• TABLE OF CONTENTS
HIDE
 Front Cover
 Title Page
 Foreword
 Table of Contents
 State department of education
 Teacher training institutions
 County administrators of vocational...
 Junior college personnel of vocational...














Title: Personnel directory for industrial education
ALL VOLUMES CITATION THUMBNAILS PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/UF00082736/00002
 Material Information
Title: Personnel directory for industrial education
Physical Description: Serial
Language: English
Creator: Florida. Division of Vocational, Technical, and Adult Education. Industrial Education Section.
Publisher: The Section,
Place of Publication: Talllahassee,
Publication Date: 1970
 Record Information
Bibliographic ID: UF00082736
Volume ID: VID00002
Source Institution: University of Florida
Holding Location: University of Florida
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.

Table of Contents
    Front Cover
        Front Cover 1
        Front Cover 2
    Title Page
        Title Page 1
        Title Page 2
    Foreword
        Page i
    Table of Contents
        Page ii
        Page iii
    State department of education
        Page 1
    Teacher training institutions
        Page 2
    County administrators of vocational education
        Page 3
        Page 4
        Page 5
        Page 6
        Page 7
        Page 8
        Page 9
        Page 10
        Page 11
        Page 12
        Page 13
        Page 14
        Page 15
        Page 16
        Page 17
        Page 18
        Page 19
        Page 20
        Page 21
        Page 22
        Page 23
        Page 24
        Page 25
        Page 26
        Page 27
        Page 28
        Page 29
        Page 30
        Page 31
        Page 32
        Page 33
        Page 34
        Page 35
        Page 36
        Page 37
        Page 38
        Page 39
        Page 40
        Page 41
        Page 42
        Page 43
        Page 44
        Page 45
        Page 46
        Page 47
        Page 48
        Page 49
        Page 50
        Page 51
        Page 52
        Page 53
        Page 54
        Page 55
        Page 56
        Page 57
    Junior college personnel of vocational education
        Page 58
        Page 59
        Page 60
        Page 61
        Page 62
        Page 63
        Page 64
        Page 65
        Page 66
Full Text
























UNIVERSITY

OF FLORIDA

LIBRARIES


__


I II




BULLETIN 78 C 9
FEBRUARY, 1970


| FD)r

DlmBE@TY


FOR
INDUSTRIAL
EDUCATION


DIVISION OF VOCATIONAL,
TECHNICAL, AND ADULT EDUCATION
CARL W. PROEHL, DIRECTOR



INDUSTRIAL EDUCATION SECTION
T.J. BAILEY, ADMINISTRATOR


//1











32 o o 75?




6 3




loo4

















FOREWORD


The 1970 Directory provides a comprehensive listing

of full-time and part-time preparatory classes in

Vocational Industrial Education'and those individuals

at state and local levels charged with their adminis-

tration.

J This directory has been compiled from information submit-
Sted by the respective school officials.

N\ Additional copies of this publication are available from

the office of Administrator, Vocational Industrial Edu-

cation, Room 217, Knott Building, Tallahassee, Florida

32304.


_0











TABLE OF CONTENTS


Forward. . . . . . . .....
Table of Contents . . . . .
State Department of Education . . ....
Teacher Training Institutions . ...
County Administrators of Vocational Education
Alachua County . . . . . . .
Bay County . . . . ...
Bradford-Union Counties. .. . .
Brevard County . . . . ...
Broward County . . . . . . .
Charlotte County . . .. . .
-Collier County . ... . . .
Clay County .... . . ...
Citrus County. ... . .
Columbia County. . . .
Dade County .. ... . ...
Dixie County. . .....
Duval-County . . . .
Escambia County. ... . .....
Gilchrist County .. . . ....
Glades County. .. . .....
Gulf County. .... . ....
Hernando County ...........
Hardee County. ... . ..
Hillsborough County . ... .
Jefferson County. .. ..
Lake County . . . .
Lee County . . ..........
Leon County. ..............
Levy County. .. . . .....
Liberty County . . .. . ..
Manatee County ... . . .
Marion County. . .. . ..
Martin County. .. . . ...
Monroe County . . .
Nassau County, .. . .
Okaloosa County. .. . . ...
Orange County. . . . ...
Osceola County . . . . ....
Palm Beach County * . . . . .
Pasco County * . *
Pinellas County. .. .. . . . .
Polk County. . . . . .
Putnam County.. .. . . ...
Saint Lucie County .. . . . .
Santa Rosa County. . . . .. .
Saint Johns County . . .


* *
. .
. .
* .

* 1 1
.. .
* *

* *
. .

* 1

. .
* .
. *

* .

. .
* .


. .

. .
* .




. .
* .
* *
* *






* .
* *
* *
. 1











. .
* .t
* *


* *






* 1
* *
* *
*

. .
* .









. .
* *
* .








* *
* *

* *
* *
* . *

* *
* *

* *
* *
* *


Page
i
ii
1
2
3
11
11
12
12
15
17
17
.18
19
19
20
27
28
31
32
32
32
33
33
33
35
35
36
36
37
37
38
39
40

40

41
42
44
45
46
47
49
50
51
52
53












Table of Contents (Continued)


Sarasota County. . . . . . . .
Seminole County. . . . . . .
Suwannee County. . . . . .. .
Taylor County. . . . . . ....
Wakulla County .. . . . ....
Washington-Holmes Comuty . . . ....


* . . .
* 0 0 *
* 0 0 0
* 0 0 0
* 0 0 0
* 0 0 0 0


Junior College Personnel of Vocational Education
Brevard Junior College . . . . .....
Central Florida Junior College . . . ...
Chipola Junior College . . . . . .
Daytona Beach Junior College . . . . .
Florida Junior College at Jacksonville . . .
Florida Keys Junior College. .. . . ...
Indian River Junior College. . . . . . .
Lake City Junior College and Forest Ranger School.
North Florida Junior College . . . . . .
Okaloosa-Walton Junior College . . . . .
Pensacola Junior College . . . . . .
Santa Fe Junior College. .. .. . . .....
South Florida Junior College . . . ...


* 0 0 0
. 0 0
* 0 r
. 0 0 0
* 0 0 0 0
. 0 0 0
. 0 0
. 0 0
O 0 0
* 0 0
. 0
. 0 0
0 0 0 0, .









DIVISION OF VOCATIONAL, TECHNICAL, AND ADULT EDUCATION
Carl W. Proehl, Director



VOCATIONAL INDUSTRIAL EDUCATION SECTION
Thurman J. Bailey, Administrator






John R. Sojat, Assistant Administrator

Talmadge L. Rushing, Supervisor, Area I, (217 Knott Building,
Tallahassee, Florida 32304)

Marion L. Bishop, Supervisor, Area II, (Newberry, Florida 32669)

Stanley T. Warren, Supervisor, Area III, (970 East Lake Drive,
Bartow, Florida 33830)

Ernest B. Heiny, Supervisor, Area IV, (10712 Edgewater Lane,
Tampa, Florida 33612)

Murray D. Thornburg, Supervisor, Area V, (641 Camellia Court,
Plantation, Florida 33314)

Ralph V. Steeb, Consultant, Industrial Arts Education

John J. Geil, Associate Consultant, Industrial Arts Education

Stephen Denby, Consultant, Industrial Education

(Mrs.) Christine W. Sharron, Coordinator, Cosmetology Education

Forrest E. Mottweiler, Coordinator, Commercial Vehicle Driver
Training

Wayne W. Black, Coordinator, Electric Lineman Training, (Post
Office Box 967, Ocala, Florida 32670)

Willard J. Carlson, Coordinator, Law Enforcement Education

Richard Gamble, Assistant Coordinator, Law Enforcement Education

Walter L. Lightsey, Coordinator Employee Education, (Post Office
Box 548, Lutz, Florida 33549)









REPRESENTATIVES OF TEACHER TRAINING INSTITUTIONS
FOR VOCATIONAL INDUSTRIAL EDUCATION



Florida State University
Tallahassee, Florida

Dr. Ralph 0. Gallington, Head, Teacher-Education, Vocational Industrial
Education
W. A. Hudson, Teacher-Educator
W. L. Newton, Teacher-Educator
W. H. Wray, Teacher-Educator



Florida A. and M. University
Tallahassee, Florida

Dr. T. A. Jackson, Dean, School of Technology
Dr. Samuel Russell, Teacher-Educator
Worrell G. Gaiter, Teacher-Educator



University of Miami
Coral Gables, Florida

Dr. Ralph Restler, Chairman, Department of Industrial Education

Dr. James L. Hoerner, Supervisor, Teacher Education Service (1410 Northeast
Second Avenue, Miami, Florida 33132)
Mr. Walter Clot, Teacher-Educator (1410 Northeast Second Avenue, Miami,
Florida 33132)



University of West Florida
Pensacola, Florida

Dr. Hobdy Perkins, Acting Chairman, Vocational and Technical Education
Dr. Howard Kirk, Teacher-Educator



University of South Florida
Tampa, Florida

Dr. Edgar E. Stahl, Professor, Vocational and Adult Education









AbUINISTRATORS RESPONBILE FOR COUNTY


PROGRAMS OF VOCATIONAL INDUSTRIAL EDUCATION


ALACHUA COUNTY

Henry C. Lunsford, Director
Vocational Education
Alachua County School Board
1817 East University Avenue
Gainesville, Florida 32601

BAY COUNTY

Michael W. Zekas, Director
Toa P. Haney Vocational Technical Center
Baldwin Road and Highway 77
Panama City, Florida 32401

BRADFORD COUNTY

Lawrence T. Oglesby, Director
Bradford-Union Area Vocational-Technical Center
609 North Orange Street
Starke, Florida 32091

BREVARD COUNTY

Lloyd D. Brown, Director
Vocational, Technical and Adult Education
Brevard County School Board
Monroe Center
705 Avacado Street
Cocoa, Florida 32922

BROWARD COUNTY

Lawrence E. Paige, Director
Vocational and Technical Education
Broward County School Board
1350 Southwest Second Court
Fort Lauderdale, Florida 33312

CHARLOTTE COUNTY

Grady T. Lakey, Coordinator
Adult Vocational and Technical Education
Charlotte County School Board
1016 Education Avenue
Punta Gorda, Florida 33950








CITRUS COUNTY

Carl H. Rehwinkel, Director
Withlacoochee Area Vocational-Technical Center
Highway 44 West
Inverness, Florida 32650

CIAY COUNTY

Thcmas E. Smith, General Supervisor
Clay County School Board
Post Office Box 488
Green Cove Springs, Florida 32043

COLLIER COUNTY

Goldie A. Oross, Acting Director
Vocational Education
Collier County School Board.
Carver Annex
1001 Third Avenue North
Naples, Florida

COLUMBIA COUNTY

Mrs. Rose Bud McColskey, Director
Vocational Education
Columbia County School Board
Post Office Box 1148
Lake City, Florida 32055

DIXIE COUNTY

W. A. Rains, General Supervisor
Dixie County School Board
Post Office Box 3-B
Cross City, Florida

DADE COUNTY

Lowell B. Selby, District Superintendent
Vocational, Technical and Adult Education
Dade County School Board
1410 Northeast Second Avenue
Miami, Florida 33132

DUVAL COUNTY

David A. Brown, Director
Vocational and Technical Education'
Duval County School Board
1011 Gilmore Street
Jacksonville, Florida 32204









ESCAMBIA COUNTY

E. G. Holly, Assistant Superintendent
Vocational Education
Escambia County School Board
Post Office Box 1470
Pensacola, Florida 32502

GILCHRIST COUNTY

Eli M. Read, Superintendent
Gilchrist County School Board
Post Office Box 309
Trenton, Florida 32693

GLADES COUNTY

L. E. Strope, Superintendent
Glades County School Board
Post Office Box 458
Moore Haven, Florida 33471

GULF COUNTY

James McInnis, Director
Vocational Education
Gulf County School Board
Centennial Building
Port Saint Joe, Florida 32456

HERNANDO COUNTY

Mrs. Ruth Marsh, Director of Instruction
Hernando County School Board
612 West Broad Street
Brooksville, Florida 33512

HILLSBOROUGH COUNTY

D. G. Erwin, Assistant Superintendent
Vocational, Technical and Adult Education
Hillsborough County School Board
Post Office Box 3408
Tampa, Florida 33601

HARDEE COUNTY

Lawrence P. Allison, Director
Vocational Education
Hardee County School Board
Post Office Box 757
Wauchula, Florida 33873









JEFFERSON COUNTY

Orvis E. Day, General Supervisor
Jefferson County School Board
Post Office Box 499
Monticello, Florida 32344

