Title: 1985 Environmental Permitting Short Course With a List of All Registrants, Tentative Course Schedule and an Evaluation Form
CITATION THUMBNAILS PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/WL00004271/00001
 Material Information
Title: 1985 Environmental Permitting Short Course With a List of All Registrants, Tentative Course Schedule and an Evaluation Form
Physical Description: Book
Language: English
 Subjects
Spatial Coverage: North America -- United States of America -- Florida
 Notes
Abstract: Jake Varn Collection - 1985 Environmental Permitting Short Course With a List of All Registrants, Tentative Course Schedule and an Evaluation Form (JDV Box 89)
General Note: Box 19, Folder 5 ( Chamber Growth Management - Water Wars - 1991 ), Item 5
Funding: Digitized by the Legal Technology Institute in the Levin College of Law at the University of Florida.
 Record Information
Bibliographic ID: WL00004271
Volume ID: VID00001
Source Institution: Levin College of Law, University of Florida
Holding Location: Levin College of Law, University of Florida
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.

Full Text







r THE
FLORIDA RECEIVED JAN 9 1985
CHAMBER
January 8, 1985

Jake Varn
Carlton, Fields Law Firm
Post Office Drawer 190
Tallahassee, Florida 32302
Dear Jake:
We're pleased to announce that The Florida Chamber's "1985
Environmental Permitting Short Course" has been filled.
Enclosed please find the following:
(1) A list of all registrants for the short-course as
of January 4.
(2) A list of registrants which have been assigned
to your coursess.
(3) A tentative course schedule indicating the times
courses are to be taught.
(4) An evaluation form to be filled out by each short-course
participant.
If anything about the course schedule presents a problem for you,
please call me immediately at (904) 222-7535. It's possible I
can make some last minute adjustments.
Most of you have already submitted your course outlines. Those
of you who haven't will have been "nagged" by Carol McRae or myself
by the time you receive this letter.
If you need room reservations or plan to use audio-visual equipment,
please notify Carol McRae if you have not already done so.
Many of you have clients or friends who plan to attend the short-
course. If you wish to be seated near them during the dinner
event, please call Linda Barrentine at (904) 222-7535 or (904)
224-7962 and she will make the necessary arrangements. Otherwise
seating will be open.
The apparent success of our first try at the seminar business is
primarily due to the quality of instructors and we realize that.
Thank you once again for your help.
Si erel

