• TABLE OF CONTENTS
HIDE
 Front Cover
 How to use campus telephones
 Title Page
 Front Matter
 Departmental directory (Alphab...
 Departmental directory (organi...
 Directory of faculty and emplo...
 Back Cover
 Map









Ziegler Louis W Assoc Prof Fruit Crops...................250
106 Unit A McCarty 625 NW 22th St FR 6-7162
Zimmerman Irene Miss Asst Librarian Reference.............591
Library 710 NE 3rd Ave FR 2-1137
Zimmerman Leland L Asst Professor Speech.................. 426
342 Adm Bldg Rt 3 Box 191 B Millhopper Rd FR 2-9943
Zimpfer W H Assoc Professor Civil Eng.....................204
106 Eng Bldg 621 NW 36th Dr FR 6-3883
Zmeskal Otto Research Professor Mechanical Engr EIES....314
532 Eng Bldg 1744 NW 7th Place FR 6-5659
Zundell Claire Clerk II Properties Architecture.........604
160 Bldg E 203 T Flavet III FR 6-4044




University record
ALL VOLUMES CITATION SEARCH THUMBNAILS PDF VIEWER PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/UF00075594/00140
 Material Information
Title: University record
Uniform Title: University record (Gainesville, Fla.)
Physical Description: v. : ; 24 cm.
Language: English
Creator: University of the State of Florida
University of Florida
Publisher: University of the State of Florida,
University of the State of Florida
Place of Publication: Lake city Fla
Publication Date: November 1957
Frequency: quarterly
regular
 Subjects
Subjects / Keywords: College publications -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Universities and colleges -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Agricultural education -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
University extension -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Teachers colleges -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Law schools -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Genre: government publication (state, provincial, terriorial, dependent)   ( marcgt )
 Notes
Dates or Sequential Designation: Vol. 1, no. 1 (Feb. 1906)-
Numbering Peculiarities: Issue for Vol. 2, no. 1 (Feb. 1907) is misnumbered as Vol. 1, no. 1.
General Note: Title from cover.
General Note: Imprint varies: <vol. 1, no. 2-v.4, no. 2> Gainesville, Fla. : University of the State of Florida, ; <vol. 4, no. 4-> Gainesville, Fla. : University of Florida.
General Note: Issues also have individual titles.
 Record Information
Source Institution: University of Florida
Holding Location: University of Florida
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.
Resource Identifier: ltuf - AEM7602
oclc - 01390268
alephbibnum - 000917307
lccn - 2003229026
lccn - 2003229026
System ID: UF00075594:00140

Downloads

This item has the following downloads:

( PDF )


Table of Contents
    Front Cover
        Front Cover
    How to use campus telephones
        Page 3
    Title Page
        Page 1
        Page 2
    Front Matter
        Page 4
    Departmental directory (Alphabetical)
        Page 5
        Page 6
        Page 7
        Page 8
        Page 9
        Page 10
        Page 11
        Page 12
        Page 13
        Page 14
    Departmental directory (organizational)
        Page 15
        Page 16
        Page 17
        Page 18
        Page 19
        Page 20
        Page 21
        Page 22
        Page 23
        Page 24
        Page 25
        Page 26
        Page 27
        Page 28
        Page 29
        Page 30
    Directory of faculty and employees
        Page 31
        Page 32
        Page 33
        Page 34
        Page 35
        Page 36
        Page 37
        Page 38
        Page 39
        Page 40
        Page 41
        Page 42
        Page 43
        Page 44
        Page 45
        Page 46
        Page 47
        Page 48
        Page 49
        Page 50
        Page 51
        Page 52
        Page 53
        Page 54
        Page 55
        Page 56
        Page 57
        Page 58
        Page 59
        Page 60
        Page 61
        Page 62
        Page 63
        Page 64
        Page 65
        Page 66
        Page 67
        Page 68
        Page 69
        Page 70
        Page 71
        Page 72
        Page 73
        Page 74
        Page 75
        Page 76
        Page 77
        Page 78
        Page 79
        Page 80
        Page 81
        Page 82
        Page 83
        Page 84
        Page 85
        Page 86
        Page 87
        Page 88
        Page 89
        Page 90
        Page 91
        Page 92
        Page 93
        Page 94
        Page 95
        Page 96
        Page 97
        Page 98
        Page 99
        Page 100
        Page 101
        Page 102
        Page 103
        Page 104
        Page 105
        Page 106
        Page 107
        Page 108
        Page 109
        Page 110
        Page 111
        Page 112
        Page 113
        Page 114
        Page 115
        Page 116
        Page 117
        Page 118
        Page 119
        Page 120
        Page 121
        Page 122
        Page 123
        Page 124
        Page 125
        Page 126
        Page 127
        Page 128
        Page 129
        Page 130
        Page 131
        Page 132
        Page 133
        Page 134
        Page 135
        Page 136
        Page 137
        Page 138
        Page 139
        Page 140
        Page 141
        Page 142
        Page 143
        Page 144
        Page 145
        Page 146
    Back Cover
        Back Cover 1
        Back Cover 2
    Map
        Map
Full Text
I'
Spqir


fK.inKoe &ka~yet


The University ReR
of the 1%
University of Florida



UNIVERSITY


TELEPHONE


DIRECTORY


1957-53


See page 1 for Information
and Instructions


Tol LII


P uhh 'i : ,t ;.. tt.i-_ I.'ntr i. t r.! ,l .:.r,., ,,i, I ,:,,-;,.ii, F l,: r,.-,,. F. rtere t
in tfhe p,:,;.t o*tff e tn frj, r -: ilil.:. l,'^ i,d, as se *.,riJ-, 1,3; ; rni, ,.:r ... r i i I
c. I r r:.;s, -l e .2 1 1 .: I '
IL// .: of I ',il, :at n. .,ii.:. ill,: Ic! re ,1.
Assigned to Phone Room Building

a~brt


co,Y


Flo -IT

&S h/


Serir z. i 'A i .


,A I ..-7,t r 1 I :






HOW TO USE CAMPUS TELEPHONES

Always listen for the dial tone before st rting to dial a number. If
you do not hear the ringing signal or the busy signal within half a
minute after dialing, replace the receiver for a few seconds before
dialing again. If further assistance is needed, dial Operator.
CAMPUS CALLS (3-digit numbers in University Directory). . Dial
figures listed
OFF-CAMPUS CALLS (Gainesville only) . . . . . . . . . . Dial 9
Listen for thechanged dial tone; then dial the Gainesville number
LONG-DISTANCE CALLS . . . . . . . . . . . . . . . . . Dial 9
Listen for changed dial tone; then dial Operator and say: "I want
to place a long-distacne call."
Be prepared togive theoperator the University number (FR6-3261);
the campus extension number to which you wish to charge the
call; the University extension number from which you are call-
ing, if different from the one to be charged; your last name and
initials.
SERVICE CALLS
To obtain extension numbers not listed in Directory . . . . . Dial
Operstor
To obtain addresses not listed in Directory . . . . . . . Dial 449
To report a telephone out of order . . . . . . . . . . . Dial 431
Ask for Electrical Maintenance.
REMEMBER
All telephone equipment on the campus is overworked.
Limit incoming and outgoing personal calls to those that are neces-
sary.
Never dial from memory unless you are sure of the number. Consult
Directory.

TELEPHONE SUGGESTIONS
Answer calls promptly and in a businesslike manner.
Identify yourself immediately. For example: " Food Service, Miss
Williams."
Listen attentively until you understand what the caller wants . If
you cannot supply the desired information but know where it can
obtained, offer to transfer the call.
Volunteer assistancewhen the person called is absent. For example:
"Mr. Smith is out of the office until 11 o'clock. Do you wish him
to call you or could someone else help?"
Offer to take message's for persons who are not available.
When making a call , identify yourself immediately to the person
answering.
Always speak distinctly and pleasantly.
Keep your conversation brief and to the point.












The Unive i
of t

University of orida



UNIVERSITY

TELEPHONE DIRECTORY

1957-58







See page 1 for Information
and Instructions


Vol. LII Series 1, No. 11 November 1, 1957

Published monthly by tie University of Florida, Gainesville, Florida. Entered
in the pos, office in Gainesville, Florida, as second-class matter, under Act of
Congress, August 24, 1912
Office of Publication, Gainesville, Florida
Assigned to Phone_____ Room Building












Numbers

You May Need In A Hurry


To call the University of Florida from off-campus telephones: Dial
FR 6-3261


TO REPORT A FIRE:
Dial Operator and say: "I want to report a fire.
TO CALL CAMPUS POLICE: Dial 702
NIGHTS, WEEKENDS, and HOLIDAYS:
for All Emergency Services, Dial 702









THE FOLLOWING ABBREVIATIONS ARE USED TO DESIGNATE BUILDINGS


A
ADM
AE
AGE
AND
AUD
BEN
BNX
BRO
BRU
C
CAF
CRL
DAL
E
ENG
FLG
FLI
FLO
FLU
FTL
INF
LAW
LEI
LIB
MAT
MCC
MIL
MPL


Building A (Old Radio Station)
Administration Building
Building AE (Family Life)
Agricultural Engineering Bldg.
Anderson Hall
Auditorium
Benton Hall
Benton Annex (Engineering Shop)
Broward Hall (Women's Residence)
Beef Research Unit
Building C (Art)
Main Cafeteria
Cancer Research Laboratory
Dairy Products Laboratory
Building E (Architecture-Fine Arts)
Engineering & Industries Bldg.
Florida Gym (Physical Education)
Flint Hall
Floyd Hall
Florida Union
Food Technology Laboratory
Infirmary
Law Building
Leigh Hall
Library
Matherly Hall (Bus. Administration)
McCarty Hall (Agriculture)
Military Science Building
Meat Products Laboratory


MSB
MUR
N
NEA
NEW
NUL
OD
OE
OF
OG
OH
PAR
PEA
PLA
POL
R
RLA
ROL
SAL
SEA
SER
STA
STP
TUL
VET
WAL
WGY
YON


An Accurate Directory
Depends on You

The pages of this Directory are photographed from the master
file of University faculty and staff members at the Information Desk
in the Administration Building. If you find an error, please notify
the Information Desk (Ext. 449) so that University records can be
corrected.

You can help to keep University records up-to-date by notifying
the Information Desk promptly if you transfer to another department
or if there is any change in your name, title or job classification,
University telephone extension, University address, home telephone
number, or home address


Medical Sciences Building
Murphree Hall (Men's Residence)
Building N (Engineering)
Newell Hall Annex
Newell Hall
Nutrition Laboratory
Office Building D
Office Building E
Office Building F
Office Building G
Office Building H
Parasite Laboratory
Peabody Hall
Plant & Grounds Area
Poultry Laboratory
Building R (Music)
Reed Laboratory (Engineering)
Rolfs Hall
Sanitary Research Laboratory
Seagle Building
Student Service Center
Stadium
Sewage Treatment Plant
Tung Laboratory
Veterinary Science Research Lab.
Walker Hall
Women's Gymnasium
Yonge Building (Education)










Departmental Directory

(Alphabetical)



A

ACCOUNTANCY FLORIDA STATE BOARD OF...705 SEA.........FR 2-2032
Accounting (Bus Ad)................... 208 MAT ............... 561
Adapted Exercises Clinic .............. 134 FLG...............244
Admissions............................ 135 ADM............... 226
Aeronautical Engineering.............. 125 Bldg N............316
Agricultural Chemistry (Ag College)...200 LEI ............... 486
Agricultural Economics (Ag Col & AES). 162 Unit B MCC........255
Agricultural Education (Ag College)... 136 YON............... 588
Agricultural Engineering (Ag Col & AES)II A AGE............. 216
Agricultural Experiment Station....... III ROL............... 492
Ag Experiment Sta Library (Hume Lib) Unit C MCC ............. 257
Agricultural Extension Service........ 103 ROL...............335
Agriculture College.................. 126 Unit A MCC........251
Agriculture Provost.................. 128 Unit A MCC........251
Agronomy Ag Exp Station..............302 NEW..........439..320
Agronomy (College of Agriculture).....211 Unit A MCC........259
Agronomy Laboratory (Ag Exp Station)..................FR 6-6125
Air Force............................. MIL............... 237-694
Alligator Office......................8 FLU.................655
Alumni Affairs........................AUD ............... 214-271
Anatomy (Col of Medicine) ............. M 241 MSB.............751
Animal Husb & Nutr (Ag Col & Ag Exp)..253 Unit B MCC........254
Anthropology (See Sociology & Anthropology)
Anthropology Laboratory ...............204 Bldg L............537
ARCHITECT BOARD OF CONTROL...........Bldg E................278
Architect Consulting.................306 ADM...............363
Architecture.......................... 125 Bldg E............ 606
Architecture & Fine Arts College.....119 Bldg E............505
Architecture Library .................. 163 Bldg E............591
Architecture Storeroom & Slides....... 161 Bldg E ............ 604
Army .................................. MIL................... 481
Art................................... 123 Bldg E ............356
Arts & Sciences College.............. 103 AND ............. :.358
Astronomy (See Mathematics & Astronomy-A&S)
Athletic Business & Ticket Office..... 107 STA ............... 681
Athletic Training & Equipment Office..116 FLG...............649
Athletics Intercollegiate ............211 STA ............... 683
Athletics Intramural.................229 FLG............... 243






Atmospheric Noise Res Lab (Elec Eng)..526 ENG............... 538
Audio Visual Aids (Col of Educ) .......210 YON ............... 641
Audit & Internal Control (Bus Off).... 108 ADM...............240
Auditory Instr & Womens Activ (Gen Ext)805 SEA..............232
Austin Cary Memorial Forest...........................FR 2-9959


B

Bacteriology (Ag College).............169 Unit D MCC........252
Beef Research Unit (Ag Exp Station)...................FR 6-3331
Biochemistry (Col of Medicine)........M 351 MSB............. 751
Biology (Arts & Sciences)............. Ill FLI ............... 275
Biology Stockroom..................... 102 Bldg J............572
BOARD OF ENGINEER EXAMINERS...........408 SEA.........FR 2-4651
Board of Student Publications......... II FLU................655
Board of University Examiners.........405 SEA...............235
Bookstore Campus Shop................SER................... 665
Health Center Branch............... MSB................... 751
Interdepartmental Sales ............ SER ...................569
Textbooks .......................... SER................... 458
Women's Residence Halls Branch.....BRO...................445
Botany (Ag Col & Ag Exp Sta)..........319 Unit A MCC........256
BOYS 4-H CLUB AGENT STATE ............205 ROL...............334
Broward Hall (Women's Residence)............................557
Buckman Hall (Men's Residence).............................721
Building Construction (Col of Arch)...205 Bldg K............384
Bureau of Economic & Business Res.....205 MAT...............561
Bureau of Educational Research........326 YON...............479
Business Administration College......214 MAT...............561
Bus Adm Placement Service.............211 MAT...............561
Business Education (Col of Educ)......308 YON............... 502
Business Extension Education (Gen Ext)909 SEA............... 520
Business Office....................... 104 ADM............... 461


C

C-I American Institutions............ I110 PEA.............. .654
C-2 Physical Sciences ................ 204 BEN...............377
C-3 Reading Speaking & Writing...... 207 AND...........305-284
C-41 Practical Logic.................204 ADM............... 405
C-42 Fundamental Mathematics .........205 WAL...............586
C-5 Humanities....................... 102 AND............... 452
C-6 Biological Sciences.............. 108 FLI ............... 573
Cafeteria (See Food Service)
Camp Wauburg ......................................Micanopy 2711
Cancer Research Laboratory............CRL...............395-463
Cashier (Business Office).............2 ADM .............401-417
Central Stores (Business Office)......PLA...................431
Century Tower (See Div of Music)
Chemical Engineering.................. 117 Bldg N............317
Chemistry (Arts & Sciences)...........200 LEI...............486
Chemistry-Pharmacy Library............216 LEI...............591







Chemistry Stockroom................... 109 LEI...............266
Church & Community Activities Gen Ext 809 SEA...............270
Citizenship Training (Gen Ext)........ 809 SEA...............270

Civil Engineering..................... 212 ENG...............203
Clinical Services Florida Center.....339 ADM...............526
Co-Ed Club (Cafeteria)................Bro ...................212
Communications (See Journalism & Communications)
Comptroller's Office (See Finance & Accounting)
Construction (Bus Office) ............ PLA...................431
Correspondence Study (Gen Ext)........906 SEA...............233
COUNTY AGRICULTURAL AGENT............. I100 SEA ANNEX...FR 6-5091
COUNTY HOME DEMONSTRATION AGENT....... 102 SEA ANNEX...FR 6-5071
CPAs FLORIDA INSTITUTE OF .............705 SEA.........FR 6-5404
CREDIT UNION .......................... BLDG J................ 535


D

Dairy Research Unit (Ag Exp Sta)......Hague ...........HO 2-4012
Dairy Science (Ag Col & Ag Exp Sta)... 106 DAL...............339
Dean of Men........................... 128 ADM ............... 506
Dean of Women......................... 128 ADM........... 362-701
Dietitian's Apartments................Radio Road............553
Dynamo Laboratory (Elec Eng) ..........220 ENG ...............308


