• TABLE OF CONTENTS
HIDE
 Front Cover
 Title Page
 Foreword
 Classifications
 Main
 Back Cover














Title: Personnel directory for business education
ALL VOLUMES CITATION THUMBNAILS PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/UF00082728/00002
 Material Information
Title: Personnel directory for business education
Physical Description: Serial
Language: English
Creator: Florida. State Dept. of Education.
Publisher: State Dept. of Education,
Place of Publication: Tallahassee,
Publication Date: 1969
 Record Information
Bibliographic ID: UF00082728
Volume ID: VID00002
Source Institution: University of Florida
Holding Location: University of Florida
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.

Table of Contents
    Front Cover
        Front Cover 1
        Front Cover 2
    Title Page
        Page i
        Page ii
    Foreword
        Page iii
    Classifications
        Page iv
    Main
        Page 1
        Page 2
        Page 3
        Page 4
        Page 5
        Page 6
        Page 7
        Page 8
        Page 9
        Page 10
        Page 11
        Page 12
        Page 13
        Page 14
        Page 15
        Page 16
        Page 17
        Page 18
        Page 19
        Page 20
        Page 21
        Page 22
        Page 23
        Page 24
        Page 25
        Page 26
        Page 27
        Page 28
        Page 29
        Page 30
        Page 31
        Page 32
        Page 33
        Page 34
        Page 35
        Page 36
        Page 37
        Page 38
        Page 39
        Page 40
        Page 41
        Page 42
        Page 43
        Page 44
        Page 45
        Page 46
        Page 47
        Page 48
        Page 49
        Page 50
        Page 51
        Page 52
        Page 53
        Page 54
        Page 55
        Page 56
        Page 57
        Page 58
        Page 59
        Page 60
        Page 61
        Page 62
        Page 63
        Page 64
        Page 65
        Page 66
        Page 67
        Page 68
        Page 69
        Page 70
        Page 71
        Page 72
        Page 73
        Page 74
    Back Cover
        Back Cover
Full Text


BULLETIN 73 C-9


FEBRUARY,


1969


SIILIrTUR


FOR


BUSINESS
EDUCATION


STATE DEPARTMENT OF EDUCATION
Tallahassee, Florida
FLOYD T. CHRISTIAN, Commissioner


>7t


rfl


)V^


s'I

b pWn5ORKE























UNIVERSITY

OF FLORIDA

LIBRARIES











BULLETIN 73 C-9


FEBRUARY, 1969

-^----------














FOR

BUSINESS

EDUCATION


DIVISION OF VOCATIONAL,
TECHNICAL, AND ADULT EDUCATION

O CARL W. PROEHL, Assistant Commissioner


BUSINESS and DISTRIBUTIVE
EDUCATION SECTION

JOSEPH R. BARKLEY, Director











)wC. ~'7% 2
I. I















FORWARD

This directory contains a listing of business education personnel

and indicates by appropriate symbols the subjects taught by the

respective teachers. It was compiled from replies to questionnaires

sent to these schools which offer business education courses.


SIt is anticipated that the directory will be a useful reference

for instructional, supervisory, and administrative personnel of

business education programs. Suggestions which will aid in the

improvement of future directories should be addressed to the

Consultant for Business Education. Requests for additional copies

should also be sent to the Consultant for Business Education.






















7,


x.










CLASSIFICATIONS


Following the names of the classroom business education teachers
is an abbreviation which indicates the subject areas being taught
by that teacher. If the subjects are not indicated, it means that
the information was not sent in from the school. The abbreviations
for these subject areas are as follows:


Bookkeeping I B 1
Bookkeeping II B 2
Briefhand Bh
Business Arithmetic BA
Business English BE
Business Law BL
Business Principles and
Management BPM
Clerical Office Practice COP
Consumer Education CE
Cooperative Business
Education CBE
Distributive Education DE
Diversified Cooperative
Training DCT
Economics E
Filing F
General Business GB
Medical Terminology MT
Merchandising M
Notehand Nh
Office Machines OM
Office Practice OP
Personal Typing PT
Recordkeeping R
Salesmanship S
Secretarial Office Practice SOP
Shorthand I Sh 1
Shorthand II Sh 2
Speedwriting Sp
Stenoscript St
Transcription Tr
Typewriting I T 1
Typewriting II T 2
Vocational Office Education VOE


An asterisk by a teacher's name indicated department chairman or head.









ALACHUA COUNTY
W. S. Talbot, Superintendent, 1817 East University Avenue, Gainesville

Gainesville High, 1900 N. W. 13th Street, Gainesville
Joseph T. Hudson, Principal
*Allen, Dwight B 1, B 2
Anderson, Mrs. Frances Sh 1, T 1, T 2
Brown, Mrs. Sarah BE, CBE, Sh 1
Esposito, Mrs. Alice CBE, Sh 1, Sh 2
Mc Clung, Mrs. Margaret T 1, T 2
Newton, Mrs. Irene OM, OP, T 1, T 2
Smith, Mrs. Mildred VOE
Wyatt, Mrs. Sue B 1, BE, T 1

Lincoln High, 1001 S. E. 12th Street, Gainesville 32601
John Dukes, Jr., Principal
Franklin, Carolyn Y. B 1, Sh 1, T 1
*Mickle, Catherine B. VOE
Rivers, Nathanael B. BA, GB, T 1


Mebane, A. L. High, Route 1, Box 4, Alachua
Oliver H. Jones, Principal
Filer, Delano
*Harrison, Mrs. Lois Y.

Newberry High, Box 338, Newberry
Wendall A. Everett, Principal
Aunger, Mrs. Joan
*Turner, Mrs. Marjorie A.

Santa Fe High, Route 2, Box 142A
L. B. Lindsey, Principal
George, Mrs. Phyllis
*Howell, Linda D.
Thompson, Madeline E.

Westwood Junior High, 1338 N. W. 31st Terrace,
Russell Simmons, Principal
Albert, Karen
Rou, Martha


COP, GB, T 1
B 1, GB, Sh 1, T 2



B 1, GB, T1
Sh 1, VOE



T2
B 1, BA, Sh 1, T 1
BE, COP, Sh 2

Gainesville 32601

PT
PT


Yonge, P. K. Laboratory School, University of Florida, Gainesville 32601
John Neller, Principal
Lockie, Mrs. Carolyn PT, Sh 1, T 1

BAKER COUNTY
Alan Harvey, Superintendent, P. 0. Box 465, Macclenny 32063

Baker County High, P. O. Box 483, Macclenny 32063
Russell Porterfield, Principal
Armstrong, Connie Sh 1, T 1, T 2
*Covington, Mrs. Joanne F. BE, T 1
Greene, Edgar B 1, R, VOE










BAY COUNTY
Thomas C. Todd, Superintendent, Drawer 820, Panama City 32401

Bay County High, Box 190, Harrison Avenue, Panama City
Joe Ovca, Principal
Hall, Mrs. Frances BE, Sh 1, T 1
Hentz, Mrs. Frances BA, T 2
Musgrove, Mrs. Amy B 1, Sh 1, T 1
*Terry, Mrs. Eleanor Sh 1, Tr, T 1
Thompson, Mrs. Marian COP, T 1, T 2
Traweek, Mrs. Betty Nh, PT, T 1
Wright, Mrs. Shirley B 1, BL, E, T 1

BRADFORD COUNTY
Thomas L. Casey, Superintendent, Drawer 939, Starke 32091

Bradford County High, North Temple Avenue, Starke 32091
Ralph Diggs, Principal
Kelley, William BL, E, R
McGarry, Mrs. Kathryn B. BA, T 1
Sweeney, Miss Pat B 1, Sh 1, T 2

R.J.E. High, 1080 North Pine Street, Starke 32091
C. C. Anderson, Principal
Wilder, Mary Emma BA, T 1

BREVARD COUNTY
Dr. B. Frank Brown, Superintendent, P. 0. Box 5, Titusville 32780

Central Junior High, 552 Ultcht, Eau Gallie 32935
Jack Maynard, Principal
*Collinsworth, Mrs. Donetta T 1

Clearlake Junior High, Cocoa 32922
Robert L. Blubaugh, Principal
Carroll, Mrs. Rebecca T 1
Macheras, John VOE

Cocoa High, 220 Rockledge Avenue, Rockledge 32955
Dr. Clyde Stevens, Principal
Broker, Charles R. B 1, B 2, T 1
Cantrell, Mrs. Barbara Nh, PT, T 2
Hill, Steven OP, T 1
Miller, Hugh BL, GB, T 1
Quick, Judy Sh 1, Sh 2, T 1
Young, Marguerite R, Sh 1, T 1

Cocoa Beach High, Cocoa Beach 32931
Peter Koopman, Principal
Portz, Mrs. Harriet J. B 1, Sh 2, T 1, T 2
Richards, Mrs. Marjorie Sh 1, T 1


-2-









BREVARD COUNTY (Cont.)

DeLaura Junior High, 300 Jackson Avenue, Satellite Beach 32935
Howard Hickman, Principal
Cochenour, Mrs. Donnice T 1
Hill, Mrs. Alice T 1


Eau Gallie High, 1400 Commodore Boulevard, Eau Gallie
Roy C. Eastin, Principal
Edwards, Mrs. Alice S, T
*Evans, Thomas D.
Ketchum, George B. B 1,
Lyle, Mrs. Linda A. VOE
Sheperd, Janice Sh 1
Weishaupt, Mrs. Vivian Sh 1


Edgewood Junior High, 180 East Merritt Avenue,
Robert S. C. Roth, Principal
Lescure, Mrs. Dorothy

Hoover Junior High, Indialantic 32901
Stanley A. Schainker, Principal
Hollingsworth, Mrs. Belva B.


Jackson, Andrew Junior High, Knox McRae Road,
C. Donald Peterson, Principal
Pariso, Mrs. Barbara

Johnson Junior High, Taylor Road, Eau Gallie
B. R. Davis, Principal
Slaughter, Mrs. Eva


1, T 2


B 2, BA, BL

,T 1, T 2
Sh 2, T 1


Merritt Island 32952

PT


Titusville 32780

PT


BA, PT


Melbourne High, 1050 Babcock Street, Melbourne 32901
Rick Gillespie, Principal
Buyce, Miss Diane DCT
Ketchum, Mrs. Peggy BA,
Kraemer, Charles DE
Merrill, Miss Barbara CBE
McAfee, Mrs. Susan Sh
McGlamory, Mrs. Dorothy B 1
Scott, Mrs. Ann Sh
Watkins, Mrs. Pat BA,


BL, Nh, T

, OP, Sh 2

,B 2, COP
L, VOE
T 1, T 2


Merritt Island High, 100 East Lucas Road, Merritt Island 32952
Robert E. Bruton, Principal
Blyth, Mrs. Joycelin BA, PY, T 1
Bryant, Jerry F. BL, BP
*Hopper, Mrs. Eleanor VOE
Meeler, Mrs. Harriet B 1, B 2, PT
Neal, Mrs. Josephine Sh 1, T 2
Nobrega, Richard J. S


-3-


1


1










BREVARD COUNTY (Cont.)


Parkway Junior High, Titusville
Ralph E. Robertson, Principal
Kinsolving, Mrs. Wanda


Satellite High, Scorpion Lane, Satellite Beach 32935
Percy M. Pentecost, Principal
*Ashley, Mrs. Peggy VOE
Edwards, Mrs. Pat Sh 1, T 1
Jones, Mrs. Merlee B 1, BE
Robinson, Miss Judy Sh 1, ASIA
Taylor, Mrs. Alice Sh 2, T 2
Turner, Miss Karen BL, T 1


Southwest Junior High, Melbourne 32901
Lloyd A. Saughers, Principal
Swiger, Mrs. Rhoda

Titusville High, U. S. 1, Titusville 32780
C. E. Everhart, Principal
Cameron, Mrs. Dot
Campbell, Joe
Draper, John
Ellis, Mrs. Eleanor
*Hamil, Charles
Logan, Mrs. Starlene
Lovan, Berenice
McLester, Mrs. Marion

BROWARD COUNTY
William T. McFatter, Superintendent, 1320 S. W.


T 1



PT
B 1, B 2
BL, R
BL, PT
T 1
B 1, T 1, T 2

Sh 1, T 2


Fourth Street, Ft. Lauderdale


Attucks, Crispus Junior High, 3500 North 22 Avenue, Hollywood 33020
Arthur E. Williams, Principal
Williams, Mrs. Shirley GB, PT, T 1

Blanche Ely High, 801 N. W. Tenth Street, Pompano Beach 33060
Mrs. B. G. Ely, Principal
Holmes, Mrs. Marian R. B 1, PT, S, R, T 1
*Johnson, Mrs. Rosa J. COP, GB, T 1, T 2
Stevenson, Mrs. Peggy Y. GB, Sh 1, T 1


Dillard High School, 2501 N. W. 11
Charles B. Morton, Principal
Brennen, Miss Jenette
Gooden, Miss Mamie
Kelly, Miss Willie L.
Pemberton, Miss Evelyn
*Simmons, Mrs. Alzora
Torrence, Mrs. T. R.


Street, Ft. Lauderdale 33311

GB, T 1
GB
B 1, BL, T 1
Sh 1, T 1, T 2
VOE
VOE


-4-











BROWARD COUNTY (Cont.)

Driftwood Junior High, 2751 N. W. 70th Way, Hollywood 33024
Don Linton, Principal
Funkhouser, Sonja K. PT

Everglades Junior High, 2400 N. W. 26 Street, Ft. Lauderdale 33311
William Dandy, Principal
Brown, Bettie H. GB

Fort Lauderdale High, 1600 N. E. 4th Avenue, Fort Lauderdale 33505
Norman D. Swigler, Principal
Burnsted, Mrs. Sylvia
Die, Roy B 1
Engle, Miss Mary PT, T 1, T 2
Fordham, Mrs. Jean B 1, BL, PT
Ickes, Mrs. Norma T 1
Kramer, Rex B 2, DE
Schroerlucke, Mrs. Sue PT, Sh 2, T 1
Smith, Mrs. Marie COP, S, Sh 1, T 1
*Terrien, Miss Yvonne D. VOE
Trainor, Jack BA


Hollywood Hills High, 5400 Stirling Road, Hollywood 33021
Robert L. Lewis, Principal
Dillman, Hannah COP, SOP,
*Eichelberger, Evelyn B 2, BA
Giustino, Linda BE, T 1
Hardt, Thomas B 1, GB
LaKose, Judith T 1, T 2
Neisner, Samuel BL, T 1
Perkins, Janet PT, Sh 1
Phenix, Harmon DCT
Schafer, George PDE
Yerdon, Janice Sh 1, T 1


Sh 2, T 2


Lanier Junior High, 1050 N. W. 7th Court, Hallandale 33009
A. Quinn Jones, Jr., Principal
Pearson, Mrs. Bernice GB, T 1

McArthur High, 6501 Hollywood Boulevard, Hollywood 33024
John Aycock, Principal
Astor, Ronelle COP, R, Sh 1
Brackett, Mrs. Deanna VOE
Draugn, Mrs. Margaret PT, R, T 2
Dreilling, Mrs. Patricia B 1, Sh 1
Goodson, Mrs. Murline BL, COP, Sh 1
Griffiths, Betty BA, GB
Hoose, James COP, Sh 2, T 2
Kooistra, Nancy BE, COP, R
Miller, Mrs. Virginia VOE
Parkins, Mrs. Donna Sh 1, T 1
*Peterson, Mrs. Margery PT, SOP, VOE


-5-










BROWARD COUNTY (Cont.)

McArthur High, (Cont.)
Snyder, Lois
Wright, Mrs. Linda


PT, T 1
T 1


McNicol Junior High, 1411 South 28 Avenue, Hollywood 33020
Earl Stabler, Principal
*O'Conner, Gary PT, T 1
Frantz, Miss Judy PT


Margate Junior High, 500 N. W. 65th Avenue,
Elda C. Carney, Principal
Shammas, Mrs. Evelyn L.

New River Junior High, 3100 Riverland Road,
William Hanes, Principal
Cullen, Kathy


Northeast High, 700 N. E. 56th
Fred H. Huff, Principal
Benton, Robert
Broom, Judith
Coffman, Mrs. Delores
*Dunaway, Edna
Osborne, Mrs. Dianne
Wolfe, Mrs. Marianne

Nova High, 3600 S. W. 70th Aver
Dave Fitzpatrick, Principa
Grant, Carmen
*Hess, Alfred
Holmberg, Miss Elaine
Huddleston, Stan
Laury, Patrick
Malavenda, Mrs. Leonoz
Morris, Mrs. Tamara

Olsen Junior High, 1301 S. E. 2
J. W. Davidson, Principal
Campbell, Alice


Margate 33063

PT, T 1

Fort Lauderdale 33312

T 1


Street, Fort Lauderdale 33308

B 1, BA
PT, T 1
Sh 1, T 1
BE, Sh 2, T 2
BL, T 1
COP, PT, T 1

eue, Fort Lauderdale 33314
Ll
GB, T 1
B 1, B 2, GB
PT, T 1
DP
PT
*a T 1, VOE
Nh, OP, T 1

;nd Avenue, Dania 33004

PT


Perry, Henry D. Junior High, 3400 S. W. 69th Avenue, West Hollywood
Lawrence M. Carter, Principal
Benson, Mary T 1
Mulvihill, Edward GB
Walsh, Mrs. Eva Gay T 1

Plantation High, 6901 N. W. 16th Street, Plantation 33313
Jack W. Chapman, Principal
Altman, Mrs. Gail BE, Sh 1
Hamill, Mrs. Sunny R, T 1


-6-











BROWARD COUNTY (Cont.)


Plantation High, (Cont.)
Hofstetter, Carl
Milner, Robert
Minshew, Mrs. Jeannette
Moore, Mrs. Gail
*Napier, Mrs. Marion D.
O'Connell, Mrs. Phyllis
Pierce, David

Pompano Beach Junior High, 310 N. E. 6th Street,
Robert Beale, Principal
Cinci, Donald
*Pisano, Mrs. Joyce


Pompano Beach Senior High, 1400 N.
Paul S. Proffitt, Principal
Atkinson, Mrs. Thelma S.
Bank, Mrs. Mary A.
Brown, Mrs. Edna H.
Colbert, Mrs. Agnes D.
Emmett, Mrs. Doris D.
*Harding, Milton A.
Nickerson, Mrs. Mary Anna
Owens, Mrs. Vivian
Shea, Mrs. Ruth N.


Rickards Junior High, 5500 N. E. 6th Avenue,
Milton Brantferger, Principal
Frantz, Frank H.

Rogers Junior High, 700 S. W. 26 Street, Ft.
Tasso H. Sharp, Principal
Davis, Jeffrey
Mason, Mrs. Beatrice
Pryor, James W.


BA, GB
T 1
COP, OP, Sh 2
B 1, B 2, BE
T 1, T 2
Sh 1, T 1
CE

Pompano Beach 33060

GB, T 1
T 1


E. 7th Street, Pompano Beach 33060

COP
PT
BE, Sh 2, T 2
PT, T 1
Sh 1
B 1, B 2, BA
VOE

B 1, Sh 1


Ft. Lauderdale 33308

GB

Lauderdale 33315

T 1
T 1
GB


Sheridan Vocational Center, 5400 Sheridan Strem, Hollywood 33021
Glen Sanderson, Acting Director
Favre, Linda
Henwood, Jean S. VOE

South Broward High, 1901 Federal Highway, Hollywood 33020
Bernard Simon, Principal
Brown, Miss Barbara T 1, T 2
Gallagher, John BE
Howell, Bruce T 1
Jocis, Mrs. Adeline B 1, B 2, BA
McCoy, Mrs. Esther VOE
Trautman, Miss Mary Sh 1, Sh 2, T 1
Wells, Richard C. BL, PT, R
Williams, Miss Shirley OP, SOP, T 1










BROWARD COUNTY (Cont.)


