Title: Letter to Solid and Hazardous Waste and Growth Management Speakers, Class Schedule, Show Exhibitors, Activities and Registrants
CITATION THUMBNAILS PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/WL00004294/00001
 Material Information
Title: Letter to Solid and Hazardous Waste and Growth Management Speakers, Class Schedule, Show Exhibitors, Activities and Registrants
Physical Description: Book
Language: English
 Subjects
Spatial Coverage: North America -- United States of America -- Florida
 Notes
Abstract: Jake Varn Collection - Letter to Solid and Hazardous Waste and Growth Management Speakers, Class Schedule, Show Exhibitors, Activities and Registrants (JDV Box 89)
General Note: Box 19, Folder 8 ( Solid And Hazardous Waste and Growth Management - 1990 ), Item 1
Funding: Digitized by the Legal Technology Institute in the Levin College of Law at the University of Florida.
 Record Information
Bibliographic ID: WL00004294
Volume ID: VID00001
Source Institution: Levin College of Law, University of Florida
Holding Location: Levin College of Law, University of Florida
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.

Full Text




FL RIDA CHAMBER
-Cofmnmence



TO: Solid and Hazardous Waste and Growth Management
Speakers

FROM: Chuck Littlejohn RECEIVED
Linda Long
AUS 0 0 1950
SUBJECT: Course Schedule
CARLTON. FIELDS -TALLAHASSEE
JACOB 0 VARN
DATE: August 6, 19-90


Enclosed please find several things which should help you
prepare for the Solid and Hazardous Waste and Growth
Management Short Course in October:

(1) A highlighted grid sheet which will show you the
day, time and location of your course topic.

(2) An audio/visual request form. Please fill out and
return to the address on the form. OTHERWISE IT WILL BE
ASSUMED THAT YOU REQUIRE NO AUDIO/VISUAL AIDS.

(3) Several short course brochures for your use and
distribution. Should you need more contact Linda Long or
myself at (904) 222-7535.

(4) Several brochures for the trade show being held in
conjunction with the short course. If you or one of your
clients is interested in acquiring a booth, please fill out
the enclosed form or contact Carol McRae at the listed
number for additional information.

DON'T FORGET OUTLINES ARE DUE BY SEPTEMBER 1 TO LINDA LONG
AT 310 WEST COLLEGE AVENUE, TALLAHASSEE, FLORIDA 32301. We
are expecting a large crowd this year and printing
procedures for the notebooks demand that you meet this
deadline.

Thanks again for all your help. Please let us know if you
need anything further.

CBL/LL

Attachments








Florida Chamber of Commerce, Inc.
136 S. Bronough St. P.O. Box 11309 Tallahassee, FL 32302-3309 (904) 222-2831 -FAX (904, 222-5520































Session Grand Ballroom South Whitted Janus Datl Demens wilt iams Bayboro Skyway --- roci North
1) Wed. 881. Coping With il. Land Development xl. Local Comp. J1. Public Relations V1. Pollution III. '90 N1. Asbestos: R1. Reguultio
Oct. 17th Concurrency: Regulations: Planning: Steady, of Recycling: Prevention through Legislative Barwick, of Storage
2:00 Hopping, Risinger, Clayton, Merrill, Ratliff, Logan, Long, Rabon, Waste Reduction: Review: Bill Harris, Tanks:
3:30 p.m. Godfrey, Harrington, Have Schnitzius DeMeo, Stebbins, Fred McCormack, Lobban, Palagyl Tucker,
Arrington Kelton Campbell, Bilkovich Murley, Shearer ODonne ll
Mott-Smith

2) Wed. CC1. Vested Rights, BB2. Coping With M. Biohazardous X2. Local Comp. Gt. Basics of 01. Community Right to 112. '90 N2. Asbestos: $1. o
Oct. 17th Takings, Moratoria: Concurrency: Waste Management: Planning: Steady, Recycling: Levetan, Know: Perry, Legislative Barwick, Trans.t lona
3:45 Siemon, Earl, Hopping, Risinger, McVoy, Ratliff, Logan, Herndon, Stebbins, Westall, Review: Bill Harris, Envirornental
5:15 p.m. Nehts Godfrey, Arrington Hanley, Stanton Nave Sam Harris Hudson Fred McCormack Lobban, Palagyi Audits:
Murley, Shearer PettiUrew,
Missinmr,
Stehcens,
McCrickard