E

Economic & Business Res (See Bureau of Ed & Bus Res)
Economics (Bus Ad) ................... 203 MAT...............561
Education College of ................. 126 YON............... 472
Education Library .....................317 YON...............478
Educational Admin & Field Service..... 128 YON...............471
EDUCATIONAL LOAN CORPORATION.......... 128 ADM...............545
Educational Personnel Services........ 120 YON...............473
Educational Placement Office.......... 140 YON...............264
Electrical Engineering................336 ENG...............309
Electronics Laboratory (Elec Eng)..... 1104 SEA..............236
Elementary Education..................202 YON...............518
Employee Personnel Service............ 109 ADM............... 611
Employment (See Employee Personnel Services)
Branch Office....................Bldg J ................ 648
Engineering College of ............... 300 ENG...............313
ENGINEER EXAMINERS BOARD OF..........408 SEA.........FR 2-4651
Engineering Graphics .................. 506 ENG...............716
Engineering & Industrial Exp Sta......300 ENG...............313
Engineering Library...................400 ENG...............591
Engineering Mechanics.................421 ENG...............416
Engineering Placement Service.........300 ENG ............... 311
Engineering Publications.............. 313 ENG...............307







Engineering Shop...................... 102 BNX...............420
English (Arts & Sciences) ............. 202 AND ............... 306
Entomology Ag Exp Station............201 NEW...............323
Entomology (College of Agriculture)...344 Unit B MCC........253
Extension Classes (Gen Ext).......... 903 SEA...........234-367
Extension Research (Gen Ext)......... 702 SEA...............519


F

Family Life (Arts & Sciences) ........ 4 Bldg AE .............598
Film & Visual Aids (Gen Ext) ......... 707 SEA............... 519
Finance & Accounting (Bus Office) .... 2 ADM................. 711
Finance & Insurance (Bus Ad)......... 106 MAT............... 561
Fiscal Contract Officer (Bus Office)..2 ADM................. 711
Flavet I Manager.....................Apt 329 A.............581
Flavet II Manager....................Apt 355 A.......FR 6-5155
Flavet III Manager Section I........Apt 241 A............. 583
Flavet III Manager Section 2........Apt 230 D.............508
Flavet III Manager Section 3........Apt 203 D.............513
Fletcher Hall (Men's Residence) ............................. 721
Florida Blue Key ...................... 307 FLU........... 381-691
FLORIDA DAILY NEWSPAPER ASSOCIATION...337 STA.....FR 2-0016-328
FLORIDA HISTORICAL SOCIETY ............401 LIB ............... 591
FLORIDA INSTITUTE OF CPAs.............705 SEA.........FR 6-5404
Florida Players.......................342 ADM...............426
FLORIDA PRESS ASSOCIATION.............337 STA.....FR 2-0016-328
Florida Room (Cafeteria) .............. YON ................... 382
FLORIDA STATE BOARD OF ACCOUNTANCY.... 705 SEA.........FR 2-2032
FLORIDA STATE BOARD OF ENG EXAMINERS 408 SEA.........FR 2-4651
FLORIDA STATE DEPARTMENT OF AGRICULTURE 608 SEA.......FR 6-3732
Florida State Museum .................. SEA.............FR 2-1451
Florida Union.........................FLU................... 655
Food Services.........................CAF................... 661
Food Tech & Nutri (Ag Col & Ag Exp Sta) FTL.................344
Food Technology Lab (Ag Exp Sta)......FTL...............344-667
Foreign Languages (Arts & Sciences)...3 AND................. 576
Foreign Students Adviser.............. 124 ADM...............200
Forestry Library ...................... 414 ROL...............591
Forestry School of ...................305 ROL............... 338
Foundations of Education..............314 YON...............647
Frame Halls B, C, I, J (Men's Residence).................. 695
Frame Halls K, L, M, N, 0, R, S (Men's Residence)......295-201
Fruit Crops (Ag Col & Ag Exp Sta)..... 109 Unit A MCC........250
Fumigation Laboratory....................................... 631





General Extension Division ............805 SEA........... 689-232
General Extension Div Publications....802 SEA...............232







General Extension Library.............806 SEA...............231
Geography (Arts & Sciences)..........205 FLO...............579
Geology (Arts & Sciences)............206 FLO............... 643
Graduate School.......................235 ADM.......459-293-705
Graduate Studies (Bus Ad)............214 MAT............... 561
Graduate Studies In Education......... 134 A YON ............. 620
Greenhouse Botany (College of Agriculture)................527
Greenhouse Ornamental Horticulture (Ag College)............589
Greenhouse Soils (Ag Exp Sta)..............................415
Grounds (Business Office) PLA..............................431
Grove Hall (Men's Residence)................................ 695
Gymnasium Florida.......................................... 241
Gymnasium Women's........................................... 668


H


Health Center Business Office.........M 105 MSB.............751
Health Center Hospital & Clirics.....C 107 MSB............. 751
Health Center Library................. L 102 MSB............. 751
Health Center Physical Plant..........M 6 MSB............... 751
Health Center Provost................M 101 MSB ............. 751
Health Center Study ................... M 411 MSB............. 751
Heating Plant No I (Plant & Grounds Area)...................431
Heating Plant No 2 (Health Center Area).....................431
History (Arts & Sciences)............ 109 PEA...............388
Honor Court (Student Government)......306 FLU...............655
Horticulture Ornamental..............406 NEW...............280
Housing............................... 138 ADM ............... 246
Hub The ( Student Service Center) ....SER...................207





Induction Heating Lab (Elec Eng)......230 ENG............... 660
Industrial Arts Education (Col of Ed).302 YON ...............357
Industrial Arts Shop (Lab School) ......20 YON............... 474
Industrial Engineering................301 ENG...............370
Infirmary............................. INF ................... 37 1
Information Desk ...................... ADM................... 449
Information Station (NW 2nd Ave Entrance to Campus).........676
Inter-American Studies School of..... 450 LIB............... 514
Inter-Fraternity Council .............. 128 ADM ............... 383


J

Janitorial (Business Office).........PLA................... 431
Journalism & Communication............234 STA...........597-549









Laundry ............................... Bldg T................ 521

Law College of....................... 102 LAW............... 354
Law Library...........................217 LAW............... 596
Law Review............................ 116 LAW............... 355
Leadership Studies in Education.......314 YON...............647
Library Science (Arts & Sciences)..... 200 LIB............... 591
Library University................... 200 LIB...............591
Livestock Pavilion (Ag Exp Sta) .......................FR 2-8157
Lost & Found SER...........................................655
Lyceum Council .......................Bldg R................671



M

Mail Room Campus..................... 187 Bldg E............ 225
Maintenance (Bus Office)............. PLA................... 431
Mallory Hall (Women's Residence) ............................ 285
Management & Business Law (Bus Ad).... 103 MAT ...............561
Marketing (Bus Ad) .................... 107 MAT............... 561
MARKS & BRANDS DIV (State Dept of Ag).608 SEA.........FR 6-3732
Marriage & Family Clinic..............305 PEA...............487
Materials of Instruction (Col of Ed)..317 YON............... 478
Mathematics & Astronomy (Arts & Sciences) 205 WAL...........586
Meat Products Lab (Ag Exp Sta)........MPL.............FR 2-8034
Mechanical Engineering................ 540 ENG...............315
Medical Illustration .................. C 602 MSB............. 751
Medical Science Coffee Shop........... MSB................... 751
Medical Records (Health Center).......C 510 MSB ............. 751
Medicine College of .................. M 102 MSB......... . ...751
Medicine Dept of ..................... M 411 MSB............. 751
Meteorology (See Physics - Arts & Sciences)
Microbiology (Col of Medicine) ........ M 452 MSB'..4 ........... 751
Military Science & Tactics............203 MIL...............400
Military Science & Tactics Supply..... Bldg 28 ............... 480
Milk & Cream Div (State Dept of Ag)...608 SEA.........FR 6-3732
Murphree Hall (Men's Residence) ............................ 721
Museum Florida State................. SEA.............FR 2-1451
Music ................................. 138 B ldg R ............ 67 1


N

Naval Stores Res ( Chemistry A&S).....340 LEI ...............630
Naval Stores Research Laboratory......327 LEI ...............630
News Bureau........................... Bldg H ................ 288
North Hall (Men's Residence) ............................295-201
Nuclear Engineering................... 309 ENG............... 460
Nurses' Residence........................................... 375







Nursing College of...................M 127 MSB............. 751
Nursing Services (Health Center).....C 502 MSB............. 751
Nutrition Laboratory (Ag Exp Sta) .....................FR 2-1436


0

Obstetrics (Col of Medicine).......... M 304 MSB............. 751
Off-Campus Housing.................... 1504 W Univ Ave.FR 6-2411
Off-Campus Instruction in Education...122 YON...............263
Ornamental Horticulture.....................................250


P

P K Yonge Cafeteria (Florida Room)...YON...................382
P K Yonge Gymnasium ................... YON................... 642
P K Yoqge Laboratory School...........220 YON...........476-618
P K Yonge Lab School Library..........214 YON...............591
P K Yonge Library of Florida History..lst Fl LIB............591
Parasite Laboratory (Ag Col & AES)..........................342
Pathology (Col of Medicine)..........M 655 MSB............. 751
Payroll (Bus Office) ................. 109 ADM............... 221
Pediatrics (Col of Medicine).........M 304 MSB ............. 751
Personnel Office ( Non-Ac Staff)...... 109 ADM...............611
Personnel Office (Hourly Labor) .......Bldg J................ 648
Pest Control Division ................................... 544-253
Pharmaceutical Chemistry..............320 LEI...............488
Pharmaceutical Services Health Center.C 512 MSB............. 751
Pharmacognosy & Pharmacology..........446 LEI ............... 603
Pharmacology & Therapeutics...........M 556 MSB............. 751
Pharmacy College of..................320 LEI ...............488
Pharmacy Dept of.....................302 LEI ...............368
Philosophy (Arts & Sciences).......... 107 AND...............387
Photographic Services................. Bldg L................402
Physical Education for Men............ 134 FLG...............244
Physical Education for Women..........WGY ...................668
Physical Education & Health Coll of..203 FLG...............241
Physical Education & Health Library...305 FLG............... 591
Physics (Arts & Sciences) ............ 101 BEN...............310
Physics Laboratory....................Bldg F................ 528
Physiology (Col of Medicine)......... M 519 MSB............. 751
Placement Service (Graduates).........Bldg H............ 670-304
Placement Service (Students).......... 128 ADM...............383
PLANT BOARD STATE.................... 507 SEA.........FR,2-1431
Plant & Grounds ( Bus Office)........PLA................... 431
Emergencies-Nights-Weekends-Holidays .................. 702
Plant Pathology (Ag Col & AES) ........ 102 NEW...............322
Police Station (Old Radio Station)....Bldg A................702
Political Science ( Arts & Sciences)..105 PEA............... 646
POST OFFICE (US) UNIVERSITY STATION...SER.............FR 2-4981








Poultry Husbandry (Ag Col & AES)...... POL................... 277
Poultry Unit (Ag Exp Sta) ............................. FR 6-5780
Pre-Professional Counseling (A & S)...12 B FLI .............. 666
President's Office ....................226 ADM...............455
Press University of Florida ..........314 STA........... 209-292
Printing Department...................PLA...............534-571
Professional Curriculum (Phys Ed) .... 301 FLG...............245
Professional Relations Bureau of......318 LEI................429
Property Custodian....................206 ADM............... 577
Psychiatry (Col of Medicine) ..........MSB................... 751
Psychological Clinic (Clinical Services)308 ADM ............ 239
Psychology (Arts & Sciences).......... 155 Bldg E........337-410
Public Administration Clearing Serv...204 PEA...............585
Public Health Engineering Laboratory..205 ENG................409
Public Relations (See News Bureau)
Pulp & Paper Laboratory (Chem Eng).... 102 Bldg N............ 318
Purchasing ( Bus Office) .............. 106 ADM............... 464
Purebred Beef Farm (Ag Exp Sta) .......................FR 6-5286


R

Radar Tower................................................. 441
Radio Production Center ...............318 STA ...............386
Radio Propagation Laboratory..........436 ENG...............651
Radio Station..W. AK, ...............4th Fl STA........467-468
Radio Transmitter Station.............................FR 2-8018
Reading Laboratory & Clinic...........310 AND...............379
Real Estate (Bus Ad) .................. 104 MAT............... 561
Reed Laboratory (Chem Eng) .................................. 319
Registrar............................. 135 ADM ...............226
Rehabilitation Services (Health Center)..M 403 MSB.......... 751
Reid Hall ( Women's Residence).............................. 675
Religion ..............................205 FLU........... 453-536
Research Coordinator (Col of Educ)....314 YON...............647
TC (See Military Science &,Tactics)


/ s

Sanitary Research Laboratory..........SAL...................503
Secondary Education...................329 YON...........479-210
Security Officer (Electronics Lab).... II104 SEA.............. 236
Seminole Office....................... 7 FLU.................655
Sewage Treatment Plant (Bus Office).........................431
Sheep Unit............................................FR 6-7189
Sledd Hall (Men's Residence)................................721
Sociology & Anthropology (A & S)...... 307 PEA ...............487
Soil Conservationist (Ag Ext Service) 205 ROL..............334
Soils (Ag Col & Ag Exp Sta) ........... 106 NEW............... 321
South Hall (Men's Residence) ........ ................ . 295-201
Spectrographic Laboratory (Ag Exp Sta) NEA..................348







Spectroscopy Lab (Mech Eng)...........545 ENG...............314
Speech (Arts & Sciences)............. 341 ADM...............346
Speech & Hearing Clinic...............321 ADM...............347
Sports Publicity (Ath Intercollegiate)..102 STA ............. 687
Statistical Laboratory................Bldg OE...........215-688
Student Bank (Bus Office) ............. I ADM................. 417
Student Employment.................... 128 ADM...............383
Student Government.................... 310 FLU............... 655
Student Health........................ INF................... 371
Students Organizations Adviser........ 128 ADM............... 383
Student Personnel Office .............. 128 ADM...........301-302
Student Publications Board of........ II FLU................ 655
Student Records........................ 124 ADM...............200
Student Religious Association......... 209 FLU............... 536
Surgery (Col of Medicine) ............ M 611 MSB............. 751
Swine Unit (Ag Exp Sta) ........ ..................... .FR 2-4241


T

Television Production Center..........234 STA...........328-597
Thomas Hall (Men's Residence) ..............................721
Timekeeper Plant & Grounds (Bus Off) PLA...................431
Tolbert Hall (Men's Residence)..........................295-201
Traffic Court (Student Government)...309 FLU............... 655
Transportation (Bus Office) .......... PLA................... 431
T V Production Center .......................................635


U


Undergraduate Counseling Education..140 YON...............264
University College....................204 ADM...........405-406
University Farm (Ag Exp Sta).........................FR 6-6761
University of Florida Press ...........314 STA ........... 209-292
Univ Placement Service (Graduates) ....Bldg H............ 670-304
University Examiners Board of ........405 SEA...............235
USDA CEREAL CROPS RESEARCH BRANCH.....BLDG BT...............403
USDA FARM ECONOMICS RESEARCH DIV...... 138 Unit B MCC........ 255
USDA FORAGE & RANGE RESEARCH BRANCH...Bldg BT ...............403
USDA MARKETING RESEARCH DIVISION...... 102 AGE .........FR 2-0540
USDA OILSEED & INDUS CROPS RES BR.....38 Bldg H............. 529
USDA TUNG LAB - FRUIT & NUT CROPS RES.................FR 6-3906


V

Vegetable Crops (Ag Col & Ag Exp Sta) 305 NEW...............327
Vegetable Products Lab (See Food Technology)
Vegetables Sale of ................... 114 Unit A MCC ........ 251





















VETERANS ADMINISTRATION CONTACT OFFICE..105 SEA.......FR 2-8671
VETERANS ADMINISTRATION GUIDANCE CENTER..105 A SEA....FR 2-8691
Veterinary Science (Ag Col & AES) .... 27 VET........623-678-679
Vice President for Academic Affairs...233 ADM...........469-470
VOC REHABILITATION (State Educ Dept)..704 SEA.........FR 6-6439
VOC REHABILITATION (Instructional)... .120 YON ............... 515


w

Weaver Hall (Men's Residence)...........................295-201
Western Union......................... 104 FLU...............422
Wood Products Lab (School of Forestry) Bldg K...............398
WRUF (See Radio Station WRUF)


Y

Youth Activities (Gen Ext Div).......809 SEA............... 231
Yulee Hall (Women's Residence)..............................298








Departmental Directory

(Organizational)



A


ADAPTED EXERCISES CLINIC (See Clinical Services)

AGRICULTURE, COLLEGE, STATION & EXTENSION
Provost W M Fifield 128 Unit A MCC.....................251
Dean M A Brooker 126 Unit A MCC........................251
Assistant Dean G D Thornton 122 Unit A MCC..........251
Associate Director R W Bledsoe 115 ROL..............260
Asst Director H H Wilkowske 115 ROL.................493
Director Extension M 0 Watkins 103 ROL................335
Asst Director J N Busby 107 ROL.....................324
Assistant to Director F E Myers 101 ROL............411
Editor J F Cooper 217 ROL ..............................495

AGRICULTURE College of
Dean M A Brooker 126 Unit A MCC........................251
Assistant Dean G D Thornton 122 Unit A MCC..........251
Agricultural Chemistry Head H H Sisler 200 LEI........486
Ag Economics Head H G Hamilton 162 Unit B MCC......255
Agricultural Education Head E W Garris 136 YON........588
Agricultural Engineering Head F Rogers II A AGE.......216
Agronomy Head P H Senn 211 Unit A MCC.................259
An Husb & Nutrl Head T J Cunha 253 Unit B MCC.........254
Bacteriology Head M E Tyler 169 Unit D MCC ............252
Botany Head G R Noggle 319 Unit A MCC.................256
Greenhouse ............................................ 527
Dairy Science Head E L Fouts 106 DAL..................339
Entomology Head J T Creighton 344 Unit B MCC..........253
Food Technology & Nutrition Head R A Dennison FTL..344-667
Fruit Crops Head J W Sites 109 Unit A MCC............250
Ornamental Horticulture Head E W McElwee 406 NEW...... 280
Greenhouse............................................ 589
Plant Pathology Head P Decker 102 NEW.................322
Poultry Husb Head N R Mehrof POL......................277
Soils Head F B Smith 106 NEW ..........................321
Vegetable Crops Head F S Jamison 305 NEW..............327
Veterinary Science Head W R Pritchard 27 VET......623-678
Parasite Laboratory ......................................342