rules B. Littlejohn

136 S. BRONOUGH STREET P.O. BOX 11309 TALLAHASSEE, FLORIDA 32302 (904) 222-2831






Full Registration List


00001 RICHARD F. ABLES E. I. DuPont

00002 JAMES F. ADAMS Adams Engineering Associates, Inc.

00003 RICHARD N. ANDERSEN Soil & Material Engineers

088004 REECE ANDREWS Shell Oil Company

00005 KEITH APPENZELLER Post, BucKley, Schuh & Jernigan

80006 RONALD N. ARMSTRONG Camp, Dresser & McKee, Inc.

00007 KEVIN ATKINS Ecolmpact, Inc.

00008 WILLIAM P. BAHLKE Heidt & Associates, Inc.

80009 PETER BAKER Cason and Henderson

0008810 EDWARD D. BAKER, SR. Bloom Properties

00811 ED BARBER Florida Sugar Cane League

00812 J. M. BARETINCIC IMC

00013 CLIFFORD BARKSDALE Collier Enterprises

00014 WALTER BARNES Juice Bowl Products, Inc.

08815 C. GUY BATSEL Batsel & McKinley

00816 JAMES S. BAYS Ecolmpact, Inc.

00017 JOHN BEALL, JR. St. Joe Paper Company

00018 RICHARD J. BEDARD CH2M Hill

00019 PAUL BEHRENS Florida Power Corporation

00020 W. E. BENJAMIN Anchor Engineering

00821 CARL A. BERTOCH Bertoch & Mann, P.A.

00022 CHARLES D. BLUME Apalachee Regional Planning Council

00823 BETSY BOWMAN Hopping, Boyd, Green & Sams

0888024 MARK E. BRIMHALL E. I. DuPont

00025 THOMAS M. BRONDSTETTER Burnett & Brondstetter, P.A.

00026 GEORGE S. BROOKSHIRE Atlantic National Bank

00027 ENOLA T. BROWN Lawson,McWhirter,Grandoff & Reeves

88028 BRENDA BUCHAN Fla. Department of Commerce








88029 JIM BUNDY BCM Converse, Inc.

000838 IGNACIO BUNSTER

88031 MARIO BUSACCA Kennedy Space Center

88832 HARVEY H. BUSH, JR., P.E. Waste Management, Inc.

88833 J. B. BUTLER, P.E. J. B. Butler and Associates, inc.

00834 JORGE CAMERO Darby & Way

88835 THOMAS P. CARLOS

88836 JOHN T. CARMODY, JR. Gunster, YoaKley, Criser & Stewart

88037 JIM CARR AmeriFirst Development Corp.

88838 RORY P. CAUSSEAUX Chance, Eng & Denman, Inc.

80039 WILEY M. CAUTHEN Fla. Gas Transmission/Transgulf Pipeline

00848 GERALD L. CHANCELLOR Florida Land Co.

80841 MICHAEL D. CHIUMENTO Chiumento & Associates, P.A.

88842 MORRIS M. CLARK Biskervill -Donovan Eng.

88843 CHARLES B. CLARK The Haskell Company

00044 RICHARD A. COATES, P.E. City of N. Miami Beach

88845 TONI C. COLLINS Florida Department of Commerce

00046 WALTER COLLINS Arvida Corp.

88847 R. SCOTT CONFER Gulfstream Land & Development Corp.

08848 RICHARD A. CONNELL Scottys, Inc.

08849 DAVID L. COOK Young,Van Assenderp, Varnadoe & Benton

88858 DR. WILLIAM COOPER, III EarthChem, Inc.

88851 JERRY B. COX Alton Packaging Corporation

88852 TILFORD C. CREEL S. Florida Water Management District

88853 KENNETH C. CROOKS Nabors, Potter, McClelland, et al

88054 GILBERT CUBBAGE Bardmoor Properties

88855 W. JIMMY DAIL United Technologies-Pratt & Whitney

88056 KRIS A. DANE, P.E. Coastal Engineering Consultants, Inc.

88057 DUY ZWEE DAO Post, Buckley, Schuh & Jernigan, Inc.









00058 R. D. DARLEY Florida Rock Industries, Inc.

0008859 RICHARD DAVENPORT AmeriFirst Development Corp.

00860 DOUG DAVIS Lake City Chamber of Commerce

00061 JACK DAVIS Dept. of Transportation

80062 DAVID J. DECKER, P.E. Gee & Jenson Engineers

00063 STEPHEN J. DEMKO IMC

00064 TONY DIEZ Burnt Store Marina

00065 DAVID L. DOUGLAS Ink Engineering

88066 ROSE DRYE Collins Realty/Collins Const.

00067 TIM DURHAM Wilson, Miller, Barton, Soll & Peek

80068 F. C. EDMONDS Seaboard System Railroad

80069 DAVID EDWARDS Ralph D. Denuzzio & Assoc.

00878 HARRY S. ELY Manatee Co. Public Transportation Dept.

00071 EUGENE C. ENGMAN, AICP Adley Associates, Inc.

00872 KEVIN L. ERWIN Consulting Ecologist

80073 THOMAS P. EVANS Shackleford, Farrior, Stallings & Evans

00074 ROBERT E. FARNER Hall, Farner & Assoc., Inc.

00875 MARK D. FARRELL S.W. Florida Water Mgt. District

00076 RICHARD M. FARREL Bardmoor Properties

00077 BRAD FAUSNACHT Bussen Engineering Group, Inc.

80078 JEFFREY C. FAWSETT, P.E. Jeffrey C. Fawsett, P.E.

00079 DAVID M. FEE, JR. McCune, Hiaasen, Crum, et al

00080 JERRY FLETCHER Bayland Investment

00081 SARA FOTOPULOS Hill Co. Environmental Protection Comm.

00082 ELLEN FOURNIER Florida Department of Commerce

00083 FRANK Z. FRIEDMANN, JR. Rogers, Towers, et al

00084 ALLEN FRYE Allen Frye & Assoc., P.A.

00085 RICHARD E. GENTRY Florida HomeBuilders Association










00886

88867

88888






88892
00092

08093

00094

88895

880096

00097

88898

00099

00 100

001801

00102

00103

00104

800105

88106

00107

00188

08109

00110

00111

00112

00113

00 114


DENNIS E. GILKEY Bonita Bay Properties

RAYMOND GILLEY Florida Department of Commerce

SCOTT GLAUBITZ, P.E. Hole, Montes & Assoc.

JONATHAN GOTWALD C. Fred Deuel & Assoc.

ROBERT G. GOUGH Ervin, Varn, Jacobs, Odom & Kitchen

NANCY MALLEY GRAHAM Steel, Hector, Davis, Burns & Middleton

RON GRANT Moorhead Engineering Co.

PHILIP GRAZHOFF Honigman, Miller, Schwartz & Cone

RIDLEY P. GUILLOT Dow Chemical, U.S.A.

MARK E. HAEDICKE Florida Gas Transmission

JUANICE M. HAGAN Killearn Properties, Inc.

TOXEY A. HALL Heldt & Associates, Inc.

PETER C. HALLOCK First Coast Planning (k Engineering, Inc.