3) Thurs. HI. Recyclable U1. Environmental AA. Concurrency HH. Water & Grouth: Al. Agency Rulemaking: Z1. Concurrency &
Oct. 18th Comnodities Liability Assessment: Management Sys.: Blain, Shearer, Sellers, Levels of Service:
8:00 Review: Griner, Gilley, Weaver, Godfrey, Missimer, Hubbell R. McCormack, Apgar, Winn,
9:30 a.m. Baker, Butler, DeRose, Blake, Logan, Stowers Wilkins Hall, Glassman
Elder, Levetan, Klinzing
Schmidt, Luer

4) Thurs. FF1. Growth Mgmt. & H2. Recyclable S2. Transactional J2. Public Relations A2. Agency Rulemaking: V2. Pollution Qi. Groundwater
Oct. 18th the Environment: Commodities Environnental Audits: of Recycling: Sellers, Prevention through Discharge:
9:45 Radel, Augustine, Review: Griner, Pettigrew, Missimer, Long, Rabon, R. McCormack, Waste Reduction: Sims,
11:15 p.m. Kelly, Greene Baker, Butler, Stephens, Schnitzius UWilkins DeMeo, Stebbins, Garlanger, Aller
Elder, Levetan, McCrickard Campbell,
Schmidt, Luer Bilkovich
5) Thurs. G2. Basics of 81. Landfill R2. Regulation of Ll. Superfund: Y2. Land Development DD. Impact Fees & KI. Hazardous
Oct. 18th Recycling: Siting & Storage Tanks: Smallwood, Regulations: Developer Waste Reg./RCRA:
2:15 Levetan. Permitting: Dee, Tucker, O'Donnell, Warren, Batsel, Clayton, Merrill, Exactions: Graham, Colella,
3:45 p.m. Sam Harris, Bush, Schneider, Troutman, Ruddell Harrington, Kelton Roth, Young, Kastury
Herndon Polk Mott-Smith Bernhardt

6) Thurs. El. Composting of 11. Recycling Case Fl. Waste-to-Engery P1. CERCLA Rights FF2. Growth Management 02. Community Right to K2. Hazardous
Oct. 18th Municipal Solid Waste: Studies: Luer, Facilities: & Remedies: & the Environment: Know: Perry, Waste
4:00 Landers, San Harris, Jacobson, Zanmo, Earl, Weaver, Radell, Augustine, Stebbins, Westall, Regulation/RCRA:
5:30 p.m. Canter, Glatzay, Gafford Schneider, Burgess, White Kelly, Greene Hudson Graham, Coclela,
Hinkley Strobridge KasturyBalroom ortl

7) Friday EE. D.R.I.: E2. Composting UW. Growth Management 0. Industrial L2. Superfund: T1. Environmental Z2. Concurrency & B2. Landfill
Oct. 19th Kantor, Beck, Municipal Solid Overview: Solid Waste Smallwood, Warren, Compliance Levels of Service: Siting &
8:00 Greene Waste: Landers, Keesey, Hurley Disposal: Patka, Batset, Ruddell Assessments: Apgar, Hall, Winn, Permitting:
9:30 a.m. Canter, Hinkley Merrill Garlanger, Oaks, Schomer, Preston, Glassman Dee, Bush,
Keough Kastury Schneider, Polk

8) Friday GG. Growth Mgat. i 02. Groundwater W2. Growth Management P2. CERCLA Rights C. Landfill Cover & T2. Environmental U2. Environmental 12. Recycling Case F2. waste to
Oct. 19th Transportation: Discharge: Overview: & Remedies: Closure: Compliance Liability Studies: Luer, Energy
10:00 Vrn, Crane, Sims, Keesey, Murley, Earl, Weaver, Stotts, Hauser, Levin, Assessments: Assessments: Sam Harris, Faciie,:
11:30 a.m. Stowers, McCue Garanger, Merrill Burgess, White Polk Schomer, Preston, Gittey, BeRose, Glatzay, Gafford Jacbsn,
Wilson AlLer Kastury Blake, Kinzing Zam
Schnei :1e
Strabridgq
.. .....,. .,. u,,u.UneluCatunl t SOT N URSE 1C 0 //9n


0 991 SOLID & HAZ H


I WRT COURE 10,03,9





THE WAR MANAGEMENT 1990 SHOW ET^BITORS


All American Recycling
Booth#: 26
Various products for recycling

Allworth, Inc.
Booth#: 25
Solvent Recycling, Fuels Blending &
Solids Reduction

Atlanta Testing & Engineering
Booth#: 24
Hydrogeotechnical, Geotechnical &
Regulatory Compliance

