<%BANNER%>
HIDE
 Front Cover
 Foreword
 Front Matter
 Table of Contents
 Home economics personnel in secondary...
 Home economics personnel in college...
 Home economics personnel in adult...
 Back Cover


PALMM UFSPEC





BAY COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Mowat Junior High, Highway 390, Lynn Haven 32401 7-9 0331

Adams, Quinta (Mrs.)
Elmore, Judy (Mrs.)
Pijot, Bette (Mrs.)

Rosenwald High, 1100 Bay Avenue, P. 0. Box 938, 10-12 0301
Panama City 32402

Williams, Bobbie (Mrs.)
Wilson, Oree D. (Mrs.)

Rutherford High, 1000 School Avenue, Panama City 32401 10-12 0341

Jackson, Leah Ann
Patrick, Marie
Segler, Anita (Mrs.)


BRADFORD COUNTY (County No. 04)

Thomas Casey, Jr., Superintendent of Public Instruction,
P. O. Box 939, Starke 32091
L. H. Gibson, General Supervisor, P. 0. Box 100, Starke 32091

Bradford High, N. Temple Avenue, Starke 32091 10-12 0021

Gibson, Mary D. (Mrs.)
Steagald, Patsy D. (Mrs.)

R. J. E. High, P. 0. Box 280, Starke 32091 1-12 0091

Taylor, Rosa L.


BREVARD COUNTY (County No. 05)

Woodrow J. Darden, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box 5,
Titusville 32780
L. Nelson Donnell, Director of Technical-Occupational Education
Brevard Junior College, Cocoa
Burgess AB Meadows, Coordinator of Vocational Education
300 West Merritt Avenue, Merritt Island 32952

Central Junior High, 552 Ultcht, Eau Gallie 32935 7-9 3021

Little, Jacqueline
Martin, Carolyn W. (Mrs.)

Clearlake Junior High, 1225 Cambridge Road, Cocoa 32924 7-9 1031

Martin, Harriet (Mrs.)
Roak, Carole (Mrs.)
-3-




Personnel directory for home economics education
ALL VOLUMES CITATION SEARCH THUMBNAILS PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/UF00082727/00001
 Material Information
Title: Personnel directory for home economics education
Series Title: Personnel directory for home economics education
Physical Description: Serial
Language: English
Creator: Florida. Division of Vocational Education.
Publisher: The Division,
Publication Date: 1967
 Subjects
Subjects / Keywords: History -- Florida   ( lcsh )
Genre: serial   ( sobekcm )
Temporal Coverage: Common Era ( 1200 - 3000 )
Spatial Coverage: Florida
 Record Information
Source Institution: University of Florida
Holding Location: University of Florida
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.
System ID: UF00082727:00001

Table of Contents
    Front Cover
        Front Cover 1
        Front Cover 2
    Foreword
        Page i
        Page i-a
    Front Matter
        Page ii
    Table of Contents
        Page iii
    Home economics personnel in secondary programs
        Page 1
        Page 2
        Page 3
        Page 4
        Page 5
        Page 6
        Page 7
        Page 8
        Page 9
        Page 10
        Page 11
        Page 12
        Page 13
        Page 14
        Page 15
        Page 16
        Page 17
        Page 18
        Page 19
        Page 20
        Page 21
        Page 22
        Page 23
        Page 24
        Page 25
        Page 26
        Page 27
        Page 28
        Page 29
        Page 30
        Page 31
        Page 32
        Page 33
        Page 34
        Page 35
        Page 36
        Page 37
        Page 38
        Page 39
        Page 40
        Page 41
        Page 42
        Page 43
        Page 44
        Page 45
        Page 46
        Page 47
        Page 48
        Page 49
        Page 50
        Page 51
        Page 52
        Page 53
        Page 54
        Page 55
        Page 56
        Page 57
        Page 58
        Page 59
        Page 60
    Home economics personnel in college programs
        Page 61
        Page 62
    Home economics personnel in adult programs
        Page 63
        Page 64
        Page 65
        Page 66
        Page 67
        Page 68
        Page 69
        Page 70
    Back Cover
        Page 71
Full Text



BREVARD COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Cocoa High, 220 Rockledge Drive, Rockledge 32955 10-12 1011

Brooks, Roberta (Mrs.)
Maloney, Carol
Matthews, Marianne (Mrs.)

Cocoa Beach Junior-Senior High, 1500 Minuteman Causeway, 7-12 5011
Cocoa Beach 32931

Massey, Joanne
Rowe, Cleophas (Mrs.)

DeLaura Beach Junior High, Satellite Beach, 32937 7-9 6012

Cole, Susan (Mrs.)
Zeanah, Jan

Eau Gallie High, Eau Gallie 32935 9-12 3011

Butler, Sarah (Mrs.)
Williamson, Dorothy (Mrs.)

Edgewood Junior High, Merritt Island 32952 7-9 4021

May, Kathryn F. (Mrs.)
Mills, Salleann (Mrs.)

Gibson, Andrew J. High, Titusville 32780 1-12 0021

Pittman, Tobitha (Mrs.)

Hoover, Herbert Junior High, Washington Avenue, 6-9 6082
Indialantic 32901

Keen, Effie (Mrs.)
Thompson, Ruby (Mrs.)

Jackson, Andrew Junior High, Knox McRae Road, Titusville 6-9 0141
32738

Drake, Betty (Mrs.)

Johnson, L. B. Junior High, Taylor Road, Eau Gallie 32935 7-9 3031

Crew, Marilyn (Mrs.)
Peyraud, Elizabeth (Mrs.)

Kennedy, John F. Junior High, Cocoa 32924 6-9 1101

Hardy, Evalene (Mrs.)
Rogers, Wilma (Mrs.)






BREVARD COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Melbourne High, 1050 Babcock, Melbourne 32901 9-12 2011

Hauger, Elizabeth (Mrs.)
Newman, Jacke (Mrs.)
Starr, Ernestine (Mrs.)

Merritt Island High, Merritt Island 32952 9-12 4011

Kormanik, Dorcus (Mrs.)
Webb, Mo Marr

Monroe High, Avocado Avenue, Cocoa 32922 7-12 1021

Brothers, Bertha. (Mrs.)
Seigler, Lucy (Mrs.)

Parkway Junior High, Whispering Hills Road, Titusville 32780 7-9 0031

McCauley, Joan (Mrs.)
Terry, Margaret

Satellite High, Scorpion Lane, Satellite Beach 32937 9-12 6011

Olin, Jenny Lind
Peck, Mary Jo

Southwest Junior High, S. Babock, Melbourne 32901 7-9 2021

Antley, Joyce (Mrs.)
Scheuerer, Diane (Mrs.)

Stone High, Melbourne 32901 1-12 2071

Lyons, Virginia

Titusville High, South Washington, Titusville 32780 9-12 0011

Eaton, Florence (Mrs.)
j ye-1s, Aline R(Mrs.)


BROWARD COUNTY (County No. 06)

Myron L. Ashmore, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box 8369,
Ft. Lauderdale 33310
Mrs. Mary Ray, Supervisor of Home Economics, P. 0. Box 8369,
Ft. Lauderdale 33310
Mrs. Gladys Hutchinson, Coordinator of Home Economics, P. 0. Box 8369,
Ft. Lauderdale 33310
Mrs. Evelyn McDonnald, Coordinator of Home Economics, P. 0. Box 8369,
Ft. Lauderdale 33310

Attucks High, 3500 N. 22nd Avenue, Hollywood 33020 1-12 0342

Coleman, Barbara (Mrs.) -5- Gore, Minnie (Mrs.)






BROWARD COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Blanche Ely High, 801 N.W. 10th Street, Pompano Beach 33060 6-12 0361

Curry, Eulah
Cooper, Cherian (Mrs.)
Grace, Jeanette

Deerfield Beach Junior High, 720 Robinson Street, Deerfield 7-9 0911
Beach 33441

Brown, Mary Lou
Richardson, Barbara (Mrs.)

Dillard High, 2501 N.W. llth Street, Ft. Lauderdale 33311 9-12 0371

Colston, Glarice (Mrs.)
Hamm, Parthenia (Mra.)
Harris, Ruth

Driftwood Junior High, 2751 N.W. 70 Way, West Hollywood 33024 7-9 0861

Humphries, Sally (Mrs.)
Norris, Grace (Mrs.)

Everglades Junior High, 2400 N.W. 26th Street, Ft. Lauderdale 7-8 1071
33311

Chestnut, Altemease
Evans, Kathryn (Mrs.)
Gardner, Inez (Mrs.)

Ft. Lauderdale High, 1600 N.E. 4th Avenue, Ft. Lauderdale 10-12 0951
33305
Slagle, Virginia (Mrs.)
Swafford, Bettye

Hallandale Junior High, 1000 S.W. 3rd Street, Hallandale 7-9 0591
33009

McNamee, Flora (Mrs..)
Steward, Lucille (Mrs.)

Lanier Junior High, 1050 N.W. 7 Court, Hallandale 33009 7-8 0402

Johnson, Alice
McDuffie, Betty (Mrs.)

Margate Junior High, 641 Lyons Boulevard, Margate 33063 7-9 1161

Niedenthal, Joyce (Mrs.)

McArthur High, 6501 W. Hollywood Boulevard, West Hollywood 10-12 0241

Bach, Margaret (Mrs.) Smith, Georgia (Mrs.)
-6-






BROWARD COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

McNicol Junior High, 1411 S. 28th Avenue, Hollywood 33020 7-9 0481

Noyes, Sandee (Mrs.)
Vasche, Lois (Mrs.)

New River Junior High, 3100 Riverland Road, Ft. Lauderdale 7-9 0881

Ambrose, Judith (Mrs.)
Jones, IvatMae (Mrs.)

Northeast Senior High, 700 N.E. 56th Street, Ft. Lauderdale 10-12 1241

Kelly, Joan
Roberts, Marilyn (Mrs.)

Nova High, 3600 S.W. 70 Avenue, Ft. Lauderdale 33314 7-12 1281

Christmas, Christine
Hancock, Myra

Olsen Junior High, 1301 S.E. 2nd Avenue, Dania 33004 7-9 0471

Bailey, Alice (Mrs.)
Wertz, Helen (Mrs.)

Parkway Junior High, 3600 N.W. 5th Court, Ft. Lauderdale 33311 7-9 0701

Clark, Martha (Mrs.)
Maguran, Linda (Mrs.)

Perry Junior High, 3400 S.W. 69th Avenue, West Holleywood 33023 7-9 1011

Campana, Susan (Mrs.)
Walsh, Eva Gay (Mrs.)

Plantation Junior High, 1450 S.W. 41 Gourt, Ft. Lauderdale 33315 7-10 0551

Leffert, Roselle (Mrs.)
Stricklin, Margaret (Mrs.)

Pompano Beach Senior High, 1400 N.E. 4th Street, Pompano Beach 10-12 0181
33060

Anderson, Jeanne (Mrs.)
Hoctor, Ann (Mrs.)
Provencal, Carmel (Mrs.)

Pompano Beach Junior High, 310 N.E. 6th Street, Pompano Beach 7-9 0021
33060

Kralich, Joanne (Mrs.) Stricklin, Gene (Mrs.)

Rickards Junior High, 5500 N.E. 6th Avenue, Ft. Lauderdale 33308 7-9 1231

Fogler, Bonnie (Mrs.) Lombard, Ann (Mrs.)
-7-






BROWARD COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Rogers Junior High, 700 S.W. 25th Street, Ft. Lauderdale 7-9 0o51
33315

Thomas, Myral (Mrs.)
Tripp, Judith

South Broward High, Federal Highway & Harding Street, 10-12 0171
Hollywood, 33020

McCombs, Janie (Mrs.)
Nast, Mary Lillian (Mrs.)

Stirling High, 1450 S.W. 41st Ct., Ft. Lauderdale 1-6 0691

Sensanbaugher, Alicia

Stranahan High, 1800 S.W. 5th Place, Ft. Lauderdale 33312 10-12 0211

Barnes, Valerie
Boyd, Billie (Mrs.)
Criss, Mary E. (Mrs.)

Sunrise Junior High, 1750 N.E. 14th Street, Ft. Lauderdale 7-9 0251
33304

Elliott, Marjorie (Mrs.)
Johnston, Josephine
Schroeder, Patricia (Mrs.)


CALHOUN COUNTY (County No. 07)

Lewis Bailey, Superintendent of Public Instruction, Blountstown 32424

Altha. High, Altha 32421 K-12 0101

Rackley, Myrl (Mrs.)

Blountstown High, 614 N. Main Street, Blountstown 32424 K-12 0021

Dunn, Dona L. (Mra.)
Gaskins, Evelyn (Mrs.)

Mayhaw High, 611 Mayhaw Street, Blountstown 32424 K-12 0051

Palm, Louise (Mrs.)


'It LOTTE COUNTY (County No. 08)

Hugh Adams, Superintendent of Public Instruction, Box 1535, Punta. Gorda
33950
James B. Lawless, General Supervisor and Director of Instruction,
Box 1535, Punta Gorda 33950
-8-






CHARLOTTE COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Charlotte High, 1300 Cooper Street, Punta Gorda 33950 10-12 0031

Monson, Norma (Mrs.)

Charlotte Junior High, 1100 Cooper St., Punta Gorda 33950 7-9 0032

Murrell, Joan (Mrs.)
Webb, Chris (Mrs.)


CITRUS COUNTY (County No. 09)

James F. McCall, Superintendent of Public Instruction, Inverness 32650

Citrus High, Inverness 32650 7-12 0031

Corbin, Mary Arlowene (Mrs.)

Crystal River High, Crystal River 32629 7-12 0081

Smith, Doris (Mrs.)

Washington, Booker T. High, Inverness 32650 K-12 0041

Johnson, Florine


gI;a_ COUNTY (County No. 10)

Jesse P. Tynes, Superintendent of Public Instruction, Box 488,
Green Cove Springs 32042

Clay County High, Green Cove Springs 32042 9-12 0041

McBee, Eloise

Dunbar High, Green Cove Springs 32042 7-12 0081

Crump, Pearl (Mrs.)

Keystone Heights Jr.-Sr. High, Keystone Heights 32656 1-12 0301

Walker, Minnie Reita (Mrs.)

Orange Park High, Orange Park 32073 7-12 0251

Wiggins, Lynda


COLLIER COUNTY (County No. 11)

W. D. Reynolds, Superintendent of Public Instruction, Collier County
Courthouse, Naples 33940
-9-






COLLIER COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Bethune High, P. 0. Box 613, Immokalee 33934 1-12 0111

Walden, Jeannell

Everglades High, Everglades 33929 1-12 0051

Brown, Eleanor (Mrs.)