Stranahan High, 1800 S. W. 5th Place, Fort Lauderdale 33312
Harold Mosser, Principal
Brackett, William T. DE
Burkett, Boyd F. BA, Sh 1
Foster, Mrs. Dorothy B 1, B 2, R
Colder, Mrs. Dorothy PT, T 2
Harper, Russell T 1, T 2
Hess, Mrs. Josephine Nh, T 1
Kruse, Paul T 1
McDermott, Mrs. Marion COP, CBE, SOP
*Morgan, Miss Grace T 1, VOE
Spano, Mrs. Pauline BE, Sh 2, T 1
Wesson, Mrs. Gloria VOE, SOP, BE,
Whitehead, Mrs. Louise T 1, CE, BL


Sunrise Junior High, 1750 N. E.
George Campbell, Principal
Smith, William E.
Stablein, Viola
Stollmayer, Jane


14th Street, Fort Lauderdale 33304


T 1
GB, T 1


Vocational and Technical Adult Business Education
Alice Hill, Assistant Supervisor
Ackerman, John L. B 1
Allen, Mrs. Anne E.
Anderson, James P. B 1
Anderson, John K. B 1
Bales, Mrs. Violet A. Sh 1, T 1
Benton, Robert T. B 1
Bice, Mrs. Shirley J. SOP
Blankenship, Mrs. Reba E. Sh 1, T 1
Bobo, Mrs. Helen SOP
Brown, Mrs. Bettie H. VOE
Brown, Mrs. Elsie M. St
Bujnicki, Mrs. Frances C. T 1
Carl, Mrs. Edna M. VOE
Caroccio, Joseph A. DP
Cohen, Mollie A. Sh 1, T 1
Conforti, J. Mario B 1
Dent, Mrs. Loretta L. VOE
Devine, Mrs. Phyllis VOE
Edgington, Ronald N. DP
Elliott, Mrs. Barbara J. T 1
Emery, Donald R. B 2
Emmett, Mrs. Doris D. T 1
Ferrigno, Theodore S. B 1
Fitzmaurice, Mrs. Mary MT
Fordham, Mrs. Jean B 1
Gilbertson, George W. ITB
Gilboe, Mrs. Bettie J. DP


Sh 2, COP











BROWARD COUNTY (Cont.)

Vocational and Technical Adult Business Education,(Cont.)
Giles, Mrs. Helen W. Sh 1
Giustino, Linda Sh 1, T 1
Grant, Mrs. Peggy Sh 2, T 2
Hackney, Herbert A. B 2
Harrell, Mrs Katharine E. St
Harris, Mrs. Norma B. LSP
Heinrich, Mrs. Edith L. St
Hoffmeyer, Mrs. Betty R. Sh 2, T 2
Holland, Mrs. Lola E. BE
Hoose, James PT
Horton, Mrs. Patricia A. Sh 1, T 1
Howell, Bruce Sh 1, T 1
Irwin, Edward J. ITB
Johnson, Mrs. Alva E. Sh 2, T 2
Johnson, Mrs. Mildred R. T 1
Jones, Mrs. Lois A. COP
Kane, Mrs. Claire C. COP
Kelly, Willie L. T 1, T 2
Kennedy, Mrs. Muriel F. Sh 2, T 2
Lambert, Mrs. Lillian SOP
Lang, Henry J. B 1
Lombard, Mrs. Bobbie Ann Sh 1, T 1
Matheson, Mrs. Nancy H. T 2
Menendez, Frank E. B 1
Meredith, Allen L. B 2
Mills, Jack L. St
Morgan, Mrs. Lois G. Sh 2, T 2
MacDonald, Karen T 2
Norton, Mrs. Floy A. Sh 2, T 2
Pickard, Mrs. Patricia LSP
Pulver, Mrs. Shirley V. Sh 2
Reehil, John J. B 2
Sanchez, Mrs. Juanita B. VOE
Schroerlucke, Mrs. Mildred S. St
Schuman, Judith A. MT
Simonak, Mrs. Irene E. Sh 1, T 1
Stablein, Mrs. Viola H. T 1
Stratton, Charles G. E
Strayer, Anne MT
Sweetman, Aaron B 2
Tremblay, Mrs. Jeannette Sh 1, T 1

CALHOUN COUNTY
Lewis Bailey, Superintendent, 314 East Central Avenue, Blountstown 32424

Altha High, Altha 32421
Jimmy C. Suggs, Principal
*Graham, Mrs. Alva C. BA, BE, COP, T 1, T 2
Martin, Mrs. Geraldine B 1


-9-










CALHOUN COUNTY (Cont.)


Blountstown High, 614 North Main, Blountstown 32424
Paul King, Principal
Bridges, Mrs. Mary Cathryn BA, T 1, VOE
*Guilford, Mrs. Mildred B 1, Sh 1, T 1, T 2
Sale, Mrs. Robbie T 1

Mayhaw High, P. 0. Box 436, Blountstown 32424
David Johnson, Principal
Brown, Herbert J. B 1, COP, GB, Sh 1, T 1


CHARLOTTE COUNTY
Dr. James Longstreth, Superintendent, Room 305,

Charlotte High, 1300 Cooper Street, Punta Gorda
John Reynolds, Principal
Deaton, Barbara
Hardy, Charles
Jacobson, Robert
Jancy, Bob
Lee, Glenn
*Overbey, Mrs. Jill
Washington, Suzanne


County Courthouse, Punta Gorda
33950
33950

T 1, VOE
B 1
E
BL
BL
PT, Sh 1, T 2
B 1, BE, GB, PT


Charlotte Junior High, 1222 Cooper Street, Punta Gorda 33950
James L. Scaggs, Principal
Mullis, Judy T 1

Lemon Bay School, 2201 Placida Road, Englewood 33533
Theodore L. Felmey, Principal
Jenkins, Karen BA, T 1

CITRUS COUNTY
Roger Weaver, Superintendent, P. O. Box 38, Inverness 32650

Citrus High, 601 West Main Street, Inverness 32650
Paul Collins, Principal
*Cansler, Brenda Sh 1, T 1
Roche, Jack B 1, BL, GB, OP

Crystal River High, P. O. Box 1117, Crystal River 32629
Jessie Mullins, Principal
Sheets, Mrs. Betty COP, Sh 1, T 1, T 2
Sheets, William B 1, BA, BL, OM, T 1

Withlacoochee Vocational Technical Center, P. O. Box 38, Inverness 32650
Carl H. Rehwinkel, Director
Collins, Dorothy VOE
Owenby, Ermine VOE


-10-









CLAY COUNTY
Jesse P. Tynes, Jr., Superintendent, Box 488, Green Cove Springs 32043

Clay Junior-Senior High, P. 0. Box 608, Green Cove Springs 32043
Joseph H. Elliott, Principal
Adams, Mrs. June A. VOE, VM
Call, Mrs. Linda B 1, Nh, PT, Sh 1, T i, T 2
Gainey, James BA, T 1, GM


Keystone Heights High, Keystone Heights
Joseph B. Benson, Principal
Brantley, Sandra


B 1, BA, Sh 1, Sh 2, T 1, T 2


Orange Park High, Kingsley Avenue & Blanding Boulevard, Orange Park 32073
Ross E. Miles, Principal
Hanson, Mrs. Juanita PT, T 1
Patterson, Mrs. Elise T 2, VOE
Pennini, Mrs. Christine Sh 1, T 1, T 2
Pittman, Willie BA, GB, T 1
Ramsey, James B 1, BA, BL, CE

COLLIER COUNTY
John A. Murphy, Superintendent, Collier County Courthouse, Naples 33940


Everglades High, Everglades City 33929
Charles W. Drake, Principal
Heinbach, Mrs. Jeanne W.


B 1, BA, GB,
T 1, T 2


PT, Sh 1, Sh 2,


Immokalee High, 502 North 9th Street, Immokalee 33934
Robert Gaubatz, Principal
Howard, Mrs. Carrie GB, VOE
Stahlsmith, Steve DCT
Toney, Ruby Joyce B 1, Sh 1, T 1, T 2

Gulfview Middle Junior High, 709 3rd Avenue, South, Naples 33940
J. E. Brandon, Principal
Stanley, Mrs. Buelah PT, T 1

Naples High, 1100 22nd Avenue, North, Naples 33940
Frank R. Gentry, Principal
Cambridge, Mrs. Alma GB, PT, T 1
Davis, Malcolm DCT
*Lamberson, Mrs. Margie PT, T 1, T 2
Moore, Mrs. Rachel B 1, E, GB
Mortland, Mrs. Jane Sh 1, VOE
Sanborn, Mrs. Anne CBE
Watts, Thomas DE


-11-










COLUMBIA COUNTY
Silas Pittman, Superintendent, P. 0. Box 1148,

Columbia High, Lake City 32055
William Fred Murray, Principal
*Arnold, Mrs. Dean
Girardin, Mrs. Shirlene
Groce, Steve
Melton, Jim
Ogden, Mrs. Meriba
Williams, Thomas
Zedaker, Mrs. Doris

Fort White School, Fort White 32038
C. 0. Houston, Principal
Hargrove, Angelyn


Lake City 32055



PT, T 1
BE, OP, Sh 1
BL, R, T 1
DCT
T 2, VOE
DE
B 1, T 1



GB, Sh 1, T 1, T 2


Lake City Junior High, P. 0. Box 1178, Lake City 32055
P. A. Browning, Principal
Bankston, Thomas DE
*Crow, Mrs. Ann PT


Richardson High, Lake City 32055
M. L. Ferguson, Principal
Pierce, Mrs. Florence L.

DADE COUNTY
Dr. Edward Whigman, Superintendent, 1410

Brownsville Junior High, 4899 N. W. 24th
Manatee L. Bannerman, Principal
Pinckney, Marguerite

Carol City Junior High, 3737 N. W. 188th
Dr. Ira Wax, Principal
Colzie, Louise


B 1, Sh 1, T 1, T 2


N. E. Second Avenue, Miami 33132

Avenue, Miami 33142

GB, T 1

Street, Opa Locka 33054

GB


Carver, George W. Junior High, 4901 Lincoln Drive, Coconut Grove Station, Miami
Mrs. Ida T. Ratcliffe, Principal 33133
McDade, Miss Laura GB, T 1


Citrus Grove Junior High, 2154 N. W. 5th
William H. Maxwell, Principal
Brant, Susan


Street, Miami 33125

GB


Coral Gables Senior High, 450 Bird Road, Coral Gables 33146
Steve Moore, Principal
Abrams, Mrs. Ruth R, T 1
Cleland, Mrs. Charlotte Sh 1, Sh 2, T 1
Cropper, Mrs. Clara Joy PT, T 1, T 2
Finora, Daniel BL, T 1
Menacof, Mitchell CDE


-12-











DADE COUNTY (Cont.)


Coral Gables Senior High, (Cont.)
Piacente, Ty
Pierce, Ruby
Sherster, Joyce
Smith, Mrs. Cynthia
Wilson, Fred
*Zacur, Mrs. Helen


WE
B 1, R, T 1
VOE
B 1, Sh 1, T 1
BA
COP, Sh 1, T 2


Cutler Ridge Junior High, 19400 Gulfstream Road, Miami 33157
Otto Stradley, Principal
Lang, Robert GB

Dorsey Junior High, 7100 N. W. 17th Avenue, Miami 33147
C. Allgood, Principal
Wilson, Mrs. Millicent GB

Filer, Henry H. Junior High, 531 West 29 Street, Hialeah 33012
Russell W. Wheatley, Principal
Edmundson, Arnold GB

Glades Junior High, 9451 S. W. 64th Street, Miami 33143
Stuart D. Wooley, Principal
Elliot, Philip L. GB

Hialeah High, 251 East 47 Street, Hialeah 33012
E. G. Pease, Principal
Barker, Mrs. Barbara COP, T 2
Bartoszek, Mrs. Frances BA, BE, BL
DuBarry, Mrs. Arietta BA, PT, T 1
Ely, Mrs. Juanita BE, Sh 2, T 1
King, Mrs. Ethel COP, CBE
King, Henry VOE
Laughlin, William S, DCE
Lozar, Victor B 1, B 2, T 1
*McShane, Mrs. Jane OM
Miller, Mrs. Beverly Sh 1, T 1
Nederveld, Roger OM, T 2
Powell, William J. T 1
Robbins, Richard B 1, BA, T 2
Sidney, Louise T 1
Staples, Mrs. Dorothy GB, R, T 2
Valenti, Mrs. Ruth Sh 1, T 1, T 2
Whitfield, Mrs. Sandra BA, Sh 1

Hialeah Junior High, 6027 East 7th Avenue, Hialeah
Dr. Walter Young, Principal
Gill, John GB

Homestead Junior High, 650 N. W. Second Avenue, Homestead 33030
Charles L. Overholser, Principal
Black, P. S. GB


-13-








DADE COUNTY (CONT.)

Jefferson, Thomas Junior High, 525 N. W. 147th Street, Miami 33168
Don V. All, Principal
Snyder, Mrs. Grace Bagley GB


Kennedy, John F. Junior High, 1075 N. E. 167 Street, North Miami
L. R. Pierce, Principal
Bertolini, Edward J. GB, GM


Kinloch Park Junior High, 4340 N. W. Third
Harold H. Rash, Principal
Cole, Miss Susie

Lee, Robert E. Junior High, 3100 N. W. 5th
Ralph V. Moore, Jr., Principal
Gantt, Jr., John M.


Beach 33162


Street, Miami 33126

GB

Avenue, Miami 33127

B 1


Madison Junior High, 3400 N. W. 87th Street, Miami 33147
Mrs. Judith Greene, Principal
Abirad, GB
*Liebauser, Edward GB

Mays Junior-Senior High, 11700 Hainlin Mill Drive, Miami 33170
Nelson L. Bethel, Principal
*Harris, Mrs. Vivian OM, Sh 1, T 1, T 2
Marshall, Mrs. Cynthia B 1, GB, T 1


Miami Beach Senior High, 2231 Prairie Avenue, Miami Beach 33139
Dr. Solomon Lichter, Principal
*Friend, Charles B 1, B 2, PT,
Johnson, Georgiana COP, S, T 1
Kramer, Mrs. Marilyn
Mitz, Rochelle BA, R
Turner, Mrs. Nancy Sh 1, Sh 2, T
Willard, Mrs. Norabelle T 1, T 2


T 1


1


Miami Carol City Senior High, 3422 N. W. 187 Street, Miami 33054
Charles Foster, Principal
Bicos, Miss Katherine A. COP, Sh 1
*Champagne, Francois C. B 1, CBE
Degenhardt, Miss Linda Sh 2, T 1
Diveto, Jr., Charles M. B 1, B 2, R
Eyl, Mrs. Lorraine G. Sh 1, T 1
Hardrick, Mrs. Yvonne M. R, T 2
Kolthoff, Mrs. Jeanne Ann BL, CE, T 1
Lawrence, Miss Artis Diane COP, R, T 1
Linton, Mrs. Pattie T. BE
Love, Mrs. Earnestine D. T 1
Paulett, Mrs. Carole Eleanor PT, T 1
Powers, Roland Vincent BA, T 1, T 2
Shacter, Mrs. Gertrude R, BA


-14-











DADE COUNTY (Cont.)


Miami Central High, 1781 N. W. 95 Street, Miami 33147
Daniel Wagner, Principal
Benson, Mrs. Linda VOE
Carino, Mariano S, T 1, M
Connelly, Miss Rosehelen Sh 1, Sh 2, T 1
Donaldson, Anita BA, BL, CE
Graham, Miss Mary T 1, T 2, G
Ingley, Mrs. Lucy GB, R
McGahee, Bobby B 1, B 2, BA
Slauson, Mrs. Marie COP, T 2, G
*Smith, Mrs. Yvonne COP, T 1, T 2
Strachan, Richard T 2
Wright, Miss Geneva Bh, BE, PT, T 1
Nielson, Ronald


Miami Coral Park Senior High, 8865 S. W. 16
James N. Newmeyer, Principal
Bloomquist, Mrs. Pat
Chewning, Mrs. Mae
Deal, Mrs. Maxine
Gore, Mrs. Linda
Grimes, Robert
Hissa, Mrs. Rosella
Lewis, Mrs. Maida
Russ, Eugene
*Shepler, Miss Essie
Soto, Mrs. Pepita
St. Hillier, Robert
Weber, Mrs. Bobbie


Street, Miami 33165

S, T 1
CBE, Sh 2
BE, T 1
Sh 1, T 1
B 1, R
Sh 1, T 2
T 1, T 2
BA, GB
COP
COP, R
BA, BL
B 1, R, T 1


Miami Edison Senior High, 6101 N. W. 2nd Avenue, Miami 33127
William B. Duncan, Principal
Etingoff, Alvin COP, T 2
Garcia, Aldo BL, T 1
Madrid, Wilfred GB, T 1
Maull, James GB, R, T 1
McAuslan, Mrs. Margaret BA, T 1
McKinney, Mrs. Lottie B 1, B 2, BE
McLain, Mrs. Patricia Sh 1, T 1
Pape, Mrs. Mavis VOE
*Robinson, Dale W. BA, OM
White, Emma R, T 1

Miami Jackson High, 1751 N. W. 36 Street, Miami 33142
Joseph V. Dugoni, Principal
*Egger, Mrs. Marjorie F. OM
Ferrell, Mrs. Shirley T. T 1, T 2
Gardiner, Betty Jean T 2
Helmers, Leonard J. GB, R
Johnson, Mrs. Jean N. Sh 1, Sh 2, T 1


-15-










DADE COUNTY (Cont.)


Miami Jackson High, (Cont.)
Johnson, Robert Lee
Lewis, Mrs. Jane D.
Tripp, Lloyd E.
Wessels, Mrs. Mary B.


B 1, B 2, Bh, BA
BA, Sh 1, T 1
T 1
COP, VOE


Miami Killian High, 10655 S. W. 97th Avenue, Miami
William Byrd, Principal
Ballard, James BA, T 1
Bue, Mrs. Gayle GB, T 2
Bush, Alfred S, CDE
Cole, David BE, CBE
*Fisher, Mrs. Virginia V. COP, Sh 2
Forrester, Lynn BL, T 1
Golden, Sandra T 1
McCool, Felix J. B 1, B 2, R
Norton, Mrs. Virginia GB, Sh 1
Zito, Mrs. Lorraine Nh, PT, T 1


Miami Norland Senior High, 1050 N. W. 195tl
Foster H. Hunter, Principal
Amorose, Mrs. Rose
Brinsko, Stephen
Dixon, Mrs. Dorothy
Gilbert, Mrs. Carolyn
Hahn, Ralph
Holland, Noramae
Hull, Donald
Kees, James
Korvick, Michael
Langer, Mrs. Betty
Riley, Mrs. Sara
*Skinner, Mrs. Coleen
Ward, Kim

Miami Northwestern Senior High, 7007 N. W.
Samuel 0. Cohen, Principal
*Bailes, Eirkus
Johnson, Frederick
Rayford, Mrs. Ruby
Simmons, David
Waller, Estelle
Williams, Mrs. Audrey
Young, Mrs. Doreen


Street, Miami 33169

Sh 1, T 1
BE, COP, CBE
COP, R, T 1
Sh 1, Sh 2
B 1, BA, T 1
T 1, T 2
BA, BL
T 1, T 2
BE
PT, T 1
S, T 1
OP, COP
BA


12th Avenue, Miami


33150


BA, COP, T 1
B 1, GB, R
T 1, T 2
S, CDE
Sh 1, T 1
Sh 1, VOE
T 1


Miami Palmetto Senior High, 7460 S. W. 118 Street, Miami
Robert M. Moloney, Principal
Bernstein, Miss Marlene T 2, St
Bronson, Noel BA, BL, GB
Counts, Miss Alice B 1, T 1
*Cunningham, Mrs. Bernice R. OP, T 1


-16-


33156


, T 1











DADE COUNTY (Cont.)


