTY MARINE CORPS ENLISTED MEN Cox, James Hendrick McFarlin, Henry Curtis Strickland, Iva Lee Quincy Quincy Havana NO OFFICERS, DEAD OR WOUNDED MARINE CORPS ENLISTMENT CARDS

PAGE 41

GULF COUHTY WORLD WJi.B. VETER.AJ:IS.

PAGE 42

ARMY OFFICERS none ENLISI'ED MEN (White) NAME Anderson, Enoch Boul.ington, William H. Bradwell, Carl B. Bright,'Tb.oma.s L. Connell, Thomas N. Dowling, Robe~ G. Fields, Houston Ganey, Guy Goodwin, Council John Griffin, Ruel Yon Howell, William H. McQuaig, Francis F. Newman, Henry R. Parker, Burley R. Redd, Clarence P. Rish, Roy Roberson, Willis F. Shippey, Stuart H. Shoupe, AndreW :. Sinnnons, John A. Smith, Tom T. Tate, John Wallace, Robert L. West, George L. Williams, Henry C. GULF COUNTY WORLD WAR I VETERANS RESIDENCE Wewahitchka Odena Port St. Joe Wewahitchka Wewahitchka Port St. Joe Port St. J:oe Port St. Joe Wewahitchka Wewahitchka Port St. Joe Majette Wewahitchka Port St. Joe Wewahitchka Iola Port St. Joe Wewahitchka Port St. Joe Wewahitchka Port St. Joe Port St. Joe Idelwood Port St. Joe Idelwood

PAGE 43

J ACKSOlr COUNTY WORLD WAR VETEfurns.

PAGE 44

~ ---,,. ARMY OFFICERS N.AME Ba.ltzell, George F. Campbell, Daniel C. Conely , , Thomas W Jr Erwin, Isaac Erwin, John Marcus Gerrard, Montgomery A Grace, Russell Lowell Grant, Fred M. Gunn, William Walter Hampton, Henry . A Rodges, Genous Sanders Kelly, James Lauchlin King, Joseph Solomon Lidden, Charles C. Liddon, Virginia. McClure, Herbert Arant Pierce, James L. Poyner, Robert E. Register, Arthur Richardson, Charles T. Tarver, Thomas c. Taylor, Ullman W. Tuttle, Anne Tuttle, Edward Le Roi ENLISTED MEN (White) Abbott, William R. Adkins, William Sylvester Alford, Claude L Allen, Floyd Allen, Fred Allen, James T. Allen, Joseph _ K. Allen, Lee Allen, Linton Alston, William T. Anderson, Albert R. Anderson, Gus Asbell, Kruger JACKSON WORI.J) WAR RANK Col Capt 2nd Lt Col 2nd Lt 2nd Lt 1st Lt 2nd Lt 2nd Lt 2nd Lt 1st Lt 1st Lt 1st Lt 2nd Lt AFC 1st Lt Cadet 2nd Lt Capt Lt Col 2nd Lt 2nd Lt AFC 2nd Lt COUNTY I VETERANS RESIDENCE Marianna Marianna Marianna Greenwood Greenwood Marianna Graceville Graceville Marianna Marianna Marianna Marianna Marianna Marianna Marianna Greenwood Marianna Campbellton Marianna Marianna Greenwood Marianna Malone Malone Cypress Marianna Grand Ridge Dellwood Marianna Grand Ridge Graceville Grand Ridge .. Grand Ridge Marianna Malone Marianna Graceville

PAGE 45

JACKSON COUNTY PAGE 2 WORLD WAR I VETERANS NAME RESillENCE ENLISTED MEN (white)-continued Baker, Milton Kynesville Baker, Owen Cottondale Baker, William A Marianna Barefoot, Hugh Graceville Barentine, John W. Glass Barfield, George M. Cottondale Barnes, George M. Cottondale Barrow, Gadie B. Marianne Basford, Benjamin Rhin Grand.Ridge Baxley, Ernest C. Graceville Baxley, Joseph Cole Graceville Baxter, High (Riley) Malone Beamon, John S. Cottondale Bedgood, Ira Clinton Graceville Bevis, Leon H. Greenwood Birch, Reuben S. Cottondale Blackman, George Oscar Cyrpess Blanks, Cleveland Greenwood Blount, John W. Grand Ridge Bolden, Clifton Graeeville Boone, John C. Sneeds Booth, Daniel Mariana Brack, Cabrlie T. Marianna 1 Branan, Jesse C. Kynesville Branning, Barlie L. Marianna Braswell, Charles A. Graceville Braxton, Elly Lee Cottondale Brock, Macon C. Graceville Brock, William C. Alford Bronson, Reuben Perry Sneeds Brooks, Coltnnbus R. Bascom Broom, Willie M. Graceville Brown, Bunion Graceville Brown, Daniel B. Alford Brown, Joseph w. Graceville Brown, Parry A Marianna Bruner, . Edward E Campbellton Burke, John Ewing Marianna Burnes, Roy C. Graceville Burns, Willie , James Sneads Burnett, Daniel A Marianna Byird, Harrison Seborn Graceville Brown, Oscar L. Graceville

PAGE 46

JACKSON COUNTY PAGE . 3 WORLD WAR I VETERANS name Enlisted White Men Continued Cain, Homer Calhoun, Genius J. Calloway, Walter Albert Carswell, Royal E. Carter, Augustus Carter, John H. Jr Cartwright, Grady B. H. Castleberry, Christopher C. Chafin, Rogers B. Chalker, Moody Christmas, Arthur L. Clark, Archie Cloud, Dennis Cloud, Elmore Cloud, Nosh Cobb, Alonzo J. Cogburn, Joe Coker, James P. Coleman, Gordon L. Collins, Frances M. Conrad, William W. Cook, George H. Cook, Joseph D. Corbin, William C. Coulliette, Charlie T. Cox, Ennnett Coxwell, Mortie M. Creamer, Marven Cirgler, William J. Crosby, Jesse V. Crutchfield, William Mallie Culpepper, William H. Culverhouse, John D. Cushing, Malcolm A. Cuthein, Pat Daffin, J. B. Dale, Alton Daniels, Charles Gaston Daniels, James W. Darby, Louci us Davis, Ellis F. Davis, John N. Davis, Orion W. Damont, Lester residence Graceville Compass Lake Marianna Graceville Graceville Marianna Graceville Cottondale Marianna Marianna Campbellton Graceville Sneads Marianna Marianna Cottondale Graceville Marianna Bascom Graceville !Ylarianna Alliance Marianna Marianna Bascom Aycock Grandridge Alford Marianna Marianna Graceville Marianna Bascom Graceville Aycock Marianna Cypress Sneads Marianna Sneads Marianna Alford Marianna Sneads

PAGE 47

I. JACKSON COUNTY PAGE 4 WORIJ) WAR I VETERANS ARMY ENLISTED MEN (WHITE)Continued NAME Denham, Ephram Dickson, Harris W. Dickson, Marmaduke Dickson, Thomas G. Duce, James H. Dudley, William D. Dunaway, Charles F. Dunaway, John Dunn, Harold (Clifford) Dunn, Rastus E. Durden, Sameul E. Dykes, EverettE. Dykes, Harry H. Dykes, James Isaac Dykes, James W. Dykes, Joe B. Dykes, Joshua S. Edenfield, Theo Edwards, Luther M. Ely, Dennis Etheridge, Samuel Marcus Evans, Charles W. Evans, Reuben B. Ezell, Mathew J. Fair, Henry G. Farley, William B Jr Farrior, John Wallace Ferrell, Edwin R. Fillingim, Thomas D. Finlayson, William H. Fleetwood, Joel C. Flowers, Versey V. Floyd, James W. Folsom, James Y Jr Foran, Jesse O. Fowler, Albert Fowler, Elbert Fowles, Stephen Q. Franklin, John R. Gable, James W. G~on, William P. Garner, Henry G. Garrett, Joe G. Garrett, Marvin RESIDENCE Marianna Marianna Bascom Marianna Bascom Grand Ridge Greenwood Greenwood Marianna Malone Alliance Greenwood Grand Ridge Cottondale Marianna Grand Ridge Graceville Cypress Alliance Malone Bascom Sneads Cypress Graceville Malone Marianna Marianna Sneads Cottondale Marianna Cypress Marianna Grand Ridge Marianna Kynesville Graceville Graceville Graceville lft.arianna Cypress Ma.one Graceville Cottondale Marianna

PAGE 48

JACKSON COUNTY PAGE 5 WORLD WAR I VETERANS NAME ENLISTED WHITE MEN Continued Gay, Carrey C Gay, John Thomas Genoni, William A. Gentry, Elbert Gilbert, Chester C. Givens, Bennie Glenn, James Godwin, Willie M. Golden, Roy H Goodwein, Judge F. Goodwin, Arthur Granger, Edward F. Grant, Isaac H. Grant, Leslie L. Gray, Charles W. Green, Walker Griffin, Bowen Griffin, James Henry Griffin, Napoleon Griffin, Ridgnel Grimsley, . John Haddock, Henry H. Hall, Berry Hall, David C. Hall, Herbert A. Hamilton, Edgar Hamilton, Leon Bryant Hansford, William M. Harden, Herschel c. Hardy, William A. Hare, Edgar A. Harper, Lester Harris, Addison E. Harris, Walter Hart, Henry G. Hart, Lloyd David Hart, Roland L. Hart, Thomas W. Ha~tsfield, Charlie w. Hartzog, Loyd Carlie Hatcher, Ebilee Hatcher, James F. Hatcher, Reuben Hatcher, Wilmer A. Helms, Aron N. Henderson, Silas A. RESIDENCE Aycock Round Lake Marianna Campbellton Cottondale Graceville :Marianna Cypress Graceville Marianna Marianna Marianna Marianna Bascom Grand Ridge Marianna Malone Compass Lake Marianna Cottondale Kynesville Alford Marianna Marianna Marianna Grand Ridge Greenwood Alliance Bascom Graceville Grand Ridge Cottondale Graceville Graceville Marianna Greenwood Marianna Marianna Marianna Graceville Bascom Malone Malone Graceville Malorie Kynesville

PAGE 49

L .. JACKSON COUNTY PAGE 6 WORLD WARIVETERANS ENLISTED WHITE MEN continued NAME Henderson, Willie L. Hewett, Willie Hiers, Emery W. Hill, Bennie Hill, Harvey Hill, John Dempsey Hill, Truman Hinson, Bryant Hinson, Collier P. Hinson, Richard L. Hinson, Willie L. Hodges, Ira D. Holland, James H. Holley, Wiley J. Ho~es, Robert D. Horton, Ben H. Hovey, Samuel Howell, Alvin Howell, Groves Hughes, Cleo. Hughes, Manuel Hyatt, Lewis C. Ingram, Felix A. Ivey, Harvey F. Jackson, Perry Gordon Jackson, Robert A. Jackson, Yarborough W. Jenings, Leonard R. Jeter, General L. Jeter, Je:ff C. Johns, James N. Johnson, Bona N Johnson, Fern Johnson, George I. Johnson, Henry Johnson, John B. Johnson, John L. Johnson, Loyd Joiner, Dessie T. Jones, Hosiey F. Jones, Jacob J. Jones, Lennie Eo Jones, Walter E. Jordan, Foster G. RESIDENCE Marianna Bascom Grand Ridge Grand Ridge Grand Ridge Star Grand Ridge Cottondale Compass Lake Cottondale Campbellton Graceville Bascom Cottondale Aycock Compass Lake Alford Graceville Sneads Malone Marianna Bascom Cyrpess Marianna Graceville Grand Ridge Graceville Marianna Grand Ridge Grand Ridge Sneads Graceville Grand Ridge Graceville Graceville Marianna Gracevile Grand Ridge Malone Graceville Jacob Aycock Aycock Paramore

PAGE 50

JACKSON COUNTY PAGE 7 WORlD WAR I VETERANS ENLISTED WHITE MEN continued NAME Joyner, Sanford Preston Joyner, Vander Jackson Joyner, William Keel, James William Keen, James V. Kelly, John A. Kelly, John Arthur Kendrick, Charley Kent, James AJ.ex Kidd, Ray A. Kilpatrick, Edward G. Jr King, Robert Allen Lee Kirland, Bennie R. Kirkland, Clarence N. Kirkland, Johnny Fletcher Kirkland, Van Buren Kirkland, William O. Kynes, James W. Land, John A. Land, Thomas Lanier, Franklin B. Lawrence, George E. Lawrence, Hardy B. Lawrence, R. C. B. Lawson, Rufus G. Lewis, Dixie Lewis, Nathaniel Liddon, John W. Lightfoot, Wilson Lindsay, James P. Lingo, Benjamin F. Lockey, Cleveland G. Lawrence, Funn MacKinnon, Francis T. Maddox, Early Mahony, LeoryR. Martin, Alma R. Martin, Remulus Mashburn, Robert R. Mason, John Thomas Mathews, Albert Monroe Mathews, Isaac Mathis, Arry 0 Mathis, Theodore A. Mayfield, Allen Dell Mayo, Charley Mayo, Dock RESIDENCE Marianna Marianna Marianna Cottondale Marianna Marianna Marianna .Viarianna Marianna Dellwood Marianna Cyrpess Graceville Grand Ridge Cottondale Grand Ridge Graceville Kynesville Marianna Cyrpess Marianna Grand Ridge Alliance Grand Ridge Sneads Graceville Sneads Marianna Cottondale Marianna Alford Marianna Graceville Marianna Marianna Graceville Graceville Marianna Marianna Graceville Greenwood Graceville Round Lake Graceville Marianna Compass Lake Compass Lake

PAGE 51

I JACKSON COUNTY PAGE 8 WORLD WAR I VETERANS ENIJSTED WHITE MEN continued NAME Mayo , Elijah Mayo, James Elijah Mayo, Lawrence R. Mayo, Robert Verse Mayo, Sidney Mayo, William W. McBride, James Davis McClellan, Hollie H. McClellan, John W. McCroan, Charlie McDaniel, Andrew J. McDaniel, Charley McDaniel, Oscar C. McDaniel, Seward McGee, Charles S. McGee, Ed. W. J. McKeown, William P. McKinnie, James A. McMillan, Peter McMillan, Roy McMullian, William McNealy, Henry B. Mears, William L. Mears, William L. Medlock, Ethington Joshua Meeks, Homer D. Meeks, John Dickson Melton, James R. Melvin, Fred Melvin, Golden E. Melvin, James B. Melvin, Joe Melvin, Luther A. MElvin, Percy F Melvin, Wilford W. Melvin, Willis D. Mercer, Curtis Mercer, Joseph T. Messer, Edgar 0 Metcalf, Dock A Mhoon, Horace Miles, Ernest Miles, Glennie Mitchell, Zach Moneyha.m, John Mooneyham, Lump Morgan, Ellller B. RESD)ENCE Alford Round Lake Marianna Marianna Marianna Cypress Marianna Cyrpess Cyrpess Cypress Sneads Sneads Sneads Snead Marianna Marianna Sneads Graceville Grand Ridge Grand Ridge Grand Ridge Greenwood Cypress Cypress Marianna Compass Lake Cottondale Marianna Cottondale Kynesville Cottondale Cottondale Marianna Round Lake Marianna Round Lake Sneads Cottondale Greenwood Marianna Graceville Graceville Cypress Hreenwood Grand Ridge Grand Ridge Marianna

PAGE 52

i [ , JACKSON COUNTY PAGE 9 WORID WAR I VETERANS NAME Enlisted White men-continued Morris, Albert R. Morris, James Morris, Jessie Morris, William E. Moss, Clarence Murdock, Martin Binion Murphy, Grover C. Neel, Ben Neel, Henry E. Neel, Samuel W. Nealey, Curtis c. Nelson, John O. Nesmith, Lester H. Newson, Tom Newsome, Joseph J. Newton, Estes Nichols, Daniel L. Nichols, Rhodus J. Nichols, Wylie F. Olive, Beatris G. Oliver, Willard W Jr Overstreet, George M. Owens, Charles P. Owens, William E. Jr. Padgett, Chester L.R. Padgett, Clarence A. Padgett, Claud S. Parker, John H. Parramore, Robert E. Patrick, William T. Paul, William J. Peacock, Drew Pelham, Claude Pelham, William L. Pelham, Zim Pellum, Thomas C Pelt, Byron L. Pender, James B. Pender, Lawrence s. Jr Pender, Marcus Pender, Marmaduke S. Pender, Terry H. Pender, William B9 Peters, Allen J. RES]J)ENCE Graceville Cottondale Kynesville Campbellton Malone Malone Graceville Marianna Marianna Grand Ridge Campbellton Cottondale Cypress Marianna Marianna Graceville Grand Ridge Marianna Grand Ridge Marianna. Grand Ridge Rock Creek Marianna Sneads Marianna Marianna Marianna Graceville Marianna Greenwood Malone Marianna Graceville Graceville Graceville Graceville Marianna. Greenwood Greanwood Greenwood SNeads Greenwood Greenwood Graceville

