• TABLE OF CONTENTS
HIDE
 Front Cover
 Title Page
 Foreword
 Table of Contents
 Industrial education section
 Representatives of teacher education...
 Main














Group Title: Bulletin Florida Dept. of Education
Title: Directory of schools and courses
ALL VOLUMES CITATION THUMBNAILS PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/UF00082741/00001
 Material Information
Title: Directory of schools and courses industrial education
Series Title: Bulletin Florida Dept. of Education
Physical Description: iii, 111 p. : ; 29 cm.
Language: English
Creator: Florida -- Division of Vocational, Technical, and Adult Education
Publisher: The Division,
The Division
Place of Publication: Tallahassee Fla
Publication Date: 1972
Copyright Date: 1972
 Subjects
Subject: Vocational education -- Directories -- Florida   ( lcsh )
Technical education -- Directories -- Florida   ( lcsh )
Genre: government publication (state, provincial, terriorial, dependent)   ( marcgt )
directory   ( marcgt )
non-fiction   ( marcgt )
 Notes
Statement of Responsibility: Division of Vocational, Technical, and Adult Education.
 Record Information
Bibliographic ID: UF00082741
Volume ID: VID00001
Source Institution: University of Florida
Holding Location: University of Florida
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.
Resource Identifier: oclc - 12846964

Table of Contents
    Front Cover
        Front Cover
    Title Page
        Title Page 1
        Title Page 2
    Foreword
        Page i
    Table of Contents
        Page ii
        Page iii
    Industrial education section
        Page 1
    Representatives of teacher education institutions for vocational industrial education
        Page 2
        Page 3
    Main
        Page 4
        Page 5
        Page 6
        Page 7
        Page 8
        Page 9
        Page 10
        Page 11
        Page 12
        Page 13
        Page 14
        Page 15
        Page 16
        Page 17
        Page 18
        Page 19
        Page 20
        Page 21
        Page 22
        Page 23
        Page 24
        Page 25
        Page 26
        Page 27
        Page 28
        Page 29
        Page 30
        Page 31
        Page 32
        Page 33
        Page 34
        Page 35
        Page 36
        Page 37
        Page 38
        Page 39
        Page 40
        Page 41
        Page 42
        Page 43
        Page 44
        Page 45
        Page 46
        Page 47
        Page 48
        Page 49
        Page 50
        Page 51
        Page 52
        Page 53
        Page 54
        Page 55
        Page 56
        Page 57
        Page 58
        Page 59
        Page 60
        Page 61
        Page 62
        Page 63
        Page 64
        Page 65
        Page 66
        Page 67
        Page 68
        Page 69
        Page 70
        Page 71
        Page 72
        Page 73
        Page 74
        Page 75
        Page 76
        Page 77
        Page 78
        Page 79
        Page 80
        Page 81
        Page 82
        Page 83
        Page 84
        Page 85
        Page 86
        Page 87
        Page 88
        Page 89
        Page 90
        Page 91
        Page 92
        Page 93
        Page 94
        Page 94a
        Page 95
        Page 96
        Page 97
        Page 98
        Page 99
        Page 100
        Page 101
        Page 102
        Page 103
        Page 104
        Page 105
        Page 106
        Page 107
        Page 108
        Page 109
        Page 110
        Page 111
        Page 112
Full Text










FLORIDA


DIRECTORY OF SCHOOLS AND COURSES


INDUSTRIAL EDUCATION


JANUARY 1972




























DEPARTMENT OF EDUCATION
Floyd T. Christian, Commissioner
Tallahassee, Florida 32304

Division of Vocational, Technical and Adult Education
Carl W. Proehl, Director

Program Administration and Supervision
C. M. Lawrence, Function Administrator

Industrial Education Section
Thurman J. Bailey, Administrator









357$ 60 1075
FC636J














FOREWORD


The 1972 Directory provides a comprehensive listing of secondary,

post-secondary and adult preparatory classes in Vocational Industrial

Education and those individuals at state and local levels responsible

for their administration and supervision.


This directory has been compiled from information submitted by the

respective school and community college officials.


Additional copies of this publication are available from the Administrator

of Industrial Education, Department of Education, Room 217, Knott Building,

Tallahassee, Florida 32304.


Please note that the first part of the directory contains a listing of

those schools and classes operated by district school boards, and the

latter part lists those conducted by community colleges.








TABLE OF CONTENTS



Foreword..... ............. ................................ i
Table of Contents.. ............................ ........... ii
Industrial Education Section.............................. 1
Representatives of Teacher Education Institutions......... 2

Alachua County........................................ 4
Bay County............. ........................ ............ 5
Bradford County........................................... 6
Brevard County............................................ 7
Broward County ........................................... 11
Calhoun County............................................ 14
Citrus County............................................. 15
Clay County............................................. 16
Collier County.......................................... 17
Columbia County .... .............................. ....... 18
Dade County........ .......... ................. ........... 19
DeSoto County ........................... ................ 29
Dixie County... .................. .......... ......... 30
Duval County ............................... ......... 31
Escambia County..................... ............... 36
Franklin County ........... ....... .................... 38
Gilchrist County....................................... 39
Glades County......................................... 40
Gulf County.............................. ............. 41
Hamilton County......................................... 42
Hardee County............................... ......... 43
Hendry County............................... ......... 44
Hernando County ........................................ 45
Hillsborough County .................................... 46
Indian River County.................... ................. 49
Jefferson County ....... .... .... ... .............. ..... 50
Lafayette County ........................ ................ 51
Lake County.................. ..................... ........ 52
Lee County .................................. ..... 53
Leon County........... ..................... ..... 54
Levy County .......................................... 56
Liberty County..................................... 57
Manatee County......................................... 58
Marion County.................................. .......... 60
Martin County.............. ......................... 62
Monroe County ......................................... 63
Nassau County......................... ........... 64
Okaloosa County ......................................... 65
Orange County............................................ 66
Osceola County ............................... ..... 69
Palm Beach County .................................... 70






Pasco County.................... ........... .......... 72
Pinellas County........................................... 73
Polk County ............................................... 77
Putnam County. ............ ... ..... ............ ...... ....... 79
Saint Johns County ........................................ 81
Saint Lucie County................................................ 82
Santa Rosa County.......... ............... ................ 83
Sarasota County............................. .............. 84
Seminole County........................................ 86
Suwannee County .......................................... 88
Taylor County....... ......................... ........ ..... 89
Union County........................... ............... 90
Volusia County............................................ 91
Wakulla County ........................................... 92
Walton County ............................................. 93
Washington County......................................... 94

Brevard Community College ................................ 95
Central Florida Community College......................... 96
Chipola Junior College................................... 97
Daytona Beach Community College........................... 98
Florida Junior College at Jacksonville................... 99
Florida Keys Community College........................... 101
Indian River Community College........................... 102
Lake City Community College ............................ 103
Miami-Dade Junior College.... ............................ 104
North Florida Junior College............................. 105
Okaloosa-Walton Junior College........................... 106
Palm Beach Junior College................................. 107
Pensacola Junior College.................................. 108
Santa Fe Junior College ...... ................... ..... 109
Seminole Junior College......... ......................... 110
South Florida Junior College.............................. 111









INDUSTRIAL EDUCATION SECTION
Room 217, Knott Building
Tallahassee, Florida 32304




Thurman J. Bailey, Administrator

John R. Sojat, Assistant Administrator

Talmadge L. Rushing, Supervisor, Area I

James J. Gaylor, Supervisor, Area II, 1219 West University Avenue,
Gainesville, Florida 32601

Stanley T. Warren, Supervisor, Area III, 6880 Lake Ellenor Drive,
Suite 116, Orlando Central Park, Orlando, Florida 32809

Stephen Denby, Supervisor, Area IV, 715 East Bird Street, Capital
National Bank Building, Suite 309, Tampa, Florida 33604

James Ackerson, Supervisor, Area V, 3520 West Broward Boulevard,
Suite 219, Kingston Building, Fort Lauderdale, Florida 33310

Willard J. Carlson, Coordinator, Law Enforcement Education

Robert E. Collard, Consultant, Industrial Education

Richard Gamble, Assistant Coordinator, Law Enforcement Education

Charles Hodgins, Consultant, Industrial Education

Forrest E. Mottweiler, Coordinator, Commercial Vehicle Driver Training

Mrs. Christine W. Sharron, Coordinator, Cosmetology Education

Dr. Ralph V. Steeb, Consultant, Industrial Arts Education

Dr. Harry W. Walston, Associate Consultant, Industrial Arts Education









REPRESENTATIVES OF TEACHER EDUCATION INSTITUTIONS
FOR VOCATIONAL INDUSTRIAL EDUCATION



FLORIDA A. AND M. UNIVERSITY
Tallahassee, Florida

Herbert C. Beacham, Chairman, Department of Industrial Education
Worrell G. Gaiter, Associate Professor


FLORIDA INTERNATIONAL UNIVERSITY
Miami, Florida

Dr. Joseph P. Arnold, Chairman, Division of Vocational, Technical and Adult Education
Dr. A. Dean Hauenstein, Associate Professor
Carlos R. Schmitt, Instructor


FLORIDA STATE UNIVERSITY
Tallahassee, Florida

Dr. Ralph 0. Gallington, Professor and Head, Vocational Industrial Education
Dr. Roger W. Haskell, Associate Professor
W. A. Hudson, Assistant Professor
W. L. Newton, Assistant Professor


UNIVERSITY OF NORTH FLORIDA
Jacksonville, Florida

Dr. Samuel E. Russell, Chairman, Department of Vocational and Technical Education


UNIVERSITY OF SOUTH FLORIDA
Tampa, Florida

Rex Toothman, Head, Department of Adult and Vocational Education
Dr. James W. Selman, Associate Professor and Coordinator, Technical and Industrial
Education
Clarence H. Collier, Assistant Professor
Raymond Hill, Instructor
Dr. Frank Johnson, Assistant Professor


UNIVERSITY OF WEST FLORIDA
Pensacola, Florida

Dr. Hobdy Perkins, Chairman, Industrial Education and Technology
Dr. Howard Kirk, Teacher-Educator
Dr. Warren L. Leffard, Teacher-Educator
Charles Watford, Teacher-Educator







REPRESENTATIVES OF TEACHER EDUCATION INSTITUTIONS
FOR VOCATIONAL INDUSTRIAL EDUCATION (Continued)





DADE COUNTY DISTRICT SCHOOL BOARD
(Cooperative Agreement with the University of Miami)
1410 Northeast Second Avenue, Miami, Florida 33132

Dr. James L. Hoerner, Supervisor, Teacher Education Service








ALACHUA COUNTY


W. S. Talbot, Superintendent of Schools
Roy E. Tower, Director, Vocational Education
Henry C. Lunsford, Supervisor, Vocational Education
1817 East University Avenue
Gainesville, Florida 32601



CABOT CARBON SITE
200 N. W. 23rd Boulevard
Gainesville, Florida 32601
Wayne Floyd, Administrator


Classes

Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Mechanics


Carpentry
Construction Cluster
Cosmetology

Drafting
Electric Wiring
Electronics Industrial

Machine Shop Work
Masonry
Mechanics Cluster
Tailoring
Welding


Instructors


Secondary
Post-Secondary of
Adult Course


William Anderson
Donald F. Carney
John P. Davis
Paul Sullivan
James Bradshaw
Moses Bethea
O'Dell Hines
Ethel Williams
Willard Stevenson
James Edwards
Marvin McColaugh
Leroy Williams
Wilbur Van Winkle
Cornelius Rain
Charles Talley
Andrew Mickle
Arthur Rhoads


GAINESVILLE HIGH SCHOOL
1900 N. W. 13th Street
Gainesville, Florida 32601
Daniel Byrd, Principal

Samuel Byrd


Drafting


* S = Secondary; PS = Post-Secondary: A = Adult


_ ~_1_








BAY COUNTY


Thomas C. Todd, Superintendent of Schools
Mrs. Jeanette Howell, Director, Adult and Vocational Education
Drawer 820
Panama City, Florida 32401



