• TABLE OF CONTENTS
HIDE
 Front Cover
 Title Page
 Foreword
 Front Matter
 Table of Contents
 Members of the state executive...
 Home economics personnel in secondary...
 Home economics personnel in junior...
 Home economics personnel in adult...
 Back Cover














Title: Personnel directory for home economics education
ALL VOLUMES CITATION THUMBNAILS PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/UF00082727/00002
 Material Information
Title: Personnel directory for home economics education
Physical Description: Serial
Language: English
Creator: Florida. Division of Vocational Education.
Publisher: The Division,
Place of Publication: Tallahassee,
Publication Date: 1970
 Record Information
Bibliographic ID: UF00082727
Volume ID: VID00002
Source Institution: University of Florida
Holding Location: University of Florida
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.

Table of Contents
    Front Cover
        Front Cover
    Title Page
        Title Page 1
        Title Page 2
    Foreword
        Page i
        Page ii
    Front Matter
        Page iii
    Table of Contents
        Page iv
    Members of the state executive council
        Page v
        Page vi
        Page vii
        Page viii
    Home economics personnel in secondary programs
        Page 1
        Page 2
        Page 3
        Page 4
        Page 5
        Page 6
        Page 7
        Page 8
        Page 9
        Page 10
        Page 11
        Page 12
        Page 13
        Page 14
        Page 15
        Page 16
        Page 17
        Page 18
        Page 19
        Page 20
        Page 21
        Page 22
        Page 23
        Page 24
        Page 25
        Page 26
        Page 27
        Page 28
        Page 29
        Page 30
        Page 31
        Page 32
        Page 33
        Page 34
        Page 35
        Page 36
        Page 37
        Page 38
        Page 39
        Page 40
        Page 41
        Page 42
        Page 43
        Page 44
        Page 45
        Page 46
        Page 47
        Page 48
        Page 49
        Page 50
        Page 51
        Page 52
        Page 53
        Page 54
        Page 55
        Page 56
        Page 57
        Page 58
        Page 59
        Page 60
        Page 61
        Page 62
        Page 63
        Page 64
    Home economics personnel in junior college programs
        Page 65
        Page 66
    Home economics personnel in adult programs
        Page 67
        Page 68
        Page 69
        Page 70
        Page 71
    Back Cover
        Page 72
        Page 73
Full Text
BULLETIN 75C-8
JANUARY, 1970


PERSONNEL

DIRECTORY


FOR


HOME ECONOMICS


EDUCATION


STATE OF FLORIDA
DEPARTMENT OF EDUCATION
Tallahassee, Florida
FLOYD T. CHRISTIAN, Commissioner


'1L4






BULLETIN 75C-8
JANUARY, 1970


PERSONNEL

DIRECTORY

FOR

HOME ECONOMICS

EDUCATION


DIVISION OF VOCATIONAL,
TECHNICAL, AND ADULT EDUCATION

CARL W. PROEHL, DIRECTOR
HOME ECONOMICS
EDUCATION SECTION

ALLIE E. FERGUSON
ACTING PROGRAM ADMINISTRATOR









P43 L~ =
7107~9 -






















FORWARD


The 1969-70 Personnel Directory for Home Economics Education is a comprehen-
S sive listing of Home Economics Education State Supervisory personnel and
supervisors and teachers in secondary, adult, and college programs.

S This directory has been compiled by the Home Economics Section of the State
Department of Education and is available to county school officials, home
economics teachers, Department of Education personnel and business organiza-
>-, tions providing educational materials and assistance for the Home Economics
programs in Florida.
-<)
Copies of this directory are available on:request from the office of Miss
Allie Ferguson, Acting Program Administrator, Home Economics Education, Knott
Building, Department of Education, Tallahassee, Florida 32304












IMPORTANT


This directory is a combination of the former Personnel Directory for Home
Economics Education and Florida Future Homemakers Directory. All the previous
features of both are included except that it is organized entirely by counties
alphabetically rather than within FHA districts alphabetically.

An asterisk beside a teacher's name indicates that her school has an FHA
chapter for the school year 1969-70 and the teacher indicated is the FHA chapter
adviser. Her companion teachers serve as FHA co-advisers. The number following
her name is the number of members affiliated from her chapter at the time of the
printing of this directory.


1969-70 FHA AFFILIATIONS AS OF DECEMBER 30, 1969



NUMBER NUMBER NUMBER NUMBER
DISTRICT CHAPTERS MEMBERS DISTRICT CHAPTERS MEMBERS

I 43 1,774 VI 36 1,204

II 27 907 VII 67 2,922

III 34 1,027 VIII 49 2,079

IV 26 777 IX 27 678

V 31 1,199 X 37 1,831



GRAND TOTAL 377 CHAPTERS 14,398 MEMBERS


-ii-









DEPARTMENT OF EDUCATION


Floyd T. Christian, Commissioner
Tallahassee, Florida

Division of Vocational, Technical and Adult Education


Carl W. Proehl, Director

HOME ECONOMICS EDUCATION SECTION


Allie E. Ferguson, Acting Program Administrator
Mrs. Jeanne Brinkley, Acting Assistant Program Administrator
Lucy Lang, Area Supervisor
Virginia Leslie, Area Supervisor
Pauline Willoughby, Area Supervisor
Francies Thomas, Consultant, Special Needs Group
Mrs. Kathleen Funderburk, Curriculum Consultant
Mrs. Jacquelin Prescott, Occupational Consultant
Mrs. Anne Rushing, Consultant, FHA

SUPERVISORS AND AREAS OF INSTRUCTION

AREA I Miss Virginia Leslie


Bay
Calhoun
Dixie
Escambia
Franklin


Gadsden
Gulf
Holmes
Jackson
Jefferson


Lafayette
Leon
Liberty
Madison
Okaloosa


Santa Rosa
Taylor
Wakulla
Walton
Washington


AREA II Miss Lucy Lang


Alachua
Baker
Bradford
Clay


Columbia
Duval
Gilchrist
Hamilton


Levy
Marion
Nassau
Putman


St. Johns
Suwannee
Union


AREA III Mrs. Jeanne Brinkley


Hernando
Lake
Orange


AREA IV Miss Pauline Willoughby

Charlotte Highlands
DeSoto Hillsborough
Hardee Lee

AREA V -


Osceola
Seminole
Sumter


Manatee
Pasco
Pinellas


Volusia


Polk
Sarasota


Monroe
Indian River
Okeechobee


Palm Beach
St. Lucie


Brevard
Citrus
Flagler


Broward
Collier
Dade


Glades
Hendry
Martin


-iii-

















TABLE OF CONTENTS

Section Page

I Home Economics Personnel in
Secondary Programs ............. 1-64

II Home Economics Personnel in
College Programs ............... 65-66

III Home Economics Personnel in
Adult Programs ................. 67-71


-iv-









MEMBERS OF THE STATE EXECUTIVE COUNCIL


Anne Floyd, President, 900 W. Washington Street, Monticello 32344;
Jefferson County High, Monticello 32344

Martha Tucker, President-Elect, 2800 Avenue Q, N.W., Winter Haven 33880;
Winter Haven High, Winter Haven 33880

Bette Van Trump, Vice President Program of Work, Box 13, Georgetown 32039;
Crescent City Jr-Sr., Crescent City 32012

Julie Melvin, Vice President of Projects, 1116 Heim Road, Mount Dora
32757; Mount Dora High, Mount Dora 32757

Davida Lofton, Vice President of Public Relations, 1370 N. Church Street,
Lake City 32055; Richardson High, Lake City 32055

Violet Bass, Vice President of Recreation, 1912 31st Avenue, E., Bradenton
33505; Southeast High, Bradenton 33505

Dolly Newman, Vice President of Degrees, Route 2, Box 235, Melbourne
32901; Melbourne High, Melbourne 32901

Rhonda Vaughn, Secretary, Route 4 Box 337, Plant City 33566; Pinecrest
High, Plant City 33547

Sherry Gale Johnston, Treasurer, 118 Markella Drive, Fort Walton Beach
32548; Choctahatchee High, Fort Walton Beach 32548

Sue E. Marshall, Historian, 1030 W. Tennessee Street, Tallahassee 32304
Florida High, Tallahassee 32306

Maria Martinez, Parliamentarian, 531 Bond Street, Clewiston 33440;
Clewiston High, Clewiston 33440



Karen Hill, National Committee Member, Route 1, Jasper 32052; Hamilton
County High, Jasper 32052


MEMBERS OF THE STATE ADVISORY BOARD

Miss Allie Ferguson, State Adviser, Home Economics Section, Department of
Education, Knott Building, Tallahassee 32304;
Telephone 599-5727

Miss Virginia Leslie, Area I Supervisor, Home Economics Section, Department
of Education, Knott Building, Tallahassee 32304;
Telephone 599-5831









Miss Lucy Lang, Area II Supervisor, Home Economics Section, Department of
Education, Knott Building, Tallahassee 32304;
Telephone 599-5831

Area III Supervisor, Home Economics Section, Department
of Education, Knott Building, Tallahassee 32304;
Telephone 599-5831

Miss Pauline Willoughby, Area IV Supervisor, P. 0. Box 4, Bartow 33830;
Telephone 533-3155

Area V Supervisor, Home Economics Section, Department of
Education, Knott Building, Tallahassee 32304;
Telephone 599-5831

Miss Francies Thomas, Consultant for Special Needs, Home Economics Section,
Department of Education, Knott Building, Tallahassee 32304;
Telephone 599-5706

Mrs. Anne Rushing, Consultant, FHA, Home Economics Section, Department of
Education, Knott Building, Tallahassee 32304;
Telephone 599-5831

Mrs. Winona Walker, District I Adviser, Baker High, Baker 32531

Mrs. Faye Grant, District II Adviser, Jefferson County High, Monticello 32344

Mrs. Jimmie Crews, District III Adviser, Hamilton County High, Jasper 32052

Mrs. Catherine Mullin, District IV Adviser, Gainesville High, Gainesville 32601

Mrs. Bobbie Clement, District V Adviser, Mount Dora High, Mount Dora 32757

Mrs. Louise Baxley, District VI Adviser, Glenridge Junior High,
Winter Park 32789

Mrs. Estelle Patchin, District VII Adviser, Lakeland Junior High, Lakeland 33801

Mrs. Louise Converse, District VIII Adviser, Venice Senior High, Venice 33595

Mrs. Edrie Maxwell, District IX Adviser, Leonard High, Lake Worth 33460

Mrs. Kathleen Alverson, District X Adviser, McArthur High, West Hollywood 33024

Dr. Joan Kelly, Teacher Educator, FSU, Tallahassee 32306

Mrs. Laurie Thrash, President, Home Economics Section, Florida Vocational
Association, Woodham High School, Pensacola 32504

Mrs. Mary Ray, President, Florida Home Economics Association, Ft. Lauderdale
33312


-vi-





FHA DISTRICT
March


0


REORGANIZATION
27, 1969


III


SSUPERVISORY AREAS
X FHA DISTRICTS VII2



4

THIS CHANGE GOES INTO EFFECT FOR V
THE SCHOOL YEAR 1969-70.

REORGANIZATION WAS APPROVED BY FHA
EXECUTIVE COUNCIL AND ADVISORY BOARD
IN OFFICIAL SESSION JANUARY 10-11, 1969,
IN JACKSONVILLE


Florida Association
Future Homemakers of America
HOMt ECONOMICS SECTION STATR DEPARTMENT OF EDUCATION TALLAHASSEE, FLORIDA 32304


VI
(D


IX

1a












FLORIDA COUNTIES
BY
DEPARTMENT OF EDUCATION AREAS (1-5) AND FHA DISTRICTS (I-X)


AREA 1
District I
Bay
Calhoun
Escambia
Gulf
Holmes
Jackson
Okaloos a
Santa Rosa
Walton
Washington


District II
Dixie
Franklin
Gadsden
Jefferson
Lafayette
Leon
Liberty
Madison
Taylor
Wakulla


AREA 2
District III
Baker
Bradford
Clay
Columbia
Duval
Hamilton
Nassau
St. Johns
Suwannee
Union


District IV
Alachua
Gilchrist
Levy
Marion
Putnam


AREA 3
District V
Citrus
Flagler
Hernando
Lake
Seminole
Sumter
Volusia





District VI
Brevard
Orange
Osceola


AREA 4
District VII
DeSoto
Hardee
Highlands
Hillsborough
Pasco
Polk






District VIII
Charlotte
Lee
Manatee
Pinellas
Sarasota


AREA 5
District IX
Glades
Hendry
Indian River
Martin
Okeechobee
Palm Beach
St. Lucie





District X
Broward
Collier
Dade
Monroe


VTAD
H. EC.
7/69









Section I

HOME ECONOMICS PERSONNEL IN SECONDARY PROGRAMS

ALACHUA COUNTY (County No. 01) Grades

W. S. Talbot, Superintendent of Public Instruction, 1817 East
University Avenue, Gainesville 32601

Henry C. Lunsford, Local Director of Vocational Education,
1817 East University Avenue, Gainesville 32601

Bishop Junior High, 1901 N.E. 9 Street, Gainesville 32601 7-9

Palmer, Martha (Mrs.)
*Stearnes, Ruth (Mrs.) 11

Gainesville High, 1900 N.W. 13 Street, Gainesville 32601 10-12

Elliott, Anna (Mrs.)
Godwin, Bronna (Mrs.)
*Hines, Bette (Mrs.) 17
Mullin, Catherine (Mrs.)
Porter, Elizabeth (Mrs.)

Hawthorne High, Hawthorne 32460 K-12

*Martin, Elizabeth (Mrs.) 34

Lincoln High, 1001 S.E. 12 Street, Gainesville 32061 9-12

Hightower, Eunice (Mrs.)
Holsey, Lillian
Williams, Lucille (Mrs.)

Mebane High, Alachua 32615 8-12

*Burgess, Marion 20
Cain, Ruby (Mrs.)

Newberry High, Newberry 32669 8-12

*Jones, Brenda (Mrs.) 38

Santa Fe High, R.F.D., Alachua 32615 8-12

*Cates, Evalena (Mrs.) -20
Frankenhauser, Donna (Mrs.)

Westwood Junior High, 3215 N.W. 15 Avenue, Gainesville 32601 9

Murphy, Ella Maude (Mrs.)
Rogers, Eloise (Mrs.)









BAKER COUNTY (County No. 02) Grades

Alan Harvey, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box
465, MacClenny 32063

Baker County High, MacClenny 32063 9-12

*Finley, Mary (Mrs.) 67
Godfrey, Margaret

Keller High, MacClenny 32063 7-12

*Lewis, Juanita (Mrs.) 20

BAY COUNTY (County No. 03)

Thomas C. Todd, Superintendent of Public Instruction, Drawer
820, Panama City 32401

Michael W. Zekas, Director, Adult and Vocational Education,
P. O. Box 666, Panama City 32401

Bay High, 1204 Harrison Avenue, Panama City 32401 10-12

Hill, Janice (Mrs.)
Logsdon, Hieatt (Mrs.)
Pijot, Betty (Mrs.)
Wilson, Oree (Mrs.)

Everitt Junior High, 608 School Avenue, Panama City 32401 7-9

Daniels, Nanie (Mrs.)
Gillespie, Alline
Rehberg, Reba (Mrs.)

Jinks Junior High, 11 Street, Panama City 32401 7-9

Allen, Jane (Mrs.)
Kelly, Sue (Mrs.)
*Logue, Ann (Mrs.) 77

Mowat Junior High, 1903 Highway 390, Lynn Haven 32444 7-9

*Adams, Quinta (Mrs.) 100
Gay, Mary Nell (Mrs.)
Phillips, Frans

Rosenwald High, 924 Bay Avenue, Panama City 32401 10-12

Mosely, Faye








Grades

Rutherford High, 1000 School Avenue, Panama City 32401 10-12

*McPherson, Carol 20
Mills, Judy
Wilkie, Normai

Tom P. Haney Vocational Technical School, Baldwin Road and
Highway 77, Panama City 32401

Hillman, Wilma (Mrs.)
Jackson, Sarah (Mrs.)
Segrest, Barbara (Mrs.)

BRADFORD COUNTY (County No. 04)

Thomas Casey, Jr., Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box
939, Starke 32901

L. T. Oglesby, Division of Vocational Education, 609 North Orange
Street, Starke 32091

Bradford High, Starke 32091 10-12

Gibson, L. H. (Mrs.)
Haas, Raymond (Mrs.)
Waldmire, J. R. (Mrs.)

Bradford-Union Vocational Technical Center, Starke 32091

Thomas, Johnnie (Mrs.)

BREVARD COUNTY (County No. 05)

Wayne H. White, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box 5,
Titusville 32780

Loyd Brown, Division of Vocational Education, 1260 South Florida
Avenue, Rockledge 32955

Central Junior High, 552 Ultcht Street, Eau Gallie 32935 9

*Bramblett, Bobbie (Mrs.) 63
Crabtree, Barbara (Mrs.)