Immokalee High, P. 0. Box 517, Immokalee 33934 7-12 0081

Fischer, Ora.M. (Mrs.)

Naples Junior High, 709 3rd Avenue, S. Naples 33940 7-12 0061

Chema, Laverne H. (Mrs.)

Naples Senior High, 1100 22nd Avenue, Naples 33940 10-12 0151

Foxworthy, Betty B. (Mrs.)


COLUMBIA COUNTY (County No. 12)

Buford H. Galloway, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box 1148,
Lake City 32055
Mrs. Rose Bud McColskey, Director of Vocational Education, P. 0. Box 1148,
Lake City 32055

Columbia High, Box 293, Lake City 32055 9-12 0061

Clark, Sandra (Mrs.)
Ring, Louise (Mrs.)
Taylor, Glennis

Fort White High, Fort White 32038 1-12 0121

McGrath, Margaret (Mrs.)

Lake City Junior High, Box 628, Lake City 32055 7-8 0031

Crawford, Alice A.

Richardson, P. 0. Box 923, Lake City 32055 7-12 0151

Clark, Patricia. M. (Mrs.)
Jenkins, Elzina L. (Mrs.)


DADE COUNTY (County No. 13)

Joe Hall, Superintendent of Public Instruction, 1410 N.E. Second Avenue,
Miami 33132
Mrs. Martha Lee Henderson, Supervisor of Home Economics, 1410 N.E.
Second Avenue, Miami 33132
-10-






DADE COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Mr. Lowell B. Selby, Assistant Superintendent, 1410 N.E. Second Avenue,
-Miami 33132
Mrs. Maud Diaz Reid, Supervisor of Programs for Adults, 1410 N.E.
Second Avenue, Miami 33132
Mrs. Evelyn Watkins, Coordinator of Home Economics, 1410 N.E. Second
Avenue, Miami 33132
Mrs. Emily Warren, Coordinator of Home Economics, 1410 N.E. Second
Avenue, Miami 33132

llapattah Junior High, 1331 N.W. 46th Street, Miami 33127 7-9 0082

Graham, Dorothy (Mrs.)

Brownsville Junior High, 4899 N.W. 24th Ave., Miami 33142 7-9 6031

Evans, Hattie (Mrs.)
Jerks, Lois

Carol City Junior High, 3737 N.W. 188th Street, Opa Locka 33054 7-8 6052

Dutch, Jean (Mrs.)
Estrada, Rosa
Goral, Marge (Mrs.)

Carol City High, 3422 N.W. 188th Street, Opa Locka 33054 10-12 7321

Martin, Elizabeth (Mrs.)
Whitlock, Patsy (Mrs.)
Hiles, Dorothy (Mrs.).

Carver, G. W. High, 4901 Lincoln Dr., Coconut Grove 33133 7-12 7043

Collie, Geneva (Mrs.)

Citrus Grove Junior High, 2154 N.W. 5th St., Miami 33135 7-9 6091

Coleman, Chloe (Mrs.)
Whitney, Cynthia

Coral Gables Senior High, 450 Bird Road, Coral Gables 33146 10-12 7071

Cleveland, Marguerite (Mrs.)
Faith, Natalie (Mrs.)

Coral Park High, 8865 S.W. 16th Street, Miami 33144 10-11 7271

Campbell, Emily
O'Brien, Frances (Mrs.)

Cutler Ridge Junior High, 19400 S.W. 97ph Avenue, Miami 33157 7-9 6111

Lemon, Vera (Mrs.)
Macklin, Sara Lee






DADE COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Dorsey Junior High, 7100 N.W. 17th Avenue, Miami 33147 7-9 6131

Francis, Susie (Mrs.)
Perry, Theresa (Mrs.)
Walker, Vernetta (Mrs.)

Filer, Henry H. Junior High, 531 W. 29th Street, Hialeah 33010 7-9 6171

Shutterly, Helen (Mrs.)

Fisher, Ida M. Junior High, 1424 Drexel Avenue, Miami Beach 7-9 6191
33139

Benson, Pauline (Mrs.)

Glades Junior High', 9451 S.W. 64th Street, Miami 33143 7-9 6211

Deeds, Bernice (Mrs.)
Parkin, Rosetta (Mrs.)

Hialeah High, 251 E. 47th Street, Hialeah 33012 10-12 7111

Barnes, Katherine (Mrs,)
Fichter, Ruth (Mrs.)
Jones, Clara (Mrs.)
Simpson, Carolyn (Mrs.)

Hialeah Junior High, 6027 E. 7th Avenue, Hialeah 33012 7-8 6231

Goldner, Miriam (Mrs.)
Stigmeir, Clara (Mrs.)

Homestead Junior High, 650 N.W. 2nd Avenue, Homestead 33030 7-9 6251

Owens, Jo Ellen

Jefferson, Thomas Junior High, 525 N.W. 147th Street, 7-9 6281
Miami 33168

Gaffney, Susan
Callahan, Mildred (Mrs.)

Kennedy, John F. Junior High, 1075 N.E. 167th Street, 7-9 6631
North Miami Beach 33165

O'Brien, Elizabeth (Mrs.)
Pierce, Helen (Mrs.)

Kinlock Park Junior High, 4340 N.W. 3rd Street, Miami 33144 7-9 6331

Hackenson, Arlene (Mrs.)
Lewis, Alicia
Smith, Esther (Mrs.)
-12-






DADE COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Lee, Robert E. Junior High, 3100 N.W. 5th Avenue, Miami 33132 7-9 7371

Adams, Naomi
Todd, Alice (Mrs.)

Madison Junior High, 3400 N.W. 87th Street, Miami 33147 7-9 6391

Mason, Betty
Tomson, Isabel (Mrs.)

Mann, Horace Junior High, 8950 N.W. 2nd Avenue, Miami 33150 7-9 6411

Hunter, Wilma (Mrs.)
Wirchainski, Evelyn (Mrs.)

Mays Junior-Senior High, P. 0. Box 467, Goulds 33157 7-12 7161

Cowart, Cortez (Mrs.)
De Veaux, Areba (Mrs.)

Merritt, Ada Junior High, 660 S*W. 3rd Street, Miami 33136 7-9 6451

Raising, Anne (Mrs.)

Miami Beach High, 2231 Praire Avenue, Miami Beach 33139 10-12 7201

Blattner, Anna

Miami-Central High, 1781 N.W. 95th Street, Miami 9-12 7z51

Sher, Phyllis (Mrs.)

Miami Edison Junior High, 6100 N.W. 2nd Avenue, Miami 33127 7-9 6481

Carithers, Lila (Mrs.)
Prior, Alice (Mrs.)
Odom, Joan (Mrs.)

Miami Edison Senior High, 6101 N.W. 2nd Avenue, Miami 33137 10-12 7301

Ashworth, Elizabeth (Mrs.)
Savarese, Ledla (Mrs.)

Miami Jackson High, 1751 N.W. 36th Street, Miami 33142 8-12 7341

Aherns, Thea (Mrs.)
Bailey, Frances (Mrs.)
Coleman, Viva

Miami Killian High, 10655 S.W. 9th Street, Miami 33156 9-11 7361

Morrow, Betty (Mrs.)
Nelson, Joyce (Mrs..)
Smith, Adell (Mrs.)
-13-






DADE COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Miami Norland, 1050 N.W. 195th Street, Miami 33169 10-12 7382

Hayes, Mae (Mrs.)
Miller, Ruby (Mrs.)
Trull, Mary (Mrs.)

Miami Senior High, 250O S.W. 1st Street, Miami 10-12 7461

Clark, Eugenia (Mrs.)
Davis, Ann (Mrs.)
McCall, Ramona (Mrs.)
McNiel, Betty Sue (Mrs.)

Miami Springs Junior High, 150 S. Royal Poinciana Blvd., 7-9 6521
Miami Springs 33166

Adair, Janet (Mrs.)
Arnold, .Frances (Mrs.)
Garrett, Betty (Mrs.)_

Miami Springs Senior High, 751 Dove Avenue, Miami Springs 9-11 7511
33166

Conipson, Joan (Mrs.)
Kane, Catherine (Mrs.)
Stoodt, Miriam

Nautilus Junior High, 4301 N. Michigan Avenue, Miami Beach 7-9 6541
33140

Muirheid, Ruth (Mrs.)
Rubin, Susan (Mrs.)

Norland Junior High, 1235 N.W. 192nd Terrace, Miami 33169 7-9 6571

Hunt, Francine (Mrs.)
Lee, Anna (Mrs.)

North Dade Junior-Senior High, 1840 N.W. 157th Street, 7-12 7561
.Opa Locka 33054

Haley, Inez (Mrs.)
Ingraham, Ethel (Mrs.)

Northwestern Senior High, 7007 N.W. 12th Avenue, Miami 10-12 7411

Fayson, Dorothye (Mrs.)
Reed, Mattie (Mrs.)
Scarvella, Edwina

North Miami Junior High, 13105 N.E. 7th Avenue, North Miami 7-9 6631

Morton, Nancy (Mrs.)
Pauley, Shirley (Mrs.)
-1L-






DADE COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

North Miami Senior High, 800 N.E. 137th Street, North Miami 10-12 7591
33161

Hogsett, Margaret (Mrs.)
Moore, Ovella (Mrs,)
Taylor, Gwen

Palmetto Junior High, 7351 S.W. 128th Street, Miami 33156 7-9 6 31

Calhoun, Linda (Mrs.)
Vick, Mary Jo (Mrs.),

Palmetto High, 7460 S.W. 118th Street, Miami 33156 10-12 7431

Smith, Eugenia (Mrs.)
Zook, Jeane (Mrs.)

Palm Springs Junior High, 1025 W. 56th Place, Hialeah 33012 7-9 6682

Brown, Janet (Mrs.)
Lautieri, Kaye
Miller, Pamela

Parkway Junior High, 2349 N.W. 175th Street, Miami 33169 7-9 6721

Aikens, Grace (Mrs.)
Boswell, Sharon (Mrs.)

Ponce de Leon Junior High, 5801 Augusto Street, Coral Gables 7-9 6741
33146

Halloran, Patricia (Mrs.)
Smith, Margaret (Mrs.)

Redland Junior High, Rt. 1, Box 378, Homestead 33030 7-9 5482

Wyatt, Agnes (Mrs.)

Richmond Heights Junior High, 15015 S.W. 103rd Avenue, 6-9 6781
Miami 33158

Fletcher, Lois (Mrs.)

Riviera Junior High, 10301 S.W. 48th Street, Miami 33165 7-9 6801

Lane, Marjane (Mrs.)
Knapp, Delores

Rockway Junior High, 9393 S.W. 29th Terrace, Miami 33165 7-9 6821

Benjamin, Magdalene (Mrs.)
Pierce, Jean (Mrs.)






DADE COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Shenandoah Junior High, 1950 S.W. 19th Street, Miami 33145 7-9 6841

Morris, Harriet (Mrs.)
Russell,. Audrey (Mrs.)

Silver Oaks High, Rt. 4, Box 1090, Miami 33156 1-12 7631

Doyle, Edith (Mrs.)

South Dade High, 28401 S.W. 167th Avenue, Homestead 33030 10-12 7701

Crabtree, Ada (Mrs.)

South Miami Junior High, 6750 S.W. 60th Street, Miami 33143 7-9 6881

Hindman, Mildred (Mrs.)
Lee, Susie (Mrs.)

Southwest Miami High, 8855 S.W. 50th Terrace, Miami 33155 10-12 7741

Bootes, Ruth (Mrs.)
Gunsallus, Mabel (Mrs.)
Irvin, Jeanne (Mrs.)

Washington, B. T. High, 1200 N.W. 6th Avenue, Miami.33136 7-12 7781

Harris, Annabella (Mrs.)
Harris, Dorothy (Mrs.)
Johnson, Celia (Mrs.)
Phillippee, Patricia.(Mrs.)

West Miami Junior High, 7527 3.W. 24th Street, Miami 33155 7-9 6961

Kiser, 'Marolyn
Majewski, Minnie Lee (Mrs.)

Westview Junior High, 1901 N.W. 127th Street, Miami 33167 7-9 6981

Baremore, Dorothy (Mrs.)
McCall, Charlotte


DESOTO COUNTY (County No. 14)

Hugh C. Flanders, Superintendent of Public Instruction, Box 111,
Acardia 33821
Ella Ralls, Elementary Supervisor, Box 111, Acardia 33821

DeSoto County High, P. 0. Box 820, Acardia 33821 8-12 0021

Converse, Louise (Mrs.)
Hilliard, Ann (Mrs.)


-16-






DESOTO COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Smith-Brown High, 340 South Avenue, Acardia 33821 1-12 0101

Mayo, Lois (Mrs.)


DIXIE COUNTY (County No. 1$)

LeRoy Locke, Superintendent of Public Instruction, Box "G", Cross City 32628

Dixie County High, Cross City 32628 1-12 0021

Seal, Kathryn


DUVAL COUNTY (County No. 16)

Ish Brant, Superintendent of Public Instruction, 508 Duval County Courthouse,
Jacksonville 32202
Mrs. Margaret Long, Supervisor of Home Economics, 605 Ocean Street,
Jacksonville 32202
Mrs. Mildred Lennertz, Coordinator of Home Economics, 605 Ocean Street,
Jacksonville 32202

Anderson, Douglas High, 2445 San Diego Road, Jacksonville 32207 1-12 1071

Engram, Evelyn B. (Mrs.)
Robinson, Barbara J.

Arlington Junior High, 8141 Lone Star Road, Jacksonville 32111 7-9 2131

Rice, Thelma (Mrs.)
Yates, Kathleen F. (Mrs.)

Baldwin Junior-Senior High, Baldwin 32204 7-12 0381

Davis, Willa Mae
Shipman, Ruth (Mrs.)

Cookman, Darnell Junior High, 1701 Davis Street, Jacksonville 7-9 1151
32209

Cave, Florida (Mrs.)
Gwenwright, Zenobia (Mrs.)
Glover, Gertrude B.

Davis, Jefferson Junior High, 7050 Melvin Road, Jacksonville 7-9 2161
32210

Montgomery, Wanda (Mrs.)
Phillips, Ruth (Mrs.)
Rymer, Katherine C.

du Pont, Alfred I. High, 2710 duPont Avenue, Jacksonville 32207 8-12 0661

Gowen, Martha Sue (Mrs.) -17-






DUVAL COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

duPont, Alfred I. High (contd.)

Noles, Clara B. (Mrs.)