BAY HIGH SCHOOL
1200 Harrison Avenue
Panama City, Florida 32401
Joe Ovca, Principal


Classes


Sheet Metal Work


Instructors

W. Gainer


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


S,PS


TOM P. HANEY VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
P. .- Box 666
Panama City, Florida 32401
Michael W. Zekas, Director


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Mechanics

Carpentry
Commercial Advertising Art
Cosmetology

Drafting
Gasoline Engine Mechanics
Masonry
Radio and Television Service
Welding

School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


R. Dillon
T. Campbell
R. Fisher
W. Ford
J. Chichester
M. Flora
D. Jackson
C. Brown
T. Reeder
W. Swilley
E. Dickenson
W. Mielke
J. Kelley


W. Carter


S,PS,A
S,PS,A
S,PS
S,PS
S,PS
PS
PS
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
A

S,PS,A











BRADFORD COUNTY


Thomas L. Casey, Superintendent of Schools
Drawer 939
Starke, Florida 32091
Foster Shi Smith, County Director of Vocational Programs
School Administration Building
P. O. Drawer 100
Starke, Florida 32091



BRADFORD-UNION AREA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
609 North Orange Street
Starke, Florida 32091
Lawrence T. Oglesby, Director


Classes


Automotive Mechanics
Commercial Cooking and Baking
Cosmetology
Diesel Mechanics
Drafting
Electro-Mechanical Cluster
Heavy Equipment Operation
Masonry
Radio and Television Service
Vehicle Driving Commercial


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Instructors


Quincy Gardner
Donald E. Williams
Orie Hutchins
Roy Sellers
Joseph Kauffman
Alonzo Custer
Lewis Newman
E. B. Jones
Joseph Warren
Roy Hoffler
Kenneth Johnson
Roger Skelton


S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
PS,A
PS,A
PS,A











BREVARD COUNTY


Dr. Wayne H. White, Superintendent of
P. O. Box 5
Titusville, Florida 32780
Lloyd D. Brown, Director, Vocational,
C. L. Thomas, Coordinator, Vocational
J. J. Walden, Curriculum Coordinator,
Monroe Center
705 Avocado Avenue
Cocoa, Florida 32922


Adult and Veteran Education Department
Education
Vocational Education Department


COCOA HIGH SCHOOL
2000 Rosetine Street
Cocoa, Florida 32922
Robert Blubaugh, Principal


Classes


Custodial Service and
Building Maintenance
Gasoline Engine Mechanics


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Eugene Whitlock
Joe D. Walker


COCOA BEACH HIGH SCHOOL
1500 Minuteman Causeway
Cocoa Beach, Florida 32931
Houston Trew, Principal


Drafting
Electronics Industrial
Marine Engine Mechanics


George Douglass
Alexander Turner
Avery Manor


EAU GALLIE HIGH SCHOOL
1400 Commodore Boulevard
Eau Gallie, Florida 32935
Roy Eastin, Principal


Automotive Mechanics

Drafting
Electronics Industrial
Masonry


Robert Curtis
John McDonald
Charles Burleson
Charles Green
Phillip Gow











MELBOURNE HIGH SCHOOL
1050 Babcock Street
Melbourne, Florida 32901
Lloyd Soughers, Principal


Classes

Automotive Mechanics

Commercial Advertising Art
Drafting
Electricity Industrial
Electronics Industrial

Masonry


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Marvin Dorsey
Nathaniel Washington
Harold Silvester
William Helwig
William Shine
Tom Henderson
Robert Whitman
Thaddeus Padgett


MERRITT ISLAND HIGH SCHOOL
100 East Lucas Road
Merritt Island, Florida 32952
Robert Bruton, Principal


Drafting
Electronics Industrial
Masonry


Paul Wells
Larry Taylor
Harold Pruitt


ROCKLEDGE HIGH SCHOOL
220 Rockledge Avenue
Rockledge, Florida 32955
Willard Simpson, Principal


Automotive Mechanics

Carpentry
Drafting
Electronics Industrial
Masonry
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Edward Fricker
James Parry
Joseph Mazur
Otto Nolte
Harry Lloyd
Bernard White

Richard Williams











SATELLITE HIGH SCHOOL
Scorpion Lane
Satellite Beach, Florida 32935
Dr. Robert Paskel, Principal


Classes


Automotive Mechanics

Drafting
Electronics Industrial


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Otto Liebau, Jr.
Albert Lucke
Robert Stafford
Julio Ciconni


TITUSVILLE HIGH SCHOOL
South Washington Avenue
Titusville, Florida 32780
C. W. Everhart, Principal


Automotive Mechanics

Drafting
Electronics Industrial
Masonry
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Don Browning
Ken McAllister
Paul Hill
Ray Craig
William Powell

Walter Johnson


CENTRAL JUNIOR HIGH SCHOOL
552 Ultcht Street
Melbourne, Florida 32935
Jack W. Maynard, Principal


Diversified Mechanics


John Boyle


JAMES MADISON JUNIOR HIGH SCHOOL
3375 Dairy Road
Titusville, Florida 32780
Floyd W. Hessler, Principal


Diversified Mechanics


Fred Lanning
James Luth










SOUTHWEST JUNIOR HIGH SCHOOL
South Babcock Street
Melbourne, Florida 32901
Robert L. Donaldson, Principal


Classes


Diversified Mechanics


Instructors

Alan Fick


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course






BROWARD COUNTY


Dr. Benjamin Willis, Superintendent of Schools
P. O. Box 8369
Fort Lauderdale, Florida 33310
Lawrence E. Paige, Director, Vocational Education
Thomas McGrath, Supervisor, Industrial Education
Boyce H. Dwiggins, Assistant Supervisor
Richard J. Rickey, Assistant Supervisor
Thomas H. Booher, Apprentice Instructor Advisor
Edward F. Mahooney, Supervisor (MDT)
1350 S. W. 2nd Court
Fort Lauderdale, Florida 33312


ATTACKS JUNIOR HIGH SCHOOL
3500 North 22nd Avenue
Hollywood, Florida 33020
Arthur E. Williams, Principal


Classes


Automotive Mechanics


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Cebron L. Austin
Jack L. Degenhart


BROWARD COUNTY VOCATIONAL CENTER
900 N. E. 56 Street
Fort Lauderdale, Florida 33308
John F. Grogan, Director


Automotive Mechanics
Electronic Chassis Assembly

Electronics Industrial
Industrial Supervision and
Management Development
Machine Shop Work
Masonry
Radio and Television Service
Welding


Ralph M. Hatden
Marie Aldous
Norman A. Gerren
Edward G. Charles

Frederick R. Pfeiffer
Gordon P. Masony
Frank S. Kapalko
Kenneth R. Maddock
John Schuller


DEERFIELD BEACH HIGH SCHOOL
910 S. W. 15 Street
Deerfield Beach, Florida 33441
James Maurer, Principal


Drafting
Electronics Industrial


Roy H. Wirshing
Michael G. Fitzpatrick







DILLARD HIGH SCHOOL
2501 N. W. 11 Street
Fort Lauderdale, Florida 33311
Charles Morton, Principal


Classes

Commercial Cooking and
Baking


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Rita Giandomenico


MELROSE PARK CENTER
1275 S. W. 32 Avenue
Fort Lauderdale, Florida
George A. Goldstein, Administrative Assistant


Carpentry

Custodial Service and
Building Maintenance


Drafting
Electronics Industrial


Joseph Latacki
John H. Smith

Maurice P. Doody
Donald Fink


MIRAMAR HIGH SCHOOL
3601 S. W. 89 Avenue
Miramar, Florida 33025
Lawrence Carter, Principal

George J. Handel, Jr.
Ronald G. Frydrychowski


NOVA HIGH SCHOOL
3600 S. W. 70 Avenue
Fort Lauderdale, Florida 33314
Hilton Lewis, Principal


Commercial Advertising Art
Electronics Industrial
Graphic Arts
Photography and
Photo-Finishing


Frank Ryan
George Riggs
Robert Wilhelm

Richard J. Broekhuizen







SHERIDAN VOCATIONAL CENTER
5400 Sheridan Street
Hollywood, Florida 33021
Eugene L. Home, Director


Classes


Air Conditioning and
Heating Mechanics

Automotive Body Repair and
Refinishing
Automotive Mechanics





Cosmetology


Dimensional
Drafting
Electronics


Quality Control

- Industrial


Machine Shop Work


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Vernon E. Maxwell
John H. Streber

Elmer M. Ames
James H. Collins
Leon J. Frazier
Earle M. Pescatore
Julius F. Ploski
Paul W. Vause, Jr.
Phillip H. Zinn, Jr.
Irwin Applebaum
Juanita H. Harrison
Dorothy Lane
Ruth G. Pyburne
Fannie C. Williams
Harvey M. Zarchin
Richard F. Finn
William L. Kelley
Donald Domino
Wallace M. Elliott
Joseph C. Warren
William G. Oakley
Herman G. Voss, Jr.







CALH OUN COUNTY


Howard Johnson, Superintendent of Schools
314 East Central Avenue
Blountstown, Florida 32424




BLOUNTSTOWN SENIOR HIGH SCHOOL
614 North Main Street
Blountstown, Florida 32424
John Tomlinson, Principal


Instructors


Automotive Body Repair and
Refinishing
Carpentry


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Rayburn Kennedy
Ronnie Hand


Classes







CITRUS COUNTY


Roger Weaver, Superintendent of Schools
P. 0. Box 38
Inverness, Florida 32650
James F. McCall, Director, Vocational Education
Withlacoochee Vocational Technical Center
Highway 44, West
Inverness, Florida 32650



WITHLACOOCHEE VOCATIONAL TECHNICAL CENTER
Highway 44, West
Inverness, Florida 32650
James F. McCall, Director


Classes

Automotive Body Repair and
Refinishing
Automotive Mechanics

Construction Cluster
Cosmetology

Welding


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Robert Schoenborn
Donald Grant
Norman Reiner
Charles Eddy
Venice Ergle
Geraldine Rohrbacher
Eston Saxon


S,PS,A
S,A
S,A
S,A
A
A
S,A








CLAY C UNTY


Jesse P. Tynes, Superintendent of Schools
Thomas E. Smith, General Supervisor
Ralph E. Upton, Jr., Part-time Vocational Director
P. O. Box 488
Green Cove Springs, Florida 32043



CLAY VOCATIONAL-TECIITICAL CENTER
P. 0. Box 488
Green Cove Springs, Florida 32043
Thomas E. Smith, General Supervisor


Classes


Automotive Mechanics
Masonry
Mechanics Cluster


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


John A. McKinley
Bruner G. Barksdale
Edward B. Taylor


ORANGE PARK SENIOR HIGH SCHOOL
Orange Park, Florida 32073
Thomas J. Moe, Principal


Radio and Television Service


Robert Fortune







COLLIER COUNTY


Dr. William Webb, Superintendent of Schools
L. E. Predmore, Director, Vocational-Technical and Adult Education
Collier County Schools
Carver Annex
1001 Third Avenue, North, Room 5
Naples, Florida 33940



IMOKALEE HIGH SCHOOL
502 North Ninth Street
Immokalee, Florida 33934
E. Wallace Woodruff, Principal


Classes


Automotive Mechanics
Masonry


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Henry Jones, Jr.
Shelley Carter


EVERGLADES HIGH SCHOOL
School Drive
Everglades City, Florida 33929
Charles Drake, Principal


Gasoline Engine Mechanics


Ted Bonard







COLUMBIA COUNTY


Silas Pittman, Superintendent of Schools
Mrs. Rose Bud McColskey, Director of Vocational Education
Columbia County School Board
P. O. Box 1148
Lake City, Florida 32055



COLUMBIA HIGH SCHOOL
P. 0. Box 1059
Lake City, Florida 32055
David Ellis, Principal