Clearlake Junior High, 1225 Clearlake Road, Cocoa 32922 9

Free, Elinor (Mrs.)
*Seigler, Lucy (Mrs.) 42
Young, Carolyn (Mrs.)
Cocoa High, 220 Rockledge Avenue, Rockledge 32955 10-12
Brooks, Roberta (Mrs.)
Brothers, Bertha
.Matthews Maarianne Mrs}
*hook, Elaine (Mrs. 1


-3-








Grades

Cocoa Beach High, 1500 Minutemen Causeway, Cocoa Beach 32931 10-12

Armbruster, Bertha (Mrs.)

DeLaura Junior High, 300 Jackson Avenue, Satellite Beach 32935 9

*Merryman, Eileen (Mrs.) 34
Robinette, Laura (Mrs.)
Thomas, Ella (Mrs.)

Eau Gallie High, 1400 Stewart Road, Eau Gallie 32935 10-12

Butler, Sarah (Mrs.)
*Karpenter, Nancy (Mrs.) 13

Edgewood Junior High, 180 East Merritt Avenue, Merritt Island 32952 9

Elliott, Dorthea (Mrs.)
*Garvin, Mary (Mrs.) 12

Hoover Junior High, Washington Avenue, Indialantic 32901 9

Dixon, Kathleen (Mrs.)
*Hughes, Juanita (Mrs.) 32

Jackson Junior High, Knox-McRae Road, Titusville 32780 9

Bell, Nancy (Mrs.)
*Hundley, Shirley (Mrs.) 46

Jefferson Junior High, South Courtenay Pike, Merritt Island 32952 9

Derrick, Jerry (Mrs.)
*Mills, Salleann (Mrs.) 60

Johnson Junior High, Taylor Road, Eau Gallie 32935 9

Ellington, Ernestine (Mrs.)
Singleton, Delores (Mrs.)

Kennedy Junior High, South Friske Boulevard, Rockledge 32955 9

Greene, Mary (Mrs.)
Nall, Francis (Mrs.)

Madison Junior High, 3395 Dairy Road, Titusville 32780 9

Moore, Barbara
*Saurman, Ann 72






Grades

Melbourne High, 1051 Babcock Street, Melbourne 32901 10-12

*Hauger, Elizabeth (Mrs.) -20
Newman, Jackie (Mrs.)
O'Shaughnessy, Margaret (Mrs.)

Merritt Island High, 100 East Lucas Road, Merritt Island 32952 10-12

Carlton, Pamela
Webb, Mo (Mrs.)

Parkway Junior High, Park Avenue, Titusville 32780 9

*McCauley, Joan (Mrs.) 56
Rice, Joyce (Mrs.)

Roosevelt Junior High, 1400 Minutemen Causeway, Cocoa Beach 32931 9

Elmore, Sarah (Mrs.)
Farneti, Christine (Mrs.)

Satellite High, Scorpion Lane, Satellite Beach 32935 10-12

*Herbert, Patricia (Mrs.)- 10
Richey, Eleanor (Mrs.)

Southwest Junior High, South Babcock Street, Melbourne 32901 9

*Hulliung, Jean (Mrs.) 80
Peyraud, Dorothy (Mrs.)

Titusville High, South Washington Street, Titusville 32780 10-12

Eaton, Florence (Mrs.)
England, Patricia (Mrs.)
'Morris, Donna (Mrs.)- 25
Evans, Mildred

BROWARD COUNTY (County No. 06)

Ralph Staten, Interim Superintendent of Public Instruction, P. O. Box
8369, Ft. Lauderdale 33310
Mrs. Mary Ray, Supervisor, Secondary Home Economics, P. 0. Box'8369,
Ft. Lauderdale 33310
Mrs. Gladys Hutchinson, Supervisor, Adult Home Economics, P. O. Box
8369, Ft. Lauderdale 33310
Mrs. Evelyn Lewis, Assistant Supervisor,. Adult Home Economics, P. 0.
Box 8369, Ft. Lauderdale 33310
Lawrence E. Paige, Local Director of Vocational and Adult Education,
P. 0. Box 8369, Ft. Lauderdale 33310

Apollo Middle School, 6800 Arthur Street, Hollywood 33020 6-8

Ayer, Roberta (Mrs.)
Mizell, Barbara

Attucks Middle School, 3500 North 22 Avenue, Hollywood 33020 7-9
Holmes, Minnie (Mrs.) -5-









Grades

Blanche Ely High, 801 N.W. 10 Street, Pompano Beach 33060 7-12

Cooper, Cherian (Mrs.)
*Dennis, Susan 50
Douglas, Tommie (Mrs.)
Schultz, Eula (Mrs.)

Deerfield Beach Middle School, 720 Robinson Street, Deerfield
Beach 33441 7-9

Childers, Ramona
*Griffith, Lynda 63

Dillard High, 2501 N.W. 11 Street, Ft. Lauderdale 33311 9-12

Hamm, Parthenia (Mrs.)
*Harris, Ruth 28
McGriff, Rosa
Murphy, Allegra (Mrs.)

Driftwood Middle School, 2751 N.W. 70 Way, Hollywood 33024 7-9

Galbraith, Judy (Mrs.)
Humphries, Sally (Mrs.)
*Kelly, Virginia 171

Everglades Middle School, 2400 N.W. 26 Street, Ft. Lauderdale 33311 7-8

Coleman, Barbara (Mrs.)
Gardener, Inez (Mrs.)
Thomas, Altamease (Mrs.)

Ft. Lauderdale High, 1600 N.E. 4 Avenue, Ft. Lauderdale 33305 10-12

Ferrell, Dorothy (Mrs.)
Johnston, Josephine
Swafford, Bettye

Hallandale Middle, 1000 S.W. 3 Street, Hallandale 33009 7-9

*Farnsworth, Cynthia (Mrs.)- 44
Steward, Lucile (Mrs.)

Hollywood Hills High, 5400 Stirling Road, Hollywood 33021 10-12

*Browning, Jean (Mrs.) 15
Keitzer, Carla
Majoli, Cynthia (Mrs.)
Smith, Diane (Mrs.)
Zarcadoolas, Harry (Mr.)






Guides

Lanier Middle School, 1050 N.W. 7 Court, Hallandale 33009 7-9

Franklin, Jacquelyn
*Johnson, Alice 10

Lauderdale Lakes Middle School, 3911 N.W. 30 Avenue, Lauderdale 6-8
Lakes 33301

Ingalls, Kathy
Smith, Lou

Lauderhill Middle School, 1450 S.W. 41 Court, Ft. Lauderdale 33315 6-8

Fuller, Cheryl
Nalley, Barbara

Margate Middle School, 500 N.W. 65 Avenue, Margate 33063 7-9

Christopher, Ellen (Mrs.)
*Roberts, Sally (Mrs.) 97

McArthur High, 6501 Hollywood Boulevard, Hollywood 33024 10-12

Alverson, Kathleen (Mrs.)
*Bach, Margaret (Mrs.) 83
Ford, Janet (Mrs.)
Kelley, Sandra (Mrs.)
Norris, Grace (Mrs.)

McNicol Middle School, 1411 South 28 Avenue, Hollywood 33020 7-9

Noyes, Sandee (Mrs.)
*Vasche, Lois (Mrs.)- 61

New River Middle School, 3100 Riverland Road, Ft. Lauderdale 33312 7-9

Groleau, Mary C. (Mrs.)
Jones, Iva Mae (Mrs.)
*Kennedy, Carolyn (Mrs.) 35

Northeast High, 700 N.E. 56 Street, Ft. Lauderdale 33314 9-12

Arch, Susan (Mrs.)
Beaty, Dorothy
*Lonbard, Anne (Mrs.) 50
Sands, Cheryl (Mrs.)
Vercellino, Julia








Grades

Nova High, 3600 S.W. 70 Avenue, Ft. Lauderdale 33314 7-12

*Christman, Christine 63
Darnell, Linda
Houtcooper, Melva (Mrs.)
Oglesby, Linda

Olsen Middle, 1301 S.E. 2 Avenue, Dania 33004 7-9

*Bailey, Alice (Mrs.) 17
Wertz, Helen (Mrs.)

Parkway Middle, 3600 N.W. 5 Court, Ft. Lauderdale 33311 7-9

*Evans, Kathryn -60
Roberts, Marilyn (Mrs.)

Perry Middle School, 3400 S.W. 69 Avenue, West Hollywood 33023 7-9

*Herlovich, Betty (Mrs.) 134
McNamara, Ann
Walburn, Nancy

Plantation Middle School, 1450 S.W. 41 Court, Ft. Lauderdale 33315 6-8

Kreider, Susan (Mrs.)
Tamburro, Marian

Plantation High, 6901 N.W. 16 Street, Plantation 33313 9-12

Foggin, Diane
*Johnson, Karen (Mrs.)- 55
Lefferts, Roselle (Mrs.)
Tankovich, Frances
Williams, Jeanne (Mrs.)

Pompano Beach Middle School, 10 N.E. 6 Street, Pompano Beach 33060 7-9

Dykstra, Betty Jo (Mrs.)
Kralich, JoAnne
*Stricklin, Gene (Mrs.) 120

Pompano Beach High, 1406 N.E. 6 Street, Pompano Beach 33060 10-12

Anderson, Jeanne (Mrs.)
Clark, Marty (Mrs.)
Efferth, Phyllis (Mrs.)
*Provencal, Carmel (Mrs.)- 10
Tvarock, Donna (Mrs.)







Grades

Rickards Middle School, 5500 N.E. 6 Avenue, Ft. Lauderdale 33308 6-8

Henderson, Tascile
Powel~on, Dorthes (Mrs.)

Rogers Middle, 700 S.W. 26 Street, Ft. Lauderdale 33315 7-9

*Thomas, Myral (Mrs.) 100
Wrubel, Gwendolyn (Mrs.)

South Broward High, 1901 North Federal Highway, Hollywood 33020 10-12

McAllister, Priscilla
McCombs, Janie (Mrs.)

Stranahan High, 1800 S.W. 5 Place, Ft. Lauderdale 33312 10-12

Barnes, Valerie
Boyd, Billie (Mrs.)
Parker, Margaret
Readey, Alice (Mrs.)

Sunrise Middle School, 1750 N.E. 14 Street, Ft. Lauderdale 33304 7-9

Elliott, Marjorie (Mrs.)
*Garris, Jan (Mrs.) 188
Lee, Joyce

CALHOUN COUNTY (County No. 07)

Howard Johnson, Superintendent of Public Instruction, 314 Central
Avenue, Blountstown 32424

Blountstown High, 614 North Main Street, Blountstown 32422 9-12

Dunn, James (Mrs.)
Gaskin, Harold L. (Mrs.)
Palm, Louise E. (Mrs.)

Altha School, Altha 22421 K-12

Rackley, Rudolph (Mrs.)

CHARLOTTE COUNTY (County No. 08)

James W. Longstreth, Superintendent of Public Instruction, School
Administration Building, 1016 Education Avenue, Punta Gorda 33950
Grady T. Lakey, Division of Vocational, Technical and Adult Education,
1016 Education Avenue, Punta Gorda 33950


-9-








Grades

Charlotte Junior Senior High, 1300 Cooper Street, Punta Gorda
33950 7-12

*Monson, Norma (Mrs.) 10 (senior high)
*Murrell,,Jo Ann (Mrs.)- 29 (junior high)
Webb, Eleanor (Mrs.)

CITRUS COUNTY (County No. 09)

Roger Weaver, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 38,
Inverness 32650

Citrus High, 601 West Main Street, Inverness 32650 10-12

Corbin, K. L. (Mrs.)

Citrus Middle, 601 West Main Street, Inverness 32650 7-8

Swain, D. M. (Mrs.)

Crystal River High, 1205 N.E. 8 Avenue, Crystal River 32629 9-12

*Nevins, W. T. (Mrs.) 20

Crystal River Middle School, 344 N.E. Crystal Street, Crystal
River 32629 7-9

*Bowen, Cornelia 18

CLAY COUNTY (County No. 10)

Jesse P. Tynes, Superintendent of Public Instruction, Box 488,
Green Cove Springs 32043

Clay Junior-Senior High, Green Cove Springs 32043 9-12

*McBee, Eloise 20
Schoenfeld, Ruby (Mrs.)

Keystone Heights, Keystone Heights 32656 8-12

*Walker, Reita (Mrs.) 45

Orange Park Senior High, Orange Park 32073 9-12

Moyer, Jean R. (Mrs.)
Wiggins, Lynda

Orange Park Junior High, Orange Park 32073 9-10

Mosely, Peggy (Mrs.)


-10-








COLLIER COUNTY (County No. 11) Grades

John A. Murphy, Superintendent of Public Instruction, Collier
County Courthouse, Naples 33940

East Naples Middle School, Estey Road, Naples 33940 6-8

Sterling, Vera (Mrs.)

Everglades High, Everglades 33929 6-12

*Woodward, Glenellen (Mrs.) 10

Gulfview Middle School, 709 3 Avenue, South, Naples 33940 6-8

Chema, Laverne (Mrs.)

Immokalee High, Immokalee 33939 9-12

*Barnard, Elsie (Mrs.)- 20

Immokalee Middle School, Immokalee 33939 6-8

Fischer, Mildred (Mrs.)

Naples High, 1100 22 Avenue, North, Naples 33940 9-12

Carney, Charlotte (Mrs.)
Gillings, Mary Louise
Haralson, Teresa (Mrs.)

COLUMBIA COUNTY (County No. 12)

Silas Pitman, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box
1148, Lake City 32055
Mrs. Rose Bud McColskey, Director of Vocational Education,
P. 0. Box 1148, Lake City 32055

Columbia High, P. 0. Box 1059, Lake City 32055 10-12

*Ring, Louise K. (Mrs.) 22

Lake City Junior High, P. O. Box 1178, Lake City 32055 9

*Duke, Phyllis H. (Mrs.)- 85
Huddleston, Evelyn

Richardson High, North Marion Street, Lake City 32055 7-12

Clark, Patricia M. (Mrs.)
*Jenkins, Elzina L. (Mrs.)- 30
Levy, Celestine C. (Mrs.)


-11-








DADE COUNTY (County No. 13) Grades

E. L. Whigham, Superintendent of Public Instruction, 1410 N.E.
2 Avenue, Miami 33132
Mrs. Martha Lee LaCroix, Supervisor of Home Economics, 1410
N.E 2 Avenue, Miami 33132
Lowell B. Selby, Assistant Superintendent, 1410 N.E. 2 Avenue,
Miami 33132
Phil W. Seagren, Director of Vocational Education, Lindsey
Hopkins Education Center, 1410 N.E. 2 Avenue, Miami 33132
Mrs. Maude Reid, Supervisor of Programs for Adults, 1410 N.E.
2 Avenue, Miami 33132
Mrs. Alice Watkins, Coordinator of Home Economics, 1410 N.E.
2 Avenue, Miami 33132
Mrs. Emily Warren, Coordinator of Home Economics, 1410 N.E.
2 Avenue, Miami 33132

Allapattah Junior High, 1331 N.W. 46 Street, Allapattah 33127 6-9

*Graham, Dorothy (Mrs.) 20
Saunders, Iola (Mrs.)

Brownsville Junior High, 4899 N.W. 24 Avenue, Brownsville 33142 7-9

Evans, Hattie (Mrs.)
James, Geneva (Mrs.)

Carol City Junior High, 4375 N.W. 173 Drive, Opa Locka 33054 7-9

Dutch, Jean (Mrs.)
Estrada, Rosa
Goral, Marge (Mrs.)

Carver, G. W., Junior High, 4901 Lincoln Drive, Coconut Grove 33133 6-9

Collie, Geneva (Mrs.)

Citrus Grove Junior High, 2121 N.W. 5 Street, Citrus Grove 33125 7-9

Coleman, Chloe (Mrs.)

Cope Center, 1749 N.W. 54 Street, Miami 33142 6-12

Dawkins, Nancy (Mrs.)

Coral Gables Senior High, 105 Minorca Avenue, Coral Gables 33134 10-12

Cleveland, Marguerite (Mrs.)
Faith, Natalie (Mrs.)

Cutler Ridge Junior High, 20210 Coral Sea Road, Cutler Ridge 33157 7-9

Lemon, Vera (Mrs.)
Soldinger, Phyllis (Mrs.)


-12-








Grades

Dorsey Junior High, 7100 N.W. 17 Avenue, Dorsey 33147 7-9

Francis, Susie (Mrs.)
Perry, Theresa (Mrs.)

Drew, Charles R., Junior High, 1775 N.W. 60 Street, Brownsville 33142 6-9

Ervin, Gussie (Mrs.)
Minnis, Rosemary (Mrs.)