AGRICULTURAL EXPERIMENT STATION
Director J R Beckenbach III ROL ........................ 492
Associate Director R W Bledsoe 115 ROL..............260
Asst Director H H Wilkowske 115 ROL.................493








AGRICULTURAL EXPERIMENT STATION (Continued)
Administrative Manager R Bartley 119 ROL..........491-261
General Office 211 ROL...........................366-494
Payroll 213 ROL ...................................... 605
Superintendent Field Operations G R Freeman 123 ROL...498
University Farm....................................FR 6-6761
Ag Economics Head H G Hamilton 162 Unit B MCC.........255
Agricultural Engineering Head F Rogers II A AGE.......216
Agronomy Head F H Hull 302 NEW....................439-320
Laboratory......................................FR 6-6125
An Husb & Nutri Head T J Cunha 253 Unit B MCC.........254
Beef Research Unit..............................FR 6-3331
Livestock Pavilion.............................. FR 2-8157
Meats Products Laboratory..........................FR 2-8034
Nutrition Lab (Archer Rd) G K Davis.......... FR 2-1436
Purebred Beef Farm..............................FR 6-5286
Swine Unit ......................................FR 2-4241
Botany Head G R Noggle 319 Unit A MCC.................256
Dairy Science Head E L Fouts 106 DAL..................339
Dairy Research Unit (Hague).....................HO 2-4012
Entomology Head A N Tissot 201 A NEW..................323
Food Technology & Nutrition Head R A Dennison FTL..344-667
Food Technology Lab ..................................344-667
Fruit Crops Head J W Sites 108 Unit A MCC.............250
Hume Library Mrs Ida K Cresap Unit C MCC............... 257
Ornamental Horticulture Head E W McElwee 406 NEW......280
Plant Pathology Head P Decker 102 NEW................. 322
Poultry Husbandry Head N R Mehrhof POL................277
Poultry Unit Foreman C F Wright...............FR 6-5780
Soils Head F B Smith 106 NEW .......................... 321
Greenhouse ............................................ 415
Vegetable Crops Head F S Jamison 305 NEW..............327
Veterinary Science Head W R Pritchard 27 VET...... 623-678
Parasite Laboratory................................... 342

AGRICULTURAL EXTENSION SERVICE
Director M 0 Watkins 103 ROL...........................335
Assistant Director J N Busby 107 ROL................ 324
Assistant to Director F E Myers 101 ROL.............. 411
Soil Conservationist 205 ROL......................... 334

ALLIGATOR OFFICE 8 FLU.....................................655

ALUMNI AFFAIRS Director L W Hiatt AUD................ 214-271

ARCHITECT BOARD OF CONTROL Head G C Fulton Bldg E.......278

ARCHITECT Consulting J M Hamilton 306 ADM................363

ARCHITECTURE & FINE ARTS College of
Dean T C Bannister 119 Bldg E.......................... 505
Div of Fine Arts Director A A Beecher 113 Bldq E......217








ARCHITECTURE & FINE ARTS (Continued)
Architecture Head J T Lendrum 125 Bldg E..............606
Art Head C Adams 123 Bldg E...........................356
Bldg Construction Acting Head H H Block 205 Bldg K...384
Library Miss Mary Tillman 163 Bldg E...................591
Storeroom & Slides 161 Bldg E........................... 604

ARTS & SCIENCES College of
Dean R E Page 103 AND..................................358
Assistant Dean S E Wimberly 103 AND................. 504
Assistant Dean C F Byers 103 AND....................504
Anthropology (See Sociology & Anthropology)
Anthropology Lab J M Goggins Bldg L.................... 537
Astronomy (See Mathematics & Astronomy)
Biology Head H K Wallace III FLI......................275
Stockroom Mrs Ruth A Smith 102 Bldg J...............572
Chemistry Head H H Sisler 200 LEI.....................486
Curator B J H Otte III LEI .......................... 483
Library R V Krumm 216 LEI ...........................591
Naval Stores Research 340 LEI ........................ 630
Naval Stores Research Lab 327 LEI ....................630
Stock Room 109 LEI ................................... 266
English Head C A Robertson 202 AND....................306
Family Life Head Miss Ruth Albrecht 4 Bldg AE.........598
Foreign Languages Head J Brunet 3 AND.................576
Geography Head S deR Diettrich 205 FLO ................579
Geology Head R A Edwards 206 FLO......................643
History Head D E Worcester 109 PEA....................388
Library Science Head S L West 200 LIB.................591
Mathematics & Astronomy Head F W Kokomoor 205 WAL.....586
Meteorology (See Physics)
Philosophy Head G R Bartlett 107 AND..................387
Physics Head R C Willamson 101 BEN...................310
Physics Laboratory Bldg F............................528
Political Science Head M J Dauer 105 PEA..............646
Pre-Professional Counseling Head E R Jones 12 B FLI...666
Psychology Acting Head 'S E Wimberly 103 AND........... 504
Laboratory 155 Bldg E ................. .............. 337-409
Religion Head D L Scudder 205 FLU................. 453-536
Sociology & Anthropology Head J M Maclachlan 307 PEA..487
Anthropology Laboratory Head J M Goggin Bldg L.....537
Speech Head H D Constans 341 ADM......................346

ATHLETICS Intercollegiate
Director & Head Coach G R Woodruff 211 STA.............683
Assistant Coaches STA................................ 681
Business & Ticket Off Gen Mgr P M Beard 107 STA.......681
Sports Publicity Director J M Gay 102 STA.............687
Training & Equipment Office 116 FLG.....................649

ATHLETICS Intramural Head H S Cherry 229 FLG............243










BOARD OF STUDENT PUBLICATIONS (See Student Publications)
BOARD OF UNIVERSITY EXAMINERS (See University Examiners)

BOOKSTORES & CAMPUS SHOPS
Assistant Director S P Getzen Jr SER...................665
Interdepartmental Sales SER..........................569
Textbook Dept SER.................................... 458
Health Center Branch MSB................................ 751
Women's Residence Halls Branch BRO.....................445

BOYS 4-H CLUB AGENT STATE Ag Ext Serv W W Brown 205 ROL..334

BUSINESS ADMINISTRATION College of
Dean D J Hart 214 MAT..................................561
Assistant Dean R S Cline 214 MAT....................561
Accounting Head J S Lanham 208 MAT....................561
Bureau of Econ & Bus Res Director G B Hurff 205 MAT...561
Economics Head C H Donovan 203 MAT....................561
Finance & Insurance Int Head C A Matthews 106 MAT.....561
Graduate Studies Director J B McFerrin 214 MAT........561
Management & Business Law 103 MAT .......................561
Marketing Int Head J D Butterworth 107 MAT............561
Placement Service Int Head N B Thomson 211 MAT........561
Real Estate Head J E Chace 104 MAT....................561

BUSINESS OFFICE
Business Manager W E Jones 104 ADM.....................461
Assistant Business Manager W E Elmore 104 ADM.......461
Asst To The Business Manager T J Price 108 ADM......240
Audit & Internal Control
Assistant Auditor F W Stancliff 108 ADM............. 240
Employee Personnel Services
Director B W Ames 109 ADM...........................611
Assistant Director 109 ADM........................611
Placement Officer J E Knight 109 ADM................611
Placement Officer J W Blow Bldg J...................648
Finance & Accounting
Comptroller R L Dennard 2 Adm.......................711
Accounting Section 2 ADM.............................711
Cashier 2 ADM .................................... 401-417
Fiscal Contract Officer 2 ADM........................711
Keypunch 10 ADM......................................229
Payroll 109 ADM ...................................... 221
Processing Section 2 ADM.........................522-523
Property Custodian 206 ADM........................... 577
Tabulating Office 23 ADM.............................272
Vouchering Section 2 ADM.............................391
Plant & Grounds
Campus.Engr & Director C C Greene PLA ...............431
Accounting PLA.......................................431







BUSINESS OFFICE Plant & Grounds (Continued)
Central Stores Mgr L Mock PLA....................431
Construction Supt W L Schoch PLA...................431
Grounds Supt N R Lake PLA..........................431
Heating Plant No. I ( Plant & Grounds Area)........... 431
Heating Plant No. 2 (Health Center Area)..............431
Janitorial Bldgs Custodian M G Grigsby PLA.........431
Janitorial ...................... Bldg 0 ................ 653
Maintenance Supt E N Bell PLA ......................431
Police Chief A I Shuler Bldg A (Old Radio Sta)......702
Sewage Treatment Plant Supt G T Lohmeyer .............431
Timekeeper J Underwood PLA.......................... 431
Transportation Supt E G Silbernagel PLA.............431
Purchasing
Director J S Reaves 106 ADM ......................... 464
Asst Director G M Allen Jr 106 ADM .................. 464


C


CAFETERIA (See Food Service)

CAMP WAUBURG (See Florida Union)

CANCER RESEARCH LAB Director F E Ray CRL.................395

CENTURY TOWER (See Music Division of)

CLINICAL SERVICES Florida Center of
Coordinator D J Mase 339 ADM.......................526-751
Adapted Exercises Clinic Head T M Scott 134 FLG.......244
Marriage & Family Clinic Head W W Ehrmann 305 PEA.....487
Psychological Clinic Head J E Harlow 308 ADM..........239
Reading Laboratory & Clinic Head G D Spache 310 AND...379
Speech & Hearing Clinic Head M W Buck 321 ADM.........347

COMMUNICATIONS (See Journalism & Communications)

COMPTROLLER'S OFFICE (See Business Office - Finance & Acctg)

COUNTY OFFICES - ALACHUA
Agricultural Agent L Blitch 100 Seagle Annex.....FR 6-5091
Home Dem Agt (Ag Ext Ser) Mrs J McSwine 102 Sea A.FR 6-5071

CREDIT UNION Asst Treasurer Mrs L Hinton Bldg J..........535


E

EDUCATION College of
Dean J B White 126 YON .................................472
Asst Dean C R Foster 134 A YON..................619-620








Asst Dean K Wiles 134 B YON.....................619-620
Administration & Field Serv Head R L Johns 128 YON .... 471
Audio-Visual Aids D R Winsor 210 YON...................641
Business Education Head J H Moorman 308 YON............502
Educational Personnel Services R 0 Stripling 120 YON...473
Educational Placement Office Head J W Fordyce 140 YON.264
Elementary Education Head M R Ahrens 202 YON..........518
Foundations of Education Head V A Hines 314 YON.......647
Graduate Studies Head C R Foster 134AYON ...............620
Industrial Arts Educ Head R F Bergengren Jr 302 YON...357
Leadership Studies(Kellogg) Director V A Hines 314 YON.647
Library H E Nutter 317 YON .............................478
Materials of Instruction Head H E Nutter 317 YON......478
Off-Campus Instruction Head G B Simmons 122 YON.......263
P K Yonge Lab School (See Laboratory School)
Research Coordinator V A Hines 314 YON.................647
Secondary Education Head L N Henderson 329 YON ....479-210
Undergraduate Counseling Head J W Fordyce 140 YON.....264
Voc Rehabilitation Counseling Chmn OB Thomason 120 YON..515

EDUCATIONAL LOAN CORP (Rotary Clubs of Fla) 128 ADM.........545

EMPLOYMENT (See Business Office - Employee Pers Serv)

ENGINEERING College of
Dean J Weil 300 ENG .................................... 313
Assistant Dean E W Kopp 300 Eng..................... 311
Aeronautical Int Head J W Hoover 125 Bldg N ...........316
Chemical Eng Head W H Beisler I117 Bldg N .............. 317
Pulp & Paper Lab W J Nolan 102 Bldg N...............318
Reed Lab J H Simmons 202 RLA........................319
Civil Head R W Kluge 212 ENG..........................203
Public Health Engr Lab 205 ENG ......................409
Sanitary Research Lab SAL ............................503
Electrical Head M J Larsen 336 ENG....................309
Atmospheric Noise Research Lab T S George 526 Eng....538
Dynamo Lab 220 ENG................................... 308
Electronics Lab 1104 SEA.............................236
Induction Heating Lab R W Sampson 230 ENG...........660
Radar Tower M H Latour ...............................441
Radio Propagation Lab M H Latour 436 ENG............651
Engineering Graphics Head E W Jacunski 506 Eng........716
Engineering Mechanics Head W L Sawyer 421 ENG.........416
Industrial Head E P Martinson 301 ENG .................370
Library L Walker 400 ENG...............................591
Mechanical Head J C Reed 540 ENG......................315
Engineering Shop Shop Supt E A Warshyk 102 BNX.....420
Spectroscopy Laboratory 545 ENG......................314
Nuclear Engineering G Greathouse 309 ENG............460
Placement Service 300 ENG............................... 311
Publications Editor Miss Rachel Albertson 313 ENG.....307







ENGINEERING & INDUSTRIAL EXPERIMENT STATION
Director J Weil 300 ENG................................313
Assistant Director M E Forsman 308 ENG.............. 311
Publications Editor Miss Rachel Albertson 313 ENG.....307



F



FAMILY LIFE (See Arts & Sciences College of)

FINANCE & ACCOUNTING (See Bus Office Finance & Accounting)

FLAVET (See Hous:ng)

FLORIDA BLUE KEY 307 FLU............................... 381-691

FLORIDA DAILY NEWSPAPER ASSOC J P Jones 337 STA.FR 2-0016-328

FLORIDA HISTORICAL SOCIETY 401 LIB......................... 591

FLORIDA INSTITUTE OF CPAs 705 SEA....................FR 6-5404

FLORIDA PLAYERS 342 ADM....................................426

FLORIDA PRESS ASSOC J P Jones 337 STA...........FR 2-0016-328

FLORIDA STATE OFFICES (See State Offices Florida)
FLORIDA UNION
Director W E Rion 108 FLU..............................655
Program Director Miss Joan Cochran 314 FLU.............655
Bookkeeper 104 FLU ......................................655
Camp Wauburg ................................... Mlcanopy 2711
Craft Shop 120 FLU......................................655
Reservations 108 FLU.................................... 655
Western Union 104 FLU...................................422

FLORIDA STATE MUSEUM (See Museum Florida State)

FOOD SERVICE
Director B W Graham CAF ................................ 661
Assistant Director J H Hintermister CAF.............661
Accounting CAF....................................... 530
Storeroom CAF ........................................205
Cafeteria & Campus Club CAF.............................661
Co-Ed Club BRO.......................................... 212
Florida Room YON........................................ 382
The Hub SER.............................................207
Medical Science Coffee Shop MSB......................... 751
Dietitians' Apartments (Radio Road)......................553







FORESTRY School of
Director C M Kaufman 305 ROL........................... 338
Library Miss Willie Kate Tyson 414 ROL .................591
Austin Cary Memorial Forest........................FR 2-9959
Wood Products Laboratory BLDG K.........................398

FUMIGATION LABORATORY....................................... 631


G


GENERAL EXTENSION DIVISION
Dean B C Riley 805 SEA.............................689-232
Asst Dean - Extension Classes G M Turner 903 SEA..234-367
Auditory Instr & Womens Actv Mrs Edith Cameron 805 SEA.232
Business Extension Education F T Adams 909 SEA.........520
Church & Community Activities T M Wakefield 809 SEA....270
Citizenship Training R L Fairing 809 SEA...............270
Correspondence Study 906 SEA............................233
Extension Research 0 L Gomez 702 SEA................... 519
Film & Visual Aids G L Crutcher 707 SEA................ 519
Library Mrs Bernice Mims 806 SEA.......................231
Publications 802 SEA.................................... 232
Youth Activities Mrs Hazel Morgan 809 SEA..............231

GRADUATE SCHOOL Dean L E Grinter 235 ADM .........459-293-705

GYMNASIUM FLORIDA ..........................................241

GYMNASIUM WOMEN'S........................................... 668

H

HEALTH CENTER - J HILLIS MILLER
Provost R S Poor M 101 MSB.............................751
Assistant to Provost C W Pruitt M 104 MSB...........751
Dean College of Medicine G T Harrell M 102 MSB........751
Dean College of Nursing Miss D M Smith M 127 MSB......751
Dean College of Pharmacy P A Foote 320 LEI............488
Director Cancer Research Lab F E Ray CRL ..............395
Director Hospital & Clinics M J Wood C 107 MSB........751
Assistant Business Manager A E Ansley M 105 MSB........751
Assistant Director Plant & Grounds H R Hinkley M 6 MSB..751
Health Center Study S P Martin M 411 MSB...............751
Library F D Bryant L 102 MSB...........................751

HEALTH CENTER - College of Medicine
Dean G T Harrell M 102 MSB.............................751
Director Postgraduate Education W C Thomas M 107 MSB..751
Admissions M 102 C MSB...............................751
Anatomy Head J G Wilson M 241 MSB.....................751








Biochemistry Head F W Putnam M 351 MSB................751
Medical Illustration Head R 0 Beach C 602 MSB.........751
Medicine Head S P Martin M 411 MSB....................751
Microbiology Head W E Suter M 452 MSB................. 751
Obstetrics M 304 MSB ................. ............. .....751
Pathology Head J L Edwards M 655 MSB..................751
Pediatrics M 304 MSB.................................... 751
Pharmacology & Therapeutics Head T H Maren M 556 MSB .... 751
Physiology Head A B Otis M 519 MSB.................... 751
Psychiatry MSB.......................................... 751
Surgery Head E R Woodward M 611 MSB....................751

