• TABLE OF CONTENTS
HIDE
 Title Page
 Preface
 Table of Contents
 Main














Title: University record
ALL VOLUMES CITATION PDF VIEWER THUMBNAILS PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/UF00075594/00594
 Material Information
Title: University record
Uniform Title: University record (Gainesville, Fla.)
Physical Description: v. : ; 24 cm.
Language: English
Creator: University of the State of Florida
University of Florida
Publisher: University of the State of Florida,
University of the State of Florida
Place of Publication: Lake city Fla
Publication Date: October 1930
Frequency: quarterly
regular
 Subjects
Subject: College publications -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Universities and colleges -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Agricultural education -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
University extension -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Teachers colleges -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Law schools -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Genre: government publication (state, provincial, terriorial, dependent)   ( marcgt )
 Notes
Dates or Sequential Designation: Vol. 1, no. 1 (Feb. 1906)-
Numbering Peculiarities: Issue for Vol. 2, no. 1 (Feb. 1907) is misnumbered as Vol. 1, no. 1.
General Note: Title from cover.
General Note: Imprint varies: <vol. 1, no. 2-v.4, no. 2> Gainesville, Fla. : University of the State of Florida, ; <vol. 4, no. 4-> Gainesville, Fla. : University of Florida.
General Note: Issues also have individual titles.
 Record Information
Bibliographic ID: UF00075594
Volume ID: VID00594
Source Institution: University of Florida
Holding Location: University of Florida
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.
Resource Identifier: ltuf - AEM7602
oclc - 01390268
alephbibnum - 000917307
lccn - 2003229026
lccn - 2003229026

Downloads

This item has the following downloads:

VID00594 ( PDF )


Table of Contents
    Title Page
        Page 1
    Preface
        Page 2
    Table of Contents
        Page 3
    Main
        Page 4
        Page 5
        Page 6
        Page 7
        Page 8
        Page 9
        Page 10
        Page 11
        Page 12
        Page 13
        Page 14
        Page 15
        Page 16
        Page 17
        Page 18
        Page 19
        Page 20
        Page 21
        Page 22
        Page 23
        Page 24
        Page 25
        Page 26
        Page 27
        Page 28
        Page 29
        Page 30
        Page 31
        Page 32
        Page 33
        Page 34
        Page 35
        Page 36
        Page 37
        Page 38
        Page 39
        Page 40
        Page 41
        Page 42
        Page 43
        Page 44
        Page 45
        Page 46
        Page 47
        Page 48
        Page 49
        Page 50
        Page 51
        Page 52
        Page 53
        Page 54
        Page 55
        Page 56
        Page 57
        Page 58
        Page 59
        Page 60
        Page 61
        Page 62
        Page 63
        Page 64
        Page 65
        Page 66
        Page 67
        Page 68
        Page 69
        Page 70
        Page 71
        Page 72
        Page 73
        Page 74
        Page 75
        Page 76
        Page 77
        Page 78
        Page 79
        Page 80
        Page 81
        Page 82
        Page 83
        Page 84
        Page 85
        Page 86
        Page 87
        Page 88
        Page 89
        Page 90
        Page 91
        Page 92
        Page 93
        Page 94
Full Text






The University Record
of the

University of Florida*ZL


REGISTER
of the

SUMMER SESSION 1929
REGULAR SESSION 1929-30
SUMMER SESSION 1930


Vol. XXV, Series I


No. 13


October 1, 1930


Entered in the post office in Gainesville as second class matter,
under Act of Congress, August 24, 1912


-1


















The University Record of the University of Florida is issued once every
month except June, when it is issued six times.

The Record comprises:
The Reports of the President and the Board of Control, the Bulletin
of General Information, the annual announcements of the individual col-
leges of the University, announcements of special courses of instruction.
and reports of the University Officers.
These bulletins will be sent gratuitously to all persons who apply for
them. The applicant should specifically state which bulletin or what in-
formation is desired. Address
THE REGISTRAR
University of Florida
Gainesville, Florida
Research Publications.-Research publications will contain results of re-
search work. Papers are published as separate monographs numbered in sev-
eral series.
There is no free mailing list of these publications. Exchanges with insti-
tutions are arranged by the University Library. Correspondence concerning
such exchanges should be addressed to the University Librarian, University of
Florida, Gainesville, Florida. The issue and sale of all these publications is
under the control of the Committee on Publications. Requests for individual
copies, or for any other copies not included in institutional exchanges, should
be addressed to the University Bookstore, University of Florida, Gainesville,
Florida.
The Committee on University Publications
University of Florida
Gainesville, Florida




















TABLE OF CONTENTS


Administrative Officers ... ....- ..... ... ..... ....

Officers of Instruction and Research ....................... ...........................

Faculty Com m ittees ............................ .......... ........... ......... .......... .............

Summer Faculty 1930 .....-.........-...................... .. ......-----

G general Extension D division ...................................... ................................................

Assistants in A administration ......... .................. ... ....... ......

Graduate Assistants, Student Assistants and Fellows............................. .....

R report of Enrollm ent .................- ..........- .....-- ......................

Student Roll-

Sum m er Session 1929 ............ -.. ...- ... ...... ..........................

Regular Session 1929-30 ................. .............. -........ .. .- ..

Summer Session 1930 ......................... ..- .. ...... ....... ...........-..

Geographic Distribution of Students ................................... .......... ............

Degrees and Diplomas Conferred ................ ... ......................... -------


5

21


32



37

47

63

74

77







ADMINISTRATIVE OFFICERS
UNIVERSITY OF FLORIDA
1930-31
BOARD OF CONTROL
P. K. YONGE, Chairman ........................... ............-... Pensacola
ALBERT H. BLANDING ........--..-------. ........--..... ......... ........... .Bartow
W B. DA IS ...............-... ---------------...... .............. .. .... ..... ------........ Perry
RAYMER F. AGUIRE ................... .......... ............................... -- Orlando
FRANK J. W IDEMAN ............ ... ... ..................... ............. ...-----W est Palm Beach
J. T. DIAMOND, Secretary, Tallahassee

STATE BOARD OF EDUCATION
DOyLE E. CARLETON ......-....- ... ........................ .............Governor
R. A. GRAY ................. ............. ........... .............Secretary of State
W V. K ............. .... .. ........................................ State Treasurer
FRED II. DAVIS .........................-- ..-- .......-------------------............Attorney General
W. S. CAWTHON, Secretary........----.........State Superintendent of Public Instruction

ADMINISTRATIVE OFFICERS
THE UNIVERSITY COUNCIL
JOHN JAMES TIGERT, M.A. (Oxon.), Ed.D., D.C.L., LL.D.
President of the University
JAMES 11. FARR, Ph.D...........................------- Vice-President of the University
JAMES N. ANDERSON, Ph.D .........................-............Dean of the Graduate School
WILLIAM HAROLD WILSON, M.A., Ph.D.....................Acting Dean of the College of
Arts and Sciences
WILMON NEWELL, D.Sc .................................... Dean of the College of Agriculture
PERCY L. REED, C.E., ML.S......................Acting Dean of the College of Engineering
HARRY R. TRUSLER. LL.B ...........................................Dean of the College of Law
JAMES W. NORMAN, Ph.D ................-----............---. ..Dean of the Teachers College
TOWNEs R. LEIGH, Ph.D.....................................Dean of the College of Pharmacy
WALTER J. MATHERLY, M.A ...... Dean of the College of Commerce and Journalism
BERT CLAIR RILEY, B.A., B S.A.....................Dean of the General Extension Division
HARLEY WILLARD CHANDLER, L.S-.................................- Secretary of the Council,
Director of Admissions and Registrar
BENJAMIN ARTHUR TOLBERT, B.A.E. ... ......................................Dean of Students
OTHER ADMINISTRATIVE OFFICERS
WILBUR LEONIDAS FLOYD. M.S...........Assistant Dean of the College of Agriculture
GLENN BALLARD SIMMONS, M.A.E.....................Assistant Dean of Teachers College
ROLLIN S. ATWOOD, Ph.D.....................Assistant Dean of the College of Commerce
and Journalism
RUDOLPH WEAVER, B.S., A.I.A.............-...... Director of School of Architecture and
Allied Arts
KLINE HARRISON GRAIIAM...................... ...... ................B... business M manager
CORA MII.TIMORE, B.S. ...---......-...-....-.....----- .........-Librarian
GEORGE C. TILLMAN, .D....... ........... ..... .. .................University Physician
THOMAS VAN HYNING....................... .......... .....Director of Florida State Museum








UNIVERSITY OF FLORIDA
OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH
Years 1929-30-1930-31

JOHN JAMES TIGERT, M.A. (Oxon.), Ed.D.. D.C.L., LL.D.............................President
CHARLES ELLIOT ABBOTT, 5M.S.................................................... Agricultural Building
Assistant Professor of Propagation and Vegetable Growing
OUIDA DAVIS ABBOTT, MI.A., Ph.D. (Missouri)..............................Experiment Station
Chief, Home Economics Research, Head of Department
CHESTER FREDERICK AHMANN, B.A., Ph.D. (Missouri ).............Experiment Station
Physiologist, Home Economics Research
ROBERT VERRILL ALLISON, M.S., Ph.D. (Rutgers) ...........................Belle Glade, Fla.
Soils Specialist, Everglades Experiment Station
CLYDE C. ALEXANDER, CAPT., Field Artillery, U. S. Army......................Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
BURTON W EBER AMES, B.S.A -................................ .......................... language Hall
Head of Correspondence Study, General Extension Division
JAMES NESBITT ANDERSON, M.A., Ph.D. (Johns Hopkins)..................Language Hall
Dean of Graduate School, Head Professor of Ancient Languages
MONTGOMERY DRUMMOND ANDERSON, Ph.D. (Robert Brookings)......Language Hall
Professor of Business Statistics and Economics
ERNEST GEORGE ATKIN, M.A., Ph.D. (Harvard)................................Language Hall
Head Professor of French
ROLLIN SALISBURY ATWOOD, M.A., Ph.D. (Clark)................................Language Hall
Associate Professor of Economic Geography, Assistant Dean of College of
Commerce and Journalism, Acting Director of
Institute of Inter-American Affairs
JULIAN F. AYERS, Pvt.. Field Artillery, U. S. Army......................... .......Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
CIARLES W. BACHMAN, LL.B. .................. ............................Basketball Court
Professor of Coaching and Physical Education, Athletic Director and
Head Coach (Resigned as Athletic Director July 1, 1930)
ERNEST T. BARCO, Capt., Field Artillery, U. S. Army............................Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
GEORGE ERIC BARNES, B.S.C.E.............................................. ................... Benton Hall
Associate Professor of Civil Engineering (Resigned July 1, 1930)
ROBERT MARLIN BARNETTE, B.S., Ph.D. (Rutgers)i. ...............Experiment Station
Associate Chemist
ROBERT COLDER BEATY, M\.A ...................... ..----..--- ...-----........--- Peabody Hall
Assistant Dean of Students and Adviser to Freshmen
FRANK F. BECKER, Capt., Infantry, U. S. Army..........................................Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
RAYMIOND BROWN BECKER, M.S., Ph.D. (Minnesota).............. ....Experiment Station
Associate in Dairy Husbandry






6 UNIVERSITY DIRECTORY


WALTER H. BEISLEu. M.S.. D.Sc. (Princeton) ................................Chemistry Building
Professor of Chemical Engineering
CHARLES EDWARD BELL, .S. ............................................................ Experiment Station
Assistant Chemist
CHARL .E HOMER BELL, Staff Sgt., Infantry, U. S. Army..........................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics s
G1LlER M. BELL, Capt. Infantry, U. S. Army .......................................Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
CLAUDIUs EuMUND BENNETT, M.S., E.E. (Illinois) ....................Mech. Engr. Building
Instructor in Electrical Engineering (Resigned July 1, 1930)
JOHN ROBERT BENTON, Ph.D. (Gottingen) ................................................. Benton Hall
Dean of the College of Engineering (Deceased January 8, 1930)
TRUIAN C. BICHAMi, M.A., Ph.D..........--..--..--.......------.......................Language Hall
Associate Professor of Economics (Appointed July 1, 1930)
ALVI PERCY BLACK. B.A. ..............................................................Chemistry Building
Professor of Agricultural Chemistry
RAYMOND WILLIAM IILACKLOCK, B.A. .......................................Horticulture Building
Boys' Club Agent, Agricultural Extension Division
GULII HARCRO\IE BIACKMON. M.S.A. ............................................. Experiment Station
Pecan Culturist
AnRTHut AARON BLESS, \l.S., Ph.D. (Cornell)..........................Mecl. Engr. Building
Associate Professor of Physics
JoHN W. BOOTH, Pvt., Field Artillery. U. S. Army..................................enton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
SAMn UIL W. BOSTWICK, Pvt., Field Artillery, U. S. Army........................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
JAMES ROIERT BOYD, JRi........................................ ............................Basketball Court
Assistant Athletic Director (Resigned July 1, 1930)
JOSEPH C. BRAINKAIMP Sgt., Field Artillery. U. S. Army....................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
HOMER ELLIS ATLEY. M .S.A ..................................................... Experiment Station
Assistant in Entomology
Lucius MlooDY BRISTOL, M.A., Ph.D. (arvard) ...................................Peabody Hall
Head Professor of Sociology
M A ADEL B OOKE M .S.A. .......................................................Experi ent Station
Assistant in Agricultural Economics
.ALBERT NELSON BROOKS, Ph.D. (Wisconsin).................. ............Plant City. Fla.
Associate Plant Pathologist
CHARLES CARROLL BROWN, C.E., .A ........................................................ Benton Hall
Acting Associate Professor of Civil Engineering
AMLIN I.. BtOWN, B.S.A .............................. ................. ... Horticulture Building
Extension Dairyman, Agricultural Extension Division







OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH


RICHARD DE ITT ROW N .................................................. ........................A auditorium
Director of Music
FRANK WARNER BRUMLEY, 1M.S.A. ............................................Horticulture Building
Extension Farm Management Specialist
JO E'H BRItNET, Ph.D. (Stanford)...........................................................Language Hall
Assistant Professor of French (Resigned September 1, 1930)
OL.IEr CLIFTON BYAN. M.S., Ph D. (Wisconsin) ...................... Agriculture Building
Professor of Soils
LUDWIG WILLIAM BUCHHOLZ, \.A.......................... ...... ..........Law Building
Professor of Bible
H. H. BUIRDETTE ............... ....................... .........................................Old Gymnasium
Instructor of Fencing and Physical Education (Resigned June 1, 1930)
E. WALTER BURKHARDT, B.S., M. Arch ......................................... Peabody IIall
Instructor in Architecture (Resigned September 1, 1929)
ALAN BEVERLY BURRITT, M.L.A. ...................................... Agriculture Building
Associate Professor of Landscape Designing
CHARLES FRANCIS BYERS, M .A., Ph.D...................................................Science Hall
Assistant P professor of Biology
II:IxlY IOLLAND CALDUWELL, IM .A........................................................ Language Hall
Assistant Professor of English
PALL CALHOUN,, .S. ...................................................... Experiment Station
Assistant in Cotton Investigations
ARTHUrn FORREST CAMr, Ph.D. (Washington University)..........Experiment Station
Horticulturist, Head of Department
Joini PERLIN CAMP, M .S.A...........................................................Experiment Station
Assistant Agronomist
W II.LIAM GRAVES CAR ETON B.A. ...........................................................Peabody Hall
Instructor in Sociology (Part Time)
W ILLIAMt RICHARD CARROLL. .S ............... ............................ .............Science Hall
Assistant Professor of Botany and Bacteriology
WILLIAM ANGUS CARVER, M.S., Ph.D. (Iowa State College) ... Experiment Station
Assistant Cotton Specialist
JAMEs EDWARD iCACE, JR., M.B.A. (Harvard ..................................Language Hall
Director of Bureau of Appointments and Assistant Professor of
Economics and Business Management
HAILEY WILLARD CHANDLER, M.S. (lowa) .............................. ............Language Hall
Registrar and Director of Admissions
BERNARD V. CHRISTNEN, M.S. Pharm., Ph.D. (Wisconsin) ......Chemistry Building
Professor of Pharmacognosy and Pharmacology
HAROLD GRAY CLAYTON, M.S.A. ...................................... Horticulture Building
District Agent, Agricultural Extension Division







UNIVERSITY DIRECTORY


JIUSTIN CLEMONS ............ ....... ............. ..................-.................--............. ---Gym nasium
Assistant Freshman Coach (Resigned during 1929-30)
RORERT SPRATT COCKRELL, M.A., B.L. (Virginia) ................................Law Building
Professor of Law
M ADISON DEIHELL CODY. M .A. ...............................................................Science Hall
Head Professor of Botany and Bacteriology
JOHN MI I.TON COLEMAN, B.S ............................... ....................Experiment Station
Assistant Chemist
HENRY P. CONSTANS, .A. ......................................... .... .............Peabody Hall
Associate Professor and Head of the Department of Speech
JOHN FRANCIS COOPER, B.S.A ...................................................Horticulture Building
Editor, Experiment Station and Agricultural Extension Division
RuFUs THOMAS CORNELIUS, M.A........................................... ...............Language Hall
Assistant Professor of French (Appointed September 1. 1930)
W ARREN CASSIUS COWELL, B.S. .......................................................Basketball Court
Associate Professor of Coaching and Physical Education, Varsity Basketball
and Baseball Coach and Freshman Football Coach
ALFRED CRAGO, Ph.D. (Iowa) ................................................................. Peabody Hall
Professor of Educational Psychology, Tests and Measurements
ALLEN THORNTON CRAIG, M.A. (Florida) ............... ... ....- ....Peabody Hall
Instructor in Mathematics (On Leave 1930-31)
CLIFFORD WALDORF CRANDALL, B.S.. LL.B. (Michigan) --.......................Law Building
Professor of Law
SAMMY CRANE, Pvt.. Field Artillery, U. S. Army....................................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
JOHN THOMAS CREIGHTON, M.S.............................................. Agriculture Building
Instructor in Entomology and Plant Pathology
IDA K EELING CRESAP ...................................................................... Horticulture Building
Librarian, Experiment Station
McKINLEY CRISWELL, P.F.C., Field Artillery, U. S. Army........................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
CHARLES LANCLEY CROW, M.A., Ph.D. (Gottingen)...........................Language all
Head Professor of German and Spanish
RAXMOND MERCHANT CROWN, B.S.A ................................................ Experiment Station
Field Assistant in Plant Physiology
CHARLES RALPH DAWSON, B.S.A. .................................................Experiment Station
Assistant in Dairy Investigation
JAMES WESTHAY DAY, M.A., J.D. (Florida)............................................Law Building
Professor of Law
JOHN W ILLIAAI DEBRUYN, M .A. ............................... ............ ... .....Auditorium
Instructor in Music
EZRA FRANKLIN DEBUSK, B.S........................................................ Horticulture Building
Citrus Entomologist-Pathologist, Agricultural Extension Division







OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH 9


FRAN-Cs .lARION DEGAETANJ, B.A.E ........................... ...... ....Language Hall
Instructor in Spanish
RALPH DAVIS DICKEY, B.S.A. .. .. ... .... .... .................... Agriculture Building
Assistant Professor of Entomology and Plant Pathology
H1ARWOOD BURROUGHS DOLBEARE, B.A ...................... ...\.l....... ...... Language Hall
Associate Professor of Finance
JOSEPH DONNOvIN, Captain, Field Artillery. U. S. Army.........-..........Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
B1ERNARDo FRANCIS DOSTAL. M.A. .......................--...-...........AlMecl. Engr. Building
Assistant Professor of Mathematics
JOHN A. DUKE. P.F.C., Field Artillery. U. S. Army .......................... enton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
F. BANKS. DUNCAN ...R........-- --- .......---. .......... .........................Radio Station
Clief Operator at Station WRUF
HOWARD D KKMAN, B.A., LL.B. .............. .- ......................... ........ Language Hall
Professor of Economics and Insurance
AUTHER H. EDDoNs, Ph.D. (]owa State Colege) .......................Experinimnt Station
Assistant Plant Pathologist
Jotrs GRAD) EI.nniDGE, \I.A ..... .. ......... .. ...................Language Hall
Associate Professor of Economics
EL-MEiJ JACOB EMu(;, MA .A. .............. .. .............. ........................ Language Hall
Head Professor of Journalism
CHAHRI.ES RAGCER ENLOW, M.S.A. ..................... ...................Experiment Station
Assistant Agronomist, Experiment Stat;on (Cooperation with U.S.D.A.)
\IAiTIN RU SSELL EN Nc . 1.S ....................................................Experiment Station
Assistant Horticulturist
HASSE OCTA\'II ENWALL, S.T.B., Ph.D. (Bos.on) ....................................Pea ody Hall
Head Professor of Psychoogy and Philosophy
SiLAS KENSRICK ESHLEMAN, JR., 1.S., M.E -..............-........... .........-Benton Hall
Assistant Professor of Drawing and Mechanic Arts
JAsll.s AlRnION FAII, M.A., Ph.D. (Johns Hopkins) ......................Language Hall
Vice President of University. Head Professor of English
LESTER COLLINS FARRIS, M.A...... ... ..... ..... Language Hall
Associate Professor of English
V'ILLIA-1 W ARRICK FINEREN. M .E. ... ..-........ ....... ..-..-. .........-........... enton Ilall
Assistant Protessor of Mechanical Engineering
SAMjl i.L TODD FLEMING, B.A............................ ...... -.... .........Horticulture Building
Director, Experiment Station
\ILUIU ILiEONinAS FLOYD, M.S. (Florida) ........ ............ Agriculture Building
Assistant Dean of College of Agriculture, Head Professor of
Oinamentals and Forestry
PEr.u ALBENT FOOTE, A.S. Pharm., Ph.D. (Wisconsin) ............Chemistry Building
Associate Professor of Pharmacy






UNIVERSITY DIRECTORY


BONNIE REID F DGcE, Ph.D. .................... ...- ....................... Lake Alfred, Fla.
Assistant Chemist, Citrus Experiment Station
J. FRANKLIN FUDGE, Ph.D. ............................................................... Lake Alfred, Fla.
Assistant Chemist, Experiment Station (Resigned Sept. 30, 1929)
RALPH FUIGHUM, B.S.A ......................................................... Horticulture Building
Assistant Editor, Experiment Station
JOSEPH RICHARD FULK, M.A., Ph.D. (Nebraska)....................................Peabody Hall
Professor of Education
LEONARD WILLIAM GADDUM, Ph.D. (Missouri)--..............................Experiment Station
Biochemist, Home Economics Research
EDWARD WALTER GARRIS, M.A., Ph.D ...............................................Peabody Hall
Professor of Agricultural Education
W ILLIAM TEACUEI GAY, B.S., LL.B............................... ................... Language Hall
Instructor in English (Resigned July 1. 1930)
FRANK GENOVAR ........................................-- .......------.......-... Gym nasium
Instructor in Swimming
LEONARD GIOVANNOLI, M .A ....- ---............................. ............................. Science Hall
Instructor in Biology (Appointed July 1, 1930)
FLAVIA GLEASON ....................................... ........................................Talla assee, Fla.
State Home Demonstration Agent
JAMEs DAVID GLUNT, .A. ....--..--. ---------.... ------....... ....................Peabody Hall
Assistant Professor of History and Political Science
(On Leave 1929-30)
WALLACE BARGER GOEBEL, M.A...... ---..... ..................~ .........-- Language Hall
Instructor in History and Political Science
CARLOS C. GOFF, M.S.................... ......-- -........ ............................. Leesburg, Fla.
Assistant Entomologist, Field Laboratory
RORERT CABANISS GoonWIs, M.A., Ph.D. (Harvard)....................Chemistry Building
Assistant Professor of Chemistry (Resigned July 28, 1930)
KLINE HARRIbON GRAHA .............--- ....... -....... ...... ... ...... .....-.......Language Hall
Business Manager
HOWARD WILLIAM GRAY, M.S., C.P.A. (Illinois)..................................Language Hall
Professor of Accounting
LEVI OTTO GRATZ, Ph D. (Cornell) .......................................-...................Quincy, Fla.
Associate Plant Pathologist, Tobacco Experiment Station
EDGAR FREDERICK GROSSMAN, MA .A ......... ......................................Experiment Station
Assistant Entomologist, Cotton
HENRY GLENN HAMILTON, M.S.A., Ph.D. (Cornell)................Horticulture Building
Associate Professor of Marketing Agricultural Products
FRED T. IIANNAFORD, B.A ......................................................................... Peabody Hall
Instructor in Architecture
LYMAN GEORGE HASKELL, M .D ...................................................................... Gymnasium
Professor of Coaching and Physical Education







OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH 11


WILLIAM BYRON HATHAWAY. .................................... ..................Peaody Hall
Associate Professor of Spanish
OLIVER HOWARD HAUPTMANN, I.A........................ ........................ Language all
Instructor in Spanish and German
STACY O. HAWKINS. B.A.. .A............................................................... Homestead, Fla.
Field Assistant in Plant Pathology. Suh-Tropical Experiment Station
DORR HAZELHURST, First Lt., Infantry, U. S. Army..................................Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
(Appointed September 1, 1930)
FRED HARVEY HEATH, Ph.D. (Yale) ....-....................................... Chemistry Building
Professor of Chemistry
JOHN F. HEPNER, Captain, Infantry, U. S. Army.....................................Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
JOHN H. HERDER, B.S. .E................................... ........... .................... Benton Hall
Instructor in Drawing and Mechanic Arts (Resigned July 1, 1930)
JACKSON BOLING HESTER, B.S., M.S. .................... .................Experiment Station
Assistant Chemist
WILBUR GARLAND HIATT, B.A............ ..... ................. .............--...... Language Hall
Auditor of Budgetary Accounts
WILLIAM TROTTER HICKS, M.S. ..... ................ ....................Language Hall
Instructor in Economics and Economic Geography
ALFRED NASH HIGGINS, B.A........ ..................................................Basketball Court
Associate Professor of Coaching and Physical Education,
Track Coach and Assistant Football Coach
THoMAs J. HiGccINS, M.A........ ............... ........... ....................Language Hall
Instructor in Spanish
LOVELL D. HINER, B.S. Pharm ............................ ... ...Chemistry Building
Half Time Instructor in Pharmacognosy and Pharmacology
ELI.ER DUNIOND HINCKLEY, Ph.D. (Chicago) ...................... ..--...-- Peabody Hall
Associate Professor of Psychology
LEONARD HOLLY, Pvt., Field Artillery, U. S. Army.. ............................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
JOE HOLSINGER ...........-- -....--- ---...................--- -----------........ Basketball Court
Associate Professor of Coaching and Physical Education, Freshman Basketball
Coach, Asgistant Football Coach and Director of Intra-lural Athletics
ARTHUR ARI:L HOPKINrS. M.A................ ........ .... ..- ........... Peabody Hall
Assistant Professor of Speech
RAYMOND II. HOWARD. B.S.A. .......................... ......................Agriculture Building
Instructor in Farm Management
SAMUEL IOUsTON HUFFMAN, M1.A....--........-- ...-.. ..-- -----...... Language Hall
Instructor in Mathematics (Appointed July 1, 1930)
FRED HAROLD HULL, M .S.........-..... ..-.................. ...................... Experiment Station
Assistant Agronomist







UNIVERSITY DIRECTORY


THEODORE HUNTINGTON HUBBELL. B.A.. .. ........................... ...Science Hall
Associate Professor of Biology (Acting Head 1930-31)
)D.ALLAs BULRNETT HUNDLEY. Staff Sergeant. Infantry, U. S. Army......... Benton Hall
Instructor in militaryy Science and Tactics
H UBER CHRISTIAN HURST, LL.B................................. ............ .......Language Hall
Associate Professor of Economics and Business Law
WILLIAM JOHN HUSA, M.A.. Ph.D. (Iowa) ................................Chemistry Building
Head Professor of Pharmacy
ROBERT WILLIAMI HUSTON. M.A .................... ... ..... ...... .. .. ..Language Hall
Instructor in French
EDWARD THORNTON INGLE. B.A ............................ ..... ......... ........ Language Hall
Assistant Professor of Journalism (Resigned June 30. 1930)
NVETIls TWic(;S JACKSON. AI.S.. Ph.D. (Chicago I.......................Chemistry Building
Associate Professor of Chemistry
CHESTER HOWELL JANES. B.S.I.E.....................................Mechanical Engr. Building
Ins:ructor in Drawing and Mechanic Arts (Appointed September 15, 19301
HAMI'TON McNEEL1 JARRELL, M.A........................ ..... ............ Language Hall
Instructor in English IResigned July 1. 19301
JOHN HENRY JEFFERIES ................ .......... ............................... ... Lake Alfred, Fla.
Superintendent Citrus Experiment Station
JoHN EVANDER JOHNON B.D.. .A..........................-..............Y.M.C.A. Building
General Secretary, Y.M.C.A., Instructor in Bible
EDGAR CHARLES JONES, l.L.B. ......-....--......---.....-......................Gymnasium
Direc.or of Athletics (Appointed June 1, 19301
HE IV NORTON JULNE. B.S. Arch., A.I.A....................... ...........- Peabody Hall
Professor of Architecture
D A aID G. A KELBERT .... ........ ...... .................. ...................... ....... Bradenton, Fla.
Field Assistant in Plant Pathology, Field Laboratory
MAIRY ElLEN KEOWN, 3.S........................ ..............................Tallahassee, Fla.
District Agent, Home Demonstration Work
RANDALL RICH KI.n CAID, \.A..... .-......-......... .. ..........-........... ......... Quincy, Fla.
Assistant Plant Pathologist, Tobacco Experiment Station
VILLI.AM I)ELANCEY KLINEPETER, Sgt., Infantry, U. S. Army-..................Benton Hall
Chief Clerk and Instructor in Military Science and Tactics
FRANKLIN WESLE\ KOKOMOOR, Al.A.. Ph.D. I Michigan)...... Mech. Engr. Building
Associate Professor of Mathematics
WILLIAM ABRAHAM KUNTZ, T. .S.......... ..........................Lake Alfred, Fla.
Assistant Plant Palbologist, Field Laboratory
JoS'E: H HARRISON KUSNER, .A .. ....................................... ........ Peabody Hall
Assistant Prolessor in Mathematics (On Leave 1930-31)
GEOmRu LAILEUI, Pvt., Field Artillery, U. S. Arimy- ...................... Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics







OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH 13


ANGus MAcKENZIE LAIRD, MI.A............... .... ............... Language Hall
Instructor in History and Political Science (On Leave 1930-31)
ELLSWORTH G. LANCASTER. M .A., Ph.D.....................................................Pea ody Hall
Assistant Professor of Child and Adolescent Psychology
JAMES MILLER LEAKE, Ph.D. (Johns Hopkins) .....................................Language Hall
Head Professor of History and Political Science
DEWEY H. LEDFORD, Pvt., Field Artillery, U. S. Army......................... Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
TOWNIES RANDOLPH LEIGH, M.A.. Ph.D. (Chicago) ................... Chemistry Building
Dean of College of Pharmacy, Head Professor of Chemistry
AARON W HITNEY LELAND.................-........-- .....-....-..--- ...- ..-....----- ..Agriculture Building
Farm Foreman, College of Agriculture
WALTER ANTHONY LEUKEL, Ph.D. (Wisconsin) ........ ......... Experiment Station
Associate Agronomist
WILBERT ALVA LITTLE, M3.A. .....-----...................- ................Peahody Hlall
Associate Professor of Languages and Mathematics
R N LOBDELL. 1 -.S................................-. ......... ........ .... .. ... Belle G lade. Fla.
Assistant Entomologist
W ALTER K LON ;. B.F.A ...................... .......... .............. - ... ....... ... Peabody H all
Assistant Professor of Drawing and Painting (On Leave 1930-31)
E RI.I. LESLIE LORD, I.S. .... .............................. ....... ....... A agriculture Building
Professor of Pomology
KENNETH WILFRED LOUCKS, B.S., M.S. .................. .................Experiment Station
Assistant in Plant Pathology
THO .MAS M AIIVEL LOWE. S. ........... ..- .- -----------........................... .Benton Hall
Assistant Professor of Civil Engineering
W ILLIAM LEONARD Lowr Y. B.A. ........ ........... .... .. .... ...... ---- Language Hall
Assistant Professor of Journalism (Appointed July 1, 19301
RUBY McDAVIn ..... ............................ .......----- ............ Tallahassee. Fla.
District Agent. Home Demonstration Work
.JAMIIES DALLAS McDOWELL, M.A. ..........--. ....... .... ............. .....- Language Hall
Instructor in French
CHARLES W. AMcKEOWN, Sgt.. Field Artillery, U. S. Army.................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
BRa cE AlcKrINt.E B.A., B.S.A............. ..........- -- ....-............ Experiment Station
Associate Agricultural Economist
HII.TO B. McQuARnIE, Pvt., Field Artillery, U. S. Army...................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
JOHN VREDENRURGH ICQuITTY B.A. (Florida) ..................................Language Hall
Assistant Registrar
HOUSDEN LANE M3ARSHAIL, M.S..................... .............Experiment Station
Assistant Chemist (Resigned May 15. 1930)






UNIVERSITY DIRECTORY


FREEMAN GOODE MARTIN, M.S .................................................... Agriculture Building
Instructor in Animal Husbandry and Dairying
ANGELO MARIO MARZULI, B.S.E.E., M.S ...................................................... Benton Hall
Assistant Professor of Electrical Engineering (Resigned July 1, 1930)
WALTER JEFFERIIES IATHERLY, M.A -.............................- ...............Language Hall
Dean of College of Commerce and Journalism, Head Professor of Economics
NORMAN RIPLEY MEHRHOF, B.S., MA. Agr................................... horticulture Building
Extension Poultryman, Agricultural Extension Division
CHARLES ARTHUR MESSICK, M.A ......... .................................... ...........Peabody Hall
Assistant Professor of Mathematics
RALPH L. MILLER, M.S., Ph.D. (Ohio State) ............................................Sanford, Fla.
Associate Entomologist, Experiment Station
CORA MIILTIMORE, B.S. ......................... ................... ........................Library
Librarian
VIRGINIA PEARL M OORE ..........................................................................Tallahassee, Fla.
Assistant State Home Demonstration Agent
WILLIAM C. MOORE, Captain, Infantry, U. S. Army....................................Benton Hall
Associate Professor of Military Science and Tactics
W ILLIAM EDGAR M OORE, .A. ................................................................ --- Language Hall
Instructor in English (Appointed July 1, 1930)
HENRY T. AMORIN, Pvt., Field Artillery, U. S. Army..............................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
ALTON CHESTER MORRIS, MA.A. ............... ........... .......................Language Hall
Instructor in English
JAMES MONROE MORRIS, Captain, Infantry, U. S. Army..........................Benton Hall
Adjutant and Assistant Professor of Military Science and Tactics
CHARLES EUGENE MOUNTS, B.A.E., M.A. .........-.........-...................Language Hall
Instructor in English
IAROLD AIM OWx Y, B.S.A. .......................... .................... ......... Experiment Station
Associate Horticulturist
CLAUDE L. 3IURPHREE, B.A................................. .... ................ ........ Auditorium
Organist
ALLEN PAUL M ULLINS .................................................................Agriculture Biulding
Herdsman, College of Agriculture
W AYNE B. NEAL, Ph.D. .................. ......... ... ........................ Experiment Station
Assistant in Animal Nutrition
WILLIAM THOMAS NETTLES, .S. ..............................................Horticulture Building
District Agent, Agricultural Extension Division
WILMON NEWELL, M.S., D.Sc. (Iowa State College)................Horticulture Building
Dean of College of Agriculture and Director of
Experiment Station and Agricultural Extension Division
RALPH NI MMONS, B.A. ........................... ........... .....-..............Radio Station
Head Announcer, Station WRUF







OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH


CLARENCE VERNON NOBLE, Ph.D. (Cornell ...................................Experiment Station
Agricultural Economist, Head of Department
ROBERT EMMETT NOLEN, M .S.A................................. ........................Plant City, Fla.
Field Assistant in Plant Pathology
JAMES 'ILLIAM NORMAN, M.A., Ph.D. (Columbia)......................Peabody Hall
Dean of Teachers College. Head Professor of Education
FRANK T. ORNDORFF, Sgt., Field Artillery, U. S. Army..........................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
BURTON J. H. OTTE, MI S..... .......... .................................................. Chemistry Building
Curator in Chemistry
FRANK E. PALMER, Pvt., Field Artillery. U. S. Army..............................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
ANCIL N. PAYNE, Ph.D ....................................... ..................................Language Hall
Assistant Professor in History and Political Science
W ILLIAM SANFORD PERRY, .S............... ....... ..................................... Benton Hall
Associate Professor of Physics
JESSE LEE PETERSON, M ..A... ....................---............. .......-...... Language lall
Instructor in English (On Leave 1930-31)
CECIL GLENN PHIPPs, M.A., Ph.D. (Minnesota)....................................Peabody Hall
Associate Professor of Mathematics
A. P. PIERSON ................................. ....................... ... ...............Gymnasium
Assistant Freshman Coach
JOHN PIOM'BO ................................... .............. .... .............Gymnasium
Associate Professor of Physical Training, Boxing Coach and Trainer
(Resigned as Associate Professor and Boxing Coach July 1, 1930)
CASH BLAIR POLLARD. Ph.D. (Purdue)........-.............................Chemistry Building
Acting Assistant Professor of Chemistry (Appointed September 1, 1930)
GARLAND POWELL .................... ...............................Radio Station
Station Executive WRUF
FORD LEWIS PRESCOTT, .E..... ............................... ech. Engr. Building
Associate Professor of Mechanical Engineering
On leave 1929-30. Resigned July 1. 1930
EDWARD V. PRICE, Pvt., Field Artillery, U. S. Army.............................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
MELVIN PRICE, E.E., M.S...................................................... ech. Engr. Building
Head Professor of Mechanical Engineering (On leave 1929-30)
ERNEST R. PURvis, .S.. ........................ ................... ................ Experiment Station
Assistant Chemist
EDWARD SCHAUMBERC QUADE, B.A............................................................Language Hall
Instructor in Mathematics
PERCY LAWRENCE REED, C.E., M.S.............................................. .. Benton all
Acting Dean of the College of Engineering, Head Professor of
Civil Engineering







bNVH ERSITY DIRECTORY


JESSE REEVES ................................................ ........... Quincy, Fla.
Farm Foreman. Tobacco Experiment Station
ARTHUR STE\ENS RHOADS, MI.S., Ph.D. (Syracuse) ........... .............. Cocoa, Fla.
Associate Plant Pathologist
DAVID H. RHODES. P.F.C., Field Artillery, U. S. Army...................... enton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
BERT CLAIR RILEY, I.A., B.S.A \....... ------................ ..........................Language Hall
Dean of General Extension Division
GEORGE EDCAR RITCHEY, MI.S.A. ............................................. Agriculture Building
Assistant Agronomist (Cooperation U.S.D.'\.), Experiment Station
CHARLES ARCHIBALD RIOBERTSON, M.A. .................- .................... -Language Hall
Professor of English
JOSElP ROEMER, M.A.. Ph.D. (Peabody) .......................................... Peabody Hall
Professor of Secondary Education
FRAZIER ROGERS, \I.S.A ...................... ........................................A agriculture Building
Head Professor of Agricultural Engineering
JAMES SPEEI ROGERS, M.A. .............................. ...................... Science Hall
Head Professor of Biology and Geology (On Leave 1930-311
GEORGE D. RUtEHLE, Ph.D ............. .................. .........Experiment Station
Assistant Plant Pathologist
RUDOLPH WILLIAM RIlPRECHT. M.S., Ph.D. (Mass. A. College)..Experiment Station
Chemist, Head of Department
ELLIS BENTON SALT. I.. .......- -............ ............. ................ Gymnasium
Instructor in Physical Education (Appointed June 16, 1930)
NATHAN WILLARD SANBORN, M.D. .................... .................. Horticulture Building
Head Professor of Poultry Husbandry
DoLUsEY AI)REN SANDERS, B.S., D.V.M...........................................Experiment Station
Assistant Veterinarian, Experiment Station
LAMAR SARRA, LL.B. .................. ........-- ..-.................Gymnasium
Freshman Baseball Coach (Resigned July 1, 1930)
WILLIAM LINCOLN SAWYER, B.S. ............. ........................................ Beton Hall
Instructor in Civil Engineering
PETER C. SCAGLIONE, b.S.B.A.... .........................................................Language Hall
Instructor in Office Management and Economic History
CHARLES SELLERIEI, M.A. .............. ..........................................Language Hall
Instructor in English (Appointed September 15, 1930)
PETT S OLME SENN M .S. ....................................... ................ Agriculture Building
Assistant Professor of Farm Crops and Genetics
Lucy BELLE SETTLE, B.S. .......................................................... Horticulture Building
District Agent, Home Demonstration Work
P'AlL S. SHATTUCK, B.S. Pharm. ...................................................Chemistry Building
Half-time Instructor in Pharmacy







OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH 17


ARTHUR LISTON SIIEALY. B.S., D.V.M. ....................................... Experiment Station
Head of Animal Husbandry, Professor of Veterinary Science and Veterinarian,
Experiment Station
W J. SHEELY ......................... .... ..... ............. .............. .Experiment Station
Agent in Animal Husbandry
HARLEY BLACKWELL SHERMAN, M .S.................... ... ... ..................... Science Hall
Associate Professor of Biology
GLENN BALLARD SIMMONS, M .A.E................................. ....................... Peabody Hall
Assistant Dean of the Teachers College, Assistant Professor of Education
WILLIAM BYRON SHIPPEY. Ph.D............................ Leesburg, Fla.
Assistant Plant Pathologist
STANLEY SIMONDS, Ph.D. (Johns Hopkins)-.............................-- Law Building
Professor of Roman Law (Part time)
THOMAS MARSHALL SIMPSON, M.A., Ph.D. (Wisconsin).......................Peabody Hall
Head Professor of Mathematics
DEAN SLACLE, M .A., LL.B. (Yale) .......................... .................. ......Law Building
Professor of Law
liUNNIE OTHANEL SMITH. B.A.E.......... ..... ................................... Peabody Hall
Assistant Professor of Curriculum Revision (Appointed Sep:ember 1, 1930)
JESSE LEE SMITH .. .............................. ....... ..... .................... Horticultural Building
District Agent, Agricultural Extension Division
ARTHUR PERCEVAL SPENCER, M.S.A ...............................................Horticulture Building
Vice Director, Agricultural Extension Division
ROBERT C. SPENCER. B. .E ...................................... ........................Peabody Hall
Assistant Professor of Drawing and Painting
HERMAN E. SPIVEY, M.A. ... ....... ....... ....................... Language Hall
Instructor in English (Appointed September 15. 1930)
O. C. R. STAGEBERC, B.S. A rch................................. .............................Peabody H all
Assistant Professor of Architecture
ARTHUR Louis STAHL, Ph.D. .................................... ..... .........Experiment Station
Assistant Horticulturist
EDWIN F. STANTON ................................................. ......................... Experiment Station
Supervisor of Egg Laying Contest
STEPHEN W EEKS 'STARKE, B.A.............................................. ..... .......... ...... lenton Hall
Instructor in Physics
M ARY ADAMS STENNIS, M .A. ................................................................Tallahassee, Fla.
Home Dairy and Nutrition Agent
FREDERICK DELOS STEVENS, B.S. .......................................................Belle Glade, Fla.
Associate Agronomist on Sugar Cane Investigation
LINTON COOKE STEVENS, 1.A. ................................... ...................Language Hall
Instructor in French
WILLIAM EUGENE STOKES, M.S. ........................................Experiment Station
Head Agronomist







UNIVERSITY DIRECTORY


ALBERT J. STRONG. M .E....................- .............. ........................ M ech. Engr. Building
Head Professor of Drawing and Mechanic Arts
DAMIEL C. SWANSON, B.S. ....................... ... ...... ..... ........ Benton Hall
Instructor in Plhysics
CEORCE E. TEDDER................-........ ............ .... ........... .. Belle Glade. Fla.
Foreman, Everglades Experiment Station (Resigned June 30, 1930)
CLARENCE JOHN TESELLE, M.A., LL.B. (Wisconsin)..........................Law Building
Professor of Law
GE:ORGE C. TILLMAN. M.D............ ................................ ........Infirmary
University Physician
EZEKIEL FlED THOMAS, D.V.LM ........... ....................- ......Experiment Station
Assistant Veterinarian. Experiment Station
ILHARI S. THOMAs, Pvt.. Field Artillery, U. S. Army................-. Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
hoR W. THOMAS, Sgt., Field Artillery, U. S. Army ..................................Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
GEORGE WASHINGTON THOMPSON, B.S.. LL.B. (Michigan)......... Law Building
Professor of Law
WILLIAM L. THOMePSO, B.S......... ................ ...........Lake Alfred. Fla.
Assistant Entomologist
HENRY E. THROWER, JR., P.F.C.. Field Artillery. U. S. ArImy -.............Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
ISAIEI.LE S. THURSBY ....................... .... ..............................Tallahassee. Fla.
Food and Marketing Agent
DOYAL ED:AR TIMMIONS, M.S.A. ....................................Horticulture Building
Assistant Professor of Farm Economics
WII.L4AM BURLEICH 'IISDALE, M.S., Ph.D. (Wisconsin) ..............Experiment Station
Plant Patho!ogist, Head of Department
ARCHIE N. TIS T, .S. ......... .................... ................ .......Experiment Station
Assistant Entomo!ogist
1:ENJA IN -\ THUI I TOLBERIIT, B.A.E..................................................... Peabody Hall
Dean of Students
LEONARD 1;. TOY, U.S.A .................. ............... .....................Homestead, Fla.
Assistant Horticulturist, Experiment Station
LESLIE BENNET TRIBOLET. Ph.D. (Johns Hopkins) .......................... I..-I-anguage Hall
Assistant Professor of Political Science
HARRY RAYMOND TRUSLER, M.A., LL.B. (Michigan)......................... Law Building
Dean of College of Law, Professor of Law
CLARENCE It. TIrCKER, PII.D. ..................... ........................... Hastings, Fla.
Associate Plant Pathologist
JOtN EnWIN TURuINGTON, 1l.S., Ph.D. (Cornell) ..................Horticulture Building
Head Professor of Agricultural Economics







OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH 19


ROBERT C. UNKRICH ..........-- ............................-- -.................................... ....Science H all
Curator Department of Biology
CLINTON BURTON VANCLEEF, [.S.A...................................Experiment Station
Foreman of Green House, Test Grounds
JAMES A. VANFLEET, Major, Infantry, U. S. Army ....................................Benton Hall
Commandant of Cadets, Professor of Military Science and Tactics and
Assistant Football Coach (Resigned Assistant Football Coach July 1, 1930)
DALE VANSICKEL, B.A.E. .--........ ...........................Gymnasium
Assistant Varsity Coach (Appointed July 1, 1930)
JESSE A. VITATOE, Sgt., Infantry, U. S. Army.................................- -Benton Hall
Instructor in Military Science and Tactics
Ross F. W ADKIN .S. ..............................................................................Quincy, Fla.
Laboratory Assistant. Tobacco Experiment Station
EDGAR SMITH WALKER, Colonel. U. S. Army (Retired) ..........Mech. Engr. Building
Instructor in Drawing
FRED W W ALKER........ ......................... ........................ -.. ....... M onticello. Fla.
Assistant Entomologist, Field Laboratory
IMARION NEWIMAN WALKER. M.S., Ph.D. (Wisconsin .......................Leesburg. Fla.
Associate Plant Pathologist, Field Laboratory
JOHx LENVI ANN, B.S.A. ................................... .......................... Experiment Station
Assistant Agricultural Economist
FRED CURTIS WARD. B.S.B.A........................... ..................Language Hall
Instructor in Accounting
JACOB D. W ARNER, M .S........................ ............. ......t..................Experiment Station
Assistant Agronomist
JOHN VERTREES WATKINS, B.S. ............. .....................Agriculture Building
Assistant Horticulturist
JOSEPH RALPH IVATSON, .A . ............ ........ ...... ......... ...... Experiment Station
Entomologist, Head of Department
RUDOLPH W EAVER, B.S., A.1.A. .......... ...... ..... .................................. Peabody Hall
Director of School of Architecture and Allied Arts,
Head Professor of Architecture
GEORGE FREDERICK WEBER, M.S., Ph.D. (Wisconsin).............Experiment Station
Associate Plant Pathologist
II. H W EnIEI.WORITH, M .S. ............................ .....................................Belle Glade, Fla.
Associate Plant Pathologist, Experiment Station
JOSEPH W EIL, B.S.E.E., 3M .S...................... .................. .......... Benton Hall
Head Professor of Electrical Engineering. Head of Engineering Division,
State Radio Station WRUF
HAROLD WILLARD WERNER, B.S. Pharm.. M.S.........................Chemistry Building
Assistant Professor of Pharmacognosy and Pharmacology
ERDMAN W EST, B.S. .... .... ... ............. .......... .................... horticulture Building
Mycologist







UNIVERSITY DIRECTORY


CLAYTON SEARESKA WHITEHEAD, Captain, Infantry, U. S. Army....... Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
(Transferred Sept. 1, 1930)
OSBORNE WILLIAMS, Ph.D. (Chicago)............................. ........... Peabody Hall
Assistant Professor of Psychology
ROBERT CROZIER WILLIAMSON, Ph.D............ ........... .... ................... Benton Hall
Head Professor of Physics (Appointed July 1. 1930)
CLAUDE HOUSTON WILLOUGHBY, .A............................... .... ....Agriculture Building
Head Professor of Animal Husbandry and Dairying
JOSEPH PORTER WILSON, M.B.A. (Harvard)..................................... Language Hall
Assistant Professor of Marketing and Salesmanship
J. W W ILSON, Ph.D. .............................................................Pierson Field Laboratory
Assistant Entomologist
WILLIAM HAROLD WILSON, MI.A., Ph.D. (Illinois) .................................Peabody Hall
Acting Dean of the College of Arts and Sciences
Professor of Mathematics
H. W W INSOn, B.S.A .................................... .....................Experiment Station
Assistant Chemist
JACOB HOOPER W ISE, M .A ..................................... ...............................Language Hall
Assistant Professor of Supervised Teaching
HARRY EVINs WOOl, B.S.A. ...........................................High School, Alachua, Fla.
Assistant Professor of Agricultural Education (Resigned July 1, 1930)
FRANK S. W RIGHT, B.S.J ........ ....... ..... ........ .. ............ Gymnasium
Director of Publicity
PHILLIP OSBORNE YEATON, S.B ................................. .. ......Mech. Engr. Building
Associate Professor of Mlechanical Engineering
F RED Y OUNT ............................................... .... ....................................Belle G lade, Fla.
Office and Field Assistant, Experiment Station
HENRY ZEIGLER ........................... ......................... ...............Experiment Station
Farm Foreman for Agronomy and Animal Husbandry
Louis WILLIAM ZIEGLER, B.S.A .................... .................. Experiment Station
Assistant Entomologist







COMMITTEES


FACULTY COMMITTEES

ACCREDITING COLLEGES

Chairman ROEMER, ATKIN. CHANDLER. FARR, HEATH. LE.KE, SIMPSON. WEAVER.