Instructors


Carpentry
Diversified Mechanics
Electronic Chassis Assembly


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


E. Woodrow Crews
Samuel P. Getzen, III
Charles R. Chasteen
Hugh F. Chasteen, Jr.


Classes








DADE COUNTY


Dr. E. L. Wigham, Superintendent of Schools
Mr. John F. Standridge, District Superintendent
Vocational, Technical and Adult Education
Fred C. Murray, Director, High School Vocational and Technical Education
Arthur D. Ballou, Supervisor, Trade and Industrial Education
Floyd P. Gehres, Assistant Director, Adult Vocational Education
1410 N. E. Second Avenue
Miami, Florida 33132



SCHOOL-INDUSTRY EDUCATION COORDINATION CENTER
235 North West 3rd Avenue
Miami, Florida 33128

S.I.E. Teacher-Coordinators

William G. Boden
John B. Davis
Rea L. Edenfield
Ethel Krizbacker
Theodore Lydzinski
Ernest J. Macchio
William B. Pfenninger
George W. Powell
John 0. Sobol



ALLAPATTAH JUNIOR HIGH SCHOOL
1331 N. W. 46 Street
Miami, Florida 33127
Dr. Kenneth D. Walker, Principal

Secondary
Post-Secondary or
Classes Instructors Adult Course

Appliance Repair Frederick Ploss S
Diversified Mechanics James Read S
Garment Making Commercial Joseph Dipietro S
Gasoline Engine Mechanics John A. Trotta S










GEORGE T. BAKER AVIATION SCHOOL
3275 N. W. 42 Avenue
Miami, Florida 33142
William Smith, Supervisor


Classes


Aviation Mechanics

























Aviation Quality Control
Welding
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Instructors


George E. Allen
Hubert Barker
Wilfred E. Betz
Joseph Bunn
Frank Buseby
George A. Carter
Nick Ciccarello
Robert Findley
Thomas Garcia
Gerard Gauthier
Clayton B. Granros
Robert W. Hashman
Joseph V. Henderson
Robert Hutchinson
Martin Hulka
John T. Lauckhardt
Frank Parsons
Ovis Pickett
James T. Pyott
Johnnie Shuler
Norman Stinchcomb
Tommy G. Ward
Jack J. Westerterp
Joseph Yaworski
Lester F. Preu
Donald G. Perry

Richard H. Roberts


CHARLES R. DREW JUNIOR HIGH SCHOOL
1801 N. W. 60 Street
Miami, Florida 33142
Willie Wright, Principal


Gasoline Engine Mechanics
Sheet Metal Work


Frank F. Kaye
Kenneth Challenor







HIALEAH-MIAMI LAKES SENIOR HIGH SCHOOL
7977 W. 12 Avenue
Hialeah, Florida
Marvin Griep, Principal


Classes


Electronics Industrial


Instructors

Jim Wilson


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


HIALEAH SENIOR HIGH SCHOOL
251 East 47 Street
Hialeah, Florida 33012
Everett Pease, Principal


Automotive Mechanics



Business Machine Maintenance
Diversified Mechanics
Drafting
Electronic Chassis Assembly

Electronics Industrial

Machine Shop Work


Sheet Metal Work


LINDSEY HOPKINS EDUCATION CENTER
1410 N. E. Second Avenue
Miami, Florida 33132
John T. Coursey, Director
J. L. Cherry, Coordinator
M. J. Droznenk, Coordinator


Air Conditioning and
Heating Mechanics







Appliance Repair


Willie L. McElroy
Norwood Nelson
John E. Schafer
Ralph A. Zecca
William Van Sleen
Paul Slovin
Edward Rogulski
Marvin L. Brooks
Walter Standley
James M. Lewis
Samuel Miller
William Devoe
Wayne Dietrick
Otis Emerson
Robert E. O'Connell


Guion Bonnabel
Walter Feuer
David Marshall
Nicholas Maurelis
Harry Rowland
Bennie Segars
John Tucker
Ronald White
Donald Kneuer


S
PS
PS
S,PS
S
S
A
A
A
S
A
PS
PS
S
S,A





LINDSEY HOPKINS EDUCATION CENTER (continued)


Classes

Business Machine Maintenance

Commercial Advertising Art

Commercial Cooking and
Baking


Communications





Cosmetology


Digital Computer Repair
Drafting



Electronic Chassis Assembly


Electronics Industrial




Instrument Repair
Power Machine Operator

Radio and Television Service


Related Trade and
Industrial Technology

Tailoring

Upholstery

Watchmaking and Repair


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Instructors


Raymond Callicoat
William D'Amato
Joseph La Rosa
Howard Wall

Abraham Cohen
Arthur Obelholzer
Victor Paredes
Lester A. Bryan
Pedro de Casenave
William Fricke
Robert Gaynor
Michael Hickman
Joseph Sciscento
Lucille Berger
Hiram Navarro
Hugh Padrick
Michael Cummins
Thomas Buddington
Robert Ernst
John Fitch
William Pfenninger
Robert Bianchi
Dwight E. Furse
Robert C. Roberts
Frederick Hughes
Millard Kelley
Julio Leblanc
Hugh Leland
Alfonso Vasquez
Michael Cummins
Frances A. Artale
Sadie Miller
James Adams
Delos S. Calkins
Alfred B. Goldstein

David Goodstein
Edward McNamee
Martha Heine
Susan Weinswig
Dominick Artale
Joseph Vitale
Nicholas Maurelis







ROBERT E. LEE JUNIOR HIGH SCHOOL
3100 N. W. 5th Avenue
Miami, Florida 33127
Anthony Quaranta, Principal


Classes


Construction Cluster
Gasoline Engine Mechanics


Instructors

Sidney Weiner
Richard Olson


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


MAYS JUNIOR HIGH SCHOOL
11700 Hainlin Mill Drive
Goulds, Florida 33170
Nelson Bethel, Principal


Gasoline Engine Mechanics


John Bullard


MIAMI BEACH SENIOR HIGH SCHOOL
2231 Prairie Avenue
Miami Beach, Florida 33139
Solomon Lichter, Principal


Electronics Industrial


Max Levine


MIAMI CAROL CITY SENIOR HIGH SCHOOL
3422 N. W. 187 Street
Opa Locka, Florida 33054
Nicholas Borota, Principal


Air Conditioning and
Heating Mechanics


Automotive Body Repair
and Refinishing
Automotive Mechanics

Cosmetology

Diversified Mechanics
Electronics Industrial
Graphic Arts


Harold Brown
Walter V. Kloss
Arthur Sherry

John A. Elam
Robert L. Bridges
William D. Holly
Wilhelmina Ingraham
Alex S. Marchando
Norman Frye
Jackson F. Edwards
George Scheff


A
S
A

S
S
S,A
S
S
S
S
S









MIAMI CENTRAL SENIOR HIGH SCHOOL
1781 N. W. 95 Street
Miami, Florida 33147
Daniel Wagner, Principal


Classes

Air Conditioning and
Heating Mechanics



Commercial Advertising Art
Cosmetology
Diesel Mechanics

Drafting
Machine Shop Work

Graphic Arts
Gasoline Engine Mechanics
Related Trade and
Industrial Technology


Instructors


Thomas Howell
Louis Santiago
Emmett C. Turner
N. Bruce Williams
Joseph Rosenbaum
Sara T. Brown
Joseph Chapo
Edmond Hankamer
Richard Hourihan
William F. Bliss
Frank Phillips
Morris Feldman
Royce M. Decker

Harvey E. Page


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


MIAMI DORSEY SKILL CENTER
7100 N. W. 17 Avenue
Miami, Florida 33147
Paul Huckeby, Supervisor


Automotive Mechanics


Marine Engine Mechanics
Upholstery
Vending Machine Repair


Thomas 0. Baker
Nathaniel LaCount
Oreste Sino
Ralph Escartin
Jack Friedman
Bernard Abramson


MIAMI EDISON SENIOR HIGH SCHOOL
6101 N. W. 2nd Avenue
Miami, Florida 33127
William Duncan, Principal


Diversified Mechanics


Ralph Aleman






MIAMI JACKSON SENIOR HIGH SCHOOL
1751 N. W. 36 Street
Miami, Florida 33142
Joseph Tekerman, Principal


Classes


Instructors


Appliance Repair
Automotive Body Repair
and Refinishing


Automotive Mechanics

Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making
Commercial Cooking and Baking

Cosmetology

Custodial Service and
Building Maintenance
Diversified Mechanics
Radio and Television Service


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


William O'Connor

Edward Johnson
Charles Lawson
Ellsworth Palmer
John J. Post
James W. Taylor

Roy Hellman
Vernon L. Grice
Carroll Phillips
Earle Harrison
Thelma McDonald

Henry Malanowski
George Vaughn
Theodore Reimer


MIAMI NORTHWESTERN SENIOR HIGH SCHOOL
7007 N. W. 12th Avenue
Miami, Florida 33150
Harold Guinyard, Principal


Automotive Body Repair
and Refinishing


Automotive Mechanics

Commercial Cooking and Baking


Cosmetology
Diversified Mechanics
Dry Cleaning and Laundering
Garment Making Commercial
Graphic Arts
Masonry
Radio and Television Service
Tailoring
Welding


Henry Green
Lorain W. Rogers
N. Louis Salvadore
John H. Neidig
Donald G. Willis
Abraham Cohen
Cleo S. Moore
Gregory Perry
Louise A. Mitchell
William H. Murtha
Vernon LaMann
Mary Corredera
Donald Gemmell
Caleb E. Crosby
Elvee U. Timmons
Joseph E. Scavella
Herbert Carlson
Frank Eggler


S,PS
S
PS
S,A
S

S
S
S
S
S








MIAMI SENIOR HIGH SCHOOL
2450 S. W. 1st Street
Miami, Florida 33135
Curtis Knowles, Principal


Classes


Instructors


Air Conditioning and
Heating Mechanics






Appliance Repair
Automotive Mechanics


Commercial Advertising Art

Cosmetology

Diversified Mechanics

Drafting

Electronics Industrial


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Edwin Biggerman
Charles Griffith
Lawrence Hutson
Frank J. Shine
Nelson D. Wagener
Robert Watson
Harry Wilton
Walter A. Lyons, Jr.
Peter F. Bernardo
Albert Finocchio
John Sobol
Harvey F. Bujold
Alice J. King
Ruth Esmond
Thelma M. Farley
Bernest Donald
Blake Lawrence
James H. Allen
Ray J. Hofreiter
William R. Ericksen
Ronald Pepin
George Salony


MIAMI SPRINGS SENIOR HIGH SCHOOL
751 Dove Avenue
Miami Springs, Florida 33166
Alex Bromir, Principal


Electronics Industrial


Harry Dobrin


NORTH DADE JUNIOR HIGH SCHOOL
1840 N. W. 157 Street
Opa Locke, Florida 33054
Edwin Demeritte, Principal


Gasoline Engine Mechanics


PS
PS
PS
PS
PS
PS
PS
S,A
S
PS
PS
S
PS
S
S
S,PS
S
A
S
S
S
A


Leroy Axem







NORTH MIAMI SENIOR HIGH SCHOOL
800 N. E. 137 Street
North Miami, Florida 33161
Dale Boggy, Principal


Classes


Automotive Mechanics


Cosmetology
Diversified
Electronics


Mechanics
- Industrial


Gasoline Engine Mechanics
Machine Shop Work


Instructors


Giles Ellis
Robert E. Lippman
Norwood Nelson
Donald Willis
Dorothy DiBuono
Lukas N. Angelastro
Howard H. Cohan
William Hadji
William E. Hunt
James Venables
Cecil R. Barr
Otis Emmerson
Arlie J. Roberts


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


A
S,PS
S
PS
S
S
S
A
S
A
S
PS
S,PS


SOUTH DADE SENIOR HIGH SCHOOL
28401 S. W. 167 Avenue
Miami, Florida 33143
Ludwig Gross, Principal


Automotive Mechanics


Diversified Mechanics
Related Trade and
Industrial Technology


David E. Ion
Robert J. Lane, Jr.
Archie Thompson
John Still

John N. Linardi


SOUTHWEST MIAMI SENIOR HIGH SCHOOL
8855 S. W. 50 Terrace
Miami, Florida 33155
Hugh Allsworth, Principal


Appliance Repair
Automotive Mechanics


Business Machine Maintenance
Commercial Advertising Art
Cosmetology
Diversified Mechanics