Englewood Senior High, 4412 Barnes Road, Jacksonville 32207 10-12 0901

Berlin, Jean (Mrs.)
Markham, .Emily (Mrs.)
Taylor, Mary Elizabeth

Eugene Butler Junior-Senior High, 900 Acard Street, 7-12 1681
Jacksonville 32209

Akery, Wildred (Mrs.)
Britton, Tamer
Margen, Emma (Mrs.)
Williams, Elynor

Fletcher Junior High, 2000 N. Third Street, Jacksonville 7-8 0631
Beach 32050

Crovetti, Carol (Mrs.)
Hutchinson, Elsie (Mrs.)

Fletcher Senior High, 700 Seagate Avenue, Neptune Beach 32050 9-12 2231

Bastain, Muriel H. (Mrs.)
Steward, Zeta M. (Mrs.)
Sweetland, Doris (Mrs.)

Forrest, Nathan B. High, 4815 Wesconnett Blvd., Jacksonville 10-12 2071
32210

Gore, Lois (Mrs.)
Mitchell, Ina Mae (Mrs.)
Shutt, Ruth D. (Mrs.)

Gilbert, Matthew W. High, 1472 Franklin Street, Jacksonville 7-12 1h61
32206

Hart, Helen M. (Mrs.)
Martin, Rebecca (Mrs.)
Smith, Rosa Lee (Mrs.)
Word, Irma G. (Mrs.)

Fort Caroline Junior High, 3787 University Club Blvd., 7-9 2381
Jacksonville 32211

Cochran, Nan (Mrs.)
Varn, Barbara.(Mrs.)


-18-






DUVAL COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Gorrie, John Junior High, 2525 College Street, Jacksonville 7-9 0221
32204

Hall, Nadine (Mrs.)
Lewis, Geraldine (Mrs.)
Warner, Mildred S. (Mrs.)

Jackson, Andrew Senior High, 28th & Main, Jacksonville 32206 10-12 0351

Gaines, Ruth C. (Mrs.)
Nichols, Eleanor.(Mrs.)
Womack, Bertie Jo

Jacksonville Beach Junior High, 315 Tenth Street, Jacksonville 1-9 1l41
32050

Cross, Eunice

Johnson, James W. Junior High, S. 9th Street, Jacksonville 32209 7-9 1521

Argrett, Thelma (Mrs.)
Bruton, Mozelle
Green, Villa Mae (Mrs.)

Kirby-Smith Junior High, 2034 Hubbard Street, Jacksonville 32206 7-9 0251

Burnett, Rebecca (Mrs.)
Cahalen, Shirley
Simonds, Ann W.
White, Rose (Mrs.)

Lake Shore Junior High, 2519 Bayview Blvd., Jacksonville 32210 7-9 0691

Rayner, Ruby L. (Mrs.)
Tisdale, Hazel (Mrs.)

Landon High, 1831 Thacker ALenue, Jacksonville 32207 7-12 0311

Bacon, Winnie T. (Mrs.)
Harrell, Mary Jane

Lee, Robert E. Senior High, 1200 S. McDuff Avenue, Jacksonville 10-12 0331
32205

Mitchell, Harriett C.
Moreland, Catherine S. (Mrs.)
O'Quinn, Margaret
Walker, Vera W. (Mrs.)

New Stanton High, 119 W. 13th Street, Jacksonville 32209 10-12 1531

Folson, Sara F. (Mrs.) Synder, Georgia B. (Mrs.)
Jenkins, Adelaide L (Mrs.) Mitchell, Mary B.
-19-






DUVAL COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code.

Northwestern Junior-Senior High, 2100 W. h4th Street, 7-12 1551
Jacksonville 32209

Johnson, Albertha (Mrs.)
McFarlin, Thomasina (Mrs.)

Oceanway Junior High, 43 Florida Avenue, Jacksonville 32218 1-9 0621

King, Eleanor (Mrs.)

Parker, Terry Senior High, 7301 Parker Drive, Jacksonville 10-12 0861
32211

Gallagher, Carol.
Henry, Hiawatha B. (Mrs.)
Paysinger, Frances (Mrs.)
Williams, Shirley (Mrs.)

Paxon Junior High, 3239 I. 5th Street, Jacksonville 32205 7-9 0921

Boris, Virginia R. (Mrs.)
Brown, Ellen
Montgomery, Wanda L. (Mrs.)
Speed, Lydia R. (Mrs.)
Burley, Sandra (Mrs.)

Paxon Senior High, 3239 W. 5th Street, Jacksonville 32205 10-12 0751

Bartnikovski, Luena (Mrs.)
Mihalik, Patricia (Mrs.)
Mills, Joyce (Mrs.)

Ribault Junior High, 3610 Ribaailt Scenic Drive, Jacksonville 7-8 2121
32208

Mishoe, Margaret M. (Mrs.)
West, Virginia Z. (Mrs.)

Ribault Senior High, 3710 Winton Avenue, Jacksonville 32208 9-12 0961

Chambers, Marcy (Mrs.)
Allen, Evelyn (Mrs.)
Gains, Susan

Southside Junior High, 6519 Knights Lane, Jacksonville 32216 7-9 2111

Diggs, Charlotte A.
Turner, Vincent E. (Mrs.)
Williams, Jane W. (Mrs.).

Stanton Vocational High, 521 W. Ashley St., Jacksonville 10-12 1011

Green, Bernice (Mrs.)
Harper, Mary (Mrs.) -20-






DUVAL COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Stillwell Junior High, 7840 Burma Road, Jacksonville 32205 7-9 2191

Darsey, Kema W. (Mrs.)
Fincannon, Linda A.
Leside, Bonnie (Mrs.)

Stuart, J. E. B. Junior High, 4815 Wesconnett Blvd., 7-9 2071
Jacksonville 32210

Childress, Carolyn (Mrs.)
Roth, Ann

Technical High, 129 King Street, Jacksonville 32204 10-12 0671

Caster, Irene E. (Mrs.)
Reese, Ruth (Mrs.)

William Raines High, 3223 Clarkson Avenue, Jacksonville 32209 9-12 1651

Allen, Alveta S. (Mrs.)
Collins, Mamie E.
Pierce, Susye M. (Mrs.)

Wolfson, Samuel W, Senior High, 7000 Powers Avenue, Jacksonville 10-12 2241
32217

Bell, Izora Jean
Shannon, Ilene
Wallace, Patricia (Mrs.)


ESCAMBIA COUNTY (County No. 17)

J. E. Hall, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 1470,
Pensacola 32502
Katie Barrineau, Supervisor of Home Economics, P. 0. Box 1470,
Pensacola 32502

Bellview Junior High, Rt. 8, Box 929, Pensacola 32506 7-9 0061

Bell, Arwene
Ross, Frances (Mrs.)

Blount Junior High, 113 N. "C" Street, Pensacola 32501 7-9 0081

Bailey, Birdie (Mrs.)
Lare, Doris (Mrs.)

Brentwood Junior High, 201 East Hancock Lane, Pensacola 32503 7-9 0121

Todd, Ann (Mrs.)
Williams, Natalie (Mrs.)


-21-






ESCAMBIA COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Brownsville Junior High, 1800 N. Kirk Street, Pensacola 32505 7-9 0151

Martin, Billie (Mrs.)
Simmons, Jimmie (Mrs.)

Carver, George W. High, P. 0. Box 2, Century 32535 1-12 0681

McNealy, Annette (Mrs.)

Century High, Box "E", Century 32535 7-12 0171

Barnett, Una Ray (Mrs.)

Clubbs, A. V. Junior High, 1321 N. 12th Avenue, Pensacola 7-9 0191
32503

Oglesby, Marilyn
Whitehead, Edna (Mrs.)

Escambia High, 1310 N. 65th Street, Pensacola 10-12 0281

Brewton, Anne (Mrs.)
Findeisen, Nancy Jane (Mrs.)
Marks, Joyce (Mrs.)

Ferry Pass Junior High, Rt. 4, Box 460, Pensacola 32503 7-9 0301

Buck, Mary Nell (Mrs.)

Molino Junior High, Rt. 2, Box 222, Cantonment 32533 1-9 0351

Hamilton, Jackie (Mrs.)

Pensacola High, "A' and Maxwell Sts., Pensacola 32501 10-12 0411

Browning, Marjorie (Mrs.)
Dixon, Betty (Mrs.)
Himm, Magdeline (Mrs.)

Pensacola Technical High, 614 N. Palafox, Pensacola 32501 10-12 0O21

Benton, Doris (Mrs.)

Ransom High, Rt. 2, Box 887, Cantonment 32533 1-12 0791

Bates, Mabel (Mrs.)

Tate High, P. O. Box 68, Gonzalez 32560 7-12 0521

Dickson, Martha (Mrs.) Jennings, Kathleen (Mrs.)

Ward, Ernest High, Rt. 1, Box 156, Atmore, Alabama 36502 1-12 0541

Fancher, Mildred (Mrs.) -22-






ESCAMBIA COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Warrington Junior High, Old Corry Road, Warrington 32507 7-9 0561

Alexander, Bonnie (Mrs.)
Wenner, Barbara (Mrs.)

Washington Junior High, 600 W. Strong St., Pensacola 32502 7-9 0801

Brown, Gladys (Mrs.)
Cotton, Cora (Mrs.)
Shelby, Mamie. (Mrs.)

Washington Senior High, P. 0. Box 1748, Pensacola 32502 10-12 0811

Dixon, Celestine (Mrs.)
McDowell, Vernousteen (Mrs.)
Williams, Louise (Mrs.)
Pearson, Miriam (Mrs.)

Wedgewood High, 3420 Pinestead Road, Pensacola 32505 5-12 0591

Baker, Creola (Mrs.)
Bentson, Arelene (Mrs.)

Woodham High School, 150 E. Hudson Drive, Pensacola 32503 10-12 0851

Sisk, Rebecca (Mrs.)
Thrash, Laurie (Mrs.)

Workman Junior High, 6229 Lanier Avenue, Pensacola 32504 7-9 0601

Beasley, Nell (Mrs.)
Seabrook, Doris (Mrs.)


FLAGLER COUNTY (County No. 18)

Goy G. Harris, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box 755,
Bunnell 32010

Bunnell High, P. O. Box 488, Bunnell 32010 K-12 0021

Brown, Rosemary (Mrs.)

Carver High, P. 0. Box 937, Bunnell 32010 1-12 0071

Crawford, Catherine E.


FRANKLIN COUNTY (County No. 19)

Curtis Mclean, Superintendent of Public Instruction, Drawer 70,
Apalachicola 32230
-23-






FRANKLIN COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Carrabelle High, Carrabelle 32322 1-12 0061

Gregory, Priscella

Chapman High, Apalachicola 32320 1-12 0021

Wefing, Phyllis (Mrs.)

Quinn High, Apalachicola 32320 1-12 0041

McCaskill, Retha (Mrs.)


GADSDEN COUNTY (County No. 20)

M. D. Walker, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 818,
Quincy 32351
Mrs. Clarice Higgins, Supervisor of Home Economics, P. 0. Box 818,
Quincy. 32351

Carter-Parramore High, P. 0. Box 191, Quincy 32351 7-12 0231

Caldwell, Florence W. (Mrs.)
Jones, Gladys (Mrs.)
Reed, Ella (Mrs.)
Smith, Mary. (Mrs.)

Chatahoochee High, Chatahoochee 32324 1-12 0021

Pickron, Julia (Mrs.)

Greensboro High, Greensboro 32330 1-12 0051

Clark, Shirley (Mrs.)

Havana High, Havana 32333 1-12 0061

Rushing, Anne (Mrs.)

Northside High, Havana 32333 7-12 0081

Ferrell, Norma (Mrs.)
Zeigler, Lola (Mrs.)-

Quincy High, Quincy 32351 7-12 0101

Batson, Evelyn (Mrs.)
Harmon, Geneva (Mrs.)


GILCHRIST COUNTY (County No. 21 )

Eli M. Read, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 131,
Trenton 32693 -24-






GILCHRIST COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Bell High, P. O. Box 128, Bell 32619 K-12 0031

Hanson, Sandra (Mrs.)

Trenton High, P. 0. Box 10-A, Trenton 32623 K-12 0051

Shank, Jane (Mrs.)


GLADES COUNTY (County No. 22)

Robert L. Hipps, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box 458,
Moore. Haven 33471

Moore Haven High, P. O. Box 97, Moore Haven 33471 K-12 0021

Anderson, Verna


GULF COUNTY (County No. 23)

R. Marion Craig, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 37,
Wewahitchka 32465

Port St. Joe High, Port St. Joe, 32456 7-12 0062

Rushing, Dena

Washington, George High, Port St. Joe 32456 1-12 0091

Cooper, Susie F. (Mrs.)

Wewahitchka High, Wewahitchka 32465 1-12 0021

Gaskins, Edna (Mrs.)


HAMILTON COUNTY (County No. 24)

Harry T. Reid, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 71,
Jasper 32052

Hamilton County High, P. O. Box 151, Jasper 32052 7-12 0032

Crews, Jimmie (Mrs.)

Lee, J. R. E. High, P. 0. Box 206, Jasper 32052 1-12 0071

Bryant, Mary Nell (Mrs.)

HARDEE COUNTY (County No. 25)

W. Bartley Sapp, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 757,
Wauchula 33873
-25-






HARDEE COUNTY (contd.)

Schools

Hardee County High, Box 368, Wauchula 33873

Hayes, Eva Gertrude
McComb, Mary Leg
Woody, Annie Bell


HENRY COUNTY (County No. 26)

Clarence J. Chapman, Superintendent of Public Instruction, P.
LaBelle 33935

Clewiston High, Clewiston 33440

Belton, Isabelle (Mrs.)

Harlem Academy, P. 0. Box 1195, Clewiston 33440

Harris, Theresa

LaBelle High, LaBelle 33935

Hull, Pauline


0. Box 787,


7-12



1-12



1-12


HERNANDO COUNTY (County No. 27)

John W. Hull, Superintendent of Public Instruction, 612 W. Broad St.,
Brooksville 33512

Hernando High, Brooksville 33512 7-12

Justice, Magdalene Love
Luther, Nancy

Moton High, School Street, Brooksville 33512 1-12

Floyd, Ira B. (Mrs.)


HIGHLANDS COUNTY (County No. 28)

George Douglass, Superintendent of Public Instruction, Courthouse,
Sebring 33870

Avon Park High, P. 0. Box 1057, Avon Park 33825 7-12

Criner, Joy J.
Moseley, Violet C. (Mrs.)