ADMISSIONS
Chairman SIMPSON, Director of Admissions CHANDLER. BIGIIAM. FOOTE, LAKE,
M\cQTrrTY, J. M. MORRIS, ROEMER.' STAGEBERG, WILLOUGHBY.

ALUMNI
Chairman FLOYD. ABBOTT, DAY. HAMILTON, HINCKLEY. HURST, SIMMONS, WISnE
WRIGHT.
ATTENDANCE
Chairman DOLBEARE, Secretary McQTrrrY. BEAT, GLUNT. N. HIGGINS, PHIPPS,
SHERMAN. WEIL.
BUILDINGS AND GROUNDS
Chairman WEAVER, BEISLER, C. C. BROWN, BURRITT, HIATT, W. C. MOORE, STRONG,
WEIL.
CONVOCATION
Chairman JOIHNSON, BEAT, D. BROWN, FINEREN, KOKOMOOR, NORMAN and two
students.
CORRELATION WITH HIGH SCHOOLS
Chairman ROEMER, ATKIN, ATWOOD, LEIGH, M3CQUITTY, PHIPPS. PRICE. ROBERTSON.

FRATERNITIES, SOCIETIES AND CLUBS
Chairman TOLBERT, BI.ACK, AMATHERLY. REED and student representatives from:
(1) Pan-Hellenic Council
(2) Inter-Fraternity Conference
(3) Executive Council

GLEE AND DRAMATIC CLUBS, ORCHESTRA AND RAND
Chairman JOHNSON, HEPNER, HURST, LOWRY, WILLIAMSON, WRIGHT.

LIBRARY
Chairman LEAKE, Y1. D. ANDERSON, CRAGO, ENWALL. FARR, HUSA, MILTIMORE,
W. C. MOORE, M. PRICE, TURLINGTON.

MEMORIALS
Chairman WILLOUGHRY, CARROLL, CHRISTENSEN, GARRtS. HEATH, LORD, PERRY,
VANFLEET, WISE.
MILITARY AFFAIRs
Chairman BLACK, ALEXANDER, BELL, GLUNT, MESSICK, SALT, SHEALY.

PUBLIC DEBATING
Chairman BRISTOL. ELDRIDGE. FARRIS, HOPKINS, PAYNE, THOMPSON.

PUBLIC FUNCTIONS
Chairman LORD, D. BROWN, CONSTANT, J. MI. MORRIS, PHIPPS, WEIL, WILLIAMS.







UNIVERSITY DIRECTORY


SCHEDULE AND OFFICE AND CLASSROOM ASSIGNMENT
Chairman CHANDLER, ABBOTT, JACKSON. JUNE, FATHERLY, PERRY, REED, SIMMONS,
TESELLE, WILLIAMSON, W. H. WILSON.

SCHOLARSHIPS
Chairman TOLBERT, BRYAN, CHANDLER, COCKRELL, JONES, MATHERLY, NORMAN,
SIMPSON. W. H. WILSON.
SELF HELP
Chairman BEAT, BECKER, BLACK, GRAY, TOLBERT, VANFLEET.

STUDENT HEALTH
Chairman HASKELL, DONNOVIN. DYKMAN, FULK, LANCASTER, SALT, SANBORN, TILL-
MAN, YEATON.
STUDENT PUBLICATIONS
Chairman EMIC, CROW, ROBERTSON, SIMPSON, TRUSLER.

STUDENT REGULATIONS
Chairman TOLBERT, BLACK, CHANDLER, M ATHERLY. NORMAN.

STUDENT SOCIAL AFFAIRS
Chairman TOLBERT, BARCO, COCKRELL, CODY and Student Representatives from:
(1) Executive Council
(2) Honor Court
(3) Inter-Fraternity Conference and Pan-Hellenic Council (Jointly).

UNIVERSITY CONSTITUTION
Chairman AIATHERLY, CHANDLER, CROW, FARR, TRUSLER, W. H. WILSON.

UNIVERSITY PUBLICATIONS
Chairman EMIG, CALDWELL, CHANDLER, GRAHAM, HIATT.

OTHER COMMITTEES AND BOARDS

ATHLETICS
Chairman SLAGLE. E. A. CLAYTON, GRAHAM, JONES, MIATHERLY, NORMAN, REED,
F. ROGERS,
DISCIPLINE
Chairman CRANDALL, BRYAN, ENWALL, TESELLE, E. S. WALKER.

THE GRADUATE COUNCIL
Chairman J. N. ANDERSON, HUSA, LEAKE, LEIGH, NORMAN, SIMPSON, TURLINGTON.

THE RADIO BOARD
Chairman TICERT, D. BROWN, DEBRUYN, GRAHAM, POWELL, RILEY, SPENCER, WEIL,
J. WILSON.
INTER AMERICAN AFFAIRS
Chairman MATHERLY, Acting Director ATWOOD, BRISTOL, CRANDALL, FLEMING,
REED, ROEMER, TRIBOLET, TURLINGTON.






SUMMER SESSION FACULTY 1930


UNIVERSITY OF FLORIDA

SUMMER FACULTY 1930

JAMES NESBITT ANDERSON, Ph.D. ..................................... ........................... Latin
\MONTGOMERY DHUMMOND ANDERSON, P.............................Business Administration
CHARLES W BACHMAN, LL.B...... ................ .........................Athletic Coaching
ROBERT COLDER BEATY, M.A.............................................Sociology
ALVIN PERCY BLACK, B.A..................................................General Natural Science
Lucius MOODY BRISTOL, Ph.D.........-.......-.-.............. ................... Sociology
JOSEPH BRUNET, Ph.D........................... ........................................ ... French
HENRY HOLLAND CALDWELL, M .A........ .......... ........ ........ ............... English
M O A CARTER, .A. ............................ .......... ............ ......... .. ..... Sociology
WILIAM RICHARD CARROLL, M.S. .............. ..........Botany and Bacteriology
ROBERT SPRATT COCKRELL, MI.A., LL.B....... ........ .... ..................... ......... ........Law
HENRY PHILIP CONSTANS, M.A., LL.B... ....................................Speech
ALFRED CRAGO, Ph.D.................. ........................ Education
CHARLES LANGLEY CROW, Ph.D.............-- .............. ..........Spanish
URI PEARL DAVIS, B.A........... ... ...................- Fellow in Mathematics
JOHN WILLIA DEBR YN, .A........................ .. .......... ............Glee Club
ELER JACOB E .A............. ............................ ...............Journalism
HASSE OCTAVIUS ENWALL, Ph.D. .............................. ......Philosophy
JAMES MARION FARR, Ph.D......................... ........................ English
WILBUR LEONIDAS FLOYD, M.S ................ ................. Horticulture
LILLIAN FOULKS .........................................- ... Supervising Teacher
JOSEPH RICHARD FULK, Ph.D ................. .... ....................Education
EDWARD WALTER GARRIS, Ph.D................... ......... ........Agricultura Education
ALMA GAIU.T, R.N ....................... ...... .............Nursing Education
FLORA GILLENTINE, Ph.D........................................ ........ ............ Education
WALLACE BARGER GOEBEL, M1L.A. ...............................History and Political Science
ROBERT CABANISS GOODWIN, Phl.D..... ........................Chlemistry
PHYLLIS JARRELL GRINMM, B.A........................ ....................Fellow in French
RAY LAFOREST HA ON, .S... ..... ............................................ Education
WILLIAM BYRON HATHAWAY, M.S.................. .........................English and Spanish
FRED HARVEY HEATH, Ph.D........... .................... .....General Natnral Science
ELMER DUMOND IINCKLEY, P .D................. .. .....................Psychology
HAMPTON lCNEELY JARRELL, M.S.................. .............. ...........English
FRANKLIN WESLEY KOKOMOOR, Ph.D.......... .... ................ Mathematics
ANGUS MACKENZIE LAIRD, MA.A..................................His.ory and Political Science
ELLSWORTH GAGE LANCASTER, Ph.D..........................................Education
JAMES IILLER LEAKE, P............ ....... .. .............. .......... History
TOWNES RANDOLPH L eIGH, Ph.D................................................Chemistry
WILEERT ALVA LITTLE, M.A. ................. .............. ........-Engineering
W W LITTLE, .............................. ............... ...... Education
CONSTANCE LOGUE, .S.......................... ............... Library Science
W ALTER K. LONG, B.F.A .......... ...................................... Fine Arts
IORNA LUDWICK, B.S.P.E........................................... Physical Edneation







.24 UII'ERSITY DIRECTORY


SA TMUEL W. M\IcI S B.A.E ...... .... .............. ............... Fellow in Mathematics
HAKRI ELDON AIC tI:LLEN. B.A..... ........... ... ........ ... .........Fellow in French
RO IE MARTI, A.M.............. ................................... Primary Education
WALTER JEFFRIES MATHERLY. I.A...................................Business Administration
. Al ALBERT IERBLER................................... ......................... Fellow in Education
W ILLIE .A. MIETCALFE- ............................. ........................... Supervising Teacher
ALTON CHESTER M ORRIS, .A ............ ....... . ...... .. .......................English
CHARLES EUIGENE MIOUNTS, .A. ..................................... ....English
JAMEs WILLIAM NORMAN. Ph.D. .......................................Education
NORA NORTON .......................................................Education
BURTON J. OTTE. MI.S................. ............. ......... ........... -- Curator in Chemistry
ANCIL N. PAYNE, Ph.D................................... ...................History
RUTHI PEELER ...... ................... ........... ................... Supervising Teacher
WILLIAM SANFORD PERRY, M.S................... ...............Physics
CECIL GLEN PHIPPS. Ph.D.......... .......................... ...............Mathematics
MARGUEKITE STRATFORD PORTER, B S.. IMus. B.............................Public School Music
TRILLA REED ........................................Supervising Teacher
JAMEs S. RICKARDS ..........- ............................ Fellow in Education
CHARLES ARCHIBALD ROBERTSON. M\.A. ........................ .......................English
MARY A. RonBsoN, B.A..-..... ............ ................ Health Education
FRAZIER ROGERS, R.S.A ... .... ........ ................ -... Agricultural Engineering
J. BARKLEY RPo.ssER. B.S ................~. ....... ...... .....Fellow in M mathematics
E .LIS BENTON SALT, 3I.A. ....... ...... ..... ..... ...............Physical Education
PETER C. SCAGLIONE. B.S.B.A..............................................Business Administration
HARLEY BAKEWELI. SHERMAN, M.S. ....................... ....... ..................Biology
GLENN BALLARD Sim.oNs, M.A. ................................... ......... Education
DEAN SLAGLE. .A.. LL.B. ....................................................... ........................ Law
B NNF. OTHANEL1 SMITH, B.A.E.....-.......-.....-........................-.... Education
V\RNON STEEN, B.S.M.E. ..................... ..........-... Fellow in Mathematics
AGNEs G. STORIE. MI.A ............ .... ...................Director Demonstration School
Do A. TAYLOR ............... .......... ...... ...............................Sociology
CLARENCE JOHN TESELLE, M.A., LL. ..................................... .................. .............Law
BEss W. TIMMERMAN. B.A. ...--.... --................ ............Library Science
BENJAMIN ARTHL R TOLBERT, B.A.E .. ..- ... .................................Education
LESLIE BENNETT TRIBOLET, Ph.D.......................... ....................Political Science
HARRY RAYMOND TRUSLE.R, M.A. LL.B.....................................................Law
JOHN EDWIN TURLINGTON, Ph.D............................................Agricultural Economics
RUTH NEWELL UPSON ... ................ ....... ...... ......................Supervising Teacher
FRED CURTIS W ARD, B.S ........................... ......................... Accounting
RUDOLPH WEAVER. B.S., A.I.A................................. Director School of Architecture
JOSEPH W EIL, B.S.E.E.. .S. ....................................... ..................... .. Physics
'FLORA B. W ILLIAMS, R.N. ................................. ............ ..........Home Nursing
-W ILLIAM HAROLD W ILSON, Ph.D. ...... ............................................... ......Education
DONALD POWELL WILSON, M.A.......................................... ..........Psychology
JACOB HOOPERWISE, .A................... ...................... ......Education
.ALBERTA 1IURPPHREE WORTH ............ ............... .. ....................Voice







GENERAL EXTEXSIOM DH ISION


GENERAL EXTENSION DIVISION
Headquarters-Language Hall
1930-31


BERT CLAIR RILEY, B.A., B.S.A. .......
BURTON WEBER AMES. B.S.A .... .....
CLARENCE E. ACKLEY. M.A..........
ELLA M3. ALLISON, Ph.................. -- ...
ALICE L. ALLISON, B.A................. .......
MABEL F. ALSTETTER. B.S.E......................
J. F. A NOL. .A.....................................
BERNICE ASHRURN, B.O.E..................................
EARL C. BECK. Ph.D. .......... .....................
ANME LAURIE BRACKETT. M.A................-
ANNABELLE A. BRANNING, B.A...........----... .---
EDITH MCBRIDE CAMNERON. B.A., B.J... Head.
ALICE B. CARKIER .................. ........
IMORGAN H. CARTERH 3.A ............... ..........
R UTH C AZIER .... .................................


.... ... .. ... . D ean
........lHead, Currespondence Study
............. .....Education
............ ....Review Courses
................ ...... Matlheratics
... ................ ...... E education
..........................Education
......... Extra-Curr:cular Activities
.............. ......... ....................E english
............................ ..................E english
............................................... E education
Department of Citizenship Training
.. .....- Elementary Education
.. .......Sociology
............................. ..... ...............M music


AUGUSTA B. CENTER. MI.... ...... --.. ..-- .......--------------......-.-..- Speech
IMAUDE B. DA\IS, B.A ...........- ..... .... .... .......... Reading Courses
W ALTER E. ERVIN. M .A ..... ............-------- -- ..-- ..... ..........-.. Economics
\VIN FRAVEL, B.A. ......................... ....................Public School Music
W ILLIAM A. GAGER, M.S. .... ............... .. ......................... mathematics
ARTLEY T. GLISSO N, B.A. ........ ..............-......... .... .......... Spanish
W L. GOETTE. B.A.E.............. ... . .............. ......... ................ Education
EDWARD W. HARRIS, LL.B., J.D.......----..----- ---...........Business Law
NINA MCALLISTER HARRIS, I.A ......-..A....... ............. .. ..Head, Extension Classes
lARGI ERITE BLOCKER HOLMES, MI.A .............. ................ ---- English
ALBERT D. HUTSON. B.S.E.E.............. .......... ...........- Mechanical Drawing
IMRs. HAMPTON JARRELL, B.A. ............................... ............ .. -- ...... Latin
EDGAR B. JUHNWICK, B.S...... ......... ......-....---- .-\ssistant. Correspondence Stud)
LLOND A. KASTEN, I.A........A --.....------- ..... .. .... ....... ... ....-..........---.. Spanish
JULIA A. KEELER. B.S...........-.... ..- --. -----------------.... ..--.. .........----- Art
BIRDIE KELLY ................ ... ............ ........... igh Schoo Courses
ANGIUS M I. LAIRD. M...........-................- ... Political Science
EMMlA LEWIS ..-. ...................- ..... .... .....-... industrial l Arts
H ELEN LYNCH,'B. .................................. ... ........ Physical Education
ELIZABETH M C LLISTER, B.A ... ........... .....--............ -- - ..English
DAVID F. McDOWELL, i.A\..............- .. .........-- .. ....... French and Spanish
NICHOLAS A. IAGARO. M3 .A.. ......... .. ................... ... .... Spanish
LOLI.,E H. IAHAN .............. .... .. ................ Primary Education
ERNEST E. M ASON, B.A., LL.B......................... .. ....... ........... History
OLIVE 1EENZ ............ ...... ....... ............................... ..Public School Music
JEAN 0. M ITCIELL ........ ............... ....... . .. ... ....... Industrial Arts
WILLIAMI K. MITCHELL. B.S., M.E... ...............-- ........ ead. Auditory Department
PRA B. N HOLsoN, U.S............................ ...... ..-..... Architectural Drawing







26 UNIVERSITY DIRECTORY


C. PHIL PETERS, B.A ......................... ..........Vocational Education
NELSON P. POYNTER, B.A., M.A..... ............. .............................Economics
W. L. QUINLAN, B.A ..................................................Physical Education
ROBERT B. REED, .A.............. ... .......................... ..........History
TRILLA REED, B.A....... ...........-......--......... Elementary Education
3IMns. JOSEPH 1OEMIER. B. S..................... .......... ..........--- .. Elementary Education
LOLA IA. SARCENT, A[.A. ...........-...------- ..-......... ........- German
ELLIS BENTON SALT, M .A. ................................................................Physical Education
FANNIE B. SHAW, .A. .............. ..................... .......... ea Education
C. V. SHOPPE, M.A.L....-..................... ........----.......Education
FLORENCE STUMPF, B.A ............ --- ............... Public School Music
DORA A. TAYLOR ................ .. ............... .......... .Sociology
ETHEL C. THOMPSON, B.A........ .......... ---..........-.........-- History
FELICIA WILLIAMS TRAXLER, M.A....................... ................... .... ..... English
WILLIAM B. TRELOAR, \.A............................ -.........Education
G. MANUEL TURNER, LL.B ............................. ... ........... High School Courses
]UTH NEWELL UPSON ........................................ ........Elementary Education
OLIN E. W ATTS, B.A., J.D................................................................... Business Law
ELIZAHETH WIGCINTON ........................ ..... ....................Commercial Courses
MARY SHEPPARD W ILLIAMS, 1.A.-........ .......................... ........... Education








EXPERIMENT STATION AND EXTENSION DIVISION


ASSISTANTS IN ADMINISTRATION

AGRICULTURAL EXPERIMENT STATION
AND
EXTENSION DIVISION
LILLIAN ARNOLD, .S... ..............Stenographer, Depar:ment of Plant Pathology
F. G. BENDING (MISS) ............................Stenographer, Chemistry Department
ZILLA BODIE...........-................................ .... Stenographer, Department of Agronomy
MARGARET BROWNLEE...... Secretary, Vice-Director Agricultural Extension Division
DOROTHY BULLARD........................ Stenographer, Department of Animal Husbandry
LAURA CALLAHAN .............. ...........................Stenographer to Extension Specialists
MIARGARET CROWN ....................... ......................................Mailing Clerk
EVA DONALDSON ... ........................... ......-.....-....................Assistant M ailing Clerk
GENEVA K. FROST .................Statistical Clerk, Department Agricultural Economics
MRs. A. W. GREENE -.............. .......... ... ..File Clerk and Telephone Operator
MaRS. ALLIE W. HOWARD ........ Statistical Clerk, Department Agricultural Economics
DORIS JONES...-.................. ....................Stenographer. General Office
J W KEA.......................... ................. ......Stenographer, Department of Entomology
AIRS. THELMA KEAT ..........;........... Assistant Accountant, Business -Manager's Office
SIRGINIA MCCALL .....................................Stenographer to District Agents
RACHEL 1ICQUARRIE ...........................Accountant, Business Manager's Office
TINNIFRED NELSON ............................Stenographer, Department of Horticulture
RUBY NEWHALL ............ ............................- Secretary, Director's Office
NAN Ross...............................Stenographer, Department of Agricultural Economics
ELEANOR SMITH ..................Stenographer, Departments of Cotton and Horticulture
IBENJAMIN SWEETING .........................Stenographer, Everglades Experiment Station,
Belle Glade, Fla.
JANIE T *ON...... ...... ... ................ Cataloger, Experiment Station Library
ANNA Lou WATSON .......-............ ...........Stenographer to Extension Economists
INFIRMARY
CARROLL B. JONES, .D ...................................... assistant University Physician
JAMES MAXEY DELL, .D. ................... ...................Consulting Physician
DEWITT T. SMITH, M.D ....................... ...............Consulting Physician
ROSA GRIlES, R.N. ...................................Superintendent of Infirmary
MARGARET HOGG, R.N ........................ ........ .......... .. ...... -Nurse
CONNIE BUTLER;. R.N ................... .... ...........-.. -....-- .....-. Nurse
NELLIE -I. ROBERTS, R.N. ............... ....... .. --... ............... ...... Nurse
LIBRARY
HENRIE MAY E n)D B.A...fe................ .. .......................Reference Librarian
MARY BEVERLEY RLFFIN, B.A., B.S.... .......................Head of Catalog Department
VANNITA WESLEY, B.A ................... ....................Head of Circulation Department
KATHERINE KIRTLEY, B.A., B.L.S.-..--......--......Assistant in Periodicals and Binding
'HEODOSIA ALICE CUMMINS, B.A., B.L.S......... Asst. in Reference and Catalog Dept.
ELIZABETH RUTH THORNE, .A...........................Assistant in Catalog Department
MARCARET HE1SLEY JOHNSON, B.A.....................H.. ead of Circulation Department
Resigned July 1, 1930







UNIVERSITY DIRECTORY


JAN1CE IARHAM. B.A.. B.S.... ........................... Assistant in Catalog Department
Resigned December 1. 1929
MUSEUM
MRS. MABEL KNOV. .. .. .................... ........ SecretarN and Librarian
CHAHLES ROBERT ASCHETEIER .............. ........-............Preparator
OATHER C. \AN HYNINC ................--..-............. -..............Collector
Absent on Leave 1930-31
OTHER OFFICES
IRns. J. FREI BADGER ...... .. ................ .......... ..- .-Assistant Dietician of Commons
MADGE F. BAKER..........................................Secretary, Business Manager's Office
DORIS BLACK ......................... .......Stenographer. President's Office
LEWIS BLALOCK.................................... ............................Recorder. Registrar's Office
WILLIAM B. BOND...-........................ Manager of Ticket Sales, Athletic Department
GLEN N CALMIES .....................---------- ....... Absence Clerk. Registrar's Office
AUGUSTA CARTER .................... ... ..................... ......Secretary. Alumni Association
RUTH DOBBINS ........................ .......................Staff Pianist, Station WRUF
WALLACE DONNELLY ............... ................. .. ..... .Filing Clerk. Registrar's Office
DOROTIY FOSTER, B.A...................Secre;ary, School of Architecture and Allied Arts
ROBERT GARDEN ............... ............-- ... .Invoice Clerk, Business Manager's Office
IMRS. FRONA NM. GENTILE..............Purchase Order Clerk, Business Manager's Office
MRs. FRANCES GIBSON .......-.... .-...... .......... ...... ...... Clerk. Bookstore
JAsME B. GoonsoN...... .. ..... ...................Cashier, Business AManager's Office
PENELOPE GRIFFIN. B.A ........ ..............................Secretary, Registrar's Office
,ARION GULICK........ ........... ........ ...............Assistant Operator, Station W RUF
MAKR HIATT, B.................- ... --..---..... .... Staff Artist, Station WRUF
ROBERT T. IRVING ................................ Superintendent of Buildings and Grounds
AIRS. JEANETTE B. JERNICAN ...............................Secretary, College of Engineering
STANLEY JOHNWICK ..................... ........... Custodian of Military Property and
Superintendent of Janitors
NAoMI V. KISLIN .................... ....Secretary, College of Arts and Sciences
HELEN F. LANGSLOW. B.A....................................Secretary. College of Pharmacy
MAa. RUTH HARRIS MAcCOiMICK ................... General Secretary, Registrar's Office
IRs. BEATRICE GILLIS AMcGAR AH. B.S...-....................... ..... Dietician of Commons
IMYRA MlcllLLAN ............... ............- Secretary-Librarian, College of Pharmacy
AIRS. LEE MADDEN ....................................Stenographer, Business Manager's Office
PAt LINE IIZELLE.......... ...... ...... .................. ........Staff Artist. Station W RUF
KATHERINE IlOOINIAN ................... Part Time Stenographer, College of Commerce
and Journalism
HAROLD LEIOY MUTISPAUII..............I...... inventory Clerk, Business Malnager's Office
CHARLES E. NELSON..................... -- -..................Landscape Gardener
MARY' EVELN PIARHOTT ........ ..........................Secretary to the President
CLNDE O. PARTRIDCE. ............................... Plant Operator, Mechanical Engineering
M RS. M1ARCARET PEELER .....................-.. ....................... Housekeeper of Dormitories
THOMIAs J. PRICE.......... .....................Head Bookkeeper, Business Manager's Office
AlMR. ILA ROUNTREE PRIDCEN ..............................Secretary-Librarian College of Law
IHENE E. PERRY ..........................................Secretary, Teachers College







GRADUATE ASSISTANTS


I .EL. ICE RATHBUN i .................................... ................... Chief Clerk. Bookstore
LUCILLE RAYBORN .................. ...... .-- -------------- ... Switch Board Operator
JAMES WAARE SATCHER ........................ ............Clerk. Business Manaager's Office
ELEANOR GWYNNETH SHAW ................ ............. ...... Secretary, College of Agriculture
MYRA SWEARINCGEN.. .......... ..............-- ...--- Assistant Chief Clerk, Book Store
W ARREN S. TAYLOR ........ ........... ............. .... ........ ..................... Engineer
MRS. ELLEN E. Torn ........... ..................Assistant Dietician, Commons
ROBERT T. TURNER...................................... -.--- -.......Mechanician
ELEANOR VAN CROM ................................... Stenographer, College of Engineering
NANNIE BELLE WHITAKER. B.A.....Secretary, College of Commerce and Journalism
LILLIAN WI HITLEY ...- .......................................... ..-...... Secretary, Graduate School
HOMER D. WINGATE ............Auditor Custodian Accounts. Business Manager's Office
JOHN WINCEY u............. ..... ......... Voucher Clerk, Business Manager's Office
ADELAIDE YON .................----.. ------ -- Secretary, Athletic Department
PRISCILLA KENNED ...................... ....................Secretary-Lirarian, College of Law
Resigned July 1. 1930
[MIRIAM M1CKINSTHI ............................Registration Clerk, Registrar's Office
Resigned July 1, 1930
HELEN PARKER .............. .. ............. .... .......... .. \ sence Clerk, Registrar's Office
Resigned July 1, 1930
ELIZABETH ROUNTREE NEATS............-.....---- ...----- ......Secretary, Teachers Collesge
Resigned September 1. 1930

GRADUATE ASSISTANTS. STUDENT ASSISTANTS
AND FELLOWS
1930-31

DAVE E. ADELSON ........ ....-- ...... ....... ..... -- ....... Student Assistant in Chemistry
THOM.AS ALEXANDER.................Student Assistant in Philosophy and Psychology
RA .PH FRED ALLEN ................................ ............ Student Assistant in Biology
IIANS OLAF A.NDERSON .....................Student Assistant in Agricultural Engineering
OLIVER WENDELL ANDERSON ..-...-..--. Student Assistant in Botany and Bacteriology
WILLIAM FARIS ANDERSON -..............- ...... ..- .--------- Student Assistant in Law
WILLIAl T. ARNETT, B.S. Arch ...........................Graduate Assistant in Architecture
ROBERT B. BAKER. JR................. Student Assistant in Drawing and Mechanical Arts
WALTER BARBER .....- ........... ... ... ------------------------ announcer, Station W RUF
CLYDE BASS .................. ----...............Student Assistant in Animal Husbandry
JOE BASS, B.S.B.A ....... ....- ...... .. .................... Fellow in Business Administration
D. G. BECK, B.S.E.E. Graduate Assistant in Physics and Electrical Engineering
ROBERT B. BENNETT..........................- ..- Student Assistant in Physics
L. W BE ER................... ........... ................... ......Student Assistant in Physics
HENRY A. BEss, B.S.A.E.......Graduate Assistant in Entomology and Plant Pathology
WILLARD BRADY BICCES ....................... .......... Student Assistant in Chemistry
CHARLES JAMES BOLTON. JR., B.A ....Graduate Assistant in Agricultural Economics
RALPH RUDOLPH BOTTS................ Student Assistant in Agricultural Economics
WILLIAM MILTON BRADLEY..........................Student Assistant in Physical Education
MARK D. BUTLER, B.S ................ ...... .......... Graduate Assistant in Physics






UNIVERSITY DIRECTORY


JAMES BUTSCH ...... ..... .................... .....................Announcer, Station WRUF
PAUL D. CAMP. B.S.A........................ Graduate Assistant in Animal Husbandry
RUSSELL B. CARSON ....................... ... ....................... Student Assistant in Biology
JOSEPH MARTIN CARTER, Ph G................................. Student Assistant in Pharmacy
CLAUDE L. CONWAY..............Student Assistant in Pharmacognosy and Pharmacology
JOHN BROWARD CULPEPPER, B.A...............................Graduate Assistant in Education
THOMAS BERTRAM DALE............................................. Student Assistant in Physics
JARMES DAV U.......... .............. ...................... --Student Assistant in Chemistry
DAVID MILES DAVIS................................Student Assistant in Agricultural Economics
NORMAN WEST DAVIS, B.S................ ......... .......... .Graduate Assistant in Biology
WALTER ALEXANDER DECTOFF..................... Student Assistant in Physical Education
WILLIAM W. DIHON ....................................Student Assistant in Physical Education
ROBERT SPENCER EDSALL, B.S.A................---.................Graduate Fellow in Agronomy
WILLIAM W. EYSTER-- .............. ............................Student Assistant in Biology
RAYMOND EDMUND FORD................................Student Assistant in Physical Education
H. DwICHT FREEMAN.........................Student Assistant in Agricultural Engineering
ALBERT M. HAFT-................................ Student Assistant in Business Administration
ROBERT WINTON HART, B.S.C.E........................................Fellow in Civil Engineering
NORMAN C. HARVEY.......................................Student Assistant in Civil Engineering
GEORGE A. HAWKINS, B.S.E.....................................Graduate Assistant in Chemistry
ROLAND OTHO HOPPER..............................Student Assistant in Poultry Husbandry
WESLEY BENJAMIN JACKSON.......................Student Assistant in Physical Education
DAVID SAMUEL JOHNS, B.S.Ch.E. ..................................raduate Assistant in Physics
J. B. JOHNSON, JR.................................... Student Assistant in Physical Education
THOMAAS JOHN JONES....................................Student Assistant in Veterinary Science
CARL KAZARIAN ...................--- .....................Student Assistant in Chemistry
ISAAC GODFREY KING.............................................-Student Assistant in M mathematics
ARTHUR EDWARD KROMER, JR.................----....................Student Assistant in Chemistry
WILLIAM TRAVIS LOFTEN-..........-----..........-.......Student Assistant in Horticulture
RICHARD PARDIE LORD..........................Student Assistant in Botany and Bacteriology
JAMEs H. LY ASS........................... .......................Student Assistant in Horticulture
ERNEST M. McCRACKEN, B.A--- ....................Fellow in Business Administration
MIKE JONEs McLAUGHLIN-----....................Student Assistant in Business Administration
ANDREW P. M cLEAN.......................... .......................Student Assistant in Chemistry
J. RUSSELL ,McCAUGHAN.... ............... .....Student Assistant, Station WRUF
Louis L. McQUITTY........................Student Assistant in Philosophy and Psychology
HARVEY A. MAAFT, B.S.......... ................................. Graduate Assistant in Chemistry
Louis MAcGD, Plh.G.......-............ -.................Student Assistant in Chemistry
EARLE DWIGHT MATTHEWS......................................Student Assistant in Agronomy
ERNEST 3. ENEDEZ..............................Student Assistant in Electrical Engineering
C. E. M ENNEKEN............................................ Student Assistant in Physics
I. E. MILES, B.S..........................-- .................... Graduate Fellow in Agronomy
HENRY BROWARD MILLER, B.A.E-..............................Graduate Assistant in Education
MAURICE LE:E MOORE, B.S., M1.S...............................Graduate Assistant in Chemistry
CHARLES T. MOSIER........................ Student Assistant in Philosophy and Psychology
JOHN ANDREW AMULRENNAN....Student Assistant in Entomology and Plant Pathology
FOREST HARROLD MAUNGER, B.A...................Student Assistant in Physical Education







GRADUATE ASSISTANTS


SAMUEL A. NASRALLAH, B.S.B.A....Graduate Assistant in Business Administration
F. J. NELSON............................................. .................- Student A assistant in Physics
GEORGE TIEHSO NINEZ........................Student Assistant in Business Administration
PHILIP O'CoNEL ................................Student Assistant in Physical Education
SEIERT CLINTON PEARSON ...............................................Student Assistant in Bioogy
HOWARD LINE PUTNAM, B.S.B.A........Graduate Assistant in Business Administration
FELIX A. REIBER, B.S.A ..............................Graduate Assistant in Mathematics
JOHN A. ROBERTS........ ................ ......................... Student Assistant in Chemistry
WILLIAM E. ROBINSON, B.S E................................. graduate Assistant in Chemistry
J. BARKLEY ROSSER, B.S.................. ............. Graduate Assistant in Physics
J. L. SANDERS............. ................ Student Assistant in Electrical Engineering
WALTER EWING SANSBURY......... ..................... Student Assistant in Chemistry
ZACH SAVAGE. B.S...........................Graduate Assistant in Agricultural Engineering
JAMES SHACKLEFORD...............................Student Assistant in Electrical Engineering
J. L. SHEW, B.S.M.E.................. ...Fellow in Mechanical Engineering
CHARLES E. SPARKS, B.S.....................................Graduate Assistant in Chemistry
SILAS AM. THRONSON, B.A.......................... ...Graduate Assistant in Chemistry
WOODSON C. TUCKER, JR., B.S., M.S....................Graduate Assistant in Chemistry
CLAUDIUS J. WALKER............................Student Assistant in Botany and Bacteriology
JUHN H. WAHL, JR.................................................Student Assistant, Station W RUF
LAWRENCE K. WALRATH.................Student Assistant in Philosophy and Psychology
JIM WATKINS ..........................Student Assistant in Botany and Bacteriology
THOMIAS ROBA W EBB ....................................... ....... .........Student Assistant in Physics
CLEMMIE BANKS WILLIAMS....Student Assistant in Entomology and Plant Pathology
GORDON LEE WILLIAMS.................... .....Student Assistant in Civil Engineering
RICHARD S. W ILLIAMS.................................................Student Assistant in Journalism
ROBERT G. W INN, B.A. ...................... ...................... Graduate Assistant in English
ROBERT BUCHANAN WOOTEN. B.S.A.........................Graduate Assistant in Agronomy
MARTIN G. YOUNG, B.S.A... ........ Graduate Assistant in Agricultural Economics
PAUL A. ZIMMERMAN............................... ............ Student Assistant in Biology








UNIVERSITY DIRECTORY


REPORT OF ENROLLMENT AT THE UNIVERSITY OF FLORIDA

SUMMER SESSION 1929

.. Number enrolled (16 years of age and over)


Teachers College .......................................
Graduate School ............................---------- ---- --
College of Arts and Sciences............................
College of Law .........................-........ .. ...
College of Commerce and Journalism ....-.......
Review Courses ........... ......... ....................
College of A agriculture ........................................


WOMEN

50
48

12
11


TOTAL
1086
143
131
77
54
17
16


Total ...... ............. .. . ... .............

I. Number enrolled (under 16 years of age) in the
Demonstration School of Teachers College
(1 ) K kindergarten ........................ ....-..............
(21 Beginners and First Grade ......................
(3) Second and Third Grade ...............................--
(4) Fourth and Fifth Grade .... .........................

T otal ............. ...... ........... ...................

CRAND TOTAL ............................................. ...................


555 969 1524


11 13
11 11
12 7
7 17

41 48

596 1017








ENROLLMENT


REPORT OF ENROLLMENT AT THE UNIVERSITY

REGULAR SESSION 1929-30

COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES:
Freshman A. B. ................. ........ 71
Freshman B. S .. ..... . ..... 137
Freshman Pre-Med. ........... .... 62

Sophomore A. B. ........ ............... 56
Sophomore B. S ............. .. ............... 58
Sophomore Pre-led ........... ................ 41


Junior A. B. .......
Junior B. S. .......

Senior A. B .......
Senior B. S. ...........

Specials ..............


COLLEGE OF COMMERCE AND JOURNALISM:
Freshman Bus. Adin ....
Freshman Journ ................


OF FLORIDA


270




155


. ................... 40
.. .. ................................ 4 6

........ .. .. ..... . 18
............ .......... ......... 2 1

......................................... 1


.178
S 31


Sophomore Bus. Adm. ......................... ............. 120
Sophomore Journ. ..... .. ................ ............. 11

Junior Bus. Adn. ... .... ............. .................. 87
Junior Journ .-...... .. ......-------..-- ....--- 9

Senior Bus. Adm ........ .......... ..... ... ... 4.. 418
Senior Journ .. ...................................... .. ... 6

Special Bus. Adm ........................................... 9
Special Journ. ................ .... ....... ........... 1

TEACHERS COLLEGE:
Freshm an ........................................ ................ 111
Sophomore ................................ ...... ........ .. ...... 116
Junior ........ .................. .... ....... 77
Senior ......... ... .. .......................... ..... ...... 27
Special .................... ................. ......... 19


131



96



54



10 503


350 350








34 UNIVERSITY DIRECTORY


COLLEGE OF ENGINEERING:
Freshman ..................... ........---- ............. 83 83

Sophomore C. E. ......................... .............. 28
Sophomore Ch. E ................. ....... .... ............ 22
Sophomore E. E. & Al. E..................................... 57 107

Junior C. E ..... ......... .. ..........- .......... ..... 13
Junior Ch. E. ............. .............. ... ........... 6
Junior AM E. ............................................... 10
Junior E. E. .................. ...... ........... 21 50

Senior C. E ............... ........................ 12
Senior Ch. E. ........................................... ..... ........ 4
Senior MA E. ........................... .. ........ ........ 8
Senior E. E ..... ... .... ......- -...........--. ........... 14 38

Specials .............. ......- ........... ...... ........ 12 12 290

COLLEGE OF LAW:
First Year ...................... .............. 83
Second Y ear ........................................................ 83
Third Year .................................................. .............. 77 243 243

COLLEGE OF AGRICULTURE:
1 Year Specials ....................... ........ ...... ........ 8
F reshm an ............... ........................................ 57
Sophomore ............ ........... ................. ... 43
Jun ior ........................................................................ 26
Senior ................................... .... ... ............... 20
Special .................... ....... ........................ 15 169 169

COLLEGE OF PHARMACY:
Freshm an ........................ ............... .. ............ 17
Sophomore ................ .................. 19
Junior ................ ...................... 10
Senior ..................................... 3
Special ................... .. ................. .............. 6 55 55

SCHOOL OF ARCIHITECTUHE AND ALLIED ARTS:
Fmrshman ............................... ................ 18
Sophom ore ........................... ................... ........... 14
Junior ......................... ................................. 10
Senior ................................... 13
Special ......................... ........... 3 58 58








ENROLLMENT 35


GRADUATE SCHOOL: .................. .... ............................... 92 92 92

TOTAL ........................... ......................................................... 2311
Less Duplicates as follows:
Arts and Sciences and Law..................................... 9
Arts and Sciences and Ag. ....-................-......-..... 1
Teachers and Law ................................ ............ 1
Graduate and Teachers ........................................... 1
Transfers from one college to another................ 42 54

GRANT TOTAL ENROLLMENT .... -.... .. .... ... ............................... ....... 2257

COMPOSITE OF ALL COLLEGES

Freshmen ---..-- .. .............. ........ ...... 768
Sophom ores ....................... ..... -- .. ............... 585
Juniors ........ - - --...... ....... .................... 355
Seniors ....................... ....... ..... ................ 94
Specials .................... .................... .............. 74
Graduates ..................---------- .....-- ...... .....- 92
Law Students .................. . ... ................ 243
Tow tal-ts-------------------------------------------- 2431
T otal .......................................... ................... 2311
Less Duplicates ..-............-........-.. -.......... 54

GRAND TOTAL REGULAR SESSION-................................- ......... 2257


Women Students (Included in the above total)
Commerce & Journalism .............. ..........----------- 3
Graduates --.--..-... -............. ..--......- .... 5
Agriculture ..... ....... .. .- .. .. .... .. 2

10







36 UNIVERSITY DIRECTORY


REPORT OF ENROLLMENT AT THE UNIVERSITY OF FLORIDA
Summer Session 1930

A. Number enrolled (16 years of age and over)
MEN WOMEN TOTAL
(1) Teachers College....................... ............. ... 193 767 960
(2) College of Arts and Sciences .......................... 113 34 147
(3) Graduate School ...................... ... ......... 97 44 141
(4) College of Law .................. ................... ..... .. 69 1 70
(5) College of Commerce and Jounrnalism............ 49 17 66
(6) College of Agriculture ................................. 32 ...... 32

Total ................. ...... ....................... 553 863 1416

B. Number enrolled (under 16 years of age) in the
Demonstration School of Teachers College
(11 K kindergarten ............................. ....................... 9 3 12
(2) First Grade ........... ... --......- .... 10 5 15
13) Second Grade ........ ...-.. ...- .. ....... ..... 3 3 6
(4) Third G rade ............................... .......... .... 6 6 12
(51 Fourth Grade ...........-........--......--- ---.. 4 3 7
161 Fifth Grade ..... -........... -......... .. 3 3 6
(7) Sixth G rade ...................... ..... ........... ... ....... 3 3 6

Total .... ...........---.. .....---. ..... 39 25 64

CRAND TOTAL .......... .. .. ...... -.. ......- 592 888 1480

SUMMARY OF ENTIRE YEAR

R regular Session 1929-30 .............................. ................. ...... 2257
Summer Session 1930 ....... ---.....---.. .... ........................ 1480

Total Registrations --- --...................... .......................... 3737
Less all duplications ..................... ........ .......... ....... 338

GRAND TOTAL FOR THE YEAR............................................................................... 3399









STUDENT ROLL SUMMlER SESSION 1929


STUDENT ROLL

SUMMER SESSION 1929

The Classifiication of Summer Session Students is indicated by the following abbre-
Sviations:
A & S-College of Arts and Sciences; Ag-College of Agriculture; C & J-College of
Commerce and Journalism; G-Graduate School; L-College of Law; T-Teachers
College.