CINDY HALSEY OKaloosa County Mosquito Control

BONNIE M. HAMM

PATRICIA HARDEN Reedy Creek Improvement District

FRED W. HARDEN Reedy Creek Improvement District

GREGG E. HARKNE3S Florida Kuys Aqueduct Authority

JIMMY D. HARP Florida Gas Transmission Co.

ALICE F. HARRIS Environmental Protection Systems, Inc.

GEORGE A. HAUGHNEY, P.E. Cooper City Utilities

DR. ERIC J. HEALD Tropical Biolndustries, Inc.

BARBARA HENDERSON Collier Enterprises

DONALD L. HENDRIX Golden Gem Growers, Inc.

ROBERT L. HENIGAR Henigar & Ray Engineering Assoc.

JOHN L. HERRICK City of Dunedin

JOHN W. HEUER S.W. Florida Water Management District

BARBARA A. HOAGLAND Apalachee Regional Planning Council

A. L. "JUDGE" HOLMES CF Industries, Inc.








00115 M. P. HORRELL Ebasco Services, Inc.

00116 DAVID W. HORVITZ Hollywood, Inc.

00117 PETER G. HUBBELL S.W. Florida Water Mgt. District

00118 BILL HUNTER Assn.of Florida Community Developers

00119 DAVE JAMES Container Corporation of America

00120 R. SKEET JERNIGAN Hollywood, Inc.

00121 W. A. JOHNSON Broward Davis & Assoc., Inc.

00122 MEL KEEVER M. J. Stavola Industries

00123 PETER C. KELLIHER, P.E. Reynolds, Smith & Hills

80124 PETER E. KENT Wendel, Kent & Company

00125 REESE H. KESSLER, JR. Bussen Engineering Group, Inc.

00126 STEVEN KLECKA, P.E. S. K. Engineering

00127 SOPHIE KLEINSCHMIDT Exxon Company, U.S.A.

00128 RUSSELL P. KLIER, P.E. Sarasota County Environmental Services

00129 DONALD L. KNAPP Palm Beach Co. Engineering Dept.

00130 JEREMY KRAFT

00131 CAROLYN KULWICKI Post, Buckley,Schuh & Jernigan, Inc.

00132 MARY A. KUMPE S.W. Florida Water Management District

00133 RONALD C. LaFACE Roberts Law Firm

00134 CALVIN LANDAU General Development Corp.

00135 JOHN C. LANDON, P.E. Tampa Bay Engineering, Inc.

00136 FREDERICK W. LEONHARDT Leonhardt, Upchurch & Parsons

00137 JOSE "PEPE" LOPEZ United States Sugar Corporation

00138 DAVID M. LOVAS Design Engineering Consultants, Inc.

00139 ELIZABETH LOWREY Honigman, Miller, Schwartz & Cone

80140 RAY L. LYERLY Lyerly & Associates

00141 D. K. MAAS Seaboard System Railroad

00142 ROSS MacGILLIURAY Goldberg Zoino & Assoc.

00143 GEORGE MacWICKER Southern Bell










00144 SHAWN MACKINTYRE Burnt Store Marina

00145 HUNG T. MAI, P.E. The Stewart Corp., Engineers

80146 REINARDO MALAVE Bowyer-Singleton & Assoc.

00147 JAMES J. MALLETT James J. Mallett, P.E., P.A.

00148 CHARLES A. MARTIN Exxon Company, U.S.A.

00149 PETE MASANOW Deer Run Management, Inc.

00150 JOSE L. MASEDA Howard Needles Tammen & Bergendoff

00151 STEVEN MASSON AmeriFirst Development

00152 DR. R. S. MAURAL General Development Corp.

00153 KEVIN McADAMS Hutcheon Engineers

00154 WILLIAM C. McANLY, P.E. Wm. C. McAnly, P.E.

00155 SUSAN McDONALD Rogers, Towers, et al

00156 JERRY McGUIRE Baskerville-Donovan Engineers

00157 MURPHY B. McLEAN McLean Development, Inc.

00158 JACK McNULTY BasKerville-Donovan Engineers

00159 JOHN W. MESHAD Syfrett, Meshad, Resnick & Lieb

00160 WILLIAM D. MEYER City of Port Orange

00161 HARLOW MIDDLETON City of Mount Dora

00162 JOHN H. MILLICAN Buckeye Cellulose

00163 JAMES D. MIMS Withlacoochee Regional Planning Council

00164 DANA D. MINERVA Senate Natural Resources Committee

80165 THOMAS A. MIXON, P.E. Mandarin Utilities, Inc.

00166 JO JO MONCHICK Monchick Assoc.Landscape Architects

00167 NIGEL E. MORRIS Agricultural Management Services

00168 MARK B. MORTON Sunmark Communities Corp.