Louis Santiago
Joseph Garrison
Floyd W. Holcomb
Milton Meyers
Raymond Callicoat
Joseph Mazzucchelli
Victoria Bates
Arnold Brass
Maurice Fleming


S,PS
S,PS
S
S


S
PS
S,PS
S,PS
A
S
S
S
S







SOUTHWEST MIAMI SENIOR HIGH SCHOOL (continued)


Classes

Electronics Industrial


Instructors

Edgar Baldwin
Rea Edenfield
Willard Lee
Oscar Moffitt
Joseph Sabadouski


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course

A
A
S
A
S


TRUCK DRIVER TRAINING CENTER
4180 N. W. 119 Street
Miami, Florida 33054
Don H. Manson, Coordinator


Vehicle Driving -
Commercial


James R. Adams
William A. Koch
Joseph Moscato


YOUTH OPPORTUNITY SCHOOL
Building 69
Opa Locka Airport
Opa Locka, Florida
Donald Wilson, Supervisor


Cabinet Making, Millwork,
and Furniture Making


Frank Lollis








DESOTO COUNTY


Mrs. Margaret R. Murphy, Superintendent of Schools
Jack D. Barnes, Director, Vocational and Adult Education
P. 0. Box 111
Arcadia, Florida 33821



DESOTO COUNTY ADULT HIGH SCHOOL
P. 0. Box 111
Arcadia, Florida 33821

Secondary
Post-Secondary or
Classes Instructors Adult Course

Welding Andy Garner A








DIXIE COUNTY


Hilton F. Jones, Superintendent of Schools
William A. Rains, Director, Vocational Education
Box 3B, Dixie County Schools
Cross City, Florida 32628



DIXIE COUNTY HIGH SCHOOL
Cross City, Florida 32628
Hugh McArthur, Principal


Classes


Appliance Repair
Automotive Mechanics
Gasoline Engine Mechanics
Welding


Instructors

Ron Cassidy
Ray Hurst
Willie Baxter
John Richards


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course








DUVAL COUNTY


Dr. Cecil D. Hardesty, Superintendent of Schools
Dr. Donald W. Johnson, Associate Superintendent of Curriculum
330 East Bay Street
Jacksonville, Florida 32202

Dr. Robert D. Meran, Director, Vocational Education
John Freeland, Coordinator, School-Industry Education
Arthur R. Hilton, Coordinator, School-Industry Education
Robert E. Kemp, Coordinator, School-Industry Education
Joseph C. Killough, Coordinator, School-Industry Education
Aaron R. Twiggs, Coordinator, School-Industry Education
Thomas G. Carter, Sr., Coordinator, School-Industry Education
1450 Flagler Avenue
Jacksonville, Florida 32207

David A. Brown, Supervisor of Planning and Evaluation
Huerta W. Dennis, Supervisor, Industrial Education
1186 Ovington Road
Jacksonville, Florida 32216



BALDWIN JUNIOR-SENIOR HIGH SCHOOL
Mill Street & Palm Avenue
Baldwin, Florida 32234
William Kent, Principal

Secondary
Post-Secondary or
Classes Instructors Adult Course

Diversified Mechanics Raymond Wallenthin S



ENGLEWOOD SENIOR HIGH SCHOOL
4412 Barnes Road
Jacksonville, Florida 32207
W. C. Johnson, Principal

Automotive Mechanics John E. Myers S
Drafting Charles F. Allen S
Electricity Industrial Robert E. Biggs S
George A. Rusinko S






FLETCHER SENIOR HIGH SCHOOL
700 Seagate Avenue
Neptune Beach, Florida 32233
Sidney G. Friend, Principal


Classes

Custodial Service and
Building Maintenance
Electricity Industrial


Instructors


George William Lyon
Hugo Pearson


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


NATHAN B. FORREST SENIOR HIGH SCHOOL
5530 Firestone Road
Jacksonville, Florida 32210
Ray Stasco, Principal


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Body Repair
and Refinishing
Business Machine Maintenance
Cosmetology

Drafting
Electricity Industrial
Gasoline Engine Mechanics

Machine Shop Work


William F. Long, Jr.

Frank J. Scarfo
John E. Lee, Jr.
Marjorie L. Anderson
Gladys W. Sumpter
James R. Bremer
Warren C. Griffing
Marion Forte Jones
Charles C. Roberts
Beryle L. Spradlin


ANDREW JACKSON SENIOR HIGH SCHOOL
3816 Main Street
Jacksonville, Florida 32206
James Coram, Principal


Electric Wiring


James H. Estes


ROBERT E. LEE SENIOR HIGH SCHOOL
1200 South McDuff Avenue
Jacksonville, Florida 32205
Mrs. Virgie Cone, Principal


John J. Eanetta


Electric Wiring








TERRY PARKER SENIOR HIGH SCHOOL
7301 Parker School Road
Jacksonville, Florida 32207
Bobby Knight, Principal


Classes


Automotive Mechanics
Commercial Advertising Art
Graphic Arts


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Sherwood C. Farris
Fred W. Westerfield
Marvin L. Tyre


PAXON SENIOR HIGH SCHOOL
3239 West Fifth Street
Jacksonville, Florida 32205
James Roberts, Principal


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Mechanics
Gasoline Engine Mechanics
Machine Shop Work


Phillip Satterfield
Louis J. Frketic
Frank Fogarty
Warren F. Merry


WILLIAM RAINES SENIOR HIGH SCHOOL
3663 Clarkson Avenue
Jacksonville, Florida 32209
Ezekiel Bryant, Principal


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Body Repair and
Refinishing
Custodial Service and
Building Maintenance
Drafting
Electricity Industrial
Industrial Truck Mechanics
Masonry


William Burke

Thomas A. Lang

Hamilton Cheatham
George E. Patterson
Alfred H. Schroeder
Winfred W. Davis
Richard L. Tarver


RIBAULT SENIOR HIGH SCHOOL
3701 Winton Drive
Jacksonville, Florida 32207
Herbert Cochley, Principal


Appliance Repair
Automotive Mechanics
Cosmetology


Robert Crowther, Jr.
John W. Hulsey
Lea D. Balbach
Vivian Ferry








STANTON SENIOR HIGH SCHOOL
1149 West 13th Street
Jacksonville, Florida 32209
Ben Durham, Jr., Principal


Classes


Automotive Mechanics
Carpentry
Cosmetology
Custodial Service and
Building Maintenance
Gasoline Engine Mechanics
Masonry
Service Station Attendant
Sheet Metal Work
Welding


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


John J. Coleman
Gilbert Sykes
Susie D. Simmons

Walter C. Williams
Robert A. Perry
Moses Thompson
Samuel S. Williams
Robert L. Brymer
Kenneth Vincent


TECHNICAL SENIOR HIGH SCHOOL
129 King Street
Jacksonville, Florida 32204
Walter Wagner, Principal


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Body Repair and
Refinishing
Automotive Mechanics


Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making
Carpentry
Commercial Advertising Art
Cosmetology

Diesel Mechanics
Drafting
Electricity Industrial
Electronics Industrial
Gasoline Engine Mechanics
Graphic Arts
Machine Shop Work
Masonry
Radio and Television Service
Service Station Attendant
Sheet Metal Work
Shoe Repair


Marcus A. Winsryg

William A. Hand, Jr.
Joseph C. Ellison
Jacob R. Hutchinson
Richard McBride

George Arsenault
Franklin Sykes, Sr.
Howard J. Ahrens
Lee P. Robertson
Frances Ziegler
Joseph P. Tidwell
Martha Haller
Herman T. Bell, Sr.
Earl C. Tiffany
Linden H. Heston
Clifford O.Jarrell
George W. Lambert
B. Joven Nickerson
Carl J. Jackson
John D. Davis
Roland Murwin, Jr.
Alexander Heard, Jr.







TECHNICAL SENIOR HIGH SCHOOL (continued)


Classes


Tailoring
Upholstery
Welding


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Frederick Richardson
John C. Todd
Wallace L. Copelin


EDWARD H. WHITE SENIOR HIGH SCHOOL
Old Middleburg Road
Jacksonville, Florida 32210
Frazier Long, Principal


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Business Machine Maintenance
Radio and Television Service


Bobbie
Robert
Roy F.


Jo Jenkins
H. McMinn, Jr.
Pickle


THE CAREER EDUCATION CENTER
521 West Ashley Street
Jacksonville, Florida
B. J. McDuffie, Director






ESCAMBIA COUNTY


J. E. Hall, Superintendent of Schools
P. O. Box 1470
Pensacola, Florida 32502
James B. Jordan, Director, Vocational Education
Jerome F. Klein, Vocational Coordinator
215 West Garden Street
Pensacola, Florida 32502



GEORGE STONE AREA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
Route 10, Box 530
Pensacola, Florida 32506
John E. Christian, Director


Classes


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Appliance Repair
Automotive Body Repair and
Refinishing


Automotive Mechanics



Business Machine Maintenance
Commercial Cooking and Baking


Construction Cluster
Gasoline Engine Mechanics
Machine Shop Work
Masonry
Radio and Television Service
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Instructors


Ernest Lay
Ossie 0. Padgett

Anthony Farmer
Paul S. Fogel
Conrad Germany
Charles Atchley
Howard Berry
Lester Lawson
Malary Nolen
Wilburn Griffith
William Burke
Arthur Cotton
Anthony Sanavitis
A. S. Johnson
Willie Brown
Robert M. Carter
Charles P. Pearson
Clyde Bolton

John Bedsole
Robert Lindner









BEGGS EDUCATIONAL CENTER
P. O. Box 12068
Pensacola, Florida 32501
Donnie Treadwell, Director


Classes


Instructors


Appliance Repair
Automotive Body Repair and
Refinishing
Automotive Mechanics
Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making
Cosmetology
Custodial Service and
Building Maintenance
Electronics Industrial
Masonry
Tailoring
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Jerry Arnold

Elroy W. Milsark
Gordon Murray

James 0. Toles
Anita Long

Clifton Mortenson
Jack York
Gregory LaFon
E. Washington

Dan Warren









FRANKLIN COUNTY


Curtis McLean, Superintendent of Schools
Willie Lee Speed, Sr., Director of Vocational Education
Drawer 70
Apalachicola, Florida 32320



CARRABELLE HIGH SCHOOL
Carrabelle, Florida 32322
James P. Kilbourn, Principal


Classes


Marine Engine Mechanics


Instructors

Robert M. Gay


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


CHAPMAN HIGH SCHOOL
Apalachicola, Florida 32320
Clinton Bankester, Principal


Automotive Mechanics


Robert Miller









GILCHRIST


Eli M. Read, Superintendent of Schools
P. 0. Box 13-I
Trenton, Florida 32693
Donald C. Hurst, Director, Vocational-Technical and Adult Education
P. O. Drawer 67
Trenton, Florida 32693



TRENTON HIGH SCHOOL
P. 0. Box 7
Trenton, Florida 32693
John A. Rutledge, Principal


Classes


Mechanics Cluster


Instructors

Thomas Scott


Secondary
Post-Secondary or
Adult Class


COUNTY









GLADES COUNTY


L. E. Strope, Superintendent of Schools
P. o. Box 458
Moore Haven, Florida 33471
John H. Holbrook, General Supervisor
P. 0. Box 97
Moore Haven, Florida 33471



MOORE HAVEN HIGH SCHOOL
P. 0. Box 97
Moore Haven, Florida 33471
Karl F. Engel, Principal

Secondary
Post-Secondary or
Classes Instructors Adult Course

Gasoline Engine Mechanics Alvin L. Ward S









GULF COUNTY


R. Marion Craig, Superintendent of Schools
P. O. Box 969
Port St. Joe, Florida 32456
William H. Linton, General Supervisor
P. 0. Box G
Port St. Joe, Florida 32456