Name and Classification Address
Abernathy, James G., L Ft. Lauderdale
Abbott, Beulah W. IMrs.), G
-St. Petersburg
Adams, Eula Blue, T Hamlet, N. C.
Adams, LeRoy, A&S Jasper
Adamson, Annie Mae, T Day
Akins, Hattie, T St. Catherine
Akridge, Nicholas J., A&S Cocoa
Akridge, William G., L Cocoa
Allehouse, A. C., T Miami
Alonso, Eva M., T Chiefland
'Altman, Meda C., T Pine Mount
Altstetter, Mabel F. (Mrs.), T Gainesville
Amerine, Nellie, T Arcadia
Amos, John Ernest, C&J Tallahassee
Anchors, Garner B., T Niceville
Anderson, Archie N., T Ponce de Leon
Anderson, Emma (Mrs.) T Orlando
Anderson, Frank Marvine, A&S Orlando
Anderson, Hans Olaf, Ag Pierson
Anderson, Robert Thornton, A&S
-Gainesville
Anderson, Rose M. (Mrs.), T Jacksonville
Anderson, Thomas Jefferson, T
DeFuniak Springs
Anderson, William Faris, L Orlando
Andrews, Charles Lester, T Darlington
Andrews, Fannie Mae, T Anthony
Appleby, Hazel Helen, T Sanford
Arant, Carl Parmely, T Palatka
Archibald, Robert Burns, C&J
-Jacksonville
Argo, Mary Emma, T Ocoee
Armstrong, Noble Boyd, G
-Daytona Beach
Arnett, Hettie, T Longwood
Austin, Hugh Stuart, A&S Orlando
Aycock, Pearl, A&S Micro, N. C.
Babers, Henry Jennings, A&S, Gainesville
Badger, Louie Frederick, T Gainesville
Baggett, Ferral Mae, T Pensacola
Bailey, Annie B. (Mrs.), T
-Port Tampa City
Bailey, Miriam H. (Mrs.). T Ft. Myers
Bailey, Vera Page (Mrs.), T
-Port Tampa City
Bair, Russell Owen, T Ft. Lauderdale
Baird, Hazel Lee, A&S Gainesville
Baker, Genevieve (Mrs.), T Lake Worth
Baker, Louise, T Miami
Baker, Mary R. (Mrs.), T Tallahassee
Baker, Nancy, T Gainesville
Baldwin, Annie (Mrs.), T Alachua
Baldwin, Pauline Lucille (Mrs.), T
-West Palm Beach
Bancroft, T. A., T Port St. Joe
Barber, Eva Lee, T High Springs
Barnhill, William B., Ag Gainesville
Barlar, Ella IMrs.), T High Springs
Barrineau, James A., Ag Pensacola
Barnes, Chas. 0., G Plant City
Barnes, Grace, T Miami
Barnes, Lillian Ogg (Mrs.), T Naples
Barnett, Margaret, T Hawthorne
Barrineau, Thomas L., Jr. G Gonzalez
Baser, Clyde J., T Myakka City
Bass, Clayton Claude, L Live Oak


Name and Classificatzon Address
Bass, Joe, C&J Tampa
Bass, Nellie, T Live Oak
Bass. Nettie Mae, T Live Oak
Bassett, Edna Louise. T Tampa
Bates, Letha, T St. Petersburg
'Bauman, Ferne Alice, T DeLand
Baya, George E., L Tampa
Bayly, Cyril, T Clearwater
Beach, Bessie, T Bradenton
Beach, Lilbe Mae, T Webster
Beach, Richard Howard, T, Daytona Beach
Beacom, Esther B. (Mrs.), T Callahan
Beacom, Wesley Linn, G Callahan
Bean, Eleanor, T Bronson
Beard, Merta Ellis (Mrs.), T
-St. Petersburg
Beasley, Alice Ellen, T Hawthorne
Beauchamp, Thelma E. (Mrs.), T
-Trenton
Beck. Dow Gary, G Ocala
Beckett, Mary L., A&S Tarpon Springs
Bedsole, Malcolm Roy, G Graceville
Begg, Rose Gradick, T Lackawanna
Beirs, William Franklin, L Bartow
Belcher, Frances, T Largo
Beldner, Leonard Kelman, T Miami
Bell, Stuart Craig. Ag Barberville
Bellerby, Katherine C. (Mrs.), T
St. Petersburg
Bennett, Kathryn R. (Mrs.), T Miami
Bennett, Martha Alvana, T Lakeland
Benson, Robert Thos., T Manatee
Benton, Edna, T Plant City
Berlack, Lawrence B., C&J Jacksonville
Berry, Albert, A&S Tampa
Berry, Annie Eugenia, T Alachua
Bethea, Giles Walter, T Sanderson
Belts, Annie Lee, T Quincy
Bevis, Georgia, T Bascom
Bevis, Myrtle, G Bascom
Billing. Alberta N., T Lake Butler
Bird, Frank Carlos, Ag Greenville
Black, Frances N., T Hawthorne
Black, Mildred Branda. T Palatka
Blair, Collis Cyrus, T Quincy
Blanck, Bernard G, C&J Miami
Blanton, Chloe (Mrs.), T Wellborn
Blanton, Jennie, T Jacksonville
Blanton, J. Drew, T Wellborn
Bliss, Myrtle R. (Mrs.), G Melbourne
Blount, Grace Walker, A&S Ft. Myers
Boardman, Vera K. (Mrs.), A&S
-Gainesville
Bolles, Elvira Harriet, T Tampashores
Boltin, Thelma Ann, T Gainesville
Bond, William Bours, L Jacksonville
Booth, Florence H., T Jacksonville
Bordeaux, Aurelia, T Gainesville
Bostick, John Nathaniel, A&S Gainesville
Bostick, Mary L., T Havana
Boswell, Allie Eugenia, T
Travellers Rest, S. C.
Bodwen, Evelyn Willa, T Leesburg
Bowen, Maynard Lea, G Gainesville
Boyd, Crowther Mann, C&J. Jacksonville
Boyd, William Wallace. A&S Clermont
Boyde, Louise Vivian, T Ocala








(NII'ERSITY DIRECTORY


Xame and Classification Address
Bradley, Charlotte E., T DeLand
Bradley, Mary Ann, T Century
Bradley, Mary Georgia, T DeLand
Bradley. Modena A. IMrs.), T Century
Bradshaw, Emma, T Jennings
Bradshaw, Ethel I. (Mrs.), T Gainesville
Bradenburger, Friedolin, T Millstadt
Brandon, Avis, T Tampa
Branning, Annahelle A. (Mrs.), G
-S.. Petersburg
Branton. Ocil Burl, T Altha
Braswell, Virginia Elizabeth, T
-Jacksonville
Bratley, Hazel, T Miami
Brick, Edward, A&S Marianna
Bridges, Ernest G Greenville, S. C.
Brinson, Vera, T Ocala
Brockington, Alma I. (Mrs.), T Alachua
Brocman, Alfred Eugene, A&S
-St. Petersburg
Prodmerkel, Alex H., G Jacksonville
Brocr, Billie, T Wauchula
Broer, Dullye, T Wauchula
Brooker, Layton R., C&J Tampa
Brooks, Roy Ray, IL Tampa
Broone, Ruth G. (Mrs.), C&J, Gainesville
Brothers, Shelby Lee, Ag Reddick
Brown, Benny Arden, T Coral Gables
Brown, Clyde Ree, L Graceville
Brown, Elia, Nance, T Dade City
Brown, Eva, T Jacksonville
Brown. Hazel N. (Mrs.), T Clearwater
Brown, G. Rodney, C&J Daytona Beach
Brown, J. E., T Ocala
Brown, Mary Ellen, A&S Tampa
Brown, Mary Parker. T Arcadia
Brown, Mattie Lou, T Fernandina
Brown, Minnie Ruth, T Miami
Brown, Newton Walker, T
-West Palm Beach
Brown, Rebecca, T Live Oak
Brown, Tommy (Miss). T Dade City
Brown, William Franklin, L Miami
Browne, Fae Regina, T Lake Wales
Browning, Edna, T Trenton
Bryan, Emma Jean, T Alachua
Bryan, Johnson, T Jacksonville
Bryant, Louise, T Brooksville
Buchanan. Loy Mirl, T Gainesville
Buckels, Lucille, T Jasper
Buhner, William A., T St. Petersburg
Bull, John Francis, L Gainesville
Bullock, Era Mae. T Nocatee
Burdin, Norma Nixon, T Brooksville
Burdin, Pearl R., T Brooksville
Burgess, Josephine S., T St. Augustine
Burke, Emma G., T Gainesville
Burnett, Johnnie Albert, T Sanderson
Burnett, Minnie Mae, T New Smyrna
Burnsed. James D., T Macclenny
Burr, Alma C. (Mrs.), T Okeechobee
Burry, Hattie, T Orange Lake
Burry, Minnie Estelle, T Orange Lake
Burton, Marion E., T Chipley
Bussard, Emma M. (Mrs.), T Lake Wales
Butler, Mark D., A&S Miami
Butler, Orienne H. (Mrs.), T Miami
Buzzett, John Joseph, T Apalachicola
Byrd, Josephine W., T Miami
Callahan, Kermyt W., C&J Coral Gables
Calvert, Donald Ellwood, L, Winter Haven
Calvin, William John, A&S Eustis
Cameron, Lola Parrish, T Ocala
Camp, Frances O., T Jacksonville
Campbell, Byron Fred, L Hilliard
Campbell, Irene Juanita, T DeLand
Campbell, Victoria M., A&S Jacksonville


Name and Classification Address
Carey, Miriam Elaine, T Key West
Carmichael, Elnora B. (Mrs.), G, Tampa
Carlton, Alberta Mac, T Jacksonville
Carlton. Mabry A., L Jacksonville
Carn, Mary, T Citra
Carnes. Carl C., G Florahome
Carson, Thelma, T Tampa
Carter, Bessie Lett (Mrs.), T Key West
Carter, Edgar White, G Callahan
Carter, Florrie Mae, T Micanopy
Carter, Jeanette (Mrs.), T Lake Worth
Carter, Nora (Mrs.), T Palatka
Carter, Ralph Edward, T Micanopy
Carter, William Fletcher, A&S Lakeland
Carter, William L., G Key West
Caruthers, Ruby Mae, T Oxford
Casebier, Martha Ann, T Kathleen
Casebier, Mary, T Kathleen
Cashwell, Helen O. (Mrs.), T Tampa
Cason, Ernest Wesley, T Lake Worth
Cason, Virgie, Mae, T Wellborn
Cassady, Evelyn T Tavares
Cauthen, Mattie Lee, T Leesburg
Cawthon, Rainey, T Tallahassee
Chambers, Sallie S. (Mrs.), T, Gainesville
Chamblin, Tohn Anderson, T, Gainesville
Chambliss, James Walter, L Tampa
Chapman, Excelle (Mrs.), T Webster
Charles, John Watson, A&S Ortega
Chastain, Bernice Ruth, T Tampa
Chastain, Lila Angelyn, T Jacksonville
Cheney, Augusta H. (Mrs.), T, Lake Wales
Christie, Minnie Ruth, T Jasper
Christman, Pearl E. (Mrs.), T
-Jacksonville
Christo, James Earle, T Gainesville
Church, Alice L., T Eustis
Clarke, Katrina H., A&S
-Brookline, Mass.
Claville, Nannie I., T Fort Myers
Clay, Irby Eliz., A&S Alva
Clements, Lam C., T Fitzgerald, Ga.
Clemons, Walter N., T Tallahassee
Cleveland, Charles B., C&J Miami
Cleveland, Mary Anna, T Ft. Pierce
Cleveland, Rafael, T Miami
Clubbs, Occie, T Pensacola
Clyatt, Doris Ovedia, T Micanopy
Coarsey, Marguerite Eliz. (Mrs.), T
-Coleman
Coburn. Dorothy, T Jacksonville
Cockrell, Carolina. T Gainesville
Cogburn, Laura, T Cottondale
Coggin, Julian Lewis, T Cocoa
Coil, Hugh, T Clearwater
Coker, John A., Jr., Ag, Birmingham, Ala.
Cole, Alberta Eleanor. T, Sulphur Springs
Cole, Mabel Alcorn (Mrs.), T
-Sulphur Springs
Coleman, Burnis T., L Panama City
Coley, Kate W., T Bluff Springs
Collins, Eloise Gibson, T San Mateo
Collins, Sarah Lucille, T Jacksonville
Comer, Charles McCalla, C&J, Ft. Meade
Compton, Ruth Wilkes, T Orlando
Cone, Eliz. Maney (Mrs.), T Tampa
Cone, Roy Davis, T Jacksonville
Connell, Margaret E., T Manatee
Connell, Willie Mary, T Manatee
Connor, Jerome Alton, G Pensacola
Connor, Warren William, L Pensacola
Coody, Callie M., T Lem Turner
Cook, Frederick Edward, A&S Ocala
Cooksey, Frances Juanita, A&S Lamont
Coppedge, Evelyn Bryan (Mrs.), T
-Jacksonville
Core, Charles Frederick, T Jacksonville








STUDENT ROLL SUMMER SESSION 1929


Name and Classification Address
Cormack, Clara Hammer (Mrs.) T
-West Palm Beach
Cornwell, Samuel Addison, L Bradenton
Corr, Alys May, G Gainesville
Cotrell, Eliz. Hunter (Mrs.), T Yukon
Cox, Guy, T Penney Farms
Cox, Mercer, T Wausau
Coxe, Florence Derotha, T Perry
.Craft, Donald Goddard, A&S Live Oak
Crane, Etha B. (Mrs.), T Lake Worth
Crane, Edith May, T Orlando
Crapps, Dorothy, T Gainesville
Crenshaw, Ruth (Mrs.), T Wildwood
Crews, Eva Aubrey, T Jasper
Crews, Pauline, T Jacksonville
Crosby, Carabel, A&S Adel, Ga.
Crotty, George Sturgis, A&S
Crescent City
Crowell, Bessie M., T Wauchula
Crowell, John M., G Wauchula
Crozier, Cornelia Newell, G Okeechobee
Crozier, Rachel Flagg, G Okeechobee
Culpepper, John Broward, A&S Perry
Cumbie, Myrtle Estelle, T Clarcona
Gumming, Fannie, T Tampa
Curry, Edgar Hayden, A&S Nokomis
Curry, Lucile, T DeLeon Springs
Curry, Stella Virginia, T Jacksonville
Curtin, James E., A&S Gainesville
Daley, Sarah L. (Mrs.), T
-West Palm Beach
D'Alemberte, Dan W., L Pensacola
Daniel, John Thomas, T Dade City
Daniel, Margaret H. (Mrs.), T, Homestead
Daniel, Ronie Lee, T Dade City
Dawson, Anne Lyde, T Tampa
Dansby, George William, G Summerfield
Dauer, Manning Julian, T Tampa
Dauer, Martha Fitts (Mrs.), T Tampa
Davies, John Marshall, T Gainesville
Davis, Albert Gibson, T Jacksonville
Davis, Eleanor (Mrs.), T Farmdale
Davis, Emma (Mrs.), T Miami
Davis, Florence Corinne, T Ocoee
Davis, James R. (Mrs.), T, Babson Park
Davis, Lorene, T Winter Haven
Davis, Mildred, T Wauchula
Davis, Orville Rhoads, G Miami
Davis, Pearl Rogers (Mrs.). G
-Coconut Grove
Davis, Robert Stewart, C&J Lakeland
Davis, U. P., G Mayo
Davidson, W. P. (Mrs.), T Gainesville
Davidson, Watson Perry, T Gainesville
Dawson, Alma C., T Munson
Dawson, Charles Ralph, T Gainesville
Deal, Elma Lea, T Wauchula
Dean, Mary Wanita, T Gainesville
DeArmas, Charles Robert, A&S Tampa
Dearmin, Claude Holmes, T
Decker, Bill Marion, T Jacksonville
Dedge, Alwin Elliott, T Gainesvile
Dees, Cecil Thomas, C&J Mayo
Denmark, Ewell Thomas, T Gainesville
DeShong, Virginia (Mrs.), T Tampa
Dew, Lynne Bernice, G Alachua
Dicks, Roy, T Lake City
Dickson, Mary Lucille, T Mclntosh
Diffenworth, Julia, T St. Petersburg
Dinning, William Layton, C&J Tampa
Donahue, Hazel, G Valdosta, Ga.
Dobbins, Ruth Boyles, T Gainesville
Dominy, Grace Grant (Mrs.), T
-Orlando
Donahue, Cecil W., T Gainesville
Donaldson, Malcolm Gilbert, G
-Shady Grove


Name and Classification Address
Dopp, Lena Mary, T Limona
Dorchester, Lila, A&S Tampa
Doty, Julia, T DeLand
Douglas, Lawrence Young, T Dunedin
Dowling, Jessie Lee, T Lake Butler
Dowling, Mary Edna, G Miami
Downing, Ethel H., T Wauchula
Dozier, Harry C., C&J Ocala
Dozier, Olga P.. T Lake Butler
Doyle. Bess E. (Mrs.), T Arlington
Dreblow, Charles J., C&J Monticello
Dresville, Gertrude M., T Tampa
Driggers, Charles E., T Gainesville
Drummond, Evelyn, T Lakeland
Dubler, Sheldon, L Miami
DeBose, Annie M., T High Springs
Dugan, Auldon B., L Gainesville
Dugan, Russell R., T Gainesville
Duncan, Carrie Etta, T Fort White
Duncan, Jewel McN. (Mrs.), T
-Port Tampa City
Duncan, Thomas Eldred, L Lake Butler
Duncan, William G., G Tampa
Durban, Leta F. (Mrs.), T Jacksonville
Durham, Sarah F. (Mrs.), T
-St. Petersburg
Dusenbury, Thelma, T Lake Helen
Dyson, Annie Belle, T Sanford
Eagan, Bessie M. (Mrs.), T Key West
Ebinger, Rollin Jesse, G Eustis
Eby, Eveben N., T Baldwin
Echols, Frances L., T Sanford
Edenfield, Laurence E., T Jacksonville
Edwards, Mounger D., A&S
-Chattahoochee
Eff, Samuel, G St. Augustine
Einig, Effie V., T Miami
Elgin, Irene W. (Mrs.), T Jacksonville
Elliott, Marjorie, T Leesburg
Ellis, E. W., T Jay
Ellis, Ralph E., T Milton
Emerson, Francis H, T Gainesville
English, Charles Loyal, A&S, Coral Gables
English, Rowana, T Plant City
Enochs, Mary Virginia, C&J Stuart
Entenza, Pauline Louise, T Jacksonville
Epling, Evelyn Ennis. T Lake City
Epperson, Kathryne E., T Lake Butler
Ericson, Daisy Helen, T Palm Harbor
Edwin, Mary Etta (Mrs.), T Tampa
Eshleman, Silas K., L Gainesville
Estes, Edgar S., Jr., A&S St. Augustine
Evans, Adolphys R., C&J Lake City
Evans, Daisy Reid, A&S Miami
Everett, Amy, A&S Gainesville
Ezelle, Ava, T Graceville
Fagan, Dorothy J., T Gainesville
Fain, Etta Aileen, T Daytona Beach
Fairlie, Margaret C., T Jacksonville
Farabee, T. N., T Wauchula
Farmer, Mattie H. (Mrs.), T Ocoee
Farnsworth, Elizabeth, A&S Tampa
Farnsworth, Harold C., L Tampa
Farnsworth, Lucile, T Plant City
Farris, Lula B., T Ft. Myers
Farnum, Marion (Mrs.), T
-Crystal River
Faulk, Edna Mae, T Lake City
Fay, Cora, T Panama City
Fay, Orra M. (Mrs.), T Panama City
F'eagin, Thelma, T Eagle Lake
Feagle, Edna P. (Mrs.), T Madison
Feagle, William B., T Madison
Feaster, Lula Mae, C&J Micanopy
Felson, Edgar M., L Jacksonville
Felson, Reuben J., T Jacksonville
Felton, Della P. (Mrs.), T Miami







UNIVERSITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Fernald, Inez G. (Mrs.), T, Tarpon Springs
Fernald.l, Leon F., G Tarpon Springs
Fernald. William Irwin, T
-Tarpon Springs
Fetzer, Amy M. (Mrs.). T Gainesville
Field, Carolyn E. (Mrs.), T Homestead
Finch, Edna Pearl, T Jacksonville
Finman, Miriam Rachel, T Tampa
Finman, Ru'h Rae, A&S Tampa
Fish. John Sterling, T Sanderson
Fisher, Olger Otis, A&S Tampa
Fisher, H. W., L Fernandina
Fitzgerald, Louise Mathis, T Palmetto
Fleming, John Jefferson, T Vernon
Fletcher, Eliot Chapin. T Tampa
Fletcher, Horace Veddell, T Miami
Fletcher, Thomas Council, A&S Williston
Fletcher, Ward Thomas, T Greensboro
Flournoy, John Thomas, T
-DeFuniak Springs
Flowers. Madie M. (Mrs.), Campville
Floyd, Clara Backus, G Hawthorne
Floyd, Mary L., T Jacksonville
Fogg, Grace Dell, T Graham
Fogg, Leola Belle, T Graham
Fogle, Jessie M. tMrs.), T Oak Hill
Folks, James William. A&S Dunnellon
Folsom, Anne Levina, T St. Petersburg
Folsom. Dorotha Lee, T L-- l.1c
Fore, MaBelle, T O .i...i
Fortner, Mary Alicia, T Mulberry
Foster, Lillian Margaret, T, Jacksonville
Foulks, Frank Marshall, G Tampa
Fouraker, Nathan Bert, T Dinsmore
Fournier, Eliz. E.. T Gainesville
Fowler, Mabel P. (Mrs.), T Miami
Fowler, Nina Ferm. T Miami
Fowler, Bourland B., G Miami
Franklin, Ben 0.. T Micanopy
Franklin, Grace, T Lake Wales
Fraser, Edith Mae. T Macelenny
Fraser, Lora. T Ft. Myers
Freeberg, Mae D., T Chicago, Ill.
Frisbee, Selma Ellen, T Miami
Frye, James Laurence, A&S Mulberry
Fugate, Lena, T Orlando
Fugate, Mamie Lee, T Orlando
Fulford, John C., T Ebb
Fuller, J. H. Mrs.), T Useppa, Ia.
F'uren, Ella. M., T Sanford
Galloway, Athey C., T Darlington
Galloway, Celeste A., T Darlington
Gant, Janet, T Webster
Gareia, Angie, T Tampa
Garcia, Angle Geraldine, T Tampa
Garcia, Evelyn B., T Tampa
Garcia, Marion, T Tampa
Gardner, Ella C., T Port Tampa
Garfunkle. Lorraine, T Miami
Garner, Martha L., T Arcadia
Garner, Maude L., T Arcadia
Garris, John M., Homestead
Garrison, Allen N., T Eustis
Garrison, Hubert Fryer, A&S Moultrie
Gaylord, Eleanor H. (Mrs.), T Tampa
Geiger, Lorenzo Dow, G Trenton
Gelm, Josephine C., T Orlando
Gerrald, E. J. (Mrs.), T Wildwood
Getzen, James C. L Webster
Gibbs, Mary E., T DeLand
Gilbert, Margaret E.. T Orange City
Gillette. Ruby F'., T Parrish
Gilley, Edna E. (Mrs.), T Parrish
Glenn, Lillian B, T Quincy
Glidewell, Grace M., T Jacksonville
Goette, W. L., C Lake City
Goggins, Steve C., A&S Jacksonville


Name and Classification Address
Golden, Maree, G Perry
Gordon, Ammonitte, T DeLand
Gornto, Eva S. (Mrs.), T Lake Wales
Gotshall, Helen G., A&S Cocoa
Goulding, Kathleen S., C&J, New Smyrna
Goulding, Robert Lee, G New Smyrna
Graham, Frank William, T Altha
Graham, Gladys, T Tampa
Graham. Lenore May, T Jacksonville
Gramling, Lois E., T Bowling Green
Gramling, Mamie, T Tampa
Graves, John C., Ag Tampa
Graves, Thelma G., T Lake City
Green, Arthur S., G Perry
Green, Lydia Irene, T Cortez
Green, Wilson P., T Reddiek
Greene, Edgar W., T Stuart
Greene, Harry S., T Gainesville
Greene, Lorin A., A&S Gainesville
Greenlaw. Mary L., T St. Petersburg
Greer, Paul E., C&J Brooklyn, N. Y.
Gregory, Agnes, T Quincy
Gregory, Harriet V., T Tampa
Gregory, Joseph A., A&S Tampa
Gregory, Robert H., T Yulee
Gresham. Mary, T Gainesville
Gresham, Robert R., G Ft. Myers
Griffin, Ethel M., T Starke
Griffin, Virgie G., T O'Brien
Griley, George E., A&S Gainesville
Grimm, Phyllis J. (Mrs.), G Gainesville
Groff, Rose A. (Mrs.), T Boynton
Grubb, Marion R. A&S Miami
Glubb, Virginia W., A&S Miami
Guess, Mary C., T Williston
Guice, Elon E., T Kissimmee
Guito, Anna S. (Mrs.), T Key West
Gunn, Annie Mae, T Gainesville
Guyton, Charles M., L Marianna
Iadley, Rosalind, A&S Jacksonville
Hafner, Edward R., C&J Brooksville
Haft, Albert M., C&J Gainesville
Hagenian, Voda F. (Mrs.), T Miami
Hafler, H. D., T Bascom
Hague, Rosa A. (Mrs.), T Chiefland
Haines, Agatha J., T Oneco
Halt, Kenneth B., G Brooksville
Hales, Gladys, T Ocala
Hall, Amy C, T Lowell
Hall, Anna Mae, T Lake Alfred
Hall, Beulah T., T Cross City
Hall, Inez, T Bushnell
Hall, Janie P., T Orlando
Hall, Malcolm J L Tampa
Hall, Pauline, T Oxford
Hamilton, Marie L., T Miami
Hamilton, Virginia K., T Coral Gables
Hampton, Pixie J., T Madison
Hancy, Stephen F., G Clearwater
Hansen, Maude C., T Miami
Hardaker, Marjorie E., T Galloway
Hardee, Edra V., T Hardeetown
Hardy, Albert L., T Vernon
Hardy, Alice Louise, T Vernon
Hare, Edna P. (Mrs.), T Micanopy
Harllee, Eleanor S., T Tampa
Harper. Edna E., T Macclenny
Harrell, Maurice Ticer M., L Tampa
Harrelson, Esther R., C&J Summerfield
Harries, Gertrude A., T Panama City
Harrington, Lawrence, T Jacksonville
Harris, Carl H., G Jacksonville
Harris, Sarah S., G Jacksonville
Harrison, Clyde, C&J Bushnell
Harrison, George L., T Anthony
Hartley, Mildred L., T Anthony
Hartman, Merton T., T Gainesville









STUDENT ROLL SUII1IER SESSION 1929


Name and Classification Address
Harvey, William W., T Chipley
Harwell, Grace, T Jacksonville
Haseltine, Adaline (Mrs.), T Gainesville
Haseltine, Hubert A., G Gainesville
Hastings, Margaret, T New Smyrna
Hatch, Margaret M., C&J Dunedin
Hatcher, Clyde Shanke, T Ft. Pierce
Hathaway, Anne, T Brooksville
Hanselman, R. L., G Auburndale
Haynie, Evelyn H., T Gainesville
Hay, Annie M., T Leesburg, Ga.
Hay, Ella Mae, T Tarpon Springs
Hay, Olivia L., T Leesburg, Ga.
Hayman, Alvin, T Gainesville
Haymans, Edna M. (Mrs.), T. Gainesville
Haynes, Gerritt F., C&J St. Petersburg
Haynes, Jessie M., G New Smyrna
Haynes, John M.. T Gainesville
Head, Grace O., T Plant City
Head, Mabel Annie, T Plant City
Heath, Bilie, T Arcadia
Healh, Florence B., T Arcadia
Hedges, Susie DeFar, T New Smyrna
Heifner, Evelyn S., T Sebring
Hemming, Doris, T Wellborn
Hemrod, Maud A., T Wauchula
Hendershot, Velma I., T St. Petersburg
Henderson, Edwin L., T Ebb
Henderson, Ezra (Mrs.), T Gainesville
Henderson, Susie I., T Dade City
IHenly, William W., T DeFuniak Spgs.
Hennessey, Martiria, T Hawthorne
Henrioud, Emma S. (Mrs.), T Welaka
Henry, Jean R., T Ft. Lauderdale
Herin, William A., A&S Miami
Herriott, Edna T. (Mrs.), T
-Ft. Lauderdale
Hess, Charles R., A&S Jacksonvile
Hewett, Eunice Eva, T Oakland
Hicks, Thelma J., T Mulberry
Highsmith, Pearl, T Cross City
Hill, Naoma Frances, G Dade City
Hill, Nancy M. (Mrs.), T Winter Park
Hindman, Baker M., G Miami
Hines, Nannie J, T Port Orange
Hinson, Elizabeth E., T Miami
Hobbs, Jay D., T Pierson
Hodges, Herbert L., A&S St. Augustine
Hoffman, Mary L., T Plant City
Hogan, Cecil, A&S Gainesville
Hogan, Della, T Trenton
Holcomb, Leona I., T Bradenton
Holden, Gerry R., A&S Jacksonville
Holliday, Zola P., T Coral Gables
Hollingsworth, Ruth H., T Lake Worth
Holloway, Hetty L., T Plant City
Holly, Carrie B., T Ocala
Holmes, Frances W., T Miami
Holt, Eva Ellen, T Ft. Meade
Holton, Bessie C. (Mrs.), T Perrine
Holton, Thomas A., G Perrine
Haniker, Mariam (Mrs.), T Gainesville
Hooten, Mary M. (Mrs.), T Jacksonville
Horne, Doris V., T Aucilla
Home, Macey, T Monticello
Horrell, Robert P., L Gainesville
Horrell, V. Elizabeth, T Titusville
Horton, Daisy F. (Mrs.), T Ft. Pierce
Houk, Dean Charles, L St. Petersburg
Houser, Hugh C., G Mifflintown, Pa.
Housman, Clara, A&S DeLand
Housman, Katye, A&S DeLand
Honson, Elizabeth, C&J St. Petersburg
Howard, Alvan R., T Hardeetown
Howard, Onna Lee, T Gainesville
Howard, R. H., G Gainesville
Howard, Raymond H., G Gainesville


Name and Classification Address
Howell, Olive Mildres, T Gainesville
Howell, Esther M., T Gainesville
Hrvol, Anna E., T Orlando
Huckley, Willie P., T Kendrick
Huddleston, Paul D., T Jay
Hudnall, John M., G Gainesville
Huff, Myrtle M. (Mrs.), T
-Ft. Lauderdale
Hughes, Florence L., T Jacksonville
Hughes, John Miner, A&S Jacksonville
IHuzhey, Esther L., T Sanford
Hull, Helen G., T Daytona
Humphries, Hazel (Mrs.), T Alachua
Humphries, Mary (Mrs.), T Jacksonville
Humphries, Ruby, T Mayo
Hunter, Jessie P. (Mrs.), T Ft. White
Hurlburt, L. Deborah, T Jacksonville
Hurst, Helen F., G Winter Haven
Hutcherson, Ethel M., T, Okeechobee City
Hutchinson, Lena E., T Quincy
Ihrig, Elmer W., T Gainesville
Irwin, Martha L. (Mrs.), A&S Tampa
Jackson, Charles E., Ag Clearwater
Jacobi, Adele P., T Jacksonville
Jacobi, Gertrude F., T Jacksonville
Jacobs, Kathleen M., T Umatilla
Jahn, Fred S., A&S New Port Richey
James, Thomas H., C&J St. Petersburg
Jaramillo, Luis S., Ag Medellin, S. A.
Jarrell, Hampton M., G Gainesville
Jeffries, Alma, T Crestview
Jenkins, Lorena K., T St. Petersburg
Jennings, Susan Jane. T Gainesville
Jerkins, Sarah E., T Bushnell
Jernigan, Claude H., A&S Monticello
Johnes, Henry G., T Gainesvile
Johns, Henry L., T Wellborn
Johns, Mary Ruby, G Tampa
Johns, Thomas M., T Lake Placid
Johnson, Alice V., T Arcadia
Johnson. Arrie L., L Jay
Johnson, Dora, T Lake Butler
Johnson, Elsie, T Live Oak
Johnson, Etta M., T Blakeley, Ga.
Johnson, Eva C., T Evinston
Johnson, Gordon R., T Ft. Ogden
Johnson, Hattie E., T Shady Grove
Johnson, Joseph P., A&S Tampa
Johnson, Leonard E., T Orlando
Johnson, Loftin, T Waldo
Johnson, Martha C., T Leesburg
Johnson, Mary I. (Mrs.), T Hampton
Johnson, Minton H., T Gainesville
Johnson, Myra, T Knights
Johnson, Richard S., T Daytona Beach
Johnson. Thelma J T W. Palm Beach
Johnson, Vivian Myrtle, T. Blakeley, Ga.
Johnston, Edith W., A&S Monticello
Johnston, Grace S. (Mrs.), T, Brownville
Johnston, Lowell. T Brownville
Jones, Barbara B., T Mims
Jones. Dorothy E.. T Newberry
Jones, Emily C., G Lake Helen
Jones, Eula, T Bradenton
Jones, Homer, T Florala. Ala.
Jones, John B., A&S Oviedo
Jones, Patricia N., T Lake Helen
Jones, Rubye, T Lee
Jones, Thomas J., Ag Palm Beach
Jones, William W., T Bascom
Jordan, Mattie D., T Tampa
Judge, Ida Jean, T W. Palm Beach
Justin, Mary L. (Mrs ), T Tampa
Kaplan, Harry M., L Miami
Kazarian, Carl, A&S Orlando
Keck, Carrie H. (Mrs.), T Moore Haven
Keck, Evelyn Jessie, G Orlando








UNIVERSITY DIRECTORY


Name and Classification
Keen, J. Burger, A&S
Kelly, Birdie L. (Mrs.), T
Kelly, Joseph E., T GI
Kelley, Vera Mae, T
Kelly, Eleanor, T
Kelly, Hazel, T
Kelly, James H., G
Kelsey, George A., T
Kemp, Grace A., T
Kennon, Gordon E., A&S Da
Kent, Artis Lane, C&J
Kent, Mary Louise, T
Kent, Thelma C. IMrs.), T
Kepler, Charles J., T Eau
Kerr, Margaret A., T Tat
Keys, Emma, C&J
Kicklighter, Materia, T
Kicklighter, Henry G., T
Kilgore, Janie M., T
Kimmel, William B., T Ft
Kinard, Floreace, T
King, Dorothy A., T Bo
King, Isaac G., T
King, Linda L., T
Kirby, Mildred, T
Kirkpatrick, John M., A&S
Klett, Charlotte E., T
Knight, Frank Tyler, A&S
Knight, Martha E.. T S
Knight, Robt. J., T Sa
Knight, Zelma K., T Green
Kolb, Bertha, T
Kolb, Lizzie B., C&J
Kolbe, Henry H., L
Kyle, Tessie Mae, T
LaBree, Will J. (Mrs.), T
La Fuse, George L., G
Lamb, Dorothy (Mrs.), T
Lancaster, Cornelia M., T
Land, Ina J. (Mrs.), T
Langsford, Lota B., T
Lansden, Elizabeth, T V
Larlowski, Mary, T
Larsen, Elizabeth E., T
Las!ie, Kate, T
Lastinger, Samuel T., T
Latimer, Christine A.. T
Law, Lorene C., T
Ledbetter, Clara B., T
Lee, Arrie L., T
Lee, Edna I., T
Lee, Frank A., T
Lee, Mary L., T
Lee, William 1., T
Lee, W. S. (Mrs. T
Leer, James V., A&S
Leitner, Almena, T
Leonard, Mildred P. (Mrs.),
Leonard, Sam A., T
Leto, Aurora, A&S
Levey, Bernard F., T
Limbaugh, Bessie M., T
Lindsey, Mae, T
Linebaugh, Francis M., A&S
Lipscombe, M. B., T
Litherland, Edna M., T
Little, Jesse L., C&J C
Little, Sara, T
Lloyd, William F., T
Lohrano, Jack R., LI
Long, Clarice M.. T
Long, Hazel V., T
Long, Harris C., T
Long, Mary G., T
Long, William G., T
Lopez, Minnie A. (Mrs.), T
Lord, Annie B. (Mrs.). T


M
I
en

I
I
G;
Lal

lyton
Ga

Ga
Cla
rpon
R

F
Jac
. L
F
)wlir


L
Gs

Jac
t. A
ifety
Co


G.
Pig


K

Lak
inte
fi
Jac
Ci
G



D
G
Palt


it. A
K
T, G
Blo

I


Jac

!olun
Grat

C


High
Mar
Ea


Address Name and Classification Address
onticello Lord, Elizabeth R., A&S Gainesville
ive Oak Loring, Ethel J. (Mrs.). T Cocoa
St. Mary Lott, Audrey P. (Mrs.), G High Springs
Ocala Loucks, Kenneth W., G Gainesville
Live Oak Loudermilk, Helia I., T Pierce
ive Oak Love, Bertha L., T Trenton
ainesville Love, H. A., Jr.. L Quincy
e Placid Love, Lillie M., T Trenton
Miami Love, William L., T Mulberry
a Beach Lovell, Broward N., T Ocala
ainesville Lovell, Flora E., T Plant City
Tampa Lowman, Gadsden, T Istachatta
ainesville Lowrey, Mary, T Leesburg
ire, Wis. Luffman, Ida L, T Ocala
Springs Luffman, Sallybird Y., T Sparr
ome, Ga. Lyman, Daisy E., T Palm Beach
Sarasota Lytle, E. J. (Mrs.), T East Lake
t. Green Lytle, Ernest J., Jr., T East Lake
ksonviile McAgee, Helen V., T Sulphur Springs
auderdale McAloon, Evelyn A., A&S, St. Augustine
t. White MeAnally, Selma T. (Mrs.), T, Melbourne
ig Green McAulay, Lucy, T Ft. Meade
Sneads McCabe, Geneva L. (Mrs.), T Ft. Myers
Sarasota McCall, Alexander, T O'Brien
ake City McCall, Maud B., G Wildwood
ainesville McCall, Ralph D., T Jasper
Tampa McCarty, William A., T Gainesvile
:ksonville McCaughan, James R., A&S Pensacola
kusustine McClellan, Essie (Mrs.). T Canal Point
Harbor McClellan, Juanita A., T Vero Beach
ve Spgs. McClelland, Juanita G., T Arcadia
Aripika McClintock, Margaret C., T Tampa
Aripika McCormick, Addie, T LaBelle
ainesville McCranie, Carrie C.. T Jacksonville
eon Key McCranie, Dora L., T Sparks. Ga.
Dania McCrory, Arthur L., T Milton
Clermont McCullough, Essie M., T Oak Hill
Anthony McDaniel, Rowena E., T Ocoee
issimmee McDearmid, Maxine (Mrs.), Tampa
Mayo MacDonald, Elsie M. (Mrs.), T Tampa
:e Butler McDonald, Jackson H., G Titusville
r Haven McDonald, Pauline F-, T New Smyrna
lonticello McDonald, Thelma, T Wellborn
ksonville McEwen, Maude O., G Zellwood
ross City McGarity, Carol V. (Mrs.), T Ft. Pierce
ainesville McGloughlin, Florence, T Miami
Wauchula McGrath, Blanche B., T St. Petersburg
Gotha McGrath, Ethel B., T St. Petersburg
Coleman McInnis, Sam W., G O'Brien
Alva Mclntosh, Clyde A., A&S Dowling Park
'ade City McKeown, Maxwell B., T, River Junction
ainesville McKinnon, Christine L., T Jacksonville
m Valley McKnight, Ruby R., T Leesburg
Munson McKoone, Ruth, T McIntosh
Munson McLane, Ralph M., L Pensacola
Augustine McLendon, Altha L., T Jacksonville
issimmee McLendon, Ida R., T Jacksonville
ainesville McLeod, Elsa May. T Bradenton
untstown McLeod, Wallace L., A&S Aucilla
Tampa McLin, Vivian, T Tampa
Pensacola McLucas, Leonard L., T Sanford
Williston McMakin, Dorothy P., T Orlando
West Bay McMillan, Ann A., T Gainesville
Tampa McMullen, Daniel G., T Lee
ksonville McMullen, Harry E., G Clearwater
Ocoee McMullen, Kenneth S., Ag Madison
ebus, Ga. McNatt, John M., L Gainesville
nd Island McRae, Anderson C., T Chipley
Tampa MeRae, Bernice A., T Palatka
enterville
enterle McRae, Marguerite, T Tampa
Orlando McWilliams, Lauren E., T Frostproof
Springs Macey, Kate L., T Orlando
'ion, Ala. Mahaffey, J. P. (Mrs.), T Vidalia, Ga.
ast Point Mahone, John T., T Jacksonville
Tampa Mahony, Elizabeth A., A&S Leesburg
Orlando Mahorner, Bernard T., L Inverness









STUDENT ROLL SUMMER SESSION 1929


Name and Classification Address
Mallory, Gladys V., T Wellborn
Mallory, Naomi, T Wellborn
Malphurs, Helena L. (Mrs.), T
-West Palm Beach
Mann, Don T., G Reddick
Marks, Charles A., T Gainesville
Marehburn, C. B. IMrs.), T Lake Butler
Martin, Mae Belle, T Sarasota
Martin, Maude Rock, T Jacksonville
Martin, Memory, G Gainesville
Martin, Olive F., T Orange City
Martin, Roe M., T Gainesville
Martin, Swan, T Gainesville
Mashburn, Mansel M., T Blountstown
Massengill. Joseph W., T Alachua
Massey, Euda, T New Smyrna
Massey, Hollis, L Gainesville
Matheny, Candler C., T Madison
Mathews, Eulalie V., T Key West
Matthews, Emily E., T Jacksonville
Matthews, Lucil W. (Mrs.), T PalmeLto
Matthews, Melba M., T Ponce de Leon
Matthews, Thomas D., A&S Alachua
Maxwell, Thelma I., T
-Green Cove Springs
May, Myree H. (Mrs.), T Miami
Mayo, Gertrude, C&J Summerfidld
Meadows, Claire, T Citra
Mears, John M., T Cypress
Mears, George H., G Cypress
Mehlman, George B., C&J Jacksonville
Meitin, Ruth, A&S Orlando
Menneken, Carl E., A&S Miami Beach
Menneken, Jessie W. (Mrs.), A&S
-Coral Gables
Merbler, Adam A., T Pensacola
Merryman, Anna J.. T DeLand
Messer, Viola A., T Perry
Metcalf, Willie A. (Mrs.), T Gainesville
Micjle, Louise H., T Tavares
Mikell, William Owen, C&J Olustee
Miller, Charles, T Jacksonville
Miller, Clara P., G Chattahoochee
Miller, Dorothea V., A&S Winter Haven
Miller, E. H., T Melbourne
Miller, Evelyn, T Sarasota
Miller, George A., G Mifflintown, Pa.
Miller, Jack, A&S St. Petersburg
Miller, Laura B. (Mrs.), T Bradenton
Miller, Mattie Belle, T Leesburg
Miller, Robert, T Dowling Park
Miller, Theodore W., T Gainesville
Milligan, Marcella, T Jacksonville
Millinor, Mary E., G Madison
Milton, Augusta G., T Macclenny
Milton, William H., T Macclenny
Minnis, Margaret E., A&S Augusta. Ga.
Minor, Leonidas C., T St. Petersburg
Minton, Eunice L.. T Palatka
Mitchell, Horace.F., T Live Oak
Mitchell, Jean 0.. T Gainesville
Mizell, Caroline G. (Mrs.), T Gainesville
Mizelle, Russie Mae, T Live Oak
Mobley, Gordon S., C&J Jacksonville
Model, Jack, L Gainesville
Moon, Leland W., G Altha
Moon, Robert C., T St. Andrews
Moore, Francis E., T Anthony
Moore, Hazel L., T Madison
Moore, Leonidas C., T Jacksonville
Moore, Louise D. (Mrs.), T Clearwater
Moore, Mary K., T Bartow
Moore, Mildred K., T High Point, N. C.
Moore, Myrtle A., A&S Huntington
Moore, Natalie, T Ft. Lauderdale
Moore, Sarah Alice, T Lake City
Moore, Sue Marvin (Mrs.), T Anthony


Name and Classification Address
Moore, Winona S. (Mrs.), T
Daytona Beach
Moorman, John Haynes, T Leesburg
Morgan, Arull L., G Mayo
Morgan, J. W., T Mayo
Morgan, Lillian C., T Micanopy
Morgan, Louise, T Gainesville
Morrey, Pattie M. (Mrs.), T Orlando
Morris, 0. D., T Gainesville
Morrow, Albert R. (Mrs.), T Madison
Morrow, Albert R.. G Madison
Morse, Gladys A., T Perry
Moses, Judson E., G Greensboro
Moulton, Ruth, G Parrish
Moyer, Martin H., L Ft. White
Muller, Adelaide, T Oxford
Mullins, Arlen A., T DeSoto City
Munn, Luellen, J. (Mrs.), T Miami
Murphree, Claude L., G Gainesville
Myers, Bernice C. (Mrs.), G Gainesville
Myers, Ida (Mrs.), T Ojus
Myers, Minnie May (Mrs.), G Rockledge
Mynchan, Margaret M., T Jacksonville
Myres, Frank K., T Gainesville
Napier, Homer A., T Altha
Nash, Viola E T Jacksonville
Naugle, Mary H., T St. Petersburg
Neck, Helen May (Mrs.), T Palatka
Nelson, JMelvin W., L Tampa
Newcome, Ed, T Ocala
Newell, Laura L., T West Palm Beach
Newell, Mary G. (Mrs.), T New Smyrna
Newlan. Senie E. tMrs.), T Perrine
Newsom, Edward C., A&S Jacksonville
Newson, Sjeldon M., A&S Jacksonville
Newton, Laura A., T Winter Garden
Newton, Nelle E., T Live Oak
Nichols, Wesley W., T Gainesville
Nickerson, Bernice M., T Lakeland
Nininger, Mary E., A&S Ft. Myers
Niswonger, Edith, T Tampa
Nolan, James H., T Jacksonville
Nolle, Maude C. (Mrs.), T Jacksonville
Norfleet, Paul J., A&S Newberry
Norman, Grover C., Ag. Starke
Norman, Mary J., T Jacksonville
Norton, Bessie A.. T Panama City
Oberholtzer, Fay B. (Mrs.), T Leesburg
O'Bryant, Violet, T Oxford
Odell, Winifred D., T Oxford
O'Donald, Ed Todd, A&S Jacksonville
O'Hara, Emma, T Gainesville
Ohara, Marvin, T Live Oak
O'Hara, Milbrey E., T Ellaville
Olson, Clara M. (Mrs.), G Gainesville
Otte, Burton John H., G Gainesvile
Outzs, Eunice A., T Madison
Overhultz, John N., T Gainesville
Owen, Mildred E., T Oxford
Padgett, Faith F., T Mayo
Palmour, Charles E.. T Anthony
Parker, Henry C., T High Springs
Parnell, Gwendolyn, T Ft. Lauderdale
Parrish, Jocie, T Ocala
Parrish, Susie E., T Parrish
Parrish, Will (Mrs.). T Parrish
Parrott, Ernest M., G Gainesville
Parrott, Rachel A. (Mrs.), G Gainesville
Parshall, Phillip L., T Ft. Myers
Passman, Cora (Mrs.), T Tice
Peabody, Wright W., A&S Coral Gables
Peacock, J. Troy, T Marianna
Pearson, James L., A&S St. Petersburg
Pearson, Seibert C., A&S Alachua
Pearson, Vera, T Miami
Peek, H. E., T Jacksonville
Peek, Mary E. (Mrs.), G Jacksonville








IAII ERITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Peel, Henry, G Gainesville
Pence, Leland H.. A&S Orlando
Pendergrass, Sanford H., T Gainesville
Pennington, Mattie B., T Auburndale
Pentleath, Ada C., T Miami
Pepper, William M., Jr., L Gainesville
Perkins, Carroll, C.. G Jacksonville
Perkins, Lindsey S., T Pine Castle
Perloff, Ben, G Jacksonville
Perryman, Vivian I., T Lecanto
Persons, Charles W.. G Havana
Pert, E. Catherine, G Miami Beach
Peters, Frank Alma, T Miami
Peters, Paul E., T Chipley
Peterson, Dora, A&S Miami
Phelps, Hazel, T Webster
Phillips, Carrie J. (Mrs.), T Tampa
Phillip, Cecil R., L Gainesville
Phillips, George W., A&S Lakeland
Phillips, Grace R., A&S Orlando
Phillips, Theresa F. (Mrs.), T Orlando
Phillips, William S., L Tampa
Phillyn, Erroch B., L Bartow
Pickering, Rebecca L., T Jacksonville
Pickett, Erma May, T Jacksonville
Pickren, Pansy, G Palatka
Pinholster, Delah B., T Bunnell
Pinholster, George D., T Bunnell
Pinkston, Gertrude F., T Jacksonville
Pitts, Richmond K., T Fink
Plank, F. M. (Mrs.), T Jacksonville
Platt, Frances Z. (Mrs.), T Gainesville
Platt, Irene S. (Mrs.), T Boca Raton
Platt, William Z., L Arcadia
Pogue, Cyril E., L Orlando
Polk, Harriet P. (Mrs.), T Jacksonville
Poppell, Edward R., T Micanopy
Poppell, Louise C., T Clearwater
Poppell, Ruhie Mae, T Starke
Partner, Alice R., G Winter Park
Potter, William H., T Vernon
Pound. Aubrey James, T St. Augustine
Powell, Stella M., T Miami
Prevatt, John P., G Valdosta, Ga.
Price, Joseph E., T St. Petersburg
Price, Mildred C.. T Tampa
Pridgen, Claude L., T Waldo
Preister, Harold F., T Lake Butler
Prince, Thomas C., T Jacksonville
Pritchard, Rosa V., T Tampa
Pugh, Elizabeth, G Gainesville
Purma, Elizabeth J., A&S Bradenton
Purs, Martin II., T Naples
Purson, May C. (Mrs.), T Cocoa
Purvis, Ernest R., G Florence, S. C.
Quarterman, W. E. (Mrs.), T, Jacksonville
Race, Guy A., T Bristol
Rader, Marcia A., T Bee Ridge
Rader, Marcia A. (Mrs.), T Bee Ridge
Rader, Rachel E.. T Lakeland
Radinsky, Julia R., T Vero Beach
Ramsey. Allan Collier, L Tampa
Ramsey, James A, T Bristol
Ransone, Ruth, A&S Valdosta, Ga.
Raulerson, Lois (Mrs.), T High Springs
Rawls, Agnes D., T Jacksonville
Rawls, Alene, T Jacksonville
Rawls, Lulu D., T. Gainesville
Rawls, Vernon C., L Gainesville
Read, Alice M., T New Smyrna
Read, Anna Laura (Mrs.), T, Jacksonville
Read, Helen M., T Jacksonville
Reagan, Elizabeth (Mrs.), T Elfers
Redding, Robert Louis, A&S Orlando
Reed, Harriet B., T Jacksonville
Reeves, Arabelle, T Williston
Rencher, Mamie Lee, T Winter Park


Name and Classification Address
Reuben, Vestor M., A&S Coral Gables
Revell, Beulah E., T Wauchula
Revels, Bethel H. (Mrs.), T Trilby
Revels, Fred 0., T Trilby
Revels, J. Vernie, L Florahome
Revels, Willie C. (Mrs.), T Gainesville
Reynolds, Doris E., T Lakeland
Reynolds, Frederick R., T Tallahassee
Rhoden, Lola C., T Maclenny
Rhoden, Walter R., T Olustee
Rice, Joseph Davies, C&J Gainesville
Rice, Ora S. (Mrs.), T Sarasota
Rice, William P., A&S Pensacola
Richards, Benjamin P., L Gainesville
Richards, James W., Ag Baker
Richards, V. L., A&S Gainesville
Richardson, Erma, A., T O'Brien
Richardson, Leitha J., T High Springs
Richardson, Lenton, G O'Brien
Richardson, Pearl R., T O'Brien
Richardson. Vera O., T O'Brien
Ridenour, Marie J., T Gainesville
Rider, A. Leech, G Tallahassee
Riggins, Catherine. A&S Tampa
Ringling, Henry E., C&J Gainesville
Rivers, Carolyn J., T Palmetto
Rivers, Genevieve, T Lake Butler
Rivers, Myrtice, T Green Cove Springs
Robarts, Frank S., C&J Largo
Robarts, Jessie F., T Largo
Roberts, Clara L., T Shady Grove
Roberts, Gladys, T Punta Gorda
Roberts, Jenessee (Mrs.), T Miami
Roberts, Julian B., T Laurel
Roberts, Pansie L., T O'Brien
Roberts, Pearle A., T Micanopy
Roberts, William F., T Lake Placid
Robertson, Alleyne R. (Mrs.), A&S
-Gainesville
Robertson, Isla Mae, T Live Oak
Robertson, William D., A&S Milton
Robinson, Annie B., T Melrose
Robinson, Caroline A., T Miami
Robinson, Helen (Mrs.), T Tampa
Robinson, Nellie May, T Seville
Robinson, O. T. (Mrs.), T Melrose
Robinson, Reda, T Melrose
Robinson, Thomas R., G Tampa
Robinson, Verlie T., T Milton
Robinson, William E., T Palmetto
Robison, Irma J. (Mrs.), T Orlando
Robson, Lula M., G Tampa
Roesel, Tillie, G Ocala
Rogers, Edra, T River Junction
Rogers, E. E. (Mrs.), T Hastings
Rogers, Leela D. (Mrs.), T Wellborn
Rollins, DeWitt F., G Winter Haven
Rolins, Thelma W. (Mrs.), T
-Winter Haven
Rooks, Besse G. (Mrs.), T Williston
Rosenberg, Beatrice. T Tampa
Ross, Amanda L., T Valdosta, Ga.
Ross, Clarence A.. T Hialeah
Rossetter, James W., T Eau Gallie
Rountree, Curtis (Mrs.), T Waldo
Rowe, Jessie W. (Mrs.), T New Smyrna
Rowe, Julia F., T Jacksonville
Russ, Ashley R., T St. Petersburg
Russ, Illa C. (Mrs.). T St. Petersburg
Sackett, DeLester, T St. Petersburg
Safer, Mor Ben, L Jacksonville
Salas, Zoila A., T Tampa
Sargent. Eva M. (Mrs.), T Oak Hill
Sarns, Charles L., T Largo
Sarra, E. LaMar, L Pensacola
Sarra, Howland A.. T Pensacola
Sasnitt, Henry II., A&S Jacksonville