88169 THOMAS M. MOSES Reedy Creek Improvement District

00178 H. N. MOWRY Seaboard System Railroad

00171 WILLIAM G. MOY Sea World of Florida










00172 RULON D. MUNNS Bogin, Munns, Munns & Simon

00173 IVAN NANCE Beker Phosphate Corp.

00174 MICHAEL NOEL Technos, Inc.

00175 ROBERT NORD, P.E. Mandarin Utilities, Inc.

00176 JOHN NORRIE Manatee Co. Public Transportation Dept.

00177 CATHERINE OLWERT Rogers, Towers, et al

00178 THOMAS P. OXFORD Zellars-Williams Company

80179 JAMES R. PALMER DeWolf, Ward & Morris, P.A.

00180 THOMAS J. PALMIERI Mobil Land Development Corp.

00181 W. JEFFREY PARDUE Florida Power Corporation

00182 EARL B. PARSONS, JR. Gulf Power Company

00183 R. Y. PATTERSON, JR. Florida Gas Transmission Co.

00184 RAYMOND A. PAVELKA Mariner Properties, Inc.

00185 ROBERT H. PENN Walt Disney World Co.

00186 WILLIAM A. PITT, JR. Post,Buckley, Schuh & Jernigan, Inc.

00187 JAMES PORTER Squirir, Sanders & Dempsey

00188 LORRAINE PRAAY J. K. Stuart

00189 ALFRED J. PRELL Tropicana Products, Inc.

00190 DEBORAH A. PURCELL IMC

00191 NATHAN PUTCHAT, P.E. Nathan Putchat Associates, P.A.

00192 FERN RECIO N.W. Florida Water Management Dist.

00193 JOHN A. REDMOND Allen Engineering, Inc.

80194 BILL REICHEL Florida Power & Light

00195 MICHAEL REILLY Horticultural Systems, Inc.

00196 JERRY A. RHINEBERGER Moore McCormack Cement

00197 DR. NORMAN RICHARDS U.S. E.P.A.

00198 GARY S. ROBERTS Florida Power Corporation

00199 LARRY A. ROBERTS Wantman & Associates, Inc.









00200 ARMANDO RODRIGUEZ Conserv, Inc.

00201 GUILLERMO A. RODRIGUEZ City of LaKeland

00202 R. A. ROMNES Jacksonville Kraft Paper Co.

00203 JOHN ROPER Ben Hill Griffin Citrus Co.

00204 DR. PETER C. ROSENDAHL Florida Phosphate Council

00205 PHYLLIS SAARINEN League of Women Voters

00206 PAUL SANBORN Goldberg Zoino & Assoc.

00207 CYNTHIA SAWYER Container Corporation of America

00208 MICHAEL SAYLOR BHR Planning Group, Inc.

00209 W. A. "BILL" SCHIMMING CF Industries, Inc.

00210 MICHAEL SCHNEIDER City of Tallahassee

00211 JAMES E. SCHOOL CH2M Hill

00212 EDWARD A. SCHRANK Law Offices of Edward A. Schrank, P.A.

00213 AAGE G. SCHRODER, P.E. Alachua Co. Public Works Dept.

00214 TONY SEGRETO City of Mount Dora

00215 DR. ASHOK N. SHAHANE Florida Dept. of Agriculture

00216 KENNETH N. SHARITZ American Cyanamid

00217 JUANITA SHEARER City of Miami

00218 RALPH E. SHEPARD Florida Mining & Materials Corp.

00219 PHILIP SHERLOCK Damws & Moore

00220 GEORGE SIEBERN Allen Engineering, Inc.

00221 DAVID SILVERSTEIN Agricultural Mgmt. Services

00222 A. CHESTER SKINNER, III Regency Square Properties, Inc.

00223 CLINTON SMITH I.T.T. Community Development Corp.

00224 STEVE SNOBERGER Williams, Hatfield & Stoner, Inc.

08225 ALAN SOSNOW Port Everglades Authority

00226 JAMES M. SOUTHALL City of Panama City

00227 HELEN T. SPOHRER Plantation Realty, Inc.

00228 PHILLIP A. STEADHAM Agrico Chemical Co.









00229 LLOYD STEBBINS Reynolds, Smith and Hills

80230 WILLIAM H. STEPHENSON City of Cocoa

800231 REDDING STEVENSON AmeriFirst Development

00232 ROBERT STEWART Post, Buckley, Schuh & Jernigan, Inc.

00233 CLARK A. STILLWELL Tucker, Brannen, Blanchard & Stillwell

00234 SUZANNE STOKER Advanced Construction Tech. Services

88235 MARK A. STOKES Henigar & Ray Engineering Assoc.

88236 DARREN L. STOWE Diaz, Seckinger & Assoc., Inc.

800237 JACOB F. STOWERS, III Pinellas Co. Dept. of Environ. Mgt.