PORT
Port
Zack


ST. JOE HIGH SCHOOL
St. Joe, Florida
Wuthrich, Principal


Classes


Automotive Mechanics
Construction Cluster
Electronics Industrial


Instructors

Sammy Parker
James Gosnell
Hugh Smith


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


S,A
S,A
S,A


WEWAHITCHKA HIGH SCHOOL
Wewahitchka, Florida
Harrell Holloway, Principal


Automotive Mechanics


Charles Cleckley









HAMILTON COUNTY


James L. Dunaway, Superintendent of Schools
Fred D. Greene, Director, Vocational Education
P. O. Box 192
Jasper, Florida 32052



HAMILTON COUNTY HIGH SCHOOL COMPLEX
P. O. Box 151
Jasper, Florida 32052
Jerald Hollingsworth, Principal


Classes

Construction Cluster
Mechanics Cluster


Instructors

Wendel Hill
Lawrence Udell


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course









HARDEE COUNTY


W. Bartley Sapp, Superintendent of Schools
P. O. Box 757
Wauchula, Florida 33873
John W. Maddox, Acting Vocational Director
1001 North 6th Avenue
Wauchula, Florida 33873



HARDEE SENIOR HIGH SCHOOL
200 South Florida Avenue
Wauchula, Florida 33873
H. C. Patterson, Principal

Secondary
Post-Secondary or
Classes Instructors Adult Course


Automotive Mechanics


Joe Baxter










HENRY COUNTY


Clarence J. Chapman, Superintendent of Schools
John Goins, Assistant Superintendent
P. 0. Box 787
LaBelle, Florida 33935
Ernest R. Redish, General Supervisor
P. 0. Box 968
Clewiston, Florida 33440



CLEWISTON HIGH SCHOOL
P. 0. Box 638
Clewiston, Florida 33440
William G. Perry, Principal

Secondary
Post-Secondary or
Classes Instructors Adult Course

Gasoline Engine Mechanics Enoch Whidden S









HERNAND O COUNTY


James K. Austin, Superintendent of Schools
W. C. Hutto, Director of Vocational and Technical Education
Court House Annex
Brooksville, Florida 33512



HERNANDO HIGH SCHOOL
Kelly Street
Brooksville, Florida 33512
Howard Wade, Principal


Classes


Automotive Mechanics
Mechanics Cluster


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


David Papa
Douglas Chorvat









HILLS OR U G H C UNTY


Dr. Raymond 0. Shelton, Superintendent of Schools
D. G. Erwin, Assistant Superintendent, Vocational-Technical and Adult Education
R. L. Smouse, Jr., Director, Vocational-Technical Education
Richard G. Roland, Supervisor, Industrial Education and Industrial Relations
P Box 3408
Tampa, Florida 33601



BREWSTER ADULT TECHNICAL SCHOOL
105 W. Ross Avenue
Tampa, Florida 33602
Mr. Herman Morgan, Principal


Classes


Instructors


Automotive Mechanics
Business Machine Maintenance
Commercial Cooking and Baking
Cosmetology

Custodial Service and
Building Maintenance


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Herbert Stobert
Francis Manning
Mary Hill
Dario Bogni
Laura McGahee


Edward Perez


JEFFERSON HIGH SCHOOL
4409 W. Sligh Avenue
Tampa, Florida 33614
Sam J. Horton, Principal
Robert Godwin, Assistant Principal for Instruction


Automotive Mechanics
Cosmetology
Law Enforcement


Alfred Govantes
Johnnye Williams
Thomas Kern


LETO COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL
4409 W. Sligh Avenue
Tampa, Florida 33614
Frank Scaglione, Principal
Sam Yost, Assistant Principal for Instruction


Air Conditioning and
Heating Mechanics


John B. Faulkenberry
Floyd Ware








LETO COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL (continued)


Classes

Automotive Mechanics

Cosmetology
Electric Wiring
Law Enforcement
Upholstery
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Class


James Jardon
Melvin Mueller
Gloria Fernandez
Kingsley Briggs
Reinaldo Abreu
Neil Keesler


James Wingo


ROBINSON HIGH SCHOOL
6311 S. Lois Avenue
Tampa, Florida 33616
Peter Davidsen, Principal
Peter Labruzzo, Assistant Principal for Instruction


Automotive Mechanics
Cosmetology


Matt D'Arrigo
Pamela Hoss


TAMPA BAY AREA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
6410 Orient Road
Tampa, Florida 33610
Boyd Wilborn, Director
Robert Dixon, Assistant Principal for Instruction


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Body Repair and
Refinishing
Automotive Mechanics



Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making
Commercial Advertising Art
Cosmetology

Diesel Mechanics
Drafting

Gasoline Engine Mechanics
Graphic Arts


Robert G. Wiley, Jr.

Ernest V. Schram
John Harmonowski
James McGaha
Mose Powell
Russell Sayre

Milton Thompson
June Prance
Margaret Foster
Elvira Sanchez
Wilbert A. Benz
Robert Cross
Jim Davis
Arthur Cox
Eugene Papy
Robert Whitecar










TAMPA BAY AREA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER (continued)


Classes


Instructors


Machine Shop Work

Plumbing and Pipefitting
Radio and Television Service

Sheet Metal Work
Welding


Francis Eckart
Russell Kimball
Clyde H. Funderburk
Wallace Cashwell
Fred Duhart
Henry Aparicio
Benjamin Moffitt


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course

S
S
S
S
S
S
S











RIVER COUNTY


William H. McClure, Superintendent of Schools
L. V. Patterson, Director, Vocational Education
Kenneth Evitt, Director, Adult Education
P. 0. Box 2648
Vero Beach, Florida 32960



VERO BEACH ADULT HIGH SCHOOL
1707 16th Street
Vero Beach, Florida 32960
Kenneth Evitt, Principal


Classes


Carpentry
Electricity Industrial
Masonry


Instructors

James Freese
William Wright
Gene Chesser


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


INDIAN










JEFFERSON


Desmond M. Bishop, Superintendent of Schools
Stephen B. Foland, Director, Vocational Education
P. 0. Box 499
Monticello, Florida 32344



JEFFERSON COUNTY HIGH SCHOOL
P. 0. Box 540
Monticello, Florida 32344
Kelly W. Kilpatrick, Principal


Classes


Automotive Mechanics
Construction Cluster


Instructor

G. B. Sparks
T. H. Bailey


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course

3
S


C 0 UNTY









LAFAYETTE


Philip A. Clark, Superintendent
P. O. Box 58
Mayo, Florida 32066


COUNTY


of Schools


LAFAYETTE HIGH SCHOOL
P. O. Box 48
Mayo, Florida 52066
C. E. McCray, Principal


Classes


Automotive Mechanics


Instructors

James Warner


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course







LAKE COUNTY


Dr. Clyde E. Stevens, Superintendent of Schools
Jack Millican, Acting Coordinator, Vocational-Technical and Adult Education
201 West Burleigh Boulevard
Tavares, Florida 32778



GROVELAND HIGH SCHOOL
Groveland, Florida 32736
Robert Reagan, Principal


Classes


Construction Cluster


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Sidney L. Tomlinson


LAKE COUNTY AREA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
2001 Kurt Street
Eustis, Florida 32726
Kenneth A. Bragg, Director


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Mechanics
Construction Cluster

Cosmetology

Drafting
Law Enforcement
Welding
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Jesse N. Dooley
V. M. Perpich
George F. Clark
Alvin Skinner
Dorothy Chiulli
Betty Holloway
Arnold Wolfgang
Obie Brown, Jr.
James Grainger

Everett Leeds


LEESBURG JUNIOR HIGH SCHOOL
Leesburg, Florida 32748
Milton C. Smith, Principal


Custodial Service and
Building Maintenance


Joseph N. Nussbaumer








LEE COUNTY


Ray Williams, Superintendent of Schools
Cecil A. Waldron, Director, Vocational-Technical
Lee County Courthouse
Fort Myers, Florida 33901
Kenneth G. Evans, Trade Extension Coordinator
Lee County Area Vocational-Technical Center
3800 Michigan Avenue
Fort Myers, Florida 33905


and Adult Education


LEE COUNTY AREA VOCATIONAL-TECHNICAL SCHOOL
3800 Michigan Avenue
Fort Myers, Florida 33905
Howard W. Scherman, Director


Classes


Instructors


Air Conditioning and
Heating Mechanics


Automotive Body Repair
and Refinishing
Automotive Mechanics
Commercial Cooking and Baking
Construction Cluster
Cosmetology

Drafting

Electronics Industrial


Gasoline Engine Mechanics
Welding


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


John Monroe
Guy Adams
William A. McCoy

Owen L. Luckey
Richard J. Becker
Edna P. Martin
Wesley M. Higgins
Lillian Reichle
Betty Yates
Andrew J. Rankin
Richard Pontuis
Walter B. Bess
David Bowman
Thomas Scott
J. Wayne Cutchens
Howard L. Hill


A
A
S,PS,A

S,PS
S,PS,A
S,PS
S,PS,A
S
S
S,PS
A
S,PS
A
A
S,PS,A
S,PS,A








LEON COUNTY


Freeman W. Ashore, Superintendent of Schools
P. 0. Box 246
Tallahassee, Florida 32302
Mrs. Evelyn K. Csikor, Director, Vocational-Technical and Adult Education
Carl H. Rehwinkel, Assistant Director, Vocational-Technical and Adult
Education
500 North Appleyard Drive
Tallahassee, Florida 32304



GRIFFIN MIDDLE SCHOOL
910 Alabama Street
Tallahassee, Florida 32302
Henry Murphy, Principal


Instructors

Hunter Hill


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


LEWIS M. LIVELY AREA VOCATIONAL-TECHNICAL SCHOOL
500 North Appleyard Drive
Tallahassee, Florida 32304
Donald G. Sanders, Director


Automotive Mechanics

Aviation Mechanics



Avionics
Barbering
Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making
Carpentry
Commercial Cooking and Baking
Cosmetology


Drafting
Electricity Industrial
Electronics Industrial
Gasoline Engine Mechanics

Graphic Arts


Ralph Jerry Bush
Vernon Crotts
R. D. Colson
Manuel Demetrelis
Joseph Dufresne
Dexter Scheeler
Orvie Jones
Arnette R. Greene

F. A. Joyner, Sr.
Karl Davis
William F. Herring
Mildred Cline
Carolyn W. Harris
Lois Mercer
David Potter
Frank Rabitaille
John Williams
Fred Blackshear
Harry Hermann
Harley S. Bazzell
Joseph Ruther


Classes

Masonry









LEWIS M. LIVELY AREA VOCATIONAL-TECHNICAL SCHOOL (continued)


Classes

Law Enforcement
Masonry
Radio and Television Service

School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Instructors

Richard Wright
Monroe Morgan
F. A. Joyner, Jr.
William Mills

Neal Rumble
Henry Trammell


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course

PS
S
PS
PS









LEVY COUNTY


Lee Martin, Superintendent of Schools
James E. Bennett, Assistant Superintendent
P. O. Box 128
Bronson, Florida 32621



WILLISTON HIGH SCHOOL
Williston, Florida 32696
Paul King, Principal


Classes

Automotive Mechanics


Instructors

Emil M. Roab


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


CHIEFIAND HIGH SCHOOL
Chiefland, Florida 32626
Paul Johnson, Principal


Automotive Mechanics


John Ed Hutson










LIBERTY


COUNTY


0. B. Shuler, Superintendent of Schools
E. Moody Eldridge, General Supervisor
P. 0. Box 428
Bristol, Florida 32321



LIBERTY COUNTY HIGH SCHOOL
Bristol, Florida 32321
W. R. Tolar, Principal


Classes


Gasoline Engine Mechanics


Instructors

Lamar Ford


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course










MANATEE COUNTY


Dr. William H. Bashaw, Superintendent of Schools
P. 0. Box 2069
Bradenton, Florida 33505
Raymond F. Lee, Director, Vocational Education
215 Manatee Avenue, West
Bradenton, Florida 33505
Ed Buzzard, ETE Coordinator
Charles Duvall, Supervisor, Industrial Education
5603 34th Avenue, West
Bradenton, Florida 33505


MANATEE AREA VOCATIONAL-TECHNICAL SCHOOL
5603 34th Avenue West
Bradenton, Florida 33505
Joseph Leatherman, Director


