• TABLE OF CONTENTS
HIDE
 Cover
 Table of Contents
 Administrative officers 1933-3...
 University senate 1933-34
 Officers of instruction and research...
 Faculty committees 1933-34
 Summer session faculty 1933
 General extension division...
 Assistants in administration...
 Graduate assistants, student assistants,...
 Report of enrollment
 Student roll
 Geographic distribution
 Degrees and diplomas conferred
 Recapitulation of degrees, certificates,...














Title: University record
ALL VOLUMES CITATION THUMBNAILS PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/UF00075594/00395
 Material Information
Title: University record
Uniform Title: University record (Gainesville, Fla.)
Physical Description: v. : ; 24 cm.
Language: English
Creator: University of the State of Florida
University of Florida
Publisher: University of the State of Florida,
University of the State of Florida
Place of Publication: Lake city Fla
Publication Date: September 1933
Copyright Date: 1934
Frequency: quarterly
regular
 Subjects
Subject: College publications -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Universities and colleges -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Agricultural education -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
University extension -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Teachers colleges -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Law schools -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Genre: government publication (state, provincial, terriorial, dependent)   ( marcgt )
 Notes
Dates or Sequential Designation: Vol. 1, no. 1 (Feb. 1906)-
Numbering Peculiarities: Issue for Vol. 2, no. 1 (Feb. 1907) is misnumbered as Vol. 1, no. 1.
General Note: Title from cover.
General Note: Imprint varies: <vol. 1, no. 2-v.4, no. 2> Gainesville, Fla. : University of the State of Florida, ; <vol. 4, no. 4-> Gainesville, Fla. : University of Florida.
General Note: Issues also have individual titles.
 Record Information
Bibliographic ID: UF00075594
Volume ID: VID00395
Source Institution: University of Florida
Holding Location: University of Florida
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.
Resource Identifier: ltuf - AEM7602
oclc - 01390268
alephbibnum - 000917307
lccn - 2003229026
lccn - 2003229026

Table of Contents
    Cover
        Page 301
        Page 302
    Table of Contents
        Page 303
    Administrative officers 1933-34
        Page 304
    University senate 1933-34
        Page 305
        Page 306
    Officers of instruction and research 1933-34
        Page 307
        Page 308
        Page 309
        Page 310
        Page 311
        Page 312
        Page 313
        Page 314
        Page 315
        Page 316
        Page 317
    Faculty committees 1933-34
        Page 318
        Page 319
    Summer session faculty 1933
        Page 320
        Page 321
    General extension division 1933-34
        Page 322
    Assistants in administration 1933-34
        Page 323
        Page 324
        Page 325
        Page 326
    Graduate assistants, student assistants, fellows and scholars 1933-34
        Page 327
        Page 328
    Report of enrollment
        Page 329
        Page 330
        Page 331
        Page 332
        Page 333
    Student roll
        Page 334
        Page 335
        Page 336
        Page 337
        Page 338
        Page 339
        Page 340
        Page 341
        Page 342
        Page 343
        Page 344
        Page 345
        Page 346
        Page 347
        Page 348
        Page 349
        Page 350
        Page 351
        Page 352
        Page 353
        Page 354
        Page 355
        Page 356
        Page 357
        Page 358
    Geographic distribution
        Page 359
        Page 360
    Degrees and diplomas conferred
        Page 361
        Page 362
        Page 363
        Page 364
        Page 365
        Page 366
        Page 367
        Page 368
        Page 369
        Page 370
    Recapitulation of degrees, certificates, and diplomas conferred, 1932-1933
        Page 371
        Page 372
Full Text







The University Record
of the

University of Florida


REGISTER
of the
REGULAR SESSION 1932-33
SUMMER SESSION 1933


Vol. XXVIII, Series I


No. 9 September 1, 1933


Published Monthly by the University of Florida, Gainesville, Florida
Entered in the post office in Gainesville, Florida, as second-class matter,
under Act of Congress, August 24, 1912.
Office of Publication, Gainesville, Fla.























The Record comprises:
The Reports of the President and the Board of Control, the Bulletin of
General Information, the annual announcements of the individual colleges of the
University, announcements of special courses of instruction, and reports of the
University Officers.

These bulletins will be sent gratuitously to all persons who apply for them. The applicant
should specifically state which bulletin or what information is desired. Address

THE REGISTRAR
University of Florida
Gainesville, Florida

Research Publications.-Research publications will contain results of research work.
Papers are published as separate monographs numbered in several series.

There is no free mailing list of these publications. Exchanges with institutions are
arranged by the University Library. Correspondence concerning such exchanges should be
addressed to the University Librarian, University of Florida, Gainesville, Florida. The issue
and sale of all these publications is under the control of the Committee on Publications
Requests for individual copies, or for any other copies not included in institutional exchanges,
should be addressed to the University Library, University of Florida, Gainesville, Florida.
The Committee on University Publications
University of Florida
Gainesville, Florida












CONTENTS


Administrative Officers 1933-34.................... .......... ...

University Senate 1933-34............... .............. .. ....

Officers of Instruction and Research 1933-34.. ............... ......

Faculty Committees 1933-34 -................. . ....... .................

Summer Session Faculty 1933 .................. ...

General Extension Division 1933-34.......... ..... ..

Assistants in Administration 1933-34 ............. ....... ............

Graduate Assistants, Student Assistants, Fellows and Scholars 1933-34

Report of Enrollment-

Regular Session 1932-33.--- ....... --- ...... ....

Summer Session 1933 .............. ......-..

Student Roll-

Regular Session 1932-33.. ... --....... ... .... ...............

Summer Session 1933 ............................ ........ .....

Geographic Distribution-

Regular Session 1932-33........ ......................

Summer Session 1933 .......................................

Degrees and Diplomas Conferred-

January, 1933 ..........-.... .... .. ........... .. ... ..... ... ....

June, 1933 .......................................... ...... .... -- ...

A ugust, 1933 .................. ..... ... .. ... .............

Recapitulation of Degrees, Certificates, and Diplomas Conferred, 1932-

Regular Session 1932-33 ...........................

Summer Session 1933 ..............---... ...--


....... 304

.... 305

... 307

... 318

S320

322

.323

........ 327



.. 329

333



.. 334

.. 351



359

.. .. 360


..-- ..-... 361

.......--- .......... 362

. ........... 367


1933-


..... 371

..... 372







ADMINISTRATIVE OFFICERS
UNIVERSITY OF FLORIDA
1933-34
BOARD OF CONTROL


RAYMER F. MAGUIRE, Chairman ..........
ALBERT H. BLANDING ..........................
ALFRED H. WAGG ...............................
GEORGE H. BALDWIN.................................
OLIVER J. SEMMES ..................................


..... ........ ...........................Orlando
.-. ........--.. .............................Bartow
............................. ........ Palm Beach
... .................................. Jacksonville
Pensacola


J. T. DIAMOND, Secretary, Tallahassee

STATE BOARD OF EDUCATION
DAVID SHOLTZ.-............ -----... --.. -.. -- -.. -- --...... ................................. Governor
R. A. GRAY ......- .................... ...................... .. .........Secretary of State
W V. KNOTT ............................................. ..-... .................-- State Treasurer
CAREY D. LANDIS ................. ................ ........ .. ................. .......-- Attorney General
W. S. CAWTHON, Secretary..........................................State Superintendent of Public Instruction

ADMINISTRATIVE OFFICERS


THE UNIVERSITY COUNCIL
JOHN JAMES TIGERT, M.A. (Oxon.), Ed.D., D.C.L., LL.D...


JAMES MARION FARR, Ph.D., D.Litt..........
JAMES NESBITT ANDERSON, Ph.D................
HARLEY WILLARD CHANDLER, M.S. .........
TOWNES RANDOLPH LEIGH, Ph.D...........-
WALTER JEFFRIES MATHERLY, M.A...........
WILMON NEWELL, D.Sc...........................
JAMES WILLIAM NORMAN, Ph. D.............
BERT CLAIR RILEY, B.A., B.S.A................
BENJAMIN ARTHUR TOLBERT, B.A.E.........
HARRY RAYMOND TRUSLER, M.A., LL.B...
BLAKE RAGSDALE VAN LEER, M.E., M.S....


.President of the University


.................................Vice-President of the University
.................. ........ Dean of the Graduate School
.............................Registrar, Secretary of the Council
.................. Dean of the College of Arts and Sciences
.........Dean of the College of Business Administration
-...-................. Dean of the College of Agriculture
-----.......... ...........Dean of the College of Education
........................Dean of the General Extension Division
....................... ....... ... Dean of Students
...................................Dean of the College of Law
.............................Dean of the College of Engineering


OTHER ADMINISTRATIVE OFFICERS
ROLLIN SALISBURY ATWOOD, Ph.D.......Acting Director of the Institute of Inter-American Affairs
RICHARD DEW ITT BROWN......................................................................Director of M music
HOWARD DYKMAN, B.A., LL.B.............Assistant Dean of the College of Business Administration
WILBUR LEONIDAS FLOYD, M.S..............----.................Assistant Dean of the College of Agriculture
BERNARD VICTOR CHRISTENSEN, Ph.D..................................Director of the School of Pharmacy
KLEIN HARRISON GRAHAM...................................................................................Business M manager
H. HAROLD HUME, M.S.......Assistant Dean, Research, College of Agriculture and Assistant
Director, Research, Experiment Station
EDGAR CHARLES JONES, LL.B........ ....---------- ............Director of Athletics
JOHN VREDENBURGH MCQUITTY, M.A............................... ........................Officer of Admissions
CORA M ILTIMORE, B.S........... ...... ... ........... ........ ....... ..... ........ Librarian
HAROLD MOWRY, B.S.A..........................Assistant Director, Administration, Experiment Station


GARLAND POWELL --.........................
GLENN BALLARD SIMMONS, Ph.D..
ARTHUR PERCIVAL SPENCER, M.S...
GEORGE CLARENCE TILLMAN, M.D.......
THOMPSON VAN HYNING--...................
RUDOLPH WEAVER, B.S., A.I.A............
WILLIAM HAROLD WILSON, Ph.D..........
FRANK S. WRIGHT, B.S.J....................


........- ....................Director, Radio Station W RUF
....- .....Assistant Dean of the College of Education
.................Vice-Director, Agricultural Extension Service
-... ................................University Physician
..........................Director of the Florida State Museum
Director of the School of Architecture and Allied Arts
.......Assistant Dean of the College of Arts and Sciences
........ -----.. ..................Director of Publicity








UNIVERSITY SENATE
1933-34

PERMANENT MEMBERS
JOHN JAMES TIGERT, M.A. (Oxon.), Ed.D., D.C.L., LL.D................President of the University
GILBERT McK. ALLEN, Colonel, Infantry, U. S. Army...Professor of Military Science and Tactics
JAMES NESBITT ANDERSON, Ph.D.........................................................Dean of the Graduate School
ROLLIN SALISBURY ATWOOD, Ph.D..........Acting Director of the Bureau of Inter-American Affairs
RICHARD DEWITT BROWN-..............................................Director of the Division of Music
HARLEY WILLARD CHANDLER, M.S..........................Registrar, Secretary of the University Senate
JAMES MARION FARR, Ph.D............. ............ ........................... Vice-President of the University
WILBUR LEONIDAS FLOYD, M.S......................Assistant Dean, Instruction, College of Agriculture
KLEIN HARRISON GRAHAM........................................Business Manager of the University
H. HAROLD HUME, M.S..................... ........Assistant Dean, Research, College of Agriculture
EDGAR CHARLES JONES, LL.B....... ........ ..... ................................. Director of Athletics
TOWNES RANDOLPH LEIGH, Ph.D..................................Dean of the College of Arts and Sciences
WALTER JEFFRIES MATHERLY, M.A......................Dean of the College of Business Administration
CORA MILTIMORE, B.S. ................ ........ .......................-.. Librarian of the University
HAROLD MOWRY, B.S.A.........................Assistant Director, Administration, Experiment Station
WILMON NEWELL, D.Sc. ....................................... ........... Dean of the College of Agriculture
JAMES WILLIAM NORMAN, Ph.D................................... Dean of the College of Education
GARLAND POWELL ............................. ........... ...Director of Radio Station WRUF
BERT CLAIR RILEY, B.A., B.S.A......................................Dean of the General Extension Division
ARTHUR PERCIVAL SPENCER, M.S......................Vice-Director, Agricultural Extension Service
GEORGE CLARENCE TILLMAN, M.D.............................................University Physician
BENJAMIN ARTHUR TOLBERT, B.A.E......................... .....................Dean of Students
HARRY RAYMOND TRUSLER, M.A., LL.B....................... ............ Dean of the College of Law
THOMPSON VAN HYNING............................. ....... Director of the Florida State Museum
BLAKE RAGSDALE VAN LEER, M.E., M.S.........................Dean of the College of Engineering
RUDOLPH WEAVER, B.S., A.I.A ...............Director of the School of Architecture and Allied Arts
WILLIAM HAROLD WILSON, Ph.D...................Assistant Dean of the College of Arts and Sciences
FRANK S. WRIGHT, B.S.J......................... ...... .......Director of Publicity
Terms Ending June 1, 1936
TRUMAN C. BIGHAM, Ph.D........................................ College of Business Administration
JAMES W ESTBAY DAY, M.A., J.D ..............................................College of Law
ELMER JACOB EMIG, M.A........ -.......... ....... .............College of Arts and Sciences
FRANKLIN WESLEY KOKOMOOR, Ph.D ..- .......... ...................College of Arts and Sciences
ARTHUR RAYMOND MEAD, Ph.D............................................------ --College of Education
PERCY LAWRENCE REED, C.E., M.S..................... .................. College of Engineering
CLAUDE HOUSTON WILLOUGHBY, M.A.......................................... College of Agriculture
Terms Ending June 1, 1935
MONTGOMERY DRUMMOND ANDERSON, Ph.D..................- College of Business Administration
*HENRY HOLLAND CALDWELL, M.A .......................................College of Arts and Sciences
BERNARD VICTOR CHRISTENSEN, Ph.D.............................. College of Arts and Sciences
CLIFFORD WALDORF CRANDALL, B.S., LLB......... ............ ........................ College of Law
EDWARD WALTER CARRIS, Ph.D.............-...........................College of Education
MELVIN PRICE, E.E., M.A..........-......... .... ........... .... ....College of Engineering
THOMAS MARSHALL SIMPSON. Ph.D.. ............ ......... College of Arts and Sciences
JOHN EDWIN TURLINGTON, Ph.D..............--..... ...- ...........-......College of Agriculture

*Proxy for Charles Archibald Robertson for year 1933-34.





Terms Ending June 1, 1934

ROBERT SPRATT COCKRELL, M.A., B.L.................... ........ ... ...................... College of Law
ALFRED CRAGO, Ph.D........................................ ......................... ...... College of Education
JOHN GRADY ELDRIDGE, M.A-..............................................College of Business Administration
WILLIAM JOHN HUSA, Ph.D.............................. .........................College of Arts and Sciences
JAMES SPEED ROGERS, Ph.D..................................................................College of Arts and Sciences
ARTHUR LISTON SHEALY, D.V.M................................... ..----........... College of Agriculture
ALBERT J. STRONG, B.S.M.E--......................................... ..........College of Engineering
ROBERT CROZIER WILLIAMSON, Ph.D...............................................College of Arts and Sciences








UNIVERSITY OF FLORIDA
OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH
1933-34
JOHN JAMES TIGERT, M.A. (Oxon.), Ed.D., D.C.L., LL.D.................... --..................... President
CHARLES ELLIOTT ABBOTT, M.S---.................. ........--.----.....-....-...........--......Agriculture Building
Professor of Pomology and Vegetable Growing
OUIDA DAVIS ABBOTT, Ph.D. (Missouri) ..........................................................Experiment Station
Home Economist, Head of Department
CHESTER FREDERICK AHMANN, Ph.D. (Missouri) ...----......................... ...........Experiment Station
Physiologist
GILBERT McK. ALLEN, Colonel, Infantry, U. S. Army.................................................Benton Hall
Commandant of Cadets, Professor of Military Science and Tactics
ROBERT VERRILL ALLISON, Ph.D. (Rutgers)................................................Belle Glade, Fla.
Soils Specialist in Charge, Everglades Experiment Station
BURTON WEBER AMES, M.A.E...- ......... ............ .....--...... ... ..........Peabody Hall
Head of Correspondence Study, General Extension Division
JAMES NESBIrr ANDERSON, Ph.D. (Johns Hopkins)........-- ...----.............................Language Hall
Dean, Graduate School, Head Professor of Ancient Languages
MONTGOMERY DRUMMOND ANDERSON, Ph.D. (Robert Brookings)........................Language Hall
Professor of Business Statistics and Economics
P. T. Dix ARNOLD, B.S.A..----......................... ------------........--- .-- --....--Experiment Station
Assistant in Dairy Investigations
W ILLIAM TOBIAS ARNETT, M .A...................................... ..... ........................ Peabody Hail
Instructor in Architecture
ERNEST GEORGE ATKIN, Ph.D. (Harvard) .............................. --- Language Hall
Head Professor of French
ROLLIN SALISBURY ATWOOD, Ph.D. (Clark)...........--------.............................--- Language Hall
Acting Director of Institute of Inter-American Affairs, Associate Professor of
Economic Geography
LEONARD CAMPBELL BAILEY, B.A........................... -----.... ....... Language Hall
Instructor in English
ERNEST TERRILL BARCO, Capt., Field Artillery, U. S. Army................................-------.....Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
ROBERT MARLIN BARNETT, Ph.D. (Rutgers)-- ----------.....................---............ Experiment Station
Chemist
ROBERT COLDER BEATY, M.A..... ---....... --...---..................................-..-- Language Hall
Assistant Dean of Students and Adviser to Freshmen, Assistant Professor of Sociology
RAYMOND BROWN BECKER, Ph.D. (Minnesota) ... ---................. .............Experiment Station
Specialist in Dairy Husbandry
WALTER HERMAN BEISLER, D.Sc. (Princeton)... ........................................Chemistry Building
Professor of Chemical Engineering
CHARLES EDWARD BELL, Ph.D. (Iowa State College).......................................Experiment Station
Associate Chemist
CHAUNCEY A. BENNETT, Capt., Field Artillery, U. S. Army.....................................Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
TRUMAN C. BIGHAM, Ph.D. (Stanford)-- ----.. --..... ......... ..................... Buckman Hall
Professor of Economics
ALVIN PERCY BLACK, Ph.D. (Iowa) ........... .................. ......... ................ Chemistry Building
Professor of Agricultural Chemistry







308 UNIVERSITY REGISTER

RAYMOND WILLIAM BLACKLOCK, B.A................................. .......................... Horticulture Building
Boys' Club Agent, Agricultural Extension Service
GULIE HARGROVE BLACKMON, M.S.A..---- ---........................... .......................Experiment Station
Pecan Culturist
LEWIS F. BLALOCK, B.S.B.A --............................. ..........................................Language Hall
Assistant Registrar
ARTHUR AARON BLESS, Ph.D. (Cornell) ............................. ......... ........................... Benton Hall
Associate Professor of Physics
BENJAMIN ARTHUR BOURNE, M .S..........................................................................Belle Glade, Fla.
Plant Physiologist, Everglades Experiment Station
ERNEST JEROME BOWYER, B.A., HP ........................................................................... Gymnasium
Assistant Varsity Football Coach, Freshman Basketball and Baseball Coach,
Professor of Physical Education
CHARLES WILLIAM BOYD, M .D. (Tulane)............................................................... .......Infirmary
Assistant University Physician
HOMER EELLS BRATLEY, M.S.A...................................................----Experiment Station
Assistant Entomologist
Lucius MOODY BRISTOL, Ph.D. (Harvard) ............. --................... -------......Peabody Hall
Head Professor of Sociology
MARVIN ADEL BROOKER, Ph.D. (Cornell).....................................................Horticulture Building
Associate Agricultural Economist, Agricultural Extension Service
ALBERT NELSON BROOKS, Ph.D. (Wisconsin) .................... ......................Plant City, Fla.
Plant Pathologist
HAMLIN L. BROWN, B.S.A...... .. ..................................................Horticulture Building
Dairyman, Agricultural Extension Service
RICHARD DEWITT BROWN.............------................. ..... ....................Auditorium
Director of Music
FRANK WARNER BRUMLEY, M.S.A...................................................-- Horticulture Building
Agricultural Economist, Farm Management, Agricultural Extension Service
JOSEPH BRUNET, Ph.D. (Stanford)............................ .............. ............ Language Hall
Assistant Professor of French
OLLIE CLIFTON BRYAN, Ph.D. (Wisconsin)................................................Agriculture Building
Head Professor of Agronomy
LUDWI WILLIAM BUCHHOLZ, M.A.....................................-----................ ---Language Hall
Professor of Bible
CHARLES FRANCIS BYERS, Ph.D. (M ichigan)...................................... ........................ Science Hall
Assistant Professor of Biology
HENRY HOLLAND CALDWELL, M.A. .....------..........--- ...-..........---...-....... Language Hall
Acting Professor of English, Director of Freshman English
ARTHUR FORREST CAMP, Ph.D. (Washington University)............----.... ..... --- Experiment Station
Horticulturist, Head of Department
JOHN PERLIN CAMP, M .S.A..................................................... ..... .. .... Experiment Station
Assistant Agronomist
ARCHER STUART CAMPBELL, Ph.D. (Virginia)................................-..............-Language Hall
Associate Professor of Economics and Foreign Trade,
Director, Bureau of Economic and Business Research
CARLYLE CARR, B.S.......................- -----..............- .............. Experiment Station
Specialist in Rodent Control (Cooperation U.S.D.A.)
WILLIAM RICHARD CARROLL, Ph.D. (Minnesota)....------......................... ....-- Science Hall
Assistant Professor of Botany and Bacteriology
WILLIAM ANGUS CARVER, Ph.D. (Iowa State College)--------...................................Experiment Station
Associate Agronomist







OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH 309

RAINEY CAWTHON, B.S.E.......................................................................... ......................Gymnasium
Freshman Football Coach, Director of Intramurals, Professor of Physical Education
JAMES EDWARD CHACE, JR., M.B.A................................-.... ...- .......... ............... Buckman Hall
Assistant Professor of Economics and Business Management
HARLEY WILLARD CHANDLER, M.S...........-...... ............. ................--...-Language Hall
Registrar
BERNARD VICTOR CHRISTENSEN, Ph.D. (Wisconsin).......................................Chemistry Building
Director of School of Pharmacy, Head Professor of Pharmacognosy and Pharmacology
WASHINGTON AUGUSTUS CLARK, JR., M.A........................................ Language Hall
Instructor in English
HAROLD GRAY CLAYTON, M.S.A.................... ..... ......----------............Horticulture Building
District Agent, Agricultural Extension Service
WALTER NICHOLSON CLEMONS--......................- -..- .............................. Gymnasium
Assistant Varsity Football Coach, Head Coach of Basketball and Baseball,
Professor of Physical Education
ROBERT SPRATT COCKRELL, M.A., B.L. (Virginia)...............................................Law Building
Professor of Law
M ADISON DERRELL CODY, M .A ........ ........................................ ....................... Science Hall
Head Professor of Botany and Bacteriology
JOHN MELTON COLEMAN, M.S.A................................ ....................Experiment Station
Assistant Chemist
DANIEL A. CONNOR, Major, Field Artillery, U. S. Army...............................................Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
HENRY PHILIP CONSTANS, M.A., LL.B. (Wyoming) ----------................ --.......................Peabody Hall
Associate Professor, Head of the Department of Speech
JOHN FRANCIS COOPER, M.S.A....................................................................----- Horticulture Building
Editor, Experiment Station and Agricultural Extension Service
ALFRED CRAGO, Ph.D. (Iowa).............--------........ ...................... ...Peabody Hall
Professor of Educational Psychology, Tests and Measurements, Psychologist for the
Laboratory Schools
CLIFFORD WALDORF CRANDALL, B.S., LL.B. (Michigan)...... -------..................................-- Law Building
Professor of Law
JOHN THOMAS CREIGHTON, M.S................. .. ..... ...............Agriculture Building
Assistant Professor of Entomology and Plant Pathology, Acting Head of the Department
of Entomology and Plant Pathology
IDA KEELING CRESAP--.--------------...--................................................. Horticulture Building
Librarian, Experiment Station
CHARLES LANGLEY CROW, Ph.D. (Goettingen) ------...........---.............................-- Language Hall
Head Professor of German and Spanish (Half Time)
RAYMOND M ERCHANT CROWN, B.S.A............................................................................. Quincy, Fla.
Assistant Agronomist, North Florida Experiment Station
ADRIAN DAANE, Ph.D. (Minnesota) --.................................................................Belle Glade, Fla.
Agronomist, Everglades Experiment Station
MANNING JULIAN DAUER, Ph.D. (Illinois) .....------------............-- ----.............. ...... Peabody Hall
Instructor in History and Political Science
CLARENCE T. DAVIS, Capt., Infantry, U. S. Army..............................................----Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
URI PEARL DAVIS, M.A........................................ ------.....................Peabody Hall
Instructor in Mathematics
JAMES WESTBAY DAY, M.A., J.D. (Florida) ....................... .... .................Law Building
Professor of Law







310 UNIVERSITY REGISTER

JOHN WILLIAM DEBRUYN, M.A.................................. .... -- ........--.-. Auditorium
Assistant Professor of Music
EZRA FRANKLIN DEBUSK, B.S ......... .....................................-----------........... Horticulture Building
Citrus Pathologist and Entomologist, Agricultural Extension Service
FRANCIS MARION DEGAETANI, B.A.E.....................................................Language Hall
Instructor in Spanish
SIGISMOND DE RHUDESHEIM DIETTRICH, Ph.D. (Clark) ---------...................................Buckman Hall
Instructor in Economic Geography
HARWOOD BURROws DOLBEARE, B.A.......----....-.. .......---------.................. Buckman Hall
Associate Professor of Finance
BERNARD FRANCIS DOSTAL, M.A ................................ .. ........... Engineering Building
Assistant Professor of Mathematics
HOWARD DYKMAN, B.A., LL.B. (Minnesota) ............-....-...--...- -----........ ......... Language Hall
Assistant Dean, College of Business Administration, Professor of Economics and Insurance
AUTHER HAMNER EDDINS, Ph.D. (Iowa State College) -------............. .............---- Hastings, Fla.
Associate Plant Pathologist
JOHN GRADY ELDRIDGE, M.A ................................................ ...........------ Buckman Hail
Associate Professor of Economics
LINUS MARVIN ELLIS, JR., Ph.D. (Johns Hopkins) ..................-...........-.Chemistry Building
Instructor in Chemistry
ELMER JACOB EMIG, M .A............................................................. .. ...... ..... Language Hall
Head Professor of Journalism
MARTIN RUSSELL ENSIGN, M.S.---..-- ---------................... .......--... Experiment Station
Associate Horticulturist
HASSE OCTAVIUS ENWALL, Ph.D. (Boston)..............................-.............Peabody Hall
Head Professor of Philosophy
SILAS KENDRICK ESHLEMAN, JR., M.S., M.E........ .................. ----........... .Benton Hall
Assistant Professor of Drawing and Mechanic Arts
JAMES MARION FARR, Ph.D. (Johns Hopkins), D.Litt..................................-- language Hall
Vice-President of the University, Head Professor of English
LESTER COLLINS FARRIS, M.A ....-----....... .................----.................Language Hall
Associate Professor of English
WILLARD MERTON FIFIELD, M.S...............................-......-----....------- Homestead, Fla.
Assistant Horticulturist, Sub-Tropical Experiment Station
WILLIAM WARRICK FINEREN, M.E..........---------- .. ----......................... Engineering Building
Assistant Professor of Mechanical Engineering
WILBUR LEONIDAS FLOYD, M.S................................---------- ..... Agriculture Building
Assistant Dean, College of Agriculture, Head Professor of Horticulture
PERRY ALBERT FOOTE, Ph.D. (Wisconsin) ......... ..............................Chemistry Building
Professor of Pharmacy
BONNIE REID FUDGE, Ph.D. (Rutgers).... .....................--------..-----..... Lake Alfred, Fla.
Associate Chemist, Citrus Experiment Station
RALPH MORRIS FULGHUM, B.S.A....................................................--- Horticulture Building
Assistant Editor, Experiment Station and Agricultural Extension Service
JOSEPH RICHARD FULK, Ph.D. (Nebraska) ..... ... ..................................... .......Peabody Hall
Professor of Public School Administration
LEONARD WILLIAM GADDUM, Ph.D. (Missouri) .......................... ....Experiment Station
Biochemist
EDWARD WALTER GARRIS, Ph.D. (Peabody)................................. ......---------------Peabody Hall
Professor of Agricultural Education







OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH 311

FRANK GENOVAR ...........................----------...-- -- .-----....... -- -----. ----------------- -.---- --. Gymnasium
Assistant in Department of Required Physical Education, Assistant Professor of
Physical Education
HALLET HUNT GERMOND, Ph.D. (Wisconsin) ..................................Peabody Hall
Assistant Professor of Mathematics
LEONARD GIOVANNOLI, M.A.........................-.......--...................- Science Hall
Acting Associate Professor of Biology
FLAVIA GLEASON ............ ........................................... ---.. ... ....- Tallahassee, Fla.
State Agent, Home Demonstration Work
JAMES DAVID GLUNT, Ph.D. (Michigan)-...-...-. .......-- .. .......... ..... Language Hall
Assistant Professor of History and Political Science
WALLACE BARGER GOEBEL, M.A................................ ........ .. Language Hall
Assistant Professor of History and Political Science
CARLOS C. GOFF, M.S.. -.... --... -.. ..........-------------------- ---..- ..... .....Leesburg, Fla.
Assistant Entomologist
KLEIN HARRISON GRAHAM.................................. ...................Language Hall
Business Manager
LEVI OTTO GRATZ, Ph.D. (Cornell).-......................... .............. ...... ......Quincy, Fla.
Plant Pathologist in Charge, North Florida Experiment Station
HOWARD WILLIAM GRAY, M.S., C.P.A ...-.....- .................... .....- Language Hall
Professor of Accounting
ARTHUR SYLVESTER GREEN, M.A.........................-..... .......... ........... Peabody Hall
Instructor in History and Political Science (On leave 1933-34)
HENRY GLENN HAMILTON, Ph.D. (Cornell)........................................ Horticulture Building
Associate Professor of Marketing Agricultural Products
FRED T. HANNAFORD, B.A............................... .......... ............... Peabody Hall
Instructor in Architecture
LYMAN GEORGE HASKELL, M.D. (Boston) .......... .............- ............Old Gymnasium
Professor of Corrective Gymnastics
WILLIAM BYRON HATHAWAY, M.A..................................... ..... .....Language Hall
Associate Professor of Spanish
OLIVER HOWARD HAUPTMANN, Ph.D. (Wisconsin)................................. ..Language Hall
Instructor in German and Spanish
STACEY O. HAWKINS, M.A...... ................................ ......................... Homestead, Fla.
Assistant Plant Pathologist, Sub-Tropical Experiment Station
DORR HAZELHURST, Capt., Infantry, U. S. Army ..................................Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
FRED HARVEY HEATH, Ph.D. (Yale) ..-.......................... ..............Chemistry Building
Professor of Chemistry
WILLIAM WALTER HENLEY, B.S.A........................... ......-.. ..................Experiment Station
Assistant Animal Husbandman
WILBUR GARLAND HIATT, B.A.......................................... .............................. Language Hall
Head Auditor
WILLIAM TROTTER HICKS, M.S... .......... .......................... Buckman Hall
Instructor in Economics and Economic Geography
THOMAS J. HIGGINS, M.A .... ..................................................................Language Hall
Instructor in Spanish
ELMER DUMOND HINCKLEY, Ph.D. (Chicago) .......... .....................................Peabody Hall
Associate Professor of Psychology, Head of Department of Psychology,
Director of Bureau of Vocational Guidance and Mental Hygiene







312 UNIVERSITY REGISTER

ARTHUR ARIEL HOPKINS, M .A................ ......--............- ..... ................................. Peabody Hall
Assistant Professor of Speech
THEODORE HUNTINGTON HUBBELL, B.A................................................................... Science Hall
Associate Professor of Biology (On leave first semester 1933-34)
FRED HAROLD HULL, M .S...... ......................... ....................................................Experiment Station
Associate Agronomist
H. HAROLD HUME, M .S......-- ...... ................................................................... Horticulture Building
Assistant Dean, Research, College of Agriculture, and Assistant Director, Research,
Experiment Station
HUBER CHRISTIAN HURST, B.A., LL.B. (Florida)......................................................Buckman Hall
Associate Professor of Economics and Business Law
WILLIAM JOHN HUSA, Ph.D. (Iowa) ---.............. ...........C....................... Chemistry Building
Head Professor of Pharmacy
ROBERT W ILLIAM HUSTON, M .A ...............-..... ................... ... ..................... ....Language Hall
Instructor in French
VESTUS TWIGGS JACKSON, Ph.D. (Chicago) .......... ........................................Chemistry Building
Associate Professor of Chemistry
CHESTER HOWELL JANES, B.S.M.E... ..................... ......................Engineering Building
Instructor in Drawing and Mechanic Arts
JOHN HENRY JEFFERIES......... ........ .... ....... ......... ............-..........k....... Lake Alfred, Fla.
Superintendent, Citrus Experiment Station
JOHN EVANDER JOHNSON, B.D., M.A....................................................... Y. M. C. A. Building
Director of Social and Religious Services
EDCAR CHARLES JONES, LL.B. (Florida) ...............................................- .... Gymnasium
Director of Athletics and Physical Education
HASTINGS WYMAN JONES, M.S...... --...... .................-- .- ........Experiment Station
Assistant Chemist
HENRY NORTON JUNE, B.S. Arch., A.I.A ....................... ........ ........................ Peabody Hall
Professor of Architecture
DAVID G. A. KELBERT ..........................-.. .----.. .. ................... ........................Bradenton, Fla.
Assistant Plant Pathologist
M ARY ELLEN KEOWN, M .S.... ................................ .................................. Tallahassee, Fla.
District Agent, Home Demonstration Work
RALPH W YMAN KIDDER, B.S ..................................................................................Belle Glade, Fla.
Assistant Animal Husbandman, Everglades Experiment Station
RANDALL RICH KINCAID, M .A........--- ..................................................... .......................Quincy. Fla.
Assistant Plant Pathologist, North Florida Experiment Station
HAROLD LORAINE KNOWLES, Ph.D. (Kansas) ..................................... Benton Hall
Instructor in Physics
FRANKLIN WESLEY KOKOMOOR, Ph.D. (Michigan)........................-------............Engineering Building
Professor of Mathematics
WILLIAM ABRAHAM KUNTZ, M.S......... ................................Lake Alfred, Fla.
Associate Plant Pathologist, Citrus Experiment Station
JOSEPH HARRISON KUSNER, Ph.D. (Pennsylvania) ........... ..............................Peabody Hall
Assistant Professor of Mathematics
OTTO F. LANGE, Major, Infantry, U. S. Army -...... ..........................-... .. Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
JAMES MILLER LEAKE, Ph.D. (Johns Hopkins)....................--- ...--- .................Language Hall
Head Professor of History and Political Science
TOWNES RANDOLPH LEIGH, Ph.D. (Chicago) ........................................Chemistry Building
Dean, College of Arts and Sciences, Head Professor of Chemistry







OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH 313

WALTER ANTHONY LEUKEL, Ph.D. (Wisconsin) .... ---....... ..........--- Experiment Station
Agronomist
WILBERT ALVA LITTLE, M.A......................-- ................-...........................Peabody Hall
Associate Professor of Latin and English
RICHARD NUGENT LOBDELL, M.S .........- .....--..........- ................Belle Glade, Fla.
Entomologist, Everglades Experiment Station
KENNETH W ILFRED LOUCKS, M.S ...................... ........... ..........- .. ......Leesburg, Fla.
Assistant Plant Pathologist
THOMAS MARVEL LOWE, M.S.......-..................-.. ..........----- ... --.. Benton Hall
Assistant Professor of Civil Engineering
W ILLIAM LEONARD LOWRY, B.A.................- ..................---... .........-- ... ... ...-..Buckman Hall
Assistant Professor of Journalism
RUBY MCDAVID ....... .............. ................................................... -...... Tallahassee, Fla.
District Agent, Home Demonstration Work
SAMUEL W M CINNIS, M .A...................................... ...... .....-.....- ............. Peabody Hall
Instructor in Mathematics
BRUCE M cKINLEY, B.A., B.S.A.......................................................................Horticulture Building
Associate Agricultural Economist, Agricultural Extension Service
JOHN VREDENBURGH MCQUITTY, M.A ............... .... ....................Language Hall
Officer of Admissions
RAYMOND GEORGE MANCHESTER, B.A., D.O........................ ... .. .... Basketball Court
Athletic Trainer
WALTER JEFFRIES MATHERLY, M.A ............................ ......................................---- Language Hall
Dean, College of Business Administration, Head Professor of Economics
ARTHUR RAYMOND MEAD, Ph.D. (Columbia)............................ --.......---.. ..-.--.--Peabody Hall
Professor of Supervised Teaching and Director of Laboratory Schools
NORMAN RIPLEY MEHRHOF, M. Agr...........-.......------........................... Horticulture Building
Poultryman, Agricultural Extension Service
CORA M ILTIMORE, B.S................... .. .................. .. ......... .. ..... ...........Library
Librarian
CARL E. MITTELL, B.F.A................... -- .......-- ...- .... ..... ..............---- Peabody Hall
Instructor in Drawing and Painting
WILLIAM C. MOORE, Major, Infantry, U. S. Army- ..................................... Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
VIRGINIA PEARL M OORE........................................................... ........................... ....Tallahassee, Fla.
Home Improvement Agent, Home Demonstration Work
ALTON CHESTER MORRIS, M.A........... ... --.-.......................--------------..........Language Hall
Acting Assistant Professor of English
CHARLES I. MOSIER, B.A.................... I------.............---...........-Peabody Hall
Instructor in Psychology
CHARLES EUGENE MOUNTS, M.A ................................ ... ...........- -- -- ..Language Hall
Instructor in English
HAROLD MOWRY, B.S.A.............................................-- -..----...............-......Horticulture Building
Assistant Director of Administration, Experiment Station
WALTER J. MULLER, First Lieut., Infantry, U. S. Army ....................................Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
WAYNE MILLER NEAL, Ph.D. (Minnesota) ....................................... Experiment Station
Associate in Animal Nutrition
JOSEPH R. NELLER, Ph.D. (Rutgers)........ -- --................................ --............ ..... Belle Glade, Fla.
Biochemist, Everglades Experiment Station







UNIVERSITY REGISTER


WILLIAM THOMAS NETTLES, B.S ........................................ ................. Horticulture Building
District Agent, Agricultural Extension Service
WILMON NEWELL, D.Sc. (Iowa State College)...............................................Horticulture Building
Dean, College of Agriculture, Director, Experiment Station,
Director, Agricultural Extension Service
RUBY NEWHALL ..................................................... ................ Horticulture Building
Administrative Manager, Experiment Station and Agricultural Extension Service
CLARENCE VERNON NOBLE, Ph.D. (Cornell)............................................Horticulture Building
Agricultural Economist, Head of Department, Agricultural Extension Service
ROBERT EMMETT NOLEN, M.S.A................................................... ......----- ........Plant City, Fla.
Assistant Plant Pathologist
JAMES WILLIAM NORMAN, Ph.D. (Columbia) ...................................................... Peabody Hall
Dean, College of Education, Head Professor of Education
BURTON J. H. OTTE, M.S......................................... ........... ..............Chemistry Building
Assistant Professor and Curator of Chemistry
ANCIL NEWTON PAYNE, Ph.D. (Illinois).....................................................................Peabody Hall
Assistant Professor of History and Political Science
W ILLIAM SANFORD PERRY, M .S.................................................... .................. ....... Benton Hall
Associate Professor of Physics
CECIL GLENN PHIPPS, Ph.D. (Minnesota) ........................--..... ........... --Peabody Hall
Associate Professor of Mathematics
ZAREH MEGUERDITCH PIRENIAN, M.S............................................. ...................Peabody Hall
Assistant Professor of Mathematics
CASH BLAIR POLLARD, Ph.D. (Purdue) ......................................................Chemistry Building
Assistant Professor of Chemistry
GARLAND POWELL ............................ --- ..-- ...................................................Radio Station
Director, Radio Station WRUF
J. EDWIN PRICE, B.A.E................................... ............ ................. Language Hall
Instructor in English
MELVIN PRICE, E.E., M.A.......... ..........................................................Engineering Building
Head Professor of Mechanical Engineering
RAYMOND K. QUEKEMEYER, First Lieut., Artillery, U. S. Army.................................Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
PERCY LAWRENCE REED, C.E., M .S...................................................... ........................Benton Hall
Head Professor of Civil Engineering
JESSE R EEVES ....... .............. ............................................................................ Q uincy, Fla.
Farm Superintendent, North Florida Experiment Station
ARTHUR STEVENS RHOADS, Ph.D. (Syracuse)......................................................Cocoa, Fla.
Plant Pathologist
BERT CLAIR RILEY, B.A., B.S.A......................... ............. ........... ...................Peabody Hall
Dean of the General Extension Division
GEORGE EDGAR RITCHEY, M.S....... --...... .......................................... Experiment Station
Associate Agronomist (Cooperation U.S.D.A.)
CHARLES ARCHIBALD ROBERTSON, M.A..................................................................Language Hall
Professor of English (On leave 1933-34)
Ross EDWARD ROBERTSON, B.S............. ..........................................................Belle Glade, Fla.
Assistant Chemist, Everglades Experiment Station
FRAZIER ROGERS, M .S.A..................................................... ..........................Agriculture Building
Head Professor of Agricultural Engineering
JAMES SPEED ROGERS, Ph.D. (Michigan) .........--............... ..........-.............-.............Science Hall
Head Professor of Biology and Geology







OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH


GEORGE D. RUEHLE, Ph.D. (Washington State College).......................................Lake Alfred, Fla.
Associate Plant Pathologist, Citrus Experiment Station
RUDOLPH WILLIAM RUPRECHT, Ph.D. (Mass. Ag. College)..............................Experiment Station
Chemist, Head of Department
ELLIS BENTON SALT, M .A ................................................. ............................................. Peabody Hall
Associate Professor of Health and Physical Education
NATHAN WILLARD SANBORN, M.D. (City of New York)..............................Agriculture Building
Head Professor of Poultry Husbandry (Part Time)
DORSEY ADREN SANDERS, D.V.M. (Kansas State College).................................Experiment Station
Veterinarian
STEPHAN PENCHEFF SASHOFF, M.S..................................... .......................... Engineering Building
Assistant Professor of Electrical Engineering
ZACH SAVAGE, M .S .......................................................................................Horticulture Building
Assistant Agricultural Economist, Agricultural Extension Service
W ILLIAM LINCOLN SAWYER, B.S..................................................... ............................ Benton Hall
Instructor in Civil Engineering
PETTUS HOLMES SENN, Ph.D. (Wisconsin)......................................................Agriculture Building
Assistant Professor of Farm Crops and Genetics
Luc BELLE SETTLE, B.S ..............................................................................Horticulture Building
District Agent, Home Demonstration Work
ARTHUR LISTON SHEALY, D.V.M. (McKillip)...............................................Experiment Station
Professor of Veterinary Science, Animal Husbandman and Head of Department,
Experiment Station
WALTER JEFFERSON SHEELY, B.S. ................................................................ ....Horticulture Building
Agent in Animal Husbandry, (Cooperation U.S.D.A.), Agricultural Extension Service
HARLEY BLACKWELL SHERMAN, Ph.D. (Michigan).................................................Science Hall
Associate Professor of Biology
WILLIAM BYRON SHIPPEY, Ph.D. (Columbia)............................. ........................ Leesburg, Fla.
Associate Plant Pathologist
ANNA MAE SIKES, B.S --.. ................. ........ ................................--......-- Tallahassee, Fla.
Nutritionist, Home Demonstration Work
GLENN BALLARD SIMMONS, Ph.D. (Johns Hopkins)...................................................Peabody Hall
Assistant Dean, College of Education, Associate Professor of Public School Administration
THOMAS MARSHALL SIMPSON, Ph.D. (Wisconsin).....................................................Peabody Hall
Head Professor of Mathematics
KENNETH GORDON SKAGGS, B.A............ .................. .... ......... ........... Language Hall
Instructor in English
DEAN SLAGLE, M .A., LL.B. (Yale) ........ ................ ............... .. .................. Law Building
Professor of Law
EDWARD FRANK SMITH, E.E ............................................................................ ..........Benton Hall
Assistant Professor of Electrical Engineering
BUNNIE OTHANEL SMITH, M.A.................................. --......................... ---Peabody Hall
Assistant Professor of Curriculum Revision (On leave 1933-34)
JESSE LEE SMITH ........................................ ................ ........... ......---- Horticulture Building
District Agent and Agronomist, Agricultural Extension Service
ARTHUR PERCEVAL SPENCER, M.S .........................-................-------- Horticulture Building
Vice-Director, Agricultural Extension Service
HERMAN E. SPIVEY, M.A.....-----..........--. .. ------------...........................Language Hall
Instructor in English (On exchange 1933-34)
O. C. R. STAGEBERG, B.S. Arch............................ .............-....... ....... ...---Peabody Hall
Assistant Professor of Architecture







UNIVERSITY REGISTER


ARTHUR Louis STAHL, Ph.D. (Rutgers) ..... ......... ..........................................Experiment Station
Associate Horticulturist
DENNIS KEITH STANLEY, B.A.E .................... .................................. ........... .Gymnasium
Head Coach, Professor of Physical Education
EDWIN F. STANTON ........................................................... ................. ...........-- Chipley, Fla.
Supervisor, Florida National Egg-Laying Contest
FREDERICK DELOS STEVENS, B.S ................... .....................................Belle Glade, Fla.
Associate Agronomist, Everglades Experiment Station
W ILLIAM EUGENE STOKES, M.S....................................... ......... ...............Experiment Station
Agronomist, Head of Department
ALBERT J. STRONG, B.S.M .E...........................................................................Engineering Building
Head Professor of Drawing and Mechanic Arts
THOMAS B. STROUP, Ph.D. (North Carolina) ........................... ...................Language Hall
Exchange Instructor in English
DANIEL C. SWANSON, S.B...................................--....-... ...............Benton Hall
Instructor in Physics
CLARENCE JOHN TESELLE, M.A., LL.B. (Wisconsin) .....................................Law Building
Professor of Law
ROBERT ALDEN THOMPSON, B.S.M.E....................-............. ---- Engineering Building
Instructor in Mechanical Engineering (Part Time)
WILLIAM LOUDEN THOMPSON, B.S.................................................--------Lake Alfred, Fla.
Assistant Entomologist, Citrus Experiment Station
ISABELLE S. THURSBY, B.S........................................................... .....................-- Tallahassee, Fla.
Extension Economist in Food Conservation, Home Demonstration Work
GEORGE CLARENCE TILLMAN, M.D. (Emory) .............................. ...........Infirmary
University Physician
DOYAL EDGAR TIMMONS, M.S.A .................................. ..................Horticulture Building
Agricultural Economist, Marketing, Agricultural Extension Service
WILLIAM BURLEIGH TISDALE, Ph.D. (Wisconsin).........................................Experiment Station
Plant Pathologist, Head of Department
ARCHIE NEWTON TISSOT, Ph.D. (Ohio State)... .....................................Experiment Station
Associate Entomologist
BENJAMIN ARTHUR TOLBERT, B.A.E....................................................------ ....Language Hall
Dean of Students
GEORGE RICHARD TOWNSEND, Ph.D. (Cornell)............----.....................................Belle Glade, Fla.
Assistant Plant Pathologist, Everglades Experiment Station
HARRY RAYMOND TRUSLER, M.A., LLB. (Michigan) .............................................Law Building
Dean, College of Law, Head Professor of Law
JOHN EDWIN TURLINGTON, Ph.D. (Cornell)...................................................Horticulture Building
Head Professor of Agricultural Economics, Agricultural Economist,
Agricultural Extension Service
THOMPSON VAN HYNING............................................................................................. Science Hall
Director of The Florida State Museum
BLAKE RAGSDALE VAN LEER, M.E., M.S...........-.............. ............... Engineering Building
Dean, College of Engineering, Professor of Engineering
RICHARD KENNETH VOORHEES, M.S................................. ................... Experiment Station
Assistant Plant Pathologist
EDGAR SMITH WALKER, Colonel, U. S. Army (Retired) .............................Engineering Building
Instructor in Drawing
FRED WINTER WALKER----................... ........- ........................- ...... Monticello, Fla.
Assistant Entomologist









OFFICERS OF INSTRUCTION AND RESEARCH 317

MARION NEWMAN WALKER, Ph.D. (Wisconsin)..................................................Leesburg, Fla.
Plant Pathologist in Charge
FRED CURTIS WARD, B.S.B.A.--------.............. ......... ............ ------------- Language Hall
Instructor in Accounting
JACOB D. W ARNER, M .S................. ----..............----.----------.............................. Quincy, Fla.
Associate Agronomist, North Florida Experiment Station
JOSEPH RALPH W ATSON, M .A..................................... ....................................Experiment Station
Entomologist, Head of Department
RUDOLPH W EAVER, B.S., A.I.A .............................. ........ ........ ............................ .......Peabody Hall
Director of the School of Architecture and Allied Arts, Head Professor of Architecture
GEORGE FREDERICK WEBER, Ph.D. (Wisconsin)..................... .......................Experiment Station
Plant Pathologist
JOSEPH W EIL, M .S............................................ .........---....................Engineering Building
Head Professor of Electrical Engineering; Chief Engineer, Radio Station WRUF;
Head, Electrical Maintenance Department
ERDMAN WEST, M.S......... --...... .....--- ......---.---....-- ---..---....... Experiment Station
Mycologist
JOHN F. WILLIAMS, First Lieut., Field Artillery, U. S. Army.......................................Benton Hall
Assistant Professor of Military Science and Tactics
OSBORNE W ILLIAMS, Ph.D. (Chicago) ........................................... ....... .................Peabody Hall
Assistant Professor of Psychology
ROBERT CROZIER WILLIAMSON, Ph.D. (Wisconsin) ............... .................. .....Benton Hall
Head Professor of Physics
CLAUDE HOUSTON WILLOUGHBY, M.A................................................................Agriculture Building
Head Professor of Animal Husbandry and Dairying
JOSEPH PORTER W ILSON, M .B.A............................................................................... Buckman Hall
Assistant Professor of Marketing and Salesmanship
JOHN WALLACE WILSON, D.Sc. (Harvard)..................... ........ .......... Leesburg, Fla.
Associate Entomologist
JOHN W ESLEY W ILSON, B.S.E.E....................................................................................... Benton Hall
Instructor in Electrical Engineering (Part Time)
VERNE EDMUND WILSON, M.A............................... .-------- ---...-........................Peabody Hall
Instructor in Psychology (On leave 1933-34)
WILLIAM HAROLD WILSON, Ph.D. (Illinois) ..........-----...........................--Chemistry Building
Assistant Dean, College of Arts and Sciences, Professor of Mathematics
HERBERT WILLIAMS WINSOR, B.S.A....................------------- ...............-- Experiment Station
Assistant Chemist
JACOB HOOPER WISE, Ph.D. (Peabody) ..-.... --............--.................. .........Peabody Hall
Assistant Professor of Supervised Teaching, Director of Research
HERBERT SNOW WOLFE, Ph.D. (Chicago)-----...........................................................Homestead, Fla.
Horticulturist in Charge, Sub-Tropical Experiment Station
HARRY EVINS WOOD, M.A.E .-- -- --.............................. ............. .............................. Peabody Hall
Practice Teacher and Itinerant Teacher Trainer in Agricultural Education
FRANK SUMNER WRIGHT, B.S.J-................. .----. ........- .... ................................. Gymnasium
Director of Publicity, Secretary of Alumni Association
PHILLIP OSBORNE YEATON, B.S., S.B .................... ......................................Engineering Building
Associate Professor of Mechanical Engineering








318 UNIVERSITY REGISTER

FACULTY COMMITTEES
For the year 1933-34

ADMISSIONS
SIMPSON, Chairman; BIGHAM, CHANDLER, BAY, FOOTE, LEAKE, MCQUITTY, MEAD, M. PRICE,
STAGEBERG, WILLOUGHBY.
ALUMNI
FLOYD, Chairman; ABBOTT, AMES, DAY, HINCKLEY, HURST, J. E. PRICE, WRIGHT.