88238 GREGORY L. TATE CH2M Hill

88239 BOB TAYLOR Haskell Company

88248 LEWIS W. TAYLOR St. Joe Paper Company

88241 RICHARD F. THOMAS Gahagan & Bryant Assoc.

88242 FRED R. THOMPSON Baskerville-Donovan Engineers

88243 ALLYN C. TIDBALL, P.E. Patterson Enterprises

88244 JOHN F. TOLSON, JR. Florida Rock Industries, Inc.

88245 AGNES E. TORRENCE E. T. Torrence, Consulting Eng.

00246 E. THOMAS TORRENCE E. T. Torrence, Consulting Eng.

800247 LOUIS R. TORTORA Camp, Dresser & McKee

88248 JESSE M. TREMAINE J. B. Butler and Associates, Inc.

88249 LOUISE E. TUDZAROV Ruden, Barnett, McClosky, et al

88258 TODD T. TURRELL Coastal Engineering Consultants

88251 MARY M. VIATOR Caldwell, Pacetti, Barrow & Salisbury

88252 WAYNE C. VOIGT Senate Natural Resources Committee

880253 RICK WALKER Bowyer-Singleton & Assoc. Inc.

88254 W. WARREN WANKELMAN Wankelman & Associates

88255 DOUGLAS A. WARD Rogers, Towers, et al

88256 STEVEN WASSON King Engineering Associates,Inc.

88257 EDWARD B. WATERS Post, Buckley, Schuh & Jernigan, Inc.









80258 RONALD L. WEAVER Arky,Freed,Stearns,Watson,Greer,Weaver

88259 ALAN WHIDBY House Natural Resources Committee

88268 W. BRUCE WHITE Henigar & Ray Engineering Assoc.

00261 JAMES C. WIDMAN, P.E. Charlotte Engineering & Surveying, Inc.

80262 MACK R. WILCOX, JR. Gulfstream Land & Development Corp.

00263 JOHN WILEY MonSanto

00264 WYNNELLE WILSON Florida Department of Commerce

00265 JAMES M. WINTER, P.E. Seminole Engineering, Inc.

80266 BRUCE C. WIRTH S.W. Florida Water Management District

88267 R. DUKE WOODSON St. Johns River Water Management Dist.

88268 LARRY WORTH United States Sugar Corporation

80269 JOHN S. YEEND, P.E. Gee & Jenson

88278 PAT YOUNG Casson Engineering Co.

00271 BRADFORD YOUNG Mangrove Systems, Inc.

00272 LYNN YUHR TECHNOS, INC.

88273 PETE ZAHN Baskerville-Donovan Eng.

00274 WILLIAM ZEGEL Water & Air Research









O. Case Study of a Major Hesidential Development

RONALD N. ARMSTRONG Camp, Dresser & McKee, Inc.

KEVIN ATKINS Ecolmpact, Inc.

WILLIAM P. BAHLKE Heidt & Associates, Inc.

PETER BAKER Cason and Henderson

C. GUY BATSEL Batsel & McKinley

JOHN BEALL, JR. St. Joe Paper Company

RICHARD J. BEDARD CH2M Hill

W. E. BENJAMIN Anchor Engineering

CARL A. BERTOCH Bertoch & Mann, P.A.

IGNACIO BUNSTER

JOHN T. CARMODY, JR. Gunster, Yoakley, Criser & Stewart

JIM CARR AmeriFirst Development Corp.

RORY P. CAUSSEAUX Chance, Eng & Denman, Inc.

GERALD L. CHANCELLOR Florida Land Co.

MICHAEL D. CHIUMENTO Chiumento & Associates, P.A.

RICHARD A. COATES, P.E. City of N. Miami Beach

R. SCOTT CONFER Gulfstream Land & Development Corp.

DAVID L. COOK Young,Van Assenderp, Varnadoe & Benton

KRIS A. DANE, P.E. Coastal Engineering Consultants, Inc.

DUY ZWEE DAO Post, Buckley, Schuh & Jernigan, Inc.

RICHARD DAVENPORT AmeriFirst Development Corp.

DOUG DAVIS Lake City Chamber of Commerce

ROSE DRYE Collins Realty/Collins Const.

EUGENE C. ENGMAN, AICP Adley Associates, Inc.

KEVIN L. ERWIN Consulting Ecologist

ROBERT E. FARNER Hall, Farner & Assoc., Inc.

JEFFREY C. FAWSETT, P.E. Jeffrey C. Fawsett, P.E.

DAVID M. FEE, JR. McCune, Hiaasen, Crum, et al

JERRY FLETCHER Bayland Investment









ALLEN FRYE Allen Frye & Assoc., P.A.

RICHARD E. GENTRY Florida HomeBuilders Association

NANCY MALLEY GRAHAM Steel, Hector, Davis, Burns & Middleton

PHILIP GRAZHOFF Honigman, Miller, Schwartz & Cone

JUANICE M. HAGAN Killearn Properties, Inc.