Bay Drum & Steel Co., Inc.
Booth#: 21
Fiber Poly & Metal Drums 55/30
Gallons

Bingham Environmental Technology,
Inc.
Booth#: 42
Photovac, R.E. Wright Pressure
Transducers, Data Loggers, KU Pro Bes

Borrell Fire Systems
Booth#: 14
Engineered Fire Detection, Alarm &
Suppression Systems

Brown & Caldwell
Booth#: 96

Browning-Ferris Industries
Booth#: 3

C&M Company
Booth#: 97

CEIP
Booth#: 4
Environmental Careers Books, Literature,
T-Shirts

Chemical Conservation Corp.
Booth#: 52
Hazardous Waste Services

Delta Environmental Consultants
Booth#: 1
Environmental regulatory compliance
assistance & waste management services


D.L. Smith & Associates
Booth#: 13
Groundwater Consulting Services

EMCON Associates
Booth#: 20
Waste management and environmental
consulting services

Environmental Capital Holdings
Booth#'s: 15,16,43,44

Environmental Science & Engineering
(ESE)
Booth#: 22

Florida Specifier Magazine
Booth#: 50
Environmental Publicatiion

Groundwater Technology
Booth#: 30

Howco Environmental Services
Booth#: 37
Oil, Water & Sewage Recovery,
Treatment, Processing & Disposal Service

IT Corporation
Booth#: 23
Environmental Consulting Company

Jones, Edmunds & Associates
Booth#: 5
Illustration of capabilities in solid &
hazardous waste services

Kimmins Recycling Corporation
Booth#'s: 32,33,34,35
Recycling/Waste Disposal Services

Laidlaw Environmental Services
Booth#: 95
Hazardous Waste Disposal &
Transportation

Missimer & Associates
Booth#: 7

Montenay Power Corporation
Booth#: 94
Full Service Waste-To-Energy Vendor





NUS Corporation
Booth#: 98
Environmental Assessment,Remedial
Design Engineering & Risk Assessment

OHM Corporation
Booth#: 39

Omni Environmental, Inc.
Booth#: 2

Orlando Laboratories, Inc.
Booth#: 27
Environmental Analytical & Field Services

PACE Incorporated
Booth#: 29
Environmental Lab. Services

P.E. Lamoreaux & Associates Contact:
Booth#: 8
Certified Chemistry Laboratory
Environmental Consultants

Radian Corporation
Booth#: 38
Environmental Analytical Services

REGfiles
Booth#: 17
The REGfile System


Reinforced rth Company
Booth#: 12
Engineered construction systems;
Reinforced Earth & liner support

Savannah Laboratories
Booth#: 51
Laboratory Services

S.W.I.X.
Booth#: 6
Southern Waste Information Exchange

Terra First, Inc.
Booth#: 8
Hazardous Waste Transportation

Universal Waste & Transit
Booth#: 93
Vacuum truck, Part B TSDF, Drummed
Waste Disposal

Waste Management, Inc. of Florida
Booth#'s: 45 & 46
Items related to solid waste collection,
recycling & disposal

Westinghouse Haztech, Inc.
Booth#: 31
Environmental Remediation


Floor- Plan


I I


I I


30 31 32 33 34 35 36 37

29 28 27 26 25 24 23 22


Iin Bita
Main Rtr


1 2 3 4 5 6[ 7


38 391 40 41 42 43 J44

21 20 19 18 17 16 15


8 9 10 11 12 13 1 14


Loading
Door
F
o


F
o
d

U
n
C
t
I
o0
n

Loading
Door


SI I I I I i


571 56 551 4 531 52 51 1 50 1 49 48 14746 45


I I I I 1 I I


4


I


I


nce





.OJTHIEAR< CON R AA V ZVITEL.Q
IliI A Ax ki 1Wq-- _& A .


This year's conference offers you several events, in addition to your schedule of classes.
You won't want to miss:

1) Exhibits at Bayfront Center (directly across the street from the Hilton).
The opening reception will be at the Bayfront Center on Wednesday, October
17th from 5:15 p.m.- 8:15 p.m. One complimentary drink ticket is in your
packet and refreshments will be offered at 6:00 p.m.

Exhibits will again be open from 9:30 a.m. 3:30 p.m. on Thursday, and time
has been scheduled for attendees to view exhibits from 11:15 a.m. 2:15 p.m.
and have lunch at Bayfront Center, compliments of IT Corporation.