HEALTH CENTER - College of Nursing
Dean Miss D M Smith M 127 MSB.......................... 751

HEALTH CENTER - Hospital & Clinics
Director M J Wood C 107 MSB............................751
Medical Records C 510 MSB............................751
Nursing Services Director Miss N Rood C 502 MSB.....751
Pharmaceutical Serv Dir W E McConnell C 512 MSB......751
Rehabilitation Services D J Mase M 403 MSB..........751
HOUSING DIVISION
Director H C Riker 138 ADM.............................246
Assistant Director A C Rodgers 138 ADM..............246
Acting Assistant Director F E King MUR.............. 721
Off Campus Housing Head C B Opp 1504 W Univ Ave.FR 6-2411
Plant Maintenance A J Bracken Sr MUR................... 721
Women's Residence Halls
Broward ............................................... 557
Mallory ...............................................285
Reid Ha ll ............................................. 675
Yulee.................................................298
Men's Residence Halls
Buckman ............................................... 72 1
F letcher .............................................. 72 1
Grove ................................................. 695
Murphree .............................................. 72 1
North............................................. 295-201
S ledd ................................................. 72 1
South............................................. 295-201
Thomas ...................* ***** * * ................... ... ..... 721
Tolbert.......................................... 295-201
Weaver......................... .... ......... ..... 295-201
Frame Halls B, C, D, I, J ............................ 695
Frame Halls K, L, M, N, 0, R, S..................295-201
Flavet Villages
Flavet I Manager Apt 329 A..........................581
Flavet II Manager Apt 355 A...................FR 6-5155
Flavet III Manager Section I Apt 241 A.............583
Flavet III Manager Section 2 Apt 230 D.............508
Flavet III Manager Section 3 Apt 203 D.............513







I

INFIRMARY
Director R H Vadheim....................................371
Assistant Director H W Duerloo.......................... 373
Psychiatrist H C Schumacher.............................374
Physician G G Guiteras .................................. 375
Physician W W McChesney................................. 376
Physician Dorothy E Shelley.............................377
Superintendent of Nurses Miss Ruth Hay..................373
Interns' Quarters ........................................ 397
Nurses' Residence ........................................ 375

INFORMATION STATION (NW 2nd Ave Entrance to Campus).........676

INFORMATION DESK ADM.......................................449

INTER-AMERICAN STUDIES School of
Director A C Wilgus 450 LIB............................514

INTER-FRATERNITY COUNCIL 128 ADM........................... 383


J

JOURNALISM & COMMUNICATIONS School of
Director R 0 Weimer 234 STA......................... 597-549

L

LABORATORY SCHOOL P K YONGE
Director R B Myers 220 YON ......................... 476-618
Principal T J Hill 216 YON......................... 476-618
Cafeteria (Florida Room) YON...........................382
Gymnasium YON........................................... 642
Industrial Arts Shop 20 YON.............................474
Library 214 YON......................................... 591

LAUNDRY Manager N Parker Bldg T..........................521

LAW College of
Dean H A Fenn 102 LAW..................................354
Asst Dean R B Mautz III LAW............................353
Other Faculty Members....................................376
Law Library F T McCoy 217 LAW..........................596
Law Review 116 LAW...................................... 355

LIBRARIES University
Director Stanley L West 200 LIB........................591
Assistant Director W G Harkins 200 LIB................. 591
Acquisitions Head Miss Lilly Carter Ist FI LIB.....591








Audio-Visual Aids Mrs Esther Lang 411 LIB...........591
Bibliography Room Miss Margaret Chapman Ist FL LIB..591
Circulation Head Mrs Margaret Duer Ist FI LIB......591
Documents Head Miss Frances Apperson 2nd FI LIB....591
Humanities Room Miss Annette Liles 2nd FI LIB.......591
Photo Duplicating Miss Marian Youngs Ist Fl LIB.....591
Reference & Bibliography Hd Miss Margaret Knox LIB.591
Reserve Desk Mrs Sara Springstead 2nd FL LIB........591
Science & Technology Rm Miss June Kostyk 3rd FL LIB..591
Social Sciences Room Miss Eliz Gillies 2nd FL LIB...591
Technical Processes Miss Vivian Prince Ist FL Lib...591
University College Room Miss Lillian Seaberg LIB....591
Ag Exp Sta (Hume Lib) Mrs Ida K Cresap MCC............257
Architecture & Fine Arts Miss Mary Tillman 163 Bldg E..591
Chemistry-Pharmacy R V Krumm 216 LEI...................591
Education H Nutter 317 YON.............................478
Engineering L Walker 400 ENG........................... 591
Forestry Miss Willie Kate Tyson 414 ROL................591
General Extension Division Mrs Bernice Mims 806 SEA....231
Health Center Fred Bryant L 102 MSB.................... 751
Law F T McCoy 217 LAW..................................596
Physical Education & Health Mrs Joy Grantham 305 FLG...591
P K Yonge Lab School Mrs Ella S Francis 214 YON........591
P K Yonge Lib of Florida History J Yonge Ist FI LIB....591

LOST & FOUND SER .. 1. ..... .......... . .2 .655

LYCEUM COUNCIL Bldg R......................................671


M

MAIL ROOM CAMPUS 187 BIdg E...............................225

MARRIAGE & FAMILY CLINIC (See Clinical Services)

MEDICINE College of (See Health Center College of Medicine)

MILITARY SCIENCE & TACTICS
Coordinator & Prof of Air Science R Rhudy 203 MIL......400
Air Force MIL.......................................237-694
Army MIL.............................................. 481
Supply Bldg 28..........................................480

MUSEUM FLORIDA STATE Director A B Grobman 303 SEA.FR 2-1451

MUSIC DIVISION OF
Director R S Bolles 138 Bldg R.........................671
Band & Orchestra 138 Bldg R.............................627
Century Tower............................................ 671








N

NAVAL STORES RESEARCH (See Arts & Sciences-Col of Dept of Chem)
NEWS BUREAU
Editor A 0 Skaggs Jr Bldg H ............................ 288
Assistant Editor W H Kerns Bldg H...................288

NURSES' RESIDENCE (See Infirmary)



P

NURSING College of (See Health Center - College of Nursing)

PAYROLL (See Business Office - Finance & Accounting)

PEST CONTROL DIVISION.......................................544

PHARMACY College of
Dean P A Foote 320 LEI.................................488
Chemistry - Pharmacy Library R V Krumm 216 LEI.........591
Pharmaceutical Chemistry P A Foote 320 LEI.............488
Pharmacognosy & Pharmacology E Voss 446 LEI............603
Pharmacy W J Husa 302 LEI ..............................368
Professional Relations Bureau of 318 LEI...............429
Assoc Director C S Haupt 318 LEI....................429

PHOTOGRAPHIC SERVICES Head R J Sneeringer Bldg L.........402

PHYSICAL EDUCATION & HEALTH College of
Dean D K Stanley 203 FLG...............................241
Intramural Ath & Recreation Head H S Cherry 228 FLG ....243
Library 305 FLG......................................... 591
Physical Educ for Men Head H W Schnell 134 FLG........244
Phys Educ for Women Head Miss Norma Leavitt WGY.......668
Professional Curriculum Head E B Salt 301 FLG.........245
Student Health Director R H Vadhelm INF...............371

P K YONGE LAB SCHOOL (See Lab School)

PLACEMENT SERVICE EDUCATIONAL Head J W Fordyce 140 YON ....264

PLACEMENT SERVICE UNIVERSITY (Student)
University Placement Officer M E Mayberry Bldg H...670-304

PLANT & GROUNDS (See Business Office - Plant & Grounds)

POLICE Chief A I Shuler Bldg A (Old Radio Station).......702

POST OFFICE (US) UNIVERSITY STATION Supt V P Pinnell.FR 2-4981







PRESIDENT'S OFFICE
President J Wayne Reltz 226 ADM........................455
Vice President Harry Philpott 226 ADM..............455-456
Asst To The President Fayette W Parvin 226 ADM.....645-455

PRESS (See University of Florida Press)

PRINTING DEPARTMENT Director T N Wells PLA............534-571

PSYCHOLOGICAL CLINIC (See Clinical Services)

PUBLIC ADMINISTRATION CLEARING SERVICE
Director E R Bartley 204 Pea...........................585

PURCHASING (See Business Office - Purchasing)


R

RADIO STATION
Director K F Small 4 FI STA........................466-467
Transmitter Station................................FR 2-8018

RADIO PRODUCTION CENTER
Director J Clark Weaver 318 STA........................386
Program Director Miss M Newbill 319 STA ................386
Engineer R King 234 STA................................328

READING LABORATORY & CLINIC (See Clinical Services)

REGISTRAR
Registrar R S Johnson 135 ADM..........................226
Assoc Registrar R J Whitehead 33 ADM................226
Asst Registrar Miss Anne Jones 33 ADM...............226
Asst Registrar Machine Records J Guistwhite 29 ADM..226
Director of Admissions L F Blalock 133 ADM.............226
Asst Director E S Taylor 135 ADM....................226
Asst Director W L Wharton 135 ADM...................226

RELIGIOUS ASSOCIATION 209 FLU.............................. 536

ROTC (See Military Science & Tactics)


S

SECURITY OFFICER Albert D Hutson 1104 SEA.................236

SEMINOLE OFFICE 7 FLU...................................... 655

SOIL CONSERVATIONIST (See Agricultural Extension Service)

SPECTROGRAPHIC LABORATORY NEA..............................348







SPEECH & HEARING CLINIC (See Clinical Services)


STATE OFFICES - FLORIDA
Board of Accountancy Exec Sec C C Beasley 705 SEA.FR 2-2032
Board of Engr Examiners A P Clover 408 SEA.......FR 2-4651
Department of Agriculture 608 SEA
Marks and Brands Division.......................FR 6-3732
Milk and Cream Division.........................FR 6-3732
Dept of Educ Vocational Rehabilitation 704 SEA...FR 6-6439
Plant Board Commissioner E L Ayers 507 SEA......FR 2-1431

STATISTICAL LABORATORY Director H A Meyer Bldg OE....215-688

STUDENT BANK 2 ADM.........................................417

STUDENT GOVERNMENT
President & Vice President 310 FLU......................655
Secretary Treasurer FLU.............................. 333-655
Honor Court 306 FLU..................................... 655
Traffic Court 309 FLU................................... 655

STUDENT PERSONNEL
Dean of Student Personnel R C Beaty 128 ADM............545
Dean of Men L L Hale 128 ADM...........................506
Asst Dean of Men A W Boldt 128 ADM..................302
Asst Dean of Men H K McClelland 128 ADM.............383
Dean of Women Miss Marna V Brady 128 ADM...........362-701
Asst Dean of Women Miss Evelyn Sellers 128 ADM..362-701
Adviser to Foreign Students I J Putman 124 ADM.........200
Adviser to Stu Organizations H K McClelland 128 ADM....383
Graduate Placement Service M E Mayberry Bldg H..... 670-304
Scholarships and Loans 128 ADM ..........................302
Receptionist 128 ADM.................................... 301
Student Records 124 ADM................................. 301
Student Employment 128 ADM..............................383

STUDENT PUBLICATIONS Board of II FLU....................... 655



T


TELEPHONE OFFICE University.....................Dial "Operator"
Chief Operator Billie LaMontagne AUD...................222

TELEVISION PRODUCTION CENTER
Program Director L E Franks 322 STA....................635
Art Director H A Chenoweth 326 STA..................... 635
Film Director D Wacker 234 STA..................... 328-597
Chief Engineer R King 234 STA......................328-597


TUNG LABORATORY (See US Government)







U

UNIVERSITY COLLEGE
Dean W W Little 204 ADM............................405-406
C-I American Institutions Int Head M Boyd 110 PEA....654
C-2 Physical Sciences Head H L Knowles 204 BEN....... 377
C-3 Reading Speaking & Writing Head J H Wise 207 AND...305
Reading Lab & Clinic Head G D Spache 310 AND......379
C-41 Practical Logic Head W E Moore 204 ADM..........405
C-42 Fundamental Math Head F W Kokomoor 205 WAL......586
C-5 Humanities Head R F Davidson 102 AND............. 452
C-6 Biological Sciences Head C F Byers 108 FLI.......573

UNIVERSITY OF FLORIDA PRESS Dir L F Haines 3rd Fl STA.209-292

UNIVERSITY EXAMINERS Board of
Examiner J V McQuitty 405 SEA..........................235
Assistant Examiner L V Voyles 405 SEA...............235

U S GOVERNMENT
Agriculture Dept of
Agricultural Research Service
Crops Research Division
Cereal Crops Res Br..Bldg BT....................... 403
Farm Economics Res Div..41 Unit B MCC..............251
Forage & Range Res Br...Bldg BT....................403
Oilseed & Industrial Crops Res Br..38 Bldg OH......529
Tung Lab Fruit & Nut Crops Res Br............FR 6-3906
P 0 Box 2817 Univ Station

Agricultural Marketing Service
Marketing Research Division 102 Ag Eng Bldg.......FR 2-0540
Transportation & Facilities Branch..............FR 2-0540




VEGETABLES Sale of G J Stout 114 Unit A MCC..............250

VETERANS ADMINISTRATION CONTACT OFFICE 105 SEA.......FR 2-8671
VETERANS ADMINISTRATION GUIDANCE CENTER 105 A SEA....FR 2-8691

VICE PRESIDENT FOR ACADEMIC AFFAIRS 233 ADM................469

VOCATIONAL REHABILITATION (See Education College of)

W

WESTERN UNION (See Florida Union)

WOOD PRODUCTS LABORATORY (See Forestry School of)


WRUF (See Radio Station WRUF)










UNIVERSITY OF FLORIDA

DIRECTORY OF FACULTY AND EMPLOYEES


EXPLANATION: Surnames printed in capital letters are those of persons
who are not members of the regular University staff, but who are located in
University buildings. Titles have been abbreviated to indicate chief function
of each staff member.
SPECIAL NOTE: To eliminate overloading university mail carriers please
have all personal mail sent to your home address.



A


Abbey Walter R Asst Professor Engineering Graphics.......314
511 Eng Bldg 1831 NE 7th Street FR 6-7340
Abbott Ouida D Mrs Home Economist Food Tech Ag Exp Sta..325
203 Newell Hall 311 E University Ave FR 6-5698
Abernathy Norma B Mrs Clerk III An Husb & Nutr AES.......254
McCarty Hall Rocky Point Tr Park
Abernathy Patsy Mrs Clerk III An Husb & Nutr.............254
253 Unit B McCarty Rocky Point Trailer Park Rt 4 Box 109
Ackerson Robert Henry Asst Professor Mathematics.........586
215 Walker Hall Rt 2 Box 31 T FR 2-8393
Acree Oscar L Janitor Foreman Janitorial.................653
Bldg 0 1004 SW 13th Ave FR 6-5035
Adams Clinton Head & Professor Art.......................356
123 Bldg E 312 SW 12th St FR 2-1669
Adams Frank T Head Ext Education For Business.............520
909 Seagle Bldg 2237 NW Ilth Ave FR 2-9567
Adams Janet L Mrs Clerk I Board of Examiners.............235
405 Seagle 1124 NW 4th Ave FR 6-2149
Adams Katherine Beall Mrs Library Asst III Arch Library..591
163 Bldg E 2233 NW 6th PI FR 2-2521
Adams Marie Mrs Staff Nurse Student Health............... 371
Infirmary 209 NE 2nd Ave FR 2-4158
Adams Perry R Instructor P K Yonge School................476
224 P K Yonge 1119 SW 9th Rd FR 2-4614
Adams Thomas E Clerk Ill Plant & Grounds.................431
Plant & Grounds Bldg 2043 NW 7th Lane FR 2-4994
Adams Tom Field Foreman Agronomy Ag Exp Sta.......FR 6-6125
Ag Exp Sta Farm Rt 4 Box 53 FR 6-5719
Adcock Judith L Keypunch Trainee Fin & Acctg.............711
2 Adm Bldg 1426 NW 3rd Ave FR 6-4951
Ahrano Elizabeth C Mrs Asst Home Demon Agent...... .FR 6-5071
Seagle Annex Rt 2 Hawthorne GR 5-2840
Ahrens Agnes B Mrs Sec IIl Chemistry.....................255
240 Leigh 505 NE 5th St FR 2-0218
M 647 MSB RT 3 Box 180