ATTENDANCE
CHANDLER, Chairman; BEAT, GLUNT, PHIPPS, SHERMAN, STANLEY, WEIL.

BUILDINGS AND GROUNDS
WEAVER, Chairman; BEISLER, ENSIGN, HIATT, LOWE, WEBER, WEIL.

CORRELATION WITH HIGH SCHOOLS
MEAD, Chairman; ATWOOD, BLESS, CHANDLER, HINCKLEY, REED, PHIPPS, J. E. PRICE, TOLBERT.

EDUCATIONAL POLICIES
BLESS, Chairman; BRYAN, DYKMAN, FULK, J. S. ROGERS.
FRATERNITIES, SOCIETIES, AND CLUBS
TOLBERT, Chairman; BLACK, DYKMAN, REED. (Student representatives from
(1) Honor Court
(2) Interfraternity Conference
(3) Executive Council.)

FRESHMAN WEEK
BEATY, Chairman; ABBOTT, DYKMAN, FOOTE, JUNE, ROBERTSON, SIMMONS, YEATON.
GLEE AND DRAMATIC CLUBS, ORCHESTRA AND BAND
CONSTANT, Chairman; DEBRUYN, JOHNSON, LOWRY, MULLER, POWELL, WILLIAMSON, WRIGHT.
LIBRARY
LEAKE, Chairman; CRAGO, ELDRIDGE, ENWALL, FARR, HUSA, JUNE, MILTIMORE, M. PRICE,
TURLINGTON.
MEMORIALS
WILLOUGHBY, Chairman; CARROLL, CHRISTENSEN, GARRIS, GLUNT, HASKELL, PERRY, WILLIAMS.
MILITARY AFFAIRS
REED, Chairman; CONNOR, GLUNT, KOKOMOOR, MULLER, SHEALY.
PUBLIC DEBATING
HOPKINS, Chairman; BRISTOL, ELDRIDGE, GLUNT, MOUNTS, TESELLE.

PUBLIC FUNCTIONS
VANLEER, Chairman; ALLEN, CHANDLER, CONSTANT, GRAHAM, POWELL, WEIL, WRIGHT.
SCHEDULE AND OFFICE AND CLASSROOM ASSIGNMENT
CHANDLER, Chairman; GRAY, JACKSON, JUNE, PERRY, REED, SIMMONS, TESELLE, WILLIAMSON,
W. H. WILSON, WILLOUGHBY.
SCHOLARSHIPS
TOLBERT, Chairman; BRYAN, CHANDLER, COCKRELL, JONES, MATHERLY, NORMAN, SIMPSON,
WEIL, W. H. WILSON.
SELF-HELP
BEATY, Chairman; DAUER, TOLBERT.
STUDENT HELP
HASKELL, Chairman; ALLEN, J. S. ROGERS, SALT, SANBORN, TILLMAN, YEATON.






COMMITTEES 319

STUDENT PUBLICATIONS, BOARD OF
EMIG, Chairman; MATHERLY, WILSON, TESELLE.

STUDENT REGULATIONS
TOLBERT, Chairman; CHANDLER, JACKSON, MATHERLY, NORMAN, J. E. PRICE.

STUDENT SOCIAL AFFAIRS
TOLBERT, Chairman; BARCO, COCKRELL, CODY. (Student representatives from
(1) Executive Council
(2) Honor Court
(3) Interfraternity Conference.)

UNIVERSITY PUBLICATIONS
CHANDLER, Chairman; EMIG, HIATT, LOWRY, NEWHALL, J. S. ROGERS, SKAGGS, VANLEER.

PUBLICITY
WRIGHT, Chairman; J. F. COOPER, DAY, LEIGH, MATHERLY, M. PRICE, RILEY.

OTHER COMMITTEES AND BOARDS

ATHLETICS
SLAGLE, Chairman; GRAHAM, JONES, MATHERLY, REED, F. ROGERS, WRIGHT.

DISCIPLINE
CRANDALL, Chairman; BRYAN, ENWALL, TESELLE, WALKER.

THE GRADUATE COUNCIL
J. N. ANDERSON, Chairman; BIGHAM, BRYAN, LEIGH, MEAD, J. S. ROGERS, SIMPSON.

INTER-AMERICAN AFFAIRS
MATHERLY, Chairman; ATWOOD, BRISTOL, CRANDALL, GLUNT, HUME, MEAD, POWELL, TURLING-
TON, VANLEER.
APPELLATE COMMITTEE
CRANDALL, Chairman; BEATY, NORMAN, VANLEER, WILSON.







UNIVERSITY REGISTER


UNIVERSITY OF FLORIDA

SUMMER SESSION, 1933

ADMINISTRATION
(In addition to the Administration Officers of the Regular Session.)
JAMES WILLIAM NORMAN, Ph.D......................... .... ......Director, Summer Session
ELIZABETH SKINNER JACKSON, B.A.- .........................................Dean of Women
ROBERT COLDER BEATY, M.A....................-------... .....Acting Dean of Men

FACULTY


MONTGOMERY DRUMMOND ANDERSON, Ph.D..............
ERNEST GEORGE ATKIN, Ph.D..............................
ROBERT COLDER BEATY, M.A............... ............
WALTER HERMAN BEISLER, D.Sc.............................
ALVIN PERCY BLACK, Ph.D............................
ARTHUR AARON BLESS, Ph.D........................ .....
JOHN ALFORD BROXSON, Ph.D........................
HENRY HOLLAND CALDWELL, M.A..................
WILLIAM RICHARD CARROLL, Ph.D ...........................
CLEVA JENNINGS CARSON, B.A.................. ........


............................Business Administration
-...--.------..-.....................................French
.-.. -------.....-..... ...... Sociology
.....-....................... Chemistry
......-.. ............ General Natural Science
---....... ......... -.............. ......Physics
---- ... ................... Education
........................................ .......English
-.-.-.--. ----- ................. English
..................- Botany and Bacteriology
.......................... .. .......M music


WASHINGTON AUGUSTUS CLARK, JR., M.A ......-..- -.........-.....-English
JEROME ALTON CONNOR, M.A.... ....- .......... ..... .......Sociology
HENRY PHILIP CONSTANS, M.A., LL.B............ .. .................................... Speech
LEWIS BRISCOE COOPER, Ph.D ...................... ------- -.. Education
ALFRED CRAGO, Ph.D............ .. ........ .............................Education
CLIFFORD WALDORF CRANDALL, B.S., LL.B ........-........ .................Law
MANNING JULIAN DAUER, Ph.D. ....................................History
JAMES WESTBAY DAY, M.A., J.D .................-...............................Law
JAMES MARION FARR, Ph.D........... ..................... ..English
ANNIE GABRIEL, B.A.............................-.... Parent Education
JAMES DAVID GLUNT, Ph.D.... .............. .................History
WALLACE BARGER GOEBEL, M.A..... ...... ...................Political Science
WILLIAM LEWIS GOETTE, M.A.E................................Education
ARTHUR SYLVESTER GREEN, M.A...... .................- Political Science
ALAN DOUGLAS GRINSTED, B.A... ...... ....-.. ..........- .....Sociology
OLIVER HOWARD HAUPTMANN, Ph.D ...... ............................. Spanish
FRED HARVEY HEATH, Ph.D ........... .......... --- ... General Natural Science
ELMER DUMOND HINCKLEY, Ph.D.. ......... ........ ..... .........- Psychology
ROBERT WILLIAM HUSTON, M.A.... ........ ........ .............. French
VESTUS TWIGGS JACKSON, Ph.D......-- -. ............ ................................Chemistry
CHESTER HOWELL JANES, B.S.M.E.. .... ..................... Drawing and Mechanic Arts
JOSEPH HARaISON KUSNER, Ph.D.............. ... ........---.............- Mathematics
WINSTON WOODARD LITTLE, M.A.......... .. ..... .. ............Education
CAROLYN BOWERS M CCLURE............................................................... ......... Handwriting
RAYMOND GEORGE MANCHESTER, B.A., D.O............................... Health and Physical Education
WALTER JEFFRIES MATHERLY, M.A .~.- -............ ........ .Business Administration
ARTHUR RAYMOND MEAD, Ph.D....... .......-......... ...............Education
ALBERT CARL METTS ........................ ............... ..... .. ..... Education
CASWELL MOORE MILES, M.A.......... ..................... Health and Physical Education
JEAN MITCHELL, B.A.E..... ...................................................... ......Public School Art






SUMMER SESSION FACULTY, 1933


WILLIAM EDGAR MOORE, M.A.................
ALTON CHESTER MORRIS, M.A................
JAMES WILLIAM NORMAN, Ph.D.......- ........
ANCIL NEWTON PAYNE, Ph.D......................
CECIL GLENN PHIPPS, Ph.D.........................
JOSEPH EDWIN PRICE, B.A.E..................
FRAZIER ROGERS, M.S.A................ .......
PETER C. SCAGLIONE, M.S........... ............
FAN*IE BELL SHAW, M.S......... ...........
GLENN BALLARD SIMMONS, Ph.D..............
THOMAS MARSHALL SIMPSON, Ph.D...............
KENNETH GORDON SKAGGS, B.A...... ............
ELIZABETH RUCKER SMART, M.A................
BUNNIE OTHANEL SMITH, M.A....................
HERMAN E. SPIVEY, M.A.........................
O. C. R. STAGEBERG, B.S........... .. .. ........
AGNES G. STORIE, M.A ....... ........... ..........
CLARENCE JOHN TESELLE, M.A., LL.B ............
JOHN EDWIN TURLINGTON, Ph.D............ ........
BENJAMIN REMINGTON WELD, B.A.........
OSBORNE WILLIAMS, Ph.D. ...... .....
BEVERLY W ILSON, B.S...............................
J. HOOPER WISE, M.A.E., J.D........ ...


--..-. -----..........- -............English
.... ........................ English
-- ..-.- ..- ................Education
--.-. ...................- History
.......-.. Mathematics
--......................English
........ Agricultural Engineering
.Business Administration
..........Health Education
............. ..............Education
.... .....-...... Mathematics
..................... ..............- E english
....... .........................Education
......................... ................ Education
... ..... ......... .......... ............. ..English
Architecture, Painting and Allied Arts
...-........................................ Education
..................... .... ..... ...............Law
..............Agricultural Economics
.............. ................... Sociology
..................................Psychology
....Health and Physical Education
..................... .. Education







UNIVERSITY REGISTER


GENERAL EXTENSION DIVISION

HEADQUARTERS-PEABODY HALL
BERT CLAIR RILEY, B.S., B.S.A................... ............ ................................... ....Dean
BURTON WEBER AMES, M.A.E......................................................Head, Correspondence Study
ALICE L. ALLISON, B.A............................................Review Courses and Mathematics
BERNICE ASHBURN, B.O.E.......................... ........... .........Extra-Curricula Activities
HAROLD BALLOU, M .A. ..................................................................... .........Spanish
ORTON W. BOYD, M.A., C.P.A.................................. ............ .... ....................Accounting
ANNIE LAURIE BRACKETT, M.A. ......... .................................English
JOHN A. BROXSON, Ph.D. (Cincinnati) ...... .-.. ..........--.........Education
ALAN BEVERLY BURRITT, M .S............. .... .......... ...............................Landscape Design
EDITH MCBRIDE CAMERON, B.A., B.J..............-.............. Head, Department Citizenship Training
CLEVA CARSON, B.A... ........ ......... .... ................................ ................Music
RACHEL CROZIER, M .A. ..................................... ....... .........English
VERA DUMAS, M.A. ........................... ................Education
AUGUSTA W. DURRANCE, B.A .-----......... ..................- English
W ALTER E. ERVIN, M .A. ................................................. ..Economics
ALLEN D. GRINSTED, M.A ............................ ...... Psychology and Sociology
ORTHA POPE GRAY, B.A ......- ... -............ .................Speech
NINA MCALLISTER HARRIS, B.A ....................................... ........Head, Extension Classes
R. E. HARRIS, B.A ..............- ....-...-----. ...............Spanish
MARY HASLINGER, B.A............. ......... .. .. ....................... Spanish
J. T. HOLDSWORTH, Ph.D. (Pennsylvania) .................... ....Business Administration
MARGUERITE BLOCKER HOLMES, M.A ........ ............ ..............English
CHARLES R. HUGHES, M.A.......... ........... ........................History
ALBERT D. HUTSON, B.S.E.E.................... ...............Mechanical Drawing
R. HOLT HOWARD, M.S.A. .................... ........ ........... Agriculture
EMMA R. LEWIS, B.A.... ............ .. .... ........... ....... ............... Industrial Arts
R. J. LONGSTREET, M.A.............................. .. .......... Nature Study


VIOLA LUDWICK ................................ .. ... .
LOUISE H. MAHAN, B.A................--
WILLIAM MELCHER, Ph.D. (Wisconsin) ........
OLIVE MENZ ........... -----.. -
JEAN O. MITCHELL, B.A.E ........... ----
WILLIAM K. MITCHELL, B.S.M.E ........-
J. C. PEEL, M .A. ....................
MARGUERITE PORTER, B.A., B.M..........................
ROBERT B. REED, M.A.......----
TRILLA REED, B.A.E.. ..... ...................
LOLA M. SARGENT, M.A ....................................
ELEANOR B. SCOTT, Ph.D. (Wisconsin) ..............
SR. CATHERINE SEMMES, M.A ......................
FANNIE B. SHAW, M.S...... ..... .. --.. ......-
LUDD M. SPIVEY, M.A., LL.D. (Birmingham-Sou
FLORENCE STUMPF, B.M....................--
FELICIA WILLIAMS TRAXLER, M.A..........................
G. MANUEL TURNER, LL.B. (Florida) ..................
RUTH NEWELL UPSON................... ..... .
A. L. VERGASSON, M .A ........... ......... .....
BENJAMIN R. W ELD, B.A.................. .........


...--.................... .......A rt
.... ........... .................Primary Education
......... ---- -..........-...Economics
..-.......... ...... ....-.......Public School Music
-.......--..-..-... ......-.. ..- ..........- Industrial Arts
-.-.--.. .........ead, Auditory Department
....................-.......--- Education
--.....- .....--...------. ................Music
-...... -- ... ................... H history
........ .. .................. Elementary Education
.. -........-................... ........Germ an
..----... ------ .................................... English
....... ... ......-..-. .......... ............Education
--....... ---- ...... ....Health Education
them ) ............. ...... .. ..................Sociology
............................. .- Public School M usic
................-........-...-.... ....................... English
-----.- ......... High School Courses
--.......--........... ......Elementary Education
...................... .......... ....Psychology
-...- .... ..... -High School Courses


322








ASSISTANTS IN ADMINISTRATION


ASSISTANTS IN ADMINISTRATION

AGRICULTURAL EXPERIMENT STATION
AND
EXTENSION SERVICE
LILLIAN E. ARNOLD, B.S.......... ........ ....................Stenographer, Experiment Station
FRANCES GERTRUDE BENDING.............--- ........ ........................... Stenographer, Experiment Station
ZILLA LOUISE BODIE...--------... -- ......................Stenographer, Experiment Station
MARGARET BROWNLEE... ...-----...-- ....-................Secretary, Agricultural Extension Service
DOROTHY MAE BULLARD ................................ Stenographer, Experiment Station
LAURA KATE CALLAHAN..............................Stenographer, Agricultural Extension Service
MINNIE CARR.............................Statistical Clerk and Typist, Agricultural Extension Service
MARGARET CROWN .... ....... .-----. ..-- ....- ...Mailing Clerk, Experiment Station
EVA L. DONALDSON .......... ..............................Assistant Mailing Clerk, Experiment Station
ILAH FLEMING ..................----------------.... Statistical Clerk, Agricultural Economics
GENEVA K. FROST....... ..................................-- ..Statistical Clerk, Experiment Station
ANNIE LEA GREENE---..........-----........... ......................Filing Clerk, Experiment Station
MARY HAMILTON HAILE ............. ....................Stenographer, Experiment Station
DORIS ANNETTE JONES ......... .... ..............Stenographer, Agricultural Extension Service
JOHN W. KEA .......... Stenographer (Part Time), Experiment Station
RACHEL T. MCQUARRIE..... Accountant, Experiment Station, Office of the Business Manager
MARTHA LOUISE MERRELL ........ ..................Stenographer, Experiment Station
SUE POSTELL......... .. ......................-Stenographer, Agricultural Extension Service
LUCILLE FOWLER SEAY ........... ............Stenographer, Agricultural Economics
ELEANOR C. SMITH ....... .... ......... ..... ... Stenographer, Experiment Station
JANIE LEE TYSON......... ..... ..--..... .- Cataloger, Experiment Station
RENA VAN SICKLE........ ....... .... .. ............................ Stenographer, Experiment Station
HENRY ZEIGLER .........Farm Foreman for Agronomy and Animal Husbandry, Experiment Station

ATHLETICS AND PHYSICAL EDUCATION


ADELAIDE YON ...
THOMAS McLANE


M ADGE BAKER ..................
WILLIE CHEATHAM.......
ROBERT N. GARDEN....-
JAMES B. GOODSON........
SUE HENRY .... .....-
BETTY MCLANE ...........-..
LEE M ADDEN ....................
THOMAS J. PRICE -...........
CHARLES BERTRAM SHEPI
MYRA SWEARINGEN ..
HOMER D. WINGATE..........
T. G. FUTCH...-- ..
H. R. GAYLORD.................
JOSEPH LAUNCELOT LEST
DONALD WALKER ........
JOHN WINCEY ......


E. E. TOPH.


. ........---- ..................... ....... ........ --......... .........- Secretary
.... .. ....-............. .. Equipment M manager

BUSINESS MANAGER AND AUDITOR
.................... .............. Administrative Assistant
.................... ...... .... ..... .Switch Board Operator
.. ............................. ........ .... Invoice Clerk
........ --. ......... ....... --......-.. ......... Cashier
............... .. .............. ......... Purchase Order Clerk
--- --... .- ..... .......... ........ ............ Clerk
....... ....................... ................ Filing Clerk and Stenographer
............ .................... ... Head Bookkeeper
HERD----- -----....................-- ...........-- ---------Clerk
..-..... .... -............. ........................ Voucher Clerk
......... ........................ ....................Auditor Custodian Funds
- .........-- ..-. ..-. .........- ....-.... ......Student Assistant
......... -................... Student Assistant Switch Board Operator, Night
ER ............ .... .........................Student Assistant
. ................................. .. ...... Student Assistant


-.--......----- ... .. Student Assistant

CAFETERIA
...................... .................. ............. ......... A cting D ietitian








UNIVERSITY REGISTER


CAMPUS POLICING
NORMAN F. CLARK ........................................ ...

COLLEGES AND SCHOOLS

Agriculture


.Campus Policeman


A. W LELAND ............................ .......... ...........................Farm Foreman and Herdsman
ELEANOR G. SHAW ..... ................. .. ............................ ....-Secretary, College of Agriculture
JOHN VERTREES WATKINS, M.S.A......................Foreman Greenhouse and Grounds, Horticulture
ARCHITECTURE AND ALLIED ARTS
MAUDE MERRITT.............................. Acting Secretary, School of Architecture and Allied Arts
ARTS AND SCIENCES
J. L. BALLENTINE, JR ...........- .Gardener, Department of Pharmacology and Pharmacognosy
G. A. BARBER ....................... ...... .. Stockroom Manager, Chemistry Department
PRISCILLA KENNEDY ................................Chief Clerk, College of Arts and Sciences
HELEN F. LANGSLOW, B.A..................-- .............Secretary, College of Arts and Sciences
HERBERT BARRETT MESSEC.................---- .....................Curator, Department of Physics
HOWARD KEEFER WALLACE, M.S..................-......---Curator, Department of Biology and Geology
BUSINESS ADMINISTRATION
NANNIE BELLE WHITAKER, B.A.............. -...............Secretary, College of Business Administration
EDUCATION
IRENE E. PERRY, B.S....................................... ............... Secretary, College of Education
HELEN ATKINSON SANDERS.................................Secretary to Director of Laboratory Schools
GEORGE B. WILLIAMS.....................Student Stenographer, Department of Agricultural Education
ENGINEERING
JEANNETTE B. JERNIGAN............................... ....----......Secretary, College of Engineering
JOHN DIXON HOBBS, JR ............. ......... ----.... .......................Stenographer
GRADUATE
DOROTHY LARTIGUE...................... ........... .. ...................Secretary, Graduate School
LAW
ILA R. PRIDGEN..................... ------ ... Secretary and Librarian, College of Law
JOHN R. PARKHILL........ .......-....................................... ...--- Student Librarian
DEAN OF STUDENTS
HELOISE B. HANDLEY ...................... --------- -- .......................... Administrative Assistant
A. J. BURNHAM ..........-.................... ----------Rooming House Inspector (Part Time)
MAC G. GRIGSBY...............................----- Student Assistant (Part Time)
GEORGE P. WEEKS .................................... Student Assistant (Part Time)


MARGARET PEELER ............-- .......


C. V. BOOTH, B.S.E.E...........- ...
FRANK WEAVER ......................- .


DORMITORIES

......ENGINEERING MAINTENANCE
ENGINEERING MAINTENANCE


FLORIDA EDUCATIONAL LOAN


GENERAL EXTENSION DIVISION


BETTEE V. DESHA ..................................
DOLLIE DOUTHIT .................................. .......
MARY GETZEN, B.A..............................
BESSIE LUCILLE HARRIS .............................
GRACE MILLICAN ........................


.........Stenographer (Part Time)


..................... Record Clerk
... Office Secretary and Assistant
-... ...........- Stenographer, Clerk
..................Stenographer
........... .................. Stenographer


MARGARET WATSON.


.Housekeeper


Electrician
...Electrician








ASSISTANTS IN ADMINISTRATION


ETHEL OLROYD .................................. ---------------..... ..- Stenographer and Filing Clerk
JAMES PATTERSON .............................- ....-...-.. ... ....... ................ M ailing Clerk
ELAINE TERRY .....--.--.... .... ...- ............................Certification Assistant
GROUNDS
C. E. NELSON .-.... .... ...---..----- ............-..---------------Superintendent of Grounds
INFIRMARY


ROSA GRIMES, R.N .......
CATHERINE GREEN, R.N.
ELIZABETH MCCLOUD, R.N.
GLADYS WISLON, R.N..


..Head Nurse
..-- ..-Nurse
.... Nurse
...........Nurse


JANITOR SERVICE
STANLEY JOHNWICK .... ..........------........ ........................Custodian General Storeroom
A. J. BURNHAM ............. .............--.....Custodian Military Property (Part Time)
H. C. CRAWFORD......... -.. ................-.........-........ .........Night Watchman
S. B. KENNARD.........--...-------------------- ..................... Night Watchman
G. W M ARTIN ............................................... ..................M messenger Service
LIBRARY
THEODOSIA ALICE CUMMINS, B.A., B.S., in L.S...........................Catalog and Reference Assistant
ETHEL E. DONAHEY, B.A., B.S. in L.S.......................................Periodicals and Binding Assistant
HENRIE MAY EDDY, B.A ..... ........... .......... ......................Reference Head
MARY BEVERLEY RUFFIN, B.A., B.S........................ ----------.--Catalog Head
ELIZABETH THORNE, B.A.................................. Cataloging Assistant
VANNITA WESELY, B.A----...........................................Circulation Head
MAINTENANCE AND UPKEEP


R. T. IRVING ..................
J. L. ALLEN ................
J. F. BADGER ..............-- ...
J. R. BUCHANAN-.............
C. H. LANCASTER.....
T. A. WHITE .......... ..


JULIAN F. AYERS ...........
CHARLES H. BELL ..........
JOSEPH C. BRANDKAMP......
DALLAS B. HUNDLEY.........
WILLIAM D. KLINEPETER ..
CHARLES W. McKEOWN.....
JESSE A. VITATOE .....


CHARLES E. DOE---...........
FLORIDE GANTT ...........


W. E. VANBRUNT .........
JEAN BARROW .............
VERNON BLANK .............
GEORGE BRUMLEY .............
ROBE CARSON ...........
ROBERT GORDON CARTER ...
GARNET WINSTON CLARKE


. ...... ...................Superintendent of Buildings
............ .................-Assistant Plumber (Part Time)
......................................Carpenter
........... ................ ........ ...- .............. P winter
......... --. ................ Assistant Superintendent and Plumber
.............. ......... .................. .....................Plum ber
MILITARY SCIENCE AND TACTICS
................................................. Sergeant, Field Artillery
....................... ........................ Technical Sergeant, Infantry
............ .........................Sergeant, Field Artillery
........ .......... .............................- Staff Sergeant, Infantry
...................................................................Technical Sergeant, Infantry
............. ............................ Sergeant, Field Artillery
. ................... .............Staff Sergeant, Infantry
MUSEUM
.. .................................. .....................Collector
... .............................. .........Secretary
MUSIC
.... .......... ....... .........-- ..-- Organist
.............................................................Student A assistant
............................................................ Student Assistant
.....................................-----..Student Assistant
-.........................................Student Assistant
...............................................Student Assistant
.................... ......... ...................Student A assistant








326 UNIVERSITY REGISTER

ROBERT CONLON ...-............-... --------.--.-.--. .---------...---...... Student Assistant
HARRY BERT DALE ..................--..........----------- Student Assistant
RAYMOND DAYSON ..................................------- -- ------ ................. Student Assistant
ELY KATZ ... -------............-----.......--------------........... Student Assistant
RALPH KIRSCH ....................-...... ----- ------ ---------....... Student Assistant
JACK PERLOFF.............................--------- ---------------Student Assistant
ALBERT PIERCE ...--..... ---.............. --- ---------------- -------- Student Assistant
CHARLES BERNARD SCHIRARD-.................. ------- ..-- .----......--- ..-......... Student Assistant
LUDWIc SCHWARZKOPF ...-----...................-------------------- Student Assistant
KENNETH SMITH ....----.........-------- -------- -------------... Student Assistant
TRAMMELL OGLESBY SMITH ......................-----------------... Student Assistant
WILLIAM TUBBS .......----- ...--- ..... .....-----.. -------------.. Student Assistant
OREN WHITLEY-...---......... ...---------. ..--- ....---------------------....... ..........Student Assistant
DOHREN WILLIAM WIGGERT---... -.........................-----------... ....................... Student Assistant
PRESIDENT
MARY PARROTT ....------.................... -- ---- .. ..-------- Secretary to President
MARGARET WATSON ----................................................Stenographer (Part Time)
PUBLICITY
ALWYNNE HAZEN ............... ....... ........ ....... ............ ........... ... Stenographer (Part Time)
RADIO-WRUF
WALTER BARBER...-----................................. ---- ---- Announcer and Artist
J. W BEVILLE.............. ... ............................Student Assistant
WILLIAM P. BRYAN -- --................... ..... ......... .. .. ..... ....................Staff Pianist
JAMES L. BUTSCH .................. ..................Announcer and Artist
A. B. CURTIS....-.........--.......-. ..... ............Student Assistant
F. B. DUNCAN---- --................................................................. Chief Operator
CLARK GOURLEY............. ........ ....---...................--Stenographer and Artist (Part Time)
H. MARION GULICK, B.S. Ch.E..................... ... ..............Assistant Operator (Part Time)
THOMAS G. HUSSEY, B.S..................... ---------........... Announcer and Artist (Part Time)
ELY KATZ .....--..--- ........~.----- ........--..... ............-------- Staff Violinist
HARRY J. LAVERY .......................................... Remote Control Operator (Part Time)
J. RUSSELL MCCAUGHAN, B.A.................................... ............... Assistant Director of Operations
ROBERT H. MAKEMSON......................... .----............. Announcer and Artist (Part Time)
CHARLES HOWARD MARSH, F.A.G.O ...........................................Staff Organist and Arranger
WAYNE MASON ............... .............................. Remote Control Operator
LLOYD PARKS ........................ ... ...................Typist and Artist (Part Time)
W OODSON C. W INFREE................................................. ..... ......--- Remote Control Operator
REGISTRAR
GLEN CALMES.......................... ................... .................. Chief Clerk
WALLACE O. DONNELLY, B.A .................. ...-............. .......... Stenographer
FRONA GENTILE......-......... ....................................... ... ----Secretary
PENELOPE GRIFFIN, B.A........................---- --- -- --- ---....... Recorder
BEN COGBURN ........ ................... ................. ...........Student Assistant
RICHARD JOHNSON, B.S. in Ph................----- ... ...... ..................Student Assistant
LANAS TROXLER ................................ ........ .... --- Student Assistant
LARRY W ALRATH, B.A. .... .. ..... ......... ....... ........ .......Student Assistant
HESKIN A. WHITTAKER. ....................-----....-................Student Assistant
UNIVERSITY BOOKSTORE
HELLICE RATHBUN......................... .................... .. ................ Chief Clerk
FRANCES E. GIBSON .-...................................Part-time Clerk







GRADUATE ASSISTANTS


GRADUATE ASSISTANTS, STUDENT ASSISTANTS,
FELLOWS, AND SCHOLARS


DAVID E. ADELSON, M .S................................
FRITZ WILLIAM AHRANO........................
JOSEPH H. AKERMAN, B.S.M.E........ .........
DAN GEORGE ALLEN.......................... .......
LAWRENCE HARDIN AMUNDSEN, B.S.............
JOSEPH PAUL BAIN...................................
R. EDWARD BELLAMY....................................
ROBERT JEFFERSON BISHOP........................
HUGH FLEMING BUTNER, B.S.A.....................
ARCHIE FAIRLY CARR, B.S.......................
ALLAN THOMAS COLE, M.S........................
ERBEN COOK, B.S.E..........................
HARRY DALALIAN, B.S................................
HAROLD ARTHUR DELP, B.S.E..................
CHARLES J. DREBLOW, B.S.B.A ...............
LAURENCE MARTIN EMMANUEL. B.S. Ch.E.


.............................Graduate Assistant in Chemistry
....... ..........Student Assistant in Civil Engineering
.........Graduate Assistant in Mechanical Engineering
...................Student Assistant in Poultry Husbandry
..............................Graduate Assistant in Chemistry
----...........-............-. Student Assistant in Chemistry
................................Student Assistant in Biology
..........Student Assistant in Bacteriology and Botany
........Student Assistant in Bacteriology and Botany
.... ......-................... Graduate Assistant in Biology
...........Graduate Assistant in Chemical Engineering
................ ....... .........Graduate Scholar
.............. ................ Graduate Assistant in Chemistry
....... ....................Graduate Assistant in Physics
......Graduate Assistant in Business Administration
S.. .........................- Graduate Scholar


PAUL FEHDER, B.S. ...-.............--.------ ...-. Graduate Assistant in Pharmacy
WILLIAM THOMAS FOISEE, M.S .............................- Graduate Assistant in Chemistry
LESLIE SCOTT FRYE .................... Student Assistant in Animal Husbandry and Dairying
FRED S. GILBERT, JR..........- ..-.........-.......--........ Student Assistant in Biology
JOSEPH TILDEN HALL, JR., B.S. Ch.E.........................Student Assistant in Chemical Engineering
BURT LAURENT HAMPTON ....................... ..... .. ...Student Assistant in Chemistry
LAMAR HATCHER ..................................Student Assistant in Agricultural Engineering
PAUL WILLIAM HILLS, B.S......................-...............- Student Assistant in Chemistry
GEORGE MACDONALD HOCKING, M.S.Ph................................. Graduate Scholar
MARSHALL G. HOLLOWAY, B.S.E.......................... ...... Graduate Assistant in Physics
DICK WOODSON JUDY..............Student Assistant in Vocational Guidance and Mental Hygiene
ROBERT SHERMAN JUSTICE, M.S..........Graduate Assistant in Pharmacognosy and Pharmacology
LYELL JOSEPH KLOTZ, M.S.-............................... ......... ........ ......Graduate Scholar
FRED PARKER LAWRENCE......................Graduate Assistant in Entomology and Plant Pathology
CHARLES MERRITT LEAR, B.S.E.E. -................... ......Graduate Assistant in Physics
SHERMAN KENT LITTIG-.......................Graduate Assistant in Entomology and Plant Pathology
HAROLD J. LYNCH, M.S.Ph...................Graduate Assistant in Pharmacognosy and Pharmacology
ROBERT CHARLES MCCLANAHAN....................... ....... Student Assistant in Biology
Louis G. MACDOWELL, B.S............................... --.. Graduate Scholar
ANDREW P. MCLEAN, B.S.Ph...........-.......................--. Graduate Scholar
ARTHUR DuBOSE McVoY, B.S.Arch............................. Graduate Assistant in Architecture
RANDALL ROBERT MUSSELMAN, B.S.A........... ..... .. .. ... ...........................Graduate Scholar
JOHN GORDON PATTERSON, B.S.C.E...............................Graduate Assistant in Civil Engineering
J. FRED PAYNE, JR., B.S ............................ .... ..........Graduate Assistant in Physics
JEANETTE RADIN PINSKER, M.S.Ph................................ .............Graduate Assistant in Pharmacy
WILLIAM O. QUADE, B.S.....................................Graduate Assistant in Business Administration
PORTER GRAVES REYNOLDS......................................Student Assistant in Bacteriology and Botany
JOHN ALEXANDER ROBERTS, B.S.........................................Student Assistant in Chemistry
GLENDY GRAHAM SADLER, B.S..................... .......... ...... Graduate Scholar
CHARLES BASSEL SMITH, B.S.E ................. ......................... Graduate Scholar
MARSHALL EVERETT SMITH, B.S.................... ................. Student Assistant in Chemistry
VINCENT EVANS STEWART....................... ----... ..........Student Assistant in Chemistry







328 UNIVERSITY REGISTER

SILAS M. THRONSON, M.S.................... ..................Graduate Assistant in Chemistry
CARREL INGERSOL TOD, B.A.........................................Graduate Assistant in Farm Management
RICHARD PAGE TROGDEN, B.S.........................................................Graduate Assistant in Biology
WILLIAM POWELL WALKER.......................... .............Student Assistant in Civil Engineering
FRANK M. WALRATH................... ..........................................Student Assistant in Psychology
SIDNEY WILSON WELLS, B.S.A..............................Graduate Assistant in Agricultural Chemistry
DOHREN WILLIAM WIGGERT................................................Student Assistant in Civil Engineering
STELL BLAKE YATES, B.S.Ph....................................... ............................. .. Graduate Scholar
THOMAS W. YOUNG, B.S. Forestry.......................................Graduate Assistant in Horticulture





ENROLLMENT


REPORT OF ENROLLMENT FOR THE YEAR 1932-33


COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES:

Freshman Bachelor of Science................................. ........... 76
Freshman Bachelor of Arts ............ ...........--...................... 82
Freshman Pre-Medical -........-.................... 109

Sophomore Bachelor of Science.......... ........ .. ..................... 59
Sophomore Bachelor of Arts...-----........ -........... 73
Sophomore Pre-Medical...........- ..---- ........ .....----- 60

Junior Bachelor of Science ............................ ...-------- 58
Junior Bachelor of Arts................................. .. 46


Senior Bachelor of Science ....-
Senior Bachelor of Arts............

Special Bachelor of Science ..
Special Bachelor of Arts..........
Special Pre-Medical ..-..-..........


COLLEGE OF COMMERCE AND JOURNALISM:

Freshman Business Administration ................ .......
Freshman Business Administration and Law..........................
Freshman Business Administration and Engineering.................
Freshman Journalism .......... .... .. ................


..... .. .... 26
-.- ... 22 48

... ..--- 4
................-- -- 7
............. 3 14


. 146
.... 55
. 16
- 24


Sophomore Business Administration..................... ...... ....... 142
Sophomore Business Administration and Law........................ 34
Sophomore Business Administration and Engineering..................... 6
Sophomore Journalism.........................-..... 14

Junior Business Administration......................-.. .. 68


Junior Business Administration
Junior Business Administration
Junior Journalism .......-......-...

Senior Business Administration.
Senior Journalism -................-..


and Law................................ ...... 12
and Engineering .................-.......... 4
...... ......... 12

....... ..... ............. 67
....--- ------------------..... ...................... 15


Special Business Administration.


9 9







330 UNIVERSITY REGISTER

COLLEGE OF ENGINEERING:
Freshman Engineering ............................................ .. 145 145

Sophomore Chemical Engineering ..................... ...... ............... 28
Sophomore Civil Engineering........................... ............................. 16
Sophomore Electrical Engineering ....................... ...................... 42
Sophomore M echanical Engineering................................................... 28 114

Junior Chemical Engineering..................................................... .. .. 18
Junior Civil Engineering .................. ........ .... ................. 10
Junior Electrical Engineering ........... ..................... ..... ......... 20
Junior M echanical Engineering ......... ................................. 15 63

Senior Chemical Engineering .. .................................... 16
Senior Civil Engineering ............ ............... ..... 12
Senior Electrical Engineering.......................... .............25
Senior Mechanical Engineering..................... .. .....- 8 61

Special Chemical Engineering ..-.............--.... 1
Special Civil Engineering .................. ----- .................... 1
Special Electrical Engineering ............................. ...... ...... 4
Special Mechanical Engineering .........-.... -- .... 2 8 391

COLLEGE OF EDUCATION:
Freshman Bachelor of Arts in Education ...-........-................... 39
Freshman Bachelor of Science in Education................... ........... 21
Freshman Health and Physical Education ........................... 28
Freshman Bachelor of Science in Agricultural Education....... 1
Freshman Bachelor of Science in Manual Arts........................ 2 91

Sophomore Bachelor of Arts in Education................................... 43
Sophomore Bachelor of Science in Education ........... .........-... 12
Sophomore Health and Physical Education.....--..........--.......... .. -34
Sophomore Bachelor of Science in Agricultural Education.......... 4 93

Junior Bachelor of Arts in Education.........- ---..--............... 37
Junior Bachelor of Science in Education .........--..................... 13
Junior Health and Physical Education-------............... .........----- 20
Junior Bachelor of Science in Agricultural Education.................. 1
Junior Bachelor of Science in Manual Arts.......................... ....... 4 75

Senior Bachelor of Arts in Education....................... ... 27
Senior Bachelor of Science in Education ............. ... ......... 21
Senior Health and Physical Education.............................. ... 14
Senior Bachelor of Science in Agricultural Education................ 3 65

Special Bachelor of Arts in Education .................... ........ 9
Special Bachelor of Science in Education............- ..... ...---.... 6
Special Health and Physical Education...................................... 5
Special Bachelor of Science in Manual Arts.................................... 1 21 345








ENROLLMENT

COLLEGE OF LAW:

Freshman Law .............-----........................... ..---..-- .................... 102
Junior Law ...................---- ....- ........ ................ 66
Senior Law ..................--------------- -- -----..............-. ...-. 64



COLLEGE OF AGRICULTURE:
Freshman Agriculture .................... .............. ..................... 49


Sophomore Agriculture ..... ........ ........................--- 59
Sophomore Landscape Design................................ ........................ 4

Junior Agriculture ..........-------.... ..-- ... ...... ................... 37
Junior Landscape Design .....--.....-..... --.........--............. .................--- 5


Senior Agriculture ...............

Special Agriculture ....................
One Year Agriculture ................



GRADUATE SCHOOL:

Graduate ........................................



SCHOOL OF ARCHITECTURE AND ALLIED Ai

Freshman Architecture ............
Freshman Painting .....................


............................. ..... ............ 38

..-...--.--.--.....-.- ..- ..- ....... ................... 18
..- --....-..- ..........-......- ................ 8





.......- ..----.... .. ............... - 165



RTS:

.-.........-- .-...- ........ .......... 18
--..--...-.-.- .---.--.............--.. 8


Sophomore Architecture ............-........ ..............................- 17
Sophomore Painting ...................... ........................... ...... ........ 4

Junior Architecture ........................ ....................... .................. 8
Junior Painting ............-......---- ...-... -- ---------............... 4


Senior Architecture ...........--


9
..--..---.......... 9

. ......... 1


Special Painting ....


COLLEGE OF PHARMACY:

Freshman Pharm acy ................. ......... ...- ...... ............ .....
Sophomore Pharmacy ..................................... .................
Junior Pharmacy ...-...... ...........--- ....-......-- ......--..... ...-.........---------
Senior Pharm acy ............ .......................... ....... ............... ...
Special Pharmacy .. ....... ................ .............. ..............


24
16
9
6
2 57 57


ENTIRE UNIVERSITY


2,726









UNIVERSITY REGISTER


Less duplicates as follow

1 BS and 1 HPI .........
1 BS and 1 A ...........
1 BS and 1 E .................
1 BS and 1 BAE ...........
1 BS and 1 Ag ...............
1 AB and 1 BAd .............
1 AB and 1 BAd&L .......
1 PM and 1 BAd .....
2 BS and 2 HPI ...............
2 BS and 2 BSE ..............
2 BS and 2 BAd ............
2 BS and 2 J ..............


2 AB and 2 ChE ........
2 AB and 2 BAE ..
2 AB and 2 CE .........
2 AB and 2 BAd&L
2 AB and 2 Ag ..........
2 AB and 1 L .........
2 PM and 2 Ag .........
2 PM and 2 P ........
3 BS and 1 L ...-..
3 BS and 3 HPI ..........
3 BS and 3 BSE...........
3 AB and 3 BAE........
3 AB and 1 L.............
3 AB and 3 BAd&E.....
4 BS and G....................
4 AB and 1 L............
4 AB and 2 L ...........
4 AB and 3 L ............
4 AB and G. ........ ......
4 AB, G and 4 HPI .....
1 BAd and 1 Ag..........
1 BAd and 1 E........_...
1 BAd and 1 HP1........


ws:

..-.-.--.-. ...- ..--. ... 1
-..-..--..- ..... ..- .. 1
-.....---..-.... .--.... 3
............ ........ ...... 1
.......................... 2


..................--.. 2
...............-- --...... 1


.......................... 1
.......................... 1
........................... 1
...... .................. 1
......................... 2
.... .................. 1

.. ................ 1



........... .. 1
.. -........ ......... 5
.. ... ................- 1

..............----- .. 12
.... .................... 9
........................ 19
....-.......--...-.-..-.. 2
.. 3

















... ........ 2
-.---.-.. ..... 1
-..-.-..-......... ... 2
-- -----. -.-. --- -- .------
-. 1
- - -.... .--- -..... 2
.......- ....... ..... .. 2
.......... .. 3

...----- .-.- ... ... 1


1 BAd&L and 1 BAE ..........
1 BAd&E and 1 HP................
1 BAd&E and 1 A.. .........
1 J and 1 P g................................... .
1 J and 1 E .............. .......................
2 BAd and 2 LD ...............
2 BAd and 2 ChE................
2 BAd and 2 HPI..................
2 BAd and 2 Ag................................
2 BAd&E and 2 ChE ........................
3 BAd&L and 1 L ..............................
3 BAd and 1 L ..................
3 J and 3 BAE ..............
4 BAd and G..................... ...........
5 BAd and 1 A g ................................
1 E and 1 A ........................ .......
1 E and 1 Ag................. ....
2 ChE and 2 Ag............
2 ChE and 2 HPI ...........
2 EE and 2 Ag.............. ....
3 ChE and 3 BSE................
3 EE and 1 L........................... ....
3 EE and 3 LD........................... ........
4 ChE and G ..................................
5 ME and 5 BSMA............................
2 BAE and 2 LD ..................................
3 BAE and 1 L...................
4 BAE and C ...........
4 BSE and G ...... ........
4 Ag and G..................