TOXEY A. HALL Heidt & Associates, Inc.

BONNIE M. HAMM

FRED W. HARDEN Reedy Creek Improvement District

GREGG E. HARKNESS Florida Keys Aqueduct Authority

ALICE F. HARRIS Environmental Protection Systems, Inc.

DR. ERIC J. HEALD Tropical Biolndustries, Inc.

BARBARA HENDERSON Collier Enterprises

ROBERT L. HENIGAR Henigar & Ray Engineering Assoc.

BARBARA A. HOAGLAND Apalachee Regional Planning Council

DAVID W. HORVITZ Hollywood, Inc.

BILL HUNTER Assn.of Florida Community Developers

R. SKEET JERNIGAN Hollywood, Inc.

REESE H. KESSLER, JR. Bussen Engineering Group, Inc.

STEVEN KLECKA, P.E. S. K. Engineering

RUSSELL P. KLIER, P.E. Sarasota County Environmental Services

MARY A. KUMPE S.W. Florida Water Management District

RONALD C. LaFACE Roberts Law Firm

JOHN C. LANDON, P.E. Tampa Bay Engineering, Inc.

FREDERICK W. LEONHARDT Leonhardt, Upchurch & Parsons

GEORGE MacWICKER Southern Bell

HUNG T. MAI, P.E. The Stewart Corp., Engineers

STEVEN MASSON AmeriFirst Development

SUSAN McDONALD Rogers, Towers, et al

JERRY McGUIRE BasKerville-Donovan Engineers









URPHY B. McLEAN McLean Development, Inc.

ACK McNULTY Baskerville-Donovan Engineers

ILLIAM D. MEYER City of Port Orange

ARLOW MIDDLETON City of Mount Dora

AMES D. MIMS Withiacoochee Regional Planning Council

ARK B. MORTON Sunmark Communities Corp.

ULON D. MUNNS Bogin, Munns, Munns & Simon

ATHERINE OLWERT Rogers, Towers, et al

AMES R. PALMER DeWolf, Ward & Morris, P.A.

HOMAS J. PALMIERI Mobil Land Development Corp.

AYMOND A. PAVELKA Mariner Properties, Inc.

ATHAN PUTCHAT, P.E. Nathan Putchat Associates, P.A.

ARRY A. ROBERTS Wantman & Associates, Inc.

HYLLIS SAARINEN League of Women Voters

ICHAEL SAYLOR BHR Planning Group, Inc.

ICHAEL SCHNEIDER City of Tallahassee

4GE G. SCHRODER, P.E. Alachua Co. Public Works Dept.

ONY SEGRETO City of Mount Dora

R. ASHOK N. SHAHANE Florida Dept. of Agriculture

.CHESTER SKINNER, III Regency Square Properties, Inc.

LINTON SMITH I.T.T. Community Development Corp.

VMES M. SOUTHALL City of Panama City

ELEN T. SPOHRER Plantation Realty, Inc.

EDDING STEVENSON AmeriFirst Development

LARK A. STILLWELL Tucker, Brannen, Blanchard & Stillwell

4RK A. STOKES Henigar & Ray Engineering Assoc.

4RREN L. STOWE Diaz, Seckinger & Assoc., Inc.

COB F. STOWERS, III Pinellas Co. Dept. of Environ. Mgt.

RED R. THOMPSON Baskervi le-Donovan Engineers










LOUISE E. TUDZAROV Ruden, Barnett, McClosKy, et a)

TODD T. TURRELL Coastal Engineering Consultants

RICK WALKER Bowyer-Singleton & Assoc. Inc.

W. WARREN WANKELMAN Wankelman & Associates

DOUGLAS A. WARD Rogers, Towers, et al

RONALD L. WEAVER Arky,Freed,Stearns,Watson,Greer,Weaver

ALAN WHIDBY House Natural Resources Committee

W. BRUCE WHITE Henigar & Ray Engineering Assoc.

MACK R. WILCOX, JR. Gulfstream Land & Development Corp.

BRUCE C. WIRTH S.W. Florida Water Management District

R. DUKE WOODSON St. Johns River Water Management Dist.

LYNN YUHR TECHNOS, INC.

PETE ZAHN Baskerville-Donovan Eng.

WILLIAM ZEGEL Water & Air Research

. count ----- COUNT FOR 0 = "Y"
COUNT 00181







D. GrouundwaLtr Dischacrgt Per~itb


RICHARD F. ABLES E. I. DuPont

RICHARD N. ANDERSEN Soil & Material Engineers

REECE ANDREWS Shell 1il Company

RONALD N. ARMSTRONG Camp, Dresser & McKee, Inc.

ED BARBER Florida Sugar Cane League

JAMES S. BAYS Ecolmpact, Inc.