Douglas, E. 0. High, Rt. 2, Box 62, Sebring 33870 1-12

Blanding, Zoretha D. (Mrs.)
-26-


0061



0121



0021








0051




0091








0111




0091


Grades

7-12


School
Code

0021






HIGHLANDS COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Lake Placid High, P. 0. Box 1024, Lake Placid 33852 1-12 0161

Hart, Hazel

Sebring High, P. O. Box 113, Sebring 33870 7-12 0021

Clark, Dorothy (Mrs.)
Robbins, Carol Ann


HILLSBOROUGH COUNTY (County No. 29)

Calvert J. Craig, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 3408,
Tampa.33601
Miss Virginia Ware, Supervisor of Home Economics, 805 E. Buffalo
Avenue, Tampa
Mrs. Flossie Roker, Coordinator of Evening Home Economics Education,
105 W. Ross Avenue, Tampa

Adams Junior High, 10201 N. Boulevard, Tampa 33612 7-9 0041

Kingcome, Elisabeth (Mrs.)
Lee, Alice Leah

Blake High, 1125 Spruce Street, Tampa 33607 7-12 0281

Carr, Irene (Mrs.)
Simmons, Lillie (Mrs.)
Willis, Thelma (Mrs.)

Brandon High, P. O. Box 878, Brandon 33511 10-12 0321

Bullock, Sibyl
Lee, Charlotte

Brewster Vocational, 105 W. Ross Avenue, Tampa 33602 9-12 0361

Beasley, Eva (Mrs.)
Goehring, Helen (Mrs.)
Lehnherr, Charlotte (Mrs.)
Trainor, Rhonda (Mrs.)

Buchanan, 1001 Bearss Avenue, Tampa 33612 7-9 0561

Englefried, Nannette

Chamberlain High, 9401 N. Blvd., Tampa 33612 10-12 0761

Cline, Mabry (Mrs.)
Liss, Barbara (Mrs.)
White, Wilma (Mrs.)


-27-






HILLSBOROUGH COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Goleman Junior High, 1724 Mahauttan Ave., Tampa 33609 7-9 0921

Lowder, Clara (Mrs.)

Dowdell Junior High, 1208 Wishing Well Way, Tampa 33605 7-9 084.2

Crabb, Ann (Mrs.)

East Bay, Rt. 1, Box 308, Wimauma 33598 7-12 1321

Fanelli, Ruth
Kirton, Martha (Mrs.)

Franklin Junior High, 3915 21st Avenue, Tampa 33605 7-9 1521

Collins, Marie (Mrs.)
Ellison, Barbara

Greco Junior High, Rt. 6, Box 493A, Tampa 7-9 1781

CTamp, Katherine (Mrs.)

Hillsborough High, 500 Central Avenue, Tampa 33603 10-12 1881

Bray, Lois
Knoche, Hilda (Mrs.)
Riggs, Mary (Mrs.)

Jefferson High, 2704 Highlands Avenue, Tampa 3360 2 10-12 2091

Valdes, Rose (Mrs.)

Just High, 1315 Spruce Street, Tampa 7-12 0282

Simmons, Nak cy

King High, 6815 56th Street, Tanpa 33610 10-12 2241

Kyle, Lois (Mrs.)
Vaughn, Jean (Mrs.)

Lavoy High, 4620 Tampa Blvd., Tampa 33607 Ungr. 2381

Morgan, Marie (Mrs.)

Leto High, 4409 W. Sligh Avenue, Tampa 33614 9-11 2421

Comaro, Marilyn (Mrs.)
Shepherd, Reba (Mrs.)
Turner, Laura

Madison Junior High, 4444 Bay Vista Avenue, Tampa 33611 7-9 2651

Shea, Pat -28-
Walker, Diana Sue






HILLSBOROUGH COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Mann Junior High, 409 E. Jersey Avenue, Brandon 33611 6-9 2801

Johnson, Fay (Mrs.)
Fisher, Margaret

Marshall High, P. 0. Box 1631, Plant City 33566 7-12 2841

Gatlin, Bettye
Washington, Addie M. (Mrs.)

Memorial Junior High, 4702 Central Avenue, Tampa 33603 7-9 2921

Fulford, Eleanor (Mrs.)
Martin, Sarah (Mrs.)

Middleton High, 4302 24th Street, Tampa 33610 10-12 3001

Stokes, Joyce
Wiggs, Annie (Mrs.)

Monroe Junior High, 4716 Montgomery Avenue, Tampa 7-9 2362

Martin, Kathryn (Mrs.)
Schwartz, Wilda (Mrs.)

Oak Grove Junior High, 6315 N. Armenia, Tampa 33604 7-9 3161

Hines, Betty (Mrs.)
Nowlin, Virginia (Mrs.)

Pierce Junior High, 5511 N. Hesperides, Tampa 33614 7-9 0082

Cheney, Bonnie (Mrs.)
Goldsmith, Marian (Mrs.)

Pinecrest High, P. 0. Box 8, Lithia 33547 7-12 3361

Dearmin, Linda (Mrs.)

Plant City High, 701 Woodrow Wilson Street, Plant City 33566 9-12 3144

Fielding, Jessie (Mrs.)
Grabowski, Evelyn (Mrs.)
Helms, Marthena (Mrs.)
Roberts, Harline (Mrs.)

Plant High, 2415 S. Himes Street, Tampa 33609 10-12 3411

Bauer, Cynthia
Pavelec, Laurie (Mrs.)
Stephens, Mary Helen (Mrs.)


-29-






HILLSBOROUGH COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Robinson High, 6311 S. Lois, Tampa 33616 10-12 3731

Wilson, Dorothy (Mrs.)
Yates, Beatrice (Mrs.)

Sheltered Workshop, 3901 N. Renellie Drive, Tampa Special

Meares, Ruth (Mrs.)

Sligh Junior High, 2011 E. Sligh Avenue, Tampa 33610 7-9 1482

Jung, Lara (Mrs.)
Edwards, Bess (Mrs.)

Shore Junior High, 1908 2nd Avenue, Tampa 33605 1-9 3961

Manning, Muriel (Mrs.)

Sulphur Springs Junior High, 8412 13th Street, Tampa 33604 1-7 4201

Ogden, Karen

Thomas, Dorothy School, Rt. 1, Box 318, Tampa 33612 1-12 4321

Shancey, Margaret (Mrs.)

Tomlin Junior High, 500 N. Collins, Plant City 33566 7-8 4401

Thompson, Carolyn (Mrs.)

Turkey Creek High, Rt. 5, Box 463, Plant City 33566 7-12 4521

Ash, Naoma (Mrs.)
English, Vivian (Mrs.)

Van Buren Junior High, 8715 N. 22nd Street, Tampa 33604 7-9 0682

Gaffney, Maurine (Mrs.)
Henning, Carolyn (Mrs.)

Washington, Booker T. Junior High, 907 5th Avenue, Tampa 7-9 4601
33605

Wells, Fronie (Mrs.)
Williams, Eddye (Mrs.)

Washington, George Junior High, 707 E. Columbus Drive, 7-9 4641
Tampa 33602

Berry, Elisabeth (Mrs.)
Brose, Heide

West Tampa Junior High, 2105 N. Habana Avenue, Tampa 33610 7-9 4721

Burtz, EHtelia -30-






HILLSBOROUGH COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Wilson Junior High, 1005 Swann Avenue, Tampa 33606 7-9 4761

Randle, Geraldine (Mrs.)
Scudder, Martha

Young Junior High, 1807 E. Buffalo Avenue, Tampa 33610 7-9 5041

Smith, Hilda (Mrs.)
Wilson,. Curtiss (Mrs.)


HOLMES COUNTY (County No. 30)

Fred Johnson, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box 428,
Bonifay 32425

Bethlehem High, Rt. 3, Bonifay 32425 1-12 0041

Galloway, Willie H. (Mrs.)

Holmes County High, Bonifay 32425 7-12 0012

Patrick, Carol L.
Smith, Nina

Ponce de Leon High, Rt. 2, Box 37, DeFuniak Springs 1-12 0061

Jackson, Edna M. (Mrs.)

Popular Springs High, Rt. 2, Graceville 1-12 0031

Wolf, Sandra


INDIAN RIVER COUNTY (County No. 31)

J. A. Thompson, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box 2170,
Vero Beach 32960

Gifford High, Box 5400, Gifford 32960 7-12 0081

McMillen, Mattye (Mrs.)

Vero Beach Senior High, Vero Beach .32960 9-12 0031

Brister, Catherine (Mrs.)
Brubaker, Beverly (Mrs.)
O'Neil, Exa Mae (Mrs.)


JACKSON COUNTY (County No. 32)

J. D. Milton, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box S,
Marianna 32446
-31-






JACKSON COUNTY (contd.)

Schools

Mrs. Marie Hudson, P. 0. Box 232, Marianna 32446

Cottondale High, Cottondale 32431

Watkins, Mary (Mrs.)

Graceville High, Graceville 32440

Williams, Juanita (Mrs.)

Grand Ridge High, Grand Ridge 32kh2

Patrick, Mary (Mrs.)

Greenwood High, Greenwood 32443

Windham, Helen (Mrs.)

Jackson County Training School, Box 305, Marianna 32446

Long, Reba (Mrs.)

Malone High, Malone 32b44

Dekle, Maeron (Mrs.)

Marianna High, Marianna 32446

Curry, Elizabeth
Knowles, Gladys (Mrs.)

Sneads High, Sneads 32460

Kitching, Joy (Mrs.)

St. Paul High, Campbellton 32426

'Baker, Susie (Mrs.)

Union Grove High, Box 442, Marianna 32446

Robinson, Annie W. (Mrs.)


School
Grades Code


1-12



1-12



1-12



1-12



1-12



1-12



7-12



1-12



1-12



1-12


JEFFERSON COUNTY (County No. 33)

Desmond M. Bishop, Superintendent of Public Instruction, Box 499,
Monticello 32344

Howard Academy, Monticello 323U4 1-12

Huggins, Maggie A. (Mrs.)
Simpkins, Dora P. (Mrs.)
-32-


0251



0301


0181



0091



0061



0121



0021




0141


0281



0101








0031






JEFFERSON COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Jefferson County High, Monticello 32344 K-12 0021

Grant, Faye 0. (Mrs.)


LAFAYETTE COUNTY (County No. 34)
Desmond M. Bishop, Superintendent, Box 499, Monticello 32341
Lafayette County Senior High, Mayo 32066 1-12 0021

Koon, Mildred (Mrs.)


LAKE COUNTY (County No. 35)

Jack Morgan, Superintendent of Public Instruction, 201 W. Burleigh Blvd.,
Tavares 32778

Carver Heights, Leesburg 32748 7-12 0351

Miller, Hazel C. (Mrs.)

Clermont-Minneola High, Clermont 32711 7-12 0051

Young, Betty M.

Eustis High, Eustis 32726 7-12 0081

Ferran, Anne H. (Mrs.)

Eustis Vocational High, Eustis 32726 1-12 0391

Broomfield, Elsie C. (Mrs.)

Groveland High, Groveland 32736 1-12 0111

Brown, Mary (Mrs.)

Leesburg High, Leesburg 32748 8-12 0161

Dawkins, Jean D. (Mrs.)
Zabor, Marcia S. (Mrs.)

Lincoln Park High, Clermont 32711 1-12 0401

Montgomery, Ruth L. (Mrs.)

Mount Dora High, Mount Dora 32757 7-12 0181

Clement, Bobbie S. (Mrs.)

Tarvares High, Tarvares 32778 1-12 0211

Felder, Dickie Sue


-33-






LAKE COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Umatilla High, Umatilla 32784 7-12 0231

Shaw, Ruth J. (Mrs.)


LEE COUNTY (County No. 36)

Ray L. Williams, Superintendent of Public Instruction,
Drawer 2238, Fort Myers 33902
Cecil Waldron, Director of Vocational Education,
Board of.Public Instruction, Fort Myers 33902

Alva High, Box D-5, Alva 33902 1-12 0091

Maeder, Catherine H. (Mrs.)

Cypress Lake High, Cypress Lake Drive, Fort Myers 33901 7-12 0141

Curtis, Wilma (Mrs.)
Hamman, Beverly (Mrs.)
Kuykendall, Elizabeth

Dunbar High, 3800 E. Edison Avenue, Ft. Myers 33901 9-12 0161

Hicks, Lillian (Mrs.)
Stebbins, Helen.E. (Mrs.)

Fort Myers Junior High, 3015 Central Avenue, Ft. Myers 33901 7-9 0211

DeMasters, Ann (Mrs.)
Quinn, Jeanne (Mrs.).
Rollins, Eleanor (Mrs.)

Fort Myers Senior High, 2635 Cortez Blvd., Ft. Myers 33901 10-12 0221

Cook, Margaret
Leonard, Anna (Mrs.)

Lee Junior High, 601 Ballard Road, Fort Myers 33901 7-10 0271

Booker, Elaine (Mrs.)
Daniels, Barbara (Mrs.)

North Fort Myers Junior-Senior High, Orange Grove Blvd., 7-12 0311
Fort Myers 33903
Brinson, Mary (Mrs.)
Goodrich, Marie (Mrs.)
Madison, Ethel (Mrs.).


LEON COUNTY (County No. 37)

Freeman Ashmore, Superintendent of Public Instruction, Box 246,
Tallahassee 32301
-34-






LEON COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Cobb, Elizabeth Junior High, Hillcrest Avenue, Tallahassee 32303 7-9 0032

Halfhill, Gladys (Mrs.)
Newton, Marilyn (Mrs.)

Florida High, West Call Street, Tallahassee 32306 K-12 0341

Kerce, Nancy (Mrs.)

Griffin School, Alabama Street, Tallahassee 32304 1-9 0221

Engram, Archie (Mrs.)

Lake McBride School, Bradfordville Road, Tallahassee 1-8 0261

Lewis, Suwannee (Mrs.)

Leon High, Jacksonville Highway, Tallahassee 32303 10-12 0021

Parker, Emma (Mrs.)
Joanos, Betty (Mrs.)

Lincoln High, 438 W. Brevard Street, Tallahassee 32301 9-12 0201

Hercy, Edna (Mrs.)
McClendon, Bessie (Mrs.)

Florida A & M University High, Tallahassee 32304 1-12 0351

Madison, Doris R. (Mrs.)

Nims, Frank Junior High, Orange Avenue, Tallahassee 32304 7-9 0291

Beasley, Nevada (Mrs.)
Robinson, Beatrice (Mrs.)

Raa, Augusta Junior High, 401 W. Tharpe St., Tallahassee 32303 7-9 0092

Haire, Koleen (Mrs.)
Moody, Doris

Rickards, James S. Junior-Senior High, Jim Lee Road, 7-12 0051
Tallahassee

DeCola, Suzanne (Mrs.)
Gardner, Harriet (Mrs.)
Whitfield,, Adelle (Mrs.)


LEVY COUNTY (County No. 38)

A. E. Mikell, Superintendent of Public Instruction, Box 128, Bronson 32621

-35-





LEVY COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Mrs. Joyce M. Bullock, Director of Instruction, Bronson 32621

Bronson High, Bronson 32621 1-12 0021

,Gunnell, Allie (Mrs.)