PAGE 53

JACKSON COUNTY PAGE 10 WORLD WAR I VETERANS ENLISTED WHITE MEN-continued NAME Peters, JohnW. Pettis, Arthur C. Pettis, Hiram Pickron, Israel P. Pippin, Bascom H. Pippins, Sam Pittman, Henry Pledger, Angus W. Pledger, Chester Pledger, Edward L. Pledger, Harris A Jr Pledger, John Christopher Pledger, T}iomas W. Pollard, James Pope, Charles L. Pope, Frank Porter, Matthew B. Porter, Nathan M. Poston, Rupert A. Prince, Hugh M. Rabon, Dan Rabon, Jesse Ray, Arthur Ray, William M. Reddick, Juli us Register, Alfred Columbus Register, General So Register, Homer Register, Wiley A. Renew, Benjamin W Richardson, John L. Riley, Earley Rish, Ralph Reach, James V. Robbirds, John Wesley Roberts, Bert Robinson, George Rodgers, Peter D. Rodgers, William J. W. Russ, William Russ, William F. Sapp, James F. RESIDENCE Graceville Marianna Marianna Graceville Marianna Malone Cypress Marianna Marianna Marianna Marianna Marianna Marianna ~ianna S eads , Sneads Jackson County Alford Bascom Malone Inwood Cottondale Marianna Cottondale Graceville Graceville Graceville Graceville Graceville Sneads Graceville Graceville Marianna Marianna Grand Ridge Aycock Marianna Malone Compass Lake Marianna Malone Cottondale

PAGE 54

JACKSON COUNTY PAGE 11 . WORLD WAR I VETERANS Army Enlisted White Men-continued NAME Scott, Andrew Scott, Lawrence Scott, Perry Scott, Sanders (S) Seay, Claudie Sharit, Joe L. Shirah, John H. Shores, Robert Sills, Hugh Simmons, Charlie Leon Sinnnons, Rollon L. Sinnnons, Roy A. Simpson, Rosia Woodson Sims, Charlie Sims, Hiram G. Sims, William L. Singletary, Albert W. Sins, Steve Skeener, William W. Skete, Lucious Skette, James Skinner, Martin Skipper, Benjamin Skipper, Byron Skipper, George D. Skipper, Glover Skipper, Orrent Sloan, Samuel S. Smith, Anderson Smith, Clarence N. Smith, Earl Dewitt Smith, Henry Smith, Jennings D. Smith, Paul Solomon, Benjamin L. Spires, Hosey Stanford, Christopher R. Stanley, Van Oliver Stapleton, George H. Stephens, Johnie C. Stephens, Levy J. Sternenberg, Robert P. Sternenburg, Max H. Stewart, Bryant Stewart, Charlie Marvin Stewart, John W. Stewart, Malcolm A. Stoll, Orville T. RESIDENCE Sneads Marianna ' compass Lake Marianna Kynesville Cottondale Graceville Round Lake Marianna Marianna Marianna Marianna Grand Ridge Graceville Grand Ridge Marianna Grand Ridge Graceville Marianna Marianna Marianna Marianna Cottondale Marianna Bascom Bascom Cottondale Cottondale Malone Graceville Marianna Malone Marianna Grand Ridge Marianna Greenwood Sweet Peace Greenwood Greenwood Grand Ridge Grand Ridge Sneads Sneads Marianna Bascom Marianna Grand Ridge Greenwood

PAGE 55

i . JACKSON COUNTY PAGE 12 WORLD WAR I VETERANS Army Enlisted White Men-continued NAME Swearngin, Lee Syf'rett, Lee Ro Tallant, Duward B. Tatus, Pearlie Taylor, John B. Taylor, John F. Taylor, Thomas A. Tharp, General Tharp, Theo Thomas, Frederick S. Thomas, Vesta Tarwick, John Brady Treadwell, Mercer P(rice) Turner, Alonzo Tyas, Elijah Tyus, Lindsey Umphrey, George L. Vickery, Clifford E. Vickery, William A. WaLdorff, Hiram Waller, Bschol W. Waller, Loyd A. Ward, Dewey H. Watford, Roy A. Watford, Samuel B. Watkins, William F. Weeks, William B. Welch, Louis E. West, Arley McK. West, David West, John I Wester, Charlie Lee Wester, Elias Wester, Harvey Wester, H. M. Wester, Wood White, Ernest White, Jesse J. White, Joseph W. White, Preston Williams, Clinton RESIDENCE Kynesville Alford Kynesville Marianna Greenwood Cottondale Graceville Cottondale Graceville Bascom Graceville Marianna Marianna Bascom Marianna Sneads Cottondale Marianna Round Lake Cypress Marianna Marianna Round Lake Graceville Graceville Grand Ridge Grand Ridge Cottondale Sneads Marianna Cypress Grand Ridge Grand Ridge Grand Ridge Grand Ridge Grand Ridge Graceville Graceville Graceville Graceville Graceville

PAGE 56

JACKSON COUNTY PAGE 13 WORID WAR I VETERANS Enlisted White Men Continued NAME Willia.ms, Evelyn B. Willia.ms, Henry Horace Willia.ms, James F. Williams, Jessie Willia.ms, Jessie Willia.ms, Lennie G. Willia.ms, Wade Powell Willia.ms, Warren Williamson, Dudley V. Wilson, George F. Wilson, James N. Jr. Windham, Berry Wiselogel, Ralph C. Wolff, Jesse o. Woodridge, Platt Wright, Albert B. Wright, Henry Wright, Hughey Elmer Wright, Malvin Yarborough, Earl W. Yawn, Allison Yawn, King A. ENLISTED MEN (Colored) Anthony, A. Z. Baker, Ben Baker, Jesse Baker, John Baker, Levy Banks, Frank Barkley, Belden Barkley, John Barnes, Lennius Barnes, Robert Barnes, Willie Batson, Charles Battle, Edmond Battle, Felix Beall, Roland Bell, David Bell, Johnnie Bell, Lucious RESIDENCE Marianna Graceville Cyrpess Jackson County Malone Graceville Graceville Bascom Graceville Graceville Sneads Marianna Marianna Marianna Sneads Malone Marianna Graceville Malone Bascom Gracevile Graceville Greenwood Marianna Greenwood Greenwood Grand Ridge Marianna Campbellton Marianna Marianna Marianna Greenwood Cypress Marianna Marianna Cottondale Marianna Marianna Marianna

PAGE 57

JACKSON COUNTY PAGE 14 WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (Colored)-dontinued NAME Bell, Thornton Bellamy, Isaac Bellamy, Quincy Lee Bellam(n)y, Robert G. Berry, Charley Black, Henry Blunt, Haris Boone, Clarence Bowden, Tom Jr Bowers, Noila Bowers, Norman Boykin, Edward Brantley, Hun Breedlove, John Brewer, John Britt, Haywood Britt, Henry Britt, Layman Britt, Lewis Bronson, Willie Brown, Adam Brown, Benjamin H. Brown, Charles C. Brown, George Brown, Sherman Brown, Spencer Brown, Will Brunson, Charlie Bryant, Arthur Bryant, Cleveland Bryant, Dempsy Bryant, Frank Bryant, Guy Gryant, Guy L. Bryant, Henry Bryant, Lee L. Bryant, M. C. Bryant, Nixon D. Bryant, North Bryant, Za.nnie Bullock, David Burgess, Sam L. Burns, Albert Buttler, Raymond L. RESil)ENCE Marianna Marianna Cottondale Marianna Compass Lake Marianna Marianna Marianna Campbellton Bascom Marianna Marianna Campbellton Marianna Marianna Marianna Cottondale Campbellton Marianna Marianna Marianna Marianna Marianna Marianna Jacob Cottondale Marianna Butlers Marianna Marianna Sneads Marianna Greenwood Marianna Marianna Marianna Marianna Marianna Greenwood Marianna' Marianna Marianna Grand Ridge Campbellton

PAGE 58

JACKSON COUNTY PAGE 15 WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (Colored)-continued NAME Calhoun, Andrew Callaway, R. C. Capehart, Lee Capehaart, James Carter, Milton Cary, Sandy Chambers, Joseph Chapman, Charlie Clark, Bish Clemons, Felix Clemons, Ravett Clemons, Edward Cobb, Thomas Collins, Glister Collins, Joseph Collins, Tom Coonce, Josh Cooper, Jerry Cooper, Samuel P. Copeland, Willie Coston, Tom Cotton, Edd Cotton, Edward Cotton, Henry Currie, Freeman Curry, Alto Curry, Males Curry, Willie Daniel, Neal Daniels, Olven Davis, Aza Davis, Robert Davis, Wardy Dickens, John Dickson, Henry Dillard, Allen Dilliard, Clayburn Dinah, Jacob Dixon, Alexander Dixon, Ben Dixon, David Dixon, Eusie Donald, Jesse W. Donald, Nora Donaldson, Ralph Doyle, Johnnie Dudler, Leamon Duncan, William C. RESIDENCE Marianna Campbellton Campbellton Jacob Greenwood Grand Ridge Graceville Marianna Bascom Cottondale Cottondale Marianna Marianna Malone Greenwood Sneads Sneads marianna Greenwood Marianna Marianna Campbellton Campbellton Haywood Malone Campbellton Campbellton Sneads Campbellton CW11pbellton M rianna Marianna Campbellton Marianna Marianna Marianna Marianna Marianna Aycock Greenwood Campbellton Marianna Sneads Sneads Cottondale Aycock Marianna Marianna

PAGE 59

JACKSON COUNTY PAGE 16 WORLD WAR I VETERANS Enlisted Men-Colored-continued NAME Edwards, Benjamine Edwards, Wesley Edwards, Willie Ellis, Fred Ellis, Isaac Ellis, James Ellis, Liddon Evans, Jeff Evans, Lee Evans, Nix Evans, Robert Everett, Henry Fa.nee, George Jr. Fanep Elbert Farrell, Oscar Fasion, Will Faxon, Thadens Fitzhugh, Jordan Floyd, Joe Fluelling, Jake Forrest, McKinley Franklin, Willie Frazier, Henry Freeman, Alfred Freeman, Moses Gadson, Isaac Gainer, Alley Galloway, Alexander Gammon, Tom Gammons, George Gannnons, Harrison Garrett, Ottway Gilbert, Hosie Giles, Benno Glenn, Eddie Glover, Ben Glover, Cornelius Glover, Realious Godwin, Fedel Godwin, Lee Godwin, Nassau Graham, Thad Cranberry, Cleve Cranberry, Elijah J(oseph) RESIDENCE Greenwood Malone Aycock Greenwood Marianna Marianna Greenwood Campbellton Marianna Campbellton Graceville Greenwood Sneads Cottondale Greenwood Sneads Campbellton Cottondale Cottondale Sneads Marianna Twoeggtown Cottondale Marianna Marianna Cypress Graceville Cypress Marianna Marianna Sneads Greenwood Sneads Sneads Greenwood Greenwood Marianna Malone Marianna Marianna Cottondale Marianna Marianna Greenwood

PAGE 60

JACKSON COUNTY PAGE 17 WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (Colored)-continued NAME Cranberry, Henry P. Gray, Charley Gray, Frank Gray, Fred D. Gray, Joe Gray, Raymond Gray, Robert Green, Hesekiah Gregory, Lewis Griffin, Iverson Hagler, Isaac Hall, Will Hannah, Andrew Hardee, Abraham Hardee, King David Harden, William Harden, William Harrell, Frank Harris, Cleveland Harris, Nick Harrison, Daniel Harvey, Golden Harvey, Lemmie Harvey, Walter Hays, Amos Hearn, Jimmie Hearn, Major Hearn, Wesley Hicks, Thomas Hicks, William Hill, Dave Hill, Oliver Hogg, Frank Hogg, Hawkins Hogg, Isaac Holden, Grant Holland, Cliff Holland, Henry Holland, Joel Holland, Robert Holland, Solomon Holman, Willie Lee Holmes, Joe Holmes, John Horne, Cran Horne, Thornie Hover, John Howard, James Hughes, Daniel B. RESIDENCE Marianna Marianna Marianna Marianna Greenwood Jacob Campbellton Cypress Sneads Sneads Cottondale Campbellton Round Lake Greenwood Greenwood Marianna Marianna Marianna Greenwood Compass Lake. Campbell ton Marianna Greenwood Marianna Malone Bascom Marianna Bascom Greenwood Marianna Haywood Sneads Cypress Cypress Marianna Marianna Campbellton Marianna Cottondale Kynesville Marianna Greenwood Marianna Grand Ridge Cottondale Sneads Campbellton Sneads Marianna

PAGE 61

jackson county page 18 World War I Veterans Enlisted Men (Colored)-continued NAME Irons, Clifton Jackson, Andrew Jackson, Emage Jackson, Fred D. Jackson, James Jackson, Joe Jackson, Loston Jackson, Will Jackson, Willie O. Jennings, Clenny Johnson, Alfred Johnson, Charley Johnson, Harrison Johnson, Morris Jones, Ban Jones, Esaw Jones, Gilbert Jones, Henry Jones, Hollis Jones, Oscar Jones, Robert Jordan, Edward Keating, Jack Keaton, Jack Kelly, Clody Kelly, Ra Kendall, Columbus C. Keys, Herbert Keys, Hubert Keys, Will Kieth, James Arthur King, Jefferson Kirlkland, Joseph Kirkland, Mertherdees, S. Kirkland, Nix Kirkland, Noah Knox, Seabo Lampkin, Mathew Lawrence, Cary Lawrence, Edward Lee, Charlie Lee, George Lee, James RESIDENCE Sneads Cottondale Marianna Marianna Marianna Graceville sNeads Sneads Graceville Greenwood Cottondale Cottondale Alford Marianna Marianna Marianna lviarianna Carver Campbellton Campbellton Campbellton Marianna Sneads Sneads Marianna Marianna Cottondale Campbellton Campbellton Campbellton Marianna Marianna Campbellton Cottondale Ca.m.pbellton Graceville Campbellton Cottondale Graceville Marianna Marianna Bascom Graceville

PAGE 62

JACKSON COUNTY PAGE 19 WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (Colored) Contd. NAME Lee, Joe Lee, Walter Leslie, Anthony Lewis, Flavius Lewis, Jerry Lewis, John Livingston, Chauncy Livingston, Edward M. Livingston, Jacob E. Livingston, Jake Long, Ciscero Long, Ernest Long, Frank Long, Henry Long, Joe Long, Johnnie Long, Manuel Long, Phillip Long, Roland Long, Samuel Long, Sol Long, Warren Lowery, Ruben March, Cap Martain, Henry D. Massenberg, Theodore R. Matthews, John H. Mayben, Oscar Maynor, Elisha McDaniel, Eddie McElroy, Eusop , McGriff, Leo McKenney, Ed McKenney, Willie McKennie, Marshall McKinnie, Richard McLeroy, Lawrence C. McRae, Richard McRae, Willie Mcswain, Johnnie Merritt, Charlie Merritt, Shadrick Merritt, William S. Milton, Israel Milton, Mitchell Ming, Robert . Ming, Willie Morris, John H. RESIDENCE Marianna Graceville Marianna Campbellton Malone Greenwood .Marianna Marianna Marianna Marianna Marianna Cypress Cottondale Marianna Cottondale Marianna Greenwood Greenwood Marianna Marianna Cottondale Marianna Marianna Marianna Marianna Marianna Greenwood Marianna Marianna Malone Marianna Bascom Marianna Marianna Campbellton Campbellton Bascom Sneads Round Lake .Aycock Marianna Marianna Marianna Marianna Greenwood Cypress Marianna Cottondale