Filer, Henry H., Junior High, 531 West 29 Street, Hialiah 33012 7-9

Covone, Betty (Mrs.)
Rojas, Ilia (Mrs.)

Fisher, Ida M., Junior High, 1420 Drexel Avenue, Miami Beach 33139 7-9

Benson, Pauline (Mrs.)

Glades Junior High, 9451 S.W. 64 Street, Glades 33143 7-9

Deeds, Bernice (Mrs.)
Parkin, Rosetta (Mrs.)

Hialeah Junior High, 6028 East 7 Avenue, Hialeah 33012 7-9

Goldner, Miriam (Mrs.)
Kaspert, Joanne (Mrs.)

Hialeah Senior High, 251 East 47 Street, Hialeah 33012 9-12

Fichter, Ruth (Mrs.)
&ones, Clara (Mrs.) 17
Prestage, Margaret (Mrs.)

Homestead Junior High, 650 N.W. 2 Avenue, Homestead 33030 7-9

Hadley, Lorry
Owens, Jo-Ellen

Jefferson, Thomas, Junior High, 525 N.W. 147 Street, Miami 33168 7-9

Callahan, Mildred (Mrs.)
Jones, Nancy (Mrs.)

Kennedy, John F., Junior High, 1075 N.E. 167 Street, North Miami 33162 7-9

Hancock, Margaret (Mrs.)
O'Brien, Elizabeth (Mrs.)
Pierce, Helen (Mrs.)


-13-








Grades

Kinloch Park Junior High, 4340 N.W. 3 Street, Kinloch Park 33126 7-9

Barber, Jean (Mrs.)
McWhorter, Mary (Mrs.)

Lee, Robert E., Junior High, 3100 N.W. 5 Avenue, Miami 33127 7-9

Adams, Naomi (Mrs.)
Todd, Alice (Mrs.)

Madison Junior High, 3400 N.W. 87 Street, Miami 33147 7-9

Mason, Betty
Tomson, Esabel (Mrs.)

Mann, Horace, Junior High, 8950 N.W. 2 Avenue, Miami 33150 7-9

McGill, Ann
Wirchainski, Evelyn (Mrs.)

Mays Junior High, 11700 Hainlin Mill Drive, Goulds 33170 7-9

DeVeaux, Areba (Mrs.)
Ricketts, Patricia (Mrs.)
Wright, Dorothy (Mrs.)

Merritt, Ada, Junior High, 660 S.W. 3 Street, Miami 33136 7-9

Ransing, Anne (Mrs.)

Miami Beach Senior High, 2231 Prarie Avenue, Miami Beach 33139 10-12

Johnson, Celia (Mrs.)
Moore, Ovella (Mrs.)

Miami Carol City Senior High, 3422 N.W. 187 Street, Carol City
33054 10-12

Aikens, Grace (Mrs.)
Bowen, Mary
Hiles, Dorothy (Mrs.)
Hope, Mary
Johnston, Lisa (Mrs.)
Martin, Elizabeth (Mrs.)

Miami Central Senior High, 1781 N.W. 95 Street, Miami 33147 10-12

McCall, Charlotte
Sevillian, Geneva (Mrs.)


-14-








Grades

Miami Coral Park Senior High, 8865 S.W. 16 Street, Miami 33165 10-12

Bassie, Jacquelin (Mrs.)
Hamilton, Andrea (Mrs.)
Nelson, Joyce (Mrs.)
O'Brien, Frances (Mrs.)

Miami Edison Middle School, 6101 N.W. 2 Avenue, Miami 33127 6-8

Carithers, Lila (Mrs.)
Prior, Alice (Mrs.)

Miami Edison Senior High, 6101 N.W. 2 Avenue, Miami 33127 9-12

Johnson, Laraine
Savares, Leola (Mrs.)
Williams, Johnnie (Mrs.)

Miami Jackson Senior High, 1751 N.W. 36 Street, Miami 33142 10-12

Ahrens, Thea (Mrs.)
Coleman, Viva (Mrs.)
Forbes, Bessie (Mrs.)
Pope, Alwillie (Mrs.)
Young, Willa (Mrs.)

Miami Killian Senior High, 10655 S.W. 97 Avenue, Miami 33156 9-12

Callahan, Cecelia
Fisher, Linda (Mrs.)
Hein, Margaret (Mrs.)
*LeMaster, Betty (Mrs.)- 50
Smith, Adele (Mrs.)

Miami Norland Senior High, 1050 N.W. 195 Street, Miami 33169 10-12

Griffin, Janice
Harrell, Joyce (Mrs.)
*Hayes, Mae (Mrs.) 10
Miller, Ruby (Mrs.)
Trull, Mary (Mrs.)

Miami Northwestern Senior High, 7007 N.W. 12 Avenue, Miami 33150 10-12

Fayson, Dorothye (Mrs.)
Reed, Mattie (Mrs.)
Scavella, Edwina

Miami Palmetto Senior High, 7460 S.W. 118 Street, Miami 33156 10-12

Palmisano, Geraldine (Mrs.)
Smith, Eugenia (Mrs.)
Winters, Ann
*Zook, Jean (Mrs.)- 68


-15-








Grades

Miami Senior High, 2450 S.W. 1 Street, Miami 33135 ..10-12

Clark, Eugenia (Mrs.)
*Davis, Ann (Mrs.) 35
Davis, Martha
Gore, Martha
McCall, Ramona (Mrs.)

Miami Springs Junior High, 150 South Royal Poinciana Boulevard,
Miami Springs 33166 7-9

Flecker, Ann
Williams, Donna

Miami Springs Senior High, 751 Dove Avenue, Miami Springs 33166 10-12

Kane, Catherine (Mrs.)
Miller, Pamela (Mrs.)
*Reed, Gail (Mrs.) 10

Nautilus Junior High, 4301 North Michigan Avenue, Miami Beach 33142 7-9

Stock, Eileen (Mrs.)
Turner, Doris (Mrs.)

Norland Junior High, 1235 N.W. 192 Terrace, Miami 33169 7-9

Hunt, Francine (Mrs.)
Lee, Anna (Mrs.)

North Dade Junior High, 1840 N.W. 157 Street, Opa Locka 33054 7-9

Haley, Inez (Mrs.)
*Ingraham, Ethel (Mrs.) 10

North Miami Junior High, 13105 N.E. 7 Avenue, Miami 33161 7-9

Morton, Nancy (Mrs.)
Pawley, Shirley (Mrs.)

North Miami Senior High, 800 N.E. 137 Street, Miami 33161 10-12

Cox, Judith (Mrs.)
Evans, Blondeva
*Taylor, Gwendolyn (Mrs.)- 10

Palmetto Junior High, 7351 S.W. 128 Street, South Miami 33156 7-9

Calhoun, Linda (Mrs.)
Vick, Mary Jo (Mrs.)










Grades

Palm Springs Junior High, 1025 West 56 Place, Hialeah 33012 7-9

Bischoff, Barbara (Mrs.)
Jacobson, Carol (Mrs.)
Martin, Emily (Mrs.)
McAllister, Marcia

Parkway Junior High, 2349 N.W. 175 Street, Opa Locka 33169 7-9

Morgan, Nancy (Mrs.)
Ostrom, Kay (Mrs.)
Williams, Bernice (Mrs.)

Ponce de Leon Junior High, 5801 Augusto, Coral Gables 33146 7-9

Halloran, Patricia (Mrs.)
Smith, Margaret (Mrs.)

Redland Junior High, Route 1, Box 378, Homestead 33030 7-9

Wyatt, Agnes (Mrs.)

Richmond Heights Junior High, 16929 S.W. 104 Avenue, Richmond Heights
33157 6-9

Brown, Beverly
Johnson, Carolyn

Riviera Junior High, 10301 S.W. 48 Street, Miami 33165 7-9

Lane, Marjane (Mrs.)
Venning, Lois
Wilder, Essie (Mrs.)

Rockway Junior High, 9393 S.W. 29 Terrace, Miami 33165 7-9

Hildreth, Isabelle (Mrs.)
Madison, Yvonne (Mrs.)
Pierce, Jean (Mrs.)

Shenandoah Junior High, 1950 S.W. 19 Street, Miami 33145 7-9

Morris, Harriet (Mrs.)
Russell, Audrey (Mrs.)

Silver Oaks School, 2609 S.W. 25 Avenue, Miami 33133 1-12

Sims, Leadie (Mrs.)


-17-










Grades

South Dade Senior High, 28401 S.W. 167 Avenue, Homestead
33030 10-12

*Cowart, Cortez (Mrs.)- 20
Crabtree, Ada (Mrs.)
Munroe, Judith

South Miami Junior High, 6750 S.W. 60 Street, Miami 33143 7-9

Fletcher, Lois (Mrs.)
Lee, Susie (Mrs.)

Southwest Miami Senior High, 8855 S.W. 50 Terrace, Southwest
Miami 33155 10-12

Austin, Elizabeth
Bootes, Ruth (Mrs.)
*Knesel, Dolores (Mrs.)- 21

Washington, Booker T., Junior High, 1200 N.W. 6 Avenue, Miami
33163 7-9

Harris, Annabella
Harris, Dorothy (Mrs.)

West Miami Junior High, 7525 S.W. 24 Street, Miami 33155 7-9

Freeman, Julia (Mrs.)
Kiser, Marolyn
Westman, Carolyn (Mrs.)

Westview Junior High, 1901 N.W. 127 Street, Miami 33167 7-9

Baremore, Dorothy (Mrs.)
Gibbons, Linda


DESOTO COUNTY (County No. 14)

Charles 0. Weaver, Superintendent of Public Instruction, Box 111,
Arcadia 33821

Desoto High School, Box 820, Arcadia 33821

Campbell, D. H. (Mrs.) 50
Mayo, N. O. (Mrs.)








DIXIE COUNTY (County No. 15) Grades

H.F. Jones, Superintendent of Public Instruction, Box "G",
Cross City 32628

Dixie County High, Cross City 32628 6-12

*Seal, Mary Kathryn 39

DUVAL COUNTY (County No. 16)

Cecil Hardesty, Superintendent of Public Instruction, 508 Duval
County Courthouse, Jacksonville 32202
David A. Brown, Director of Vocational Technical Education, 1011
Gilmore Street, Jacksonville 32204
Mrs. Margaret Long, Supervisor of Home Economics, 605 Ocean Street,
Jacksonville

Alfred I. duPont Junior High, 2710 duPont Avenue, Jacksonville 32217 7-9

Buttner, Gail (Mrs.)
Noles, Clara (Mrs.)

Andrew Jackson Senior High, 3816 Main Street, Jacksonville 32206 10-12

Cooper, Sharon (Mrs.)
Hacker, Mary L. (Mrs.)
Nichols, Eleanor R. (Mrs.)
*Petry, Mary W. (Mrs.)- 12
Williams, Ola G. (Mrs.)

Arlington Junior High, 8141 Lone Star Road, Jacksonville 32211 7-9

Ogier, Marion 0.
Yates, Kathleen F. (Mrs.)

Baldwin Junior-Senior High, Mill Street and Palm Avenue, Baldwin 32003 7-12

*Shipman, Ruth H. (Mrs.)- 36

Darnell-Cookman Junior High, 1701 Davis Street, Jacksonville 32209 7-9

Cave, Florida R. (Mrs.)
Genwright, Zenobia F. (Mrs.)
Glover, Gertrude

Englewood Senior High, 4412 Barnes Road, Jacksonville 32207 10-12

*Berlin, Jean W. (Mrs.)- 80
Markham, Emily D. (Mrs.)
Moore, Brenda W. (Mrs.)
Taylor, Mary M. (Mrs.)


-19-








Grades

Eugene Butler Junior-Senior High, 900 Acorn Street,
Jacksonville 32209 7-12

Akery, Wildred (Mrs.)
Britton, Tamer L.
*Morgan, Emma (Mrs.) 27

Fletcher Junior High, 2000 North 3-. Street, Jacksonville
Beach 32050 7-9

Burke, Leslie (Mrs.)
Case, Doris B. (Mrs.)
Hutchinson, Elsie (Mrs.)

Fletcher Senior High, 700 Seagate Avenue, Neptune Beach 32050 9-12

Bastain, Muriel (Mrs.)
Stewart, Zeta M. (Mrs.)
Sweetland, Doris (Mrs.)

Highlands Junior High, 10913 Pine Estates Road, East,
Jacksonville 32218 7-9

Culpepper, Barbara (Mrs.)
West, Virginia Z. (Mrs.)

James W. Johnson Junior High, 1840 West Ninth Street,
Jacksonville .32209 7-9

Bruton, Mozelle C.
*Green, Willa Mae (Mrs.) 10
Robinson, Barbara J.

J.E.B. Stuart Junior High, 4815 Wesconnett Boulevard,
Jacksonville 32210 7-9

Childress, Carolyn (Mrs.)
Kaempfer, Mildred (Mrs.)

Jefferson Davis Junior High, 7050 Melvin Road, Jacksonville 32210 7-9

*Montgomery, Wanda (Mrs.) 20
Phillips, Ruth C. (Mrs.)

John Gorrie Junior High, 2525 College Street, Jacksonville 32204 7-9

Lewis, Geraldine (Mrs.)
Warner, Mildred (Mrs.)

Joseph Stillwell Junior High, 7840 Burma Road, Jacksonville 32205 7-9

Darsey, Kema (Mrs.)
Cooper, Rebecca (Mrs.)
Leslie, Bonnie A.


-20-










Grades

Kirby Smith Junior High, 2034 Hubbard Street, Jacksonville 32206 7-9

Cornelius, Eunice (Mrs.)
*Elijah, Carolyn A. (Mrs.) 10
White, Rose W. (Mrs.)

Lake Shore Junior High, 2519 Bayview Avenue, Jacksonville 32210 7-9

Kojima, Linda F. (Mrs.)
Raymer, Ruby L. (Mrs.)

Landon Junior High, 1831 Thacker Avenue, Jacksonville 32207 7-9

Bacon, Winnie (Mrs.)
Brown, Darlene A.
Gooding, Jean E.

Mathew W. Gilbert Junior-Senior High, 1424 Franklin Street,
Jacksonville 32206 7-12

*Martin, Rebecca L. (Mrs.) 10
Smith, Rosa Lee S. (Mrs.)
Word, Erma G. (Mrs.)

Nathan B. Forrest Senior High, 5530 Firestone Boulevard,
Jacksonville 32210 10-12

*Hawkins, Ann D. (Mrs.)- 20
Mitchell, Ina Mae M. (Mrs.)
Webb, Myrtle D. (Mrs.)

New Stanton Senior High, 1149 West 13 Street, Jacksonville 32209 10-12

Folson, Sarah H. (Mrs.)
Jenkins, Adelaide L. (Mrs.)
*Mitchell, Mary B. (Mrs.)- 25
Snyder, Georgia B. (Mrs.)

Northwestern Junior High, 2100 West 5 Street, Jacksonville 32209 7-9

Johnson, Albertha (Mrs.)
McFarlin, Thomasina F. (Mrs.)

Oceanway Junior High 43 Florida Avenue, Oceanway 32218 7-9

Podein, Frances (Mrs.)

Paxon Junior High, 3276 West Fifth Street, Jacksonville 32205 7-9

Boris, Virginia R. (Mrs.)
Speed, Lydia R. (Mrs.)


-21-








Grades

Paxon Senior High, 3239 West Fifth Street, Jacksonville 32205 10-12

Mihalik, Patricia (Mrs.)
Miles, Joyce B. (Mrs.)
Moore, Luena
*Myers, Betty D. (Mrs.) 26

Ribault Junior High, 3610 Ribault .Scenic Drive, Jacksonville 32208 7-9

Holland, Clora H. (Mrs.)
Peterson, Susan Y. (Mrs.)

Ribault Senior High, 3701 Winton Drive, Jacksonville 32208 9-12

Allen, Evelyn S. (Mrs.)
*Chambers, Marcy S. (Mrs.) 41
Walker, Irene R.

Robert E. Lee Senior High, 1200 South McDuff Avenue, Jacksonville
32205 10-12

Moreland, Catherine S. (Mrs.)
O'Quinn, Margaret E.
Walker, Vera W. (Mrs.)

Samuel W. Wolfson Senior High, 7000 Powers Avenue, Jacksonville
32217 10-12

Hester, Ellafair M. (Mrs.)
Galven, Jean H. (Mrs.)
Wallace, Patricia M. (Mrs.)
Rancour, Margaret B. (Mrs.)

Southside Junior High, 2948 Knights Lane, East, Jacksonville 32216 7-9

Turner, Vincent E. (Mrs.)
Williams, Eleanor M. (Mrs.)

Stanton Vocational High, 521 West Ashley Street, Jacksonville
32202 10-12

Levy, Sandra E.