JIM BUNDY BCM Converse, Inc.

HARVEY H. BUSH, JR., P.E. Waste Management, Inc.

WILEY M. CAUTHEN Fla. Gas Transmission/Transgulf Pipeline

DR. WILLIAM COOPER, III EarthChem, Inc.

W. JIMMY DAIL United Technologies-Pratt & Nhitney

ROSE DRYE Collins Realty/Collins Const.

TIM DURHAM Wilson, Miller, Barton, Soil & Peek

DAVID EDWARDS Ralph D. Denuzzio & Assoc.

ROBERT E. FARNER Hall, Farner & Assoc., Inc.

BRAD FAUSNACHT Bussen Engineering Group, Inc.

SARA FOTOPULOS Hill Co. Environmental Protection Comm.

SCOTT GLAUBITZ, P.E. Hole, Montes & Assoc.

RIDLEY P. GUILLOT Dow Chemical, U.S.A.

MARK E. HAEDICKE Florida Gas Transmission

CINDY HALSEY Okaloosa County Mosquito Control

PATRICIA HARDEN Reedy Creek Improvement District

JIMMY D. HARP Florida Gas Transmission Co.

ALICE F. HARRIS Environmental Protection Systems, Inc.

GEORGE A. HAUGHNEY, P.E. Cooper City Utilities

DONALD L. HENDRIX Golden Gem Growers, Inc.

JOHN L. HERRICK City of Dunedin

JOHN W. HEUER S.W. Florida Water Management District

A. L. "JUDGE" HOLMES CF Industries, Inc.










M. P. HORRELL Ebasco Services, Inc.

R. SKEET JERNIGAN Hollywood, Inc.

W. A. JOHNSON Broward Davis & Assoc., Inc.

MEL KEEVER M. J. Stavola Industries

PETER C. KELLIHER, P.E. Reynolds, Smith & Hills

MARY A. KUMPE S.W. Florida Water Management District

RONALD C. LaFACE Roberts Law Firm

JOHN C. LANDON, P.E. Tampa Bay Engineering, Inc.

DAVID M. LOVAS Design Engineering Consultants, Inc.

ELIZABETH LOWREY Honigman, Miller, Schwartz & Cone

RAY L. LYERLY Lyerly & Associates

D. K. MAAS Seaboard System Railroad

GEORGE MacWICKER Southern Bell

PETE MASANOW Deer Run Management, Inc.

SUSAN McDONALD Rogers, Towers, et al

HARLOW MIDDLETON City of Mount Dora

JOHN H. MILLICAN BucKeye Cellulose

JAMES D. MIMS Withlacoochee Regional Planning Council

DANA D. MINERVA Senate Natural Resources Committee

THOMAS A. MIXON, P.E. Mandarin Utilities, Inc.

H. N. MOWRY Seaboard System Railroad

WILLIAM G. MOY Sea World of Florida

IVAN NANCE BeKer Phosphate Corp.

MICHAEL NOEL Technos, Inc.

THOMAS P. OXFORD Zellars-Williams Company

R. Y. PATTERSON, JR. Florida Gas Transmission Co.

WILLIAM A. PITT, JR. Post,Buckley, Schuh & Jernigan, Inc.

JAMES PORTER Squirir, Sanders & Dempsey












ALFRED J. PRELL Tropicana Products, Inc.

DEBORAH A. PURCELL IMC

JOHN A. REDMOND Allen Engineering, Inc.

BILL REICHEL Florida Power & Light

ARMANDO RODRIGUEZ Consery, Inc.

JOHN ROPER Ben Hill Griffin Citrus Co.

DR. PETER C. ROSENDAHL Florida Phosphate Council

CYNTHIA SAWYER Container Corporation of America

N. A. "BILL" SCHIMMING CF Industries, Inc.

JAMES E. SCHOOL CH2M Hill

EDWARD A. SCHRANK Law Offices of Edward A. Schrank, P.A.

TONY SEGRETO City of Mount Dora

DR. ASHOK N. SHAHANE Florida Dept. of Agriculture

KENNETH N. SHARITZ American Cyanamid

RALPH E. SHEPARD Florida Milning & Materials Corp.

STEVE SNOBERGER Williams, Hatfield & Stoner, Inc.

PHILLIP A. STEADHAM Agrico Chemical Co.

LLOYD STEBBINS Reynolds, Smith and Hills

ROBERT STEWART Post, Buckley, Schuh & Jernigan, Inc.

GREGORY L. TATE CH2M Hill

LEWIS N. TAYLOR St. Joe Paper Company

AGNES E. TORRENCE E. T. Torrence, Consulting Eng.

LOUIS R. TORTORA Camp, Dresser & McKee

JESSE M. TREMAINE J. B. Butler and Associates, Inc.