PAGE 63

JACKSON COUNTY PAGE 20 'WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (Colored)Continued NAME Nelson, Gordon Howell, B. Newton, General Newton, Willie Nix, Charlie Olds, Senior Oliva, Henry Parramore, Anderson Parramore, Robert Pender, Alex Perrish, Wiley Perry, Oscar Pete, Edward Pete, Elijah Peterson, LeRoy Pines, William L. Pinkard, Frank Pittman, Joseph D. Pittman, Lucius C. Pittman, Menser Plant, Joseph Pollock, Loma Polloix, Judge Pencel, Lacey Porter, Alex Porter, Will Porter, William Posey, John f :tter 1 Tom Powell, Moses Pugh, Clem Reese, Henry Register, Lennie Richardson, Henry Jr. Roberts, Dennis Roberts, Douglas Roberts, Ezekiel Robinson, Isiah Robinson, Rodge Robison, Frank Rogers, William Roulhac, Abraham Roulhac, Ed Russ, Peter Elijah Russ, Silas Russel, Borders A. Ryans, Arthur RESIDENCE Marianna Greenwood Marianna Campbellton Marianna Campbellton Campbellton Marianna Lees Landing Campbellton Graceville Sneads Greenwood Greenwood ~riana Marianna Marianna Marianna Marianna Jacob Marianna Ma.one Malone Marianna Marianna Cottondale Campbellton Greenwood Greenwood Campbellton Cottondale Cottondale Campbellton Campbellton Cottondale Campbellton Campbellton Campbellton Sneads Marianna ~ottondale Marianna Marianna Cottondale Cottondale Greenwood Graceville

PAGE 64

JACKSON COUNTY PAGE 21 WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (Colored) continued NAME Sanders, Willie Sankcho, . Hummon Sargant, Ray Scott, C.R. Scott; Jesse Sessons, Frank Shack, Esaw Shack, Israel ) Shackelford, Cleveland Simmons, John Sims, Charlie Sims, Clarence L. Smith, Alto Smith, Bishop Smith, Bryant Smith, Charlie P. Smith, Eddie J. Smith, Frank Smith, Henry Smith, James Smith, John Smith, Jonas Smith, Julius Willie Smith, Lewis Smith, Robert Smith, Shelley Smith, Walter Smith, Walter Smith, Walter Jr. Smith, Will C. Snelling, James Spats, Wesley Speight, John Speights, Grant Speights, John Speights, Roland Spencer, Henry Spires, Emanuel Jr. Sprights, John Stanley, Alfred Stephen, Jim Stephens, Abraham Stephe;is, Bead Stephens, Ebenezer Stephens, John Stephens, Thomas Stork, Foster Summerwell, Robert Summerwell, Samuel D. Sutton, Dave RESIDENCE Grand Ridge Marianna Compass Lake Sneads Marianna Marianna Marianna Star Star Marianna Greenwood Graceville Marianna Sneads Malone Graceville Sneads Campbellton Marianna Greenwood. Greenwood Marianna Campbellton Marianna Sneads Jacob Jacob Marianna Marianna Sneads Marianna Bascom Springfield Bascom Bascom Marianna Marianna Marianna Cottondale Marianna Marianna Marianna Cyrpess Marianna Marianna Cottondale Clbttondale Marianna Marianna Bascom

PAGE 65

JACKSON COUNTY PAGE 2!2 WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (Colored) continued NAME Tanner, Arther Tanner, George Tanner, Lucius Taylor, Robert Telfair, David J. Terrell, John H. Thomas, Homer Thomas, Robert Timus, Sylvester Tindell, Otis Tolbert, William Henry Tripp, Alex Tripp, Henry Turner, Tom Vann, Isaac Waddell, Ebo Waddell, Feast Walace, Jimmie Waldon, Willie Wallace, Robert Walton, Turner Ward, Harvey Ward, Hosie Ward, McNeal Ward, Posey Washington, Frank G. Washington, Fred Washington, Richard Washington, William Watson, David Watson, Eddie Watson, Li:l.ton Watson, Torn Webb, George Webb, Harvest Wesley, Abraham Wesley, Charley Wheeler, John White, Christopher White, James White, Nathan White, Rollin RESIDENCE Marianna Cairn swill Marianna Campbellton Marianna Compass Lake Marianna Campbellton Compass Lake Graceville Bascom Marianna Marianna Campbellton Marianna Marianna Marianna Marrianna Marianna Marianna Marianna Marianna Campbellton . Campbellton Campbellton Grand Ridge Marianna Compass Lake Sneads Marianna Marianna Marianna Marianna Aycock Marianna Stteads S eads .nickson County Marianna Marianna Cottondale C o ttondale

PAGE 66

JACKSON COUNTY PAGE 23 WORID WAR I VETERANS Army Enlisted Men (Colored)-continued NAME White, Tobie' White, Walter Jr. White, Willie Whiters, Frank Willia.ms, Charlie Willia.ms, David Williams, Davis Williams, Garfield Willia.ms, John Willia.ms, John Williams, John Williams, Lonnie A. Willia.ms, Pilote Williams, Randolph Williams, Stormie Williams, Wayman Wilson, Clove Wilson, Walter Wooten, Walton World, Frank Wynn, Abraham Wynn, Ben Wynn, Cleve Wynn, James Jr. Wynn, Thomas J. Wynn, Zannie WOUNDED {White) Baker, Andrew Boyett, Otis Jo Christie, Emery L. Davis, John L. Deal, Slocum Gause, Thomas J. Hagler, Roy Hare, William Benjamin Hightower, Bernard B. Logan, Roland L. Mayo, Charlie Mhoon, Charles E. Miles, Alex Neel, Columbus F. Rawls, Joseph M. Register, David A. Register, Lemma E. Simmons, Rex O RESIDENCE Bascom Grand Ridge Marianna Greenwood Marianna Greenwood Greenwood Jackson County Campbellton Cypress M arianna Bascom Marianna Grand Ridge Marianna Campbellton Aberdeen Marianna Marianna Marianna Campbellton Marianna Campbellton Marianna Marianna Marianna Aycock Graceville Gracevile Marianna Graceville Marianna Graceville Graceville Compass Lake Cypress Marianna Graceville Marianna Grand Ridge Marianna Graceville Graceville Iv'ialone

PAGE 67

JACKSON COUN'rY PAGE 24 WORLD WAR I VETERANS A:rmy WOUNDED (White)-continued NAME Summerlin, Joe Watford, Robert Watford, Walter L. Wilson, Ceph L. Jr. WOUNDED (Colored) Cranberry, Samuel W. DEAD White) Aldernan, Willie Robert Allen, Daniel I. Bell, William Z. Branning, James M. Burke, Elzie Caraway, Frank A. Dickson, Samuel B. Elmore, Cassie Jones, Bennie A. Lawrence, Herbert Lee Livingston, Oren Mahoney, James G. Mayo, John J. Mitchell, Erwin Morris, John M. Neel, Henry Phillips, William O. Pittman, Patent Pamphrey, James W. Riley, Ramon Ross, Charlie Simmons, Lester Maxwell Smith, Thaddeus H. (Officer) DEAD (colored) Baker, Chester Baker, Colins Brown, John Cobb, Frank Crawford, Warren Hagler, Jesse Harrell, Robert A. Hayes, Cary Henderson, Monroe Lewis, Johnnie Long, Hamon Roberson, Kite RESIDENCE Marianna Graceville Graceville Marianna Greenwood Marianna Cottondale Malone Marianna Graceville Marianna Bascom Campbellton Grand Ridge Grand Ridge Campbellton Graceville Marianna Sneads Aycock Grand Ridge Graceville Round Lake Marianna Graceville Sneads Bascom Maria.p.na Marianna Marianna Marianna Sneads Marianna Marianna Marianna Greenwood Graceville Campbellton Cottondale Graceville

PAGE 68

JACKSON COUNTY PAGE 25 WORLD WAR I VETERANS DEAD (colored)-continued NAME Russ, Charlie Smith, David Snelling, Emanuel Jr. Thomas, Erwin West, Willie White, Fred Wynn, Ike NAVY OFFICERS Williams, Henry Archie Wynn, William Herbert SAILORS Anderson, Walter Bryan Jr. Bates, Clarence Beauchamp, John Lewis Beauchamp, William Chester Bevis, Elbert Lindsey Bevis, William Franklyn Bowles, Norma Braxton, Daniel Boone Brown, Lee Alfred Burnes, Albert Leslie Bush, Robert Sherrow Carpenter, Claudie Chester, George Emery Cloud, John William Comerford, Thad Alexander Cushing, John Tom Denard, Reuel Foster Harris, Robert Prescott F. Hart, Yulee Wesley Hatcher, McKinley Henderson, Willie Love Hill, Everett Horne, Albert Shafter Horne, Dallas Coe Horne, Leonadus Dewey Johnson, Jesse J. Johnson, Troy West Jones, Thomas C. Ensign Lieut RESIDENCE Sneads Marianna Marianna Graceville Compass Lake Marianna Campbellton Graceville Marianna Greenwood Mari?Jlna Alliance Alliance Marianna Bascom Cottondale Marianna Graceville Grand Ridge Cottondale Grand Ridge Cottondale Marianna Cypress Graceville Campbellton Marianna Marianna Marianna Inwood Grand Ridge Alliance Alliance Cypress Alliance Marianna Grand Ridge

PAGE 69

JACKSON COUNTY PAGE 26 WORLD WAR I VETERANS CONTINUED SAIWRS continued NAME King, Holland Knight, James William Lammon, Sa.nfordMack Landrum, Thomas Judson Lockey, Jack Burd Neel, Jesse M. Nesmith, Henry Marion Packwood, Frank Hunter Palmer, Broadus Young Pear, Alfred Marvin Porter, Harry Montesco Poston, Clyde Rhodus, William Thomas Robinson, Arzelia Roulhac, Charles Peter Scholl, Charlie Wilson Scott, Linzey Riley Shaddox, Collis Ozis Sharit, Joshua Woodard Smith, Sterling Edwin Smith, William Paul Stewart, Jessie Sherman Syfrett, Frank Edward Syfretto, Alex Tarver, Sallye Frances Toole, Alphues Lemuel Vickery, John Charles Jr. Wandeck, Frederick Holmes Wester, Elias Williams, John Dewey Willis, Benjamin Bisher DEAD Alford, Carl Herbert Braxton, Thomas Joseph Brock, Emlon Jefferson Dudley, Joe C. Lockey, Herbert Tillman McAnulty, Brannon RESIDENCE Cottondale Marianna Graceville IYla.rianna Bascom Grand Ridge Cypress Alford Marianna Greenwood Grand Ridge Bascora Graceville Marianna Marianna Marianna Cottondale Alford Cottondale Graceville Congress Lake Marianna Graceville Graceville Greenwood Marianna Marianna Marianna Grand Ridge Graceville Greenwood Grand Ridge Marianna Graceville Grand Ridge Grand Ridge Malone

PAGE 70

., JACKSON COUNTY PAGE 22( , WORLD WAR !VETERANS NO WOUNDED NA VY ENLISTEMENT CARDS FOR JACKSON COUNTY COAST GUARD SAILORS NAME Duncan, George Washington DEAD MacLean, .Angus Nelson RESIDENCE Marianna Sneads NO OFFICERS 1 DEAD OR WOUJ:IDED COAST GUARD ENLISTMENT CARDS FOR JACKSON COlJNTY MARINE CORPS ENLISTED MEN Anderson, Grover Hightower, Barnard Bush Wilson, Archie Thomas Compass Lake Compass La."l{e Sneads NO OFFICERS, DEAD OR WOUNDED MARINE CORPS ENLISTMENT CARDS FOR JACKSON COUNTY

PAGE 71

JEF:J:!'ERSOH COU U TY WORLD WAR VETERANS.

PAGE 72

WORLD JEFF'EBSON WAR I ARMY OFFICERS NAME Bailey, George Raney Barnes, John S. Bird, Thomas Buckingham Bishop, Isaac O. Gilbert, Robert Ernest Hay, William H. Laffitte, Lincoln Snyder Mays, John Finlayson McEachern, James Rogan Mills, Benjamin Willis Mills, Robert Hilliard Puleston, John Rainey, Little R. Sledge, Theodore James Turnbull, Samuel J. ENLISTED MEN ( ~ITE) Addison, Henry Alford, Rollin S. Anderson, George Armistead, Thomas B. Arrangs, Charles W. Arrants, Dunnie Bailey, Edward B Jr. Beaty, Tom C. Bellinger, Pinckney E Jr Berry, Moses Bird, Preston B Jr Bishop, Lee c. Bishop, Philip W. Bishop, Walton Bishop, Willie T. Bolen, Hugh Faulad Braswell, Edward I. Braswell, William G. Brooks, Acy Brown, Harry E. Brumbley, . Bennie RANK 2nd Lt. 2nd Lt. 2nd Lt. 1st Lt. 1st Lt. Col. 1st Lt. 2nd Lt. 1st Lt. 1st Lt. D Surg 2nd Lt. 2nd Lt. 2nd Lt. Capt. COUNTY VETERANS RESIDENCE Monticello Monticello Monticello Aucilla Montieello Drifton Lloyd Monticello Monticello Monticello Monticello Monticello Monticello Monticello Monticello Monticello Lloyd Asheville Monticello Aucilla Aucilla Monticello Lamont Monticello Lamont Drifton Aucilla Aucilla Aucilla Aucilla Lloyd Monticello Monticello Monticello Monticello Marsesses

PAGE 73

! , ! ' I I JEFFERSON COUNTY PAGE 2 WORLD WAR I VETERANS ARMY ENLISTED MEN (WHITE}Continued N.AME Campbell, Earnest R. Campbell, Wesley C. Carroll, Fred Carter, William L. Chiddon, John B. Clark, William C. Collums, Robert L. Jr Connell, Noah H. Cocey, Thomas Cocksey, James A. Cooksey, Jessie B. Cooksey, John P. Cooksey, Wm. F. Cromartie, Rithinond G. Daniel, Ruf'us Harlee Davi4son, Ennnett J. Davis, Jefferson L. Denmark, Elijah Edwards, Walter B. Faglie, Pliny Devine Folson, James I (srael) Freeman, . James M. Gibson, William T. Gilbert, Richard M. Girardeau, William B. Glennon, Earnest Glenon, Willie Granger, George H. Hagan, Rollie L. Hagan, William B. Hampton, Temple S. High, George B. Hightower, James H. Holland, Elisha G. Jenkins, Joseph D. Jerkins, Adelbert Jones, Walter Joyner, Preston E. RESIDENCE Lamont Jefferson Co. Lamont Waukeenah Lamont Monticello Lloyd Wacissa Asheville Monticello Lloyd Wauke . enah Lloyd Lloyd Monticello Monticello Monticello Lamont Lloyd Monticello Monticello Monticello Wacissa Monticello Monticello Lloyd Lloyd Monticello Nash Asheville Aucilla Waukeenah Lloyd Aucilla Lamont Aucilla Lloyd Jef.ferson Co.