Miami Palmetto Senior High, (Cont.)
Dominick, Mrs. Judy
George, Mrs. Kathryn I.
Gibson, Gene
Luksa, Miss Cecelia
Menein, Mrs. Loralee
Pollack, John
Stith, Mrs. Venita
Tynes, Basil
Wright, Mrs. Grace C.


Sh 1, Sh 2, T 1
BE, CBE
CE
R, T 1
Sh 1, T 1
S, CDE
T 1, T 2
BA, T 1
BA, T 1


Miami Senior High, 2450 S. W. 1st Street, Miami 33135
Curtis M. Knowles, Principal
Bossert, Mrs. Beulah BE, Sh
Brooks, Mrs. Gayle B 1, T
Brunetti, Pamela Sh 1, T
Bushong, Robert B 1, BL
*Button, Mrs. Josephine SOP, Sh
Carreras, Mrs. Guadalupe T 2
Davis, Mrs. Patricia PT, T 1
Jackson, Mrs. Marilyn BE, CBE
Kaufman, Robert T 1
Layman, Joseph BA, BL,
McMillan, Mrs. Mary SOP, Sh
Orr, Martha VOE
Rauschenplat, Mrs. Sue B 1, CO]
Rogers, Mrs. Barbara Sh 2, T
Sands, Thomas B 1, B
Shaw, Inez BA, R,
Singletary, Dora T 1
Smith, Mrs. Barbara COP, T


1, T 1
1
1

2, T 2




CE, S,
1, Sh

P, T 1
1, T 2
2, T 1
T 1

2


Miami Senior High Adult Education Center, 2450 S. W.
Keith N. Bennett, Principal
Alvarez, Arthur T 1
Blanco, Mrs. Maria T 2
Claman, John B 1, B
Comm, Herbert B 1, B
Cosby, Mrs. Helen St
Davis, Mrs. Patricia T 1
Davis, Mrs. Ruby T 2
Douglas, Mrs. Shirley T 1
Hernandez, Mrs. Ofelia T 1
Montoro, Miss Florence Sh 1, S
Pelletier, Mrs. Geraldine Sh 1, 1
Plato, Mrs. Ocie T 2
Pollock, Arnold B 1
*Ray, Miss Louise OM, Sh
Satcher, Mrs. Gertrude MS
Satcher, James B 1


1st Street, Miami 33135


2
2





Sh 2
l1


2, T 1


-17-


M, T 1
2










DADE COUNTY (Cont.)

Miami Senior High Adult Education Center, (Cont.)
Squibb, Mrs. Madeline OM
Stella, Mrs. Sue BE, LS
Sullivan, Miss Lynne BE, Sh 1
Williams, Mrs. Lorene OP, Sh 2

Miami Springs Junior High, 150 South Royal Poinciana Blvd., Miami Springs 33166
James Gwin, Principal
Grafe, Edward GB


Miami Springs Senior High, 751 Dove Avenue, Miami 33166
John Jenkins, Principal
*Caudell, Mrs. Jeannette E. B 1, BA
Hallock, Mrs. Dorothy BL, T 1
Hannum, Richard T. GB, DE
Janson, Miss Sue Sh 1, T 2
Rito, Mrs.. Lynn COP, T 1
Williams, Mrs. Geneva Sh 1, Sh 2, T 1

Norland Junior High, 1235 N. W. 192nd Terrace, Miami 33169
T. W. Carruthers, Principal
Huffman, Richard GB


North Dade Junior High, 1840 N. W. 157th
Charles D. Wyche, Principal
Lindsey, Mrs. Thomasena G.

North Miami Junior High, 13105 N. E. 7th
Dr. Francis Haas, Principal
McLaughlin, Michael

North Miami Senior High, 800 N. E. 137th
Dale Boggy, Principal
Arkin, Mrs. Margaret B.
Hinshaw, Mrs. Elizabeth W.
*Howell, Mrs. Lois P.
Jones, Mrs. Mary C.
Joyner, Mrs. Frankie C.
Ketzle, Mrs. Nina P.
Klinkenstein, Mrs. Marcia
Reed, Frederick S.
Scalise, Mrs. Celia
Schull, Mrs. Amy
Smith, Frank
Steele, Miss Phyllis
Stevenson, Mrs. Reid
Suman, Mr. Jackie
Warren, 1; ss Karen
Williams, Mrs. Ellen


Street, Opa Locka 33054

GB, T 1, T 2

Avenue, North Miami 33161

GB

Street, North Miami 33161


S, CDE
CBE, T 2
COP, SOP,
B 1, T 1
BL, OM
T 1, T 2
BE, T 1
B 1, B 2
Sh 1, Sh 2
Bh, PT
BA, T 1
T 1, T 2
B 1, BA, T
BA, GB, T
Sh 1, T 1
B 1, T 1


Sh 2


1
1


-18-











DADE COUNTY (Cont.)

Palmetto Junior High, 7351 S. W. 128th Street, Miami 33156
William L. Ledwell, Principal
Griffee, Mrs. Alice GB

Palm Springs Junior High, 1025 West 56th Place, Hialeah 33012
Miss Catherine L. Moore, Principal
Luciano, Charles Jr. GB


Riviera Junior High, 10301 S. W. 48th Street,
Arthur L. Davis, Principal
Long, Ronald

Rockway Junior High, 9393 S. W. 29th Terrace,
Irma K. Messier, Principal
Waldman, Carole


Miami 33165

GB

Miami 33165

GB


Silver Oaks School, Route 4, Box 1092, Miami 33156
Wayne H. Kershaw, Principal
Garrison, Marie D. GB, T 1, T 2

South Dade High, 28401 S. W. 167th Avenue, Homestead 33030
William R. Wilson, Principal
*Casey, Gloria BE, Sh 2, VOE
Gibbel, William BL, T 1, T 2
Keep, Mrs. Elizabeth Sh 1, T 1
Schepis, Mrs. Tallulah BE, T 1, T 2,
Thompson, William B 1, BA


VOE


South Miami Junior High, 6750 S. W. 60th Street, South Miami 33143
E. J. Arahill, Principal
Zervas, Patrick GB


Southwest Miami High, 8855 S. W. 50th Terrace, Miami 33165
E. Hugh Allsworth, Principal
Christle, Mrs. Frances GB, PT, T 1
Cortina, Mrs. Joann Adair Sh 2, T 1, T
Debrei, Elmer B 1, B 2, BL
Edwards, Mrs. Betty COP, CBE, T
George, Frank S, CDE
Hanson, Mrs. Rosalee Sh 1, T 1
*Jack, Eleanor R. B 1, T 1
Koumjian, Clarice BA
Looney, Mrs. Julia Sh 1, T 1
Mamakas, Mrs. Flora COP, SOP, T
Rimon, Gideon T 1
Rodriquez, Margarette BA, T 1
Southern, Mrs. Doris B 1, R
Thomas, Mrs. Bernell BE, T 2


2

2





1


-19-










DADE COUNTY (Cont.)

West Miami Junior High, 7525 S. W. 24th Street, Miami 33155
G. Leslie Poe, Principal
Ryan, Mrs. Betty GB

Westview Junior High, 1901 N. W. 127th Street, Miami 33167
Dr. Ilioff, Principal
Weise, Mrs. GB

DE SOTO COUNTY
Charles 0. Weaver, Superintendent, Box 111, Arcadia 33821

De Soto County Senior High, North Orange Avenue, P. 0. Box 820, Arcadia 33821
A. Perry Geiger, Principal
Brown, Mrs. Betty Sh 1, T 2, VOE
Wood, Richard B 1, BA, BL
Young, Jim PT, T 1

DIXIE COUNTY
Leroy Locke, Superintendent, Box "G", Cross City 32628

Dixie County High, Drawer"H", Cross City 32628
Robert Reagan, Principal
*Dornblaser, Ronald B 1, T 1, T 2
Houghton, Mrs. Joyce BA, BL, Sh 1, T 1

DUVAL COUNTY
Ish Brant, Superintendent, 508 Duval County Courthouse, Jacksonville 32202

Arlington Junior High, 8141 Lone Star Road, Jacksonville 32211
James H. Coram, Principal
Golien, Mrs. Peggy D. T 1

Baldwin Junior-Senior High, Mill Street & Palm Avenue, Baldwin 32004
William Kent, Principal
Jones, Cay M. Sh 1, T 1, VOE

Eugene J. Butler Junior-Senior High, 900 Acorn Street, Jacksonville 32209
George B. Nairn, Sr., Principal
Bennett, Miss Johnnie M. BA, GB
*Cheavers, Mrs. Patricia OP, T 1
Dunlap, Mrs. Dorothy A. BE, CBE, OP
Guinyard, Mrs. Louise G. DCT
Hickson, Mrs. Mary 0. B 1, BA, T 1
Washington, Mrs. Louise R. Sh 1, T 1, T 2

Central Adult High, 345 East Church Street, Jacksonville 32202
Harry Kolitz, Principal
Beever, Florence M. B 1, B 2, OP, R
Caudill, Samuel BE, T 1, T 2
*Rehkopf, Wendell P. OM
Sawyer, Mrs. Marjorie M. BE, Sh 1, Sh 2, T 1, T 2


-20-









DUVAL COUNTY (Cont.)


Central Adult School, Evening Division, 345 East Church Street, Jacksonville 32202
Paul O. McCoy, Principal
Bekely, Mrs. Dorothy Dean T 2
Blois, William F. BE, DCT
Gallon, Dennis Perry B 1, B 2, OM, T 1, T 2
Glass, Gaither R. DP, OM, OP, PT, T 1, T 2
Glymp, Miss Lucille J. T 1
Martin, Mrs. Geraldine Sh 2, T 1
McLaughlin, Mrs. Ruth BE
Quagliano, Mrs. Marguerite 0. Bh, Nh, Sh 1
Rehkopf, Wendell P. B 1, B 2, BA, DP, OM
Williams, Mrs. Maxine M. G

Davis, Jefferson Junior High, 7050 Melvin Road, Jacksonville 32210
W. C. Johnson, Principal
Gensert, Mrs. Mary M. PT

duPont, Alfred I. Junior High, 2910 duPont Avenue, Jacksonville 32217
John A. Keyton, Jr., Principal
Guthrie, Mrs. Sarah S. T 1, T 2


Englewood High, 4412 Barnes Road, Jacksonville 32207
J. I. Henderson, Principal
Allen, Debra
Black, Mrs. Carol
Fulwider, Alice
Groover, Mrs. Mary
Hamrick, Mrs. Sue
Heinen, Mrs. Jennifer
McDonald, Mrs. Connie
Peacock, Mrs. Linda
Seymour, Mrs. Gertrude
Thompson, Mrs. Elizabeth
Wooddell, Mrs. Mary


Nh, Sh 1, T 1
CBE, T 2
BA, BE, GB, T 1
VOE
BE, BL, SOP, Sh 2, T 1
Sh 1, T 1, T 2
SOP, Sh 2, T 1
COP, Sh 1, T 1
BA, Sh 1, T 1
B 1, B 2, T 1
DCT


Fletcher, D. U. Senior High, 700 Seagate Avenue, Neptune Beach 32050
F. A. Doggett, Principal
Butler, Mrs. Donna T 1, T 2
Engelbrecht, Mrs. Nancy GB, T 1
Jackson, Mrs. Ruby Sh 1, T 1
Long, Mrs. Betty VOE
Murray, Bob DCT
O'Keefe, Mrs. Bogie BA, T 1
Olsen, Miss Astrid VOE
Pugh, Harry Bl, DE
Robertson, Steve BA, BL, CE
*Warren, Miss Lucia B 1, T 1


-21-










DUVAL COUNTY (Cont.)


Forrest, N. B. High, 5530 Firestone Road, Jacksonville 32210
W. C. Parker, Principal
*Anderson, Mildred C. B 1, B 2, BE,
Cooper, Elizabeth F. B 1, R, T 1
Gannon, Mrs. Sandra S. GB, Sh 1
Nicholas, Mrs. Betty DCT
Roberts, Mrs. Angela F. BA, T 1, T 2
Sadler, Sara Sue BA, R, T 1
Stone, Gina GB, R, T 1
Vaughn, Mrs. Glenda M. BA, BL, E
Walker, Mrs. Margaret PT, Sh 1, T 1
Wallace, Madeline OP, Sh 1, T 1
Woodlief, Mrs. Harriett A. OP, T 2


Gilbert, Matthew W. Junior-Senior
Charles F. James, Principal
*Gaskin, Mrs. Ouida M.
Roberts, Rose
Roberts, Samuel

Jackson, Andrew Senior High, 3816
Robert W. Lockett, Principal
Burns, Mrs. Mary
Carruthers, Miss Ann
Cook, Mrs. Janice
Dechman, Mrs. Joyce
Glymp, Miss Lucylle
Gwatney, Mrs. Martha
Johnston, Mrs. Iris
Klope, Mrs. Eileen
Lamb, Troy
Lloyd, Miss Helen
Mehaffey, Mrs. Ruth
Oliva, Mrs. Lucille
O'Neal, Miss Judy
Onstott, Mrs. Annette
Pittman, Miss Wanda
Robertson, Mrs. Scotty
Smith, Miss Ruth
*Sweat, Mrs. Hope
Weathers, Mrs. Kaye
Webb, Miss Betty Jo

Kirby-Smith #25 Junior High, 10th
James Roberts, Principal
Anderson, Donald P.


High, 1472 Franklin Street, Jacksonville 32206

Sh 1, Sh 2, T 1, T 2
B 1, B 2, R, T 1
BA

Main Street, Jacksonville 32206

B 1, B 2, Sh 1
PDE
VOE
VOE
DCT
VOE
B 1, T 1, Kp
OM, T 1, T 2, Kp
BA, GB, T 1
DE
BE, T 1, Kp
BA
GB, T 1, Kp
GB, T 1, Kp
OM. Sh 1, T 2
R, T 1
BA, OM, T 1, R
T 1, T 2, Kp
GB, T 1
BA, OM, Kp

& Hubbard Street, Jacksonville 32206


Landon Junior High, 1819 Thacker Avenue, Jacksonville 32207
Robert C. Warner, Principal
Laprade, Mrs. Betty Anne GB, PT, SOP


-22-


Sh 2, T 2











DUVAL COUNTY (Cont.)

Lee, Robert E. High, 1200 South McDuff Avenue, Jacksonville 32205
Warren Kirkman, Principal
Anderson, Miss Margaret BE, Sh 1, Sh 2, T 1
Dombroski, Miss Linda PT, T 1, T 2
Easley, Mrs. Kathryn BA
Gobler, Mrs. Ruth B 1, B 2, BA
Johnson, Edward BA, R
Mercer, Mrs. Jane BA, Sh 1
Metz, Miss Marian BE, T 1, T 2
*Slade, Mrs. Gertrude B. PT, T 1, T 2
Smith, M. Durwood CE, E, GB, L
Teele, Mrs. Mabel BE, Nh, T 2
Young, George T 1, T 2


New Stanton Senior High, 1149 West 13tt
Charles D. Brooks, Principal
*Blanchard, Mrs. Kathryn H.
Daniels, Mrs. Alma C.
Greene, Mrs. Myrtle B. King
Pearson, Miss Delores Z.
Russell, Mrs. Nellyvonne T.
Stallings, Miss Cynthia

Northwestern Junior High, 2000 West 45
Chester R. Cowart, Principal
Brinkley, Miss Elaine
*Smith, Mrs. Ruth L.

Parker, Terry Senior High, 7301 Parker
Sidney G. Friend, Principal
Arends, Mrs. Virginia
Cole, Mrs. Frances
Gentry, Mrs. Joanne
*Hill, Arnold
Mangrum, Donnie
Moore, Mrs. Yvonne
Morgan, Robert E.
Phillips, Mrs. Edna
Skinner, Mrs. Betty
Smith, Mrs. Bettye
Willard, Frances


Paxon Senior High, 3239 West 5th
R. L. Ballew, Principal
Adcock, Mrs. Donna S.
Brinkley, Gloria
Carter, Janice
Collins, Mrs. Patricia
Easom, Barbara
Eskridge, Leland
Griffin, James Edward


SStreet, Jacksonville 32209

T 1, T 2
BE, COP, Sh 1, VOE
BA, GB
Sh 1, T 1
B 1, B 2, BE, CBE
BL, E, T 1

Street, Jacksonville 32209

PT
GB

School Road, Jacksonville 32211

BE, Sh 1, T 1
E, St, T 1
St, VOE
B 1, T 2
B 1, BA, BL
Sh 1, T 1
T 1, T 2, DCT
PT, St, T 1
VOE
OP, T 1, T 2
BA, T 1


Street, Jacksonville 32205

BE, BL, OM
BE, VOE
T 1, VOE
DP, Sh 1, BW
B 1, BA
R, T 1
PT, T 1, Bf


-23-









DUVAL COUNTY (Cont.)


Paxon Senior High, (Cont.)
Griner, Mrs. Sally A.
Hinson, Mrs. Grace
Hughett, Sandra K.
Johnson, Mrs. Nell
Moon, Mrs. Doris
Moss, Nathan
Norton, Maxine
Patterson, Mrs. Barbara
Thigpen, Carole
*Whorton, Mrs. Claire


Sh 1, Sh 2, T 1
BA, R
GB, T 1
B 1, B 2, BA
Nh, T 2
DE
BA, COP
CBE, PT, T 1
T 1, Bf
VOE


Raines, William M. High, 3663 Clarkson Avenue, Jacksonville 32209
Dr. Andrew A. Robinson, Principal
Bonner, Mrs. Ruth COP, T 1, T 2
Britton, Mrs. Helen M. BA, GB
Burgess, Rose M. BL, T 1
Dubois, Celestine BE, Sh 1, T 1
Jordon, Ernestine BE, OP, T 2
McKinnon, Kaye F. B 1, T 1
*Moran, Mrs. Emma L. B 2, Sh 2, T 2


Ribault High, 3760 Winton Drive, Jacksonville
Bobby Knight, Principal
Arledge, Miss Rosemary
Hawkins, Miss Linda
Kelly, Mrs. Nancy Koos
Lucas, Stephen Alan
Reuter, Mrs. Patricia C.
Roberts, Miss Patricia C.
Roberts, Mrs. Patricia Daily
*Summar, Jr., William C.
Warwick, Charles D.
Williams, Mrs. Ann Bloodworth


32208


T 1, VOE
COP, Sh 1
GB, T 1
BL, GB
Sh 2, T 1, T 2
PT, Sh 1, T 2

B 1, B 2
BA, E
VOE


Southside Junior High, 2948 Knights Lane, East, Jacksonville 32216
S. H. Hardwick, Principal
Lyons, Mrs. Georgine T 1

Stanton Vocational High, 521 West Ashley Street, Jacksonville 32202
Ben Durham, Jr., Principal
*Cowart, Mrs. Vanchetta P. B 1, B 2, Sh 1,
Durden, Mrs. Louise E. PT, Sh 1, T 1


Sh 2, T 1, T 2


Stanton Vocational High, Evening Division, 521 W. Ashley Street, Jacksonville
Ben Durham, Jr., Principal
*Cowart, Mrs. Vanchetta Sh 1, Sh 2, T 1, T 2
Durden, Mrs. Louise PT, Sh 1, T 1

Stuart, J.E.B. Junior High, 4815 Wesconnett Boulevard, Jacksonville 32210
John P. Prom, Principal
Coodari, Miss Pat GB, PT, T 1


-24-











DUVAL COUNTY (Cont.)