Ahrens Maurice R Head Professor Elementary Educ..........518
202 P K Yonge 1704 NW 10th Ave FR 2-0055
Albertson Rachel Editor Eng & Industrial Ag Exp Sta......307
313 Eng Bldg 1132 NW 24th Ave FR 6-7956
Albrecht Ruth Head Family Life........................... 598
4 Bldg AE 1218 NW 6th St FR 6-4213
Alden James Lester Technician IV Engr Shops..............420
102 Benton Annex 949 SW Ilth St FR 2-1295
Aldredge Gwen B Mrs Clerk I Gen Ext Div..............234-367
902 Seagle Bldg 911 SW Ist Ave FR 6-3465
Alexander A Elizabeth Instructor Lib Science.............591
Library 1511 NW 4th Ave FR 6-4914
Alexander Robert A Research Asst An Husb & Nutr..........254
243 Unit B McCarty 1948 NW 4th St
Alleger Daniel E Assoc Ag Economist Ag Exp Sta...........255
147 Unit B McCarty Hall 1040 NE 4th St FR 6-6712
Allen A W E Stock Clerk Transportation.................. 431
Plant & Grounds Area 216 NE 43rd Terr FR 2-2963
Allen Barbara F Mrs Steno I Plant Pathology..............265
406 Rolfs Hall 726 NE 4th Ave FR 2-2103
Allen Betty L Mrs Clerk II Finance & Acctg...............523
2 Adm Bldq 1308 NW 4th St FR 6-6123
Allen B J Asst 4-H Club Agent Ag Ext Serv................334
205 Rolfs Hall 805 NE 9th Street FR 2-2180
Allen Ethel R Mrs Adm Asst IV Gen Ext Div................234
904 Seagle Bldg 1018 NW 10th Ave FR 6-6268
ALLEN GEORGANNE G MRS Typist State Plant Board.....FR 2-1431
606 Seagle Bldg 212 T Flavet III
Allen Gilbert M Jr Asst Director Purchasing..............464
106 Adm Bldg Lake Serena Melrose Fla GR 5-2496
Allen Jean Mrs Steno II Music........................... 671
104 Bldg R Box 313 Melrose GR 5-5311
Allen John L Sr Plumber Sub-Foreman Maintenance..........431
Plant & Grounds Bldg 1116 NW 32nd Ave
Allen Nina H Mrs Typist II Fin & Acctg...................711
2 Adm Bldg 525 Boulevard FR 2-8255
Allen Peggy J Clerk I Western Union......................422
106 Fla Union 103 NW 10th St Apt 5
Alligood Celeste M Mrs Sec II Fruit Crops Ag Exp Sta..... 250
109 Unit A McCarty 232� NW 4th Ave
Alligood Edgar R Adm Asst IV Gen Ext Div.................233
906 Sea Bldg 1010 NE 7th PI FR 2-4554
Allred Pat A Mrs Steno I Entomology Ag Exp Sta......323-644
202 Newell 103 NE 10th Street
Allyn Austin C Asst Plant Path Plant Path Ag Exp Sta....322
101 Newell Hall 1846 NE 7th Terr FR 2-8640
Almeida John S Instructor Accounting.....................561
17 Matherly 8 NW 36th Drive FR 2-2194
Alsmeyer Richard H Int Lab Asst An Husb & Nutr...........254
253 Unit B McCarty 745 NE 12th Ave
Alston Clifford Farm & Home Dev Spec Ag Ext Serv.........251
29 Unit B McCarty 1735 NW 7th Place FR 2-2622
Alsup JoAnn B Mrs Med Tech Pathology.....................751







Alsup George Wroten Assistant Professor Art.............. 628
3 Bldg X Route 3 Box 180 FR 2-9940
Altieri Barbara Mrs Steno I Ag Econ Ag Exp Sta...........255
50 Unit B McCarty Paradise Trailer Court FR 6-5887
Amerson Thomas T SFC Tng & Opns NCO Military............482
Military Bldg Paradise Trailer Crt FR 6-5887
Ames Burton W Director Employee Personnel Service........611
109 Adm 2396 NW 16th Ave Rt 4 Box 570 FR 6-5996
Ammons Lawrence Q Clerk Military.........................613
Military Bldg Archer Road Village FR 2-1390
Amor Manual Jr Instructor Phys Educ for Men..............639
24 Florida Gymnasium 1309 NW 7th St FR 2-4672
Amsley K W Maintenance Man Physical Plant................751
M 15 MSB Rt I Box 29 B
Anders Carl Painter Maintenance..........................431
/A Plant & Grounds Bldg General Delivery Starke Fla
Anders Mary Edna Miss Asst Lib Reference & Bibliography..591
Library 1124 NW Ist PI Apt 2 FR 6-7831
ANDERSON ANN LOUISE MISS Clerk Farmers Home Adm....FR 6-5858
Seagle Bldg Annex 503 NE 4th Ave FR 2-2179
Anderson Carl Arthur Asst Prof Accounting................561
336 Matherly Hall 1515 NW 41st Rd FR 6-6723
Anderson Chris W Asst Plant Pathologist.............FR 2-4113
Ag Exp Sta Virus Lab Box 3677 Newberry Road FR 6-5890
Anderson Jane Sullivan Miss Library Assistant Library....591
Library 238 SW 2nd PI FR 2-4928
Anderson Montgomery D Prof Econ & Bus Statistics.........561
110 Matherly Hall 431 NE 9th Ave FR 6-5014
Anderson Patricia G Mrs Clerk II Central Stores..........431
Plant & Grounds 1235 SW Ist Ave FR 6-2884
Anderson Richard James Professor Psychology..............345
313 Adm Bldg 1203 NW 12th Ave FR 6-5080
Anderson Roland L Research Assoc Elec Eng................308
338 Eng 528 NW 25th Terrace FR 6-4056
Anderson William H Int Instructor Accounting.............561
342 Matherly Hall 8 NW 36th Dr
ANDREWS A T Asst County Agent FDA..................FR 6-5091
103 Seagle Bldg Annex 1014 NE Ilth Ave FR 6-7712
Andrus Eloise A Library Asst IIlI ..........................591
Library 1108 NW 3rd Ave
Andrus Joanne N Mrs Steno I Civil Engineering............503
Sanitary Eng Res Lab 527 NE 3rd St
Andry Carl F Assoc Professor Logic.......................412
104 Bldg D Rt 3 Box 700 4158 NW 13th St
Anguish Doris A Mrs Typist II Plant Path Ag Exp Sta.....336
313 Rolfs Hall 113 NE 20th St FR 2-0162
Ansley A E Asst Business Manager Health Center........... 751
M 105 MedicalSciences Bldg 402 NW 36th St
Anspach Harry S Field Asst Agronomy................FR 6-6125
Ag Exp Sta Farm 725 NW 33rd Ave FR 6-5156
Anthony D S Assoc Prof Chemistry.........................626
333 Leigh 1503 NW 12th Rd FR 2-0084
Anton Aaron H Instr Pharmacology & Therapeutics.......... 751
M 557 Medical Sciences Bldg 508 NW 34th Dr







Apperson Frances E Miss Head Documents................... 591
Library 202 NW 12th Terr FR 6-7804
Aratowsky Bernard Assoc Prof Foreign Languages...........360
116 Bldg D 12 NE 4th St FR 6-6452
Arbic Georges Bookbinder Technical Processes.............591
Library 2820 NW 13th St
Arcos Joseph C Asst Professor Cancer Research........395-463
Cancer Research Lab 729 NE 10th PI FR 6-2170
Arcos Martha Mrs Int Instructor Chemistry................486
150 Leigh 729 NE 10th Place FR 6-2170
Arean Victor M Assoc Prof Pathology......................751
Health Center 1001 NE 20th Ave FR 6-2095
Argus Mary F Assoc Prof Cancer Research..............395-463
Cancer Research Lab 1102 SW 6th Ave FR 2-4394
Armstrong Janet R Mrs Typist I Accounting ................431
Plant & Grounds 1122 NW 4th Ave FR 2-9449
Arnett William T Professor Architecture..................606
III Bldg E 2105 NW 3rd Place FR 6-5490
Arnold John Lee Foreman Grounds..........................431
Plant & Grounds Bldg Box 52 Archer Fla
Arnold Lillian E Assoc Botanist Ag Exp Sta...............336
312 Rolfs Hall 619 SW 10th Street FR 6-7446
Arnold P T Dix Assoc Dairy Husbandman Dairy Sci....HO 2-4012
Dairy Research Unit Hague SW 5th Ave & 43rd Terrace
Arrington Harry B Asst Professor Air Science.............237
Military Bldg 1022 NW 40th Drive FR 6-4373
Arrington Lewis R Assoc Prof & Assoc Anim Nutr......FR 2-1436
Nutrition Lab 1611 NW 6th Ave FR 6-6173
Arthur Robert H Clinician Speech & Hearing Clinic........347
321 Adm Stengel Field Rt 4 Box 80 B FR 2-2902
Arwood William S SP2 Mtr Mech Military..................482
Military Bldg 630 NE 9th Ave FR 2-4917
Asbell Sylvia Isabell Miss Steno I Agronomy Ag Exp Sta..439
305 Newell Hall 204 NE 5th Ave FR 6-6672
Ash Willard 0 Assoc Prof Agronomy & Stat Lab.............259
213 McCarty 20 SW 38th ST FR 6-2957
Ashmore Pierce C Planting Supvsr Grounds.................431
Plant & Grounds 1161 SW 13th St
Asinc Catherine Mrs Typist I Physical Sciences...........377
206 Benton 360 C Flavet II FR 2-1853
Atchley Mell H Asst Professor Sociology..................487
303 Peabody Hall 1627 NW 12th St FR 6-7018
Athearn James L Assoc Professor Fin & Ins................561
218 Matherly 1425 NE 7th Terr FR 2-1566
Atwell Jo Ann Secy II Education Adm......................471
128 P K Yonge 1028 SW 3rd Ave FR 6-7487
Auffenberg Walter A Asst Professor Biological Sciences...242
210 B Flint Hall Route I Micanopy Florida 2911
Austin Oliver L Jr Asst Curator Museum.............FR 2-1451
Seagle Bldg 205 SE 7th Street FR 6-4289
Awtrey Robert A Interim Instructor Mathematics...........586
214 Walker Hall 1016 SW Ist Ave FR 2-4596
Ayers Bruce P Electronic Tech Elec Eng...................309
336 Eng Bldg Rt 2 Box 252 Hawthorne Florida







AYERS ED L Plant Commissioner State Plant Board....FR 2-1431
507 Seagle Bldg 404 NE 4th Ave FR 2-4943
Ayers Julian F Stock Clerk II Intercollegiate Ath........649
13 Florida Gymnasium 1123 NW 15th Ave FR 2-8086
AYRES C IRENE MISS Secretary State Plant Board.....FR 2-1431
506 Seagle Bldg Box 2165 University Station

B

Babb James Henry Maintenance Man Forestry................338
401 Rolfs Hall P 0 Box 74 Waldo Florida
Bachman Harold B Professor Music.........................627
142 Bldg R 1246 SW 9th Rd FR 6-5098
Bagdanovich Dorothy H Mrs Sec II Civil Eng...............409
201 Eng Bldg 1224 SW 14th St
Baggarly Nathaniel Teacher P K Yonge School..............476
137 P K Yonge 875 NW 20th St FR. 2-9585
BAGWELL MIRAM G MRS Principal Clerk ASC............FR 6-5091
Seagle Building North Annex Alachua Florida
Bailey E E Laboratory Tech III Engr Mech EIES...........359
100 Reed Lab Route 4 Box 323
Bailey Elizabeth Mrs Secretary III Chemistry.............486
200 Leigh Hall 211 T Flavet III
Bailey James W Asst In Adm Vice Pres for Acad Affairs....469
233 Adm Bldg 121 NW 25th Street FR 6-5851
Bailey Thomas L Assoc Professor Elec Eng.................308
419 Eng Bldg 3705 NW 12th St FR 2-0865
Bailey William Personnel Records Clerk Air Force ROTC...694
Military Bldg 1015 NE 14th Ave FR 6-5693
Baker Elizabeth Museum Asst II Fla State Museum....FR 2-1451
101 Seagle Bldg 727 E University Ave FR 2-8198
Baker J Policeman Police..................................702
Bldg A Rt I High Springs
Baker Melvin C Assoc Professor Foundations...............477
234 P K Yonge 1220 NW 18th Ave FR 2-2178
Baldwin Doris E Research Asst Cancer Research........395-463
Cancer Res Lab 308 NE 10th St FR 6-4265
BALDWIN WILLIAM E Lab Helper II USDA Tung Lab......FR 6-3906
Tung Lab Rt 2 Box 70 Micanopy LY 1-2325
Baldwin William M Instructor Eng Mech....................416
415 Eng Bldg 1910 NW 3rd Ave FR 6-2637
Ball Ernest A Asst Instructor Air Force ROTC.............480
Military Building 3610 NW 4th St FR 2-9862
BALYEAT HELEN MRS Steno I Psychological Clinic...........239
308 Adm 1021 SW 7th Ave FR 6-2618
Bangs John R Visiting Prof Management & Bus Law..........561
304 Matherly 1115 NW 13th Ave FR 2-9827
Banister Ceree Stock Clerk II Intercollegiate Ath ........649
122 Florida Gymnasium 306 NE 10th St
Banister Ceree Stock Clerk II Intercol Ath...............681
122 Fla Gym 617 NE 9th Ave FR 2-1861
Bannister Turpin C Dean Architecture & Fine Arts.........505
119 Bldg E 229 SW 42nd St FR 6-5496







Barber Dorothy J Mrs Typist I Law........................376
101 Law Bldg 252 C Flavet III
Barfield Myrtle Mrs Library Asst Circulation.............591
Library 520 NE 6th St FR 6-7992
Baringer William Eldon Professor Social Sciences.........585
203 Peabody Hall 1219 NW 10th Ave FR 6-5082
Barker Patricia N Mrs Secy II Psychological Clinic......239
308 Adm 1112 SW 4th Ave FR 2-8327
Barker William E Senior Elec Tech Elec Eng...............538
526 Eng 126 NW 10th Street
Barnes Eugene W Promotion Manager University Press.......292
312 Stadium Bldg 722 E University Ave FR 2-1682
Barnes J H Field Asst Entomology Ag Exp Sta.......FR 2-0003
201 Newell 716 NW 32nd Place Rt 4 Box 137
Barnes Kaye E Mrs Clerk I Hume Lib Ag Exp Sta...........257
Unit C McCarty 242 Flavet III FR 6-2180
Barnes Mary C Steno I Bacteriology.......................252
169 Unit D McCarty 1111 NW 1st Place Apt 5 FR 6-2486
Barnes Melvin R Visiting Professor Education.........210-479
327 P K Yonge 2215 NW 2nd Ave FR 2-4148
Barnes Nancy P Steno II Economics Bus Adm...............561
204 Matherly 2044 NW 7th Place FR 6-4345
Barnett Ruth E Mrs Supervisor Food Service...............382
Florida Room 937 NE 8th Ave FR 2-2496
Barnhill Lou Nita Mrs Bindery Forelady Printing......534-571
Plant & Grounds Bldg 106 SE 6th St FR 6-6844
Baroff Eugene Curator Library ............................591
Library Rt I Hawthorne
Barr William H Maj Assoc PMST Military..................636
Military Bldg 1702 W Univ Ave FR 6-5340
Barrett Albert M Asst Professor Voc Rehab................515
102 P K Yonge 327 SW 26th St FR 2-2268
Barrington Betty M Mrs Secy II Veg Crops.................351
301 Newell P 0 Box 379 Univ Sta Strickland Road
Barrow Colin H Int Instructor Physics....................547
101 Benton 1128 SW 6th Ave Apt I
Barrow Evangeline Mrs Ticket Clerk Intercollegiate Ath...681
107 Stadium 1106 NW Ist PI Apt 8 FR 2-2412
BARROWS HAROLD L Assoc Plant Physiologist USDA.....FR 6-3906
Tung Lab 537 NW 34th Drive FR 6-3116
Bartlett George R Head Professor Philosophy..............387
107 Anderson 2610 SW 3rd Place Golfview FR 6-7666
Bartley Ernest R Prof & Dir Publ Adm CI Serv Pol Sci.....585
204 B Peabody 1050 SW 11th Street FR 2-8006
Bartley Rogers L Adm Manager Ag Exp Sta & Ext Serv...491-261
119 Rolfs Hall 1628 NW 6th Ave FR 2-8094
Barton Shirley J Mrs Steno I Agronomy Ag Exp Sta........529
Bldg OH 2122 NE 12th Terr FR 2-2914
Bartoszek Frances Teacher P K Yonge School...............502
310 P K Yonge 101 NW 21st St FR 6-4253
Basford Patricia C Mrs Typist I Civil Eng................204
212 Eng Bldg 361 D Flavet II FR 2-4183
BASHAW C A Postman Post Office Univ Sta............FR 2-4981
Student Service Center 1425 NW-4th St FR 2-0122







Bashaw William H Teacher P K Yonge School............476-618
224 P K Yonge 1626 NW 4th St FR 2-4429
Bass Donald D Fireman Heating Plant......................431
Plant & Grounds Rt 4 Box 322
Bass Marvin J Asst Suoerintendent Janitorial .............431
Plant & Grounds Bldg Newberry Florida
Bass Thomas J Janitor Supervisor Florida Union...........655
6 Florida Union 4319 Newberry
Bass Walter A Asst Professor Logic....................... 281
211 Floyd 3139 NW 4th Street FR 6-3757
Batey Marguerite S Mrs Lib Asst III Engr Library.........591
400 Eng Bldg 634 Boulevard FR 2-4126
Batey Robert E Technician Engineering Mechanics..........416
3 Bldg L 1324 NE 9th St FR 2-9524
Bauer Doris M Assoc Resident Housing.....................438
Broward Hall
Bauer Walter IBM Operator Finance & Accounting...........272
23 Adm Bldg 2911 W University Ave
Baughan Denver E Professor English C-3....................580
317 Anderson Hall 560 NE 6th Ave FR 6-6600
Baughman Joyce Elaine Mrs Clerk II Accts WRUF............467
Stadium 123 NE 8th St
Bault Roger Q Asst Prof Physical Sciences................377
206 Benton 1520 SW 15th PI FR 6-3714
Baumgartner John F Instructor English (C-3)..............407
212 Bldg D Route 4 Box 83 FR 2-0261
Baun George E Multigraph Opr Printing Dept...............571
Plant & Grounds 537 NE 9th Street FR 2-2639
Baxley Ronald Lab Asst I Chem Eng ........................318
102 Bldg N 871 SE 23rd Street FR 2-2216
Baxley Wilbur L Electrician Maintenance..................431
Plant & Grounds Bldg 1030 SE 3rd Ave
Baxter John F Professor Chemistry........................510
102 Leigh Hall 1917 NW 12th Rd FR 2-4774
Baxter Ruth H Mrs Library Asst I Technical Processes.....591
Bldg E 830 NE 23rd Blvd FR 2-4054
BAXTER N E Inspector Arch Bd of Control..................278
Library 214 NE 5th Ave FR 6-5330
Bay Thomas B Sheet Metal Worker Maintenance..............431
Plant & Grounds Bldg Route I Waldo Fla
BAYMILLER NORMA S MRS Steno II Fla Center of Clin Serv...526
339 Adm Bldg 813 NW 18th Ave
Beach Robert 0 Director Med Illustration................. 751
C 602 MSB 860 NW 20th Street FR 2-1392
Beal B Mae Miss Executive Secretary Agriculture......... 251
128 Unit A McCarty Hall 1204 NW 8th St FR 6-3753
Bean Ruth Miss Head Resident Housing.....................392
Mallory Hall Ext 443
Beard Helen Miss Secretary II Phys Educ for Men..........244
134 Florida Gymnasium 605 NW 13th Terr FR 2-2923
Beard Percy M General Manager Athletics..........681-682-683
107 Stadium 832 NW 22nd St FR 6-5507
BEASLEY CLIFFORD C Managing Director Fla Inst of CPA..6-5404
705 Seagle Bldg 1803 NW 6th Ave FR 6-5872