2) Kimmins Recycling Corporation has set up a recycling bin in the hotel lobby.
If you can guess the recycled value of the bin's contents, Kimmins will donate that
amount to the environmental cause of your choice. The winner will also receive a
Sea Escape Weekend, compliments of the St. Petersburg Hilton & Towers. You
can pick up an entry form at the Kimmins Recycling display in the hotel lobby.

3) Waste Management is hosting a reception on Thursday evening at the hotel.
Come enjoy some food and entertainment in the Hilton's Ballroom on Thursday,
courtesy of Waste Management.

4) The Pinellas County Haz-Mat team will demonstrate its van, protective clothing
and procedures during Friday's extended mid-morning break. The van will be
parked directly outside the Hilton, adjacent to the coffee break area. While you
are having refreshments, step outside and let the Haz-Mat team show you how a
Hazardous Response Team operates.

5) Our first annual fun-run will be held at 6:15 a.m. on Thursday morning. The
course will take participants along the St. Petersburg marina down to the pier
and back approximately 1-1/2 2 miles. Runners should meet at 6:00 a.m. on
the side-walk in front of Bayfront Center (directly across from the Hilton).
Afterwards, coffee/juice/doughnuts will be available for runners at the finish line,
as well as t-shirts for everyone participating in the race.




as of 10/12/90


1990 SOLID & HAZARDOUS WASTE MANAGEMENT SHORT-COURSE REGISTRANTS


Yilda Aceuedo
Sterling Pharmaceuticals
P.O. Box 11847
Barceloneta PR 00617-
809/846-5000

A. Alexander
Fla. D.E.R.
3319 Maguire Blvd.
Orlando FL 32803-
407/894-7555


Marcus Allhands
Agricultural Mgmt. Services Co.
204 E. McKenzie St., #7
Punta Gorda FL 33950-
813/575-2500

Michele Alonso
Environmental Science & Engineer.
P.O. Box 23601
Tampa FL 33623-
813/287-2755

Charles Amerman
City of Ocala, Public Works
P.O. Box 1270
Ocala FL 32678-
904/351-6788

David Archer
Lee County Solid Waste Div.
2031 Altamonte Ave.
Ft. Myers FL 33902-
813/335-2432

John Arribas
Shevenell, Gallen, Fell, Inc.
7920 Wiles Rd.
Coral Springs FL 33067-
305/344-6106


Sue Alspach
Dept. Environmental Resources
111 NW First St., #1310
Miami FL 33128-
305/375-3318


Dennis Bacon
St. Lucie County
2300 Virginia Ave.
Ft. Pierce FL 34982-
407/468-1707


Charles Barber
Barber & Barber
611 Druid Rd., #304
Clearwater FL 34616-
813/446-0528

Clifton Bass
Occidental Chemical Corp.
P.O. Box 300
White Springs FL 32096-
904/397-8627

Cheryl Battey
City of Venice
401 W. Venice Ave.
Venice FL 34285-
813/485-3311

Catherine Berry
St. Joe Industries
P.O. Box 1380
Jacksonville FL 32201-
904/396-6600

Clif Betts, Jr.
Board of County Commissioners
304 NW 2nd St., #106
Okeechobee FL 34972-
813/763-6441









Harold Bistline
Stromire & Bistline
1970 Michigan Ave.,Bldg.I, #10
Cocoa FL 32922-
407/639-0505

William Bocksocsky
HSW Environmental Consultants
5020 Gunn Hwy., #250
Tampa FL 33624-
813/968-7722

Marie Bojanowski
Desoto County
104 N. Volusia
Arcadia FL 33821-
813/993-1002

Jim Bowers
IMC Fertilizer, Inc.
P.O. Box 867
Bartow FL 33830-
813/533-1121

Earley Bradshaw
Browning-Ferris Industries
521 Bowsprit Ln.
Longboat Key FL 30338-
813/383-8742

Mike Brillhart
Pinellas Co. Planning Dept.
14 S. Fort Harrison Ave.
Clearwater FL 34616-
813/462-4751

Ronald Brooks
Indian River Co. Solid Waste
1840 25th St.
Vero Beach FL 32960-
407/567-8000


Johnny Brown
Dade Co. Public Schools
1450 NE Second Ave., Rm.301
Miami FL 33177-
305/995-1304

Normagene Camacho
CIBA-GEIGY Corporation
3550 NW 49th St.
Miami FL 33142-
305/633-9066