Technical High, 129 King Street, Jacksonville 32204
Walter F. Wagner, Principal
Busby, Miss D. J.
Fringer, R. Jack
*Legette, Willie R.
Pallman, Charles M.
Rowland, Mrs. Gertrude H.

Wolfson, Samuel W. Senior High, 7000 Powers Avenue,
John A. Geilen, Jr., Principal
Babcock, Mrs. Julie
Bryant, Mrs. Carolyn
Dunay, Mrs. Susan
Love, Mrs. Dorothy
Miller, James E.
Newell, Mrs. Carolyn
Saunderson, Mrs. Lee
Sexton, Joseph E.
Vickers, Mrs. Jane


R, Sh 1, Sh 2, T 1
CDE, PDE
OM, OP, T 2
B 1, R, T 1
BA, T 1

Jacksonville 32217

BL, E, Sh 1
GB, T 1
R, T 1
Sh 1, VOE
BA, T 2
BE, T 2
Sh 1, Sh 2, T 1, T 2
B 1, B 2, T 1
Nh, PT, T 1


ESCAMBIA COUNTY
J. E. Hall, Superintendent, P. O. Drawer 1470, Pensacola 32502

Brownsville Junior High, 1800 North Kirk Street, Pensacola 32505
John D. Thomas, Principal
Jones, Bill GB
Martin, Miss Joan T 1

Century High, Box 187, Century 32535
H. M. Powers, Principal
Watson, Sandra A. B 1, Sh 1, T 1, T 2

Escambia High, 1310 North 65th Avenue, Pensacola 32506
Sidney Nelson, Principal
Hawke, Mrs. Sadye Sh 1, T 1
Landrum, Mrs. Nell OP, T 1
Long, Marilyn T 1
Lowery, Mrs. Betty BA, T 1
Phares, Diane BA, CE
*Poppell, Mrs. Margaret Sh 2, T 2
Puckett, Mrs. Beth B 1, PT
Szuch, Paul BA, BL

Pensacola High, "A" & Maxwell Streets, Pensacola 32501
J. E. Christian, Principal
Arnold, Mrs. Miriam T 1, DCT
Davidson, M. V. E
Hutchison, Mrs. Marcia DE
Kelley, Mrs. Jeanette BA
*Newton, Mrs. Linda PT, Sh 1


-25-










ESCAMBIA COUNTY (Cont.)


Pensacola High, (Cont.)
Roberson, Jean
Senn, Carey
Thompson, Mrs. Karen
Williams, Lois
Woodham, Mrs. Delene

Pensacola Technical High, 614 North Palafox Street,
W. Gene Godwin, Principal
DeVine, Joan
Griffin, Mrs. Sally
Motley, Minnie Lee

Ransom High, 648 Muscogee Road, Cantonment 32533
G. P. Dismukes, Principal
Watson, Mrs. Estelle

Tate High, P. O. Box 68, Gonzalez 32560
R. C. Godwin, Principal
Beech, Michael
Peebles, Bobbie
Thrash, Mrs. Barbara
*Treadway, Mrs. Evelyn


BA, T 1
BL
B 1, T 1
Sh 2, T 1, T 2
PT, T 1

Pensacola 32501

BE, PT, Sh 2
BA, BL, E, Sh 1, T 1
B 1, OM, T 2, F, DP



BE, COP, GB, PT, T 1, T 2



CBE
BA, Sh 1
B 1, GB, T 1
PT, T 1, T 2


Ward, Ernest High, Box 98, Walnut Hill Rural Station, McDavid 32568
James E. McKay, Principal
Norris, Mrs. Nan Reia Sh 1, T 1, T 2

Washington Junior High, 600 West Strong Street, Pensacola 32501
Livingston Ivy, Principal
*Baskerville, Mrs. Erie GB
Scott, Lawrence M. GB

Washington Senior High, P. 0. Box 1748, Pensacola 32502
NeRoy Anderson, Principal
Arnold, Mrs. Julia L. CE, OM, T-1
*House, Miss Dorothy M. BE, Sh 1, T 1, T 2
Todd, Miss Sylvia L. B 1, T 1

Wedgewood High, 3420 Pinestead Road, Pensacola 32505
Walter B. Kyle, Principal
Watson, Louise W. GB, Sh 1, T 1, T 2

Woodham, William J. High, 150 East Burgess Road, Pensacola 32503
William Holston, Principal
*Cooper, Mrs. Gloria Sh 1, Sh 2, T 2
Fritton, Mrs. Maureen BA, BL, GB
Hamrick, Mrs. Patricia BE, T 1, T 2
Kirk, Mrs. Vonnie Jean Sh 1, T 1
Nix, Miss Betty BA, SOP


-26-










ESCAMBIA COUNTY (Cont.)


Woodham, William J. High, (Cont.)
Roush, Mrs. Neta
Wilson, Miss Isabel


Sh 1, T 1, T 2
B 1, T 2


FLAGLER COUNTY
James 0. Craig, Superintendent, P. O. Box 755, Bunnell 32010


Bunnell High, P. 0. Box 488, Bunnell 32010
Cliff McGriff, Principal
Brooks, Mrs. Frances
Hein, Theodore


B 1
Sh 1, T 1, T 2


FRANKLIN COUNTY
Curtis McLean, Superintendent, Drawer 70, Apalachicola 32320


Carrabelle High, P. 0. Box 540, Carrabelle 32322
Joseph R. Worden, Principal
Larser, Carolyn

Chapman High, Apalachicola 32320
Clinton Bankester, Principal
*Roux, Mrs. Audrey
Walsingham, Linda


B 1, BA, SOP, Sh 1, T 1



B 1, BA, BE, COP
Sh 1, T 1, T 2


GADSDEN COUNTY
M. D. Walker, Superintendent, P. 0. Box 818, Quincy 32351

Carter-Parramore High, 631 South Stewart Street, Quincy 32351
V. D. Hamilton, Principal
Blakely, Mrs. Mildred BA, COP,
Darnell, Mrs. Carolyn B 1, BA,
Franklin, Mrs. Stella BL, T 1
Hutley, Mrs. Mary Ann BE, Sh 1


CE, GB, T 1
Sh 1, T 1


,T1


Chattahoochee High, Drawer 7, Chattahoochee 32324
Arylis L. Parramore, Principal
Adams, Mrs. Joyce
DeVane, Mrs. Theresa G.

Greensboro High, Box 38, Greensboro 32330
C. H. Richardson, Principal
Toole, Mrs. Bernice

Havana High, Box 918, Havana 32333
J. H. Hyatt, Principal
Tattershall, Mrs. Mary


B 1, BA, T 1
B 1, Sh 1, Sh 2,


T 1, T 2, VOE


B 1, COP, Sh 1, T 1, T 2



B 1, BA, OP, T 1


-27-










GADSDEN COUNTY (Cont.)


Shanks, James A. High, West King Street, Quincy 32351
Carlos Deason, Principal
Francis, Mrs. Leola BA
*Register, Mrs. Betty BE, COP, OM, Sh 1, Sh 2, VOE


GILCHRIST COUNTY
Eli Read, Superintendent, P. O. Box 309, Trenton 32693


Bell High, P. 0. Box 128, Bell 32619
J. Hayner Bratham, Principal
Martin, Mrs. Eugenia

Trenton High, P. 0. Box 7, Trenton 32693
James A. Parker, Principal
Trammell, Mrs. Frances

GLADES COUNTY
L. E. Strope, Superintendent, P. 0. Box 458, Moore

Moore Haven High, P. 0. Box 97, Moore Haven 33471
John H. Holbrook, Principal
Bertot, Mrs. Carmen
McCrimmon, Robert
Stinett, Michael


B 1, Sh 1, T 1, T 2



B 1, Sh 1, T 1, T 2


Haven 33471



T
B 1, B 2, E, BL
Sh 1, Sh 2, T 1, T 2


GULF COUNTY
R. Marion Craig, Superintendent, P. 0. Box 969, Port St. Joe 32456


Port St. Joe High, 903 Long Avenue, Port St.
Walter Wilder, Principal
Gander, Mrs. Jo Ann
*Watson, Mrs. Sharon

Washington High, Box 128, Port St. Joe 32456
Edwin G. Williams, Principal
Riley, Mrs. Sarah A.

Wewahitchka High, Wewahitchka 32465
Harrell E. Holloway, Principal
Addison, Mrs. Margaret
Cox, George M.
Gortemoller, J. R.


Joe 32456


GB, T 1
B 1, OM, Sh


1, T 1, T 2


B 1, E, GB, Sh 1, T 1


BA
B 1,
GB


T 1, T 2


HAMILTON COUNTY
Harry T. Reid, Superintendent, P. 0. Box 71, Jasper 32052


Hamilton County High, P. 0. Box 151, Jasper 32052
M. L. Powell, Principal
Greene, Fred D.
*Mitchell, Joe C.
Wiesenborn, Steve
-28-


Sh 1, T 1, T 2
T 1, VOE
BA, DCT










HAMILTON COUNTY (Cont.)


Lee, J. R. E. High, P. O. Box 206, Jasper 32052
Monscree Sanders, Principal
Parnell, Mrs. Donnie C.


PT, Sh 1, T 1, T 2


HARDEE COUNTY
Bartley P. Sapp, Superintendent, Box 757, Wauchula 33873

Hardee County Senior High, P. O. Box 368, Wauchula 33873
Eddie E. Lewis, Principal
Barrows, Mrs. Sylvia B 1, BA, Sh 1
Causey, Miss Frances BE, T 2, VOE
Perrine, Mrs. Jeanette T 1

HENDRY COUNTY
C. J. Chapman, Superintendent, P. O. Box 787, LaBelle 33935


Clewiston High, P. 0. Box 638, Clewiston 33935
William Perry, Principal
McCleese, Mrs. Lloyd
Miracle, Orville
Reynolds, Mrs. Lory R.


LaBelle High, Box 114, LaBelle 33935
Paul A. Locke, Principal
Ogle, Harold
*Stinnett, George J.


BL, Sh 1, Sh 2, T 1, T 2
BA, DCT
B 1, B 2, BE, T 1


BA
B 1, Sh 1, Sh 2, T 1, T 2


HERNANDO COUNTY
James K. Austin, Superintendent, 612 West Broad Street, Brooksville 33512

Hernando High, Kelly and Bell Avenue, Brooksville 33512
Charles R. Campbell, Principal
Fisher, Harold B 1, B 2
*Luttrell, Karl B 1, Sh 1, VOE
Stewart, Carol Sh 1, T 1, VOE
Tucker, John GB, T 1, CM


HIGHLANDS COUNTY
George Douglass, Superintendent, Courthouse, Sebring 33870


Avon Park High, P. 0. Box 1057, Avon Park 33825
Guy Garrett, Principal
Eberle, Mrs. Nancy L.
Rutz, Mrs. Alverna M.

Lake Placid High, P. 0. Box 1024, Lake Placid 33852
Aubrey Morris, Principal
Cubine, Sara
Trotter, James
Walker, James C.


B 1, T 1, VOE
Sh 1, T 1, T 2



B 1, BE, COP, Sh 1, Sh 2
BA
GB, T 1, T 2


-29-










HIGHLANDS COUNTY (Cont.)


Sebring High, P. O. Box 113, Sebring 33870
Billy Cason, Principal
Allen, Mrs. Nona
*Cronia, Mrs. Doris L. H.
Talbott, Mrs. Constance P.


B 1, BA, T 1
BL, Sh 1, T 2, VOE
T 1


HILLSBOROUGH COUNTY
Dr. Raymond 0. Shelton, Superintendent, P. O. Box 3408, Tampa 33601

Adams Junior High, 10501 North Boulevard, Tampa 33612
Kenneth W. Hurst, Principal
O'Brien, Miss Bonnie L. PT, T 1


Blake, Howard High, 1125 Spruce Street, Tampa 33607
Richard F. Pride, Principal
Chester, Mrs. Eria
Clark, Mrs. Frederica A.
*Dennis, Blanche J.

Brandon High, 306 North Knight Avenue, Brandon 33511
Lyle Flagg, Principal
Boudreaux, Mrs. Barbara K.
Cooney, William
Cottingham, Mrs. Charlotte
Crawford, Mrs. Johnsie
Johnson, Julian, Jr.
Kittrell, Mrs. Mary F.
Sperry, Bob
Thacker, Miss Kay
Westbrook, Mrs. Jeanne H.
Wilson, Mrs. Shirley


GB, PT, Sh 1, T 1
VOE
B 1, R, T 2, VOE



BA, PT, Sh
S, PDE, A
VOE
VOE
B 1, B 2, BL, CE
BA, OM, T 2
BA, R
BE, GB, T 1
PT, VOE
Sh 1, T 1


Brewster Vocational High, 105 West Ross Avenue, Tampa 33602
Boyd Wilborn, Principal
Bryan, Mrs. Edna H. B 1, BA, OM
Clyde, Frances E., Jr. B 1, BA
Culbreth, Mrs. Lina H, VOE
Dominick, Henry B. T 1, T 2, VOE
Greenblatt, Mrs. Nora L. BE, Sh 2, T 1
Lacock, Mrs. Patricia B 1, B 2, R
McBride, Mrs. Patricia BE, OP, T 1
Rankin, Mrs. Willie B. BA, OM, T 1
Relihan, Miss Florence Sh 1, Sh 2, St

Chamberlain High, 9401 North Boulevard, Tampa 33612
John B. Cox, Principal
Gibney, Mrs. Angelina Sh 1, T 2
Glochick, Mrs. Betty BA, BPM
Hoffman, Mrs. Norma COP, T 1
Lang, Mrs. Carol COP, Nh, PT


-30-











HILLSBOROUGH COUNTY (Cont.)


Chamberlain High, (Cont.)
Lima, Mrs. Judy
Napolitano, Mrs. Mary
*Prendes, Mrs. Rosalie
Sims, Mrs. Delores
Turtle, Mrs. Barbara
Wall, Mrs. Harriett
Widner, Mrs. Susan

Coleman Junior High, 1724 South Manhattan Avenue,
J. S. Robinson, Jr., Principal
Hauer, Mrs. Angelina S.

East Bay High, Route 3, Box 408, Riverview 33569
Robert Collins, Principal
*Bennett, Gilbert
Keffner, Carl
Mitchell, Elizabeth
Pelaez, Nilo
Peterson, Harold
Warr, Barbara


Hillsborough High, 5000 Central Avenue, Tampa 33603
Dick Spoto, Principal
Antinori, Mrs. Angie
Cole, Mrs. Nella
Coney, Mrs. Brenda
*Hamilton, John
Holz, Phil
Lamoureux, Mrs. Suzanne
Pelaez, Mrs. Grace
Pettingill, Jana
Robinson, Mrs. Shirley
Ross, Mrs. Marianne
Sanchez, Mrs. Judy
Smith, Mrs. Barbara
Spoto, Mrs. Olga
Valenti, Joe
Leathers, Sue

King High, 6815 56th Street, Tampa 33610
William B. Stewart, Principal
Balasso, Angela
Davenport, Mrs. Pat
Ferking, Donna
Pearce, Mrs. Elizabeth
Peirce, Mrs. Wanetta
Ross, Melvin
Sanchez, Dennis
Steil, Mrs. Theda
Stephens, Mrs. Claudia
*White, Mrs. Phyllis L.
-31-


VOE
VOE
Sh 1, T 1
VOE
BL, CE, OM, T 1
B 1, PT
VOE

Tampa 33609

PT



PT, T 1, VOE
B 1, BA, CE, GB
VOE
CBE, T 2

Nh, Sh 1, T 1


B 2, Nh, T 1
DCT
COP, T 1
B 1
DE
PT, T 1
VOE
OM, PT, T 1
BA, T 1
BE, T 2
VOE
T 1, T 2, VOE
Sh 1, T 1
BA, BL, S
BA, COP, CBE



COP, T 1, T 2
BA, VOE
Sh 1, T 1, T 2
BE, SOP, Sh 2, VOE
VOE
B 2, BA, DP, BOM
B 1, PT
PT, Sh 1, T 1
VOE
Sh 1, T 1, VOE









HILLSBOROUGH COUNTY (Cont.)


Leto Comprehensive High, 4409 West
Frank Scaglione, Principal
Beiletti, Mrs. Mary Ellen
Bell, Roger
Beltzner, Mrs. Clara
Blankinship, Mrs. Irma
Modlin, Mrs. Gail
Morse, Mrs. Irene
Pulliam, Mrs. Rose Anne
*Stuckey, Mrs. Merle C.


Sligh Avenue, Tampa 33614

BE, VOE
CBE, OM, T 2
PT, R
B 1, T 1, T 2
VOE
BA, BL
B 1, B 2, T 1
Sh 1, VOE


Madison Junior High, 4444 Bay Vista Avenue, Tampa.33611
Pete Davidson, Principal
Cleveland, Mrs. Beth PT


MarshallHigh, P. 0. Box 1630, Plant City 33566
Sam J. Horton, Principal
Brown, Mrs. Delores
*Williams, Mrs. Dora

Middleton Senior High, 4302 24th Street, Tampa 33610
A. J. Ferrell, Principal
Brown, Mrs. Rudean
*Hayes, Betty
Williams, Mrs. Lillian


BE, COP, SOP, Sh 1, Sh 2
B 1, B 2, Sh 1, T 1, T 2



B 1, PT, Sh 1
VOE
GB, T 1, T 2, VOE


Oak Grove Junior High, 6315 North Armenia Avenue, Tampa 33604
Edward Howell, Principal
Rowe, Mrs. Julia PT


Pinecrest High, P. 0. Box 8, Lithia 33547
John C. Bridges, Principal
*Hill, Mrs. Evelyn A.
Lloyd, Mrs. Sharlene J.

Plant City Senior High, 701 Woodrow Wilson, Plant
Glenn C. Evers, Principal
Gregory, Mrs. Ann
Hamilton, Rollie
Hinson, Mrs. Oliou
Snapp, Mrs. Murriel
*Sperry, Mrs. Mary Lyons

Plant, H. B. High, 2415 South Himes, Tampa 33609
Charles Vacher, Principal
Chambers, Mrs. Josephine
Ford, Mrs. Virginia 0.
Morehead, Mrs. Brenda G.
*Ranon, Mrs. Rose Marie
Smith, Mrs. Mary Ann
Werner, Richard A.


VOE
B 1, Sh 1, T 1

City 33566

B 1
T 1
T 2, VOE
Sh 1, Sh 2, T 1
VOE



PT, T 1, VOE
B 1, Sh 1, T 1
PT, VOE
Sh 1, T 1, VOE
Nh, PT, T 2
BA, BL


-32-










HILLSBOROUGH COUNTY (Cont.)


Robinson, T. R. High, 6311 South Lois, Tampa 33616
Jack Marley, Principal
Addison, Ada
Beset, Vaden
Collins, Patty
Dawson, Roberta
Hiers, Glenn
*Johnson, Royce
Kurtz, Nanna
Sacino, Ron
Schurtter, Ray

Turkey Creek Junior-Senior High, Route 5, Box 463,
Royce J. Burt, Jr., Principal
Barker,. Miss Betty
Lanigan, Robert
Phillips, Miss Janet
Snow, Mrs. Mary
*Tingen, Mrs. Mary Anne


Washington, Booker T. Junior High, 907 Fourth
Rayford B. Allen, Principal
Fred, Mrs. Henri P.