Classes


Air Conditioning and
Heating Mechanics

Automotive Body Repair
and Refinishing
Automotive Mechanics
Cosmetology

Diversified Mechanics


Drafting
Gasoline Engine Mechanics

Machine Shop Work
Masonry
Radio and Television Service

Service Station Attendant
Welding
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Instructors


George Donovan
Essick Johnson

Paul S. Knight
Bill Rossman
Gloria Leatherman
Shirley Oberlin
Ralph F. Janotti
Napoleon Mills
Ralph Sibbio
Bob Cocanougher
Joseph H. Martin
Keith Smith
Arthur Brown
P. McPherson
Carl DeLay
Frank Murch
Arthur J. Kern
Walter Skukowski

J. O. Madden
R. W. Schreck









LINCOLN MIDDLE HIGH SCHOOL
P. O. Box 398
Palmetto, Florida 33561
Joseph Bivens, Principal


Classes


Gasoline Engine Mechanics


Instructors

Ralph Rowan


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


BRADENTON MIDDLE HIGH SCHOOL
P. 0. Box 2588
Manatee Station
Bradenton, Florida 33505
E. E. Patterson, Principal


Diversified Mechanics


John Plant







MARIO N COUNT TY


Robert M. Dunwoody, Superintendent of Schools
M. C. Roche, Director, Vocational and Adult Education
Roland W. Best, Assistant Director, Vocational and Adult Education
Steve Taber, Coordinator, Community Education
P. O. Box 670
Ocala, Florida 32670



DUNNELLON HIGH SCHOOL
P. O. Box 188
Dunnellon, Florida 32630
Ralph Archibald, Principal


Classes


Construction Cluster


Instructors

Charles Dowd


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


FOREST HIGH SCHOOL
1614 S. E. Fort King Street
Ocala, Florida 32670
Mikey Kelly, Principal


Automotive Mechanics

Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making
Commercial Advertising Art
Drafting
Graphic Arts

Radio and Television Service
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


James Beard
Arthur Julien

James Simmons
Donald Gale
Jim Hoye
Karl Neuschaefer
Richard Strow
Roy Neiman

A. L. Cummins


LAKE WEIR HIGH SCHOOL
Route 1
Summerfield, Florida
Paul Collins, Principal


Construction Cluster
Drafting


Archie Miles
Kenneth Nichols


S,A
S,A









NORTH MARION HIGH SCHOOL
P. O. Box 299
Sparr, Florida 32590
Carey McDonald, Principal


Classes

Automotive Mechanics
Commercial Advertising Art
Construction Cluster
Electro-Mechanical Cluster


Instructors

Ross Dice
John Thursby
James Sauls
William Hart


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


S,A
S
S,PS,A
S,PS,A


VANGUARD HIGH SCHOOL
7 N.W. 28th Street
Ocala, Florida
Leon Rogers, Principal


Appliance Repair
Automotive Mechanics
Automotive Body Repair
and Refinishing
Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making-
Commercial Advertising Art
Drafting
Masonry


William Wilson
George Robbins

William Curtis

Charles Parker
Edith Walker
Joe Fairchild
Willie Wynn


S,PS
S,PS

S,PS

S,PS
S,PS
S,PS
S,PS








MARTIN COUNTY


V. James Navitsky, Superintendent of Schools
P. O. Box 1045
Stuart, Florida 33494
E. B. Horton, Director, Vocational Education
Henry A. Childers, Assistant Director, Vocational Education
500 East Ocean Boulevard
Stuart, Florida 33494



MARTIN COUNTY HIGH SCHOOL
Route 76, Indiantown Road
Stuart, Florida 33494
Terrance Horrigan, Principal


Classes

Automotive Mechanics
Carpentry
Electricity Industrial
Electronics Industrial
Masonry
Gasoline Engine Mechanics


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Ronald Anderson
Edwin Huegel
Jacob Miller
Charles Karafotias
Theodore Hearn
George Marcus


MURRAY NINTH GRADE SCHOOL
P. O. Box "M"
Port Salerno, Florida 33492
Walter Peterson, Principal


Electricity Industrial
Gasoline Engine Mechanics


Jacob Miller
George Marcus








MONROE COUNTY


Armando Henriques, Superintendent of Schools
P. O. Drawer 1430
Key West, Florida 33040
Vincent B. Brasi, Director, Vocational-Technical and Adult Education
2100 Flagler Avenue, Room J-24
Key West, Florida 33040



CORAL SHORES SCHOOL
Tavernier, Florida 33070
Gerald E. Adair, Principal


Instructor


Gasoline Engine Repair


William Beamesderfer


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course

S,A


KEY WEST HIGH SCHOOL
2100 Flagler Avenue
Key West, Florida 33040
Glynn Archer, Principal


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Body Repair
and Refinishing
Automotive Mechanics


Custodial Service and
Building Maintenance
Gasoline Engine Mechanics
Welding


Ben Freer

Alfred Gonzales
Alfred Gonzales
Charles 0. Keefe
Edward Truman

Grady Stewart
Walter Pietruszka
Bruce Lisle
Alfred Pantaleo


MARATHON HIGH SCHOOL
Marathon, Florida 33050
Katherine Gradick, Principal


Gasoline Engine Mechanics


Classes


S,A


S
S,A
S,A
S,A


Carl Jones








NASSAU COUNTY


Melton G. Revell, Superintendent of Schools
Robert Johnson, Director of Instruction
Lewis M. Bean, Director, Vocational Education
P. 0. Box 687
Fernandina Beach, Florida 32034



FERNANDINA BEACH HIGH SCHOOL
Citrona Drive
Fernandina Beach, Florida 32034
Thomas J. Godbee, Principal


Classes


Instructors


Appliance Repair
Automotive Body Repair and
Refinishing
Automotive Mechanics


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


James L. Malone

Leon Bradley Card
Howard L. Hildreth


WEST NASSAU COUNTY HIGH SCHOOL
Callahan, Florida 32011
Perry Geiger, Principal


Automotive Mechanics


Leon Perpall








OKAL 0 SA COUNTY


Max Bruner, Jr., Superintendent of Schools
Courthouse Building
Crestview, Florida 32536
James F. Richardson, Director of Vocational Education
555 Anderson Avenue
Crestview, Florida 32536


CHOCTAWHATCHEE SENIOR HIGH SCHOOL
Racetrack Road
Ft. Walton Beach, Florida 32548
H. A. Bruner, Principal


Classes


Automotive Mechanics


Instructors

Nick Alberti


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


CRESTVIEW SENIOR HIGH SCHOOL
Highway 85 North
Crestview, Florida 32536
Ronald E. Davis, Principal


Automotive Mechanics
Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making
Drafting


C. T. Wilkinson

William M. Barrow
Norman C. Beeman





ORANGE COUNTY


James M. Higginbotham, Superintendent of Schools
Dr. Thomas J. Moffett, Deputy Superintendent for Instruction
Dave Kendall, Deputy Superintendent for Vocational-Technical and
Adult Education
Chando O'Dell, Director of Vocational Finance
Robert Gahn, Supervisor of Industrial and Technical Education
Donald Mapel, Assistant Superintendent for Vocational, Technical and
Adult Education
P. 0. Box 271
Orlando, Florida 32802


APOPKA MEMORIAL HIGH SCHOOL
425 N. Park
Apopka, Florida 32703
Roger A. Williams, Principal


Instructors


Automotive Mechanics


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


John T. Baker
Virgil C. Hoover


COLONIAL HIGH SCHOOL
6100 Oleander Drive
Orlando, Florida 32807
James Joyner, Principal


Automotive Mechanics


Gerald Arney
Leonard Sprinkles


JONES HIGH SCHOOL
1400 W. Cypress Street
Orlando, Florida 32805
Wilbur S. Gary, Principal


Automotive Mechanics

Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making
Commercial Cooking and Baking
Cosmetology

Dry Cleaning and Laundering
Gasoline Engine Mechanics
Masonry
Radio and Television Service
Tailoring


William
Maurice Shafer

Edgar Griffin
David Brewer
Carolyn Clark
Eleanor Welch
Lonnie Thomas
John Carter
Curtis Adams
Arthur Reynolds
James Mosely


Classes








LAKEVIEW JUNIOR-SENIOR HIGH SCHOOL
West Bay Street
Winter Garden, Florida 32787
Randall Dunn, Principal


Classes


Automotive Mechanics


Instructors

James McKinney


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


MID-FLORIDA TECHNICAL INSTITUTE
2900 W. Oak Ridge Road
Orlando, Florida 32809
Wilfred A. Dakan, Director


Air Conditioning and
Heating Mechanics

Automotive Body Repair
and Refinishing
Automotive Mechanics






Aviation Mechanics

Business Machine Maintenance
Commercial Advertising Art

Diesel Mechanics
Electricity Industrial
Gasoline Engine Mechanics

Machine Shop Work
Photography and Photo-Finishing
Printing
Welding


Sidney Leopold
Floyd Rand

George Dalby
Jack Barto
John Boggan
Raymond Gillard
Paul Griess
Ernest Howard
Gerald Myers
Melvin Smith
William Baker
Julius Jaskot
Glenn Young
Joan Hendrix
John Runge
Vernon Van Sickle
Ralph L. Drew, Sr.
Herman Corbett
Frank Kral
John Palowitch
Allen Ohman
Oliver Harne
Charles Brossier
Charles A. Wilt


OCOEE JUNIOR-SENIOR HIGH SCHOOL
300 S. Bluford
Ocoee, Florida 32761
Robert Williams, Principal


Automotive Mechanics


Ted Mulligan







ORANGE COUT~TY VOCATIONAL SCHOOL
325 N. Palmetto
Orlando, Florida 32801
Sidney Hoofman, Director


Classes


Instructors


Cosmetology

Drafting
Radio and Television Service


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Peter Deglomine
Mary Morgan
Richard Statham
George Mattison
Girard Ricketts


WYMORE VOCATIONAL AND TECHNICAL CENTER
100 E. Kennedy Avenue
Eatonville, Florida 32751
Robert S. Megow, Director


Automotive Mechanics
Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making

Carpentry
Custodial Service and
Building Maintenance
Electric Wiring
Gasoline Engine Mechanics
Masonry


George Dumencichi

Frank House
George Telter
Richard Johnson

Dave Parks
John Maugahn
Frank Reuhle
William Semmons








OSCEOLA COUNTY


W. B. Stephens, Superintendent of Schools
P. 0. Box 939
Kissimmee, Florida 32741
John E. Bovis, Supervisor, Vocational Education
P. O. Box 370
Kissimmee, Florida 32741



OSCEOLA HIGH SCHOOL
420 South Thacker Avenue
Kissimmee, Florida 32741
Max E. Waters, Principal


Classes


Automotive Mechanics
Construction Cluster


Instructor


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


R. Eugene Smith
John J. Harmison


SAINT CLOUD HIGH SCHOOL
South Indiana Avenue
Saint Cloud, Florida 32769
R. Wayne Henry, Principal


Mechanics Cluster


Robert Renick









PALM BEACH C COUNTY


Lloyd F. Early, Superintendent of Schools
W. L. McLean, Jr., Director, Vocational-Technical Education
B. J. Michels, Program Specialist, Evening Program
Clyde E. Schneider, Program Specialist, Industrial Education
P. O. Box 2469
West Palm Beach, Florida 33402



GLADES CENTRAL HIGH SCHOOL
425 West Canal Street, North
Belle Glade, Florida
Roy F. Carter, Principal


Classes


Instructors


Automotive Body Repair
and Refinishing
Automotive Mechanics
Commercial Advertising Art
Gasoline Engine Mechanics
Masonry
Radio and Television Service


Masonry


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


David Veale
Kenneth Bowermeister
Elliott Kravetz
Thurman Kemp
Rufus Washington
Wayne Wilkins


ATLANTIC HIGH SCHOOL
2501 Seacrest Boulevard
Delary Beach, Florida
Robert C. Johnson, Principal

Lionel Weston



NORTH TECHNICAL EDUCATION CENTER
P. O. Box 10415
7071 Garden Road
Riviera Beach, Florida 33404
Norman Lemstrom, Principal