TOTAL ENROLLMENT.


COMPOSITE OF ALL COLLEGES


Freshmen ........................ ...... .....
Sophom ores ............... ........ .......... .... .......
Juniors ......... .......... ............
Seniors .................... ....... .....- ..-
Specials ............................. ....
Law Students ..... .......... ... ....... .........
Graduates ............ ..... .. ........ ....... -...- .. ..


Entire University........................ ..... ..........
Less Duplicates ....... .............................


TOTAL ENROLLMENT ......... ..................... .....


........... 1



......... 1
1
.... ... 1
1


1
1
1





... 4
. ... 1
........... 2
















.. 1
.......... 1
.. 1
.. 1
.. 1


-- .. 1
.. 1


1
1


.. 1
... 1
... 1
... 2
... 2



98


2628


-..-......... 843
-... ... .- 695
................. 401
........... 309
... 81
-....-...- 232
.........- 165


............... 2726
98


.............. 2628


--- -- ---------










ENROLLMENT


WOMEN STUDENTS
(Included in Foregoing)

COLLEGE OF COMMERCE AND JOURNALISM:

Senior Journalism ..................... ....... ........ ....................- 1
Junior Journalism........... ---------......-......... .......... 2
Special Business Administration ........... ..............1. ....4-.... ...-- .- 1 4


COLLEGE OF AGRICULTURE:

Senior A agriculture .........-......-- ........ ..................


COLLEGE OF EDUCATION:

Senior Bachelor of Arts in Education...........
Special Bachelor of Arts in Education............


SCHOOL OF ARCHITECTURE AND ALLIED ARTS:

Sophomore Architecture ...........................


COLLEGE OF LAW:


. 1 1


3
..- ... 1


1 1


Senior Law .
Freshman Law


3
.- .. ............... .. .. .. .5..... ... 3
--- -....... -...... -. -.. -..... -.. -..... ......... ...... 5 8


GRADUATE SCHOOL:

Graduate .


... 14 14 32


REPORT OF ENROLLMENT, SUMMER SESSION 1933

Men Women
College of Education.. ....... ... ...... ............................. .... 169 505
College of Arts and Sciences..............................-.. ..... ..... 104 45
Graduate School ...... .......... ..... ... ............... 47 29
College of Law... .... .. ... ..........---.. ............. 64 1
College of Business Administration.......... .......... ... ............... 55 8
College of Engineering ..-- ...................... .............. 31 0
College of Agriculture .......... --.......-....-..... ....--..... -.---- ... 27 0
School of Architecture and Allied Arts....................................... 2 0


Grand Total .............
Less Duplicate _.

TOTAL ENROLLMENT


499 588 1087
1 0 1

498 588 1086


Total
674
149
76
65
63
31
27
2


................................... - - - -I

.... ... ... .... ... ... ... .................... ..








UNIVERSITY REGISTER


STUDENT ROLL

REGULAR SESSION, 1932-33
The classification of students is indicated by the following abbreviations:
College of Arts and Sciences: PM-Pre-Medical; AB-Bachelor of Arts; BS-Bachelor of Science.
College of Commerce and Journalism: BAd-Business Administration; BAd&L-Business Administra-
tion and Law; BAd&E-Business Administration and Engineering; J-Journalism. College of Engineer-
ing: E-Engineering: ChE--Chemical Engineering; CE-Civil Engineering; EE-Electrical Engineer-
ing: ME-Mechanical Engineering. College of Education: BAE-Bachelor of Arts in Education;
BSE-Bachelor of Science in Education; HP1-Health and Physical Education; BSAE-Bachelor of
Science in Agricultural Education: BSMA-Bachelor of Science in Manual Arts. College of Agricul-
ture: Ag-Agriculture; LD-Landscape Design. School of Architecture and Allied Arts: A-Archi-
tecture; Pg-Painting. College of Law: L-Law. Graduate School: G-Graduate. College of Phar-
macy: P-Pharmacy. 1, 2, 3, 4-First, Second, Third and Fourth years, respectively: 5-Adult Special
Students.


Name and Classification Address

Abbott, Ouida Davis, G.............. Gainesville
Abbott, Richard Edward, 2 BS........Gainesville
Abbott, William Nathan, 1 E....... Crystal River
Adams, Claude Morton. 1 E..........Pensacola
Adams, Joe Daniel, 1 AB................Tampa
Adams, John Powell, 2 PM.........Panama City
Adelson, Dave E., G ....................Tampa
Adkins, Elmer Hall, Jr., 1 BAd.....Miami Beach
Adkins, James C., Jr., 1 AB..........Gainesville
Ahrano, Frederick William, 3 CE.........Tampa
Ahrens, Laurmo Willard, 1 E.........Gainesville
Akerman, Alex, Jr., 3 L .............. Orlando
Akerman, J. H., 4 ME................ Gainesville
Akerman, William Y., 1 L............. Orlando
Akin. Paul Roy, 1 BS...............Jacksonville
Albritton, Elbert Jefferson, 2 ChE-2 Ag, Brewster
Alderman, John Daniel, 2 BAd&L...Jacksonville
Alderman, Vassar J., 1 BAE.......St. Augustine
Alexander, George Moyer, 1 AB.....Jacksonville
Alexander, Louis G., 2 EE...............Tampa
Alexander, Philip Osborne, 3 BAE..Detroit, Mich.
Alford, Julian Rutledge, 1 L.........Tallahassee
Algee, Lucian Stanton, 3 AB........... Orlando
Alison, John R., 2 ME................Gainesville
Allen, Dan George, 1 BAd-1 Ag..........Tampa
Allen, Edward Frederick, 2 AB, West Palm Beach
Allen, James M., 2 BS ..................Tampa
Allen, Joe Clark, 1 BAd............Augusta, Ga.
Allen, Moses Francis, 1 Ag ..............Pinetta
Alleyne, Morris Carlisle, 2 BAd.......Gainesville
Allison, Karl Morton, 3 EE............St. Cloud
Allred, John Glenn, 1 BS.........Bowling Green
Altman, Robert Davis, 4 BSE..........Wauchula
Alvarez, Frank Seberiano, 1 BAd.........Tampa
Amason, Horace Holton, 3 BAE.......Cedar Key
Amberg. James Hubbard, 2 AB... .Hickman, Ky.
Ames, Burton Weber, G..............Gainesville
Amundsen, Lawrence Hardin, G......Gainesville
Anchors, G. B., Jr., 3 AB............ Gainesville
Andersen, Einar Rienhold, 1 E...W. Palm Beach
Anderson, A. M., 1 A............... Gainesville
Anderson, Andrew George. 1E......Palm Beach
Anderson, Cyrus E., 3 BAE.........Jacksonville
Anderson, David Westfield. 2 EE.... Jacksonville
Anderson, Frank Newton, 4 BAd...... Gainesville
Anderson, George F., Jr., 1 PM.........Sarasota
Anderson, George Lester, 1 BSE.... Crystal River
Anderson, George W., 2 BS...........Gainesville
Anderson, Harold. 5 HPI.............Gainesville
Anderson, Louis Markham, Jr.. 1 BAd.....Tampa
Anderson, Parker Donald, Jr., 2 BSAE, Lake Mary
Anderson, Ralph Roderick, 2 ChE.... Jacksonvilre
Anderson, Robert Thornton. 1 L......Gainesville
Anderson, Thomas John, 1 E..............Pierce
Anderson, Wallace B., 2 BAd.............Tampa
Anderson, William Henley, 1 PM..Winter Haven
Andrews, Byron K., G-4 BAE, Green Cove Springs
Andrews, Charles Oscar, Jr.. 2 L........Orlando
Andrews, Francis L., 4 BAd...........Pensacola
Andrews, Guy, 2 Ag..................New River
Anthony, Augustus Pope. 2 BAd.....Jacksonville
Applegate, Frederick Wilkison, 2 L, St. Petersburg
Archer, Floyd Paul. 1 E-1 A.........Little River
Arey, Wallace J., 1 E................ Montverde


Name and Classification


Address


Arfaras, George Nick, 1 BAd....Tarpon Springs
Armstrong, James Houston, 2 EE.....Plant City
Arnold, Frances Lee, G .............. Groveland
Arnold, Jefferson Ray II, 1 BAd&L ... Groveland
Arnold, John S., G ................. Groveland
Arnold, Lillian E., G.................Gainesville
Arnold, P. T. Dix, G................ Gainesville
Arnold, Walter G., 2 BS............Jacksonville
Arnow, Winston Eugene, 3 L........Gainesville
Ash. Albert Lynn, 4 BAE........Tarpon Springs
Ashby, Richard, 2 AB .................. Miami
Ashkenazy, Irving, 4 J............... Gainesville
Ashmead, Albert Lang, 3 BAd .... S. Jacksonville
Atherton, James Lee, 3 CE............Monticello
Atkins, Carl Clyde, 2 AB..................Miami
Atkins, Cedric Donald, 2 PM..... .Winter Haven
Atkinson, George William, 2 BAE....Tallahassee
Attanasio, John B., 5 BAd..............LaBelle
Atwater, Charles Francis, 1 BAd&E..... Miami
Atwater, Leonard B., 1 E............Orange Park
Aurich, Carlos Eduardo, 2 BAd..Ferrenafe, Peru
Aurich, Jose U., 2 Ag...........Ferrenafe, Peru
Ausley, John C., 1 L.................Tallahassee
Austin, J. Manning, 1 AB..... Lawrenceville, Ga.
Austin, Robert Edward, 2 EE.......Jacksonville
Avent, Robert M., 3 L..............Jacksonville
Avera, William Drayton, 4 J......... Gainesville
Axtell, Boyd V., 3 L............... Gainesville
Ayres, James Leroy, 4 BAd.......... Brooksville
Ayres, Marvin Edwin, 1 BAd.........Brooksville
Ayres, Wendell Paddock, 2 ChE...........Miami
Babich, Peter, G .....................Micanopy
Badger, Louie Fredrick, 2 BAd........Gainesville
Baer, Allan Oliver, G............... Gainesville
Baggett, Gordon Alfred. 2 BAd...Daytona Beach
Bailey, Carrol Wesley, 1 E...........Avon Park
Bailey, Leonard Campbell, G..............Ocala
Bailey, Merritt Palmer, 1 Ag.......Coral Gables
Bain, Joseph Paul, 2 BS..............Gainesville
Baisden. Howard Monroe, 1 BAE.......Live Oak
Baker, Charles Orien, 3 P................Tampa
Baker, George LeRoy, G......Adams City, Colo.
Baker, H. Kenneth, 4 J............... Gainesville
Baker, Harry Milton, 1 PM...........Campville
Baker, James Alpheus, 3 BAd.......Jacksonville
Baker, Joel Reed, 2 ChE............... Orlando
Baker, Robert Britton, Jr., G.........Hawthorne
Baker, Roxie, G ...................... O'Brien
Baker, Sidney Lee, 1 P.................Orlando
Baker, Will Patrick, 1 HP............Hawthornb
Baldwin, Nicholas Rudolph, 1 P......... Alachua
Baldwin, Paul 1 E. .................. Avon Park
Ball. Arthur Cecil, 2 ChE-2 AB...Tarpon Springs
Banks, Richard Griffin, 3 BSE.......Lake Worth
Barber, Fred William, 4 Ag...........Pensacola
Barber, George A.. 5 BS............. Gainesville
Barcus, David Fred. 2 Ag............. Leesburg
Bardwell, Richard Alfred, 1 E....Richmond, Va.
Bardwell. Robert C., 3 BAd&E ... Richmond, Va.
Barker, Judson Purvis, 5 Ag..........Wildwood
Barker, Roger Atmar, 3 BAd&L.........Orlando
Barker, Walter Emil, 1 BAE...........Williston
Barksdale, G. E., 4 ChE.................Tavares
Barnes, Edwin Allen, 4 EE...........Kissimmee








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1932-1933


Name and Classification Address

Barnes, F. F., 3 ME....................Titusville
Barnes, Howard Emerson, 2 BAE, Ft. Lauderdale
Barnett, Charles, 3 AB..............Mount Dora
Barnett, Lucian P., 4 EE........Tarpon Springs
Barnhart, Orin Joel, 1 Ag.........St. Augustine
Barnhill, Lester Ray, 3 J.........Greenacres City
Barnum, William Willis, 1 PM .... Winter Park
Barrineau, Fred, 2 BS................. Pensacola
Barron, Sumner, 2 AB.............Miami Beach
Barrow, David C., Jr., 4 ME........DeSoto City
Barrow, Thomas Orren, 1 BAd&E, Abingdon, Va.
Barrow, Tom Lee. 2 BAd&E.........DeSoto City
Barthen, Edwin J., 5 BAE.................Miami
Barton, Lansing Wesley, 1 Yr. Ag.... Gainesville
Barton, Thomas Bryan, 2 BAd&L....... Orlando
Bass, Clyde, 4 Ag ..................... Live Oak
Bassett, Albert, 2 AB.....................Miami
Bassett, William Louis, 1 E.......... Clearwater
Batchelor, A. R., G.................. Gainesville
Bates, Howard William, 2 BAd ....Daytona Beach
Batey, David McGill, 1 BAd.......... Gainesville
Batteen, Earl R., 4 CE ..................Tampa
Baxter, Francis Shelton, 2 BAE. ...... Gainesville
Beardsley, James Lee, 2 J.............. Dunedin
Beaty, Robert C., G................. .Gainesville
Beck, Arnold. 2 Ag.................... Chiefland
Beck, George V., 3 HPI.............New Smyrna
Beckwith, Jack Holden, 2 BS............. Miami
Bedsole, Malcolm Roy, G............. Graceville
Beers, Meril Smith, 4 BS...............Wabasso
Beeson, William Brown, 4 BAd........Wauchula
Begue, Joe Irvin, 1 BS................ Cross City
Belcher, William Alexander, 1 PM, Gloucester, Va.
Bell, Kiliaen Wallace, 2 BAE.........Barberville
Bell, Stuart Craig, G............... .Barberville
Bell, Tom D., 4 ME.................. Arcadia
Bell, William Blaisdell, 1 L......Daytona Beach
Bellamy, Raymond Edward, 2 BS.....Tallahassee
Bennett, Bruce Hardy, 1 PM..........Ft. Pierce
Bennett, Charles Edward, 2 L............Tampa
Bennett, William Frank, 5 BAd.............
..................... East Liverpool, Ohio
Benson, Nels, 1 Ag............. .Lake Hamilton
Benson, Robert Richard, 1 BAE... Flagler Beach
Benson, Walter Rowley, 1 BAE.......Gainesville
Bentley, William Charles. 1 E......Winter Haven
Benton, Robert Tyrie, 2 CE ........... Gainesville
Berg, Henry C., 1 L ................Jacksonville
Bergert, John Frederick, 2 BAd....... Loughman
Bergert, William Thomas, 2 BAd.....Loughman
Bergman, Harry Richard, 2 BAd&L. .......
.........................West Palm Beach
Berk, Isadore Bertrand, 1 L.........Jacksonville
Berkowitz, Sidney Adrian, 2 CE.......Key West
Bernard, William B., 1 E...........Little River
Bernhard, Drayton D.. 3 ME......Daytona Beach
Bernst, Armand F., 1 L...........Ft. Lauderdale
Berry, James Flournoy. 4 BAE ..........Alachua
Berry, Robert Lowry, Jr., 2 PM.........Orlando
Bessent, James Osborne, 2 ChE-2 BAd&E....
.... k .. ... .. ... *....... Jacksonville
Best, Paul A., 3 BAd&L-1 L...West Palm Beach
Beville, James W., Jr., 4 EE........ Gainesville
Bevis, Charles W., 2 HP1.............. Marianna
Bevis, N. Broward, 4 BSAE............. Bascom
Bialolenki, Andre Scara, 2 BAE.............
.................. Long Island City, N. Y.
Biddie, Luther Claude, 2 BS............. Century
Biddle, Homer Monroe, 4 BSE...........Bunnell
Biggers, Howard Oscar, 3 ME............Miami
Bijou, Sidney William, 4 BAd........Gainesville
Bilinski, Leo Max, 3 Ag............ .Monticello
Binz, Frank III, 1 BAd&L............. Sarasota
Bir, George P., 1 L ......................Miami
Bird, Alien W., 2 CE .................. Sarasota
Birdsall, John Holmes, 2 ME...West Palm Beach
Birnkrant, Samuel H., 2 AB ........ Jacksonville
Bisant, Oscar Melville, 3 L..........Jacksonville
Bishop, Robert Jefferson, 2 Ag.......Bishopville
Bissett, Arthur Moody, 3 Ag.......Winter Haven
Bissett, Owen Williams, 1 PM ..... Winter Haven
Bitting, Hubert Hampton, 3 EE...........Ocala


Name and Classification


Address


Black, Francis James, 1 BAd.........Tallahassee
Black, H. Tolbert, 4 BAd.............. Lakeland
Black, Lassie Goodbread, 4 Ag........Lake City
Blackburn, Robert Ed., Jr., 3 BAd........Tampa
Blacker, Joseph E., 3 A.............Coral Gables
Blair, Collis Cyrus, 4 AB ................Quincy
Blake, Henry Fremont, 2 BAd........... Palatka
Blalock, Lewis F., G.................Gainesville
Blalock, Samuel Gordon, 1 E........ Jacksonville
Blalock, Tully Talbot, 1 PM......... Jacksonville
Blanchard, Albert Claude, G..... Ashville, N. Y.
Blanchard, L. Paul, G........... .Ashville, N. Y.
Blank, Vernon Louis, 2 ChE......Daytona Beach
Blankfield, Leon Parry, 1 E.........Jacksonville
Blankner, Leonard F., Jr., 4 J..........Orlando
Blanton, Lawton Walter, 1 E.............Ferry
Blocker, Frank Eugene, 2 BAE..........Blanton
Blocker, Jack Snead, 1 BAd........ Jacksonville
Blois, William Frederick, Jr., 1 BAE, Jacksonville
Blow, Lamar, 2 BAd.................... Gretna
Blowers, Tom Huling, 3 BAd.............. Ocala
Blume, Charles Howard, 1 E........Jacksonville
Blume, Richard James, 1 BAd-1 E. Jacksonville
Boardman, Edward Francis, 1 BAd&L .......
............................. Miami Beach
Bodiford, William Trueheart, 1 PM... Gainesville
Bogart, John Alleyne Calhoun, G..... Gainesville
Bokor, Milton Jerome, 1 BS ..............Tampa
Bolles, George Charles, 2 AB ............ .Miami
Boltin, Herbert Haley, 1 PM..........Gainesville
Bolton, Charles Houston, Jr., 3 ME.........
..........................W est Palm Beach
Bond, John J., 4 BS................ .Tallahassee
Bond, Robert Malby, 2 BAd............. DeLand
Bone, Elmer Edward, 2 Ag........... Gainesville
Bonifield, Charles Lybrand. 3 L......Gainesville
Bonney, Edward Lewis, 1 E..............Miami
Booth, Clyde Vliet, G............. Daytona Beach
Borders, Harry Wesley, 2 BAd........... Tampa
Borders, Huey Ingles, 5 Ag ...........Gainesville
Boring, J. W., 3 BAd&L.............. .Lakeland
Bostain, William Marion. 2 Pg...... Tallahassee
Bosworth, Dave Lipscomb. Jr., 1 PM ..... Miami
Botts, Guy Warren, 1 BS .................. Jay
Botts, Harry, 2 BAd&L.............. Ft. Myers
Botts, Ralph Rudolph, 4 BAd.............Tampa
Bouterse, Matthew John. Jr., 1 AB...... Orlando
Bovis, John Adrian, 2 BAd..........Kenansville
Bower, Hollis E., 2 ME .............. Gainesville
Bowers, Edward Lee, 4 BSE...........Gainesville
Bowers, Robert Charles, 1 A.......... Gainesville
Bowman, Alto Bertis, Jr., 1 E...... Jacksonville
Bowyer, Ernest Jerome. 4 HPI....... Gainesville
Box, Wilmer C., I BAd&L............ Graceville
Boyce, William Hazen, 4 EE............ Sebring
Boyd, H. J., 1 BAE. .................. Micanopy
Boyer, Kenneth Franklin, 3 BS.........Orlando
Boykin, Burton Haldane, 2 BAd...River Junction
Boykin, Risdon L., 1 L.......... Chattahoochee
Boyte, James Durand, 2 EE.............Leesburg
Bozeman, Simual Theadore, Jr., 1 BAE, Live Oak
Bracuto. Peter, G ................... Gainesville
Bradley, Edwin Luther, 3 P.. Green Cove Springs
Bradley, Roy Albert, 2 P............... Palmetto
Bradley, William M., 3 Ag...........Homestead
Bradshaw, Samuel A., 2 PM........San Antonio
Brady, Clyde A., 4 ChE................Leesburg
Bragassa, Louis Thomas, 2 PM.........Key West
Branch, Elbert Harry, 1 BAd............. Cocoa
Brannan, Ray Hatton, 2 AB.......... Kissimmee
Brannan, Wandell Earl, 1 E............... Cocoa
Bransford, Lee E., 2 PM............Jacksonville
Brant, Ishmael Winford, 3 HPl.......Ocklawaha
Braren, Herbert Hugo, 3 BS......Daytona Beach
Brasted. F. Kenneth. 2 AB................ Ocala
Breedlove, Eugene Gibson, Jr., 1 Pg, Jacksonville
Breman, Philip Julius, 2 ME........ Coral Gables
Bremer, DeLa Wilmore, 1 BSMA... Jacksonville
Bremer, Fred L., 1 J...............Jacksonville
Brenan. Andrew Garland, 1 BAE. .S. Jacksonville
Brevard, Theodore Washington, 1 PM, Tallahassee
Brewster, S. Cordell, 4 Ag..............Hilliard








UNIVERSITY REGISTER


Name and Classification Address

Brick, Irving B., 2 BS ................. Marianna
Bridges, Claude F., 4 BSE.................Cocoa
Bridges, George Doniford, 1 E.........Wildwood
Bridges, George Ford, 1 AB.......... Gainesville
Bridges, Harold L., 2 PM.................Waldo
Bridges, Paul L., Jr., 3 J....................Waldo
Briggs, Willis Gifford, 1 E...............Miami
Briggs, Wynfred Roscoe, G........... Gainesville
Bright, Albert Dunning, 1 Ag.......... Sarasota
Brinkley, Harry John, G............Jacksonville
Broadus, Horton, 3 Ag.................Lakeland
Brockett, George Gordon, 1 BAd-1 Ag..Titusville
Brooks, Richard Lee, G............. Jacksonville
Brown, Arthur William, 1 AB...........DeLand
Brown, Ben Allen, 1 BAd................. Ocala
Brown, Carl Wallace, 2 BAE-2 LD, St. Petersburg
Brown, Clifford Gordon, Jr., 1 PM........Tampa
Brown, Clyde Alvin, 2 ME............Lake City
Brown, Edward Herbert, 1 L.............Miami
Brown, Glenn Leroy, 2 Ag............. Sorrento
Brown, H. Drennan, 4 HPI............. Leesburg
Brown, Hamlin L., Jr., 1 J........... Gainesville
Brown, Homer Sharman, 2 BAd.....Jacksonville
Brown, J. E., 3 BAE ................... Ocala
Brown, James Alton, 1 Yr. Ag...........Palatka
Brown, Jay Walton, 2 EE ................ Ocala
Brown, John Mercer, 1 L ........ St. Petersburg
Brown, Paul Morton, 4 BAd.......St. Petersburg
Brown, William Forrest, 1 HP1..........Madison
Browning, Louis P., 4 EE...........Gainesville
Brownlee, John Milton, 2 Ag............. Starke
Brumley, George William, 3 BS.......Gainesville
Bryan, Joseph E., 2 BAd&L.........Jacksonville
Bryan, William Emory, 1 BAE.......Gainesville
Bryan, William Palmer, 2 BAd..........Orlando
Bryant, B. L., 1 BAE............... Blountstown
Bryant, Cecil Farris, 2 BAd&L............ Ocala
Bryant, James Robert, 1 AB.......... Pensacola
Bryant, William Henry, 1 BS........Jacksonville
Bryant, William Thaddeus, 1 Ag......Gainesville
Bryson, John Angus, 2 L........... JacksonviUe
Buchanan, Jarrell Elliott, 4 J......Penney Farms
Buchholz, Albert Wallace, 4 BAE.........Tampa
Buchholz, Frederick W., G........... Gainesville
Buck, Shaw Sollie, 2 HPI ............... .Palatka
Bucky, F. W., Jr., 4 A..............Jacksonville
Buie, Harry K., 3 BSE.................Inverness
Bull, Harcourt, Jr., 2 BAd......Atlantic Beach
Bull, Richard, 1 E................ Atlantic Beach
Bull, William Wolverton, 1 AB.......Dunedin
Bullard, Kimberly Carson, 1 P........Gainesville
Bullard, Newton Hudson, Jr., 1 BS.....Ft. Pierce
Bullock, Carlos Edward, 5 HPI............ Ocala
Bumby, Leonard John, 1 BAd.......Winter Park
Bunch, Franklin S., 3 A............Jacksonville
Burce, Douglas Carlton, 1 Ag .............Miami
Burgis, Donald Stafford, 1 Ag......... Bradenton
Burgis, Wallace McKee, 1 J........... Bradenton
Burgoyne, James Cyril, 1 E.......... .Pensacola
Burleson, Gordon Sinclair, 1 E.......Clearwater
Burnett, James Leonard, Jr., 4 A.....Tallahassee
Burnett, Joseph Davie, 2 AB.........Tallahassee
Burnham, Ken Beville, 2 BAd........ Gainesville
Burns, Charles Cates, 1 BAd.........Tallahassee
Burns, Owen, Jr., 1 E.................. Sarasota
Burnsed, James D., 5 BAE............ Macclenny
Burpee, Arthur Herbert, 2 BS.........Pensacola
Bush, J. E., 2 CE ................Daytona Beach
Bussey, Arthur Stanley, 1 E....West Palm Beach
Butler, Charles O., 1 Pg............Jacksonville
Butler, Charles Thomas, 3 J............Ssnford
Butler, John David, 4 BAd............... Miami
Butler, Lawrence Eugene, 2 HP1.......Newberry
Butler, Valery Dekle, 4 BAE............ Chipley
Butler, Victor Weyland, 2 BS.............Cocoa
Butner, H. Fleming, 4 Ag............... DeLand
Butsch, James Leonard, 5 AB........Gainesville
Butt, Thomas Cecil, G.................. Orlando
Butts, Harold L., 3 BAd..........Ft. Lauderdale
Buzzett, William Conter, 1 BAd.... Apalachicola
Byers, Charles VanDyke, 2 BAd...Daytona Beach
Byers, Walter H., 1 BS..............Gainesville


Name and Classification


Address


Byrnes, Robert Edward, 4 BAd...... Jacksonville
Cady, Gordon Duward, 3 EE...Port Huron, Mich.
Cain, John Carlton, 2 Ag................Perrine
Cain, Julius Crawford, 1 AB......St. Petersburg
Caldwell, Jonathan Quarmby, 3 BAE.....DeLand
Calhoun, Paul White, G................Madison
Calihan, Lynn Curtis, 3 AB-3 BAE......Manatee
Calleja, Mario, 1 E .................. Key West
Calmes, Claud Clark, 3 ME ...........Gainesville
Calmes, Glenn Burgess, 4 BAd........Gainesville
Calvo, John Francis, 3 BAd.........Jacksonville
Cameron, Donald Wilber, 2 CE.......Davenport
Camp, Ray J., 3 ChE-3 BSE.......White Springs
Campbell, George Willard, 1 E............Miami
Campbell, Harry Goldstein, 2 BAE.......Hilliard
Campbell, Wallace Otto, 1 E.......... Gainesville
Cannon, Armand James, 1 BAd.....Jacksonville
Cannon, Calvert Warren, 1 E........Gainesville
Cannon, Edward Michau, 2 BS......Coral Gables
Cannon, Linden Kinder, Jr., 1 BAd&L, Lake City
Cannon, Ray J., 1 L.................Gainesville
Capitano, Nicholas, 2 PM................ Tampa
Caraballo, Julian Evans, 4 EE...........Tampa
Caraballo, Martin, Jr., 3 L...............Tampa
Carlisle, William McKinney, 3 AB...Jacksonville
Carlson, Stig George, 2 Ag.......Lake Hamilton
Carlton, Doyle Ivan, 1 L.................. Cocoa
Carlton, Vassar Benjamin, 2 PM..........Cocoa
Carnow, Theodore Ted, 2 AB....... Jacksonville
Carr, Archie F., G ....................Umatilla
Carr, K. R., 4 EE .......................Tampa
Carroll, John Newton, 1 BAd........Palm Beach
Carroll, Walter David, Jr., 1 BAd, Winter Haven
Carroll, William Herron, 2 BAd.....Palm Beach
Carson, Robe Barrett, 1 BS.........Miami Beach
Carson, Samuel Oliver, 1 BAd&L..Daytona Beach
Carter, A. T., Jr., 1 BAd ................ Miami
Carter, Burnett Dansby, 2 AB........Tallahassee
Carter, Ira Judson, Jr., 4 HPI.........Newberry
Carter, James Asbury, 3 BS..............Miami
Carter, John Edward, 1 BAd&L.....Canal Point
Carter, LaMar Gordon, 1 E.......... Gainesville
Carter, Ray A., 3 L ......................Miami
Carter, Robert Gordon, 1 BS.........Tallahassee
Carter, Thomas William, 1 E......... Homestead
Carter, Zina Roscoe, 3 BAd&L-1 L, St. Petersburg
Carver, William Grier, 2 BAd&L...... Lakeland
Cary, M. W., 3 Ag .......................Tampa
Cassel. Alvin, 3 BAd&L............Miami Beach
Cassels, Carl Dean, 1 E...............Plant City
Cassels, Lloyd Clare, 1 BAd..........Plant City
Cates, Ira Forrest, 1 J................ Bradenton
Cato, Robert Holland, 1 BS............ .Alachua
Caton, Curtis Eugene, 3 BS..........Gainesville
Cawthon, Dudley McSwain, 2 HPI..........
....................... DeFuniak Springs
Chace, Richard, 1 PM..................... Ocala
Chadwick, James Albert, 3 BAd......Gainesville
Chambers, William S., Jr., 1 BSE...Jacksonville
Chambliss, Henry Hollingsworth, 2 AB......
............................... Jacksonville
Chapman, Charles Stewart, 2 BAd... Jacksonville
Chapman, Leonard Fielding, Jr., 2 AB..Raiford
Chapman, William Green, 2 BAE......Newberry
Chappell, Thomas Eugene, 1 BAE.... Jacksonville
Charles, William Willkings, 2 L.... Jacksonville
Chase. William Ward, 1 BS ............Lakeland
Chatham, George Thomas, 2 ME.........Bartow
Cheney, Neil S., 5 BAE..............Gainesville
Cheney, Waldo, 1 L................. Gainesville
Cherry, Henry Spurgeon, 3 BS.......Center Hill
Chester, William Valentine, 3 Ag ........Palatka
Chiaramonte, Alfonso, 3 J...............Tampa
Childers, Ronald W., 4 EE...........Port St. Joe
Chilk, Samuel Jack. 1 BAd&L..........Sarasota
Chilson, Francis A., 3 BS............. Bradenton
Chilson, Lee Duke, 3 BS.............. Bradenton
Chipley, A. Sangster, 1 E..............Bokeelia
Chipley, Edmund Lee. 4 ChE-G......... Bokeelia
Church, Craig Kenneth, 1 E.... Keystone Heights
Ciasulli, Michael Frank, 5 HPlI..........Tampa
Clark, C. L., 3 L .................. Blountstown








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1932-1933


Name and Classification Address

Clark, Charles Henry, 4 BAE......... Bradenton
Clark, Elmer Banks, 3 BS............Gainesville
Clark, Hurlbut Gibson, 5 EE ......... Gainesville
Clark, James Henry, 1 BSE.... DeFuniak Springs
Clark, Joseph P., 1 PM............. Jacksonville
Clark, Paula A., 4 J................. Gainesville
Clark, William Rourk, 1 PM.............Miami
Clark, William W., 1 PM................Bartow
Clarke, Ed. M., 2 L.................. Gainesville
Clarke, G. Winston, 3 BAE........Miami Beach
Clarke, Roy H., 3 BAE............... Clearwater
Clay, Everett Alva, 2 AB................Tampa
Clayton, Henry Helm, 1 E............ Belleglade
Clayton, Prentiss H., 2 A............... Orlando
Cleland, Max Sidney, 1 E.............. Leesburg
Clement, Edward William, 1 J............ Ocala
Clements, R. W., 2 BAE...............Ft. Meade
Clerke, John Wesley, 2 P....Green Cove Springs
Cleveland, Laurence Talbot, 1 J... W. Palm Beach
Clymore,. Charles Nelson, 1 BS.......Gainesville
Coarsey, John W., 2 J................. Bradenton
Coates, John Bates, 2 EE...........Winter Park
Coats, James Greene, Jr., 3 BAd.......Ft. Pierce
Cobb, Arthur C., Jr., 2 BAd...............Ocala
Cobbe, Charles Thomas, 3 HPl........ Gainesville
Cobo, Delio Martinez, 5 PM............Key West
Cochran, Paul Davis, 1 BAd.............Tampa
Cochran, Robert Smith, 4 BAd............Eustis
Cochrane, John Pondroes, 2 BAd, W. Palm Beach
Cockrell, Robert Spratt. Jr., 3 L......Gainesville
Cody, Aldus Morrill, 1 J.............. Frostproof
Cody, James Alden, 4 BS.........Penney Farms
Cogburn, M. Ben, 3 BAd................Sanford
Cogswell, Robert Clyde, 4 BAE.......Tallahassee
Cohen, Sidney X., 1 BS-1 HP1.......Jacksonville
Cohoe, Robert William, 2 BAd&L.....Gainesville
Coker, Shault L., 3 HPF...........Canton, Ga.
Coldwell, Walter Amze, 4 Ag.....Daytona Beach
Cole, Allen T., G .................... Gainesville
Cole, Robert Bates, 1 L..............Jacksonville
Cole, William Bates, 3 BAd&E......Jacksonville
Coleman, H. F., 4 EE .................... Cocoa
Coley, Herbert S., 3 BS............... Pensacola
Collier, Charles Henry, Jr., 1 BSE....Everglades
Collins, Eldridge Ruthven, 2 AB.......Ft. White
Collins, George Alonzo, Jr., 1 BSE.........Perry
Collins, William DeVault, 1 BAd........Umatilla
Cominole, Bruce, 2 PM.............. Zephyrhills
Commander, Charles Edward, Jr., 1 BAd&L,
................ ........... Jacksonville
Conant, Marcus, 3 BAd............ Jacksonville
Cone, Dale Swift, 1 PM...........White Springs
Conlon, Robert Bellinger, 2 EE.......Hollywood
Connor, Albert Beverly, Jr., 4 BSE...Auburndale
Conrad, Paul L., 4 ChE ................ Mt. Dora
Conroy, Daniel John, G ............. Jacksonville
Conroy, Francis Patrick, 2 L............. Miami
Constans, Henry Philip, G...........Gainesville
Constantine, H. P., 4 AB............ Clearwater
Conway, William Raiford, 1 BAd........Palatka
Cook, Elbert M., 4 Ag................ Monticello
Cook, Erben, 4 BSE ......................Miami
Cooledge, Aurelian Holmes, Jr., 1 BAd&L..
...... ........ ... ............ ...Miami
Cooney, Gerald George, 2 Pg .......Winter Haven
Cooper, Hilton Hammond, Jr., 1 E.. .Tallahassee
Cooper, James Thomas, 1 HPI.......... Orlando
Cooper, Robert W., 1 BS-1 A........Jacksonville
Cooper, Simon, 2 BAd........... Sulphur Springs
Copeland. J. Dewberry, G-5 BAd.....Gainesville
'Cornwall, Carroll, 2 BS .............. Gainesville
Cornwall, Richard Douglas, 1 BAd...Jacksonville
Cosgrove, Alfred E., 3 BAd.............. Tampa
Coulter, George S., 2 L..............Jacksonville
Covell, Philip E., 3 BAd ...............Mt. Dora
Covey, John William, 2 BAd.....Daytona Beach
Covington, Henry Lilly III, 2 BAd&L.......
.............. ......... South Jacksonville
Cowles, Leonard Ruel, 1 AB......... Tallahassee
Cox, Alfred Rankin, Jr., 1 Yr. Ag.......Trenton
Cox, Charles Norton, Jr., 1 A.... W. Palm Beach
Cox, Charles William, 3 BAd...... Winter Haven


Name and Classification


Address


Cox, Floyd Wendell, 1 J............... Ft. Myers
Cox, J. Abney, 1 BAd....................Miami
Cox, John Franklin, 1 PM ............. Lakeland
Cox, Ralph H., 1 E .....................Raiford
Cox, Sam Gilman, 1 AB-1 BAd............Milton
Coy, Fred Elmer, 5 Ag............... Gainesville
Crabtree, Raymond Oscar, 3 Ag.....Jacksonville
Craft, Donald Goddard, 3 L............Live Oak
Crago, Laura M., 4 BAE..............Gainesville
Craig, J. A., 4 CE .......................Miami
Craven, James Sidney, 2 AB...........Lakeland
Craver, David Calvin, 2 ChE............ .Tampa
Crawford, John Arthur, 1 E..........Plant City
Crawford, William Gentry, 2 A ..... Lake Alfred
Creighton, John Thomas, 5 BS........ Gainesville
Crenshaw, Lawrence Apperson, 1 AB, Jacksonville
Creviston, David Boone, 1 BAd...........Miami
Crews, Edwin Hatcher, 3 HP1........ Gainesville
Crews, James Turner, 2 HPI ........ Gainesville
Crews, Lester Thomas, 4 BS .............. Venus
Crews, William Hilton, 2 BS-2 HPI...Gainesville
Criswell, Ben Norris, 4 BAd .............. Miami
Croften, G. R., 2 L-4 AB-5 HPl.........Titusville
Croom, Hardy C., 4 ChE........... Jacksonville
Crosby, William Minturn, 4 ChE..........Eustis
Crosswy, Cleveland Vincent, 3 P.......Lakeland
Crow, Allen R., 4 BS.................Ft. Pierce
Crow, Lon Worth, Jr., 4 AB..............Miami
Crowell, John M., 2 A................ Wauchula
Crowell, Robert Webster, 2 BS ............Miami
Crownover, Robert Louis, 4 ChE.... Coral Gables
Crutchfield, Ashley Webster, 1 BAd&L.....
............................... Coral Gables
Culbreath, William Edward, Jr., 4 J......Tampa
Cullen, Ralph Osborne, 2 L............... Ocala
Cullen, Spencer Lanier, 3 AB............. Ocala
Culler, John Lester, 1 L............Coral Gables
Cumming, Richard Benjamin, 4 BAd.....Miami
Cummings, Otto Franklyn, Jr., 3 ChE.... Archer
Cummings, Theo Hay, 1 BS..............Archer
Curry, Charles Wheatley, 1 BAd&L......Tampa
Curry, Milton Theodore, 2 BS..........Nokomis
Curry, Richard Beecham, 1 P..........Key West
Curtis, Donald Chester, 3 L..........Lake Wales
Curtis, Reid A., 3 L .....................Tampa
Curtright, Hugh Collier, 3 BS...........Orlando
Cutler, Ronald John, G................ .DeLand
Dabbagh, Frank M., 4 CE.........Pottsville, Pa.
Daffin. Frank Cecil, 1 BAE............ Marianna
Dagley, Ray Sylvester, 5 BS .......... Gainesville
Dalalian, Harry Peter, G............ Gainesville
Dale, Harry Bert, 3 ChE............. Kissimmee
Dale, Neal Waldo, 2 AB...........St. Augustine
D'Alemberte, James H., Jr., 2 BAd....Pensacola
Dalton, Robert Hatcher, 2 AB ......Holland, Va.
Daniel, William Joseph, 2 BAE........Marianna
Daniel, William Russell, G............. Sarasota
D'Anna, Hugh Savero, 1 A............. .Palatka
Darby, Edgar Munro, 1 E........Daytona Beach
Dasher, Julian L., 2 BAd............... Orlando
Daumer, Raymond A., 3 EE ... West Palm Beach
Davenport, Arthur C., 2 BAd&L....... Belleview
Davenport, Dan Dee, 2 BAd............... Miami
Davenport, John Byrne, 1 BAd..........DeLand
David, James Bernard, G...........Jacksonville
Davies, Sam Lloyd, 1 E................ Leesburg
Davis, Charles S., 3 BAE............Lake Helen
Davis, Darrey Adkins, 2 L................Miami
Davis, D. M., 4 Ag .................. Frostproof
Davis, Ernest Percival, Jr., 1 BAd...Fernandina
Davis, Harold Endicott, 2 PM ........Lake Worth
Davis, Herman Goodwin, 1 BAE...........Perry
Davis, Oliver Preston, 4 BAd......Winter Haven
Davis, Ralph Waldo, 1 E-1 BS.........Dade City
Davis, Sam Frank, 2 BAd................Tampa
Davis, Tom Rushing, 2 HP .............. Tampa
Davis, Walter T., 3 BS..................Arcadia
Davis, William Clyde, 1 BAd.......... Orlando
Dayson, A. Raymond, 3 CE.......... Gainesville
Dayton, George Cheek, 2 L............Dade City
Deakin, Earl Hastings, 1 AB......... Palm Beach
Deam, John Warner, 3 ChE.......S. Jacksonville








UNIVERSITY REGISTER


Name and Classification Address

Dean, Bernard Adams, 4 BAd.......Jacksonville
DeBerry, James Robert, Jr., 1 BAd&L, Ft. Pierce
Dechman, Stephen, 2 A........West Palm Beach
Decker, William Kingsley, 1 PM....Winter Park
Deeb, Nasseef Augustus, 2 BAE.....Tallahassee
Deeb, Syde Patrick, 2 AB............Tallahassee
DeGrove, Russell Henry, 4 CE.......Palm Valley
Degtoff, Walter Alexander, G.............Miami
Dekle, James O., Jr., 3 BS...........Gainesville
Delavan, Robert Ben-Oliel, 1 BAd..... .Dade City
Delcher, James Oscar, 1 BAd........Jacksonville
Delegal, Thomas Albert, 3 BAE........Live Oak
Dell, Sam T., 3 BAd&L.............. Gainesville
DeLoach, Judson Bennett, G........... Lakeland
Delp, Harold A., 4 BSE-G................ Tampa
DeMasters, Clarence Ulysses, G.......Gainesville
DeMerritt, William Wellesley, 1 PM.... Key West
DeMilly, John W., Jr., 2 BAd....... Tallahassee
Deming, Frank S., 2 PM.............Zephyrhills
Demmi, Joe, 2 PM......................Tampa
Denault, Eugene Vincent, 1 PM........... Miami
Denham, Julian Francis. 1 PM..........Bartow
Denham, William David, 2 AB...........Bartow
Denman, Paul Carleton, 1 BAd ........ McIntosh
Denslow, William Cooper, 1 BS.....Coral Gables
Denton, Clifford Wood, Jr., 1 BSE...Jacksonville
DeVane, Charles A., 2 BAd&L........Plant City
DeVane, Hassle Dudley, 1 Ag..........Lakeland
DeWitt, Charles J., 4 EE.................Tampa
DeWoody, Charles Ownby, 2 BAd&L........
.................. ........New Port Richey
Diamond, Douglas Upshaw, 1 BSMA........Jay
Dick, Herbert Otis, 3 CE.............Brooksville
Dickens, Gaston Louis, 1 BSE..... Wewahitchka
Dickinson, Clarence Leroy, 5 BAE.... Hawthorne
Dicks; David Luther, Jr., 2 BAd&L..Jacksonville
Dickson, Robert Watson, Jr., 2 BS.....Mt. Dora
Dillingham, William P., 3 BAE....Delray Beach
Dimmick, Walsworth Kingdon, 2 BS, Jacksonville
Dishong, William Word, 3 L............Arcadia
Dobbins, Burns Alan, Jr., 1 PM...River Junction
Dodd, Ralph W., 3 HP1 .............Punta Gorda
Dodd, Rebecca Bowles, 1 L.............Hastings
Doering, Earnest Bivins, 1 Yr. Ag........Miami
Dolive, Clarke, 5 Ag ....................Orlando
Donnell, Ballard Roberts, 1 L. .West Palm Beach
Donnelly, C. Glann, 2 BS.............Bradenton
Donnelly, Wallace Oliver, G.......... Gainesville
Dooley, Jesse Walton, 1 BS-1 BAE......Mt. Dora
Dopp, Robert Henry, 1 E..............Key West
Dorsett, Luke Monk, 3 BAE. ....... Jacksonville
Douthit, Frank, 3 Ag ................... Peters
Downs, William Henry, 2 L ............ .Perrine
Dozier, A. G., 4 BS-G. ................ Sarasota
Dozier, Henry Cuttino, Jr., 2 BAd.........Ocala
Drayton, J. Edgar, 1 BAd............Jacksonville
Dreblow, Charles Julius, G...........Monticello
Dresbach, Richard Emmanuel, 2 L-4 AB.....
........................ ...Ft. Lauderdale
Drew, John W., 2 PM......... Philadelphia, Pa.
DuBois, Edward Lawrence. 3 BS-1 L, Miami Beach
Duchesney, Clement, Jr., 1 BAd&L. .Jacksonville
Duff, Lyle Eugene, 2 BAd................. Mims
Duffy, Owen Edgar, 3 BS................. Miami
Duke, Paul Whaley, 1 J.............. Gainesville
Dukes, Hugh, 3 Ag .......................Dukes
Dukes, Woodrow Wilson, 1 BAE......... Orlando
Dull, Basil F., 3 A.................... Clermont
Duncan, Alexander Strachan, 2 BAd, Jacksonville
Duncan, Eugene Bryan, 4 A........ Summerfield
Duncan, F. B., 5 EE................. Gainesville
Duncan, Harry Cottrell, 3 AB...........Tavares
Duncan, J. Vance, 2 A............. Summerfield
Duncan, William M., 4 J................. Starke
Dunham, Donald, Jr., 1 L .......... St. Augustine
Dunham, Kenneth, 2 AB...........St. Augustine
Dunlap. Sam Benson, 2 AB.........Jacksonville
Dunn, H. Clinton, 3 BS-1 L......Daytona Beach
Dunn, William Tillman, G........... Gainesville
Dunwody, Henry Atwood. 3 L....... ......Arcadia
Dunwody, William Elliott, 3 L....... .... Aradia
Durland, William LaSalle, 1 AB..Flushing, N. Y.