Beaty Robert C Dean Student Personnel.................... 545
128 Adm Bldg 108 NW 21st Terr FR 6-7062
Beatty Joyce A Mrs Clerk I Housing.......................298
Mallory 525� NE 3rd St
Beaudoin Allan R Int Instructor Anatomy..................751
M 240 B MSB 1029 NE 21st Ave FR 6-5107
Beavers Gene Miss Typist 11 Biological Sciences..........573
108 Flint Hall 1241 A SW 4th Ave FR 6-3061
BEAZLIE GEORGE N Elec Inspector Arch Bd of Control.......278
Bldg E Box 2275 Univ Sta FR 6-3338
BEAZLIE R H Elec Inspector Arch.Bd of Control...........278
Bldg E Box 2022 Univ Sta FR 2-1423
Bedrak Eliezer Research Asst An Husb & Nutr..............254
243 Unit B McCarty 1819 NW 2nd Ave
Beck Nellie L Mrs Clerk II Fin & Acctg....................711
2 Adm Bldg 326 SW 12th St
Beckenbach Joseph R Director Ag Exp Sta..................492
III Rolfs Hall 2126 NW Ilth Ave FR 6-7863
Becker Charles H Professor Pharmacy......................267
328 Leigh Hall 2235 NW 5th PI FR 6-7709
Becker Raymond B Dairy Husbandman Dairy Science..........396
202 Dairy Products Lab 206 NW 27th Terr FR 6-5657
Beckwith Stephen L Assoc Professor Forestry..............291
212 Bldg K 1901 NW 12th Rd FR 6-5919
Becton Maureen T Mrs Steno I Gen Ext Dlv.................234
904 Seagle 305i NE 6th St
Bedenbaugh Mina L Clerk I Sales Bookstore................664
Student Service Center 320 NE 10th St FR 2-0721
Beech Johnstone Int Instructor Speech....................269
360 Adm Bldg 2121 NW 10th St FR 6-3850
Beecher Alvah A Director Fine Arts.......................217
115 Bldg E 815 SW 1lth St FR 6-3728
BeIrne Raymond Michael Instructor English (C-3)..........413
217 Bldg D 207 Boulevard Apt 2 FR 2-2786
Beisler Walter Herman Head Professor Chemical Engr,....... 317
117 Bldg N 1036 NE 4th St FR 6-5007
Bejano Pierre A Asst Director WRUF...................466-467
Stadium 3215 NW 4th St FR 6-4359
Belknap Sally Y Mrs Asst In Lib Audio Visual.............591
Library 811 SW list St FR 2-1810
Bell Albert Lamor Carpenter Ag Exp Sta...................498
Rolfs Annex 433 NW 22nd Ave FR 6-3229
Bell E N Superintendent Maintenance......................431
Plant & Grounds Bldg 1028 NW 13th St FR 6-6079
Bell Esther A Clerk I Circulation........................591
Library 1508 NW Ist Lane
Bellew William I Grounds Supv Phy Educ & Health.......533-602
124 Florida Gym Route 2 Box 22 Hawthorne Fla
Belote Arthur F Int Instructor Management & Bus Law......561
340 Matherly 1904 NW 2nd Ave .
Beltz LeRoy D Assistant Professor Pharmacy...............267
330 Leigh Hall 1234 NW I1th Ave FR 6-6832
Benck Roselyn R Chief Clerk Ag Exp Sta...................494
211 Rolfs P 0 Box 607 Florida Farm Colony FR 2-4450







Benedetti Bart P Capt Assoc PMST Military...............636
Military Bldg 806 NE 7th Ave FR 2-0278
Bennett Nancy C Mrs Secretary II Intercollegiate Ath.....685
Stadium 248 S Flavet III
Bennett Robert B Professor Chem Eng......................317
107 Bldg N 1415 NW 1lth Road FR 2-1372
Bennett Rutan Plant Manager Dairy Science Ag Exp Sta....396
107 Dairy Products Lab 537 NW 36th Dr FR 6-3545
Bennett Walter W Asst Professor Air Science..............237
Military Bldg 1006 NW 12th Ave FR 6-6550
Benninger L J Assoc Prof Accounting......................561
325 Matherly 1022 NE 20th Ave FR 6-4112
Benson Ann M Lab Asst Pathology .......................... 751
M 619 MSB 4031 SW 10th FR 2-0971
Bentley Elodie C Mrs Secy II Student Personnel...........383
128 Adm Bldg 305 NW Ist Street FR 6-4251
Bentley George R Professor Logic.....................405-406
204 Adm 1105 NE 3rd Street
Benz William P Asst Professor Phys Educ for Men..........244
134 Florida Gymnasium 1244 NW 36th Ave FR 6-7115
BENZIN DORIS N MRS Steno Vet Adm Contact Office...FR 2-8671
105 Seagle 714 NE 11th Street FR 6-4316
Bergengren Roy F Jr Head Industrial Arts.................357
300 P K Yonge 2136 NW 9th Ave FR 2-4890
Bergman Ilona Kathryn Clerk II Graduate School...........705
235 Adm Bldg Golf Dr Golfview FR 6-5828
Berkowitz Myrna Mrs Steno I Ath Assoc ....................681
Stadium 368 A Flavet II FR 2-2904
Berner Lewis Professor Biological Sciences...............578
204 Flint Hall 2712 SW 5th Place FR 2-8440
Berry Harold E Armorer Army ROTC.........................482
104 Military 1115 NW 40th Drive FR 6-5212
Bessette Leo Fiscal Contract Officer Fin & Acctg.........711
2 Adm Bldg Box 3686 Univ Sta FR 2-9783
Beth Loren P Asst Professor Political Science............585
204 Peabody Hall 1607 NW 8th Ave FR 2-1633
Beugnot Marcia Steno II Ag Ext Serv...................... 334
205 Rolfs P 0 2814 Univ Sta
Bevis Bettye J Mrs Clerk I Univ Placement Serv....... 304-370
Bldg H Waldo Fla
Bevis Patricia Acting Asst Treasurer Credit Union........ 535
Bldg J 1726 NW 6th Ave FR 2-1253
Bielling Cynthia Mrs Clerk II Ag Exp Sta.................303
121 Rolfs Hall Rt I Micanopy Fla
Bielling J A Stock Clerk Central Stores..................431
Plant & Grounds Bldg Providence Florida
Bien Anita A Mrs Secy II Ag Economics....................251
144 Unit B McCarty Reddick Fla LY 1-2590
Bigelow Gordon E Asst Professor English..................300
202 Anderson 906 NW 37th Rd FR 6-5442
Biggs Robert H Asst Biochemist Fruit Crops Ag Exp Sta....725
Bldg OF
Bilbrey Dorothy Mrs Secy II Architecture................. 606
125 Bldg E 203 S Flavet III FR 2-0568







BILL LOUISE D MRS Steno Veteran's Administration...FR 2-8671
105 Seagle Bldg P 0 Box 723 FR 2-4600
Bingham N Eldred Professor Education.................210-479
330 P K Yonge 1718 NW 10th Ave FR 2-8313
BIRCHFIELD WRAY Nematologist State Plant Board.....FR 2-2876
Plant Board Lab 1702 W University Ave FR 6-3012
Bird Robert Samuel Int Instructor Bldg Construction......326
Bldq K Rm 202 Rt 4 Bx 388 Gwynn Oaks FR 2-2078
Birzis Lucy Instr Pharmacology & Therapeutics...........751
M 546 Medical Sciences Bldg Box 2104 Univ Sta FR 6-5173
Black Alvin P Research Professor Chemistry...............206
114 Leigh Hall 544 NE 10th Ave FR 6-6263
Black Clanton C Jr Field Asst Agronomy...................439
202 McCarty Rt I Reddick LY 1-3977
BLACK HENRY T Plant Inspector State Plant Board....FR 2-1431
507 Seagle Bldg 16 SW 7th St FR 6-3793
Black Kenneth L Professor Law............................376
212 Law Bldg 4114 NW 15th St FR 6-5445
Black Rachel G Mrs Clerk I Col of Arts & Sciences........504
103 Anderson 3041 SW 12th Street FR 6-4646
Black Robert L Commercial Manager WRUF..............466-467
Stadium 1909 NE 7th Terrace FR 6-5974
Blackburn J 0 Teaching Asst Economics Bus Adm............561
300 Matherly 1225 SW 2nd Ave FR 6-5265
Blackburn Robert M Asst Prof Air Science.................400
213 Military Bldg 303 NW 36th Terr FR 2-8265
Blackwell Willis F Maintenance Man Housing...............721
Murphree Basement 2803 NW 6th St FR 6-5175
Blackwood Thelma H Mrs Tab Operator II Registrar.........226
29 Adm Bldg 1101 NW 25th Ave FR 2-2055
Blair Paul T Res Asst Ag Econ Ag Exp Sta................255
155 Unit B McCarty 357 F Flavet II FR 6-4090
Blair Sue Mrs Typist I Col of Bus Adm....................561
342 Matherly Paradise Trailer Court
Blake Robert George Assoc Prof Mathematics...............586
110 Walker Hall 222 NW 27th Terr FR 2-4864
Blalock Lewis F Director of Admissions Registrar.........226
135 Adm Bldg 1839 NW Ilth Rd FR 2-4103
Blanchette Jo Anne Mrs Steno II Ag Ext Serv..............351
303 Newell Hall 307 SW 13th St FR 2-9465
Blanden Esperanza Clerk I Food Service...................530
Cafeteria Bookkeeping Office 209 SE 47th St
Blankensnip Billy Lab Tech Medicine...................... 751
Health Center Keystone Heights Fla
Blanton Franklin S Professor Entomology..................253
352 McCarty Rt 2 Box 24 B FR 2-2663
Blanton James E Asst in Research Elec Eng................538
526 Eng 1513 NW 6th Ave
Blaze Robert W Electrical Foreman Electrical Maintenance.431
Plant & Grounds Bldg 1243 NW 30th Ave FR 2-2762
Bledsoe Roger W Assoc Director Ag Exp Sta................260
113 Rolfs 1823 NW 1lth Road FR 6-6849
Blekking Earl H Int Instructor Industrial Eng ............370
325 Eng Box 2524 Univ Sta







Bliss Shirley B Clerk I Stat Lab........................ .688
Bldg OE 835 SE 2nd Ave FR 2-1175
Blitch Aaron F Carpenter Ag Exp Sta......................497
Rolfs Annex Rt 2 Box 470 FR 6-5437
Blitch Barbara L Mrs Clerk II Library.................... 751
MSB Library 1836 NW 2nd Street
Blitch Fleming L Adm Assistant Alumni Affairs........214-217
Auditorium 202 NW 21st Street FR 6-4167
BLITCH LOOMIS County Agent Ag Ext Serv.............FR 6-5091
Seagle Annex 2125 NW 3rd Place FR 6-7780
BLOCK DAVID H Physical Science Aid USDA Tung Lab...FR 6-3906
Tung Lab 100 NW 16th Street FR 6-5744
Block Herman H Prof & Acting Head Bldg Constr............384
205 B Bldg K 1100 NW 16th Street FR 6-5744
Block Seymour Stanton Assoc Professor Chemical Engr......319
405 Reed Lab 629 SW 9th St FR 2-8194
Blodgett Ralph Hamilton Professor Economics..............561
315 Matherly Hall 916 NW 21st Terr FR 2-9574
Bloechl Beth A Mrs Steno I Registrar..................... 226
133 Adm Bldg 13 NW 10th Street
Blow John W Placement Officer Employee Personnel .........648
Bldg J Rt 4 Box 39-C FR 2-4519
Blue William G Assoc Biochemist Soils Ag Exp Sta........348
106 Newell Hall 1317 NW 4th St FR 6-6329
Blum Nedra B Mrs Clerk II Fin & Acctg.................... 523
208 S Flavet 3 FR 6-7893
Boehme William F Senior Electronics Tech Chemistry.......266
109 Leigh 1928 NW Ist Ave FR 6-6669
Boggs J P Dairy Foreman Dairy Sci Ag Exp Sta..HOward 2-4012
Dairy Research Unit Hague Rt 2 Box 39 Alachua
Boggs Otis P Sports Director WRUF........................467
Stadium 937 NE 8th Ave FR 2-8726
Boldt A W Asst Dean of Men Student Personnel............. 302
128 Adm Bldg 1132 SW 11th Ave FR 2-4534
Bolles Robert S Head Music............................... 671
106 Bldg R 2213 NW llth Ave FR 6-3498
Boltin Carolyn Clerk II Medicine Health Center.......... 751
MSB 304j SW 12th ST FR 6-4646
Bolton Betty Jo Clerk I Acquisition Library..............591
Library 1012 NE 15th PI FR 2-4726
Bolton Jessie E SFC Supply Sgt Military ..................480
Military Bldg 930 NE 6th Ave FR 2-0957
Bolton Kathleen Mrs Typist I Chem Eng....................419
401 Eng Bldg Rt I Box 159-A FR 2-4781
Boone Lalla Phipps Mrs Asst Professor English............414
108 Bldg D 2027 NW 7th Lane FR 6-6469
Booth Counts Plumber Foreman Maintenance.................431
Plant & Grounds Bldg Rt 2 Kirkwood FR 2-4984
Boothby Robert Electrician I Maintenance.................431
Plant & Grounds Bldg 4133 NW 9th St FR 2-2172
Borek Joseph Michael Painter Maintenance.................431
Plant & Grounds Bldg Box 251 McIntosh Florida
Borgia Agnes P Miss Assoc Professor Art..................650
13 Bldg X 206 NW 17th St Apt D FR 6-6571







BOSTER HAROLD A Chief Draftsman Arch Bd of Control...278-279
Bldg E 1104 NW 15th Ave FR 2-1225
Boswell Earl Frankfort Technician III Engr Shops..........420
102 Benton Annex 207 SE 9th St
Bottosto Margaret W Mrs Suprv Student Pers Records........301
124 Adm 355 C Flavet II
Botts Kathleen M Mrs Craft Shop Supervisor Fla Union......655
120 Florida Union 3812 SW 15th Street
Boudet Georganne Mrs Typist II Col of Nursing............. 751
M 125 MSB 3224 NW 13th St FR 2-9118
Bourke Norman Professor Mech Eng......................... 314
503 A Eng Bldg 1005 SW 3rd Ave FR 2-4523
Bourlay Frank H Grounas Foreman Grounds..................431
Plant & Grounds Bldg 514 SW 10th St
Bovee Eugene C Asst Professor Biology....................501
201 A Flint Hall 3652 NW 7th Ave FR 2-0780
Bowers Robert H Professor English (C-3)..................407
204 Bldg D 610 NW 9th Ave FR 6-7735
Bowers William M Bakeshop Supervisor Food Service........205
Cafeteria 1223 NW 18th Ave FR 6-6459
Bowman Eric Chester Custodian Physical Education.........602
124 FLG Rt 4 Box 259C
Box Derrick S Instructor Eng Mechanics...................416
421 Eng Bldg 103 NW 14th St FR 6-3416
Boyd Clifford Professor Phys Educ & Health...............245
306 Florida Gymansium 1502 NW 16th Terr FR 2-4977
Boyd Haywood Stock Clerk II Housing ......................451
Murphree Basement Route 2 Box 8 Micanopy Florida --
Boyd Maurice Int Head Assoc Prof Social Sciences..... . 64
110 Peabody 2236 NW 9th Place FR 6-5642
Boyer Sara U Mrs Adm Asst IV V P Academic Affairs....469-470
233 Adm 1222 NW 16th Ave FR 6-4982
Bracken Andrew J Sr Plant Supv Housing...................721
Murphree Basement 942 NE 7th Place FR 6-7904
Bracy Anita F Mrs Med Tech Medicine ...................... 751
M 417 MSB 1913 NW 2nd Ave
Bradbury Robert W Professor Economics Bus Adm...........561
319 Matherly 501 SW 21st Ave Kirkwood FR 2-1062
Bradley R U Asst in Library Library ......................591
4100 NW 13th St FR 2-0517
Bradshaw Philip Asst Professor English (C-3).............408
205 Bldg D 1215 NW 4th PI FR 2-4969
Brady Mama V Dean of Women Student Personnel ........362-701
128 Adm Bldg 2228 NW 9th Place FR 6-6177
BRAGDON K P Regional Inspector State Plant Board...FR 2-1431
606 Seagle Bldg 106 Glenn St Ocala Florida Marion 9-1425
BRANAN JOHN M Counselor Voc Rehab..................FR 6-6439
704 Seagle Bldg 608 SE 2nd PI
Branan Virginia L Mrs Typist II College of Educ..........515
102 P K Yonge 608 SE 2nd PI
Brannon Clyde Travis Sales Manager University Press......292
304 Stadium 1223 SW 14th St FR 6-7280
Brasgalla June R Mrs Library Asst Ill C-5 Dept...........591
Univ Library 815 NE 4th Ave