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Body Repair
and Refinishing

Automotive Mechanics


William Sasser

Wilson Gatlin
Cyril Jones
George Howden
Dale Millington
Russell Stricker








NORTH TECHNICAL EDUCATION CENTER (continued)


Classes


Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making
Carpentry
Commercial Advertising Art

Commercial Cooking and Baking
Cosmetology



Custodial Service and
Building Maintenance
Drafting
Electric Wiring
Gasoline Engine Mechanics
Graphic Arts

Machine Shop Work
Masonry
Radio and Television Service
Sheet Metal Work
Welding
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Instructors


William Tubbs
Jimmie Horne
Jack Dobbins
Helen Drake
Robert Herrault
Idella Morris
Helen Rich
Dorothy Sawyer
Gertrude Shipp

Claude Vereen
Charles Wade
Arthur Dinges
Alvin Witt
Bruce Garwood
Clifford Larrabee
Edward Arnold
Lewis Granberry
Glenn Harman
Robert Widell
Martin Nygard

Robert Hatcher


S,A
S,A
S,A
S
S,A
S,A
PS
S,A
S,A

S
S,A
S,A
S,A
S,A
S,A
S,A
S,A
S,A
S,A
S,A








PASCO COUNTY


Chester W. Taylor, Superintendent of Schools
Omar H. Ergle, Director, Vocational, Technical and Adult Education
Ruth Rankin, Coordinator, Adult Education
Pasco County School Board
115 County Courthouse
Dade City, Florida 33525



GULF SENIOR HIGH SCHOOL
Rt. 2, 900 E. Louisiana
New Port Richey, Florida 33582
W. R. Durden, Principal


Instructors


Drafting
Electric Wiring
Marine Engine Mechanics


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Arthur Albanese
Bill Tacy
Robert Hall


PASCO COMPREHENSIVE SENIOR HIGH SCHOOL
1204 Highway 52
Dade City, Florida 33525
Dr. Wayne C. Malone, Principal


Automotive Mechanics

Cosmetology

Machine Shop Work


Graham Sassaman
Sam Sessa
Ann Alexander
Lea Dean
Dave Mullins


PASCO JUNIOR HIGH SCHOOL
505 South 14th Street
Dade City, Florida 33525
W. G. Andrews, Principal


Custodial Service and
Building Maintenance
Gasoline Engine Mechanics


Lester Kraph
Bill Hail


Classes








PINELLAS COUNTY


Nicholas G. Mangin, Superintendent of Schools
Joe D. Mills, Executive Assistant Superintendent for Vocational -Technical
and Adult Education
Jack Shumate, Director of Vocational Secondary Education
1960 East Druid Road
Pinellas County Board of Public Instruction
Clearwater, Florida 33518
Robert Zenor, Supervisor of Secondary Industrial Education
George Tlumac, Coordinator, School-Industry Cooperative Education (S.I.E.)
N. Robert Haire, Coordinator, School-Industry Cooperative Education (S.I.E.)
850 34th St. South
City Center for Learning
St. Petersburg, Florida 33711



CITY CENTER FOR LEARNING
850 34th Street South
St. Petersburg, Florida 33711
Robert C. Anderson, Director


Classes


Instructors


Automotive Body Repair
and Refinishing

Automotive Mechanics

Carpentry

Commercial Advertising Art
Cosmetology
Drafting
Law Enforcement
Radio and Television Service
Upholstery

Welding


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Frank Brink
Henry Jones
Rene LaPlante
Herman Foster
Cornelius Baerg
Oren Douglas
Anita Volkerding
Alice Stephens
Richard B. Davis
Al Bourque
Harry Newman
Gordon Hehr
William Fischer
James Lowe


S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A


CLEARWATER COMPREHENSIVE JUNIOR HIGH SCHOOL
1220 Palmetto Street
Clearwater, Florida 33515
Robert Safransky, Principal


Automotive Mechanics
Carpentry


Howard Francoeur
Roland Douglas







CLEARWATER COMPREHENSIVE JUNIOR HIGH SCHOOL (continued)


Classes


Commercial Cooking and Baking
Dry Cleaning and Laundering
Electronic Chassis Assembly
Graphic Arts
Tailoring


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Instructors


Eugene Moss
Edward Henry
Thomas Milianta
Wiley Ingram
Eleby Frazier


DIXIE HOLLINS HIGH SCHOOL
4940 62nd Street North
St. Petersburg, Florida 33709
Kenneth Watson, Principal


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Mechanics


Carpentry
Commercial Advertising Art
Cosmetology
Electronics Industrial
Graphic Arts
Machine Shop Work
Masonry
Photography and Photo-Finishing
Sheet Metal Work
Welding


Earl Ferguson
Homer Bull
Lawrence Lindsey
Jose Lopez
John Huff
Doris Derrick
Leah McHan
Warren Voegili
James Leroy Smith
James Humberstone
George Luttrell
Calvin Westbrook
Melvin Nelson
Frank Lees


DUNEDIN SENIOR HIGH SCHOOL
1651 Pinehurst Road
Dunedin, Florida 33528
Francis Freeman, Principal


Automotive Mechanics
Carpentry
Cosmetology

Drafting
Electronics Industrial
Masonry


Robert Gray
Horace Brown
Edwin J. Cunningham
Licile Sims
Carl George
Morton I. Broad
J. R. Dohme








NORTHEAST SENIOR HIGH SCHOOL
5400 16 Street North
St. Petersburg, Florida 33714
Lee Benjamin, Principal


Instructors


Commercial Cooking and Baking John White


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course

S


PINELLAS AGRICULTURE CENTER
12611 86 Avenue North
Largo, Florida 33540
John Hill, Director


Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making
Carpentry
Electric Wiring
Gasoline Engine Mechanics
Masonry


Leo Traylor
George Kneiss
Charles Huwer
Evaristo Lorences
Michael Marriesin
Joseph Wilson, Jr.


PINELLAS PARK JUNIOR HIGH SCHOOL
6940 70th Avenue North
Pinellas Park, Florida 33565
Thomas Wolley, Principal


Construction Cluster


Grover Griffin


PINELLAS VOCATIONAL-TECHNICAL INSTITUTE
6100 154th Avenue North
Clearwater, Florida
Rexford Gaugh, Director


Automotive Body Repair
and Refinishing Ray Morrow
Automotive Mechanics Robert Miner
Ray Nelson
John F. O'Donnell
Wendall Stephens
John Struckmeyer
Commercial Cooking and Baking Harry Brown
Diesel Mechanics Paul Larson
Machine Shop Work Ralph Donohoe
Richard Friedley
R. Kruntorad
Charles Thompson


Classes


S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A








PINELLAS VOCATIONAL-TECHNICAL INSTITUTE (continued)


Classes


Radio and Television Service


Welding

School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Instructors

James Drown
James D. Hite
Edgar McDonald
Edward Pappy
L. Sparrowhawk

Eugene Altweis


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
3,PS,A
S,PS,A

S,PS,A


SIXTEENTH STREET JUNIOR HIGH SCHOOL
701 16th Street South
St. Petersburg, Florida
John H. Hopkins, Principal


Automotive Mechanics


Wesley Sheffield


SOUTHSIDE JUNIOR HIGH SCHOOL
1701 10th Street South
St. Petersburg, Florida 33516
Charles Kelsay, Principal


Graphic Arts


Robert Glidden


TOMLINSON ADULT EDUCATION CENTER
296 Mirror Lake Drive
St. Petersburg, Florida
Robert Holmes, Director


Commercial Advertising Art

Cosmetology



Drafting


Vivien Gross
Nancy A. Williams
Barbara Engle
Gabrielle Payette
Mabel Reese
Viola Roberts
Shirley G. Hinton


PS,A
PS ,A
PS,A
PS,A
PS,A
PS,A
PS,A







POLK COUNTY


W. W. Read, Superintendent of Schools
L. B. Tyndall, Director of Vocational-Technical and Adult Education
P. O. Box 391
Bartow, Florida 33830



POLK VOCATIONAL TECHNICAL CENTER
P. O. Box 720
Eaton Park, Florida 33840
Maynard A. Traviss, Director
W. R. Padgett, Assistant Director
W. H. Nelson, Adult Coordinator
Wayne Rupe, Assistant Adult Coordinator
Dr. Howard E. Wallace, Curriculum Coordinator
L. M. Oldt, Coordinator, Industrial Relations and
Student Placement


Classes

Air Conditioning and
Heating Mechanics



Appliance Repair

Automotive Body Repair
and Refinishing

Automotive Mechanics

Business Machine Maintenan,
Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making

Carpentry
Communications
Construction Cluster
Custodial Service and
Building Maintenance
Diesel Mechanics

Drafting




Electricity Industrial


Instructors


Harley E. Basch
Dean E. Beard
Arthur M. Fitzgerald, Jr.
Richard E. Hostler
Amost T. Hatmaker
Bruce 0. Smith


Ermas H. McMullen
James D. Slaton
Kyrle J. Burlew
Lamar D. Smith
Murray M. Harris


F. H. DeChambeau
Scott T. Vance
Ralph E. Waller
Michael R. Hagans
Cary S. Fisher

Dallas L. Montgomery
Oliver M. Evans
Thomas A. Scott
William R. Baker
John K. Cunningham
James W. King
Donald W. Lock
Peter P. Shills
Edward J. Lemcke
Raymond Thibodeau


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


A
A
S,A
S,A
S,A
A

S,A
S,A
S,A
S,A
S

S,A
S,A
A
A
S

A
A
S,A
A
S
S,A
A
A
S,A
A









POLK VOCATIONAL TECHNICAL CENTER (continued)


Classes

Electric Wiring
Electronics Industrial
Gasoline Engine Mechanics

Graphic Arts

Industrial Truck Mechanics
Law Enforcement









Machine Shop Work


Marine Engine Mechanics
Masonry

Painting and Decorating
Plumbing and Pipe Fitting
Radio and Television Service


Related Trade and

Sheet Metal Work
Surveying
Upholstery
Vehicle Driving -


Industrial
Technology



Commercial


Welding


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Donald H. Buxton
Jerry L. Miller
Bobby E. Martin
Robah M. Noble
Glenn E. Brown
Allen P. Dean
Thomas 0. Andrews
Carl L. Aleck
John A. Brady
Ronald S. Martin
Hamp Rogers
John H. Sangster
Clarence E. Sharrett
Maines Waters
Richard T. Wheeler
Leonard D. Woodard
Howard H. Adams
Thomas E. Hilliard
William C. House
LaRue Osborn
John R. Berry
Walter A. Brothers
John W. Collins
Harold M. Bowers
William F. Bass
Michael R. Hagans
Paul D. Jones

Carroll E. Gainer
Donald V. Skinner
Erasmo R. Ambrioso
Fearon L. Hicks
Lisle L. Davis
David J. Knight
Louis M. Cooper
J. Henry Dillard
Leon R. Fox
Glenn W. Hosegood
Sameul B. Justice
Larry F. Rice
John G. Whitten
Kenneth C. Bugbee


S,A
S,A
S,A
S
A
S
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
S,A
S
A
S
S,A
S
S
A
A
S,A

S,A
S,A
A
S,A
PS
PS
A
S
A
S,A
S,A
A
S,A
A








PUTNAM C 0 UNTY


John F. Gaines, Superintendent of Schools
Ronald E. Forguson, Assistant Superintendent for Administration
John A. Eubanks, Director of Vocational and Adult Education
P. O. Box 797
Palatka, Florida 32077



CRESCENT CITY JUNIOR SENIOR HIGH SCHOOL
P. 0. Box 584
Crescent City, Florida 32012
Coy Harris, Principal


Classes


Instructors


Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making
Carpentry
Gasoline Engine Mechanics


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Nathaniel Harris
Nathaniel Harris
Shelton Brooks


INTERLACHEN JUNIOR SENIOR HIGH SCHOOL
P. 0. Box 105
Interlachen, Florida 32048
Gilfred Parsons, Principal


Construction Cluster
Diversified Mechanics


Stonewall Raines
George Messer


PALATKA CENTRAL HIGH SCHOOL
North 19th Street
Palatka, Florida 32077
Ned Richardson, Principal