Name and Classification


Address


Durrance, Charles Livingston, Jr., 3 BAE..
...................................Orlando
Durrance, Clark Galveston, 2 LD-2 BAd...Arran
Durrance, Jesse Calvin, 1 BAd........Ft. Meade
Durrance, Virgil Hayes, 2 BSAE.......Orlando
Durrance, William Jordan, Jr., 1 BAd&L...
.............................. Ft. M eade
Dustin, Herbert Warren, 2 BAd......Gainesville
Dustin, Willis Alfred, 4 BS...........Gainesville
Dyal, Donald Francis, 2 BSE..........Cross City
Dye, Paul E., 1 L............... .Ft. Lauderdale
Dyer, Harry F., 2 L ......................Stuart
Earle, Huber Dale, G.................. Burbank
Earman, John Robert, 1 PM.... West Palm Beach
Eastland, Mark Wilson, 1 L..............Tampa
Edewaard, A. A., 4 CE...........Ft. Lauderdale
Edmonds, Herbert Michael, 3EE..St. Petersburg
Edwards, Clifford Anderson, Jr., 4 BAd... Tampa
Edwards, George Drew, 1 BSE......Crystal River
Edwards, Harry Hartley, 1 E......... Gainesville
Edwards, Herman L., 1 L. ........ Chattahoochee
Edwards, James Ernest, 3 BS............. Miami
Edwards, John Lawrence, 2 Ag............Ocala
Edwards, William Raymond, 1 PM..Coral Gables
Eells, Byron Whetstone, Jr., 2 CE...Port St. Joe
Eggart, Charles William, Jr., 1 L......Pensacola
Einhorn, Raymond, 2 BAd.............Key West
Elder, Oscar Young, Jr., 2 AB............Miami
Elkins, Albert Franklin, Jr., 1 BS.... Gainesville
Ellis, Benjamin Gideon, 4 EE......Delray Beach
Ellis, Candler Wesley, 2 BS............ Sarasota
Elsberry, Harold Edward, 2 PM.......Wimauma
Elsberry, Paul, 1 BS-1 Ag.............Wimauma
Elton, Robert Wilson, 2 EE.......... Jacksonville
Emanuel, Laurence Martin, G ............. Ocala
Embry, Estill Atkins, 2 Ag.............. Quincy
Embry, Hugh, 1 L-3 AB ................ Quincy
Epstein, Leo Nathanial, 1 BS.....Daytona Beach
Erickson, Floyd Arthur, 4 BSAE.... Canal Point
Eshleman, Silas Kendrick, 3 L........Gainesville
Espinosa, Fernando Jose, 4 BAd..........Tampa
Essrig, Irving Martin, 2 BS..............Tampa
Estridge, Luther Lucius, Jr., 4 BAE....Mulberry
Etheridge, Fitch O., 5 PM................Tavares
Etter, Henry Emmett, 2 ChE-2 HPI..Jacksonville
Evans, Adolphus Ross, 3 BAE......... Lake City
Evans, Arthur P., 4 Ag..............Vero Beach
Evans, John Dixon, 4 BS............Jacksonville
Evans, Marguerite, G.............St. Petersburg
Evans, Robert Francis, 2 J.......... .Tallahassee
Evans, Thomas Burt, 1 BAd............. Palatka
Everett, C. M., 1 Pg ...................Palmetto
Everitt, William Edward, Jr., 2 AB.........
.....................Haddon Heights, N. J.
Eversole, John Boyd, 1 AB...............Tampa
Ewert, Arnold Clifford, 1 E.......Daytona Beach
Ewing, Jewell Clark, 1 BAd&E......Lake Worth
Fagan, Henry Lorimer, 4 Ag............ Trenton
Faglie, Ralph May, 4 Ag..............Monticello
Fain, Leo B., 4 BSE...........West Palm Beach
Fairbanks, Thomas Albert, 2 AB...........Oeala
Fairbanks, William Ernest, 1 L ......Jacksonville
Falk, Louis, 1 PM.......................Orlando
Falsone. Nick Joseph, 2 L................Tampa
Farnsworth, F. W., 4 ChE...........Gainesville
Farnsworth, Frank, 2 ChE.............. Orlando
Farris, Charles D., 1 BS ............ Jacksonville
Farun, Fred N., G.......... Jerusalem, Palestine
Fatt, Irwin, 2 PM............... Brooklyn, N. Y.
Feaster, Thomas Andrew, 2 BAd..........Miami
Fee, David M., 1 BS ...................Ft. Pierce
Fee, Frank H., 1 L ................... Ft. Pierce
Feeney, Harry Joseph, Jr., 1 E...........Tampa
Fehder, Paul, G..................Jamaica, N. Y.
Fehmerling, Gottlieb Bernhard, 2 Ag........
.............................W inter Haven
Feiber, James George, 2 PM.........Jacksonville
Feigenbaum, Ernest, 2 BAd.........Miami Beach
Feigin, Harry Morin, 2 ChE ..............Eustis
Feinberg, Irving, 2 ChE .................. Quincy
Feinberg, Marx. 3 AB.................... Miami
Feldman, Leonard, 2 BAd........Ft. Lauderdale








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1932-1933


Name and Classification Address

Feliciano, Vincent, 2 PM.................Tampa
Felton, I. E., 3 ChE................Rock Harbor
Ferendino, Andrew John, 4 A.............Miami
Ferguson, Charles Lovatt, 1 E-1 BS.........
................ ..........Tarpon Springs
Fernandez, Joe 0., 2 Ag ................. Tampa
Ferrazzi, William Joseph, 2 HPl......... Palatka
Fetzer, Mrs. Amy Steen, 3 J..........Gainesville
Field, J. Walker, 4 Ag .................. Miami
Fielding, S. Adrian, 2 ME.............Ft. White
Fifield, Harry A., 4 AB .............Jacksonville
Finch, James Wilson, 1 Ag..........Jacksonville
Finleyson, Lloyd Emmett, 2 BAd..........Miami
Finman, Leo, 1 BS...................... Tampa
Fiorito, Santo, 3 BAd ...................Tampa
Fischbein, Eli Herman, 1 J........Newark, N. J.
Fischer, Arthur Jay, 1 PM.......Pittsburgh, Pa.
Fischer, Richard Karl, 2 CE......Cleveland, Ohio
Fishback, Edward Wilmott, 1 BAd.......Orlando
Fisher, Edward Thomas, 2 L...... St. Petersburg
Fisher, Walter Isaac. 1 BSE...........Alachua
Fitch, Thomas Lindsey, 2 BAd.......Gainesville
Fittz, Herman F., 1 E............... Jacksonville
Fittz, Thomas Henry, 3 AB..........Jacksonville
Fitzgerald, John Joseph, 1 AB............Miami
Fitzpatrick, George H., 5 Ag............. Miami
Fitzpatrick, John G., 5 ME-5 BSMA... Gainesville
Fleeman, Dave B., 3 BS ............Miami Beach
Fleet, Joel, 1 PM...................... Live Oak
Fleming, Charles Alfred, 1 HPI...........Tampa
Fleming, James Monroe, 3 BS ........ Pensacola
Fletcher, Conry Wilson, 1 Ag........Greensboro
Fletcher, George Henry. 1P'............. Bartow
Fletcher, Maurice, 1 BSE ............ Okeechobee
Fletcher, Thomas C., Jr., 4 P...........Williston
Flipse, Fred Cornelius, 3 BAd.....Coconut Grove
Flowers, George Adolphus, 2 BAd.....Monthrook
Floyd, Clara B., 3 L................ .Hawthorne
Fogg, Edmund Kimmell, 1 E... DeFuniak Springs
Fojaco. Manuel, 1 P .................... .Tampa
Ford, Henry Holcomb, 1 BAd........Jacksonville
Forsee, William Thomas, G........Owenton, Ky.
Forsyth, William Henry, 1 E........Florida City
Fort, Richard Lindner, 1 PM...............Ocala
Fosgate, John Cowell, 1 PMl............Orlando
Foster, Fred Douglas, 1 BSE .............Miami
Foster, James Walton, 4 J............ Pensacola
Foster, Leo L., 3 BAE................Monticello
Fountain, James Raleigh, 1 Pi. ...........Delray
Fountain, John Henry, 3 HPI......Miami Beach
Fountain, Thomas Elmore, 1 E, Moorestown, N. J.
Fouraker, William Lee, 4 BAd...... Jacksonville
Fowler, Harold D., 2 PM..................Miami
Fowles. George Milton, 2 AB ..... Benson Springs
Fox, Henry Corbett, 2 BAE.......... Gainesville
Fox, Ross Clinton, 1 BAd&L ... .Madisonville, Ky.
Frank, Beecher Smith, 1 BS......Ft. Lauderdale
Franklin, Benjamin Otis, 3 BAd.......Micanopy
Fraser, James Benjiman, 1 Ag....Ft. Lauderdale
Frazier, Frank James, Jr., 1 L...W. Palm Beach
Freeland, Edwin Byron. 2 P.............. Miami
Freeman, H. Dwight, G ............. Gainesville
Freeman, Judson, 2 BAd&L........Jacksonville
Freeman, Pobert Thornton, 1 E...Winter Haven
Freeman, Thomas Stanley, I PM.........Tampa
Freidlin, Rose Ealine. 3 L............Jacksonville
Frick, Robert W., 4 Ag................. .Tampa
Friedman, Julius Ida, 1 BAd.......Miami Beach
Friedman, Julius Lewis, 1 BAd&L.....Dade City
Friedman, Milton Arthur, 1 L............Miami
Friedman, Sidney Bernard. 3 BS .......Mulberry
Friesner, John Wesley, 4 Ag........Lake Alfred
Frohock, Fred Clifton, 3 CE........Shady Grove
Frye, Leslie S., 3 Ag ...................Mulberry
Fryer, Byrd Capers, 1 BAd........... Gainesville
Fulghum, Ralph Morris, G........... Gainesville
Fuller, Melvin Otis, 2 BSE........... Clearwater
Fuller, William Hanscom. 1 J.....Winter Haven
Fulmer, Milton Hugh, 3 P. ...... Cedartown, Ga.
Futch, Mabry Delisle, 2 Ag........... Gainesville
Futch, Melvin Brown, 1 BAE............Lawtey
Futch. Merrill Charles, 2 Ag.............. Starke


Name and Classification


Address


Futch, Nat, 2 BAd .......................Tampa
Futch, Truman Gaskins, 1 AB.......... Leesburg
Gable, John David, 1 BAd&L .......... Lake City
Gago, Frank Jose, 2 EE...........Havana. Cuba
Gaillard, Burt C., 1 E...............Bay Harbor
Gaither, William Cotter, 2 BAd&L....... Tampa
Gale, John Samuel, Jr., 1 PM............Tampa
Gale, Richard Ovid, 1 PM............... Tampa
Gall, Owen Edward, 3 Ag............ Zephyrhills
Gallentine, LeMoyn E., 1 Ag.....Daytona Beach
Gantt, Charles Jackson, 1 BSE..........Sanford
Gantt, James Jervey, 2 BAd........St. Augustine
Ganyard, James Jack, 3 BAd............. Miami
Garcia, Manel Michael, 2 BAd............ Tampa
Gardner, Richard J., 1 L................. Quincy
Gardner, Robert Fischel, 1 E............ .Quincy
Garrett, LaRua, 1 E.................... Bonifay
Gary, Claude Watts, 1 P............Winter Park
Gary, Thomas Porter, 3 L............Brooksville
Gaskins, Jerrold Taylor, 2 BAd ......... .Arcadia
Gato, Thomas Hidalgo, Jr., 2 BAd, Havana, Cuba
Gautier, Thomas Nicholas, 1 BSE.........Miami
Gautier, William Kanode, 1 BS..Ft. Benning, Ga.
Gay, Samuel C., 1 HPI.................. Trenton
Gay, Shields Dunlap, 1 Ag...............Tampa
Gaylord, Herbert Russell, G.............. Tampa
Gaylord, Stanley Hampton, 1 PM.........Tampa
Geiger, Allen Bethel II, 1 PM. Green Cove Springs
Geiger, Robert Marion, 1 BSE........Lake Butler
George. Allison Elmo, 2 L............... .Argyle
Gerould, Merritt Thompson, 3 BAd..........
..........................W est Palm Beach
Gibbs, Irving Bernard, 2 BAd..........Live Oak
Gibson, Herbert Tuttle, 1 L... West Palm Beach
Gifford, Charles E., 2 BAd........St. Petersburg
Gifford, John P., 1 PM..............Vero Beach
Giglia, Henry C., 2 BS................... Tampa
Gilbert, Fred S., Jr., 2 PM ..........Jacksonville
Gill, Fred Williams, 3 BAd ........... Zephyrhills
Gillette, Gardner Talcott, 4 BAd..... Jacksonville
Gilliam, Robert Hobson, 1 HPI...........Tampa
Gillies, Dwight Burrows, 2 Ag ......... .Maitland
Gilmore, K. P., 2 HPI................ Cottondale
Ginsberg, Byron, 3 HPl..........Daytona Beach
Girtman, John Charles, 1 AB.......Coral Gables
Gittings, Ben Louis, 2 Ag............Brooksville
Giudice, Vincent William, 3 BS...........Tampa
Glancy, Philip B., 4 HPI.......West Palm Beach
Glaros, Jack J., 1 A................. Plant City
Glass, Charles Elmo, 1 E................. Miami
Glass. H. Kenneth, 2 EE................. Eustis
Glass. William Asa, 1 E.................. Miami
Glendinning, Robert Waddell, 2 BS, St. Petersburg
Glickstein, Felix, 2 PM............ St. Augustine
Gnagy, Lyle E., 2 BAd............St. Petersburg
Goble, Arthur John, 3 L ................. Tampa
Goble, Neil Thomas, 3 BAd................Tampa
Godfrey, Frederick Edgecomb, 4 BAd ....Orlando
Goedert, Robert Dale, 1 E...........Jacksonville
Goethe, Sam Paul, 1 E..............Jacksonville
Goldberg, Herman, 2 L...............Monticello
Golden, William Edward, Jr., E.......Orlando
Goldstein, Arthur, 3 P...............Gainesville
Goldstein, Maurice Wagner, 1 L .... Jacksonville
Golson, Frank Marion, 1 BAd&L......Marianna
Gomez, John Richard, 1 E...........Jacksonville
Gonzalez, George, 3 L...................Tampa
Gooding, James William, Jr., 3 Ag.........
..........................W est Palm Beach
Gooding, Marion William, 2 L.......Jacksonville
Goodmark, Harry F., 1 L ......West Palm Beach
Goodwill, Allan Bedell, 3 EE........Jacksonville
Goodwin, Tommy Jerome, 1 BAd....Palm Beach
Goodwin. William B., 4 BAd .....Franklin, Mass.
Goodyear. Ernest DuBois, 2 HPI.......Ft. Myers
Gordon, Donald Precourt, 5 AB...........Miami
Gordon, Sydney Hill, 4 BS........Ft. Lauderdale
Gordon, Ulysses Short, G.............Gainesville
Gordy, Billy Nelson, 2 J............. Collier City
Gormlv, Raymond Erl, Jr., 1 E...... Jacksonville
Goss, Edmund Robert, 1 PM.............. Tampa
Gourley, Roy Clark, 1 L.......... St. Petersburg


339








UNIVERSITY REGISTER


Name and Classification Address

Gower, Oscar Samuel, 3 BAd...... St. Petersburg
Gowin, Thomas Skaggs, 2 PM.............Miami
Grady, George Robert, 5 Ag........High Springs
Graff, Robert A., 4 BS..............Coral Gables
Graham, Harry T., 2 ME............Tallahassee
Graham, Phil Leslie, 2 BS............Pennsuco
Graham, William Henry, Jr., 1 PM........Starke
Gramling, Joe Reed, 1 Yr. Ag.........Plant City
Gramling, Owen I., 1 BAd...........Tallahassee
Grandoff, Victor Charles, 1 BSE.....Jacksonville
Granger, Jerome J., 2 AB..........Miami Beach
Granger, John Andrew, 1 Ag.........Monticello
Grant, George Franklin, 3 BAd...........Tampa
Graves, Charles Parlin, 4 J........... Gainesville
Graves, Gaylord DeLaney, 2 A.... Daytona Beach
Gray, David Benjamin, 2 BAd......Panama City
Greco, Joe Scolaro, 1 BS.................Tampa
Greear, Marion Carter, 3 EE-1 L........Orlando
Green, E. Ames, 3 BAd ................... Mims
Green, John Marshall, 2 AB.........Port Orange
Green, Rosburn S., 2 P ....................Mayo
Green, Sam, 3 L................. St. Petersburg
Greenberg, George, 1 BAd......West Palm Beach
Greenberg, Morris David, 1 BS....... Gainesville
Greene, Calvin Clay, E........... .Jacksonville
Greene, George Chester, 1 P............... Ocala
Greene, George Edward, Jr., 2 HP. .Jacksonville
Greenman, John Roosevelt, G......... Gainesville
Greer, J. Dayton, 3 LD.................. Miami
Gregory, Harbert C., 1 L................ Quincy
Gregory, Leo, 3 BS..................Gainesville
Grethen, Clifford Jack, 3 BAd.......... .Hialeah
Griffin, Ben Hill, Jr., 3 Ag........... .Frostproof
Griffin, E. Z., 2 AB...............Winter Haven
Griffin, James Clarence, 1 PM.........Dade City
Griffin, James Oliver, 1 AB.......... Gainesville
Griffin, Robert Cushman, 3 J......Detroit, Mich.
Griffing, Webster Dickson, 3 Ag......Gainesville
Griggs, Orvis B., 2 HP1............... Rockledge
Grigsby, Mac G., 1 J ...................Orlando
Griley, Victor Paul, 2 L................. .Miami
Grinsted, Alan Douglas, G........... Gainesville
Griswold, Douglas McKenney, 1 BAd........
......................... Daytona Beach
Grossenbacher, Sam A., 5 Ag..........Plymouth
Grunwell, Alfred Edward, 1 BAd...Punta Gorda
Guenther, William, 4 Ag................Altoona
Gulick, Harold Marion, G................Tampa
Gullett, Carl Mallory, 1 AB...........Ft. Meade
Guluzian, John Harry, 4 BAd.........Crestview
Gunn, George P., 2 HP1............Jacksonville
Gunter, Charles Clyde, 1 BAd........ Pensacola
Guthrie, John Bridener, Jr., 2 Ag..Winter Haven
Guthrie, Thomas Duncan, Jr., 2 ME, Jacksonville
Guy, Alfred H., 3 Ag................Hawthorne
Gwynn, James Clifton, 2 BAd&L.....Tallahassee
Hackett, Caraway Smith, 2 EE......Jacksonville
Hackney, Walter Marsellas, 3 BAd.....Lake City
Haeseker, Harvey L., 4 CE........St. Petersburg
Hagar, Otto Leonard, Jr., 2 BSE........Orlando
Hagen, John Gordon, 1 E.................Jasper
Haggard, Curtis Andrew, 2 BS...........Miami
Hailey, Clem Garrison, 1 BAd.......... Sarasota
Haines, W. A., 2 EE .................... Oneco
Hale, Arthur B., Jr., 2 EE...............Tampa
Hale, Harry Stephenson. 3 BS..........Sarasota
Hale, Sam Tribble, 1 HPI...........Statham, Ga.
Hall, James Elwood, 3 BS-3 HPL.... Cantonment
Hall, Joseph Tilden, Jr., G ..........Hollywood
Hall, LeMoyne, 1 BAd...................Tampa
Hall, Lucien, 4 BAd..............St. Petersburg
Hall, N. G., 1 BAE ..................Gainesville
Hall, Nathan, 2 BAd ....................Tampa
Hall, Thomas G., 2 L...............Fernandina
Haller, Rudolf Vincent, 2 EE..West Palm Beach
Hallmark, George Stone, 1 E..........Pensacola
Hallstrom, Gottfrid B., 2 BAd........Ft. Pierce
Halpern, Herbert Raymond, 4 BAd. .Jacksonville
Halton, Harry Lawrence, 1 PM.........Sarasota
Hamilton, Earl E., 2 BAE...............Pierson
Hamilton, Fred Pierce, 2 BAd.. Charleston, S. C.
Hamilton, William Alvin, Jr., 1 E...Jacksonville


Name and Classification


Address


Hamlin, Horace Hollister, 2 A....... Clearwater
Hamon, Kenneth Warren, 2 BAd.........Miami
Hampton, Burt Laurent, 3 BS.....Winter Haven
Hampton, Howell Morton, Jr., 1 AB......Ocala
Hampton, William Benjamin, 1 Ag., Winter Haven
Hance, Douglas James, 1 BAd........... Tampa
Hance, Kenneth Perry, 1 BAd&E-1 HP1..Tampa
Hancock, Frank M., 2 HP1.............. Jasper
Hand, Samuel E., 4 BSE............. Gainesville
Hanson, Maurice LaFave, 1 BAd..Daytona Beach
Harbert, Ralph Edgar, 1 BAd........Gainesville
Harby, Vernon Earl, 2 BAd........Jacksonville
Hardee, Earl, 1 PM................. Gainesville
Hardee, Shannon Ogg, 1 E-1 BAd......Holly Hill
Hardie, G. Conrad, 2 BAd............Ft. Pierce
Harmon, James Delbert, 2 BAd.........Bartow
Harms, Hubert Henry, 2 ChE......... .Orlando
Harper, Henry Robert, 3 CE.............Tampa
Harrell, Lewyley, 1 P................. Leesburg
Harris, Archie Roderick, 2 PM...........Miami
Harris, Boyd Hunt, 1 PM............ Clearwater
Harris, David Watson, 4 J............... Miami
Harris, Earl G., 3 BAE............... Caryville
Harris, F. Arthur, 3 ChE.......Sulphur Springs
Harris, Nina McAllister, G.......St. Petersburg
Harris, Samuel Jay, 2 EE................Miami
Harris, Willis Wilbur, 1 PM.......... Bee Ridge
Harrison, Baya Morris, Jr., 1 L..........Tampa
Harry, Anthony Foster, 2 BAd.........Pompano
Harshman, Woodrow Willis, 1 BAd&L...Sebring
Hart, Allen Ethrel, 3 BAE.................Mayo
Hart, John Alan, 1 AB .................. Miami
Hart, Victor Ledwith, 1 BAd.........Watertown
Hartman, John Francis, 1 Ag........ Gainesville
Hartman, Merton Trifit, Jr., 4 ME...Gainesville
Hartnett, Richard Joseph, 3 BAd......Plant City
Hartsfield, Frank R., 2 BAd.........Gainesville
Hartsfield, Malcolm Courtney, 1 Ag..Tallahassee
Hartsook, Richard Frost, 1 Ag......Danville, Ill.
Harvey, J. L., 3 BAd&E ................Chipley
Hassell, Joseph Edward, 1 PM..DeFuniak Spgs.
Hatcher, Frederick Martin, 2 L...... Gainesville
Hatcher, Lamar, 3 Ag ............... Gainesville
Hatfield, Franklin P., 3 BS...........Umatilla
Haug, George Walter, G................Tampa
Hawkins, George A., G.............Bay Harbor
Hawkins, John L., 2 ChE............Bay Harbor
Hayman, Alvin, 5 BAE.............. Gainesville
Haynie, John Dale, 2 Ag...............Orlando
Head, Charles W., 1 BAd ............Plant City
Heath, Errah D. S., 4BAE..........Gainesville
Heath, Frank Harvey, 3 BAE........ Gainesville
Hebb, H. Wallace, 3 ME............Jacksonville
Hebb, John, 3 LD ..................... Bartow
Heddon, Jim, 1 BS ....................Minneola
Hedrick, Frederic Cleveland, Jr., 1 BAd&L
............... ............. Jacksonville
Heekin, Charles Robert, 1 E.........Jacksonville
Heggie, Norman McLeod, Jr., 1 PM.Jacksonville
Heimburger. Edward Ray, 2 L...Ft. Lauderdale
Heitman. Gilmer McCrory, Jr., 1 L...Ft. Myers
Helliwell, Paul Lionel Edward, 3 AB....Seffner
Henderson, Homer Cecil, 2 Ag........... .Elfers
Henderson, Jack B., 2 BAd..............Miami
Henderson, John Jacob, 3 L.......St. Augustine
Henderson, Joseph Russell, G...............Lee
Hendricks, William Gillman, 2 BAd...Pensacola
Hendrickson, Olavi Martin, 1 AB.........Miami
Hendrix, Tom, 2 ChE.................Lakeland
Hendry, James Edward, 1 L......St. Petersburg
Hendry, William Lawrence, Jr., 2 EE.....Tampa
Henley, Arlington M., 2 AB....DeFuniak Springs
Henley, William Walter, G..........Gainesville
Henrikson, Bert Irwin, 2 BAd&E..Whiting, Ind.
Hentz, John G., 2 Ag .................... Bristol
Herbst, Warren John, 2 EE.............Sanford
Herin, William A., 3 L...................Miami
Herlong, Byron Edwards, 1 Ag. .......Leesburg
Hermann, Robert James, 3Pg....St. Petersburk
Herr, Fred N., 2 CE-2 AB.......Delaware, Ohio
Herrick, R. E., 4 EE ................... Tampa
Hester, Robert Lewis, 4 BAd-G............Miami








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1932-1933


Name and Classification Address

Hey, Fred Henry, 1 E .................. Foley
Heyman, Louis Henry, 2Ag.... Daytona Beach
Hiatt, Lyle Steven, G...............Jacksonville
Hickland, Albert James, 1 BAd..........Miami
Hicks, Alex T., 2 BAd................Gainesville
Hicks, Caird Calhoun, 1 P............. Orlando
Hicks, Robert Emmett, 1 AB..DeFunak Springs
Hicks, William Asbury, 2 EE............Tampa
Hiers, John McClenny, 1 BS.........Gainesville
Hiers, William Ardis, 3 EE...............Miami
Higgins, Alfred Nash, 5 AB.........Gainesville
Higgins, Harold N., 1 E.................Tampa
Higgins, Jimmy Frank, 3 BSAE......Gainesville
Hightower, Edward Randolph, 2 P.... Marianna
Hightower, James Albert, 1 BS.............
........................ Montgomery, Ala.
Hill, Henry Louis, 1 E..............Tallahassee
Hill, Maoma Frances, G............... Dade City
Hilliard, Alton Lee, 4 BAd ...........Ft. Pierce
Hills, Paul William, 4 BS..........Panama City
Hilsman, Edward H., 2 BS...........Plant City
Hinckley, Elmer Dumond, 5 BS.......Gainesville
Hiner, Lovell David, G............... Gainesville
Hines, Odell, 1 E. .................. Gainesville
Hinson, Ben Adams, 1 AB-1 BAd.....Plant City
Hinson, Ned, 3 BAd.....................Quincy
Hinton, Coleman, 1 BS................ Lakeland
Hirsh, Earl, 4 BAE..................Jacksonville
Hoag, Robert Erwin. 1 E........... Jacksonville
Hobbs, Horton Holcombe, Jr., 2 BS ..... Alachua
Hobbs, John Dixon, Jr., 3 AB-1 L. ...... Tampa
Hocking, George Macdonald, G.... Portland, Ore.
Hodges, James Arthur, 5 BAE............ Waldo
Hodler, Charles N., 2 BAE............... Mango
Hodnett, Ernest Matelle, 1 BS.... St. Petersburg
Hoffman, George Nathaniel, 2 ME ...... Tampa
Hoffman, George P., 5 BSE......St. Petersburg
Hoffman, Harold Henry, 1 PM....Winter Haven
Hoffmeyer, Ralph Edmond, 1 L......Jacksonville
Hogan, Ivey W., 4 Ag .................Trenton
Holder, William Roland, 3 BS............Tampa
Holland, Arlie Charlie, 1 HP ............ Miami
Holland, Richard Brevard, 4 BAd..St. Petersburg
Holland, Robert Vance, 1 AB......Miami Beach
Holloway, Charles Lester, 1 PM.........Tampa
Holloway, Marshall Gleckler, 4 BSE.Haines City
Holmes, Loyce L., 4 BAd.............. O'Brien
Holstein, Bishop Pike, 1 J........... Gainesville
Holt, Esther C., G .................. Gainesville
Holtsberg, Herman M., 2 BAd........Key West
Holtzman, Edwin Forrest, Jr., 1 BAd&E....
............................. Lake Worth
Hood, Ralph Kenneth, 4 BSE ..... Crystal River
Hooker, Glenn Eugene, 2AB......Haines City
Hooper, Lee, 1 BAd&E-1 A.........Jacksonville
Hooten, Ruffle Denton, 2 BAE.......Center Hill
Hoover, Dillon Byers, 2 EE.......St. Augustine
Home, Cleveland Reid, Jr., 1 E. .DeFuniak Spgs.
Home, George C., 1 E................ Williston
Horne, Guy E., 1 P ......................Aucilla
Horner, Homer Henry, 2 BAd....St. Petersburg
Horovitz, Abe, 4 BAd..............Jacksonville
Horowitz, Solomon, 1 BAd&L.....Miami Beach
Horrell, James Gordon, 1 L..........Gainesville
Horton, Hugh Whitney, 1 A ...........Plant City
Hosford, Robert Flournoy, 2 Ag .........Hosford
Hostetler, Gerald Willis, 4 EE ............Miami
Houk, H. W., Jr., 3 BAd............... Sanford
Houle, Cyril Orvin, 4 BAE............. Sarasota
Howard, Alvan Roscoe, 3 Ag .......... Chiefland
Howard, Julian Burwell, 1 BAd .........Orlando
Howatt, E. Willard, 2 L ........... St. Augustine
Howe, Fred Jones, 2 ME............. Pensacola
Howe, George Nelson, 1 BAd&E..Richmond, Va.
Howell, Charles Cook, Jr., 3 AB.... Jacksonville
Howell, Clifford Welden, 1 HPI.........Sanford
Howell, George Markham, 1 P..........Orlando
Howell, Grover Cleveland, 1 Ag......Gainesville
Howell, Oscar Devier, Jr., 1 BAd.........Tampa
Howser, Philip, 4 BAd..........Paterson, N. J.
Hoyt, Henry Dawes, 1 AB.......... Jacksonville
Hudson, A. J., 4 Ag ........................Jay


Name and Classification


Address


Hudson, Jewell H., 3 L .....................Jay
Huffaker, Mary Bryan, G................ Bartow
Huffer, John Craig, G............... Gainesville
Huffstetler, William Preston, 5 PM.......Miami
Hughes, James Edward, 3 HP1......... .Orlando
Hughes, Ray Collier, 4 BS................ Miami
Humphreys, Gordon Baskin, 2 ChE-2 BAd...
........... ........................ M iam i
Humphrys, Lee Moores, 2 ChE............ .Cocoa
Hundertmark, Burton Wagar, 1 BS.Federal Point
Hunnicutt. William Reese, Jr., 1 AB.....Tampa
Hunt, Harrison Stanley, 4 BS.......... Leesburg
Hunt, James Bernard, 1 BAE.........Dade City
Hunter, James Claudius, 1 AB ..........Tavares
Hunter, James Hardin, 4 P........ Wewahitchka
Hunter, Roy Preston, Jr., 1 J............Tampa
Hunter, Walton B., 3 L-4 AB...........Tavares
Hunter, William F., Jr., 2 AB...........Tampa
Hurley, George Caldwell, 1 PM..........Miami
Hurwitz, Edward Isaac, 1 J........ Jacksonville
Hussey, Pearson Hale, 2 HPl..West Palm Beach
Hussey, Thomas Goldsmith, G..West Palm Beach
Hutchinson, Arnold Glen, 3 Ag.......Gainesville
Hutchison, Ira Augustus, Jr., 1 E..Panama City
Huyck, Clement Lee, G..Richfield Springs, N. Y.
Hyatt, Robert F., Jr., 2 BAd......... Gainesville
Ireland, George Harold, 3 BAE......Tallahassee
Ivy. Gates, 3 BAd .......................Tampa
Jackson, Charles P.,. Jr., 3 ME.Birmingham, Ala.
Jackson, Elmo Louis, 2 BAd....... Jacksonville
Jackson, John Arthur, 5 AB...............
................... Simcoe, Ontario, Canada
Jackson, Napoleon Broward, 1 BAE...... .Perry
Jackson, Newton Calhoun, 1BS..........Largo
Jackson, Sammy Thomas, 2 BS...Flomaton, Ala.
Jackson, Truxton Lawrence, 2 PM...Gainesville
Jackson, Vernon Elmer, 1 AB........Ft. Myers
Jackson, William Kenneth, 2 A..........Miami
Jacobsen, Olaf, 2 AB .................Pensacola
Jacobus, Lemuel William, 3 BAd..St. Petersburg
Jahn, Robert Julius, 1 PM ........Winter Haven
James, Joe Bliss, 3 BAE............. Clearwater
Janes, C. H., G..................... Gainesville
Jaudon, Alva L., 2 BAd.................Tampa
Jefferson, Wayne O., G..............Gainesville
Jenkins, Joe, 4 BAd .................. Leesburg
Jenkins, Oliver Augmund, 1 BAd...Jacksonville
Jenkins, W. S., 3 Pg...............Jacksonville
Jentis, Louis, 1 PM ..............Camden, N. J.
Jernigan, Claude Hagen, G..........Gainesville
Jernigan, Jack W., 4 ChE.........St. Augustine
Johansen, Hans Rolff, G............Clearwater
Johnson, B. Alexander, 3 L. ........Lake Wales
Johnson, Earle B., 1 E..................DeLand
Johnson, Fred Albert, 1 PM.......... Pensacola
Johnson, J. Bates, 4 Ag ................ Trenton
Johnson, John W., 2 PM................Tampa
Johnson, Julian. 1 PM...........S. Jacksonville
Johnson, Leonard Emanuel, G.........Orlando
Johnson, Loftin, 4 EE ...................Waldo
Johnson, Malcolm Blaine, 2 PM.....Jacksonville
Johnson, Paybon Talmadge, 2 ME........Miami
Johnson, Richard Sadler, G..........Gainesville
Johnson, Robert Welton, 1BS......... Lakeland
Johnson, Victor Theodore, 1 E .......Zephyrhills
Johnston, Cecil Herbert Edward, 1 BAE....
.................. .............. Kissimmee
Johnston, Frederick William, 1 E.....Gainesville
Johnston, Jay Bartlett, 1 L...........St. Cloud
Johnston, Samuel William, 2 ChE.... Gainesville
Johnston, Steve Renwick, 3 BS.......Ft. Fierce
Johnston, William Edward, 1 PM.... Gainesville
Johnwick, Erwin Fredrick, 4 BAE.... Gainesville
Jones, C. A., Jr., 1 Ag .................Oldtown
Jones, Carl Eugene, 3 BS............... Century
Jones, Francis Duperon, Jr., 3 AB-1 L....Tampa
Jones, Fred George, 2 CE..........Jacksonville
Jones, George Robert, 3 P............... Archer
Jones, Harold, E., 2 L..................Orlando
Jones, Hastings Wyman, G..........Gainesville
Jones, James Alfred, Jr., 4 Ag........Newberry
Jones, James Arthur, Jr., 1 BAd...Jacksonville








UNIVERSITY REGISTER


Name and Classification Address

Jones, Jesse Dallas, 1 HPI.............Ft. Myers
Jones, John Paul, 4 EE...............Pensacola
Jones, John Paul, Jr., 1 J........... Gainesville
Jones, Leroy D., Jr., 3 EE......... Jacksonville
Jones, Randolph Sherwood, 1 BAd...Jacksonville
Jones, Stanley Bruce, 4 BAd.....Pt. Tampa City
Jones, Troy Hamilton, 4 Ag.............Decherd
Jones, Vernon, G ................. Gainesville
Jones, Walter P., 1 BS.............. Tallahassee
Jordan, Stanley Lambert, 1 BAd.........Bartow
Joseph. Ralph, 2 PM...............Jacksonville
Joubert, William Harry, 4 BAd..........Tampa
Judy, Dick Woodson, 2 L.............. Tampa
Judy, Jackson Knight, 3 AB-1 L........Tampa
Junkin, John LaMar, 2 BAd&L .... Miami Beach
Justice, Edwin Revel, 1 BS.... Montgomery, Ala.
Justice, John Dent, 1 L................Sarasota
Kader, William Edward, Jr.. 1AB....Ft. Myers
Kahn, Alfred Edward, 1 BAd.............Miami
Kallman, Irving, 1 AB..........Daytona Beach
Kaminis, Peter Clifton, 3 BSMA..Tarpon Springs
Kamiya, Franklin T., 1 AB.........Boca Raton
Kangas, Walter Charles, 3 BAE.........Tampa
Kania, Mitchell Jan, 3 BAd................
.................. Indian Orchard, Mass.
Kaniss, Paul Howard. 2 BAd.....St. Petersburg
Kanner, Samuel J., 2 AB............... Miami
Kaplan, Milton Max, I E................. Miami
Kasriel, Isidore. 1 E ....................Tampa
Kass, Sidney Charles, 2 L..........Jacksonville
Katz, Arnold M., 1 BAd&L ...............Tampa
Katz, Ely, 1 BAd&L-1 AB........St. Petersburg
Kays, Marion Read, Jr., 1 BAd, West Palm Beach
Kea, J. W., 3 Ag ...................Hawthorne
Keator, Goodale Roberts. 3 BAd&L...Dayton, O.
Keefe, Edward Joseph. Jr., 2 BAd........Tampa
Keeler, Emerson Martin. G...............Miami
Keene, Cecil Robert, 5 P............... Clermont
Kehler, Reed Samuel, I BAd......St. Petersburg
Keller, Frank John. 1 HPI ..... Elizabeth, N. J.
Kelley, Forrest M., Jr., 1 A.......... Gainesville
Kelley, John A., 2 BAd. ......West Palm Beach
Kelly, Birdie L.. 4 BAE.............Gainesville
Kelly, Bruce Willi-m, 1 AB........... Coleman
Kelly, Charles William. 2 BAd.........Sarasota
Kelly, T. P., 3 AB ......................Tampa
Kemp, William David. 3 A ..........New Berlin
Kendrick, Wilson Harper, 2 Ag...........Noma
Kennard, Edward James. 1 PM.......Newberry
Kennard, Sam Jeff III. 1 P.............Tampa
Kern, George Forrest. 1 BAd..West Palm Beach
Kessler, Samuel, 3 L.................Leesburg
Kilbourn, Max Wakefield. 1 E........Carrabelle
Kilby, John Davis, 3 BSE ............Quincy
Killinger, Clarence Eugene. G....... Gainesville
Kimble, Jack Pendleton, 1 BAd........Bronson
Kinard, Guilford Adam, 1 HPl.... Crescent City
Kinard, Richard Rudolph, 2 BS-2 BSE......
.................. ....... Crescent City
King, Harry Barruss, 2 BAd........Jacksonville
Kingsbery, Harry Nix. 1 BAd.............Miami
Kinsaul, William Walter, 2 BAE.... Gainesville
Kinser, James H., 2 BS................. Eustis
Kinsey, Harold Davis, 2 BAd-2 HPI...Ft. Pierce
Kinzie, Norman Francis. 4 BAE......Ft. Myers
Kipp, Robert Earl, 2 BSE............. Sanford
Kirby, Claude Crumpton, 1 BAd....Jacksonville
Kirk, John Alexander, 1 E.............Tavares
Kirkland, Henry Grady, 3 EE........ Gainesville
Kirkland, Sanford Holmes. Jr., 3 BAd... Tampa
Kirkpatrick, John Watt, Jr., 4 AB...Gainesville
Kirsch, Ralph E., 3 BS............Miami Beach
Kirstein, Paul Herbert, 3 BAd............Tampa
Kitchens, Boze Harris, 2 BAE.......Pine Mount
Klepper. Irving, 1 E..............Jacksonville
Kline, Jack Hamlin, 1 BAd&L......... Orlando
Klotz, Leslie Julius, Jr., 2 EE..... Jacksonville
Klotz, Lyell Joseph, G............ Exeter, Neb.
Knezo, John, Jr., 2 ME..............Brooksville
Knight, James Edgar, 1 E.......... Lake Butler
Knight, John Clarence, 2 BS.........Plant City
Knight, Paul Ernest, 2 BAd.............. Starke


Name and Classification


Address


Knoll, Herman, 3 ME......Fleischmanns, N. Y.
Knott, James Robert, 2 L...........Tallahassee
Knowlton, John Franklin, 1 A.... St. Petersburg
Koegler, William Frederick, 2 L ..........Miami
Kramer, Fred C. W., 3 BS............. Leesburg
Kramer, George W., 4 Ag.........Winter Haven
Kramer, Robert S., 2 CE.............. Leesburg
Krantz, Rolland Jordan, 1 AB.... S. Jacksonville
Kreher, Gerhardt Paul, 2 ME............Tampa
Kreher, Val, 1 BAd&E ..................Tampa
Krentzman, Isaac Benjamin, Jr., 1 BAd&L
....................................M ilton
Krome, William H., 2 Ag..........Homestead
Kubesserian, Garabed G., 4 ChE...... Gainesville
Kurtz, Charles Elwood, Jr., 1 L...St. Petersburg
LaBaw, Willis B., 3 BS ................ Miami
Lackland, Warner Barnes, 1 BAd.... Chicago, Ill.
Lafferty, Thomas John, 1 E........Jacksonville
Lagano, Albert Aloysius, 4 HPl...... Gainesville
Lambert, Edgar Joseph, 3 BS............. Miami
Lamons, Charles Petty, 2 J .......... Gainesville
Lancaster, Carroll Luca, 3 BAd ... Punta Gorda
Lancaster, Howell Eugene, 2 Ag........Trenton
Land, Henry William, 4 Ag .............Apopka
Land, Patterson Biddle, 1 BSE........... Miami
Lander, David L., 2 BAd..............Lakeland
Lander, Victor George, 1 Ag............Alturas
Landers, James Marshall, 1 BAd.........Tampa
Landon, James T., 3 BAd.......... Jacksonville
Landrum, T. Frank, 3 L............Brooksville
Landrum, Tom J., 1 L................... Tampa
Lane, Howard Hutchinson. 2 BAd........Miami
Lane, Tom Warren, 5 Ag ............. Tampa
Laney, Marion Gray, 4 BAE........., Gainesville
Langbehn. Harold E., 2 EE... ........... Miami
Langley, Frank Boylston, 2 BAd... .Jacksonville
Langslow, Helen F., 1 L............. Gainesville
Lantaff, William Courtland, 3 AB..Miami Beach
Lapsley, Norvel Armstrong, 2 J.....Clearwater
Larkin, Ed. B.. 3 BS-1 L ..............Dade City
Larsen, Charles. Jr., 1 PM........... Lakeland
Larson, John Edwin, 3 L ..... Keystone Heights
Lastinger, Allen L., 2 Ag........... Gainesville
Lastra, Arthur, 1 PM ..................Tampa
Latham, Herbert Saunders, 2 L ...... Pensacola
Latham, R. 0., 3 AB............... Gainesville
Lattin. William Stanhope, 1 Ag.... Albion, N. Y.
Lau, Earl W., 4 BAd............Winter Garden
Lau, Wah Chun. 2 BAd-2 A .....Canton, China
Lauderback, A. W., 3 BAd&E.......Jacksonville
Lautz, Edward Hale, 4 BAd............... Miami
Lavery, Harry James, 2 EE............Hialeah
Lavin, Charles G., 3 HP .. .......... Gainesville
Lavin, John S., 2 L................Gainesville
Lawhorn, Ladell Cowan, 3 AB....... Gainesville
Lawrence, Fred P., 4 Ag ............... Gotha
Lawrence, Oscar Bennett, 2 BAd&L.Jacksonville
Lawson, Walter Rails, 1 E........... Kissimmee
Lazonby, J. Lancelot, 5 AB.......Ft. Lauderdale
Leach. Gilbert D., 4 EE...............Leesburg
Leaird, George Wilson, 1 L......Ft. Lauderdale
Lear, C. Merritt, G...........Chapel Hill, N. C.
Leatherwood, Dowling B., 2 J.............Slater
Leavell, Manly Berry, 1 BAd.......Jacksonville
Lee, C. Raymond, 2 L...............Clearwater
Lee, Gordon Monroe, 1 BAd.........Avon Park
Lee, Marion Boehmer, 2 BAd............Tampa
Leete, David Arthur, 2 A.......Daytona Beach
Leffers, Richard, 1 BAd. .............Lakeland
Lehman, Bruce G., 1 L-4 AB ............ Miami
Leighton, Leroy George, 2 EE......Jacksonville
Leitch, Dana Temple. 3 BSE.......Lynn Haven
Leland, Aaron Whitney, 5 Ag.......Gainesville
Lenfesty, George Sydney, 2 BAd.........Tampa
Lenkerd, John Paul, 2 EE.............DeLand
Leonard, James S., Jr., 1 BAd.......Pensacola
Lester, Henry Grady, 2 AB............. Tampa
Lester, Joseph Lancelot Graham, Jr., 2 AB
.................................Key W est
Leto, Bruno, 3 ChE ................... Tampa
Letsinger, Robert Edward, Jr., 2 LD.......
........... ......... .. St. Petersburg