Wallace Campbell
Fla. D.O.T.
P.O. Box 607
Chipley FL 32428-
904/638-0250

Randall Canal
Gulf Disposal, Inc.
P.O. Box 6985
Ft. Myers FL 33911-
813/334-4115

Becky Capeloto
Jones, Edmunds & Associates
730 N. Waldo Rd.
Gainesville FL 32601-
904/377-5821

Helen Champlain
City of St. Petersburg Sanitation
P.O. Box 2842
St. Petersburg FL 33731-
813/893-7438

Anthony Clemente
Metro Dade County
111 NW 1st St., #2910
Miami FL 33128-
305/375-4367


I









Jeffrey Clements
Jacksonville City Council
220 E. Bay St., 11th Fl., City
Jacksonville FL 32202-
904/630-1405

Rick Clontz
Lee County Solid Waste Div.
2013 Altamonte Ave.
Ft. Myers FL 33902-
813/335-2432

Leonard Cooperman
Environmental Science & Engineer.
8553-5 Argyle Business Loop
Jacksonville FL 32244-
904/772-7680

John J. Copelan, Jr.
County Attorney's Office
115 S. Andrews Ave., Rm.423
Ft. Lauderdale FL 33301-
305/357-7600

John Corbett
Corbett & White
1615 Forum Place, #200
West Palm Beach FL 33401-
407/640-9020

Dale Cronwell
Coastal Engineering Assoc., Inc.
966 Candlelight Blvd.
Brooksville FL 34601-
904/796-9423

Sandra Crowe
Polk County
P.O. Box 60
Bartow FL 33830-
813/534-6087


Greg Demos
Radian Corporation
P.O. Box 201088
Austin TX 78720-
512/454-4797

Bruce Dudley
Economic Development Council (Polk)
P.O. Box 1839
Bartow FL 33830-
813/534-4373

Craig Dye
S.W. Fla. Water Mgmt. District
2379 Broad St.
Brooksville FL 34609-6899
904/796-7211

Deborah Wyn Earney
City of Clearwater
900 Chestnut Street
Clearwater FL 34616-
813/462-6245

Gerald Ergle
City of Ocala
3631 SE 12th Place
Ocala FL 32671-
904/843-0455

Scott Fick
Pan Am world Services
2513 Amberly Rd., NE
Palm Bay FL 32905-
407/853-6577

Babette Fletcher
Gartner, Brock & Simon
1325 San Marco Blvd., #600
Jacksonville FL 32207-
904/399-0870









John Flowe
City of Jacksonville
421 W. Church St., #412
Jacksonville FL 32202-
904/630-3666

Elizabeth P. Francis
Trenam, Simmons, Kemker, et al
P.O. Box 1102
Tampa FL 33601-
813/223-7474

David Gaboardi
Mark Im Industries, Inc.
P.O. Box 2525
Ocala FL 32678-
904/732-5878

Carey Garland
Westinghouse Communities of Naples
801 Laurel Oak Dr., #500
Naples FL 33963-
813/597-6061

Richard Garrity
Florida D.E.R.
4520 Oak Fair Blvd.
Tampa FL 33610-7347
813/623-5561

Lisa Gerbert
IT Corporation
3012 US 301, N., #1000
Tampa FL 33619-
813/622-7174

Richard Gibbs
Port St. Lucie Chamber of Commerce
1017 SE Holbrook Ct.
Pt. St. Lucie FL 34952-
407/337-1200


David Gibson
Atlanta Testing & Engineering
P.O. Box 5527
Lakeland FL 33807-
813/644-1337

Bill Gilley
Volusia County
123 W. Indiana Ave.
Deland FL 32720-
904/736-5982

James Golden
Fla. D.O.T.
P.O. Box 607
Chipley FL 32428-
904/638-0250

Daniel Gray
Manatee County Public Works
Caller Service 25010
Bradenton FL 34206-
813/792-5240

Eric Grotke
Camp Dresser & McKee, Inc.
1601 Belvedere Rd., #211 South
West Palm Beach FL 33406-
407/689-3336

Jeffery Halsey
Florida D.O.T.
P.O. Box 1089
Lake City FL 32056-
904/752-3300

Brett Harrington
City of Cape Coral
P.O. Box 150027
Cape Coral FL 33915-0027
813/574-0448


I









Gordon Hartman
Tropicana Products, Inc.
P.O. Box 338
Bradenton FL 34206-
813/747-4461

Steve Haverl
Environmental Science & Engineer.
P.O. Box 23601
Tampa FL 33623-
813/287-2722