Technical Senior High, 129 King Street, Jacksonville 32204 10-12

Parley, Bertie Joe (Mrs.)

Terry Parker Senior High, 7301 Parker School Road, Jacksonville
32211 10-12

Cash, Audrey S. (Mrs.)
Gallagher, Carol A.
Hart, Helen M. (Mrs.)
*Mason, Valeria S. (Mrs.)- 81
Paysinger, Frances K. (Mrs.)
Struthers, Kathryn M.
-22-








Grades

William Raines Senior High, 3663 Clarkson Avenue, Jacksonville 32209 9-12

Allen, Alveta S. (Mrs.)
*DeVoux, Mamie C. (Mrs.) 13
Pierce, Susye M. (Mrs.)
Walton, Margaret N. (Mrs.)

Fort Caroline Junior High, 3787 University Club Boulevard,
Jacksonville 32211 7-9

Brim, Kay F. (Mrs.)
Varn, Barbara (Mrs.)

ESCAMBIA COUNTY (County No. 17)

J. E. Hall, Superintendent of Public Instruction, P.O. Box 1470,
Pensacola 32502
E. G. Holly, Director of Vocational Education, P.O. Box 1470,
Pensacola 32502
Katie Barrineau, Supervisor of Home Economics, P.O. Box 1470,
Pensacola 32502

Beggs Educational Center, Pensacola 32504 7-12

Beaton, Doris (Mrs.)
Shelby, Mamie (Mrs.)

Bellview Middle School, Route 8, Box 929, Pensacola 32506 6-8

Burt, Rebecca
McLean, Arwena (Mrs.)

Blount Middle School, 113 North "C" Street, Pensacola 32501 6-8

Brown, Gladys (Mrs.)
Ruffin, Sylvia

Brentwood Middle School, 201 East Hancock Lane, Pensacola 32503 6-8

Adams, Bertha (Mrs.)
Daffron, Carolyn

Brownsville Middle School, 1800 North Kirk Street, Pensacola 32505 6-8

Brown, Sandra
Martin, Billie (Mrs.)
Simmons, Jimmie (Mrs.)

Carver Middle School, P.O. Drawer 207, Century 32535 6-8

Alford, Mae (Mrs.)


-23-








Grades

Century High School, Drawer 187, Century 32535 9-12

'Millson, Marie (Mrs.) 19

Clubbs Middle School, 1310 North 12 Avenue, Pensacola 32503 6-8

Oglesby, Marilyn
Still, Ouida (Mrs.)

Escambia High School, 1310 North 65 Avenue, Pensacola 32506 9-12

Blews, Ruby (Mrs.)
Cotten, Dona (Mrs.)
MacGill, Laurie
Marks, Joyce (Mrs.)
McDowell, Vergnousteen (Mrs.)
*Wenner, Barbara (Mrs.) 36

Ferry Pass Middle School, 8455 Yancy Avenue, Pensacola 32504 6-8

Reece, Martha

Pensacola High School, "A" & Maxwell Streets, Pensacola 32501 9-12

Browning, Marjorie (Mrs.)
Jackson, Leah Ann
Pearson, Miriam (Mrs.)
*Peters, Charlotte- 35
Williams, Ella Louise (Mrs.)

Ransom Middle School, 648 Muscogee Road, Cantonment 32533 6-8

Bates, Mabel (Mrs.)

Tate High School, Box 68, Gonzales 32560 9-12

Dickson, Martha (Mrs.)
Hayes, Catherine (Mrs.)
Jennings, Kathleen (Mrs.)
McNealy, Annette (Mrs.)

Warrington Middle School, 750 Old Corry Road, Warrington 32507 6-8

Alexander, Bonnie Bess (Mrs.)
Tredway, Mimiva (Mrs.)

Washington Senior High, P.O. Box 1748, Pensacola 32502 9-12

*Dixon, Celestine (Mrs.) 10
Holdnak, Mildred (Mrs.)
Law, Doris (Mrs.)
Stagner, Linda (Mrs.)


-24-








Grades

Ernest Ward High, Walnut Hill Rural Station, Box 98, McDavid 32568 9-12

*Fancher, Mildred (Mrs.) 18

Wedgewood Middle School, 3420 Pinestead Road, Pensacola 32505 6-8

McKinney, Shirley (Mrs.)

Woodham High School, 150 East Hudson Drive, Pensacola 32503 9-12

Beasley, Nell (Mrs.)
Ensley, Magie (Mrs.)
Freeman, Sarah Anne (Mrs.)
Greunke, Judy (Mrs.)
Hinman, Magdalene (Mrs.)
*Thrash, Laurie (Mrs.) 17

Workman Middle High, 6299 Lanier Avenue, Pensacola 32504 6-8

Royals, Edith (Mrs.)
Seabrook, Doris (Mrs.)

FLAGLER COUNTY (County No. 18)

James 0. Craig, Superintendent of Public Instruction, P.O. Box 755,
Bunnell 32010

Bunnell High, P.O. Box 488, Bunnell 32010 K-12

*Crawford, Catherine E. 16

FRANKLIN COUNTY (County No. 19)

Curtis Mclean, Superintendent of Public Instruction, Drawer 70,
Apalachicola 32230

Carabelle High School, Carrabelle 32322 K-12

*Gregory, Mary P. 32

Chapman High School, Apalachicola 32320 1-12

McCaskill, Retha S. (Mrs.)
*Wefing, Phyllis S. (Mrs.)- 40

GADSDEN COUNTY (County No. 20)

M. D. Walker, Superintendent of Public Instruction, P.O. Box 818,
Quincy 32351


-25-








Grades

Carter-Parramore School, South Stewart Street, Quincy 32351 9-12

Caldwell, Wilbert (Mrs.)
Jones, Franklin (Mrs.)
Reed, Wesley (Mrs.)
*Smith, Alonza (Mrs.) -30

Chattahoochee High School, Drawer 7, Chattahoochee 32324 1-12

*Pickron, Julia (Mrs.) 10

Greensborough High. School, Box 38, Greensborough 32330 1-12

*Clark, Donald ( (Mrs.)- 30

Havana High School, Box 918, Havana 32333 1-12

*Ruff, Paul M. (Mrs.) 37

Northside High School, Box 607, Havana 32333 7-12

*Ferrell, Norma J.- 38
Zeigler, Henry (Mrs.)

Quincy Junior High School, West King Street, Quincy 32351 1-9

*Peacock, Wayne (Mrs.) 88

Shanks, J. A., High School, West King Street, Quincy 32351 10-12

*Brandon, Clarence (Mrs.) 13

GILCHRIST COUNTY (County No. 21)

Eli M. Read, Superintendent of Public Instruction, P.O. Box 1301,
Trenton 32693

Bell High School, P.O. Box 128, Bell 32619 8-12

*Henson, David (Mrs.) 21

Trenton High School, P.O. Box 7, Trenton 32693 8-12

*Fowler, Earleen 41

GLADES COUNTY (County No. 22)

L. E. Strope, Superintendent of Public Instruction, P.O. Box 458,
Moore Haven 33471

Moore Haven High School, P.O. Box 97, Moore Haven 33471 7-12

*Dean, Janie (Mrs.) 29


-26-








GULF COUNTY (County No. 23) Grades

R. Marion Craig, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 37,
Wewahitchka 32465

Port St. Joe High, Long Avenue, Port St. Joe 32456 7-12

*Carls, Rita (Mrs.) 10

Washington High School, Port St. Joe 32456 7-12

Cooper, Susie (Mrs.) 10

Wewahitchka High School, Wewahitchka 32465 7-12

Patterson, Mary Jo (Mrs.)- 10

HAMILTON COUNTY (County No. 24)

James L. Dunaway, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box 71,
Jasper 32052

Hamilton County High, P. O. Box 151, Jasper 32052 8-12

Bryant, F. B. (Mrs.)
Finley, W. E. (Mrs.)

J. R. E. Lee High, P. O. Box 206, Jasper 32052 7-12

Bryant, LaVarsield (Mrs.) 45

HARDEE COUNTY (County No. 25)

James G. Smith, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box 757,
Wauchula 33873

Hardee Junior High, Wauchula 33873 7-8

Hayes, Eva (Mrs.)
Huffer, Elayne
Hardee Senior High, Wauchula 33873 9-12

Grice, Patricia 34

HENRY COUNTY (County No. 26)

Clarence J. Chapman, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box
787, LaBelle 33935

Clewiston High School, Clewiston 33440 7-12

Belton, Isabelle M. (Mrs.) 40
Hardison, Ruth

LaBelle High School, LaBelle 33935 7-12

Hull, Elsie P.
-27-








HERNANDO COUNTY (County No. 27) Grades

James K. Austin, Superintendent of Public Instruction, 612 West
Broad Street, Brooksville 33512

Hernando High School, Bell and Kelly, Brooksville 33512 9-12

Floyd, J. D. (Mrs.)
*Harden, Raiford (Mrs.) 27
Voss, Bill (Mrs.)

HIGHLANDS COUNTY (County No. 28)

George Douglass, Superintendent of Public Instruction, Courthouse,
Sebring 33870
H. Dean Griffin, Director of Vocational, Technical and Adult Education,
P. 0. Box 845, Avon Park 33825

Avon Park High, P. 0. Box 1057, Avon Park 33825 9-12

Brown, Sue A. (Mrs.)
Criner, Joy Juanita
*Moseley, Violet (Mrs.) 98

Lake Placid High, P. 0. Box 1024, Lake Placid 33852 9-12

*Hart, Hazel 73

Sebring High, P. 0. Box 113, Sebring 33870 9-12

Blanding, Zoretha (Mrs.)
*Clark, Dorothy (Mrs.)- 51
Stoutamire, June (Mrs.)

HILLSBOROUGH COUNTY (County No. 29)

Raymond 0. Shelton, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box
3408, Tampa 33601
D. G, Erwin, Local Director of Vocational and Technical Education, P. 0.
Box 3408, Tampa 33601
Miss Virginia Ware, Supervisor of Home Economics, 805 East Buffalo
Avenue, Tampa
Mrs. Flossie Sparkman, Coordinator of Evening Home Economics Education,
105 West Ross Avenue, Tampa
Mrs. Della Nelms, Coordinator of Home Economics, 805 East Buffalo Avenue,
Tampa
Mrs. Alice Carlton, Coordinator, Occupational Home Economics, 805 East
Buffalo Avenue, Tampa

Adams Junior High, 10201 North Boulevard, Tampa 33612 7-9

Kingdom, Elizabeth (Mrs.)
*Lee, Leah 21
Blake High School, 1125 Spruce Street, Tampa 33607 10-12
Bryant, Margaret (Mrs.)
Schwartz, Judith (Mrs.)
*Willis, Iris (Mrs) 10
-28-







Grades

Brandon High School, 306 North Knight Avenue, Brandon 33511 10-12

Crabb, Ann (Mrs.)
Kirton, Lynn (Mrs.) 15

Brewster Adult Technical School, 105 West Ross Avenue, Tampa 33602 Adult

Beasley, Eva (Mrs.)
Lehnherr, Charlotte (Mrs.)

Buchanan Junior High, 1001 Bearss Avenue, Tampa 33612 7-9

Knapp, Phoebe (Mrs.)
Starnes, Frances Jean 179

Chamberlain High, 9401 North Boulevard, Tampa 33612 10-12

Cline, Mabry (Mrs.)
Jung, Laura (Mrs.) 54
Seaberg, Georgia (Mrs.)

Coleman Junior High, 1724 South Manhattan Avenue, Tampa 33609 7-9

*Lowder, Clara (Mrs.) 10

Dowdell Junior High, 1208 Wishing Well Way, Tampa 33605 7-9

Brady, Mamie (Mrs.) 11

East Bay High School, Route 3 Box 308, Riverview 33569 9-12

Carlton, Creta (Mrs.)
Fanelli, Ruth (Mrs.)
Helton, Cecelia (Mrs.) 30
Randall, Mary (Mrs.)

Franklin Junior High, 3915 21 Avenue, Tampa 33605 7-9

Collins, Marie (Mrs.)
Hill, Lillian (Mrs.) 33

Greco Junior High, Route 6 Box 493A, Tampa 33610 7-9

Camp, Katheryne (Mrs.) 40

Hillsborough High, 5000 Central Avenue, Tampa 33603 10-12

Bray, Lois-1O
Knoche, Hilda (Mrs.)
Phillippe, Patricia (Mrs.)


-29-







Grades

Just Junior High, 1315 Spruce Street, Tampa 33607 7-9

*Guffey, Nancy 11

King High School, 6815 56 Street, Tampa 33610 10-12

Brown, Annette (Mrs.)
Kyle, Lois (Mrs.)
*Neese, Linda 30

Leto High School, 4409 West Sligh Avenue, Tampa 33614 10-12

Griffee, Sherrie
Harvey, Susan
Manning, Muriel (Mrs.)
*Sammons, Georgia 30
Turner, Irene (Mrs.)
Walker, Bette (Mrs.)

Madison Junior High, 4444 Bay Vista, Tampa 33611 7-9

Carlton, Alice (Mrs.)
*Hall, Kathy (Mrs.)- 62

Mann Junior High, 409 East Jersey Avenue, Brandon 33511 7-9

Baily, Marilyn (Mrs.)
Calhoun, Jacqueline (Mrs.)
*Johnson, Fay (Mrs.)- 15

Memorial Junior High, 4702 Central Avenue, Tampa 33603 7-9

Car, Irene (Mrs.)
Fulford, Eleanor (Mrs.)
*Martin, Sarah (Mrs.) 10

Middleton High School, 4302 24 Street, Tampa 33610 10-12

Ferguson, Flora
*Wiggs, Annie- 21

Monroe Junior High, 4716 Montgomery Avenue, Tampa 33616 7-9

Richards, LaVonne
*Stromberg, Barbara 45

Oak Grove Junior High, 6315 North Armenia Avenue, Tampa 33604 7-9

*Nowlin, Virginia (Mrs.) 118
Rogers, June (Mrs.)


-30-








Grades

Pierce Junior High, 5511 North Hesperides Avenue, Tampa 33603 7-9

*Stover, Bonnie (Mrs.)-151
Williams, Ella (Mrs.)

Pinecrest High School, P. 0. Box 8, Lithia 33547 10-12

*Scott, Betty Lou (Mrs.)-68

Plant High, San Jose and Himes Avenue, Tampa 33609 10-12

Bauer, Cynthia
*Pavelec, Laurie (Mrs.)-42
Silas, M. R. (Mrs.)

Plant City High, 701 Woodrow Wilson, Plant City 33566 10-12

Grabowski, Evelyn (Mrs.)
*Hilliard, Ann (Mrs.)-lO
Pritchard, Jessie (Mrs.)

Robinson High, 6311 South Lois Avenue, Tampa 33616 10-12

*Wilson, Dorothy (Mrs.)-lO
Yates, Beatrice (Mrs.)

Sheltered Workshop, 3901 North Renelli Drive, Tampa 33614 Adult

Martin, Kathryn (Mrs.)

Sligh Junior High, 2011 East Sligh Avenue, Tampa 33610 7-9

*Pearson, Patricia (Mrs.)-59
Wilson, Curtiss (Mrs.)

Tampa Bay Area Vocational-Technical, 6410 Orient Road, Tampa 33610 10-12

*Trainor, Rhonda (Mrs.)-52

Dorothy Thomas School, Route 1 Box 318, Tampa 33612 7-12

Shirley, Cherie (Mrs.)

Tomlin Junior High, 500 North Collins Street, Plant City 33566 7-9

Clayton, Mary Joyce (Mrs.)
*Taylor, Dorothy (Mrs.)-88
Thompson, Carolyn (Mrs.)

Turkey Creek High, Route 5 Box 463, Plant City 33566 7-12

*Ash, Neoma (Mrs.)-10-(Jr. High)
*English, Vivian (Mrs.)-10-(Sr. High)


-31-








Grades

Van Buren Junior High, 8715 North 22 Street, Tampa 33604 7-9

*Gaffney, Maurine (Mrs.)-20
Henning, Carolyn (Mrs.)

B. T. Washington Junior High, 907 5 Avenue, Tampa 33605 7-9

*Gatlin, Bettye (Mrs.)-20

George Washington Junior High, 2704 Highland Avenue, Tampa 33602 7-9

*Berry, Elisabeth (Mrs.)-lO

West Tampa Junior High, 2105 North Habana, Tampa 33607 7-9

*Schwartz, Wilda (Mrs.)-lO

Wilbanks Educational Facility, Route 1 Box 95, Seffner 33584 8-11

Simmons, Lillie Belle (Mrs.)

Wilson Junior High, 1005 Swann Avenue, Tampa 33606 7-9

Randle, Geraldine (Mrs.)
*Roberts, Gusta (Mrs.)-15

Young Junior High, 1807 East Buffalo Avenue, Tampa 33618 7-9

Liss, Barbara (Mrs.)
*Smith, Hilda (Mrs.)-lO
Washington, Addie (Mrs.)