TODD T. TURRELL Coastal Engineering Consultants

MARY M. VIATOR Caldwell, Pacetti, Barrow & Salisbury

STEVEN WASSON King Engineering Associates,inc.

EDWARD B. WATERS Post, Buckley, Schuh & Jernigan, Inc.












W. BRUCE WHITE Henigar & Ray Engineering Assoc.

WYNNELLE WILSON Florida Department of Commerce

JAMES M. WINTER, P.E. Seminole Engineering, Inc.

PAT YOUNG Casson Engineering Co.

LYNN YUHR TECHNOS, INC.

WILLIAM ZEGEL Water & Air Research

COUNT FOR D = "Y"
COUNT = 00091






EVALUATION FORM
1985 Short-Course on Environmental Permitting
(Florida Chamber of Canmerce)
Seminar Location: Tallahassee

Please complete this sheet and hand in before leaving.

1. What did you consider to be the best feature in the program presented here?



2. What did you consider to be the weakest feature in the program?



3. Check your general evaluation of overall program content:
Valuable Interesting Fair Of little value
Other (state own evaluation)

4. What suggestions do you have for improvement of the program?



5. What courses would you like to have presented at a future program related
to environmental permitting?


Directions:


Read each statement carefully and decide how you feel about it. You
may agree with same statements and disagree with others. You are
offered five possible answers to each statement. The "undecided"
answer should be circled only when you have no opinion. Circle one
number following each statement. Please answer all statements.


In regard to this seminar I feel that:

1. The objectives of this seminar
were realistic.


Strongly
Agree
5


2. I have learned more than I could 5
have on my own through reading, etc.

3. The material was presented at the 5
proper level of difficulty.

4. The resource people were well 5
prepared.

5. I was stimulated to think objec- 5
tively about the topics presented.

6. The conference roam was set up well. 5

7. The food service was good. 5

8. The lodging facilities were good. 5

9. Please state your suggestion (s) on any


Agree Undecided
4 3


of the above circled topics.


Disagree
2


Strongly
Disagree
1


10. What other subjects would you like to have presented at a future Chamber
Short-course?




AUDITORIUM
CAPACITY 400


Jan. 16
1st Series
f:40-2:55pm


Jan. 16
2nd Series
3:15-4:30pm


Jan. 16
3rd Series
4:40-5:55pm


Jan. 17
4th Series
8:20-9:30am





Jan. 17
5th Series
9:40-10:50a






Jan. 17
6th Series
11:15am-
12:30pm


DRI Review Process
Rhodes
Garretson


Surface Water Dis-
charge
Green
Lehman
Parks


Legislative Forecast

Tschinkel, Hopping,
Rhodes, Lee


Air Quality Discharge
Permits


Peter Cunningham,
Kennard Cosky


- ____ a


Solid and Hazardous
Waste Regulations

Preston, Knowles,
Gruber


Consumptive Use Permits

Blain, Maloy


*Stormwater Discharge

Wanielista, Fernandez,
Quincey


I 4 4 I I


Permit Enforcement
Procedures


Fernandez,
Smallwood


Gluckman,


Coastal Construction
Permits

Ward, Landers


Water Well Construction


'Knowles, Blain


*Surface Water Manage-
ment Permits

Parsons, Robertson,
Quincey


SI I I I,


Stormwater Discharge


Wanielista,
Quincey


Fernandez,


Groundwater D:
Permits

Varn, Knowles


discharge Consumptive Use Permits


Blain, Maloy


Coastal Construction
Permits

Ward, Landers


DRI Review Process

Rhodes, Garretson


Surface
Permits


Water Dischargi


Green, Lehman, Parks


Residential Developm nt Surface Water Dredge and Fill Solid and Hazardous Permitting and Enforce TBD
Case Study Management Permits Permits Waste Regulations ment Procedures

Varn, Parsons, Ward, Parsons, Robertson, Landers, Tucker, Preston, Knowles, Fernandez, Gluckman,
Tucker, Garretson, Quincey Dennis Gruber Smallwood
Walker

Surface Water Manage- Permit and Enforce- Groundwater Discharge TBD
Dredge and Fill ment Permits ment Procedures Permits
n Permits
Parsons, Robertson, Fernandez, Gluckman, Varn, Knowles
Landers, Tucker, Quincey Smallwood
Dennis


Industrial Expansion V\tormwater Discharge Air Quality Discharge Public Drinking Water Coastal Construction
Case Study Permits System Permits
Wanielista, Fernandez, Ward, Landers
Preston, Knowles, Quincey TBD Dykes, Bottcher
Blain, Cosky,
Hennessey


*Optional


ROOM B
(CAP 80)


ROOM 110
(CAP 70)


ROOM 107
(CAP 50)


ROOM 116
(CAP 30)


ROOM 117
(CAP 45)




University of Florida Home Page
© 2004 - 2010 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated October 10, 2010 - - mvs