STUDENT ROLL SUl


Name and Classification Address
Saunders, Harold R., G Pine Castle
Savage, Charlotte K., T Lake Butler
Scally, Gertrude, T Ybor City
Scarborough, Georgia, T Sarasota
Scarborough, Stella, T Orlando
Schindler, Errah D. (Mrs.), T Tampa
Scholze, Robert E., L Miami
Schwartz, Dan R., C&J Jacksonville
Schwartz. Harold C., C&J Jacksonville
Sciutti, Walter J.. G Jacksonville
Scofield. Joe W., L Clearwater
Scott, Felton W., A&S Lucerne Park
Scott, Kathryn V., T St. Petersburg
Scruggs. Ann, T Aucilla
Sears, Emily, T Ocala
Seay, Margaret, T Gainesville
Sellers, Linda F., T Wauchula
Semmes, Sarah H., T Tampa
Sensabaugh, Effic R., T Winter Haven
Settle, Lucy B., G Gainesville
Sewell, Robert 0., A&S Gainesville
Shaw, Bertha M. (Mrs.), T Raiford
Shaw, Essa D. (Mrs.), T Clearwater
Shaw, Fannie B., T Jacksonville
Shaw, Jeanette, A&S Gainesville
Shaw, William Henry, G Raiford
Sheppard, Joe E. (Mrs.), T Eustis
Sheridan, Edna M., T Clearwater
Shimp, Robert C., G Jacksonville
Shine, Helen J. IMrs.), T Tampa
Sireman, Hazel P., T
Shiver, Gladys M., T Jennings
Shotwell, Florence, T Palm City
Shoun, Herbert S., T Tampa
Shuler, Goldie I., T Hosford
Shuler, Jay A., L Hos4',,- I
Shumate, Elizabeth F., T Laxkelnd
Siege, Mayme (Mrs.), T Geneva
Sieg, Willie L., T Geneva
Sikes, Annie F. (Mrs.), T Graadin
Sikes, Cora V., T Palmetto
Sikes, Grace 0.. T Palmetto
Sikes, Robert '., G Sylvester, Ga.
Silsby, Harry Z., A&S Gainesville
Simmons, Milton, T Hartford, Ala.
Simmons, William A., T
-Harrisville, W. Va.
Simpson, Arthur Allen, T Jacksonville
Simpson, Martha H., T Tampa
Sims, Leona V., T Brantford
Sinclair, Lila G., T Wauchula
Singletary, Baulah J., T High Springs
Singletary, George L., C&J Kissimmee
Sister, Agatha, T Orlando
Sister, M. Augustine, T
-Tampa (Ybor City)
Sister, M. Boniface, T Jacksonville
Sister, Mary Norberta, T St. Augustine
Sister, M. Rose de Lime, T, St. Augustine
Sister, M. Thecla, T Jacksonville
Sister, M. Tjeophane, T St. Augustine
Sister, M. Vincent, T Jacksonville
Sister, St. Andrews, T St. Augustine
Skinner, Alfred 0., T Cocoa
Sledge, Mildred C., T Jacksonville
Sloan, Wincie M., T Jacksonville
Slocum, Edna W., T Branford
Slone, Evelyn A., T Ocoee
Slough, Sam 0., Ag Dade City
Smedley, Mayme E., T DeLand
Smedley, William G., T Jacksonville
Smiley, Rosila M., T St. Petersburg
Smiley, Russel Glen, L St. Petersburg
Smith, Cecil Lee, T Dade City
Smith, Chloe (Mrs.), T Oxford
Smith, Christine, T Oxford
Smith, Clarice Y. (Mrs.), T, Jacksonville


lMER SESSION 1929 45


Name and Classification Address
Smith, Daisy Rae, T Tampa
Smith, David Clair, L Wabasso
Smith, Donald W.. A&S Gainesville
Smith, Dorothea H., T Gainesville
Smith, Edmond R., T Okeechobe_
Smith, Elizabeth B., T St. Petersburg
Smith, Elizabeth M., T Tampa
Smith, Eula S., T O'Brien
Smith, Fannie Forrester, T Miami
Smith, Fannie Olivia, T Winter Haven
Smith, Glenn C., G Ft. Lauderdale
Smith, Heyburn D., T Oneco
Smith, Horace L. (Mrs.), T Ocala
Smith, J. Wallace, T Wauchula
Smith, James Emery, G Cypress
Smith, Leola, T Palatka
Smith, Louise, T Williston
Smith, Louise A. (Mrs.), T, Ft. Lauderdale
Smith, Luell L., T Dunnellon
Smith, Maeselle, T Midland City
Smith, Marian M. (Mrs.), T Gainesville
Smith, Morring, W., T Parrish
Smith, Nellie M. (Mrs.), T Gainesville
Smith, Susie C., T Middleburg
Smith, Wilma, T Orange
Smith, Zerlyne, T Miami
Smysor, Paul A., L Gainesville
Snow, Thomas A., A&S Gainesville
Snyder, Harry M., C&J St. Augustine
Solomons, Louise M. (Mrs.), T Perry
Sparkman, Agnes. T Port Orange
Spence, Maude, T Largo
Sproull, Katherine F., T Jacksonville
Stafford, Bessie M., T Tampa
Standley, Graynella E., T Gainesville
Stanford, Bessie L., T Arcadia
Stanford, Miriam 0., T Ocoee
Starnes, Finis E., L Ft. Myers
Steele, Rea (Mrs.), T Panama City
Steen, Vernon C.. G Gainesville
Stephens, James H., T Ona
Stephens, William H., G Apopka
Stevens, Grace A. (Mrs.), T Jacksonville
Stevens, William D.. T Jacksonville
Stewart, Annie Belle, G Tampa
Stewart, Evelyn K., T Kissimmee
Stewart, Jessie (Mrs.), T Eau Gallie
Stewart, Lloyd D., G Alva
Stine, M. Frances (Mrs.), T Oviedo
Stivender, Minerva D., T Leesburg
Stokes, Lillian A. (Mrs.), T
-West Palm Beach
Stone, M. L., G Blountstown
Stone, Ruby Allene, T Live Oak
Stone, Wilbur Charles. L St. Petersburg
Stoney, William S., G Gainesville
Story, Laura N. (Mrs.), T Clearwater
Suggs, Maude T. (Mrs.), T O'Brien
Summers, Adolphus E., L High Springs
Summer, Ouida 0., T Trenton
Swain, Allie L. (Mrs.), T Oak
Swearingen, Millicent, T Gainesville
Sweat, Evelyn, T Mulberry
Sweat, Grace H. (Mrs.), T Wimauma
Sweat, Samuel David, T O'Brien
Sweat, Thomas W., T Live Oak
Sweet, Margaret L., T Jacksonville
Swope, Sarah E., T Orlando
Syfrettm, Jesse M., T Vernon
Sylvester, Anita M., T Alva
Tanner, Emme P. (Mrs.), T Baldwin
Taylor, Andy D., T Tampa
Taylor, Calffrey W., C&J Plant City
Taylor, Inez E., T Macclenny
Taylor, Maurice E., T High Springs
Taylor, Maurice E. (Mrs.), T, High Springs
Taylor, Nana Anne. T, Howey in the Hills








UNIVERSITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Tedder, Warren Louis, L Live Oak
Tenly, Frances, T Gainesville
Tenney, A. Webster, T Gainesville
Terry, Berdice Mae, T Branford
Terry, Erma Gene, T Gainesville
Terry, Helen M. (Mrs.), G Hialeah
Terry, Robert Henry, G Hialeah
Thaden, Zona G., G St. Petersburg
Thomas, Alyne, T Macclenny
Thomas, Elma, T Green Cove Springs
Thomas, Harvey Lee, T Tallahassee
Thomas, John Henry, A&S Gainesville
Thomas, Margaret 0., A&S Gainesville
Thomson, Blair, T Gainesville
Thomson, Lucretia D., T Gainesville
Thompson, Annis C. (Mrs.), T Oviedo
Thompson, H. S. (Mrs.), T Kenansville
Thompson, H. S., T Kenansville
Thompson, Laudious L., G Panama City
Thompson, Mildred V., T Macclenny
Thompson, P. J. (Mrs.), G Gainesville
Thompson, Pierce J., T Gainesville
Thorp, Mamie L., T Tampa
Thorpe, Marion Janet, T Manatee
Thursby, Maude A., T Orange City
Tierney, Charles J., T Ft. Myers
Tillman, Aris I. (Mrs.), T Campville
Tillson, Virginia (Mrs.), T, St. Augustine
Timmons, Alma (Mrs.), T Gainesville
Tipton, Mary Lucella, T Tampa
Todd, J. O., C&J Gainesville
Tolbert, Agnes R., T Greenwood, S. C.
Tomyn, Wiliam, T Winter Garden
Tooke, Maomi R., T Cedar Key
Touchton, May L., A&S White Springs
Tower, John B., A&S Homestead
Towles, Alton M., L Crawfordville
Towles. Emma P. (Mrs.), T Fulford
Trapnell, Ouida Lou, T Stuart
Trask, Dollie Ray, G Highland City
Tribolet, Mois Glenn, T Gainesville
Trimble, Anna B. (Mrs.), T, High Springs
Trogdon, Richard Page. T Melbourne
Trottman, Warren E., T, Port Tampa City
Troxler, Walter Garret, L Ocala
Truste, Charles W., T Waldo
Turner, Edward E., L Stuart
Turner, Evelyn, T Arcadia
Turner. E. P., T Trenton
Turner, G. Fred, T Pineland
Turner, Lide Jane, T Lecanto
Turner, Nell E., T Coleman
Tyler, Julia Colson, T Jacksonville
Tyree, Annie Mae (Mrs.), T
-Tampa Shores
Underhill, Marion Reeves, C&J
-Barberville
Upham, Harriet R., T Kissimmee
Upson, Ruth N., T Jacksonville
Van Antwerp, Marie E., T Tampa
Van Sickle, Dale H., T Gainesville
Van Slyke, Mary I.. (Mrs.), T
-Jacksonville
Varn, Zelda Ella, T Sanford
Vassie, Abbie, T Mulberry
Vassie, Margaret B., A&S Mulberry
Vaughn, Joseph E.. T Ocoee
Vaughn, Mary H., T Jacksonville
Veher, Tva C., T Coral Gables
VeVerka, Richard D., T Bradenton
Waddy, Talitha E., T Elfers
Waits, Zell, T Ocoee
Waldron, Nellie E., A&S Iradenton
Walker, Powell W., T Olga
Walker, Shade Wilson, L Sanford
Walker, Solomon Lloyd, T Perry
Walker, Thomas S., G Everglades


Name and Classification Address
Wallace, Howard K., T Gainesville
Wallace, Sam D., L Gainesville
Ware, Mary P. (Mrs.), G Miami Beach
Warner, Lena Mae, T Live Oak
Warnock, Elizabeth A., T Inverness
Warren, Bertha, T Palmetto
Warren, Frances V., T Lakeland
Warren, Lottie E., T Clearwater
Warren, Richard, T Gainesvile
Warriner, Agnes, T St. Petersburg
Wasdin, Gladys (Mrs.), T Graham
Wasdin, John Alvin, T Graham
Wasson, Lacy F. (Mrs.), T Ocala
Waters, Dale B., T Gainesville
Waters, John D., Ag Muscogee
Watkins, Caroline (Mrs.), T Micanopy
Watkins, Jin, C&J Gainesville
Watkins, Lillian Letitia, T
-Green Cove Springs
Watkins, Statia G., T Ft. Myers
Watrous, Thomas M., L Tampa
Watson, Nannie, T Tampa
Watson, Ray M., L Miami
Watson, True, T Inverness
Watson, Wilma Ruth, G Gainesville
Waugh, Joseph E., A&S Gainesville
Weatherford, Bersa V., T
-Zolfo Springs
Weaver, Ava Stout, T Boynton
Weeks, Howell Tucker, T Trenton
Weeks, Katie B., T Newberry
Weeks, William T., T Newberry
Weisner, John T., T Waldo
Weissinger, Lilian A., T Orlando
Welch, Mildred V., T Arcadia
Welles, Gurdon H., T Miami
Welling, Frederick A., C&J, Babson Park
Wells, Evelyn J., T Eureka
Wells, Idella (Mrs.), T Sarasota
Wells, Idella Ellen, T Sarasota
Wells, Lilian J., T Largo
Wells, Martha E., T Jacksonville
Wende, Agnes C., T Havana
Wentworth. A. H. (Mrs.), T Carbur
West, Gladys W., T Dover
West, Grace S., T Ocoee
West, Maude E., T Hartsville
West, Sara V. (Mrs.), T, Tarpon Springs
West, Thomas F., L Ft. Myers
Westbrook, Zenith A. (Mrs.), T, Clermont
Westbury, Harry E., T Gainesville
Westbury, Smith D., G Concord
Weston, Mary E., C&J Gainesville
Wetherington, Rose I., G Newberry
Wetherington, Tullie S., G Newberry
Wheeler. Addie B., T Ft. White
Wheeler, Evelyn L., T Oviedo
Wheeler, Isabel S. (Mrs.), T Miami
Wheeler, Joseph A., T Miami
Wheeler, Joseph Drew, G Ft. White
Wheeler, Nora (Mrs.), T Penney Farms
Whetstone, Mary E., T Palm Harbor
Whitaker, Dorothy M., T Ocoee
White, Arthur R., Ag Penney Farms
White, Ruth, G Gainesville
Whitehead, Noma, T Milton
Whitehead, Rosa Mae, T Tampa
Whitehead, Ruth H., T Hollister
Whitelaw, lone, T Floral City
Whittam, Benjamin, C&J Gainesville
Whittle, Clennie E., T Clearwater
Wicker, Emma D. (Mrs.), T Coleman
Wikle, Delora H., T Boynton
Wilkins, James A., T Ft. Green
William, Lilly M., T Dunnellon
Williams, Angelo D., G Gainesville
Williams, Charles M., G Trenton









STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1929-1930


Name and Classification Address
Williams, Edwin L., T Williston
Williams, C. M. (Mrs.), T Trenton
Williams, Grace J. (Mrs.), T Williston
Williams, Hettie R., A&S Perry
Williams, John F., G Tallahassee
Williams, John W., T Fairbanks
Williams, Kenneth R., G Monticello
Williams, Maxine F. (Mrs.), T, Gainesville
Williams, Norman E., A&S Seville
Williams, Richard S., C&J Tampa
Willis, Claudelle, T New Smyrna
Willis, Flora B. (Mrs.). T Titusville
Wilson, Horace S., L Gainesville
Wilson, Mary II. (Mrs.), T Gainesville
Wilson, Norma E., T
-Green Cove Springs
Wilson, Odessa M., T Jacksonville
Wilson, Verne Edmond, A&S
Hettinger, N. Dak.
Wilson, Verta P., T Tampa
Wingate, Adna Q., T Gainesville
Winter, T. P., G Oakland
Withess, Aubrey V. (Mrs.), T Trilby
Wohl, Anna J., T Tampa


Name and Classification Address
Wolfe, Rosa E., T Macclenny
Woodard, Willie M., T Gainesville
Woodcock, Frank B., T Jacksonville
Woods, Bertha J., T Bowling Green
Woodruff, Hiram T., G Louisville, Miss.
Woodward, William E., L Quincy
Woodwell, Ruth Adams, T Madison
Wooten, J. D., T DeFuniak Springs
Wright, Beulah, T Gainesville
Wright. Beulah, T Sharon
Wright, Shelly K. IMrs.), T Lem Turner
Yawn, Cecil P., T Graceville
Yawn, Maude J. (Mrs.), T Tampa
Yon, Flora, A&S Gainesville
Yon, Sally, A&S Gainesville
Yongue, Elva A., T Reddick
Yongue, Leila O. (Mrs.), T Fairfield
York, Velta F. (Mrs.), T Jacksonville
Youmans, Hilda, T Webster
Young, Lula E., T Bushnell
Youngblood, Lillian F., T Parrish
Yowell, Emma, T Kissimmee
Zetrouer, Horrace F., G Rochelle


STUDENT ROLL
Regular Session 1929-1930
The classification of students is indicated by the following abbreviations:
AR or BS-College of Arts and Sciences; Ag-College of Agriculture; BA-College of
Commerce; ChE-Chemical Engineering; CE-Civil Engineering; J-Journalism; E-Col-
lege of Engineering; EE-Electrical Engineering; A-Architecture; G-Graduate School;
L-College of Law; ME-Mechanical Engineering: P-College of Pharmacy; PM-Pre
Medical; T-Teachers College; 1, 2, 3, 4-First, Second, Third and Fourth years, respec-
tively: 5-Adult Special Students.


Name and Classification Address
Abbott, Richard E., IBS Gainesville
Adams, Clayton L., 1 AB Jacksonville
Adams, Charles R., 2 BA Hastings
Adams, Gordon S., 4 J Gainesville
Adams, John F., 2 EE Jacksonville
Adams, Jean S., 2 BS Sanford
Adams, LeRoy, 2 AB White Springs
Adams, Mark E., 4 BS Jacksonville
Addison, Joe G., 2 PM Punta Gorda
Adelson, Dave E., 2 BS Tampa
Adkins, Albert W., 1 BS Daytona Beach
Ahrano, Fritz Wm., 1 BS Tampa
Ahrano, Jean P., 3 BA Tampa
Air h, Alfred T., 3 L Live Oak
Akerman, Joseph H., 1 E Clearwater
Akerman, William Y., 1 BS Orlando
Akin, Elisha G., 1 L Kissimmee
Akridge, Wm. G., 3 L Cocoa
Albritton, Robert B., 2 BS Mulberry
Alderman, Laurie, 1 PM Melrose
Alexander, Thonias, 2 L Tampa
Alexander, Tom Ley, 3 AB & 3 T Tampa
Algee, Lucian S., 1 BS Orlando
Alien, J. W., 4 BS Gainesville
Allen, Ralph F., 2 PM Milton
Alleshouse, Walter E., 1 PM Miami
Allison, H. L., 1 BS Tampa
Alonso, Wesley J., 2 P Gainesville
Altman, Robert D., 5 T Wauchula
Altwies, Arthur F., 1 BA Tarpon Sprgs.
Ames, Burton W., G Loughman
Amos, John E., 4 BA Tallahassee
Amrein, Werner C. E., 4 A, St. Petersburg
Anchors, Garner B., Jr., 2 ChE Niceville
Andersen, Hans 0., 3 Ag Pierson
Anderson, Arthur L., 2 L Tampa
Anderson, Frank N., 3 BA Gainesville
Anderson, Frank Spencer, 4 P
-Richmond, Va.


Name and Classification Address
Anderson, Harry L., 1 BA Lake Wales
Anderson, L. V., I P Bronson
Anderson, Oliver W., Jr., 2 Ag Dade City
Anderson, Robert Thornton, 1 BA
-Gainesville
Anderson, Thomas E., 3 BA Jacksonville
Anderson, Wallace, 1 AB Tampa
Anderson, William F., 2 L Orlando
Andreas, Robert A., 3 AB
-New Philadelphia, Ohio
Andrews, Byron K., 1 T
-Green Cove Springs
Andrews, Charles L., 4 T Darlington
Andrews, Charles, 1 AB Tallahassee
Andrews, Francis L., 1 BA Pensacola
Anglin, Edgar E., 2 T Bunnell
Anthony, Henry D., 4 BA Jacksonville
Anthony, James R., 3 BA Jacksonville
Appleget, Roy Max, 1 BS Miami Beach
Arango, Joe L., 1 T Tampa
Archibald, Frank J., 1 T Sarasota
Archibald, Robert B., 1 L Jacksonville
Armstrong, Leo H., 2 CE & 3 T Manatee
Armstrong, Noble B., G Melbourne
Arnett, William T., G Clermont
Arnold, John R., 2 BS Jacksonville
Arnold, Laurie J., 3 T Lake City
Arnold, Lillian E., G Gainesville
Arnow, Carlton C., 2 L Hawthorn
Arnow, Leslie E., 4 P Gainesville
Arnow, Matthew M., 1 PM Hawthorn
Arnow, Robert E.. 4 CE Hawthorn
Arnow, Winston E., 3 BA Gainesville
Ash, Robert L., Jr., 2 AB
-Tarpon Springs
Ashkenazy, Irving, 2 J Tallahassee
Ashmead, Albert, 1 BA So. Jacksonville
Ashmead, Forrest G., 4 BA
-So. Jacksonville








UNII''RSITY DIRECTORY


iame andl Classification Address
Asson, Thomas M., 5 T New Egypt, N. J.
Atkins, George W., 3 T & 1 L -
-Blountstown
Attanasio, John B., 1 BA Monticello
Augat, John G., 2 BS Attleboro, Mass.
Ausley, Charles S., 3 L Tallahassee
Austin, Marion F., 2 Ag Leesburg
Avera, William D., 1 J Gainesville
Axtell, Reginald R., 2 L Jacksonville
Ayres, Fred D., G Gainesville
Ayres, James L., 1 BA Brooksville
Ayres, Willard W., 2 T Miami
Babcock, Claude G., 3 BA Key West
Babers, Henry J., 1 PM Gainesville
Bachman, Chas. L., 1 BA
-Port Tampa City
Bacon, Milton E., 1 J Ortega
Baer, Allan O., 3 BA Indianapolis, Ind.
Baer, Robert H., 1 BA Miami Beach
Bagby, Logan H., 1 BA Miami
Bailey, Lester P., 3 BA Coral Gables
Bailey, Wilfred G., 3 L Port Richey
Baisden, William S., 1 BS Live Oak
Baker, Harry K., 1 J Washington, D. C.
Baker, Ira L., 2 T Delray Beach
Baker, James N., 1 E Campville
Baker, Robert B., 2 EE Hawthorn
Baldwin, Donald M., 3 BS Jacksonville
Baldwin, Hildreth C., 1 L,
-Port Tampa City
Baldwin, James C., 2 BS Chipley
Baldwin, Lloyd L., 4 BS Miami
Bannerman, Robert C., 3 CE Tallahassee
Baque, Frank III, 2 BA Miami
Barber, Frederick Wm I Ag Pensacola
Barber, Merrill P., 2 AB Vero Beach
Barber, Walter L., 2 T Sanford
Barfield, Randall W., 1 BS Jacksonville
Barker, Albert E., Jr., 1 L Jacksonville
Barker, Howard, 2 T Ft. Meade
Barker, John S., 3 T Miami
Barksdale, George E., 1 BS Tavares
Barnd, Merle 0., G St. Petersburg
Barnes, Edwin A., 1 E Kissimmee
Barnes, Ferris F., 1 BS Titusville
Barnes, Merlin C., 1 L Sanford
Barnett, Lucian P., 2 EE
-Tarpon Springs
Barnhill, Wm. B., 5 Ag Gainesville
Barnum, John M., 2 AB Miami
Barrineau, James A., 3 Ag Gonzalez
Barrow, David C., 2 BS & 1 E
-DeSoto City
Barshell, Frederick H., 3 T Avon Park
Bashaw, William N., 4 AB Gainesville
Bass, Clyde, 1 Ag Live Oak
Bass, Clayton C., 2 L Live Oak
Bass, Joe, 4 BA Tampa
Bassett, Lloyd R., 4 EE, Waterville, N. Y.
Batchelor, Bruce A., 1 BS Homestead
Batchelor, Donald L., 1 PM Akron, O.
Batteen, Earl Reynolds, 1 E Tampa
Bauer, George F., 2 Ag Warrington
Baxter, John F., 1 T Gainesville
Beach, George M., 2 PM Hastings
Beachem, Joe Wm., 4 CE, Anastasia Island
Beasley, Clarence W., 2 T Gainesville
Beasley, Ivy E., 3 T Umatilla
Beasley, Robert G., 4 EE Umatilla
Beck, George V., 1 BS New Smyrna
Beckman, William W., 3 BS, St. Petersburg
Bedsole, Malcolm R., G Graceville
Beers, Meril S., 1 BS Wabasso
Beeson, William B., 1 AB Wauchula
Beggs, Elmore D., 1 L Pensacola
Perlner. Leonard K., 2 T Miami
Bell, Charles E., G Gainesville


Name and Classification Address
Eell, Frederick V., 1 AB Sanford
Bell, Harry H., 1 BA Pass-a-Grille
Bell, Stuart Craig, 2 Ag Barberville
Bell, Tom D., 2 EE Arcadia
Bell, Walter B., 3 BA Daytona Beach
Bell, William B., I BS Daytona Beach
Bendle, Harold Wright, 2 BA Miami
Bennett, Charles E., 2 BS Tampa
Bennett, Montre P., 1 T Bushnell
Bennett, Robert B., 3 ChE Tampa
Benton, Felix, 3 A Tampa
Berardo, S. Thomas, 2 T
-New York City, N. Y.
Berk, Isadore B., 1 BA Jacksonville
Berlack, Laurence H.. 3 BA Jacksonville
Berner, L. W., 3 ME Sanford
Bernst, Armand F., 1 AB Ft. Lauderdale
Berry, Flournoy J., 2 BS & 2T Pierce
Berry, Raymond A., 1 PM Cedar Keys
Berryhill. Tom 0.. 2 L Ft. Lauderdale
Bless, Henry A.. G Midland City. Ala.
Best, Paul A.. 5 Ag West Palm Beach
Bethea, LeRoy, 2 T Columbus, Ga.
Beville, James W., 1 E Gainesville
Bevis, Harold Wayne, 1 BA Quincy
Biddle, Homer Monroe, 1 BA
-Green Cove Springs
Bigger, William E., 1 BS Pensacola
Biggers, Willard B.. 2 BS Miami
Bilinski, Leo Max, 1 Ag Monticello
Bir, George P., 2 BA Huntington, Ind.
Bird, Frank Carlos, 1 T Greenville
Bisant, Oscar M., 1 L Jacksonville
Bishop, Homer G., 4 Ag Oshkosh, Wis.
Bishop, John Wilbur, 3 BS Gainesville
Black, Archibal M., 1 L, Port Huron, Mic.h.
Black, Henry T., 1 BA Lakeland
Black, Kermith L., 4 BA Minneola
Blackburn, Walter E., G Paducah, Ky.
Blackwell, Jacob B., 3 BS & 3 T
-Panama City
Blair, William S., 2 BA Clearwater
Blalock, Lewis F., 3 BA Ocala
Blanchard, Randall H., Jr., 2 BA
-Winter Haven
Blanck, Bernard G 4 BA Miami
Bleckner, Henry M., 1 J
-West Palm Beach
Blicher, Harold M., 1 BS, West Palm Beach
Blocker, William M., 3 A Tampa
Bloedel, Raymond A., 4 BA Miami
Blount, Allen, 1 AB Jacksonville
Bludworth, W. Howard, 1 BS Argyle
Bogan, Leslie E.. Jr., 4 BA Pensacola
Bogart, John Alleyne C., 5 CE Tampa
Boley, Robert C., 3 T Tampa
Boll, Charles E., 1 BS Ironton, O.
Bolton, Charles H., 5 ME
-West Palm Beach
Bolton, Charlie J., G West Point, Ky.
Bond, John J., 2 PM Tallahassee
Bond, Wm. Bours, 3 L Jacksonville
Bond, Robert M., 1 BA DeLand
Bondi, Joseph C., 3 BS Tampa
Bondi, Philip C., 1 BS Tampa
Bonney, Jesse T., 5 E St. Petersburg
Bonsteel, Louis S., 3 L Lake Worth
Boote, Joseph Owen, 4 BA Jacksonville
Booth, Clyde V., 5 EE Daytona Beach
Boozer, Elwin C., 3 L, West Palm Beach
Bostwick, Robert S., 2 EE Jacksonville
Bostwiek, Thomas, 2 EE Jacksonville
Botts, Ralph R., 2 BA Tampa
Boudet, Marcel A., 2 Ag Lake Worth
Bowers, Edward L., 1 T DeFuniak Sprgs.
Bowers, Robert C., 1 AB Gainesville
Bowersox, William C., 2 T Cottage Hill








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1929-1930


Name and Classification Address
Boyce, William H., 2 EE Sebring
Boyd, Crowther M., 3 BA Jacksonville
Boyd, John William, 2 BA, Ft. Lauderdale
Boyd, Randolph W., 4 T Jacksonville
Boyd, Robert W., 4 BA Orlando
Boyd. William W., 3 EE Clermont
Boyette, James A,, 1 T Jacksonville
boykin, Risdon L., 1 J Chattahoochee
Boyles, Drew C., 1 Ag LaCrosse
Boyts, Joseph E., 4 BA Gainesville
Bradley, Benjamin O., 1 BS Tallahassee
Bradley, William M., 1 T Homestead
Bradner, Wesley M., 1 T
-Bradley Beach, N. J.
Bradshaw, Donald G., 3 BA Lake Jovita
Brady, Clyde A., 2 BS & 1 E Leesburg
Brand, Fred P., 2 BS Clermont
Brandies, Ira W., 2 T Callahan
Brannon, William B., 2 L Lake City
Brant, Ishmael W., I T Ocklawaha
Brantley, James W., 2 PM Grandin
Brasfield, Herbert G., 2 BA Clearwater
Braswell, Tom M., 2 T Monticello
Brenan, George F., 2 BA Jacksonville
Brennan, Philip K., 2 BA Delray Beach
Brewster, Simon C., 1 Ag Hilliard
Brick, Alvert, 1 T Marianna
Bridges, Paul L., 1 J Waldo
Brinkley, Harry J., 2 Ag Jacksonville
Brinson, Edison M., 1 BS Starke
Brooks, Richard L., 2 Ag Bayshore
Brooks, Robert L., 2 Ag Monthrook
Brooks, Roy R., 3 L Tampa
Brothers, Shelby L., 4 Ag Reddick
Broward, Clyatt C., 1 E Jacksonville
Browder, David, 2 T Leesburg
Brown, Charlie A., III, 1 T Jacksonville
Brown, Clarence E., 2 AB Lake City
Brown, Clyde R., 2 L Graceville
Brown, Curtis Woodnut, 1 BA
-Pitman, N. J.
Brown. Drennen, 2 T Leesburg
Brown, Glenn L., 1 Ag Sorrento
Brown, J. Colvin, G Barberville
Brown, Merritt, 2 T Panama City
Brown, Newton W., 2 CE
-West Palm Beach
Brown, Paul M., 1 BA St. Petersburg
Brown, Richard A., 1 AB Jacksonville
Brown, Thomas W., 3 T Lakeland
Brown, William F., Jr., 2 L Miami
Browne, Bruce D., 1 BS Lake Wales
Brownett, Francis H., 2 A Jacksonville
Browning, Louis P., 2 ME Gainesville
Bruner, Gerald J., 2 T Stuart
Bruton, James D., 2 L Plant City
Bryan, Johnson H., 5 T Jacksonville
Bryan, Pauline. 3 J Gainesville
Bryan, Perry N., 1 L Ft. Lauderdale
Bryson, John A., 5 T Jacksonville
Buchanan, Jarrell )., 2 J Penney Farms
Buchanan, Wayland C., 1 BS Lakeland
Buchholz, Albert W., 1 T Tampa
Buck, Kenneth V.. 3 L Miami
Buckley, Thomas H.. 2 BA
-New York City, N. Y.
Bucky, Frederick W., Jr., 2 A
-Jacksonville
Budington, Julian P., 3 BA
-Daytona Beach
Buell, Clark H., 4 CE St. Augustine
Bull, Francis B., 2 L Gainesville
Bullard, William J., 4 BA Gainesville
Bullock, Roy L., 2 PM Graceville
Bumby, Stanley F., 1 BA Orlando
Bunker, J. J., 1 A Jacksonville
Burger, Alfred G., 2 BS Jacksonville


Name and Classification Address
Burgoyne, James C., 1 BA Pensacola
Burnet, James L., 1 A Tallahassee
Burnham, Ken B., 1 BA Gainesville
Burns, Paul M., 2 P Graceville
Burton, Louise Screven, 3 Ag Leesburg
Butler, Byron N.. 2 L Chipley
Butler, Charles M., 1 BS Live Oak
Butler, John D., 1 BA Miami
Butler, Mark D., 4 AB & G Miami
Butner, Hugh F., 1 Ag DeLand
Butsch, James L., 1 BA Jacksonville
Butt, Thomas C., 3 BS Orlando
Buzzett, John Joseph. 2 P Apalachicola
Byrd, William B., 4 J Hollywood
Byrnes, Robert E., 3 BA Jacksonville
Cagnina, Louis D., 1 BA Tampa
Ca.hoon, William B., 1 BA & T
-Jacksonville
Cain, Thomas L., 4 Ag Brunswick
Caldwell, John E., 4 ME Orange City
Calhoun, Leo Poe. 1 T Orlando
Calhoun, Paul White, 4 BS Madison
Calihan, Lynn C., 1 AB Manatee
Calmes, Glenn B., 3 BA, Alexandria, Minn.
Calvert, D. E., 3 L, Newton Hamilton. Pa.
Calvin, William J., 2 BS Eustis
Camp, Clarence, 1 Ag Ocala
Camp, Henry N., 3 L Ocala
Camp, John P., G Okeechobee
Campbell, Byron F., 3 L Hilliard
Campbell, James T., 2 T Zephyrhills
Campbell, Jean I., 2 EE Ft. Pierce
Campbell, Vernon Geo., 4 CE Tampa
Campbell. William Lambert, 3 T
-Kissimmee
Cannard, William J., 1 BS Archer
Caplinger, Edwin E., 2 EE Homestead
Caraballo, Martin, Jr., 1 L Tampa
Carbonell, Fred S., 2 PM Key West
Carleton, Wi. G., 3 L Evansville, Ind.
Carlisle, Charles S., 2.EE Jacksonville
Carlton, Earnest 0., 2 T Wauchula
Carlton, Mabry A., 3 L Jacksonville
Carlton, Thad H., 3 L Ft. Pierce
Carmichael, Parks M., 2 L Gainesville
Carnow, Theodore T., 1 A Jacksonville
Carr, Julian G., 1 Yr. Ag Miami
Carr, Kenneth R., 1 E Sulphur Springs
Carranza, Manuel S., 5 P Tampa
Carroll. John Robert, 1 E Miami
Carson, Russell B., 1 PM Orlando
Carson, Robert Paul, 3 BA Jacksonville
Carter, Charles R., 5 BA St. Petersburg
Carter, Ira Judson, 2 PM Newberry
Carter, Jerry Wm., Jr., 2 T Tallahassee
Carter, Joseph M., 3 P Ehren
Carter, Ray A., 2 AB So. Jacksonville
Caruthers, Randolph A., 1 J Orlando
Caruthers, Robert M., 2 Ag Orlando
Cason, Ernest W., 2 AB Bartow
Cason, Roy S., 2 L Delray Beach
Cassels, Wm. L., 2 CE Plant City
Casteleiro, Marion, 1 AB Tampa
Castor, George Louis, 1 BA Tampa
Causey, James E., 1 Ag Wauchula
Cawthon, Rainey, 4 T Tallahassee
Chambliss, James W., 3 L Tampa
Chambliss, Robert F., 2 CE Tampa
Chandlee, Courtland E., 1 BA
-Palm Beach
Chaplin, Charles F., 3 BA Miami
Charles, William W., 2 AB Ortega
Chase, John F., 4 BA St. Petersburg
Cherry, Henry S., 1 BS Center Hill
Childers, Ronald W., 2 EE Port St. Joe
Childs, Lawrence Dan, 3 L, St. Petersburg
Chilson, Lee D., 3 BS Bradenton








UNIVERSITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Chipley, Edmund L., 4 ChE Bokeelia
Christo, James E., 4 T Gainesville
Church, Al Convers, 3 CE Gainesville
Church, Daniel D., 3 BA Tampa
Ciaravella, James M., 2 PM Tampa
Clark, Charles C., 2 BS Plant City
Clark, Charles H., 1 T Bradenton
Clark, Charles L., 2 L Blountstown
Clark, Frank W., 2 T & 2 Ag
-Indian River City
Clark, Harry A., 2 BA Mt. Dora
Clark, James E., 2 ChE St. Petersburg
Clark, John D.. 1 BA Daytona Beach
Clark, Judson D., 1 T Mt. Pleasant
Clark, James H., 3 BA Daytona Beach
Clark, Perry D., 4 BA Pensacola
Clark, Vernon W., 2 T Bradenton
Clarke, Edwin M., 3 T Gainesville
Clarke, William R., 4 ChE Orlando
Clayton, Archibald L., G Jacksonville
Clemons, J. H., T Plant City
Clemons, Walter N., 2 T Tallahassee
Clendinen, James A., 1 J Clearwater
Clerke, John W:, 1 BS, Green Cove Sprgs.
Cleveland, Charles B., 1 L Miami
Click, Gustavo N., 4 BS Pensacola
Coarsey, John W., 1 BS Bradenton
Cobbe, Charles T., 1 T Wellborn
Cockran, Robert S., 1 BA Eustis
Cockrell, Robert S., 4 AB Gainesville
Cody, James A., 3 BA Gainesville
Cogswell, Robert C., 4 AB Tallahassee
Cohen, Edward J., 1 PM Jacksonville
Cohen. Reid Augustus, 4 AB Tampa
Coit, Chas. K., 1 PM Clearwater
Coker, John A., 5 Ag Birmingham, Ala.
Colbert, George R., 1 AB, Cedartown, Ga.
Coldwell, Walter A., 1 Ag, Daytona Beach
Cole, Joseph H., 1 BA, West Palm Beach
Cole, Manley A., 4 BS Tampa
Cole, Robert B., 2 AB Orlando
Coleman, Burnis T., 3 L Okeechobee
Coleman, Charles P., 1 BS, Buffalo, N. Y.
Coleman, Harold F., 1 E, Wiconisco, Pa.
Coleman, John M., G Europa, Miss.
Coleman, Marshall, 1 PM Jacksonville
Collier, Oliver B., 2 BA Tampa
Collins, Cecil F.. 4 BA Lake City
Collins, Edward J., 1 T Pensacola
Collins, James Harry, 1 T Miami
Collins, Leo V., 3 BA Lake City
Collins, Thomas E., 2 Ag Bartow
Collins, Wilson R., 2 EE Ft. Meade
Colson, King D., 2 AB Jacksonville
Combs, John B., 2 CE Deerfield
Comer, Charlie M., 4 BA Ft. Meade
Comer, Herbert J., 1 L Lake Wales
Conant, Marcus, 1 T Jacksonville
Cone, Roy Davis, 2 EE Jacksonville
Coniglio, Frank L., 5 P Tampa
Conkling, Donald H., 2 J, W. Palm Beach
Conlan, Frank L., I BA Miami
Connable, Horace, 5 Ag & 3 BS
-Kalamazoo, Mich.
Connor, Albert B., 1 Ag Auburndale
Connor, Henry, 2 L Inverness
Connor, Warren Wm., 3 L Pensacola
Connor, William H., 1 BS
-Timmonsville, S. C.
Conrad, Paul L., 1 E Mt. Dora
Conroy, Robert E., 1 AB Miami
Constantine, Henry P., I BA Clearwater
Conway, Claude L., 1 P Palatka
Cooler, Monroe A., 3 L Brooksville
Cook, Allan P., 1 E LaBelle
Cook, Bayard S., 1 AB St. Petersburg
Cook, David C., 3 AB LaBelle


Name and Classification Address
Cook, Elbert M., 1 BS & 1 Ag, Monticello
Cook, Frederick E., 4 AB Ocala
Coomes, Charles S., 2 EE St. Augustine
Cooperman, Leonard W., 2 L
-St. Petersburg
Copeland, Anderson W., 2 CE Tampa
Cordell, James E., 2 EE S. Jacksonville
Cordell, John R., 2 A Arlington
Cornell, James W., 1 BS High Springs
Cornwell, Sam A., 1 L Springfield, O.
Corr, Alys May, 4 J Gainesville
Costello, Raphael F., 1 BS, Franklin, Mass.
Costin, Chauncey Lee, 1 EE Port St. Joe
Coulter, George S., 2 AB Jacksonville
Cox, Guy, G Woodruff, S. C.
Cox, Jackson B., 1 BS Tampa
Cox, J. C., Jr., 2 Ag Lake Alfred
Cox, Ray Donald, 4 CE Clermont
Cox, Shuler, P., 1 BA Jacksonville
Crabtree, Clyde, 3 T Miami
Craft, Donald G.. 1 L Live Oak
Craig, Francis W., 4 A DeLand
Craig, Joseph A., 1 E Jacksonville
Crews, Elton W., 3 BA Zolfo Springs
Criswell, Ben Norris, 1 BA Miami
Crofton, George R., 3 AB Titusville
Crook, Lewis Dey, 1 J Milton
Crookshank, John Alexander, G
-Lineus, Mo.
Crosby, William Minturn, 1 E Eustis
Crotty, George S., 2 AB Crescent City
Crownover, Robert L., 2 ChE, Coral Gables
Crozier, Orville L, 2 Ag Ft. Pierce
Cullen, Spencer L., 1 AB Ocala
Culler. John L., 1 BA Tampa
Culpepper, John Barco, 1 J Gainesville
Culpepper, J. Broward, 1 L & 4 AB, Perry
Cummings, Christy I., 2 J St. Augustine
Currie, F. A., 2 L W. Palm Beach
Currie, Howard F., 4 BS Freeport
Curry, Edgar H., 3 L Nokomis
Curry, Henry F., 3 EE Bradenton
Curtis, Donald C., 1 L Lake Wales
Curtis, Russell E., 3 CE Lake Worth
Cutler, Ronald John, 2 T DeLand
Daffin, Robert L., 1 T Marianna
Dagley, Ray S., 3 BS Gainesville
Dahl, John E., 3 A Jacksonville
Daily, Victor L., 3 BA Clearwater
Dale, Glenn R., 3 AB Franklin, Penna.
Dale, Thomas B., 3 CE St. Augustine
Daley, Claude C., 1 AB Orlando
Dalton, Herschell W., 4 BS Arcadia
Dalton, Jack P., 2 T Arcadia
Dampier, William D., 1 BA Plant City
Daniel, William R., 2 AB Miami
Danielsen, George, Jr., 3 AB
-St. Petersburg
Danielson, John C., 1 BA, St. Petersburg
Dankwertz, Louis Fred, 5 T
-Philadelphia, Penna.
Dansby, Edwin H., 2 CE Pensacola
Dansby, George W., G Reddick
Darlington, Benjamin N., 2 BS
-Tarpon Springs
Dauer, M. J., 4 T Tampa
Daugherty, Ralph E., 3 AB Lakeland
Daumer, Raymond A., 1 E
-West Palm Beach
David, James, 3 ChE Jacksonville
Davidson, Watson P., G Waldo
Davies, Henry J., 1 J
-East Rochester, N. Y.
Davis, Charles S., 1 AB & 1 BA,
-Gainesville
Davis, Darney A., 1 BA Miami
Davis, David M., 2 Ag Frostproof








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1929-1930


Name and Classification Address
Davis, Felix P.. 1 BA Blakeley, Ga.
Davis, George W., 1 BA Tampa
Davis, Harold G., 3 L St. Petersburg
Davis, Joseph I., I L Miami
Davis, John N., 3 BA Chicago, Ill.
Davis, Lynn R. M., 4 T Gainesville
Davis, Malcolm M., 1 T Ocala
Davis, Norman W., 4 BS
-Atlantic City. N. J.
Davis, Norton D., 3 AB Jacksonville
Davis, Oliver P.. 2 J Tallahassee
Davis, Ralph C., 3 J Lakeland
Davis, Richard H., 1 AB Madison
Davis, Robert S., 2 CE Lakeland
Davis, U. P., G Gainesville
Davis, William A., 2 BA Frostproof
Davis, William M., 4 BA Orlando
Davis, Walter Ray, G Yahdinville, N. C.
Davitt, John E., 2 L Birmingham, Ala.
Dawkins, William F., 2 Ag Bradenton
Dawson, Charles R., G Gainesville
Dayton, Orvil L., 1 L Dade City
Deam, John Warner, 1 E, Brooklyn, N. Y.
Dean, Arnold W., G Whitney
Dean, Bernard A., 1 BA Jacksonville
Dean, William E., 3 CE Monticello
Dearing, Albin P., 2 J Jacksonville
DeArmas, Charles R., 2 PM Tampa
Dearmine, Claude Holmes, 1 E
-Jacksonville
Decker, Bill M.. 2 T Jacksonville
Dedge, Alwin E., 1 T Miami
Dees, Cecil T., 1 L Mayo
Deford, Deane C., 3 T Miami
Degaetani, Francis M., G
New York City, N. Y.
DeGrove, Russell Henry, 2 CE, Palm Valley
Degtoff, Walter A., 4 A Miami
Dehoff, Philip D., 3 L Jacksonville
Delany, Daniel, 3 BA Ormond Beach
Delaporte, William B., 1 BS Orlando
Deloach, J. B., 2 J Lakeland
Delorenzo, Joseph, 1 J Paterson, N. J.
Delp, Harold A., 1 T Tampa
DeMasters, Clarence U., 4 Ag
-Biggs, California
Denham, George L., 3 L Bartow
Denmark, Ewell Thomas, 3 T Gainesville
Dennard, Wm. Earl, 1 PM Miami
Deonier, Marshall T., G Harrah, Okla.
Derr, Norman H., 3 AB Jacksonville
Devore, William E., 3 Ag Citra
DeWitt, Basil Lyman, 3 BA Jacksonville
DeWitt, Charles J., 1 E Jacksonville
Dial, William Henry, 1 L Gainesville
Dibble, Benjamin W., 1 BS Gainesville
Dick, Robert C., 1 BA Brooksville
Dickens, Robert H., 1 BA
--West Palm Beach
Dickinson, Clarence. L., 2 T Alachua
Dickson, Jack G., 1 BA Jacksonville
Dinkins, Carl, 1 T Bushnell
Dinning, William G., 4 J Tampa
Disbrow, William C., 1 E Tampa
Dishong, William W., 1 L Arcadia
Dixon, Glen A., 1 Ag Hudson, N. Y.
Dixon, Norman K., 3 BS Jacksonville
Dodd, William G., 1 BS Tallahassee
Dolive, Clarke, 1 L Orlando
D'Olive, R. Rex, 2 BS Blountstown
Donahoo, John Wm., 2 L Jacksonville
Dongo, Joseph H., 2 L Key West
Donnell, Raymond R., 1 BA
-Caibarieu, Cuba
Donnelly, Wallace 0., 3 AB Gainesville
Dopson, William C., 4 Ag McRee, Ga.
Dorsett, Luke M., 2 T Jacksonville


Name and Classification Address
Douglas, Barton T., 1 L Gainesville
Douthit, Frank, 1 Ag Peters
Dowdell, Samuel H., 3 EE Wimauma
Downs, William IH., 2 BS Jacksonville
Dozier, Arthur G., 1 PM Sarasota
Dozier, Harry C., 2 BS Ocala
Drake, Charles, 1 BS Ocala
Dreblew, Charles J., 3 BA Monticello
Dresbach, Richard E., 2 AB
-Ft. Lauderdale
Driggers, Charles E., 1 T Gainesville
Driscoll, Robert A., 1 BA Melbourne
Drummond, Gordon Luther, 1 E Bronson
Dubler, Sheldon, 3 L Miami
DuBois, Joseph D., 1 E Plant City
Duckwall, Wm. D., 2 L & 3 AB
-Bradenton
Dugan, Auldon B., 2 L Gainesville
Duncan, Eugene B., 2 A Summerfield
Duncan, Thomas E., 1 L Lake Butler
Duncan, William M., 1 J Starke
Dunham, Donald, J., 1 BS St. Augustine
Dunkle, William Fred, 2 T Bartow
Dunn, Hardie M., 1 T Jacksonville
Dunn, Philip E., 2 PM Daytona Beach
Dunn, Will T., 2 Ag Gainesville
Dunscombe, Aubrey E., G Lynn Haven
Dunwody, Henry A., 2 AB Arcadia
Dunwody, William E., 2 AB Arcadia
Durrance, Carl T., 2 T Okeechobee
Durrance. Oscar L.. G Gainesville
Dustin, Willis Alfred, 1 BS Fairbanks
Dyer, Harry F., 2 BA Stuart
Dykes, George M., 2 BA Miami
Earle, Huber D., 1 J Ocala
Easterling, Dilworth Q., 2 P Jacksonville
Eastland, Mark W., 2 BA Tampa
Eberhart, Noble M., 1 BA St. Augustine
Eddleman, Thomas Stricker, 2 PM
-Yazoo City, Miss.
Edenfield, Lawrence E., 3 T Grand Ridge
Edenfield, Paul G., 1 P Lake Butler
Edewaard, Abram A., 1 E Ft. Lauderdale
Edmundson, Benjamin R., 2 T Pensacola
Edris. Edwin N.. 3 T Winter Park
Edsall, Robert S., 4 Ag Bradenton
Edwards, Clifford A., 1 BA Tampa
Edwards, Charles L., 2 EE & 3 BS, Tampa
Edwards, Franklin Dozier, 2 BS
-Kissimmee
Edwards, Henry H., 4 ChE Cleveland
Edwards, Herman L., 1 J Junction
Edwards, Howard K., 2 PM, Coral Gables
Edwards, James E., 1 PM Miami
Edwards, Julius C., 1 BA
-Guilford College, N. C.
Edwards, M. D., 3 BS Chattahoochee
Edwards, Marion J., 2 BA Titusville
Edwards, William, 2 BS & 2 T Ocala
Egan, Edwin Milton, 5 T
-New Britain, Conn.
Eitler, William L., 1 BA Hollywood
Ellinor, Merrill Floyd, 3 BA Havana
Elliott, James N., 1 L DeFuniak
Ellis, Benjamin G., 1 E Delray Beach
Elms, George E., 4 BA Jacksonville
Emanuel, Laurence M., 2 ChE
-Jacksonville
Embry, Hugh C., 1 BS Quincy
Emerson, Francis H., 4 A Gainesville
Emmelhainz, Edgar A., 2 BA Bradenton
English, Clyde P., 2 Ag Winter Park
Erickson, Floyd A., 2 T Canal Point
Ernsberger, George R., 1 E & 1 BS
-Palatka
Erwin, Wallace Franklin, 1 BS, Gainesville
Eshleman, Silas K., 2 L Gainesville









UNIVERSITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Estes, Edgar S., Jr., 4 BS, St. Augustine
Estridge, Luther L., 3 BS Mulberry
Evans, Adolphus R.. 2 BA Lake City
Evans, Arthur P., 1 Ag Vero Beach
Evans, Glynn C., 3 T DeLand
Evans, John D., 1 BS Jacksonville
Evans, Robert C., 4 BA Perry
Everett. Edward, 3 AB Orlando
Evers, Joel, 2 L Mulberry
Faden, Jos Warren, 1 BS St. Petersburg
Faglie, Ralph May, 1 Ag Monticello
Fain, Leo B., 1 PM Ft. Lauderdale
Falsone, Nick J., 2 BA Tampa
Fanus, Herbert W., 3 ME Daytona Beach
Farnsworth, Francis W.. 2 ChE Tampa
Farnsworth, Harold C., 3 L Tampa
Farrior, J. Brown, 2 BS Tampa
Farrell, Coleman T., 1 E. W. Palm Beach
Faulkner, Theron E., 1 J Largo
Featherstone, Elbert N., I BS Miami
Featherstone, L. B., 3 L Miami
Featherstone, Milford, 1 PM Miami
Feinberg, Jack M., 1 BA Quincy
Felt, Saul K., 2 T West New York, N. J.
Felson, Edgar M., 3 L Jacksonville
Fenton, Harry P., 2 T Arcadia
Ferguson, C. H., 3 L Wauchula
Ferguson, James Alfred, 3 BS, Gainesville
Ferguson, Olin Simion, 2 T
LaGrange, Ga.
Ferguson, William J., 2 T Lake City
Ferguson, William Mac, 2 BA Orlando
Ferlita, John F., 3 BS Tampa
Fernald. William I., 4 T Tarpon Springs
Fernandez, Raymond, 2 PM Tampa
Ferrell, C. A., 1 BS Sarasota
Ferrell, George G., I A, West Point, N. Y.
Feuer, Clarence, 1 BA Miami
Feuer, Gus, 2 L Miami
Ficquette, Arthur Wm., 1 Ag
Winter Garden
Fifield, Harry A., I AB Jacksonville
Fifield, Willard M., 4 Ag Jacksonville
Filippello, Louis, I PM Tampa
Fineren, William W., Jr., 4 hME
Jacksonville
Fish, Wilmot S., 2 P Tarpon Springs
Fisher, Eugene V., 4 BA Cross C.ty
Fisher, John L., 2 BA Tampa
Fisher, Justin R., 3 BS Jacksonville
Fisher, Robert I., 4 BS Tampa
Fisher, William, 2 L Pensacola
Fisher, H. W., 3 L Fernandina
Fiske, Joan A., I T Cocoa
Fits, Emory H., 2 ME Mulberry
Flanagan, John B., 2 BS Lakeland
Fletcher, Eliot C., 4 A Tampa
Fletcher, Thomas C., 2 P Williston
Flcurnoy, John T., 3 T, DeFuniak Sprgs.
Flowers, Marshall K., 3 T Gainesville
Floyd, Charles H. B., 1 T Apalachicola
Floyd, Wilber O., 1 Ag. Gainesville
Fokes, William R., 2 T Lake City
Foley, John B., 1 BA St. Augustine
Folks, James Wm., 1 P Dunnellon
Ford, Henry M., 3 Ag Gainesville
Ford, Jos. Scott, 4 ME Dania
Ford, Price L., I P Wewahitchka
Ford, Raymond E.. 2 L Ft. Pierce
Forsyth, Donald W., 2 J Pensacola
Fort, Chester A., 1 BS Ocala
Fester, George A., 4 AB
-DeFuniak Springs
Foster, H. S., I AB Atlanta, Ga.
Foster, Ira J., 3 T Gainesville
Foster, James W.. 1 AB, DeFuniak Springs
Fouraker, Wm. Lee, 1 BA Jacksonville


Name and Classification Address
Foxworth, Merritt M., 3 AB Live Oak
Franklin, Benjamin O., I BS Micanopy
F'razier, Edward H., 3 BS Tampa
Frazier, Frank J., 2 BS
-West Palm Beach
Frecker, William H., 2 L Tampa
Fredericksen, Sophis N., 3 BA Jensen
Freeman, George D., 2 Ch. E.
-St. Augustine
Freeman, H. Dwight, 3 Ag Tampa
French, John C., 3 L Tampa
Frick, Robert W., 2 Ag Tampa
Friesner, John W., I Ag Lake Alfrel
Fripp, Ethel I., 5 Ag Bluffton, S. C.
Frison, Carroll G., 3 T Titusville
Frye, David B., 2 BA Tampa
Frye, James L., 2 BS Mulberry
Fuentes, Cecil L., I PM Miami
Fueyo, Elio, 4EE Tampa
Fulghum, Ralph M., C Mitchell. Ga.
Fuller, Herbert F'., 3 L New Smyrna
Fuqua, Ben H., 2 BS Palmetto
Gaines, Charles L., 5 Ag Apalachicola
Gaines, Frank B., 1 E Sarasota
Garcia, Frank A.. 1 BS Caibarien, Cuba
Garcia, Parsons Manuel, 1 PM Tampa
Gardner, John H., 3 BA Jacksonville
Gardner, Richard, I AB Qu:ncy
Garrison, Hubert F., 2 ChE Moultrie
Garrison, Marvin D., 1 BS Lakeland
Gary, Thomas Porter, 1 L Brooksville
Gay, James E., 3 BA Jacksonville
Gaylord, Herbert R., 2 EE Tampa
Gehan, Frederick E., 3 T Tallahassee
Geiger, Albert, G Homestead
Geneau, David H., 1 BS Jacksonville
George, Ryan, 1 E Tampa
Gerald, Francis Lynn, 1 BA Ft. Myers
Gerould, Merritt T., 1 BA
-West Palm Beach
Getzen, J. C., 3 L Webster
Gibbons, Melville, G., 1 L Tampa
Gideons, Stanton M 2 T Bushnell
Gilbart, Gordon C., 2 BA St. Petersburg
Gilbert, Charles E., Jr., I BA
-Franklin, Mass.
Gilbert, Edwin A.. 4 A Detroit, Mich.
Gildersleeve, Thomas D., 3 CE Live Oak
Gill, Jo. Dozier, 2 L Sarasota
Gill, Robert D., 2 Ag Zephyrhills
Gillette, Allen L., I BS Daytona Beach
Gillette, Gardner T., I BA Jacksonville
Ginsberg, Byron, 1 BS Newark, N. J.
Gladden, William A., I BA Auburndale
Glancy, Philip B., 1 T W. Palm Beach
Gleser, Samuel R., I PM Miami
Goble, Arthur J., 2 BS Tampa
Godfrey, Frederick E., I AD Orlando
Godwin, James R., 1 BA Pensacola
Goggins, Steve C., 2 P Jacksonville
Goin, Sanford Wm., 5 Arch Gainesville
Golden, Lafayette, G Gainesville
Goldsby, Joe C., 4 CE Dade City
Goldsmith, Robert C., I J, Daytona Beach
Goldstein, Maurice W., 1 BA
-Jacksonville
Gonzalez, Charles F., 1 BA Pensacola
Gonzalez, George, 2 T Tampa
Gonzalez, Manuel L., 5 P Tampa
Goodbread, Royce E., 3 T St. Petersburg
Goode, William G., 2 BS St. Augustine
Gooding, Marion Wm., I AB, Jacksonville
Goodwin, William B., I BA
-Franklin, Mass.
Gordon, Sydney H., 1 PM Ft. Lauderdale
Gordon, Ulysses, S., G Gainesville
Graff, Robert A., I BS Coral Gables








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1929-1Q30


Name and Classification Address
Graham, Harry T., 1 E Tallahassee
Graham, James D., 1 Ag
New Albany, Ind.
Gramling, Lea Gene, 2 P Plant City
Granger. Fred F., 1 J Jacksonville
Grant, Ben J., 3 J Jacksonville
Grant, George F., 2 BA Tampa
Gravely, Louis 0., 2 L LaBelle
Graves, Charles P., 1 J Gainesville
Gray, David B., 1 BA Panama City
Green, Carl R., 2 L St. Petersburg
Green, George M., 3 L Tampa
Green, Harry, 2 L St. Petersburg
Green, Sam, 3 BA St. Petersburg
Green, Wilson P., 3 ME Reddick
Greene, James B., 1 T St. Petersburg
Greene, Edgar W., 3 T Stuart
Greene, Harry S., 4 T Gainesville
Greene, Lorin A., 4 AB, Indianapolis, Ind.
Greenleaf, Roger A., 1 BA, Savannah, Ga.
Greer, Paul E., 2 BA Brooklyn, N. Y.
Grenelle, Edwin W., 3 LT Palm Harbor
Griggs, H. E., 2 L Rockledge
Griley, George E., 2 PM Miami
Griley, Victor P., 1 AB Miami
Grout, Edward M., 4 EE Jacksonville
Guard, Carl J., 3 CE Orlando
Gue, Theron L.. 1 E Melrose
Guenther, William, 1 T Altoona
Guirkin. Alfred D., 1 BA Melbourne
Guise, Witt O., 1 T Magazine, Ark.
Gulick, H. Marion, 2 ChE Tampa
Guluzian, John H., 1 BA, Brighton, Mass.
Gunn, George P., 1 T Jacksonville
Gunn, James R., Jr., 3 AB Jacksonville
Gunter, Wilbert H.. 1 P Waldo
Guthridge, Donald J., 1 BS & 1E
Bradenton
Guy, James Frederick, 1 BS Starke
Guyton, Charles M., 3 L Marianna
Haas, Widmer E., 3 EE Tampa
Hackney, Walter M., 1 T Lake City
Haesker, Harvey L., 1 E St. Petersburg
Hafner, Edward R., 3 J Brooksville
Haft, Albert M., 3 B A Gainesville
Hagan, Lovic P., 2 AB Sanford
Haines, Lewis D., 3 BS Altamonte
Haines, Webber B., 2 L
-Altamonte Springs
Hall, Charles R., Jr., 2 L Mobile, Ala.
Hall, Harvey A., G Gainesville
Hall, Joe, Jr., 2 CE Hollywood
Hall, John L, 2 AB Leesburg
Hall, Josiah C., Jr., 3 T Bradenton
Hall, Leland G., 4 BA Tampa
Hall, Lyman, 3 T Miami
Hall, Malcolm J., 3 L Tampa
Hall, Thomas G., 3 BA Fernandina
Halpern, Herbert R:, 1 BA Jacksonville
Halsey, William E., 2 BA
-West Palm Beach
Hamilton, Bruce, 2 BA Tampa
Hamilton, Joseph H., 1 BS Jacksonville
Hamm, Harold A., 2 BA Gainesville
Hamm, Donald L., 3 BA Gainesville
Hammack, James A., 3 CE Leesburg
Hancock, Judson N., 1 P Lakeland
Hand, Louis, 5 BA Orlando
Hand, Samuel E., 1 T Gainesville
Hankins, James G., 2 CE Kissimmee
Hankins, William F., 1 E Kissimmee
Hansbrough. Harry H.. Jr., 1 BA Miami
Hansell, John D., 1 T Sanford
Hardee, Bascom 0., 5 BA Bronson
Hardee, Haskell E., 1 BA Bronson
Hardee, James E.. 2 L Madison
Harper, Wallace L., 1 T Palatka


Name and Classification Address
Harrell, Brooks C., 1 BS Miami
Harrell, William K., 2 T Marianna
Harrington, John D., 1 L St. Petersburg
Harris, Ansel W., 3 EE Orlando
Harris, Clyde E., 2 A Jacksonville
Harris, David W., Jr.. 1 J Miami
Harris, Earl G., 1 BS Caryville
Harris, Henry R., Jr., 3 BA Gainesville
Harrison, Albertus F., 1 PM Madison
Harrison, Clyde, 3 BA Bushnell
Harrison, Grady, 4 T Anthony
Harrison, Thos W.. 3 L Palmetto
Harrison, William F., Jr., 2 T
-Panama City
Hart, Robert W., 4 CE Key West
Hart, Screven T., 2 AB Jacksonville
Hartley, Charles E., 4 T St. Cloud
Hartman, Merton T., Jr 1 E, Gainesville
Harvard, Grover C., 1 A Jacksonville
Harvey, Norman C., 4 CE Miami
Harvey, William W., 3 T Chipley
Hatfield. Robert J., 1 BA Ft. Pierce
Haug, George W., 2 EE Tampa
Hauptman, Oliver H., G St. Petersburg
Hawkins, Durwood E, 2 L Tampa
Hawkins, George A., G Bay Harbor
Hawkins, Hal Clark, 1 BA Bartow
Hawkins, Wm., Jr., 4 A Gainesville
Haworth. Chester, 2 EE High Springs
Haynes, Gerritt F., I BA Clearwater
Hazledine, Kenneth E., 5 Arch
Terre Haute, Ind.
Hearn, Francis L, 1 BA Marianna
Hearn, Joseph S., 1 BA Marianna
Hearn, Vernice L., 4 T Miami
Hebb, John, 1 Ag Bartow
Heimburger, Edward R., 1 AB
-Jacksonville
Heitman, Gilmer M., 2 BA Ft. Myers
Helseth, Will J., 3 EE Vero Beach
Helvenston, George R., 3 L Jacksonville
Henderly, Francis Lafayette, 1 BA, Ocala
Henderson, Cyril A., 1 BS Jacksonville
Henderson, Edwin L., 3 T Shady Grove
Henderson, Frank M., 1 AB Tampa
Henderson, James A., 2 CE Miami
Henderson, John W., 2 AB Tallahassee
Henderson, Joseph R., 3 Ag Lee
Henderson, Major J., 1 PM Galliver
Hendricks, Ernest L., 3 CE Island Grove
Hendrix, Hugh M., 1 BS Gainesville
Hendrix, George P.. 1 BS Gainesville
Henley, William W., 2 Ag
-DeFuniak Springs
Henry, Clarence R., 4 BS Ft. Lauderdale
Henry, George E., 1 E Jacksonville
Herin, William A., 4 AB Miami
Herlong, Albert S.. 3 Law Leesburg
Herlong, Charlie W., Jr., 3 AB
Jacksonvile
Herminghaus, Charles, 2 Ag Mimms
Herndon, Claude E 1 BA Sanford
Herrick, Raymond E., 1 E Tampa
Hess, Charles R., 1 L Jacksonville
Hester, Bob L., 2 BA Miami
Hester, Jackson B., G Easley. S. C.
Heath, Garland, G Gainesville
Hiatt, Lyle S., 5 BA Jacksonville
Hickenlooper, Irby J., 4 EE Palatka
Hicks, Alex T., 1 AB Gainesville
Hicks, Dashwood, 2 T Tampa
Hicks, Henry L., 3 P Orlando
Higgins, John E., 2 AB Sanford
Higgins, Thomas J., G Gainesville
Highleyman, Robert I., 2 A Sanford
Hildebrand, Boyde L., 2 BS Ft. Pierce
Hill, Arthur M., 4 Ag Vero Beach








UN IIERSITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Hill, Edward J., 3 ME Tallahassee
Hill, Robert J., 4 BA Cocoa
Hill, Sue, G Gainesville
Hilliard, Alton L., 1 BA Ft. Pierce
Himes, Samuel H., 3 BA
-West Palm Beach
Hiner, Loyell Davis, G Wagner, S. Dak.
Hinson, John C., 3 BA Quincy
Hirsh, Earl, 2 T Jacksonville
Hjermstad, Lars B., 2 BA
-Green Cove Springs
IIoag, Howard L., G Kalamazoo, Mich.
Hobgood, Thomas S., 2 BA Pensacola
Hodges, Herbert L., Jr., 4 CE
-St. Augustine
Hodler, Charles N., I T Mango
Hoffmeyer, Ralph E., I AB Jacksonville
Hogan, Ivey W., 3 Ag Trenton
Holland, Hilliard G., 2 BS Miami
Holland, Walter C.. 2 AB Leesburg
Holland, Zachary D.. 2 PM Bunnell
Holloway, Marshall G., I BS, Haines City
Holmes, Loyce L., I T O'Brien
Holstlaw, Dwight H., 1 BA
-West Palm Beach
Honeywell, Owen D.. 1 L Vero Beach
Hood, Ralph K., 2 BS & 2T, Crystal River
Hooker, Glenn E., I AB Haines City
Looper, James R., 3 AB Chicago, Ill.
Hooten, Ruffie D., I T Center Hill
Hopper, Roland 0., 3 Ag Cleveland
Home, Sidney L., 3 AB & 3 T. Monticello
Horovitz, Abraham, 2 EE Jacksonville
Horovitz, Jules J., 4 BS Tampa
Harrell, Robert P., 2 L Gainesville
Hostetter, Charles P., 1 T Umatilla
Hostetler, Gerald W., 1 E Miami
Houck, John B., 1 BA Bradenton
Houk, Dean C., 3 L St. Petersburg
Houser, Mike S., 3 T Jacksonville
Houston, Augustus W., 1 PM Palatka
Howard, John T., 3 T Bristol
Howard, Raymond H.. G Gainesville
Howard, William T., I BA Ft. Myers
Howatt, Ernest W., Jr., 1 PM
St. Augustine
Howe, Gaius W., 4 A Burlington, Va.
Howser, Philip, 1 BA Paterson, N. J.
Howze, Thomas A., 2 L Palmetto
Huber. William J., 1 Ag Glen Ridge, N. J.
Hudson, Aubrey J., I Ag Jay
Hudson, Harold M., 1 BA Miami
Hudson, Jewell H., 1 L Jay
Huffer, Craig, 3 EE Winter Park
Hughes, Charles R., 3 AB, Lake Hamilton
Hughes, Dan, 5 T Ponce de Leon
Hughes, Joe R., I Ag Monticello
Hughes, Ray C., 1 BS Miami
Humphrey, Duncan M., 2 AB Gretna
Hunt, Stanley H., 2 BA Leesburg
Hunter, James I., 1 P Wewahitchka
Hunter, Robert K., 1 J Daytona Beach
Hunter, Walton B., 3 AB Tavares
Hussey, Thomas G., 3 BS
-West Palm Beach
Hutchinson, Arnold G., I AB
Penney Farms
Ihrig, Elmer W., 4 T Gainesville
Imeson, Thomas C., 1 L Jacksonville
Ingram, Hollis C., 5 A&S Orlando
Irwin, Thomas M., 2 BS Jacksonville
Ives, Selwyn C., 1 L Lake City
Jack, Bernard W., 2 BA Tampa
Jackson, A.B., 2 Ag Clearwater
Jackson, Wesley B., 2 J Gainesville
Jacobus, Robert C., 3 BA St. Petersburg
Jahn, Fred S., I L & 3 BA, Paris, France


Name and Classification Address
James, John W., 3 BA Orlando
James, Russell H., 3 BA St. Petersburg
James, Thomas H., 4 BA St. Petersburg
Jamison, James R., 3 Ag Wabasso
Janes, C. Howell, 4 ME Wauchula
Janes, Marion M., 2 T Wauchula
Jaramillo, Luis S., 5 Ag, New York, N. Y.
Jeannopoulos, John L., 1 PM
-New York, N. Y.
Jeannopoulos, Takis L., 1 PM
-New York, N. Y.
Jefferson, Wayne 0., 4 EE Pensacola
Jenkins, Joseph, 1 AB Leesburg
Jennings, William L., 2 BS Jennings
Jernigan, Claude H., 3 EE Monticello
Jernigan, Harvey J., 3 BA
-Donalsonville, Ga.
Jernigan, Jack W., 2 ChE Gainesville
Jewell. T. Watts. 2 CE Palm Beach
Jewett, Edward W., 1 BS Pass-A-Grille
Jibb, William F., 1 AB Jacksonville
Johansen, Beppo R., I Law Clearwater
Johansen, Hans R., 2 J Clearwater
Johns, David S., Grad DeLand
Johnson, Arrie L., 3 L Jay
Johnson, Carl E., 2 CE Sarasota
Johnson, C. Johannas, 3 CE Pensacola
Johnson, David T., Jr., 1 J Eustis
Johnson, Dewey M., 3 L Quincy
Johnson, Fred V., 2 BS Ft. Ogden
Johnson, Hubert L., 1 BA Ft. Ogden
Johnson, J. R., Jr., 1 Ag Trenton
Johnson, James H., 2 BA Trenton
Johnson, Joseph P. C., 4 AB
-Penfield, N. Y.
Johnson, Leonard E., 2 EE Orlando
Johnson, Levi M.. 2 Ag Miami
Johnson, Loftin, 1 E Waldo
Johnson, Oliver P., 1 L St. Cloud
Johnson, Richard S., 2 P Gainesville
Johnson, Ralph W., G St. Petersburg
Johnson, Thomas H., 2 AB Jacksonville
Johnson, Thomas Preston, 4 BA
-St. Petersburg
Johnson, Thomas T., 2 BA. St. Petersburg
Johnson, William L.. 2 BA Key West
Johnson, W. M., 4 EE Key West
Johnston, Excell R., I T Winter Haven
Johnston, James W., 2 BA
-St. Petersburg
Johnston, Murray C., 1 T Miami
Johns'on-Wallace, Denis B., G. Gainesville
Johnwick, Edgar B., 4 BS Gainesville
Johnwick, Erwin F., 2 T Gainesville
Jones, Arthur H., Jr., 2 AB Pensacola
Jones, Charles A., 1 T Okeechobee
Jones, Carson Y., 1 BS & 1 E Mims
Jones, Emmet U., 3 T High Springs
Jones, Graham, 2 BA Quincy
Jones, Hugh B., Jr., 3 BS Gainesville
Jones, Harold E., 1 AB Orlando
Jones. Hastings W., G Aiken, S. C.
Jones, Homer, 5 T DeFuniak Springs
Jones, James A., Jr., 1 Ag Newberry
Jones, John P., 1 E Pensacola
Jones, Leon B., 3 Ag Century
Jones, Prell T., 1 P Miami
Jones. Stanley B., I BA, Port Tampa City
Jones, Thomas C., 3 BS Oldtown
Jones, Thomas J., 3 Ag Palm Beach
Jones, William E., 3 BA
-DeFuniak Springs
Jordan, Burwell L., 3 T Tampa
Jordan, Cyrus A., 2 CE Gainesville
Jordan, Howard E., 1 AB, St. Petersburg
Jordan, Mark B., 4 Ag Robertsdale, Ala.
Joubert, William H., T BA Tampa








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1929-1930


Varme and Classification Address
Judy, Dick W., 2 AB West Palm Beach
Jun, Erwin T., I Ag Vero Beach
Kaminis, Peter C., 2 BS Tarpon Sprgs.
Karel, George H.. 1 BA Orlando
Kaplan. Harry M., 3 L Miami
Kass, Sidney C., 1 J Jacksonville
Kassewitz, Leon, 2 PM F.tzgerald, Ga.
Katsch, James E., 1 P Miami
Kazarian, Carl, 3 P Orlando
Kazarian, Harry, 3 P Orlando
Keck, Harold I., 2 J Orlando
Keeler, Emerson M., 2 EE Miami
Keen, J. Burger, 2 BA Monticello
Keen, John W, 1 Ag Ft. Meade
Keen, Yuell, I BS St. Cloud
Keep, Oscar J., 2 T Jacksonville
Keezel, James E., 1 L Winter Park
Kegerreis, Charles W., 1 E Lake Wales
Kehoe, Emmett W., 2 AB Coral Gables
Keith, James A., Jr., 2 EE Tampa
Kelley, Welcolm T., 2 PM Lake Mary
Kelly, Daniel A., Jr., 2 L Fernandina
Kelly, John Redmond, 1 BA Fernandina
Kelly, John R., 2 EE Gainesville
Kelly, Joseph E., 3 T Glen St. Mary
Kendrick, Herbert I., 1 PM Miami
Kennedy, Gurney W., Jr., 1 T
Tallahassee
Kennedy, Robert C., 3 CE Winter Park
Kent, Artis L., 4 BA Lake City
Kepler, Charles J.. I E, Eau Claire, Wis.
Kester, Edson E., 2 EE Jacksonville
Kibble, William R., 1 BA
Mt. Clemens, Mich.
Kibler, John M., 3 BS Lakeland
Kilbourn, Robert C., 1 BS Winter Park
Killinger, Clarence E., 3 ME Gainesville
Kimball, M. F., I AB Umatilla
King, Carl D., 3 BA Bradenton
King, Charles B., 4 CE Sneads
King, Edgar B., 5 Ag Apopka
King, Fletcher G., 2 PM St. Augustine
King, Isaac G., 3 T Sneads
King, William G., 2 BA Orlando
Kinsey, William 1., 1 BA Atlanta, Ga.
Kinzie, George R., 3 BA Ft. Myers
Kinzie, Norman F.. 1 BS & 1 T, Ft. Myers
Kirby-Smith, Reynold M., 2 CE
Jacksonville
Kirker, Eugene A., 3 BS Jacksonville
Kirkland, Charles 0., 2 AB Laurel Hill
Kirkpatrick, John W., Jr., 2 BS
-Gainesville
Kirkpatrick, Lee W., 3 BA, Ft. Lauderdale
Kirkpatrick, Thomas A., 1 Ag
--Clearwater
Kirton, Joe S., 1 L Jacksonville
Kiser, Randolph L., 2 P Key West
Kittel, Alexander C., 1 T Miami
Klepach, Emil J., I BS Tarpon Springs
Knight, Claude M.,' 2 PM Bunnell
Knight, Frank T., 2 PM Melbourne
Knight, Fred K.. G Jacksonville
Knight, George W., 5 E San'ord
Knight, John C., 1 BS Plant City
Knight, Marvin S., 1 J, Bronxville, N. Y.
Knight, William H., 1 P Ocala
Knott, James R., 2 BA Tallahassee
Knowles, Norman W., 3 BA, Winter Park
Knowles, Taylor S., 2 BA Miami
Knox, Thomas M., 1 BA, St. Petersburg
Korst, Ernest B., 2 BA St. Augustine
Kovach, Peter M., 2 T Zolfo Springs
Kramer, George W., 1 Ag. Buffalo, N. Y.
Kranz, Walter H., I Ag Gainesville
Kromer, Arthur E., Jr., 3 BS Gainesville


Name and Classification Address
Kubesserian, Garabeol G., 2 CE
-Gainesville
Kusner, Juanita V., G
-East Stroudsburg, Pa.
Laffitte, Rondeau, G, 2 P Lloyd
Logano, Albert A., 3 AB Gainesville
Lamb, William C., I E Tallahassee
Lambert, Edgar J., 1 BS Miami
Lamborn, Albert G., 2 BA, Congers, N. Y.
Lamborn, Bert L., 3 BA Tampa
Lamons, Charles P., I J Gainesville
Lancaster, Howell E., 1 BS Trenton
Land, Henry Wm., 1 Ag Apopka
Landon, James T., 1 BA Jacksonville
Landrum, Tom J., 1 BA Gainesville
Landrum, T. Frank, 3 T Brooksville
Laney, Edward E., 2 T Tampa
Lanier, William S., 1 E Coral Cables
Langbehn, Franklin P., 3 A Miami
Langston, Herbert A., 3 T Cross City
Lansdell, Fred D., 4 A Miami
Larche, James G., 1 J Gainesville
Larimore, Granville W., 3 BS Tampa
Larson, John E., I L Brookston, Penna.
Lastinger, Samuel T., 3 T Gainesville
Lastinger, Vernon, 1 BS Tampa
Latham, Herbert S., 2 AB Pensacola
Latham, Roland O., 1 BS Gainesville
Lau, Earl Wm., 1 BA Winter Garden
Lauenborg, Alford B., 1 E & 1 T
West Palm Beach
Lautz, Edward H., I AB Miami
Lavigne, Frank R., I BA F't. Lauderdale
Lavin, John S., I J Sarasota
Lawless, William W., 2 Ag Lake Alfred
Lawrence, Fred P., 1 Ag Gotha
Lawrence, Richard A., 2 L Melbourne
Lawrie, David E., 4 EE Ellet, O.
Lazonby, Joseph L., 1 L Ft. Lauderdale
Leach, Gilbert D, 1 E Leesburg
Ieahy, Edward F., Jr., 1 T Gainesville
Leaird, George W., 1 BA Ft. Lauderdale
Leath. William B., 1 T Blountstown
Lee, Charles R., 2 BS Clearwater
I.ee, David Bryon, 2 EE Jacksonville
Lee, John L., 2 BS Live Oak
Leer, James Vernon, 2 PM Gainesville
LeGate, Frank M., 1 T Jacksonville
Leggett, Frederick E., 3 EE Gainesville
Lehman, Bruce G., 1 AB Miami
Leland, Aaron W., 5 Ag Gainesville
Lerner, Jules, 2 BA W. Palm Beach
Leto, Bruno, 1E Tampa
Levey, Bernard F., 2 ChE Pensacola
Lewis, Francis S. K.. 3 ME, Miami Beach
Lewis, Henry H., Jr., 3 L Marianna
Licata, Anthony J 1 L Tampa
Liddon, Ben S., 2 BA Marianna
Lieberman. William, 1 BA Orlando
Lindner, George D., 1 PM Ocala
Lindop, Ralph K., 3 L Selma, Ala.
Lindsey, Ira F., 1 BA St. Petersburg
Lindsley, Augustus R., Jr., 3 A Dania
Lindsley, James S., 1 PM St. Augustine
Lindsey, S. L., 3 T Alachua
Linebaugh, F. Marion, 3 BS Tampa
Lipsitz, William, 2 BA Leesburg
Littell, Barrow S., 2 CE Hudson
Littig, Sherman K., 2 T Tallahassee
Little. Jesse L., 4 BA Columbus, Ga.
Lively, Laban G., 1 AB Tampa
Livesay, Joe S., 4 AB Jacksonville
Livingston, Delbert E., 3 J Tampa
Livingston, Howard G., 2 L Orlando
Locke, Howard S., I PM Miami Beach
Lockhart, Stuart, 3 Ag Yukon
Loewenkopf, Jack, 2 L Jacksonville








I'VI'ERSITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Loften, William T., 3 Ag Summerfield
Loan. Hugh C., I Ag Winter Haven
Lokey, Hulsey S., 2 BA Tampa
Lopez. Aquilino, Jr., 2 AB Key West
Lord, Mills Minton, 2 T Sanford
Lord, Richard P., 3 Ag Gainesville
Lorraine, C. C., 2 L Jacksonville
Lotspeich, Lowell W., 2 BA, Coconut Grove
Lotspeich, Walter Wiley, 2 BA Miami
Loucks, Ivan H., 3 EE Gainesville
Loucks, Merle K., 2 AB Tampa
Loughren. Burton G., I AB Tampa
Love, Francis E., 3 L Lake Worth
Love, H. A., Jr., 3 L
Love, S. Kenneth, G St. Petersburg
Love, William L., 2 ChE Mulberry
Loveless, Oliver F., 3 Ag, Thomasville, Ga.
Lovell, Napoleon B., 3 T Summerfield
Lowe, Frank E., 2 BA Tampa
Lucas, Glenn H., 1 Ag Bradenton
Lucas, Maurice E., 1 L Tampa
Ludwig, Gerald E., 4 BA Sarasota
Luther. Chas. Wm., 3 L Daytona Beach
Luttrell. Karl F., 3 BA Brooksville
Lybass, James H., 3 Ag Tampa
Lyell, John M., 2 A Miami
Lyle, William R., 4 Ag Bartow
Lyon, James, 2 PM Tampa
MacArtan, Neill C., 1 PM Frostproof
MacCarthy, Parker W., 4 ME, Isle of Pines
MacDonald, Alden F., 3 EE Archer
MacDowell, Louis G., 1 BS Melbourne
MacDuff, Stanley I., I E, Daytona Beach
MacKenzie, Edward S., 2 L Leesburg
McAdam, William E., I BA Pensacola
McCain, Franklin S., 3 BA Gainesville
McCall, Oliver W., 3 T Madison
McCall. Ralph D., 2 T Jasper
McCarthy, Ernest E., 2 BS Orlando
McCarty, William A.. 2 A Gainesville
McCaskill, Charles K., I BA Perry
McCaskill, Herbert L., 3 A Lakeland
McCaskill, John E., I L & 3 AB
-DeFuniak Springs
McCaughan, James R., 3 AB Pensacola
McCaul, Thomas V., Jr., 2 AB, Gainesville
McClellan, Broward, 2 T Frink
McClellan, James A., 1 Ag Monticello
McClellan, Roby B., 2 AB Jacksonville
McClelland, Roy. 1 A Lakeland
McClure, Jack W., I BA Palmetto
McClure, Tom W., 1 BA Tampa
McCollum, Oscar O., Jr., 3 AB
-Jacksonville
McColskey, John S., 2 Ag & 2 ME
-Lake City
McCormick, F. T., 5 Ag Gainesville
McCormick, Lucius R., 1 T Gainesville
McCormick, Rayford C.. 2 T Gainesville
McCoy, Robert C., 1 T Winter Haven
McCraw, John C., Jr., 2 CE Gainesville
McCrea, William J., 1 T, St. Petersburg
McCubbin, E. Lee. 1 BA So. Jacksonville
McCune, Marion G., 2 B A Miami
McDavid, Harry E., 1 BA Ocala
McDermid, J. Turner, 1 BA Okeechobee
McDonald, Harry G., 1 T Plant City
McDonald, Thomas B., 1 T Monticello
McDonald, Walter H., I T Jacksonville
McEldowney, Lawrence E., 4 AB Tampa
McEldowney, Walter H., 3 AB Tampa
McEwen. James M.. I L Wauchula
McGee, William L., 2 ME Century
McGinnes, Willard D., 2 A Lakeland
McGovern, Donald C., 1 L & 4 AB
-Jacksonville
McGucken, Thomas E., 2 CE Tampa


Name and Classificaion Address
McInnes, Harry J., 1 BS Leesburg
Mclnnis, Sam W., G O'Brien
McIntire, James E., G Trenton
McIntosh, Clyde A., 2 P Gainesville
Mclntosh, Malcolm E., 1 J & 1 T
-Plant City
McIntosh, Malcolm N., 1 T Tallahassee
McIntyre, William M., I BS
-Washington, D. C.
McKay, John W., 4 EE Tampa
McKee, J. O. Hugh, I AB Alford
McKenzie, David Myron, 1 P31 Bunnell
McKeown, Charles W., 5 BA Gainesville
McKethan, Alfred M.. 3 BA Brooksville
McKibben, Joseph R., I PM& I T, Orlando
McKnight, Charles A., 5 BA
-Greensboro, N. C.
MacKrille, Alfred E., I BA
-New Haven, Conn.
McLanahan, Clarence R., 2 L Bunnell
McLanahan, Julius P., 4 A Bunnell
McLaughlin, Mike Jones, 3 BA Tampa
McLean, Donald S, 2 Ag Bartow
McLean, Leon S., 3 P Gainesville
McLean, Ralph W.. I BA Gainesville
McLeod, Norman W., Jr., G Aucilla
McLeod, Wallace L., 2 AB Aucilla
McLucas, Leonard L., 4 T Sanford
McMullen. Kenneth S., 3 Ag Madison
McNatt, John M.. 4 L Livalda, Ga.
McNeill, David R., I BS Live Oak
McQuitty, John V., G Ft. Myers
McQuitty, Louis L., 1 T Ft. Myers
McRae, William A., 3 AB Jacksonville
McVoy, Arthur D., 1 A Gainesville
McWilliams, Lauren E., 2 T Frostproof
Mack, Richard A., 2 BA Miami Beach
Maddox, Alexander B., 1 Ag Ft. Meade
Maddox, John C., 2 L Felda
Maddox, William T., I T Felda
Magaha. Carl H.. 1 PM Ft. Myers
Magee, William H., 2 BA Gainesville
Magid, Louis, 3 P Tampa
Magruder, Charles, 5 A Tampa
Mahaffy, Conrad B., 5 A Jacksonville
Mahon. Delma C.. I Ag Port St. Joe
Mahone, John T., I A Jacksonville
Maines. Hal York. 5 T Lake Butler
Maines, Orlando M., 2 Ag Gainesville
Makinson, William B., 2 T Kissimmee
Malcomb, Samuel Guy, I E Miami
Mallory, E. M., I P Orlando
Mann, Albert C., 2 BS Gainesville
Mann, Don T., G Gainesville
Mansfield, Ernest B., 1 ME
-St. Petersburg
Mantey, Wallace F., Jr., I L Eustis
Manucy, Albert C., 2 T St. Augustine
Marsales, John, 4 BA Cantonment
Marcantonio, Jerry Louis, I E
-Meriden, Conn.
Marcum, William H., 1 E Lakeland
Market, Davis L., 1 L Arcadia
Markham, Julian E.. 3 T Lake City
Marks. Chas. A., 3 T Tampa
Marks, Paul H., 3 L Miami
Marlett, Neuman C., 3 AB Gainesville
Marsh. Horace G., 2 T Jacksonville
Marshall, George F., 2 AB Jacksonville
Martin, James C., 2 P Moss Blull
Martin, Laurence S., 3 BA, Warner, N. H.
Martin, Marvin M., I AB Palatka
Martin, Melbourne L., 1 AB Miami
Martin, Roe M., 4 T Gainesville
Martin, William C., Jr., 1 BS Marianna
Martineau, James A., 2 L
-Marionette, Wis.








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1929-1930


Name and Classification .Address
Mashburn, Karyl H., 1 T Caryville
Mason, Thomas L., 3 BA Sarasota
Massari, Frank, 2 AB Tampa
Massey, Fred F., 4 BA Pensacola
Masters, Joseph M., 5 T Ortega
Mathers, Alex P., 3 BS Pensacola
Mathews, Edward L., G Winter Haven
Mathews, Fred H., I BA Key West
Mathews, Rennolds R., 2 BA Leesburg
Mathis, Charles C., Jr., 3 L Hastings
Mathis, Charles R., Jr., I L, Panama City
Mathis, Harvey D., 1 BA Panama City
Mathis, Leon E., 2 T Panama City
Matthews, Earle D., 3 Ag Homestead
Matthews, E. Lavern, 1 T
-Ponce de Leon
Maury, Henry E., 1 BA Terraceia
Maxwell, Charles, 1 BA Ft. Lauderdale
Maxwell, Ernest B., 3 A So. Jacksonville
May, George L., 3 BA Quincy
Mayes, William K., 2 BA Pensacola
Mayo, William T., 4 AB, So. Jacksonville
Mead, Eugene L., 1 Ag Cantonment
Mead, John Paul, 1 E Cantonment
Meadows, Washington Juliam, 1 Ag
-Ft. Pierce
Mears, J. Miriam, 2 T Cypress
Meeker, Thomas R., 4 EE Bonifay
Meeth, Louis H., 3 L New Port Richey
Mehlman, George B., 2 BA Jacksonville
Mehrtens, William 0.. 1 L Jacksonville
Melton, G. T., 1 PM Lakeland
Menendez, Ernest M., 3 EE Tampa
Merchant. Jay F., I I Clearwater
Merrill, George B., 5 Ag Gainesville
Merritt, William II., 1 BA Pensacola
Messer, William H., 2 L Sanford
Messier, Arthur Abbott, 5 E Miami
Middlekauff, Willis Wm., 2 T Orlando
Mikell, William 0., 4 BA Olustee
Milian, Rene J., 2 BA Tampa
Miller, Charles, 3 T Jacksonvile
Miller, Dennis E., 1 T W. Palm Beach
Miller, Edwin L.. 3 L Orlando
Miller, Frank L., 1 BA Sanford
Miller, George J.. 1 BS So. Miami
Miller, Henry B., 4 T Bushnell
Miller, Jack, 4 AB St. Petersburg
Miller, Jefferson B., 3 BA
-DeFuniak Springs
Miller, J. B. Hamner, 2L Tampa
Miller, L. D., 1 PM Palatka
Miller, Ralph Wm., 4 BA Orlando
Miller, Saul D., 2 BS Brooklyn, N. Y.
Miller, Theodore W.. 4 T Trappe. Md.
Miller, Wilbur K., 2 A Orlando
Miller, William W., 1 E Tallahassee
Millican, James H., 1 L & 3 AB, Palatka
Mills. Brantley R., 1 Ag Live Oak
Mills, Harrison M., I T & I BS Archer
Mills, William H, 1 E Tampa
Milton, John D., 1 BS Marianna
Mims, William E., 2 EE Ft. Pierce
Minardi, John B., 2 AB Tampa
Mitchell, James E., 2 EE
-Winston-Salem, N. C.
Mitchell, Horace F., 2 T Live Oak
Mitchell, Robert L., 3 BS Gainesville
Mitchell, Wm. Frank, 2 Ag Lakeland
Mize, Arthur G.. 2 BA
-West Palm Beach
Mize, Hilton R., 1 BA Daytona Beach
Mizell. Jackson, 1 AB Fernandina
Mizrahi, Ralph S., 3 A Jacksonville
Mobley, Gordon S., 2 CE Jacksonville


Name and Classification Address
Moesser, William J., I BS
Daytona Beach
Mokray, Edward S., 1 BS Orlando
Montanye, Gene, 1 AB Tampa
Monteiro, George L., 3 AB. St. Petersburg
Montgomery, James D., 2 T Gainesville
Montgomery, Stephen M., 2 L Gainesville
Moomaw, David E., 4 Ag Miami
Moon, Robert C., 2 T Marianna
Mooney, Brian G., 1 BS & 1 E
-Washington, D. C.
Moore, Charles L., 1 J River Junction
Moore, Charles S., 1 PM Ft. Myers
Moore, Fred T., 3 BS Hibbetts, O.
Moore, John P., 1 BS Ocala
Moore, Kingman C., 2 BA Orlando
Moore, Maurice L., 4 BS Crestview
Moore, Robert J., 1 PM Lake City
Moore, Za-Ida Copp, 3 J Marianna
Moorhead, Max J., 1 BA & 1 E, Mt. Dora
Morales, Nestor A., 2 BA Tampa
Moreno, Rene, I P Tampa
Morgan, Curtis D., 1 BA St. Petersburg
Morgan, George E., 1 AB
-Sound Beach, Conn.
Morgan, Glenn H., 1 BA St. Petersburg
Morgan, Herbert E.. 1 T Havana
Morgan, Joseph, 2 T Jasper
Morgan, Kenneth O., 2 T Miami
Morgan, Ned H., 2 EE Jacksonville
Morris, Alton C., G West Palm Beach
Morris, Chas. F., 4 T Baker
Morris, David Charles, 1 BS
-New York, N. Y.
Morris, James E., 2 EE New Smyrna
Morris, John E., I BA St. Petersburg
Morris, Joseph R., 1 T Jacksonville
Morris, Nelle J., G Jacksonville
Moscovitz, Isadore, I J Jacksonville
Mosier, Charles I.. 2 AB Miami
Moss, Joe Leon, 5 BA West Palm Beach
Motley, Herman H., Jr., 1 AB
-Jacksonville
Mounts, Charles E., G Zephyrhills
Moutsatsos, Vasilios C., 2 BA
-Tarpon Springs
Moyer, Martin H., 3 L Ft. White
Mulrennan, John A., 2 Ag Sydney
Mulrennan, Joseph B., 2 T & 2 A
-Bloomingdale
Mumma, Jacob A., 3 AB Jacksonville
Munger, Forrest H., 2 L Gainesville
Murphree, Claude L., G Gadsden, Ala.
Murphree, Walter E., 4 AB, Gadsden, Ala.
Murphry, Sam G., 2 BA Bradenton
Musgrave, Robert Wm. S., 5 E
-St. Augustine
Musselman, Randall R., 1 Ag Dade City
Musser, Marshall C., 2 AB
St. Petersburg
Musso, Anthony, 5 P Tampa
Mutispaugh, Harold L., 3 BA
-Plant City
Napier, Thomas S., 2 Ag Miami
Nasrallah, Samuel Andrew, 4 BA
-Jacksonville
Neefus, James Lefferts, 1 E Rockledge
Neel, John Stephens, 2 AB, High Springs
Neff, Tom O'Neill, 2 EE Gainesville
Nelson, Harold Albert, I PM Tampa
Nelson, Melvin W., 1 L Tampa
Neuman, Herman Terris, 1 BA
-Pensacola
Neuwirth, Phillip Alvin, 2 L
-Sulphur Springs
Neville, Joseph Hugh, 4 BS Lakeland







UNIVERSITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Nevling, William Edward, Jr., 1 AB
-Windber, Pa.
Newbern, Copeland Davis, 2 PM
-Jarvisburg, N. C.
Newbold, W. S., 1 Ag Crescent City
Newcome, Ed, 3 T Ocala
Newkirk, B. Fred, 2 EE Tampa
Newkirk, Lester Hayes, 1 BS, Lady Lake
Newman, Huey Dermont, 1 AB & 1 A
-St. Petersburg
Newsom, Edward Clarence, 3 BA
-Jacksonville
Newsom, Orris Malcolm, 1 PM, Mulberry
Newsom, Sheldon Morris, 1 BA
-Jacksonville
Newton, George Byrd, 2 BS Palatka
Niblack, Byron Tison, 1 BS Pt. White
Nixon, Erby Millard, 2 PM Archer
Nobles, James Edwards, Jr., 4 BA
-Titusville
Nolan, James Henry, 3 BA Jacksonville
Norfleet, Edward D., 1 Ag Newberry
Norfleet, John Lawless, 1 T Newberry
Norfleet, Paul Judson, 3 BS Newberry
Norfleet, William, 1 T Newberry
North, Merle Vinton, 3 T Brooksville
Norton, Howard Melvin, 1 J Miami
Nunez, George Tierso, 3 BA
-Panama City
Nunnally, Bartow Howard, 1 BA Tampa
Nutting, Ernest, 1 Ag DeLand
Nuzum, Russell Kraft, Jr., 2 PM
-St. Augustine
Oberdorfer, Douglas Wallace, 1 BS
-Jacksonville
O'Berry, Karlyle, 2 L Tampa
O'Connell, Phillip Dillon, 2 L Gainesville
Ogden, James Earl, 1 BA Sarasota
Oliver, A. Lester, 4 CE Gainesville
Oliver, Don, 1 L Kissimmee
Oliver, Tommy Edwin, 1 T
-Panama City
Oliver, Wayne Carter, 5 E Dunedin
O'Mahoney, Jeremiah Patrick, 1 L
-New York, N. Y.
Oneal, Wynstan C., 1 BA Tampa
Opperman, Everett Frederick, 1 E
-Greenwich, Conn.
Orcutt, Henry Philos, 2 T, St. Petersburg
Ormsby, John Frederick, 1 B S
-St. Petersburg
Orr, Reuben Bennett. 3 T Gainesville
Otte, Burton John H., G
-Northfield, Minn.
Overstreet, Henry Wilbur, 4 CE, Havana
Owen, M. N., 4 BA Tampa
Owenby, Carl Lester, 3 L Lakeland
Ozegowsky, Meyer M., 1 J
-Paterson, N. J.
Ozmer, T. A., 2 T Fernandina
Packard, Freeman Gibbs, 1 BS
-St. Augustine
Padgett, Hansford Duncan, 3 BS
-Ruffin, S. C.
Padgett, John Hansford, 1 BA, Gainesville
Page, Charles Vanburen, Jr., 2 T
-Tallahassee
Paige, Ralph Edward, 1 T
-Ft. Lauderdale
Palmour, Charles E., 2 T Anthony
Paris, R. T., 2 BA Jacksonville
Park, Robert Howard, 3 T & 3 BA
-West Palm Beach
Parker, Jack Wilmer, 1 BA Sebring
Parker, James Perkins, 2 L Jacksonville
Parker, Otis Robert. 1 T Ft. Pierce
Parker, Seeber Lang, 1 E, St. Petersburg


Name and Classification Address
Parker, William Fletcher, 1 BS
-High Springs
Parkhill, John Randolph, 2 AB Tampa
Parnell, Edward Nelson, 1 T Jensen
Parrish, Jesse Jack, 1 AB Titusville
Partridge, Thomas Dale, 2 Arch
-Crescent City
Paschal, George Reed, 2 T Jacksonville
Pasco, Samuel, Jr., 1 L Pensacola
Pasco, William D., 1 BS Pensacola
Patrick, Andrew Reams, 1 BS, Queenville
Patrick, James Fairchild, 1 T Ft. Myers
Pa.ten, George Lloyd, 3 T Miami
Patteison, John Gordon, 1 E Dunnellon
Patterson, Julius Brown, 1 AB Miami
Patton, Ned Alexander, 1 BS
-Apalachicola
Paul, Thomas, 5 E Gainesville
Peabody, Wright Willingham, 1 I, Miami
Peacock, J. Troy, 2 T Marianna
Peacock, Otis Lee, 3 BS & 3 T Altha
Peacock, Wilburn Hiram, 2 BS Perry
Pearce, Leighton Huake, 2 PM
-St. Petersburg
Pearson, James Tillman, 1 AB Miami
Pearson, Seibert Clinton, 3 BS Alachua
Pease, Theodore Kenneth, 3 Ag
-Okeechobee
Peckham, Stanley John, 1 BS, Lake Mary
Pedersen, Robert William, 2 BA Bartow
Pence, Leland Hadley, 2 BS Orlando
Pendergrass, Sanford Harvey, 2 A
-Macon, Ga.
Pendino, Joseph A., 2 PM Tampa
Pepper, Louis Calvert, 3 T Gainesville
Pepper, Milton W., 1 BA, Daytona Beach
Perez, William Delio, 1 AB Tampa
Perkins, Raymond Holmes, 1 BS
-Mt. Dora
Perlman, Sol Jay, 4 ChE Jacksonville
Perloff, Lewis, 2 BA Jacksonville
Permenter, Eugene L., 2 PM, Jacksonville
Perine, George Alden, 3 BA Miami
Perrine, Wayne Haynor, 3 T Gainesville
Periy, E. Quinton, 1 BA Manatee
Perry, James Roe, Jr., 4 AB Live Oak
Perry, William Geddes, 2 EE Miami
Petermann, Melcher Clarence, Jr., 2 CE
-Gainesville
Peters, Jack Dwight, 1 BA Sanford
Peters, Paul Edward, 4 T Chipley
Peterson, Frank Lon, 4 AB Miami
Petris, Willis Edward, 3 BS Oakland
Phiel, Clarence Elemar, 2 T
-St. Petersburg
Phillips, Enoch Bothwell, 2 L, Gainesville
Phillips, George Whitfield, 3 BS, Lakeland
Phillips, William Sigman, 3 L Tampa
Philpott, Frank Excell, 2 T Saint Cloud
Phipps, Frank Edward, 4 BA
-Cleveland, O.
Pierce, Harvey Fenn, 2 EE
West Palm Beach
Pierce, William Taylor, 2 CE
-Baltimore, Md.
Pillsbury, Dexter Alton, 1 BA
-Jacksonville
Pillsbury, Hugh Augustus, 3 A
-Jacksonville
Pilstl, Louis Waldemar, 1 BA
St. Petersburg
Pinder, John McFerron, 2 ME, Islamorado
Pinholster, Ernest James, 1 BS
-Jacksonville
Pinney, Charles Bartlett, 2 AB, Ft. Myers
Pitchford, Thomas Jefferson, 1 BA, Jensen
Pitman, Robert Grover, 1 T Apopka







STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1929-1930


Name and Classification Address
Pixton, Clark Edgar, 1 BS Apopka
Platt, William Joshua, Jr., 1 Ag
-Summerfield
Platt, William Zachary, 3 L Arcadia
Ploeger, Paul Hamilton, 1 BA
-Apalachicola
Pogue, Hanley W., 2 BA Gainesville
Polites, Nicholas, 3 BS Ft. Myers
Pollock, Don Carlos, 1 BA Jacksonville
Pond, Johnnie, 2 Ag Frostproof
Pooser, William W., Jr., 1 BA
-Jacksonville
Pope, Willard Marion, 3 T, Ft. Lauderdale
Poppell, Edgar Broward, 2 T Ft. Pierce
Porter, Charles A., 1 BA Stuart
Porter, Donald Roy, 1 PM, Winter Haven
Porter, Frank Lee, Jr., 1 PM
-West Palm Beach
Porter, Joseph Y., 1 L Key West
Potter, David Wilfred, 4 A, St. Augustine
Potts, Joseph Dascomb, 2 AB, Gainesville
Powell, Charles Arthur, Jr., 2 BA
-Ft. Myers
Powell, Zeb Vance, 2 BS
-Red Springs, N. C.
Pratt, James Clifford, 3 P Tallahassee
Presstman, Peter Stoner, 2 ChE
-St. Petersburg
Prevatt, John Pearl, G Gainesville
Prevatt, Myron Chalker, 1 Law
--Jacksonville
Price, John Howell, 1 T Center Hill
Price, Jos. Edwin, 4 T St. Petersburg
Pricer, William Edgar, 2 BS
-Winter Haven
Pridgen, Albert Kenneth, 1 BS, Inverness
Pridgen, C. Leonard, 1 E Waldo
Priester, Harold F., II, 2 T Lake Butler
Proctor, Carlos R., 2 T Tampa
Prunty, John Wm., 3 AB Miami
Pullen, Charles T., 2 BA Branford
Pumpelly, Jack W., 5 E Jacksonville
Purcell. Wallace J.. 2 P St. Petersburg
Purcell, Woodson N., 5 P
-Ball Ground, Ga.
Purvis, Roy Lee, 1 BA Miami
Putnam, Howard Line, 4 BA Miami
Pyfer, Harlow B., 1 BA Chicago, Ill.
Pyles, Marshall A., 4 T
-Pence Springs, W. Va.
Quade, Edward S., 4 BS Jacksonville
Qually, Reuben O., 3 BA Daytona Beach
Quinlan, Tom S., 3 BA Gainesville
Rabinowitz, Leon H., 2 AB Gainesville
Radley, Lewis H., 1 BA Cocoa
Rainey, Morton H., 1 L Jacksonville
Ramsey, James A., 2 T Bristol
Ramsey, Ralph H., 2 Ag Gainesville
Rasmussen, Ellis A., 2 T Ft. Myers
Rathbun, Frederick T., I A Gainesville
Raulerson, Charles' L., 1 BA Okeechobee
Raulerson, Leamon W., 3 T
-Crescent City
Rawlings, John D., 1 BA
-New Harmony, Ind.
Rawls, V. C., 3 L Gainesville
Ray, Jefferson G., Jr.. 1 BA Mt. Dora
Rayhurn, James, 2 BA St. Augustine
Raymond, John M., 1 E Jacksonville
Reagan, Fred, 1 BA St. Cloud
Reagin, Leslie D., 1 BA Sarasota
Reaves, Charles K., 1 AB Tampa
Reaves, Fred Chas., 2 EE & 2 BS
-Jacksonville
Reddish, Frank B., 1 T Miami
Redmond, Adrian D., 3 AB
-Asheville, N. C.