HOLMES COUNTY (County No. 30)

Gerald Commander, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 428,
Bonifay 32425

Bethlehem High, Route 3, Bonifay 32425 K-12

*Calloway, Helen (Mrs.)-77

Holmes County High, Bonifay 32425 7-12

*Turner, Charles C., Jr. (Mrs.)-29

Ponce de Leon High, Ponce de Leon 32455 K-12

*Jackson, K. P. (Mrs.)-52

Poplar Springs High, Route 2, Graceville 32440 K-12

*Scott, Pitt M. (Mrs.)-38


-32-







INDIAN RIVER COUNTY (County No. 31) Grades

J. A. Thompson, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 2170,
Vero Beach 32960

Indian River Middle School, P. 0. Box 5400, Gifford 32960 7

McMullen, Mattye (Mrs.)

Vero Beach Junior High, 1507 19 Street, Vero Beach 32960 8

Letherman, Moree (Mrs.)

Vero Beach Senior High, 1707 16 Street, Vero Beach 32960 9-12

Brubaker, Beverly (Mrs.)
*Cleary, Frances (Mrs.)-10
Cox, Lola (Mrs.)
O'Neil, Exa (Mrs.)
Parks, Virginia (Mrs.)
Washington, Katherine
Whitehurst, Marilyn (Mrs.)

JACKSON COUNTY (County No. 32)

Robert E. Childs, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box S,
Marianna 32446

Cottondale High, Cottondale 32431 K-12

*Watkins, Ed (Mrs.)-32

Graceville High, Graceville 32440 K-12

*Williams, Juanita (Mrs.)-30

Grand Ridge High, Grand Ridge 32442 K-12

*Patrick, C. M. (Mrs.)-42

Greenwood High, Greenwood 32443 K-12

*Frye, Carl G. (Mrs.)-13

Jackson County Training, Drawer 938, Marianna 32446 7-12

*Long, James E. (Mrs.)-47
Morton, Harrell H. (Mrs.)

Malone High, Malone 32446 K-12

*Dekle, L. L. (Mrs.)-25


-33-








Grades

Marianna High, Marianna 32446 7-12

*Curry, Elizabeth-49
Knowles, A. B. (Mrs.)

St. Paul High, Campbellton 32426 K-12

*Baker, Jack L. (Mrs.)-57

Sneads High, Sneads 32460 K-12

*Drake, Walter C., Jr. (Mrs.)-37

Union Grove High, Greenwood 32443 K-12

*Robinson, Benjamin F. (Mrs.)-16

JEFFERSON COUNTY (County No. 33)

Desmond M. Bishop, Superintendent of Public Instruction, Box 499,
Monticello 32344

Howard Academy, P. 0. Box 368, Monticello 32344 5-12

*Huggins, Maggie A. (Mrs.)-35
Simpkins, Dora P. (Mrs.)

Jefferson County High, P. 0. Box 540, Monticello 32344 7-12

*Grant, Faye 0. (Mrs.)-21

LAFAYETTE COUNTY (County No. 34)

Philip Clark, Superintendent of Public Instruction, Box 58,
Mayo 32066

Lafayette High, Mayo 32066 9-12

*Koon, Mildred Alexander (Mrs.)-32

LAKE COUNTY (County No. 35)

Jack Morgan, Superintendent of Public Instruction, 201 West Burleigh,
Tavares 32778

Clermont High, Clermont 32711 9-12

*Young, Betty M.-74

Eustis High, Eustis 32726 7-12

*Broomfield, Bishop (Mrs.)-32
Ferran, Herbert (Mrs.)







Grades

Groveland High, Groveland 32736 7-12

*Thornhill, C. (Mrs.)-33

Lake County Vocational Technical School, 2001 Kurt Street,
Eustis 32726 Adult

Sauer, C. L., Jr. (Mrs.)
Williams, R. C. (Mrs.)

Leesburg High, Leesburg 32748 9-12

Bradley, Jack K. (Mrs.)
Dawkins, Jean D. (Mrs.)
*McComb, Mary Lee-40
Miller, Robert L. (Mrs.)

Mount Dora High, Mount Dora 32757 7-12

*Clement, G. (Mrs.)-30

Tavares High, Tavares 32778 7-12

*Winn, Richard (Mrs.)-43

Umatilla High, Umatilla 32784 7-12

*Shaw, T. E. (Mrs.)-30

LEE COUNTY (County No. 36)

Ray L. Williams, Superintendent of Public Instruction, Drawer 2238,
Fort Myers 33902
Cecil Waldron, Director of Vocational Education, Board of Public
Instruction, Fort Myers 33902
Mrs. Elaine Booker, Home Economics Consultant, Board of Public
Instruction, Fort Myers 33902

Alva Junior-Senior High, Box 128, Alva 33920 7-12

Maeder, Catherine (Mrs.)

Cypress Lake Junior High, Cypress Lake Drive, Fort Myers 33901 8-9

Caterina, Joanne (Mrs.)
Woodburn, Beverly (Mrs.)

Cypress Lake Senior High, Cypress Lake Drive, Fort Myers 33901 10-12

*Brandon, Alice (Mrs.)-20
Stebbins, Helen (Mrs.)


-35-








Grades

Fort Myers Junior High, 3015 Central Avenue, Fort Myers 33901 8-9

*DeMasters, Ann (Mrs.)-102
Rollins, Elenore (Mrs.)

Fort Myers Senior High, 2635 Cortez Boulevard, Fort Myers 33901 10-12

Cook, Margaret
Leonard, Anna (Mrs.)

Gwynne Center, 2226 2 Street, Fort Myers 33901 9-12

Hanna, Delores (Mrs.)

Lee Junior High, 601 Ballard Road, Fort Myers 33905 8-9

*Dwight, Lillian (Mrs.)-148
Hall, Hazel

North Fort Myers Junior-Senior High, Orange Grove, Boulevard,
Fort Myers 33903 8-12

Brinson, Mary (Mrs.)
*Goodrich, Marie (Mrs.)-48
Jones, Eunice (Mrs.)

LEON COUNTY (County No. 37)

Freeman Ashmore, Superintendent of Public Instruction, Box 246,
Tallahassee 32301
Evelyn Csikos, Director of Vocational and Adult Education, 925
Miccosukee Road, Tallahassee 32303

Belle Vue Middle School, 2214 Belle Vue Way, Tallahassee 32303 6-8

Pitts, Martha (Mrs.)

Cobb Junior High, Hillcrest Avenue, Tallahassee 32303 8-9

Newton, Marilyn (Mrs.)
Wood, Barbara (Mrs.)

Fairview Middle School, Xillah Road, Tallahassee 32301 6-8

Engram, Archie (Mrs.)

Godby, Amos P., High, West Tharpe Street, Tallahassee 32303 9-12

Edwards, Marilyn (Mrs.)
King, Bessie (Mrs.)
Robinson, Beatrice (Mrs.)
*Sanders, Margaret (Mrs.)-50


-36-








Grades

Griffin Junior High, Alabama Street, Tallahassee 32304 7-8

Jackson, Sue (Mrs.)

Leon High, Jacksonville Highway, Tallahassee 32303 10-12

MField, Mildred (Mrs.)-13
Joanos, Betty (Mrs.)
Parker, Emma (Mrs.)

Lively, Lewis M., Area Vocational Technical School, Appleyard Drive, K-
Tallahassee Adult

Barge, Martha (Mrs.)
Lawrence, Leonora (Mrs.)
Pasto, Margaret (Mrs.)

Nims, Frank, Junior High, Orange Avenue, Tallahassee 32304 7-9

*Beasley, Nevada B. (Mrs.)-25

Raa, Augusta, Junior High, 401 West Tharpe Street, Tallahassee 32303 7-9

Haire, Koleen (Mrs.)
*Moody, Doris-22

Rickards, James S., High, Jim Lee Road, Tallahassee 32301 8-12

Gardner, Elizabeth H. (Mrs.)
Jones, Bertha (Mrs.)
*Patton, Irene (Mrs.)-47

LEVY COUNTY (County No. 38)

Lee Martin, Superintendent of Public Instruction, Box 128, Bronson 32621

Bronson High, Bronson 32621 9-12

*McKoy, Sandra (Mrs.)-34

Cedar Key High, Cedar Key 32625 7-12

*Campbell, W. A. (Mrs.)-23

Chiefland High, Chiefland 32626 7-12

*Gunnell, Allie Mae (Mrs.)-47-(Sr. High)
*Windham, A. R. (Mrs.)-26-(Jr. High)


-37-








Grades

Williston High, Williston 32696 9-12

Adams, C. K. (Mrs.)
*Smith, Lola Belle (Mrs.)-25

LIBERTY COUNTY (County No. 39)

0. B. Shuler, Superintendent of Public Instruction, Box 428,
Bristol 32321

Liberty County High, Bristol 32321 7-12

*Shuler, Rae P. (Mrs.)-38

Liberty County High Annex, Bristol 32321 7-12

*Shelton, Shelia D. (Mrs.)-29

MADISON COUNTY (County No. 40)

Thomas Griffin Bishop, Superintendent of Public Instruction, P. 0.
Box 449, Madison 32340
Dr. Oscar A. Beck, Jr., Director of Instruction, Madison 32340

Greenville High, Greenville 32331 K-12

*Bussell, Patricia (Mrs.)-44

Greenville Training School, Box 426, Greenville 32331 1-12

Gillyard, Betty (Mrs.)

Lee Junior High, Lee 32059 K-12

Shadrick, Bonnie (Mrs.)

Madison High, Madison 32340 7-12

*Morrow, Clare (Mrs.)-20

Suwannee River High, Box 771, Madison 32340 K-12

*James, Marybelle (Mrs.)-45

MANATEE COUNTY (County No. 41)

Jack L. Davidson, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box
2069, Bradenton 33505
Raymond F. Lee, Director of Vocational Education, Box 2069, Bradenton
33505

Ballard High, 912 18 Street, West, Bradenton 33505 Adults

Pinkerton, Edna (Mrs.)
Schnurr, Ruth (Mrs.)


-38-







Grades

Bayshore Middle, 5323 34 Street, West, Bradenton 33505 8

*Lowery, Juanine (Mrs.)-10
Narmore, Jean (Mrs.)

First Street Middle School, Box 2588, Manatee Station,. Bradenton
33505 8

*Douglas, Adusta (Mrs.) -0

Lincoln Middle School, Box 398, Palmetto 33561 8

Sancho, Annie (Mrs.)-10

Manatee High, Box 1321, Bradenton 33505 9-12

Beville, Doris (Mrs.)
Coon, Margaret (Mrs.)
Fritz, Patricia (Mrs.)
Goldsworthy, Marguerite (Mrs.)
O'Donnell, Marguerite (Mrs.)
*Reinhardt, Betty (Mrs.)-108
Vaught, Naomi

Manatee Area Vocational Technical Center, 2915 57 Avenue, West,
Bradenton 33505 10-12

Calkins, Elizabeth (Mrs.)
Gentry, Margueritte (Mrs.)-10

Palmetto High, 1200 17 Street, Palmetto 33561 9-12

Jones, Teresa (Mrs.)
*Riggs, Mary Adams (Mrs.)-10
Speirs, Sharon

Southeast High, Box 158, Samoset 33575 9-12

Emmett, Rena (Mrs.)
*Gluff, Edna (Mrs.)-40
Goodwin, Effie (Mrs.)
Williams, Joyce

MARION COUNTY (County No. 42)

Robert M. Dunwoody, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 670,
Ocala 32670
Marion C. Roche, Director of Vocational and Adult Education, P. 0. Box
670, Ocala 32670


-39-








Grades

Dunnellon High, P. 0. Box 188, Dunnellon 32630 9-12

Sears, Mae Zona (Mrs.)
*Steagald, Patsy (Mrs.)-15

Fessenden High, Route 4 Box 368, Ocala 32670 10-12

*Jackson, Mary L. (Mrs.)-20

Ft. King Junior High, 633 17 Avenue, N.E., Ocala 32670 7-9

*Dukes, Sara (Mrs.)-42
McMillen, Virginia (Mrs.)

Howard Junior High, 1108 N.W. 16 Avenue, Ocala 32670 7-9

*Croskey, Edna (Mrs.)-20

Lake Weir High, Route 1, Summerfield 32691 9-12

*Bowels, Ernestine (Mrs.)_50
Hambleton, Margaret (Mrs.)

New Ocala High School, Baldwin Road, Ocala 10-12

Jenkins, Vivian (Mrs.)
Williams, Linda B. (Mrs.)

North Marion High, P. 0. Box 299, Sparr 32690 9-12

Henry, Lillian
*Shuler, Elza (Mrs.)15

Ocala High, 1614 S.E. Ft. King Street, Ocala 32670 10-12

Allen, LaRena (Mrs.)
*McConnaughhay, Mary (Mrs.)-68

Osceola Junior High, 526 S.E. Tuscawilla Avenue, Ocala 32670 7-9

Rou, Linda (Mrs.)
*Tally, Cleo (Mrs.)-64

MARTIN COUNTY (County No. 43)

V, James Navitsky, Superintendent of Public Instruction, 500 East Ocean
Boulevard, Stuart 33494
E. B. Horton, Director of Vocational and Adult Education, 500 East Ocean
Boulevard, Stuart 33494

Martin County High, Route 2, Stuart 33494 10-12

*Buck, Charlotte (Mrs.) -10







Grades

Murray Ninth Grade, Box 476, Port Salerno 33492 9

Elmore, Willena (Mrs.)
Johns, Jeanette (Mrs.)

Stuart Junior High, 440 East Ocean Boulevard, Stuart 33494 7-8

McArthur, Pauline (Mrs.)

Warfield, Box 248, Indiantown 33456 1-8

Batman, Janis

MONROE COUNTY (County No. 44)

Armando Henriquez, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box
1430, Key West 33040

Coral Shores High, Tavernier 33070 8-12

Brookover, Mary Lou (Mrs.) -35

Key West High, 2100 Flagler Avenue, Key West 33040 8-12

Grogan, Jimmie Sue-15
Lancaster, Donna (Mrs.)
Lewis, Eleanor (Mrs.)
Mollica, Francis
Peoples, Bennie (Mrs.)

Marathon High, Marathon 33050 9-12

Whitehead, Carol (Mrs.)-14

O'Bryant, Horace, School, 1105 Leon Street, Key West 33040 6-8

Lujan, Lilia (Mrs.)

NASSAU COUNTY (County No. 45)

Melton G. Revell, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 687,
Fernandina Beach 32034
Lewis M. Bean, Supervisor of Vocational Education, P. 0. Box 687,
Fernandina Beach 32034

Callahan Junior High, Callahan 32011 7-9

Lampp, Elizabeth (Mrs.)

Fernandina Beach Junior High, Fernandina Beach 32034 7-9

Ross, Frances (Mrs.)
*Woody, Annie Bell (Mrs.)-10


-41-








Grades

Fernandina Beach Senior High, Fernandina Beach 32034 10-12

Kennedy, Corinne M.
Lee, Janine (Mrs.)

Hilliard School, Hilliard 32046 8-9

*Simmons, Eleanor (Mrs.)-11

West Nassau County High, Callahan 32011 10-12

*Wells, Mabel (Mrs.)-63

Yulee Junior High, Yulee 32097 7-9

Williams, Gail (Mrs.)

OKALOOSA COUNTY (County No. 46)

Max Bruner, Jr., Superintendent of Public Instruction, Crestview 32536
James Richardson, Local Director of Vocational and Adult Education,
555 Anderson Avenue, Crestview 32536

Baker High, P. 0. Box 247, Baker 32531 K-12

Ball, Carol
*Walker, Winona (Mrs.) -40

Choctawhatchee Senior High, Racetrack Road, Ft. Walton Beach 32548 10-12

Barrow, Catherine (Mrs.)
King, Carolyn (Mrs.)
*Morris, Suzanne (Mrs.)-10
Rowley, Loretta (Mrs.)

Crestview Senior High, P. O. Box 1087, Crestview 32536 10-12

Campbell, Arlesia (Mrs.)
Richbourg, Elizabeth (Mrs.)
Simpson, Laura (Mrs.)

Ft. Walton Beach High, 9 Lowery Drive, Ft. Walton Beach 32548 7-10

Beuerlein, Druscilla (Mrs.)
*Stout, Judith (Mrs.)-91

Laurel Hill High, P. 0. Box 188, Laurel Hill 32567 K-12

*Jernagan, Julia (Mrs.)-15

Meigs Junior High, Richbourg Avenue, Shalimar 32579 7-12

Martin, Beverly
*Miller, Sally Jo (Mrs.)-72







Grades

Niceville Senior High, Highway 20, Niceville 32578 10-12

Harrell, Beth (Mrs.)
McLean, Cecelia-15

Pryor Junior High, Racetrack Road, Fort Walton Beach 32548 7-9

Grey, Sheron (Mrs.)-50
Hazelton, Claudia (Mrs.)