LAKE COUNTY

Ray M. Hayes,. Director
Vocational, Technical and Adult Education
Lake County School Board
201 West Burleigh Boulevard
Tavares, Florida 32778

LEE COUNTY

Cecil A. Waldron, Director
Vocational Education
Lee County School Board
School Board Annex Building
2235 First Street
Fort Myers, Florida 33901

LEON COUNTY

Mrs. Evelyn K. Csikos, Director
Vocational Education
Leon County School Board
500 North Appleyard Drive
Tallahassee, Florida 32304

LEVY COUNTY

James E. Bennett, Director
Special Programs
Levy County School Board
Post Office Box 128
Bronson, Florida 32621

LIBERTY COUNTY

E. Moody Eldridge, Director
Planning, Research and Evaluation
Liberty County School Board
Post Office Box 428
Bristol, Florida 32321

MANATEE COUNTY

Raymond F. Lee, Director
Vocational and Adult Education
Manatee County School Board
215 Manatee Avenue, West
Bradenton, Florida 33505









MARION COUNTY

Marion C. Roche, Director
Vocational Education
Marion County School Board
Post Office Box 670
Ocala, Florida 32670

MARTIN COUNTY

E. B. Horton, Director
Vocational and Adult Education
Martin County School Board
500 East Ocean Boulevard
Stuart, Florida 33494

MONROE COUNTY

Vincent B. Brasi, Director
Vocational Education
Monroe County School Board
2100 Flagler Avenue
Key West, Florida

NASSAU COUNTY

Lewis M. Bean, Director
Vocational Education
Nassau County School Board
Post Office Box 687'
Fernandina Beach, Florida 32034

OKALOOSA COUNTY

James F. Richardson, Director
Vocational Education
Okaloosa County School Board
555 Anderson Avenue
Crestview, Florida 32536

ORANGE COUNTY

Chando O'Dell, Director
Vocational, Technical and Adult Education
Orange County School Board
Post Office Box 271
Orlando, Florida 32802









OSCEOLA COUNTY

John Colombo, General Supervisor
Osceola County School Board
Post Office Box 939
Kissimmee, Florida

PALM BEACH COUNTY

William L. McLean, Jr., Director
Vocational Education
Palm Beach County School Board
Post Office Box 2469
West Palm Beach, Florida 33402

PASCO COUNTY

Omar H. Ergle, Jr., Director
Vocational Education
Pasco County School Board
115 County Courthouse
Dade City, Florida

PINELLAS COUNTY

Joe D. Mills, Assistant Superintendent
Vocational, Technical and Adult Education
Pinellas County School Board
1960 East Druid Road
Clearwater, Florida 33517

POLE COUNTY

L. B. Tyndall, Director
Vocational, Technical and Adult Education
Polk County School Board
Post Office Box 391
Bartow, Florida 33830

PUTNAM COUNTY

John A. Eubanks, Director
Vocational and Adult Education
Putnam County School Board
Post Office Box 797
Palatka, Florida 32077









SAINT LUCIE COUNTY

Robert A. Stachwill, Director
Vocational and Adult Education
Saint Lucie County School Board
310 Preston Court
Fort Pierce, Florida 33450

SANTA ROSA COUNTY

John E. Temple, Director
Vocational Education
Santa Rosa County School Board
Post Office Box 271
Milton, Florida

SAINT JOHNS COUNTY

R. E. Upton, Jr., Director
Vocational, Technical and Adult Education
Saint Johns. County School Board
Post Office Box 500
Saint Augustine, Florida 32084

SARASOTA COUNTY

C. A. Bellum, Director
Vocational, Technical and Adult Education
Sarasota County School Board
2418 Hatton Street
Sarasota, Florida 33577

SEMINOLE COUNTY

E. S. Douglass, Director
Vocational Education
Seminole County School Board
202 Commercial Avenue
Sanford, Florida 32771

SUWANNEE-HAMILTON COUNTIES

H. Wilson Suggs, Director
Suwannee- Hamilton Area Vocational-Technical Center
415 Pinewood Drive
Live Oak, Florida 32060








TAYLOR-DIXIE COUNTIES


Lewis D. Griner, Director
Taylor-Dixie Area Vocational-Technical Center
Post Office Box 780
Perry, Florida 32347

WAKULLA COUNTY

J. Harold Thurmond, General Supervisor
Wakulla County School Board
Post Office Box 98
Crawfordville, Florida 32327

WASHINGTON-HOLMES COUNTIES

Wayne C. Saunders, Director
Washington-Holmes Vocational-Technical School
101 South Fifth Street
Chipley, Florida 32428










ALACHUA COUNTY


W. S. Talbot, Superintendent of Schools
Henry C. Lunsford, Director, Vocational Education
1817 East University Avenue, Gainesville, Florida 32601

GAINESVILLE HIGH SCHOOL
1900 Northwest 13 Street
Gainesville, Florida 32601
Joseph T. Hudson, Principal


Instructors


Industrial Drawing


Gene A. Roberts


Type of Course

High School


BAY COUNTY

Thomas C. Todd, Superintendent of Schools
Drawer 820, Panama City, Florida 32401

THOMAS P. HANEY VOCATIONAL-
TECHNICAL CENTER
Post Office Box 666
Panama City, Florida 32401
Michael W. Zekas, Director


Classes

Air Conditioning and Heating
Automotive Mechanics


Instructors


Mechanics


Commercial and Advertising Art
Cosmetology

Drafting
Masonry
Radio and Television Repair

Sheet Metal
Aircraft Mechanics
Management-Supervision
Pipefitting
Plumbing
Radio Commumications


Walter Carter
Ralph Fisher
Threadwell Campbell
James Chichester'
Myrtice Flora
Lee Que Renfroe
Clinton Brown
William Swilley
Harry Dickinson
C. 0. Young
Wendell Gainer
Howard Blue
Grant Rivers
J. W. Owaltney
Billy Scott
Harry Dickinson


Type of Course


High School
High School
High School
High School
Adult
Adult
High School
High School
High School
Adult
High School
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult


S11


Classes


and
and
and
and


Adult
Adult
Adult
Adult


and Adult
and Adult
and Adult

and Adult







BRADFORD-UNION COUNTIES


Thomas L. Casey, Superintendent of Schools, Bradford County School Board,
Drawer 939, Starke, Florida 32091


BRADFORD-UNION VOCATIONAL TECHNICAL CENTER
609 North Orange Street
Starke, Florida 32091
Lawrence T. Oglesby, Director


Classes


Automotive Mechanics
Building Trades
Commercial Cooking and Baking
Commercial Vehicle Driver Training

Drafting
Electro-Mechanical Cluster
Radio and Television Repair


Instructors


Quincy E. Gardner
Alonzo H. Mauncy, Jr.
Sarah A. Lagasse
Roger Skelton
Tom Allen
Joseph A. Kauffman
Alonzo B. Custer, Jr.
Joseph N. Warren


Type of Course

High School
High School
High School
Adult
Adult
High School
High School
High School


BREVARD COUNTY


Dr. Wayne H. White, Superintendent of Schools, Brevard County School Board
Post Office Box 5, 3205 South Washington Avenue, Titusville, Florida 32780

Mr. Lloyd D, Brown, Director, Vocational, Technical and Adult Education
Monroe Center, 705 Avacado Street, Cocoa, Florida 32922

COCOA HIGH SCHOOL
220 Rockledge Avenue
Rockledge, Florida 32955
James Jenkins, Principal


Classes


Automotive Mechanics

Carpentry
Drafting
Electronics
Masonry


Instructors

Edward Fricker
James Parry
Joseph Mazur
Otto Nolte
Harry Lloyd
Bernard White


Type of Course


High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School










Brevard County (Continued)


COCOA BEACH HIGH SCHOOL
1500 Minuteman Causeway
Cocoa Beach, Florida 32931
Willard Simpson, Principal


Classes


Drafting
Electronics


Instructors


George Douglass
Alexander Turner


Type of Course

High School
High School


EAU GALLIE HIGH SCHOOL
1400 Commodore Boulevard
Eau Gallie, Florida 32935
Roy Eastin, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Drafting
Electronics
Masonry


John MacDonald
Charles Burleson
Robert Dingman
Phillip Gow


MELBOURNE HIGH SCHOOL
1050 Babcock Street
Melbourne, Florida 32901
R. L. Gillespie, Principal


Classes


Automotive Mechanics

Drafting
Electricity


Instructors


James Rogers
Marvin Dorsey
Bobby Meyer
William Fredenburg
Tom Henderson
Robert Whitman


Type of Course

High School
High School
High School
High School
High School
High School


MERRITT ISLAND HIGH SCHOOL
100 East Lucas Road
Merritt Island, Florida 32952
Robert Bruton, Principal


Classes


Drafting
Electronics
Masonry


Instructors

Paul Wells
Larry Taylor
Harold Pruitt


Type of Course

High School
High School
High School


Classes


High
High
High
High


School
School
School
School






Brevard County (Continued)


SATELLITE HIGH SCHOOL
Scorpion Lane
Satellite Beach, Florida 32780
Robert Paskel, Principal


Classes


Drafting
Electronics


Instructors


Robert Stafford
Julio Ciconni


Type of Course

High School
High School


TITUSVILLE HIGH SCHOOL
South Washington Avenue
Titusville, Florida 32780


Classes

Automotive Mechanics

Drafting
Electronics
Masonry


Instructors

James Street
Ken McAllister
Paul Hill
Ray Craig
Walter Johnson


Type of Course


High
High
High
High
High


School
School
School
School1
School


CLEARLAKE JUNIOR HIGH SCHOOL
1225 Clearlake Road
Cocoa, Florida 32922
Robert Blubaugh, Principal


Classes


Diversified Mechanics


Instructors

John Boyle


Type of Course


Junior High School


MADISON JUNIOR HIGH SCHOOL
3375 Dairy Road
Titusville, Florida 32780
Dr. Walter Quick, Principal


Classes


Diversified Mechanics


Instructors


Melvin Phoenix


Type of Course

Junior High School


SOUTHWEST JUNIOR HIGH SCHOOL
South Babcock Street
Melbourne, Florida 32901
Leon Fields, Principal


Instructors


Type of Course


Diversified Mechanics


Classes


Alan Fick


Junior High School










Brevard County (Continued)


JACKSON JUNIOR HIGH SCHOOL
Knox-McRae Road
Titusville, Florida 32780
Donald Peterson, Principal


Classes


Diversified Mechanics


Instructors

Nat Washington


Type of Course

Junior High School


BROWARD COUNTY

Ralph N. Staten, Superintendent ef Schools, Broward County School Board
1320 Southwest Fourth Street, Post Office Box 8369, Fort Lauderdale, Florida 33310

Lawrence E. Palge, Director, Vocational and Technical Education
Gordon Oakley, Coordinator, Industrial Education
Thomas McGrath, Supervisor, Industrial Education
Edward F. Mahoney, Supervisor, Industrial Education
Ethel G. Miller, Supervisor, Industrial Education
1350 Southwest Second Court, Fort Lauderdale, Florida 33310


ATTUCKS HIGH SCHOOL
3500 North 22 Avenue
Hollywood, Florida 33020
Arthur E. Williams, Principal


Classes


Service Station Attendant


Instructors

Clifford Sanders


Type of Course


High School


BROWARD COUNTY VOCATIONAL CENTER
900 Northeast 56 Street
Fort Lauderdale, Florida
John F. Grogan, Director


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics

Brick and Blocklaylng
Dimensional Quality Control
Drafting
Electro-Mechanical Assembly

Machine Shop

Radio and Television Repair
Supervisory Training
Welding


John Vatter
Paul Vause, Jr.
Marvin L. Stokoe
Richard F. Finn
Thomas H. Booher
Marie S. Aldous
Wanda J. Dishon
Gordon Masony
Louis J. Castronuovo
Dana G. Dumas
Frederick R. Pfeiffer
John Schuller


High School
High School
High School
High School
High School
High School
Adult
High School
Adult
High School
Adult
High School


Classes






Broward County (Continued)


DILLARD COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL
2501 Northwest Eleventh Street
Fort Lauderdale, Florida 33311
Charles B. Morton, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive
Automotive
Automotive
Commercial


Body Repair and Refinishing
Mechanics (Engines)
Mechanics (Transmissions)
Cooking and Baking


Elmer M. Ames
Neal Shoopak
Leon J. Frazier
Rita M. Giandomenico


OPPORTUNITY CENTER
1551 Southwest 40 Street
Fort Lauderdale, Florida
Jerry E. Lang, Director