Name and Classification Address
Reece, J. W., 1 T Tallahassee
Reed, Howard V., 2 BS Tampa
Reeder, William R., 1 AB Coconut Grove
Reese, John L., 3 L Pensacola
Reeves, Alex D., 2 T Gainesville
Reeves, Louie M., 2 AB Miami
Register, H. H.. 2 EE Lakeland
Register, Oliver C., 2 PM High Springs
Register, Samuel G., 1 T Perry
Reiber, Felix A., 4 Ag Jacksonville
Rencher, Robert C.. 2 T Winter Park
Renfro, Ray H., 2 CE Tampa
Rentz, William C., 1 PM Miami
Reuther, Walter, 1 BS
-Casa Grande, Ariz.
Reynolds, Jack, 1 AB Waldo
Rezeau, Irving C., 2 BS & 2 BA Miami
Rhea, William A., 1 Ag Gainesville
Rhodes, Francis A., 3 T Woodville
Rice, Carl Thomas, 2 EE Umatilla
Rice, George T., 1 PM Miami
Rice, James G., 2 ME Gainesville
Rice, Joseph D., 4 BA Gainesville
Rice, Owen, II, 3 ChE Orlando
Rice, William P., 3 BS Pensacola
Richards, James W., 3 Ag Baker
Richards, John L., 3 L Tampa
Richards. Joseph V., 3 BA Tampa
Richards, LeRoy F., 1 T Ellenton
Richbourg, Clinton Cyrus, 2 Ag Crestview
Ridenour, Hawley E., 4 BA Gainesville
Rider, Amsi L., G Tallahassee
Ridge, William M., 2 Ag Bartow
Rieker, William D., 1 BA, Winter Haven
Rippey, Andrew D., 2 PM Gainesville
Rish, Herbert M., 2 P Wewahitchka
Risien, Raymond S., 2 BA Jacksonville
Ritter, Eugene W., 1 A St. Louis, Mo.
Rivers, Byron T., 2 A Gainesville
Rivers, Thomas J., 3 L
-Green Cove Springs
Rivers, William J., 3 BA Lakeland
Rivers, William Jones, 3 BA Lakeland
Robbins, John A., 4 T Sydney
Robbins, William R., 1 BA Miami
Roberts, Bob Marris, 2 P Trenton
Roberts, Clayton T., 2 T Gainesville
Roberts, George C., G Trenton
Roberts, John A., 1 BS Gainesville
Roberts, Quintus I., 1 T Palatka
Roberts, Wm. Harold, 3 Ag & 4 BS
-Homestead
Robertson, Jack James, 1 T Ocoee
Robertson, Warren E., 2 T
-McComb, Miss.
Robertson, William D., 3 AB & 1L, Milton
Robinson, Edward A., Jr., 1 BA Miami
Robinson, E. Roberts, 3 AB
-St. Petersburg
Robinson, James H., 1 T Palmetto
Robinson, Lewis Wm., 2 CE, Coral Gables
Robinson, W. Frank, 2 L Leesburg
Robinson, William E., 4 T Palmetto
Robson, Frank Y., 2 PM Tampa
Robuck, Ernest P., 2 BA Jacksonville
Roche, Irving M., 2 J Southport
Rockwell, Daniel T., 2 EE Gainesville
Rodriguez, Irving L., 1 BS Crestview
Roe, Wilson S.. 3 ME Gainesville
Roe, William W., 2 Ag Plant City
Rogero, Al L., 1 BS Orlando
Rogers, Charles W., 1 BS Live Oak
Rogers, Frazier, G Port Gibson, Miss.
Rogers, Harry, 1 E Hastings
Rogers, John T.. 3 AB Gainesville
Rogers, Lewis H., 2 ChE
-DeFuniak Springs








UNIVERSITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Rogers, Norman B., 2 BA Jacksonville
Rogers, Rollin Lee, 1 J Ft. Pierce
Rollins, DeWitt F., G Summerfield
Romfh, Edward C., Jr., 3 AB Miami
Rooks, Enoch M., 1 Ag & 1 A Alachua
Rose, Frank C., 1 BA Miami
Rose, John L., 3 J Sioux City, Ia.
Rose, John T., Jr., 1 L Punta Gorda
Rose, Thomas M.. 3 T Gainesville
Rosenberg, Mitchell Milton, 1 T
-St. Augustine
Rosenberg, Morris, 2 L St. Petersburg
Rosenthal, H. M., 2 BA
-Atlantic City, N. J.
Ross, John, 4 Ag St. Petersburg
Ross, N. D., 4 Ag St. Petersburg
Rosser, J. Barkley, G Jacksonville
Rossetter, Appleton T., 1 L Eau Gallie
Rossetter, Chas. A., 1 BS Eau Gallie
Roth, Burnett, 1 BA Orlando
Roth, Henry D.. 1 P Gainesville
Rothfuss, Richard R.. 3 T Bradenton
Rothstein, Abe, 3 Law Jacksonville
Rountree, James B., 2 BA Chipley
Rowan, Fred L., 2 PM Chattahoochee
Rowell, John T., 4 T Perry
Royal, Albert B., 1 PM Arcadia
Royce, Wilbur E., 2 T Lake Worth
Rozear, Robert L., 4 BA Pensacola
Rubin, Norman J., 1 PM Miami
Ruff, Donald S., 2 BA Merritt
Russell, Carlos L.. 2 BA Miami
Rybolt, Howard R., 2 EE Orlando
Ryder, Ralph B., 2 ME Miami
Saba, Jack, 5 BA Orlando
Sadler, Glendy G., 1 BS Mt. Dora
Safer, Ben, 1 BA Jacksonville
Safer, Moe B.. 2 L Jacksonville
Sage, Andrew H., 2 Ag Tarpon Springs
Salley, George L, 2 AB Tallahassee
Salamon, Morris S, 2 L Orlando
Sammons, Harold D., 2 BA Tampa
Sample, Richard L., 4 BA Ft. Pierce
Sanchez, Bobby, 2 BA Live Oak
Sanders, J. L., 3 EE Tampa
Sanderson, David Wm., 2 T
-West Palm Beach
Sands, Orilas L., 4 BA Orlando
Sanford, Ralph S., 2 BS Quincy
Sanger, Johnnie L., 4 ME Minneola
Sansbury, Walter E., 3 BS
West Palm Beach
Sapp, Herbert P., 2 T Panama City
Sapp, Howard Wm., 1 T Panama City
Sarns, Chas. L.. 5 T Gainesville
Sarra, E. L., 3 L Gainesville
Sasnett, Henry H., 2 AB Jacksonville
Satcher, James W., 5 BA Gainesville
Sauls, Charles E., 2 T Tallahassee
Saunders, Thomas D., 1 PM
-Hornell, N. Y.
Savage, Francis C., 2 ChE Eustis
Savage. Zach, G Gainesville
Sawyer, Aubrey D., 3 A Jacksonville
Sawyer, Nelson B., 1 T Jacksonville
Scaglione. James T, 3 P Tampa
Scaglione, Peter, G Tampa
Scheurer, Charles H., 1 BA Jacksonville
Schiller, Carl P., 4 T St. Petersburg
Schirard, Charles B., 1 A Sanford
Schirard, John R., 2 L Sanford
Schirmer, Ernest E., 2 AB Miami
Schmidt, Jule E., 2 CE St. Petersburg
Schomberg, J. Sherwood, 1 BS, Lakeland
Schoenborn, Robert M.. 2 ChE Tampa
Scholze, Robert E., 3 L Miami
Schroeder, Broster J., 5 T Stuart


Name and Classification Address
Sehulting, Louis B., 4 J Gainesville
Schwab, Walter H., 2 BA Miami
Schwarzkopf, Ludwig, 1 AB, Miami Beach
Schwartz, Ben, 1 J St. Petersburg
Schwartz, Dan Richard, 2 L
So. Jacksonville
Schwartz, Harold C., 2 BA & 2 BS
-Jacksonville
Schweitzer, Edward 0., 2 Ag,
-Homestead
Scofield, Orlando '., 1 T Inverness
Scott, Felton Winfield, 1 T Lucern Park
Scott. Milton F., 1 A Miami
Scott, Russell M., 4 BA Sebring
Scott, William C., 1 Ag Haines City
Seasted, Harold F., 2 EE & 2 BA
-Jacksonville
Seay, Homer H., Jr.. 2 J Miami
Seese, Lloyd E., 1 BS Ft. Pierce
Selle, Paul T., 2 BA Gainesville
Sellers, Glennan David, 2 EE Miami
Settle, Lucy B., G Gainesville
Shackleford. James W., 1 E Gainesville
Shad, Thomas H., 1 AB Jacksonville
Shaffer, Walter W., 1 Ag Winter Park
Shahinian, Manoug H., 3 EE Gainesville
Shands, James S., Jr., 1 AB Jacksonville
Shannon, S. M., 4 J St. Petersburg
Sharlow, Everett K., 1 BS
-So. Boca Grande
Sharon, Chandler H., 1 T Sanford
Sharp, Hiram F., 4 CE Jacksonville
Shattuck, Paul S., G Ironton, 0.
Shaw, George C., Jr., 1 P River Junction
Sheen, Clarence E., 1 AB
-West Palm Beach
Shelfer, Jeff Bates, 1 BA Quincy
Shepard, Charles E Jr., I Ag, Wauchula
Sher, Paul J., 2 PM Sarasota
Sherrill, William C.. 1 BS
-West Palm Beach
Shirley, John J., I Ag Bradenton
Shiver, Kenneth E., 2 ChE Pompano
Shopiro, Joseph, 1 L Miami Beach
Shouse, Arthur G., 1 T High Springs
Shuler, Jay A., 2 L Hosford
Shuman, Leland J., 3 EE Lakeland
Sibley, Robert L., 1 BS Zephyrhills
Sikes, Robert F., G Sylvester, Ga.
Silsby, Harry Z., 2 BS Gainesville
Silsby, Lincoln W., 2 T, Coronado Beach
Simmons, Edgar A., 1 BS Century
Simmons, Ottice J., 1 Ag Plant City
Simmons, Paul N., 1 Ag Plant City
Simmons, William P., 2 AB Miami
Simmons, William G., 1 PM Jacksonville
Simpson, Arthur A., 3 L Jacksonville
Sims, Charles 0., 3 EE Miami
Sims, William H., 4 EE Fernandina
Sinclair, Carson F., 1 L Winter Haven
Sinclair, H. M., 1 L Winter Haven
Singletary, George L, 3 BA Kissimmee
Singletary, Oscar B., 1 J & 1 T
-Jacksonville
Sinquefield, James R., 1 BA Gainesville
Sipprell, Clayton M., 4 Ag Palatka
Skaggs, Kenneth G., 2 AB Sarasota
Skermer, George H., 5 T Tampa
Skipper, Joe K., 1 L Jacksonville
Slaughter, Fred W., 2 BA Palmetto
Slavin, Samuel, 3 T Miami Beach
Sloan, Robert, Jr., 1 BS W. Palm Beach
Slott, Morris M., 1 PM Ocala
Slough, Sam 0., 4 Ag. Dade City
Small, Arthur P., Jr., 2 BA, Jacksonville
Smedley, William G., 4 T Jacksonville
Smith, Bonnie O., 5 T Wewahitchka
Smith, Charles A., 1 BA Reddick








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1920-1930


Name and Classification Address
Smith, Charles Bassel, 1 T Ft. Pierce
Smith, Clarence E., 1 BS Jacksonville
Smith, C. Mills, 3 BA Jacksonville
Smith, Daniel C., 2 BA Center Hill
Smith, Dwight C., 1 AB W. Palm Beach
Smith, Elton, 3 BS Jacksonville
Smith, E. Willard, 1 BA Bradenton
Smith, Gerald, 5 T Wilmington, O.
Smith, George T., 3 Ag Winter Garden
Smith, Guy F., 4 T Altoona
Smith, James M., Jr., 1 L Reddick
Smith, Joseph B., 1 E Tampa
Smith, Kenneth H., 2 P Lakeland
Smith, Lueal L., 1 BS Dunnellon
Smith, Marshall E., 1 BS Tampa
Smith, Nedam E., 2 BA Gainesville
Smith, Platt T., 2 BA Mulberry
Smith, Raymond L., 4 EE, So. Jacksonville
Smith, Thomas E., 2 AB Panama City
Smith, Thomas Jennings, 1 J, Jacksonville
Smith, Thomas John, 1 AB Miami
Smith, William J., 2 BA Winter Haven
Smith, W. Roy, 1 T Wauchula
Snyder, Harry M., 2 BA St. Augustine
Snyder, Louis Frank, 2 EE Miami
Soar, W. Stanton, 2 AB Miami
Sobol, Hyman B., 3 T Gainesville
Sompayrac, Lauren M., 3 BS, Jacksonville
Sorrels, Fred E., 1 PM St. Petersburg
Southworth, Asahel D., 1 BS
Northfield, Minn.
Spann, Emmett B., 1 1iS Holopaw
Sparkman, Bascome W., 1 P M
-Plant City
Sparks, Morgan H., 1 A
-Daytona Beach
Speh, Carl G., 1 BS Jacksonville
Speh, Paul E., 2 ChE Jackson
Spence, Edmund A., 1 BA Sturgis, Mich.
Spencer, Allen W., 2 P Sarasota
Spencer, Charles E., 1 AB Sanford
Spencer, Herbert E., 1 BA Gainesville
Spcrling, Max F., 2 PM Miami
Spicola, Guy C., 1 BA Tampa
Spitler, Cecil S., 1 E Jacksonville
Sptiz, Charles H., 1 AB Trenton
Spitzer, Arthur Wm., 1 BS Miami
Spurlock, Alvin H., 3 T Milton
Stadler, John B., 4 BA Coral Gables
Staf, Lawrence H., 5 T
-Providence, R. I.
Stanley, Richard H., 2 EE Winter Garden
Stanly, George B., 3 L Ft. Lauderdale
Stansfield, Charles A., 2 T Wauchula
Stansfield, Wm. A., 4 ME Tampa
Stanton, Gordon M., 1 T Hastings
Stanwix-Hay, Alien Thomas, 1 E
-Jacksonville
Starling, Sylvester'S., 2 AB Orlando
Starnes, F. E., 2 L Ft. Myers
Stearns, George L., G Jacksonville
Steed, Arthur L., 2 AB Kissimmee
Steele, James H., 3 BA Tampa
Steen, Vernon C., G Gainesville
Stenstrom, Eric C., 2 L Wauchula
Stephen, Edgar G., G Hastings
Stephens, Bunyan M., 2 T Tallahassee
Stephens, H. A., 3 BA Sarasota
Stephens, Willis L., 2 A Jacksonville
Stevens. Thomas E.. 1 E Gainesville
Stewart, A. Courtney, Jr., 4 A
-IFP. Lauderdale
Stewart, Hugh H., 1 T LaBelle
Stewart, Harry W., 1 L Jacksonville
Stewart, Harry W., 1 E Inverness
Stewart, James A., 2 CE Naples
Stewart, Robert W., 2 Ag Leesburg


Nane and Classification Address
Stewart, Selden L., 3 ME LaBelle
Stewart, Thomas N., 3 AB Vero Beach
Stock, Joseph C., 3 T Interlachen
Stockfisch, Raymond H., 1 AB Belleview
Stoker, LeRoy E.. 2 BA Winnetha, 1ll.
Stokes, Joseph B., 1 BS Bronson
Stokes, John P., 1 L Miami
Stone, Alden G.. 4 ME Tampa
Stone, Bryant M.. 3 P St. Petersburg
Stone, Nobbie H., 3 T Port St. Joe
Stone, Ralph R., 3 CE Miami
Stone, Wilbur C., 3 L St. Petersburg
Storey, Norman W., 1 AB Clewiston
Stoun, Meyer J., 1 BA Tampa
Stowers, Joseph M., 2 T Gainesville
Strickler, Ira W., 2 BA Miami
Stringer, Orum K.. 2 BA Lakeland
Stroman, Watts B., 1 Ag
-Orangeburg, S. C.
Stubbs, Horace W., 1 PM Miami
Stuckey, Alan Patterson, 1 T Sarasota
Sturges, Wilton. Jr., 2 BS Ft. Lauderdale
Sturn, Gerald W., 1 L Sarasota
Suit, William M., 2 L Lakeland
Summers, Adolphus E., 2 L, High Springs
Swaine, Jack R., 2 ChE Pensacola
Swaya, Sam John, 2 BA Jacksonville
Swearingen, William B., 2 AB Bartow
Sweat, Thomas W., 5 T Live Oak
Sweat, Wesley A., 3 CE Mulberry
Swindell, Frank A.. 1 BS Pensacola
Swoope, Henry C., 2 BS New Smyrna
Takahashi, Nelson, 3 ChE Gainesville
Talbert, J. Byron, I T Vero Beach
Tandy, Joe L., 1 Yr. Ag Biltmore, N. C.
Tapper, William R., 1 BA Port St. Joe
Taran, Alexander D., 1 E Miami
Taylor, Calffrey W., 4 BA Plant City
Taylor, Carney H., 1 BA Plant City
Taylor, Charles F., 1 T Pensacola
Taylor, Clyde, Jr., 1 PM Jacksonville
Taylor, David B., 3 Ag Chicago, Ill.
Taylor, Maurice E., 5 T Dade City
Taylor, Richard P.. 1 PM Jacksonville
Tedder, Paul Mathew, 2 EE Canal Point
Teder, W. L., 3 L Live Oak
Tenney, A. W., T Ten Mile, W. Va.
Terry, Carroll B., 2 T Ocoee
Terry, Charles E., 1 T Orlando
Thach, Harry S.. 5 T Tampa
Thames, George W., 2 BA Jacksonville
Thoburn, Robert, 2 PM Daytona Beach
Thomas, Carey J., 2 J Jacksonville
Thomas, David B.. 1 T So. Jacksonville
Thomas, John H.. 3 1S Gainesville
Thomas, John W.. 2 P High Springs
Thomas, Richard G., 3 Ag, Palm Harbor
Thomas, Robert Yates H., 3 BS
-Jacksonville
Thomas, T. S., 1 T Lawtey
Thomas, W. L.. 3 L Palm Harbor
Thompson, Arthur R., 1 L, St. Petersburg
Thompson, John G., 1 L Miami
Thompson, Pierce John, 5 P Gainesville
Thompson, Robert A., 2 ME Miami
Thornal, Benj. Campbell, 3 L Orlando
Thronson, Silas M., G Houston, Minn.
Tilford, John W., 1 E Pensacola
Toffaletti, Louis J., 2 BS Ocala
Tolbert, B. A., G Gainesvile
Tomlinson, L. W.. 2 L Lake Wales
Tompkins, Iarold I., 3 BS Tampa
Toole, Mike H.. 1 P Cottondale
Toomer, Jack W., 1 AB Ortega
Toph, Guy W., 1 T Tampa
Touchton, Charles F., 1 PM Gainesville
Tower, John B.. 3 BS Homestead









UNIVERSITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Trafton, David C., 4 EE St. Petersburg
Trask, William G., 1 Ag Bartow
Traylor, Charles S., 3 BA Jacksonville
Treadwell, Thomas A., G Gainesvile
Trieste, Chas. W., 1 E Waldo
Troxler, Walter G., 3 L Ocala
Tsavlopoulos, Peter M., 1 BA
-Tarpon Springs
Tucker, Woodson C., Jr., G Miami
Tugwell. Wilton E., 2 PM Pensacola
Tully, Albert P., 2 T Tallahassee
Tulumaris, John Constantine, 1 E
-Tarpon Springs
Tunnel, Jack H., 2 T Palatka
Turner, Drew H., 2 PM Ocala
Turner, Glover M., G Jacksonville
Turner, James H., 1 A, Spartanburg, S. C.
Turner, Jessee Lee, 3 T Jacksonville
Tyler, Harold A., 1 AB Tampa
Tyler, Neal F., 1 AB Jacksonville
Tyndall, Kermit R., 1 BS Winter Garden
Uchoa, Jose J. M., 5 Ag, Paris IX, France
Ufford, Joel C., 3 EE Winter Park
Underwood, Robert F., 2 BA
-Winter Haven
Unkrich, Robert C., 3 BA, Daytona Beach
Untreiner, Royal J., 3 L Pensacola
Vaccaro, Joseph A., 2 L Tampa
VanBrunt, Richard II., 1 T Tallahassee
VanCleef, Clinton B., 5 Ag Glenwood
Vanderipe, William A., 1 BA Bradenton
Vaneepoel, Paul, 1 Yr. Ag Tampa
Van Horn, Hugh C., 2 EE Valdosta, Ga.
Vanlandingham, Herbert C., 1 BS
-West Palm Beach
Vansickel, Dale II., 4 T Gainesville
Varn, Myron M., 4 Ag St. Augustine
Vassie. John E., 1 E Mulberry
Vaughan, Harold E.. 3 BA
-Louisville, Ky.
Veen, J. Robert, 1 BS Palmetto
Vega, Celestino C., Jr., 3 L Tampa
Vcrri, Joe Peter, 2 BA Tampa
Vickery, Charles L., 2 BA Panama City
Vincent, Wirt J., 3 EE Lecanto
Vining, Eugene T., 2 PM Tampa
Vogler, Charles W., 3 T Gainesville
Voorhees, Richard K., 4 Ag Cantonment
Voorhis, Joseph M., 2 BA Ft. Myers
Voorhis, Robert T., 1 BA Ft. Myers
Wahl. Harold B., 1 L & 3 AB Cocoa
Wahl, John H., Jr., 3 T & I L Cocoa
Wahlberg, Joel F., 3 T Winter Park
Wakefield, John W., 2 CE Apalachicola
Waldron, Jessce C., Jr., 2 T Chiefland
Walker, Charlie F., 4 Ag Miami
Walker, Charles H., 2 BA Pensacola
Walker, Claudius J., 1 Yr. Ag
Miami Beach
Walker, J. G., 1 BS Tampa
Walker, Julius C., 2 BA Bradenton
Walker, Ralph J., 1 BS Ocoee
Walker, Robert D., 1 BS High Springs
Walker, Robert E 3 CE Whitney
Walker, Rudolph B., 2 T Kissimmee
Walker, Shade W., 2 L Tampa
Walker, Thomas B, 1 BA Miami
Walker, Victor H., 1 BA Miami
Walker, William P., 1 E Olga
Wall, Samuel M., 5 CE Gainesville
Wallace, Sam D., 3 L Griffin, Ga.
Wallace, Wilmore, 1 BA Bradenton
Walrath, Laurence K., 3 AD
-Keystone Heights
Walsh, Stephen E., 2 T Hartford, Conn.
Walsh, Tracy R.. 4 EE Pensacola
Walton, Francis R., 1 A Daytona Beach


Name and Classification Address
Walton, Fred J., 2 T St. Augustine
Walton, William M., 2 ChE & 2 BS
-Pompano
Wampler, Sam J., 2 T Miami Beach
Wann, John L., G Silverwood, Ind.
Ward, Fred C., G Eustis
Ward, John G., Jr., 2 T Gainesville
Ware, Raymond R., 1 BA Mayo
Waring, Charles W., 2 EE Tampa
Warnock, Harry C., 2 BA Jacksonville
Warren, Dewitt E., 3 BA Sarasota
Warren, Lamar G., 1 BA Palatka
Warren, Richard, 3 T Gainesville
Wass, Howard F., 4 BA Miami
Waters, Dale B., 2 T New Castle. Ind.
Waters, John D., 2 Ag Muscogee
Watkins, George C.. 1 BS Coleman
Watkins, Jim, 3 BA Llano, Texas
Watkins, John V., G Lakeland
Watrous, Thomas M., 2 L Tampa
Watson, William B., 2 L Jacksonville
Watts, John D., 1 BS, West Palm Beach
Waugh, Joseph E., G Gainesville
Way, Caryl S., 2 Ag Jacksonville
Weadock, Howard A., 1 AB,
West Palm Beach
Weaver, Allen L., Jr., 1 PM Lake Wales
Weaver, Leon F., 1 BS Crystal River
Webb, Alex Lee, 4 EE Jacksonville
Webb, Herbert M., 2 T Lakeland
Webb, Robert II., 2 Ag Winter Haven
Weed, Robert P., 1 L Corbin, Ky.
Weeks, Howell T., 2 T Trenton
Weeks, Lester R., 1 T Trenton
Weeks, William T., 1 T Newberry
Weil, Joseph. G Baltimore, Md.
Weinberger, Harold M., 1 BA
-St. Augustine
Weinkle, Abraham M., 5 E Jacksonville
Weinstein, Julian J., 2 PM, St. Augustine
Weisner, John T., 1 T Waldo
Welch, Arnold D., 4 P Zephyrhills
Welch, Norman K., 1 J Gainesville
Weller, Cleland N., 1 BS Sarasota
Welles, Benjamin F., 2 BA Arcadia
Wells, Sam L., 5 Ag Gainesville
Wells, Sidney W.. 5 Ag Winter Haven
Wentworth, George P., 1 AB Pensacola
West, James, 2 T Bushnell
West, Lloyd E., G Wisner, Neb.
West, Thomas F., 3 L Pensacola
Westbrook, John C., 2 AB Sebring
Westbury, Harry E., 3 T Gainesville
Westergaard, Arthur, 1 P Tampa
Wettstein, Max E., 3 BA Orlando
Wheeler. Bureau K., 5 Ag Cohutta, Ga.
Whiddon, Jimmie C., 4 BA. Chattahoochee
Whitaker, Daniel B., Jr., 1 L Tampa
Whitaker, Hugh, 1 BS Tallahassee
White, Jimme E., 1 T Camp
White, Millard B., 2 PM Bradenton
White, Robert N., 3 BA Mt. Dora
Whitener, Robert C.. 1 BA Tampa
Whiteside, Thurman A., 1 T Miami
Whitefield, Gharod, 1 Ag Bell
Whitfield, William K., 2 T Tallahassee
Whittaker, Heskin A., 1 BA Orlando
Whittam, Benjamin, Jr., 3 BA, Gainesville
Whitton, Frank C., 5 T Plant City
Wienges, Calvin L., 1 BS Jacksonville
Wigginton, A. Murray, 4 BA Miami
Wigginton, Jessee N., Jr., 1 BA Frink
Wigginton. John T.. 1 Miami
Wilensky, Joseph S., 1 L & 3 AB
-Jacksonville
Wilkerson, Hugh C., 1 BS Bushnell
Wilkes, John F., 1 E Jacksonville








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1929-1930


Name and Classification Address
Wilkins, Colbert Wm., 1 E Tampa
Wilkinson, Carroll W., 2 T Hastings
Wilkinson, Robert Wm., Jr., 2 T Jasper
Willes, Errol S., 3 L Jensen
Williams, Ashbell C., 3 BS Jacksonville
Williams, Bruce W., 3 T Punta Gorda
Williams, Charles A., 1 L Miami
Williams, C. M., G Gainesville
Williams, Clemmie B., 3 Ag Sebring
Williams. David, 2 BA Jacksonville
Williams. Donald G., 1 T Tampa
Williams, Donald K., 2 BA Tampa
Williams, Edwin L., 4 T Fort Meade
Williams, Gordon L., 2 CE Jupiter
Williams, Reginald L., 1 AB Tampa
Williams, Richard S., 3 J Tampa
Williams. Thomas H., 1 L Lake City
Willis, Walker D., Jr., 3 A Pensacola
Wilmot, Royal J.. G Loughman
Wilson, Alfred E., 2 L & 4 AB
-Bradenton
Wilson, Chas. Rummell, 2 ME
-West Palm Beach
Wilson, George T.. 4 ChE Sanford
Wilson, Harold G., 2 Ag Terra Ceia
Wilson, John W., 5 EE Sanford
Wilson, Warren R., 1 T Tampa
Wind, Andrew E., 2 T Sarasota
Winderweedle, William E., 2 L Day
Winfree, Woodson C., Jr., 2 EE, Leesburg
Wing, Kenneth M., 2 T Bayard
Wingate, Homer D., 5 BA Gainesville
Wingert. Earl P., 3 Ch. E
-Punxsutawney, Penna.
Winter, Harry C., G, Water Valley, Miss.
Wise. Jacob H., 3 L Gallatin, Tenn.
Wiygul, Roland B., 1 A & 1 BA
-Winter Garden
Wolcott, John Lucien, 3 ME Orlando
Wolfe, Joseph E., 2 L Miami
Wolfe, Lyndsay C., 1 E Tampa
Wolfe, Oscar E.. 1 PM Lakeland
Wolff, George R., 3 BS Orlando
Wood, Fred Wm., 1 Ag


Name and Classification Address
Wood, Harry E., G Evinston
Woodall, John H., 1 BS Lakeland
Woodbery, Robert M., 4 AB Orlando
Woodward, Henry E., 1 PM Tampa
Woodward, Walter H., 2 AB Marianna
Woodward, Wm. E., 2 L Quincy
Woods, James P., 2 L Perry
Woolstair, John K., 1 BA Ft. Myers
Wooten, J. D., 2 T DeFuniak Springs
Wooten, Robert B., G
-Lewis Turnout, S. C.
Wooten, Robert C., 2 BA Tampa
Workizer, John Chas., 3 T St. Petersburg
Wortham, Arthur U., 1 E Jensen
Wotitzky, Leo., 1 AB Punta Gorda
Wright, Fred D.. 1 Ag Winter Garden
Wright, Frank S.. 5 J Jacksonville
Wulf, Robert F., 2 BS Gainesville
Wylie. James M., 1 BA Orlando
Wynn, Walter P., 1 BS Laurel Hill
Yancey, Charles B., 1 L Umatilla
Yancey, Hervey H., 2 L Port Tampa
Yarbrough, Lucien B., 2 L Nashville
Yarnall, Frank D., 3 ME Winter Park
Yarnall, William D., 2 T Winter Park
Yates, Chester Robert, 2 T Plant City
Yeats, Robert S., G Tampa
Yedvob, Reuben C., 1 BS, Meriden, Conn.
Yingling, David, 1 E Johnstown, Penna.
York, Maurice A., 1 T Melrose
York, Thomas J.. 3 BA Tampa
Young, Gordon E., 1 E Tarpon Springs
Young, Hugh, Jr., 2 J Everglades
Young, Martin G., G Vero Beach
Young, Rogers W., 3 T Tallahassee
Yowell, Newton P., 1 T Orlando
Zemp, Sidney T., 3 P Camden, S. C.
Ziegler, Louis Wm., 5 Ag Fern Park
Zimmerman, Louis L., 1 BA Miami
Zimmerman, Paul A., 2 BS Miami
Zimmerman, William C., 2 Ag Miami
Ziblatt, Jack, 1 PM Paterson, N. J.
Zoller, Albert S., 1 BA Bradenton
Zonn. Harold I., 1 PM Miami


STUDENT ROLL
SUMMER SESSION 1930
The Classification of Summer Session Students is indicated by the following ab revi-
ations:
A & S-College of Arts and Sciences: Ag-College of Agriculture; C & J-College of
Commerce and Journalism; G-Graduate School; L-College of Law; T-Teachers
College.
Name and Classification Address Name and Classification Address
Abbott, Ottie C. (Mrs.). T Tampa Anderson, Clara Elna, T
Abbott, Richard E., A&S Gainesville -Green Cove Springs
Abrams, Hollin B., T Gainesville Anderson, Faris Wm., L Orlando
Adamo, Angelina S., T Tampa Anderson, Frank S., A&S, Richmond, Va.
Adams, Clarice L., T Trenton Anderson, Ida Marguerite, T Mulberry
Adams, Clifford L., A&S Jasper Anderson, Jane, A&S Gainesville
Adams, Orieska M., T Bonifay Anderson, Lucretia S.. T Live Oak
Addison, Joe G., A&S Punta Gorda Anderson, Livings'on V., A&S Bronson
Ahrano, Fritz Wm., C&J Tampa Anderson, Robert T., C&J Gainesville
Albury, Beulah M. (Mrs.), T Miami Anderson, Rose M. (Mrs.), T
Allen, Canjl I., T Bushnell -Jacksonville
Alexander, Thomas, T Tampa Anderson, Thomas J., T Pensacola
Altman, Carrie R. (Mrs.), T Wauchula Anderson, Wal'ace, A&S Tampa
Altman, Robert D., T Wauchula Andrews, Fannie M., T Ocala
Ames, Ethel P. (Mrs.), T Loughman Anthony, Elizabeth F., T Lecanto
Amos, Edna E., T South Jacksonville Anthony, John W. (Mrs.), T Lecanto
Anders, Ella M. (Mrs.), T Appliby, Sara A.. T Jacksonville
-Green Cove Springs Armstrong, Leo H., T Manatee
Anderson, Archie N., T Ponce de Leon Armstrong, Noble B., G Daytona Beach
Anderson, Arthur L., L Tampa Arnett, Lillie Mae, C&J Ft. Pierce








LAl ERSIT) DIRECTORY


Name and Classificarion Address
Ashburn, Bernice L., A&S Gainesville
Ashburn, Constance D.. A&S Gainesville
Axtell, Reginald R., L Jacksonville
Aycock, Pearl, A&S Micro, N. C.
Aycock, Lela, T Dunn, N. C.
Ayers, Lucille A., T Dade City
Ayres, Fred D., G Gainesville
Bahers, Henry J., A&S Gainesville
Babich, Peter, G Winier Park
Baer, Allan 0., C&J Lakeland
Bailey, Annie B., T Port Tampa City
Bailey, Miriam H. (Mrs.), T Ft. Myers
Bailey, Wilfred G., L Gainesville
Baird, Hazel L., A&S Gainesville
Baker, Genevieve (Mrs.), T Lake Worth
Baker, Robert B., A&S Hawthorne
Baldwin, Annie (Mrs.), T Alachua
Balosok, Gertrude, T Arcadia
Balosok, Tillie, C&J Arcadia
Barge, Susie K. (Mrs ), T Ocala
Barksdale, Geo. E., A&S Tavares
Barnes, Grace, T Miami
Barr, Lacee G. (Mrs.), T Lake Worth
Bartlett. Elsie O. (Mrs.), T St. Cloud
Baser, Hazel K. (Mrs.), T Myakka City
Bass, Clayton C., T Live Oak
Bass, Nellie, T Live Oak
Bass, Nettle, T Live Oak
Bassett, Edna L., T Tampa
Bales, Letha, T St. Petersburg
Bates, Sue E., T Interlachen
Baxter, John F., T Gainesville
Bazemore, Ruth Alys (Mrs.), T, Plant City
Beacom. Ester B. (Mrs.), T Callahan
Beacom, Wesley L., G Callahan
Dean, Dorothy, T ,Bronson
Bean, Eleanor, T Bronson
Beasley, Clarence W., T Gainesville
Beasley, Oscar A., A&S Umatilla
Beck, Dow G., G Ocala
Beck, Mabel K., T Ocala
Beckman, William W., A&S
-St. Petersburg
Bcdsole, Malcolm R., G Graceville
Beggs, Rose Gradish IMrs.), T
-Jacksonville
Belcher, Frances, T Largo
Bell, Jack Parsons, T Gainesville
Bell, Mary F., A&S Arcadia
Bell, Stuart C., Ag Barherville
Bell, Tom D., A&S Arcadia
Bellerby, Katherine C. IMrs.), T
-St. Petersburg
Bennett, Kathryn Re Jean IMrs.), T
-Miami
Benne't, Montine, T Sarasota
Berman, Eva h., T Jacksonville
Berry, Frances. A&S Dade City
Berry, F. J., T Pierce
Bethea, Giles W., T Sanderson
Bethune, Nell, T Tampa
Bielling, Alberta N., T Lake Butler
Bishop, Rebecca, T Reddick
Black, Robert C., C&J Plant City
Blackburn. Virginia A. (Mrs.), T
Gainesville
Blackburn, Walter E., G Gainesville
Blair, Collis C., T Quincy
Blake, Robert G., T Tallahassee
Blalock, Lewis F., C&J Ocala
Bledsoe, Debbie IMrs.), T Lithia
Bloedel, Raymond A., C&J Miami
Bogart, John A., A&S Gainesville
Bolles, Elvira H., T Tampashores
Bond, Wm. Bours, L Jacksonville
Boozer, Elwin C., L West Palm Beach
Boulware, John H., T Lakeland


Name and Classification Address
Bowman, Marion F., G St. Leo
Bowyer, Ernest J., T Lakeland
Boyd, William W., A&S Clermont
Boyer, Edna Y. (Mrs.), T Weirsdale
Boyer, Oliva, T Weirsdale
Bozarth, Evelyn K. (Mrs.), G Orlando
Bradley, Mary Ann, T Century
Bradshaw, Donald G., C&J Lake Jovita
Brandon, Avis, T Tampa
Brantly, Margaree. T Clermont
Braven, Herbert H., T Daytona Beach
Bridges, Ernest, G Maples
Brinson, Edison M., A&S Starke
Brinson, Vera H., T Ocala
Broadmerkle, Alex H., G Jacksonville
Bromaghim, Gilbert E., A&S Miami
Brothers, Shelby L., Ag Gainesville
Brown, Benny Arden, T Coral Gables
Brown, Clyde R., L, Graceville
Brown, Eileen F. (Mrs.), A&S Gainesville
Brown, J. Colvin, G Barberville
Brown, J. E., T Ocala
Brown, Jeannette, T Lake Butler
Brown, .oseph Perley, T Mascotte
Brown, Marie H. (Mrs.), T Tampa
Brown, Mercedes, T Daytona Beach
Brown, Merritt, T Panama City
Brown, Sadie M., T Orlando
Brown, William F., L Miami
Browne, Fae R., T Lake Wales
Blubaker, Nell.e M. (Mrs.), T.
-St. Augustine
Brumley, George Win., A&S Gainesville
Bruner, Bernice W. (Mrs.), T Marianna
Bryan, Clara B. (Mrs.), T Tampa
Bryan, Pauline. C&J Gainesville
Bryant, Esther M. (Mrs.), T Gainesville
Bryant, La Forie, T Wauchula
Bryson, John A., T Jacksonville
Buchanan, Frances W., T Sarasota
Buchanan, Loy M., T Gainesville
Buckels, Lucille. T Jasper
Buchholz, Albert W., T Tampa
Buie, Lillie, T Bonifay
Bull, F. B., L Gainesville
Burgess, Josephine S., T St. Augustine
Burghard, Cora Jackson, T Macon, Ga.
Purleson, Elta, G Gainesville
Lurnett, James, A&S Gaine ville
Burnett, Minnie M., T New Smyrna
Burnham, Mary M., T Gainesville
Burns, Paul M., T Gainesville
Burroughs, Ida B., T Sycamore, Ga.
Butler, Byron N., L Chipley
Butler, Estelle, T Lakeland
Byrd, I. T., T Jasper
Byrons, Edna Frances, T Pomona
Cadwallader, Florence H. (Mrs.), T, Miami
Cain, Thomas L., G Cocoa
Caldwell, Jonathan Q.. T DeLand
Caldwell, Pansy B. (Mrs.), T DeLand
Calfee, Ethel, T Jay
Callahan, Mabel P. IMrs.), T Hialeah
Cameron, Miriam M., T Jacksonville
Camp, Doris A., T Mt. Dora
Camp, Tevila A., T Mt. Dora
Campbell, Byron F., L Hilliard
Cannon, Agadene, T Jay
Cannon, Cleo E., T Falmouth
Cannon, Laura P., T Dunnellon
Caraballo, Martin, L Tampa
Carey, Miriam E., T Key West
Carlisle, Minnie L., T Ocala
Carlton, Alberta M., T Jacksonville
Carn, Mary, T Citra
Carnow, Theodore Ted, A&S, Jacksonville
Carr, Julian Gray, Ag Miami








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1929-1930


,Varnte and Classification Address
Carson, Eugenia A. (Mrs.), A&S
-Gainesville
Carson, Ru-sell B., A&S Gainesville
Carter, Edgar White, G Hilliard
Carter, Mary. T Okeechobee
Cary, Ruby May, T St. Petersburg
Casey, Mabel C., T Dade City
Cason, R. S., L Delray Beach
Cason, Virgie, M., T Wellborn
Cassels, William L., A&S Plant City
Casteleiro, Marion, A&S Tampa
Cauthen, Mattie Lee, T Leesburg
Chafin, Ruby J., T Ocoee
Chamberlain, Ruth M. (Mrs.), T, Mt. Dora
Chambers, Sallie S. (Mrs.), T, Weirsdale
Chapman, Excelle IMrs.), T Webster
Chapman, Mattie G., G Winter Garden
Chastain, Bernice R., T Tampa
Chisholm, Ella T. (Mrs.), T Jacksonville
Chitty, Virginia. C&J Gainesville
Christman, Pearl E. (Mrs.). T
-Jacksonville
Christo, James E., T Gainesville
Church, Alice L., T Eustis
Clarke, William E A&S Jacksonville
Clement, Gertrude R., T Bartow
Clevenger, Earl C., G St. Cloud
Coarsey, Marguerite E. (Mrs.), T, Coleman
Cochran, Frances C., T Key West
Cockrell, Caroline B., T Gainesville
Cocowitch, Edna M., G Dunnellon
Coil, Hugh, T Clearwater
Coit, Charles Kilburn, A&S Clearwater
Colcord, Eleita M_ (Mrs.), T Ft. Myers
Coleman, Burnis T, L Gainesville
Coleman, Donald James, A&S
-Winter Haven
Coleman, Essie, T Olustee
Collins, Eloise G., T San Mateo
Collins, Ethel E., T Bushnell
Collins, Leo V., C&J Lake City
Collins, Lucile M., T St. Augustine
Collins, Sarah L.. T Jacksonville
Collins, Thomas E, Ag Bartow
Colson, Dorothy, T Trenton
Cone, Fred, T Gainesville
Connell, Margaret E., T Manatee
Connell, Willie May, T Manatee
Connor, Jerome A., G Pensacola
Connor, William Harris, A&S, Gainesville
Coody, Willie Mae, T Lemturner
Cook, Frederick, A&S Ocala
Cook, Ruth, T LeBelle
Cooksey, I. Juanita. T Lament
Cone, Charles F., T Gainesville
Cormack, Clara H. (Mrs.), T
-West Palm Beach
Cornelius, Oswald. A&S Tampa
Cornwell, Sam, L Bradenton
Corr, Alys May, G Gainesville
Corton, Edith L., T Apopka
Cowan, Lula Ettie, T Lakeland
Cowden, Maude (Mrs.), T St. Cloud
Crabtree, Clyde, T Miami
Craft, Donald G., T Live Oak
Craney. Edith May (Mrs.), T Orlando
Crawford, Grace, C&J Lakeland
Crawley, Valerie, T Live Oak
Creamer, Betty. T West Palm Beach
Crenshaw, Elizabeth, T Jacksonville
Crews, Eva A.. T Jasper
Crews, Lester T., T Venus
Crews, Pauline, T Jacksonville
Crews. Verdie I., T Jasper
Crookshank, John A., G Hastings
Crosby, Vivian R., T Sanford
Crowell, John M., G Wauchula