Richbourg Junior High, 7-9

Hall, Janet C.
Jones, Susan (Mrs.)

Ruckel Junior High, Partin Drive, Niceville 32578 7-9

Budelman, Ginger (Mrs.)
Sisson, Mary Jo-163
Standard, Carolyn (Mrs.)

OKEECHOBEE COUNTY (County No. 47)

Carl T. Durrance, Superintendent of Public Instruction, Room 10,
304 West 8 Street, Okeechobee 33472

Okeechobee High, Route 2 Box 75, Okeechobee 33472 8-12

Delagall, Charlotte (Mrs.)-123
Nixon, Kathryn

ORANGE COUNTY (County No. 48)

James M. Higginbotham, Superintendent of Public Instruction, Box 271,
Orlando 32802
Chando O'Dell, Local Director, Vocational and Adult Education, P. 0.
Box 271, Orlando, 32802
Mrs. Patsy Agee, Supervisor, Home Economics, P. 0. Box 271, Orlando 32802

Apopka Junior High, P. 0. Box 390, Old Dixie Highway, Apopka 32703 7-8

Mohon, Shirley (Mrs.)

Apopka Memorial Senior High, 425 North Park, Apopka 32703 9-12

Chastain, Kaye (Mrs.)
Jones, Omega (Mrs.)
Speaker, Kristi

Boone Senior High, 2000 South Mills Street, Orlando 32806 10-12

Daily, Susan
Hamm, Dorothy (Mrs.)
Kuzma, Catherine (Mrs.)
McCoy, Joyce (Mrs.)-lO







Grades

Carver Junior High, 5000 West Columbia, Orlando 32805 7-9

Bronson, Patricia (Mrs.)
Johnson, Amanda (Mrs.)-33
Jones, Evelyn (Mrs.)

Cherokee Junior High, 550 South Eola, Orlando 32801 7-9

Hellwig, Ellen-20
Karaff, Joyce (Mrs.)

Colonial Senior High, 6100 Oleander, Orlando 32807 10-12

Atcheson, Edith (Mrs.)
Blanchard, Ethel (Mrs.)
Blank, Arthalyn (Mrs.)
Fisher, Katherine (Mrs.)
Harrington, Elizabeth (Mrs.)
Rush, Bernice (Mrs.)-15

Conway Junior High, 4600 Anderson, Orlando 7-9

Bradley, Carolyn (Mrs.)
Marsh, Mildred (Mrs.)
Myrick, Diane-41

Edgewater Senior High, 3100 Edgewater Drive, Orlando 32804 10-12

Garbrick, Sarah Lou (Mrs.)
Kahn, Tybe (Mrs.)
Roberts, Gertrude (Mrs.)
Walden, Jenelle (Mrs.)-13

Evans Senior High, 4949 Silver Star Road, Orlando 32808 10-12

Amato, Sally (Mrs.)
*Kelsey, Martha (Mrs.)-12
Mitchell, Opal (Mrs.)
Subbs, Johnnie Mae

Glenridge Junior High, Glenridge Way, Winter Park 32789 7-9

*Baxley, Louise (Mrs.)-30
Ebert, Marj orie

Howard Junior High, 800 East Robinson, Orlando 32802 7-9

Gillespie, Marion (Mrs.)
Mosley, Ernestine (Mrs.)-34








Grades

Jackson, Stonewall, Junior High, 1103 Stonewall Jackson Street,
Orlando 32807 7-9

Fain, Sarah -15
Stewart, Dorothy (Mrs.)
Taylor, Patricia

Jones Senior High, 1400 Cypress, Orlando 32805 10-12

Minors, Lois (Mrs.)

Lakeview Junior-Senior High, West Bay Street, Winter Garden 32787 7-12

*Stakemiller, Camille (Mrs.) -16
Watson, Helen (Mrs.)

Lee, Robert E., Junior High, 1201 Maury Road, Orlando 32804 7-9

Borysewhich, Juanita (Mrs.)
Philbeck, Madge (Mrs.)
*Rendulic, Marjorie (Mrs.) -65

Lockhart Junior High, 3411 Dr. Love Road, Orlando 32810 7-9

Copeland, Joy
Likens, Loree

Maitland Junior High, 1901 Choctaw Trail, Maitland 32751 7-9

Durham, Frances (Mrs.)
Kieffner, Marilyn (Mrs.)

Meadowbrook Junior High, North Lane, Orlando 32808 7-9

Church, Ruby (Mrs.)
*Youkers, Joyce (Mrs.)-30

Memorial Junior High, 2220 West Michigan Avenue, Orlando 32805 7-9

Passineault, Helen (Mrs.)
*Thomas, Elizabeth (Mrs.)-59

Mid-Florida Technical Institute, 2900 West Oak Ridge Road, Orlando
32809 Adult

Gaines, Jewell (Mrs.)
Harrison, Beatrice (Mrs.)
Rice, Betty (Mrs.)

Oak Ridge Senior High, 6000 South Winegard, Orlando 32809 10-12

Grissom, Susan (Mrs.)
Saxton, Martha (Mrs.)
*Simmons, Linda (Mrs.)-41
Strickland, Betty


-45-








Grades
Ocoee Junior Senior High, Bluford Avenue, Ocoee 32781 7-12

Brown, Juliette (Mrs.)
*Potter, Judy (Mrs.) -45

Robinswood Junior High, 6305 Balboa Drive, Orlando 32808 7-9

Barton, Elaine (Mrs.) -23
Osborne, Nancy (Mrs.)

Union Park Junior High, 1844 Westfall Drive, Orlando 32807 7-9

Crews, Donna -53
Johnson, Sharon

Walker, Judson, Junior High, 150 Amidon Lane, Orlando 32809 7-9

Sutton, Diane (Mrs.)
Williams, Patricia (Mrs.)

Winter Park Junior High, 528 Huntington Avenue, Winter Park 32789 7-9

Gaines, Mylvetta (Mrs.)-17

Winter Park Senior High, 528 Hungton Avenue, Winter Park 32789 10-12

Loper, Nelda (Mrs.) -0
Masterson, Bertha
Musselwhite, Charlotte (Mrs.)

Wymore Vocational Technical Center, Route 2 Box 809, Maitland 32751 10-12
Adult
Dixon, Mae Nora (Mrs.)-18

OSCEOLA COUNTY (County No. 49)

W. B. Stephens, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 939,
Kissiumee 32741

Osceola Junior High, Sumner Street, Kissimmee 32741 7-9

Patterson, W. E. (Mrs.)
Wallace, Norma J. -33

Osceola Senior High, Thacker Avenue, Kissimmee 32741 10-12

Ware, C. H. (Mrs.)_10

Saint Cloud High, South Indiana Avenue, Saint Cloud 32769 9-12

Toole, B. P. (Mrs.)-51


-46-








PALM BEACH COUNTY (County No. 50) Grades

Lloyd F. Early, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box
2469, West Palm Beach 33402
William L. McLeon, Jr., Local Director of Vocational Education,
P. 0. Box 2469, West Palm Beach 33402
Mrs. Ruby Cannon, Supervisor of Home Economics, 3323 Belvedere
Road, West Palm Beach 33402

Belle Glade High, 425 West Canal Street, Belle Glade 33430 10-12

Litchfield, Hazel T. (Mrs.)-14

Belle Glade Junior High, 501 N.W. Avenue H, Belle Glade 33430 7-9

Pittman, Kathy (Mrs.) -1
Walton, Lizzie P.

Boca Raton High, 1551 N.W. 14 Street, Boca Raton 33432 10-12

Morrison, Alice 0. (Mrs.) -1

Boca Raton Junior High, 1551 N.W. 14 Street, Boca Raton 33432 7-9

Boyles, Janet (Mrs.)
Dodge, Harriet W. (Mrs.)-20

Boynton Beach Junior High, 461 N.W. 2 Avenue, Boynton Beach 33435 7-9

Stevens, Carolyn J. -40

Carver Junior-Senior High, P. O. Box 190, Delray Beach 33444 7-12

Brown, Inez P. -10
Hawkins, Faye (Mrs.)

Central Junior High, Georgia Avenue and Hibiscus Street, West Palm
Beach 33401 7-9

Trotter, Zula-40

Conniston Junior High, 673 Conniston Road, West Palm Beach 33405 7-9

Ashworth, Phyllis K. (Mrs.)
Crow, Phyllis M. (Mrs.)
Grosch, Rosemary (Mrs.)

Delray Beach Junior High, 2401 Seacrest Boulevard, Delray Beach 33444 7-9

Baine, Yvonne (Mrs.)
Kennedy, Doris M. (Mrs.)

Forest Hill High, 6901 Parker Avenue, West Palm Beach 33405 10-12

McDonald, Gere-28
Milligan, Erma K. (Mrs.)








Grades

Golfview Junior High, 4260 West Gate Avenue, West Palm Beach 33401 7-9

Lenz, Ester M. (Mrs.)
Sirl, Alice (Mrs.)

Hagen Road Elementary, 10439 Hagen Road, Lake Worth 33460 1-6

Hills, Mabel S. (Mrs.)

Howell L. Watkins Junior High, 9480 Garden Boulevard, Lake Park
33403 7-8

Buckner, Marie (Mrs.)
Jackson, Julia (Mrs.)

Jefferson Davis Junior High, 1560 Kirk Road, West Palm Beach 33406 7-9

Boatenhammer, Thelma (Mrs.)
Leone, Myrtle (Mrs.)
Luome, K. Lillian (Mrs.)
Tubbs, Susan (Mrs.)

John F. Kennedy High, P. 0. Box 10606, Riviera Beach 33404 10-12

Childress, Sandra (Mrs.)-19

John I. Leonard High, 4701 10 Street, North, Lake Worth 33460 10-12

Maxwell, Edrie L. (Mrs.)-38
Rawls, Janet F. (Mrs.)

Jupiter Junior-Senior High, 601 West 8 Street, Jupiter 33458 7-12

SLedford, Malta 0. (Mrs.)-21
Walter, Julia (Mrs.)

Lake Shore Junior-Senior High, 1101 S.W. Avenue East, Belle Glade
33430 7-12

Coulon, Myrtle P. (Mrs.)
Mack, Inez (Mrs.)-21
Harris, Thresa

Lake Worth High, P. 0. Box 1409, Lake Worth 33460 10-12

Poling, Gail (Mrs.)-15
Stidham, Kitty (Mrs.)

Lake Worth Junior High, 301 South A Street, Lake Worth 33460 7-9

Stewart, Mary (Mrs.)-29
Stroz, Joanne (Mrs.)







Grades

Lantana Junior High, 1225 West Drew Street, Lantana 33460 7-9

Goode, Laura (Mrs.)
*Hill, Gall (Mrs.) -10

Lincoln Junior High, 1100 Avenue 0, West, Riviera Beach 33404 7-9

Boggs, Edwina P. (Mrs.)

North Shore Junior-Senior High, 3701 North Congress Avenue,
West Palm Beach 33407 7-12

*Childs, Lennie W. (Mrs.) -20
Sperlich, Rosalee (Mrs.)

Pahokee Junior-Senior High, 360 East Main Street, Pahokee 33476 7-12

*Johnson, Dorothy J. (Mrs.) -55
Maxson, Shirley S. (Mrs.)

Palm Beach Gardens High, 4245 Holly Drive, Palm Beach Gardens, Lake
Park 33403 9-12

Campbell, Cherrylene (Mrs.)
Percy, Betty (Mrs.)
Woolfe, Betty (Mrs.)

Palm Beach High, Georgia Avenue and Hisbiscus Street, West Palm
Beach 33401 10-12

Brister, Catherine F. (Mrs.)

Palm Beach Public, Coconut Row and Seaview Avenue, Palm Beach 33480 1-9

Higgins, Judy (Mrs.)

Pine Grove Elementary, 500 S.W. 10 Street, Delray Beach 33444 1-6

McKinley, Jean (Mrs.)

Poinciana Elementary School, 1400 N.W. First Street, Boynton Beach 33435 1-6

Fallon, Helen G.

Riviera Beach High, P. 0. Box 10496, Riviera Beach 33404 9-12

Levitre, Mary (Mrs.)
Poston, Jane (Mrs.)

Roosevelt Junior-Senior High, 1601 North Tamarind Avenue, West Palm
Beach 33407 7-12
Jenkins, Beatrice E. (Mrs.)-13
Spivey, Karen (Mrs.)
Royal Palm School, 375 DeSoto Road, West Palm Beach 33405 1-8
Traver, Shirley (Mrs.)
-49-








Grades

Sabal Palm School, 1100 West 45 Street, West Palm Beach 33401 1-8

Williams, Grace

Seacrest High, 2501 Seacrest Boulevard, Delray Beach 33444 10-12

Dean, Norma H. (Mrs.)
Fry, Sue L. (Mrs.)-13
Strother, Thresa (Mrs.)

PASCO COUNTY (County No. 51)

Chester W. Taylor, Jr., Superintendent of Public Instruction, 115
Courthouse, Dade City 33525

Gulf High, Route 2, 900 East Louisianna Avenue, New Port Richey 33552 9-12

Britton, Gene-28
Butler, Angela L.

Mickens High, 1105 East Main Avenue, Dade City 33525 9-12

Mickens, .0 K. (Mrs.)-56

Pasco High, 505 South 14 Street, Dade City 33525 9-12

Fingerhut, W. C, (Mrs.)
Taylor, J. Lo (Mrs.)
Willey, Terri-lO

Zephyrhills High School, 909 10 Avenue, Zephyrhills 33599 9-12

Harvey, J. E. (Mrs.)
*Johnson, R. H. (Mrs.)-45-(Jr.)-20-(Sr.)

PINELLAS COUNTY (County No. 52)

Thomas Bo Southard, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box
33518, Clearwater 33517
Joe D. Mills, Local Director of Vocational and Adult Education, P. O.
Box 4688, Clearwater 33518
Mrs. Frances Zenor, Supervisor of Secondary Home Economics Education,
1969 East Druid Road, Clearwater 33517
Mrs. Myrtle Hunt, Coordinator of Adult Home Economics Education, 850
34 Street, South, St. Petersburg 33712
Mrs. Virginia Shiferl, Assistant Supervisor of Adult Home Economics
Education, 850 34 Street, South, St. Petersburg 33712

Azalea Junior High, 7855 22 Avenue, North, St. Petersburg 33710 7-9

Compton, Brenda (Mrs.)-55
Lynch, Ruth (Mrs.)

Bay Point Junior High, 2151 62 Avenue, South, St. Petersburg 33712 7-9

Anderson, Evelene (Mrs.)-23
-50-








Grades

Boca Ciega Senior High, 924 58th Street, South, St. Petersburg 33707 10-12

Cumbee, Cheryle
Mock, Anna Mae (Mrs.) -10
Sims, Willa Mae

Clearwater Comprehensive Junior High, 1220 Palmetto Street, Clearwater
33515 7-10

Larkins, Emma Jo (Mrs.)

Clearwater Senior High, 540 South Hercules Avenue, Clearwater 33516 10-12

*Lewis, Zylphia (Mrs.) -20
Saunders, Mattie Mae (Mrs.)
Via, Ruth (Mrs.)

Clearwater Special Education, 100 North Greenwood Avenue, Clearwater
33515

Gainey, Linda

Disston Junior High School, 1001 51 Street, South, St. Petersburk
33707 7-9

Buck, Darlene
*McGary, Sarah L. (Mrs.)-12

Dixie Hollins Senior High, 4940 62 Street, North, St. Petersburg 33709 10-12

Lamb, Mary (Mrs.)
Moler, Barbara (Mrs.)
Nicholaou, Jacquelyn

Dunedin Junior High, 896 Union Street, Dunedin 33528 7-9

Jones, Celia (Mrs.)-62
Powell, Edna (Mrs.)

Dunedin Senior High, 1651 Pinehurst Road, Dunedin 33528 10-12

*Bonoff, Luella-10
Loomis, Patricia

Gibbs Senior High, 3181 9 Avenue, South, St. Petersburg 33712 10-12

Walker, Anna (Mrs.)-20
Wright, Gladys (Mrs.)

Kennedy Junior High, 1660 Palmetto Street, Clearwater 33515 7-9

Read, Jennifer (Mrs.)-27
Reynolds, Elaine (Mrs.)
Tooke, Susan (Mrs.)








Grades

Lakewood Senior High, 1400 54 Avenue, South, St. Petersburg
33705 10-12

Murray, Elizabeth (Mrs.)-10
Scruggs, Helen (Mrs.)