Fred Held
City of South Pasadena
9047 Sunset Drive
S. Pasadena FL 33707-
813/347-4171

Margit Hentschel
Walt Disney World Co.
P.O. Box 10,000
Lk. Buena Vista FL 32830-
407/824-4985

Philip Hildebrand
HSA, Inc.
4806 N. Orange Blossom Tr.
Orlando FL 32810-
407/578-9598

Stephen Hogge
Florida Assn. of Counties
P.O. Box 549
Tallahassee FL 32302-
904/224-3148

Larry Holland
Missimer & Associates
428 Pine Island Road
Cape Coral FL 33991-
813/574-1919


Henry Holshouser
City of Tallahassee, Growth Mgmt.
300 S. Adams St.
Tallahassee FL 32301-
904/599-8013

Cory Houchin
PACE, Inc.
5460 Beaumont Center Blvd.
Tampa FL 33634-
813/884-8268

Bill Howden
United Technologies
P.O. Box 109600
West Palm Beach FL 33410-
407/796-6856

William Hudson
Bay County Solid Waste Dept.
225 McKenzie Ave.
Panama City FL 32401-
904/784-6127

Diana Hull
Kohl, Bobko, McKey & McManus
2400 South Federal Hwy.
Stuart FL 34995-0869
407/286-7777

Charles Hunter
Solid Waste Operations Div.
8350 Bee Ridge Rd.
Sarasota FL 34241-
813/951-5096

Lois Itken
Pinellas Co. Government
201 Rogers Street
Clearwater FL 34616-
813/462-3496









Doug Jones
Nassau Co. Planning Dept.
2290 S. 8th Street
Fernandina Bch. FL 32034-
904/261-3511

Gene Jones
SWIX
P.O. Box 960
Tallahassee FL 32302-
800/441-7949

James Kammert
Barnett Banks, Inc.
50 N. Laura Street
Jacksonville FL 32203-0789
904/791-7767

Hal Kantor
Lowndes, Drosdick, et al
215 N. Eola Drive
Orlando FL 32801-
407/843-4600

Ann Keefe
Kimmins Environmental Service
1501 2nd Ave.
Tampa FL 33605-
813/247-0100

Margaret-Ray Kemper
Ruden, Barnett, et al
P.O. Box 1900
Ft. Lauderdale FL 33302-
305/527-2411

Alice Kersey
Polk Co. Extension Service
1702 Hwy. 17, S.
Bartow FL 33830-
813/533-0765


Philip Kulbes
City of Winter Springs
1126 E. State Road 434
Winter Springs FL 32708-
407/327-1800

Mary Kumpe
1564 Bay Point Drive
Sarasota FL 34236-
813/955-4094


Thomas Kwader
Woodward Clyde Consultants
547 N. Monroe St., Suite 201
Tallahassee FL 32301-
904/222-3197

Clark Lake
City of Dunedin
P.O. Box 1348
Dunedin FL 34697-
813/738-1887

John Landon
JCLA, Inc.
31622 US Hwy. 19, N.
Palm Harbor FL 34684-
813/789-5010

Steve LaVarta
Tropicana Products, Inc.
6500 Glades Cut-off Road
Ft. Pierce FL 34981-
407/465-2030

William Lecher
Nassau County
2290 S. 8th Street
Ferandina Bch. FL 32034-
904/261-6041









Christopher Leppo
Allwaste
2 Ravinia Dr., #810
Atlanta GA 30346-
404/399-0777


Irma Major
Occidental Chemical Corp.
P.O. Box 300
White Springs FL 32096-
904/397-8427


Dave Lewandowski
Malcolm Pirnie, Inc.
2 Corporate Park Dr.
White Plains NY 10602-
914/694-2100

Donald Lockhart
Solid Waste Authority
7501 N. Jog Rd.
West Palm Beach FL 33412-
407/640-4000

Raymond Lotita
EMCON Associates
205 US Highway One
Juno Beach FL 33408-
407/624-6103

Charles Lynn
City of Ocala
P.O. Box 1270
Ocala FL 32678-
904/629-8401

Larry Madrid
Bromwell & Carrier, Inc.
202 Lake Miriam Dr.
Lakeland FL 33813-
813/646-8591

Stephen Maher
The Reinforced Earth Company
7200 Lake Ellenor Dr., #244
Orlando FL 32809-
407/240-3257


James Manning
City of Jacksonville
421 W. Church St., #412
Jacksonville FL 32202-
904/630-3666