Cedar Key High, Cedar Key 32625 1-12 0041

Blair, Judith

Chiefland High, Chiefland 32626 1-12 0051

Smith, Julia (Mrs.)

Chiefland Junior High, Chiefland 32626 1-9 0061

Haile, Julia (Mrs.)

Williston High, Williston 32692 1-12 0091

Smith, Lola Belle (Mrs.)

Williston Vocational School, Williston 32696 1-12 0101

Forth, Joyce (Mrs.)


LIBERTY COUNTY (Mounty No. 39)

0. B. Shuler, Superintendent of Public Instruction, Box 68,
Bristol 32321
Mrs. Catherine L. Chestaing, General Supervisor of Instruction,
Box 68, Bristol 32321

Bethune High, Bristol 32321 1-12 0051

Didley, Allie Mae

Liberty County High, Bristol 32321 7-12 0021

Shuler, Rae (Mrs.)


MADISON COUNTY (County No. 40)

Thomas Griffin Bishop, Superintendent of Public Instruction,
P. 0. Box 449, Madison 32340
Dr. Oscar A. Beck, Jr., Director of Instruction, Madison 32340

Greenville High, Greenville 32331 1-12 0041

Owens, Sandra


-36-






MADISON COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Greenville Training, Box 426, Greenville 32331 1-12 0091

Thomas, Betty

Lee Junior High, Lee 32059 1-10 0101

Brock, Marianna (Mrs.)

Madison High, Madison 32340 7-12 0022

Morrow, Glare (Mrs.)

Madison Training, Box 771, Madison 32340 1-12 0032

James, Marybelle (Mrs.)

Pinetta Junior High, Pinetta 32350 1-10 0111

Shadrick, Bonnie (Mrs.)


MANATEE COUNTY (County No. 41)

J. Hartley Blackburn, Superintendent of Public Instruction,
P. 0. Box 2069, Bradenton 33506
Raymond F. Lee, Director of Vocational Education, Box 2069,
Bradenton 33506

Bayshore Junior High, 5323 34th Street, Bradenton 33505 7-9 0071

Halloway, Mary E. (Mrs.)
Lowery, Juanine (Mrs.)

First Street School, Box 2588 Manatee Station 33506 5-9 0481

Kittrell, Dona (Mrs.)

Lincoln Memorial High, P. 0. Box 398, Palmetto33569 7-12 0491

Jones, Teresa (Mrs.)
Sancho, Annie (Mrs.)

Manatee High, P. 0. Box 1321, Bradenton 33506 10-12 0181

Sewell, Barbara (Mrs.)
Vaught, Naomi M.

Palmetto High, 1200 17th Street, Palmetto 33561 .7-12 0351

Narmore, Jean (Mrs.)
Schnurr, Ruth (Mrs.)


-37-






MANATEE COUNTY (Contd.)
School
Schools Grades Code

Southeast High, P. 0. Box 158, Samoset 33575 7-12 0431

Goodwin, Effie (Mrs.)
Reinhart, Betty (Mrs.)
Gluff, Edna (Mrs.)

Walker Junior High, 3211 llth Avenue, Bradenton 7-9 0451

Beville, Doris H. (Mrs.)
Culpepper, Barbara (Mrs.)
Sloat, Margaret (Mrs.)


MARION COUNTY (County No. 42)

Oliver E. Daugherty, Superintendent of Public Instruction,
P. O. Box 670, Ocala 32670
Marion C. Roche, Director of Vocational and Adult Education,
P. 0. Box 670, Ocala 32670
Albert N. Appleby, Director of Instruction, P. 0. Box 670,
Ocala 32670

Belleview-Santos High, Rt. 2, Box 187B, Ocala 32670 1-12 0101

Bowels, Ernestine (Mrs.)

Dunnellon High, P. O. Box 188, Dunnellon 32630 1-12 0171

Rawels, Janet (Mrs.)

Fessenden High, Rt. 3, Box 368, Ocala 32670 1-12 0211

Allen, LaRena (Mrs.)
Mack, Willie Mae (Mrs.)

Fort King Junior High, 633 17th Avenue, N. E., Ocala 32670 7-9 0221

Dukes, Sara (Mrs.)
Trice, Grace (Mrs.)

Howard High, 1018 N. 16th Street, Ocala 32670 9-12 0051

Crosby, Edna (Mrs.)
Jenkins, Vivian H..(Mrs.)

Lake Weir High, Rt. 1, Summerfield 32691 7-12 0281

Rou, Linda S. (Mrs.)

North Marion High, Box 299, Sparr 32690 9-12 0331

Shuler, Eliza M. (Mrs.)
McMillen, Virginia (Mrs.)
-38-






MARION COUNTY (contd.)

Schools

Ocala High, 1614 East Fort King Avenue, Ocala 32670

McConnaughhay, Mary G. (Mrs.)

Osceola Junior High, 411 E. 6th Street, Ocala 32670

Tally, Cleo (Mrs.)

Washington, Booker T. High, Dunnellon 32630

Sears, Mae Zova (Mrs.)


MARTIN COUNTY (County No. 43)

Thomas L. Crook, Superintendent of Public Instruction, Box 1045,
Stuart 33494
Lillian A. Dassori, General Supervisor, Box 1045, Stuart 33494

Martin County High, 500 East Ocean. Blvd. Stuart 33494

Elmore, Willean (Mrs.)
McArthur, Pauline (Mrs.)

Murray Junior-Senior High, Port Salerno 33492

Washington, Emma (Mrs.)


MONROE COUNTY (County No. )4)

Harold C. Campbell, Superintendent of Public Instruction, P. O.
Key West 33041

Coral Shores High, Tavernier 33070

Brookover, Mary Lou (Mrs.)

Key West High, 2100 Flagler Avenue, Key West 33040

Fritz, Patricia (Mrs.)
Lewis, Eleanor (Mrs.)
Lowe, Kathryn

Marathon High, Marathon 33050

Kovach, Nancy (Mrs.)


Grades

10-12



7-9


1-12









10-12



1-12


Box 1430,


1-12



9-12




5-12


NASSAU COUNTY (County No. 45)

Dean B. Blankenship, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 687,
Fernandina Beach 32034
-39-


School
Code

0351



0361


0121









0031



0081


0041


0101




0131






NASSAU COUNTY (contd.)
School
Schools 'Grades Code

Callahan High, Callahan 32011 1-12 0121

Colsen, Lucille B. (Mrs.)

Fernandina Beach High, 515 Citrona Drive, Fernandina 9-12 0031
Beach 32034

Evans, Mary A.

Fernandina Beach Junior High, Fernandina Beach 32034 5-8 0051

Lee, Janie (Mrs.)

Hilliard High, Hilliard 32046 1-12 0151

Wells, Mabel (Mrs.)

Peck High, P. 0. Box 469, Fernandina Beach 32034 1-12 0061

Kennedy, Corrine M.

Pine Forest Community High, Callahan 32011 1-12 0131

Simmons, Eleanor (Mrs.)

Yulee High, Yulee 32097 1-12 0111

Hester, Gail M. (Mrs.)


OKALOOSA COUNTY (County No. 46)

Max Bruner, Superintendent of Public Instruction, Crestview 32536
James F. Richardson, Local Director of Vocational and Adult Education,
_Crestview 32536

Baker County, Rt. 1, Baker 32531 1-12 0041

Jernagan, Julia P. (Mrs.)
Walker, Winona (Mrs.)

Carver-Hill High, Crestview 32536 1-12 0071

Allen, Caroline (Mrs.)

Choctawhatchee High, Shalimar 32537 10-12 0081

Barrow, Catherine (Mrs.)
Gordon, Laura L. (Mrs.).
Webb, Carolyn P.
Morris, Suzanne (Mrs.)

Combs, W. E. High, Ft. Walton Beach 32548 5-12 0111

Cyrus, Meredith (Mrs.) -40-







OKLALOOSA COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Crestview High, Crestview 32536 9-12 0091

Campbell, Arlesia (Mrs.)
Davis, Lillian (Mrs.)
Richbourg, Elizabeth (Mrs.)
Simpson, Laura (Mrs.)

laurel Hill High, Laurel Hill 32567 1-12 0201

Merrill, Anna W.

Meigs Junior High, Shalimar 32537 7-9 0082

Grans, Jimmie (Mrs.)
Cannon, .Kay

Niceville Senior High, Niceville 32578 10-12 0211

Chapman, Gladys (Mrs.)
Norris, Billye (Mrs.)

Pryor, W. C. Junior High, Fort Walton Beach 32548 7-9 0271

Horton, Sarah A.
Simpson, Sherra (Mrs.)

Ruckel Junior High, Niceville 32578 7-9 0121

Johnson, Kitty B (Mrs.)
Sisson, Mary Jo


OKEECHOBEE COUNTY (County No. 47)

Carl T. Durrance, Superintendent of Public Instruction, Room 10,
30.W. 8th St., Okeechobee 33472

Okeechobee High, Box 988, Okeechobee 33472 8-12 0021

Brown, Catherine (Mrs.)
Pittman, Lillis (Mrs.)


ORANGE COUNTY (County No. 48)

Orville R. Davis, Superintendent of Public Instruction, Box 271, Orlando 32802
Ralph L. Smouse, Supervisor, Vocational Adult Education, P. 0. Box 271,
Orlando 32802
Robert E. Cascaddan, Division of Research and Administration, P. O. Box 271,
Orlando 32802
Mrs. Jeanne Brinkley, Curriculum Assistant, Home Economics, P. 0. Box 271,
Orlando 32802


-41-






ORANGE COUNTY (contd,)
School
Schools Grades Code

Apopka Memorial High, Rock Springs Road, Apopka 32702 7-12 0281

Browning, Kaye
Kearse, Faye (Mrs.)

Boone High, 2000 S. Mills, Orlando 32806 10-12 0111

Dowdell, Ida Belle (Mrs.)
Hamm, Dorothy (Mrs.)
Kuzma, -Katherine (Mrs.)
Hellwig, Ellen

Carver Junior High, 5000 W. Columbia, Orlando 32805 1-9 5871

Johnson, Amanda (Mrs.)

Cherokee Junior High, 550 S. Eola Drive, Orlando 32801 7-9 O141

Blanchard, Ethel (Mrs.)
Fuller, Charlotte

Colonial High, 6100 Oleander, Orlando 32807 7-12 0661

Atcheson, Edith (Mrs.)
Fisher, Katherine (Mrs.)
Harrington, Elizabeth (Mrs.)
Jennings, Hilda (Mrs.)
Hedges, Lois
Marsh, Mildred (Mrs.)

Drew, Charles R. High, P. 0. Box 458, Winter Garden 32787 1-12 5781

Clark, Mylvette

Edgewater High, 3100 Edgewater Drive, Orlando 32804 10-12 0121

Cobb, Sarah Lou
McElwain, Carolyn
Rendulic, Marjorie (Mrs.)
Roberts, Gertrude (Mrs.)

Evans, Maynard High, 4h99 Silver Star Road, Orlando 32808 7-12 0671

Agee, Patsy (Mrs.)
Church, Ruby (Mrs.)
Stevens, Clarice (Mrs.)

Glenridge Junior High, Glenridge Way, Winter Park 32789 7-9 0571

Beasley, Louise (Mrs.)
Ebert, Marjorie
Simmons, Linda (Mrs.)






ORANGE COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Howard Junior High, 800 E. Robinson, Orlando 32801 7-9 0131

Ainsleigh, Nina (Mrs.)
Hayes, Birdie
Kahn, Tybe (Mrs.)

Hungerford High, Rt. 2, B ox 809, Eatonville 32751 1-12 5801

Dixon, Dorothy (Mrs.)

Jackson, Stonewall Junior High, Engel Drive, Orlando 32807 7-8 1111

Stewart, Dorothy (Mrs.)

Jones High, 1400 W. Cypress, Orlando 32805 7-12 5711

Brown, Juliette (Mrs.)
Minors, Lois (Mrs.)
Mosley, Ernestine (Mrs.)

Lakeview High, Winter Garden 32787 7-12 0351

Watson, Helen (Mrs.)

Lee, Robert Eo High, 1201 Maury Road, Orlando 32804 7-9 0581

Hergenroether, Carol
McCormack, Mary (Mrs.)
Philbeck, Madge (Mrs.)
Terrebone, Juanita

Lockhart Junior High, 3411 Dr. Love Road, Lockhart 32810 7-9 0721

Likens, Loree (Mrs.)

Ma: land Junior High, 1901 Choctaw Trail, Mailtand 32751 1-9 0731

Kieffner, Marilyn (Mrs.)

Memorial Junior High, 2220 W. Michigan Avenue, Orlando 32806 7-9 0151

Passineault, Helen (Mrs.)
Weiss, Sandra.

Mid-Florida Technical Institute, 2900 W. Oak Ridge Road, 1131
Orlando 32809

Rice, Betty (Mrs.)
Schwyn, Mary Helen (Mrs.)

Oak Ridge Jr,-Sr. High, 6000 S. Winegard, Orlando 32809 7-12 0691

Abell, Suzanne Masterson, Bertha
King, Bobbie Lee Smith, Shirley
-U3-






ORANGE COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Ocoee Junior-Senior High, Ocoee 32761 1-12 0341

Potter, Judy (Mrs.)

Robinswood Junior High, 3605 Balboa Drive, Orlando 32808 7-9 0921

Barton, Elaine (Mrs.)
Midyette, Julie (Mrs.)

Walker Junior High, Amidion Road, Orlando 32809 7-8 11$1

Brown, Judy (Mrs.)

Winter Park High, 528 Huntington, Winter Park 32789 10-12 0301

Everette, Jane (Mrs.)
Newberry, Donna-

Union Park Junior High, 1844 Westfall Drive, Orlando 32807 7-9 0911

LaFever, Jo Nelda
McGrath, Mona Joyce (Mrs.)

Wheatley, Phyllis High, Box 1206, Apopka 327C3 1-12 5741

Gaines, Jewell (Mrs.)
Tillman, Kate (Mrs.)


OSCEOLA COUNTY (County No. 49)

W. B. Stephens, Superintendent of Public Instruction, l01 Church St.,
Kissimmee 32741

Kissimmee High, Central Avenue, Kissimmee 32741 1-12 0061

Patterson, Willilean (Mrs.)

Osceola Junior High, Sumner Street, Kissimmee 32741 7-8 0051

Wallace, Norma Jean

Osceola High, Thacker Avenue, Kissimmee 32741 9-12 0081

Ware, Joanne (Mrs.)

St. Cloud High, Box 98, St. Cloud 32769 7-12 0151

Toole, Estelle (Mrs.)