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1932-1933


Name and Classification Address

Levey, Bernard Frank, 3 ChE......... Pensacola
Levey, Donald Earl, 1 E................. Miami
Levinstein, Albert Kendall, 4 BAE.......Miami
Levy, Benjamin, 3P .................... Miami
Lewinson, Sam, 2 PM.........West Palm Beach
Lewis, B. C., 1 BAd................ Tallahassee
Lewis, Charles Cecil, 1AB................. Foley
Lewis, Earl Lee, 1 BAE.................Milton
Lewis, Frank G., Jr., 3 ChE...West Palm Beach
Lewis, George, 1 BAd.............. Tallahassee
Lewis, John Grady, 1 Ag..........Wewahitchka
Lewis, Leon E., 2 BAd&E .......... Bath, N. Y.
Lewis, Nathaniel L., 3 BS-1 L..........Orlando
Lewis, Rudolph Arthur, 2 AB.....St. Petersburg
Lieberman, William, 2 L............... Orlando
Ligon, Edward C., 3 BAd...... West Palm Beach
Lindsey, Amon Benjamin, 1 PM.....Center Hill
Lindsey, Howard William, 2 HPI........ Geneva
Lindsey, Steward Kirby, 2 BS..........Alachua
Lindsey, Theodore H., 1 BAd............Geneva
Lindsey, X. L., 3 BSE .................Alachua
Lindstrom, Evan Theodore, G............Miami
Lindstrom, Orvar William, 1 BS.........Miami
Lines, Willie D., 1 BAd&L............. .Quincy
Lingham, Carlton Wiltse, 3CE....St. Petersburg
Link, Howard Milton, 2 LD............Orlando
Linning, William Shannon, 2 BAd&L......
.............................Jacksonville
Lippton, Irving B., 2 BAd ........... .Leesburg
Lipscomb, Edward Van Laer, 1 PM... Pensacola
Lipsitz, William, 2 L .................. Leesburg
Lipton, Simon Morris, 2 P............... Miami
Litherland, Gerald Jerome, 4 HPl.........Ocoee
Little, Thomas Morton, G ...........Gainesville
Lively, Laban G., 2 L ................. .Tampa
Livesay, Robert Byron, 1 BAd...... Jacksonville
Lloyd, John Umstead, 1 BAd&L.......Pompano
Lobo, Joseph Mario, 1 PM............... Tampa
Lockhart, Stuart, 3 Ag............High Springs
Locklin, Burton Lamar, 1 BAE.........Munson
Loften, William T., G.................. Alachua
Logan. Hugh Clarion, 4 Ag..............Tampa
London, Seymour Berton, 1PM.... Miami Beach
Long, Carl Monroe, 1 PM...........Bay Harbor
Long, Edward Lucian, 2 BAd. ...... Tallahassee
Long, Elmer M., 2 Ag.................Orlando
Long, Richard Hardin, 2 P............... Starke
Look, James Henry, 2 A...........Panama City
Lopez, Aquilino, Jr., 3 L.............Key West
Lord, John Rufus, Jr., 2 ME............Orlando
Loucks, Hugh Donald, 1 HP1.........Tallahassee
Loucks, Merle Kenneth, 3 AB........Tallahassee
Love, Cecil Elmer, 2 PM.........High Springs
Love, Jack Robert, 1 BS'...........Delray Beach
Love, James Luther, Jr., 2 P......Delray Beach
Love, Thomas Marable, 1 Ag........Tallahassee
Love, William Knox, 1 L.............. Lakeland
Lovejoy, Gordon Williams, 2 BAE....Gainesville
Lowrie. Edward Neel, 2 AB.........Tallahassee
Lucarelli, Fred Maurice, 2 BAd..........Tampa
Lucas, Glenn H., 4 Ag...............Bradenton
Luehl, Charles Ansil, 1 BAd&E....Miami Beach
Lupfer. James Earle. Jr., 3 BS.......Kissimmee
Luria, Sydney, 5 BSE..............Miami Beach
Lyman, Arthur Richard, Jr., 3 BAd..Lake Worth
Lynch, Harold John, G.............. Gainesville
Lynch, Sylvester John, 3 Ag........San Antonio
Lynn, Woodrow L., 2 CE................Tampa
Lyon, S. C., 3 Ag.................. Gainesville
Lytle, Ernest James, 3 BS............East Lake
McAdam, William E., 4 BAd.........Pensacola
McAfee, Morgan Favors, Jr., 1 PM.......Miami
McAloon, Joseph Owen, 1 BAd&L..St. Augustine
McAnly, Herbert Leslie, 2 BAd.........Arcadia
McArthur, Hugh Lynn, 3 L..............Tampa
McCall, Byrd Moody, 1E.........White Springs
McCall, James L.., Jr., 3 ChE ............ Tampa
McCampbell, George Hollis, 2 HP .........
........................West Palm Beach
McCandless, Jack Sydney, 3 A...St. Petersburg
McCarty, Brian Kenelm, 1 BAd........Ft. Piece
McCarty, Daniel Thomas, 3 Ag........Ft. Pierce


Name and Classification


Address


McCarty, William A., 4 A.......... Gainesville
MeCaskill, Charles Kenneth, 2 BAd..Gainesville
McCaughan, George Chandler, 1 AB......Miami
McCaughan, J. Russell, G............Pensacola
McCaul, Thomas Vaden, Jr., 1 L.....Gainesville
McClain, Carl Leroy, 2 BAd&L... St. Petersburg
McClanahan, Robert C., 3BSE......Pensacola
McClane, James Huston, 2 BS.......Gainesville
McClane, Thomas K., Jr., 2 Ag......Gainesville
McClellan, James Alexander, 4 Ag....Monticello
McClellan, Roby Blount, 3 AB-1 L..Jacksonville
McClelland, Clifton Adamson, 2 BSAE, Avon Park
McCloud, Daniel David, 3 Ag.........Bradenton
McClurg, Ernest C., 2 BAd&L.........Lakeland
McCollum, Malcolm S., 3 BAE-1 L.... Bushnell
McCollum, Oscar Olin, Jr., 3 L..... Jacksonville
McCook, Sam A., 3 BS-3 BSE......... Waverly
McCormick, Rayford Charles, 4 HPI. Gainesville
McCown, Harold L., 2 BS.............Umatilla
McCown, J. R., 3 AB..................Umatilla
McCrary, Robert Lee, Jr., 1 BAd&L..Graceville
McCredie, Robert Ellsworth, 2 ChE.......Miami
McCrory, Arthur Lee, 4 BAE ...........Milton
McCrory, Seaborn Montgomery, Jr., 2 BSE.
.......... ........West Palm Beach
McCrystal, Robert William, 2 AB...........
...........................Sandusky, Ohio
McCullough, John Baker, 2 Ag, DeFuniak Springs
McCullough, Lloyd Elbert, 1 BAE.........Mims
McCune, Marion Clyde, 4BAd ........... Miami
McDaniel, Wallace Allen, 1 HP... St. Augustine
McDonald, Daniel C., 1 L...............Archer
McDonald, Frank Anderson, 2 PM........Tampa
McDonald, Gregory, 2 AB.......River Junction
McDonald, Harry Gordon, 2 L........Plant City
McDonald, Thomas Barnett, 4 AB.... Monticello
McDowall, William Henry, 1 J.......Gainesville
MacDowell, Carll Burr, 1 BS......... Melbourne
MacDowell, Louis Gardner, 4 BS......Melbourne
MacDuff, Stanley Irving, 4 ME...Daytona Beach
McDuffee, William Tom, 2 ChE....... Pensacola
McElroy, Sylvan, Jr., 2 BS.............Orlando
McEwan, Oswald Beverley, 2AB.......Orlando
McGarrah, Nell, 5 BAE ............ Gainesville
McGee, Lawrence Frank, 2 BAd..... Lake Worth
McGriff, G. E., 2 Ag................ Gainesville
McGriff, William Augustus, Jr., 2 PM-2 Ag
................................ Gainesville
Mcllvaine, Eugene Thomas, 1 PM..Jacksonville
McKeown, Clarence Eugene, 1 PM.... Rockledge
McKeown, Max, 1 BAE.........River Junction
McKethan, John Walter, 2 BAd&L...Brooksville
McKinley, Frank Hubert, 3 EE......Gainesville
McKinney, William Haisley, 1 AB.....Wildwood
McKissack, Charles L., 5 BSE........ Carrabelle
McKnight, Eldward W., 2 ME........ Gainesville
MacKrille, Alfred Edwin, 4 BAd..........
........................New Haven, Conn.
McLean, A. E., 2 BAd&E................Tampa
McLean, Andrew P., 4 P.............Pensacola
McLean, Oliver Cecil, 2 HP1.........Kissimmee
McLean, Robert S., 1 BSE............ Pensacola
McLemore, James T., 3 ChE........Mobile, Ala.
MacMillan, Hugh, 3 AB-1 L........Orange City
McMullen, Edwin Wallace, 1 AB.....Clearwater
McMullen, J. Tweed, 3AB..........Clearwater
McMullen, Robert Wallace, 2 BAd&E.... Tampa
McNally, Byron Thomas, 1 BAd..........Miami
McNeill, Hampton, 1 BAd...........Jacksonville
McQuitty, John V., G...............Gainesville
McQuitty, Louis L., 4 BSE............Ft. Myers
McRae, Harold Wooten, 1 BAd..Mt. Vernon, Ga.
McRae, Kelly Bunyan, 1 AB............ Chipley
McRae, William Allan, Jr., 3 L.....Jacksonville
McRorie, Thomas Henry, 1 Ag......Jacksonville
McVoy, Arthur DuBose, 4 A.......... Gainesville
McVoy, Edgar Cornelius, 3 BAE.... Gainesville
Mack, Edward Reed, 1 L.............. Lakeland
Mackie, Walter Hammond, 2 J...... Lake Worth
Macloskie, Charles Wilhelmi, 2 BAd........
............................ St. Petersburg
Madden, Fred M., 1 Pg.............. Gainesville








UNIVERSITY REGISTER


Name and Classification Address

Maddox, Russell C., 4 BAE..............Madison
Madigan, James Eugene, 2 BAd.... Jacksonville
Magann, Henry Edward, 2 EE..... Jacksonville
Magid, Louis, G........................Tampa
Mahrt, Henry Wilbur, 1 P.............. Orlando
Maines, Orlando, 4 Ag..............Gainesville
Major, Charles Webb, Jr., 2 AB..St. Petersburg
Makemson, Robert Harwood, 3 BAd........
.... ......................Ft. Lauderdale
Makowsky, William Steven, 3 BSE.....Artesia
Malloch, Richard Randell, 1 AB.....Panasoffkee
Mallory, Eschol M., 4 P................Orlando
Malphurs, Ojus, G........................Citra
Mann, Carleton Foote, E...............Eustis
Mann, Francis Stuart, 2 BSE.......Gainesville
Mansfield, Ernest B., 4 ME....... St. Petersburg
Mansfield, Lawrence F., 1 BAd.....Miami Beach
Manucy, Albert Clement, G........St. Augustine
Marco, Milton Beryl, 3 Ag.........Jacksonville
Marel, William Arthur, 1 PM....Brooklyn, N. Y.
Marks, Bernard, 1 Ag ............. .Jacksonville
Marks, Esmond Ernest, 1 AB..........Orlando
Marsh, Ed. M., 1 A................Jacksonville
Marshall, Leo Ward, 1 PM............... Miami
Marshall, Samuel Hayes, 4 BAd..Ft. Lauderdale
Martin, Edwin Alexander, 1 A......Gainesville
Martin, Henry A., 3 AB-1 L.......Jacksonville
Martin, James Aquila, 3 Pg.........Gainesville
Martin, James Bryan, 1 BAd........ Gainesville
Martin, James C., 4 P............... Moss Bluff
Martin, John J., 1 Ag............... Moss Bluff
Martin, John William, 2 BAE...... .Hawthorne
Martin, Melbourne Lee, 2 L.............Miami
Martin, Miss Pattie, 5 BAd ......St. Petersburg
Martin, Robert Carr, 1 E.............. .Orlando
Mason, Wayne, 2 EE............... Jacksonville
Massari, Frank, 3 L ....................Tampa
Massey, William Walton, Jr., 1 BAd&L..Quincy
Matheny. Charles Woodburn, Jr., 1 E..Sarasota
Mathis, Harvey De, 4 BAd.........Panama City
Mathis, Joseph Ingram, 1 L. .......Panama City
Matthews, Elmer Lavern, 4 BSAE.Ponce de Leon
Matthews, Howard A., 2 Ag.....Ponce de Leon
Matthews, Rees James, 1 PM.......Summerfield
Matthews, Robert Shelton, Jr., 2 J.. Gainesville
Maultsby, Alexander, 1 BAE.........Gainesville
Mayo, Wallace Charles, 1 PM......... Pensacola
Mayo, William T., 3 L...........S. Jacksonville
Mead, John Paul, 3 ChE........... Cantonment
Meares, Bert Irvin. 1 Ag...............Trenton
Meares, Lyman McCullough, 1 E........Tampa
Meatyard, Fred Archie, 1 BAd&L........ Ocala
Meginniss, Ben A., Jr., 3 J.........Tallahassee
Mehlman, George Black, 3 L.......Jacksonville
Mehrhof, Norman Ripley, G ........ .Gainesville
Melton, Charlton Eugene, 1 BAd.....Gainesville
Mendez, G. H., 4 Ag ....................Tampa
Menendez, Ernest M., G................Tampa
Menendez, Manuel Joseph, 5 BAd........Tampa
Meneray, Wilbur Eugene, 3 BS..........Tampa
Mercer, John Homer, Jr., 1 BAd&L.......Miami
Merrill, George B., 5 Ag............Gainesville
Merrill, Herbert Chester, 2 BAE.. .Auburn, Me.
Merrill, Ralph Standish, 2 ME....... Pensacola
Merritt, Angus Chase, 5 EE......... Gainesville
Merritt, Charles Wordsworth, Jr., 1 E......
.............................. .Pensacola
Messec, Murrel Lamont, 1 Ag-5 BAd..Gainesville
Meyer, Keith Leo, 3 BS-1 L. .......St. Petersburg
Michael, Lionel, 2 AB ................... .Miami
Mickle, William B., 1 AB.............. DeLand
Middlekauff, Walter J., 2 HPI....... Jacksonville
Midulla, Joseph Nick, 2 BS ..............Tampa
Milam, Marcus Alexander, Jr., 1 Yr. Ag...Miami
Miley, Douglas Gray, 2 A ........... Plant City
Miley, Ralph King, 2 BAd...............Tampa
Miller, Charles, 2 L................ .Jacksonville
Miller, Council Ellis, 5 BSE. ............ LaBelle
Miller, Dennis Elmo, 4HP1..West Palm Beach"
Miller, Frank Leonard. 4 BAd........ Sanford
Miller, John Lloyd, 2 BS............Vero Beach
Miller, Milford Braxton, 2 Ag...... Florala, Ala.


Name and Classification


Address


Miller, S. M., 2Pg.....................Tampa
Miller, William Gilbert, G.....Birmingham, Ala.
Miller, William Whitfield, 4 CE.... Tallahassee
Milican, John Edward, 1 BAd...........Palatka
Mills, B. Rees, 4 Ag .................. Live Oak
Mills, Eugene Spenser, 2 BAd........Plant City
Mills, H. M., 3 HPI......................Archer
Mills, James Raymond, 3 Ag............Archer
Milton, Hubert Eddie, 1 HPI.........Frostproof
Milton, John Dekle, 4 BS..............Marianna
Milton, William Harold, 2 BAE......Macclenny
Mims, Lawrence Winstead, 1 E.......Ft. Pierce
Minardi, John B., 3 L.................. .Tampa
Mitchell, George Weston, 1 E........Surry. Va.
Mitchell, Horace Franklin, G......High Springs
Mitchell, John Arnold, 1 P........... .Mulberry
Mitchell, Sydney, 3 BS........... Corona. N. Y.
Mitchell, William Kinney, G........Gainesville
Mizell, Charles Glenn, 3 BSE......... Gainesville
Mizell, Everett, Jr., 1 AB...........Fernandina
Mizell, Jackson, 2 L................ Fernandina
Mizrahi, Ralph Seymour, 4 A.......Jacksonville
Mobley, Thomas Ernest, 2 BAd.........Palatka
Moesser, William Jacob, 2 CE.....Daytona Beach
Moller, Jack Wyatt, 1 E................. Miami
Molpus, Edward Lynell, 1BS.... Daytona Beach
Monroe, Samuel Walter, 2 AB ....Florence, S. C.
Montanye, Jack Strand, 2 AB...........Tampa
Monteiro, George Louis, 2 L ..... St. Petersburg
Montgomery, Robert C., 2 BS.......Jacksonville
Montgomery, William Frank, 2 PM... Gainesville
Moody, Frank Herron, 3 BAd....... .Plant City
Moody, George Miles, 1 P.........Flagler Beach
Moody, T. Edwin, Jr., 4 BAd.........Plant City
Moody, Theron Laurence, 1 AB. ..........Miami
Moon, Clyde Lee, 2 BAE............ Gainesville
Moon, Leland Wills, G..............Lake Butler
Moon, Robert Cary, G ............... Gainesville
Moore, Eddie Collins, 3HPI.........Clearwater
Moore, Ernest Carlton, 1BS............ Tavares
Moore, Francis Earle, 2 BAd......... .Marathon
Moore, Glenn Dalton, Jr., 3 A.......Hawthorne
Moore, Harold Edwin, 1 AB..........Darlington
Moore, Jack, 2 P.................... Lake City
Moore, James Willis, 3 HPI...........Ft. Myers
Moore, John P., 4 BS ................... Ocala
Moore, Kingman Colquitt, 4 BAd........Orlando
Moore, Leon Bridson, 1 AB.........Jacksonville
Moore, Robert Julian, 2 PM..........Lake City
Moorhead, Max J., 4 BAd.............Mt. Dora
Moreton, Joseph Wesley, Jr., 1 BAd.......
..........................New York, N. Y.
Morgan, Charles, 3 BAd.................Tampa
Morgan, Francis B., 1 PM................ Miami
Morgan, Fred King, 2 PM................Tampa
Morgan, George Edward, 4 AB............
.......................Sound Beach, Conn.
Morgan, Wynne Harold, 4 AB............Miami
Morris, William Barnett, 1 A.........Groveland
Morris, Henry Jernigan, 2 Ag ........Cottondale
Morris, Hugh Beryl, 1 BSE.........Jacksonville
Morris, Oscar DeVere, 2 EE.......... Gainesville
Morrison, George Elliott, 1 E...... Orange Park
Morrison, H. J.. 2 A....................Miami
Morrow, John Albert, G............Gainesville
Moscovitz, Isadore, 4 J.............Jacksonville
Moseley, James Bedford, 1HPI........Deerfield
Moss, Nathan Albert, 3 BAE........... Sanford
Moss, Vivian Winborn, Jr., 2 ChE ..... Tampa
Mossbarger, Henry Irwin, Jr., 3 ChE....Miami
Motley, Hermon Humphrey, Jr., 4 AB......
............................... Jacksonville
Mowat, Donald D., 3 Ag............Lynn Haven
Mowry, Harold, G .................. Gainesville
Moyal, Abraham, 4 Ag.......Tel-Aviv, Palestine
Moye, Ralph George, 2 HPI............. Sanford
Moyer, Gordon Hipple, Jr., 1 BAd....... Miami
Moyer, John B., 3 ChE.............. Melbourne
Mruz, John Martin, 1 E................DeLand
Munroe, James Leonard, 1 E..........Lakeland
Murphey, Milledge, Jr., 2 Ag...... Augusta, Ga.








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1932-1933


Name and Classification Address

Murphy, Ralph Burnett, Jr., 2 AB.........
............ ........ .. .Jacksonville
Murphy, David Purdon, 2 PM........ Mulberry
Murphy, James, 2 AB..............Tallahassee
Murray, Jack Wyman, 1 PM..... Panama City
Murray, Nelson A., 2 Ag........... Jacksonville
Murrell, Tom Lee, 1 HPI............. Gainesville
Murrhee, William, 1 BAd............Plant City
Musselman, Randall Robert, 4Ag.....Dade City
Musser, Marshall C., Jr., 3 L.....St. Petersburg
Musso, Anthony ex, 5 P......... ..... Tampa
Myers, William M., 4 AB........... Rockledge
Myres, Frank Kahal, 2 BAd.......... Gainesville
Naff, Mortimer H., 2 ME........DeLeon Springs
Napier, Nathan Campbell, 3 BAd&E-3 AB..
................... ... Birmingham, Ala.
Nasrallah, Paul Joseph, 1 AB...... Jacksonville
Nathan, Alfred Marks, 1PM............ Miami
Neal, Albert M., 1 BAd&L. ......Marion, N. C.
Neefus, James Lefferts, 4 ME.........Rockledge
Neel, John, 1 PM.....................Westville
Neel, John Stephens, 2 L....... .... High Springs
Nelson, E. R., 4 Ag..................Bushnell
Nettles, Victor Fleetwood, 1 E-1 Ag...Palmetto
Nettles, William Thomas, 5 AB......Gainesville
Neville, Richard Watson, 2 BAd......Lakeland
Newbern, Copeland D., 4 Ag.......Worthington
Newell, David Wharey, 1 E.............. Bartow
Newman, Frederick Herbert, 3 L...Jacksonville
Niblack, Byrom Tyson, 1 BAE....... Ft. White
Nichols, John E., 2 BAd&L...West Palm Beach
Nicholson, Carl Adolph, 2 BS.......Jacksonville
Nikodem, W. J., 3 BAE......... Ware, Mass.
Noble, John Douglas, 1 BAE......... Gainesville
Noel, Leon William, 4 BAd. ...... St. Petersburg
Noell, James L., 3 BAd.............Gainesville
Nolan, Vincent Bernard, 3 EE...... Fernandina
Norris, Hardgrove Spofford, 2 PM.St. Augustine
Norris, Robert Elfred, 3 Ag............. .Tampa
Norton, Charles Bryan, 3 ChE......Jacksonville
Norton, Howard Melvin, 4 J............ Miami
Nuccio, Sam G., Jr., 2 PM...............Tampa
Nunnally, B. Howard, 4 BAd........... .Tampa
Nuzum, George Creel, 1 PM......St. Augustine
Nye, George Harold, 1 BAd....West Palm Beach
Oberdorfer, Douglas Wallace, G-4 AB.......
............................. Jacksonville
O'Brien, Matthew Mark, 3 L.............. Tampa
O'Brien, Michael Julius, 3 L.............Tampa
O'Bryan, William Augustus, 2 AB...Kissimmee
O'Connor, Francis Joseph, 3 BAd........ Sanford
O'Dell, Augustus Raymond, 1 BAd..Jacksonville
Ogier, Dwight Eugene, 2 PM....... Jacksonville
Oliver, James Parker, 1 AB........Lake Wales
Oliver, James Willard, 2 AB......St. Petersburg
Olliff, Lee Forest, 5 Ag... ............ Sharpes
Olliphant, Wade Harvey, 1 E........Jacksonville
Olson. Mrs. Clara McDonald, G.......Gainesville
O'Mahoney, Jeremiah Patrick, 3 L.........
.................. .. ....New York, N. Y.
O'Rork, Charlie Ternan, 1 PM..........Orlando
Orr, Ronald Calvert, 1 BAE........... Umatilla
Osgood, Simon Toll, 3 BSMA............Tampa
O'Shaughnessy, Marion Thomas, Jr., 3AB..
.......... ........................ Miami
Osteen, Osmond Lee, 4 EE...........Ft. Myers
Otte, Burton J. H., G............... Gainesville
Oven, Andrews Meginniss, 2 AB .....Tallahassee
Overcash, Kenneth Lee, 1 Ag...........Dunedin
Overpeck, Boyd Henry, Jr., 3 AB......OrlandP,
Oviatt, Eugene Webster, 1 E.......Jacksonville
Owen, Maurice, 1 BS............... Clearwater
Owens, Wesley Dalton, 3 P .......... Gainesville
Oxford, George William, 2 BAd&L. .Jacksonville
Pagelsen, Charles Robert, 1 PMI.....Panama City
Paige, Ralph Edward, 4 HPI........ Gainesville
Palik, Frank Silas, 1 PM.......... Monticello
Palmer, Charles Luke, 1 P.........Miami Beach
Palmisano, Frank Joseph, 1 Yr. Ag.......
..................... . Cincinnati, Ohio
Parajon, Rolando Victor, 4 EE.... Havana, Cuba
Parker. Jacob Gwynn, 2 BAd&L... .Tallahassee


Name and Classification


Address


Parker, James Omar, 1 BAd&L...Dowling Park
Parker, Raymond Latane, 2 AB...........Miami
Parker, Seeber Lang, 4 EE.......St. Petersburg
Parkhill, John Randolph, 2 L............Tampa
Parks, Lloyd, 3 BSMA ................. DeLand
Parks, Norman Kenneth, 2 BAd&L.........
............................ Ft. Lauderdale
Parrish, Henry Howard, 1 BAd.......Gainesville
Parrish, J. J., Jr., 1 L................Titusville
Partlow, James Ross, 2 BAd........Jacksonville
Partridge, John Francis, 1 BAd&L.Crescent City
Patrick, John Elliott, 2 PM......St. Petersburg
Patrick, Merle Chester, 2 L......St. Petersburg
Patronis, Allen Gregory, 4 BSE......Tallahassee
Patten, George Lloyd, 3 L.................Miami
Patterson, Bernard Terry, 3 BAd. St. Petersburg
Patterson, Charles Bird, 1 E..DeFuniak Springs
Patterson, John Gordon, 4 CE....St. Petersburg
Patterson, Julius. Brown, 3 AB...........Miami
Patterson, McLeod, 1 PM..........Coral Gables
Patterson, William Philip, 1 BAd........Tampa
Patton, Ned A., 4 BAd............Apalachicola
Patton, Robert William, 3 L.............Tampa
Paul, Thomas. 5 EE ..................Palmetto
Paul, Victor Hart, 3 J.............. Watertown
Payne, Beecher Ward, 2 BSE.....Dowling Park
Payne, James Frederick, G........Fargo, N. D.
Peacock, John Roege, 1 BAd..........Sarasota
Pearson, James Tillman, 1 L............Miami
Pearson, Judson, 1 PM...........Coral Gables
Peckham, Stanley John, 4 AB........Lake Mary
Peel, Vincent. 3 AB................. Melbourne
Pellett, Guy Nolan. 1 HP1.......Daytona Beach
Penning, Moise, 5 Ag..............Mellen, Wis.
Pennock, Abraham Liddon III, 2 Ag... Jupiter
Pepper, Louis Calvert, 3 L.......... Gainesville
Peppercorn, Fred Earl, 1 Ag............Orlando
Perez, Reinardo Reina, 3 EE............Tampa
Perkins, Lindsey. S., 3 BAE........Pine Castle
Perkins, Theodore. 1 PM...........Lynn Haven
Perloff, Jack 1 E................. Jacksonville
Ferrine, Wayne Haynor, 3 L.........Gainesville
Perry, Clyde, Jr., 1 AB .................Tampa
Perry, Newton Augustus, 3 HPI.......... Ocala
Perry, Robert Stuart, 1 AB............ Sarasota
Perry, W. R., 3 ME .....................Tampa
Persons, Edgar Grey, 5 Ag.....Scarsdale, N. Y.
Persons, Robert Edgar, 2 BAE........Ft. White
Peters, Henry H.. 2 BAd.......... Jacksonville
Peters, Jack Dwight, 4 BAd............Sanford
Petyan, Jack William, 1 BS..............Dania
Peyraud, Frank Henry, 2 BS..........Melbourne
Peyton, Harry, 1 BAd...............Jacksonville
Pfeifer, LeCount Louis, 1 AB..........Orlando
Phelps, Allen King, 2 ME............Monticello
Philips, Wallace M., 2EE.............Sanford
Piazza, Jack C., 1 PM..................Tampa
Pierce, Albert, Jr., 2 Ag.......West Palm Beach
Pierce, Emory Lowe, Jr., 2 BS........Key West
Pierce, L. Albert, 1 BS................. Sebring
Pillsbury, Alexander Herbert, 2 EE..Jacksonville
Pillsbury, Dexter Alton, 4 BAd.....Jacksonville
Pilton, Ernest, 1 AB...............Jacksonville
Pinkerton, Jack Cooper, 1 AB...........Howey
Pinkoson. Joe, 1 L ...............St. Augustine
Pinney, Charles Bartlett, G...............Alva
Pinsker, Mrs. Jeannette Radin, G... Sejny, Poland
Piplar, Charles Lee, 2 BAd............. Tampa
Pitman, Robert Grover, Jr., 4 BAE......Apopka
Pitman, Sam D., Jr., 1 A................Tampa
Pizzo, Anthony Paul, 1 BAd&L-1 BAE...Tampa
Platt, John Aaron, 1 Ag...........Summerfield
Platt, William, Jr., G-4 Ag........ Summerfield
Pless, James Henry, 2 AB............ Gainesville
Plumer, Herbert Foster, Jr., 2 PM.........
.........................Douglaston, N. Y.
Plympton, Waldo H., 2 L..........Winter Park
Poekel, Irving, 2 ChE............... Gainesville
Ponder, John Louie, 2 BAd.........Jacksonville
Pope, Paul Marvin, Jr., 2 CE...... Jacksonville
Porter, Frank Lee, 2 BS.......West Palm Beach
Porter, M. Jones, 2 BAd&L...............Ocala








UNIVERSITY REGISTER


Name and Classification Address

Porter, Ralph Elmo, 2 BAE............ Marianna
Portion, Robert Young, 3 BAd............. Tampa
Post, Robert VanDorn, 3 BAd...........Miami
Potter, William George, 1 BAd...........Eustis
Potts, Joseph Dascomb, G........... Gainesville
Pound, Cicero Addison, Jr., 2 ME.. Gainesville
Powers, Ormund DeVere, 1 J........... Orlando
Prather, William Holme,, 3 Ag ......Kissimmee
Pratt, James Edward, 1 AB............ Manatee
Pratt, James Lytle, Jr., 2 BAd&L........Miami
Preston, William Edward, 3 BAE.... Pensacola
Prevatt, Myron Chalker, 3 L...... Jacksonville
Price, George Ashby, Jr., 3 EE..... Jacksonville
Price, John Marcus, 2 BSAE........ Sopchoppy
Price, Thomas Grosvenor, Jr., 1 BAd..Ft. Myers
Pridgen, Claude Leonard, Jr., 3 BSMA.....
.......... .................... Gainesville
Pridgen, Mrs. Ila Rountree, 1 L...... Gainesville
Priest, Clarence Patrick, 3 BAE........Sanford
Priest, Ernest Granville, Jr., 2 HP1.Doctors Inlet
Prince, Thomas Chafer, G......... Jacksonville
Prior, Walter Kelly, 1 BAd&E.......Clearwater
Pritchard, George Edward, 3 EE.....Plant City
Pritchard, Harold DeVane, 2 BAd....Plant City
Prochaska, Ralph E., 3 EE-3 LD..St. Petersburg
Proctor, Carlos Ray, 3 BAE............ Tamlpa
Proctor, Robert Dwight, 1 E........ Gainesville
Prothro, William Culver. 1 PM...........Miami
Provenzano, D. S., 3 BS................ Tampa
Prunty, John William, 3 L .............. Miami
Pulfrey, Charles Walker, 2 BS.....Lynn Haven
Purcell, Jack H., 2 BS............... Lakeland
Purviance, Albert Edwin, 2 BAd.....Clearwater
Purvis, Roy L., 4 BAd ................... Miami
Quade, W. 0., 3 BS. ...............Jacksonville
Raborn, Eugene Grant, 3 BSE..........Trenton
Race, Austin Thomas, 2 EE.......Winter Haven
Rackley, Peyton Lemual, 1 E.............. Ocala
Rader, A. M., 4 ChE.................. Lakeland
Rafnel, Robert Edgar, 1 BAd&L..... Tallahassee
Ragan, George Leslie, 2 BS............. Osprey
Rahaim, Fred Joseph, 5 BAE........ Jacksonville
Raibl, Tony John, 1 L .............. Cantonment
Rains, Henry Blalock, 2 BS....... Gainesville
Ramos, Antonio Benjamin, 1 AB..Havana, Cuba
Rasmussen, Gene Scott, 2 BAE...... Gainesville
Rathbun, Frank Florin, 1 BS........ Gainesville
Raulerson, Charles L.. 4 BAd...... Okeechobee
Raulerson, Leamon William, 2 HPI. Crescent City
Rauscher, John Nicholas, Jr., 1 AB...Pensacola
Rayburn, Fred Walkcr. 3 BS......St. Augustine
Raymond. John Morrison, Jr., 4 CE. .Jacksonville
Raysor, Clifford Royston, Jr., 1 AB......Tampa
Reams, Reuben Malcolm, 1 BSE.........Lamont
Reaves, Kelsie L., 2 CE................ Bartow
Reed, Alfred C., 4 BAE-G.......... Gainesville
Reeder, Howard Steele, 1 BAd ............Miami
Reeder, S. Bye, Jr., 1 AB... Washington, D. C.
Reeder, William Richey, 2 L ..... Coconut Grove
Rehbaum, William Fred, 2 J......... Clearwater
Reiber, Felix Anthony, G........... Jacksonville
Reid, Lewis M., 2 PM...........St. Petersburg
Reif, Charles Alfred, Jr., 3 BAd&L...Wauchula
Reinhardt, William Frederick, 1 BS..Palm Beach
Reinschmidt, Clarence Bernard, 1 E...Pensacola
Rembert, Alfred Sax, 2 PM.............. Stuart
Renedo, Henry, Jr., 1 PM...........Key West
Renfro, Ray H., 4 BSE...............Ft. Myers
Rentz, William Carlton, 3 BS............ Miami
Reuther, Walter, 4 BS................. Seffner
Reynolds, Gerald Harrison, 3 HPI.........Tampa
Reynolds, Porter G., 3 LD.......... Gainesville
Rhodes. John Knox, 2 AB............. Sarasota
Richard, Mel J., 2 L.............. Miami Beach
Richard, Norman Dave, 1 PM......Miami Beach
Richards, Benjamin Pierpont, 3 AB..Gainesville
Richards, William LeGro, 1 BAd.....Maitland
Richardson, Edward Barber. 1 E.... Jacksonville
Richardson, Edward K., 2 EE............Tampa
Richardson, Franklin Lewis, 1 E..... Pensacola
Richardson, William C., 2 PM..Amsterdam, N. Y.
Richbourg, William Denva, 3 AB..... Pensacola


Name and Classification


Address


Richter, Alvin Calvin, 1 BAd ............Mianii
Rickett, Robert Edward. 1 BAd...... Jacksonville
Riddle, Arthur Lee. 1 PM...............Tampa
Ridenour, Hawley Ernest, Jr., 3 BAd......
............................... Gainesville
Ridenour. Ruth Shirley, 3 J.......... Gainesville
Riggin, Fred Leroy, Jr., 1 BAd...........
....... ........... .... Port Huron. Mich.
Riggsbee, Lewis Donald, 1 BAd&L......Tampa
Riley, Donald Edwin, G........Valparaiso. Ind.
Rippey, Wilson B., 2 HP1 ............ Gainesville
Risden, Arthur Franklin. 1 BS..... .Palm Beach
Rivers, Thomas Howell, 5 Ag...........Alachua
Rizk, Kaleel S., 3 EE............... Jacksonville
Robbins, Alex, 1 AB................ Gainesville
Robbins, Ben, 3 BS ................Jacksonville
Robbins, Leon Herbert, 1 L ........... Gainesville
Robbins, Milton, 3 BAd-1 L... .. St. Petersburg
Robbins, Robert, 1 E-1 BS ...........Gainesville
Roberts, E. B., 1 Ag ................... Laurel
Roberts, Emmett Smith. 2 BAd&L..Jacksonville
Roberts, F. Stewart, 1 A..............Mt. Dora
Roberts, John A., 4 BS.............. Gainesville
Roberts, Nathaniel Enoch, 2 HP1..Lake Butler
Roberts, Quintus Irvin, 3 BAE.........Palatka
Roberts, Ralph G., 1 AB.............St. Andrew
Roberts, Robert Waller, 2 BS....... Jacksonville
Roberts, William Flanders, 2 BAE..Lake Placid
Robertson, Arthur Blaine, 1 BAd...Jacksonville
Robertson, Christopher Darius, 2 BS..Tallahassee
Robertson, George Turner. 1 L......Pensacola
Robinson, Charles H., 1 HPI...........Palmetto
Robinson, Ellwood Roberts, 3 L...St. Petersburg
Robinson, James Harold, 3 HP1......... Palmetto
Robinson, Lester Price, 1 E.............. Starke
Robinson, Lewis William, Jr., 4 CE, Coral Gables
Roche, Irving Monrose, 4 BAE.......... .Vernon
Roche, Marion Columbus, 2 BAE......... Vernon
Rochester, Morgan Columbus, G ..... Gainesville
Rodgers, John Bethel, Jr., 2 AB.......... Miami
Roesel, Tillie, G...........................Ocala
Rogero, Albert Lupfer, 4 HP ........... Orlando
Rogers, Charles Buxton, 2 HP1..... Jacksonville
Rogers, Harry, 4 ChE. ................ Hastings
Rogers, John Tilden, 3 L ............. Gainesville
Rogers, Lewis H., G........... DeFuniak Springs
Rogers, Mitchell C., Jr., 3 BAd&L-1 L.......
............................ St. Petersburg
Rogers, Nathan Jewett, G.....DeFuniak Springs
Rogers, Rollin Lee, 4 J................Ft. Pierce
Rogers, S. Gordon, Jr., 3 BS-3 BSE.......Miami
Rogers, Winston James, 1 J............ Live Oak
Roland, Julian Lyle, 1 BAd&L.......... Bushnell
Rollins, George Elwell, Jr., 3 CE......Dunnellon
Romfh, George Boddie, Jr., 4 AB..........Miami
Rooney, Hildon Waller, 1 L .......... .Wauchula
Root, Harry Hurlburt, Jr., 1 BAd. .......Tampa
Rose, John Tilden, Jr., 3 L......... Punta Gorda
Rose, Mason Harry, Jr., 1 E............ Sarasota
Rosemond, St. Julian Palmer, 1 E......... Miami
Rosenberg, C. H., 1 BAd............. Tallahassee
Rosenberg, Emanuel, 2 AB.......... Jacksonville
Rosenberg, Mitchell Milton, G....Daytona Beach
Rosenblum, Sheldon Robert, 1 BAd..Jacksonville
Ross, Earl Thacker, 2 BAd.......S. Jacksonville
Rosser, Harwood, Jr., G ............Jacksonville
Rossetter, Appleton Thomalson, 3 L...Eau Gallie
Roth, Burnett, 2 L ......................Orlando
Roth, Edward Sidney, 2 ME..............Miami
Roth, Julius Julie, 2 BAd.............. Lakeland
Roth, Leonard, 1 L.................. Lakeland
Rothgeb, John Hayward, 3 BAd..E. Orange, N. J.
Rothstein, David, 1 BAE.............Jacksonville
Roudenbush, Herman George, 1 E ...... Hialeah
Rountree, James B., 3 BS..............Leesburg
Rountree, John Elton, 2 BAd......... Frostproof
Rousseau, J. Ford, 2 Ag................ Boynton
Roux, Frederick Stuart, Jr., 1 PM.....Ft. Meade
Rowe, Nelson Groome, 3 AB........Coral Gables
Rowell, Carl Fhlton, 1 Ag............ Gainesville
Rowell, E. C., Jr., 1 BAd&L.......... .Webster
Rowell, John Orian, G...............Gainesville








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1932-1933


Name and Classification Address

Rozier, John Simpson III, 1 PM.......Crestview
Rubenfeld, Harry Louis, 1 BAd&L, St. Petersburg
Rubin. Raymond Ralph, 3 Ag...... Jacksonville
Ruff, Donald S., 4 BAd.............. .Gainesville
Ruff, Wallace McAllister, 3 Ag.... St. Petersburg
Rumph, Albert Hamilton, 1 BAE...High Springs
Rumph, Carnot Earl, 2 BAE.......High Springs
Rusoff. Louis Leon, G................Gainesville
Russell, Edward Walter, 3 ME ........ Pensacola
Russell, Frank McArthur, 2 BAd........Sanford
Russell, Roy, 1 BAE ........................Jay
Russell, Roy W., 2 BSE ..................Tampa
Sadler, Glendy Graham, 4 BS...........Mt. Dora
Sadtler, Dorothy Hoge, 1 L........... Gainesville
Sadtler, Robert Edward, 2 L .......... Gainesville
Safer, Joe, 1 BAd&L ............... Jacksonville
Safer, Joe Phillip, 1 BAE .......... Jacksonville
St. Clair, William Feagin, 1 E.. Birmingham. Ala.
Salter, Edward James, Jr., 1 E........... Miami
Saltsman, George Spraker, 2 AB... St. Petersburg
Saltz, Nathan J., 3 BS...............Jacksonville
Saltzman, Herman, 1 AB...........Jacksonville
Sample, Jack McCoy, Jr., 1 L .......... Ft. Pierce
Sanders, Wilson, 2 L ...................Orlando
Sandler, Sidney, 1 BAd...........Ft. Lauderdale
Sanford, Robert M., 2 PM..........Jacksonville
Sansbury, Walter Ewing, G.... West Palm Beach
Sapp, Herbert Patton, 2 L..........Panama City
Sapp, Howard William, 2 AB.......Panama City
Sarbacher, Robert Irving, 4 EE.....Miami Beach
Satcher, Ellis Theodore, Jr., 1 BS....Gainesville
Satcher, James Ware, 2 BAd.........Gainesville
Sauers, Harry Lechner, 3 BAd.... St. Petersburg
Sauls, Charles Ed., 4 HPI............Tallahassee
Saunders, Jack Lee, 1 BAd............... Delray
Saunders. Walter N., 2 BAd...............Tampa
Saussy, Clement Fulton, 4 BAd......Jacksonville
Saussy, John Cavanaugh, 1 BS...........Tampa
Savage, Merle Morris, 2 Ag............... Eustis
Savage, Zach, G .....................Gainesville
Sawaya, John S., 1 BAd ................. Ocala
Sawyer, William Lincoln, G..........Gainesville
Scaglione, P. C., G ................. Gainesville
Scarborough, Truman Guy, 1 HPl..........Ocala
Schauberger, Goldie W., 2 BAd.....Punta Gorda
Schaumburg, Ludwig Conrad, 5 Ag, St. Louis. Mo.
Schell, James Eugene, 1 AB.........Jacksonville
Scheppe, Payton Eugene, 1 BAd&L.......Miami
Schilling, Louis Coffeen, 1 BAd...........Miami
Schirard, Charles Bernard, 3 BAd. ...... Sanford
Schirmer, Ernest Edward, 2 L......Crystal River
Schneider, Morris, 1 PM ............... Lakeland
Schneider. Tobie, 1 BAd&E.........Panama City
Schucht, Hubert Carl, 1 HPI-1 BAd.....Sarasota
Schueler, Frederick George, 1 J-1 Pg....S'arasota
Schulman, Victor, 1 PM............Coral Gables
Schultz, Walter B., 2 A ............Winter Park
Schuman, John Carl, 2 HPl.........Jacksonville
Schwartz, Ben, 3 BAd&L-1 L......St. Petersburg
Schwartz, Harold C., 3 L...........Jacksonville
Schwartz, Jay, 2 BAd............St. Petersburg
Schwarzkopf, Ludwig, 2 L.........Miami Beach
Scott, John Marcus, 1 E.............. Gainesville
Scott, Tommie Lee, 2 Ag ............. Gainesville
Seay, Johnnie W., 1 HPI ................. .Ocala
Sechler, Harvey Clarence, 3 HP1.....Zephyrhills
Segal, Martin I., 2 BAd&L ..............Orlando
Selber, Philip Nathan, 1 AB........Jacksonville
Sellers, Calvin Collis, 2 PM..........Tallahassee
Sellers, William Everett, 2 BAd..........Tampa
Senner, Chester Myron, 2 Ag.............Tampa
Settle, Lucy Belle, G................. Gainesville
Setzer, John Dimon, 1 BS................Tampa
Setzer, William Allan, 2 Ag..............Tampa
Sewell, Arthur Horace, 1 BAd......Winter Park
Shackleford, Donald W., 1 BS........ Gainesville
Shackleford, James Walker, 4 EE.....Gainesville
Shad. Thomas Henry, 1 L............Jacksonville
Shaddick, William Thomas, 3 LD....... Leesburg
Shaffer, Walter Warren, 4 Ag..... .Winter Park
Shaheen, Earnest George. 1 AB...........Miami
Shahinian, Manoug H., G............ Gainesville


Name and Classification


Address


Shands, James Stafford, Jr., 3 AB...Jacksonville
Shannon, Louis Piper, G.............Gainesville
Shapiro, Sam William. 3 AB ..... Ft. Lauderdale
Sharp, Charles Frederick, 2 BAd..........Miami
Sharpe, Edward Bertram, 5 BAd......Ft. Pierce
Shave, Thomas J., Jr., 1 L........... Fernandina
Shaw, Hubert deGrofenr. G..........Gainesville
Shaw, James Sweet, 2 BAd&L...........Quincy
Shaw, Sam Harold, 2 Ag......... Ft. Lauderdale
Shaw, Walter Angus, 1 AB............. Orlando
Shearer, Welcome H., 2 BAd........ Jacksonville
Sheftall, LeeRoy, Jr., 3 BAd........Jacksonville
Shelbourne, Alice Lyrene. 4 BAE......Titusville
Sheldon, Harold Arnold, 2 P.............Tampa
Shelton, Calvert Probasco, 2 BAd...... Lakeland
Shepard, Charles Edward, Jr., 4 Ag.. .Gainesville
Shepherd, Charles William, 1 PM.......Leesburg
Shepherd, John Wilber, 3 P...........Titusville
Sheppard, Arthur Horatio, 2 BS....... Key West
Sheppard, Raymond Rodgers, 2 BS..St. Andrews
Sher, Herbert, 4 BS................ Jacksonville
Sherard, Hoyt, G..................Graham, Ala.
Sherman, Edward William, 3 AB ..... Pensacola
Sherman, George Clark, 1 AB..West Palm Beach
Sherrill, William C., 4 BS......West Palm Beach
Sherry, John Leonard, 2 P.............. DeLand
Shinholser, Albert Edwin, 2 AB.........Sanford
Shirley, John J., G................... Bradenton
Shouse, Arthur Gladstone, 1HPI...High Springs
Shulenberger, Hansell Thorn, 2 BAd, Jacksonville
Shuler, G. C., 2 BAE ................... Bristol
Shuman, Lucius Russell, 1 BAd........ Lakeland
Silver, Samuel Irving, 1 AB..............Miami
Sim, Ian Pollock, 1 E..........West Palm Beach
Simmons, Hugh C., 3 AB-1 L............Archer
Simmons, James Dibrell, 2 PM..........Arcadia
Simmons, Paul Nonnon, 4 Ag.........Plant City
Simmons, William Grant, 4 BS...........Miami
Simmons, William Henry, 1 BSAE........Archer
Simmons, William Phelps, Jr., 2 L, Jacksonville
Simms, Walter Canneth, 2 ChE.......... Miami
Simpson, David S., Jr., 2 Ag...........Mt. Dora
Simpson, Maurice Clay, 3 BAd.... St. Petersburg
Sims, J. C., 2 EE .....................Marianna
Sinclair, John Marshall, 1 BAd.............
............. Anderson Grove, Ceballos, Cuba
Sinclair, Robert Rees, 3 BS.......... Gainesville
Singletary, George Lee, 3 L..........Kissimmee
Singleton, Frederick Gray, 2 BS......Ft. Meade
Sinquefield, James R., 4 BAd......... Gainesville
Skaggs, Kenneth Gordon, G..........Gainesville
Skinner, Bruce Weller, 1 E............. Dunedin
Skinner, Samuel Ben. 1 E........S. Jacksonville
Skipper, Jack, 2 BAd .................. Sebring
Slaughter, Herbert C., Jr., 1 Ag.......Palmetto
Slayton, William Taft, 2 BAd............. Miami
Slott, Morris M., 3 BS ....................Ocala
Smather, George, 1 AB ...................Miami
Smith, Amandus Morris, 1 E.............Tampa
Smith, Mrs. Bunnie O., G............ Gainesville
Smith, Charles Alexander, 4 BAE.......Reddick
Smith, Charles Bassel, 4 BSE..........Ft. Pierce
Smith, Charles Fred, 3 AB.......Winter Garden
Smith, D. R., 2 BAd&L ................. Reddick
Smith, Everett Levy, 2 BAd...........Micanopy
Smith, Frank Patterson, 5 BSE....... Gainesville
Smith, Gerald, 4 HPI..........Wilmington, Ohio
Smith, J. Pierce, 1 BS................. Micanopy
Smith, Jasper Edwin, 1 Ag ...........Bradenton
Smith, Jerome M., 2 BAd.............Plant City
Smith, Joseph Borden, Jr., 4 EE..........Tampa
Smith, Kenneth Taylor, 1 AB............Bartow
Smith, Lester, 4 AB .............Tarpon Springs
Smith, Luell Lucas, 4 BAd............Dunnellon
Smith, Marshall Everett, G...............Tampa
Smith, Otis E., 4 Ag.................Bradenton
Smith, Rhett Acker, 1 BS...............Sanford
Smith, Sidney Inman, 5 Ag.......Winter Haven
Smith, Stephen P., 3 BAd ...........Jacksonville
Smith, Thomas John, 4 BAd...............Miami
Smith, Trammell Oglesby, 1 PM........Mulberry
Smith, William Godfrey, 1BAd...... Tallahassee