PAGE 74

JEFFERSON COUNTY PAGE 3 WORLD WAR I VETERANS enlisted men (white) continued NAME Kilpatrick, Richard L. Kinsey, Joseph W. Kinsey, Mitchell Kinsey, Nicholas Kinsey, Thomas Lacey, Arch Lacy, Arch J. Lacy, John B. Lane, John . Linton, George T. Lowrie, John Thomas Marsh, John Henry Herbert Maxwell, Kader B. Mays, Danni tte H Jr. McCall, John . B. McCray, Joe McDaniel, William M. McLain, Wylie McNair, William C. Mo~re, Grover Cleveland Morris, Charley D. Mullis, Charlie H. Mullis, Johnnie Ralph Murdock, Charles K Jr Nolan, James H. Perry, Douglass G. Potter, Lee E. Rainey, Bennett I. Rainey, Roy C. Reeves, Harley H. Reeves, William H. Reichert, Coy P. Sauls, James R. Saunders, William H. Scruggs, Sigsbee L. Scruggs, William Martin Sever, Leslie Sever, Them Sheffield, John H. Sheherd, Isham Shepherd, Jurant T. RESil)ENCE Drifton Aucilla Aucilla Aucilla Aucilla Monticello . Waukeenah Waukeenah Monticello Monticello Monticello Lloyd Drifton Monticello Monticello Miccosukee . Aucilla Aucilla onticello Lloyd Lloyd Aucilla Aucilla Monticello Monticello Monticello Monticello Monticello Drifton Lloyd Lloyd Monticello Monticello Lloyd Aucilla Aucilla Lamont Lamont Aucilla Lloyd Monticello

PAGE 75

JEFFERSON COUNTY PAGE 4 WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (WHITE)continued NAME Shockley, Lee L. Shuman, James Rushin Sloan, Theodore T. Spradley, William J(ackson) Stephens, John W. Stevens, Willie E. Taylor, Richard K. Tripp, Maurice H. Tripp, Woodburn H. Walker, Glover W. Walker, LeRoy Walker, Marion D. Wheeler, Brooks Wheeler, Charlie G. Whitaker, Paul R. Whitehurst, George H Jr. Williams, Oscar B. Williamson, Clifford Emmett ENLISTED MEN (Colored) Ad.ams, Charlie Adams, Marvin Alexander, Daniel Alexander, Jake Alexander, Randolph Anderson, ~e.f'ney Anderson, Vinal Arkwright, Hanson Arnold, Henry Bailey, Sam Bailey, Spencer Beasley, Lawrence A. Beazley, Samuel Bellamy, Amen Bellamy, David Bellamy, Theodore Bevan, John Bird, William RESIDENCE Wacissa Monticello Monticello Lamont Wacissa Lamont Lamont Monticello Monticello Aucilla Aucilla Lloyd Aucilla Aucilla Monticello Monticello Lloyd Lloyd Aucilla Aucilla Aucilla Monticello Monticello Capps Aucilla Aucilla Monticello Monticello Monticello Lloyd Lamont Aucilla Aucilla Monticello Monticello Monticello

PAGE 76

JEFFERSON COUNTY PAGE 5 WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (COLOREDO continued NAME Blocher, Amos Blood, Butler Jr. Bozeman, Willie Brigman, Jim Brooks, Bud D. Brooks, George Brooks, Henry Brooks, James Brooks, James H. Brooks, Randolph Brooks, Ulysses Brown, Emanuell Brown, July Brown, Robert Brm,mt, Samuel Butler, Alfred Butler, David Butler, Frank Butler, Herbert Butler, Lewis Byrd, Alfred Camel, Isreal Campbell, Cary Campbell, Smith J. Chaires, Nathan Cherry, Cleveland Christie, Richard Parkhill Clair, Ed Clark, David Clinton, Dave Coger, Ben Coger, Peter Cole, Emmon H. Cooper, Corbett Cooper, Junious Crump, . Adlai S. Crump, Albert R. Culpepper, James Cummings, Charlie Cunnnings, Richard Curry, Horace Curry, Willie C. Cuthbert, Sam Cuthbert, Willie RESil)ENCE Monticello Monticello Monticello Lloyd Lamont Monticello Drifton Monticello Monticello Lamont Monticello Monticello Capps Monticello Monticello Lamont Monticello Lamont Monticello Monticello Lamont Monticello Lloyd Lloyd Whcissa Monticello Lloyd Lamont Lamont Lloyd Aucilla Aucilla Lamont . Monticello Monticello . Lloyd Lloyd Monticello Monticello Monticello Wacissa Wacissa Monticello Monticello

PAGE 77

JEFFERSON COUTY Page 6 WORLD WAR I VE[JERANS Enlisted colored men-continued NAME Darnond, David Davis, Henry Davis, Mose Davis, Sylvester Delaney, Benja.min Dillworth, Lucas . Dilworth, Charley Dixon, Virgin Duval, Wimely Edwards, Ben Jr. Ellis, Benson . J. Ellis, Richard Floyd, Jessie Ford, Frank Foster, James Gallon, Archie Gallon, Denis Gallon, James B. Gallon, Peter Gallon, Wash Gilley, Eddie Glenn, Morris Goodall, Willia.m Green, Charley Green, Fred Green, Henry Green, King Grigger, James Groover, Richard Hagans, Willie Hall, James E Hall:, Si Hall, Stephen Jr. Hansell, Toney Harris, Lafayette Hawkins, Archie Hawkins, Fay Hawkins, Ja.mes Hayes, Lawrence Haywood, Never Henry, Fred Henry, Jbhn Henry, Willie RESIDENCE Lamont Monticello Lloyd Monticello Lamont Monticello Monticello Lamont Lloyd Aucilla Monticello Monticello Lloyd Drifton Monticello Monticello Monticello Monticello Aucilla Monticello Monticello Wacissa Monticello Drifton Waukeenah Monticello Lloyd Monticello Walker's Springs Monticello Monticello Monticello Monticello Monticelloa Lamont Lloyd Lloyd Lloyd Lloyd Monticello Mont i cello Monticello Monticello

PAGE 78

JEFFERSON COUNTY PAGE 7 WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (COLOBED)Continued NAME Hester, James Hicks, William Hill, Ben Hill, Robert Hill, Robert Hill, Sylvester Hooks, Henry Igle, Arrie Jackson, Alonzo Jackson, Benjamin Jackson, Solomon James, Albert James, Cleve James, Grant James, Jasper James, Jefferson Johnson, Haywood Johnson, James Johnson, James Johnson, Jessie Johnson, Joseph Johnson, Joseph A. Johnson, Stegall Johnson, Arthur Jones, Calvin Jones, Williams Jones, Willie Joyce, Jasper J. King, Richard Lairry, James La.mar, Charles Lamar, William Lane, Dorsey Larry, Eddie Law, William B H Lemon, Ferdinand D Logan, Henry Maddry, Steven Hadry, John H. Martin, Andrew Mathis, John Mathis, Ned Mavins, Johnnie May, Armstrong May, Clover BESIDENCE Monticello Monticello Monticello Wacissa Monticello Lloyd Monticello Monticello Capps Aucilla Monticello Monticello Lloyd Monticello' Monticello Monticello Monticello Monticello Lloyd Ashville Lloyd Monticello Monticello Lloyd Monticello Monticello Aucilla Monticello Lamont Monticello Lamont Monticello Lamont Monticello Ashville Monticello Monticello Monticello Aucilla Monticello Monticello Drifton Monticello Aucilla Monticello

PAGE 79

JEFFERSON COUNTY PAGE 8 WORLD WAR I VETERANS NAME Enlisted men (colored)continued May, William McDaniels, Lee McQueen, Demitt Mickens, John H. Miller, Chester Miller, John Miller, Richard Mills, Manders Jr. Mitchell, Sam Moore, Samuel B. Moseley, Charlie Parrish, Raymond Pendleton, Nan Perkins, George Perkins, Simon Perry, Lee Polk, Amos Poole, Edward B. Presha, Herman Proctor, Daniel Proctor, Richard Puredue, Robert Rains, Thomas Redmond, Willie Rhone, Charles Richardson, Augustus Roberts, Bobbie Roberts, John Robinson, Will Rodgers, Daniel G. Ruf'fins, Walter Russell, Willie Sanks, Edward Scott, Alexander Scott, Daniel Seabrooks, Sampson Seymore, Benjamin Seymore, John Seymore, Robert RESIDENCE Aucilla Monticello Mont cello Monticello Aucilla Monticello Monticello Lloyd Monticello Aucilla Waukeena.h Aucilla Capps Lamont Lamont Capps Monticello Monticello Lamont Monticello Monticello Monticello Monticello Monticello Lloyd Monticello Waukeenah Waukeenah Waukeenah Monticello Lloyd Lamont Walker's Springs Drifton Monticello Monticello Nash Monticello Monticello

PAGE 80

JEFFERSON COUNTY PAGE 9 woRLD WAR I VETERANS Enlisted men (colored)-continued . NAME Sherman, Taylor Simpkins, Alenzo Siplin, David Siplin, Moses Sneed, Taylor Speaights, Harry M. Spearman, John Speed, Hendly Speed, Osborn Stokes, Boisie Stokes, James Straws, Lemm Swilley, Alvin N. Taylor, Dave Thomas, Frank Thomas, Fred Thomas, Fynn Thompson, James Thompson, William Thompson, Willie Tillman, Robert Trumpler, Jay G. Turner, Bennie Turner, James Turner, Whitfield Tyson, Rufus Wade, Randolph Walker, Edward Walker, John H. Walker, Press S. Wallace, Henry Washington, George Washington, Lewis Wheeler, Major White, Fate White, Willie Whorley, Bud Williams, David Williams, Ed Williams, Frank Williams, Frank Williams, Frank Williams, Frank RESIDENCE Monticello Aucilla Monticello Monticello Monticello Lloyd Monticello Lloyd Lloyd Monticello Monticello Monticello Lamont Drifton Lloyd Monticello Lloyd Monticello Monticello Monticello Monticello Lloyd Lloyd Monticello Monticello Nash Monticello Monticello Lloyd Monticello Lloyd Lloyd Cody Monticello Capps Monticello Monticello Dills Lloyd Monticello Monticello Lloyd Monticello

PAGE 81

JEFFERSON COUNTY PAGE 10 WORLD W.AR I VETERANS ENLISTED MEN (COLORED)continued NAME Willia.ms, Hector Williams, Joseph Williams, Josie Willia.ms, Leonard J. Williams, Lewis Willia.ms, Lewis Willia.ms, Moses Williams, Sim Willia.ms, William Williams, William J. H. Wilson, James Wilson, Joseph Wilson, Nathaniel Winsor (Windsor?) Albert Wooten, Berry Wooten, Clinton Young, Abe Youngs, Eddie Zander, Dolph WOUNDED White Hawk, Drayden C McLain, Allen Saunders, Julian Lamar Whidden, Archie WOUNDED Colored Mainer, Columbus Wilson, Joseph Hamilton Andrew D Lacy, Frank A Jr Odom, Jim Walker, Otto M DEAD (colored) Bowie, Joe Cummings, Jack Davis, Lowery Feacher, Richard Jones, Joe King, John Tucker, Ruben Williams, James RESIDENCE Monticello Lloyd Aucilla Monticello Monticello Drifton Monticello Monticello Monticello Jefferson County Ashville Lamont Monticello Monticello Monticello Monticello Lamont Monticello Aucilla Aucilla Lamont Lloyd Monticello Nash Monticello Aucilla Aucilla Waukeenah Aucilla Monticello Monticello Monticello Monticello Lamont Waukeenah Aucilla Aucilla

PAGE 82

JEFFERSON COUNTY PAGE 11 WORLD WAR I VETERANS NAVY OFFICERS NAME RANK Puleston, William Dilworth Comdr SAILORS Barrows, Daryl Herbert Carrin, Christopher C Jr DeMilly, Harry Ware Francis, Richmond q Henderson, Harvey Linwood Henderson, Lester Dever Kinsey, Even Mathers, Ewell Dennett Miller, George Knox Mills, Foy Fitzhugh Morris, Sloan Napoleon Pitts, John Ben Reiff, Charles Otto Roberts, Dave Sever, John Silas Taylor, Roy George COAST GUARD RESIDENCE Monticello Monticello Nash Monticello Monticello Monticello Monticello Aucilla Lamont Monticello Monticello Monticello Monticello Monticello Monticello Lamont Monticello NO OFFICERS, SAILORS, DEAD OR WOUNDED COAST GUARD ENLISTMENT CARDS . FOR JEFFERSON COUNTY MARINE CORPS NO OFFICERS, ENLISTED MEN, DEAD OR WOUNDED MARINE CORPS ENLISTMENT CARDS FOR JEFFERSON COUNTY

PAGE 83

LEON OOUUTY WORLD W.AR VETERANS.

PAGE 84

LEON COUNTY WORLD WAR I VETERANS ARMY OFFICERS NAME Boyd., Robert Franklin Catts, Sidney J. Jr. Evans, . Arthur Clyde Ford, Benjamin F. (Colored) Gamble, Ho,vard G. Grune, Josiah B. Jr. Gray, Robert Andrew Gwynn, George Humphrey Gwynn, Humphrey Wilson Haynes, Guy Tison Hopkins., William B. Johnston, John Kent Kendrick, Odis Gilben Kirby, Oliver Vernon Mccallister, Archie Manning, Leon J. Mickler, Russell Theodore Moor, Frederick Clifton l(vers, William Blount Palmer, Council Bryan Palmer, Hugh A. Palmer, Thomas Myers Proctor, William Theodore Robertson, William Fitzgerald stoutamire, Ralph Stroman., Henry H. Van Brunt, Horace D. Wahnish, Samuel Alfred Walker, George Kerth Winthrop., Guy Louis Woodberry, Hunter Samuel Yonge, James E. RANK 2nd Lt. 2nd Lt. 1st Lt. 1st Lt. 2nd Lt. 1st Lt. Capt. lat Lt. 1st Lt. 2nd Lt. 2nd Lt. lat Lt. 1st Lt. 2nd Lt. 1st Lt. 2nd Lt. 2nd Lt. Capt. 2nd Lt. 2nd Lt. 1st Lt. !nd Lte 2nd Lt. 2nd Lt. 2nd Lt. 2nd Lt . 2nd Lt. 2nd Lt. 1st Lt. 1st Lt. 1st Lt. 2nd Lt. RESIDENCE Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tal.laha.ssee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Capitola Tallahassee

PAGE 85

I . . ! ' ., :. ;-; ,_,:.. I Leon County Continued ARMY ENLISTED YEN (White) NAME 1 ----~ Abernathy, Grady Alcorn, Alvin A. Alcorn., Harry T. Allen., Henry s. Allen., Johnnie M. Allen., Joseph J. Allen, Joseph L. Allen., Walter L. Allen, Wesley c. Andrews, Cla. rence Andrews., Oliver Appleyard, Pauls. .Armistead, Charles E. Atkinson, Charlie Bannerman., Robert L. Barineau, Andy L. Barineau., John L. Barineau., Pryer L. Barrett, Joseph Io Battels., Harry F. Blank, Lew.is Bledsoe, William J. Boatwright., Albert W Box, John J. Bradford., John N. Bradley., Richard Bradley., William J. Bradley., William o. Broffll, Baxter W. Bryan, John R. Bryan, Joseph L. Burns, Arthur M. ~ns., Mack n. Burr, Clayton n. Byrd, Augustus B Byrd, Clinton Wo Carmine, William J. Carney., Ovid Lo Carroll., Wllliam W. Carter, Jessie Carter, Marcus w. Casey, Quincey cay., John n. Chaires, Ormond T. Chambers, Miller Clemons., Guy Clemons, Oscar T. Coleman., Elouis Augustus ~ -. '• RESIDENCE Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Talla.hassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallabaseee Tallahassee Tallahass . ee Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Ta.D.ahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee "aJJahassee Tallahassee Tallahassee Chaires Tallahassee Tallahassee Ocldoclmee Tallahassee Helen Talla..'llassee Chaires Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee

PAGE 86

Leon County Continued ARMY ENLISTED MEN (White) Cont'd NAME Collins., Joel w. Jr. Colson, Bennie F. Colson, Isaac H. Colvin, John H. Cooksey, Lawrence E. Crawford, George G. Growler., Ralph Shine David., Fred H. Dease., Leroy Dodd, Francis T. Doomar., Najib M. Ellis, William Nicholson English, Abner J Eppes., Frank Eubanks., Clarence c. Eubanks., Thomas M. Evans., Lawrence B. Fain., Harry H. Fain, Llewellyn D. Fairbanks., Theodore G. Faradf'., Earl Fitchette, Kenneth F. Folsom, Samuel B. Fa:bes., Upson W. Fuller., Henry G. Gatlin., Barney o. George, Fred Godbold., Roy Lee Gorman., Frederick H. Gramling, Earle J. Grant, John A. Green, Maurice w. Greenberg., Benjamin Hall, James L. Hall., John F. Hamlin., George P. Hamlin, James R. Harden, Nat R. Harrell, Frank M. Harrison, Edward v. Harrison, Jesse H. Hartsfield., Frederick D. Hartsfield, Revadee N. Hartt, William D. Harvey, Ernest Marion Hearrin, Gary F. Hightower, Carl C. lli~! ftm~ ~: RESIDENCE Tallahassee Tallahassee Helen Helen Tallahass.ee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Helen Tallahassee Tallahassee Tallahassee Bloxham Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Centerville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee 1:B:~~~i:

PAGE 87

ARMY Leon County Cont. ENLISTED MEN (White) Cont. NAME Hirt., Madison B. Holloway., Louis c. Hopkins., Green Black Hopkins., Edward . H(oustoun) Howard, Bryan M. Howard., Robert M. Hubbard, Claud.ills A. Hubbard, Edward J. Hughes, John P. Humphress., Sherrod s. Johnston., Frank Joiner., Sylvestor P. Jones, Orem R. Lang, Charles E. LaRose, Ernest Lee, Henry G. Lee, Joseph Lemuel Lenz., William D. LevY, Edward P. Lewis., Henry Lewis., Lawrence L. Lewis., Paul L. Livingston., Wiley Reuben tuning., Bernard A. Maige., Asa E. Ma.ige., Pauls. Maratta.,Allen Marsh., Lonnie Laurence Matthews., Fred W. Maxwell., John H. McCall., Y'Vonne c. McDaniel., Wm. D. McLeod, Henry D. McNeill., Malcolm c. McNeill., Richard Warner Messer., Henry Miller, George w. Miller., Jackson Miller, Napoleon B. Moody., Eliga J. Moody., James J. Jr. Moody., Johnnie Hayward Mullikin., Harry A. Murdock., Joseph A. Odom., Henry A. Peel., Joseph A. Perry., John E. RESIDENCE Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Woodville Bloxham Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Woodville Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee . .. .... .. :. . ----. ------