Larry Maron
Atlanta Testing & Engineering
P.O. Box 5527
Lakeland FL 33807-
813/644-1337

Bryant Marshall
Westinghouse Environmental Svcs.
370 S. Northlake Blvd., #1028
Altamonte Spgs. FL 32701-
407/331-5967

James Marshall
S.Fla. Water Mgmt. District
P.O. Box 24680
West Palm Beach FL 33416-4680
407/687-6948

Stanley Mayfield
Masteller & Moler Assoc., Inc.
P.O. Box 781045
Sebastian FL 32978-1045
407/589-4800

Betty Anne McClain
Pinellas Co. Government
201 Rogers Street
Clearwater FL 34616-
813/462-3496









Donna Meersseman
Honeywell, Inc.
13350 US Hwy 19, S. MS 247-Z
Clearwater FL 34625-
813/539-3320

Denise Mercier
REGfiles, Inc.
P.O. Box 14289
Tallahassee FL 32317-4289
904/878-1285

Judith Meserve
Jim Walter Corp.
P.O. Box 31075
Tampa FL 33631-3075
813/873-4197

M. Dale Milita
Okeechobee County Gov't.
304 NW 2nd St., #106
Okeechobee FL 34972-
813/763-6441

Robert Moresi
Missimer & Associates
5909-E Hampton Oaks Parkway
Tampa FL 33610-
813/623-5123

Robert Morris
Foley & Lardner & Hill
P.O. Box 3391
Tampa FL 33601-3391
813/229-2300

Dale Nottingham
Lee Co. Div. of Water Resources
P.O. Box 398
Ft. Myers FL 33902-0398
813/335-2791


Pedro Panzardi
Pedro Panzardi & Assoc.
P.O. Box 2291
Hato Rey PR 00919-
809/722-3664

Vicki Pavelsek
Adolph Coors
BA350
Golden CO 80401-
303/277-6217

Scott Pestcoe
Pestcoe & Roth, P.A.
2655 Le Jeune Rd., #616
Coral Gables FL 33134-
305/447-0256

Dr. Gary Peterson
Lee County
P.O. Box 398
Ft. Myers FL 33902-
813/335-2235

Charlene Pisatowski
Waste Mgmt., Inc. of Florida
500 Cypress Creek Rd., #300
Ft. Lauderdale FL 33309-
305/771-9850

Alan Hardy Prather
City of Bradenton Beach
1806 Manatee Ave., W.
Bradenton FL 34205-
813/748-3732

Ted Pugh
City of South Pasadena
9047 Sunset Drive
S. Pasadena FL 33707-
813/347-4171


_I









William Puller
Pinellas County Solid Waste
2800 110th Ave., N.
St. Petersburg FL 33716-
813/892-7565

Keith Ray
Ray Properties
1112 Washington Ave.
Winter Park FL 32789-
407/628-0805

Richard Roberts
Hayden-Wegman, Inc.
5114 Okeechobee Blvd.
West Palm Beach FL 33417-
407/741-0444

Walker Roberts
Roberts & Hice
4350 W. Cypress St., #411
Tampa FL 33607-
813/873-3633

Richard Rocco
Suwannee River W.M.D.
Route 3, Box 64
Live Oak FL 32060-
904/362-1001

Edye Rowell
Procter & Gamble Cellulose
Route 3, Box 260
Perry FL 32347-
904/584-0104

Robert Rudd
City of Largo
P.O. Box 296
Largo FL 34649-
813/587-6718


Ann Rye
Polk Co. Extension Service
1702 Highway 17, S.
Bartow FL 33830-
813/533-0765

David Sabot
Brown, Killgore, et al
201 S. Orange Ave., #900
Orlando FL 32801-
407/425-1020

M. Susan Sacco
Broad & Cassel
1051 Winderley Place
Maitland FL 32751-
407/660-8984

Sam Sawyer
The Crom Corporation
250 SW 36th Terrace
Gainesville FL 32607-
904/372-3436

Frank Schmoll
MacDill AFB
56C56 1DEE
MacDill AFB FL 33608-
813/830-4467

Doug Schwartz
Westinghouse Bayside Communities
9200 Bonita Beach Rd., #101
Bonita Springs FL 33923-
813/947-2600

Donald Sessions
Florida D.E.R.
7451 Golf Course Blvd.
Punta Gorda FL 33982-
813/639-5133