UNIVERSITY REGISTER


Name and Classification Address

Smith, William Kenneth, 1 PM.... Winter Park
Smithy, Horace G., Jr., 2 PM..Washington, D. C.
Smoyer, Howard Walter, 3 ChE...St. Petersburg
Snoeyenbos, Willard Johnson, G...Baldwin, Wis.
Snyder, Ishmael Woodrow, 1 AB... .Jacksonville
Sobol, Hyman Burton, 3 L.......... .Gainesville
Sorber, Robert Ray, 1 BAd.........Winter Park
Sottile, James, Jr., 1 Ag................ .Miami
Sparkman, Steve Melancthon, 1 BAd.....Tampa
Sparks, Gerald Charles, Jr., 2 P.........Hialeah
Spear, Mercer Patton, 2 L.........Apalachicola
Speer, William Arthur, 2 BS-2 BAd.......Miami
Spencer, Allen William, 4 P............Sarasota
Spencer, Herbert E., 4 BAd........... Gainesville
Spencer, Holmes Sherwood, 2 BAd...Jacksonville
Spencer, William Caldwell, 1 PM.........Tampa
Spicola, G. C., 1 L ......................Tampa
Spiers, William Henry, 2 BSE......... Orlando
Spitz, Charles Henry, 1 L...............Trenton
Spofford, John Earle, Jr., 1 E.......Jacksonville
Sprinkle, Henry Townsend, 1 PM..........Ocala
Spruill, Matthias Arnold, 1 J........ Gainesville
Spurlock, Alvin Harold, G............... Milton
Stafford, William Himes, 1 BAE..........Tampa
Stallcup, William David, 3 BS....St. Petersburg
Stallings, Charles Norman, 2 AB.........Tampa
Stallings, Hubert B., Jr., 1 BS ........ Newberry
Stanley, Davis Bryson, 1 AB.....Cleveland, Ohio
Stanwix-Hay; Allen Thomas, 4 EE... Jacksonville
Stapleton, John Lawson, 3 BAE......Greenwood
Starbird, Sherwood P., 3 Ag.............Apopka
Starbuck, Hal F., 2 BAd ................. Tampa
Stark, William D., 2 BAd........... Jacksonville
Staton, Paul Van, 1 A ............ St. Augustine
Stearns, Charles Robert, 2 Ag.......... Leesburg
Stearns, Thomas Wesley, 3 BS.........Leesburg
Stebbins, Holland, 2 BAd............Avon Park
Steed, Arthur L., 2 L................ Kissimmee
Steen, Robert Lee, 1 BAd&E...........St. Cloud
Stembler, John Hodrick, 1 BS.............Miami
Stephens, Bunyan McClure. 2 BAE...Tallahassee
Stephens, Herbert Boyd, 1 BAd..........Raiford
Stephens, Lewellys J., 1 BS..........Gainesville
Stephens, Lowell Oliver, 1 L ........ Gainesville
Stern, Henry Maximilian. 1 BS..........DeLand
Stevens, Arthur Harold, 1 HPI......... .Orlando
Stevens, Billie Knapp, 3 HP .......... Marianna
Stevens, Ernest, 1 BAd.............. Gainesville
Stevens, Robert Pearson. 3 J........... Ellenton
Stevens, Thomas E., 4 EE ........... Gainesville
Stewart, Alban, 1 BAd&E...........Tallahassee
Stewart, Hugh Houston, 3 BSE......... LaBelle
Stewart, John Struthers, 2 Ag...........LaBelle
Stewart, Vincent Evans, 3 BS.....St. Petersburg
Stickle, Lucile, 1 L............West Palm Beach
Stillman, Sidney, 2 PM............ .Jacksonville
Stinson, William B., Jr., 2 BAE..........Venice
Stirling, Walter William, 2 Ag. .... Ft. Lauderdale
Stobs, James Robert, 1 Pg............... .Miami
Stockfisch, Raymond Herman, 3 A.... Hollywood
Stokes, John Robert, 1 Pg........St. Petersburg
Stollman, John A., 3 BAd ........... Brooksville
Stolz, Charles Edward, Jr., 2 HP1.....Pensacola
Stone, Leo K., 4 BS .................... Pierson
Stonebraker, John Gaskins, 1 PM.......Arcadia
Storey, Henry Choate, 3 A................ Miami
Stormes, John Brown, Jr., 1 BAd....Jacksonville
Stormes, Robert Gordon, 1 BAd&L ..........
....................... .Jacksonville Beach
Stoun. Meyer Jack, 4 BAd .............. .Tampa
Stovall, Rollo P., 2 BAd .................. Miami
Strayhorn, Norwood Pedwine, 2 L....Ft. Myers
Streb, Forrest Rudolph, 1 P............. Palatka
Strickland, Harold Winton, 2 HPI.... Tallahassee
Strickland, Virgil Earl, 2 BSE.......Tallahassee
Strickler, William Jule. 3 AB.............Miami
Stringer, Carl Lee, 1 P................. Alachua
Strohaker, Harry Wade, 2 ChE.........Lakeland
Stroman. Watts B., 3 Ag ......Orangeburg, S. C.
Stuart, E. D., 2 EE ......................Tampa
Stubbs, G. W., 3 AB...................Anthony
Stuhrman, Ahlert Percy, 2 ME............Miami


Name and Classification


Address


Stuhrman, Everard Landolt. 2 EE. ....... Miami
Stumph, Richard Myron, 1 Ag...... Jacksonville
Sturges, Wilton, Jr., 5 AB ...........Gainesville
Sugerman. Sam Jack, 2 BAd&L-2 AB, Jacksonville
Suggs, William Amos, Jr., 1 PM.......Pensacola
Sullivan, Charles Clement, 2 J............Miami
Sutterlin, Frank W., 2 BS........Miami Springs
Sutterlin, Fred John, 1 BAd&E...Miami Springs
Sutton, Richard D., 3 BAd&L.......Jacksonville
Sutton, William H., 2 PM ........... Jacksonville
Svihra, Charles Henry, 2 BAd........ Brooksville
Swain, Charles V., 1 J................. Sarasota
Swaine, Jack Robert, 4 ChE...........Pensacola
Swanson, Daniel Cramer, G.......... Gainesville
Sweat, George Carroll, 3 BAE........Hawthorne
Sweeney, James Leonard, 3 ME........Pensacola
Sweeting, William Isaiah, 1 BAd.... Miami Beach
Sweitzer, Robert Julian, 1 E.............. Miami
Swindell, Park T., 2 EE-2 Ag.......... Lakeland
Swindler, Reid Meloy, 5 BAE.........Ft. Pierce
Syfrett, Jesse M., 4 BAE...............LaCrosse
Symes, Roy Frank, 1 BAd.............. Sanford
Tally, Emmett Murchison, Jr., 2 AB.....Tavares
Tally, Louie Cottrell, 1 AB.............. Tavares
Taylor, Andy Dewey, 5 BSE.........Myakka City
Taylor, Carney H., 4 BAd ........... Plant City
Taylor, Frank, Jr., 2 EE............ Jacksonville
Taylor, Henry Hamilton, 1 L.............Miami
Taylor, Jim Fleming, 2 BAd..............Tampa
Taylor, Joe Avera, 5 Fg............ Gainesville
Taylor, Seiss N., 2 HPl...............Gainesville
Taylor, Walter Bruce, 2 BAd... West Palm Beach
Taylor, William Jackson, Jr., 1 P.......Leesburg
Tchakarian, Hunter, 5 ChE............... Miami
Tedford, Arthur Cecil, 1 PM........... .Orlnndo
Terry, Charles E., 4 BSE................Orlando
Terry, William Roland, 1 AB.......Coral Gables
Thames, George Walter, 3 L........Jacksonville
Tharpe, William Walker, 1 BAd...... Tallahassee
Thomas, Gustav A., G............... .Gainesville
Thomas, James Edward, 1 BS......... .Deerfield
Thomas, LaVerne, Jr., 1 E.......St. Petersburg
Thomas, Louie, 1 BAd&L...........Jacksonville
Thomas, Robert Alexander, 1 E.... Miami Beach
Thomas, Tyre Shepard, G...........Lake Butler
Thompson, C. V., 2 BAE............. Tallahassee
Thompson, George Arthur, 1 HP ..... Plant City
Thompson, Harry Brand, 3 ChE..........Tampa
Thompson, Kenneth, 2 EE..........Palm Beach
Thompson, Robert Alden, G............... Miami
Thompson, Robert Shaw, 3 AB...........Tampa
Thornton, William Barton. 1 BAd. .......Ortega
Thranhardt, Howard Raymond, 2 HPI.......
............................ Daytona Beach
Thronson, Silas Melvin, G............Gainesville
Tieder, Paul Fillmore, 1 BS ... .Rhinebeck, N. Y.
Tigert, John James. Jr., 2 ME........ Gainesville
Tiller, Howard Blaine, 2 PM............. Chipley
Tiller, William Lorane, 1 BS............ Chipley
Tison, John Mason, 1 E.............. Gainesville
Titus, Edward Farrell, 2 AB.............. Miami
Titus, Jerome David, 1 E.........Winter Haven
Tod, Carrel Ingersoll, G................ Orlando
Toffaletti, Louis J., 4 BAd ................ Ocala
Toland. Henry Stephen, 1 BAd&L-1 AB...Tampa
Toland, John M., 4 BAd.................Tampa
Toole, Mike Home, 3 P............... Cottondale
Toribio, Leopold M., 2 EE ............... Tampa
Townsend, A. F., 3 Ag .....................Bell
Trammell, Harold, 1 BAd&E ............. Ortega
Trapnell, Carl Fred, 2 BAd ...........Plant City
Trapnell, R. Norris, 3 BAd............... Ozona
Trapnell, W. H., 3 BAd .................. Ozona
Trauger, Jack Agard, 1 E.............. Lakeland
Treadgold, Robert John, 2 BAd......Palm Beach
Treadwell, Willard V., 2 PM............Arcadia
Trezevant. D. H., 1 PM..........S. Jacksonville
Trice, Robert W., Jr.. 1 BAd&E......... .Tampa
Trieste, Charles Walter, 4 EE........Gainesville
Trogdon, Richard Page, G......Greensboro, N. C.
Trott, Robert Lee, 1 BSE ........... Clearwater
Troxler, John Wallace, 2 BAd.............Ocala








STUDENT ROLL REGULAR SESSION 1932-1933


Name and Classification Address

Troxler, Lanas F., 1 L ....................Ocala
Tubbs, William George, Jr., 1 BAd&L, Melbourne
Tubbs, William Ralph, 2 AB........... Orlando
Tucker, Ben R., 3 Ag.............Safety Harbor
Tucker, Charles Herbert, 1 E.............Miami
Tucker, John, 2 BAE................. Bradenton
Tudor, Joe Harold, 1 BAd..........Jacksonville
Tugwell, Frank Elbert, Jr., 1 PM.....Pensacola
Tully, Emerson Glover, 2 BAE.......Tallahassee
Turlington, Francis William, 2 BAd..Gainesville
Turner, August Lamar, 2 PM............. Miami
Turner, Gilbert Eugene, 1 PM.......Cedar Keys
Turner, L. Frank, 2 P.........DeFuniak Springs
Turner, Robert Kyle, 1 BAd ... West Palm Beach
Turner, Wilbur Harman, 3 CE........... Lecanto
Turner, William Franklin, 1 Ag ........Lakeland
Turrill, Robert F., 3 BAd .................Miami
Tutt, Irving Stacey, 2 HPI.... Marblehead, Mass.
Tylander, Raymond C., 2 ME ..........Ft. Pierce
Tyler, David Leigh, 2 ChE-2 BAd, St. Petersburg
Tyler, Neal Frank, Jr., 3 AB........Jacksonville
Tyson, Fred William, Jr., 2 PM......Hawthorne
Umana, Humberto Julio, 1 PM............
................ San Jose, Costa Rica, C. A.
Underwood, Robert Fryer, 2 L............Miami
Unkrich, Robert Clinton, G......D'aytona Beach
Upham, Robert Crouch, 1 E.........Jacksonville
Urann, Arthur Everett, 2 L .......... Gainesville
VanAntwerp, Kenneth Adelbert, 2 ME...Tampa
VanArsdall, Howard Elmer, 3 Ag..Winter Haven
VanBorssum, Robert Henry, 1 E..........Tampa
Van Brunt, William Edwin, Jr., 2 AB, Tallahassee
Vanderipe, Henry Reasoner, 2 Ag.....Bradenton
Van Deventer, Russell Joseph, 2 BAE, Gainesville
Van Munster, Walter, 1 BS.....West Palm Beach
Van Orden. Herbert James, 2 A..........Tampa
Vassie, J. E., 4 ChE ...................Mulberry
Vaughan, H. E., 4 BAd..............Gainesville
Vaughn, John Samuel, 2 P-2 PM...High Springs
Vaughn, William Jackson, 1 AB......Melbourne
Veazey, Wilbur Augustus, 1 BAd, Crystal Springs
Veen, J. Robert, 4 BS.................Palmetto
Venable, James Monroe, 1 BS'........... .Archer
Verdyck, Carl Edward, 1 BAd............Tampa
Vereen, Hartford Hardie, 2 L............Miami
Vestal, Earl McFerrin, 1 BS........Jacksonville
Vetter, Harry William, 1 BS..............Miami
Vickery, Raymond Forrest, 1 E-1 J...Avon Park
Vincent, Wirt Jackson, 5 HPI........... Lecanto
Voight, William W., 2 AB........St. Petersburg
Vollmer, Garner Fred, 1 Ag............. .Miami
Von Dohlen, Henry W., Jr., 2 EE....Jacksonville
Wadley, Boaz C., I BAd&L........... Cedar Key
Wagg. Alfred, 2 BAd&L............Palm Beach
Waggaman, William Henry, 1 E.......Lakeland
Wahl, John H., Jr., 3 L................ Orlando
Wahlberg, J. F., 4 BSE ................ Orlando
Wainwright, Bill Caul, 1 BAd&L.....Gainesville
Wainwright. James R., 1 Ag............. Starke
Wakefield, Homer Eugene, Jr., 2 PM. .Barberville
Wakefield. John Wesley, 4 CE ..... Apalachicola
Walcutt, William Child, 5 ME......St. Augustine
Waldo, William Albigense, 5 .Ad...Jacksonville
Walker, Claudius James, 4 BS.... Coconut Grove
Walker, ronald, 1 L................. Kissimmee
Walker, Harold Fitzroy, 1 P.......... Gainesville
Walker, James Phipps, Jr., 1 A.....Coral Gables
Walker, Kenneth Downes, 1 BAd, Lockport, N. Y.
Walker, Thomas Blake, 3 BAd............ Miami
Walker, Victor I., 4 BAd................ Miami
Walker, William Powell, 2 CE.........Ft. Myers
Wallace, Howard Keefer, G.....Wilkinsburg, Pa.
Wallace, Mrs. Ruby Ware, G.........Gainesville
Walrath, Frank Merl, 2 PM....Keystone Heights
Walrath, Laurence Kaye, 2 L ........ Gainesville
Walsh, George Edward, 1 BAd&L........ Tampa
Walsingham, Jack Laurence, 1 L. ........ Tampa
Walter, Frank, 2 BAd .......... .Daytona Beach
Walton, Catharine Lee, 1 L............. Palatka
Walton, Francis Ray, 4 A........Daytona Beach
Walton, William Marion, 2 L..........Pompano
Wang, Eugene, 2 AB.............S. Jacksonville


Name and Classification


Address


Ward. C. Wilson, 2 ME................Ft. Myers
Ward, Otis, Harold, 1 J.................Hialeah
Warde, John Sherard, 2 Ag.............Orlando
Ware, Henry Melton, 1 BS.............. Sanford
Waring, S. B., 3 EE ...................Mt. Dora
Warner, Robert Curtice, 1 HPl.......... Orlando
Warren, Edmund B., 2 P........... Apalachicola
Warren, Howard Alfred, 2 EE........Ft. Pierce
Warren, J. Farley, Jr., 2 BS.......Apalachicola
Warren, Julian, 2 BAE.............. Gainesville
Warren, Richard, G ...............Lake Butler
Warren, Richard Earl, 1 E..........Jacksonville
Warren, Walter Townsend, 1 BAd...Jacksonville
Wash, Sidney Durand, 1 BAd............. Tampa
Waters, Dale Barnard, 4 HPl...........Palatka
Watkins, George C., 2 ChE.............Coleman
Watkins, Marshall Owen, 2 Ag..........Knights
Watson, Clark Douglas, 3 CE.......Interlachen
Watson, Jack, 4 A...................... Miami
Watson, James Andrew, 1 BAE .... Jacksonville
Watson, James Franklin, 3 BAE.........Milton
Watt, Gerry Steven, 2 J-2 BS.........Hollywood
Watts, Frank Erwin, 4 BAE......Daytona Beach
Watts, John D., 1 L-4 AB...... West Palm Beach
Weaver, James Wilson, 1 BAE........... Bristol
Webb, Herbert Dickinson, 2 BSE.......Lakeland
Webb, Thomas Roba, G...........Winter Garden
Webb, William Percy, 3 AB........... Lakeland
Weber, Ernest, 1 BAd ...................Tampa
Weeks, George Edgar, 3 J........St. Petersburg
Weeks, Marvin, 1 BS ....................Tampa
Weigel, William Richard, 1 PM.....Jacksonville
Well, Nathan, Jr., 2 PM............Jacksonville
Weinberg, Abraham, 3 BS................ Miami
Weinberg, Sydney J., 2 BAE............ Sanford
Weinstein, Moritz, 2 BS.........Brooklyn, N. Y.
Weinstein, Natalie Marion, 3 L.....St. Augustine
Weisner, John Turner, 3 HPI.............Waldo
Weiss, Shapiro Sherman, 3 L.....St. Petersburg
Welch, Columbus Forrest, 2 ME........Marianna
Weld, Benjamin Remington, G..Keystone Heights
Welles, Benjamin Franklin, Jr., 4 BAd, Arcadia
Wells, Franklin Drew, 3 BAE........Plant City
Wells, Fred Woods, 3 ChE.....Glenville, W. Va.
Wells, Sidney Wilson, G..........Florence Villa
Wentworth, George Parker, Jr., 1 L...Pensacola
Wertheimer, John Dee, 1 L ........ Palm Beach
Wesley, Arthur Allan, 2 BAE..Port Washington
Wesley, Edgar Poe, 2 BAE.....Port Washington
West, Charles Peter, 2 J.............Gainesville
West, James Walton, 1 L.............. Bushnell
West, James Whiteker, Jr., 1 PM. ......Live Oak
Whaley, Marion Seabrook, 2 ME......Rockledge
Wharton, William Redwood, 1 BS, Daytona Beach
Wheeler, James Andrew, 3 ME...........Tampa
Wichard, Henry Walter, Jr., 2 J. .. Norfolk, Va.
Whilden, John Wade. 3 BAd&L.......Homosassa
Whitcomb, Charles Frederick, 3 ME.... Umatilla
White, Henry Clay. 1 PM.............Pensacola
White, John Ransomme, 1 L....... Jacksonville
White, Kenneth P., 2 BAd.......... Jacksonville
White, Robert Lee, 1P .................. Sebring
White, William Leroy, 3 BAd............ .Miami
Whitener, Robert Campbell, 3 BAd.....Williston
Whitfield, William Knott, 2 L........Tallahassee
Whitley, Robin Oren, 1 E...........Tallahassee
Whitlock, William Eugene, 2 BS....High Springs
Whittaker, Heskin A., 1 L........... Gainesville
Whittle, Eugene Reed, 1 BAd&L........ Sarasota
Wiese, Oliver Fred, 4 AB................Tampa
Wiggert, Dohren William, 5 CE ......Gainesville
Wilder, D. Barry, 1 E............... .Plant City
Wilder, Lesley, Jr., 3 BAE............... Tampa
Wilkes, John Frederick, 4 ChE......Jacksonville
Wilkins, Colbert William, 4 ChE-G. ..Hawthorne
Wilkinson, Robert William, Jr., 4 BSE-G, Jasper
Willcoxon, Ernest Lovelace, 2 Pg....... Arcadia
Williams, Broward, 2 BAd................ Ocala
Williams, David Evan, 3 AB..........Hawthorne
Williams, Donald Grant, 3 BS............Tampa
Williams, Donald Kistler, 4 BAd.........Tampa
Williams, Edwin LeGrand, 1 PM.....Gainesville






UNIVERSITY REGISTER


Name and Classification Address

Williams, George Bearden, 1 BSE.... Monticello
Williams, Harold Cleveland, 2PM..... Dunnellon
Williams, Hayward Agnew, 2 A...... Gainesville
Williams, James Edwin, 1 Yr. Ag.....Davenport
Williams, John D., 2 EE ................. Ocala
Williams, Neil Kenneth, 2 Ag ............Jupiter
Williams, Nolan DeVane, 3 BAE-3 J.....Bonifay
Williams, Reginald LaMar, 2 L.......... Tampa
Williams, Tully Jefferson, 1 E-1 BAd........
...........................Zolfo Springs
Williams, William Lane, 3 BAd ........... Tampa
Williamson, Charles C., 3 BAd........... Tampa
Williamson, Gilford Jackson, 1 BS..........
......................... Montgomery, Ala.
Williamson, H. E., 3 HPI............. Gainesville
Williamson, Jerry David, 4 BAd.....Tallahassee
Williamson, Paul Paquin, 1 A..........Sarasota
Williamson, Robert Garland, Jr., 1 BAd&L..
.............. ............... Jacksonville
Willis, Ben C., 3 AB-1 L.................Quincy
Willis, Ellery, 1 E .......................Tampa
Willits, Ralph C., 4 CE................... Stuart
Wilson, Alfred E., 4 ME..................Tampa
Wilson, Clyde Herbert, 2 L............. Sarasota
Wilson, D. Grant, 1 AB..................Tampa
Wilson, Dwight Lyman, 2 BAE.........Mayport
Wilson, Glenn Augustus, 1 PM...........Tampa
Wilson, Harry Gardelle, Jr., 1 BAd, Jacksonville
Wilson, Henry Y., G...........Washington, Pa.
Wilson, Herbert Asad, 1 BAd&L........ Palatka
Wilson, James Treavor, 3 BAd......Jacksonville
Wilson, John Evans, 1 AB..........Jacksonville
Wilson, John Wesley, G................ Sanford
Wilson, Millard Fillmore, 3 BAE.... Jacksonville
Wilson, N. Walker, 2 BAd............... .Ocala
Wilson, R. A., 3 ME................... Sarasota
Wilson, Wesley W., 3 BS................Tampa
Wimberly, Stanley Eugene, 1 AB, Ft. Lauderdale
Wimer, Charles Augustus, 1 BAd&L, Jacksonville
Wincey, John W., 1 BAd............... Live Oak
Wind, A. E., 3 BAd ...................Sarasota
Windham, Edward F., 2 BAd........... .Tampa
Wingate, Homer D., 5 BAd ............ McIntosh
Winsor, Herbert Williams, G......... Gainesville
Winters, Allen Edwin, 2 BAd.....St. Petersburg
Winton, Melbourne Lee, 1 BSE.........Bushnell
Wirt, Erie Laurence, Jr., 1 Ag.....Babson Park
Wishart, Charles Norman, 5 BAd, Asheville, N. C.
Wishart, Edna W., 2 A............... Gainesville
Wishart, James F., Jr., 2 BAd........ Gainesville
Wismer, Harry Milton, 1 BAd........ Gainesville
Witherill, Frank Amos, 1 BAd&L...Miami Beach
Withers, Wayne E., 1 BAd................Miami


Name and Classification


Address


Witt, Alton Coil, 1 BAE.............. Ft. White
Witt, Frederick Kent, 4 BAE..........Lake City
Witters, R. G., 3 EE................ Coral Gables
Wolcott, John Lucien, G................Orlando
Wolfe, Lyndsay, 2 ChE................Clermont
Wolff, George Raymond, G.............Orlando
Wolff, Morris Morton, 1 BAd........Jacksonville
Wolfson, Jack David, 2 BAd........... Lakeland
Wolfson, Joshua Herbert, 1 BAd........Lakeland
Womack, M. Kenan, 5 Ag...............Havana
Wood, D. E., 3 ME..................Panama City
Wood, F. Bradshaw, 1 BS........... Jacksonville
Wood, Melville C., 2 CE.......Sag Harbor, N. Y.
Wood. Oresta L., 4 BSE .................. Baker
Wood, Richard Locke, 2 HPI............. Bartow
Wood, Rowland Emery, 1 PM...... St. Petersburg
Woods, James Pasco, 3 L.................Perry
Woodward, Walter Howell, Jr., 2 L....Marianna
Woolery, Charles Roscoe, Jr., 1 BS...Gainesville
Woolslair, John Kneeland, 3 L........Ft. Myers
Woolwine, Vernon V., 3 EE.............Palatka
Worley, Robert Maurice, 3 Pg....... Gainesville
Worth, Franklin, 1 BAd..........S. Jacksonville
Wotitzky, Leo, 4 BS'E.............. Punta Gorda
Wright, James David, 2 Ag-2 AB........Alturas
Wright, Sam, 1 BAd.............. .Winter Park
Wright, Thomas Cullen, 3 BAd......Jacksonville
Wurm, Leon, 2 BAd-1 L ........... .Jacksonville
Wyman, Daniel Herbert, 1 PM.... Daytona Beach
Wynn, Walter Person, 3 BS.........Laurel Hill
Yancey, Charles B., 2 L............... .Umatilla
Yarbrough, C. French, 3 L.............Lakeland
Yarnall, William Dent, 4 HPI....... Winter Park
Yaun, Bruce Orville, 1 Ag............. Graceville
Yaun, Frank D., 3 Ag............. Chauncey, Ga.
Yaun, Donald Hunter, 5 Ag........... Graceville
Yeager, William Jennings, 3 BAd.........Tampa
Yedvob, Reuben Carl, 4 BSE...... Meriden, Conn.
Yenawine, Gilbert Andrew, 1 BAd...Jacksonville
York, D. B., Jr., 2 PM ...................Tampa
York, John Burlingame, 2 BS...........Arcadia
Young, Douglas McRae, 2 A ........ Jacksonville
Young, Hugh, Jr., 4 J............... Everglades
Young, John William, 3 AB.........Palm Beach
Young, Thomas Wilbur, G......Washington, Ind.
Young, William Grant, 2 A .......St. Petersburg
Yunes, Raphael, 2 PM.............. Miami Beach
Zaleman, Howard, 1 P............... Gainesville
Zellner, Robert Earl. 1 BS .............Lakeland
Zewadski, William K., Jr., 1 AB..........Tampa
Zimmerman, Mike George, 1 BAE......Anthony
Zorian, John Jacob, 2 ChE.............. Orlando
Zuckerman, Sidney, 1 P.................. Delray









STUDENT ROLL SUMMER SESSION 1933 351


STUDENT ROLL

SUMMER SESSION, 1933

The colleges in which the students are enrolled are indicated by the following abbreviations:
Agriculture-Ag; Architecture and Allied Arts-A; Arts and Sciences-A&S; Business Adminis-
tration-BAd; Education-Ed; Engineering-E; Graduate-G; Law-L.


Name and Classification Address

Abbott, Mrs. Beulah W. (C.W.), G, St. Petersburg
Abernethy, Wallace Bruce, Ed, DeFuniak Springs
Abraham, Pearl Hannah, Ed......... Gainesville
Adams, John Powell, A&S.........Panama City
Adelson; David E., G ....................Tampa
Aikin, Alyson, Ed..................Jacksonville
Albury, Charles C., Ed............... Islamorada
Alexander, Philip Osborne, Ed.......Gainesville
Alison, John R., E..................Gainesville
Allison, Margaret McChesney, G........Manatee
Altman, Mrs. Carrie R. (R.D.), Ed.... Wauchula
Altman, Robert Davis, Ed.............Wauchula
Amason, Horace Holton, Ed.......... Cedar Key
Ambroz, Walden F., G............Wagner, S. D.
Amundsen, Lawrence Hardin, G......Gainesville
Anchors, Lorraine, Ed............... Gainesville
Anderson, Edith Nellie, Ed..........Lake Wales
Anderson, Lucretia Sara, Ed...........Live Oak
Anderson, Ralph R., E..............Jacksonville
Anderson, Thomas Jefferson, Ed.......Pensacola
Andrews, Sara Louise, A&S............Ft. White
Andrews, Byron Knight, G...Green Cove Springs
Andrews, Charles, L .................. Orlando
Anthony, Augustus P., BAd......... Jacksonville
Armstrong, Jess Dale, Ed........S. Jacksonville
Armstrong, Leo H., Ed................. Manatee
Arnold, Frances Lee, G............... Groveland
Arnow, Matthew, A&S ..............Hawthorne
Ash, Albert Lynn, Jr., Ed.......Tarpon Springs
Ashmead, Albert Lang, BAd......S. Jacksonville
Ashmore, Wayne V., Ed.............. Sopchoppy
Atkinson, Mary Crawford, Ed. ....... Williston
Axtell, Boyd V., L...........Mt. Pleasant, Mich.
Aycock, Pearl, A&S................ Micro, N. C.
Bailey, Annie Beatrice, Ed..........Port Tampa
Bailey, Bonita Ruth, BAd.................Ocala
Bailey, Florence Hayes, Ed ................ Ocala
Bailey, Hallie Inez, A&S.................. Ocala
Bailey, Leonard Campbell, G..............Ocala
Bailey, Mrs. Miriam H. (M.H.), Ed... Ft. Myers
Bailey, Mrs. Thelma, Ed............Jacksonville
Bain, Joseph Paul, A&S............. Gainesville
Baird, Morris Eugene, A&S.......... Gainesville
Baker, Joel Reed, E ....................Orlando
Baker, Roxie, G ........................O'Brien
Baldwin, N. Rudolph, A&S ............ Alachua
Baltzell, Georgia F., BAd..............Marianna
Barber, Mrs. Emma May (F.W.), Ed...Holly Hill
Bargeron, Yewly Eugene, Jr., L, Springfield, Ga.
Barker, Judson P., Ag................ Wildwood
Barlar, Mrs. Ella, Ed ............ High Springs
Barnes, Mrs. Lillian O. (H.T.), Ed.......Naples
Barnes, Ruth, Ed ........................Tampa
Barnett, Charles, A&S ............... Mt. Dora
Barnett, Margaret, Ed.............. .Hawthorne
Barthen, Edwin John, Ed ............Gainesville
Bass, Clayton Claude. L............... Live Oak
Bateman, Evelyn, A&S................. McIntosh
Batey, Marguerite A., A&S...........Gainesville
Baxter, F. Shelton, Ed............... Gainesville
Baxter, John F., A&S................Gainesville
Beach, Richard Howard. Ed............Daytona
Beadle, Melissa Louise. G............... DeLand
Bean, Dorothy Lee, Ed................. Bronson
Beardsley, Belle Sperr., Ed.........Jacksonville
Beaty, Mrs. Marjorie Vories (R.C.), Ed.....
............................... Gainesville
Beaver, Mrs. Verge B. (G.A.), Ed....Jacksonville
Beck, Arnold, Ag ..................... Chiefland
Begg, Mrs. Rose Gradick, Ed........Jacksonville
Bell, Kiliaen W., Ed .................Barberville
Bell, Tom D., E.........................Arcadia
Bell, William Blaisdell, L ........Daytona Beach


Name and Classification


Address


Bennett, Charles E., L..............Jacksonville
Benson, Mrs. Bess H. (G.R.), Ed..Flagler Beach
Benson, George Royal, Ed........Flagler Beach
Benson, Robert R., Ed............. Flagler Beach
Berkstresser, Mary E., Ed............Hawthorne
Bethea, Lee Roy, Ed.................Dade City
Bevis, Charles W.. Ed.................Marianna
Bielling, Alberta N., Ed............Lake Butler
Bishop, Grace Louise, Ed.............Cedar Key
Black, H. Tolbert, BAd................ Lakeland
Blackburn, Maude Lillian, Ed....Bowling Green
Blackwell, Martha Stewart, Ed.........Live Oak
Blackwell, Mrs. Myra Townsend (N.F.). Ed..
................................ Gainesville
Blair, Collis Cyrus, A&S.................Quincy
Blanchard, Albert Claude, G.....Asheville, N. Y.
Blankner, Leonard, Jr., A&S........... Orlando
Blocker, Frank Eugene, Ed.............Blanton
Blow, Lamar, BAd...................... Gretna
Bolton, Charles Houston, Jr., BAd.........
.........................West Palm Beach
Bond, John J., A&S................Tallahassee
Boon, Thelma Fern, Ed.............Jacksonville
Booth, Joe Brown, L .....................Miami
Bourgeois, Doris Edith, Ed........... Gainesville
Bowden, Evelyn Willa, Ed............. Leesburg
Bowling, Mrs. Alice Portner (R.E.), G...Naples
Boykin, Risdon L., L............. Chattahoochee
Bozeman, Gwendolyn, Ed..............Live Oak
Bozorth, Frances, A&S...............Gainesville
Bracuto, Peter, G ................... Gainesville
Bradheer, Ralph Thomas, A&S.... St. Petersburg
Braddock, Mrs. Anna Dorothy, Ed.....Clermont
Braddock, Wilton Lee. Ed..............Callahan
Brant, Ishmael W., Ed ................Oklawaha
Brantley, Bruce Thomas, Ed............Dunedin
Bray, Mrs. Faustine Lucille (E.P), Ed, Wauchula
Brice, Virginia Elizabeth, Ed............Archer
Bridges, Claude F., Ed ................... Cocoa
Bristol, Wilma Harriet, Ed ...........Gainesville
Broadus, Horton, Ag ..................Lakeland
Brodnax, Mrs. Stella B. (H.E.), Ed.........
...........................Daytona Beach
Brown, Mrs. Eileen Finkle (C.C.), BAd.....
................. .............. Gainesville
Brown, Mrs. Hazel G. (E.), Ed......Lake Butler
Brown, Jeannette, Ed................Lake Butler
Brown, Joram Elbert, Ed................ Ocala
Brown, Margaret, A&S................ McIntosh
Brown, Mary Fayree, Ed............Lake Butler
Brown, Merritt, Ed...............Panama City
Browne, Fae Regina, Ed............Lake Wales
Browning, Louis P., E...............Gainesville
Brubaker, Mrs. Nellie May, Ed.......San Mateo
Brunson, Irma Audrey, Ed..............Sarasota
Brunson, Joseph Thomas, A&S.........Sarasota
Bryan, Joseph E., BAd.............Jacksonville
Bryan, William Emory, Ed.......... Gainesville
Bryan, William Palmer, BAd.......... Orlando
Bryant, Bill L., Ed................. Blountstown
Bryant, Cecil Farris, BAd .................Ocala
Bryant, Mrs. Esther Howell (H.W.), Ed.....
................................ Gainesvilje
Bryson, John Angus. L..............Jacksonville
Buchanan, Loy M., Ed ...............Gainesville
Buck, James H., Ed................ Coral Gables
Buie, Harry K., Ed ....................Inverness
Bullard, Kimberly Carson, A&S....... Gainesville
Bullock, Carlos E., Ed. ................... Ocala
Burce, Douglas Carlton, Ed..............Miami
Burns, David F., Ed ..................Ft. White
Burnsed. James D., Ed ...............Macclenny
Burry, Minnie Estelle, Ed..........Orange Lake








UNIVERSITY REGISTER


Name and Classification Address

Butler, Ina Mae, A&S............... Everglades
Butler, Victor W., A&S .................. Cocoa
Calihan, Lynn Curtis, Ed ..............Manatee
Callen, Gertrude Vera, Ed ...............Tampa
Camp, Doris Agatha, Ed ...............Mt. Dora
Camp, Twila Aletha, Ed...............Mt. Dora
Campbell, Harry Goldstein, Ed..........Hilliard
Campbell, James Theodore, Jr., G ....Zcphyrhills
Campbell, Wallace Otto, E.............. Arcadia
Cannon, Ray J., L .................. Gainesville
Carel, Dorothy Allene. A&S ....West Palm Beach
Carlisle, Millie L., Ed....................Ocala
Carn, Mary, Ed........................... Citra
Carter, Burnett Dansby, A&S........ Tallahassee
Carter, Effie, Ed ..................St. Augustine
Carter, Estella Mae, Ed ..............Gainesville
Caruthers, Ruby M., Ed................. Oxford
Caruthers, Thomas W., Ed .............Coleman
Cashel, Raymond LeRoy, A&S...........Tampa
Cates, Loye Dean, Ed .....................Mayo
Cauthen, Mrs. Victoria A.. Fd........Hollywood
Chadwick, James Albert, BAd........ Gainesville
Chamberlain, Mrs. Ruth Marie (E.R.), Ed..
... ..............................Mt. Dora
Chapman, Charles S., BAd..........Jacksonville
Charles, William L., Ed............Jacksonville
Charles, William Willkings, L.......Jacksonville
Chase, Esther Mary, G............. Jacksonville
Chase, Ruth Hilda, A&S............ Jacksonville
Chastain, Ione, Ed................... Ft. Pierce
Cheney, Neil Simpson, Ed...........Gainesville
Chester, William V., Ag................Palatka
Childers, Ronald W., E..............Port St. Joe
Chipley, Buckner, A&S.............Palm Beach
Christ, George Abbott, A&S............. Orlando
Christie, Minnie Ruth, Ed................ Jasper
Christman, Mrs. Pearl E. (L.E.), Ed.......
......................... Jacksonville
Church, Alice L., Ed. ....................Eustis
Clark, Jack, E..........................Quincy
Clark, William W., A&S................. Bartow
Clayton, Elna G., Ed...................Orlando
Clegg, Mary Elizabeth, Ed.............Newberry
Clement, Rhoda Gertrude, Ed ............ Bartow
Clemons, Mrs. Marguerite Ross (M.E.), Ed..
................ ...............South Bay
Clubbs, Occie, G ......................Pensacola
Cochran, Frances Catherine, Ed....... .Key West
Cogswell, Robert Clyde, Ed..........Tallahassee
Cohoe, Robert William, BAd.........Gainesville
Cole, A. T., G .......................Gainesville
Coleman, Mrs. Mabel Cantrell, Ed...Jacksonville
Collier, Edward H., Ed............ Crescent City
Collins, Eldridge Ruthven, Ed.........Ft. White
Collins, Eloise Gibson, G ............. San Mateo
Collins, Sarah Lucille, Ed...........Jacksonville
Collins, Theron Otis, Ed .............. .Ft. White
Collins, Vesta Elithe, Ed .............Gainesville
Connell, Margaret Emmie, Ed...........Manatee
Connell, Willie May, Ed................ Manatee
Connor, Mrs. Elizabeth Mae (J.A.), A&S...
.......... ............ ..........Pensacola
Goody, Callie M., Ed...............Jacksonville
Coody, Willie Mae, Ed .............. Jacksonville
Coogler, Evelyn, Ed................. Broolsville
Cook, Erben, Ed......................... Miami
Cook, Fredrick Edward, G................ Ocala
Cooley, Mary Elizabeth, A&S.............Tampa
Coolidge, Walter, A&S ................ Orlando
Corbett, Evelyn, Ed ..................Gainesville
Cornelius, Ivan, A&S....................Tampa
Cornelius, Oswald, A&S..................Tampa
Cornelius, Thomas Burch, E .........Hnines City
Covington, Henry Lilly, BAd .....S. Jacksonville
Cox, Mrs. Ada Philpot (A.P.), Ed......Trenton
Coy, Fred Elmer, Ag................Gainesville
Crabtree. Clyde, Ed ......................Largo
Crago, Jean, Ed .................... Gainesville
Crews, Edwin Hatcher. Ed...........Gainesville
Crews, James Turner, Ed ............Gainesville
Crews, Pauline, Ed ................Jacksonville
Crews. Verdie I.. Ed ................... .Jasper


Name and Classification


Address


Crews, William Hilton, Ed ...........Gainesville
Crosby, William M., E...................Eustis
Crowell, John Murphy, Ed........... Wauchula
Crozier, Cornelia Newell, G..........Okeechobee
Cullen, Ralph 0., L ......................Ocala
Culpepper, John Broward, L ..............Perry
Cumbie, Myrtle Estelle, Ed .............Clarcona
Cumming, Fannie, Ed .................. Tampa
Curry, Milton Theodore, A&S .........Nokomis
Curry, Stella Virginia, Ed..........Jacksonville
Curtright, Hugh Collier, A&S'........... Orlando
Cutler, Ronald John, G................ .DeLand
Dale, Mrs. Essie Winn (H.R.), Ed.... Kissimmee
Dale, Harry B., E .................. Kissimmee
Dale, Neal W., A&S...............St. Augustine
Daley, Mrs. Sarah Louise, Ed..West Palm Beach
Daniel, William Joseph, A&S..........Marianna
Daniel, William Russell, G.............Sarasota
Dasher, Julian L., BAd................Orlando
Dauer, Martha F., G ....................Tampa
Daughtrey, Mrs. Blanche H. (J.H.),Ed, Bradenton
Davenport, Annie Louise, Ed ............Madison
Davenport, Arthur Cogswell, BAd......Belleview
David, James B., Ed...............Jacksonville
Davis, Juliette Emmagene, Ed...........Tampa
Davis, Lillian Norton, Ed..........Jacksonville
Davis, Sara M., Ed .................... DeLand
Davis, Mrs. Thomas J., Ed............Falmouth
Davis, Walter T., A&S..................Arcadia
Dawson, Alma Clyde, Ed................. Miltoni
Deacon, Arthur Richard. BAd.......Lake Worth
DeGrove, Mrs. Edythe Helen (J.M.), Ed....
.................. .......Jacksonville Beach
Delavan, Paul T., G. ................. Dade City
Dell, Mrs. Mildred Mathews (H.T.), Ed.....
......... .................. .Jacksonville
Denton, Mildred A., Ed.............Jacksonville
DeShong, Mrs. Virginia (L.H.), Ed ......Tampa
Diamond, Rebecca, Ed...............Gainesville
Dickenson, Mrs. T. E., Ed................Ocala
Dicks, David Luther, BAd..........Jacksonville
Dicks, Roy, Ed............................Lulu
Dillingham, William P., Ed........Delray Beach
Dobarganes, Mrs. Winifred T. (A.M.), Ed..
.................. ..... Jacksonville
Dobbins, Burns Alan, A&S.......River Junction
Dodd, Ralph W., Ed................Punta Gorda
Dorchester, Clara Elizabeth, Ed..........Tampa
Dorman, Ethelyn, Ed.............Winter Haven
Douglas, Mrs. Daisy A. (J.M.), A&S. ..Weirsdale
Douglas, Lillian Dorothy, BAd........Weirsdale
Douthit, Dollie Christine, A&S.......Gainesville
Dozier, Arthur Graham, A&S.......... Sarasota
Dreher, Mrs. Mary Z., Ed.............Micanopy
Driggers, Mrs. Ina Stapp, (C.C.), Ed.... Oxford
Duke, Daisy, Ed.....................Gainesville
Dukes, Hugh, Ag .........................Dukes
Duncan, Carrie E., Ed................Ft. White
Duncan, Harry Cottrell, L...............Tavares
Duncan, Joseph Vance, A..........Summerfield
Duncan, William C., G.....................Tampa
Durland, William LaSalle, A&S..Flushing, N. Y.
Durrance, Mrs. Augusta Winn (H.C.), G...
................................. K issim m ee
Durrance, Carl T., Ed............... Okeechobee
Durrance, Charles Livingston, Sr., Ed......
................................ Pine Castle
Durrance, Dorothea Ilene. Ed........Avon Park
Durrance, Mary Ruth, Ed............. Brewster
Duval, Anne Adelaide, A&S...............Ocala
Eagan, Mrs. Bessie Mullens (H.), Ed..Key West
Eakins. Manly Adolphus, A&S........... Perry
Edwards, George Wilkinson, A&S.......Orlando
Edwards, J. Lawrence, Ag ................Ocala
Edwards, Mary Adair, A&S............. Orlando
Elmore, Martha Elizabeth, Ed.....St. Petersburg
Elston, Annie Laurie, Ed ............. Williston
Embry, Hugh, A&S ..................... Quincy
Emmelhainz, Edgar Allen, Ed.........Bradenton
Evans, Adolphus Ross, Ed.............Lake City
Evans. John Dixon, A&S............Jacksonville
Fagan. H. Lorimer, Ag................ .Trenton









STUDENT ROLL SUMMER SESSION 1933


Name and Classification Address

Farnsworth, Lucile S., Ed............Plant City
Farris, Charles D., A&S........... .Jacksonville
Fatic, Mrs. Lillian Ralph (P.R), A&S, Sarasota
Fehmerling, Gottlieb Bernhard, Ag, Winter Haven
Feinberg, Marx, A&S ....................Miami
Fenske, Mrs. Hazel May, Ed......St. Petersburg
Ferrazzi, William Joseph, Ed......... Gainesville
Ferris, Catherine Norman, Ed...........Tampa
Fetzer, Mrs. Amy Steen (W.H.), A&S, Gainesville
Ficquette, Arthur William, Ag....Winter Garden
Ficquette, Mrs. Mildred Scott (A.W.), Ed..Ocoee
Finch, Edna Pearl, Ed.............. Jacksonville
Finman, Mrs. Miriam Rachel (B.J.), Ed..Tampa
Fitzgerald, Mrs. Louise Mathis (E.W.), Ed..
.................. .............. Palmetto
Fleming, Mrs. Mary Lovell (H.W.), Ed, LaBelle
Fletcher, Thomas C., Jr., A&S .........Williston
Flood, Jennie Davis, Ed..................Yulee
Flowers, Mrs. Madie Martin (L.A.), Ed....
.................. ............. Campville
Folsom, Dorotha Lee. Ed..............Leesburg
Forbes, Mary Jane, Ed ...................Ocala
Foster, Fred D., A&S....................Miami
Foster, Leo L., Ed.................... Monticello
Fountain, John H., Ed ............... Gainesville
Fouraker, Mrs. Mary Norman (N.B.), Ed...
.............................. Jacksonville
Fouraker, Nathan Bert, Ed.........Jacksonville
Fouraker, Mrs. W. J., Ed...........Jacksonville
Fowles, George Milton, A&S.....Benson Springs
Fox, Henry C., Ed ...................Gainesville
Friedman, Julius Lewis, A&S.........Dade City
Friedman, Laurie Fleurette, Ed.....Jacksonville
Fulford, John C., Ed...............Jacksonville
Fulton, Charles Britton, L..........Lake Worth
Furen, Dorothy A., Ed.............New Smyrna
Futch, M. B., Ed......................... Lawtey
Galbraith, Mrs. Laura Harllee (J.M.), Ed..
.............................High Springs
Gant, Gertrude, Ed ....................... Bell
Gato, Froilan Hidalgo, A&S. ......Habana, Cuba
Gaylord, Mrs. Eleanor M., Ed............Tampa
Gehan, Frederick Edward, Ed........Tallahassee
Gibson, Herbert Tuttle, L......West Palm Beach
Gibson, Mrs. Mattie Belle (C.P.), Ed..Ft. Myers
Giunta, Domenic Valenti, BAd...........Tampa
Glidewell, Grace M., Ed............Jacksonville
Goit, Mrs. Margaret Lindsey (E.), Ed.... Geneva
Goldberg, Herman L...................Monticello
Goodbread, Royce E., Ed..........St. Petersburg
Gooding, Marion William, L ........Jacksonville
Goodrich, Mrs. Elizabeth (C.H.), Ed........
.............................. Jacksonville
Goodson, James Brown, Jr., A&S.....Gainesville
Goodyear, Ernest D., Ed ...............Ft. Myers
Gordon, Donald P., A&S .................Miami
Gordon, Mrs. Marie Cassady (D.P.), Ed..Miami
Gore, Anna Mae, Ed .....................Ocoee
Gourley, Roy Clark, A&S.........St. Petersburg
Graves, Mrs. Marie Murphy (J.B.), Ed......
.................. .......... Jacksonville
Graves, May Burrill, A&S............ Gainesville
Graves, Thelma. Ed .................. Ft. White
Graves, Theresa Parlin, G........... .Gainesville
Green, Eva L., Ed ...................... Cortez
Green, Lydia Irene, Ed................... Cortez
Green, Sam, L .................. St. Petersburg
Greene, Elsie Crane, Ed..................Ocala
Greene, Mrs. Ida Mae (W.D.), Ed... Moore Haven
Greenman, John Roosevelt, G........ Gainesville
Gresham, Robert R., Ag..............Ft. Myers
Griffin, Julianna, Ed ...............New Smyrna
Griffin, Margaret Pearl, Ed............Sarasota
Griffitts, James John, A&S........ Jacksonville
Griggs, Mrs. Cora C. (LA.), Ed......Ocklawaha
Grinsted, Alan Douglas, G............Gainesville
Guess, Mary Campbell, Ed ............. Williston
Gunn, George P., Ed ............... Jacksonville
Gwynn, James Clifton, BAd.........Tallahassee
Haile, James Graham, E............. Gainesville