Bratley Homer E Asst Entomoloqist Entomology.........323-644
204 Newell Hall Rt 3 Box 424 FR 2-9838
Breathitt Nan Mrs Traffic Manager WRUF...............466-467
Stadium 317 B Flavet I FR 6-4008
Breazeale Donna L Steno I Civil Eng ......................409
203 Eng Bldg High Springs GR 9-6382
Breeze William FM Production Manager WRUF...........466-467
Stadium 4322 E University Ave FR 2-0978
BREIDENBACH WILLIAM F Arch Asst Arch Bd of Control.......278
Bldg E 1744 NW 5th Ave FR 2-2938
BRELAND ELSIA E MRS Physical Science Aid USDA Tung.FR 6-3906
Tung Lab 1516 NW 12th Road FR 2-9793
Breland Herman L Asst Soils Chemist Soils................ 258
18 Unit A McCarty Hall 1516 NW 12th Rd FR 2-9793
Brennan Shirley G Mrs Library Assistant Ill Library......591
Library P 0 Box 2 A Hampton Florida
Brenneis Anita N Mrs Clerk I Hume Lib Ag Exp Sta.........257
Unit C McCarty Lochloosa Fla
Bresette Charles -Janitor Foreman Janitorial ..............653
Bldg 0 Rt 2 Box 294 FR 2-9563
Brey Mary Louise V Mrs Research Assoc Mech Eng...........314
532 Eng Bldg 1114 NW 13th Ave FR 2-2763
Brey Wallace S Jr Assoc Professor Chemistry..............340
202 Leigh Hall 1114 NW 13th Ave FR 2-2763
Bricker Miller J Building Custodian Food Service......... 661
Cafeteria 1700 NW 39th Ave FR 2-0034
Bridges Carolyn Miss Clerk I Library Ag Exp Station.....328
201 Rolfs Hall 1202 SW Ist Ave FR 6-6922
Bridges Marilyn J Miss Clerk I Student Personnel.........301
124 Adm Bldg 1202 SW Ist Ave FR 6-6922
Bridgland Thomas F Int Asst Research Mech Eng.............416
409 Eng Bldg 1029 NE 8th Ave
Briggs John C Research Assoc Anatomy..................... 751
M 239 MSB 1720 NW 7th Place FR 6-5050
Brincefield Sali Mrs Clerk I Food Service................205
Cafeteria 235 Flavet III
Brinkley Harriet E Keypunch Operator Stat Lab............ 688
Bldg OE NW 17th Ave FR 2-4208
Bristol Loris R Asst Professor Grad Studies..............620
132 P K Yonge 114 NW 14th St FR 6-3522
Brodkorb Pierce Professor Biological Sciences............625
207 Flint Hall 1603 NW 7th Place FR 2-8159
Brogdon James E Assoc Ext Entomologist Ag Ext Serv.......500
14 Bldg OG 324 NW 30th Street FR 2-4662
Brohm Henry D Professor Marketing........................ 561
109 Matherly 623 SW 27th St FR 6-5820
Brookbank John W Asst Professor Biology..................501
201 E Flint Hall 508 NW 36th Dr FR 2-0922
Brooke Donald L Assoc Ag Economist Ag Econ Ag Exp Sta...255
154 Unit B McCarty Hall 1617 NW 6th Ave FR 2-1228
Brooker Marvin A Dean College of Agriculture.............251
126 Unit A McCarty Hall 2244 NW 6th PI FR 2-8787
Brooks Harold K Asst Prof Geology ........................ 643
301 B Floyd 1724 NW 2nd Ave FR 2-8526







Brooks Vollan Cecil Painter Maintenance..................431
Plant & Grounds Bldg Lake Butler Fla
Brothers S L Asst Ext Agronomist Ag Ext Serv.............268
209 Rolfs Hall 1226 NW 3rd Ave FR 2-1601
BROWN ARTHUR C Editor American Camelia Society...........554
Bldg AS Rt 5 Hibiscus Park FR 6-3635
Brown Betty A M-s Steno II Ag Ext Serv...................531
109 Ag Eng 326 W Call Street Stark Fla
BROWN ETHEL M MRS Secretary American Camelia Society.....554
Bldg AS Rt 5 Hibiscus Park FR 6-3635
Brown Henry C Assoc Res Professor Chem Engr.............. 319
406 Reed Lab 215 NW 16th Ave FR 2-4119
Brown Howard Instrument Maker Physical Plant............. 751
M 12 MSB 1421 SW 12th Ave FR 6-6859
Brown Isabelle D Mrs Recorder IV Registrar...............226
33 Adm Bldg 627 NE 8th Ave FR 6-3155
Brown J M Field Asst Entomology Ag Exp Sta........FR 2-0003
201 Newell Hall 611 E Oklawaha Ave Ocala Fla
Brown Lester E Cabinetmaker Maintenance..................431
Plant & Grounds Rt 4 Box 157 Ocala Fla HY 6-5157
Brown Sidney E Grounds Supervisor Camp Wauburg Micanopy 2711
Camp Wauburg Micanopy 2711
Brown W Policeman Police................................. 702
Bldg A Rt 2 Box 19 Hawthorne Fla
Brown Wilson F Professor Chem Eng........................419
401 Eng Bldg 803 NW 22nd Street FR 2-9565
Brown Woodrow State Boys' 4-H Club Agent Ag Ext Serv.....334
205 Rolfs 1066 SW llth Terrace FR 2-4850
Browne Eleanor B Professor Secondary Education...........479
326 P K Yonge 727 SW 27th St FR 6-7640
Browning Charles M Labor Foreman Maintenance.............431
Plant & Grounds Bldg 315 NW 5th St FR 6-3877
Brubaker Horace G Accountant Plant & Grounds.............431
Plant & Grounds 1810 SW 36th Place FR 6-4149
Bruce Thomas A Jr Plant Foreman Dairy Sci Ag Exp Sta .... 396
107 Dairy Products Lab 2118 NW 31st Ave FR 6-5003
Brumball Ruth W Mrs Clerk I Housing ......................246
138 Adm Bldg 710 NE 9th Ave
Brunet Joseph Head Foreign Languages.................509-576
3 Anderson Hall 1221 NW 4th Ave FR 6-7126
BRUNSON JOSEPH T Chief Vet Adm Guidance Center......FR 2-8691
105 A Seagle II NE 6th Ave
Bruun Per Moeller Rsch Prof Eng Mech..................... 416
I Bldg L 1719 SW 13th STreet
Bryan Robert A Asst Professor English....................413
212 Bldg D 735 NE 10th PI FR 2-8046
Bryant Charles L Lab Asst Hort Unit................FR 2-1600
Mill hopper Road Rt 3 Box 193 B
Bryant David Raymond Jr Purchasing Asst...................464
106 Adm Bldg 825 NE 3rd Ave FR 6-7306
Bryant Frederick D Librarian Health Center Library.......751
L 102 Medical Sciences Bidg 532 Boulevard FR 6-6332
Buck McKenzie W Head Speech & Hearing Clinic.............347
321 Adm 2202 NE 7th Terr FR 2-1189







Buckhannan Margaret B Mrs School Nurse P K Yonge School..475
114 P K Yonge Route 3 Box 183 D FR 2-9973
Buie Herschel Ober Painter Maintenance....................431
Plant & Grounds Bldg Hawthorne Florida FR 6-3042
Bullen Kenneth S Horticultural Foreman Agriculture.......589
Bldg GH Rt 4 Box 27
Bullen Ripley P Curator Fla State Museum...........FR 2-1451
308 Seagle Bldg 2720 SW 8th Dr Kirkwood FR 6-5837
BULLETT NAOMI P MRS Secretary State Plant Board.....FR 2-1431
507 Seagle Bldg 4205 NW 10th St FR 2-4048
Bullock Mildred B Sec II Health Center ................... 751
C 107 MSB 644 NE 9th Ave FR 6-3574
Bundy E Gladys Miss Steno II Gen Ext Div.................231
805 Seagle Bldg P 0 Box 661 Starke Fla Keystone 4140
Bunting Donald C Asst Professor Physical Sciences........377
202 Benton 2038 NW 3rd Ave FR 6-4103
BURCHNELL MARY E MRS Secy Ill Florida Press Assoc..FR 2-0016
337 A Sta 1310 NW Ist Ave
Burck Gloria Clerk II Fin & Acctg........................711
2 Adm Bldg 1613 NW 3rd Place
Burford Helen J Mrs Medical Artist Med Illust......FR 2-0491
C 608 MSB 313 NW 19th Street FR 6-4884
Burger Ernest Edward Janitor Foreman Janitorial ..........431
Plant & Grounds Bldg 1938 NE 8th St
Burgess Fred L Field Assistant An Husb.............FR 6-5286
Physiology Unit 1105 NW 31st Ave
Burgess Jeff Maintenance Man Elec Eng....................236
1104 Seagle 1703 E University Ave
Burqess Jesse W Field Foreman An Husb & Nutri......FR 6-5286
Purebred Beef Farm Rt 3 Box 79B FR 6-6076
Burgess Raymond H Superintendent Hort Unit Farm....FR 2-1600
Milhopper Road Rt 3 Box 191 Al FR 2-1600
Burke Adrian G Electronic Tech Elec Eng..................236
1104 Seagle 4237 NW 13th Street FR 2-8784
Burke Elisabeth B Mrs Secy 11 Industrial Eng.............370
301 Eng Bldg 256 T Flavet III FR 2-0653
BURNETT HARRY C Asst Plant Pathologist State Pt Bd.FR 2-2876
State Plant Board Lab 311 NE 9th St
Burnette Virginia Mrs Clerk I Bookstore..................458
Student Service Center 4308 E Univ Ave FR 2-1315
Burnham Charlotte W Mrs Clerk II Catalog.................591
Library McIntosh Florida FR 2-9210
Burns J L Int Instructor Industrial Eng..................370
325 Eng Bldg 402 NW 18th Street FR 6-4150
Burnsed Bernadine S Mrs Typist I Poultry Husb AES........277
Poultry Lab 12 NE 3rd St FR 2-8560
Burrell Janis R Typist I Registrar.......................226
33 Adm Bldg 319 NW Ist St FR 6-6168
Burrow Agnes E Chief Med Tech Student Health............. 371
Infirmary Nurses Residence Infirmary 371
Burrows Mildred G Mrs Steno I Bur Ec & Bus Res...........561
207 Matherly Hall 810 E University Ave FR 2-2445
Burt E 0 Asst Agronomist Agronomy Ag Exp Sta............529
Bldq OH 204 NW 26th Street FR 2-2971







Burt Ransom H Instrument Maker Elec Eng..................309
432 Eng 1928 NW Ist Ave FR 6-6669
Burton May E Instructor Journ & Comm.....................386
321 Sta 1226 NW 8th Street FR 2-2637
Burweil Pardue Field Foremen Hort Unit.............FR 2-1600
Millhopper Road 1203 NW 16th Ave FR 2-4717
Busby Joe N Asst Director Ag Ext Serv....................324
107 Rolfs Rt 3 Box 442-C HO 2-2950
Bushell John J Tabulating Supv Finance & Acctg...........272
23 Adm Bldg 4508 W Univ Ave FR 2-1996
BUSWELL A N Research Prof & Assoc Ind Eng USDA...........206
114 Leigh 2713 SW 5th PI FR 2-1641
Butler George Bergen Professor Chemistry.................389
232 Leigh 1722 NW Ilth Rd FR 6-6418
Butler Judith B Typist I Library......................... 591
Main Library 524 SE 4th Ave FR 6-2085
Butson Alton T Asst Professor Mathematics................586
101 Walker Hall 18 NW 36th St FR 2-1800
BUTSON KEITH D State Climatologist Agronomy........FR 2-2461
308 Newell 3230 SW Ist Ave FR 2-1015
Butt Arnold Frederick Asst Architect Consulting Arch.....363
306 Adm Bldg Route 4 Box 385 L FR 2-4800
Butterworth James D Int Head Assoc Prof Marketing........561
107 Matherly 2244 NW 9th Place FR 2-0283
Byers Charles F Asst Dean Col of Arts & Sciences.....573-504
103 Anderson 817 NW 21st Terr FR 6-6846
BYERS JEANETTE R MRS Technician State Plant Board..FR 2-1431
502 Seagle Bldg 817 NW 21st Terr FR 6-6846
Byron Charles Interim Lab Asst Soils Ag Exp Sta.........348
110 Newell Hall Rt 2 Box 239 A FR 2-9960
Byron Dorothy Mrs Library Asst III Library ...............751
L 102 MSB Rt 4 Box 239 A FR 2-9960


C

Cadwallader Donald E Jr Int Asst Prof Pharmacy...........542
418 Leigh 1106 NW Ist Place
Cain Helen A Mrs Clerk III Board of Examiners............235
405 Seagle 615� NE 11th Ave FR 2-2895
Cain Helen A Mrs Clerk IV Board of Examiners.............235
405 Seagle 615i NE 1lth Ave FR 2-2895
Cain R W Int Asst Dairy Foreman Dairy Sci Ag Exp...HO 2-4012
Dairy Research Unit Hague Rt 2 Box 39 Alachua Florida
Cake Edwin W Economist Marketing Ag Ext Serv............251
34 Unit B McCarty Hall Rt 4 Box 251 FR 2-9955
Calaway Wilson T Asst Professor Civil Engr...............503
Sanitary Research Lab 814 NE 12th Ave FR 6-3072
Caldwell Robert E Assoc Professor Soils..................258
227 Unit A McCarty Hall 2011 NW 7th Lane FR 2-2062
Caldwell Wofford T Asst Prof Building Const..............326
202 Bldg K 1605 NE 7th Terr FR 2-1322
Calhoun Barbara May Miss Lab Asst Ag Exp Station.........224
Food Tech Lab 605 NW 13th Terr FR 2-2923







Calhoun Eunice Z Mrs Instructor P K Yonge School.....476-618
224 P K Yonge Box 2282 Univ Sta FR 2-8939
CALLANDER W F SuDv Statistician State Plant Board..FR 2-1431
604 Seagle Bldg 205 NE 6th Ave FR 6-3168
Cameron Edith M Mrs Head Women's Activities Gen Ext Div..232
805 Seagle Bldg 1004 NE 9th St FR 2-9785
Camp A F Asst in Research Elec Eng.......................660
230 Eng 1807 SW 13th Street FR 2-0162
Camp Jim Director of Continuity WRUF.....................467
Stadium Mcintosh Florida LY 1-2191
Campbell Arthur L Int Asst Prof Building Const...........326
102 Bldg K Black Acres
Campbell Reginald A Field Asst Ag Eng Ag Exp Sta........548
18 Ag Eng Bldg P 0 Box 452 Alachua Fla HO 2-3712
Campbell Vergil J CWO W-4 Admin Asst Military............481
Military Bldg 1038 NE 20th PI FR 6-6586
CANFIELD HILDRED MRS Clerk Post Office Univ Sta ....FR 2-4981
Student Service Center 1322 NW 6th PI FR 6-7636
Cannon Billy D Stock Clerk I Admin AES...................497
Rolfs Hall Annex Rt I Box 38
Cannon Carol Richardson Miss Nurse Student Health........371
Infirmary Nurses' Residence Ext 371
Canyon Garland H Int Asst Professor English..............601
302 Anderson 1022 NW 4th St FR 6-5703
Canova Gladys S Mrs Clerk I Bindery Univ Printing....571-534
Plant & Grounds Bldg 1518 NW 7th Ave FR 2-8651
Cantalupo Jacqueline L Mrs Clerk II Finance & Acctg......614
2 Adm Bldg 103 NW 10th St Apt I
Capel G L Asst Ag Economist Ag Exp Sta...................255
150 Unit B McCarty Hall 3005 W University Ave FR 2-1789
Cappas Jean Mrs Steno II Ag Ext Serv.....................251
27 Unit B McCarty 1120 SW Ist Ave 6-2178
Cara Mac D Asst Football Coach Intercol Ath..............681
207 Sta 620 NW 36th Drive FR 2-2049 '
Carey Joan Assoc Professor Elem Education................475
I 16A P K Yonge 1103 A SW 6th Ave FR 2-2288
Carleton William G Prof of Political Science-History......663
193 Bldg E 216 SW 12th Street FR 6-7245
Carlile Doris Mrs Secretary II Speech....................346
341 Adm Bldg 363 D Flavet II
Carlisle Hugh G Janitor Foreman Janitorial............... 653
Bldg 0 612 SW 2nd Terr
Carlisle J W Lab Asst II Chem Eng........................319
307 Reed Lab Box 262 Newberry Florida
Carlisle J C Janitor Foreman Janitorial .................. 653
Bldg 0 Newberry Fla 2051
Carlisle Victor W Teaching Asst Soils.................... 258
223 Unit A McCarty Hall 1119 NW 25th Ave FR 6-5079
Carlton Archibald C Brickmason Ag Exp Sta................498
Rolfs Annex Rt 3 Box 773 FR 2-8029
Carpenter James W Meats Lab Mgr An Husb & Nutr...........254
248 Unit B McCarty Rt 4 Box 48A
Carpenter Thomas G Instructor Economics Bus Adm.........561
328 Matherly 3221 NW 12th Terr FR 6-4945