Name and Classification Address
Crozier. Rachel F., G Okeechobee
Culpepper, John Barco, C&J Gainesville
Culpepper, John Broward, A&S Perry
Cumming, Fannie, T Tampa
Curry, Mary A., T Manatee
Curry, S ella Virginia, T Jacksonville
Curtis, Donald C., L Lake Wales
Curtis, Russell E., C&J Lake Worth
Cusie. Eleanor, T Jacksonville
Dalquist, Winifred L., T Ft. Lauderdale
Daley, Sarah L. (Mrs.), T
West Palm Beach
Daniel, Romie Lee. T Dade City
Dankwertz, Louis F., T Summerfield
Dauer, Martha (Mrs. I, T Tampa
Dauer, Manning S., T Tampa
Daugherty, Ralph E., A&S Lakeland
Daughtrey, Blanche (Mrs.), T
-Bradenton
Davidson, Evelyn (Mrs.), T Waldo
Davidson, Watson P., G Waldo
Davis, Annie E., T Jacksonville
Davis, Charles S., C&J Lake Helen
Davis, D. M., Ag Frostproof
Davis, F. Loca, T Frostproof
Davis, Joseph I., L Miami
Davis, Lynn R., T Lake Helen
Davis, Leona S. (Mrs.), T Babson Park
Davis, Meme Piatt, T Ocala
Dean, Arnold Walker, G Gainesville
DeBerry, Jessie M., T Okeechobee
Decker, Bil Marion, T Jacksonville
Deford, Deane C., T Gainesville
DeHoff, Philip D., T, Jacksonville
Dell, Mildred M. (Mrs.), T Jacksonville
Denmark, Ewell Thomas, T Gainesville
DeShong, Virginia (Mrs.), T Tampa
Devore, Wm. Ellert, Ag Citra
Dew, Lynne Bernice, G Alachua
Dickenson, T. E. (Mrs.), T Ocala
Dickinson, Clarence L., T Alachua
Dickson, Mary L., T Mclntosh
Diffenworth, Julia M., T St. Pe.ersburg
Dobarganes, Winifred T. (Mrs.)
-Jacksonville
Dodd, Campie 0., A&S Nauvoo, Ala.
Dodson, Charles L., G Gainesville
Dolive, Clarke, L Orlando
Donavan, Nettie Will, A&S Marion, Ala.
Dongo, Jos. H., L Key West
Donnelly, Wallace 0., A&S Gainesville
Dopp, Lena M., T Limona
Doty, Julia, G DeLand
Douglas, Barton T., L Gainesville
Dreblow, Charles J., C&J Centreville
Dreher, Mary Z. (Mrs.), T Micanopy
Driver, Janie, T Bonifay
Dubler, Sheldon, L Miami
Duchesney, Pearl W., T Jacksonville
Dugan, Auldon B., L St. Petersburg
Dugger, Nealie L., T Macclenny
Dull, Vera L. V., T Clermont
Duncan, Charles Ellis, A&S Vero Beach
Duncan, Free Joyce (Mrs.), T, Gainesville
Duncan, Thomas E., L Lake Butler
Duncan, William C., G Tampa
Dunklin, Audrey E., T Palatka
Dupuis, Clara Nelle, C&J Miami
Durham, Sarah F. (Mrs.), T
-St. Petersburg
Durrance, Carl T., T Okeechobee
Durrance, Martha P., T Ft. Meade
Durrance, Mary R., T Brewster
Durshimer, Margaret E., T Brooksville
Duyck, Loyall H., T Plant City
Dyson, Annie B., T Sanford
Eagan, Bessie M. (Mrs.), T Key West








UNIVERSITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Earle, Huber, C&J Ocala
Eby, Eveleen Neva, T, Denmark, S. C.
Eddy, Vera Ernestine, T
Green Cove Springs
Edenfield, Lawrence E., T Grand Ridge
Edenfield, Paul Gordon, A&S, Lake Butler
Edmondson, Bessie M. (Mrs.), T, Sarasota
Edsall, Robert Spencer, G Bradenton
Edwards, Mary E., T Augusta, Ga.
Edward, Ruth E., T Cleveland
Edwards, William T., T Eau Gallie
Eff, Samuel, G St. Augus'ine
Eldredge, Lillian, T Oland>
Elgin, Irene W. (Mrs.), T Jacksonvill-
Elliot, Mary Frances, T Lakeland
Elliot, James N., A&S DeFuniak
Ellis, Sybel B., T Ft. White
English, Rowena M., T Plant City
Epperson, Kathryne, T Lake Butler
Eshleman, Silas K., L Gainesville
Estes, Edgar Stuart, A&S St. Augustine
Evans, Glynn C., T DeLand
Evans, J. Laurine, T Miami
Evans, Robert C., C&J Perry
Everett, Edward, A&S Orlando
Fairlie. Margaret C., T Jacksonville
Fant, Fern C. (Mrs.), T Reddick
Farabee, T. N., T Wauchula
Farmer, Mattie H. (Mrs.), T Ocoee
Farnsworth, F. W.. A&S Gainesville
Farnsworth, Vera M. (Mrs.), A&S
-Gainesville
Fatic, Lillian R. (Mrs.), T Sarasota
Fay, Cora, T Panama City
Feagin, Thelma, T Eagle Lake
Featherstone, Leland B., L Miami
Felton, Ned (Mrs.), T Mayo
Fennell, Ida S., T Gainesville
Ferguson, Elinor R., T Ocala
Ferguson, James A., A&S Gainesville
Fernald, Edith M., T Bradenton
Fernald, William I., T Tarpon Springs
Ferrell, Bertha D., T Williston
Fielding, Sameul W.. T Pine Mount
Fillippello, Louis, A&S Tampa
Finch, Edna Pearl, T Jacksonville
Finkelstein, Eli, A&S Jacksonville
Fish, John S., T Sanderson
Fisher, Charles M., G Miami
Fisher, Daisy S., T Green Cove Springs
Fisher, Herbert Wn., L Gainesville
Fisher, Justin R., A&S Jacksonville
Fitzgerald, Louise M. (Mrs.), T
-Palmetto
Fletcher, Horace B., T Miami
Fletcher, Thomas C., A&S Williston
Flournoy, John T., T DeFuniak Springs
Flowers, Madie M. (Mrs.), T
Campville
Floyd, Clara B., L Hawthorne
Fogg, Grace, T New Port Richey
Folsom, Dorotha Lee, T Leesburg
Ford, Raymond E., L Ft. Pierce
Fortune, Allen M.. T Laurel Hill
Foster, Easter L., T Center Hill
Foster, Ira Jackson, T Madison
Foster, Kate (Mrs.), T Blountstown
Foster, Mary E., T Center Hill
Fournier, Elizabeth E., T Gainesville
Fowler, Marjorie, T Gainesville
Fowler, Nina Fern, T Miami
Fraser, Edith M., T Macclenny
Frazier, Frank James, A&S
-West Palm Beach
Freeman, Leila. T Largo
Freeman, Solace Mitchell, C&J
-Jacksonville


Name and Classification Address
Friedman, Laurie F., T Jacksonville
Fugate, Lena, T Orlando
Fugate, Mamie L., T Orlando
Fugate, Maude Clark (Mrs.) T, Williston
Fuller, Bessie (Mrs.), T Punta Gorda
Futch, Olivia, T Alachua
Gallardo, Fernando R., A&S Tampa
Galloway, Pauline E., T Tampa
Gambill, Louise, T Green Cove Springs
Gannon, Sarah D., T Jacksonville
Gaper, Sara Campbell, C&J Gainesville
Garcia, Angie Geraldine, T Tampa
Garcia, Evelyn B., T Tampa
Garcia, Marion E., T Tampa
Garris, Royce L, T Round O, S. C.
Garrison, Allen N., T Eustis
Garrison, Marvin D., A&S Lakeland
Gaylord, Eleanor M. (Mrs.), T Tampa
Geiger, Albert J., G Penney Farms
Geiger, Julia, T Penney Farms
Getzen, James C., L Webster
Getzen, T. Hart, L Stuart
Gilbert, Ella M., T Bronson
Gilbert, Margaret E., T Orange City
Gillette, Gardner T., C&J Jacksonville
Gilliam, Adah O. (Mrs.), T Ft. Myers
Gillis, Mary Louise, T Alachua
Glancy, Eleanor T. (Mrs.), T,
-West Palm Beach
Glidewell, Grace Melvin, T Jacksonville
Godwin, Gladys, T Hawthorne
Godwin. Helen White (Mrs.), T
-St, Augustine
Goertz, Claire Marion, T Sanford
Goethe, W. L., G Lake City
Golden, Maree, G Perry
Gonzalez, Geo., L Tampa
Gordon, Ammonette, T DeLand
Gordon, Frances J., G Archer
Graham, Gladys Gates, T Tampa
Graham, Lenore M., T Jacksonville
Grand, Eugenia M. (Mrs.), A&S Orlando
Grantham, Eulilla M. (Mrs.), T Orlando
Gravely, Louis 0., L LaBelle
Graves, Theresa P., G Gainesville
Green, Edward W., T Stuart
Green, Eva L., T Cortez
Green, Harry, L St. Petersburg
Greene, Harry S., T Gainesville
Greene, Ida Mae (Mrs.), T, Moore Haven
Greene, Lyda Irene, T Cortez
Gregory, Alberta Z. (Mrs.), T Rochelle
Gregory, Joseph A., C&J Tampa
Griffin, Margaret A., T St. Petersburg
Griffith, Beulah M.. T DeLand
Griffith, Marvel (Mrs.), T Moore Haven
Grimm, Phylles J. (Mrs.), G, Gainesville
Grubbs, Annie Laura, T Reddick
Guenther, William, Ag Altoona
Guess, Mary C., T Williston
Guinn, Letha C., T Arcadia
Guito, Anna S. (Mrs.), T Key West
Gullett, Asa A., T Bradenton
Gunn, William Harry, A&S Wauchula
Guy, John Ansley, T Starke
Hagler, H. D., T Bascom
Haile, Jennie Rogers (Mrs.), T
-Jacksonville
Hall, Amy C., T Lowell
Hall, Beulah Toughton (Mrs.), T
-Cross City
Hall, Inez, T Bushnell
Hall, Josiah C., T Dunedin
Hall, Leland G., C&J Tampa
Hall, Louise, T Orlando
Hall, Mary T., T Dunedin
Hall, Nadia V. (Mrs.), T Center Hill







STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1929-1930


Name and Classification Address
Hall, Rubye R., T Green Cove Springs
Hamilton, Virginia K. (Mrs.), T
Coral Gables
Hancock, Edna Earle, T Palatka
Hancock, Leffie H., T Myakka City
Hancock, Mildred, T Wildwood
Hannon, Thelma G., T Gainesville
Hanselman, B. L., G Brewster
Hansen, Ester Margaret, T DeLand
Hardaker, Marjorie E., T Galloway
Hardee, Bascom Owen, C&J Bronson
Hardee, Haskell E., T Bronson
Hardee, James Wm., T DeLand
Hardee, Vida, T Hardeetown
Hardy, Lowery Lewis, T Christmas
Hardy, Mittie L. (Mrs.), T Christmas
Hare, Edna P. (Mrs.), T Micanopy
Hare, Virginia C., T Micanopy
Harker, W. E., T Plant City
Harlan, Estelle Edwards (Mrs.)
-Gainesville
Harlee, Eleanor S., T Tampa
Harllee, Mary A., T Tampa
Harper, Edna E., T Macclenny
Harper, Wallace L., T Palatka
Harrelson, Ester Roe, C&J Summerfield
Harrelson, Mable Lee, C&J Summerfield
Harrington, Lawrence Tracey, T
-Atlantic Beach
Harris, Bessie L., C&J Gainesville
Harris, Clyde Eugene, A&S Jacksonville
Harris, Carl H., G Jacksonville
Harris, David Watson, C&J Miami
Harris, Mattie H. (Mrs.), T
-Doctors Inlet
Harris, Mollie L. (Mrs.), T Brooksville
Harris, Robert E., G Orlando
Harris, Oreon O. (Mrs.), T, Penney Farms
Harris, Sarah S. (Mrs.), G Jacksonville
Harrison, Claudelle W. (Mrs.), T
Gainesville
Harrison, Ester C., T Jay
Harrison, Grady, T Gainesville
Harrison, T. Wade, L Palmetto
Hart, Edna Manning (Mrs.), T Starke
Hartley, Mildred L., T Anthony
Hartman, Merton Trifit, A&S, Gainesville
Harwell, Hettie R., T Anthony
Harwell, Grace, T Jacksonville
Haskell, Harold N., T Gainesville
Hastings, Margaret F., T New Smyrna
Hathaway, Eulillia B. (Mrs.), T, Sarasota
Hawkins, George A., G Bay Harbor
Hawsey, Vera Mae, T Jay
Hawthorne, John W., G Live Oak
Hayes, Helen B., T Webster
Hays, John Alien (Mrs.), T Ft. Myers
Hazen, Carolyn W., T Plant City
Heorn, Vernice L., T Miami
Heath, Billie, C&J. LaBelle
Heath, Florence B. (Mrs.), T Arcadia
Heitman, Marguerite, T Jacksonville
Helms, Vera Hampton (Mrs.), T LaBelle
Helseth, Alfred E., T Vero Beach
Helvenston, Geo R., L Jacksonville
Hemphill, Kate Miles, T Micanopy
Hemrod, Maud A. (Mrs.), T Wauchula
Henderson, Edwin L., T Gainesville
Ienderson, L. N., G Tampa
Hennessee, Earl E., T Tampa
Hendry, Ethel D. IMrs.), T Arcadia
Henley, William W., Ag Gainesville
Henry, Ann Crawford, A&S Jacksonville
Henry, Clarence R., A&S Ft. Lauderdale
Henry, Sue V., T Gainesville
Herlong, Cora May, G Micanopy
Herndon, Nora Mae, T Jasper


Name and Classification Address
Hersey, Mabel G. (Mrs.), T Moultrie
Hess, Chas. R., L Jacksonville
Hill, Arthur M., Ag Vero Beach
Hill, Maoma F., G Dade City
Hill, Nancy Millen (Mrs.), T, Winter Park
Himes, Alice M., T Bushnell
Hinson, Elizabeth E. (Mrs.), T Miami
Hinton, Iras, T Sarasota
Hoag, Howard L., G Gainesville
Hodges, James A., T Gainesville
Hogan, Della, T Trenton
Hogan, Myrtle, T Vero Beach
Hogler, H. D. (Mrs.), T Bascom
Holliday, Zola P. (Mrs.), T
-Coral Gables
Hollingsworth, Martha F., T Arcadia
Holly, Carrie B., T Ocala
Holly, Margaret Lucille, T Comner
Holmes, Loyce Lorenzo, C&J O'Brien
Holton, Dessie L., T Hicoria
Hoobler, Louise M. (Mrs.), T Tampa
Hopper, Roland 0., Ag Cleveland
Home, Elorna, T Aucilla
Horrell, Robert P., L Titusville
Hotchkiss, Blanche R. (Mrs.), T, Orlando
Houle, Cyril Orvin. T Sarasota
Houser, Hugh C., G Mifflinton, Penna.
Howard, Beulah J. (Mrs.), T Trilby
Howard, John T., T Bristol
Howes, Louise B., C&J Orlando
Howell, Vida Emma (Mrs.), T Wellborn
Howze, Thos. E., L Palmetto
Hrvol, Anne E., G Orlando
Huddleston, Paul D., T Cedar Key
Hudson, Edna F. (Mrs.), G Trenton
Hughey, Ester L., T Sanford
Hughes, Florence, T Jacksonville
Hull, Diana M. (Mrs.), T Miami
Hull, Helen G., T Daytona Beach
Hunter, Walton B., A&S Tavares
Hurst, Rosalind B., T Winter Haven
Hyman, Orrie V. (Mrs.), T Palma Sola
Ives, H. S., A&S Lake City
Ives, Selwyn C., T Lake City
Ivy, Sarah L., T Lakeland
Jacobi, Adele P., T Jacksonville
Jacobi, Gertrude F., T Jacksonville
Jamison, Jas. Robert, Ag. Wabasso
Jenkins, Genevieve, T Quincy, W. Va.
Jenkins, Lorena K. (Mrs.), T Tampa
Jernigan, Harvey J., C&J Lake Wales
Johns, Henry Lamar, T Wellborn
Johns, Ina Mae, T Live Oak
Johns, Thomas M., T Lake Placid
Johnson, Alex R., G Sanford
Johnson, Arrie Lee, L Jacksonville
Johnson, Clifton D., G Clearwater
Johnson, Dora (Mrs.), T Miami
Johnson, Dora, T Lake Butler
Johnson, Eva C., T Evinston
Johnson, Ida Penelope (Mrs.), T Tampa
Johnson, L. M., Ag Miami
Johnson, Mary (Mrs.), T Oxford
Johnson, Myra, T Knights
Johnson, Queenie H. (Mrs.), T
-Clearwater
Johnwick, Edgar B., A&S Gainesville
Jones, Clara B. (Mrs.), T Blountstown
Jones, Ella, T Blakeley, Ga.
Jones, Eula, T Bradenton
James, Helen Mae, T Lake Wales
Jones, Homer, T DeFuniak Springs
Jones, Hugh Ballenger, A&J Orange City
Jones, H. W., G Aiken, S. C.
Jones, Emily Capers, G DeLand
Jones, Jessie M. IMrs.), T Clearwater
Jones, Mamie Agnes, T Jacksonville







UNIVERSITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Jones, Mary Flewellen (Mrs.), T, Bunnell
Jones, Rubye, T Lee
Jones, Thomas John, Ag Palm Beach
Jones, William H., T DeLand
Jordon, Burnell L., T Tampa
Jordan, Mattie, T Tampa
Jordan, M. B., G Gainesville
Justen, Mary Lou-se (Mrs.), T Tampa
Kea, John Wesley, Ag Hawthorne
Keck, Carrie Hellen (Mrs.), T
-Jacksonville
Keep, Oscar J., T Jacksonville
Keezel, James E.. L Winter Park
Kelley, James H., G Gainesville
Kelley, Welcolm Tol, A&S Lake Mary
Kelly, Birdie L. (Mrs.), T Gainesville
Kelly, Cornelia E., T Gainesville
Kelly, Iazel, T Gainesville
Kelly, Joseph Eddie, T Glen St. Mary
Kelly, Mildred, T Perry
Kelly, Wilma, T Perry
Kelsey, Emma L., T Lake Placid
Kelsey, George A., T Lake Placid
Kelsey, Winnie F. (Mrs.), T Summerfield
Kennington, James B., T Ponce de Leon
Kent, Artis Lane, G Gainesville
Kent, Mary L. (Mrs.), T Tampa
Kent. Thelma C. (Mrs.), T Gainesville
Kicklighter, Matheria F. (Mrs.), T
-Sarasota
Kimball, Catherine W., T Umatilla
Kimble, Lily Maud, C&J Bronson
Kinard, Florence, T Ft. White
Kincaid, Kittie, A&S Gainesville
King, B. E. (Mrs.). T Bradenton
King, Linda Lee, T Sarasota
King, I. Godfrey, T Sneads
King, Syvie, T Ocala
Kipp, Fannie P. (Mrs.), T Sanford
Kirkland, Chas. 0., A&S Noma
Kirkpatrick, John W., A&S Gainesville
Kirton, J. S., L Jacksonville
Kirton, Laura (Mrs.), T Winter Garden
Klett, Charlotte E. (Mrs.), T Tampa
Knight, Claude Mitchell, A&S Bunnell
Knight, George, T Gainesville
Knight, Elva W. (Mrs.), T Floral City
Knight, John Clarence, A&S Plant City
Knight, Zelma E., T Green Cove Springs
Knight, Mildred F. (Mrs.), T Murdock
Knuth, Phyllis B. (Mrs.), T Miami
Kramer, Geo. W., Ag Winter Haven
Kulman, Eleanor P., T Aripeka
Kyle, Mary (Mrs.), T Winter Haven
Lamb, Dorothy (Mrs.), T Anthony
Lamberton, Francis W., T Gainesville
Lamborn, Albert G.. C&J Tampa
Lamborn, Bert L., C&J Tampa
Lancaster, Cornelia M., T Kissimmee
Land, Ina McCall (Mrs.), T
-Jacksonville
Laney, Edward E., T Tampa
Laney, Johnnie Louise (Mrs.), T, Tampa
Langford, Myrtle (Mrs.), T Alachua
Langston, Margaret L. (Mrs.), T Tampa
Lanneau, Gertrude, T Tampa
Lansden, Elizabeth, T Winter Haven
Larimore, Granville, W.. A&S Tampa
Lastinger, Samuel T.. T Gainesville
Latham, Herbert S., T Pensacola
Lau, Wah Chinn, C&J Canton, China
Launt, Gwendolyn. C&J Gainesville
Lawhern, Verna K., T Lakeland
Leary, Lillie, T DeLand
LeCroix, Iwanna Yvonne, T
-Daytona Beach
Lee, Annie P. (Mrs.), T Burton, Ark.


Name and Classification Address
Ledbetter, Clara B., T Coleman
Lee, Mary Lou, T St. Augustine
Lee, W. I., T Munson
Leitner. Almena, T Kissimmee
Leps, Jos. M., G Winter Haven
Lewis, Bonita B. (Mrs.), G Ft. Myers
Lewis, Parke R., A&S Ft. Myers
Lewis, Rachael A., T Floral City
Lewis, R. Ruth, T Orlando
Linebaugh, Bessie Mae, T Williston
Lindsey, Georgia M., T Geneva
Littig, Sherman K., T Tallahassee
Little, Sara, T Grand Island
Livingston, Mattie F., T Carbur
Livingston, Virginia M., T Carbur
Logan, Johnnie V., T Sneads
Loften, William T., Ag Summerfield
Long, Clarice Mona, T Tampa
Long, Hazel V., T Orlando
Long, Mary G. (Mrs.), T Marion, Ala.
Lord, Richard P., Ag Gainesville
Loring, Ethel Jones (Mrs.), T Cocoa
Lorraine, Charles, L Jacksonville
Louden, Margaret, A&S Tarpon Springs
Loughridge, Bessie i., T
-Poplarville, Miss.
Tove, Bertha Lee, T Trenton
Love, Lillie M., T Trenton
Lovelace, Alice C. (Mrs.), T Tampa
Lovell, Broward N., T Summerfield
Lovell, Flora Ester (Mrs.), T Plant City
Lovett, Marion Lucile, T Tampa
Lowrey, Mary, T Leesburg
I.owman, Gadsen, T Istachatta
Luffman, Ida Lena, T Ocala
Lunn, Annie Lee (Mrs.), T, Lake Alfred
Luttrell, Karl F., C&J Brooksville
Lutz, Mabel R. (Mrs.), T Pahokee
Lybass, Betty. T Tampa
Lyell, John M., A&S Miami
Lyman, Daisy E. (Mrs.), T Palm Beach
Lynn, Annie Clyde, A&S Malone
Tytle, E. J. (Mrs.), T East Lake
McAfee, Helen V., T Tampa
McArthur, Gertrude, T Melrose
McArthur, Hugh L., T. Tampa
McAulay, Lucy, T Ft. Meade
McCabe, Geneva L. (Mrs. B. G.), T
-Ft. Myers
McCain, Franklin Sutton, C&J
-Gainesville
McCall, Allen Duncan, T Bagdad
McCall, Georgia Ella, T Lake City
*McCall, Maud Bryant, G Wildwood
McCall, Mary Eva, G Sarasota
McClamroch, Mary F., T Gainesville
McClellan, Essie C. (Mrs.), T
-Canal Point
McClinton, Lillian, A&S High Springs
McCaughan, J. Russell, A&S Pensacola
McColskey, S. A., T Gainesville
McCormick, Sarah Jane, A&S Leesburg
McCoy, R. Collins, T Winter Haven
McCoy, Hazele L., T Alachua
McDonald, Frances M., T Bonifay
McDonald, Katie A., T Bonifay
McDonald, Leona, G Cottondale
McDonald, Lucille, T Bradenton
McDonald, Pauline Fern, T New Smyrna
McDonald, Viola Tobin (Mrs. J. B.), T
-Tampa
McEwen, Maude 0., G Zellwood
McEwen, Merle J. (Mrs. R. O.), T
-Bushnell
McEwen, R. 0., G Bushnell
McGarrah, Nell, T Gainesville








STI'DENT ROLL St .IIIER SESSIO. 1930


Name and Classification Address
MeGarity, Carol Virginia (Mrs.). T
Ft. Pierce
McGee, William L., A&S Century
McGrath, Ethel, T St. Petersburg
McGrath, Blanche, T St. Petersburg
McInnes, Sam W., G Gainesville
McKethan, Alfred A., C&J Brooksville
McKee, Hugh J. 0.. A&S Gainesville
McKinney, Doris L., T Bushnell
McKinney, Leota, T Jacksonville
MeKinnon, Christine, T Westville
MeKinnon, Christine L., T Jacksonville
McLaughlin, H. E., T Branford
McLendon, Ida Ruth. T Jacksonville
McLeod, Elsa May, T Bradenton
McLeod, Norman W., Jr., G Aucilla
McLeran, Mary F., T Wellborn
McLin, Vivian E., T Knights
McLucas, Leonard Lee, T Sanford
McMillan, Ann Averil, T Gainesville
McMullen, Daniel G., T Lee
McMullen, Harry E., G Clearwater
McMullen, Kenneth Smith, Ag Madison
McMullen, J. Tweed, A&S Clearwater
McPherson, Ruth A. (Mrs.), T, Gainesville
McQuitty, Louis L., T Ft. Myers
McRae, Edna S. (Mrs. M. R.), T
-Sarasota
MacKenzie, Edward S., L Leesburg
Maddox, R. C. (Mrs.), T Clearwater
Maddox, Russell Calvin, T Clearwater
Magill, Edith, T LaBelle
Magill, Maude, T LaBelle
Magruder, Richard Scott, A&S Orlando
Mahaffey, J. P. (Mrs.), T South Bay
Mahon, Daisy Belle, T Arcadia
Mahon, Edna, T Arcadia
Mahood, Mildred H. (Mrs.), T
-Miami Shores
Major, Margaret, T Jacksonville
Mann, Don T., G Reddick
Mann, Orion A., G Lake Wales
Mann, Ruth N. (Mrs. D. T.), T, Reddick
Markham, Julian E., T Lake City
Marlowe, Mabel M., T Newberry
Marsh. John Duffey, C&J Miami
Marshburn, C. B. (Mrs.), T Melrose
Marshburn, Mary M., T Melrose
Martin, Essie Jane, T Electra
Martin, Roe M.. T Gainesville
Martin, Swan, T Gainesville
Mason, Ruth, T Tampa
Massey, Euda, T Now Smyrna
Masters, Edna Dolores, T Middleburg
Masters, lone, T Middleburg
Masterson, Nettie Mae IMrs. W. G.), T
-Ocala
Mathers, E. V., T Key West
Mathis. Annette, .T Hastings
Mathis, Charles R., Jr., L Panama City
Matthews, Earle' Dwight, Ag, Homestead
Matthews, Elizabeth S. (Mrs. J. R.), T
Hawthorne
Maxwell, Thelma Isabelle, T
-Green Cove Springs
Mays, James Ardew, Ag Plant City
Mayo, Win. Thomas, L Jacksonville
Mayo, Gertrude, T Summerfield
May, Juanita E.. T Tampa
Meadows, Claire, T Citra
Means, Ethell. T Ft. White
Means, Minnie E. (Mrs. C. G.), T Lutz
Mears, J. Miriam, T Cypress
Meeks, F. D., T Live Oak
Meeks, Chery A., T Gulf Hammock
Meeks, Joyce, T Gulf Hammock
Mehlman, George B., L Jacksonville


.arne an d Classification Address
Melton, G. T. (Doc), A&S Lakeland
Mendez, G. H., Ag Alachua
Menneken, Carl Ernest, A&S
-Miami Beach
Menneken, Jessie W. (Carl E., Mrs.), G
-Miami Beach
Merbler, Adam Albert, T Pensacola
Merryman. Anna J., T DeLand
Metcalf, Willie A. IMrs.), T, Gainesville
Miles, Elma T. IMrs.). T Hialeah
Miles, Ivan E., G Collinsville, Miss.
Miles, Lorene S. (Mrs.), T Hialeah
Miller, Clara P., G Bay Harbor
Miller, Evelyn, T Sarasota
Miller, E. H., T Melbourne
Miller, Geo. A., G Mifflintown, Pa.
Miller, Virginia, T Worthington
Miller, Jack, A&S St. Petersburg
Miller, Theodore W., T Gainesville
Millican, James Henry, A&S Palatka
Milligan, Marcella. T Jacksonville
Millinor, Eunice. G Madison
Mills, Ruth Ora (Mrs.), T Branford
Milteer, Lillie Fair (Mrs. F. E.), T
-Ft. Myers
Milton, Augusta G., T Nacclenny
Milton, Sara Alice, T Maeclenny
Minor, Leonidas Corbley, T St. Petersburg
Minton, Eunice Lucille, T Palatka
Miscally, Elizabeth, T W. Palm Beach
Mitchell, Wm. Frank, Ag Lakeland
Mitchell, Horace F., T Live Oak
Mizell, Jackson. A&S Fernandina
Mizell, Margaret Mary, T Coleman
Mizelle, Russie M., T Live Oak
Mizrahi, Ralph Simon, A&S Jacksonville
Mobley, Gordon Simpkins, A&S
-Jacksonville
Mobley, Martha IMrs.). T Arcadia
Montecino, Thelma Elizabeth, T. Key West
Montgomery, James Douglas, T
-Gainesville
Montgomery, Stephen M., L Gainesville
Montgomery, Wilma Ruth, G Miami
Moon, Robert C., T Marianna
Moomaw, David E., Ag Miami
Moore, Francis E., A&S Miami
Moore, Louise D. (Mrs. J. C.), T
-Clearwater
Moore, Martha, G Buena Vista, Ga.
Moore, Mary Kathrine. T Bartow
Moore, Sue M. (Mrs.)., T Miami
Moorman, John H.. G Winfield, la.
Moran, Pauline, T Geneva
Moree, Effie, T Manatee
Moreland, Winnie L., T Ft. White
Morgan, Loycelle K., T Mayo
Morgan, Nina A., T Jacksonville
Morgan, Zeffie (Mrs.), T Gainesville
Morris, Frances C., T Bushnell
Morris, Harold A. (Mrs.). T Largo
Morris, Ruby, T Bartow
Morrow, John Albert, T Madison
Morse, Lois, A&S Clearwater
Moseley, Helen, T Dady
Mosely, Lucious Memphis, T Wauchula
Moyer, Oda Wright., T Tampa
Muller, Adelaide. T Oxford
Mullon, Harry B., G Pierce
Mulrennan, John Andrew, Ag Sydney
Mumma, Jacob Amos, A&S Jacksonville
Munger, Forest H.. L West Palm Beach
Munn, Luellen J. (Mrs. L. B.), T, Miami
Murray, Mary (Mrs.), T Tampa
Mutispaugh, Harold LeRoy, C&J
-Plant City








UNIVERSITY DIRECTORY


Name and Classification Address
Myers, Minnie May (Mrs. W. B.), T
-Rockledge
Myers, William M., A&S Rockledge
Mynihan, (Mrs. M. M.), T Jacksonville
Nalle, Maude C. (Mrs. M. C.), T
-Jacksonville
Nash, Viola Elizabeth, T Jacksonville
Naugle, Mary Hazel, T St. Petersburg
Neale, Richmond H., G Wimauma
Neel, John Stephens, A&S High Springs
Neff, Tom O'Neil, A&S Gainesville
Nelson, LaVerne Marguerite, T Tampa
Nelson, Mabel Horsley, T Tampa
Nelson, Ruth A. (Mrs. R. A.), T
-Sarasota
Nelson, Winnifred M., T Gainesville
Nesbitt, Roella Mae (Mrs. U. G.), T
-Tampa
Neuner, John Benjamin, C&J, Plant City
Neuwirth, Phillip A., L, Sulphur Springs
Neville, Joseph H., A&S Lakeland
Newell, Laura L., T West Palm Beach
Newsom, Ed. Clarence, Jr., C&J
-Jacksonville
Newton, Laura A., T Winter Garden
Newton, Nelle, T Live Oak
Nickerson, Bernice M., T Lakeland
Niswonger, Edith B., T Tampa
Nix, Lotty Appleby (Mrs. S. J.), A&S
-Sanford
Nolder, Helen, A&S Gainesville
Norfleet, Joe H., Ag Gainesville
Norfleet, Paul J., A&S Newberry
North, Annette, T Green Cove Springs
Northcutt, Ona H. (Mrs), T Dover
Norton, Bessie A., T Panama City
Norton. F'1ances C., T Jacksonville
Nunnally, Howard, C&J Tampa
Oberholtzer, Fay (Mrs. J. V.), T
-Leesburg
O'Berry, Karlyle, L Tampa
O'Bryant, Horace, G Oxford
O'Bryant, Ruth Middaugh (Mrs.), T
Oxford
O'Connell, Phillip D., L. W. Palm Beach
Ogg, James A., G Clearwater
O'Hara, Marvin A., T Live Oak
O'Hlara, Millerey, T Ellaville
O'Hara, Sallie (Mrs. J. W.), T
-Macclenny
Ohi, Marilla, G Ft. Lauderdale
Oliver, Lanora Elizabeth, T Gainesville
Olson, Cassie M. (Mrs. P. W.), T, Tampa
O'Neal, Carolyn, T Tampa
O'Neal, Patricia Merritt, C&J, Gainesville
Orr, Reuben Bennett, T Gainesville
Ortiz, Carmelita, T Jacksonville
Ossario, Lydia Berg (Mrs.), T Tampa
O'Steen Stella Mae, T Maitland
Outz, Eunice A. (Mrs.), T Madison
Overton, Anna E., T Tampa
Overton, Edith Emma, T Miami
Overton, Robert J.. T Tampa
Owen, Henry Blumer, A&S Key West
Pacetti, Mary Marion (Mrs.),
-St. Augustine
Page, Minnie Winona, T Callahan
Page, Sarah Graham, T Callahan
Page, Velma (Mrs. II. L.), T Miami
Palmer, Louise (Mrs.), T Jacksonville
Palmer, Louise (Mrs. R. A.), T
-Jacksonville
Palmour, Chas. E., T Anthony
Parker, Fronia, T Live Oak
Parnell, Gwendolyn, T Ft. Lauderdale
Parrish, Jocie, T Ocala
Parrish, Mary Ann, T Lakeland


Name and Classification Address
Parrott, Ernest M., G Gainesville
Pate, Sallie E. (Mrs. M. M.), T
-Winter Garden
Partain, Lydia Carolyn, T Adel, Ga.
Pearson, Seibert C., A&S Alachua
Pearson, James Tillman, A&S Miami
Pedigo, Frances Mitchell, A&S Tampa
Peek, H. E., T Jacksonville
Peek, Mary E. (Mrs. H. E.), Jacksonville
Peeler, Ruth Beatrice, T Gainesville
Pence, Leland Hadley, A&S Orlando
Perez, Wiliam Delio, A&S Tampa
Perkins, Carroll C., G Jacksonville
Perkins, Eunice, T Starke
Perkins, Isabel L., A&S Pine Castle
Perkins, Lindsay Sanders, T Pine Castle
Perloff, Ben, G Jacksonville
Perrine, George Alden, C&J Miami
Perry, Irene E., C&J Gainesville
Perry, James Roe, Jr., A&S Live Oak
Perry, Vergil M., C&J Jacksonville
Persons, Charles W., G Havana
Peter, Katherine, T Tampa
Peter, Paul E., T Chipley
Peters, Clara Lea, T Wauchula
Peters, Thelma Peterson (Mrs.), T
-Miami
Petris, Willis Edward, A&S Oakland
Petralia, Vincenza C. (Mrs. G.), T, Tampa
Phillips, Emma Althea, T Bonifay
Pickering, Rebecca Logsdon (Mrs.), T
-Mandarin
Pickett, Erma May, T Jacksonville
Pickren, Pansy, G Palatka
Pinholster, Delah B. (Mrs.), T Bunnell
Pinholster, G. D., T Bunnell
Pinkham, Beulah E., T, Green Cove Sprgs.
Piper, Ellis Gardner, T Ft. Lauderdale
Plank, Christine Olivial (Mrs. F. M.), T
-Jacksonville
Platt, Kathleen Isabel, G Jacksonville
Platt, Wm. Joshua, Ag Summerfield
Platt, Wm. Z., L Arcadia
Pledger, Helen M., T Panama City
Polites, Nicholas, A&S Jacksonville
Polk, Harriet P. (Mrs. C. L.), T
-Jacksonville
Poppell, Edward R., T Micanopy
Poppell, Thos. J., G Groveland
Portner, Alice Regina, G Winter Park
Powell, Stella M. (Mrs. R. D.), T
-Country Club Estates
Pratt, Wm. G., T Ocoee
Prevatt, Merkin Lovette, T Middleburg
Price, Joseph E., G Gainesville
Pritchard, Joyce E., T Tarpon Springs
Pritchard, Rosa Vella, T Tampa
Pugh, Elizabeth, G Gainesville
Quade, Edward S., G Jacksonville
Quarterman, Johnnie M., T Jacksonville
Rader, Rachel E., T Lakeland
Rails, Ella, T Arcadia
Rawls, Alene, T Jacksonville
Rawls, Marian E., T Sneads
Rawls, Vernon C., L Lakeland
Read, Alice Margaret, T New Smyrna
Read, Anna Laura (Mrs.), T Jacksonville
Read, Helen M., T Quincy, W. Va.
Reaves, Fred Chas, A&S Gainesville
Reeves, Alex Donald, T Gainesville
Reeves, Arabelle, T Williston
Reeves, Joseph Amos, T Fern Park
Rencher, Robt. C., T Apopka
Renfro, Ray H., A&S Tampa
Reynolds, Frand J., G Citra
Reynolds, Loretta, A&S Citra
Rhoden, Lola C., T Macclenny








STUDE.VT ROLL SUMMER SESSION 1930


Name and Classification Address
Rhoden, Sparta L., T Macclenny
Rhoden, Walter R., T Olustee
Rhodes, Francis Arlie, T Woodville
Rice, Carl Thos., A&S Umatilla
Rice, Ora Stamps (Mrs. A. P.), T
-Sarasota
Richardt, James Wilson, Ag. Baker
Rickards, Jas. S., G Tallahassee
Rigby, Wm. Clinton, T McDavid
Rippey, Andrew D., A&S Gainesville
Risien, Raymond S., C&J Jacksonville
Ritter, Ernestine, T DeSota City
Roach, Esther Day, T Lakeland
Roberson, Ella Mae (Mrs. W. H.), T
-Windermere
Roberts. George C., G Weirsdale
Roberts, Julian Bryant. T Laurel
Roberts, Mary Louise, T Key West
Roberts, Roberta K., T Bonifay
Roberts, W. Harold, Ag Homestead
Robertson, Alleyne R. (Mrs. C. A.), A&S
-Gainesville
Robertson, Isla Mae (Mrs.), T Live Oak
Robinson, Caroline A., T Miami
Robinson, Charlotte Marston, T
-Mobile, Ala.
Robinson, Mary N. (Mrs. 0. T.), T
-Melrose
Robinson, Thos. R., G Tampa
Robinson, Verlie Thelma, T Milton
Robinson, Wilburn F., L Leesburg
Robinson, Wm. E., G Gainesville
Roe, Wm. W., Ag Plant City
Rogers, Ethel Mae, A&S Lynne
Rogers, Frazier, G Gainesville
Rogers, John Tilden, A&S Gainesville
Roll, Lulu Bell (Mrs. R. H.), T
-West Balm Beach
Rollins, Dewitt F., G Gainesville
Rollins, Ruby Stephens (Mrs.), T
-Gainesville
Roney, Laura E.. A&S Titusville
Rooney, Annie, G Ocala
Rose, Ethel I., A&S Hobart, Ind.
Rosenberg, Mitchell M., T St. Augustine
Rosser, J. Barkley, G Jacksonville
Rosseter, James W.. T Eau Gallie
Roth, Burnett, C&J Orlando
Ruff, Edwine, T Zephyrhills
Russell, Amy (Mrs. J. H.), T Tampa
Russell, Roy William, C&J Tampa
Rust, Mary F. IMrs.), T Ft. Myers
Ryan, Mabel IMrs. C. W.), T Arcadia
Saba, John, Jr., C&J Orlando
Safer, Moe B., L Jacksonville
Salas, Zola A. (Mrs.), T Tampa
Salomon, Morris S., L Orlando
Salis, Hildah Roberts IMrs.l, T, Key West
Sanders, Ruth W...IMrs. P. K.), G
-Jacksonville
Sapp, Gertrude E.. T Bell
Satcher, James W., C&J Gainesville
Savage, Zach, G Gainesville
Scadron, Ivis J., L Tampa
Scales, Virginia Lucille, T
-St. Petersburg
Scarborough, Georgia Etta, G Sarasota
Scarlett, Janie Hall, T Chipley
Scarfschwerdt, Adelaide (Mrs.), T
-Ft. Pierce
Schiller, Carl P.. G St. Petersburg
Schindler, Errah D. (Mrs. F. D.), T, Tampa
Scholze, Robert, L Miami
Schurman, Ethel S., T Jacksonville
Schwartz, Dan R., L Jacksonville
Schweitzer, Edward 0., Ag Homestead
Scott, Howard L., G Mt. Summit, Ind.


Name and Classification Address
Scott, Kathryn V., T St. Petersburg
Scott, Mildred L., T Ocoee
Scruggs, Ann, T Aucilla
Seay, Margaret 0., T Gainesville
Seed, Ruth E., T Daytona Beach
Segler, Ulet Vernon, C&J Orlando
Sensabaugh, Effie Reeve (Mrs. C. L.), T
-Winter Haven
Sentelle, Henry Lee, T, Greenville, Tenn.
Shahinian, M. H., A&S Gainesville
Shanks, Helen F., T Daytona Beach
Sharpe, Marie, T Middleburg
Sheeley, Erma Cleo (Mrs. L. L.), T
-Palmetto
Shepard, Chas. Edward, Ag Gainesville
Shepard, Wilma, G Ocala
Shepard (Mrs. T. H.), T Ocoee
Shivers, Sue, G Plant City
Shopero, Joseph. L Miami Beach
Shotwell, Florence, T Palm City
Shuler, Goldir, T Hasford
Shuman, Hattie A. (Mrs. L. L.), T
-Bradenton
S:eg, Mayme F. (Mrs.), T Geneva
Sieg, Willie Lee, T Geneva
Sierra, Reginald E., T Pensacola
Sikes, Annie F. IMrs. H. B.), T
-Grandin
Sikes, Cora V., T Palmetto
Sikes, Grace Olis, T Palmetto
Silsby, Harry Z., A&S Gainesville
Silverthorne, Caroline R. (Mrs.), T
-Tampa
Simpson, Clara M.. T Groveland
Sister Mary Ambrose, T Orlando
Sister Maria Annunciatta, T, Lake Jovita
Sister Mary Augustin, T Ybor City
Sister M. Boniface, T Jacksonville
Sister M. Brendan, T Jacksonville
Sister Mary Charles, T Miami
Sister M. Chrysostom, T Miami
Sister M. Finbarr, T Miami
Sister Mary Norberta, T St. Augustine
Sister Mary Paul, T Miami
Sister M. Rose de Lima, T, St. Augustine
Sister M. Theclo, T Jacksonville
Sister M. Theophane. T St. Augustine
Sister Patricia Alvarez, T Lake Jovita
Skeldon. Mary Elizabeth, T Dunedin
Skermer, Geo. H.. T Tampa
Skinner, Blanche E., T Jacksonville
Skinner, Evelyn V., T Archer
Sledge, Mildred C., T Jacksonville
Slone, Evelyn A., T Ocoee
Smiley, Rolila M. (Mrs. R. G.), T
-St. Petersburg
Smiley, Russell G., L St. Petersburg
Smirlis, Gus Steve, C&J, Tarpon Springs
Smith, Chloe (Mrs. T. E.), T Oxford
Smith Christine, T Oxford
Smith, Clarice Y. (Mrs. A. H.), T
Jacksonville
Smith, Daisy Rae, T Tampa
Smith, Dollis Mae, T Summerfield
Smith, Doris Tyson (Mrs. F. S.), T
-Hawthorne
Smith, Dorothea H., T Gainesville
Smith, Edmond R., T Pahokee
Smith, Evelyn W. (Mrs. W. G.), T
-Pahokee
Smith, Foster S., G Hawthorne
Smith, Fannie Olivia, T A Winter Haven
Smith, James E., G Waycross, Ga.
Smith, Leola, T Palatka
Smith, Mae Belle. T Malone
Smith, Margaret McMillan, T, Gainesville
Smith, Marshall Everett, A&S Tampa








UNIVERSITY DIRECTORY


NAame arid Classification Address
Smith, Paul H., T Live Oak
Smith, Sue H., T Jacksonville
Smith, Susie Clyde, T Middleburg
Snell, Annie Cason, T Bartow
Snyder, Harry M., C&J St. Augustine
Solomans, Bonia McDonald (Mrs. H. E.),T
-Perry
Sparkman, Agnes, T Port Orange
Sparks, Milbra A., T Aucilla
Speh, Carl George, A&S Jacksonville
Speh, Paul Edward, A&S Jacksonville
Spencer, Anna Rebecca, C&J Gainesville
Spring, Edwin, T Lakeland
Spitler, Cecil Stuart, A&S Jacksonville
Spivey, Mary E., T Wauchula
Sproull, Katherine F.. T Jacksonville
Stafford, Bessie M. (Mrs.), T Tampa
Stalvey, Ester E., T Branford
Stalvey, Lillie, T Branford
Stanley, Keith D., T Jacksonville
Stansbrough, Ruth B. (Mrs.), T Tampa
Starace, Carl A., A&S Coral Gables
S arbird, Marguerite H., T Apopka
Steen, Vernon C., G Gainesville
Stenstrom, E. C., L Wauchula
Stevens, Grace Adams (Mrs.), T
-Jacksonville
Stevens, Wm. D., G Jacksonville
Stewart, Ella H. (Mrs.), T Wildwood
Stewart, Jennie (Mrs.), T Wildwood
Stimson, Mary E.. T Jacksonville
Stine, W. D. (Mrs. T Oviedo
Stivender, Minerva D. (Mrs.). T
-Leesburg
Stock, Joseph C., T Interlachen
Stock, Joseph W., T Interlachen
Story, LaLura N. (Mrs.), T Clearwater
S'rachan, Clyde (Mrs.), T Tampa
Strange, Grace E., T Melbourne
Strickland, Cecile I., T Atlanta, Ga.
Stripling, Kathleen E., T Camilla, Ga.
Stuart, Susan C. (Mrs.), T Bradenton
Stubbs, Virginia K.. G Macon, Ga.
Sullivan, Lucile (Mrs.), T Tampa
Suteliffe, Roland A., A&S Miami
Sutton, Georgia E., T Geneva
Sutton, Merle. T Palm Harbor
Swearingen, Millicent B. (Mrs.), T
Gainesville
Swearingen, Wm B., A&S Bartow
Sweat, Elva E., T O'Brien
Sweat, Grace H. IMrs. T Wimauma
Sweat, Thos. W., T Live Oak
Sweat, Virginia E. (Mrs.), T, Live Oak
Sweat, Wesley Albert, A&S Mulberry
Suitzer, Laura W.. T Tampa
Swords, Mary E, T Gainesville
Syfiett, Jesse M, T Ponce de Leon
Sykes, Leslie F, A&S Jacksonville
Tanner, Emma P (Mrs), T Baldwin
Taylor, Annie L (Mrs), T Sarasota
Taylor, Annie C., T Sarasota
Taylor, Della M., T Jasper
Taylor, Marianna J., A&S Miami
Taylor, Willye, T Sebring
Tedder, Warren L., L Live Oak
Terry, Selma B. (Mrs.), T Lake City
Thalgott, Alberta F, G Dunnellon
Thomas, Buna E. (Mrs.), T Gainesville
Thomas, Eleanor, T Pittsburgh, Penna.
Thomas, Elma, T Green Cove Springs
Thomas, Ethel G., T Lenoir, N. C.
Thomas, Harvey L., T Tallahassee
Thomas, John H., A&S Gainesville
Thompson. H. S. (Mrs.), T Kenansville
Thompson, H. S., T Kenansville
Thompson, P. .1. (Mrs.), G Gainesville


aname and Classification Adidre s.
Thomson, Anna B., T Gainesville
Thomson, Lucretia D. (Mrs.), T
-Gainesville
Thronson, Silas M., G Gainesville
Thornton, Mae B. (Mrs.), T
-West Palm Beach
Thornton, R. S., G Gainesville
Thorpe, Marion J., T Manatee
Tichenor, Obelea A., T Tampa
Tice, James T., A&S Bartow
Tierney, Chas. J. (Mrs.), T Ft. Myers
Tillman, Avis 1. (Mrs.), T Campville
Tolbert, Kate W., T Gainesville
Touchton, Charles F., A&S Gainesville
Tower, John B., A&S Homestead
Townsend, Alberta, T Hartford, Ala.
Townsend, Margaret, T Lake Butler
Townsend, Virgil L., G Gainesville
Troxler, Lanas F., A&S Ocala
Trombetta, Felecia M., T Ocala
Trottman, Rosemary W. (Mrs.), T
Zephyrhills
Troxler, Walter G., L Ocala
Trottman, Warren E., G Zephyrhills
Tucker, Waudelle T., T Gainesville
Tucker, Woodson C., G Miami
Tulumaris, J. C., A&S Tarpon Springs
Tumlin, Margaret F., T Tampa
Turner, Evelyn, T Arcadia
Turner, Elsie A., T Leesburg
Turner, F. E. S. (Mrs.), T, St. Petersburg
Turner, Francis E. S., T St. Petersburg
Turner, G. Fred, T Pineland
Turner, Lonnie Frank, T
-DeFuniak Springs
Turner, Margaret, T Bradenton
Tyree, Annie Mac IMrs.), T
-Tampashores
Upson, Ruth N., T Jacksonville
VanCleef, Clinton B. (Mrs.), T
-Gainesville
Vanderipe, William A., C&J Bradenton
Van Sickel, Dale H., T Gainesville
VanSlyke, Mary L. (Mrs.), T
-Jacksonville
VanValkenhurg, Mabel, T Umatilla
Vassie, Marie A., T Mulberry
Vaughan, Sarah, T Center Hill
Veen, J. R., A&S Palmetto
Vicent, Nada, T Lecanto
Vickers, Madilene, T Okeechobee
Vogler, Chas. Wm., T Ft. Lauderdale
Waddy, Talitha E., T Elfers
Waggoner, James E., T Orlo Vista
Wahlberg, J. F., T Winter Park
Waits, Zell, T Ocoee
Waldron, Jesse C, T Chiefland
Waldron, Nellie E., T Bradenton
Walker, Ion S., T Tampa
Walker, S. L., T Perry
Walker, Thomas G., G Everglades
Walter, Mary Etta (Mrs.), T
-Hartford, N. C.
Walters, Velton, T Holopaw
Wamble, Minnie Lee, T Alva
Wampler, Sam J., T Miami
Wann, John L., G Gainesville
Ware, Mary Pattin (Mrs.), G
-Miami Beach
Warner, Lena Mae, T Live Oak
Warnock, Elizabeth A., T Inverness
Warnock, Grace A., T Inverness
Warnock, Hollis Marion, T Oxford
Warren, Lucille, T Dewyrose, Ga.
Warren, Martha C.. T Dewyrose, Ga.
Warren, Richard, T Gainesville
Watkins, Jim, C&J Gainesville