PALM BEACH COUNTY (County No. 50)

Robert W. Fulton, Superintendent of Public Instruction, P. O. Box 2469,
West Palm Beach 33402
-44-






PALM BEACH COUNTY (contd.)

Charlie T. Council, Assistant Superintendent of Instruction, P. 0. Box 2469,
West Palm Beach 33402
Mrs. Oleen Strayhorn, Director of Secondary Curriculum, P. 0. Box 2469,
West Palm Beach 33402
Mrs. Ruby Cannon, Coordinator of Home Economics, P. 0. Box 2469,
West Palm Beach 33402
School
Schools Grades Code

Belle Glade Junior High, 501 N.W. Avenue "H", Belle Glade 33430 7-8 1191

Hilburn, Deena (Mrs.)

Belle Glade High, 425 West Canal Street, Belle Glade 33430 9-12 1201

Litchfield, Hazel (Mrs.)

Boca Raton High, 1551 N.W. 14th Street, Boca Raton 33432 7-12 0961

Dodge, Harriet (Mrs.)
Morrison, Alice (Mrs.)

Boynton Junior High, P. 0. Box A, Boynton Beach 33435 7-9 0821

Hill, Jane (Mrs.)

Bryant School, P. O. Box 98, Bryant 33439 1-8 1081

Johnson, Florida (Mrs.)

Carver High, P. 0. Box 190, Delray Beach 3344h 7-12 0901

Baine, Yvonne E. (Mrs.)
Brown, Inez T.

Central Junior High, Georgia Avenue & Hibiscus St., 7-9 0393
West Palm Beach 33401

Bishop, Ruth (Mrs.)
Trotter, Zula

Conniston Junior High, 673 Conniston Road, West Palm Beach 7-9 0541
334o05

Ashworth, Phyllis (Mrs.)
Crow, Phyllis (Mrs.)
Grosch, Rosemary (Mrs.)

Davis, Jefferson Junior High, 1560 Kirk Road, West Palm Beach 7-9 0611
33406

Blazer, Ann (Mrs.)
Iuoma, Lillian (Mrs.)

Delray Beach Junior High, Box 2457, Delray Beach 33144 7-9 0861

Stevens, Carolyn J. -_$-






PALM BEACH (contd.)
School
Schools Grades Code

East Lake High, 529 South Lake Avenue, Pahokee 33476 1-12 1141

Coulon, Martle (Mrs.)

Forest Hill High, 6901 Parker Avenue, West Palm Beach 33405 10-12 0581

Hess, Dee (Mrs.)
Milligan, Erma (Mrs.)

.Golfview Junior High, 4260 W. Gate Avenue, West Palm Beach 7-9 0501
33401

Bussell, Irene (Mrs.)
McDonald, Jere
Moss, Esther

Jupiter High, P. 0. Box 158, Jupiter 33458 1-12 0071

Ledford, Malta (Mrs.)

Jupiter Junior High, P. 0. Box 158, Jupiter 33458

Walter, Julia (Mrs.)

Kennedy, John F. High, Acrehome & Blue Heron Blvd., Riviera 7-12 0201
Beach

Childs, Lennie (Mrs.)

Lake Shore High, 1101 S.W. Avenue, Belle Glade 7-12 1232

Lee, Narvella (Mrs.)
Mack, Inez (Mrs.)

Lake Worth High, P. 0. Box 631, Lake Worth 33461 10-12 0691

Caldwell, Doris (Mrs.)
Smith, Nancy (Mrs.)

Lake Worth Junior High, 301 S. "A" Street, Lake Worth 33160 7-9 0701

Corbin, Cherrylene
Stewart, Mary E. (Mrs.)

Lantana Junior High, 1225 W. Drew Street, Lantana 33462 7-9 0761

Kinsley, Gail
Stewart, Mary (Mrs.)

Leonard, John I. School, 10th Avenue, Lake Worth 33460 7-10 1361

Maxwell, Edrie Layne (Mrs.)
Patricelli, Baben B. (Mrs.)
-46-






PALM BEACH COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Lincoln Junior High, 1160 New York Avenue, Riviera Beach 7-9 0212

Boggs, Edwina (Mrs.)

Northboro Junior High, North Dixie & 40th Streets, West Palm 1-9 0291
Beach 33407

Vickery, Edna (Mrs.)

Pahokee High, 360 East Main Street, Pahokee 33476 7-12 1092

Dean, Norma (Mrs.)
Robertson, Catherine (Mrs.)

Palm Beach High, Georgia Ave. & Hibiscus St., West Palm Beach 10-12 0393
33401 .

Phillips, Joyce (Mrs.)

Palm Beach Public School, Cocoanut Row & Seaview Ave., West 1-9 0421
Palm Beach

Toulson, Hilda (Mrs.)

Poinciana Junior High, 140 N.W. 13th Avenue, Boynton Beach 33425 1-9 0791

Ferrington, Vera (Mrs.)

Riviera Beach High, P. 0. Box 1096, Riviera Beach 33404 7-12 0151

Levitre, Mary (Mrs.)
Po-tom, Jane (Mrs.)

Roosevelt High, 1601 N, Tamarind Avenue, West Palm Beach 6-8 0311

Jackson, Julia (Mrs.)

Royal Palm School, 375 DeSoto, West Palm Beach 33405 1-6 0571

Bardin, Elizabeth (Mrs.)

Sabal Palm School, 2313 Robin Road, West Palm Beach 33401 1-8 0261

Coutant, Grace (Mrs.)

Seacrest High, 2501 Seacrest Blvd., Delray Beach 33WJ4 10-12 0862

Deviney, Pegi
Schwartz, Jimmie (Mrs.)

Watkins, Howell L. Junior High, 9480 Garden Ave., Lake Park 7-9 0121

Buchner, Marie (Mrs.) Osborn, Grace (Mrs.)
Coutant, Elizabeth
-h7-






PASCO COUNTY (County No. 51)

Chester W. Taylor, Jr., Superintendent of Public Instruction,
115 Courthouse, Dade City 33525
Mrs. Margaret Treiman, Supervisor, Courthouse, Dade City 32525
School
Schools Grades Code

Gulf High, New Port Richey 33552 9-12 0261

Britton, Sarah
Ximzey, Juanita (Mrs.)

Mickens High, Dade City 33525 7-12 0082

Mickens, Christine (Mrs.)

Pasco High, Dade City 33525 9-12 0031

Fingerhut, Ruth (Mrs.)
Waldron, Merrell

Zephyrhills High, Zephyrhills 33599 7-12 0101

Harvey, Emma (Mrs.)
Johnson, Lillian (Mrs.)


PINELLAS COUNTY (County No. 52)

James F. Gollattscheck, Superintendent of Public Instruction,1960 E. Druid
-Road, P. 0. Box 719, Clearwater 33517
Mrs. Frances Garrison, Supervisor of Home Economics, 296 Mirror Lake Drive,
St. Petersburg 33701
Mrs. Talmadge H. Hunt, Coordinator of Home Economics, 296 Mirror Lake Drive,
St. Petersburg 33701

Azalea Junior High, 7855 22nd Avenue North, St. Petersburg 7-9 0121
33710

Lynch, Ruth (Mrs.)
Ridisill, Doris (Mrs.)

Bay Point Junior High, 2151 62nd Avenue, St. Petersburg 33712 7-9 0171

Anderson, Evelene (Mrs.)

Boca Ciega High, 924 58th Street, S., St. Petersburg 33707 10-12 0431

Rosenberg, Eleanor
Stewart, Marilyn (Mrs.)

Clearwater Senior High, 540 S. Hercules Avenue, Clearwater 10-12 0711
33516
Lewis, Zyphia (Mrs.)
Saunders, Mattie (Mrs.)
Via, Ruth (Mrs.) -48-






PINELLAS COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Disston Junior High, 1001 S. 51st Street, St. Petersburg 33707 7-9 0971

Crossland, Ellen (Mrs.)
McGary, Sarah (Mrs.)

Dixie Hollins High, 4940 N. 62nd Street, St. Petersburg 33709 10-12 1031

Mock, Anna Mae
Parker, Nan (Mrs.)

Dunedin-Highlands Junior High, 896 Union Street, Dunedin 33528 7-9 1091

Dicus, Lucille (Mrs.)
Powell, Edna (Mrs.)

Dunedin High, 1651 Pinehurst Drive, Dunedin 33528 10-12 1081

Bonoff, Luella
Moore, Elizabeth (Mrs.)

Gibbs High, 3181 Ninth Avenue, St. Petersburg 33712 10-12 1521

Fuller, Helen (Mrs.) Wright, Gladys (Mrs.)
Walker, Anna (Mrs.)

Kennedy, John F. Junior High, 1600 Palmetto Street 7-9 1831
Clearwater 33515

Perry, Regina (Mrs.)
Sullivan, Mary.Ellen (Mrs.)

Lakewood High, 1400 54th Avenue, S., St. Petersburg 33705 10-12 2031

Hoffman, Mildred

Largo Junior High, 205 4th Street, Largo 33540 7-9 2071

Mangin, Mary (Mrs.)
Wadsworth, Valdine (Mrs.)

Largo Senior High, 410 Missouri Avenue, Largo 33540 10-12 2081

Helgren, Camille (Mrs.)
Reddick, Niva J. (Mrs.)

Lealman Junior High, 4100 35th Street, N., St. Petersburg 7-9 2151
33741

Foxworth, Cecile
Winter, Carolyn (Mrs.),

Madeira Beach Jr. High, 591 Madeira Beach Causeway, 7-9 2261
Madeira Beach 33708

DeMatt, Betty Lou -49- Cox, Sarah (Mrs.)






PINELLAS COUNTY (contd.)
School
Schools Grades GCbd

Meadowlawn Junior High, 5800 N. 16th Street, St. Petersburg 7-9 2321
33703

Bailes, Christine (Mrs.)
Paterson, Ruth (Mrs.)

Northeast High, 5500 N. 16th Street, St. Petersburg 33703 1.0-12 2641

Clark, Joan (Mrs.)
Dobbins, Esther (Mrs.)

Oak Grove Junior High, 1370 S. Belcher Rd., Clearwater 33516 7-9 2861

McInnis, Jacqueline (Mrs.)
Spencer, Geraldine (Mrs.0)
Way, Dorothy

Palm Harbor Junior High, 415 15th Street, Palm Harbor 3363 4-9 3181

White, Yvonne

Pinellas High, 1220 Palmetto Street, Clearwater 33515 7-9 3341

Krupp, Marzanna (Mrs.)
Larkins, Emma Jo (Mrs.)

-Pinellas Park Junior High, 6940 70th Avenue, Pinellas Park 7-9 3411
33565
Racosky, Wilma (Mrs.)
Thomas, Nancy Elizabeth
Tooke, Susan (Mrs.)

Riviera Junior High, 501 62nd Avenue, St. Petersburg 7-9 2471

Anderson, Audrey (Mrs.)
Carlsten, Jacqueline (Mrs.)

Safety Harbor Junior High, 125 7th Street, N., Safety 7-9 3741
Harbor 33572

Harris, Nancy (Mrs.)

Seminole High School, 8401 131 Street N, Largo 33542 10-12 3921

Barclay, Elizabeth (Mrs.)
Stehl, Georgia

Sixteenth Street Junior High, 701 16th Street, S., 7-9 4061
St. Petersburg 33712

Armstrong, Fannie (Mrs.)
Chapman, Arletha (Mrs.)
Peaten, Emma (Mrs.)
-50-






PINELLAS COUNTY (contd.)
School
School Grades Code

South Side Junior High, 1701 10th Street, S., St. Petersburg 7-9 4321
33705

Brett, Elizabeth (Mrs.)
Motley, Elzora (Mrs.)

St. Petersburg High, 2501 N. 5th Avenue, St. Petersburg 33713 10-12 3781

Lipscomb, Helen (Mrs.)

Tarpon Springs Junior High, North Ring Avenue, Tarpon Springs 7-9 511
33589

Daugherty, Winnie (Mrs.)
Reeves, Marilyn (Mrs.),

Tarpon Springs High, South Gulf Road, Tarpon Springs 33589 10-12 4521

Daugherty, Winnie

Tyrone Junior High, 6421 22nd Avenue, N,, St. Petersburg 33710 7-9 4611

Dunn, Barbara Jeanne
Miller, Genvieve (Mrs.)

Tomlinson Adult Education Center, 296 Mirror Lake Road, Adult 4541
St. Petersburg 33701

Lemons, Maybelle (Mrs.)
Latz, Harriet
Mahan,. Eileen (Mrs.)


POLK COUNTY (County No. 53)

Shelley S. Boone, Superintendent of Public Instruction, Box 391,
Bartow 33830
Frs. Barbara Orr, Coordinator of Home Economics, Box 391, Bartow 33830

Auburndale Junior High, 222 N. Bartow Avenue, Auburndale 33823 7-9 0821

Swindell, Mary (Mrs.)

Auburndale Senior High, 125 Prado Street, Auburndale 33823 10-12 0811

Sammons, Frances (Mrs.)

Bartow Junior High, South Broadway, Bartow 33830 8-9 0931

Hamme, Eleanor (Mrs.)
Lott, Naomi (Mrs.)






POLK COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Bartow Senior High, South Broadway, Bartow 33830 10-12 0901

.Kennon, Sue (Mrs.)
Girtman, Carolyn (Mrs.)

Bridgers Avenue Elementary, Bridgers Avenue, Auburndale 33832 1-8 0871

Smith, Maggies (Mrs.)

Crystal Lake Junior High, 2410 Crystal Lake Drive, Lakeland 7-9 1501
33801

Ellis, Sue (Mrs.)
Ginn, Dorothy (Mrs.)

Denison Junior High, 248 S.E. hth Street, Winter Haven 7-9 0491

Fredrick, Eleanor (Mrs.)
Sheffield, Constance (Mrs.)

Fort Meade Junior-Senior High, East Broadway, Fort Meade 7-12 0741
33841

Carlton, Mickey (Mrs.)

Frostproof Junior-penior High, 111 First Street, Frostproof 7-12 1261
33843

Jamieson, Miriam (Mrs.)

Haines City Junior High, 225 S. 21st Street, Haines City 7-9 0321
33844.
Parker, Julia (Mrs.)

Haines City Senior High, 701 Ledwith, Haines City 338h4 10-12 0311

Barber, Lillian (Mrs.)

Jewett High, P. 0. Box 3035, Florence Villa Station, 5-12 0071
Winter Haven 33882

Corbett, Eva (Mrs.)
Perry, Dorothy. (Mrs.)

Kathleen Junior High, Kathleen 33849 7-9 1191

Gibson, Jane (Os.)
Drake, Barbara-.Mrs.)