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Electro-Mechanical Assembly
Commercial Cooking and Baking
Woodworking
Re-upholstering


Jack L. Degenhart
Norman Gerren
Ruby McDuffie
Donald Fink
Ernest King


Classes


Building Maintenance
Woodworking


PROVIDENT EDUCATION CENTER
1409 Northwest Sixth Street
Fort Lauderdale, Florida
Collins Plymmer, Jr., Principal

Instructors


Joseph Latacki
John Smith


Type of Course

High School
High School


SHERIDAN VOCATIONAL CENTER
5400 Sheridan Street
Hollywood, Florida
Glenn S. Sanderson, Director


Classes


Air Conditioning and
Automotive Mechanics
Automotive Mechanics
Cosmetology


Refrigeration

(Engines)


Electronics
Machine Shop


Service Station Attendant


Instructors


Lawrence L. Kunas
Phillip H. Zinn, Jr.
James H. Collins
Dorothy H. Lane
Fannie Williams
Juanita Harrison
Wallace M. Elliott
William G. Oakley
Charles F. Weiss
Herman G. Voss
Earle M. Pescatore


Type of Course

High School
High School
High School
High School
High School
Adult
High School
High School
High School
High School
High School


Classes


High
High
High
High


Classes


School
School
School
School


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult









CHARLOTTE COUNTY


Dr. James W. Longstreth, Superintendent of Schools, Charlotte County School Board
Grady T. Lakey, Coordinator, Adult Vocational and Technical Education
1016 Education Avenue, Punta Gorda, Florida 33950'

CHARLOTTE JUNIOR-SENIOR HIGH SCHOOL
1250 Cooper Street
Punta Gorda, Florida 33950
John. RBReynolds, Principal


Instructors


Type of Course


Law Enforcement


John P. Shannon


CHARLOTTE COUNTY ADULT CENTER
801 Northwest Aaron Street
Port Charlotte, Florida 33950


Classes


Jewelry Making
Photography


Instructors


Irene Kenyon
Monroe Stroecker


Type of Course

Adult
Adult


COLLIER COUNTY

John A. Murphy, Superintendent of Schools, Collier County School Board
1001 Third Avenue, North, Naples, Florida

Miss Goldie A. Oross, Acting Director, Vocational Education
Carver Annex, 1001 Third Avenue, North, Naples, Florida

NAPLES HIGH SCHOOL
1100 22 Avenue, North
Naples, Florida 33940
James Jones, Principal


Instructors


Carl L. Albrandt
John K. Steinhaurer
Jack C. Waily


Refrigeration


Type of Course


Adult
Adult
Adult


Classes


Adult


Classes

Carpentry






Collier County (Continued)


IMMOKALEE HIGH SCHOOL
502 North Ninth Street
Immokalee, Florida 33934
John Karakostas, Principal


Instructors

Clifford C. Joyner


Type of Course

High School


CLAY COUNTY

Jesse P. Tynes, Jr., Superintendent of Schools, Clay County School Board
Thomas E. Smith, General Supervisor
Post Office Box 488, Green Cove Springs, Florida 32043

CLAY JUNIOR-SENIOR HIGH SCHOOL
Green Cove Springs, Florida
Joe Elliott, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics

Towel Trades


Edward B. Taylor
John A. McKinley
Gerald B. Barksdale


High School
High School
High School


ORANGE PARK SENIOR HIGH SCHOOL
Orange Park, Florida 32073
Paul Estes, Principal


Instructors


Automotive Mechanics

Trowel Trades


Edward B. Taylor
John A. McKinley
Gerald B. Barksdale


Type of Course

High School
High School
High School


Classes

Masonry


Classes


Classes










CITRUS COUNTY


Roger Weaver, Superintendent of Schools, Citrus County School Board
Post Office Box 38, Inverness, Florida 32650

WITHLACOOCHEE AREA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
State Highway 44, West
Inverness, Florida 32650
Carl H. Rehwinkel, Director


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics

Automotive Body Repair and Refinishing
Cosmetology


W. T. Watkins
Norman Reiner
Robert Schoenborn
Geraldine Rohrbacher
Vernice Ann Erlge


High School and Adult
High School and Adult
High School and Adult
Adult
Adult


COLUMBIA COUNTY


Silas Pittman, Superintendent of Schools, Columbia County
Rose Bud McColskey, Director, Vocational Education
Post Office Box 1148, Lake City, Florida 32055


School Board


COLUMBIA HIGH SCHOOL
Post Office Box 1059
Lake City, Florida 32055
Frank Warriner, Principal


Instructors


Type of Course


Diversified Mechanics
Electro-Mechanics


Pace Getzen
To Be Employed


High School
High School


Classes


Classes







DADE COUNTY


Dr. E. L. Whigham, Superintendent of Schools
Lowell B. Selby, District Superintendent, Vocational, Technical and Adult Education
Fred C. Murray, Director, High School Vocational and Technical Education
Floyd P. Gehres, Assistant Director, Adult Vocational Education
Ernest Upthegrove, Assistant Director, High School Vocational and Technical Education
1410 Northeast Second Avenue, Miami, Florida 33132

School Industry Education Coordinators
235 Northwest Third Avenue
Miami, Florida 33128

William G. Boden, Appliance Service, Air Conditioning and Industrial Electricity
John B. Davis, Electronics Mechanics and Assembly
Theodore Lydzinski, Machine Shop and Welding
Ernest J. Macchio, Automotive Mechanics
Norwood D. Nelson, Jr., Automotive Mechanics
Donald R. Perry, Electronics Mechanics and Assembly
Richard H. Roberts, Aviation Mechanics
Vahan Tarpin, Automotive Body Repair and Refinishing

ALLAPATTAH JUNIOR HIGH SCHOOL
1331 Northwest 46 Street
Miami, Florida 33127
Dr. Kenneth D..Walker, Principal


Instructors


Diversified Mechanics
Major Appliance Service


James Read
Frederick Ploss


Type of Course

High School
High School


GEORGE T. BAKER AVIATION SCHOOL
3275 Northwest 42 Street
Miami, Florida 33142
William F. Smith, Supervisor


Classes


Instructors


Aviation George E. Allen
Wilfred E. Betz
George A. Carter
Clayton B. Granros
Robert W. Hashman
John T. Lauchhardt
Lester F. Preu
James T. Pyott
Daniel R. Riley, Jr.
Norman W. Stinchcomb
Tommy G. Ward
Jack J. Westerterp
Hubert C. Barker
George H. Carr
Sanford Hanrahan
Joseph V. Henderson


Type of Course


High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
Adult
Adult
Adult
Adult


Classes


and Adult

and Adult

and Adult
and Adult


and
and
and
and


Adult
Adult
Adult
Adult










Dade County (Continued)


Johnnie R. Shuler
Robert H. Watson
Joseph Yaworski
Thomas T. Garcia
Nick L. Cicarello
Donald Davis
Jessup A. Morris
John N. Linardi
Phillip D. Ryon
Frank J. Busby
William D. Wilson
Donald G. Perry


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult


CHARLES R. DREW JUNIOR HIGH SCHOOL
1801 Northwest 60 Street
Miami, Florida 33142
James Stover, Principal


Instructors


Type of Course


Sheet Metal
Small Gasoline Engines


Kenneth Challenor
Frank F. Kaye


High School
High School


HIALEAH SENIOR HIGH SCHOOL
251 East 47 Street
Hialeah, Florida 33012
Mr. E. C. Pease, Principal
Mr, Horace Oliver, Assistant Principal, Vocational Education


Classes


Automotive Mechanics


Electronic Mechanics and Assembly
Machine Shop


Business Machine Mechanics
Aviation Sheet Metal
Electronics



Automotive Mechanics


Instructors


Type of Course


Bradford M. Chisholm High School
Ralph A. Zecca High School and Adult
Frank H. Autrey Adult
James M. Lewis High School
Vincent A. Mitchell High School
William F. DeVoe Adult
Thomas T. Gallagher Adult
William Van Sleen High School
Robert E. O'Connell High School
Marvin L. Brooks Adult
Robert T. Bianchi Adult
Roy P. Rutlin Adult
Charles N. Thompson,Jr. Adult
John E. Schafer Adult


Welding


Classes






Dade County (Continued)


LINDSEY HOPKINS EDUCATION CENTER
1410 Northeast Second Avenue
Miami, Florida 33132
P. W. Seagren, Director


Instructors


Type of Course


Air Conditioning, Refrigeration
and Heating







Baking for Beginners
Commercial and Advertising Art

Cake Decorating
Drafting


Electronics










Electronics Mechanics and Assembly



Garment Making Commercial
Learning Laboratory
Management and Supervision
Development
Power Machine Operator
Radio Communications
Radio and Television Servicing


Television Studio Production

Upholstery


Walter Feuer
Paul Katz
Nicholas Maurelis
Guion Bonnabel
David Marshall
Ronald White
Harry B. Rowland
Bennie Segars
Abraham Cohen
Joseph La Rosa
Edmund Martel
L. J. May Walker
John Fitch
William Pfenninger
H. Graham Mozealous
Frederick Hughes
James V. Adams, Jr.
Donald F. Kneuer, Sr.
Robert T. Bianchi
Robert C. Roberts
Rollie Fore
Harry Dobrin
Covin Bennett
Millard Kelly
Roy Rutlin
Robert Coleman
William Cook
Dwight E. Furse
Marvin J. Droznenk
George F. Sabolia
Sadie Miller
David Goodstein

Roy Smart
Frances Artale
Joseph Sciscento
Edwin Hadden
Delos Calkins
Alfred Goldstein
Lester Bryan
Pedro de Casenave
Dominick Artale
J. Vitale


Classes


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult

Adult
Adult
Adult
Adult
Adult

Adult
'Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult









Dade County (Continued)


Vocational Related
Watch Repair


Edward P. McNamee, Jr.
Charles Mezzer


MAYS JUNIOR-SENIOR HIGH SCHOOL
11700 Hainlin Mill Drive
Post Office Box 467
Goulds, Florida 33170
Nelson Bethel, Principal


Classes


Diversified Mechanics


Instructors

John Bullard


Type of Course


High School


MIAMI CAROL CITY SENIOR HIGH SCHOOL
3422 Northwest 187 Street
Opa-Locka, Florida 33054
Nicholas H. Borota, Principal
Clifford LaBar, Assistant Principal, Vocational Education


Classes


Air Conditioning, Refrigeration
and Heating


Automotive Body Repair and Refianthing
y. ,.'


Automotive Mechanics
Cosmetology
Diversified Mechanics
Electronics Mechanics


and Assembly


Instructors


Walter V. Kloss
Harold P. Brown
Arthur Sherry
Lester E. Stockum
Louis SalvadOre, Jr.
William D. Holly
Alex S. Marchando
Norman Frye
Jackson F. Edwards


Type of Course


High School
Adult
Adult
High School
Adult
High School
High School
High School
High School


MIAMI CENTRAL HIGH SCHOOL
1781 Northwest 95 Street
Miami, Florida 33147
Daniel N. Wagner, Principal
Tom Coursey, Assistant Principal,

Instructors


Classes


Vocational Education

Type of Course


Air Conditioning and Refrigeration


Commercial and Advertising Art
Cosmetology

Diesel Mechanics

Drafting
Diversified Mechanics
Machine Shop
Printing


Bruce N. Williams
Ted M. Nichols
Nicholas Maurelis
Joseph L. Rosenbaum
Willie M. Ceasor
Victoria Bates
Edmond D. Hankamer
Josef Chapo
Richard P. Hourihan
John J. Warwick
Thurman C. Hedgecock
Morris Feldman


High School
Adult
High School
High School
High School
High School
Adult
High School
High School
High School
High School
High School


Adult
Adult


and Adult


and Adult






Dade County (Continued)


Related Trade and Industrial Technology Myrtle R. Levinson

MIAMI EDISON SENIOR HIGH SCHOOL
2450 Southwest First Street
Miami, Florida 33135
William Duncan, Principal


High School


Classes


Diversified Mechanics


Instructors

Ralph Aleman


Type of Course


High School


MIAMI JACKSON SENIOR HIGH SCHOOL
1751 Northwest 36 Street
Miami, Florida 33142
Joseph Dugoni, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Body Repair
Automotive Mechanics


and Refinishing


Commercial Cooking and Baking

Cosmetology
Custodial Building Maintenance
Major Appliance Service
Radio and Television Service
Service Station Sales and Service