PAGE 88

ARMY Leon County Cont. ENLISTED MEN (Vlhi te) Cont. NAME Quarterman., Henry s. Quinn., Willis M. Raa, Bertel N. Ready, Mark M. Reese, Eric n. Rhodes, Bricey Milton Rhodes, Ralph E. Rhodes, Raymond c. Richey, Robert Francis Ritter, Fred w. Roberts., Richard Robinson, William F. Rodgers, John H. Rooks, Byron E. Russell, Henry J. Russell, Jesse James Sanders, William R. Skipper, Robert Green Slickma.n, Hubert w. Smith., Bill Smith., Eli Smith, Herbert T. Smith., Ollie Staats, Ray De Witt strickland., Elbert J. Strickland., Grover L. Stroman., Walter Stroman, William C. Sullivan., John L. Taillon., Fred H. Thomas, Edward L. Thomas, James M. Thomas, John H. Wallace., John c. Wallace., Leon L. Waner, George Watson, Troy B. Wells., Thomas L. Wells., Thomas Lester 'Whitaker, Raleigh E. 'Whitfield., John N. Williams., James Wilson., Willie H. Winthrop, Francis Bayard Wonma.ck., Clarence Sylvester Wood, James Lawrence Woodard, Acker E. Wooten, Robert R. Yon, Oerrell H. Zolezzi, Harry RESIDENCE Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Helen Woodville Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee Hosford Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Capitola Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Ward Tallahassee Tallahassee Springhill Tallahassee Tallahassee Leon County Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Ward Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee

PAGE 89

ARMY Leon County Cont. ENLISTED MEN (Colored) NAME Abner, Freeman Aldns, Frank Alexander, William H. Jr. Allen, Hosie Allen, Joe Allen, Nazareth Anderson, Damon Armstead, . John Ash, Burton Ash, John H. Austin, Amos Austin, Ed. Jr. Austin, Henry Austin, Louie Badger, James Baker, David Baker, Robert G. Baker, Walter Baker, William Jr. Baker, Willie Barber, Esau Batchelor, Clinton Bennett, Cornelius Bibbins., Henry Bowman, Ernest Boman, John Braswell, Robert Brown, Franko. Brown, Ike Brown, John Henry Brown., Julius Brown, Thomas Brown., Wilson Bryant, Jolmy Bryant, Johnnie Bryant, Richard Burgess, Walter Burnett, Wilson Butler, Harmon Butler, Sheppard Calvin, Abb Campbell, Arthur Campbell, Hosea B. Canty, James Carthon, George . Castell, Dennis Cauley., George lf. Charlton, Clil Cherot, Adolph O. Clack, David Coleman, Nathaniel w. Cooks, Walter RESIDENCE Tallahassee Miccosukee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Talla.hassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallar..assee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Chaires Tallahassee Tallahassee Tallahassee Bradfordville Bradfordville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Shores Tallahassee Tallahassee Tallahassee TaD.ahassee Capitola Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Chaires Tallahassee Tallahassee Tallahassee Chaires Tallahassee Tallahassee

PAGE 90

ARMY Leon County Cont. ENLISTED MEN (Colored) Cont. NAME Gill.ans, John Gillum, Henry Glasper, Troy Goodwin, Cleveland E. Governor, Nathonius Graham, Julies Graham, Cincinnati Graham, Lonnie Graham, Oscar Grant, David A. Green, Albert Green, Henry Green, Lawrence Green, L:mnie Greggs, James Grice, Junie Grice, Willie Griffin, Eddie Hadley, Loyd Hall, Calvin Hall., Enoch HaJ.l, George HaJ.l, James P. Hall., Oscar Hannah, John Hargary, Zien Harris, John Harris., Thomas Harris, Wesley Hart, Charlie Harvin, James Hawkins, Junius Hawkins, Thomas Hawkins, Thomas Hayes, John Jr. Hayes, Willie Hedgemon, James Helton, Tom . Henderson, George L. Hendl:y, Daniel w. Henry, Abraham Henry, Mack Henshaw, Charles J. Hicks, Alvin C. Hicks, Perry G(ov) Hill, Eugene Hill, John Hills, Adam Hills, David Hills, Wilburn Hilyard, Walter H. Horton, Fayte Horton., Van RESIDENCE Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee TaJ.lahassee Miccosukee Ward Tallahassee Tallahassee Miccosukee Tallahassee Tallahassee Miccosukee Springhill Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Chaires Tallahassee Tallahassee Woodville Miecosukee Tallahassee Tallahassee Helen Lamonia Tallahassee Sandmon Lamonia Chaires Tallahassee Chaires Iamonia Tallahassee TaJ.lahassee Spring Hill .... Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Brad.fordville Tallahassee TaJ.lahassee Tallahassee Tallaliassee

PAGE 91

ARMY I.eon County Cont ENLISTED MEN (Colored) Cont. NAME Houston., Eauser Houston, Parker Howard., Redden Hudson, Lee Hunter., Albert Hunter., Eddie Hunter., Nealey Hunter., Rube Jackson, Abraham Jackson, Albert Jackson, Cleo Jackson, Curtman Jackson., Henry Jackson., Mose Jackson., Raymond Jackson., Roland Jackson., Timothy J. Jacob., Ritman Jefferson., Richard Jenkins., Oscar Jenkins, Samuel M. Johnson., Benjamin Johnson., D. D. Johnson., Harrison Johnson., Haver Johnson., JohnF. Johnson, John Henry Johnson., Jonie L. Johnson, Salomon Jones, Burt Jones, David Jones, Henry E. Jones., Herbert Jones, Taylor Jones, Williams Kennel., Whit Kennie, Lee Kilpatrick., Burdine Kilpatrick, David Kilpatrick., Frank King., Alex King., Judge King., Washington Knight, Islnnel Knight, Robert Knox., Charlie Laine., Franlc Lamb., Ed Lane., Roy Langston., Edward Lark., Pascon l(ESIDENCE Chai.res Tallahassee Tallahassee Miccosukee Tallahassee Tallahassee Bradfordville Tallahassee Capitola Tallahassee Miccosu.kee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee 'l'aJJabassee Tallahassee Miccosukee Tallahassee Tallahassee Miccosukee Talla.ha.ssee Tallahassee T allabassee Tallahassee Miccosukee Tallahassee Br.adfordville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tall ahas see Tallahassee

PAGE 92

Leon County Cont. Army ENLISTED :MEN (Colored) Cont. NAME IArry, Luci us Lee, Council Lee, Jim Lewis, Edward Lewis, George Lofton, Prince Jr. Lomas, Clarence J. Massey, Willie McMath, William McMillan, George McPherson, Arthur L. McPherson, John A. McPherson, John H. Mercy, Raymond Merritt, Henderson Miller, David Miller, Freddie Miller, John Mills, Solomon Mitchell, George Mitchell, James A. Mitchell, Paul Moore, Joseph Moore, Joseph Moore, Oscar Moorer,Deax: Dexter Nellicliff, George Nelson, Philip Norwood, James Osborn, Jesse Osborne, Eugene Peterson, Call Payne, Tobias McK Peoples, Squire Perry, Charley Petty, Henry Petty, William Pinkney, Thomas Pondexter, Alfred Pondexter, Joseph Pope, Joe Jr. Pope, Raymond H. Pope, Theodore J. Porter, Charlie Powell, Maslener s. Powell., . otis Preston, Eli Randolph, Charlie . . -------~ ---RESIDENCE Helen Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Ward Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee Miccosukee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Metcalf Tallahaas . ee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Capitola Tallahassee Ocb1ockonee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Springfield Tallahassee Spring Hill Tallahassee Tallahass,ee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Capitola

PAGE 93

AR.MI Leon County Cont. ENLISTED MEN (Colored) Cont. NAME Randolph, Sherman Rhodes, Filmore Richardson, Dan Richardson, Peter Roberson, Manual Robertson, John B. Robinson, Abraham Robinson, Edward Robinson., Ezekiel Robinson, Henry Robinson., Leroy Robinson, Philip Rodges, Pam Rollins, Clarence Rollins, Lewey Rollins, Wallace Ross, Cary Ruffin., Ephraim Jr. Sapp., Jim Savage, Mitchel Scott, Ed Scott, June Sessions, Oscar Sewell, Gadsden Sikes., Caesar Smith, Joseph Smith, Lon Smith, Nathaniel Smith, Torq Sneed, Alger R. Spencer, James Fields Stanl.ey, 'Wa.J.ter Stewart, Lawrence H. stewart, Robert Stroman, Monroe Button, Felix Sutton, George Tate, Ross Taylor., Henry Taylor, James D. Taylor, Joe Taylor, Robert Taylor, Ruben Thomas, Ed Thomas, Jesse Thomas, Richard Thompson, Edward Thompson, Mills Thompson, Willie Truesdell., Jeremiahs. Tucker., Frank Tucker., Lee RESIDENCE Tallahassee Miccosukee Tallahassee Tallahassee Lake Jackson Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Talla.1-iassee Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Helen Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Leon County Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Miccosukee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Helen Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Capitola Tallahassee Tallahassee Miccosukee Bradfordville

PAGE 94

ARMY Leon County Cont. ENLISTED MEN (Colored) Cont. NAME Turner., David D(ouglas) Turner., Nathaniel Tyson., Roger c. Underhill., Richard Vaughn., Larrie Vaughn, Leroy Walker., Raymond Warner, George Washington, George Washington, Louis Washington, Milton 'Washington, Richard Watkins, Felton Watson, Bossie Watson, David Watson, John Webb, Robert Weston, Jeff White., William Whitfield, Lonnie Wilkins, Eddie Williams, Alfred Williams, Algie Williams, Charlie Williams, Edward Williams, Ernest w.i.lllams, General Williams, George Williams., George B. Williams., Henry Williams., Joe Williams., Major Williams., Oscar WilJ.iams, Pleas Williams, Rivers Williams, Tillman Wilson., Amos Wise, Lenton Woodard, Sellaa Woodbury, Sam Woody, Tom Wooli'ord., George Wormack, Paul Wynn, George Yant, Junious Young, Benjamin Young, Charles Jr. Young, Fred Young, Willie Young., Willie RESIDENCE Tallahassee Tallahassee Miccosukee Tallahassee TallAhassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Talla~ssee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Capitola Chaires Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Centerville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee

PAGE 95

' . . .. ARMY Leon County Cont. 'WOUNDED (White No Colored) NAME Bradshaw., Roy Clemons, Charlie E. Hubbard, Henry G. McGee, A. B. Quinn., Jempsey L. Spencer, Walter Wright., Walter M. DEAD (White) Appleyard, William T. Boone, John Gross 1st Lt (Chaplain) Gerrell, Ira o. Harvey, Robert Lee Hopld.ns, Andrew Lee Hutchinson, Neil F. Lee, William Thomas Mimms, Wilee Pridgeon., Willie Vl. Quinn., Walter T. Revell., William B. Sauls., Claude Scarborough., Alexander (Colored) McCelvy., Joseph A. Payne., Benjamin H. Randolph., PhilJip Smith, Connie C. Traylor., John W. NAVY OFFICERS NAME RANK Cates., William Haywood Ensign Catts., Rosier ; Dulaney Machinist Collins., Moseley Cary Ensign Gamble., John Grattan Ensign Hodges., Texas Ruff Ensign Van Brunt., Harry Russell Ensign Van Tilburg, Clarence William Pay Clerk SAILORS NAME Anderson., Roland Decatur Anderson., Wallen Herbert Bevis, Louise Roberts Bevis, Walter Price Bledsoe~ Genevieve Boone, uoe Norton RESIDENCE Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Ward Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Bloxham Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Ward Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee RESD)ENCE Tallahassee TaJJahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville RESIDENCE Tallahassee Tallahassee Talla.ha.ssee Tallahassee TallAhassee TaIIaliassee

PAGE 96

NAVY Leon County Cont. SAILORS Cont. NA11E Bradford, Henry Crowell Burr, Charles Eaton Chaires, Benjamin Bryant Clayton, Clyde Alfred Cochran, George Winn Cochran., Raymond Cay Collins, William Kenneth Cook, William Crosby Crawford., Henry Clay Jr. Gramling, Andrew Joel Hall, Thomas James Hancock, John TeITy Keith, Herbert Yancy King, Thomas McCauley, George Critzer Nelson, Isaac Patterson, ta.f'ayette Ragsdale, Burr Augustus Upchurch, Cecil Roscoe Williamson, Ferdie Elsie Wilson., Harry Woodrow Vfilson., Mack Henry Jr. Wooten, Nathan Jasper NAVY DEAD Averitt, Walter Hatchav,a;y Joyner, Willie Maxwell Knight, Franklin Jerome Mc D:>ugall, Abram Clifford Sytred, Daniel Webster RESIDENCE Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee . Tallahass:ee Tallahassee 'Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Woodville Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee Tallahassee NO WOUNDED NAVY ENLISTMENT CARDS FOR LEON COONTY COAST GUARD NO OFFICERS, SAILORS, DEAD OR WOUNDED COAST GUARD ENLISTMENT CARDS FOR LEON COUNJ.'Y MARINE CORPS ENLISTED MEN NAME Grissett, Wallace Edward Williams, Herbert Alonza RESIDENCE Tallahassee Tallahassee NO OFFICERS, DEAD OR WOUNDED MARINE CORPS ENLISTlJT CARDS FOR LEON CaJN'l'Y

PAGE 97

L!3ERTY COUHTY WORLD WAR VETERANS.

PAGE 98

ARMY OFF!CERS NAME Hay., Lucius c. 'Bnlisted Men (White) Name . Al.tord, w.Llliam Thomas Ard., Marvin Baker, Howarld . L. Bass, Ernest True BauJ.er., Frank A. Bodiford, George F. Bodiford, Oscar BOlfles, James N. Branch., Charles P. Branch., John T. Broadway, Narvis w. Chason., Jene Crow, Byron Dean., Aaron F. Dean, Walter Cecil Deason., James Deason., Rodgers H. Edwards, Harmon A. L. Fdwards, Henry o. Elliott, William J• faireloth, Joseph B. Fenn., Lewis E. Flowers, John Fouraker, Nathan B. Fuller., Michael A. Hare, Clarence L. Harvell., Sam Cleveland Hosford, Decarr F. Howell, Luke H. Jacobs., Carba . LIBERTY COONTY WORLD WAR I VETERANS RANK 2nd Lt. Johnson, Lewis Jefferson Kover, Henry King, John S. Knight, Marion B. Larkins, Ralph D. RESIDENCE Vilas Residence Sumatra Bristol Bristol Millman Hosford Rock Bluff Hosford Filogie Hosford Sumatra Bristol Jewell Hosford Smnatra Telogia Bristol Bristol Mill.man Jlilllllan Hosford Bristol Orange Bristol Telogia orange Woods Hosford Bristol Bristol Rock Bluff Bristol Hesford Bristol Bristol ..