STUDENT ROLL SUMMER SESSION 1930


Name and Classification Address
Watkins, Maud C. (Mrs.), T Melrose
Watrous, Thomas M., L Tampa
Watson, Eloise (Mrs.), T Jacksonville
Watson, Nannie H. (Mrs.), T Coleman
Watson, Veda, G Ft. Meade
Watson, Wm. B., L Jacksonville
Wear, Ledley H., C&J Bartow
Weaver, Mabel H. (Mrs.), A&S
-Jacksonville
Weaver, Thelma M. (Mrs.), T Chipley
Weaver, Wm. S., G Chipley
Webh, Harry Carl, T Chip]ey
Wildes, Georgia Jackson (Mrs.) T
-Clearwater
Wildes, Ronald Patten, T Clearwater
Wilkerson, Mattie W. (Mrs.), G. Coleman
Wilkins, Colbert W., A&S Hawthorne
Wilkins, James A., T Bradenton
Wilkinson, Robert Wm., T Jasper
Williams, Angelo David, G Wellborn
Williams, Evelyn E. (Mrs.), T Wellborn
Williams, Flora B. A., T Gainesville
Williams, F. Reed, T Coral Gables
Williams, Hettie Ruth, A&S Perry
Williams, Janie L., T Bonifay
Williams, Kenneth R., G Monticello
Williams, Loys Helga, T Tampa
Williams, Marie A., T Dunnellon
Williams, Margaret E., T Milton
Willis, Flora B. (Mrs.), T Titusville
Willis, Susie B., T New Smyrna
Willoughby. Mary G., A&S Gainesville
Wilson, Alfred E., L Gainesville
Wilson, Harold G.. Ag Center Hill
Wilson, Mary Hughes, T Grenada, Miss.
Wilson, Norma E., T Green Cove Sprgs.
;Wilson, Odessa M. tMrs.), T
-Jacksonville
Wilson, Verne E., G IIeltinger, N. Dak.
Wingate, Adna Q. (Mrs.), T, Gainesville
Winter, Harry C., G Gainesville
Winton, Daisy L., T Bushnell
Wise, Charlotte L., T Green Cove Sprgs.
-Wood, Harry E., G Tallahassee
Woodard, Hazel (Mrs.), T Laurel
Woodard, Willie Mae, T Gainesville
Woods, James Pasco, T Perry
Woodwell, Ruth Adams, T Madison
Woolslair, John Kneeland, C&J, Ft. Myers
Wooten. J. D., T DeFuniak Springs
Webb, Herbert M., T Lakeland
Webb, Iva R. (Mrs.), T Winter Garden


Name and Classification Address
Webb, Janie F. (Mrs.), T Tampa
Webb, John N.. A&S Palatka
Webb, Thomas Roba, A&S, Winter Garden
Weekley, Margaret Miner, T Lake Wales
Weeks, Betty Lou, T Newberry
Weeks, Katie B., T Newberry
Weeks, Wm. T., T Newberry
Weinberger, Harold Marion, A&S
-St. Augustine
Weisner, John T., T Waldo
Welborn, Elizabeth C., G Jacksonville
Weller, Cleland N.. T Sarasota
Wells, Evelyn J., T Eureka
Wells, Martha E., T Jacksonville
Welsh, Zillah Neal, T Sanford
Wende, A. Carrie, T Havana
West, Grace S., T Ocoee
West, Lloyd E., G Gainesville
Westbury, Harry E., T Gainesville
Wetherington, Rose I. (Mrs.), G, Newberry
Wetherington, Tullis S., G Newberry
Wheeler, Addie B. (Mrs.), T Ft. White
Wheeler, Bureon K., T Hawthorne
Wheeler, Isabel S. IMrs.), T Miami
Wheeler, Joseph D., G Ft. White
Wheeler, Joseph A., T Miami
Whetstone, Mary E. (Mrs.), T
-Palm Harbor
Whitaker, Dorothy MI., T Ocoee
White, Grace E., T Auburndale
White, Ruth, G Gainesville
Whittle, Clemmie E., T Clearwater
Wicker, Emma Dyer (Mrs.), T Coleman
Wier, Sarah L., T Tampa
Wilber, Marie M., T Alachua
Wilder, Marilu (Mrs.), T Tampa
Wildes, Leona T. (Mrs.), T Miami
Wooten, Virginia Lee (Mrs.), Bradenton
Wright, Frank, C&J Gainesville
Wright, Ruth Y. (Mrs.), T Sarasota
Wright, Shelley (Mrs.), T Lem Turner
Yawn, Cecil Parker, T Graceville
Yawn, Maude J. (Mrs.), T Tampa
Yenawine, Viola E.. T Jacksonville
Yoder, Cecile, T Moore Haven
Yon, Sally, T Gainesville
Yongue, Lauren E., T Fairfield
Yongue, Leila O. (Mrs.), T Fairfield
Zetrouer, Charlotte E., T Rochelle
Zimmerman, Paul Arthur, A&S Miami
Zipperer, Eunice E., T Madison
Zipperer, Mary L., T Madison







UNIVERSITY DIRECTORY


GEOGRAPHIC DISTRIBUTION OF STUDENTS BY

COUNTIES, STATES AND FOREIGN COUNTRIES

SUMMER SESSION 1929


COUNTIES
A lachua ........................................ 315
Baker ................................ ........ 16
Bay ................................................ 10
Bradford ....................................... 7
Brevard .......................................... 20
Broward ........................................ 11
Calhoun ...................... ......... .... 9
Charlotte ....................................... 1
Citrus ............................................ 7
Clay .................................... ....... 10
Collier ............................................ 2
Colum bia ...................................... 14
Dade .................................. 81
DeSoto ......................................... 17
Dixie .............................................. 3
)D val ............................................. 129
Escam bia ...................................... 19
Flagler ......................................... 2
Franklin .......................................- 2
G adsden ........................................ 17
G ilchrist ........................................ 10
G lades ............................................ 1
G ulf ................................................ 1
H am ilton ...................................... 8
H ardee ......................................... 21
Hlendr .......................................... 1
H ernando ...................................... 10
H ighlands ...................................... 5
Ilillsborough ................................ 120
H olm es ....................................... 5
Indian River ................................ 3
Jackson .......................................... 16
Jefferson -............................--.....--. 12
Lafayette ........................................ 8
Lake .............................................. 25
Lee ................................................. 21
Leon ............................................... 8
Levy ................................................ 15
Liberty ......................................... 5
M adison ...................................... 16
M anatee .. ..................................... 32
M arion ........................................ 50


COUNTIES
M onroe ....... ............. 7
Moartin-- ---------------------7
M martin ......................................... 5
Nassau .------------.. -................-........ 7
Okaloosa .................................... 3
Okeechobee .. ................. .....
Orange ................... ..................... 57
Osceola .... ................................... 10
Palm Beach .................................. 21
Pasco ................................. ........ 14
Pinellas .......................................-. 70
Polk ................................................ 49
Putnam ........................................ -16
St. Johns ................... -...........- .... 17
St. Lucie .............:....................... 4
Santa Rosa .................................... 10
Sarasota ....................................... 11
Sem inole ........................................ 15
Sumter .......................................... 27
Suwannee .................................... 45
Taylor ........................................... 14
Union .......................................... 13
Volusia .......................................... 50
W akulla ........................................ 1
W alton .......................................... 5
W ashington .................................. 10

STATES
A labam a ........................................ 5
Florida ..........................................1571
Georgia ........................................ 17
Illinois ......................................... 2
M assachusetts ............................ 1
M ississippi ................................... 2
N ew York .-..- ................................ 1
N north Carolina ............................ 3
N north Dakota .............................. 1
Pennsylvania ................................ 2
South Carolina ............................ 5
W est Virginia .............................. 1
W isconsin ...................................... 1

COUNTRIES
South Am erica ...........................






DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


GEOGRAPHIC DISTRIBUTION OF STUDENTS BY
COUNTIES, STATES AND FOREIGN COUNTRIES
REGULAR SESSION 1929-30


COUNTIES
Alachua ......................................... 255
Baker ..........................................- 2
Bay ................................................ 16
Bradford ...................................... 4
Brevard ........................... ...... .. 30
Broward ........................................ 28
Calhoun .............-............. ....... 10
Charlotte .................... .............. 7
Citrus ...................... ................. 7
Clay .......................................... 9
Collier ............................... ......... 2
Columbia ..................... ................ 17
Dade ......................................... 17
DeSoto ......................................... 12
Dixie ..... ........................... ...... 3
Duval ....................... .................. 230
Escambia ................................... 56
Flagler ...................................... 6
Franklin ....................................... 6
Gadsden ....................................... 24
Gilchrist ................................... 7
Gulf .............................................. 6
lamilton .................................... 5
Hardee ........................................ 14
Hendry ...................................... 8
Hernando ............... ............. 9
Highlands .............. ....... ...... 7
IHillsborough ............................... 208
Holmes ............ ..-.....-.............- 5
Indian River ............................ 1
Jackson ......................................... 24
Jefferson ..................................... 15
Lafayette ..................-..... ......... 3
Lake ............................................ 53
Lee ........................... ......... 20
Leon ... ................. ..... 36
Levy .......................................... 10
Liberty ...................................... ... 3
Madison ....................................... 9
Manatee ................................... 39
Marion ........................................ 41
Martin ........ ........ ............ ... 4
Minneola ..,- ............................ 1
Monroe ........................................ 11
Nassau .......................................... 10
Okaloosa ...................................... 9
Okeechobee ............................. 7
Orange ...................................... 88
Osceola ...................................... 17
Palm Beach ................. ....... 57
Pasco .............................................. 18
Pinellas ....................................... 106
Polk ................................. ........ 102
Putnam ...................................... 19


COUNTIES
St. Johns ..................................... 37
St. Lucie ................................... 23
Santa Rosa .............................. 7
Sarasota ................................-....- 21
Seminole ...................................... 25
Sumter ..................-................... 14
Suwannee .................................... 22
Taylor ................................ 8
Union ................................... 5
Volusia ......................................... 38
Walton ....................................... 16
Washington ............ .................. 5

STATES
Alabama ...................................... 11
Arkansas ...................................... 1
California .................................... 1
Connecticut .............................. 6
District of Columbia................... 3
Florida .........................................2088
Georgia ........................................ 23
Illinois ........................................... 5
Indiana ..................................... 8
Iowa ............................................. 1
Kentucky ..................................... 4
Maryland ..................................... 2
Massachusetts ............................. 5
Michigan .................................. 5
Minnesota .................................. 3
Mississippi ................................... 4
Missouri ..................................... 3
Nebraska ............. .... ............... 1
New Hampshire ...................... 1
New Jersey ............-.....-....... 11
New York ................................ 16
North Carolina .......................... 7
Ohio .......................... .......... 8
Oklahoma ......... .. ........... .. 1
Pennsylvania .............................. 7
Rhode Island .............................. 1
South Carolina .......................... 9
South Dako:a ....................... ... 1
Tennessee .............................--..-- 1
Texas ................................ ...... 1
Vermont ...................................... 1
V irginia ................ ........................ 1
West Virginia ...................... 2
Wisconsin ...................................... 3

COUNTRY ES
Cuba ......................................... 3
France ....................................... 1

Not given ..................................... 8







UNIVERSITY DIRECTORY


GEOGRAPHIC DISTRIBUTION OF STUDENTS BY

COUNTIES, STATES AND FOREIGN COUNTRIES

SUMMER SESSION 1930


COUNTIES
A lachua ... ....... ....... ..
Baker ................ ...... .....
B ay ......................... ...............
Bradford ...... .........-
Brevard .....................................
B row ard ..............................
Calhoun .............. ..-.. .......
Charlotte ...... .................
Citrus ............................
Clay ...............................
C ollier ....................... .. ..... ..
Colum bia .............- ...- .....
Dade ........................ ..--.....
DeSoto ................... ... ........
Duval ............................... .......
Escam bia .............. . .........
F lagler ......................................
Gadsden .-..........-------
G ilchrist ............................ .. ....
Glades ..............................
Hamilton ...................................
H a r d e e ---------------------------------.-.---.....
H a dee .................................... ...
Hendry ............ ......
H ernando .... ......... ...-.- .
Highlands .......-........--..........
Hillsboro ............................-...-
H olm es ........--- ... ...... .
Indian River .............................
Jackson ................. ......................
J eff erso n ----------------------------------------
L a fa y e tte -------. -.--------------------- ......
Jefferson .................... ........ .....
Lafayette .... ..- ...
L ake ............ .. . .. .
L ee ........................... .......-----
L eon ... ................... ................
Levy ............................. ... ....
L liberty ....... ............. .............
M adison ..............- .....
M anatee ................. ...............
M arion .......... ......... ..........
M artin .............................. ........ .
M onroe ..............................
N assau .......................................
Okaloosa .............. .. ......


COUNTIES
Okeechobee .............................. 5
Orange ................................. ....... 57
Osceola ..............-.................... 8
Palm Beach ................................. 25
Pasco -.......................... .............. 13
Pinellas ................ .....-............ 52
Polk ..............--................... 63
Putnam ............ .............-- .... 15
St. Johns ........................... 16
St. Lucie ..... ............ ..-............. 4
Santa Rosa ................................. 9
Sarasota ...........-....- ................. 21
Seminole ............................... 18
Sum ter ..................... .... --..- ..--- 34
Suwannee ....-..-...--- .-- .......------- .... 38
Taylor ..i-..i-..- ..- ... . 1
U union ........... .......................... 10
Volusia .................. ... .........-- 30
W alton .................................- ...... 7
Washington ......... ...............-......-- 7

STATES
Alabama ................................. 7
Arkansas ........---------..............-- 1
Florida ..................................1373
G eorgia .............- ...... ....... .... 12
Indiana ...........------ --. ---------....... 2
Iow a ..................----....-- .....--- .... 1
Alinesota ......................----- 1
Mississippi ........................ 2
Nebraska ..........----.......--- .......-- 2
North Carolina .................... 4
North Dakota ............................ .. 1
Pennsylvania ............................ 3
South Carolina ............................ 3
Tennessee .........-- ..-- .........---- 1
Virginia ........................ ......... 1
West Virginia ........................... 2

COUNTRIES
China ......................... .............- 1
France ...................... ...... 1

Not given ............... ......... 5







DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED
MAY 28. 1929
NORMAL DIPLOMA
Charles Lester Andrews Samuel Thomas Lastinger
Watson Perry Davidson Joseph Lancelot Lazonby
Thomas Eldred Duncan Roe Martin
Thomas Naney Faralee Thomas Andrew Owens
Samuel Wista Fielding John Theron Rowell
Grady Harrison George Walter Scofield, Jr.
John Arthur Holmes Gurdon Henry Welles
Joseph Augustus Wheeler

GRADUATE IN PHARMACY
Albert Colcord Deen. Jr. Burness Vernon Padgett
LeRoy Tilson Fisher George Garrison Smith
Clarence Joseph Lee Helman Smith
Orlen B. Lewis Arnold DeMerritt Welch

GRADUATES OF SOUTI FLORIDA MILITARY INSTITUTE
Class of 1903


J. P. Carter
Robert Andrew Gray
Villagran D. Hamilton
Cleveland Johnson
Isaac N. Kennedy


Alonzo B. McMullen
Samuel I. Mathews
George Miller. 4Wh
Lewis A. Raulerson
Jacob Summerlin (Deceased)


BACHELOR OF SCIENCE IN SOCIAL ADMINISTRATION
Lexington Odette Sheffield

BACHELOR OF SCIENCE IN JOURNALISM
Carlos T. Parsons

BACHELOR OF SCIENCE IN BUSINESS ADMINISTRATION
Dorst Frederick Baumgartner James Richard Graves
Edward Henry Beardsley. Jr. Kenneth Milton Hancock
James Cody Boyd Michael U1. Kendall
Joseph John Campas, Jr. William Gilchrist Kirby
James Dewberry Copeland James Thomas Maclen
Walter J. Cowart John Keener Alizell
Norman Cecil Crews Marion Deming Perkins
Earl Davidson Marshall Breese Provost
Keith Whitman EnEarl Jefferson LeRoy Rice
Herbert Frazier William Wirt Culbertson Romfli
Nelson Sanford Glass Peter C. Scaglione
Mark Jean Goldstein Wallace Livingston Wilder

BACHELOR OF SCIENCE IN PHARMACY
Albert Colcord Deen, Jr. George Garrison Smith

BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURAL EDUCATION
Carl Wilson Stephens







UNIVERSITY DIRECTORY


BACHELOR OF SCIENCE IN EDUCATION
Samuel Eff Bourland Benjamin Fowler
Ward Thomas Fletcher George A. Hawkins
Kenneth Rast Williams

BACHELOR OF ARTS IN EDUCATION
Robert Thomas Benson Stephen Foster Hancy
Clarence Jessee Bowman Leon Nesbie Henderson
Harley Pleasant Chambers H. Lynn McArthur
Alys May Corr R. 0. McEwen
Dean MI. Darby Manning C. Rider
Francis Marion DeGaetani John Lewis Scotten
Dante 1. Fiore William Henry Shaw
Louis Alexander Guessaz, Jr. Richard Dale VeVerka

BACHELOR OF LAWS
Horace Dean Aikin George Boyington Graham
George Edward Airth John Louis Graham
Charles B. Anderson, Jr. William Sanders Gramling
J. M. Atwater, Jr. Stanley Granger
Winthrop Bancroft Henry Ashury Hendry, Jr.
Henry Swinton Baynard William Logan Hill
Stanley LeRoy Bennet John Edwin Holsberry
Howard Wayne Bishop Robert Lawrence Hughes
Arthur Keith Black William William Judge
John Andre Bouvier. Jr. David Lanier
A. Lee Bradford Edward Clay Lewis, Jr.
W. Allen Bryan Charles David Linebaugh
George Archibald Buie, Jr. Latimer Ashley Long
Raymond Orlando Burr Will Kelly McClain
Herbert Nicholas Casebier James Messer, Jr.
Frank Thompson Cannon Louis B. Rifkin
Wilburn A. Cleveland, Jr. Wayne Eugene Ripley
William M. Davis Joseph Schwartz
Marcus Edelstein William Joseph Sears, Jr.
Bernard Henry English Sam Silverman
Hayford O. Enwall Allen Lowd Smith
Augustus Alston Fisher William Marion Swink
David Frank Frank B. Thrower
Joseph Wheeler Frazier, Jr. Leon William Traxler
James Franklin Garner, Jr. Glover Manuel Turner, Jr.
Alva Knox Gillis John Fiske Vanderipe, Jr.
Nat Lawrence Williams

JURIS DOCTOR
A. Dana Brown Michael NI. Kendall
Edward O. Denison Nathan J. Roberts
William Curry Harris Omer S. Thacker
Richard Lee Stanley

BACIIELOR OF SCIENCE IN ARCHITECTURE
William Tobias Arnett Julian Morris Pritcharl
Archie Altman Boone Norman A. Skeels
Robert Hamilton Brown, Jr. Ivan Huron Smith
Boyd Rescoe Parker Robert Sheppard Yeats







DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING
Porter Claude Crapps, Jr.

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING
Maurice Randolph Bachlott Chester Eugene Mines
Donald William Beckwith James David Renfroe, Jr.
BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL ENGINEERING


Thurman Doub
Bernhardt Lee Ferris
Ramon Alfanso Menendez


Aimar Waldemar Payne
Nathan Jewett Rogers
Pettus Kinnebrew Wilson. Jr.


BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING
Powell Newton Blasingame Alfred Ernest Hills
Simeon Dudley Chittenden Robert Milton Johnson
Edwin Tilden Collier John Donald Miller
Frederic Collin Alton A. Register, Jr.
Arthur Slater Cox James Mitchell Rice
Clyde Littleton Driggers Allen Thomas Rohb
Robert Heman Glass Charles Franklin Trainor
ELECTRICAL ENGINEER
Charnelle Hodges Summers. Jr., B.S.E.E., University of Florida-1925

CIVIL ENGINEER
Ernest Ellis Bentley, B.S.C E., University of Florida-1925
Herbert Anthony Lee, B.S.C.E., University of Florida-1925
Ma'colm Nichols Yancey. B.S.C.E., University of Florida-1920

BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURE


Donald Felter Baker
Robert Edward Bateman
Malcolm Roy Bedsole
Franklin Slyvester Blanton
Aubrey Elsworth Dunscombe
Howard Bradley Johnson
Steiner Clive Kierce
James Edgar Mclntire


Harold Mowry
Clarence William Nelson
Frank J. Reynolds
Henrik Sogard Robinson
James Elbridge Sawyer
George Leslie Stearns
Clarence N. Watson
Donald Hunter Yawn


BACHELOR OF SCIENCE


James Greenwood Abernathy
Fred Donald Ayres
Forrest Groves Bratley
Loris Rood Bristol
Arnold Walker Dean
Albert R. Frederick
Daniel Angus McKinnon, Jr.
Laurence


Norman Wightman McLeod
J. Webster Merritt
Jesse Arnold Morway
John Barkley Rosscr
Richard Page Trogdon
Woodson C. Tucker, Jr.
Howard Keefer Wallace
Maxon Wiig


BACHELOR OF ARTS


Jerome Alton Connor
James Aloysius Flaherty
Fred W. McCall
John J. McCranie, Jr.
John Vredenburgh McQuitty


Donald R. Matthews
Albert Alexander Mlurphree, Jr.
Benjamin Perloff
Samuel Delmar Wallace
Otto Wettstein Ill







UNIVERSITY DIRECTORY


MASTER OF SCIENCE IN PHARMACY
Walter William F. Enz, B.S. in Pharmacy. Purdue University, 1927
Thesis: "A Study of the Stability of Solution of Arsenous and Mercuric Iodine,
U. S. P. X."

Harold W. Werner, B.S., University of Wisconsin. 1927
Thesis: "A Phyto-Chemical Study of Pycnanthemum Miticans (Michx.) Pers.
(Koellia Mutica (Michx.) Britton).

MASTER OF SCIENCE IN ENGINEERING
George loffman Smith, BS in Mechanical Engineering, University of Florida, 1928
Thesis: "Stresses and Strains in Cranked Shafts."

MASTER OF SCIENCE IN BUSINESS ADMINISTRATION
Richard Moir Hutclings, B.S. in Business Administration. 1928
Thesis: "Trends in the Marketing of Florida Citrus Fruits."

MASTER OF SCIENCE IN AGRICULTURE
John Francis Cooper, Jr., B.S. in Agriculture, Alabama Polytechnic Institute. 1921
Thesis: "A Study of the Cost of Growing Beans in Florida. 1927-28."
George Ransom Graham, B.S.A.E., University of Florida, 1923
Thesis: "The Cost of Living On One Hundred Farms, Columbia County, Florida,
Year 1927-28."
Harold N. Haskell. B.S. in Agriculture. University of Florida, 1927
Thesis: "An Economic Study of Some Farms in Alachua County."
George Alfred Merrin, B.S. in Agriculture, University of Florida, 1927
Thesis: "The Effect of Oil Sprays on the Transpiration of Citrus."
George Newton Motts. B.S. in Agriculture, Ohio State University. 1927
Thesis: "Some Observations of the Growth and Fruiting Habits of the
Tung Oil Tree."
Robert Louis Zentgraf, U.S., Cornell University, 1927
Thesis: "An Economic Study of Farming in the Plant City Area, HIillshorough
County, Florida."

MASTER IN SCIENCE
Edward Thorpe Boardman, B.S.. University of Florida, 1928
Thesis: "The Ticks of the Gainesville Area."
John Thomas Creighton, B S. in Agriculture, University of Florida, 1926
Thesis: "The Biology and Life History of the Palm-Leaf Skeletonizer (Palm-
Leaf Miner). Homaledra Sabalella (Chambers), An Insect Pest of the Palms."
Earll Leslie Lord, A.B., Cornell University, 1909
Thesis: "A Taxonomic Revision of the Genus Citrus With Special Reference to
the Cultivated Species."
Zareh M. Pirenian, B.S. in Chemical Engineering, University of Florida, 1926
Thesis: "Study of Methods of Separation of Metals of the Platinum Group."






DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


MASTER OF ARTS IN EDUCATION
G. Ballard Simmons, A.B. in Education, University of Florida, 1922
Thesis: "Classroom Supervision in the Elementary Division of the Accredited
Public Schools of Florida."
Bert G. True, B.S. in Education, Southwest Missouri State Teachers College. 1928
Thesis: "Interschool Debate."

MASTER OF ARTS
Charles Eugene Mounts, A.B.E., University of Florida. 1926
Thesis: "Whitman and Sandburg: A Literary Kinship."
Donald Powell Wilson. A.B.. Asbury College. 1920
Thesis: "An Experiment in the Measuring of Attitudes."

DOCTOR OF LAWS
Honorable Edgar Lawrence Wartmann

RESERVE CORPS COMMISSIONS


Allen. Chester Robinson
Bashaw, William Niles
Baumgartner, Dorst Frederic
Beardsley, Edward Henry. Jr.
Benson, Robert Thomas
Blanton, Franklin Sylvester
Black, Kermit Kellogg
Bogan, Leslie Eugene, Jr.
Boone, Archie Altman
Brooker, Layton Roberts
Brown, William Franklin, Jr.
Butler, Byron Neel
Carlton, labry A.
Chittenden, Simeon Dudley
Connor, Jerome Alton
Connor, Warren William
Cowart, Walter James
Crews, Norman Cecil
Culpepper, John Broward
Curry, Edgar Hayden
Davis, Griffin Dorchester
Dinning, William Layton
Douglass, Clark Palmer
Emerson, Francis Horton
Fisher, William, Jr.
. Fletcher, Ward Thomas
Ford, Raymond Edmund
Frederick, Albert Roland
Goldsby, Joe Cecil


Greene. Lorin Arthur. Jr.
Guessaz, Louis Alexander, Jr.
Hancy. Stephen Foster
Iiers, Bryant Dickinson. Jr.
Hills. Alfred Ernest, Jr.
Johnson, Howard Bradle)
McDonald, Benton Osborne
McLeod, Borman Wightman, Jr.
Alachen. James Thomas
Merrin. Phil F.
Miller, Theodore Worrall
Munger, Forest Harrold
Newton. Walter Philip
Owenby, Carl Lester
Parker, Doyd Rescoe
Pritchard. Julian Morris
Rainey, Morton Henry
Ray, William Newton, Jr.
Rogers. Nathan Jewett
Rossetter. James Wadsworth, Jr.
Sweat. Wesley Albert
Trainor, Charles Franklin
Untreiner, Royal J.
VeVerka, Richard Dale
Wall, Samuel Maupin
Walden, Robert Lee
Waugh, Joseph Edward, Jr.
Wilder. Wallace Livingston
Yawn, Donald Hunter


CERTIFICATES IN LIEU OF COMMISSIONS
Bedsole, Malcolm Roy, Jr. Kirby, William Gilchrist
Butler, Mark Dupuy Tucker, Woodson Coleman, Jr.
Herlong. Albert Sydney. Jr. Shuler, Jay Alfred
Williams, Kenneth Rast







UNIVERSITY DIRECTORY


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED
JULY 31, 1929
NORMAL DIPLOMAS


Miriam II. Bailey
Clayton Claude Bass
Benny Arden Brown
Irene Juanita Campbell
Ralph E. Carter
Mattie Lee Cauthen
Elizabeth Maney Cone
Leona Snyder Davis
Elizabeth M. Furen
Eleanor Murdoch Gaylord
Anna Shepard Guito
Janie Pauline Hall
Eleanor S. Harllee
George Lester Harrison
Elmer Wood Ihrig
Susan Jane Jennings
Joseph Eddie Kelly
William Folwill Lloyd, Jr.


Mary G. Long
Daisy E. Lyman
E. H. Miller
Theodore W. Miller
Caroline G. Mizell
Vera Pearson
Theresa Frances Phillips
Mildred Caldwell Price
Mamie Lee Rencher
Ila Crawley Russ
Annie Fennell Sikes
Mayme Smedley
Cecil Lee Smith
James Wallace Smith
Dennis Keith Stanley
Marie Van Antwerp
Edwin L. Williams
Cecil Parker Yawn


BACHELOR OF SCIENCE IN BUSINESS ADMINISTRATION
Henry Ellsworth Ringling


BACHELOR
John Marshall Davies
Cecil W. Donahue


OF SCIENCE IN EDUCATION
Albert L. Hardy
Gurdon Henry Welles


BACHELOR OF SCIENCE IN EDUCATION


Bessie Lett Carter
Occie Clubhs
Mercer Cox
Watson Perry Davidson
Anne Lyde Dawson
G. Madeleine Driscoll
Mae Freeberg
Adaline Jane Haseltine
Jay Derieux Hobbs
Ruth H. Hollingsworth
Minton Hollingsworth Johnson


Samuel Anders Leonard
Thomas Chafer Prince
Ashley Roche Russ
Sister Mary Agatha
Sister St. Andrew
William D. Stevens
Anna Bodell Larson Trimble
Warren Ellis Trottman
Lubye Idella Wells
Alton H. Wentworth
Emma Dyer Wicker


BACHELOR OF LAWS


James Greenwood Abernathy, Jr.
Jacob Model
William Mullen Pepper, Jr.
Cyril E. Pogne
Allan Collier Ramsey


Benjamin Pierpont Richards
David Clair Smith
Paul A. Smysor
Edward Eugene Turner
Ray M. Watson


JURIS DOCTOR
Horace S. Wilson






DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED 83

BACHELOR OF SCIENCE IN ARCHITECTURE
Cyril Bayly

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL ENGINEERING
Leonidas Calvert Moore, Jr.

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING
Joseph Edward Waugh

BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURE
John Calvin Graves Charles Edward Jackson, Jr.
Grover Cleveland Norman

BACHELOR OF SCIENCE
Ed Todd O'Donald Robert Oliver Sewell

BACHELOR OF ARTS
Hugh Stewart Austin

MASTER OF SCIENCE IN AGRICULTURE
Linton A. Richardson Robert Fulton Sikes
Hiram Toliver Woodruff

MASTER OF SCIENCE
Maynard Lea Bowen Ernest Rudolph Purvis
Kenneth W. Loucks Walter John Sciutti

BACHELOR OF ARTS IN EDUCATION
Orville Rhoads Davis Bourland Benjamin Fowler
Malcolm Gilbert Donaldson John Franklin Williams, Jr.
Frank Marshall Foulks Thurston Philip Winter

MASTER OF ARTS
Hubert Arthur Haseltine Henry Peel
George Leighton La Fuze Harold Rinalden Saunders






UNIVERSITY DIRECTORY


DEGREES CONFERRED
FEBRUARY 1. 1930


BACHELOR OF ARTS IN EDUCATION
Marshall Ashby Pyles Carrie-Bennie Boyd

BACHELOR OF LAWS
Roy Ray Brooks Herbert Alexander Love, Jr.
Mabry A. Carlton William S. Phillips
Edgar Martin Felson John Lawler Richards
James C. Getzen, Jr. Thomas Judson Rivers
Malcolm Jackson Hall Abe H. Rothstein
Clifford D. Hawley, Jr. George B. Stanley
Dean Charles Houk Wilbur Charles Stone
Harry M1. Kaplan Samuel DelMNar Wallace
T'homas Franklin West, Jr.


Martin Hartwell Moyer


JURIS DOCTOR
John Mathews McNatt


BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING
Earl Perry Wingert

BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURE
Myron McFie Varn

BACHELOR OF SCIENCE
Mark Dupuy Butler

BACHELOR OF ARTS
Lorin Arthur Green, Jr.







DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED
JUNE 2, 1930
NORMAL DIPLOMA
George Atkins Mike S. House
Jerry Williams Carter, Jr. Wilbur E. Royce
Jack P. Dalton Hymian Burton Sobol
Thomas William Sweat


GRADUATE IN PHARMACY


Leslie Earle Arnow
Henry L. Hicks, Jr.
Carl Kazarian
Harry S. Kazarian
Leon Shepard McLean


Louis Magid
James Clifford Pratt
James T. Scaglione
Bryant Mason Stone
Sidney Thornton Zemp


BACHELOR OF SCIENCE IN ARCHITECTURE
Francis W. Craig Gains Winchester Howe
Francis Ii. Emerson Julius P. McLanahan
Eliot Chapin Fletcher David Wilfred Potter
Albert Courtney Stewart, Jr.

BACHELOR OF SCIENCE IN JOURNALISM
Gordon S. Adams William Layton Dinning
William Boarman Byrd

BACHELOR OF SCIENCE IN BUSINESS ADMINISTRATION
John Ernest Amos Thomas Preston Johnson
Henry Duncan Anthony Artis Lane Kent
Forrest G. Ashmead Gerald Edward Ludwig
Joe Bass John Marasales
Kermith Lamar Black Ralph William Miller
Bernard G. Blanck Curtis Dietrich Morgan
Leslie Eugene Bogan. Jr. Samuel Andrew Nasrallah
J. Owen Boote, Jr. Marcus Nance Owen
Robert William Boyd Howard Line Putnam
John Frank Chase. Jr. Joseph Davies Rice
George Edward Elms, Jr. Richard Lardner Sample
Eugene Varnadoe Fisher Orilas Leslie Sands
Jo. D. Gill Dan R. Schwartz
Gerritt Frederick Haynes John Buchan Stadler
Thomas Herschel James Howard Frederick Wass

BACHELOR OF SCIENCE IN PHARMACY
Leslie Earle Arnow \rnold DeMlerritt Welch

BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURAL EDUCATION
Adam Webster Tenney

BACHELOR OF SCIENCE IN EDUCATION
Theodore Worrall Miller William Everett Robinson
Chas. F. Morris John Theron Rowell
William George Smedley







UNIVERSITY DIRECTORY


BACHELOR OF ARTS IN EDUCATION


Chas. L. Andrews
Rainey Cawthon
James Earl Christo
Joseph Edwin Price
J. Alfred Robbins


Carl Parker Schiller
Charles Edward Hartley
Henry Broward Miller
Guy Frederick Smith
Harry Smith Thach
Edwin Lacy Williams, Jr.


BACHELOR OF LAWS


Alfred T. Airth
William G. Akridge
Charles Saxon Ausley
Kenneth Victor Buck
Donald Ellwood Calvert
Henry Nurney Camp
Thaddeus H. Carlton
James W. Chambliss
Laurence D. Childs
Warren William Connor
Monroe Alvin Coogler
Edgar Hayden Curry
Harold Gilbart Davis
George Leitner Denham
Harold Charles Farnsworth
Chester Howell Ferguson
John Compton French
Herbert Francis Fuller
Errol Shippen


Louis Spencer Bonsteel


George Marvin Green
Edward William Grenelle
Charles Moses Guyton
Albert Sydney Herlong II
Dewey M. Johnson
Ralph Kayser Lindop
Charles William Luther
Paul H. Marks
Charles C. Mathis. Jr.
Edwin L. Miller
Carl Lester Owenby
John Lewis Reese
Ernest LaMar Sarra
George B. Stanly
W. L. Thomas
B. C. Thornal
Royal J. Untreiner
Celestino Camilio Vega, Jr.
Willes


JURIS DOCTOR
Arthur Allen Simpson


BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING
William Richard Clarke, Jr. Sol Jay Perlman
Henry Higdon Edwards Nelson Takahashi

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING
John Erwin Caldwell Chesterfield Howell Janes
Samuel Monroe Hosmer Dowdell Parker Wardrope MacCarthy
William Warrick Fineren, Jr. Johnnie L. Sanger
Joseph Scott Ford W. A. Stansfield
Alden George Stone

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL ENGINEERING
Lloyd Ross Bassett David Edward Lawrie
Robt. H. Beasley John Wilkes McKay
Ray Donald Cox Thomas Rusley Meeder
Elio Fueyo Raymond Leroy Smith
Edward M. Grout David Calvin Trafton
W. Munson Johnson Tracy Ryan Walsh
Alexander Lee Webb






DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING
Joseph William Beachem Herbert Lloyd Hodges, Jr.
Clark Harry Buell Charles Bryan King
Vernon G. Campbell Alfred Lester Oliver
Hubert Fryer Garrison Henry Wilbur Overstreet
Joe C. Goldsby William Taylor Pierce
Robt. W. Hart Hiram Felix Sharp
Norman Comstock Harvey George Thomas Wilson

CIVIL ENGINEER
Victor Gerard Brash, B.S.C.E., 1925
Benjamin Jack Finman, B.S.C.E. 1925

ELECTRICAL ENGINEER
William George Parmenter, B.S.E.E., 1925

MECHANICAL ENGINEER
Bernard King Durst. B.S.M.E., 1924

BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURE
W. B. Barnhill John Alexander Ross
Thomas Leonard Cain. Jr. Neil Donald Ross
Robert Spencer Edsall Clayton Murray Sipprell
Willard Merwin Fifield Sam O. Slough
Mark Bartley Jordan Richard Kenneth Voorhees
William Raymond Lyle Charlie Frantz Walker
Felix Anthony Reiher Louis William Ziegler

BACHELOR OF SCIENCE
Mark Elbert Adams Norman West Davis
Lloyd L. Baldwin Robert I. Fisher, Jr.
Paul White Calhoun Lawrence Edward MIcEldowney
Gustavo Neri Click Maurice Lee Moore
Howard Fletcher Currie Walter Ellis Murphree
Herschell Wallace Dalton Edward S. Quade

BACHELOR OF ARTS
William Niles Bashaw George Adair Foster
Byron F. Campbell William A. Herin
Robert Spratt Cockrell, Jr. Joseph P. C. Johnson
Reid A. Cohen William T. Mayo
Frederick Edward Cook Frank Lon Peterson
George Leitner Denlam William Harold Roberts
Arthur Alien Simpson

MASTER OF SCIENCE IN BUSINESS ADMINISTRATION
Merle Oliver Barnd, B.S.B.A., University of Florida. 1928
Thesis: "A Study of a Group of Florida State Bank Failures in 1929."







UNIVERSITY DIRECTORY


MASTER OF SCIENCE IN AGRICULTURE
Raymond Holt Howard, B.S.A., University of Florida, 1928
Thesis: "A Study of the Relation of Grade and Staple to the Price of Cotton
Grown in Florida."

MASTER OF SCIENCE
\larhall T. Deonier, B.S.A., Oklahoma A. & AM. College, 1928
Thesis: "Identification of the Leading Citrus Rootstocks by Microscopical and
Chemical Examination."
Jack Boling Hester, B.S., Clemson College, 1926
Thesis: "The Effect of Limestone on Decreasing the Crop Yield on the Norfolk
Sandy Soils of the Coastal Plains."
S. Kenneth Love, B.S., University of Florida. 1927
Thesis: "The Potentiometric Determination of lodides in Natural Waters."
Burton John Henry Otte, A.B., Carleton College, 1918
Thesis: "A Study of the Composition of the Oleoresin of Pinus Palustris and
Pinus Helerophylla From High, Medium, and Low Yielding Trees."

MASTER OF ARTS IN ARCHITECTURE
Robert Sheppard Yeats, B.S. Arch.. University of Florida, 1929
Thesis: "Theories and Principles of College Campus Planning With Special
Application to the Present Site of the University of Florida."

MASTER OF ARTS IN EDUCATION
George William Dansby. B.S.A.E., University of Florida, 1920
Thesis: "Examples of How an Enterprise of Citrus is Analyzed for Use in
Teaching Vocational Agriculture."
A. Leach Rider, B.S.E., University of Florida, 1919
Thesis: "A Study of College Freshmen Failures Based Upon an Investigation of
the Records of One Hundred Students From Five Small
Florida Standard High Schools."
MASTER OF ARTS
Uri Pearl Davis, A.B., Milton College, 1907
Thesis: "On the Prime Number System."
Oscar Leon Durrance, B.S.E., University of Florida, 1928
Thesis: "The Assessment of Realty for Taxation Purposes With Special
Reference to Alachua County."

DOCTOR OF LAWS
Senor Don Orestes Ferrara
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary from Cuba to the United States







DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


RESERVE CORPS COMMISSIONS
UNITED STATES ARMY


Infantry
Anthony, Henry Duncan
Baldwin, Lloyd Lavelle
Beggs, Elmore Dixie, Jr.
Bisant, Oscar Melville
Boyd, Randolph Wilson
Caldwell, John Erwin
Caraballo, Martin, Jr.
Carmichael, Parks Mason
Cawthon, Rainey
Chase, John Frank, Jr.
Cockrell, Robert Spratt, Jr.
Currie, Howard Fletcher
Dahl, John Edgar
Dial, William Henry
Dishong, William Word
Duckwall, William David
Edsall, Robert Spencer
Elms, George Edward, Jr.
Fifield, Willard Merwin
Fisher, Eugene Varnadoe
Grout, Edward Morse
Harvey, Norman Comstock
Hawkins, George Alma


Hearn, Vernice Law
Henry, Clarence Reamer
Jefferson, Wayne Otto
Kelly, Daniel Anthony, Jr.
Ludwig, Gerald Edward
McEwen, James Milton
McGee, William Lanier
McGovern, Donald Conrad
Marasales, John
Mathis, Charles Carvel. Jr.
Neville, Joseph Hugh, Jr.
O'Connell, Phillip Dillon
Oliver, Alfred Lester
Raulerson, Leamon William
Sanger, Johnnie Lonas
Shannon, Mel Samuel
Sharp, Hiram Felix
Sipprell, Murray Clayton
Smith, Guy Frederick
Wigginton, John Talbot
Yarbrough, Lucien Bell
Chemical Warfare Service
Welch, Arnold DeMerritt


CERTIFICATES IN LIEU OF COMMISSIONS


Infantry
Adams, Mark Elbert
Arnow. Leslie Earle
Dowdell, Samuel Iosmer
McCaskill. John Edward


Owen, Marcus Nance
Murphree, Walter Ellis
Chemical Warfare Service
Clark. William Richard, Jr.







UNIVERSITY DIRECTORY


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED
AUGUST 7, 1930
NORMAL DIPLOMA


Rose Minnich Anderson
Leo Henry Armstrong
Genevieve Baker
Annie Baldwin
Edna Louise Bassett
Ernest Jerome Bowyer
Merritt Brown
Pansy Barrett Caldwell
Lynn R. Davis
Mary Lucille Dickson
Julia M. Diffenwierth
Saral Freeman Durham
Carl T. Durrance
Glynn Carlyle Evans
Elizabeth Lansden
Edw. E. Laney
Sara Little
Ethel J. Loring
Caroline Pasteur Lytle
Mildred H. Mahood
Flarra McArthur Marshburn
Lillie Fair Milteer
Luellen Jones Munn
Charles E. Palmour
Harriet Poyntz Polk
Cora Fay


Flora B. Willis


Louise Mathis Fitzgerald
Nina F. Fowler
\lamie L. Fugate
Angie Geraldine Garcia
Evelyn Balbina Garcia
Marion Eulalia Garcia
Elizabeth E. Hinson
Zola Padgett Holliday
John T. Howard
Florence Longmore Hughes
Thomas Maxwell Johns
Maria Luisa Arco Justen
Oscar Joseph Keep
Charlotte Rippey Klett
Stella Mae Brunen Powell
Ora Stamp Rice
Ruby Rollins
Zoila A. Salas
Effie Reeve Sensabaugh
Fannie Olivia Smith
Minerva Drake Stivender
Francis Edwin Stafford Turner
Charles William John Vogler
Jesse C. Waldron, Jr.
Herbert Mitchell Webb
Isabel Sybil Wheeler


BACIIELOR OF SCIENCE IN JOURNALISM
Franklin Sumner Wright

BACHELOR OF SCIENCE IN BUSINESS ADMINISTRATION


Raymond A. Bloedel


Robert C. Evans
Leland G. Hall


BACHELOR OF SCIENCE IN PHARMACY
Frank S. Anderson, Jr.


BACHELOR OF SCIENCE IN EDUCATION
Grace Dell Fogg Samuel Thos. Lastinger
Nancy Millen Hill Louise Dickie Moore
Cecil Parker Yawn







DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


BACHELOR OF ARTS IN EDUCATION
Eloise Gibson Collins Clara Belle Ledbetter
Juanita Cooksey Mary Bertha Lipscombe
Fannie Cumming Mary G. Long
Martha Fitts Dauer N. Broward Lovell
Manning J. Dauer, Jr. Essie Sutherland McClellan
Lawrence Eugene Edenfield Leonard Lee McLucas
William Irvin Fernald Roe Martin
Horace B. Fletcher Bessie Norton
Gladys Graham Reuben Bennett Orr
Edgar Wilson Greene Paul Edward Peters
Harry Stanley Greene Edward Rite Poppell
Grady Harrison Francis Arlie Rhodes
Vernice Law Hearn Sister M. Brendan
Edwin Lloyd Henderson George H. Skermer
Earl Eric Hennessee Dennis Keith Stanley
Gertrude Florence Jacobi Dale H. Van Sickel
Joseph Eddie Kelly Joseph Augustus Wheeler


BACHELOR OF LAWS


Wilfred G. Bailey
Byron F. Campbell
Sheldon Duller
Herbert William Fishler
Thomas Wade Harrison


George Rudolph Helvenston
Vernon Charles Rawls
Wilburn Frank Robinson
Moe B. Safer
Warren Louis Tedder


BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING
William Lanier McGec

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL ENGINEERING
William Wallace Boyd

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING
Wesley Albert Sweat Gordon Simpkins Mobley, Jr.

BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURE
Shelby Lee Brothers Arthur M. Hill, Jr.

BACHELOR OF SCIENCE
Donald James V. Coleman Clarence Reamer Henry
Edgar Stuart Estes, Jr. Edgar Bernard Johnwick
Joseph Hugh Neville, Jr.

BACHELOR OF ARTS


John Broward Culpepper
George John Miller


Forrest Harrold Mlunger
James Roe Perry







UNIVERSITY DIRECTORY


MASTER OF ARTS IN EDUCATION
Noble Boyd Armstrong Charles Wright Persons
Orion Alfred Mann Thomas Richard Robinson
Mary Elizabeth Peek DeWitt F. Rollins
Harry Evins Wood

MASTER OF SCIENCE IN AGRICULTURE
Malcolm Roy Bedsole, Jr. Frazier Rogers

MASTER OF SCIENCE


Fred Donald Ayres
Walter Evans Blackburn
Arnold Walker Dean
Norman Wightman McLeod, Jr.


Ernest Bridges
Rachel F. Crozier


Woodson C. Tucker, Jr.
Wayne R. Wenger
Lloyd E. West
Harry Chance Winter


MASTER OF ARTS
Marilla Ohl
Thomas George Walker







PHI KAPPAP PHI


PHI KAPPA PHI HONOR SOCIETY
OFFICERS 1929-30
J. W. NORMAN...-........ ......................... .... .. President
RUDOLPH W EA ER ................ ......................................................... ic -President
J. V M cQU ITTY .............................. ...... ................ ............................. Secretary
CORA IILTIMORE ...........................................................................Treasurer
J. -1. LEAKE..................... .. .............. ..................Historian

ELECTED DURING TIE SUMMER SESSION 1929
Hugh Stewart Austin Grover Cleveland Norman
Bessie Lett Carter Harold Rinaulden Saunders
Watson Perry Davidson Joseph E. Waugh
Bourland Benjamin Fowler Alton Haddon Wentworth
ELECTED DURING THE YEAR 1929-30
ARTS AND SCIENCES
William A. Herin George John Miller
William Thomas Mayo Maurice Lee Moore
Edward S. Quade
AGRICULTURE
Felix Anthony Reiber
LAW
Charles William Luther William Graves Carleton
John Mathews McNatt William Everett Robinson
TEACHERS
Manning J. Daner Charles Edward Hartley
Joseph E. Price
COMMERCE AND JOURNALISM
Joe Bass Robert William Boyd
Howard Line Putnam

ENGINEERING
Charles Bryan King Raymond LeRoy Smith
Parker 31. MacCarthy Elio Fueyo
ARCHITECTURE
Albert C. Stewart, Jr.
PHARMACY
Arnold De Merritt Welch
GRADUATE
Uri Pearl Davis Oscar Leon Durrance
George Willian Dansby Burton John Henry Otte
ELECTED DURING THE SUMMER SESSION 1930
Rachel F. Crozier Mary G. Long
Martha Fitts Dauer Bessie Norton
Nancy M. Hill Ernest MI. Parrott
Gertrude F. Jacobi Mary E. Peek
G. H. Skermer







University of Florida Home Page
© 2004 - 2010 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated October 10, 2010 - - mvs