Charles B. Lawson
John J. Post
Victor M. Paredes
Vernon L. Grice
Earle Harrison
James W. Taylor
Paul V. Kretzschmar
David Goodstein
George H. Vaughn


MIAMI NORTHWESTERN SENIOR HIGH SCHOOL
7007 Northwest 12 Avenue
Miami, Florida 33150
Sam Cohen, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Body Repair and Refinishing



Automotive Mechanics


Brick and Blocklaying
Commercial Cooking and Baking

Cosmetology
Diversified Mechanics
Dry Cleaning and Laundering

Radio and Television Servicing
Tailoring
Welding


John A. Elam
Charles B. Lawson
Louis Salvadore
Lorain W. Rogers
Cecil R. Barr
Ellsworth Palmer
Willie L. McElroy
Caleb E. Crosby
Abraham Cohen
Cleo S. Moore
Louise A. Mitchell
William H. Murtha
Lewis Byrd
Vernon LaMann
Elvee U. Timmons-
Joseph E. Scavella
Herbert Carlson
Frank H. Eggler


High School
Adult
High School
High School
High School
Adult
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
Adult


Classes


High
High
High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School
School
School


Classes


and Adult










Dade County (Continued)


MIAMI SENIOR HIGH SCHOOL
2450 Southwest First Street
Miami, Florida 33135
Curtis Knowles, Principal
Michael Coughlan, Assistant Principal,

Instructors


Classes


Vocational Education

Type of Course


Air Conditioning, Refrigeration
and Heating




Automotive Mechanics


Cosmetology
Drafting

Electronics



Electronics Mechanics and Assembly
Major Appliance Repair


Nelson D. Wagener
Edward C. Biggerman
Harry J. Wilton
Joseph Grimaldi
Frank J. Shine
Peter F. Bernardo
Frederick W. Gent
William D. Holly
Thelma M. Farley
Ray J. Hofreiter
Eugene R. Blaho
Alfred D. Valzone
Matthew J. Kawalski,
Jack S. Foote
Gerald E. Matz
William R. Erickson
Frederick A. Ploss


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
High School
Adult
Adult
High School
High School
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
High School
Adult


MIAMI SPRINGS SENIOR HIGH SCHOOL
751 Dove Avenue
Miami Springs, Florida 33166
Alex Bromir, Principal


Instructors


Type of Course


Electronics


Paul Funderberg


High School


MIAMI DADE JUNIOR HIGH SCHOOL
1840 Northwest 157 Street
Opa-Locka, Florida 33054
Charles Wyche, Principal


Classes

Small Gasoline Engine Mechanics


Instructors

LeRoy Axem


Type of Course


High School


Classes






Dade County (Continued)


NORTH MIAMI SENIOR HIGH SCHOOL
800 Noriheast 137 Street
North -Miami, Florida 33161
Dale Boggy, Principal


Classes


Automotive Mechanics

Cosmetology
Diversified Mechanics
Drafting
Electricity Industrial
Electronics


Electronics Mechanics
Machine Shop


and Assembly


Instructors


Type of Course


Donald G. Willis
Robert L. Lippman
Dorothy DiBuono
Lucas N. Angelastro
Herbert G. Yudine
Howard H. Cohen
John Starkey
Michael Higkman
William E. Hunt
Arlie J. Roberts,
Alex Romanchuck


High School
High School
High School
High School
High School
High School
Adult
Adult
High School
High School
Adult


and Adult
and Adult







and Adult


SOUTHWEST MIAMI SENIOR HIGH SCHOOL
8855 Southwest 50 Terrace
Miami, Florida 33155
Hugh Allsworth, Principal
Arvin Maggard, Assistant Principal, Vocational Education


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics


Business Machines Mechanics
Commercial and Advertising Art
Cosmetology
Diversified Mechanics
Electronics

Electronics Mechanics and Assembly

Machine Shop


Floyd W. Holcomb
Milton Myers
James A. Miller
Raymond A. Callicoat
Joseph L. Mazzucchelli
Ethel I. Krizbacker
Arnold Brass
Oscar P. Moffitt
Frank H. Fowler
James E. Wilson
Rea L. Edenfield
Paul S. Slovin
William Ettinger


High School
High School
Adult
High School
High School
High School
High School
Adult
Adult
High School
High School
High School
Adult


Classes


and Adult










Dade County (Continued)


SOUTH DADE SENIOR HIGH SCHOOL
28401 Southwest 167 Avenue
Homestead, Florida 33030
Ernest Crabtree, Principal
Cliff Graf, Coordinator, Vocational Education


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics

Diversified Mechanics
Pre-Automotive Mechanics


Archie Thompson
Frederick W. Gent
Richard A. Olson
John L. Still


High School
High School
High School
High School


BOOKER T. WASHINGTON JUNIOR HIGH SCHOOL
1200 Northwest Sixth Avenue
Miami, Florida 33136
Joseph Anderson, Principal
Art Ballou, Coordinator, Vocational Education


Classes


Commercial Garment Making

Diversified Mechanics

Electronics Mechanics and Assembly

Vocational Related Math
Vocational Related Science


Instructors


Type of Course


Mary B. Corredera
Mirto Leon
John A. Diehl
John N. Linardi
Benjamin H. Kacenas
Paul N. Foster
Eugene R. Blaho
Gerald F. Perrone


DIXIE COUNTY
DI X IE CO0U NT Y


H. F. Jones, Sr., Superintendent of Schools, Dixie County
W. A. Rains, General Supervisor, Vocational Education
Post Office Box 3-B, Cross City, Florida 32628


School Board


DIXIE COUNTY HIGH SCHOOL
Post Office Box "H"
Cross City, Florida 32628
Robert Reagan, Principal


Classes


Automotive Mechanics
Small Engine Mechanics
Welding


Instructors

Raymond Hurst
Willie Baxter
John Richards


Type of Course


High School
High School
High School


Classes


High
High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School
School






DUVAL COUNTY


Cecil Hardesty, Superintendent of Schools, Duval County School Board
508 Duval County Courthouse, 330 East Bay Street, Jacksonville, Florida


David A. Brown, Director,
1011 Gilmore Street,

School-Industry Education
Thomas;G. Carter, Sr.
Arthur R. Hilton
Robert E. Kemp
Joseph C. Killough
A. R. Twiggs
1011 Gilmore Street,


Classes


Vocational and Technical Education
Jacksonville, Florida 32204

Program Coordinators





Jacksonville, Florida 32204

ENGLEWOOD SENIOR HIGH SCHOOL #90
4412 Barnes Road
Jacksonville, Florida 32207
Jeffry I. Henderson, Principal


Instructors


Automotive Mechanics
Drafting,


John E. Myers
Charles F. Allen


High School
High School


NATHAN B. FORREST SENIOR HIGH SCHOOL
5530 Firestone Boulevard
Jacksonville, Florida 32210
Ray Stasco, Principal


Instructors


Type of Course


Air Conditioning and Refrigeration
Automotive Body Repair and Refinishing
Drafting
Machine Shop


William Long
Frank J.'Scarfo
James R. Bremer
Beryl L. Spradlin


NEW STANTON SENIOR HIGH SCHOOL
1149 West 13 Street
Jacksonville, Florida
Ben Durham, Jr., Principal


Instructors


Automotive Mechanics
Cosmetology
Cabinet Making


John J. Coleman
Susie D. Simmons
Gilbert Sykes


Type of Course

High School
High School
High School


Type of Course


Classes


High
High
High
High


Classes


School
School
School
School











Duval County (Continued)


PAXON SENIOR HIGH SCHOOL
3239 West Fifth Street
Jacksbnville, Florida 32205
Robert L. Ballew, Principal


Classes

Air Conditioning and Refrigeration
Automotive Mechanics
Machine Shop Work


Instructors


Phillip R. Satterfield
Louis I. Frketic
Ralph P. Mundell


Type of Course

High School
High School
High School


WILLIAM RAINES HIGH SCHOOL
3663 Clarkson Avenue
Jacksonville, Florida 32209
Dr. Andrew A. Robinson, Principal


Instructors


Type of Course


Appliance Service
Automotive Body Repair and Refinishing
Automotive Mechanics
Drafting


Hamilton L. Cheatham
Thomas A. Lang
Samuel S. Williams
George E. Patterson


High School
High School
High School
High School


RIBAULT SENIOR HIGH SCHOOL
3701 Winton Drive
Jacksonville, Florida
Bobby V. Knight, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Cosmetology


John W. Hulsey
Vera L. Anderson


High School
High School


STANTON VOCATIONAL HIGH SCHOOL
521 West Ashley Street
Jacksonville, Florida
Edwin Lawson, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Cabinet Making, Furniture Making,
Millwork
Cosmetology
Radio and Television Service.
Sheet Metal
Shoe Repair
Tailoring


John David Davis

Franklin Sykes, Sr.
Glalys W. Sumpter
Carl J. Jackson
Robert L. Brymer
Alexander Heard, Jr.
Frankie P. McGee
Fred D. Richardson


High School


High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School


Classes


Classes


Classes






Duval County (Continued)


TERRY PARKER SENIOR HIGH SCHOOL
7301 Parker School Road
Jacksonville, Florida 32211
Robert Lockett, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Commercial and Advertising Art
Printing


Bailey J. Ford
Fred W. Westerfeld
Marvin L. Tyre


High School
High School
High School


TECHNICAL HIGH SCHOOL
129 King Street
Jacksonville, Florida 32204
Walter F. Wagner, Principal


Instructors


Type of Course


Air Conditioning and Refrigeration
Automotive Body Repair and Refinishing
Automotive Mechanics

Cabinet Making, Millwork and Furniture
Making
Commercial and Advertising Art
Cosmetology

Diesel Mechanics
Drafting
Electricity-Industrial

Gasoline Engine Mechanics
Machine Shop Work
Printing
Sheet Metal Work
Welding


Marcus A. Winsryg
William A. Hand
James L. Coleman
Richard McBride

Howard L. Frisbie
Howard L. Ahrens
Anne E. Risler
Lee P. Robertson
Joseph P. Tidwell
Arthur W. Graves
Herman T. Bell
Earl C. Tiffany
Linden H. Heston
George W. Lambert
Glifford 0. Jarrell
Roland V. Murwin, Jr.
James J. Copelin


Classes


Classes


High
High
High
High

High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School

School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School










ESCAMBIA COUNTY


J. E. Hall, Superintendent of Schools, Escambia County School Board
E. G. Holly, Assistant Superintendent, Vocational Education
James B. Jordan, Supervisor
Post Office Box 1470, 215 West Garden Street, Pensacola, Florida 32502

BEGGS EDUCATIONAL CENTER
Post Office Box 12068
Pensacola, Florida
John E. Christian, Director


Instructors


Type of Course


Appliance Repair (Cluster)
Appliance Repair (Cluster)
Automotive Mechanics


Building Trades


Jerry Arnold
Jack York
Elroy Milsark
Gordon Murray
James Toles
Steve Christinson


(Cluster)


GEORGE STONE VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
Route 8, Box 252, Longleaf Drive
Pensacola, Florida
Robert Collard, Director


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Automotive Body Repair and Refinishing
Automotive Mechanics
Air Conditioning and Refrigeration
Business Machine Repair
Commercial Cooking and Baking

Cosmetology
Major Appliance
Radio and Television Repair
Small Gasoline Engine Mechanics


Charles Atchley
Paul S. Fogel
Lester F. Lawson
Ralph King
Len McDonald
Anthony Sanavitis
William Burke
Anita Long
Ossie 0. Padgett
Charles Thompson
Willie R. Young


WASHINGTON VOCATIONAL
Post Office Box 1282
Pensacola, Florida
Waymon Wynn, Principal


Classes


Automotive Mechanics
Cosmetology
Cabinet Making
Radio and Television Servicing
Tailoring


Instructors

Robert Silcox
Myrtle Brown
A. S. Johnson
Louis J. Lucas
Eddie Washington


Type of Course


High
High
High
High
High


School
School
School
School
School


Classes


High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School


Classes


High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School






GILCHRIST COUNTY


Eli M. Read, Superintendent of Schools, Gilchrist County School Board
Post Office Box 309, Trenton, Florida 32693

TRENTON HIGH SCHOOL
Post Office Box 7
Trenton, Florida 32693
Carl M. Williams, Principal


Instructors


Type of Course


Mechanical Cluster


Thomas E. Scott


High School


- - - ------------------------------------------------------------ - - -------- -- -- -- --------------