PAGE 99

Liberty CountyContinued .ARMY EN.t!STED MEN (White) Cont. Mayer, Martin W. Mayo, Martin Sidney McAlpin, John H. McCUJ.lagh, John Dewey Mercer, Charles M. Mercer, Luther . Mercer, W1lliam A. Minton, Johnie :Mirld.nson, Admiral D. Owens, Harrison Owens, James M. Parish, Floyd w. Parish, Harry F Pate, Warner Barto Peddie, Mark E. Pelt, John H. Penny, Wyatt Pelt, Van D. Peters, Joseph Edward Phillips, Rupert Pullam, Julius Fred Ramsey, Lewis J. Revell, Oren Richter., Nathan Riddick, Thomas Roberts, William E. Roddenberry, Hanes Hall Rucker, Jack Shepard, Bennie L. Shipley, Walter Leon Shuler, Thomas P. Singletary, Elis E. Smith, Andrew c. Smith, Edwin B. Stantill, Marcus J. Sumner, Clyde c. Taunton, Cyrus c. Thompson, Gilroy Thompson, John H. Weaver, Eugene M. White, Charles H. w.Lse, George Wood, George P. Hosford Telogia Bristol Hosford Hosford Jewell Telogia Bristol Hosford Bristol Bristol Vilas Sumatra Hosford Brlsiiol Hosford Hosford Hosford Bristol Bristol Telogia Bristol Bristol Telogia Woods Bristol Telog:l.a Mil.Jman LibertyCounty Hosford Bristol Bristol Sumatra Sumatra Bristol Vilas Hosford Brist,ol Hosford Bristol Sumatra Telogia Jewell

PAGE 100

ARMYLiberty County Continued ENLISTED MEN (Colored) Anderson, Silas Bristol Askiew, Rufus J Roy Atkins, Joe lloy Bass, Charley Wilma Battle, Henry Jr. Bristol Black., Cornelius Bristol Bradley, Arthur P. Guril Brown, Frank Hosford BrJS.Ilt, Archie Hosford carrell, Ya.con Bristol Chevers, Britt 'Wilma Culbreath, Willis Liberty Darby, CJa. rence Telogia Iaughtry, Eliga Wilma Davis., Sutton Estiff'anulga Drisback., Fred J. Bristol Fletcher, Samuel Sumatra Foster, Will Hosford Gachett., Bob Su!Jatra Godfrey, Gus Hosford Goosby, Webster Vilas Graham, Cooper Jewell Grant, Sidney Jewell Hall., Richard Laren Harrell, Ed Bristol HaITell., Henry Hosford Harris, Alfred Liberty Hawkins, Elisha Estiffanulga Hicks., Frank Vilas Holden., Hilburn Bristol Holloman, Ellis Hosford Holloway., Alex Telogia ," ... . -. . . . , .. . Jefferson., Callis Estiffanulga Jemerson., John Orange Jennings, w1n Liberty Johnson., Sylvester Wilma Johnson, Tom Liberty Jones, Gentle Liberty Jones, Tom Bristol Kemp., Sylvester Liberty i Lawson, Reed Br-lstol Lee, Lew.is Rock Bluff Little., Lawrence Rock Bluff Martin., Jeremiah Estii'f'anulga Martin., Willie Jewell McLino, Charlie Hosford

PAGE 101

Liberty County Continued ARMY ElIT,ISTED MEN (Colored) Cont. McPlatt., Eddie s. Mills., Tom Mozone., Wesley Helson., Frank M. Newborn., James Parks, Frank Prince, Herman Quincy, Walter Redmond, Boise Richardson, Frank Robertson, Hushel Rogers, Clarence Smith., Aaron Smith., Vence J. Spivey, Eddie Spivey, Rome Spivey., Theo Stewart, Willie Taylor, Will Thoq,son, Emit Thompson, Julius Tillman., Willie Walker, Cleveland Weare, Arthur Wells., Bob 'Wesley, Edward Wesley, 'William West, Charlie \'IJhite, John Wilcox, Clark Williams, Henry Williams, Willie Wilson., Bob w.tlson., Tom Winters., Henry Yon, Benjamin H. WOUNTIED (White No Colored) Horne, Samuel Sumatra Bristol Sumatra Telogia Wilma Bristol Hosford Greenbosa Je-trell Sumatra Vilas Liberty County Telogia Jewell Vilas Hosford Vilas Roy Bristol Telogia Hosford Hosford Sumatra Bristol Millman Hosford Hosford Sumatra Hosford Millman Rock Bluff Bristol Sumatra Telogia Sumatra Sumatra. Hosford

PAGE 102

Liberty County Continued ARMY DEAD ('White) McOranie, JohnW. Mercer, Burrell E. (Colored) Haywood, Arthur Kay, Charlie Kelly, Isaiah NAVY SAILORS Stokes, Frank Bryant Swna-tra Telogia Willlla Hos.ford Telogia Bristol NO OFFICERS., DEAD OR WOUNDED NAVY ENLISTMENT CARDS FOR LIBER.l'Y COUNTY COAST . BUARD NO OFFICERS., SAILORS, DEAD OR WOUNDED COAST GUARD ENLISTMENT CARDS FOR LIBERTY COUNTY MARINE CORPS NO OFFIC:ERS., ENLISTED MEN., DEAD OR WOUNDED MARINE CORPS ENLISTMENT CA.RDS FOR LIBERTY COUNTY

PAGE 103

MADI SON COUHTY WORLD WAR VETERANS.

PAGE 104

MA.DISON COONTY WORLD WAR I VETERANS ARMY OFFICERS NAME Hays, Archer Burton Long, Eustace Mickler, Walter Samuel Phillips, James Oliver Reams, Albert Dupree ENLISTED MEN (White) NAME Agner, John Q. Agner, Willie J. Albritton, Thomas Madison Allen, Joseph William Ambrose, George c. Anderson, Marion Hernander Armstrong., Angus H. Armstrong, Charlie (Carlisle) Bailey, Frank Baldree., Robert c. Base, Lennie L. Beckton, Jimmie Beggs, Thomas J. Jr. Bell., .Arthur G. Bentley, JuJ.ian A. Berry, Horries D. Blair., Roland J. Jr. Blair., Wilson N. Blalock, Carroll s. Blalock Clarence A. Blanton, Willie M. Bodenstein, Robert N. Bodenstein., Russell Boon, William Calhoun Branning, George B. Bridges., Willie B. Brown., Willie E. Browning., Gordon Browning., Robert H. Browning, William c. Burnette, Thomas B. Burnett, John H. Burnett, Lennie Drew Burnett, Samuel P. Burnsed, Robert B. Bush, John D. Calhoun, John H. Calhoun, Julian F. Calhoun, Paul w. RANK Capt. 1st Lt. 1st Lt. 1st Lt. 2nd Lt. RESIDENCE Greenville Madison Lee Greenville Greenville RESIDENCE Madison Madison Madison Madison Lee Madison Madison Madison Lee Madison Madison Pinetta lladison Lee Madison Madison Madison Madison Madison Madison Greenville Madison Madison Madison Pinetta Madison Madison Pinetta Lovett Lovett Madison Ise Madison Madison Madison Lovett Madison Madison Madison

PAGE 105

. . : '• P k ,'"""''""'"'' ~ :. ' : _"•,,::.-.,' . ARMY Madison County Cont. ENLisrED MEN (White) Cont. NAME caraway, Gordon Cason, Jim V. Cason, Robert M. Caulk, Charles Colon Chason, Malcom T. Cherry, Arthur H. Christmas,Edward K. Christmas., George C. Clemons, Oscar H. Coffee, Lucious G. Coffee., Thomas Coggins, Parramore S. Coggins, Wilmer J. Collins, James R. Coody, Burton Corbett, 1Villiam G. Crenett., Willie H. Davis, John w. Davis, Robert L. Davis., William B. Day., Floyd F. Dewey; Charles w. Dixon, Hunter M. Donaldson, Adolphus Downing, Gordon Edwards, Willie Burton Ezelle, Lewis F. Fafiready, Nicholas Faircloth, Archie V. Faircloth, Daniel P. Fox, Frank Fox, Gyp Fox, Sylvester Corbett Fulford, Alonzo A. Garbett, Charlie Garbett, John D. Glass, Walter B. Godwin., Wesley Goldberg., Ralph A. Goodman, Edward L. Goodman, Henry Ernest Gramling, Chandler Gramling., Edgar c. Gramling., Joe Gregory., Robert E. Griffin, Thomas M. RESIDENCE Madison Lovett Lovett Madison Ebb Madison Madison Madison :Madison Lee Madison Madison Madison Loveti Pinetta Madison Madison Greenville Greenville Madison Greenville Lovett Lee Lee Pinetta Madison Lee Madison Madison Lee Madison Madison Madison Greenville Lovett Ebb Madison Pinetta. Madison Ebb Madison Madison Madison Madison Madison Greenville

PAGE 106

ARMY Madison County Cont. ENLISTED MEN (White) Cont. NAME Griffin., Willard E. Hadden~ Edwin E. F.addock, LeRoy Hardee., Charles J. Harris., Isham Head., John F. Henderson, Eddie Brayer Henders9n, : . William Henderson, William H. Hendry, Euscal D. Herring, George Hill., Greenberry Hill., Richard Horton, George C. Horton, John E. Homrd, Clyde Maurice Howell, Cecil Hutto., Grover c. Hutto., Warren Lott Hyde, Tl)omas Hynes, Calvin Johnson, Chandler Monroe Johnson, Lowell Keeling, Philip C. Kelley., William J. King., Alex King, Henry King, William H Lammons, Luther Land, Manning Laney., George W. Lanier, J~es w. Jr. Lanier., Russell E. Lee, Rollen Leslie, Tollie M. Lovett., Claude c. Mantley, Tom Martin., Walter s. Mathers, Francis Lee Mathers, Henry B. McCloud, Grover c. McLeod., Joseph IJ.oyd McQueen., Oscar L. Meeks., Oma N. Merrytlat, Henry C. Moon, Lillian Grady Moore, James T. Morgan, Monroe c. RESIDENCE Pinetta Madison Lee Madison Madison Madison lee Madison Ebb Ebb Madison Madison Madison Madison Lee Madison Madison Pinetta Pinetta Madison Madison Lee Madison Pinetta Madison Lovett Lovett Ebb Ellaville Madison Greenville Madison Madison Madison Madison Lovett Madison Madison Ebb Lee Madison Ebb Bailey Madison Madison Madison Madison Madison

PAGE 107

ARMY Madison County Cont. ENLISTED MEN ('White Cont. NAME RESIDENCE Morgan, Thomas E. Greenville Morrow, James P. Madison Morse, Lewis W. Pinetta Murphy, Edwin T. Madison Neeley, Berton Greenville Newsome, Arthur E. Madison Norris, Archie Greenville Norris, Ellis R. Madison Odom, Samuel D. Madison ; .,. : O'Hara, Walters. Ellaville Palmer, Harry C. Madison Palmer, Leroy s. Madison Phillips, John C. Madison Picldes, Robert L. Madison Pickles, Russell J. Madison Plant, 'Willie G. Madison Prince, William C. Greenville Quinn, Pink Ebb Rabb, Henry E. Pinetta Ragan, George Pinetta Rains, Russell V. Madison Reeves, Frank Green Madison Richard, Joseph Leslie Madison Richardson, Aaron C. Madison Robb, Jesse J. Madison Rodgers, Rufus B. Madison Rutherford, George H. Madison Rutherford, Jurden c. Madison Sapp, Herbert J. Madison Scarboro, \filliam T. Ellaville Scott, Wiley T. Bailey Sealey, John G. Madison Seals, James Byt,l:mood Madison Seals, Millard F. Madison Sedwick, Richard D. Greenville Simms, Thonas c. Madison Slaughter, Lester Ebb Smith, Abe H. Madison Smith, Bryant Lee Smith, Carl Ebb Smith, Carraway P. ~di.son Smith, Edward 1V. Madison Smith, Joseph Hilliard Madison Smith, Robert P. Madison Sparks, Bill Greenville Street, Douglas P. Madison Stringer, Thomas M. Madison i 1 , . . .

PAGE 108

ARMY Madison County Cont. ENLISTED MEN (White) Cont. NAME Stringer, William M. Stroud, George Thigpen, William Jesse Toole, Ollin Hinton Townsend, John H. Trayler, Homer Y. Traylor, Lee O. Venters, Willie S. Waller, Hugh E. Warren, Walter Clarence Yiebb, Gus E .. Webb, Joe H. Weeks, Donald L. Wells, William Mallory Wheelus, Horace G. Whitty, John B. Whitty, Moye Williams, Albert R(ay) Williams, Leon Williams, Willie Wilson, Everett Wilson., Willie R . Vlimberley., Van O. Wimberly., Burton M. ENLISTED MEN (Colored) Aiken, Augustus Aild.ns, King D. Alexander, Alfred Alexander, Henry Alexander, Mosezeld.el Allen, Noah Anderson, George Arnold, Elijah Ashley, Sannnie Baity, William Balloon, Miles Barclay, James T. Beach., otis Bell, Hason Bell., Jessie Bell., Judge Bell., Robinson Bellamy, Don L. Benjamin., Ned Bennett, Hiram Bennett, Marvin Billa.my ,1 John Bird, Will RESIDENCE Madison . Lee Greenville Madison Pinetta Madison Madison Madison Lee Madison Lee Madison Madison Lee Madison Lee Lee Madison Lee Madison Madison Madison Madison Madison Pinetta Madison Madison Greenville Madison Madison Greenville Ebb Madison Pinetta Madison Madison Madison Madison Madison Dennis Madison Greenville Ebb Cherry Lake Madison Madison Madison

PAGE 109

ARMY~ Madison County Cont. ENLISTED MEN (Colored) Cont. NAME Bisby, James Bowen, Joe Brannon, William Bro'Wil, Archie Brown, Coleman Brown, Damie C. Brown., Eddie Brown, Hardy Brown, Kelley Brown, William Buggs, Samuel Bullock, Harvey A. Burkett, James Cambridge, Peter Campbell, John A. Carmichael., Leroy P. Carmicheal., Louis Cason, Lee c. Cason, Will Caston, Ben Cherry, Emanuel Cherry, Mike Clark, Dan Cleveland., Sie Collier, George Collins, Sam Commodore, Robert Cooks, Wilton Davis, Andrew Davis, Isiah Davis, James Davis, Mack Davis, Mint Davis, Morgan Davis, Norman Davis., Prince Davis, Robert Delaughter., George Demps, Clarence Demps, Coleman Demps, Henry Dixon, Nelson Dukes, Ernest Dunklin, Earlie Edwards, Mack Ellison, Jim Elmore, James Enslow, Frank Epkins, Willie Evans, Joseph RESIDENCE Greenville Lee Madison Madison Madison Greenville Madison Madison Madison Madison Ebb Madison Madison Madison Lee Madison Lovett Lee Madison Madison Madison Madison Greenville Madison Madison Madison Madison Madison Madia . on Madison Madison Madison Madison Madison Madison Madison Madison Madison Madison Greenville Greenville Madison Madison Greenville Lovett Greenville Madison Madison Madison Greenville

PAGE 110

ARMY Madison Collllty Cont. ENLISTED MEN (Colored) Cont. NAME Fain., Leonard Faircloth., William H. Ferguson., Clarence Flowers., William Ford., Arthur Frazier., Bill Frazier., Elijah P. Garrett., Dan Chent., Henry Ghent., Nathan Gibbs., Carey A. Gibson., Levy Gilliard., Edward Gillyard., Isaiah Glee., Ousborn Graham., George Green., Joe E. Hadley; Lew.is Haine., Paul Haines., Thomas J. Haines, Will Hampton., Isaac Hanes., Mililci.ah Harrison., Eugene Harrison., Walter Haynes., Handy Haynes, Ruben Hill., Alex Hill., Henry Howard., Ralph Hubbard, Mort Hughes., Reed Humphreys., Eddie Htnnphreys., Joseph c. Irvine., Joel Ivory., Joe Ivey., Gordon Ivey, Waymond Jackson., Columbus Jackson., Joe Jackson., John James., Hilliard James., Willie Jelks., Arthur Jelks., George Jelks, Nathaniel Jenld.ns, Henry Jenkins., Vfilliam Jennings., James RESIDENCE Greenville Madison Madison Pinetta Madison Madison Madison Madison Madison Madison Madison Greenville Madison Madison Greenville Madison Madison Lovett Madison Madison Madison Greenville Greenville Madison Greenville Madison Madison Madison Madison Ebb Madison Madison Madison Madison Madison Madison Madison Madison Madison Lovett Madison Madison Greenville Greenville Madison Madison Madison Greenville Greenville

PAGE 111

ARMY Madison County Cont . ENLISTED MEN (Colored) Cont. NAME Johnson, John W. Johnson, Otis Johnson, Tom Joseph Josphus Joseph, Wallace King, James Laury, Henry Laury, Robert o. w. Major, Beatrice Manor, Joseph Marshall, Dan Martin, Sherman Mason, Andrew Mathis, John McCall, Emest C. McCaskill, Tom McDaniels, Seale McDonald, Charles McDowell, Abe McIntosh, Charlie McMillan, Alex McNeil, James Mc~uay, Cleveland McQuay, Glenn Mickens, Millard Miley, Ahart Miller, Quincy Mills, Joe Milton, Randolph Mobley, Rufus Moore, Charlie M. Moore, Richard Moore., Samuel B. Moore, Stepeney Morgan, Isa Morris, Press Moseley, Will Mosely, Reed Nesbitt, Nehemiah A. Newsom, Daniel Noble., Washington Nobles, John Overstreet, Will Pearson, Joseph Perry, Charles Perry, Ernest Pinkney, George Pinkney, Raleigh RESIDENCE Pinetta Madison Madison Madison Madison Madison Madison Madison Madison Bailey Madison Madison Madison Greenville Madison Ebb Madison Madison Madison Madison Lee Madison Lee Madison Madison Greenville Ebb Madison Madison Madison Madison Madison Bailey Madi~on Madison Madison Madison Madison Ebb Lovett Greenville Greenville Lovett Madison Madison Madison Madison Madison