Kathleen Senior High, 2600 N. Crutchfield.Road, Lakeland 10.12 1181

Dotson, Kate (Mrs.)
PaIm, Marcella (Mrs.)
-52-





POLK COUNTY (contd.)

Lakeland Junior High, 400 N. Florida Avenue, Lakeland 7-9 0041

Patchin, Estelle (Mrs.)
Prescott, Jackie (Mrs.)
Pope, Louella (Mrs.)

Lakeland Senior High, 726 Hollingsworth Ave., Lakeland 10-12 0031

Fain, Frances (Mrs.)
Kirk, Hazel
Lype, Martha (Mrs.)
Lake Wales Senior High, P. 0. Box 1050, Lake Wales 33853 10-12 1311

Dixon, June McDougal Marjorie (Mrs.)

Mulberry High, N.E. 4th Circle, alberry 33860 7-12 1131

Shanks, Margaret (Mrs.) Shimp, Margaret (Mrs.)

Oakland High, P. 0. Box 11, Haines City 7-12 0371

Colson, Kathelia (Mrs.)

Ralph J. Bunche, P. O. Box 654, Frostproof 33801 1-9 1301

Richardson, Eva Jane

Rochelle High, N. Dakota Avenue & Crawford St., Lakeland 7-12 0261

Colbert, Gwendolyn Peterson, Melvis (Mrs.)

Roosevelt High, 115 "E" Street, Lake Wales 7-12 1381

Washington, Doris (Mrs.)

Southwest Junior High, SW Eden Parkway, Lakeland 7-9 0051

Brown, Glorine (Mrs.) Day, Vyllis (Mrs.)
Clark, Dorothy (Mrs.)

Union Academy High, 1795 E. Wabash, Bartow 33830 7-12 0971

Edwards, Agnes Robinson, Lula (Mrs.)

Westwood Junior High, Winter Haven 7-9 0571

Crews, Donna Holman, Nancy (Mrs.)

Winter Haven Senior High, 6th Street, S.E., Winter Haven 10-12 0481

Lynn, Rose (Mrs.)
Martin, Helen (Mrs.) Welborn, Jean (Mrs.)

PUTNAM COUNTY (County No. 54)

Carey E. Ferrell, Superintendent, P. O. Box 797, Palatka 32077
-53-






PUTNAM COUNTY (contd.)

John Eubanks, Supervisor, Vocational and Adult Education,
School Administrative Building, Palatka 32077

Central Academy High, Paltka 32077
Asia, Lee (Mrs.)
Osgood, Louise (Mrs.)

Crescent City High, P. 0. Box 373, Crescent City 32012

Warner, Edna (Mrs.)
Middleton, Opal (Mrs.)

Melrose High, Melrose

Stephenson, Frances (Mrs.)

Middleton High, 815 Burney Street, Crescent City 32012

Haile, Eldoris (Mrs.)

Paltka Junior High, 1100 Husson Avenue, Palatka 32077

Holley, Marvis (Mrs.)
Wiseman, Mabel (Mrs.)

Palatka Senior High, 900 S. 18th Street, Palatka 32077

Brasher, Imogene
Sproull, Elizabeth (Mrs.)


St. Johns County (County No. 55)

W. Douglas H artley, Superintendent of Public Instruction, P.
Office 308-318, City Bldg., St. Augustine 32084

Harris, W. E. High, Hastings 32045

Merkerson, Mabel (Mrs.)

Murray, Richard J. High, Holmes Blvd., St. Augustine 32084

Augustus, Valjean (Mrs.)

Hastings High, Hastings 32045

Turney, Mabel (Mrs.)

St. Augustine High, North Varella Avenue, St. Augustine

Schmidt, Kathryn
Vance, Mary (Mrs.)


7-12



1-12




1-12



1-12



7-9



10-12


0171



0231



0121



0251


0081



00o1


0. Box 450,


1-12 0191



7-12 0171



9-12 0071



9-12 0181






ST. LUCIE COUNTY (County No. 56)

Ben L. Bryan, Superintendent of Public Instruction, P, 0. Box 490,
Fort Pierce 33451
School
Schools Grades Code

Lincoln Park Academy, 1806 Avenue I, Ft. Pierce 33450 1-12' 0121

Floyd, Lon (Mrs.)
Johnson, Ivey (Mrs.)

McCarthy, Dan High, 1201 Mississippi Avenue, Ft. Pierce 33450 10-12 0072

Skinner, Beatrice (Mrs.)
Spencer, Lillian

St. lucie County Junior High, 1800 S. 13th Street, 7-9 0071
-Ft. Pierce 33450

Gerrish, Margaret (Mrs.)
Ray, Carrie Sue (Mrs.)

SANTA ROSA COUNTY (County No. 57)

Radford M. Locklin, Superintendent of Public Instruction, Box 271,
Milton 32570
Mrs. Bess Hay, Director of School lunch, Milton 32570

Allentown High, Route 3, Milton 32570 1-12 0021

Phillips, Annie (Mrs.)

Chumuckla High, Route 2, Milton 32570 1-12 0061

Campbell, Margaret (Mrs.)

Jackson High, P. 0. Box 623, Milton 32570 1-12 0131

Mike, Mary (Mrs.)

Jay High, Box 38, Jay 32565 7-12 0141

Boles, Faye (Mrs.)
Wesson, EllaV.

Milton High, Stewart Street, Milton 32570 7-12 0151

Botts, Lora
Peters, Janice (Mrs.)
Zorn, Elizabeth (Mrs.)

Mhnson High, Route 1, Milton 32570 1-12 0161

Trantham, Kathleen (Mrs.)






SANTA ROSA COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Pace Junior High, 435 W. Diamond, Pace 32571 7-9 0181

Wakeman, Catherine (Mrs.)


SARASOTA COUNTY (County No. 58)

Thomas W. Gilford, Superintendent of Public Instruction,
2418 Hatton Street, Sarasota 33577
C. A. Bellum, Director, Vocational, Technical and Industrial
Education, Sarasota 33577

Booker High, 32nd & N. Orange Avenue, Sarasota 33578 7-12 0082

Miller, Marion (Mrs.)
Spires, Ruth (Mrs.)

Brookside Junior High, 3636 Shade Avenue, Sarasota 33577 7-9 0111

Michael, Theresa (Mrs.)

McIntosh Student Center, 701 McIntosh Road, Sarasota 33581 5-9 01o

Coast, Virginia (Mrs.)

Riverview Senior High, 4850 Lords Avenue, Sarasota 33581 10-12 0181

Norton, Eleanor (Mrs.)

Sarasota Junior High, S. School Avenue, Sarasota 33577 7-9 0031

Goldsworthy, Marguerite (Mrs.)

Sarasota High, 1001 S. Washington Blvd., Sarasota 33577 10-12 0051

Duncan, Mildred (Mrs.)
Jones, Evelyn

Venice Junior High, Venice 33595 7-9 0231

Jackson, Elaine (Mrs.)

Venice High, E. Turin Street, P. 0. Box 1238, Venice 33595 10-12 0221

Hanson, Elsie (Mrs.)

SEMINOLE COUNTY (County No. 59)

R. T. Milwee, Superintendent of Public Instruction, School
Administration Building, 202 Commercial Avenue, Sanford 32771
Stewart Gatchel, General Supervisor and Director of Instruction,
School Administration Bldg., 202 Commercial Ave., Sanford 32771
-56-






SEMINOLE COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Crooms High, W. 13th Street, Sanford 32771 7-12 0251

McNeil, Eurma (Mrs.) Singleton, Joella (Mrs.)
Lyman High, Longwood 32750 10-12 0101

McLeod, Zula (Mrs.)

Oviedo High, Oviedo 32765 1-12 0131

Conley, Janet (Mrs.)

Sanford Junior High, 20th & French, Sanford 32771 7-9 0151

Rosselle, Betsy (Mrs.)
Ward, Beulah (Mrs.)

Seminole High, Georgia Avenue, Sanford 32771 10-12 0181

Ruprecht, Barbara

South Seminole Junior High, Casselberry 32707 7-9 0201
Robinson, Janice (Mrs.) Mossholder, Thelma
SUMTER COUNTY (County No. 60)

Herbert Simmons, Superintendent of Public Instruction, P . Box 428,
Bushnell 33513
Howard L. Grayson, General Supervisor, P. 0. Box 428, Bushnell 33513
Lee, J. R. E. High, Wildwood 32785 1-12 0101

Leeks, Sadye (Mrs.)

Mills High,Webster 33597 1-12 0041

Bryant, Novella (Mrs.)

South Sumter High, Bushnell 33513 7-12 0021

Story, Violet (Mrs.)

Wildwood High, Wildwood 32785 7-12 0081

Maddox, Frances (Mrs.)

SUWANNEE COUNTY (County No. 61)

Henry Folson, Superintendent of Public Instruction, Live Oak 32060

Branford High, Branford 32008 1-12 0091

Munch, Revia (Mrs.) -57-






SUWANNEE COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Suwannee Senior High, Live Oak 32060 9-12 0021

Pryor, Katheryne (Mrs.)
Roberts, Robbie (Mrs.)


TAYLOR COUNTY (County No. 62)

Alan E. Hart, Superintendent of Public Instruction, Box 509,
Perry 32347
Jerkins High, Central Avenue, Perry 32347 1-12 0051

McClain, Martrose (Mrs.)

Taylor County High, P. O. Box 420, Perry 32347 7-12 0031

Barton, Betty (Mrs.)
Clark, Gerry (Mrs.)-


UNION COUNTY (County No. 63)

James H. Cason, III, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 128,
Lake Butler.32054

Union County High, Lake Butler 32054 1-12 0021

Yarbrough, Mary Lou (Mrs.)


VOLUSIA COUNTY (County No. 64)

John H. Smiley, Superintendent of Public Instruction, P. 0. Box 780,
DeLand 32721
Milt F. Toskey, Director, Vocational Education, P. 0. Box 1910,
Daytona Beach 32015
Milton T. Curry, Senior High Supervisor, P. 0. Box 1910,
Daytona Beach 32015

Campbell Junior High, South and Keech Street, Daytona Beach 7-9 0745
32015

Anderson, Minnie (Mrs.)
Biggins, Clarice (Mrs.)

Campbell Senior High, 308 S. Campbell Street, Daytona Beach 10-12 0746
32014

Burton, Dorothy (Mrs.)
Cardell, Jeanette (Mrs.)

Chisholm High, P. 0. Box 1568, New Smyrna Beach 32069 7-12 0949

Washington, Eliza (Mrs.) -58-






VOLUSIA COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

DeLand Junior High, DeLand 32720 7-9 1432

Bell, Barbara (Mrs.)
Head, Dottie (Mrs.)

DeLand Senior High, DeLand 32720 10-12 1453

West, Willene (Mrs.)
Wolf, Adelaide

Holley Hill Junior High, P. 0. Box HH, Holley Hill 32017 K-6 2634

Hendren, Gladys (Mrs.)
Jarvis, Madge (Mrs.)

Mainland High, P. 0. Box 71, Daytona Beach 32015 10-12 3436

Courtney, Nan (Mrs.)
Mofield, Margaret (Mrs.)

Mainland Junior High, Daytona Beach 32015 7-9 :3335

Hinton, Jeanne
Monahan, Marie

New Smyrna Beach Junior High, New Smyrna Beach 32069 7-9 3738

Morian, Pauline (Mrs.)
Williams, Geneva (Mrs.)

New Smyrna Beach Senior High, New Smyrna Beach 32069 10-12 3839

Hill, Betty (Mrs.)

Ormond Beach Junior High, P. O. Box 696, Ormond Beach 32075 7-9 4235

Lane, Alice (Mrs.)

Seabreeze Junior High, Daytona Beach 32018 7-9 5735

Harper, Elaine (Mrs.)
Killingsworth, Barbara (Mrs.)

Seabreeze Senior High, 2700 N. Oleander, Daytona Beach 32018 10-12 5836

Leech, Jane (Mrs.)

Southwestern High, P. O. Box 1487, DeLand 32720 7-12 6343

Dix, Scheley (Mrs.)
Lucas, Thelma (Mrs.)

Taylor, T. DeWitt High, E. Washington Ave., Pierson 32080 7-12 6633

Snead, June (Mrs.) -59-






WAKULLA COUNTY (County No. 65)

William F. Whaley, Superintendent of Public Instruction,
P. 0. Box 98, Crawfordville 32327
Ralph H. Martin, General Supervisor, Box 6, Crawfordville 32327
School
Schools Grades Code

Crawfordville High, Crawfordville 32327 1-12 0031

Foshee, Polly

Shadeville High, Crawfordville 32327 1-12 001

Nasby, Mary E.

Sopchoppy High, Sopchoppy 32358 1-12 0021

Harrell, Lucille (Mrs.)


WALTON COUNTY (County No. 66)

John E. Baldwin, Superintendent of Public Instruction,
P. O. Box 272, DeFuniak Springs 32433

Freeport School, Freeport 32439 1-12 0141

McCurdy, Julia Mae

Paxton High, Stella Route, Florala, Alabama 1-12 0101

Baldwin, Monetha (Mrs.)

Tivoli High, P. O. Box 248, DeFuniak Springs 32433 1-12 0071

Bethea, Bernice (Mrs.)
Walton High, DeFuniak Springs 32433 1-12 0031

Bishop, Mildred (Mrs.)
Taylor, Inez (Mrs.)

WASHINGTON COUNTY (County No. 67)

Colly V. Williams, Superintendent of Public Instruction,
County Courthouse, Chipley 32428
Mrs. Barbara H. Watts, School Lunch Supervisor, Chipley 32428

Chipley High, Chipley 32428 7-12 0021

Corbin, Mary Lee

Roulhac High, Chipley 32428 1-12 0101

Johnson, Patsy
-60-






WASHINGTON COUNTY (contd.)
School
Schools Grades Code

Vernon High, Vernon 32462 K-12 0051

Cook, Pauline (Mrs.)







SECTION II

HOME ECONOMICS PERSONNEL IN COLLEGE PROGRAMS


JUNIOR COLLEGE

Gulf Coast Junior College, Panama City

Mrs. Albert Lewis, Jr.

Miami-Dade Junior College

Mr. Howard Dohrman, Jr.
Mr. Joseph Gregg
Mrs..Josephine Lester
Mrs. Emily Mondrach
Mrs. Delores Nolan
Mrs. Patricia Pearson
Mrs. Louise Sandercock
Mrs. Martha Webb
Mrs. Edith Zipp

Palm Beach Junior College, Lake Worth

Mrs. Martha Ambrosio
Mrs. Norma Jean Crane
Mrs. Edith Hall
Mrs. Mavilene Prentice

Pensacola Junior College, Pensacola

Mrs. Maguerite Barrineau
Mrs. Joy Hughes.
Miss Peggy Morrison

Okaloosa-Walton Junior College, Valparaiso

Mrs. Mary H. Moulton

St. Johns River Junior College, Palatka

Mrs. Sue Powers Glennan
-61-






HOME ECONOMICS PERSONNEL IN COLLEGE PROGRAMS


SENIOR COLLEGE

Barry College, Miami

Sister Maria Eulalia, 0. P.