GLADES COUNTY

L. E. Strope, Superintendent of Schools, Glades County School Board
Post Office Box 458, Moore Haven, Florida 33471

MOORE HAVEN HIGH SCHOOL
Post Office Box 97
Moore Haven, Florida 33471
Karl F. Engel, Principal


lCasses


Small Gasoline Engines


Instructors

Alvin Ward


Type of Course


High School


GULF COUNTY

R. Marion Craig, Superintendent of Schools, Gulf County School Board
William H..LinteR, General Supervisor,: Vbocatioaational tion
Post Office Box "G", Port Saint Joe, Florida 32456

WEWAHITCHKA HIGH SCHOOL
Post Office Box "G"
Port Saint Joe, Florida
Harrell E. Holloway, Principal
William H. Linton, General Supervisor


Classes


Automotive Mechanics


Instructors

Charles Cleckley


Type of Course

High School


Classes










HERNANDO COUNTY


James Kenneth Austin, Superintendent of Schools, Hernando
Ruth Marsh, Coordinator, Vocational Education
612 West Broad Street, Brooksville, Florida 33512


County School Board


HERNANDO HIGH SCHOOL
Bell and Kelly Avenue
Brooksville, Florida 33512
Roger Langers, Principal


Instructors


Automotive Mechanics


Douglas Chorvat


Type of Course

High School


HARDEE COUNTY

Dr. James Smith, Superintendent of Schools, Hardee County School Board
Lawrence P. Allison, Director, Vocational Education
Post Office Box 757, Wauchula, Florida 33873

HARDEE COUNTY SENIOR HIGH SCHOOL
Wauchula, Florida 33873
H. C. Patterson, Principal


Classes


Automotive Mechanics


Instructors

Joe Baxter


Type of Course

High School


HILLSBOROUGH COUNTY

Dr. Raymond Shelton, Superintendent of Schools, Hillsborough County School Board
D. G. Erwin, Assistant Superintendent, Vocational, Technical and Adult Education
Post Office Box 3408, Tampa, Florida 33601

BLAKE HIGH SCHOOL
1125 Spruce Street
Tampa, Florida 33607
Calvin C. Bexley, Principal


Instructors


Type of Course


Dry Cleaning
Automotive Mechanics
Radio and Television Service
Automotive Mechanics
Tailoring
Small Appliance Repair
Carpentry


Henry W. Brown
Walter Dose
Fred D. Duhart
Alfred Govantes
Jose Grinan
John Rallino
Milton Thompson


Classes


Classes


High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School






Hillsborough County


Masonry
Cosmetology
Law Enforcement


John Twine
Johnnye Williams
Elisha J. Dixon
Charles Otero
James G. Roberts


BREWSTER ADULT TECHNICAL CENTER
105 West Ross Avenue
Tampa, Florida 33602
Herman W. Morgan, Principal


'Classes


Business Machine Mechanics
Cosmetology

Auto Mechanics


Classes

Air Conditioning
Law Enforcement
Cosmetology
Automotive Upholstering
Automotive Mechanics
Electric Wiring


Instructors


Frances R. Manning
Dario Bogni
Laura McGahee
Robert W. Stobert


LETO COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL
4409 West Sligh Avenue
Tampa, Florida 33614
Frank Scagllone, Principal
Sam Yost, Director, Occupational

Instructors


Floyd E. Ware
Reinaldo Abreau
Gloria Fernandez
Raleigh J. O'Neal
James E. Jardon
Kingsley Briggs


Type of Course


Adult
Adult
Adult
Adult


Education

Type of Course


High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School


TAMPA BAY AREA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
6410 Orient Road
Tampa, Florida
Boyd Wilborn, Director


Instructors


Type of Course


Commercial Art
Cosmetology
Automotive Mechanics
Printing
Machine Shop
Automotive Mechanics
Small Engine Repair
Vocational Drafting
Cosmetology
Machine Shop
Sheet Metal


June S. Prance
Elvia Sanchez
Russell Sayre
Eugene E. Papy
Carroll E. Perbacker
Mose Powell
Arthur Cox
Jimmie Davis
Margaret C. Foster
Russell A. Kimball
Henry C. Aparicio


High
High
High
High
High


School
School
School
School
School


Classes


High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School


(Continued)










Hillsborough County (Continued)

Radio and Television Repair

Cabinet Making


George H. Brown
W. Wallace Cashwell
Joseph M. Coleman


High School
High School
High School


JEFFERSON C UNTY

D. M. Bishop, Superintendent of Schools, Jefferson County School Board
Orvis E. Day, General Supervisor
Post Office Box 499, Monticello, Florida .32344

JEFFERSON COUNTY HIGH SCHOOL
Post Office Box 540
Monticello, Florida 32344
M. L. Powell, Principal


Classes


Automotive Mechanics


Instructors

G. B. Sparks


Type of Course


High School


LAKE COUNTY

Dr. Clyde E. Stevens, Superintendent of Schools, Lake County School Board
Ray M. Hayes, Director, Vocational, Technical and Adult Education
201 West Burleigh Boulevard, Tavares, Florida 32778

LAKE COUNTY AREA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
2001 Kurt Street
Eustis, Florida 32726
Kenneth A. Bragg, Director


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics

Air Conditioning

Drafting


Edward S. Russell
Vincent M. Peopich
Jessie W. Dooley
Muriel Carson
Arnold D. Wolfgong


Classes


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult






.LEE C. O UNT ..Y


Ray L. Williams, Superintendent of Schools, Lee County School Board
Cecil A. Waldron, Director, Vocational Education
School Board Annex Building, 2235 First Street, Fort Myers, Florida 33901

LEE COUNTY AREA VOCATIONAL-TECHNICAL SCHOOL
3800 Michigan Avenue
Fort Myers, Florida 33905
Howard W. Scherman, Director


Classes

Air Conditioning and Refrigeration
Automotive Mechanics
Building Trades
Cosmetology

Drafting
Electronics


Instructors


William A. McCoy
Lowell K. Marble
Wesley Higgins
Betty Yates
Lillian Reichle
Andrew Rankin
Walter B. Bess
Donald Silberman


Type of Course


High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
Adult


LEON COUNTY


Freeman W. Ashmore, Superintendent of Schools, Leon County School Board
Evelyn K. Csikos, Director, Vocational Education
500 North Appleyard Drive, Tallahassee, Florida 32304

LEWIS M. LIVELY AREA VOCATIONAL-TECHNICAL SCHOOL
500 North Appleyard Drive
Tallahassee, Florida 32304
Donald G. Sanders, Director


Classes

Automotive Mechanics

Aviation Mechanics


Barbering
Cabinet .Making
Commercial Cooking-and Baking

Cosmetology


Instructors


Robert J. Blackshear
Ross C. Dunham
Manuel T. Demetrelis
Joseph R. Dufresne
James S. Wigg
Arnette Green
Fred A. Joyner
Melvin Barrington, Jr.
Joseph W. Forness
Mildred Cline
Carolyn Harris
Lois Mercer

36


Type of Course

High School ani
High School an(
High. School ani
High School an(
High Schopl ani
Adult
High School an(
High School ane
High School ani
High School an(
High School an
High School ant


Adult
Adult-
Adult
Adult
Adult

Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult










Leon County (Continued)

Drafting
Electricity
Electronics

Graphic Arts
Masonry
Small Engine Mechanics
Tailoring


David Potter
Frank J. Rabitaille
Fred A. Joyner, Jr.
Richard Tuttle
Harley Bazzel
Monroe Morgan
Fred Blackshear
Aldonia Flowers


High
High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School
School


and
and
and
and
and
and
and
and


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult


LEVY COUNTY

Lee Martin, Superintendent of Schools, Levy County School Board
James E. Bennett, Director, Special Programs
Post Office Box 128, Bronson, Florida 32621

CHIEFLAND HIGH SCHOOL
Chiefland, Florida 32626
Dan Boyd, Jr., Principal


Classes


Automotive Mechanics


Instructors

John Ed Hutson


Type of Course


High School


WILLISTON HIGH SCHOOL
Williston, Florida 32696
Henry Powell, Principal


Classes


Automotive Mechanics


Instructors

LeLand Baker


Type of Course

High School


LIBERTY COUNTY

0. B. Shuler, Superintendent of Schools, Liberty County School Board
E. Moody Eldridge, Director, Planning, Research and Evaluation
Post Office Box 428, Bristol, Florida 32321

LIBERTY COUNTY HIGH SCHOOL
Bristol, Florida 32321
W. R. Tolar, Principal


Instructors


Type of Course


Small Engine Mechanics


Classes


Page Lamar Ford


High School






MANATEE C UNTY


Jack L. Davidson, Superintendent of Schools, Manatee County School Board
Raymond F. Lee, Director, Vocational and Adult Education
215 Manatee Avenue, West, Bradenton, Florida 33505

LINCOLN MIDDLE SCHOOL
1400 First Avenue
Palmetto, Florida
Joseph T. Bivens, Principal


Classes

Small Gasoline Engines


Instructors

Ralph Rowan


Type of Course

High School


MANATEE AREA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
5603 34 Street, West
Bradenton, Florida 33505
Joe Leatherman, Director


Classes


Instructors


Automotive Mechanics
Automotive Paint and
Air Conditioning and


Body Repair
Refrigeration


Building Maintenance
Cosmetology


Drafting
Gasoline Engine Mechanics
Masonry
Machine Shop
Radio and Television Repair
Sheet Metal
Service Station
Small Engine Maintenance


William H. Rossman
Paul S. Knight
Charles Duvall
George Donovan
Robert Schreck
Shirley Oberlin
Gloria Leatherman
Kay Rhoden
Robert S. Cocanougher
Keith Smith
Philip McPherson
Arthur Brown
Carl DeLay
Arthur Kopp
Arthur Kern, Jr.
Joseph H. Martin


Type of Course

High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
Adult
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School










MARION COUNTY


Robert M. Dunwoody, Superintendent of Schools, Marion County School Board
Marion C. Roche, Director, Vocational and Adult Education
Post Office Box 670, Ocala, Florida 32670

DUNELLON HIGH SCHOOL
Post Office Box 188
Dunellon, Florida
Harest E. King, Principalt


Classes


Cabinetmaking and Millwork


Instructors

James Sauls


Type of Course


High School


FESSENDEN HIGH SCHOOL
Route 4, Box 368
Ocala, Florida
Eugene F. Broxton, Principal


Classes

Automotive Mechanics
Small Gasoline Engine Mechanics


Instructors

John Ellis
John Ellis


Type of Course


High School
High School


LAKE WEIR HIGH SCHOOL
Route 1
Summerfield, Florida 32691
Paul W. Collins, Principal


Classes


Cabinetmaking and Millwork
Construction Cluster


Instructors


Kenneth Nichols
Archie Miles


Type of Course

High School
High School


OCALA HIGH SCHOOL
1614 Southeast Fort King Street
Ocala, Florida 32670
Leon Rogers, Principal


Classes


Automotive Mechanics


Brick Masonry
Cabinetmaking and Millwork

Commercial Art

Cosmetology
Drafting
Radio and Television Repair

Printing
Small Gasoline Engine Mechanics


Instructors

Arthur Julien
A. L. Cummins
George Robbins
Willie Wynn
Charles Parker
Charles Eddy
Edith Walker
Donald Gayle
Girtha Boule
Jim Hoye
Andrew Madison
Roy Neimon
Richard Straw
George Robbins
39


Type of Course


High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School and Adult
High School
High School
High School
High School
High School






MARTIN COUNTY


V. James Navitsky, Superintendent of Schools, Martin County School Board
E. B. Horton, Director, Vocational Education
500 East Ocean Boulevard, Stuart, Florida 33494

MARTIN COUNTY HIGH SCHOOL
Route 76
Stuart, Florida 33494
Clifford Rollins, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Electronics


John Burns
Charles Karafotias


High School
High School


MONROE COUNTY

Armando Henriquez, Superintendent of Schools, Monroe County School Board
Post Office Drawer 1430, Key West, Florida 33040

Vincent B. Brasi, Director, Vocational Education, Monroe County Scho6l Board
2100 Flagler Avenue, Key West, Florida

KEY WEST HIGH SCHOOL
2100 Flagler Avenue
Key West, Florida
Glenn Archer, Jr., Principal


Instructors


Automotive Mechanics

Welding


Elmer Burchett
Alfred Gonzalas
Bruce Lisle


Type of Course

High School and
High School and
High School and


NASSAU COUNTY

Melton G. Revell, Superintendent of Schools, Nassau County School Board
Lewis M. Bean, Director, Vocational Education
Post Office Box 687, Fernandina Beach, Florida 32034