PAGE 112

ARMY Madison County Cont. ENLISTED MEN (Colored) Cont. NAME Reddick., Dan Jr. Rhines, Van Richardson., Edward Riley., William Roberson., Arthur Roberson., Henry Robinson, Early Robinson., George 1V. Rogers, Clarence Rollis, Joe Russ, Ben J. Salomon, Lonnie Sampson, L-0nnie Sampson, Virgil Sampson., Willie Seabrooks, Leroy Shackelford., Ed Shaw, John Shaw, Will Sheffield., Ford Sheffield., Major Silasshaw, Bolgum Simmons, Bennie Simons, E. D. Singleton, Eugene Small., Mose Small., William Smith., George Smith, George Smith, Lee H. Smith., Vfesley Solomon, Bengal Solomon, Carey Solomon., Richard Solomon, Robert Spencer, Johnnie Straughter, Eugene Swilley., John Tapo., George Taylor, Ed Tensley., Len Thomas, James Thomas, John Thomas, LeRoy Thompson, Joe Thompson, Thomas Tinsley, Charles Tompld.ns, Charlie Tompkins, Dessie Toffllsend, Ben Townsend, Will RESIDENCE Madison Madison Madison Madison Ebb Madison Madison Madison Pinetta Madison Madison Madison Madison Madison Madison Greenville Greenville Madison Lee Madison Madison Madison wvett Lovett Madison Madison Madison Madison Madison Lovett Madison Madison Madison Madison Pinetta Madison Lovett Madison Madison Madison Greenville Madison Madison Lovett Gree .. nville Madison Greenville Madison Madison County Madison Madison

PAGE 113

ARMY Madison County Cont. ENLISTED MEN (Colored} Cont. NAME Treadwell, William Twiggs, James W. Waiters, Shelt Walker, James Walker, Stephen Ware, Robert Washington, Conie Washington, George Vfashington, Henry Washington, James L. Vfashington, Tom Waters., Charlie 'White, Lige 'White, Vasco Wilkins, Sam H. Williams, Andrew Williams, Charlie Williams., Ike Williams., John Williams., Junius Williama., Ollie Williams., Sam Williams., William A. Williams, Willie Wilson, John H. W'oolf'ork, John Oliver Wright., Lewis Wright., Robert Wright, William Young., Arthur Young., Willie Zeegle, Wallie & WOUNDED (White) Haney, John T. Johnson, Joseph M.Srnith, Angus James (Officer) 1st Lt. 1/VOUND1fil2 (Colored) Bevens, Robert (White) Bisbee, Peter Braswell, Carradine B. Brofflling, Homer F. Gayle, Robert L. Hodges, Henry M. RESIDENCE Madison Madison Madison Madison Madison Greenville Greenville Madison Madison Greenville Greenville Madison Pinetta Madison Madison Greenville Madison Madison Madison Madison Greenville Madison Madison Madison Madison Madison Pinetta Greenville Pinetta Madison Ellavill.e Madison Calhoun Lee Greenville Dennett Greenville Ebb Lovett Greenville Greenville

PAGE 114

ARMY Madison County Cont. DEAD (White) Cont. NAME Johns, George Mosingo, Wesley E. Whitehurst, JoJ:m w. (Colored) Butler, Shelon Elmore, Fred Lee, Henry Maj or, Newton NAVY OFFICERS NAME Bishop, Ralph Moy SAILORS Blanton, Burton Fitzgerald Branch, Willie Brinson, George Cha.son, John David Colling, Thomas Jefferson Cowart, Raymond Eugene Dicldnson, Robert Clayton Dixon, Dave Ellis, Richard Edwin English, Walter Harrison Hollingsworth, Abel Phillip Holwell, Dane Bernard Jessup, Charles Carroll Johns, Thomas Newton JoJ:mson, Gus Leggett, Alvin Basil Leslie, William Leroy Madison, John :Mitchell Martin, Gordon Martin, Thomas Zachariah Jr. McClamma, George Greenberry McIntyre, Robert Eric Moore., Willie Morrow, Charles Vann Morrow, John Marshall Nash., Tracy Depue Perkins,ERalph Edwin Powels, aga:r RANK Machinist RESIDENCE Madison Ebb Ellaville Greenville Madison Madison Madison RESIDI<..'NCE Greenville Lee Madison Madison Ebb Lovett Madison Madison Lee Lovett Greenville Madison Pinetta Madison Madison Madison Madison Madison Madison Madison Madison Lee Madison Madison Madison Madison Greenville We&ton Mact1son

PAGE 115

NAVY Madisnn County Cont. SAILORS Cont. NAME Ragan., Thomas Rambo, Dudley Bryan Reddick, John Redding, William Clydett Roath, Henry Jeff Sanders, Ola Jr. Seals, Higdon Sloan, Columbus Georgia c. Stanton, John Perry Studstill, Lester Donavan Thigpen, William Dennette Trulove, Georges. West, Harold Edgar Whitlock, 'William Waller 1Villiams, Lucious Monroe Woodward, William Francis RESIDENCE Pinetta Pinetta :Madison Greenville Greenville Madison Madison Madison Madison Lovett Greenville Madison Madison Madison Madison Pinetta NO DEAD OR WOUNDED NA VY ENLISTMENT CJIRDS . FOR MADISON COUNTY COAST GUARD NO OFFICERS, SAILORS, DEAD OR WOUNDED COAST GUARD ENLISTMENT CARDS FOR MADISON COUNTY MA.RINE CORPS ENLISTED MEN NAME Reams, Francis Everett RESIDENCE Ebb NO OFFICERS OR DEAD MARINE CORPS ENLISTMENT CARDS FOR MADISON COONTY

PAGE 116

TAYLOR COUHTY WORLD WAR VETERAN'S

PAGE 117

ARMY OFFICERS NAME Calhoun, John c. Jr. Cal.l:ihan, Benjamin F. Weeks, James Louie ENLISTED MEN (White) Adams, Dan C. Adams, Roy Lee Albritton, Joseph w. Alsobrook, Dave Aman, Charlie T. Aman, Hinton A. Austin, Henry T. Austin, John F. Autrey, Edgar A. Bass, Eddie w. Blanton, Clyde R. Blanton, Herman G. Blue, Al,ton c. Bowcott, William H. Brannon, James w. Brannon, Thomas o. Brock, Jesse BuITis, Robert F. Calhoun, William H. Cannon, Jesse J. Carter, James L. Chambers, Claud H. Chester, Emery J. Clark, Eddie W. Clark, Samu.el D. Clark, Willie J. Clements, Nathaniel Coffee, Christopher c. Cone, W. H. Cope, George Cox, Ernest L. Cox, Joseph L. Cruce, Leonard H. Cruce, Willie c. Culpepper, Loys E. Cumbie, Carlie J. TAYLOR COUNTY WORLD WAR I VETERANS RANK 2nd Lt. 2nd Lt. Captain RESIDENCE Perry Loughridge Perry Perry Perry Perry Perry Perry Shady Grove Perry .A:thena Perry Carbur Lake Bird Lake Bird Boyd Carbur Hampton Springs Shady Grove Perry Perry Perry Perry Perry Carbur Carbur Carbur Perry Perry Carbur Springdale Shady Grove Perry Perry Perry Lake Bird Lake Bird Perry Perry

PAGE 118

.ARMY Taylor County Cont. ENLISTED MEN (White) Cont. NAME RESIDENCE DAVIS, James E. Perry Delaney, Dewey Perry Delaney, Louis L. Perry Diamond, Charles Peter Perr: . '>. Hughes, Hokes. Perry Jackson, Elbert L. Clara Jenkins, Lee R. Perry Johnson, Oscar R. Boyd Jowers, William P. Taylor County Kalin, Samuel w. Perry Kerice, Charles J. Perry Kirby, William R. Fenholloway Knowles, Charles D. Shady Grove

PAGE 119

ARMY -Tlylor County Cont. ENLISTED MEN (White) Cont. Lashley, Leon L. Lawrence, TomL. Leopard, William H. Lewis, Benjamin F. Lewis, Charlie w. Lewis, Jobe David Lundy, James H. Lundy, Teddy T. Lynn, John E. Lynn, Samuel W. Mathis, Elbert Matthews, Yfilliam P. McClellan, Glover R. McDowell, Theo Milford, Gustave w. Jr. Miller, Archie Joshua Miller, Frederick J. Millican, William Jo Mills, Johnnie Ming, Columbus Moody, James R. Morgan, William L. Myers, Charles B. Newell, John L. O'Brien, Robert M. Oliver, Frank J. Outler., James P. Padgett., Thomas Page, Ross M. Parker, Ira C. Parker., James Parker., Kansas C. Parker, Robert F. Parker., William A. Payne, Frank R. Peeroro., Alphonso Pennington., Thomas A. Philyaw., Dick Philyaw., Homer Carlton Pitts., Perry R. Pitts, Reuben Poppell, Andrew D. Poppell., Hughey P. Porter., Wiley J. Powell, Calip A. Powell., John E. Powell., Ona A. Prevatte., Columbus Putnal, Jodie J. Pynes., Joshua L. Perry Thelma Perry Perry Carbur Perry Perry Perry Carbur Athena Springdale Benotis Boyd Fenholloway Perry Perry Perry Springdale Carbur Stephensville Perry Perry Springdale Boyd Perry Carbur Perry Loughridge Loughridge Carbur Hampton Springs Lake Bird Benotis Benotis Carbur Perry Perry Perry Perry Loughridge Loughridge Perry Lake Bird Perry Perry Perr,J Perry Fenholloway Perry Perry

PAGE 120

Aruvfi Taylor County Cont. ENLISTED MEN (White) Cont. Reagan., Owen VT. Reams., Union D. Reams, William D. Redding., Frederick H. Roberts, Oscar w. Rowland, John Royal, Edgar L. Russell, George Newton Sadler., John R. Sanders, Lewell R. Sapp., George w. Sapp, Willie Sappttie, Dan Sayers, C~.andler H. Scott., Fred F. Sealy, James vV. Shealy, Tally L. Skeen., Robert E. Sheffield., Jesse Shivers., Lewis J. Shores, Ernest A. Slaughter, Ben Smith, Charley Smith, Elby F. Smith, Elisha Smith, Solon T. Stanly, S. J. Stephens, Amos Stewart., Fred M. Stinson, Cecil Stripling, Robert A. Thomas, M. Kelley Tomlin, James R(ichard) Tsacrios, Mike vlages, William E. Walker, Howell C. Walker, Jessie James Walker, John Walker., Solomon L. Ward, Henry Ward, John B. Weatherly., John T. Weaver, Green L. Went Worth, Alton H. White, Benjamin A. Whitfield, Dora D. Williams., Fred Willliams., George 1V. Williams, Whittie A. Willis., Bernard c. Wilson Ge9rge N. Wood, ~(avious) B. Perry Shady Grove Shady Grove Perry Ferry Springdale Perry Taylor Col).nty Perry Simmons Hampton . Springs Shady Grove Thelma Perry Perry Perry Perry Perry Loughridge Perry Perry Springdale Shady Grove Shady Grove Perry Boyd Carbur Stephensville Fenholloway Perry Perry Perry Springdale Perry Springdale Perry Carbur Perry Fenholloway Perry Perry Athena Athena Shady Grove Perry Perry Shady Grove Fenholloway Shady Grove Thelma Percy Carbur

PAGE 121

Army Taylor County Cont. ENLISTED MEN (White) Cont. Woods, James A. Perry Woods, Robert H. Perry Yforthington, James s. Perry Worthington, Reginald H. Perry Wright, Wilder T. Perry Wright, William A. Fenholloway Wynn, William E. Perry Wynn, Wylie B. Perry ID1usTED MEN (Colored) Adams, Charlie c. Hampton Springs Adkins, Charlie Loughridge Adkins, Robert Athena Alexander, Claud Perry Alexander, Henry Perry Alexander, John Perry Armstrong, Oscar Perry Arnold, 1idll Perry Ballard, Alonzo Perry Barton, Artis Perry Basld.n, Chester Carbur Bazile, John Carbur .., Bell, William Perry Berry, James Shady Grove Berry, Jerry Shady Grove Bevely, Earnest Perry Blackshere, Jim Hampton Springs Blake, Will Perry Bowman, Harry Carbur Bowman, Judge Carbur Bradley, Will :iarefoot Bright, Leroy Perry Brown., Charlie Simmons Brown., Henry PerrJ Brown, McKinley Lake Bird Burch, Mallie Fenholloway . I Burney, George Loughridge Burton, Albert Perry Burton, James R. Perry Bush, Lucius Carbur Butler, Basco Springdale Byod, Sam Athena Cambric, Mitchell Springdale Camp, E(lvin) Covington Carter., E. D. Perry Carter, Izaiah Perry Cason, Dave Perry Cherry., Joel Perry Chism, Albert Carbu.r Cobb, Charlie Perry Coe, Jesse Cogrnan, Robert Perry Springdale

PAGE 122

Army Taylor County Cont. ENLISTED MEN (Colored) Cont. Colson, Louis E. Colson, Theodore Comings, James Copeland, Arthur Cotton, Juel Crowder, Dave Crumaday, Dessie Cureton, Frank Curry, George Daniels, William Davis, Jessie Davis, Jumbo DeVine, Tobe Dinld.ns, Phocian Doctor, Anderson Dukes, Kell er Dumrood, Frank Evans, Arthur Farrington, Edd Fason, Ed Ferguson, James Fields, Albert Fisher, Berry Fleming, John Freeman, Doss Frink, John B. Funny, Sam Gant, Henry Gathers, Peter Gilliam, Moses Gilliams, John Gillyard, Howard Givens, Sandy Green, William Griffin, Frank Griffin, Jesse T. Griggs, Wash Hampton, Lope Harvey., May Junious Hawkins, Jesse Haywood, Richard Hendry, John Hicks, Will Hill, Ira Hinson., Charles J. Hixon, Richard Holmes, Will Horn, \Vill C Perry Perry Carbu.r Hampton Springs Perry Salem Perry Thelma Perry Perry Curbur Perry Perry Springdale Blue Creek Perry Springdale Curbur Blue Creek Springdale Perry Perry Springdale Perry Perry Perry Perry Thelma Blue Creek Perry Perry Perry Perry Springdale Caldwell Perry Perry Perry Springdale Perry Perry Perry Perry Springdale Perry Perry Perry Perry

PAGE 123

Arrrry Taylor County Cont. ENLISTED MEN (Colored) Cont. Howard, Ben Howard, Joe Humphreys, Wallace Jackson, Ben Jackson, Henry Jackson., Holley Jackson., John H. Jackson, Morgan James, Homer James, William Jenld.ns, Frank Johnson, Abe Johnson, Charley Johnson, Lonnie Johnson, Roy Johnson., Sandy Johnson, Tom Jones, Curlis Jones, Sam Jones, Will Kelly, George Kelly., Jake King., Frank King, Jessie Kingston., Christian Knowles, Collie Lawson, James Lee, Linnnie Levins., Willie Lightning, Will Locke., Will Locklere., Walter Louis, Jeff Luster, Shellie :Manning, . Ben Mathis, Earlie Mathis, Jerry McBride, James McClenton, Shadrich McCoy, Jack McDonald, Harry McGill, Sidney McIntosh, Prince McKinnon, John McQueen, Mack Jr. Melton, Oscar Miler, Bisby Miles, Lee Mitchel Hen;ry liitcheli., Albert Thelma Curbur Springdale Perry Thelma Perry Perry Perry Perry Perry Perry Perry Carbur Perry Perry. Fenholloway Carbur Shady Grove Boyd Perry Springdale Carbur Fenhoilrloway Perry Hampton Springs Carbur CJara Perry Perry Athena Colba Perry Ferry Perry Perry Pearry Perry Perry Perry Perr.-.r Carbur Lake Bird Perry Hampton Springs Lake Bird Carbur Springdale Perry Perry Hampton Springs