Washington, George Junior High, 2704 Highalnd
John Alfano, Principal
Jackson, Mrs. Wilma


CBE, DP, T 1
B 1, BA, BL
BE, PT, R
B 1, Nh, T 1
Sh 1, Sh 2, VOE
CBE, T 2
VOE
DCT
DE

Plant City 33566

DCT
JHWE
B 1, BA, T 1
VOE
Sh 1, T 1, T 2


Avenue, Tampa 33605

T 1

Avenue, Tampa 33602

PT


West Tampa Junior High, 2105 Habana Avenue, Tampa 33607
Emmanuel Suarez, Principal
Caeciatore, Frank CSNT

HOLMES COUNTY
Gerald Commander, Superintendent, Bonifay 32425


Bethlehem High, Route 3, Bonifay 32425
C. C. Galloway, Principal
Collins, Johnnie
*Stafford, Betty J.

Holmes County High, Bonifay 32425
Robert Hall, Principal
Alford, Mrs. Florene
Carswell, Mrs. Catherine
Fleming, Mrs. Frances

Ponce de Leon High, Ponce de Leon 32455
Cortez Bush, Principal
*Royals, Mrs. Marie


E
B 1, GB, Sh


1, T 1, T 2


B 1, T 1
GB, Sh 1, T 1, T 2
GB



B 1, BL, T 1, T 2


-33-










HOLMES COUNTY (Cont.)


Poplar Springs High, Route 2, Graceville 32440
William Sammons, Principal
Hagan, Miss Ronnie
*Hardy, Mrs. Myrtle

INDIAN RIVER COUNTY
J. A. Thompson, Superintendent, P. 0. Box 2170, Vero

Gifford High, P. 0. Box 5400, Gifford 32961
Samuel A. Hunter, Principal
*Porter, Jackye V.
Smith, Rosalind N.


B 1
GB, Sh 1, Sh


Beach 32960



GB, T 1, VOE
Sh 1. T 1


2, T 1, T 2


Vero Beach Senior High, 1707-16th Street, Vero Beach 32960
John B. Witt, Principal
*Hancock, Mrs. Helen B 1, T 2
Hunt, Mrs. Lynn T 1
Justice, H. L. T 1
Justice, Mrs. Delores Sh 1, T 1
Lenhart, Richard OM, OP, T 2
Mclnturff, Mrs. Mary BA, PT
Thweat, Dan T 2

JACKSON COUNTY
J. D. Milton, Superintendent, P. O. Drawer S, Marianna 32446

Cottondale High, Box 38, Cottondale 32431
James Striplin, Principal
Holley, Mrs. Vernell B. B 1, BE, T 1, T 2
Irwin, Jim BA, CE

Graceville High, Graceville 32440
Myrus Stokes, Principal
Gilbert, Miss Sarah D. BA, Sh 1, T 1, T 2

Grand Ridge, Grand Ridge 32442
Joe L. Houston, Principal
Gilbert, Miss Sarah D. BA, Sh 1, T 1, T 2

Greenwood High, Greenwood 32443
George R. Lawrence, Principal
Willis, Mrs. Margarette B 1, BA, T 1

Malone High, Malone 32445
Homer R. Deuel, Jr., Principal
Deuel, Mrs. Katherine R. B 1, Sh 1, T 1, T 2

Marianna High, P. 0. Drawer K, Marianna 32446
Hodges R. Martin, Principal
Cooper, Mrs. Mayme T 1


-34-










JACKSON COUNTY (Cont.)


Marianna High, (Cont.)
*Dozier, Mrs. Catherine C.
Hinson, Mrs. Ruth
Speed, Mrs. Eunice

Sneads High, Sneads 32460
John S. Braxton, Principal
Brady, Eddie M.

St. Paul High, P. 0. Box 158, Campbellton 32426
Herman St. Wilson, Principal
Williams, Carl E.


T 2, VOE
B 1, T 2, VOE
BL, CE, PT, Sh 1



BA, GB, Sh 1, T 1, T 2



E, GB, T 1, T 2


JEFFERSON COUNTY
D. M. Bishop, Superintendent, P. 0. Box 499, Monticello 32344

Howard Academy High, P. 0. Box 368, Monticello 32344
G. W. Pittman, Principal
*Allen, Miss Jane T. B 1, BE, T 1
Bullock, Miss Carol GB, PT, Sh 1

Jefferson County High, P. 0. Box 540, Monticello 32344
Paul Coley, Principal .
Anderson, Mrs. Nelda B 1, BA
*Mercer, Mrs. Geraldine G. Sh 1, T 1, T 2


LAFAYETTE COUNTY
Philip A. Clark, Superintendent,

Lafayette High, Mayo 32066
Mack W. Suggs, Principal
Byrd, Kattie Lou

LAKE COUNTY
Jack Morgan, Superintendent, 201


Box 58, Mayo 32066



B 1, T 1


West Burleigh Boulevard, Tavares 32778


Clermont High, Clermont 32711
W. Norval Brown, Principal
*Hotaling, James A.
McFarland, David J.
Sargeant, Ginny R.

Eustis High, 1300 Washington Avenue, Eustis 32726
Leon Hamilton, Principal
*Parker, Miss Beth
Williams, Mrs. Catherine
Wimberly, John

Groveland High, Groveland 32736
John J. Wyckoff, Principal
*Tilden, Mrs. Evelyn


B 1, BA
Sh 1, T 1, T 2
BE, GB, T 1



BE, GB, Sh 1, T 1
BA, T 1, T 2
GB, DE



B 1, BA, COP, OP, Sh 1, Sh 2
T 1, T 2


-35-










LAKE COUNTY (Cont.)


Leesburg High, Leesburg 32748
Buford Robinson, Principal
Butt, Marvin E.
*Collins, Arthur W.
Fretwell, Mrs. Arminta

Leesburg Junior High, Leesburg 32748
Milton C. Smith, Principal
Fortson, Mrs. Margaret


Mount Dora High, Mount Dora 32757
Lawrence Monds, Principal
*Camp, Doris
Sellers, Mrs. Frances i

Tavares High, 603 New Hampshire Avenue, Tavares 32778
Kenneth D. Herring, Principal
Friedman, Mrs. Clemmie I
*Strange, Miss Lucille I

Umatilla High, Umatilla 32748
Lee Willis, Principal
Braden, Daniel I
*Carroll, Lewis E., Jr. I
McGonigal, E. E. C

LEE COUNTY
Ray L. Williams, Superintendent, P. 0. Drawer 2238, Fc

Alva High, P. O. Box 128, Alva 33920
Moss Farmer, Principal
*Barry, Robert H. I
Sapp, Gwendolyn G

Cypress Lake Junior-Senior High, Cypress Lake Drive, I
Oliver Payne, Principal
Canady, Betty
Cornwell, Mrs. Nell S
Fisher, John P
Johnston, Marion B
*Richards, Norman F. B
Williams, George B


Fort Myers Senior High, 2635 Cortez Boulevard, Fort
Harold M. Thompson, Principal
Allen, Mrs. Myrtle
Boyatt, Bernard
*Corbin, Mrs. Betty
McInnis, Mrs. Sara
Williams, Mrs. Hilda


Sh 1, T 1, T 2
BA, BE, T 1



S1, BA, BE, PT, Sh 1
PT, T 1, T 2



)E
S1, Sh 1, T 1, T 2
;B


,rt Myers 33902



1, BA, BL, T 2
;B, S, Sh 1, T 1

rort Myers 33901


hh 1, Sh 2,
'T, T 1
IA, PT
S1, BA, OP
IL, R


T 1, T 2


Myers 33901

PT, T 2
B 2, E, R
Sh 1, Sh 2, T 1
T 1
T 1


-36-


BA, T
PT, T
Sh 1,


PT, T 2










LEE COUNTY (Cont.)


North Fort Myers Junior-Senior High, Orange Grove Blvd. at Poinsettia, North
Fort Myers 33903
Joe E. Beave, Principal
*Denton, Mrs. Ruth BL, T 1, T 2
Doran, Mrs. Madeleine B 1, BE, CBE
Johnson, Douglas DE
Rachal, Tom Sh 1, Sh 2, T 1
Sheffield, Betty BA, OP, PT

LEON COUNTY
Freeman Ashmore, Superintendent, P. 0. Box 246, Tallahassee 32302

Cobb, Elizabeth Junior High, Hillcrest Avenue, Tallahassee 32303
Wayne Ashmore, Principal
White, James GB, T 1

Florida A and M University High, Boulevard and Gamble Streets, Tallahassee 32307
Matthew H. Estaras, Principal
Kyler, Mrs. Irma T. COP, Sh 1, T 1, T 2

Florida State University School, West Call Street, Tallahassee 32306
Martin T. Green, Principal
Cole, Irvin H., Jr. B 1, PT, T 1

Godby, Amos Junior-Senior High, 1717 West Tharpe Street, Tallahassee 32303
Stanley Hilaman, Principal
*Furlough, Mrs. Louise Sh 1, T 1, T 2, VOE
Shirley, Mrs. Gertrude B 1, BA, GB, PT, T 1


Griffin Vocational, P. O. Box 1569, Tallahassee 32301
Harvey L. Wilson, Principal
*Gary, Mrs. Evelyn D. B 1
Hagins, Mrs. Lillian W. T 1
Lightsey, Mareatha S. T 1


Leon High, Jacksonville Highway, Tallahassee 32303
Robert P. Stevens, Principal
Ingram, Mrs. Mary Ellen
Jones, Mrs. Mary
Kelly, Mrs. Helen
*Matthews, Mrs. Edith
Stewart, Mrs. Florence
Turner, Mrs. Dorothy

Lincoln-Griffin Junior-Senior High, P. 0. Box 1569,
Freeman Lawrence, Principal
Bonds, Mrs. Rosalie S.
Bryant, Mrs. Mary H.
*Jones, Mrs. Fannie E.
Robinson, William H.


BE, GB, T 1
PT, SOP, T 1, T 2
Nh, OM, T 1
B 1, BA, R, T 1
CBE, T 1
Sh 1, Sh 2, T 1

Tallahassee 32302

VOE
B 1
GB, Sh 1, T 1, T 2
DCT


-37-










LEON COUNTY (Cont.)


Lively, Lewis M. Area Vocational-Technical School, 500 N. Appleyard Drive,
Tallahassee
Philip F. Bliss, Principal
Bruton, Patricia BE, E, Sh 2, T 2
Harrell, Mrs. Kathryn BE, COP, OP, T 1
*Holland, Mrs. Vera B 1, B 2, Sh 1
Hutchinson, Mrs. LaDonna OM, T 1, F
Keeffe, Mrs. Johnnie BE, Sh 1


Nims, R. Frank Junior High, Orange
Devurn H. Glenn, Principal
Key, James

Raa, Augusta Junior High, 401 West
M. 0. Harrison, Principal
Galloway, Mrs. Dorothy


Avenue, Tallahassee 32304

GB, PT, T 1

Tharpe Street, Tallahassee 32303

GB, PT


Rickards Junior-Senior High, Jim Lee Road, Tallahassee 32301
Harold H. Blanton, Principal
Lawrence, Mrs. Betty J. Sh 1, T 1
McGlamory, Mrs. Jeanette CBE, BE
*Mobley, Mrs. Vera H. VOE
Olive, Mrs. Mary DCT
Read, Mrs. Pansy B. BA, T 1, T 2
Roberson, Mrs. Frances CE, GB, T 1
Samsel, Mrs. Candice B 1, R, T 1
Whitman, Mrs. Zan T 1, VOE

LEVY COUNTY
A. E. Mikell, Superintendent, Box 128, Bronson 32621


Cedar Key High, P. O. Box 1021, Cedar Key 32625
Wyeth A. Read, Principal
Love, Miss Cherly G.

Chiefland High, Chiefland
Guy Germany, Principal
Etheridge, Mrs. Hazel
Windham, Argie R.

Williston High, P. O. Box 880, Williston 32696
Henry Powell, Principal
*Browder, Mrs. Joan E.
Brown, Miss Rosa L.


BA, BE, OP, T 1



BE, COP, OM, OP, T 1, T 2
B 1, BL, E, Sh 1, T 1



GB, Sh 1, VOE
B 1, BA, T 1, T 2


LIBERTY COUNTY
0. B. Shuler, Superintendent, P. O. Box 428, Bristol 32321

Liberty County High, Bristol 32321
Watson, Mrs. Yvonne


-38-










MADISON COUNTY
Griffin Bishop, Superintendent, P. 0. Box 449, Madison 32340


Greenville High, Greenville 32331
Bill Roberts, Principal
Brummitt, Mrs. Ann

Greenville Southside High, Greenville 32331
Frank C. Merritt, Principal
Span, Mrs. Dorothy G.

Madison High, Madison 32340
Mack Primm, Principal
*Edwards, Mrs. Carolyn
Shaw, George
Taylor, Mrs. Faye

MANATEE COUNTY
Jack Davidson, Superintendent, P. O. Box 2069,


B 1, Sh 1, T 1, T 2



Sh 1, T 1



B 1, Sh 1, VOE
BA, BL, CE
T 1


Bradenton 33505


Lincoln Memorial High, Box 398, 1500 1st Avenue, Palmetto 33561
Joseph T. Bivens, Principal
Rio, Dale GB, Sh 1, T 1
*Taylor, Franklin B 1, BE, OP, T 2


Manatee Area Vocational-Technical Center, 2915 57th
J. L. Leatherman, Principal
Mims, Linda
*Pease, George E.

Manatee High, P. 0. Box 1350, Bradenton
Wheeler B. Leeth, Principal
*Barr, Miss Lois F.
Caright, Miss Marion I.
Cofer, Mrs. Rebecca
Manley, Mrs. Juanita
Paris, Mrs. Deanna
Tudor, Turley

Palmetto High, 1200 17th Street, Palmetto 33561
Virgil Mills, Principal
Brown, Mrs. Elaine
*Howard, Mrs. Kathleen
Swatzell, Mrs. Anita


Avenue, West, Bradenton 33505

VOE
VOE


BA, CBE, Nh, Sh 2, VOE
BE, COP, CBE
BA, PT, T 1
BA, Sh 1, T 1
B 1, PT
BA, BL


T 1, T 2
BE, Sh 1, Sh 2, T 1
B 1, SOP, T 1, VOE


Southeast High, 1200 37th Avenue, East, Bradenton 33505
Gene Witt, Principal
Chapman, Cheryl B
Megahee, Philip DE
*Sampselle, Mrs. Rita Sh
Sanchez, Albert JH
Starkweather, Mrs. Madaline CB]
Williams, Niles BA


1, GB, T 1

1, Sh 2,
WE
E, OP
, BE, T 1


T 1, T 2, VOE


-39-










MANATEE COUNTY (Cont.)

Walker Junior High, 3211-11th Avenue, West, Bradenton 33505
Ellis E. Patterson, Principal
Dillman, Mrs. Mary BE, PT

MARION COUNTY
Mack Dunnwoody, Superintendent, P. O. Box 670, Ocala 32670

Dunnellon High, P. O. Box 188, Dunnellon 32630
H. King, Principal
*Coppedge, Mrs. Marianthe B 1, Sh l, T 1, T 2
Parker, Mrs. Hariet VOE

Fessenden High, Route 4, Box 368, Ocala 32670
Eugene F. Broxton, Principal
Keith, Mary B 1, T 1
Long, Eva L. COP, CE, GB, T 1

Howard High, 1222 N. W. 16th Avenue, Ocala
Robert Jones, Principal
Jackson, Mrs. Juanita F. Sh 1, T 1, T 2

Lake Weir High, Summerfield 32691
Paul W. Collins, Principal
Collins, Mrs. Geralda B 1, BL, Sh 1
*McLeod, Mrs. Myrle B. VOE
Million, Judith Nh, PT, R, T 2
Samuel, Mrs. Thelma T 1

North Marion High, P. 0. Box 299, Sparr 32690
M. W. Fielding, Principal
Billings, Charles H. B 1, GB, R, T 1
Dell, Mrs. Louise N. Sh 1, Sh 2, T 1, T 2
NeSmith, Mrs. Nell B. B 1, T 1, VOE

Ocala High, 1614 East Fort King Avenue, Ocala 32670
Wiley Kerlin, Principal
Dailey, Mrs. June BL, T 1
Dixon, Miss Lucille Sh 1, T 2
Hunt, Mrs. Gene B 1, T 1
Kittrell, Miss Dianne VOE
Lamb, Mrs. Vernon GB, T 1
*Smith, Miss Emma Jean PT, T 1, VOE

Osceola Junior High, 526 S. E. Tuscawilla Avenue, Ocala 32670
Nick Marcos, Principal
*Jones, Mrs. Frances JHWE


-40-









MARTIN COUNTY
V. James Navitsky, Superintendent, Box 1045, Stuart 33494


Martin County High, Route 2, Stuart 33494
Clifford Rollins, Principal
Bridge, Robert
Close, Miss Judy
Fennel, Mrs. Euclede
Herbert, Mrs. Thelma
Kellberg, Mrs. Marjorie
Long, Mrs. Shelia
*Norton, Edgar F.

Murray Ninth Grade, Box 476, Salerno 33492
W. A. Peterson, Principal
Peterson, Margaret

MON RO 'COUNTY
Thomas Abbott, Superintendent, P. 0. Drawer


Coral Shores High, P. 0. Box 416, Tavernier 33070
Ed Adair, Principal
Robbins, Marvin

Key West High, 2100 Flagler Avenue, Key West 33040
Glynn R. Archer, Jr., Principal
Dye, Alan
Grant, Mrs. Caroline
Hosking, James
Logan, Wayne
*Menendez, Robert
Pantaleo, Mrs. Nellie G.
Price, Miss Virginia

Marathon High, Route 1, Box 9, Marathon 33050
Mrs. Katharine Gradick, Principal
Diaz, Mrs. Maria
*Head, Charles


BA
B 1, B 2, DP
BL, Nh, VOE
T 1, T 2
E, Sh 1, T 1
PT, T 1
DCT



PT


1430, Key West 33040


GB, Sh 1, Sh 2, T 1, T 2



B 1, BA
T 1
BA
M, DCT
CE
OM, T 2
Sh 1, Sh 2, T 1



Sh 1, T 1, T 2
B 1, T 1


NASSAU COUNTY
Melton G. Revell, Superintendent, P. 0. Box 687, Fernandina Beach 32034


Fernandina Beach Junior High, Fernandina Beach 32034
R. S. Stover, Principal
Yeoman, Linda

Fernandina Beach High, Fernandina Beach 32034
Edward F. Brunner, Principal
Arline, Doyle
Hollis, Mrs. Janice
Peterson, Dale
Whitaker, Mrs. Melba


T 1, T 2
B 1, Nh, PT, Sh 1
DCT
BE, COP, SOP, Sh 2, VOE


-41-











NASSAU COUNTY (Cont.)

Hilliard Junior High, P. 0. Box 188, Hilliard 32046
Ardie F. Bowers, Principal
Revell, Ada R.


BA, PT


Peck High, 530 South 10th Street, Fernandina Beach 32034
R. T. Anderson, Principal
Flood, F. GB
*Holliday, H. B 1, E, Sh 1, T 1

West Nassau County High, Callahan 32011
Gerald R. Manuel, Principal
*Hall, Mrs. Patricia Bostick B 1, Sh 1, T 1
McCormick, Mrs. Viola COP, SOP, VOE

OKALOOSA COUNTY
Max Bruner, Jr., Superintendent, Okaloosa County Courthouse, Crestview 32536


Baker High, P. 0. Box 247, Baker 32531
C. Douglas Griffith, Principal
Flowers, William D.
Parrish, Robert Gene
Windsor, Jerry
*Ziglar, Billy J.