FERNANDINA BEACH HIGH SCHOOL
Citrona Drive
Fernandina Beach, Florida 32034


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Major Appliance Repair
Automotive Body Repair and Refinishing


Howard L. Hildreth
James L. Malone
Leon Bradley Card


High School
High School
Junior High School


Classes


Classes


Adult
Adult
Adult


Classes









Nassau County (Continued)


WEST NASSAU COUNTY HIGH SCHOOL
Callahan, Florida 32011
Gerald R. Manuel, Principal


Classes


Automotive Mechanics


Instructors

Leon Perpall


Type of Course

High School


OKALOOSA COUNTY

Max Bruner, Jr., Superintendent of Schools, Okaloosa County School Board
Okaloosa County Courthouse, Crestview, Florida 32536

James F. Richardson, Director, Vocational Education, Okaloosa County School Board
555 Anderson Avenue, Crestview, Florida 32536

CHOCTAWHATCHEE SENIOR HIGH SCHOOL
Racetrack Road
Fort Walton Beach, Florida 32548
H. A. Bruner, Principal


Classes


Automotive Mechanics


Instructors

Nick Alberti


Type of Course


High School


CRESTVIEW SENIOR HIGH SCHOOL
Highway 85 North
Crestview, Florida 32536
William H. Hamilton, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Cabinet Millwork


Carrol T. Wilkinson
William M. Barrow


High School
High School


Classes






ORANGE COUNTY


James M. Higginbotham, Superintendent of Schools, Orange
Chando O'Dell, Director, Vocational, Technical and Adult
Sidney T. Hoofman, Supervisor, Industrial, Technical and
Education
Post Office Box 271, Orlando, Florida 32802


County School Board
Education
Diversified Cooperative


APOPKA MEMORIAL HIGH SCHOOL
425 North Park Avenue
Apopka, Florida 32703
Roger A. Williams, Principal


Classes


Automotive Mechanics


Instructors

John T. Baker
Paul W. Griess


Type of Course


High School
High School


JONES HIGH SCHOOL
1400 West Cypress Street
Orlando, Florida 32805
Wilbur Gary, Principal

Instructors


Automotive Mechanics




Brick and Blocklaying
Cabinet Making and Millwork
Commercial Cooking and Baking
Cosmetology
Dry Cleaning and Laundering
Gasoline Engine Mechanics
Radio and Television Service
Tailoring


Raymond I. Gillard
Ernest Howard
Frank Kral
Maurice Shafer
Leonard A. Sprinkles
Curtis Adams
Henry G. Wright
David Brewer
Carolyn L. Clark
Lonnie Thomas
John D.' Carter
Arthur E. Reynolds
James Moseley


Type of Course

High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School


SLAKEVIEW HIGH SCHOOL
West Bay Street
Winter Garden, Florida 32787
Robert L. Moore, Principal


Classes

Automotive Mechanics


Instructors


Type of Course


James M. McKinney


Classes


High School










Orange County (Continued)


MID-FLORIDA TECHNICAL INSTITUTE
2900 West Oak Ridge Road
Orlando, Florida 32809
Donald B. Mapel, Director


Classes


Air Conditioning, Refrigeration and
Heating Mechanics

Automotive Body Repair and Refinishing

Automotive Mechanics




Aviation Mechanics

Business Machine Mechanics
Diesel Mechanics
Gasoline Engine Mechanics
Industrial Electricity
Machine Shop
Photography and Photo Finishing
Printing
Sheet Metal Work
Welding


Instructors


Floyd L. Rand
Eugene May
George Dalby
Buster Grey
Jack Barto
Gerald Myers
John Boggan
Melvin Smith
Clifton Yarbrough
William E. Barker
Jay J. Jaskot
Glenn A. Young
Vernon L. Van Sickle
Herman G. Corbett
Ralph L. Drew
John W. Palowitch
Allan A. Ohman
Oliver F. Harne
Donald F. Skinner
Charles B. Brassier


Type of Course


High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School


and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult


OCOEE HIGH SCHOOL
300 South Bluford
Ocoee, Florida 32781
James Joyner, Principal


Instructors


Automotive Mechanics


Gerald R. Arney


Type of Course

High School


ORANGE COUNTY VOCATIONAL SCHOOL
325 North Palmetto Avenue
Orlando, Florida 32801
Stuart Van Voorhees, Director


Classes


Instructors


Cosmetology


Drafting
Radio and Television Service


Mary Jean Morgan
Thelma Larking
Ann 0'Mahoney
Richard G. Statham
George H. Mattison
Girard C. Ricketts


Type of Course

Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult


Classes






Orange County (Continued)


WYMORE VOCATIONAL-TECHNICAL SCHOOL
Route 2, Box 809
Maitland, Florida 32751
Robert S. Megow, Director


Classes


Brick and Blocklaying
Carpentry
Commercial and Advertising Art
Gasoline Engine Mechanics


Instructors

W. Semmens
E. House
John Runge
George Dumencich


Type of Course


High
High
High
High


School
School
School
School


and Adult
and Adult
and Adult
and Adult


OSCEOLA COUNTY

W. B. Stephens, Superintendent of Schools, Osceola County School Board
John Colombo, General Supervisor, Vocational Education
Post Office Box 939, Kissimmee, Florida

OSCEOLA SENIOR HIGH SCHOOL
Thacker Avenue
Kissimee, Florida
Max Waters, Principal


Instructors


Type of Course


Building Trades


John J. Harmison


High School


SAINT CLOUD HIGH SCHOOL
South Indiana Avenue
Saint Cloud, Florida
William Ketchersid, Principal


Classes

Mecabics (Cluster)


Instructors


Type of Course


William N. Hart, Jr.


Classes


High School










PALM BEACH COUNTY


Lloyd F. Early, Superintendent of Schools, Palm Beach County School Board
Post Office Box 2469, West Palm Beach, Florida 33401'

William L. McLean, Jr., Director, Vocational Education
Clyde E. Schneider, Program Specialist, Day Trade
Bernard J. Michels, Program Specialist, Evening Trade Extension
Palm Beach County School Board, Administration Annex, Building S-502, North
Sixth Street, West Palm Beach, Florida 33401

CARVER HIGH SCHOOL
301 Southwest 14 Avenue
Post Office Box 190
Delray Beach, Florida
Herbert H. Bridwell, Principal


Classes


Brick and Blocklaying
Cosmetology


Instructors

Lionel Weston
Idella Morris


Type of Course


High School.
High School.and Adult


LAKE SHORE HIGH SCHOOL
1101 Southwest Avenue E
Belle Glade, Florida 33430
Charles M. McCurdy, Principal


Instructors

Rufus Washington


Type of Course

High School


NORTH TECHNICAL EDUCATION CENTER
7071 Garden Road, Post Office Box 10415
Riviera Beach, Florida 33404
Norman Lemstrom, Principal


Classes

Air Conditioning and Refrigeration
Automotive Body Repair

Automotive Mechanics

Boatbuilding
Carpentry
Commercial and Advertising Art
Cosmetology


Instructors


William C. Sasser
Wilson Gatlin
Cyril M. Jones
Robert Hatcher
George Howden
William A. Tubbs
Jimmie Home
John L. Dobbins
Katherine Couden
Dorothy Sawyer
Gertrude Shipp


Type of Course


High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
Adult
High School
High School


Classes

Masonry


and
and
and
and
and
and
and
and


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult


and Adult






Palm Beach County (Continued)

Custodial and Building Maintenance
Assistant
Industrial Drafting
Machine Shop
Machine Shop Tool Room
Masonry
Printing

Radio and Television Repair
Related Mathematics
Sheet Metal
Small Gasoline Engine
Welding


Claude Vereen
Charles Wade
Edward Arnold
William Beery
Louis Granberry
Bruce Garwood, Sr.
Clifford Larrabee
Glenn G. Harman
Jacob Van Kooten
Robert Widell
Alvin E. Witt
Martin P. Nygard


High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School


and
and
and
and
and
and
and
and


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult


and Adult
and Adult
and Adult


PASCO COUNTY

Chester W. Taylor, Jr., Superintendent of Schools, Pasco County School Board
Omar H. Ergle, Jr., Director, Vocational Education
115 County Courthouse, Dade City, Florida

PASCO HIGH SCHOOL
505 South 14 Street
Dade City, Florida
Dr. Wayne C. Malone, Principal


Instructors


Type of Course


David L. Congleton


Classes


Machine Shop


High School










PINELLAS COUNTY


Thomas B. Southard, Superintendent of Schools, Pinellas County School Board
Joe D. Mills, Executive Assistant Superintendent, Vocational-Technical and
Adult Education
1960 East Druid Road, Clearwater, Florida 33517

Jack B. Shumate, Director, Secondary Vocational Education
Robert M. Zenor, General Supervisor, Secondary Industrial Education
Elmo D. Burns, General Supervisor, Evening Trade Extension
850 34 Street, South, Saint Petersburg, Florida 33712

CLEARWATER COMPREHENSIVE JUNIOR-SENIOR HIGH SCHOOL
1220 Palmetto Street
Clearwater, Florida 33515
Robert Safransky, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Carpentry
Dry Cleaning
Electronics
Graphics
Tailoring


Howard W. Francoeur
Roland D. Douglas
Edward J. Henry
David Bellare
Wiley Ingram
Eleby Frazier


Junior High
Junior High
Junior High
Junior High
Junior High
Junior High


DIXIE HOLLINS HIGH SCHOOL
4940 62 Street, North
Saint Petersburg, Florida 33709
Kenneth Watson, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics

Air Conditioning
Commercial Art
Carpentry
Cosmetology
Electronics
Machine Shop
Masonry
Photography
Printing
Sheet Metal
Welding


Lawrence Lindsey
Jose Lopez
Earl P. Ferguson
Doris Derrick
John H. Huff
Leah McHan
Warren G. Voegeli
James Humberstone
George Luttrell
Calvin L. Westbrook
James Leroy Smith
Melvin E. Nelson
Frank Lees


Classes


Classes


School
School
School
School
School
School


High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School







Pinellas County (Continued)


DUNEDIN HIGH SCHOOL
1651 Pinehurst Road
Dunedin, Florida 33528
Francis Freeman, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics

Carpentry
Cosmetology

Drafting
Electronics


Homer R. Bull, Jr.
Robert L. Gray
Horace A. Brown, Jr.
Edwin J. Cunningham
Lucille Sims
Carl George
Garland P. Kuntz


GIBBS SENIOR HIGH SCHOOL
3181 Ninth Avenue, South
Saint Petersburg, Florida
Cecil B. Keene, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Automotive Body Repair and Refinishing
Communications
Cosmetology
Drafting


John C. Struckmeyer
Henry Jones
Harry Newman
Mabel Reese
Robert C. Edgar


PINELLAS AGRICULTURE CENTER
12611 86 Avenue, North
Largo, Florida 33540
John Hill, Director


Instructors


Type of Course


Carpentry
Cabinetmaking
Masonry
Small Engine Mechanics


Oren D. Douglas
Leo Traylor
Joseph Wilson, Jr.
Evaristo Lorences


Classes


High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School


Classes


High
High
High
High
High


School
School
School
School
School


Classes


High
High
High
High


School
School
School
School










Pinellas County (Continued)


TECHNICAL EDUCATION CENTER
6100 154 Avenue
Clearwater, Florida
Lawrence W. Cunningham, Director


Classes

Automotive Mechanics



Baking
Cooking
Culinary Arts
Welding
Radio and Television Repairs


Instructors


Robert Miner
Herman Foster
Martin Nelson
Norman Woolums
Harry Brown
William Petsch
Kathleen Johnson
James T. Lowe
Walter Roush
Edgar McDonald


Type of Course


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult


POLK COUNTY

W. W. Read, Superintendent of Schools, Polk County School Board
L. B. Tyndall, Director, Vocational, Technical and Adult Education
Post Office Box 391, Bartow, Florida 33830

POLK VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
Route 1, Box 71-E
Bartow, Florida 33830
Maynard A. Traviss, Director


Instructors


Type of Course


Air Conditioning, Refrigeration and
Heating Mechanics
Appliance Service
Automotive Body Repair and Refinishing
Automotive Mechanics

Building Trades Cluster
Business Machines Repaii
Carpentry and Cabinetmaking

Drafting

Electricity Industrial
Electronics Industrial


R. E. Hostler
Amos T. Hatmaker
William M. Conner, Jr.
Kyrle Burlew
Wayne Rupe
Scott T. Vance
Michael R. Hagans
F. H. DeChambeau
Alfred Hogan
James W. King, Jr.
Elbert M. Moody
Edward J. Lemcke
Carl P. Biddle
Charles Brown
David H. Schick
Martin A. Wilhelm