1









Eric Shafer
Leisey Shell Corp.
P.O. Box 7240
Sun City FL 33586-
813/645-3068


Benjamin Shirley
City of St. Petersburg Sanitation
P.O. Box 2842
St. Petersburg FL 33731-
813/893-7960

Robert Sigmond
Pasco Co. Government
7536 State Street
New Port Richey FL 34654-
813/847-8145

James Slater
Zom Properties, Inc.
2269 Lee Rd.
Winter Park FL 32789-
407/644-6300

Pamela Smith
Florida Power Corp.
3201 34th Street, S.
St. Petersburg FL 33711-
813/866-5777

Barry Somerstein
Ruden, Barnett
P.O. Box 1900
Ft. Lauderdale FL 33302-
305/527-2405

Cindy Spittler
Radin Corporation
50 Century Blvd., #300
Nashville TN 37214-
615/885-4281


Edwin Stacker
Ruden, Barnett, et al
P.O. Box 1900
Ft. Lauderdale FL 33302-
305/527-2411

Ira Standridge
City of Lake City
P.O. Box 1687
Lake City FL 32056-
904/752-2031

Frank Stanonis
Fowler White, et al
501 E. Kennedy Blvd., #1700
Tampa FL 33602-
813/228-7411

Frank L. Stanonis
University of Southern Indiana
8600 University Blvd.
Evansville IN 47712-
812/464-1977

Jeffrey Steinsnyder
Manatee Co. Attorney's Office
P.O. Box 1000 Suite 969
Bradenton FL 34206-
813/745-3750

George Stollard
Broward Co. Solid Waste Mgmt.
200 Park Central Blvd., S., #3
Pompano Beach FL 33064-
305/968-3860

Arleen Suarez
Pinellas County
315 Court Street
Clearwater FL 34646-
813/462-3251









Daniel Taylor
County Attorney's Office
115 S. Andrews Ave., Rm. 423
Ft. Lauderdale FL 33301-
305/357-7600

George Thomas
Atlanta Testing & Engineering
P.O. Box 5527
Lakeland FL 33807-
813/644-1337

Pamela Thomas
Environmental Science & Engineer.
P.O. Box 1703
Gainesville FL 32606-
904/332-3318

Penny Thompson
I.F.A.S.
P.O. Box 308
Bunnell FL 32110-
904/437-3122

Thomas Todd, Jr.
Lykes Brothers, Inc.
7 Lykes Rd.
Lake Placid FL 33852-
813/465-4127

Tony Tripi
Omni Environmental, Inc.
5788 A1A South
St. Augustine FL 32084-
904/471-8628

Duane Truitt
Delta Environmental Consultants
4200 W. Cypress St., #500
Tampa FL 33607-
813/289-5218


Elizabeth Trundle
Becker, Poliakoff & Streitfeld
One N. Dale Mabry Hwy., #950
Tampa FL 33609-
813/874-7550

Steven Vest
Dominick & Dominick, Inc.
20517 Woodbridge Dr.
Boca Raton FL 33434-
407/994-3200

Cass Vickers
Messer, Vickers, Caparello, et al
P.O. Box 1876
Tallahassee FL 32302-
904/222-0720

Greg Vine
Venice Area Chamber of Commerce
257 Tamiami Trail, N.
Venice FL 34285-
813/488-2236

Herschel T. Vinyard, Jr.
Smith & Hulsey
1800 First Union Nat'l. Bank Tower
Jacksonville FL 32201-3315
904/359-7700

David Walker
Pinellas Co. Planning Dept.
14 S. Fort Harrison Ave.
Clearwater FL 34616-
813/462-4751

Edward Ward
EMCON Associates
205 US Highway One
Juno Beach FL 33408-
407/624-6103









Wayne Weaver
Board of County Commissioners
110 N. Apopka Ave., Rm.251
Inverness FL 32650-
904/726-8500

Leo Weinberg
Brown & Caldwell Consultants
201 E. Pine St., #1416
Orlando FL 32801-
407/422-0711

Gary Wheeler
Indian River County
1840 25th St.
Vero Beach FL 32960-
407/567-8000


David Wilcox
Manatee Co. Solid Waste
P.O. Box 711
Bradenton FL 34205-
813/746-2136

Thomas Wisdo
WMI Urban Services
801 N. Armenia
Tampa FL 33609-
813/253-0959

David Woods
Lee County
P.O. Box 398
Ft. Myers FL 33902-
813/335-2235


I




University of Florida Home Page
© 2004 - 2010 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated October 10, 2010 - - mvs