BA
T 1
BA
B 1, Sh 1,


Sh 2, T 1, T 2


Choctawhatchee High, 189 Racetrack Road, Fort Walton 32548
H. A. Bruner, Principal
Bludworth, Mrs. Carolyn B 1, T 1
Davis, Ray BA
Hamilton, Mrs. Jenny BA, PT
Middleton, Sarah CBE, Sh 1, Sh 2
Mason, Mrs. Anne T 1, T 2
*Parish, Mrs. Carolyn VOE
Sabourin, Mrs. Janelle Sh 1, T 1
Vick, Raymond BL
Vinson, Joy T 1
Welch, Walter BA


Crestview High, 500 Alabama Avenue, Crestview 32536
William Hamilton, Principal
Barnes, Larry
Harral, Miss June
McSween, James
*Tyre, Bevie
Davis, Lyndell

Laurel Hill High, P. 0. Box 188, Laurel Hill 32567
Morris Rogers, Principal
Gantt, Margaret
*Welch, Bobby W.


B 1, T 1
Sh 1, T 1
BA, DCT
T 2, VOE




Sh 1, Sh 2
B 1, S, T 1, T 2


-42-










OKALOOSA COUNTY (Cont.)


Niceville Senior High, Highway 20, Niceville 32578
Colly V. Williams, Principal
Cason, Mrs. Catherine
McCarthy, Miss Terri
*Spurlin, Mrs. Frances
Tate, Miss Mary Ann


B 1, T 1, VOE
BL, GB, T 1
Sh 1, Sh 2, T 2
BA, T 1


OKEECHOBEE COUNTY
Carl T. Durrance, Superintendent, 304 West 8th Street, Okeechobee 33472


Okeechobee High, Route 2, Box 75, Okeechobee 33472
Robert D. Ingraham, Principal
Alexander, Mrs. Sarah
*Miller, Frederick 0.
Mullins, Danny

ORANGE COUNTY
James Higginbotham, Superintendent, P. 0. Box 271,

Apopka Memorial High, Apopka 327Q2
Roger Williams, Principal
Barnes, Mrs. Mary Ann
*Burgust, Mrs. Ind
Jones, Martha
Pillow, Mrs. Sharon


B 1
T 1
B 1, BA, BE, CBE


Orlando 32802



GB, T 1
PT, Sh 1, T 2
VOE
B 1, T 1


Boone, William R. High, 2000 South Mills Avenue, Orlando 32806
John C. Pitts, Principal
Baker, Mrs. Inez F. BA, R
Delmas, Mrs. Frankie VOE
Harper, Harvey BL, T 1
*Hodge, Mrs. Grace SOP, T 1
Kleinik, Miss Geneva T 1
Osepchook, Mrs. Mary T 1
Rospo, Mrs. Helen T 1, T 2
Russell, Mrs. Dorothy BE, T 1
Streetman, Phil E. B 1, B 2, R
Tinkler, Mrs. Elisabeth Sh 1, Sh 2


Colonial High, 6100 Oleander Drive,
Rufus E. Jennings, Principal
Beer, Mrs. Helen
Chavis, Mrs. Joyce
Eikenberry, Mrs. Maxine L.
Fulmer, Gloyce C.
Irwin, Douglas L.
Kerley, James Edward
Larson, Howard W.
Miles, Hazel
Moorhead, Shirley
Nelms, Mrs. Elaine
Raulerson, Ruby


Orlando 32807


Nh, PT
T 1, T 2
VOE
BA, BL, CE
B 1, BA, R
T 1, VOE
B 1, B 2
Sh 2, T 1
Sh 1, T 1
BE, Sh 1
OP, T 2


-43-










ORANGE COUNTY (Cont.)


Colonial High, (Cont.)
*Sloan, Mrs. Elaine Sh 1
Younts, Stephanie T 1,

Edgewater High, 3100 Edgewater Drive, Orlando 32804
C. Norman Kent, Principal
Abke, Mrs. Louise T 1,
Bailey, Mary Jane BE,
Counsell, Mrs. Jeanette T 1
Kammer, Mrs. Vickie Sh 1
King, Phil BA,
Newlin, Mrs. Judy Sh 1
Roberts, Mrs. Ernestine T 1
Scott, Mrs. Ann VOE
Trotter, William BA,
*Wishau, Mrs. Marie B 1,

Evans, Maynard High, 4949 Silver Star Road, Orlando 32808
William Frangus, Principal
*Armeni, Samuel J. Sh 2
Holt, Mrs. Irma BA,
Johnson, Mrs. Mary Sh 1
Kuhn, Eilene Sh 1
Richburg, Mrs. Carol OP,
Rowland, Christie BL,
Tally, Robert S. T 1,
Thompson, Robert B 1,


Howard Junior High, Orlando 32801
Robert E. King, Principal
Behnken, Mrs. Jane
Evans, Mrs. Leslie

Jones High, 1400 Cypress, Orlando 32805
Wilbur Gary, Principal
Carter, Mrs. Rosa P.
Feagins, Mrs. Eloise B.
Fraley, Thomas


,T2
T 2



T2
CBE, T 1, T 2

, T 1
Bf
, T 1


BL
DP


, VO
r 1
, T
, T
T1

r 1
T2
B2


E

1
1


T 1
PT, T 1



Sh 1, T 1
T 1, VOE
B 1, R, T 1


Lakeview High, West Bay Street, Winter Garden 32787
Robert Moore, Principal
*Annis, Mrs. Gay
Scott, Mrs. Carol


B 1, COP,
T 1, VOE


Sh 1, T 1, T 2


Lee, Robert E. Junior High, 1201 Maury Road, Orlando 32804
John N. Harbilas, Principal
Sundberg, Mrs. Helen GB, PT, T 1


Lockhart Junior High, 3411 Dr. Love Road, Orlando
John H. Burrows, Principal
Flowers, Jefferson


-44-












ORANGE COUNTY (CONT.)


Maitland Junior High, 1901 Choctaw Trail, Maitland
Wilbur Robertson, Principal
Beavers, Mrs. Janice


Oak Ridge High, 6000 South Winegard Road,
Henry J. Dominey, Principal
Conley, Mrs. Ellen
Cleek, Miss Sandra
*Crews, Mrs. Catherine
Dailey, Mrs. Sandra
Ferguson, Mrs. Josephine
Hartsfield, Mrs. Betty
Hemmer, Mrs. Sandra
Humphryes, Mrs. Marilou

Ocoee Junior-Senior High, Bluford Avenue,
Marshall Tubbs, Principal
Jones, Mrs. J. M.
Kirtley, A.
Spoone, Mrs. Patricia A.


Orlando 32809

Sh 1, T 1, T 2
GB, PT
B 1, BL, Nh, T 1
BA, T 1
BA, T 1
COP, T 2, VOE
GB, T 1
VOE

Ocoee 32761

BA
B 1, COP
Sh 1, T 1, T 2


Robinswood Junior High, 6305 Balboa Drive, Orlando 32808
J. B. Hooper, Principal
Craig, Henri PT

Union Park Junior High, 1844 Westfall Drive, Orlando 32807
Farrell A. Munns, Principal
*Biggs, Miss Donna PT


Wheatley, Phyllis High, 2 West 18th Street, Apopka
James W. Roberts, Principal
Ray, Annie T.


B 1, E, T 1, T 2


Winter Park High, 528 Huntington Avenue, Winter Park 32789
Francis P. Fitzpatrick, Principal
Beer, Rex W. B 1, BL, S
Eubank, Mrs. Kathryn L. PT, T 1
*Gimon, Mrs. Maude Marie B 1, Sh 1, T 2
Haynes, Mr. BA
Oser, Mrs. Myrtis BE, OP, T 1

OSCEOLA COUNTY
W. B. Stephens, Superintendent, P. 0. Box 939, Kissimmee 32741

Osceola Junior High, 613 West Sumner Street, Kissimmee 32741
Edward E. Taylor, Principal
Steadham, Diane PT, R


-45-


GB, PT










OSCEOLA COUNTY (CONT.)


Osceola Senior High, Thacker Avenue, Kissimmee 32741
Max E. Waters, Principal
Fields, Jettie Sh 1, T 1, VOE
Phillips, Shirley S. B 1, Sh 1, Sh 2, T 2
Wilkes, Katie Sue B 1, S, T 1

St. Cloud High, South Indiana Avenue, St. Cloud 32769
William C. Ketchersid, Principal
Marler, Miss Linda B 1, T 1
Moore, Mrs. Joyce T 1, T 2


PALM BEACH COUNTY
Lloyd Early, Superintendent, P. 0. Box 2469, West Palm Beach 33402

Belle Glade Junior High, 501 N. W. Avenue H, Belle Glade 33430
Jim Threlkeld, Principal
Buchannon, Ken GB
*Johnson, Mrs. Tommie PT, T 1

Belle Glade High, 425 West Canal Street, Belle Glade 33430
Pellon Morris, Principal
*Painter, Bernard E. B 1, COP, T 1
Pittman, Wilhelmina S. GB, Sh 1, T 1


Boca Raton Junior-Senior High, 1551 N. W. 14 Street,
Gerry Daniels, Principal
Back, Mrs. Joan
Durrell, Jane
Haynes, Mary
Lee, Kirk
Nittel, Mrs. Jean


Boynton Beach Junior High, 461 N. W.
Renice M. Lansing, Principal
Stewart, Mrs. Eleanor K.

Conniston Junior High, 673 Conniston
Mrs. Constance Morse, Principal
*Meeker, Mrs. Donna


Boca Raton 33432

CBE, OP, Sh 2
T 1
GB, T 1
T 1, T 2
B 1, BE, Sh 1


2nd Avenue, Boynton Beach 33435

PT

Road, West Palm Beach 33405

GB, T 1


Davis, Jefferson Junior High, 1560 Kirk Road, West Palm Beach 33406
Joe Davis, Principal
Bolton, Mrs. Bill GB, T 1
*Muldrow, Mrs. Robert T 1

Delray Beach Junior High, 2401 Seacrest Boulevard, Delray Beach 33444
Robert D. Hall, Principal
Lewis, Miss Mary K. T 1, PT


-46-











PALM BEACH COUNTY (Cont.)

East Lake Schools, 529 South Lake Avenue, Pahokee 33476
Marion M. Hamilton, Principal
Blakely, Mrs. Eddie Queen T 1

Forest Hill High, 6901 Parker Avenue, West Palm Beach 33405
Frank 0. Hobson, Principal
Bate, Mrs. Jane COP, CBE, VOE
Brown, Miss Sadie BE, GB, T 1
Jones, Mrs. Faye S, T 1
*Plumlee, Miss Josephine Nh, PT, S, T 1
Potter, Mrs. Ruth Sh 1, Sh 2, T 1
Stover, Mrs. Margaret B 1, BA
Williams, Mrs. Mildred DCT, VOE


Golfview Junior High, 4260 West
.Arthur J. Palin, Principal
Conner, Mrs. Primrose
McClurkan, Mrs. Jane


Gate Avenue, West Palm Beach 33401

PT


Jupiter Junior-Senior High, 601 West Toney Penna Drive, Jupiter 33458
John C. Golden, Principal
*Bond, Mrs. Bertrez A. T 1, VOE
Hicks, Wilson C. BA, T 2
Moody, Jack B 1, Sh 1, T 1

Kennedy, John F. High, P. 0. Box 10606, Riviera Beach 33404
Arthur F. King, Principal
Dahlen, Mrs. Carol N. B 1, BA, GB, T 1
*McClain, Mrs. Nancy G. COP, Sh 1, T 1

Lake Shore Junior-Senior High, 1101 S. W. Avenue E, Belle Glade 33430
Charles M. McCurdy, Principal
*Allen, James, Jr. B 1, COP, Sh 1
Bankead, Arby Della PT, T 2
Cason, Eddie C. PT, T 1


Lake Worth Junior High, 301 South A Street,
C. M. Stanfield, Jr., Principal
Jeffers, Mrs. Armamary
Powell, Mrs. Ruth M.


Lake Worth 33460

T 1
GB, T 1


Lake Worth High, P. O. Box 1409, Lake Worth 33460
Joseph Birch, Principal
Coffian, Richard
Drummond, Robert
*Fiscus, Mrs. Louise
Goldman, Stanton
Welch, Mrs. Ruth
Zinn, Roberta


B 1, B 2
BL, CE, S
COP, OM, T 1
Nh, PT
SOP, Sh 1, T 1
BE, T 1


-47-










PALM BEACH COUNTY, (Cont,)

Leonard, John I. Junior-Senior High, 4701-10th Avenue, North, Lake Worth 33460
Melvin J. Adolphson, Principal
Henson, Mrs. Sue PT, Sh 2, T 2
Jackson, Lemual GB, T 1
*Kulp, Charles DE
McAliley, Mrs. Anna B 1, OP, Sh 1
Stone, Mrs. Mildred BE
Thornton, Mrs. Kay BA


Lincoln Junior High, 1100 Avenue 0, Riviera Beach 33404
T. M. Burns, Principal
Vessell, Earley L. PT


North Shore Junior-Senior High, 3701 North Congress Avenue, Palm Beach 33407
Raymond M. Gough, Principal
Barton, Mrs. Shirley F. OP, Sh 1, Sh 2, T 1, T 2
Clark, Mrs. Corrine L. B 1, GB, T 1

North Technical Education Center, P. 0. Box 10415, Riviera Beach 33404
Norman Lemstrom, Principal
Lockwood, Dean Sh 1, Sh 2, T 1, T 2, Tr
*Wilson, Bernice W. B 1, B 2, BE, COP, OM


Pahokee Junior-Senior High, 360 East Main Street, P
Brooks Henderson, Principal
Howell, John
Lockmiller, Charles
Valdes, Zelaida


ahokee 33476

BE


B 1
T 1


Palm Beach High, Hibiscus Street & Georgia Avenue, West I
Howard Swyers, Principal
Barshell, Maxine BE,
Boatenhammer, Bryan S, 1
Fair, Irene Sh ]
*McGhee, Harley E. T 1,
Mates, Linda COP

Riviera Beach High, P. 0. Box 10496, Riviera Beach 33404
Clyde A. Canipe, Principal
Derry, Joseph CDE
Jaramillo, Mrs. Carmen BA
*Lewis, Mrs. Hazel BE,
Lively, Mrs. Martha T 1,
McAnally, Mrs. Harriette OP,
Robertson, Mrs. Margaret B 1,
Williams, Mrs. Doris BL,


, COP, Sh 1, T 1


aalm Beach 33401

T 1
r 1
L, Sh 2, T 1
B 1
, T2





CBE, T 2
T 2, VOE
Sh 1, Sh 2
B2
S, T 1


Roosevelt Junior-Senior High, 1601 North Tamarind Ave., West Palm Beach 33407
Robert C. Pickens, Principal
Lawrence, Mrs. Sarah R. B 1, OP, T 1, T 2
Pease, Mrs. Maxine J. T 1


-48-









PALM BEACH COUNTY (Cont.)


Seacrest High, 2501 Seacrest Boulevard, Delray Beach 33444
Clifford E. Ripley, Principal
Hill, Guy DCT
Lyon, Fanton S, T 1
Pignato, Mrs. Frances CBE, OP
Smith, Miss Annette B 1, BE, Nh, PT
Ward, Miss Mary Jane Sh 2, T 1, T 2
Wiles, George R. B 2, BA, BL, CE, VOE
Woofter, Robert B 1, Sh 1

Watkins, Howell L. Junior High, 4245 Holly Drive, Palm Beach Gardens 33403
George J. Pilicy, Principal
Vickery, Raymond BE, T 1

PASCO COUNTY
Chester Taylor, Superintendent, 115 County Courthouse, Dade City 33525

Gulf High, Route 2, 900 Louisiana Avenue, New Port Richey 33552
W. R. Durden, Jr., Principal
Beck, Howard BA, BL, E
D'Aquilla, Mrs. Martha T 1
Hughes, Jesse DCT
*Isaacson, Mrs. Irene D. B 1, BE, Sh 1
Schaefer, Stephen BL, COP, E, R

Mickens High, P. 0. Box 618, Dade City 33525
0. K. Mickens, Principal
*Gilbert, Mrs. Louise P. B 1, Sh 1, T 1, T 2

Pasco High, 505 South 14th Street, Dade City 33525
Wayne C. Malone, Principal
Adams, Mrs. Greta BE, T 1
Martin, Garnard B 1, B 2
Pryor, Mrs. Joan BA, OP, T 2
Smith, Mrs. Sue Sh 1, T 1
*Walker, Mrs. Martha VOE

Zephyrhills High, 1007 Tenth Avenue, Zephyrhills 33599
Raymond Stewart, Principal
*Gill, Mrs. Alpha OP, Sh 1, T 1
Haws, Ronald BA, BL, GB
Kaylor, Mrs. Constance BE

PINELLAS COUNTY
Thomas B. Southard., Superintendent, 1960 East Druid Road, P. 0. Box 4688,
Clearwater 33518

Boca Ciega High, 924 58th Street, St. Petersburg 33707
Gordon Young, Principal
Braves, Nick BA
Callam, Mrs. Barbara Sh 1, VOE


-49-











PINELLAS COUNTY (Cont.)


Clearwater Comprehensive Junior High, 1220 E. Palmetto Street, Clearwater 33515
Robert Safransky, Director
Casey, Mrs. Mary GB, T 1


Clearwater High, 540 South Hercules, Clearwater
Robert T. Glenn, Principal
Cross, Mrs. Daphine
Cullen, Mrs. Susan
Diehl, Charles
Graham, Mrs. Sandra
Hill, Mrs. Helen
Jones, Mrs. Marjorie
McDaniel, Mrs. Margaret
Miller, Mrs. M. Clegg
*Turner, Miss Amber V.
Werkhiser, Ivan

Clearwater Special Education Center, 100 Greenwo
Thomas J. Sarchioto, Principal
Alley, Lawrence

Dixie Hollins High, 4940-62nd Street, North, St.
Kenneth Watson, Principal
Bourgholtzer, Mrs. Joyce
Carter, Mrs. Vivian B.
*Davis, Mrs. Mary Jane
Huff, Mrs. Sylvia I.
Isham, Mrs. Barbara M.
Janocha, Mrs. Lois F.
Mitchell, Mrs. Martha S.
Oakes, Mrs. Billie B.
Schneider, Bill K.
Stergeos, Gus
Tulumaris, Anthony
Walker, Mrs. Helen
Watson, Mrs. Nancy L.
Wilkie, Miss Barbara
Yancey, Mrs. Audrey L.
Zawacki, Albin R.
Aumpe, Clark D.

Dunedin High, 1651 Pinehurst Road, Dunedin 33528
Francis M. Freeman, Principal
Agnew, Mrs. Betty
*Brown, DeLana
Crossett, Robert L.
Earley, Kenneth
Hess, Donald
Thompson, Mrs. Sondra


BA, T 1
BA, T 1
B 1, R
B 1, T 1
BE, T 2
Sh 1, T 1
BL, PT, T 1
CBE, COP
PT
B 1, B 2


od Ave., North, Clearwater33515

BA, T 1, T 2

Petersburg 33709

BE, PT, Sh 1
E, GB, T 1
Sh 1, T 2
Sh 1, VOE, BE
T 1, VOE, Sh 2, Tr
OM, T 1, T 2
GB, T 1, T 2
BA, R
CBE, T 1
B 1
B 2, CDE
OM, Sh 1
BA, T 1, VOE
CE, T 1
OP, T 2, VOE
BL, OM, T 2
S



PT, T 1, T 2
VOE
B 1, T 1
BA, BL, E
CBE, DCT, T 1
Sh 1, T 1


-50-










PINELLAS COUNTY (Cont.)