PAGE 124

Army Taylor County Cont. Enlisted Men (Colored) Cont. Mixon, Miles A. Moore, Dan Mosley, Henry Moyd, Charles Nealy, Simon Nesbitt, David Oliver, Abram Peterson, Rheudolph Phillips, Levy Piow, Eli Pella.rd, Dave Pool, Cree Powell, James J. Porter, Charlie Powell, Lawson Pryor, James Reddick, Charlie Reed, Alfred R. Reynolds, Will Richardson., Leander Robert, Thomas Roberts, Walter Bobinson, Berry Robinson, Ed Robinson, Lewis Robinson, Samuel Lee Robinson, Tom Robinson., Willie Robson, Ben Ru.ff, James Sampson, Walter Sampson, Willie Sapp, George Scarbor., Garfield Scott, Earnest Scott, 17.i.ll Shingles, Henry Simpson, Garfield Small., Joe Smith., Luke smith., Richard Smith., Will Smith, Willie Spires, David Stanley, John Staten, James Stove, Harry Sweet, Joseph A. Springdale Perry Stephensville Carbur Carbur Perry Hampton Springs Perry Perry Carbur Carbur Stephensvllle Perry Perry PelT'J Springdale Springdale Athena Thelma Thelma Shady Grove Carbur Blue Creek Springdale Perry Carbur Perr,J Perry Perry Perry Perry PerrJ Perry Boyd Perry Perry PerrJ Perry Perry Perry Springdale Perry Carbur Smith Springdale Carbur Athena Carbur

PAGE 125

Army Taylor County Cont. Enlisted men (Colored} Cont. Tanner, Jim Tanner, Willie Tate, James Terry, Amos Thomas, John Thomas, Samuel Thompson, Scott Thompson, Walter Trammell, Alex Turner, Walter Walker, Eugene Walls, Frank Washington, Alfred Washington, Amos Eddie Washington, John Watson, John H ( enry) '!Hicks, Prince William, George Williams, Elijah Williams, Henry W'illiams, Joe Williams, Julius Williams, Mack Williams, Maney Frank Williams, Thaddeus Williams, Thomas H. Williams, Willard Woods, Joe Wright, William Young, Sam Yulee, May WOUNDED . (White) Allen, John B. Hodges, Joseph R. Kelly, Harris M. Thorp, John H. 'Whiddon, Edward Ferry Perry Perry Perry Loughridge literry Perry Perry Perry Carbur Perry Perry Perry Perry Carbur Carbur Hampton Springs Thelma Perry Athena Athena Perry Perry Carbur Perry Perry Perry Perry Perry Perry Perry Stephensville Athena Perry Springdale Perry WOUNDED (Colored) No Colored Wounded Enlistment Cards for Taylor County D~ (Whitel Brannen, Richard H. Cox, Arthur Bishop Howard, Oscar N. Howard, Oscarv. Kirby, Tom w. La.w.rence, Tom Lo Leggett, Capus L. Shady Grove Perry Athena Carbur Fenholloway Thelma. Loughridge

PAGE 126

Army Taylor County Cont. DEAD (White) Cont. Mills, Edward C Rowell., Thomas David Williams, Rastus A. Young, Pasco s. ~ (Bolored) Brown, Shelly Hall, Charlie Hampton, Brad Hickey, Albert Jones, Thomas J. Mitchell, Henry Mosley, Edie Murray, Nathanael Roberts, Joseph Turner, Ruben NA OFFICERS Strickland, Elmer Festus SAILORS Bass, William L. Blue, Daniel Colon Cobb, Lewis Eugene Deal, Arthur Edgar Deal, John Wesley Donaldson, Thomas Jefferson Fife, Samuel D. Hall, George Rufus Harman, Dewey IQ.ahr Henderson, Olin James Hewson, Charles Leake Hines, Andrew Hampton Horton, James Asa Kirkland, Archie Beauregard Kuhn, James Elbert Lane, Benjimen Cullen Lipscomb, William Jennings Bryan Mason, John Jr. Morgan, De Witt Talmage Morgan, Samuel Fulton Pearce, George Hopkins Putnal., Edgar Glyn Ensign (SC) Stephensville Carbur Shady Grove Loughridge Salem Shady Grove Perry Carbur Perry Springdale Perry Perry Fenholloway Perry Perry Shady Grove Perry Perry Perry Carbur Shady Grove Perry Perry Perry Boyd Perry F.ampton Springs Perry Perry Boyd Hampton Springs Perry Perry Perry Perry

PAGE 127

NAVY Taylor County Cont. SAILORS Cont. Ringer, Alvin Thomas Sims, Lulamande Stewart, Charles Tuten, Joe Edward Tilllllan, John James Wentworth, Herbert Denson Woodard, DeWitt Boyd Perry Fenholloway Shady Grove Perry Perry Perry NO DEAD OR WOUNDED NA VY ENLISTMENT CARDS FOR TAYLOR COUNTY COAST GUARD NO OFFICERS, SAILOPS, DEAD OR YfOUNDED COAST GUARD ENLISTMENT CARDS FOR TAYLOR COUNTY MARINE CORPS NO OFFICERS, ENLISTED MEN, DEAD OR WOUNDED :WiARINE CORPS ENLISTMENT CARDS FOR TAYLOR COUNTY

PAGE 128

\'IA.KULLA cotrnTY WORLD VETZR.A.1 1 S,

PAGE 129

ARMY OFFICERS WAHOLLA C0UNTY WQ:RLD WAit I vm'ERANS No Officers Enlistment Cards for Wakulla County NAME Enlisted Men (White) Adams, John L. Alligood, . Walter W. Andrews, Elbert P. Arnold, Harry G . Arnold; Robert W. Bell, Louis Botta, Clorage E. Brown, Lennie W. Campbell, Henry . Carter, Audry Carter, Jesse Causseaux, Sim F. Claridy, Charles Clifton, Haddock L. Coe, Laurin Council, Dillon B. Cox,Riley Crum, James Davis, John L. Eubanks, Gaston H. Farrell, William L. Forehand, Daniel H. Fulford, Arthur Godwin, Golden L. Godwin, Johnnie Grant, Rosco . P. Green, Frank T. Green, Thomas J. Grimes, Joshua A. RESIDENCE Wakulla Benhaden Arran Saint Marks Sopchoppy Medart Sopchoppy Sanborn Sopchoppy Medart Arran Wakulla Sopchoppy Panacea Panacea Crawfordville Smith Creek Sopchoppy Sopchoppy Arran Benhaden Sanborn Sa.int Marks Wakulla Wakulla Sopchoppy Benhaden Benhaden Ashmore

PAGE 130

WAKULLA COUNTY WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (WRITE) Continued NAME Hanns, Henry L. Harrell, Glover Harrell, Harry D. Harvey, LeRoy Harvey, Stephen W. Rodge, Noah William Hogan, Elijah J, Kinard, Charles G. C. Kyle, Jonathan C. Langston, Flavy J. Langston, Ira L. Langston, Rosco W. Lawhen, James E. Lewis, Nat W. Long, John S. Lorie, John Henry McKinzie, Early E. Mereer, John G. Morrison, Archie Morrison, Clarence L. Pigett, Jacob Pigett, John S. Piland, Andrew J. Posey, Noah A. Posey, Redden J. Posey, Richard C. Raker, Henry M. Revell, Aaron Revell, Chauncey C. Revell, Cleveland T. Revell, Thomas C. Revell, Wilkerson C. Revell, Zelotus W. RESIDENCE Sopchoppy Sopchoppy Saint Marks Arran Arran Sopchoppy Sopchoppy Wakulla Smith Creek Arran Smith Creek Arran Sopchoppy Sopchoppy Wakulla' Panacea Springs Sanborn Smith Creek Sopchoppy Sopchoppy Arran Arran Benhaden Crawfordville Crawfordville Crawfordville Crawfordville Sopchoppy Sopchoppy Sopchoppy Sopchoppy Sopchoppy Panacea 2.

PAGE 131

WAKULLA COUNTY WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (WHITE) Continued NAME Roberts, Charles w. . Roberts, Jackson Monroe Roberts, Patrick D. Rudd, Macon A. Sanders, Nathaniel W. Sellers, Joseph Cully Sellers, LeRoy Smith, Ivery Smith, Leslie T. Smith, William C. Smith, William T. Stewart, crohn w. Stokely, Willie G. Strickland, Harley C. Strickland, Johnie E. Trice, Joseph L. Vickers, Herbert L. Vickers, Herman G. Vickers, Ray.ford L. , Walker, Henry W. Walker, Nat Ward, George A. Ward, Jesie T. Wood, Senaus A. ENLISTED MEN (Colored) Allen, Aaron Allen, Andrew Allen, Gap Allen, Nord Allen, Parrish Jr. Allen, Sanders Allen, William Andrews, Jerry Barr, Robert Brooks, Philip Burney, Isaac RESIDENCE Sopchoppy Sopchoppy Arran Sopchoppy Sopchoppy Arran Crawfordville Sopchoppy Wakulla Sopchoppy Arran Wakulla Benhaden Sopchoppy Arran Arran Crawfordville Sopchoppy Arran Crawfordville Arran Crawfordville Saint Marks Sopchoppy Panacea Sopchoppy Wakulla Arran Arran Milleck Sopchoppy Wakulla Sanborn Wakulla Crawfordville

PAGE 132

' ;i -~ WAKULLA COUNTY WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (COLORED) Continued NAME Crawford, Divellow H. Crawford, Robert N. Davis, John Davis, Samuel Donaldson, James D. Donaldson, Samuel Donaldson, York Elbert, Arthur Evans, Willie Fair, Jackson Farmer, Jesse M. Farmer, Remus Ferrell, Lawrence H. Gainey, Edd Gavin, Dimond Gavin, Edmond Gavin, Evert L: Gavin, Lee V. Gavin, Lucius L. Gavin, Mccrary E. Hall, Daniel Hadley, William Hargrett. :emopis Hargrett, Leon Hines, Ulay Hogue, Andrew Howard, Robert Jackson, George Jackson, Ira Jackson, Will Johnson, Ezekiel Johnson, Harry Johnson, Henry Johnson, Thomas Johnson, William Jones, Henry J. Lee, Toney Lewis, Arthur RESIDENCE Wakulla Wakulla Benhaden Erain Saint Marks Wakulla Crawfordville Sopchoppy Benhaden Arran Hyde Park Hyde Park Crawfordville Sopchoppy Benhaden Benhaden Wakulla Benhaden Crawfordville Saint Marks Burns Crawfordville Wakulla Wakulla Smith . Creek Wakulla Wakulla Crawfordville Crawfordville Benhaden Crawfordville Wakulla Ashmore Crawfordville Wakulla Crawfordville Wakulla Hellea 4.

PAGE 133

t, WAKULLA COUNTY WORLD WAR I VETERANS ENLISTED MEN (COLORED) Continued NAME Mathews, James G. Maxwell, John McCluster, Mack Melton, Daniel Mills, Thomas Nelson, Ben Nichols, John Palmer, John E. Patterson, Richard Peacher, Benjamin L. Pool, Damon Pope, Isaac Pringley, Seebon Randall, Ollie Randolph, Charlie R. Reaves, Montie Richards, Isreal Richson, James Rosier, Eugene Rosier, James Rosier, Winard Rouis, Jasper Sanders, Nathaniel Scott, Van Simmons, Caleb Simmons, Norman Singletary, James Smith, Will Stokes, Mack Sykes, Henry Tampa, James Triplett, James Wallace, Washington Williams, Caphais Williams, Charles J. Williams, Henry Williams, Morris RESIDENCE Wakulla Sopchoppy Benhaden Arran Arran Arran Wakulla Panacea Benbaden Wakulla Crawfordville Wakulla Arran Wakulla Crawfordville Wakulla Benbaden Arran Sopchoppy Sopchoppy Sopchoppy Benhaden Mea.ard sopchoppy Sopchoppy Sopchoppy Sopchoppy Benbaden Wakulla Vereen Wakulla Wakulla Benbaden Benhaden Tilden Crawford vile Benhaden 5. No colored wounded enlistment cards for Wakulla County) Sopchoppy WOUNDED (WHITE) ( Brown, Jesse C. Linton, Perry F. Nazworth, George W. Saint Marks Arran

PAGE 134

WAKULLA COUNTY WORLD WAR I VETERANS DEAD (WRITE) NAME Burns, Charlie s. Dickinson, Richard H. Dugger, Robert H. Eubanks, John M. Langston, Troy L. Spinx, Albert H. DEAD (COLORED) Harris, David Harris, Juden Hines, Charles Jackson, James E. Lamb, Augustus Parish, Beamous J. Williams, Neal NAVY (SAILORS) Ladd, Henry Palmer Raker, Thomas Lee Syfret, Morris Denard Vickers, William Thomas RESIDENCE Wakulla Crawfordville Crawfordville Benhaden Smith Creek Arran Wakulla Wakulla Sopchoppy Crawfordville Saint Marks Benhaden Benhaden Newport Benhaden Smith Creek Crawfordville NO OFFICERS, DEAD OR WOUNDED NAVY ENLISTEMENT CARDS FOR WAKULLA COUNTY COAST GUARD 6. NO OFFICERS, SAILORS, DEAD OR WOUNDED COAST GUARD ENLISTMENT CARDS FOR WAKULLA CO MARINE CORPS NO ENLISTED MEN, OFFICERS, DEAD OR WOUNDED MARINE CORPS ENLISTMENT CARDS FOR WAKULLA COUNTY

PAGE 135

GULF COUNTY CONTINUED Page 2 WORrn WAR I VETERANS Continued ARMY ENLISTED MEN (colored) NAME Betsey, George Blackson, Elick Brooks, William Capel, Harry Cawthon, Henry Dickens, William Dodson, Charles Dukes, Ollie Epps, Ellio_:tt Evans, Manuel Flema.r, Jim Fulcher, Tom Gautier, James Gilley, Dan Hollinger, David Hunter, . Manuel James, Samuel Mandas, Willis J. McClairen, Forsyth McLeod, Albert Milds, Leslie Peterson, Cleveland Plummer, Willie Quarterman, Robert Reed, Lee Robinson, Floyd Sancho, James Short, Will Simon, George Spears, Robert RESIDENCE Port St. Joe Port St. Joe Port St. Joe Port St. Joe Port St. Joe Port st. Joe Port St. Joe Idelwood Port St. Joe Port st. Joe Port St. Joe Franklin Delkeith Port St. Joe Wewahitchka Wewahitchka Port St. Joe Overstreet Wewahitchka Port St. Joe Wewahitchka Indian Pass Idelwood Wewahitchka Wewahitchka Delkeith Port St. Joe Idlewood Port St. Joe . : ?ort St. Joe

PAGE 136

GULF COUNTY PAGE 3 World War I Veteranscontinued ARMY ENLISTED MEN (COLORED) continued NAME Stephens, Isaac Steward, James A. Tilly, Will Underwood, Reason .Vickers, Aaron Williams, George Williams, Henry W. Williams, Nathaniel Williams, Ninolee : Willis, Andrew WOUNDED (White No colored) Teat, Robert L. Waldo, Guy D. DEAD (White) Grier, Thomas W. DEAD (Colored) Chandler, Harry C. Favors, James NlrJY SAILORS Coody, Lucius Monroe Cook, William Cisero Johnson, Elie Oliver Lupton, Albert Chester Lupton, Charles Arthur Matthews, John Carlile McKeithen, Asa Blunt McNeill, Herman Grey Rowell, Ruf'us Rudolph Smith, Jesse Mitchell Ward, Grover Cleveland RESIDENCE Wewahitchka Port St. Joe Overstreet Port St. Joe Wewahitchka Wewahitchka Wewahitchka Indian Pass Indian Pass Port St. Joe Dalkeith Port St. Joe Wewahitchka Wewahitchka Port St. Joe Port St. Joe Wewahitchka Port St. Joe Port St. Joe Port St. Joe Port St. Joe Port St. Joe Port St. Joe Wewahitchka Port St. Joe Port St. Joe NO OFFICERS, WOUNDED OR DEAD NAVY ENLISTMENT CARDS FOR GULF COUNTY

PAGE 137

COAST GUARD NO OFFICERS, SAILORS, WOUNDED OR DEAD CO.AST GUARD ENLISTMENT CARDS FOR GULF COUNTY MARINE CORPS ENLISTED MEN Harris, Charles Rudolph Jr. Port St. Joe NO OFFICERS, WOUNDED OR DE.AD MARINE CORPS ENLISTMENT CARDS FOR GULF COUNTY