Largo Junior High, 155 .8 Avenue, S.E., Largo 33540 7-9

Mangin, Mary (Mrs.) -70
Wadsworth, Valdine (Mrs.)
Womble, Martha (Mrs.)

Largo Senior High, 410 Missouri Avenue, Largo 33540 10-12

Esche, Alice
*Reddick, Niva (Mrs.)-20

Lealman Junior High, 4100 35 Street, North, St. Petersburg 33714 7-9

Buchanan, Janice
Winter, Carolyn (Mrs.)

Madeira Beach Junior High, 591 Madeira Beach Causeway, Madeira
Beach 33708 7-9

Cox, Sarah (Mrs.)-52
DeMatt, Betty (Mrs.)

Meadowlawn Junior High, 5900 16 Street, North, St. Petersburg 33714 7-9

*Bailes, Christine (Mrs.)-116
Hockensmith, Joanne (Mrs.)

Nina Harris Special Education, 6000 70 Avenue, North, Pinellas Park
33565

Alley, Mary (Mrs.)

Northeast Senior High, 5500 16 Street, North, St. Petersburg 33714 10-12

Bockstahler, Jane
Clark, Joan (Mrs.)-13
Taylor, Dorothea (Mrs.)

Oak Grove Junior High, 1370 South Belcher Road, Clearwater 33516 7-9

Brashear, June (Mrs.)
Edwards, Margaret (Mrs.)-115
Locke, Dene (Mrs.)

Palm Harbor Junior High, 415 15 Street, Palm Harbor 33563 4-9

Reeves, Marilyn (Mrs.)-41


-52-







Grades

Parkland Special Education, 4900 78 Avenue, North, Pinellas Park 33565

McCall, Mary (Mrs.)
Moore, Judith (Mrs.)

Pinellas Park Junior High, 6940 70 Avenue, North, Pinellas Park 33565 7-9

Hammett, Gail (Mrs.)
Rocosky, Wilma (Mrs.)-174
Thomas, Nancy

Riviera Junior High, 501 62 Avenue, N.E., St. Petersburg 33702 7-9

Clark, Sharon (Mrs.)
McInnis, Jacquelyn (Mrs.)
Schroeder, Joyce (Mrs.)

Safety Harbor Junior High, 125 7 Street, North, Safety Harbor 33572 7-9

Harris, Nancy (Mrs.)-27

St. Petersburg Senior High, 2501 5 Avenue, North, St. Petersburg 33713 10-12

*Lipscomb, Helen (Mrs.)-22
Silver, Francine (Mrs.)

Seminole Junior High, 126 and 86 Avenues, North, Largo 33540 7-8

*Clark, Mary Jo (Mrs.)-80
Hilton, Alice

Seminole Senior High, 8401 131 Street, North, Largo 33540 10-12

Barclay, Elizabeth (Mrs.)-18
Haines, Linda (Mrs.)

Sixteenth Street Junior High, 701 16 Street, South, St. Petersburg
33712 7-9

Chapman, Arletha (Mrs.)
Myers, Eleanor (Mrs.)
*Peaten, Emma (Mrs.)-10
Simmons, Miriam

Southside Junior High, 1701 10 Street, South, St. Petersburg 33705 7-9

Armstrong, Fannie (Mrs.)
Walsh, Rosette (Mrs.)

Tarpon Springs Junior High, Ring Avenue and Pine Street, Tarpon Springs
33589 7-9

Spear, Ann (Mrs.)-80


-53-








Grades

Tarpon Springs Senior High, South Gulf Road, Tarpon Springs 33589 10-12

Daugherty, Winnie (Mrs.) -32

Tyrone Junior High, 6421 22 Avenue, North, St. Petersburg 33713 7-9

Hultgren, Gail -167
Pike, Edna (Mrs.)

POLK COUNTY (County No. 53)

W. W. Read, Superintendent of Public Instruction, Box 391, Bartow 33830
Bruce Tyndall, Local Director of Vocational and Adult Education, Box
391, Bartow 33830
Mrs. Barbara Orr, Coordinator of Home Economics, Box 391, Bartow 33830

Auburndale Junior High, 222 North Bartow Avenue, Auburndale 33832 9

Smith, Barbara (Mrs.)
Swindell, Mary S. (Mrs.)-79

Auburndale Senior High, 124 Prado Street, Auburndale 33823 10-12

Kendall, Laura (Mrs.)
Sammons, Frances (Mrs.)-15

Bartow Junior High, 550 East Clower Street, Bartow 33830 8-9

Frost, Lucy (Mrs.)
Hardee, Mary (Mrs.)
*Lott, Naomi C. (Mrs.)-89
Robinson, Lula (Mrs.)

Bethune School, 900 Avenue F, Haines City 33844 7-9

Pope, Nancy (Mrs.)-15

Bartow Senior High, South Broadway, Bartow 33830 10-12

Colburn, Karen
Creel, Cheryl-40
Edwards, Agnes (Mrs.)

Crystal Lake Junior High, 2410 Crystal Lake Drive, Lakeland 33801 7-9

Echols, Sylvia F. (Mrs.)
*Ellis, Sue (Mrs.)-128
Hamme, Eleanor (Mrs.)

Denison Junior High, 248 4 Street, S.E., Winter Haven 33880 9

Corbett, Eva (Mrs.)
Frederick, Eleanor E. (Mrs.)-58
Sheffield, Constance (Mrs.)


-54-







Grades

Fort Meade High, Edgewood Drive, Fort Meade 33841 7-12

*Carlton, Mickey (Mrs.) -40
Lee, Ann

Frostproof Junior-Senior High, 111 West First Street, Frostproof 33843 9-12

*Fann, Beverly B. (Mrs.) 33

Haines City Junior High, 225 South 22 Street, Haines City 33844 9

Parker, Julia (Mrs.) -59

Haines City Senior High, 701 Ledwith Avenue, Haines City 33844 10-12

Colson, Kathelia (Mrs.)
Barber, Lillian (Mrs.) -45

Kathleen Junior High, Kathleen 33849 9

Latham, Gail -116
O'Brien, Ethel (Mrs.)

Kathleen Senior High, 2600 North Crutchfield, Lakeland 33801 10-12

Castleberry, Margaret
Dotson, Kate (Mrs.)
Palm, Marcella (Mrs.) -19

Lakeland Junior High, 400 North Florida Avenue, Lakeland 33801 7-9

Patchin, Estelle (Mrs.)
Peterson, Melvin R. (Mrs.) -85
Pope, Louella

Lakeland Senior High, 726 Hollingsworth Road, Lakeland 33801 10-12

Beauregard, Eileen (Mrs.)
*Lynn, Rose (Mrs.) -36
Fain, Frances (Mrs.)

Lake Wales Junior High, P. 0. Box 1050, Lake Wales 33853 9

*McDougal, Marjorie (Mrs.) -10
Washington, Doris (Mrs.)

Lake Wales Senior High, P. O. Box 1050, Lake Wales 33853 10-12

Owen, Amelia -10


-55-








Grades

Mulberry High, N.E. 4 Circle, Mulberry 33860 9-12

Miller, Jane (Mrs.)
Shanks, Margaret (Mrs.)
SShimp, Margaret (Mrs.) -52

Mulberry Middle School, 9 Avenue and 4 Street, SE, Mulberry 33860 8

Patterson, Julia A. (Mrs.)

Northeast Winter Haven Junior High, P. 0. Box 3035, Florence Villa
Station, Winter Haven 7

Drayton, Recia (Mrs.)

Polk Vocational Technical Center, Route 1, Box 71-E, Bartow 33830 11-12

Kennon, Sue (Mrs.)

Southwest Junior High, South Eden Parkway, Lakeland 33803 7-9

Day, Vyllis (Mrs.)
*Welch, Mary Ann (Mrs.) -60

Westwood Junior High, Avenue J and 36 Street, Winter Haven 33880 9

Bates, Sharon (Mrs.)
*Ross, Nancy (Mrs.)-108

Winter Haven Senior High, 600 6 Street, S.E., Winter Haven 33880 10-12

Martin, Helen C. (Mrs.)
McNabb, Karen
Perry, Dorothy (Mrs.)
*Rodgers, Nanette (Mrs.) -20
Welborn, Jean T. (Mrs.)

PUTNAM COUNTY (County No. 54)

Carey E. Ferrell, Jr., Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 797,
Palatka 32077
John A. Eubanks, Local Director of Vocational and Adult Education, P. 0. Box
797, Palatka 32077

Crescent City :ior-Senior High, Crescent City 32012 9-12

*Middleton, Opal (Mrs.) -40
Warner, Edna (Mrs.)

Interlachen Junior-Senior High, Interlachen 32048 7-12

*Sneed, Charlene (Mrs.) -10
Stephenson, Frances (Mrs.)


-56-







Grades

Palatka Central High, 1100 Husson Avenue, Palatka 32077 9-12

Holley, Mavis (Mrs.)
*Perry, Mary Jo (Mrs.)-47

Palatka South High, 900 South 18 Street, Palatka 32077 9-12

Brashear, Imogene
*Sproull, Elizabeth (Mrs.)-19
Wiseman, Mable (Mrs.)

ST. JOHNS COUNTY (County No. 55)

W. Douglas Hartley, Superintendent of Public Instruction, P.O. Box 500,
St. Augustine 32084
Ralph Upton, Director of Vocational Technical and Adult Education, P.O.
Box 500, St. Augustine 32084

Harris, Walter E., High, P.O. Box 336, Hastings 32045 1-12

Merkerson, Mabel (Mrs.)

Hastings High, Hastings 32045 1-12

*Turney, Mabel (Mrs.)-17

Ketterlinus Junior High, Mulvey Street, St. Augustine 32084 7-9

Forson, Gertrude (Mrs.)
Taylor, Carolyn (Mrs.)

Murray, Richard J., High, Hclmes Boulevard, St. Augustine 32084 7-12

*Augustus, Valjean (Mrs.)-25

St. Augustine High, North Varella Avenue, St. Augustine 32084 10-12

*Vance, Kathryn (Mrs.)-10

ST. LUCIE COUNTY (County No. 56)

J. Walter Hebb, Superintendent of Public Instruction, P.O. Box 490,
Ft. Pierce 33451
Robert Satchwill, Director of Vocational and Federal Services, P.O.
Box 490, Ft. Pierce 33451

Lincoln Park Academy, 1806 Avenue "I", Ft. Pierce 33450 10-12

*Johnson, Ivey (Mrs.)-10

McCarty, Dan, Annex, Edwards Road, Ft. Pierce 33450 9

Smith, Doris (Mrs.)
*Washington, Emma (Mrs.)-10


-57-








Grades

McCarty, Dan, High, 1201 Mississippi, Ft. Pierce 33450 10-12

Floyd, Lon (Mrs.)
Skinner, Beatrice (Mrs.)
*Spencer, Lillian L.-20
Stanich, Ada (Mrs.)

St. Lucie County Junior High, 1800 South 13 Street, Fr. Pierce 33450 7-8

Gerrish, Margaret (Mrs.)
Ray, Carrie Sue (Mrs.)

SANTA ROSA COUNTY (County No. 57)

Radford M. Lockin, Superintendent of Public Instruction, Box 271,
Milton 32570
John Temple, Director of Vocational, Technical and Adult Education,
P.O. Box 271, Milton 32570

Allentown High, Route 3, Milton 32570 8-12

*Phillips, Cary (Mrs.) -46

Chumuckla High, Route 2, Milton 32570 9-12

*Campbell, Glen (Mrs.) -32

Gulf Breeze Junior High, P.O. Box Q., Gulf Breeze 32561 8-9

*Gupton, Robert (Mrs.)-43


Jay High, P.O. Box 38, Jay 32565 9-12

Boles, Ray (Mrs.) -52

Milton High, Stewart Street, Milton 32570 9-12

Botts, Lora
Peters, P. V. (Mrs.)
Waite, T. V. (Mrs.)
Zorn, W. C. (Mrs.)

Munson High, Route 1, Milton 32570 7-12

Trantham, C. G. (Mrs.)

Pace Junior High, P.O. Box 2000, Pace 32571 9

Murray, T. 0. (Mrs.)

SARASOTA COUNTY (County No. 58)

Thomas W. Guildord, Superintendent of Public Instruction, 2418 Hatton
Street, Sarasota 33577
-58-







Grades

C. A. Bellum, Local Director of Vocational and Adult Education, 2418
Hatton Street, Sarasota 33577
Mrs. Betty McQueen, County Supervisor, 2418 Hatton Street, Sarasota 33577

Brookside Junior High, 3636 South Shade Avenue, Sarasota 33579 7-9

Hoffman, Susan
*Michael, Theresa (Mrs.)-lO

Laurel Student Center, Bahama Street, Venice 33595 7-12

*Miller, Jean (Mrs.)-lO

McIntosh Student Center, 701 South McIntosh Road, Sarasota 33580 7-9

Bell, Helen (Mrs.)
*Coast, Virginia (Mrs.)-74

Orange Avenue Student Center, 2301 North Orange Avenue, Sarasota 33580 8-12

Perry, Nellie (Mrs.)
*Reynard, Doris (Mrs.) -10

Riverview High, 4850 Lords Lane, Sarasota 33581 10-12

Cook, Jean (Mrs.)
*Stinebring, Sandra -10

Sarasota Junior High, 1101 South School Avenue, Sarasota 33577 7-9

*Chase, Barbara (Mrs.)-49
Major, Carolyn (Mrs.)

Sarasota High School, 1101 South Washington Boulevard, Sarasota 33577 10-12

*Bennett, Patti -10
Duncan, Mildred (Mrs.)

Venice Junior High, East Turin Street, Venice 33595 7-9

*Jackson, Elaine (Mrs.)-35

Venice Senior High, East Turin Street, Venice 33595 10-12

*Converse, Louise (Mrs.)-20

SEMINOLE COUNTY (County No. 59)

John Angel, Superintendent of Public Instruction, School Administration
Building, 202 Commercial Avenue, Sanford 32771
E. S. Douglas, Local Director of Vocational and Adult Education, School
Administration Building, 202 Commercial Avenue, Sanford 32771
Crooms High, West 13 Street, Sanford 32771 8-12

Jones, Pamela
*Taylor, Rosa -40


-59-








Grades

Lyman High, Longwood 32750 10-12

Fuston, Elanore (Mrs.)
*Gaines, Ruth (Mrs.) -10

Milwee Junior High, Sanford 32771 ,7-9

Robinson, Janice (Mrs.)35
Saltsgaver, Natalie (Mrs.)

Oviedo High, Box 428, Oviedo 32765 7-12

Conley, Janet (Mrs.) -40

Sanford Junior High, 18 & French Avenue, Sanford 32771 8-9

Brand, Beverly (Mrs.) -60
Kerle, Jane (Mrs.)
Singleton, Joella

Seminole High, Georgia Avenue, Sanford 32771 10-12

Fuller, Eurma (Mrs.)
*Ruprecht, Barbara-10

South Seminole Junior High, Casselberry 32707 7-9

Goodson, Carole
Mossholder, Thelma -37

SUMMER COUNTY (County No. 60)

Herbert Simmons, Superintendent of Public Instruction, P.O. Box 428,
Bushnell 33513

South Sumter High, P.O. Box 67, Bushnell 33513 9-12-

Blue, Maggie
Story, Violet (Mrs.) -116

Wildwood High, P.O. Box 158, Wildwood 32785 9-12

Clause, Jane L. (Mrs.)
Leeks, Sadye (Mrs.)

SUWANNEE COUNTY (County No. 61)

Spessard Boatright, Superintendent of Public Instruction, Courthouse,
Live Oak 32060
H. Wilson Suggs, Local Director of Vocational Education, Agriculture
Buildings, 415 Southwest Pinewood Drive, Live Oak 32060


-60-







Grades

Branford High School, Branford 32008 9-12

Munch, O. H. (Mrs.)-44

Suwannee-Hamilton Area Vocational Technical, Live Oak 32060 11-12

Fouraker, J. K. (Mrs.)

Suwannee High School, Live Oak 32060 9-12

Pryor, L. (Mrs.)
Williams, Susie (Mrs.)

Suwannee Middle School, Live Oak 32060 8

Elmore, W. G. (Mrs.)
Stephens, C. J. (Mrs.)

TAYLOR COUNTY (County No. 62)

Alan E. Hart, Superintendent of Public Instruction, Box 509, Perry 32347

Jerkins High School, P.O. Box 3010, Perry 32347 1-12

McClain, Martrose (Mrs.)

Taylor County High School, P.O. Box 420, Perry 32347 8-12

Barton, Betty (Mrs.)-54
Watts, Harriette (Mrs.)