Gibbs Senior High, 3181 9th Avenue South, St. Petersburg 33712
Emanuel Stewart, Principal
Godfrey, Mrs. Ruth B. T 1
Harvey, James DCT
*McCray, Mis. Ada D. VOE
Monroe, Eugene BA
Scott, Mrs. Ethelyn R. B 1, Sh 1, T 1, T 2

Kennedy, John F. Junior High, 1660 Palmetto Street, Clearwater 33515
Jack Williams, Principal
*McAfee, Mrs. Virginia GB

Lakewood Senior High, 1400-54th Avenue South, St. Petersburg 33705
Bill Woolley, Principal
*Barton, Nancy BE, Sh 1, Sh 2, T 2, VOE
Reeder, Grace BA, Nh, T 1
Sandy, John B 1, BL, OP, PT

Largo Junior High, 155 8th Avenue, S. E. Largo 33540
Morgan Fitzgerald, Principal
Charles, Marie PT


Largo Senior High, 410 Missouri Avenue, Largo 33540
Jene Chizik, Principal
Anderson, Lyndon
Brumfield, Jackie
Davies, Bill
Hummer, Barbara
McDaniels, Melvine
Smith, Jean
Witherspoon, Janice J.
Wolf, Kay


CBE, Nh, Sh 2
BL, DE
S, DCT
B 1, GB, T 1
BE, OM, T 1
Sh 1, Sh 2, T 2
R, T 1
PT, T 1


Lealman Junior High, 4100-35th Street, North, St. Petersburg 33714
John H. Russell, Principal
Sergent, Charles T. JHWE

Meadowlawn Junior High, 5800-16th Street, North, St. Petersburg 33703
Kenneth L. Price, Principal
Rhoad, George BA, GB

Northeast High, 5500-16th Street, North, St. Petersburg 33703
William G. Justice, Principal
*Asel, Mrs. Grace Sh 1, VOE
Black, Mrs. Carolyn B 1, T 2
Diekmeyer, Karl S, T 1
Harless, Mrs. Rachel COP, PT, T 1
McNaughton, Gay Sh 1, T 1
Nettleship, Ray BA
Schoonover, Mrs. Lynda PT, S, T 2


-51-











PINELLAS COUNTY (Cont.)

Northeast High, (Cont.)
Shorter, Mrs. Barbara
Vogelsang, Mrs. Nancy
Wilson, Earl


Oak Grove Junior High, 1370 South Belcher Road,
Neil A. Spearman, Principal
Chappell, Miss Barbara


Clearwater 33516

GB


St. Petersburg High, 2501-5th Avenue, North, St. Petersburg 33713
Fred Geneva, Principal
Counihan, Agnes Sh 1, Sh 2, T 1
*Dasher, Mrs. Doris B 1, B 2, BL, PT, R
Olivieri, Mrs. Dorothy BA, OP, T 2
Walthall, Mrs. Mary Nh, T 1
Wilder, Louise BE, GB, PT, T 1

Safety Harbor Junior High, 125 Seventh Street, North, Safety Harbor 33572
Donald J. Wahl, Principal
Davidson, Watson OP

Seminole High, 8401 131st Street, North, Largo 33540
Scott Rose, Principal
Chevallier, Miss Alma PT, Sh 1
*Gingrich, Wendell GB, CDE
Haight, Miss Erlene BA, PT
Lapper, Mrs. Baverly T 1, T 2
Vitsaras, Miss Anna B 1, T 1
Yerk, Donald VOE

Sixteenth Street Junior High, 701 Sixteenth Street, South, St. Petersburg 33705
John H. Hopkins, Principal
*Downing, Mrs. Bernice GB

Tarpon Springs Junior High, Ring Avenue & Pine Street, Tarpon Springs 33589
Joseph T. O'Brien, Principal
Masters, Miss Nancy GB


Tarpon Springs High, Gulf Road, Tarpon Springs 33589
Robert S. Wright, Principal
Patton, Mrs. Mary
Weiser, "eith
Winnett, Miss Louise


BE, OP, Sh 1, T 1
T 1, R
B 1, T 1


Technical Education Center, 6100-154th Avenue, North, Clearwater 33516
Lawrence Cunningham, Principal
Curry, Mrs. Mary Kay OM, SOP, Sh 1, Sh 2, T 1, T 2


-52-


T 1, VOE
BA, GB
B 1, B 2










PINELLAS COUNTY (Cont.)


Tomlinson Adult Education Center, 296 Mirror Lake Drive, St. Petersburg 33701
John W. Martin, Principal
Gilbert, Mrs. Dorothy A. B 1, B 2, Bh
Hudson, Mrs. Margaret M. T 1
Pesto, John H.
Snidow, Mrs. Dorothy H. Sh 1, Sh 2
Tadlock, Grace B. SOP
Thompson, Mrs. Hildred 0. T 2
Tyler, Mrs. Berniece T. OM


POLK COUNTY
Merle F. Dimbath, Superintendent, Box 391, Bartow 33830


Auburndale Senior High, 125 Prado Street, Auburndale 33823
John R. Sutton, Principal
Poole, Mrs. Nancy B. GB, T 1
Sloan, Mrs. Alene H. B 1, BA, T 1
*Waits, Mrs. Theo E. OP, Sh 1, T 1, T 2

Bartow Junior High, South Broadway, Bartow 33830
Leonard Kellman, Principal
James, Mrs. Betty Trask PT

Bartow Senior High, Box 941, Bartow 33830
James H. Huddle, Principal
Brown, Mrs. Alma S. VOE
*Long, Edna T 1, T 2
Matlodk, Mrs. Margaret PT, Sh 1
Ratliff, Lowell K. B 1, BA, BL, S

Crystal Lake Junior High, 2410 North Crystal Lake Drive, Lakeland33801
Bruce Howell, Principal
Hayes, Miss Sue T 1
Penix, Mrs. Joyce T 1

Fort Meade Junior-Senior High, Edgewood Drive, Fort Meade 33841
Howard L. Beynon, Principal
Datson, Carolyn L. B 1, BE, T 1, T 2
Ellis, Laverta F. OP, Sh 1, T 1

Frostproof Junior-Senior High, 111 West First Street, Frostproof 33843
Robert E. Allison, Principal
*Edinger, Harrison H. BE, COP, Sh 1, T 1, T 2
Huckeby, Paul B. DCT, T 1
Love, Jim B 1, BA

Haines City Senior High, 701 Ledwith Avenue, Haines City 33844
Joel Willis, Principal
Culpepper, Mrs. Jan B 1, BL
Hagan, Mrs. Sharon BE, PT, Sh 1


-53-










POLK COUNTY (CONT.)


Haines City Senior High, (Cont.)
*Jackson, Mrs. Barbara J.
Myers, Mrs. Carol


B 1, T 1
BA, PT, T 2


Jewett High, P. 0. Box 3035, Florence Villa Station, Winter Haven 33880
Canary Robinson, Principal
*Hunter, Mrs. Edythe H. Sh 1, T 1, T 2

Kathleen Senior High, 2600 North Crutchfield, Lakeland 33849
J. G. Morrow, Principal
Ellis, Mrs. Verona T 1, VOE
Lewis, Mrs. Nellie Sh 1, T 1, T 2
*Long, Mrs. Veda T 2, VOE
Montgomery, Harold GB, R, T 1
Walker, Mrs. Patricia B 1, BL, T 1
Wheelock, Danny BA


Lakeland Junior High, 400 North Florida
Earl K. Stokes, Principal
Rabine, Mrs. Dolly

Lakeland Senior High, 726 Hollingsworth
Morris E. Zipprer, Principal
Anderson, Keith E.
Caldwell, Chester
Chambers, Mrs. Jessie M.
Fisher, Mrs. Abbye Jean
Garrison, Mrs. Gladys
Howell, Mrs. Erma
Kalafsky, Mrs. Alma
*Miller, Mrs. Bette W.
Williams, Mrs. Cathryn


Lake Wales Senior High, P. 0. Box
Felix Murrell, Principal
Bridges, Lucinda
Chastine, Gary
Sehi, Earl
*Smith, Mrs. Elspeth


Avenue, Lakeland 33801

PT

Road, Lakeland 33801

B 1, BL, T 1
BA, CE, T 1
B 1, T 1
Nh, Sh 1
T 1, VOE
R, T 1
PT, T 1, T 2
SOP, Sh 1, VOE
BE, T 1, VOE


1050, Lake Wales 33853

Sh 1, T 1
T 1
BA, E, GB
B 1, VOE


Mulberry Junior-Senior High, Northeast Fourth Circle, Mulberry 33860
Lamar Fleming, Principal
*Jones, Mrs. Ronell Sh 1, T 2, VOE
LaRue, Mrs. Donna B 1
Stutts, Mrs. Elsie T 1

Polk Vocational-Technical Center, Route 1, Box 71E, Bartow 33830
Maynard Traviss, Principal
Bice, Otis
*Claxton, Mrs. Janice VOE, COP


-54-










POLK COUNTY (Cont.)

Polk Vocational-Technical Center, (Cont.)
Johnson, Mrs. Betty
Schwarz, Miss Miriam C.


COP
COP


Rochelle High, 1501 North Dakota Avenue, Lakeland 33801
J. N. Taylor, Principal
*Joe, Mrs. Burnell L. GB, Sh 1, T 1
Williams, Mrs. Viceola G. B 1, BE, COP, T 1

Roosevelt Elementary-Junior High, 115 "E" Street, Lake Wales 33853
A. L. Brodie, Principal
Robinson, Miss Freddie M. PT

Southwest Junior High, South Eden Parkway, Lakeland 33803


John C. Kersey, Principal
Harrell, Mrs. Barbara


T 1


Union Academy High, 1795 East Wabash,
James E. Stephens, Principal
*Watson, Mrs. Geraldine 0.

Winter Haven Senior High, 6th Street,
Paul F. Raione, Principal
Albritton, Mrs. Carol
Evans, Mrs. Virginia
Grant, Mrs. Betty
Harris, Mrs. Virginia
*Humphrey, Mrs. Evelyn
Johnson, Mrs. Sara
Miles, James
Phillips, Mrs. Edith
Thornton, Mrs. Cloyce


Bartow 33830

BA, BL, GB, T 1

Southeast, Winter Haven 33880

GB, PT
B 1, T 1
B 1
B 1, BA, T 1
VOE
B 1, GB, PT, VOE
BA, PT, T 1
Sh 1
COP, T 1


PUTNAM COUNTY
Carey E. Ferrell, Superintendent, P. 0. Box 797, Palatka 32077

Central Academy High, 2002 Napoleon Street, Palatka 32077
Fred R. Brooks, Principal
*Seabury, Mrs. Louise N. B 1, T 1,


Crescent
Coy


City High, Crescent City 32012
Harris, Jr., Principal
Hamer, Mrs. Elizabeth 4W.
Miller, J. E.


T2


T 1, T 2
B 1, BA


Interlachen Junior-Senior High, Interlachen 32048
G. W. Parsons, Principal
Harrison,- Mrs. Evelyn
*Jackson, Mary Frances


B 1, GB, PT
COP, GB, Sh


1, Sh 2, T 1


-55-











PUTNAM COUNTY (CONT.)


Palatka Senior High, 900 South 18th Street, Palatka 32077
John Gaines, Principal
Campbell, Mrs. Gussie T 1, T 2
Elliott, Mrs. Twyla Sh 1, T 2
Ferrell, Mrs. Elizabeth VOE
*Potosky, Mrs. Jackie BA, BE, T 1
Warwick, Mrs. Jackie B 1, R

ST. JOHNS COUNTY
W. Douglas Hartley, Superintendent, P. O. Box 500, St. Augustine 32084

Harris, Walter E. School, Box 336, Hastings 32045
Rudolph B. Hadley, Principal
Johnson, Miss Mamie L. GB, T 1

Hastings High, P. O. Box 397, Hastings 32045
Paul E. Redmond, Principal
*Reynolds, Loren W. BA, GB, Sh 1, T 1, T 2

Murray, Richard High, P. 0. Box 456, St. Augustine 32084
Malcolm Jones, Principal
Jones, Mrs. Caritha B 1, GB, Sh 1, T 1, T 2

St. Augustine High, North Varella Avenue, St. Augustine 32084
George Yates, Principal
Cundiff, Ellsworth B 1, GB, T 1
Hughes, Trudie M. BL, T 1, T 2
*Lore, Mrs. Patricia J. VOE
Mathis, Ethel G. Sh 1, T 1

ST. LUCIE COUNTY
Ben L. Bryan, Superintendent, P. 0. Box 490, Fort Pierce 33450


Lincoln Park Academy, 1806 Avenue "I", Fort Pierce 33450
John L. Walker, Principal
Andrews, Glen BA, PT, T 1
Strong, Mrs. Eartha B 1, B 2, Sh


McCarty, Dan High, 1201 Mississippi
Lawrence L. Terry, Principal
Clark, Gwen
Gerrish, Blaine
Milner, Mrs. Colleen
*Rentz, Mrs. Sabra
Sample, James
Watts, Robert


1, Sh 2, T 2


Avenue, Fort Pierce 33450

Sh 1, T 1, T 2
B 1, BA, GB
BE, COP, CBE, GB
PT, Sh 2, T 1
DCT
DE


-56-










.SANTA ROSA COUNTY
Radford M. Locklin, Superintendent, P. O. Drawer 271, Milton 32570


Allentown High, Route 3, Milton 32570
E. Norris Fleming, Principal
Massey, Mrs. Ruby H.

Chumuckla High, Route 2, Milton 32570
Charles McBride, Principal
Jordon, Fred

Jay High, Route 2, Box 31, Jay 32565
James T. Sheppard, Principal
Campbell, David J.
Singletary, Thomas
White, Mrs. Joan


Milton High, Stewart Street, Milton 32570
James E. Cook, Principal
*Amos, Mrs. Janet C.
Clements, Bobby
Gracey, Benton
Handley, Marion Ray
Lundin, Mrs. Sue
Northrop, Ike
Shuford, Eloise

Munson High, Route 1, Milton 32570
Gene G. Fleming, Principal
*Brakin, Miss Jane
McDaniel, James

SARASOTA COUNTY
Thomas W. Guilford, Superintendent, 2418 Hatton


B 1, Sh 1, T 1, T 2



BA, T 1



B 1, BA, E
GB
SOP, Sh 1, T 1, T 2


Sh 1, VOE
BA, DE
BA
Nh, OP, PT, T 1
B 1, T 1
DCT
T 1, T 2



T 1, T 2
BA


Street, Sarasota 33577


Brookside Junior High, 3636 South Shade Avenue, Sarasota 33579
Eugene D. Spangler, Principal
Schneider, Karl F. PT, T 1

Riverview High, 4850 Lords Avenue, Sarasota 33581
Edward Brown, Jr., Principal
*Altier, Lawrence A. CBE, OP
Branson, Wilbur BL
Loveday, Mrs. Beverly B 1, B 2, PT
Ritzenberg, Zana Nh, Sh 1, T 1
Storck, Mrs. Marge Sh 2, T 1, T 2
Whitman, Everett P. CDE

Sarasota County Vocational-Technical School, 4748 Beneva Road, Sarasota 33581
Harry Holmbraker, Director
Fisk, Mrs. Harriet Sh 1, Sh 2, T 1, T 2, VOE


-57-










SARASOTA COUNTY (CONT.)


Sarasota County Vocational-Technical Center, (Cont.)
Holloway, Bing C. OM
Pryor, Mrs. Barbara BE, COP, SOP, Sh 1, Sh 2, T 1,
T2

Sarasota Junior High, 1001 School Avenue, Sarasota 33577
Don Ray Spivey, Principal
Traugott, Mrs. Mildred J. PT, T 1

Sarasota Senior High, 1001 South Washington Boulevard, Sarasota 33577
Stanley Stein, Principal
Birdwhistell, Mrs. Ada T 1, CBE
Brinskelle, Mrs. Florence Nh, Sh 1, Sh 2, T 1
Heritage, Mrs. Dorothy B 1, T 1
Proctor, Mrs. Barbara BA, T 2
*Russell, Louis BL, OM, T 1


Venice Junior High, East Turin Street, Venice 33595
Guy W. Rose, Principal
Koenig, Mrs. Dorothy

Venice High, East Turin Street, Venice 33595
Thomas McDonough, Principal
Chable, Mrs. Marion
*Hodges, Mrs. Bertelyn
Holland, Harry


PT, T 1


B 1, BA, OM, PT
Sh 1, Sh 2, T 1,


SEMINOLE COUNTY
W. J. Phillips, Superintendent, 202 Commercial Avenue, Sanford 32771


Crooms High, West 13th Street, Sanford 32771
E. L. Blacksheare, Principal
*Eubanks, Mrs. Elouise
Rice., Vernon

Lyman High, Longwood 32750
Carlton Henley, Principal
Farley, James F.
Foshee, Beverly
Goodin, Mrs. Virginia
Jones, Mrs. Queen Esther
*McLaughlin, Mary

Oviedo High, Box 428, Oviedo 32765
C. N. Holder, Principal
Aulin, Mrs. Novella C.

Sanford Junior High, Sanford 32771
Hugh Carlton, Principal
*Leach, Mrs. Katherine
Roberts, D. Michael


COP, GB, Sh 1, T 1, T 2
B 1, T 1



B 1, BA, R
BL, CE, BPM
T 1, T 2
COP, Sh 1, Sh 2




B 1, COP, PT, Sh 1, T 1



PT
GB, PT


-58-










SEMINOLE COUNTY (CONTo)


Seminole County Vocational, 911 Palmetto Avenue, Sanford 32771
L. Watt, Principal
Davis, Nancy G. BE, PT, Sh 1, Sh 2, T 1, T 2
Watt, Mrs. Lydia M. B 1, B 2, BA, BL, DP, OM, R
George, Mary
Castrianni, Susan


Seminole High, Georgia Avenue, Sanford 32771
Andrew J. Bracken, Principal
*Bohannon, Mrs. Joanne
Colbert, John
Hamilton, Miss Patricia
Hobbs, Roger
Stevens, Miss Rebecca
Thornton, Mrs. Kathryn

South Seminole Junior High, Casselberry 32707
John G. Angel, Principal
Byers, Mary

SUMTER COUNTY
Herbert Simmons, Sperintendent, P. 0. Box 428,


Lee, J. R. E. Junior High, P. O. Box 998,
Harold B. Whitehurst, Principal
*Rhodes, Sally


Sh 1, T 2
VOE
BE, PT, T 1
BA
B 1, T 1
BL, T 1



T 1


Bushnell 33513


Wildwood 32785

T 1


Mills Junior High, P. O. Box 127, Webster 33597
M. H. Jones, Principal
Bickers, Arthur W.

South Sumter High, P. 0. Box 67, Bushnell 33513
C. L. Brooks, Principal
*Moore, Wallace D.
Wilson, Leroy


B 1, OP, Sh
T 1


1, T 1, T 2


Wildwood High, P. 0. Box 158, Wildwood 32785
Roy Grimaley, Principal
Lasswell, Gene B 1, T 1, T 2
*Traylor, Mrs. Mignon S. CBE, OP, Sh 1, Sh 2, T 2

SUWANNEE COUNTY
Henry Folsom, Superintendent, Suwannee County Courthouse, Live Oak 32060

Branford High, P. O. Box 387, Branford 32008
Lloyd Hampton, Principal
*Lawson, Jerry P. GB, OP, Sh 1, T 2
Parcell, Alex B 1, E, T 1


-59-










SUWANNEE COUNTY (CONT.)


Suwannee Junior-Senior High, Live Oak 32060
Burvin E. Pugh, Principal
Adicks, Mrs. Evelyn
*Bozeman, Mrs. Irene
Jones, Mrs. Isabelle
Roberts, Julian
Teague, Charles


PT, T 1
DCT, Sh 1, VOE
B 1, Sh 1, T 1
DCT, VOE
B 1, BE, E


TAYLOR COUNTY
Alan Hart, Superintendent, P. O. Box 509, Perry 32347


Jerkins High, P. O. Box 1030, Perry 32347
H. L. Warner, Principal
Richardson, Irene J.