Carpentry
Diversified Mechanics
Drafting
Masonry
Tailoring


Joe Smith
George Burnett
Clint Eyke
John Harmon
Edwin Williams









PALATKA SOUTH HIGH SCHOOL
South 18th Street
Palatka, Florida 32077
Benny Arnold, Principal


Classes


Appliance Repair
Automotive Mechanics

Diversified Mechanics
Radio and Television Service

Welding


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Elmer Peterson
Robert Grossholz
Andrew McClain
George Burnett
David Lane
Elmer Peterson
Garnett Jenkins


S,A
S,A
S,A
S








J O H NS C U N T Y


W. Douglas Hartley, Superintendent of Schools
P. 0. Box 500
St. Augustine, Florida 32084
R. E. Upton, Jr., Director, Vocational, Technical and Adult Education
Collins Ave. at Del Monte Drive
St. Augustine, Florida 32084



ST. AUGUSTINE TECHNICAL CENTER
Collins Ave. at Del Monte Drive
St. Augustine, Florida 32084
R. E. Upton, Jr., Director


Classes


Automotive Mechanics
Business Machine Maintenance
Carpentry
Commercial Cooking and Baking

Construction Cluster
Cosmetology

Custodial Service and
Building Maintenance
Drafting
Electronics Industrial
Law Enforcement







Masonry


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Instructors


Charles J. Sparks
W. T. Chance, Jr.
Charles J. Carter
John Cupo
Richard G. Grout
Donald Wehking
Shirley V. McCullough
Ann L. O'Mahoney

Don Lohr
Frank 0. Wille, Jr.
Burt F. Maguire
William R. Fulton
Zack Hunsuckle
E. J. Irwin
Wilburn A. Kelly
Willard C. Patrick
James R. Rollins
Chessley G. Smith
Wayne K. Tanner
Bernard Masters


S,PS
S,PS
S,PS
S,PS
S,PS
S
PS
PS

S,PS
S,PS,A
S,PS,A
A
A
A
A
A
A
A
A
S,PS


SAINT









LUCIE COUNTY


J. Walter Hebb, Superintendent of Schools
Robert A. Satchwill, Director, Vocational Education
James R. Hartung, Vocational Guidance Counselor
P. 0. Box 490
Fort Pierce, Florida 33450


FORT
1101
Fort
John


PIERCE CENTRAL HIGH SCHOOL
Edwards Road
Pierce, Florida 33450
D. Perdue, Principal


Classes


Instructors


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Mechanics
Electrical Cluster
Electronics Industrial
Masonry


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Dewey Hall
Thomas Taylor
Herb McNees
Jesse Quackenbush
Joseph Barton


SA INT








SANTA ROSA COU ITY


Redford M. Locklin, Superintendent of School
John E. Temple, Director of Vocational, Technical and Adult Education
P. O. Box 271
Milton, Florida 32570



JAY HIGH SCHOOL
Jay, Florida
James T. Sheppard, Principal


Instructors


Automotive Mechanics


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Lambert P. Davis


MILTON HIGH SCHOOL
Milton, Florida
James Cook, Principal


Automotive Body Repair
and Refinishing
Automotive Mechanics

Carpentry
Custodial Service and
Building Maintenance


William C.
Michael L.
William C.
William E.


Woodfin D. Cox


Masonry Ronald A. Blantoi
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.) Robert C. Settle


Classes


Hobbs
Brown
Hobbs
Powell


S
S,A
A
S


n









SARAS OTA C COUNTY


Dr. Gene M. Pillot, Superintendent of Schools
C. A. Bellum, Assistant Superintendent, Vocational-Technical and
Adult Education
2418 Hatton Street
Sarasota, Florida 33577



SARASOTA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
4748 Beneva Road
Sarasota, Florida 33581
Harry R. Holmbraker, Jr., Director
Arthur Brikhus, Coordinator


Classes


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Body Repair and
Refinishing
Automotive Mechanics

Commercial Cooking and Baking

Construction Cluster
Cosmetology


Drafting
Electric Wiring

Machine Shop Work
Upholstery
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


James Harrison

Edward Trembath
Peter Mathey
Kenneth Canfield
H. J. Schellenberger
John Spinnell
George Gray
Barbara Burr
Hilda Papastrat
Eulah Troy
S. K. MacLean
Ray Ritenour
Kenneth Sieg&
Fred Miller
Richard Swinehart

Jack Rairigh


RIVERVIEW HIGH SCHOOL
4850 Lords Avenue
Sarasota, Florida 33581
Edward Brown, Jr., Principal


Diversified Mechanics


James Hutches
Ross Smith


S,A
S,A
S
S,A
S,A
S,A
A
S,A
S,A
S,A
S,A
S,A
S-,A
S,A








SARASOTA SENIOR HIGH SCHOOL
1001 South Washington Boulevard
Sarasota, Florida 33577
Wilmer C. Banks, Principal


Classes


Diversified Mechanics


Instructors

Melvin Cline
Robert Lockley


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


LAUREL STUDENT CENTER
Route 2, Box 1395
Nokomis, Florida 33555
Ozell Vo Stephens, Principal


Custodial Service and
Building Maintenance
Gasoline Engine Mechanics


James Jones
Jacob Coble


ORANGE AVENUE STUDENT CENTER
3201 North Orange Avenue
Sarasota, Florida 33580
Eugene Williamson, Principal


Construction Cluster
Diversified Mechanics


John Van Vranken
Harlan Clark











SEMINOLE COUNTY


John G. Angel, Superintendent of Schools
School Administration Building
202 Commercial Avenue
Sanford, Florida 32771
E. S. Douglass, Director, Vocational-Technical Education
315 Maple Avenue
Sanford, Florida 32771



LAKEVIEW MIDDLE SCHOOL EXCEPTIONAL CHILD CENTER
Sanford, Florida 32771
Ted Barker, Principal


Instructors


Custodial Service and
Building Maintenance


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Ralph Bloomingdale


LYMAN HIGH SCHOOL
Longwood, Florida
Carlton Henley, Principal


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Mechanics
Construction Cluster
Drafting


Frank Sedlak
Ellis King
Jack Fine
Robert W. Jackson


OVIEDO HIGH SCHOOL
Oviedo, Florida
Keith Stone, Principal


Drafting
Electronics Industrial
Mechanics Cluster


Ben Locken
William G, Blackburn
Roland Dike


Classes









SEMINOLE HIGH SCHOOL
Georgia Avenue
Sanford, Florida 32771
Jack Redding, Principal
Frank J. Elliott, Occupational Specialist


Classes

Masonry

Mechanics Cluster


School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Instructors


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Donald McLeod
Angel Mendez
Howard Butcher
Joseph W. Orsend
Joseph Provost

Alton B. Duxbury









SUWANNEE COUNTY


Spressard Boatright, Superintendent of Schools
Everett L. Williamson, Assistant Superintendent for Instruction
Marvin Johns, Director of Instruction
Vincent Jones, Coordinator of Vocational Education
Warren & Church Streets
Live Oak, Florida 32060



SUWANNEE-HAMILTON AREA VOCATIONAL-TECHNICAL
ATD ADULT CENTER
415 S. W. Pinewood Drive
Live Oak, Florida 32060
H. Wilson Suggs, Director

Secondary
Post-Secondary or
Classes Instructors Adult Course

Automotive Body Repair
and Refinishing Burnette S
Automotive Mechanics Groover S
Construction Cluster Milton S
Cosmetology Moses S
Hatch A
Diversified Mechanics Curry S
Masonry Stephens S










TAYLOR COUNTY


Alan E. Hart, Superintendent of Schools
P. 0. Box 509
Perry, Florida 32347
Lewis D. Griner, Director, Vocational Education
P. 0. Box 780
Perry, Florida 32347



TAYLOR COUNTY AREA VOCATIONAL-TECHNICAL
AND GENERAL ADULT EDUCATION CENTER
P. 0. Box 780
Perry, Florida 32347
Lewis D. Griner, Director


Classes


Instructors


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Mechanics
Carpentry
Commercial Cooking and Baking
Cosmetology
Radio and Television Service
Welding
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Hetherington
Grant
Todd
C. Minchin
Young
Russell
Kimble


G. Clark


S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A
S,PS,A










UN ON C COUNTY


James H. Cason, III, Superintendent of Schools
Charlie L. Johnson, Director, Vocational and Adult Education
Unior County Schools
P. 0. Box 128
Lake Butler, Florida 32054



UNION COUNTY HIGH SCHOOL
P. 0. Box 328
Lake Butler, Florida 32054
Frank Warriner, Principal


Classes


Construction Cluster


Instructors

Carl Green


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course










VOLUSIA COUNTY


Raymond G. Dunne, Superintendent of Schools
P. 0. Box 2118
230 N. Stone Street
DeLand, Florida 32720
J. William Cowen, Director, Vocational Education
Darwin E. Bennett, Specialist, Agriculture and Industrial Arts Education
P. 0. Box 1910
Daytona Beach, Florida 32015



DELAND HIGH SCHOOL
800 N. Hill Avenue
DeLand, Florida 32720
Alan E. Bailes, Principal

Secondary
Post-Secondary or
Classes Instructors Adult Course

Construction Cluster Tom Flanders S
Mechanics Cluster James Banks S










WAKULLA COUNTY


William 1. Payne, Superintendent of Schools
J. Harold Thurmond, General Supervisor
P. 0. Box 98
Crawfordville, Florida 32327



WAKULLA COUNTY HIGH SCHOOL
Rt. 1, Box 206B
Crawfordville, Florida 32327
Mr. Edgar Moorhead, Principal


Classes


Automotive Mechanics
Construction Cluster
Gasoline Engine Mechanics
Welding


Instructors

P. Harvey
J. English
J. Hall
C. Carter


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


S,A
S,A
S,A
S,A








WALTON COUNTY


John Baldwin, Superintendent of Schools
P. O. Box 272
DeFuniak Springs, Florida 32433
H. Cleve Jones, Director, Vocational Education
Materials Center
Schloss Avenue
DeFuniak Springs, Florida



FREEPORT HIGH SCHOOL
Freeport, Florida
Wesley Williams, Principal


Classes

Automotive Mechanics


Instructors

Jim Keaton


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


WALTON SENIOR HIGH SCHOOL
Back Lane
DeFuniak Springs, Florida 32433
James King, Principal


Cabinet Making, Millwork
and Furniture Making


Charles Taylor


WALTON VOCATIONAL TRAINING CENTER
Park Avenue
DeFuniak Springs, Florida 32433
A. D. Campbell, Coordinator


Gasoline Engine Mechanics
Masonry
Service Station Attendant


Paul Nixon
Gerald Wilkerson
Floyd Shelley









WASHINGTON C UNTY


Dr. Al Lowe, Superintendent of Schools
P. O. Box 647
Chipley, Florida 32428



WASHINGTON-HOLMES AREA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
209 Hoyt Street
Chipley, Florida 32428
Wayne C. Saunders, Director


Classes


Instructors


Air Conditioning and
Heating Mechanics
Automotive Body Repair
and Refinishing
Automotive Mechanics
Carpentry
Cosmetology


Drafting
Gasoline Engine
Heavy Equipment
Heavy Equipment


Mechanics
Mechanics
Operation


Law Enforcement
Masonry
Power Machine Operation
(Sewing)
Radio and Television Service
School-Industry Cooperative
Education (S.I.E.)


Secondary
Post-Secondary or
Adult Course


Guy Johnson

0. R. Fuller
John Cherry, Jr.
Wesley Culpepper
Joyce Braxton
Vernice Davis
J. L. Wilson
John Lane
Garland Walker
James Matthews
Troy Walsingham
R. G. Russel
J. G. Walsingham

Sidney Fuller
Olin Duncan

Grady Hall


S,PS,A

S,PS,A
S,PS,A
S,PS
S
PS
S,PS,A
S,A
PS
PS
PS
A
S,PS

A
S,PS,A

S




University of Florida Home Page
© 2004 - 2010 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated October 10, 2010 - - mvs