UNION COUNTY (County No. 63)

James H. Cason III, Superintendent of Public Instruction, P.O. Box 128,
Lake Butler 32054

Union County High, P.O. Box 328, Lake Butler 32054 9-12

Yarbrough, Mary Lou (Mrs.)-21

VOLUSIA COUNTY (County No. 64)

Raymond G. Dunne, Superintendent of Public Instruction, P.O. Box 2118,
DeLand 32720
J. William Cowen, Coordinator of Vocational and Industrial Arts Education,
P.O. Box 1910, Daytona Beach 32015

Campbell Seventh Grade, South Keats, Daytona Beach 32014 7

Anderson, Minnie A. (Mrs.)








Grades

Chisholm Seventh Grade, P.O. Box 629, New Smyrna Beach 32069 ;7

Washington, Eliza (Mrs.)

DeLand Junior High, Clara and Rich Avenue, DeLand 32720 8-9

Head, Dottie (Mrs.)
*Lucas, Thelma (Mrs.)-20

DeLand Senior High, Plymouth and Hill, DeLand 32720 10-12

*Mirgle, Joyce (Mrs.)-27
West, Willene (Mrs.)

Deltona Junior High, 250 Enterprise Road, Deltona 32763 7-9

*Wolf, Adelaide (Mrs.)-14

Holly Hill Junior High, P.O. Box HH, Holly Hill 32017 8-9

Dean, Linda
Hendren, Gladys (Mrs.)
Jarvis, Madge (Mrs.)

Mainland Junior High, 215 3 Avenue, Daytona Beach 32015 9

Bailey, Myrtle (Mrs.)
*Hinton, Jeanne (Mrs.)-75
Rogers, Norma (Mrs.)

Mainland Senior High, P.O. Box 71, Daytona Beach 32015 10-12

Blais, Marie
*Cardell, Jeanette (Mrs.)-10
Courtney, Nan (Mrs.)
Funk, Naomi

New Smyrna Beach Junior High, 1000 Live Oak Street, New Smyrna
Beach 32069

*Morian, Pauline (Mrs.)-85
Williams, Geneva (Mrs.)

New Smyrna Beach Senior High, North Causeway, New Smyrna Beach 32069 10-12

*Hill, Betty (Mrs.)-45

Ormond Beach Junior High, 151 Domicilio Avenue, Ormond Beach 32074 7-9

*Day, Joan (Mrs.)-32
Lane, Alice (Mrs.)


-62-








Grades

Seabreeze Junior High, 227 Grandview, Daytona Beach 32018 9

Rudy, Betty (Mrs.)
Taylor, Juan (Mrs.)-ll1

Seabreeze Senior High, 2700 North Orleander Avenue, D ytona Beach 32018 10-12

Biggins, Clarice (Mrs.)
Leech, Jane (Mrs.)-21

Southwestern Seventh Grade, West New Hampshire, DeLand 32720 7

Dix, Scheley (Mrs.)

Taylor Junior-Senior High, East Washington Avenue, Pierson 32080 8-12

Snead, June (Mrs.)-48

WAKULLA COUNTY (County No. 65)

William M. Payne, Superintendent of Public Instruction, P.O. Box 98,
Crawfordville 32327

Wakulla High, Crawfordville 32327 7-12

Nasby, Mary E.-15

WALTON COUNTY (County No. 66)

John E. Baldwin, Superintendent of Public Instruction, P.O. Box 272,
DeFuniak Springs 32433

Freeport High, Freeport 32439 1-12

Rentz, Margret (Mrs.)

Paxton High, Paxton 36442 1-12

Baldwin, Monetha (Mrs.)-54

Walton Junior.High, DeFuniak Springs 32433 7-9

Barge, Patricia (Mrs.)-65
Merrifield, Sally (Mrs.)

Walton Senior High, DeFuniak Springs 32433 10-12

Bishop, Mildred (Mrs.)-15
Grayson, Laura (Mrs.)


-63-









WASHINGTON COUNTY (County No. 67) Grades

Al Lowe, Superintendent of Public Instruction, Courthouse, Chipley
32428

Chipley High, Chipley 32428 9-12

*. Lovett, Paula Joan -71

Vernon High, Vernon 32462 9-12

Cook, Pauline R. (Mrs.) -34


-64-








SECTION II

HOME ECONOMICS PERSONNEL IN JUNIOR COLLEGE PROGRAMS


Brevard Jr. College, Cocoa

Miss Hazel Kirk

Broward Jr. College, Ft. Lauderdale

Mr. Hubert Hirlman
Mr. Herbert Meyer
Miss Leonce Picot
Miss Ira Saurman
Mr. James Wilson

Chipola Jr. College, Marianna

Mrs. Elizabeth Barnes

Edison Jr. College, Ft. Myers

Miss Elinor Rollins

Florida Junior College, Jacksonville

Miss Christine Reese
Mrs. Mildred Lennertz
Miss Irene Castner

Gulf Coast Jr. College, Panama City

Mrs. Albert Lewis, Jr.

Miami-Dade Jr. College, Miami

Mr. Howard Dohrman, Jr.
Mr. Joseph Gregg
Mrs. Josephine Smith
Mrs. Emily Mondrach
Mrs. Delores Nolan
Mrs. Patricia Pearson
Mr. Gerald Smith
Mrs. Martha Webb
Miss Patricia Carey
Mr. Holmes Newman
Miss Carolyn Wright
Mrs. Edith Zipp
Palm Beach Junior College, Lake Worth

Mrs. Martha Ambrosio
Mrs. Elizabeth Erling
Mrs. Edith Hall
Mrs. Mavilene Prentice
Miss Beverly Book


Pensacola Jr. College, Pensacola

Mrs. Marguerite Barrineau
Mrs. Joy Hughes'
Miss Peggy Morrison
Mrs. Rebecca Sisk

Okaloosa-Walton Jr. College, Valparaiso

Mrs. Mary Stegall

St. Johns River Jr. College, Palatka

Mrs. Sue Powers Glennan

South Florida Jr. College, Avon Park

Miss Zoretha Blanding
Miss Dorothy Clark
Miss Sue Brown

































(concluded on page 66)


-65-








SECTION II (concluded from page 65)

HOME ECONOMICS PERSONNEL IN COLLEGE AND UNIVERSITY PROGRAMS

Barry College, Miami

Sister Maria Eulalia, O.P.

Florida A & M University, Tallahassee

Dr. Clinita Ford
Mrs. Bessie McClendon

Florida State University, Tallahassee

Dr. Hortense Glenn
Dr. Anne G. Buis
Dr. Agnes F. Ridley
Dr. Valerie Chamberlain
Dr. Joan Kelley

University of Tampa, Tampa

Mrs. Stella Cox


-66-








SECTION III


HOME ECONOMICS PERSONNEL IN ADULT PROGRAMS


Baker County

Nanie Daniels
Wilma Hillman
Sara Jackson
Jane Segrest
Oree Wilson

Broward County

Bette C. Alexander
Livia R. Baeza
Virginia H. Barker
Eugene Blackman
Rose Brody
Betty L. Broman
Ethel Caldwell
Frances J. Childs
Thomas 0. Considine
Helen G. Crain
Verla K. Crawford
Mary Davis
Florence DeGraff
Vivian Dempsey
Dora T. Fowler
Mildred Gass
Roseann Graxiano
Robert Griffith
Frances M. Heintz
Evelyn J. Herrin
Judith E. Hofman
Eva K. Hupman
Helen I. Jacobsen
Ernest P. King
Paulette K. Leder
Allegra W. Murphy
Geraldine M. Nealy
Grunnar C. Norell
Kathleen L. Parker
Luella P. Rudolph
Patricia T. Sallade
Susie J. Sapp
Phyllis S. Sher
Zoe E. Stout
Bettye Swafford
Madge W. Walter
LaVerne G. Warner
Paul W. Watson
Rena P. Wharem
Ann S. Aletti


Irene E. Benoit
Gertrude W. Cawley
Louise S. Clark
Myles E. Sher
Louise Creider
Elizabeth J. Creton
Sarah Hinckley
Ann M. Hoctor
Mary H. Johann
Mary F. Klaffky
Lee V. Lloyd
Christine D. Lowa
Robert E. Mincey
Ada T. Rutherford
Adelaide C. Sanchez
Sadye Tishler
Robert H. Werth
Carole C. Wharton

Charlotte County

Frances Morrison
Thelma Padgett
Joy Simmons
Caroline Featherstone
Ruth Randall
Mae White
James Conklin
William Hart
Harold Storm

Clay County

Minnie Reita Walker
Lynda R. Wiggins

Collier County

Charlotte C. Carney
Mary L. Gillings
Teresa Pearon Haralson

Dade County

Thea Ahrens
Dominick Artale
Beverly Barnes
Linda Barrett
Wanda R. Bausch
Carol Ann Bella


-67-








Ester Bolster
Clara Brooks
Geraldine Bryan
Eddie Bryant
Edmund Burke
Rita Joan Carney
Chloe Coleman
Lucille Cook
Benny Cooper
Isabelle Copeland
Ulease Cusseaux
Areba Deveaux
Martha Davis
Zeola Dorsey
Cecile Duquette
Elizabeth Feldman
Enid Ferguson
Annabelle Harris
Madeline Hawkins
Sophie G. Horn
Alice Hindle
Camille Johnson
Valarie D. Kattel
Judy Koutnik
Caroline Kurtzman
Marilyn Livingston
Valarie Meeks
Elizabeth B. Mortonson
Martha O'Ferrell
Gladys Philips
Mattie Reed
Kathryn Ruvalo
April Lee Shafer
Dorothy Simone
Alois Spath
Lydia Stahl
Alexander Styne
Franciel Tooks
Alina Torres
Carol F. Williamson
Mary Lou Adams
Berta Blum Barna
Alba Boone Baugh
Mary Virginia Cotter
Kathryn H. Dwyer
Annabelle Kleppinger
Merle Mathes
Frances F. Morgan
Evergreen Murphy
Olga Parsons
Elizabeth Schleifer
Dealva Stroud
Martha Heine


Hernando County

I. B. Floyd
Love J. Hardin
June Mathews
Ada Westover

Hillsborough County

Neoma S. Ash
Ruby Atkinson
Mamie Brady
Josephine Boulineaux
Mildred Burnette
Jennie Coniglio
Charlotte Eden
America Escuder
Jack Ferguson
Marjorie Gallatin
Juanita Havekotte
Jean Hudson
Helen Johnson
Neil Kessler
Joe Kuhn
Charlotte Lehnherr
Stanley Lesch
Marion Locke
Genevieve Opp
Angela Parrino
Sarah Pearson
Willard Scott
Judith Schwartz
Mary Taft
Golda Terry
Viola Waldorf
Frieda Wheeler
Marilyn Wilks
Ella Williams
Kathryn Martin
Eva Beasley
Henry Zink
Shirley Stinson
Katherine Cortina
Audrey Davis
Margaret D'Aprile
Angela Parrino


Indian River County

Edith C. Benjamin
Anna H. Ham
Frances Patton


Escambia County

Maimie B. Shelby


-68-








Hernando County


Esther Bolster
Clara Brooks
Geraldine Bryan
Eddie Bryant
Edmund Burke
Rita Joan Carney
Chloe Coleman
Lucille Cook
Benny Cooper
,Isabelle Copeland
Ulease Cusseaux
Areba Deveaux
Martha Davis
Zeola Dorsey
Cecile Duquette
Elizabeth Feldman
Enid Ferguson
Annabelle Harris
Madeline Hawkins
Sophie G. Horn
Alice Hindle
Camille Johnson
Valarie D. Kattel
Judy Koutnik
Caroline Kurtzman
Marilyn Livingston
Valarie Meeks
Elizabeth B. Mortonson
Martha O'Farrell
Gladys Philips
Mattie Reed
Kathryn Ruvalo
April Lee Shafer
Dorothy Simone
Alois Spath
Lydia Stahl
Alexander Styne
Franciel Tooks
Alina Torres
Carol F. Williamson
Mary Lou Adams
Berta Blum Barna
Alba Boone Baugh
Mary Virginia Cotter
Kathryn H. Dwyer
Annabelle Kleppinger
Merle Mathes
Frances F. Morgan
Evergreen Murphy
Olga L. Parsons
Elizabeth Schleifer
Dealva Stroud
Martha Heine


I. B. Floyd
Love J. Hardin
June Mathews
Ada Westover

Hillsborough County

Necma S. Ash
Ruby Atkinson
Mamie Brady
Josephine Boulineaux
Mildred Burnette
Jennie Coniglio
Charlotte Eden
America Escuder
Jack Ferguson
Marjorie Gallatin
Juanita Havekotte
Jean Hudson
Helen Johnson
Neil Kessler
Joe Kuhn
Charlotte Lehnherr
Stanley Lesch
Marion Locke
Genevieve Opp
Angela Parrino
Sarah Pearson
Willard Scott
Judith Schwartz
Mary Taft
Golda Terry
Viola Waldorf
Frieda Wheeler
Marilyn Wilks
Ella Williams
Kathryn Martin
Eva Beasley
Charlotte Lehnherr
Jennie Coniglio
Katherine Cortina
Audrey Davis
Margaret D'Aprile
Angela Parrino
Shirley Stinson
Marion Locke
Henry Zink

Indian River County

Edith C. Benjamin
Anna H. Ham-.
Frances Patton


Escambia County

Mamie B. Shelby


-69-








Lake County

Betty Marion Young
Elsie Broomfield
Mary Lee McComb
Jean D. Dawkins
Bobbie Clement
Ruth H. Shaw
Maxene Britt Williams
Barbara Sauer


Mattie W. Davis
Ruby M. Davis
Naomi H. Forbes
Dorothy P. Gale
Ivan D. Haynes
Sara E. Howard
Ezma T. Schellenberg
Thomas R. Ulberg
Charlotte A. Whitmore
Mary M. Wood


Lee County


Osceola County


Catherine Maeder
Hazel M. Hall
Herta S. Von Bargen
Elaine Booker

Leon County

Eileen Rose Moore
Norma Wescott Smith
Nevada B. Beasley
Leonora D. Lawrence
Martha Washington Barge

Manatee County

Ruth O. Schnurr
Edna T. Pinkerton
Georgia M. Johnson

Nassau County

Corinne Kennedy
Frances Ross
Mable Wells

Orange County

Jewell J. Gaines
Beatrice S. Harrison
Elizabeth S. Rice
Mary Ann Hostetler
Carolyn Greer
Norma Raffo
Patricia M. Smith
Ida Belle Dowdell
Johnnie Mae Subbs
Marilyn Kieffner
Julie Midyette
Kristi Speaker
Bernice Rush
Sharon Gage
June V. Bolevich


Sillilean A. Patterson
Estelle Eikel Toole


Palm Beach County


Hattie Bythwood
Rebecca D. Bridges
Inez Mack
Shirley Maxson
Estelle M. Pyfrom
Theresa Strother
Bette J. Alexander
Emil M. Allewelt
Thelma P. Boatenhammer
Eula H. Buckner
Doris R. Caldwell
Cherrylene C. Campbell
Vivian M. Dempsey
E. Gail Hill
Malta 0. Ledford
Mary K. Levitre
Loraine Rita Maki
Grace P. Osborne
Elizabeth C. Percy
Jane Reese Poston
Janet Rawls
Dorothy C. Richardson
Ruth Sibley
Monnye F. Couey
Susan Bailey Tubbs

Pasco County

Carolyn Virginia Brown
Lillian Bradley Johnson
June Hedick Mathews

Pinellas County

Jean Carruthers
Frances J. Curry
John L. Curry


-70-








Ruth Kelley
Eileen Maham
Betty Neet
Mary Ann Odishoo
Louise Stone
Etha Sparkman
Alberta Hollins
Elzora Motley
Rivy Mencher
Emily B. Scovill
Harriet Dell
Dorothy Osborn
May Belle Lemons
Uarda Briggs
Sue Burton
Anita Cooper
Aila Cutson
Mardi Deranian
Elizabeth Dort
Jane Drake
Mona Edwards
Elizabeth Ewerts
Wilma Hasman
Mildred Hoffman
Charles Hysell
Lorraine Lappert
Joan Messenger
Carol Miller
Charlotte Norman
Ann Schaller
Helen R. Scruggs
Miriam Simmons
Carolyn Smoot
Mary F. Trehy
Donna Williams
Jane S. Zieamer

Polk County

Jane Wilson
Izelda Heyward

Putnam County

Mary G. Patience
Era Dell Waddell
Charlene R. Sneed

St. Johns County

Gertrude P. Forson
Mary K. Vance
Nora S. Williams


Seminole County

Eurma Fuller
Thalma Mossholder
Carole Goodson

Suwannee County

Katheryne Pryor
Susie Williams

Taylor County

Deidri Koster

Washington County

Kay W. Duquette
Sue C. Jefferson






































TALLAHASSEE FLORIDA




University of Florida Home Page
© 2004 - 2010 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated October 10, 2010 - - mvs