Florida A & M University, Tallahassee

Dr. Clinita Ford
Mrs. Lillie M. Robinson

Florida State University, Tallahassee

Dr. Hortense Glenn
Dr. Anne G. Buis
Dr. Agnes F. Ridley
Mrs. Valerie Chamberlain

University of Tampa, Tampa

Mrs. Stella Cox


-62-







SECTION III


HOME ECONOMICS PERSONNEL IN ADULT PROGRAMS


Subject Area.


BAY COUNTY


Jackson, Sara
Kohr, Rebecca
Petty, Laura
Segrest, Jane
Williams, Bobbie
Wilson, Oree


BROWARD COUNTY

Aletti, Ann
Alexander, Bette
Anderson, Sammie
Baeza, Livia
Baxter, Hazel
Blackman, Eugene
Blandin, Donna
Boden, Natalie
Broman, Betty
Carlson, Maya
Childs, Frances
Clark, Louise
Cline, Frances
DeGraff, Florence
Dempsey, Vivian
DePuy, Lee
Douglas, Tommie
Eikeland,. James
Gass, Mildred
Gore, Minnie
Habegger, Ivan
Harris, Ruth'
Heintz, Frances
Hofman, Judith
Hovey, Horace
Johnson, Camille
Johnson, Jean
King, Ernest
Kingborn, Bonnie
Klaffky, Mary
Leder, Paulette
Lloyd, Lee
Lindquist, Louise
MacGregor, Ruth
McCain, Vaunetta
Meydrech, Kenneth
Mincey, Robert
Nealy, Geraldine


Clothing
Clothing
Clothing
Clothing
Clothing
Clothing


Construction,
Construction,
Construction
Construction,
Construction,
Construction,


Tailoring
Tailoring

Tailoring
Tailoring
Tailoring


Wage Earning-Alterations
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Furniture Reupholstering
Child Day-Care
Home Decoration
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Child Day-Care
Clothing Construction
Home Furnishings
Clothing Construction
Child Day-Care
Food & Nutrition
Child Day-Care
Clothing Construction
Clothing Construction
Furniture Reupholstering
Food & Nutrition
Clothing Construction
Clothing Construction
Furniture Reupholstery
Clothing Construction
Child Day-Care
Furniture Reupholstering
Child Day-Care
Child Day-Care
Home Furnishings
Home Decoration
Clothing Construction
Visiting Homemaker
Wage Earning-Alterations
Family Economics
Child Day-Care
Clothing Construction
-63-


Teacher






Teacher

BROWARD (contd.)

Norell, Gunnar
Pasquale, Sally
Rozelle, Harry
Rudolph, Luella
Sapp, Susie
Schroeder, Walter
Smith, Mary Ann
Stricklin, Margaret
TaylQr, Lois
Thompson, Eric
Vasche, Lois
Walsh, Eva Gay
Walter, Madge
Warner, LaVerne
Werth, Henri Robert
West, Kay
Wetherhold, Eloise
Wharem, Renee
Winfield, Rebecca
Kilpatrick, Sarah


Subject Area


Furniture Reupholstering
Clothing Cbnstruction
Family Relationships
Clothing Construction
Clothing Construction
Food & Nutrition
Child Day-Care
Food & Nutrition
Child Day-Care
Wage Earning-Alterations
Clothing Construction
Food & Nutrition
Clothing Construction
Home Furnishings
Food & Nutrition
Clothing
Home Decoration
Wage Earning-Alterations
Child Day-Care
Child Day-Care


DADE COUNTY


Adams, Mary Lou
Ahrens, Thea
Artale, Dominick
Barna, Berta
Barnes, Beverly
Baugh, Alba
Bloodworth, Virginia
Bolster, Esther
Brooks, Clara
Bryant, Eddie
Coleman, Viva
Cook, Lucille
Cooper, Benny
Cotter, Mary
Cowart, Cortez
Culmer, Helen
Dorsey, Zeola
Ervin, Gussie
Feldman, Elizabeth
Ferguson, Enid
Fiesler, Carol
Fitzgibbons, Frank
Harris, Annabelle
Hawkins, Nellie Jo
Heyman, Edward
Honor, Rita
Horn, Sophie
Johnson, Gertrude
Johnson, Mildred
Kattel, Valarie


Clothing Construction
Clothing Construction
Furniture Reupholstering
Clothing Construction
Home Decoration
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Food & Nutrition
Furniture Reupholstering
Furniture Reupholstering
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Furniture Reupholstering
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
-64-







Teacher

DADE COUNTY (contd.)

Kleppinger, Annabelle
Lee, April
Livingston, Marilyn
Mathis, Merle
McDonald, Marjory
Meeks, Valarie
Morgan, Frances
Murphy, Evergreen
Poirier, Stella
Railey, Ruth
Reed, Mattie
Sinmone, Dorothy
Rogers, Mary
Schliefer, Elizabeth
Sulzner, Coral
Spath, Alois
Stroud, DeAlva
Ruvalo, Kathryn
Taylor, Gwendolyn
Taylor, Kathryn
Trull, Mary
Tooks, Franciel
Sher, Phyllis
Westney, Franc
Whitfield, Grace


Subject Area


Foods
Clothing Construction
Clothing Construction
Furniture Reupholstering
Clothing Construction
Clothing Construction
Home Furnishings
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Furniture Reupholstering
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Furniture Reupholstering
Clothing
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction


DESOTO COUNTY


Howell, Mary Louise
Rowley, Mary


Clothing
Clothing


Construction,
Construction,


Food & Nutrition
Food & Nutrition


DUVAL COUNTY


Carley, Courtney
Castner, Irene
Collins, Mamie
Frankland, Evelyn
Folson, Sarah
Gains, Susan
Gallagher, Carol
Gore, Lois
Harper, Mary L.

Jennings, Juanita
Mitchell, Ina.
Montgomery, Wanda
Pierce, Susye
Reese, Ruth
Rice, Ray
Robinson, Barbara
Smith, Emma


Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction, Tailoring
Food & Nutrition
Clothing Construction, Tailoring
High School Credit (comprehensive)
Clothing Construction
Home Furnishings
Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction
Clothing Construction






Teachers

DUVAL COUNTY (contd.)

Stewart, Zeta
Wallace, Patricia
Womack, Bertie Joe
LeSesne, Elaine


ESCAMBIA COUNTY

Fancher, Mildred
Bates, Mabel


HIGHLANDS COUNTY

Clark, Dorothy


HILLSBOROUGH COUNTY

Allen, Minnie


Atkinson, Ruby

Beasley, Eva
Brown, Vastoria
Coniglio, Jennie
Cortina, Katherine
Eden, Charlotte
English, Vivian
Escuder, America,
Ferguson, Jack
Gallatin, Marjorie
Glasscock, Lurlene
Goehring, Helen
Jackson, Bernice
Johnson, Lila

Keesler, Neil
Lacau, Mercedes
iLehnherr, Charlotte
Mears, Ruth
Opp, Genevieve
Parrino, Angela
Pearson, Sarah

Riser, Evelyn
Rollyson, Jacquelyn

Stewart, Ida
Stone, Louise


Subject Area


Clothing
Clothing
Clothing
Clothing


Construction
Construction
Construction
Construction


Clothing Construction
Clothing Construction


Clothing Construction


Child Development, Family Relationships,
Family Economics, Home Decoration,
Food & Nutrition
Clothing Construction, Tailoring,
Custom Dressmaking
Clothing Construction, Tailoring
Clothin Construction
Clothing Construction, Custom Dressmaking
Home Catering
Clothing Construction
Clothing Construction
Foods
Furniture Reupholstering
Home Decoration
Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction, Tailoring
Child Development
Family.Economics, Family Relationships,
Clothing Construction
Furniture Reupholstering
Alterations
Clothing Construction, Tailoring
Flexible Comprehensive
Clothing Construction
Home Decorations, Home Furnishings
Clothing Construction, Tailoring,
Custom Dressmaking
Clothing Construction
Nutrition, Family Economics,
Family Relationships
Child Development
Clothing Construction, Tailoring,
Foods, Family Economics,
Home Decorations

-66-






Teacher

HILLSBOROUGH COUNTY (contd.)


Taft, Mary
Terry, Golda
Wheeler, Freida
Williams, Ella
Provenzano, Tony


INDIAN RIVER COUNTY

Prentice, Natalie
Sims, Catherine
Walker, Allene


Subject Area


Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Home Catering


Food Service
Food Service
Food Service


LAKE COUNTY


Broomfield, Elsie
Clement, Bobbie
Dawkins, Jean
Hamrick, Claudia
Phelps, Willa
Young, Betty
Zabor, Marshai


Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Food Service
Food Service
Clothing Construction
Nutrition


LEE COUNTY


Hamman, Beverly
Maeder, Catherine
Stebbins, Helen


Clothing Construction
Clothing Construction
Family Economics, Nutrition,
Clothing Construction


LEON COUNTY


Beasley, Nevada
Pasto, Margaret
Smith, Norma
Whitaker, Mary


MANATEE COUNTY

Pinkerton, Edna


MARION COUNTY

Croskey, Edna
Crow, Katherine
Dukes, Sara
Edmonds, Ora
Grant, Bobbie


Clothing Construction
High School Credit
Clothing Construction
Clothing Construction


Clothing Construction


Clothing Construction
Home Decoration
Clothing Construction
Food Service
Food & Nutrition


-67-







Subject Area


MARION COUNTY (contd.)

Haile, Julie
McConnoughhay, Mary
Ninmons, Marion
Shuler, Elza
Vernon, Pearl


Clothing
Clothing
Clothing
Clothing
Clothing


Construction
Construction
Construction
Construction
Construction


ORANGE COUNTY


Axton, Nelson
Beasley, Louise
Bolevich, June
Brooks, Belle
Calder, Ruby
Converse, Florence
Davis, Mattie
Davis, Ruby
Forbes, Noami
Gale, Dorothy
Harris, Helen
Harrison, Beatrice
Haynes, Ivan
Hewitt, Bula
King, Miriam
Murray, Barbara
Newberry, Donna
Park, Jeanne
Petry, Mary
Price, Pinkie
Rice, Elizabeth
Schwyn, Mary Helen
Schellenberg,. Ezma


Food Service
Clothing Construction
Nutrition
Tailoring
Nutrition
Household Furnishings
Advance Baking
Nutrition
Food Service
Food Service
Food Service
Clothing Construction
Advance Baking
Food Service
Food Service
Clothing Construction
Food & Nutrition
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Family Living, Clothing Construction
Food Service


OSCEOLA COUNTY


Patterson, Willilean


PALM BEACH COUNTY

Batts, Rebecca
Brown, Inez
Buckner, Marie
Caldwell, Doris
Childs, Lennie
Coutant,-Elizabeth
Finley, Geraldine
Greco, Maravie
Ledford, Malta
Levitre, Mary
Mack, Inez


Clothing Construction


Clothing Construction
High School Credit
Clothing Construction
Clothing Construction
High School Credit
Clothing Construction
High School Credit
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
High School Credit


-68-


Teacher






Teachers

PALM BEACH COUNTY (contd.)


Osborne, Grace
Richardson, Dorothy
Robertson, Catherine
Stevens, Carolyn
Allewelt, E. M.


Subject Area


Clothing Construction
Clothing Construction
High School Credit
Clothing Construction
Home Decoration


PASCO COUNTY


Johnson, Lillian


PINELLAS COUNTY

Briggs, Uarda
Burton, Sue
Carlton, Creta
Carruthers, Jean
Clark, Marian
Curry, Frances
Curry, John
Day, Ruby
Hockestadt, Meda
Hysell, Charles
Kelly, Ruth
Lappert, Lorraine
Lattimer,-Bonnie
Lawley, Mary
Lemons, May Belle
Latz, Harriett
Mahan,. Eileen
Messenger, Joan
Neet, Betty
Norman, Charlotte
Powell, Edna
Seeger, Nancy
Simmons, Miriam
Stehl, Georgia
Whitaker, Veta
Williams, Donna
Schiferl, Virginia


Clothing Construction


Clothing Construction
.Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction
Food Service
Food Service
Furniture Reupholstering
Furniture Reupholstering
Home Furnishings
Food Service
Furniture Reupholstering
Food Service
Clothing Construction
Clothing Construction
Home Decorations
Clothing Construction, Tailoring
Consumer Economics, Clothing Construction
Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction
Food Service
Home Decorations
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction, Tailoring
Food & Nutrition
Clothing Construction
Clothing Construction, Tailoring


POLK COUNTY


Hayward, Izilda
Wilson, Jane


PUTNAM COUNTY

Haile, Eldoris
Stephenson, Frances
Waddell, Era Dell


Food Service
Food Service


Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
-69-






Teachers

ST. LUCIE COUNTY

Brubaker, Beverly
Cheaves, Jane
Floyd, Lon
O'Neal, Patsy
O'Neal, Exa
Spencer, Lillian


SARASOTA COUNTY

Button, Gwendolyn
Duel, Rita
Gasaway, Sarah G.
Hanson, Elsie
Hastings, Julia
Huddleston, Ernestine
Hayes, Christine
Jones, Theresa
Sanchez, Aracelia
Scher, Elizabeth
Schiros, Leona
Self, Roxanne
Thomas, Adair
West, Margaret


SEMINOLE COUNTY

Calder, Ruby
McNeil, Eurma
Mossholder, Thelma
Whitmore, Charlotte


SUWANNEE COUNTY

Granville, Rosinni
Munch, Revia
Pryor, Katheryne
Stephens, La Frances


VOLUSIA COUNTY

Duncan, Elizabeth
Hendren, Gladys
Hulbert, Mary
Page, Shirley


Subject Area


Clothing Construction
Food Service
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction
Clothing Construction


Clothing Construction
Nutrition
Clothing Construction
Clothing Construction
Food Service
Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction, Tailoring
Clothing Construction
Clothing Construction
Home Furnishings
Clothing Construction
Nutrition
Furniture Reupholstering
Furniture Reupholstering


Food Service
Clothing Construction
Clothing Construction
Food Service


Clothing
Clothing
Clothing
Clothing


Clothing
Clothing
Clothing
Clothing


Construction
Construction
Construction
Construction


Construction
Construction
Construction
Construction


-70-








































TALLAHASSEE, FLORIDA