Name and Classification


Address


Haile, Mrs. Jennie Rogers, Ed.......Jacksonville
Hailey, Clem Garrison, BAd............ Sarasota
Hair, Katherine Martha, Ed............Live Oak
Hales, Gladys, Ed ........................Ocala
Hall, Inez, Ed .........................Bushnell
Hall, James Elwood, Ed............ Cantonment
Hall, Janie Pauline, Ed................. Orlando
Hall, Josiah C., Sr., Ed.................Dunedin
Hall, Mrs. Nadia Venable (H.P.), Ed, Center Hill
Hamer, Mrs. Mildred Price (E.A.), Ed....Tampa
Hamilton, Earl E., Ed...................Pierson
Hamilton, Mrs. Hattie L., Ed............Pierson
Hardee, Vida, Ed ......................Trenton
Hardy, Mrs. Mittie Lee (L.L.), Ed......Chuluota
Harllee, Mary Amelia, Ed............... Tampa
Harper, Elizabeth, Ed..................DeLand
Harper, Mrs. Jewel (R.L.), Ed.......Ft. McCoy
Harris, Carl H., G.................Jacksonville
Harris, Clyde E., A&S..............Lake Worth
Harris, Earl G., Ed................... Caryville
Harrison, Mrs. Claudelle Willis (G.), Ed....
................................ Gainesville
Harrison, William Franklin, Jr., Ed, Panama City
Harsson, Mrs. Elsie B., G.............. Callahan
Hart, Allen Ethrel, Ed ....................Mayo
Hart, Sharon Louise, Ed..................Mayo
Hartman, Mrs. Irene (L.J.), Ed.........Trenton
Hartman, Merton Thrift, E..........Gainesville
Harvey, Joseph L., BAd............... Chipley
Harwell, Mrs. Edna Mae (L.C.), Ed, Jacksonville
Harwell, Grace, Ed ............... Jacksonvilld
Harwell, Hettie Redford, Ed............Redford
Harwell, Lovell C., Ed..............Jacksonville
Haskins, Mrs. Charlotte Lunn (O.J.), Ed....
.................................Key W est
Hastings, Margaret Frances, Ed... .New Smyrna
Hatcher, Mrs. Agnes Stevenson (F.M.), Ed..
................................ Gainesville
Hatcher, Frederic Martin, L.......... Gainesville
Hayes, Helen B., Ed...................Webster
Hays, Mrs. Lora Belle Kenyon (J.A.), Ed...
..................... ............ Ft. M years
Headrick, James Arthur, Ed............. Miami
Heath, Mrs. Errah D. S. (F.H.), Ed...Gainesville
Heath, Frank Harvey, Ed............ Gainesville
Hedrick, Mary Ella, Ed............ .Jacksonville
Heimburger, Edward Ray, L......Ft. Lauderdale
Heisler, Myrtis Monette, Ed........... Graceville
Hemrod, Mrs. Maud Altman, Ed.......Wauchula
Henderson, Mrs. Ethel Alene, Ed....Jacksonville
Henderson, John Ward, L...........Tallahassee
Henderson, Mary Lee, A&S...........Gainesville
Hendricks, Ernest L., Ed...........Island Grove
Hentz, John G., Ag. ....................Bristol
Hess, Martha Louise, Ed...... West Palm Beach
Hiatt, Lyle S., BAd............West Palm Beach
Hickland, Albert James, Ed........Miami Beach
Hiers, Verdie 0., Ed ..................... Ocala
Hill, Edward Joel, Ed...............Tallahassee
Hilliard, Alton Lee, BAd.............Ft. Pierce
Hillman, Mrs. Augusta Dodd (J.C.), Ed...Ocala
Hills, Paul Williams, A&S..........Panama City
Hilton, Mrs. Grace (W.V.), Ed........ Key West
Hiner, Lovell David, G...............Gainesville
Hinson, Ned, BAd ...................... Quincy
Hinton, Coleman, BAd................. Lakeland
Hobbs, Horton Holcombe, A&S.......... Alachua
Hocking, George Macdonald, G.......Gainesville
Hodges, Mrs. Edna Freeman (W.J), Ed...Tampa
Hodges, James Arthur, Ed............... Waldp
Hodges, Jeannette Julia, Ed..............Miami
Hoffman, George P., Ed..........St. Petersburg
Holland, Bob Vance, A&S..........Miami Beach
Holloway, Marshall G., Ed ..........Haines City
Holmes, Perry, Ed..................... O'Brien
Holstein, Bishop Pike, BAd..........Gainesville
Holt, Eva Ellen, Ed.................. Ft. Meade
Hoover, Helen Mary. Ed.......... St. Petersburg
Home, Eunice. A., Fd.................. Aucilla
Horne, Leslie L., A&S ....................Ocala









UNIVERSITY REGISTER


Name and Classification Address

Horovitz, Abe, BAd............... Jacksonville
Horton, Evelyn, Ed.................. Madison
House, C. Ray, A&S.......... ........ Naples
Howard, Alvan Roscoe, Ag............. Chiefland
Howatt, E. Willard, L............St. Augustine
Howe, Mrs. Jessie (J.L.), Ed.......... Williston
Hughes, Ray Collier, A&S...............Miami
Hull, Helen Georgina, Ed........Daytona Beach
Hull, Mrs. Margaret Lush (F.H.), A&S.....
...............................Gainesville
Humphrys, Lee Moores, E................ Cocoa
Hunt, Mrs. Jean Partin, Ed............Titusville
Hunt, Virginia Lee, Ed ..................Miami
Hurt, James Lewis, Ed.............. Gainesville
Hutzler, Damon Alden, Ed...............Orsino
Huyck, C. Lee, G ...................Melbourne
Ivy, Gates, BAd.......................Tampa
Jacobi, Gertrude Florence, G......Jacksonville
Jefferson, Mrs. Cornelia Eleanor (W.O.), Ed
...............................Gainesville
Jenkins, Joe, Ed....................Leesburg
Jenkins, Mrs. Lorena Knight (E.S.), Ed..Tampa
Jenkins, William S., Ed...........Jacksonville
Jerkins, Mrs. Anne E. (W.F.), Ed, St. Petersburg
Jernigan, E(te Lee, Ed.................Wellborn
Jernigan, William C., Ag..........Gainesville
Johns, Henry Lamar, Ed..............Wellborn
Johnson, Clifton Drew, G............ Clearwater
Johnson, Dora, Ed ................ Lake Butle-
Johnson, Mrs. Ethel (H.J.), Ed........Dunnellon
Johnson, Ethel Dorothy, Ed.......St. Petersburg
Johnson, Eva Crawford, Ed............Evinston
Johnson, Georgia, Ed............Daytona Beach
Johnson, J. B., Jr., Ag................ Trenton
Johnson, Mrs. Jessie W. (C.T.), Ed.....Trenton
Johnson, Mrs. Mary Ivey, Ed...West Palm Beach
Johnson, Myra, Ed.... ............... Knights
Johnson, Mrs. Myrna Watkins. Ed.......Palatka
Johnson, Mrs. Ruby Groom, Ed.........Wacissa
Johnston, Elizabeth. Ed............Jacksonville
Jones, Mrs. Dorcas B., Ed............. Trenton
Jones, Emmett Ulman, Ed...........loral City
Jones, Harold E., L ................... Orlando
Jones, Henry Grady, Ed.........Savannah, Ga.
Jones, Lucile M., Ed..................Newberry
Jones, Rea, Ed ..................... Cottondale
Jones, Mrs. Ruby Sasser, Ed.............Tampa
Joseph, Ralph, A&S...............Jacksonville
Justen, Mrs. Louise, Ed................ Tampa
Kass, Sidney C., L.................Jacksonville
Katz, Ely, A&S .................St. Petersburg
Keane, Margaret Juliana, Ed.........Ft. Pierce
Keene, Cecil Robert, A&S............. Clermont
Kelley, Aline, Ed .................. Gainesville
Kelley, Laura-May, G............... Gainesville
Kelley, Ruth DePass, A&S............Gainesville
Kelly, Mrs. Birdie L., Ed.............Gainesville
Kelly, Bruce William, Ed............ Gainesville
Kelly, Hazel Dorothy, Ed.............Gainesville
Kelly, Mildred, Ed........................Perry
Kennington, James Bernard, Ed..Ponce de Leon
Kennington, Lyndol, Ed..........Ponce de Leon
Kenniston, Mrs. Belle M. (A.A.), Ed.......
.. .. .......... ...... .... Jacksonville
Kenniston, Dorothy R., Ed..........Jacksonville
Kerby, Mildred Elizabeth, Ed......... Gainesville
Kerr, Mrs. Roland A., Ed................Ocoee
Kicklighter, John Donworth, E.........Sarasota
Kicklighter, Mrs. Materia Farnsworth (J.F.),
Ed ............................. .Sarasota
Kilby, John Davis, Ed ..................Quincy
Kinard, Richard Rudolph, Ed......Crescent City
King, Ethel Mary, Ed ..................Tampa
King, John H., Jr., Ed ..................Baker
King, Linda Lee, Ed ................. Sarasota
King, Mattie, Ed ......................Alachua
King, Ruby Evelyn, Ed..................Tampa
Kinsaul, William Walter, Ed...DeFuniak Springs
Kipp, Robert Earl, Ed .................Sanford
Kirkland, Sarah Lillian, Ed..............Tampa


Name and Classification


Address


Kirton, Mrs. Laura Scott, Ed.....Winter Garden
Kite, Henry Franklin, Ed..........Jacksonville
Knight, Mrs. Elva W., Ed............Floral City
Knighton, Mrs. Belle Regan, Ed.... Lake Butler
Knott, James Robert, L.............Tallahassee
Koegler, William Frederick, L............Miami
Krantz, Rolland Jordan, A&S .......Jacksonville
Kuhlman, Eleanor Pauline,. Ed........... Aripeka
LaBree, Mrs. Elise Henson, Ed.............
.........................Jacksonville Beach
Lamons, Charles P., BAd............Gainesville
Lamont, Harry Sanford, A&S.........Ft. Pierce
Landers, Margaret Carolyn, Ed.....Jacksonville
Landrum, Tom J., L................ Gainesville
Lane, Ethel, Ed.........................Tampa
Lang, Lucille, Ed......................Anthony
Langford, Mrs. Myrtle Wood (J.O.), Ed, Alachua
Lanneau, Gertrude, Ed ................. Tampa
Laslie, Kate, Ed.......................Cross City
Latham, Herbert Saunders, L.........Pensacola
Lau, Lorene Clarice, Ed..................Gotha
Lau, Wah Chun, Ag............. Canton, China
Lavery, Harry James, E.............Gainesville
Lavin, Charles G., Ed................Gainesville
Lavin, John S., L.................. Gainesville
Lawson, Lois Mae, G................Lake Wales
Leaird, George Wilson, L........Ft. Lauderdale
Lee, C. Raymond, L.................Clearwater
Leitner, Alma Kathleen, Ed.......... Micanopy
Leps, John C., G................. Winter Haven
Leto, Ateo Philip, Ed....................Tampa
Levey, Bernard Frank, E.............Pensacola
Lewis, Kathleen, Ed.....................Tanipa
Lewis, Waneta Lucille, Ed............Newberry
Lindsey, Annie Lou, Ed................Trenton
Lindsey, Christabel, Ed.................Trenton
Lindsey, Eunice Muriel, Ed.............Trenton
Lindsey, Jennie Ruth, Ed...............Archer
Lindsey, X. L., Ed.....................Alachua
Lipton, Helen Betty, Ed..................Miami
Lively, Laban G., L....................Tampa
Livingston, M. Virgin, Ed...............Carbur
Lloyd, Mrs. Aurora Leto (W.F.), Ed.....Tampa
Lloyd, William F., Ed...................Tampa
Lobo, Joseph Mario, A&S................Tampa
Lord, M. M., Jr., G.................... Sanford
Love, Francis Edmond, L...........Lake Worth
Love, William K., L................. ..Lakeland
Lowe, Jessie M., G..............Daytona Beach
Luffman, Ida Lena, Ed...................Ocala
Lunn, Mrs. Annie Lee (D.L.), Ed...Lake Alfred
Lyon, S. C., Ag....................Gainesville
Lytle, Mrs. Caroline Pasteur (E.J.), Ed....
................................ East Lake
McAfee, Helen Vivian, Ed...............Tampa
McAnally, Mrs. Selma D. (O.Z.), Ed, Melbourne
McAnly, Herbert Leslie, BAd...........Arcadia
McCall, Allen D., Ed ...................Bagdad
McCall, Chloe Frances, Ed.........High Springs
McCarty, William A., G............. Gainesville
McClellan, James Alexander. Ag......Monticello
McClinton, Annie Louise, Ed..........Ft. White
McCloud, Daniel David, Ag...........Bradenton
McClure, Mrs. Carolyn Bowers (H.W.), Ed..
................ ............. St. Petersburg
McClurg, Ernest C., L ................. Lakeland
McCormick, Rayford Charles, Ed.....Gainesville
McDaniel, Oma Eldron, Ed..............Trenton
McDonald, Frank Anderson, A&S........Tampa
McDonald, Katie Alice, Ed..............Bonifay
McDonald, Pauline Fern, Ed.......New Smyrna
McDuffee, William Tom, E.......... .Pensacola
McGarrah, Nell, Ed................. Gainesville
McGee, Lawrence Frank, BAd.......Lake Worth
McGlon, Charles Addis, Ed.........New Smyrna
McGrath, Blanche B., Ed.........St. Petersburg
McGraw, Elizabeth Mae, Ed.........Jacksonville
McIntire, Mrs. Mildred Louise (J.E.), Ed, Trenton
McKinley, Frank Hubert, E.......... Gainesville
McKinney, Eula Lee, Ed................. Archer









STUDENT ROLL SUMMER SESSION 1933


Name and Classification Address
MacKintosh, Mrs. Margaret Higgins (J.H.),
Ed ......................... Jacksonville
MacKrille, Alfred Edwin, BAd..............
......................New Haven, Conn.
MeLendon, Altha Lea. Ed.......... Jacksonville
McLendon, Ida Ruth, Ed............Jacksonville
McPherson, Mrs. Ruth Adams, Ed....Gainesville
McQuitty, Louis L., G...............Curran, Ill.
McRae, Kelly B., A&S..................Chipley
McVoy, Edgar C., Ed................ Gainesville
Mahon, Edna, Ed ......................Arcadia
Mahood, Mrs. Mildred Hayburn (J.A.), Ed
...........................North Miami
Makemson, Robert H., BAd.......Ft. Lauderdale
Manucy, Albert Clement, G........St. Augustine
Marchman, Fred K., A&S.............Plant City
Marshall, Wilbur H., G............Apalachicola
Martin, Claudia, Ed................. Gainesville
Martin, Henry A., L................Jacksonville
Martin, Miriam J., Ed...............Gainesville
Martin, Pattie, BAd...............St. Petersburg
Martin, Ruth, Ed ................. Bay Harbor
Martin, Swan, Ed ................. Gainesville
Martineau, Edward Arthur, A&S........St. Leo
Mathewson, Genie, G ....................Miami
Matthews, E. Lavern, Ed.........Ponce de Leon
Matthews, Mrs. Lucile Williams, Ed....Palmetto
May, Mrs. Leona M. (W.A.), Ed.......La Crosse
Mayes, Lois B., Ed.................. Titusville
Mead, Jessie Elizabeth, A&S .........Gainesville
Meadows, Claire, Ed .................... Citra
Means, Ethel K., Ed.....................Tampa
Mears, John Miriam, Ed............... Cypress
Meffert, Mabel, Ed ......................Ocala
Menendez, Martha, BAd.................Tampa
Merrill, Anthony French, A&S..New York, N. Y.
Messec, Murrel Lamont, BAd......... Gainesville
Metcalfe, Mrs. Willie A. (H.G.), Ed...Gainesville
Mickle, William B., A&S................DeLand
Midulla, Joseph N., A&S................Tampa
Miller, Mozelle, Ed ...................Westville
Milligan, Marcella, Ed..............Jacksonville
Milton, Augusta G., Ed...............Macclenny
Milton. William Harold, Ed...........Macclenny
Minardi, John B., L ....................Tampa
Mincey, Donnell, Ed................ Lake Alfred
Minor, Leonida Corbly, Ed........St. Petersburg
Mitchell, Mrs. Faustine H. (H.F.), Ed......
...........................High Springs
Mitchell, Horace Franklin, G...........Live Oak
Mitchell, Janice Anita, A&S..........Gainesville
Mizell, Charles Glenn, Ed............Gainesville
Mobley, Mrs. Martha Ivey (R.), Ed.....Arcadia
Montgdmery, William Frank, A&S...Gainesville
Moon, C. L., Ed ....................Gainesville
Moon, Leland Wills, G...............Gainesville
Moore, Francis Earle, BAd.............. Anthony
Moore, James Willis, Ed..............Ft. Myers
Moore, Mrs. Leila Carter (J.M.), Ed......Tampa
Moore, Sara Elizabeth, A&S.... Bishopville, S. C.
Moore, Mrs. Sue M. (S.M.), Ed........Marathon
Moorman, John H., G............Winfield, Iowa
Moreland, Hazel Pauline, Ed...........Ft. White
Morford, Cora Edna, Ed............Port Orange
Morgan, Wynne Harold, A&S ...........Miami
Morris, Henry Jernigan. Ag.........Cottondale
Morrow, Mason Wayne, Ed........... Gainesville
Morse, Clara Marguerite, Ed.........Clearwater
Mosteller, William Alfred, Ed........... Orlando
Mott, Sara Myrtle, Ed..................Palatka
Mott, Thelma Portia, Ed.............Gainesville
Murphy, David Purdon, A&S.......... Mulberry
Myers, Mrs. Florence Sanford (W.M.), A&S
.....' ........... ............. Gainesville
Nalle, Mrs. Maude Chester, Ed......Jacksonville
Nash, Mrs. Gladys Margaret, Ed.....Clearwater
Nasrallah, Paul Joe, BAd..........Jacksonville
Neal, Mary Ruth, Ed................Everglades
Nelson, Eugene Reynolds, Ag..........Bushnell
Nelson. Flora A., Ed................. Gainesville


Name and Classification


Address


Newton, Laura Alice, Ed........Winter Garden
Newton, Nelle Elizabeth, Ed...........Live Oak
Newton, Villa Elizabeth, Ed.............Bonifay
Nixon, Erby Millard, Ed.............Gainesville
Norfleet, Mrs. Bertha (J.L.), Ed........Aripeka
Norfleet, Dorothy B., Ed.............Gainesville
Norfleet, Mrs. Loucinda Ellen (H.E.), Ed..
................................... A ripeka
Norton, Charles Bryan, E..........Jacksonville
O'Berry, Ila Inez, Ed....................Trilby
O'Bryant, Violet, Ed ...................Oxford
Ogler, Dwight E., A&S.............Jacksonville
O'Hara, Milbrey, Ed ................. Ellaville
O'Hara, Mrs. Sallie Rubye (J.W.), Ed.....
.......... .............. ... Macclenny
Olson, Mrs. Clara McDonald (LE.), G.....
....................... .........Gainesville
O'Neal, Carolyn, Ed ....................Tampa
Ortiz, Carmelita Louise, Ed.........Jacksonville
Osgood, Simon Toll, Ed..................Tampa
Ossorio, Mrs. Lydia Berg, Ed............Tampa
Osteen, Osmond Lee, E...............Ft. Myers
Overpeck, Boyd Henry, A&S............Orlando
Overstreet, Anne-Emeline, Ed.......Jacksonville
Owens, Thomas Andrews, Ed........Gainesville
Palin, Mrs. Marion Wingate (A.W.), Ed...
.................. .... ........ Jacksonville
Palmer, Dorothy Lee, A&S...........Ft. Meade
Parker, Fronia, Ed....................Live Oak
Parker, Julius Frederick, L..........Miccosukee
Parker, Ruth Eleanor, Ed .................Bell
Parkhill, Mrs. Nellie Rose, Ed...........Tampa
Parks, Lloyd, Ed ......................DeLand
Parrish, Jocie, Ed ...................... Ocala
Parrish, Lesley R., Ed..................Parrish
Parrish, Mary Ann, Ed............... Lakeland
Parrish, Mrs. Will (W.F.), Ed...........Parrish
Pate, Mrs. Sallie Elizabeth (M.M.), Ed.....
............................. W inter Garden
Patterson, Julius Brown, A&S.............Miami
Payne, Beecher Ward, Ed.........Dowling Park
Payne, James Frederick, Ed........Fargo, N. D.
Pearson, James Tillman, A&S.............Miami
Pearson, Mrs. Vera (E.L.), Ed...........Miami
Peel, Vincent, A&S .................Melbourne
Perloff, Ben, G ....................Tallahassee
Perrine, Wayne Haynar, L...........Gainesville
Perry, Helen Louise, A&S........... Gainesville
Peters, Katherine, Ed ..................Tampa
Petersen, Florence Caroline, A&S, Hartland, Wis.
Petty, Robert M., BAd.............Jacksonville
Phelps, Allen King, E................Monticello
Phillips, Willie, Ed........................Lee
Pickett, Erma May, Ed.............Jacksonville
Pierson, Alvin P., G..................Hastings
Pillsbury, Alexander H., E..........Jacksonville
Pinnell, Mrs. Mattie Lou (V.P.), Ed, Gainesville
Pinder, John McFerran, Ed.........Islamorada
Pinkoson, Bess, A&S ...............Gainesville
Pinkoson, Margaret Laura, Ed.......Gainesville
Polk, Mrs. Harriet Poyntz (C.L.), Ed.......
............................ S. Jacksonville
Ponce, Mrs. Jennie Elizabeth (R.D.), Ed...
............................ Jacksonville
Ponder, Doris Corine, Ed.............. Madison
Pope, Paul Marvin, Jr., E..........Jacksonville
Porter, Ulysses Sanders, Ed...........Marianna
Posey, Grover Neal, A&S.............. Lakeland
Post, Elizabeth, G ................ St. Andrews
Potter, Jonnie Lou, Ed ................. Ocala
Powell, Mrs. Elma Deal (J.W.), Ed...Shamrock
Powell, Rosalie, A&S...............Jacksonville
Preston, William Edward. Ed......... Pensacola
Prevatt, Ruth, Ed .................... Grandin
Price, Ruth Utley, G..................Ft. Myers
Pridgen, Mrs. Ila R. (C.L.), L........Gainesville
Priest, Clarence Patrick, Ed............Sanford
Pritchard, Rosa V., Ed..................Tampa
Proctor, Carlos Ray, Ed................. Tampa
Prothro, William Culver, A&S...........Miami









UNIVERSITY REGISTER


Name and Classification Address

Pruitt, Mrs. Helen McCorkle (W.D.), Ed....
............................. Bradenton
Puckett, Ethel Minervia, Ed.......... Floral City
Puckett, Fannie Glenn, Ed........... Floral City
Puckett, Lois, Ed ...................Floral City
Puckette, Louise Rebecca, Ed.........Floral City
Purcell, Jack H., A&S ............... Lakeland
Purvis, Roy Lee, BAd ................. Miami
Quade, W. 0., A&S ................Jacksonville
Quarles, Mrs. Sue Pritchett, Ed............Miami
Quillian, Claude Bernard, L.............. Ocala
Quintin, Mrs. Marion Miller, Ed..........Cocoa
Rader, Marcia Ashton, Ed............. Sarasota
Ramsey, Mrs. Bertha Rosenberger, Ed, Gainesville
Ramsey, Wycliffee H., Ag..............DeLand
Raulerson, Annabel, Ed ................ Waldo
Raulerson, Leamon William, Ed....Jacksonville
Ray, Hugh McCormick, A&S............. Ocala
Read, Alice Margaret, Ed..........New Smyrna
Read, Mrs. Anna Laura, Ed..............Quincy
Reaves, Mildred Louise, Ed......Winter Garden
Reed, Alfred C., G ...................Gainesville
Reed, Elizabeth Woodworth, Ed.....Jacksonville
Reed, Harriet Beulah, Ed...........Jacksonville
Reeder, William R., L............ Coconut Grove
Reid, Mrs. Miriam Stanford (J.W.), Ed...Ocoee
Reithmeier. Amandus, Ed.............. Brandon
Rencher, Mrs. Mamie Lee (W.O.), Ed.......
.............................Winter Park
Renfro, Ray H., Ed...................Ft. Myers
Revell, Beulah Elizabeth, Ed..........Wauchula
Rice, Mrs. Ora Stamps (A.P.), Ed.....Sarasota
Richard, Mel Jerome, L............Miami Beach
Richards, Benjamin Pierpont, A&S...Gainesville
Richards, William L., BAd.............Maitland
Richardson, Pauline, Ed............Jacksonville
Riker, Vera Edwina, Ed ................. Citra
Rivers, Thomas Howell, Ag.............Alachua
Robbins, Alex, A&S ................Gainesville
Robbins, Leon Herbert, L............Gainesville
Roberts, B. Marvis, A&S...............Trenton
Roberts, Clara, Ed ..................... Perry
Roberts, Clarise E., Ed................ Key West
Roberts, Julian, Ed .................... Laurel
Roberts, Quintus Irvin, Ed..............Palatka
Roberts, Ralph Grosvenor, A&S.....St. Andrews
Roberts, William Harold, G..........Homestead
Roberts, Mrs. Williva Wallace (V.A.), Ed..
.......... ...............Winter Haven
Robertson, Mrs. Isla Mae (R.H.), Ed...Live Oak
Robinson, Mrs. Mary N. (O.T.), Ed......Melrose
Rodgers, Mildred Catherine, Ed........Chiefland
Rogers, Harry A., Ed..................Hastings
Rogers, Lewis H., G...........DeFuniak Springs
Rogers, Samuel Gordon, Jr., A&S........Miami
Rosenberg, Mitchell M., G.......Daytona Beach
Rosenthal, Howard M., L.........St. Petersburg
Ross, Anna Frances, Ed....... West Palm Beach
Rossetter, Appleton Thomalson, L ....Eau Gallie
Roth, Burnett, L...................... Orlando
Roth, Dorothy, Ed...................... Miami
Rou, Esther Mildred, Ed................ Reddick
Roux, Frederick Stuart, A&S..........Ft. Meade
Rowe, Mrs. Julia W., Ed........ Benson Springs
Rowell, Mrs. Bess W. (J.C.), Ed.........Trenton
Rowell, John Theron, G................... Perry
Royce, Wilbur E., Ed...............Lake Worth
Rubin, Raymond Ralph, Ag........ Jacksonville
Rucker, Walter Lee, Ed..................Perry
Ruis, Rufus Harold, Ed............ Lake Butler
Rumph, Albert H., Ed............. High Springs
Rumph, C. E., Ed.................High Springs
Russell, Freda D., Ed...............Jacksonville
Russell, Roy William, Ed.................Tampa
Rust, Mrs. Mary Fair, Ed.............Ft. Myers
Ryan, Mrs. L. Deborah H. (A.F.), Ed.......
................. ......... Jacksonville
Sadtler, Robert Edward, L......... Gainesville
St. Clair, James H., Ed...................Elfers
St. Clair, William Feagin, E...Birmingham, Ala.


Name and Classification


Address


Sanders, Mrs. Florence W. (W.H.), Ed, Pomona
Sanders, Wilson, L.................. Gainesville
Sandlin, Mrs. S. George, Ed...........Lake City
Sansbury, Walter Ewing, G.... West Palm Beach
Sapp, Gertrude Elizabeth, Ed...............Bell
Sapp, Herbert Patton, L...........Panama City
Sapp, Howard William, A&S.......Panama City
Saxton, Alicia, A&S.....................Tampa
Scarborough, Truman Guy, Ed............. Ocala
Schirard, Charles B., BAd..............Sanford
Schwartz, Harold C., L.............Jacksonville
Scott, Kathryn Virginia, Ed......St. Petersburg
Seagraves, Eunice Louise, Ed......... Macclenny
Seay, Margaret, Ed .................Gainesville
Seed, Ruth Elizabeth, Ed.........Daytona Beach
Segal, Martin, BAd................... Orlando
Semmes, Sarah Harrison, Ed.............Tampa
Sensabaugh, Mrs. Effie Reeve (C.L.), Ed....
............................. W inter Haven
Shapiro, Sam William, L.........Ft. Lauderdale
Sharpe, Edward Bertram, BAd........Ft. Pierce
Shaw, Mrs. Bertha Mae Dowling (W.H.), Ed
.................................. Raiford
Shaw, Mrs. Essa D. (R.C.), Ed...........Waldo
Shelbourne, Mrs. Alice L., Ed.........Titusville
Shepard, Charles Edward, Ag........Gainesville
Sheppard, Mary Bodiford, A&S.......Bradenton
Sher, Herbert, A&S................Jacksonville
Sherman, Ed William, A&S............Pensacola
Shinholser, Albert Edwin, L............ Sanford
Shuler, G. C., Ed ...................... Bristol
Shuman, Mrs. Pearle G. (W.T.), Ed.....Wacissa
Sieg, Mrs. Mayme F. (W.L.), Ed.........Geneva
Sieg, Willie Lee, Ed....................Geneva
Sikes, Mrs. Annie Fennell (H.B.), Ed...Grandin
Sikes, Grace Olis,. Ed ................ Palmetto
Sikes, Mrs. Thelma (J.C.), Ed...........Bonifay
Silverman, Millie Gertrude, Ed...........Tampa
Simmons, Lillian Ellis, A&S........Jacksonville
Simmons, William Phelps, L........Jacksonville
Simonton, Lillian, Ed................. Live Oak
Simpson, Gladys Maxine, A&S.........Mt. Dora
Simpson, Marye Lisbeth, Ed.......... Gainesville
Sims, Leona Victoria, Ed..............Branford
Sinclair, Robert Rees, L.............Gainesville
Sinquefield, James R., BAd.......... Gainesville
Sister Francis Joseph, Ed.......... St. Augustine
Sister Mary Annunciata Newman, Ed......
............................... San Antonio
Sister M. Evangelista, Ed..........St. Augustine
Sister M. Alicia Justen, Ed.........San Antonio
Sister M. Rose de Lima, A&S......St. Augustine
Sister Marie Bernard, Ed..........St. Augustine
Sister Marie de Lourdes, Ed.......St. Augustine
Sister Mary Ambrose, Ed..........St. Augustine
Sister Mary Brendan, G.............Jacksonville
Sister Mary Carmen Young, Ed ..... San Antonio
Sister Mary Clementina, Ed.......St. Augustine
Sister Mary Fidelis, Ed............. Jacksonville
Sister Mary Finbarr, Ed........... St. Augustine
Sister Mary Grace Riddles, Ed......San Antonio
Sister Mary Louise Hinck, Ed......San Antonio
Sister Mary Norberta, G........... St. Augustine
Sister Mary Philip, Ed............. St. Augustine
Sister Mary Theophane. Ed........St. Augustine
Sister Mary Veronica Bentz, Ed.... San Antonio
Sister Mary Vincent, Ed............ St. Augustine
Sister Mercedes, Ed............... St. Augustine
Sister St. John, Ed............... St. Augustine
Skaggs, Kenneth G., G...............Gainesville
Skeen, Mrs. Nelle C., Ed............. Leesburg
Skinner, Evelyn Van, Ed................Archer
Skinner, Lucile, Ed ....................Archer
Slone, Carrie Laura, Ed...............Mascotte
Smedley, Mayme E., Ed........... St. Petersburg
Smith, D. R., BAd ....................Reddick
Smith, Dorothea Hopkins, Ed........ Gainesville
Smith, Edmond R., Ed................. Pahokee
Smith, Eula S., Ed ....................Wacissa
Smith, Fannie Olivia, Ed...........Winter Haven









STUDENT ROLL SUMMER SESSION 1933


Name and Classification Address

Smith, Lucius Neal, A&S............. Marianna
Smith, Mrs. Ruby Irene, Ed...........Branford
Sneed, Mrs. Delia Osborne (H.L.), Ed....Archer
Snoeyonbos, Willard Johnson, G...Baldwin, Wis.
Snyder, Mrs. Beulah (S.N.), Ed.....Jacksonville
Sones, Harry Benjamin, Ed............. Pahokee
Souter, Shelton, BAd .....................Ocala
Sparkman, Agnes, Ed ..............Port Orange
Sparks, Milbra A., Ed ...................Aucilla
Specht, Oswald S'., G.................. Maitland
Speer, Mrs. Mary E. Mullins (C.), Ed......
....................... Jacksonville
Spencer, Allen William, A&S........... Sarasota
Spencer, Anna R., A&S .............. Gainesville
Spencer, Herbert E., BAd............ Gainesville
Spivey, Mary Elizabeth, Ed........... Wauchula
Spruill, John Arthur, Jr., A&S....... Gainesville
Stacy, Mrs. Alberta Carlton (R.C.), Ed....
.................. ........... Jacksonville
Stafford, William H., Ed..................Tampa
Standley, Graynella Ethel, Ed. ....... Gainesville
Stapleton, Mrs. Gladys Emma (A.), Ed..Tampa
Stapleton, John Lawson. Ed.......... Greenwood
Starbird, Marguerite, Ed................Apopka
Stark, William D.. BAd............Jacksonville
Steed, Arthur L., L.................. Kissimmee
Stevens, Billie Knapp, Ed.............Marianna
Stevens, Mrs. Grace Adams (W.D.), Ed....
....... .......... .........S. Jacksonville
Stewart, Evlyn K., Ed...............Kissimmee
Stewart. Hugh Houston, Ed .............LaBelle
Stokes, Ruth, Ed .................... Gainesville
Stone, Ruby Allene, Ed................ Live Oak
Storms, Muriel May, Ed .................Tampa
Strayhorn. Norwood Redwine. L.......Ft. Myers
Strickland, Edna Mae, Ed............... Starke
Strozier, Mary, Ed................... Greenville
Stubbs, George William, A&S...........Anthony
Sullivan, Mrs. Lucile (F.M.), Ed.........Tampa
Sweat, Mrs. Grace H. (L.A.), Ed......Wimauma
Sweat, LaVada Virginia, Ed......... Hawthornie
Sweat, Mrs. Virginia Elizabeth (T.W.), Ed
............................. Hawthorne
Sweeting. William I., BAd.........Miami Beach
Syfrett, Jesse M., Ed.................. LaCrosse
Taylor, Mrs. Anna Belle (B.J.), Ed.........
....... .................... Winter Haven
TeSelle, Jeannette, A&S............. Gainesville
Thalgott, Alberta Florence, G.........Dunnellon
Thomas, Elma, Ed.......... Green Cove Springs
Thomas, John Washington, Fd....High Springs
Thompson, Mrs. Annis C. (J.N.), Ed.....Oviedo
Thompson, Mrs. Beatrice P. (H.S.), Ed...Perry
Thompson, Henry S., Jr., Ed ..............Perry
Thomson, Anna Blair, Ed...........Gainesville
Tichenor, Altha C., Ed................. Orlando
Tierney, Mrs. Ethel (C.J.), Ed.........Ft. Myers
Tillman, Mrs. Aris I. (O.M.), Ed...... Campville
Tillman, Phena, Ed..................Gainesville
Tillman, Phosa. Ed..................Gainesville
Tipton, M. Lucilia, Ed ...................Tampa
Tomlinson, Lloyd Morris, G...........Lake City
Tomyn, Annie, Ed............... Winter Garden
Toomer, Esther Vander Horst, Ed...Jacksonville
Toribio, Leopold Manuel, E............. .Tampa
Touart, Dorothy Anita, A&S......St. Petersburg
Touchton, Charles F., A&S............. DeLand
Touchton, Mrs. May Waters (R.F.), Ed.....Bell
Townsend, Mrs. Leslie Margaret (L.F.), Ed
.................. ............. Arlington
Townsend, Virgil L., Ed.............Pine Castle
Trammell, Harold, BAd............Jacksonville
Traxler, Mrs. Felicia Williams (L.W.), G..
............................. Gainesville
Trottman, Mrs. Rosemary (W.E.), Ed.....
.............................. Zephyrhills
Tubbs, William Ralph, A&S............Orlando
Tulane, Lida, G..................St. Petersburg
Turlington, Francis William, BAd ... Gainesville
Turlington, Lillian May, A&S........Gainesville


Name and Classification


Address


Turner, Elbert D., A&S.............. Gainesville
Turner, Jesse, Ed ........................Miami
Turner, L. Frank, A&S. .....DeFuniak Springs
Tyson, Grace Audley, Ed............... Madison
Underwood, Robert Fryer, L.............Miami
Unkrich, Robert Clinton, G.......Daytona Beach
Upham, Robert C., E...............Jacksonville
Upson, Ruth N., Ed ................Jacksonville
Van Houten, Mrs. Roberta Ware (R.B.), Ed
.........................W est Palm Beach
VanVoorhis, M. Isabelle, G ......... .Jacksonville
Varnes, Clifford Lucille, Ed......... Jacksonville
Vaughan, Sarah, Ed................. Center Hill
Verdyck, Carl Edward, BAd............. Tampa
Vincent, Nada, Ed .................... Lecanto
Vinson, Raymond A., Ed........S. Jacksonville
Voss, Elbert, G ..................... Gainesville
Waddy, Talitha Ellanie, Ed..............Elfers
Waggoner, James Edward, Ed........Orlo Vista
Waits, Zell, Ed..........................Sanford
Wakefield, Homer E., Sr., Ed ........ Barberville
Wakefield, Mary Cooper, Ed ..........Holly Hill
Waldrep, Mrs. Laura Elizabeth (T.W.), Ed..
...............................Jacksonville
Waldron, Bessie Lee, Ed..............Chiefland
Walker, Donald, L.................. .Kissimmee
Walker, Jessie Inez, Ed .................. Waldo
Walker, Kenneth D., BAd........Daytona Beach
Wall, Mrs. Harriette Anderson (R.H.), Ed, Cocoa
Wallace, Minnie Hazel, Ed........Winter Haven
Walmsley, Kathleen Emma, Ed.........Orlando
Walrath, Lawrence Kaye, L...........Gainesville
Walsh, Helen Adeline, A&S'.........Jacksonville
Wamble. Minnie Lee, Ed................... Tice
Wang, Eugene, A&S............. S. Jacksonville
Wanner, Mrs. Roberta I., Ed .... New Port Richey
Warren, Bertha Estelle, Ed ........... Palmetto
Warren, Mrs. Grace F., Ed...........Gainesville
Warren, J. Farley, Jr., A&S.......Apalachicola
Warren, Mrs. Katherine C. (S.B.), Ed.....
............................. St. Petersburg
Warren, Richard, G................. Lake Butler
Warriner, Mrs. Agnes Powell, Ed..St. Petersburg
Wasdin, John Alvin, Ed................. Graham
Waterman, Caroline Henrietta. Ed..Jacksonville
Waterman, Joseph Harold, A&S....Jacksonville
Waters, Dale Barnard, Ed..............Palatka
Watkins, Verna Margaret, Ed...... San Antonio
W atson, Jack, A........................Miarhi
Watson, James Franklin, Ed .............Milton
Watson, Wilma Ruth, A&S..........Gainesville
Watters, Lenoise, Ed .................Rome, Ga.
Waybright, Roger Joel, L........... Jacksonville
Weaver, Alwin C., Ag ...................Bristol
Webb, Herbert Mitchell, A&S.......... Lakeland
Weekley, Margaret Miner, Ed............Tampa
Weeks, George Edgar, A&S.......St. Petersburg
Weeks, Madalaine Merell, Ed............ Trenton
Weigel, W. R., A&S................ Jacksonville
Weihe, Alice Katherine, Ed...........Belleview
Weinberg, Abraham, A&S................ Miami
Weinberg, Sydney Jay, Ed..............Sanford
Weinstein, Moritz, A&S ..............Gainesville
Weissifiger, Lillian Anne, Ed........... Orlando
Welch, Columbus Forrest, E........... Marianna
Wells, Franklin Drew, Ed............Plant City
Wells, Martha Elizabeth, Ed ........Jacksonville
Wetmore, Mrs. Ruby Davis (E.R.), Ed.....
................................ Gainesville
Wheeler, Clarice Victoria, Ed......High Springs
Whiddon, Harriette Ettienne, BAd.... Cedar Key
Whipple, Maggie, Ed................... Bonifay
Whitaker. Dorothy Mae, Ed............... Ocoee
Wiese, Oliver Fred, A&S................Tampa
Wiley, Mrs. Florence Lane, Ed...... Jacksonville
Wilkins, James Alvin, Ed..............Manatee
Wilkins, Mrs. Nellie W. (J.A.), Ed.....Manatee
Williams, Edwin Lacy, G.............Ft. Meade
Williams, Frances Elna, Ed ........... Ft. White
Williams, George Beaden, Ed......... Monticello







UNIVERSITY REGISTER


Name and Classification Address
Williams, Inez, Ed............West Palm Beach
Williams, Kathryn, G ................ Hawthorne
Williams, Loys Helgah, Ed...............Tampa
Williams, Mildred Elene, A&S...... Tallahassee
Williams, Reginald LaMar, L ............Tampa
Williams, Mrs. Vera Agnew (S.A.), Ed....
.............................. Gainesville
Williamson, Mrs. Eleanor W. (J.H.), Ed....
.............................. Comer, Ala.
Williamson, Robert G., Jr., BAd.....Jacksonville
Willis, Susan Betty, Ed............New Smyrna
Wilson, Clyde Herbert, L..............Sarasota
Wilson, Flita Mae, Ed................... Lovett
Wilson, N. Walker, BAd .................Ocala
Wilson, Mrs. Ramona Raynor (W.H.), Ed..
................ ... .............. Geneva
Wimberly, Harry Campbell, Ed........Highland
Wincey, John W., BAd................Live Oak
Winfree, Woodson C., E............... Leesburg
Wingate, Mrs. Adna Quinn (H.D.), Ed. McIntosh
Wingate, Homer D., BAd............Gainesville


Name and Classification


Address


Winton, Daisy Louise, Ed............. Bushnell
Winton, Dorothea Gwendolyn, Ed....... Bushnell
Witt, Alton C., Ed................... Lake City
Witt, Frederick K., Ed............... Lake City
Wiygul, R., BAd....................... Umatilla
Wohl, Mrs. Anna J. E. (S.), Ed...........Tampa
Wolfe, Rosa Ethel, Ed................Macclenny
Woodwell, Ruth Adams, Ed............. Madison
Wright, Mildred Dorsley, Ed............. Miami
Wrighton, Harry Bolton, E........... Pensacola
Yarbrough, Curtis French, L .........Gainesville
Yaun, F. D., Ag................. Chauncey, Ga.
Yawn, Mrs. Maude Johnson, Ed.......... Tampa
York, Mrs. Loula V., (J.R.), Ed........Pahokee
York, Margaret Wakefield, A&S........Pahokee
Young, Mattie E., Ed ...................Tampa
Zimmerman, Mike George, Ed.......... Anthony
Zipperer, Mrs. Dona Law (H.Q.), Ed.... Pinetta
Zipperer, Eunice Elizabeth, Ed.......... Madison
Zipperer, Mrs. Mabel, Ed................Pinetta
Zorian, John Jacob, E.................Orlandc






GEOGRAPHIC DISTRIBUTION OF STUDENTS


GEOGRAPHIC DISTRIBUTION OF STUDENTS BY
STATES AND FOREIGN COUNTRIES

REGULAR SESSION, 1932-33


COUNTIES
Alachua
Baker -.....
Bay ......-...--
Bradford ......
Brevard .......
Broward .......
Calhoun ..
Charlotte ..
Citrus ...
Clay ........
Collier ........
Columbia ....
Dade ......
DeSoto ..........
Dixie .........
Duval ..........
Escambia ..
Flagler ........
Franklin .......
Gadsden ......
Gilchrist .......
G ulf .............
Hamilton .
Hardee ..........
Hendry ..........
Hernando
Highlands ...
Hillsboro
Holmes ...
Indian River.
Jackson ......
Jefferson ......
LaFayette ....
Lake ..........
Lee ......... .
Leon .........
Levy .........
Liberty ......
Madison ......
Manatee ...
Marion .....
M artin ..........
Monroe ...
Nassau .....
Okaloosa .......
Okeechobee .
Orange ..........
Osceola ...
Palm Beach
Pasco
Pinellas


...... 366
2
.23
.. 10
.31
.. 30
2
6
.. 10
.13
3


13
.. .. 3

..278 53
3
9
.22
9
5
8
6
4
9
.15
... 250
6
4
. 23
.16
2
69
21
59
11
4
5
27
60
3
16
8
4
2
99
16
81
21
118


COUNTIES
Polk ........... .
Putnam ...........
St. Johns ..........
St. Lucie....... ..........
Santa Rosa ..............
Sarasota ......................
Seminole .........
Sum ter .......................
Suwanee ......................
T aylor ............ ...........
Union ............
Volusia ..........
Wakulla ...........
Walton .. ..........
Washington .. .....
STATES
Alabama ......................
Colorado .....................
Connecticut ...........-
District of Columbia
Florida .......... .........
Georgia .............
Illinois ......................
Indiana ...........
Kentucky ...............
Maine ... .........
Massachusetts .....
Michigan .........
Minnesota ..........
Missouri ......... ..
Nebraska .........
New Jersey ...............
New York ................
North Carolina ..........
North Dakota ....
O hio .............. ...
O region .........................
Pennsylvania ...........
South Carolina ..
V irginia ......................
West Virginia ............
Wisconsin .........
COUNTRIES
Canada .....................
China ............
Costa Rica ........
Cuba .. ..........
Palestine .........
Peru ... ....
Poland .............