High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School
School


Adult
High School


Classes


and Adult

and Adult
and Adult
and Adult

and Adult
and Adult


and Adult
and Adult

and Adult






Polk County (Continued)

Gasoline Engine Mechanics
Industrial Related Cooperative

Machine Shop
Mechanics (Cluster)
Painting and Decorating
Printing and Graphic Arts
Sheet Metal
Trowel Trades
Welding


Bobby E. Martin
Roy L. Gibson
John L. Wilder
Charles H. House
John W. Fletcher
John W. Collins, Jr.
Allen P. Dean
Thomas E. Hilliard
Walter A. Brothers
John H. Dillard
G. W. Hosegood
J. G. Whitten


PUTNAM COUNTY


Carey E. Ferrell, Jr., Superintendent of Schools, Putnam County
John A. Eubanks, Director, Vocational and Adult Education
Post Office Box 797, Palatka, Florida 32077


School Board


CRESCENT CITY JUNIOR-SENIOR HIGH SCHOOL
Post Office Box 548
Crescent City, Florida 32012
Coy Harris, Principal


Instructors


Type of Course


Building Trades Cluster


Nathaniel Harris


High School


INTERLACHEN JUNIOR-SENIOR HIGH SCHOOL
Post Office Box 105
Interlachen, Florida 32048
George Parsons, Principal


Instructors

George Messer


Type of Course


Diversified Mechanics


High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School
School
School a
School
School
School a
School a


nd Adult


nd Adult
nd Adult


Classes


Classes


High School










Putnam County (Continued)


PALATKA CENTRAL HIGH SCHOOL
North 19 Street
Palatka, Florida
William Fennell, Principal


Classes


Brick and Blocklaying
Building Trades Cluster
Tailoring


Instructors

John Harmon
Tommy Barber
Edwin Williams


Type of Course

High School and Adult
High School
High School and Adult


PALATKA SOUTH HIGH SCHOOL
South 18 Street
Palatka, Florida
John Gaines, Principal


Instructors


Type of 'Course


Automotive Mechanics

Building Trades Cluster
Electro Mechanical Cluster
Radio and Television Service
Welding


Robert Grossholz
Andy McClain
H. 0. Carter
Al Whitmore
David Lane
C. G. Jenkins


High School
High School
High School
High School
Adult
Adult


SAINT LUCIE COUNTY


J. Walter Hebb, Superintendent of Schools, Saint Lucie County
Robert A. Stachwill, Director, Vocational and Adult Education
310 Preston Court, Fort Pierce, Florida 33450


School Board


DAN McCARTY HIGH SCHOOL
1201 Mississippi Avenue
Fort Pierce, Florida
James C. Woodall, Principal


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Air Conditioning and Refrigeration
Electronics


Thomas 0. Taylor
Olin Roberts
Jesse Quackenbush


High School
High School
High School


Classes


and Adult
and Adult
and Adult


Classes









Saint Lucie County (Continued)


LINCOLN PARK ACADEMY
1806 Avenue "I"
Fort Pierce, Florida
John Walker, Principal


Classes


Electricity
Masonry


Instructors

Herbert McNees
Joseph Barton


Type of Course

High School
High School


SANTA ROSA COUNTY

R M. Locklin, Superintendent of Schools, Santa Rosa County School Board
John E. Temple, Director, Vocational Education
Post Office Box 271, Milton, Florida

JAY HIGH SCHOOL
Jay, Florida
James T. Sheppard, Principal


Instructors

James Frost


Automotive Cluster


Type of Course


High School


MILTON HIGH SCHOOL
Milton, Florida
James Cook, Principal


Classes


Automotive Mechanics

Automotive Body and Fender Repair
Brick and Blocklaying


Instructors

Michael Brown
Billy Hobbs
Billy Hobbs
Bobby Settles


Type of Course


High School
Adult
High School
High School


Classes










SAINT JOHNS COUNTY


W. Douglas Hartley, Superintendent of Schools, Saint Johns County School Board
R. E. Upton, Jr., Director, Vocational, Technical and Adult Education
Post Office Box 500, Saint Augustine, Florida 32084

SAINT AUGUSTINE TECHNICAL CENTER
Post Office Box 500
Saint Augustine, Florida 32084
R. E. Upton, Jr., Director


Classes


Blueprint Reading
Commercial Cooking and Baking

Cosmetology
Construction Estimating and Scheduling
Diversified Mechanics
Industrial Drafting
Law Enforcement






Radio and Television Service

Upholstery


Instructors


Julius C. Clemans
Pauline Billihgton
James E. Billington
Dovie Jean Genovar
Frank 0. Wille, Jr.
James.R. Rollins
Frank 0. Wille, Jr.
W. R. Fulton
Zack Hunsuckle
E. J. Irwin
Wilburn A. Kelly
Willard C. Patrick,
James R. Rollins
Wayne K. I'anner
Lewis R. Mercado
R. W. Webb, Jr.
W. M. Tousey
Virgil Hartley


Type of Course


Adult
High School
High School
Adult
Adult
High School
High School'
Adult
Adult
Adult
Adult
Jr. Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult


and Adult
and Adult



and Adult


SARASOTA COUNTY

Dr. Thomas Wj Guilford, Superintendent of Schools, Sarasota County School Board
C. A. Bellum, Director, Vocational, Technical and Adult Education
2418 Hatton Street, Sarasota, Florida 33577

SARASOTA VOCATIONAL-TECHNICAL SCHOOL
4748 Beneva Road
Sarasota, Florida 33581
Harry R. Holmbraker, Jr., Director


Instructors


Type of Course


Appliance Repair
Automotive Mechanics

Automotive Body Repair
Building Construction
Building Maintenance


James Harrison
Kenneth Canfield
Peter Mathey
Lester King
George Gray
Charles Newton


Classes


High
High
High
High
High
High


School
School
School
School
School
School


and Adult



and Adult









Sarasota County (Continued)

Building Maintenance
Cosmetology


Culinary Arts

Drafting
Diversified Mechanics

Radio and Television Repair


James Jones
Barbara Burr
Juanita Paveling
Hilda Papastrat.
Alfred Holden
Heinz Schellenberger
S. K. MacLean
William Kiddy
Jacob Coble
Frank Miranda


High School
Adult
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School


SEMINOLE COUNTY

John G. Angel, Superintendent of Schools, Seminole County School Board
E. S. Douglass, Director, Vocational Education
202 Commercial Avenue, Sanford, Florida 32771

ROOMS HIGH SCHOOL
West 13 Street
Sanford, Florida 32771
Edward L. Blacksheare, Principal


Instructors


Type of Course


Brick and Blocklaying
Cluster Mechanics
Service Station Attendant


Leroy Brown, Jr.
Jeff Elliott
Alton Duxbury


High School
High School
High School


LIMAN HIGH SCHOOL
Longwood, Florida 32750
Carlton D. Henley, Principal


Classes


Air Conditioning and Refrigeration
Drafting
Radio and Television


Instructors


Frank Sedlak
Robert Jackson
William Blackburn


Type of Course

High School
High School
High School


and Adult
and Adult



ahd Adult


Classes









Seminole County (Continued)


SEMINOLE HIGH SCHOOL
Georgia Avenue
Sanford, florid 32771
Richard, Barnett, Principal

Instructors


Cluster Mechanics


Joseph Provost


UType of Course

High School


SEMINOLE AREA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
School Administration Building
Sanford, Florida 32771
E. S. Douglass, Director


Instructors


Type of Course


Air Conditioning and Refrigeration
Brick and Blocklaying
Cabinetmaking
Electronics Mechanics and Assembly
Water and Sewage Plant Operation


B. F. Ganas
Leroy Brown, Jr.
Eddie Tossie
Neal Allcott
Sidney Richard


S UWANNEE C COUNTY

Spessard Boatright, Superintendent of Schools, Svwannee County School Board
H. Wilson Sugg9, Director, Vocational Education
415 Pinevood Drive Southwest, Live Oak, Florida 32060

SUWAmNEE-HAMILTON AREA VOCATIONAL, TECHNICAL AID
ADULT CENTER
415 Pinewood'Drive
Live Oak, Florida 32060
H. Wilson Suggs, Director


Classes


Instructors


Automotive Body Repair and Refinishing
Automotive Mechanics
Cosmetology

Diversified Mechanics
Trowel Trades


Jerry Burnett
James Groover
Jeanette Hatch
04essa Moses
L. M. CreWs, Jr.
Henry L. Stepheds


Type of Course

High School
High School
Adult
High School
High School
High School


Classes


Classes


Adult
A4ult
Adult
Adult
Adult









TAYLOR COUNTY


Alan E. Hart, Superintendent of Schools, Taylor County School Board
Post Office Box 509, Perry, Florida 32347

TAYLOR COUNTY AREA VOCATIONAL-TECHNICAL
AND GENERAL ADULT EDUCATION CETER
Post Office Box 780
Perry, Florida 32347
Lewis D. Griner, Director


Classes

Automotive Mechanics

Cosmetology
Commercial Cooking and Baking
Radio and Television Service


Instructors


Pete Bishop
Charles Spark
Louise Young
Julius C. Minchin
Marvin McColaugh


Type of Course


High
High
High
High
High


School
School
School
School
School


and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult


WAKULLA COUNTY

William N. Payne, Superintendent of Schools, Wakulla County School Board
J. Harold Thurmond, Director, Vocational Education
James English, Industrial Education
Post Office Box 98, Crawfordville, Florida

WAKULLA HIGH SCHOOL
Route 2
Crawfordville, Florida
Edgar Moorhead, Principal


Instructors

James English


Type of Course


Building Trades


Classes


(Cluster)


High School











WASHINGTON-HOLMES COUNTIES


Al G. Lowe, Superintendent of Schools, Washington County School Board
101 South Fifth Street, Chipley, Florida 32428

WASHINGTON-HOLMES AREA VOCATIONAL-TECHNICAL CENTER
209 Hoyt Street
Chipley, Florida 32428
Wayne C. Saunders, Director


Instructors


Type of Course


Air Conditioning and Refrigeration
Automotive Body Repair and Refinishing
Brick and Blocklaying
Cosmetology

Drafting
Radio and Television Repair
Small Engine Mechanics
School Industry Education Coordinator


Guy Johnson
0. R. Fuller
J. G. Walsinghamu,
Joyce Braxton i
Vernice Davis
J. L. Wilson
Olin Duncan
Harry McClellan
H. Grady Hall


High School
High School
High School
High School
Adult
High School
High School
High School
High School


Classes


and Adult
and Adult
and Adult


and Adult
and Adult
and Adult









JUNIOR COLLEGE PERSONNEL


RESPONSIBLE FOR

PROGRAMS OF VOCATIONAL INDUSTRIAL EDUCATION


BREVARD JUNIOR COLLEGE

L. N. Donnell, Dean
Vocational and Technical Education
Brevard Junior College
1519 Clearlake Road
Cocoa, Florida 32922

CENTRAL FLORIDA JUNIOR COLLEGE

James H. Walters, Director
Applied Sciences
Central Florida Junior College
Post Office Box 1388
Ocala, Florida 3'2670

CHIPOLA JUNIOR COLLEGE

Frederic 'L. Howell, Director
Vocational and, Technical Education
Chipola Junior Coi~ ge -
Marianna, Florida 3246

DAYTONA BEACh JUNIOR COLLEGE

John H. Smiley, Dean
Mary Karl School of Applied Science
Daytona Beach Junior College
Post Office Box 1111
Daytona Beach, Florida .32015

FLORIDA JUNIOR COLLEGE .AT. JACKSONVILLE

Eric R. Mills, Dean
Career Education
Florida Junior College at Jacksonville
1246 Cumberland Road
Jacksonville, Florida 32205

FLORIDA KEYS JUNIOR COLLEGE

SHoward G. Fowler, Director
Aree Vocational,-Technical Education
Florida Keys Junior College
Key West, Florida 33040










INDIAN RIVER JUNIOR COLLEGE


Burgess A. Meadows, Director
Vocational and Technical Education
Indian River Junior College
3209 Virginia Avenue
Fort Pierce, Florida 33450

LAKE CITY JUNIOR COI.iFg AND FOREST RANGER SCHOOL

Herbert B. Attaway, Dean
Technical Division
Lake City Junior College and Forest Ranger School
Lake City, Florida 32055