Taylor County Area Vocational-Technical Center, P.
0. P. Weaver, Director
Everett, Mrs. Dona D.
Gardiner, Mrs. Elouise L.

Taylor County High, P. 0. Box 420, Perry 32347
G. E. Barton, Principal
Everett, Mrs. Donna
Hendry, Mrs. Virgie
*Taylor, Miss Lois C.

UNION COUNTY
James H. Cason, III, Superintendent, P. 0. Box 128,


Union County High, P. O. Box 328, Lake Butler 32054
William McGill, Principal
Brown, Mrs. Myrl
Foley, Mrs. Betty


B 1, GB, T 1


0. Box 780, Perry32347

B 1, VOE
B 1, BE, OM, OP, Sh 1, T 1



B 1, T 1
Sh 1
T 1


Lake Butler 32054


B 1, Sh 1, T 1, T 2
VOE


VOLUSIA COUNTY
Raymond G. Dunne, Superintendent, 230 North Stone Street, DeLand 32720

Campbell Junior High, 342 South Keech Street, Daytona Beach 32014
Frank W. Barnes, Jr., Principal
Douse, Mrs. Martha N. PT, T 1

Campbell Senior High, Keech and South Streets, Daytona Beach 32014
Jack E. Surrette, Principal
Barrs, Amos GB, T 1
*Williams, Mrs. Naomi B. B 1, T 2, VOE

Chisholm Junior-Senior High, P. O. Box 629, New Smyrna Beach 32069
Lawrence W. Kennedy, Principal
Davis, Mrs. Rudean B 1, B 2, COP, GB, T 1, T 2


-60












VOLUSIA COUNTY (CONT.)


DeLand Junior High, Clara and Rich Avenue, DeLand 32720
Edward Talton, Principal
Gartside, Tana GB
Varnadoe, Nalene PT


DeLand High, Plymouth and Hill, DeLand 32720
Alan E. Bailes, Principal
Allison, Joe
*Crim, Mrs. Frances
Kane, Jim
Kincaid, Mrs. Eleanor
MacGlashan, Mrs. Linda
Marshall, Mrs. Josie
Stratton, Mrs. Gertrude


CDE
OM, T 2, VOE
B 1, BA, GB, S
BE
B 1, B 2, BL, R
GB, T 1, T 2
Sh 1, T 1


Mainland Junior High, 215 Third Avenue, Daytona Beach 32105
C. G. Walters, Principal
Heberle, Richard GB
*Nixon, Mrs. Drusilla GB, PT
Thomas, Donald GB

Mainland Senior High, P. O. Box 71, Daytona Beach 32015
C. T. Welshinger, Principal
Clontz, Mrs. Lorene OP, T 1, VOE
Cockrell, Mrs. Irene Sh 1, T 2
*Collins, Roger BL, T 2
Magee, Mrs. Ina T 1
Scott, Mrs. Margaret T 1, VOE
Shaffer, Mrs. Jean B 1, BE
Wells, Mrs. Lenore PT


New Smyrna Beach Junior High, P.
Ray C. Fields, Principal
Pickhardt, Mrs. Mary B.

New Smyrna Beach Senior High, P.
Howard Gold, Principal
Cooley, Mrs. Claire
Dixon, Miss Ruth
Maman, Mrs. Lois H.
Ragsdale, Robert


O. Box 689, New Smyrna Beach 32069

T 1

0. Box 550, New Smyrna Beach 32069

GB, T 1
B 1, BE, Sh 1
Nh, T 1, T 2
BL, E, VOE


Ormond Beach Junior High, 151 Domicilio Avenue, Ormond Beach 32074
Andrew F. Romano, Principal
Meeks, Mrs. Ruth B. T 1

Seabreeze Junior High, 227 Grandview, Dayton Beach 32018
James L. Whitaker, Principal
Surrette, Betty T 1


-61-











VOLUSIA COUNTY (CONT.)


Seabreeze Senior High, 2700 North Oleander Avenue, Daytona Beach 32018
William G. Cuddy, Principal
Carr, Mrs. Anne Sh 1, VOE
Engram, Mrs. Joyce B. Sh 1, T 1
*Grasso, Leonard V. T 1, T 2
Jennings, Robert DCT
Johnson, Mrs. Martha B 1, BL
Moran, Richard BA, T 1
Wagner, Roger

Southwestern High, West New Hampshire Avenue, DeLand 32720
C. W. Harris, Principal
*Fagan, Otis D. T 1, T 2
Lee, Mrs. Melba BE, T 1, T 2

T. DeWitt Taylor Junior-Senior High, East Washington Avenue, Pierson 32080
Tom Hill, Principal
Molander, Mrs. Marian R. PT, T 1, T 2, Sh 1

WAKULLA COUNTY
William M. Payne, Superintendent, P. 0. Box 98, Crawfordville 32327


Wakulla High, Crawfordville 32327
Warren Sasnett, Principal
Beasley, Nickie
*Bowen, Nan R.
MacDonald, William


Sh 1, T 1
T 1, T 2
B 1, T 1, T 2


WALTON COUNTY
John E. Baldwin, Superintendent, P. O. Box 272, DeFuniak Springs


Freeport, Freeport 32439
George T. Dixon, Principal
Avant, Mrs. Elaine B.

Paxton High, P. O. Box 1168, Paxton 32538
James King, Principal
Hammond, Thomas

Walton High, DeFuniak Springs 32433
Charles Paulk, Principal
DeShazo, Mrs. Mary Sue
Gaston, Margaret
Murry, Marvin
Wells, Mary


B 1, Sh 1, T 1, T 2



B 2, Sh 1, T 1, T 2



Nh, PT, T 1
B 1, T 1, T 2
BA, BL
BE, OP, T 1


-62-










WASHINGTON COUNTY
Al Lowe, Superintendent, Courthouse, Chipley


Chipley High, Chipley 32428
C. C. Coleman, Jr., Principal
Butler, Valery D.
Wood, Mrs. Sue

Vernon High, Vernon 32462
Sam Mitchell, Principal
Bruner, H. H.
*Roche, I. M.


T 1
B 1, BA, BE, Sh 1, T 1



B 1, BA
GB, Sh 1, T 1


Washington-Holmes Vocational-Technical Center, Chipley 32428
Wayne Saunders, Director
Ray, Ralph W. VOE


-63-


32428












COLLEGES AND UNIVERSITIES


BARRY COLLEGE, Miami Shores






BETHUNE-COOKMAN COLLEGE, Daytona Beach






FLORIDA A. AND M. UNIVERSITY, Tallahassee
M. H. Estaras, President

ALLEN, Jerrlyne J.
BLACKSHEAR, Viceola D.
DARNELL, Guy L., Jr.
FEARS, Pollie W.
GREENE, Evelyn R.
MALOO, Man C.
MANDEXTER, Irnen V.
MOBLEY, Sybil
RUSSELL, Careta L.

FLORIDA ATLANTIC UNIVERSITY, Boca Raton


BREWER, Ruth

FLORIDA SOUTHERN COLLEGE, Lakeland
Charles T. Thrift, President

HANCOCK, Emily
KELLEY, J. T.

FLORIDA STATE UNIVERSITY, Tallahassee
John E. Champion, President

ABLE, Howard P.
GOMEZ, Jane
RICHARDS, William
RYDELL, Janiece
SWEDMARK, Donald C.


-64-









JACKSONVILLE UNIVERSITY, Jacksonville


FLORIDA TECHNOLOGICAL UNIVERSITY, Orlando
Charles N. Millican, President

MILLER, Ernest E.

SAINT LEO COLLEGE, Saint Leo
Anthony W. Zaitz, President

SHEPPARD, Marie

UNIVERSITY OF FLORIDA, Gainesville
Stephen C. O'Connell, President

CARR, Glenna A.
CREWS, James W.
HUNTER, Elizabeth
WOOD, Clarice

UNIVERSITY OF MIAMI, Coral Gables
Henry King Stanford, President

COOK, Maudie E.
DELONG, James W.
LEMNA, Catherine E.
LISON, Augusta O'Neal
MILLIGRAM, Emerson N.
MONNICH, Mary A.
PATSAVOS, Constance P.
SMITH, George W.

UNIVERSITY OF SOUTH FLORIDA, Tampa
John S. Allen, President

ADDISON, Ada
CHAPPELL, Frances
PASTERNAK, Eleanor
VANOVER, Carolyn
VANOVER, George W.

UNIVERSITY OF TAMPA, Tampa
David M. Delo. President


-65-











JUNIOR COLLEGES


BREVARD JUNIOR COLLEGE, Cocoa
Maxwell C. King, President

BENTON, Deward
BOUTELLE, Maurice
BUCKNER, Maurice
GAYLORD, Elise
HOOVER, Barry
HOWARD, Edwin
HUNGERFORD, Betty
HURST, Coy
JONES, Helen
KINKEAD, Donna
LEE, Clarence
LOVITT, Elizabeth
MACKENZIE, Norman
MCCUEN, Norman
MANSFIELD, Rogers
RAHAL, Nickolas
STANCE, Alma
THOMAS, Ann
TURNIPSEED, Laura

CENTRAL FLORIDA JUNIOR COLLEGE, Ocala
Henry E. Goodlett, President

CORBETT, Jim
CRUICKSHANKS, Alex
GRAVES, Charles
LOVE, Sam
METCALF, Martha
MILLER, H. Lynn
MOBLEY, Joe

CHIPOLA JUNIOR COLLEGE, Marianna
G. W. Allen, Acting President

MILLER, Louise
MONAHAN, Kaye
O'DANIEL, Dale
PETERS, Frederick

DAYTONA BEACH JUNIOR COLLEGE, Daytona Beach
Dr. Roy F. Bergengren, Jr., President

BURTON, Carol
CURTIS, Katie


-66-










DAYTONA BEACH JUNIOR COLLEGE, Daytona Beach
Dr. Roy F. Bergengren, Jr., President
(Mary Karl Vocational Division)

AMMERMAN, Hazel
BAUR, Bea
LANGWORTHY, Helen
SCHIESS, E. T.

EDISON JUNIOR COLLEGE, Fort Myers
David G. Robinson, President

CODDING, Jack
CORBIN, Donald
MCKENTY, Florence
MCQUEEN, John David
SCHRIMSHER, Rice

FLORIDA COLLEGE, Temple Terrace
James R. Cope, President

BANTA, Lena
MANN, Judy
SCHREINER, Paul W.

FLORIDA JUNIOR COLLEGE AT JACKSONVILLE, Jacksonville
J. Bruce Wilson, President

BLADEL, John
BRADFORD, Barbara
BROWNING, Gil
CARMICHAEL, Bob
ENG, Jonah
FRENCH, Veda
FUTRELL, Lenita
HOFFMAN, Kenneth
KROHN, Edward
MERRIAM, Charles
MYERS, John
SMITH, Jimmie
WARREN, Thomas
WOLFE, Leroy

FLORIDA KEYS JUNIOR COLLEGE, Key West
John Sylvester Smith, President

CURTIS, Byron W.
DRY, Nellie E.
FASSO, John P.


-67-










GULF COAST JUNIOR COLLEGE, Panama City
Richard E. Morley, President

BOGGS, Charla
MCCABE, Charles W.
MITCHELL, Charles R.
RANTIS, Jimmie Anr
WHEELER, Richard J.

INDIAN RIVER JUNIOR COLLEGE, Fort Pierce
Herman Heise, President

ASHCRAFT, Walt
CREAMER, Ron
DUDLEY, Joseph
GENTRY, Dixie
JOYNER, Judith
MITCHELL, Don
PAIGE, Margaret

JUNIOR COLLEGE OF BROWARD COUNTY, Fort Lauderdale
Hugh Adams, President

BETHEL, Jacquelyn E.
DONOHUE, Timothy W.
EVERHART, Joan
HORTON, Doris M.
HOWELL, Charles B. Jr.
IDDINGS, Eleanor
KAUFMAN, Paul
KENNEDY, Marlene L.
LOTZ, John F.
NANCE, Marshall E. III
PAUL, Mary Q.
ROULSTON, Reyburn R.
SCHENKS, Maxine
SHENOSKY, Peter S.
TREES, Philip L.
WEGMAN, David
WEST, Marion N.
BOSWELL, Nelson John
HESS, Lawrence H. Jr.

LAKE CITY JUNIOR COLLEGE, Lake City
Herbert E. Phillips, President

BENSON, Robert
*COLLINS, Bob
HOWELL, Prentice
MILLER, Mary Catherine
WRIGHT, Michael


-68-










LAKE-SUMTER JUNIOR COLLEGE, LEESBURG
Paul P. Williams, Principal

ALLEN, W. Carolyn
BAAB, Elizabeth A.
JACKSON, Raymond A.
RHILE, Joseph E.

MANATEE JUNIOR COLLEGE, Bradenton
Samuel R. Neel, Jr., President

ANDERSON, Ann
CASH, Frances P.
MALLONEE, John D.
MELTON, Robert E.
SMYTHERS, Roy C.

MARYMOUNT COLLEGE, Boca Ratpn
Sister de la Croix, R.S.H.M., President

KOSER, Ellen
KUSNIR, Donald
PRATT, Faye
SHEA, Frank.
STORCH, Diana
*WEITZEL, Patricia
WEST, Kay

MIAMI-DADE JUNIOR COLLEGE, South Campus
Peter Masiko, President

BECK, Vivian
BERK, Joan
COATS, Shirley
JONES, Mildred
*OCHS, Robert
SPARKS, Margery
TOMLIN, Billie
WALDO, Myrtice

NORTH FLORIDA JUNIOR COLLEGE, Madison
Marshall W. Hamilton, President

BEHRMAN, Charles
MCNICHOLS, Walter
RICHTER, Clara E.


-69-










ORLANDO JUNIOR COLLEGE, Orlando
John P. Cummer, President

CRAWFORD, Richard D.
*HORTON, A. N.
HOLLAND, Dean W.
JOHNSON, Kathleen
KINGSBURY, Orissa
RAGSDALE, Mamie
TAYLOR, Virginia
WARNOCK, Jeannette
WILSON, Dorwin C.

PALM BEACH JUNIOR COLLEGE, Lake Worth
Harold C. Manor, President

AMBRQSIO, Martha
BILOHORKA, William
DIXON, Eleanor R.
FRANKLIN, Walter A.
GRIDLEY, Robert
HOLZMAN, Robert
HUMMEL, Charles
KANE, O'NEILL K.
LEDBETTER, Faye
MARTIN, John W.
MULLIKIN, Eleanor A.
SEARS, Dorothy H.
SMITH, Sue C.
WIDDOWS, Ruthanna
YEAMAN, Doria M.

PENSACOLA JUNIOR COLLEGE, Pensacola
T. Felton Harrison, President

ALEXANDER, Wilson
ARCHER, Lee
ARNOLD, Miriam
BAHM, Laura
BAILEY, Fred E.
BAROCO, Julia
BEECH, Michael
BRANTLEY, Clarice
BREWER, Elmer
BUCHANAN, Vivian
BYRD, Claeta
CARROLL, Charles E.
CARTER, Billie


-70-










PENSACOLA JUNIOR COLLEGE contd.


CLARKSON, Gene
COOPER, Gloria
COSTA, Alfred
CROOKE, Lois
DAVIS, Bobbye J.
DUNAWAY, Bessie
EDWARDS, Charlotte
GENTRY, Elbert C.
GLEASON, Gary
GODWIN, Pauline
GREENBLATT, William
HAGLER, Clyde
HILLSMAN, Rovena
IRVIN, Barbara
JADRIEVIC, Annette
JETTY, Robert H.
KANGUR, Alan
KENNINGTON, James B.
LARCOM, Franklin
LALAS, Mitchell
MEEK, William
METZGER, Rosemary
MOTLEY, Minnie
NEIMEYER, Edna
OVERMAN, Mary Ann
PARKER, Walter D.
PEEBLES, Bobbie
PETERSON, Maria
PILANT, Willie Leon
RESCH, Judith
RILEY, Mary
RIVERA, Lillian
ROSS, Jean K.
SHEPPARD, Anna
SPENCE, Bill
SMITH, Dell
STAMPS, Barbara
SUTTON, Diane
TATE, Warren E.
TEATE, William C.
THORNHILL, Don
THRASH, Norman
TRACHY, Patricia
TURNAGE, Corine










PENSACOLA JUNIOR COLLEGE, contd.


UNRUH, Elmer
WALDEN, Aubrey
WARREN, Muriel
WAUGH, Clifford
WORLEY, A. Douglas

POLK JUNIOR COLLEGE, Winter Haven
Fred T. Lenfestey, President

BATSON, Elizabeth
BOGGS, James
*BRUNSON, Evelyn
HUDSON, Larry
KARAKITSOO, A. N,
SIEBERT, Barry

ST. JOHNS RIVER JUNIOR COLLEGE, Palatka
Charles LaPradd, President

ADAMS, Albert
ASHWORTH, C. D.
HORSFALL, Alexander
OLIVER, Robert
NAPLES, Ralph
PREVATT, Myron
SINGLETARY, Loyd
WILLS, Neely
WOOTTON, William

ST. PETERSBURG JUNIOR COLLEGE, Clearwater Campus
M. M. Bennett, President

AUST, Evelyn
COLMER, Parker R.
COMNES, Gregory A.
CORY, Paul
KENNEDY, Wallace W.
LEONARD, Alvin C.
MANSON, Gunhilde
MIKLOS, John A.
*MILLER, Jack L.
NELSON, Charles
PAINTER, Robert H.
PESUTH, Frank X.
PFISTER, James W.


-72-










ST. PETERSBURG JUNIOR COLLEGE, contd.

SCHADT, Frederick
THACKER, Jess W. (Mrs.)
WALSINGHAM, Ophelia

ST. PETERSBURG JUNIOR COLLEGE, St. Petersburg
M. M. Bennett, President

BARTO, Edward E.
BROWN, Deloris A.
DOWNEY, Timothy J.
*DRAVIS, Tod 0.
GROSS, Robert
HARRIS, Esther
HARTWELL, William W.
HUFFMAN, James R.
JONES, Walter E.
LANG, Thomas R.
MCAFEE, Patricia J.
MYERS, Robert A.
PINKERTON, Charles
ROBERTS, Elizabeth
SACKETT, John T.
STEWART, Chrystelle
STUCKMEYER, Dorothy A.
WILSON, Ray S.

SANTA FE JUNIOR COLLEGE, Gainesville
Joseph W. Fordyce, President

ALLEN, Tom
CLARKE, Peter
CURRAN, Maralee
*ELLIS, Leon
MACE, Sam
NATION, Anglea
SHEPACK, Robert
SQUILLACE, Dorothy
WRIGHT, William

SEMINOLE JUNIOR COLLEGE, Sanford


-73-










SOUTH FLORIDA JUNIOR COLLEGE, Avon Park
William Stallard, President

COWART, Donald W.
WAITE, Powell D.
WATSON, Ellis

TALLAHASSEE JUNIOR COLLEGE, Tallahassee
Fred Turner, President

BARRINEAU, Patricia
*BINGER, Dorothy
CALDWELL, Juanita
SHELTON, George

VALENCIA JUNIOR COLLEGE, Orlando
Albert Craig, President

CROFT, Christine
RATCLIFFE, Eleanor
SKEATH, Elbur


-74-












































TALLAHASSEE, FLORIDA




University of Florida Home Page
© 2004 - 2010 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated October 10, 2010 - - mvs