COUNTIES,


-... -.-....... ... 116
-.-.-..-.- 22
23
22
12
...- ......- 35
26
S15
16
S 8
12
62
2
17
8

8
.................... 8

.................... 8
1
2
2
........ ... ... 2
. . . . . . ... . 2
2514
7
2
3
3
-----------... 3

---------.--.-..---- 4

-------------------. 1
...... ....... ... 1
.. ........... 1
1
4






.................... 4
1
1
1
7
21
4
1

1
....... ......... 5
3
8
-----------.----- --- 8
. 1
2


1
1
1
--- -------.--------. 1
5
--------- ...... 5
-------------------- 2
2
2
I






UNIVERSITY REGISTER


GEOGRAPHIC DISTRIBUTION OF STUDENTS BY COUNTIES,
STATES AND FOREIGN COUNTRIES

SUMMER SESSION, 1933


COUNTIES
Alachua ...........
Baker ..............
B ay ......................
Bradford ..-......
Brevard .......
Broward .............
Calhoun .......
Charlotte ...
Citrus ......-
Clay .................
Collier .........
Columbia
Dade ...................
DeSoto .........-
Dixie ...............
Duval ...........
Escambia .....
Flagler ...........-
Franklin .......
Gadsden ...........
Gilchrist ...-.....
Glades .........-
Gulf ............
Hamilton ....
Hardee ......-..
Hendry ...........
Hernando ....
Highlands ........
Hillsboro ....
Holmes .......
Jackson .........-
Jefferson ......
Lafayette ........
Lake ...................
Lee ....................
Leon ................
Levy ...............
Liberty .............
Madison ..........
Manatee ..........


... 176
... 6
9
3
14
S 4
. 1
1
8
3
5
.. 17
37
S6
2
.. 123
S10
3
2
8
-. 17
.. 1
1
2
8
.. 2
. 1
... 1
... 75
8
12
.11
S 3
.. 18
.15
.11
15
3
10
20


COUNTIES
Marion .............
Monroe ......
Nassau .................
Okaloosa .
Okeechobee ..........
Orange ..................
Osceola .. ....
Palm Beach ......
Pasco .......
Pinellas .
Polk ...........
Putnam ........
St. Johns............
St. Lucie .............
Santa Rosa.........
Sarasota ...........
Seminole ..........
Sumter ................
Suwanee ...............
Taylor ................
Union ..........
Volusia
Wakulla .......
Walton .................
Washington ........
STATES
Alabama .........
Connecticut ..........
Florida ................
Georgia ...............
Iow a ................
New York ...........
North Carolina .....
North Dakota ........
West Virginia ........
Wisconsin ..........
COUNTRIES
China ...........
C uba .......................


1
1
. .. .. . . . .. . . . . .. . . 1
-... ...... 1068
....... .................... 5

.... 1

... . 1
.. 1
-.... ....-.-.- ....- ... .... 2
1







DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED
JANUARY 30, 1933

BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURE
Gregorio H. Mendez................. ..-................. Tampa Julien Howard Wallace ...............Hartsville, S. C.

BACHELOR OF SCIENCE
Archie F. Carr, Jr.....................................Umatilla Arthur G. Dozier............................... ........Sarasota

BACHELOR OF ARTS
George Russell Crofton........................... Titusville Richard E. Dresbach........................Ft. Lauderdale

CHEMICAL ENGINEER
Marcus Ercelle Sanders-..........................Gainesville
B.S.Ch.E. 1923

THE NORMAL DIPLOMA
William F. Harrison, Jr....-................Panama City

BACHELOR OF SCIENCE IN JOURNALISM
Howard Melvin Norton .................................. Miami

BACHELOR OF SCIENCE IN BUSINESS ADMINISTRATION
Sidney W Bijou ...................................Gainesville Robert Lewis Hester, Jr.................................- Miami
Oliver Preston Davis ........................Winter Haven Thomas Edwin Moody, Jr .....................Plant City
Lucien D. Hall....................................St. Petersburg Benjamin Franklin Welles, Jr...................Arcqdia

BACHELOR OF SCIENCE IN EDUCATION
Charles Edwin Terry, Jr........................-..Orlando Joel Frederick Wahlberg ........................... Orlando

BACHELOR OF ARTS IN HEALTH AND PHYSICAL EDUCATION
Russell C. M addox .......................................M adison

BACHELOR OF ARTS IN EDUCATION
Norman Francis Kinzie...........................Ft. Myers Charles Alexander Smith...........................Reddick

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING
Edmund Lee Chipley, Jr......................... .Bokeelia Colbert William Wilkins .....................Hawthorne

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING
Clarence Eugene Killinger .... ... Gainesville

BACHELOR OF LAWS
Oscar Melville Bisant, Jr.....................Jacksonville William Word Dishong ....................... Arcadia
Donald Goddard Craft..............................Live Oak George Black Mehlman .........__........Jacksonville
John K. W oolslair, Jr.................................Ft. Myers

MASTER OF SCIENCE
ALLEN T. COLE, B.S., Hamline University, 1930 (Chemistry; Biology) ............Minnesota Lake, Minn.
Thesis: "Reactions of Cerium Salts with Organic Compounds."







UNIVERSITY REGISTER


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED
JUNE 5, 1933
CERTIFICATES IN LIEU OF COMMISSIONS
Field Artillery Reserve
rman .................Gainesville Henry William Land...................
lp........... .................... Tampa Stanley Irving MacDuff...............
-..-......... .. .. Gainesville Joseph Borden Smith, Jr........
Reginald LaMar Williams.............................Tampa
Infantry Reserve
es ............... Port Tampa City Rollin Lee Rogers ..................
Chemical Warfare Reserve
John A. Roberts ............................ .. Gainesville
SECOND LIEUTENANT, FIELD ARTILLERY-RESERVE


Garner Beauford Anchors, Jr ..........Gainesville
James W. Beville, Jr................... .Gainesville
Leo M ax Bilinski .................................. M onticello
Louis Park Browning.........................Gainesville
Hugh Fleming Butner .... ........ ..... DeLand
Albert Beverly Connor, Jr ............Auburndale
Francis Patrick Conroy .................... ..........Miami
Arthur Pope Evans ........................ Vero Beach
Marion William Gooding.......... Jacksonville
Harvey Lewis Haeseker.................St. Petersburg
Merton Trifit Hartman, Jr ............Gainesville
Edward Ray Heimburger ...............Ft. Lauderdale
Ralph Edmond Hoffmeyer .............. Jacksonville
tGerald Willis Hostetler ............... .......Miami
John Bates Johnson, Jr .........................Trenton
Harold Eugene Jones ...................... ......Orlando
J. A. Jones, Jr. ................. ...................Newberry
Leroy Davis Jones, Jr..................... Jacksonville
Edward Hale Lautz ............ ........... Miami
tBruce Grenig Lehman ..............................Miami
Hugh Clarion Logan ........ ..-..-..........Tampa
Merle Kenneth Loucks ........................Tallahassee
Glenn Horace Lucas...... ............... Bradenton
SECOND LIEUTENANT,


.................Apopka
...Daytona Beach
............... Tampa


.........Ft. Pierce


Rayford Charles McCormick ...............Gainesville
Andrew P. McLean .............. Pensacola
Louis Laforce McQuitty ..........................Ft. Myers
George E. Morgan ............Old Greenwich, Conn.
Randall R. Musselman ........................ Dade City
James Lefferts Neefus ........................Rockledge
Eugene Reynolds Nelson ............... ........Bushnell
John Gordon Patterson, Jr............ St. Petersburg
William Joshua Platt, Jr..................... Summerfield
Ray Hornor Renfro ..............................Ft. Myers
James Walker Shackleford ................Gainesville
W alter W Shaffer.................................Winter Park
Charles Edward Shepard........................Gainesville
William Phelps Simmons, Jr ............Jacksonville
Allen Thomas Stanwix-Hay ...............Jacksonville
Thomas Edward Stevens ....................Gainesville
Leo Kalervo Stone ........................... .......Pierson
Charles Walter Trieste... .................Gainesville
Claudius James Walker...... .....Coconut Grove
George Parker Wentworth .................Pensacola
William Eugene Whitlock, Jr.......... High Springs
tJohn Frederick Wilkes .................... Jacksonville
Walter Howell Woodward, Jr ...............Marianna
INFANTRY-RESERVE


Harry Kenneth Baker .............. Gainesville tE. M. Mallory............ .......... .. ....... Orlando
Ferris Fulton Barnes ....................Titusville Francis Leonard Miller, Jr .....................Sanford
John Frederick Bergert ......................Loughman Isadore Moscovitz .......................... Jacksonville
Frederick William Bucky, Jr ........Jacksonville John Elvin Nichols........ ........West Palm Beach
John David Butler ..... ......... .............Miami Simon Toll Osgood ....................... .........Tampa
Julian Evans Caraballo ................. ......... Tampa tNed Alexander Patton .....................Apalachicola
Zina Roscoe Carter..................... ..St. Petersburg Stanley John Peckham .......................Lake Mary
Lee Dake Chilson ...................................Bradenton John Dwight Peters ................... ....Sanford
Ben Norris Criswell... .................. ....Miami Charles L. Raulerson ................. Okeechobee
William Henry Downs ................ ...Perrine Albert Lupfer Rogero ..............................Orlando
Huber Dale Earle........................ .....Ocala Julius Julie Roth ....................... ....... ....Lakeland
Arthur John Goble ............................. Tampa John Elton Rountree .......................Frostproof
Earl G. Harris.................... ........ Caryville William Calvin Sherrill ........... West Palm Beach
John Watt Kirkpatrick ...........................Gainesville William Grant Simmons ....................... Miami
Edgar Joseph Lambert.......... ........... .....Miami James Rufus Sinquefield, Jr............ .Gainesville
Gerald Jerome Litherland................... ....Ocoee Herbert Elgin Spencer.........................Gainesville
Laban Grey Lively ................................Tampa Meyer Jack Stoun ..................-...................Tampa
William Earnest McAdam..................... Pensacola Thomas Blake Walker, Jr ...........................Miami
William Augustine McCarty.......... Gainesville Ralph C. Willits ...-............. ..................Stuart
Curtis Frenchy Yarbrough .....................Lakeland
tHonor Graduate Field Artillery, R. O. T. C.
tHonor Graduate Infantry, R. O. T. C.


Joseph Harry Ake
Harold Arthur Del
Samuel E. Hand....


Stanley Bruce Jone







DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED-Continued
THE NORMAL DIPLOMA


Joram Elbert Brown ......................................Ocala
Charles S. Davis................................Lake Helen
Donald F. Dyal........................................Cross City
K. P. Gilmore ........................................Cottondale
Otto Leonard Hagar, Jr......................... Orlando
Earl Elmer Hamilton. ................--- ..........Pierson
Charles Nathan Hodler...........................Mango
Robert Earl Kipp...................................... Sanford
Harrison Mozell Mills...................................Archer
Millard Fillmore Wilson.


Clarence Patrick Priest .............................Sanford
Irving M. Roche ......................................Vernon
Roy W. Russell .................. .....................Tampa
William B. Stinson, Jr................................ Venice
Virgil E. Strickland.......................... Tallahassee
Russell Joseph Van Deventer ............ Gainesville
Dale Barnard Waters.......... .................... Palatka
Arthur Allan Wesley .....................Pt. Washington
Edgar P. Wesley...............................Pt. Washington
...... ..............Jacksonville


GRADUATE IN PHARMACY
Edwin Luther Bradley............Green Cove Springs James Hardin Hunter...........
Cleveland Vincent Crosswy ................... Lakeland George Robert Jones ............
Arthur Irvin Goldstein......................Gainesville Andrew P. McLean ..........
Wesley Dalton Owens ...........................Gainesville

BACHELOR OF SCIENCE IN ARCHITECTURE
*Frederick William Bucky, Jr.. .Jacksonville William Augustine McCarty-
Eugene Bryan Duncan.......................Summerfield Arthur DuBose McVoy..........
Andrew John Ferendino........ .. ............. Miami Ralph S. Mizrahi................

BACHELOR OF SCIENCE IN JOURNALISM


SWewahitchka
............Archer
......Pensacola


..............Gainesville
.................Gainesville
.............Jacksonville


Irving Ashkenazy............................Tallahassee
William D. Avera ................... ......Gainesville
Harry Kenneth Baker ....................Gainesville
Jarrell Elliott Buchanan....... .......Penney Farms
Paulina A. Clark ................ .. ainesville
William Edward Culbreath ............ .......Tampa
BACHELOR OF SCIENCE IN
Frank Newton Anderson........................Gainesville
Francis Langford Andrews...................Pensacola
James L. Ayres ...............................Brooksville
Ralph Rudolph Botts ...............................Tampa
Paul Morton Brown...........................St. Petersburg
John David Butler................................. Miami
Robert Edward Byrnes ......................Jacksonville
Robert Smith Cochran....... ......................Eustis
Ben Norris Criswell ............... ......... Miami
Richard B. Cumming .............................Miami
Clifford Anderson Edwards .....................Tampa
*Fernando Espinosa y Dominguez ...........Tampa
William L. Fouraker ..........................Jacksonville
Gardner Talcott Gillette.................Jacksonville
Frederick Edgecomb Godfrey, Jr.............Orlando
William Britton Goodwin............Franklin, Mass.
John Harry Guluzian ...............................Crestview
*Richard Brevard Holland ...........St. Petersburg
Loyce Lorenzo Holmes .........................O'Brien
Philip Howser ...........................Patterson, N. J.
Joseph Jenkins......................................Leesburg


James Hardin Hunter.

*Phi Kappa Phi.


William Myron Terrell Duncan.
James Walton Foster ........
Charles Parlin Graves ................
*Isadore Moscovitz.............
Rollin Lee Rogers............
Hugh P. Young, Jr ...............
BUSINESS ADMINISTRATION


...........Starke
....Pensacola
...Gainesville
Jacksonville
....Ft. Pierce
..Everglades


Stanley Bruce Jones.....................Port Tampa City
*William H. Joubert ..............................Tampa
Earl William Lau ...........................Winter Garden
Marion Clyde McCune ............................... Miami
Samuel Hayes Marshall................Ft. Lauderdale
Harvey De Mathis ..............................Panama City
Francis Leonard Miller, Jr ........ .........Sanford
Kingman Colquitt Moore, Jr.................. Orlando
Max J. Moorhead .........................Mount Dora
Leon William Noel ....... .. ...... St. Petersburg
*Ned Alexander Patton .....................Apalachicola
John Dwight Peters ................... ...... Sanford
*Dexter Alton Pillsbury ....................Jacksonville
Charles L. Raulerson ...................... Okeechobee
Donald Scott Ruff ............................... Gainesville
Thomas John Smith .................. .............. Miami
M eyer Jack Stoun.................... ...... ........ Tampa
Carney Hopkins Taylor ................... Plant City
John Menke Toland ........... .............. Tampa
Harold Eugene Vaughan ................ Gainesville
Donald K. Williams.................... ......Tampa


BACHELOR OF SCIENCE IN PHARMACY
W.................Wewahitchka Andrew P. McLean......
E. M. Mallory ............. ...... ........ ..... Orlando


Pensacola








364 UNIVERSITY REGISTER

DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED-Continued
BACHELOR OF SCIENCE IN HEALTH AND PHYSICAL EDUCATION
Ira Judson Carter, Jr ..............................Newberry Albert Lupfer Rogero.................................Orlando
BACHELOR OF ARTS IN HEALTH AND PHYSICAL EDUCATION
Ernest J. Bowyer ...................................Gainesville Dennis Elmo Miller ........................ Palm Beach
Harvey Drennen Brown ...........................Leesburg Ralph Edward Paige........................ Ft. Lauderdale
Philip Bennett Glancy ..................W. Palm Beach Charles Edward Sauls...........................Tallahassee
Albert Aloysius Lagano ........................Gainesville William Dent Yarnall...............Washington, D. C.
BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURAL EDUCATION
Napoleon Broward Bevis...........-........-........Bascom Floyd A. Erickson.................................Canal Point
*Elmer Lavern Matthews..................Ponce de Leon
BACHELOR OF SCIENCE IN EDUCATION
Homer M. Biddle.........................................Bunnell *Louis Laforce McQuitty........................Ft. Myers
Edward Lee Bowers .......-....................-Gainesville Allen Gregory Patronis....--................--........Quincy
Albert Beverly Connor, Jr ..................Auburndale *Charles Bassel Smith..............................Ft. Pierce
*Harold Arthur Delp....................................Tampa Robert William Wilkinson, Jr............. ........Jasper
Leo B. Fain.......-.. -------............ ....... -Lake Worth Dwight L. Wilson .......................................Mayport
.Samuel E. Hand ................-..................Gainesville Oresta L Wood...............................................Baker
Ralph K. Hood....................................Crystal River Leo Wotitzky ......................................Punta Gorda
Reuben Carl Yedvob ........................Meriden, Conn.
BACHELOR OF ARTS IN EDUCATION
Byron Knight Andrews............Green Cove Springs Earl Hirsh .............................................Jacksonville
James F. Berry........................................Alachua Albert Kendall Levinstein.................. Miami Beach
Albert W. Buchholz, Jr.............................. Tampa Arthur Lee McCrory ........... ................Milton
Valery Dekle Butler ....... .....................Chipley Robert Grover Pitman, Jr............................Apopka
Lucius Luther Estridge, Jr..................... Mulberry Alfred Charles Reed .............................Gainesville

BACHELOR OF LAWS


Alexander Akerman, Jr............................... Orlando
Robert M. Avent................................... Jacksonville
Charles Lybrand Bonifield....................Gainesville
Martin Caraballo, Jr......................................Tampa
Raymond A. Carter .......................................Miami
*Henry Atwood Dunwody...........................Arcadia
*William Elliott Dunwody ........................Arcadia
Thomas Porter Gary ..............................Brooksville
Arthur John Goble .......................................Tampa
*George Gonzalez..........................................Tampa
John J. Henderson.............................St. Augustine
Jewell Hicks Hudson ........................................Jay
Walton Broward Hunter.............................Tavares
B. Alexander Johnson .........................Lake Wales
Samuel Kessler .................................... Leesburg
T. Frank Landrum ...........................--- Inverness
J. Edwin Larson.-...--...... ..........Keystone Heights
Aquilino Lopez, Jr............................. Key West


Oscar Olin McCollum, Jr ..................Jacksonville
Frank Massari ........................................Tampa
*William Thomas Mayo.................. S. Jacksonville
Marshall C. Musser, Jr............... St. Petersburg
F. Herbert Newman.............................Jacksonville
Jeremiah Patrick O'Mahoney ......... Gainesville
George Lloyd Patten.......................................Miami
Robert William Patton ................................ Tampa
Louis Calvert Pepper..............................Gainesville
Myron Chalker Prevatt .......................Jacksonville
Ellwood Roberts Robinson ............St. Petersburg
John Tilden Rogers...............................Gainesville
John Tilden Rose, Jr........................ Punta Gorda
Hyman Burton Sobol- ---............-- ....--- Gainesville
George Walter Thames........................Jacksonville
John H. Wahl, Jr. .................... ........Orlando
Natalie Marion Weinstein ........._.. St. Augustine
S. Sherman Weiss ......................... .St. Petersburg


JURIS DOCTOR
Winston Eugene Arnow ...........-..... ..Gainesville *William A. Herin ........
Robert Spratt Cockrell, Jr ..................Gainesville Hugh Lynn McArthur...........
Reid A. Curtis .....................................Tampa *William Allan McRae, Jr.
*Clara Backus Floyd ....................... Hawthorne Matt O'Brien.......... ..............
Rose Ealine Freidlin ....................... Jacksonville Michael J. O'Brien .............
John William Prunty ......................................Miami
*Phi Kappa Phi.


...........M iami
....... Tampa
.Jacksonville
............Tampa
...........Tampa







DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED-Continued
BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING
George Edward Barksdale ..................... Tavares Jack Webster Jernigan .................... St. Augustine
Clyde Arthur Brady..................................Leesburg Garabed Gughmess Khoubesserian.........Armenia
*Lawrence Paul Conrad ...................Mount Dora Harry Avon Rogers.................................Gainesville
Robert L. Crownover........................Coral Gables Jack R. Swaine......................................... Pensacola
Francis Webster Farnsworth........................Tampa John E. Vassie, Jr....................................Mulberry
John Frederick Wilkes ..........................Jacksonville

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING
Earl Reynold Batteen.................................. Tampa John Gordon Patterson-................... St. Petersburg
Russell Henry DeGrove.-......................Palm Valley Lewis William Robinson, Jr ............Coral Gables
Abram Arie Edewaard.....................Ft. Lauderdale John Wesley Wakefield, Jr................ Apalachicola
W illiam Whitfield Miller .................Tallahassee Ralph C. W illits .................... ...................Stuart

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL ENGINEERING
*Edwin Allen Barnes ........................Kissimmee *Gerald Willis Hostetler.............................. Miami
Lucian Philip Barnett .......... Tarpon Springs Gilbert D. Leach, Jr..................................Leesburg
James W. Beville, Jr.......... ........... Gainesville Osmond Lee Osteen ................................Ft. Myers
Kenneth R. Carr.........................-...-..- Tampa Rolando Victor Parajon ..................Havana, Cuba
Harold Franklin Coleman ...................Sanford Robert Irving Sarbacher.....................Miami Beach
Charles James Dewitt................................Tampa Joseph Borden Smith, Jr...............................Tampa
Benjamin Gideon Ellis .....................Delray Beach Allen Thomas Stanwix-Hay ...............Jacksonville
Raymond E. Herrick ....................................Tampa Thomas Edward Stevens........................Gainesvill
BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING
Joseph Harry Akerman .......................Gainesville *Stanley Irving MacDuff...............Daytona Beach
David Crenshaw Barrow, Jr................ DeSoto City James Lefferts Neefus ................. Rockledge
Alfred Edgar W ilson .......................................Tampa
BACHELOR OF SCIENCE IN LANDSCAPE DESIGN
Walter Amze Coldwell ........................Daytona Beach
BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURE


Frederick William Barber
Clyde Bass .........................
Huey Ingles Borders...........
Simon Cordell Brewster...
Hugh Fleming Butner........
Elbert Marion Cook ..........
Clarke Dolive........ ......
Ralph May Faelie ...............
John Walker Field ............
John Wesley Friesner, Jr..
William Guenther ..........
Ivey W. Hogan .... .........
Aubrey J. Hudson...........


-................Pensacola
..................Live Oak
.............. Gainesville
...... ...........Hilliard
.................... DeLand
...............Monticello
....................Orlando
...............Monticello
........................Miami
...........Lake Alfred
.................-Altoona
........ .........Trenton
-......-............-... Jay


Otis E. Smith ...................


*Hamilton Troy Jones........................... Gainesville
J. A. Jones, Jr......................................Newberry
George William Kramer..................Winter Haven
*Henry William Land .................................Apopka
Hugh Clarion Logan ................................... Tampa
Glenn Horace Lucas--................................Bradenton
Orlando Melvin Maines ........................Gainesville
George Bates Merrill...........................Gainesville
Abraham Moyal ....... .......Tel-Aviv, Palestine
*Randall R. Musselman ........................Dade City
Copeland Davis Newbern, Jr............. Worthington
William Joshua Platt, Jr.................... Summerfield
Walter W. Shaffer........................--......Winter Park
.........................Bradenton


Meril Smith Beers .
James Alden Cody..
Lester T. Crews.......
Allen Randolph Crow
Willis Alfred Dustin.
S. Hill Gordon ......
Robert Anthony Gr-ff
Louis Gardner MacDowe'l

*Phi Kappa Phi.


BACHELOR
............Wabasso
Meridian, Miss.
............Venus
........Ft. Pierce
......Gainesville
Ft. Lauderdale
....Coral Gables
........Melbourne


OF SCIENCE
John Dekle Milton........
John Phillips Moore ...
Walter Reuther ..........
John A. Roberts .........
Glendy Graham Sadler
William Calvin Sherrill.
Leo Kalervo Stone ...
James Robert Veen ....


...................Marianna
....................... Ocala
.......................Seffner
.............. Gainesville
..................Mt. Dora
....... W. Palm Beach
................... Pierson
...............Palmetto








UNIVERSITY REGISTER


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED-Continued


Lon W orth Crow, Jr......................
Harry Amos Fifield ............
*Richard J. Gardner .............
Walton Broward Hunter.............
John Watt Kirkpatrick ...........
Bruce Grenig Lehman................
Walter


BACHELOR OF ARTS
................Miami George Edward Morgan......Old Greenwich, Conn.
.......Jacksonville *Hermon Humphrey Motley, Jr..........Jacksonville
....... ....Quincy *William May Myers..............................Rockledge
..............Tavares *Douglas Wallace Oberdorfer..........Jacksonville
.......Gainesville George Boddie Romfh, Jr............................... Miami
.........-....M. iami Lester Smith....................................Tarpon Springs
Howell Woodward, Jr...................Marianna


ELECTRICAL ENGINEER
Frederick W. L. Hill .....................Montclair, N. J. Walter Stanwix-Hay..........
B.S.E.E. 1914 B.S.E.E.
CIVIL ENGINEER
Paul M. Blair.--...............................S. Jacksonville D. Frazier Thomas..........
B.S.C.E. 1928 B.S.C.E.


MASTER OF SCIENCE IN PHARMACY
GEORGE LEROY BAKER, B.S. in Pharmacy, University of Colorado, 1932
(Pharmacy; Chemistry) .................................................................... ..............Adams City, Colorado
Thesis: "Comparison of the Methods for Preparation of Aldehyde-Free Ethyl Alcohol."


MASTER OF SCIENCE IN BUSINESS ADMINISTRATION
*PETER C. SCAGLIONE, B.S. in Business Administration, University of Florida, 1929
(Business Administration; Economics) ..................... ..... .................. ........
Thesis: "The Cigar Industry of Florida."


Gainesville


MASTER OF SCIENCE IN AGRICULTURE
MORGAN COLUMBUS ROCHESTER, B.S. Clemson College, 1931 (Agricultural Economics; Business
Administration and Agricultural Economics) .......................................---......................... Salem, S. C.
Thesis: "Factors Affecting Cucumber Yields, Costs, and Profits. A Study of the Williston Area, Florida.
for 1923, 1928, 1930, and 1932."
*ALVIN HAROLD SPURLOCK, B.S. in Agricultural Education, University of Florida, 1931
(Agricultural Economics; Business Administration and Agricultural Economics) ...............Milton
Thesis: "Marketing of Florida Shade Tobacco."
MASTER OF SCIENCE
JAMES B. DAVID, B.S. in Chemical Engineering, University of Florida, 1931 (Chemistry; Mechanical
Engineering and M mathematics) .......................................... ........................ ... ............Jacksonville
Thesis: "The Determination of Hydrogen-Ion Concentration of Natural and Treated Waters."
*MITCHELL MILTON ROSENBERG, A.B. in Education, University of Florida, 1932
(M mathematics; Chemistry) ................................................ ................. ................... Daytona Beach
Thesis: "The Foundations of Point-Set Theory: Transfinite Arithmetic."
JOHN ORIAN ROWELL, B.S., Clemson College, 1931 (Entomology; Plant Pathology) ........Marion, S. C.
Thesis: "The Biology, Life History, and Control of the Cotton Leaf Worm Alabama agrillacea. Hubner."
MASTER OF ARTS IN EDUCATION
*ROBERT CARY MOON, A.B. in Education, University of Florida, 1931
(Education; English) ........................................... ................. .... .. .... ......Gainesville
Thesis: "A Study and Evaluation of Certain Policies of Placement Service in Higher Educational Institutions."
MASTER OF ARTS
*JAMES DEWBERRY COPELAND, B.S. in Business Administration, University of Florida, 1929
(Economics; Education and Business Administration) ............................. ....... ...Gainesville
Thesis: "Geographic Analysis of the Trade Between Peru and the United States."
HUBER DALE EARLE, B.S. in Business Administration, University of Florida, 1932
(Economics; Business Administration and Psychology) ......- ........................... ...Ocala
Thests: "A Study of the Traffic of the Florida East Coast Railway Company."


DOCTOR OF CIVIL LAW
HON. DOYLE CARLTON, A.B., LL.B., LL.D., former Governor of the State of Florida.

*Phi Kappa Phi.


Tampa


.......Bridgeport, Conn.
1927

....Homosassa Springs
1912







DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED

SUMMER SESSION
August 3, 1933

THE NORMAL DIPLOMA


Ruth Barnes .........ap.......... ................. .........Tampa
Mary Berkstresser ............................. Hawthorne
Alberta N. Bielling..............................Lake Butler
Frank E. Blocker........B......... ..........lanton
Stella B. Brodnax............................Daytona Beach
Esther Howell Bryant................... .......Gainesville
Lynn Curtis Calihan ............................Manatee
Gertrude V. Callen ................ .................. Tampa
Harry Goldstein Campbell ...............Fernandina
Margaret Emmie Connell .....................Manatee
W illie May Connell..................... ........Manatee
Pauline Crews .............. ..................Jacksonville
Myrtle Estelle Cumbie ..........................Clarcona
Ralph W. Dodd......... .................Punta Gorda
Carrie E. Duncan ....... ...... Fort White
Martha Elizabeth Elmore ....St. Petersburg
Miriam Rachel Finman.......................... Tampa
Madie Martin Flowers ..........................Campville
Laurie Fleurette Friedman ................Jacksonville
Dorothy Alcy Furen ........................... New Smyrna
Margaret Lindsey Goit..........-... ..-.............Geneva
Jennie Rogers Haile.............................. Jacksonville
Inez Hall ............ ....... ......... .....Bushnell
Nadie Venable Hall ......................... Center Hill
Mary Amelie Harllee ........ ....... .... Tampa
Margaret Hastings ........................ New Smyrna
Lora Belle Kenyon Hays .........-..... Ft. Myers
Augusta Dodd Hillman ................... .........Ocala
Jeannette Hodges .................. .............Miami
Lorena Knight Jenkins ....................Tampa
Anne E. Jenkins................... St. Petersburg
Henry Lamar Johns W..........................e.... vellborn
Dora Kathleen Johnson ...............Lake Butler
Eva Crawford Johnson ......................Evinston
"Ruby Sasser Jones ....... ...................... ....... Tampa
M ildred Kelly ..... ................ ...... Perry
Lyndoll Kennington e..................Ponce de Leon
Belle Murdock Kenniston ................Jacksonville
M rs. Roland A. Kerr .................... ... ..... Ocoee
Richard R. Kinard................ Crescent City
Linda Lee King .... .................. Sarasota
M ary Ethel King..... .. ..........................Tampa
Ruby Evelyn King ................... ...Tampa
Myrtle Wood Langford ............Alachua
Annie B. Lord .................... ..... Orlando
Ida Lena Luffman ................ ... ....Ocala
Allen Duncan McCall ...............................Bagdad
Oma Eldron McDaniel ............................Trenton
Nell M cGarrah ..... ...........................Gainesville
Mildred Louise Mclntire ...................Trentonj
Ida Ruth McLendon......... ............Jacksonville


Swan M artin ..........................
Willie A. Metcalfe..............
William Harold Milton..........
Leonidas Corbly Minor...........
Martha Ivey Mobley ............
Gladys N ash............................
Laura Alice Newton..............
Bertha Kolb Norfleet..... ....
Milbrey O'Hara ..... .....
Sallie Scott O'Hara................
Carolyn O'Neal .............
Sallie Dickey Parrish ........
Katherine Peters..............
William Edward Preston ....
Carlos Ray Proctor ............
Helen McCorkle Pruitt..........
L. W Raulerson......................
Alice Margaret Read .......
Elizabeth Reed ........ ......
Harriet Beulah Reed ........
Miriam Stanford Reid .....
Ray Hornor Renfro.................
Beulah Elizabeth Revell.....
Isla Mae Robertson.................
Mary Nash Robinson..............
Mildred Catherine Rodgers.
Bess W Rowell......................
Carnot Earl Rumph .......
L. Deborah Hurlbert Ryan.
G C. Shuler.............................
Mayme Frances Sieg...........
Willie Lee Sieg ................-...
Grace Olis Sikes......................
Mille Gertrude Silverman
Nelle C. Skeen .......................
Delia O. Sneed.........................
Milbra Antionnette Sparks.
Gladys Emma Stapleton......
Carrie B. Starr..........................
Evlyn Krantz Stewart..............
Lucile Helveston Sullivan..
Grace H. Sweat ...............
Anna Blair Thomson.... ...
Aris I. Tillman....................
Rosemary Trottman .............
James Edward Waggoner....
Julian Warren...................-
Agnes Powell Warriner.... .
Martha Elizabeth Wells.........
Loys Helgah Williams ........
Anna J. E. Wohl............ ...


................Gainesville
.......... Gainesville
.............Macclenny
..........St. Petersburg
..................... Arcadia
. ....... .Clearwater
.......Winter Garden
.............-..Aripeka
..................Ellaville
...............Macclenny
.......... .......... .Tam pa
.--..... ............. Parrish
............. .... Tampa
..... .........Pensacola
........ ............Tampa
....... ......Bradenton
...........Crescent City
...........New Smyrna
.......Jacksonville
.............Jacksonville
... .................Ocoee
.................Ft. M years
. W...............auchula
.................Live Oak
... .............Melrose
.................Chiefland
........ ...........Trenton
.......... High Springs
. .Jacksonville
.............. ........B ristol
.............. .......Geneva
.............. Geneva
--.............Palmetto
.Tampa
.......... .......Leesburg
.................... Archer
.... Aucilla
....................Tam pa
Clermont
..... ......Kissimmee
- -...................Tampa
.. ..... Wimauma
.........Gainesville
..... .......Campville
.. ..-.Zephyrhills
... Orlo Vista
..........Gainesville
...... St. Petersburg
..........Jacksonville
........-..........Tampa
........ ........Tampa


THE CERTIFICATE OF
GRADUATE IN PHARMACY
Allen William Spencer............................ Sarasota







UNIVERSITY REGISTER


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED-Continued

BACHELOR OF SCIENCE IN ARCHITECTURE
Jack W atson ...............................................M iami

BACHELOR OF SCIENCE IN BUSINESS ADMINISTRATION
Henry Tolbert Black................................Lakeland Alton Lee Hilliard................................Ft. Pierce
Glenn B. Calmes ....................................Gainesville Abe Horovitz.......................... .....Jacksonville
Raymond J. Cannon ..............................Gainesville Alfred Edwin MacKrille .........New Haven, Conn.
Herbert Elgin Spencer....... .......Gainesville

BACHELOR OF SCIENCE IN MANUAL ARTS
Simon Toll Osgood .....................................Tampa

BACHELOR OF ARTS IN HEALTH AND PHYSICAL EDUCATION
Ishmael Winford Brant ........................Ocklawaha Rayford Charles McCormick ...............Gainesville
Billie Knapp Stevens................................Marianna

BACHELOR OF SCIENCE IN EDUCATION
*Robert Davis Altman ........................... Wauchula William Franklin Harrison, Jr..........Panama City
Leo Henry Armstrong ............................... Manatee George P. Hoffman.................... ...St. Petersburg
Claude F. Bridges .......................................Cocoa *Marshall Gleckler Holloway .......... Haines City
*Erben Cook ....................... ................... Miami Clara Marguerite Morse .................... Clearwater
Mary Z. Dreher..................................Micanopy Annie Fennell Sikes............... ................Grandin

BACHELOR OF ARTS IN EDUCATION
Albert Lvnn Ash...........................Tarpon Springs Blanche B. McGrath.....................St. Petersburg
Miriam H. Pasteur Bailey.................... Ft. Myers John Miriam Mears ...................................Cypress
Alice L. Church --................ .......... ..........Eustis Maude Chester Nalle .......................... Jacksonville
*Blanche H. Daughtrey ...........................Bradenton *Mamie Lee Rencher ..........................Winter Park
Eleanor Murdoch Gaylord ...........................Tampa *Ora Stamps Rice ...................................Sarasota
Grace Malvin Glidewell ....................Jacksonville *Kathryn Virginia Scott..................St. Petersburg
Margaret Griffin ...............-.-............... Sarasota Alice Lyrene Shelbourne .......................Titusville
Janie Pauline Hall................................Orlando Sister M. Fidelis ................................Jacksonville
*Errah D. S. Heath.......................... Gainesville Mayme Smedley.................. St. Petersburg
James Arthur Hodges .............................Waldo Edmond R. Smith ...............................Pahokee
Damon A. Hutzler............Orsino, Merritt's Island Jon Lawson Stapleton.......................... Greenwood
Erwin Frederick Johnwick ....................Gainesville J. M. Syfrett ................. ........... ... LaCrosse
*Maria Luisa Arco Justen......................... Tampa Roberta I. Wanner...................... New Port Richey
Birdie L. Kelly.............................. .... Gainesville Katharine Schiller Warren............St. Petersburg
Aurora Leto Lloyd........................................Tampa Margaret Miner Weekly ............................Tampa
Frederick Kent W itt....................................Lake City

BACHELOR OF LAWS
John B. Minardi................. .. ..... .. Tampa Appleton T. Rossetter..............................Eau Gallie
Wayne Haynor Perrine...................... Gainesville C. French Yarbrough ...............Montgomery, Ala.

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL ENGINEERING
Louis Park Browning................................ Gainesville


*Phi Kappa Phi.








DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED-Continued

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING


Thomas Devereaux Bell.


.Arcadia


BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURE
Arthur Pope Evans.................................Vero Beach Alvan Roscoe Howard.
Henry Lorimer Fagan .................................Trenton Eugene Reynolds Nelson


Matthew Arnow.......
John J. Bond...........
Paul Williams Hills


BACHELOR OF SCIENCE IN JOURNALISM
Leonard F. Blankner, Jr ..............................Orlando

BACHELOR OF SCIENCE IN PHARMACY
Marvis Roberts................. ...................Trenton

BACHELOR OF SCIENCE
..................... Hawthorne Ray Collier Hughes
....................Tallahassee *William O. Quade ...
....................Panama City Herbert Sher.................
Abraham W einberg ..........................................Miami


BACHELOR OF ARTS

*Collis Cyrus Blair ............................Quincy Wynne Harold Morgan...
Hugh Cooper Embry ......................... ..Quincy *James Tillman Pearson.
Oliver Fred W iese .........................................- Tampa

MASTER OF SCIENCE IN PHARMACY

*DONALD EDWIN RILEY, B.S. in Pharmacy, Valparaiso University, 1932
(Pharm acy; Chem istry) ................... . ......... ...... .... ... ...... ..... .................
Thesis: "A Study of Siam Benzoin and its Preservative Action on Lard."


........................M iami
..............Jacksonville
................Jacksonville




.........................M iami
.........................Miami





..Valparaiso, Indiana


MASTER OF SCIENCE IN ENGINEERING
JOHN A. CALHOUN BOGART, B.S. in Civil Engineering, University of Florida, 1931
(Municipal Engineering; Bacteriology and Chemistry) .........................................--.. Gainesville
Thesis: "The Control of the Results of the Operation of Sewage Sedimentation Chambers."

MASTER OF SCIENCE

*DAVID E. ADELSON, B.S., University of Florida, 1932 (Chemistry; Physics) ..............................Tampa
Thesis: "Derivatives of Piperazine I."
MAOMA FRANCES HILL, B.S. in Education, Florida State College for Women, 1922
(Agronomy; Physics and Chemistry) -----................-------........................-- ...................... Dade City
Thesis: "The Nutritive Range of Copper in Some Typical Florida Soils."
THOMAS MORTON LITTLE, A.B., Bucknell University, 1931 (Botany; Agronomy,
Plant Pathology and Biology) -..................-...............................Gainesville
Thesis: "The Hepaticae of the Gainesville Region."
WALTER EWING SANSBURY, B.S., University of Florida, 1931
(Chemistry; Mathematics) ..................... ............. ......... .. .......... -.- West Palm Beach
Thesis: "Studies in the Formation of Floe by Means of Ferric Coagulants."


*Phi Kappa Phi.


.......Chiefland
.......Bushnell








UNIVERSITY REGISTER


DEGREES AND DIPLOMAS CONFERRED-Continued

MASTER OF ARTS IN EDUCATION

PETER BRACUTO, A.B. in Education, University of Florida, 1932
(Education; English and French) ........................................................................................Gainesville
Thesis: "The Status of Foreign Language Teachers for the State of Florida, 1931-32."
CLIFTON DREW JOHNSON, A.B., University of Florida, 1921
(Education; Psychology and Spanish)....................................................................................Clearwater
Thesis: "The Administration and Supervision of Internal Financial Accounts in the Larger Senior High
Schools of Florida."
LELAND WILLS MOON, A.B. in Education, University of Florida, 1928
(Education; English and Psychology) .....i................ ... .................................. Gainesville
Thesis: "Teachers' Salary Schedules in Certain Counties of Florida."
*CLARA McDONALD OLSON, A.B., Florida State College for Women, 1914
(Education; Latin and English) ..................... ........................................... ................. Gainesville
Thesis: "Purposeful Activity in Latin Classes in the Gainesville High School."

MASTER OF ARTS

*BEULAH W. ABBOTT, Bachelor of Philosophy, University of Chicago, 1906
(French; English and Latin)............ ... .............. ............... ...................St. Petersburg
Thesis: "Poetic Diction in Chateaubriand."
ALBERT CLAUDE BLANCHARD, B.S. in Commerce, University of Kentucky, 1930
(Economics; Business Administration) ....................................... ......... Ashville, New York
Thesis: "Some Aspects of Mortality in Florida, 1921-1930."
*ALAN DOUGLAS GRINSTED, A.B., Bucknell University, 1931
(Psychology; Philosophy and Sociology) ... ................... ............. ................ ....Gainesville
Thesis: "An Analysis of Certain Personality Differences Among Criminals."
WILLIAM GILBERT MILLER, A.B., Birmingham Southern College, 1931
(Mathematics; Education)......... ................. ...................... ............... Birmingham, Alabama
Thesis: "The Polynomial of Minimum Approximation."
*KENNETH GORDON SKAGGS, A.B., University of Florida, 1932
(English; H history and French) ................ ..... ... .................. ...............................Gainesville
Thesis: "George Moore: A Study of Naturalism in England with Special Reference to French and Russian
Influences."
WILLARD JOHNSON SNOEYENBOS, Bachelor of Philosophy, University of Wisconsin, 1932
(Economics; Business Administration).............................. ......................... .... Baldwin, Wisconsin
Thesis: "The Operations of General Management Investment Trust Companies in the United States, 1928-1931."
*ROBERT CLINTON UNKRICH, B.S. in Business Administration, University of Florida, 1932
(Economics; Business Administration)............................... .............................. Daytona Beach
Thesis: "Railroad Taxation in Florida."
EDWIN L. WILLIAMS, JR., A.B. in Education, University of Florida, 1930
(History; English and Education) .................................................. .................Fort Meade
Thesis: "The Domestic Policy of Woodrow Wilson."

DOCTOR OF LAWS

HON. DUNCAN U. FLETCHER, B.S., LL.D., United States Senator from Florida.


*Phi Kappa Phi.








RECAPITULATION


RECAPITULATION
OF DEGREES, CERTIFICATES, AND DIPLOMAS CONFERRED, 1932-33

1. Regular Session, 1932-33

SCHOOL OF ARCHITECTURE AND ALLIED ARTS


Bachelor of Science in Architecture.


-...-..... 6


COLLEGE OF COMMERCE AND JOURNALISM
Bachelor of Science in Journalism............................ .......... ......... 13
Bachelor of Science in Business Administration.................................... 48


COLLEGE OF PHARMACY
Graduate in Pharmacy............................................ ...
Bachelor of Science in Pharmacy .................................... ...... .. ...


COLLEGE OF EDUCATION
Normal Diploma ......................................- ..................... ..
Bachelor of Science in Health and Physical Education....................
Bachelor of Arts in Health and Physical Education.....................................
Bachelor of Science in Agricultural Education ...........-.. .............. .....
Bachelor of Science in Education.................................... ....... ......
Bachelor of Arts in Education........................... ...........................


7
3
......... 3



.... .. 20
..... 2
9
3
.. 17
... ... 12


COLLEGE OF LAW


Bachelor of Laws.......................
Doctor of Jurisprudence................


COLLEGE OF ENGINEERING
Bachelor of Science in Chemical Engineering ............ ...
Bachelor of Science in Civil Engineering......... ..
Bachelor of Science in Electrical Engineering......
Bachelor of Science in Mechanical Engineering e.........
Chemical Engineer................................ - ..
Electrical Engineer ..................... ............ -- ....-
Civil Engineer ................................... --------

COLLEGE OF AGRICULTURE
Bachelor of Science in Landscape Design .....................
Bachelor of Science in Agriculture........................... ... ..

COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES
Bachelor of Science ....................... -.. ....---
Bachelor of Arts .................. ............


13
8
. ...... 8
16
6
1
2
2
.....--.-...-- ----- 6

.- .....-.. .........- 2
----------..-.- 2


1
29


..... .... 18
...-. 15


GRADUATE SCHOOL
Master of Science in Pharmacy.1................... ......-..... 1
Master of Science in Business Administration ...... ................. .... ...... .......... 1
Master of Science in Agriculture ........ ........ ...... ...... 2
M aster of Science......................... .... ... ............. 4
M aster of Arts in Education ................... ................. ............. 1
Master of Arts -..................- .. ..... ................ -- 2
Doctor of Civil Laws.... ..............- ..... .......... 1 12

TOTAL ................ -- ............... ................. ...................... ........... ... 315





372 UNIVERSITY REGISTER


2. SUMMER SESSION, 1933
SCHOOL OF ARCHITECTURE AND ALLIED ARTS
Bachelor of Science in Architecture --.....................-.... ---...


COLLEGE OF BUSINESS ADMINISTRATION
Bachelor of Science in Business Administration.........................................................


COLLEGE OF EDUCATION
Norm al Diplom a ..................... .. ... ...... .............. .
Bachelor of Science in M annual Arts ... ............. ....... .... ... .
Bachelor of Arts in Health and Physical Education.............................. ............
Bachelor of Science in Education .....-.......--.. ..--....-
Bachelor of Arts in Education ................... .... ......... ............. ...... .......


COLLEGE OF LAW
Bachelor of Laws............ ......- ... ... ........... ........................... ......


COLLEGE OF ENGINEERING
Bachelor of Science in Electrical Engineering ............... ..... ... ....-- ..............
Bachelor of Science in Mechanical Engineering.................... -------

COLLEGE OF AGRICULTURE
Bachelor of Science in Agriculture........... .. - ........ .......


COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES
Graduate in Pharmacy.......... ... ...... ..- .. ... .............................
Bachelor of Science in Journalism ............ .... .... ........................
Bachelor of Science in Pharmacy....... ........ .... .... ....................
Bachelor of Science................ ... .. ................................... ................
Bachelor of Arts .............-- ........ --...... ............... ................


GRADUATE SCHOOL
Master of Science in Pharmacy... .......................................
Master of Science in Engineering.... ..-- ....- -- .. .............
M aster of Science ............................... .... ...
M aster of Arts in Education ... ......... .................. .. .. .................
M aster of Arts .......... .................. .........
D doctor of Law s....... ..-.. ... .................... .......... .................... ..

T OTAL . .... .... .. ......... .... .......


1



7



102
1
3
10
31



4



1
1



4



1
1
1
7
5



1
1
4
4
8
1


1



7







147



4




2



4







15








19

.. 199




University of Florida Home Page
© 2004 - 2010 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated October 10, 2010 - - mvs