NORTH FLORIDA JUNIOR COLLEGE,

Lewis M. Tucker, Director
Occupational and Adult Division
North Florida Junior College
Post Office Drawer 419
Madison, Florida 32340

OKALOOSA-WALTON JUNIOR COLLEGE

J. E. McCracken, President
Merrill 0. Symonds, Vice-President
Okaloosa-Walton Junior College
Niceville, Florida 32578

PENSACOLA JUNIOR COLLEGE

William Moore, Vice-President
Pensacola Junior College
1000 College Boulevard
Pensacola, Florida 32504

SANTA FE JUNIOR COLLEGE

Dr. Robert E. Shipack, Associate Dean
Technical Services
Santa Fe Junior iCllege
Post Office Box 153'0
Gainesville, Florida 32601

SOUTH FLORIDA JUNIOR COLLEGE

H. D. Griffin, Dean
Vocational-Technical Division
South Florida Junior College
Post Office Box 1057
Avon Park, Florida 33825










BREVARD JUNIOR
1519 Clearlake
Cocoa, Florida
Dr. Maxwell C.
L. N. Donnell,


COLLEGE.
Road
32922
King, President
Dean of Vocational and Technical Education


Classes

Air Conditioning
Automotive Mechanics
Building Maintenance
Cosmetology

Machine Shop
Major Appliance Repair
Small Engine Mechanics
Welding


Instructors


Robert Scott
John Willard
Delbert Allen
Ruth Perry
Shirley Englehardt
Al Weigel
William Abbott
Broward Clark
Sam Reed


Type of Course


High School
High School
High School
Adult
Adult
High School
High School
High School
High School


CENTRAL FLORIDA JUNIOR COLLEGE
Post Office Box 1388
Ocala, Florida 32670
Henry E. Goodlett, President
James H. Walters, Director, Division of
Applied Sciences


Instructors

Ruth Davis
Lonnie Hancock


Cosmetology


Type of Course

Adult
High School


CHIPOLA JUNIOR COLLEGE
Marianna, Florida 32146
Dr. Raymond M. Deming, President
Frederick L. Howell, Director, Vocational
and Technical Education


Classes

Air Conditioning and Heating Mechanics
Automotive Mechanics

Cosmetology
Electrical Wiring
Welding


Instructors

Henry T. Sowell
Walter Basford
Eulis Edenfield
Peggy Golden
E. Paul Braxton
Cleatus Toole


Type of Course


Adult
High School
High School
Adult
High School
High School


and Adult
and Adult
and Adult


and Adult
and Adult
and Adult
and Adult


Classes


and Adult
and Adult

and Adult
and Adult










DAYTONA BEACH JUNIOR COLLEGE
Post Office Box 1111
Daytona Beach, Florida 32015
Roy F. Bergengren, Jr., President
John H. Smiley, Dean, Mary Karl School
of Applied Science


Instructors


Type of Course


Air Conditioning and Heating Mechanics

Automotive Mechanics


Dry Cleaning and Laundry
Gasoline Engine Mechanics

Machine Shop
Millworking

Photography


Printing


Charles J. Maybeck
Carl J. Hood
Joe E. Keener
William T. Gordon
Z. J. Hamlett
Samuel Wright
John G. Collier, Jr.
William W. Hawkins
Norman Scott
Jessie Trimble
George Bennett
Gean Baron
Joseph W. Crumley
Richard Turner
E. Patrick Cleveland
William Miller


High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School
Adult
High School
High School
High School
High School
High School
High School
High School


FLORIDA JUNIOR COLLEGE AT JACKSONVILLE
1246 Cumberland Road
Jacksonville, Florida 32205
Dr. J. Bruce Wilson, President
John R. Loftus, Associate Dean, Vocational Education
Edward Derrickson, Assistant Dean, Technical and
Occupational Education


Instructors


Type of Course


Air Conditioning and Heating Mechanics







Automotive Body Repair and Refinishing
Automotive Mechanics


Blueprint
Bricklaying


Richard Digiandomenico
Herman Bell
John Holbrook
Elkins J. Green
Charles B. Warren
Marcus Windryg
Phillip Satterfield
William Long
Frank J. Scarfo
Richard McBride
Ernest L. Thompson
Aaron R. Twiggs
Arthur Graves
Robert W. Barber, Jr.


Classes


and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult
and Adult


and
and
and
and
and
and
and


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult


Classes


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult









Florida Junior College at Jacksonville


Cabinet Making
Carpentry







Commercial Art
Cosmetology




Diesel Mechanics
Drafting

Electric Motor Mechanics
Electric Wiring



Electronics

Major Appliance Service
Machine Shop

Operating Engineering



Painting

Plumbing






Printing
Radio and Television Servicing
Roofing
Sheet Metal

Shoe Repair
Small Engine Repair
Tailoring
Upholstery
Welding


Ray Holliman Adult
Robert W. Bramlitt Adult
Ray S. McCargo Adult
Thomas A. Thompson Adult
Jesse Morgan, Jr. Adult
Louis E. Toth Adult
George Whisman Adult
James McClellan Adult
Billy Thomas Adult
Howard Aherns Adult
Callie J. Jackson Adult
Bernice M. Sanders Adult
Indinese C. Everett Adult
Dora S. Owens Adult
Mary D. Welch Adult
Robert Honeycutt Adult
James R. Bremer Adult
Eldred Lawrence Adult
John L, Calloway Adult
Paul F. Lemen Adult
Milton H. New Adult
James D. Smith Adult
Patrick Ward Adult
James Steeley Adult
Earl Tiffany Adult
Hamilton Cheatham Adult
Jay T. Winn Adult
Ralph Mundell Adult
Charles Allen Adult
Loyal C. Gram Adult
Joseph P. Tidwell Adult
Carlton B. McLean Adult
Johnny L. Davis Adult
Johnny Davis Adult
Edwin A. Cholerton, Jr. Adult
Eugene E. Darche Adult
Velver Mangrum Adult
Ray K. Renshaw Adult
Paul B. Swan Adult
Winton Raker Adult
Jack Green Adult
Marvin L. Tyre Adult
Willie J. Robinson Adult
Warren 0. Lucas Adult
Carl F. Shope Adult
Dendred Scott Adult
Kenneth S. Wilson Adult
Curtis L. Johnson Adult
Otis B. S. Speights Adult
James H. Solomon, Sr. Adult
Herbert E. Strickland Adult


(Continued)










FLORIDA KEYS JUNIOR COLLEGE
Key West, Florida 33040
John Sylvester Smith, President
Howard G. Fowler, Director, Area Vocational-
Technical Education


Classes


Marine Diesel Mechanics


Instructors

Edward Truman


Type of Course


Adult


INDIAN RIVER JUNIOR COLLEGE
3209 Virginia Avenue
Fort Pierce, Florida 33450
Herman A. Heise, President
Burgess A. Meadows, Director, Vocational and
Technical Education


Instructors


Type of Course


Brick and Blocklaying
Cosmetology
Jewelry Making
Radio and Television Repair


Louis Alexander
Lyndall Jordan
Elmer Dean
Robert Conklin


Adult
Adult
Adult
Adult


LAKE CITY JUNIOR COLLEGE AND FOREST RANGER SCHOOL
Lake City, Florida
Herbert E. Phillips, President
Herbert B. Attaway, Dean, Technical Division


Instructors


Type of Course


Automotive Body Repair and
Automotive Mechanics


Aviation Mechanics



Brick and Blocklaying

Cosmetology


Drafting


Refinishing


0. Dale Drew
John C. Davis
Elbert Long
Carroll A. Dees
B. T. Swords
William M. Schoch
H. Wayne Duke
Ferdinand J. Plumer
Austin Johnson
Bernard Dixon
Jeanne Rehberg
Beatrice Lutes
Charles Rehberg
William P. Brewster


High School
High School
Adult
High School
Adult
High School
Adult
Adult
High School
High School
High School
High School
Adult
High School


Classes


Classes


and Adult






and Adult

and Adult
and Adult









NORTH FLORIDA JUNIOR COLLEGE
Turner Davis Drive
Post Office Drawer, 419
Madison, Florida 32340
Dr. Marshall Hamilton, President
Lewis M. Tucker, Director, Occupational and
Adult Division


Instructors


Type of Course


Automotive Mechanics
Brick and Blocklaying
Cosmetology

Drafting
Electronics-Industrial
Service Station Operating


J. Russell Johnson
Richard A. Miley
Ann P. Casseaux
Diann Oxendine
Richard M. Scruggs
Derwood Walton
Carlton Wells


Adult
High School
Adult
High School
High School
Adult
High School


-- - - - - - - m - - - - - - - - - - - - - - -


OKALOOSA-WALTON JUNIOR COLLEGE
Niceville, Florida 32578
Dr. J. E. McCracken, President
Dr. Merrill Symonds, Vice-President


Instructors


Type of Course


Air Conditioning and Heating Mechanics

Brick and Blocklaying
Data Processing
Drafting
Industrial Drafting and Design
Industrial Electronics
Welding


Leigh Chapman
Ralph King
Ralph Yoder
Dorothy Murray
R. A. Hahn
Chilton Jensen
John Shook
Richard Falasca


High School
Adult
High School
High School
Adult
High School
High School
High School


Classes


Classes


and Adult


and Adult
and Adult
and Adult










PENSACOLA JUNIOR COLLEGE
1000 College Boulevard
Pensacola, Florida 32504
Dr. T. Felton Harrison, President
L. D. Mitchell, Head, Department of
Technical Education

Instructors


Classes


Industrial-


Type of Course


Air Conditioning and Heating Mechanics
Automotive Body Repair and Refinishing
Automotive Mechanics
Cosmetology

Commercial Vehicle Drivers Training
Electronics

Machine Shop
Major Appliance Repair
Offset Printing
Radio and Television Repair
Welding


David S. Lowery
B. F. Miller
C. N. Smith
Gertrude Osborne
Berenice Walker
Jack A. Moyer
M. G. Bevis
V. L. Cotsonis
R. E. Dearth
Buck Commander
E. W. Henkel
A. J. East
H. D. McCall


SANTA FE JUNIOR COLLEGE
Post Office Box 1530
Gainesville, Florida 32601
Joseph W. Fordyce, President
Edwin B. Turlington, Director, Trade

Instructors


Classes


and Industrial

Type of Course


Automotive Mechanics




Basic Electricity
Cabinet Making

Cosmetology


Drafting
Electronics


Fireman Recruit Training
Fire Science
Gasoline Engine Mechanics


Robert Saxton
Paul E. Sullivan, Jr.
John Davis
Ralph Carlysle
Wallace B. Breland
Otis Adams
David Hunter
Tom Cheek
John Mobley
Ethel Williams
Magnolia Owens
Kent Mikalsen
Robert Hawkins
Robert Stefanelli
Charles Schneider
Fred Miller
John James
Henry G. Mertens


Adult
High School
High School
High School
Adult
Adult
High School
Adult
High School
High School
Adult
High School
High School
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult


and Adult








Santa Fe Junior College (Continued)

Law Enforcement














Machine Shop
Major Appliance Repair
Masonry

Meat Cutting
Refrigeration and Heating Mechanics


Sheet Metal
Steam Plant Operator
Tailoring
Tailoring and Sewing
Upholstery
Welding


Robert Alexis
Kenneth Hebert
Sidney 0. Roberts
Rupert Ziegler
Ronald Stanley
Marion Snider
Winston Snowden
Gene Owen
Charles W. Eisele, Jr.
Eugene Whitworth
Don Stone
R. A. Green
Robert Angel
Johnny L. Yarborough
Kenneth L. Graham
Wilbur L. Van Winkel
Ellis Parker
Cornelius Rain
Frederick Jenkins
Carl Alford
Sidney Leopold
Dean Pollack
Ray Newman
Benjamin Mathews
H. W. Murray
Andrew Mickle
Sara K. Thomason
Tommy Hylton
0. P. Cecil, Jr.
Mack O'Berry


Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
High School and Adult
Adult
High School
High School
Adult
High School and Adult
Adult
Adult
Adult
Adult
High School
High School and Adult
Adult
Adult
Adult


SOUTH FLORIDA JUNIOR COLLEGE
Post Office Box 1057
Avon Park, Florida 33825
Dr. William A. Stallard, President
H. D. Griffin, Dean, Vocational-Technical Division


Classes

Air Conditioning and Heating Mechanics
Drafting
Electronics


Instructors

Walter Miller
Tatum Cochran
Larry Hooper


Type of Course


High School and Adult
High School and Adult
Adult




University of Florida Home Page
© 2004 - 2010 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated October 10, 2010 - - mvs