Title: Approved Top Priority Water Bodies of the Surface Water Improvement and Management Program July 1988
CITATION PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/WL00000928/00001
 Material Information
Title: Approved Top Priority Water Bodies of the Surface Water Improvement and Management Program July 1988
Physical Description: Book
Language: English
 Subjects
Spatial Coverage: North America -- United States of America -- Florida
 Notes
Abstract: Approved Top Priority Water Bodies of the Surface Water Improvement and Management Program July 1988
General Note: Box 7, Folder 4 ( Vail Conference 1989 - 1989 ), Item 27
Funding: Digitized by the Legal Technology Institute in the Levin College of Law at the University of Florida.
 Record Information
Bibliographic ID: WL00000928
Volume ID: VID00001
Source Institution: Levin College of Law, University of Florida
Holding Location: Levin College of Law, University of Florida
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.

Full Text

APPROVED TOP PRIORITY WATER BODIES
OF THE SURFACE WATER IMPROVEMENT AND MANAGEMENT PROGRAM
July 1988


NORTHWEST FLORIDA WMD
1. Apalachicola River
2. Apalachicola Bay/
St. George Sound
3. Lake Jackson
4. Deerpoint Lake
5. Pensacola Bay Area
6. St. Marks River
7. Choctawhatchee Bay
8. Choctawhatchee River
9. Santa Rosa Sound
10. St. Joseph Bay
11. Chipola River
12. St. Andrews Bay
13. Escambia River
14. Lake Munson
15. Merritts Mill Pond
16. Upper Ochlockonee River/
Lake Talquin
17. Lake lamonia
18. Blackwater River
19. Lake Lafayette
20. Shoal River
21. Yellow River
22. Lower Ochlockonee River/
Ochlockonee Bay
23. Lake Miccosukee
24. Sand Hill Lakes


SUWANNEE RIVER WMD
1. Upper Swuannee River/
Withlacoochee River
2. Lower Suwannee River
3. Santa Fe River
4. Steinhatchee River
5. Alligator Lake (Columbia Co.)
6. Falling Creek (Columbia Co.)





SOUTHWEST FLORIDA WMD
1. Tampa Bay
2. Blue Run (Rainbow River)
3. Banana Lake
4. Crystal River/Kings Bay
5. Lake Panasoffkee
6. Charlotte/Placida Harbor
7. Lake Tarpon
8. Lake Thonotosassa


ST. JOHNS RIVER WMD
1. Lower St. Johns Basin
2. Indian River lagoon Basin
3. Lake Apopka Basin
4. Upper Oklawaha River Basin
5. Lake George Basin


SOUTH FLORIDA WMD
1. Lake Okeechobee/
Kissimmee River
1. Biscayne Bay
1. Indian River Lagoon
4. Everglades National Park/
Florida Bay
5. Everglades Water
Conservation Areas
6 T.ako TnhnoPkAlina


7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.

21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.

28.
29.
30.
31.
32.
33.

34.
35.
36.


East Lake Tohopekaliga
Lake Weohyakapka
Caloosahatchee River Estuary
Big Cypress National Preserve
Lake Kissimmee
Everglades East
Lake Arbuckle
Corkscrew Swamp
Naples Bay/Gordon River
Estero Bay
Lake Butler
Alligator Lake
Florida Keys
Pine Island Sound/Matlacha/
Ding Darling
Lake Jackson (Osceola Co.)
Lake Rosalie
Cypress Lake (Osceola Co.)
Lake Hatchineha
Lake Istokooaa
Lake Worth
Everglades Holey Land/
Rotenberoer Tract
Loxahatchee River
Rookery Bav/Marco
Lake Pierce
Lake Marian
Lake Trafford
Corbett Wildlife Management
Area
Savannas State Reserve
Three Lakes Ranch
Fish Lake (Osceola Co.)


Underlined = restoration only


0/43




University of Florida Home Page
© 2004 - 2010 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated October 10, 2010 - - mvs