Carr Sara A Mrs Sec III Col of Education.............620-619
134 B P K Yonge 10 NW 25th St FR 6-3437
Carroll David M Mechanic Ag Eng Lab ......................216
Ag Eng Bldg Rt I Box 618 Hawthorne
Carroll James M Crew Leader Grounds......................431
Plant & Grounds Bldg Route 2 Box 226
Carroll Ralph E Asst Professor Elec Eng..................236
1104 Seagle 639 NE 6th Street
Carroll William R Professor Bacteriology.................252
268 Unit D McCarty Hall 701 NW 15th St FR 2-8630
Carson Marion Instructor Accounting......................561
336 Matherly 123 NW 23rd St FR 2-1969
Carson Mary Lou Mrs Sec II Undergraduate Counseling......264
120 P K Yonge 1105 NW 44th Ave FR 2-2166
Carson Robert E Professor Humanities.....................412
103 Bldg D 707 NW 14th Ave FR 6-7078
Carter Donna H Mrs Clerk III Education...............472-698
126 P K Yonge 1126 SW 2nd Ave FR 2-9744
Carter Lilly I Miss Head Acquisitions Library...........591
Library 2100 NW 8th Court FR 6-6152
CARTER PAUL C Postman Post Office Univ Sta.........FR 2-4981
Student Service Center 625 NE 10th Ave FR 2-9857
Caruso Joseph G Lab Asst II Bacteriology.................252
58 Unit D McCarty 1236 SW Ist Ave Apt A FR 6-2024
Carver Hubert Lexton Lab Asst Soils Ag Exp Sta..........348
110 Newell Hall 934 NW 34th Ave FR 2-2423
Carver W A Agronomist Agronomy Ag Exp Sta...............439
310 Newell 603 SW 12th St FR 6-5229
Cass Louise R Mrs Clerk II Academic Affairs..............469
233 Adm Bldg 4227 NW 13th Street FR 2-2198
Cassin Sidney Instructor Physiology ......................751
M 519 MSB 910 SW 6th Ave FR 6-4194
Cauthen Tomye R Mrs Clerk II Sales Bookstore.............664
Student Serv Center Rt 2 Box 26 Alachua Fla HO 2-2676
Cellon Virginia S Mrs Steno I Purchasing..................464
106 Adm Bldg 2102 NE 8th St FR 2-1831
Chace James E Head Professor Real Estate.................561
104 Matherly 1014 NE 5th St FR 2-8133
Chace Mary W Mrs Secy III Business Office................240
108 Adm Bldg 1740 NW 6th Ave
Chafin Mahala B Mrs Nurse Infirmary......................371
Infirmary 1252 NW Ilth Ave FR 2-2821
Chalker Paul Asst Editor Univ Press......................292
311 Stadium 18 SW 26th St
Chalmers David M Asst Prof Social Sciences...............663
191 Bldg E 920 NW 8th Place FR 6-3192
Chamberlin Anne C Mrs Adm Asst IV Ag Exp Sta.........491-261
119 Rolfs Hall 1240 NW 10th Ave FR 6-7490
Chambers Arnold W Lunchroom Manager P K Yonge School.....382
P K Yonge Cafeteria 124 SE 7th Street
Chambers Mary H Steno I Chemistry........................510
102 Leigh Paradise Trailer Court FR 6-5887
Channel Charles W Janitor Janitorial....................431
Plant & Grounds Route 8







Chapman Anne Asst Prof Art...............................650
13 Bldg X 205 NE 3rd St FR 6-4606
Chapman Elaine L Mrs Clerk I Library .....................591
Library 319 NW Ist St FR 6-6168
Chapman Margaret L Mrs Asst Lib Ref & Bibli..............591
Library Box 2373 University Station
Charles Marie Mrs Stat Clerk II Ag Econ..................255
157 Unit B McCarty 112 SW 7th St FF 6-4207
Chastain Barbara Miss Research Asst Cancer Research Lab..395
Cancer Research Lab 528 SE Ist Ave FR 2-4419
Chastain Vasco M Jr Field Asst Agronomy Ag Exp Sta FR6-6125
Exp Sta Farm Rt I Box 150 Newberry NE 4483
Chasteen Clifford Vernon Mechanic Engr Shops.............420
102 Benton Annex 220 SW 2nd Ave FR 2-4640
Chen Wayne H Professor Elec Eng..........................308
342 Eng 1824 NW 2nd Ave FR 2-2714
Cheng M T Rsch Asst Chem Eng............................. 319
Reed Lab 307 NW 15th St
Chenoweth Horace A Instructor Journ & Comm...............635
326 Sta 6 NW 27th Terr FR 2-1958
Cherry H Spurgeon Head Professor Intramural Athletics....243
228 Florida Gymnasium 2203 NW 9th Place FR 6-6757
Chiang Tze I Research Asst Ag Exp Sta ....................255
139 Unit B McCarty Travelers Inn FR 2-1441
Chipley Edmund Lee Asst Prof of Research Chemical Engr...669
116 Bldg N 1711 NW 6th Ave FR 6-5532
Chitty James M Painter Maintenance .......................431
Plant & Grounds Bldg Rt 2 Tumblincreek FR 2-5956
CHITWOOD B G Nematologist State Plant Board........FR 2-2876
Plant Board Lab (Archer Rd) 308 NE Ist St FR 2-2346
Choate Rush E Assoc Professor Agricultural Engr..........216
9 Ag Eng Bldg 106 NW 25th St FR 6-6955
Chotas Nicholas E Associate Professor Architecture.......330
102 Bldg U 212 NW 32nd St FR 6-7935
Christensen Marilyn Mrs Keypunch Superv III Stat Lab.....688
Bldg OE 1106 NW 43rd Ave FR 2-2975
Christie Jesse R Nematologist Entomology.............415-644
200 Newell Hall 307 NE 3rd St
Christie Pauline M Mrs Steno Ill State Plant Brd....FR 2-1431
506 Sea Bldg 1118 NE 5th PI FR 2-4295
Churchwell Marian A Clerk II Library..................... 591
Library 1639 NW Ist Ave FR 2-4380
Clark Eunice C Mrs Clerk II Fin & Acctg..................711
2 Adm Bldg Newnan's Lake Rd FR 2-4026
Clark Fred Assoc Agronomist Agronomy Ag Exp Sta ......... 529
Bldg OH Rt I Box 126 Alachua Fla HO 2-3588
Clark Jack L Asst Professor Architecture.................330
102 Bldg U 810 NW 9th Ave FR 6-7418
Clark ReQinald Post-Doctoral Fellow Chemical Enqr EIES..319
303 Reed Lab 1115 NW 8th St FR 2-0935
Clark Sarah C Mrs. Secy II An Husb.......................254
258 Unit B McCarty 1937 NE 7th Terr 2-2544
Clark V W Professor Law..................................376
211 Law Bldg 1406 SW 13th St FR 2-2039








Clark W A Assoc Professor English........................414
106 Bldg D I 112 SW 3rd Ave FR 2-8022
Clarke Dorothy Louise Mrs Typist II Soils Ag Exp Sta.....348
110 Newell Hall 211 C Flavet III
Clarke Orlean M Mrs Lab Asst Dairy Science Ag Exp Sta...339
Dairy Science Lab Route 2 Box 794
Clement Carmeta H Clerk I Registrar......................226
33 Adm 741 SW 2nd Ave FR 6-2018
CLEMENTS LOUISE S MRS Agent (Phys Sci Aid) Tung Lab.FR 6-3906
Tung Lab 233 T Flavet III
Clemons H Ag Laborer Dairy Science Ag Exp Sta.....HO 2-4012
Dairy Research Unit Hague Rt 2 Box 36 Alachua Florida
Clemons Harry B Press Room Supervisor Printing.......534-571
Plant & Grounds Bldg 838 NW Ilth Ave
Clifford Mary E Mrs Typist II Medical School.............751
Med Sciences Bldg 238 B Flavet III FR 2-8335
Clifton Virginia Mrs Clerk II Registrar ..................226
33 Adm Bldg 313 NW 35th Terr FR 2-8360
Cline Robert S Asst to the Dean Col of Bus Adm...........561
214 Matherly 2236 NW 5th Place FR 2-1654
CLOVER ANN P MRS Exec Sec State Bd of Engr Exam....FR 2-4651
408 Seagle Bldg 936 SW 2nd Ave FR 2-8324
Clyatt L M Jr Stock Clerk II Central Stores..............431
Plant & Grounds Area Route I Box 56 Lulu Fla 458M2
Coble Myra I Mrs Clerk I Sales Bookstore.................664
Student Service Center 704 NE 3rd Ave
Cochran Joan Program Director Florida Union.............. 655
315 Florida Union 1716 D NW 2nd Ave FR 6-5778
Coe Donald M Ext Plant Pathologist Ag Ext Serv...........500
6 Bldg OG 320 NW 34th Terr FR -2-9713
Coffin Bruce Custodian P K Yonge School..................476
41 P K Yonge 900 NW 31st Ave FR 6-3557
Cohen Daniel M Inst Asst Professor Biological Sci....... 385
I B Flint 204 NW 3rd Street FR 2-4320
Coleman Henry A Janitor Foreman Janitorial...............653
Bldg 0 1690 NE 16th Ave FR 6-7580
Coleman William B Senior Lab Mech Ag Exp Sta.............344
Food Technology Lab 426 NW 25th Street FR 6-3898
Coles Gladys F Mrs Mimeograph Operator Printing......571-534
Plant & Grounds Bldg 810i SW Ist Ave FR 2-1259
Collier Frank H Upholsterer Housing ......................721
Murphree Basement 3928 NW 12th Terr FR 6-5810
Collier Leevaniel Lab Helper Physiology..................751
M 524 MSB 1213 NE 3rd Ave
Collier Richard M Asst in Research Nuclear Eng...........460
311 Eng Bldg 3702 NW 6th St FR 2-1179
Collins Marjorie G Asst Professor Psychology.........410-337
106 Bldg E
Collins Mary J Mrs Clerk I Student Health ................371
Infirmary 1124 NW Ist Place FR 2-0635
Collins William E Herdsman Animal Husb.............FR 2-4241
Swine Unit 116 SE 50th St FR 2-1071






Combs Arthur W Professor Foundations.....................477
233 P K Yonge 1501 NW 16th Ave FR 6-3622
Combs Garvin B Jr Engineering Aide Elec Eng..............236
1104 Seagle Box 583 High Springs
Combs George E Jr Asst Professor An Husb & Nutri.........254
237 Unit B McCarty Hall 630 NW 36th St FR 6-6510
Comins Harrison D Asst Professor Civil Engr..............204
122 Eng Bldg 21 SW 23rd Terr FR 2-8845
Compton Nora Mrs Steno I Ag Exp Sta......................336
312 Rolfs Hall Box 3447 Univ Station
CONDO JESSE K Plant Inspector State Plant Board....FR 2-1431
606 Seagle Bldg Lowell Florida LYnnwood 1-2124
Cone Kathrin W Mrs Sec II Hume Library Ag Exp Sta........257
Unit C McCarty Hall 1523 NW 4th Street FR 6-6648
Congleton J E Professor English (C-3)....................601
302 Anderson Hall 2126 NW 7Th Lane FR 2-8057
Connell Owene J Mrs Secy III Music....................... 671
104 Bldg R 408 SW 12th St FR 6-3460
Connelly Viola E Mrs Secy II Nuclear Eng.................460
309 Eng 231 T Flavet 3 FR 2-0657
Conner Frederick W Asst Dean Grad Sch & Prof English..459-300
202 And & 235 Adm 2224 NW 6th PI FR 2-8694
Conner Leon J Brick Layer Carpenter Shop.................431
Plant & Grounds Starke Fla RFD
Constans Henry P Head Professor Speech................... 346
341 Adm Bldg 108 NW 20th Terr FR 6-5832
Constantinides Martha J Mrs X-Ray Tech Student Health.....371
Infirmary 217 B Flavet III FR 2-2919
Conti Lore R Mrs Clerk I Col of Bus Adm..................561
307 Matherly 309 B Flavet I
Cooey Daniel Pies Cabinet Maker Maintenance..............431
Plant & Grounds Bldg Rt 2 Box 328
Coogle Esther Artist & Asst in Res Biology & Agri........573
109 B Flint 1417 NW 6th Place FR 6-5572
COOK ALLYN A Asst Plant Pathologist Ag Exp Sta...........322
101 Newell 1846 NE 7th Terr FR 2-8640
Cooley Irwin 0 Asst in Research Engineering Mechanics....416
423 Eng Bldg 219 NW 25th St FR 2-2749
Cooper A Joyce Professor Elem Education..................518
202 P K Yonge 316 SW 10th Street FR 2-0590
Cooper J Francis Editor & Dept Head Ag Exp Sta...........495
217 Rolfs 2140 NW 3rd Place FR 6-7363
Cooper Kenneth W Grad Res Professor Biology..............275
14 Flint Rt 2 Box 66 F FR 2-4024
Cooper Nelson D Asst Professor Elec Eng..................308
350 Eng 1921 NW 2nd Ave FR 2-0170
Cooter R T Maintenance Asst Ag Exp Sta.............FR 6-6761
Farm Shop 226 NW 19th Ave FR 6-5338
Copeland Cecil T Field Asst Plant Pathology..............403
Bldg 866 Archer Florida 2872
Coram Wilmer T Jr Int Asst Prof Gen Ext Div.......:...... 367
902 Seagle 4105 NW 13th Street FR 6-5491
Corbeau Ada Isabel Mrs Clerk II Acquisitions.............591
Library 116 C SW 7th St FR 2-9580







Corbett M K Asst Plant Pathologist Ag Exp Sta......FR 2-4113
Virus Lab 206 NW 17th Street FR 2-0535
Corbo Leo J Asst Virologist Vet Science...................678
Vet Science Lab 1772 SW 35th Ave
Cordy Mollie V Mrs Lab Asst Horticulture.................327
314 Newell Hall 1122 NW 43rd Ave FR 6-6266
Corlis Leming B Int Instructor Psychology............410-337
199 Bldg E 116 SW 7th St FR 2-2437
Cornwell Anna B Head Resident Housing...................444
Yulee Hall
Corrick Josephine L Mrs Secy III Dean of Men.........506-301
128 Adm Bldg 234 U Flavet 3 FR 6-4318
Costello Jacqueline Mrs Clerk II Chem Eng................318
102 Bldg N Rt 4 Box 273 A
Cott Liptin Assoc Prof Chemistry......................... 516
226 Leigh 404 SW 27th St
Cotton Eloris M Mrs Clerk II Finance & Accounting........391
10 Adm Bldg 1016 SW 8th Ave FR 6-6570
Cotton Margaret Mrs Secretary II Political Science.......646
105 Peabody Hall 507 NW 19th Ave FR 6-3257
Cotton Mary Ann Mrs Tabulator Operator Statistical Lab...688
Bldg OE 526 NE 6th St FR 2-1213
Couch Thelma L Mrs Steno II Law ..........................354
102 Law Bldg 200 U Flavet III
Covey Charles D Research Asst Ag Econ....................255
155 Unit B McCarty 605 NW 31st Place FR 2-2056
Covey Martha H Miss Asst in Lib Ref & Bibliography.......591
Library 1202 SW Ist Ave FR 6-6922
Covington Harrison W Asst Professor Art..................448
104 Bldg C 831 NW 20th Terr FR 6-5646
Cowan Russell Walter Assoc Prof Mathematics..............587
201 Walker Hall 702 NW 12th Ave FR 6-3059
Cox Anne H Mrs Secy II Registrar.........................226
33 Adm Bldg 1829 NW 2nd Ave FR 2-0603
Cox Danny D Asst Parasitologist & Asst Prof Vet Sci.......678
Vet Sci Lab 1316 SW 13th St Apt C FR 6-4854
Cox Dolores Cummings Mrs Sec II Ag Econ Ag Exp Sta......255
162 Unit B McCarty Hall 3224 NW 13th St FR 2-9118
Cox Ernest H Professor Logic & English...............405-406
204 Adm 2159 NW 9th Ave FR 6-3860
Cox Merlin G Asst Professor Social Sciences..............663
194 Bldg E 409 NW 12th St FR 2-4007
COX WILLIAM M JR Mech Draftsman Arch Bd of Control.......278
Bldg E 1151 SW 9th Rd FR 2-2827
Crabtree I la R Mrs Opr I Finance & Acctg.................229
10 Adm Bldg 318 B NE 10th St FR 6-6969
CRADDOCK MONTINE D MRS Steno Arch Bd of Control......278-279
Bldg E III NW 7th Terr FR 6-5037
Crago Jean Secy III P K Yonge School.................476-618
218 P K Yonge 1122 SW 6th Ave FR 2-8302
Cramer William H Asst Professor Electrical Engr..........308
419 Eng Bldg 1716 C NW 2nd Ave FR 2-2148
Crampton Charles D Asst Professor Pathology..............751
M 619 MSB 218 NW 36th Terrace FR 2-1825







Craps John E Asst Prof Foreign Languages.................576
8 Anderson Hall Rt 2 Box 31 X FR 2-1563
Craven Roy C Jr Asst Prof Art............................448
108 Bldg C 413 NW 36th Dr FR 2-9835
Crawford Thomas M Groundsman II Grounds..................431
Plant & Grounds Lake Butler Fla Rt I Box 52
Crawshaw Allan Asst Research Chemistry...................600
130 Lei 1724 A NW 2nd Ave
Creager Celia A Typist I Orn Hort........................329
404 Newell Rt 4 Box 714
Creel Austin B Int Asst Professor Religion...............453
203 Fla Union 1216 SW 3rd Ave Apt 9 FR 6-4994
Creel Phyllis J Mrs Secy II Aero Eng.....................316
125 Bldg N 626 SE 2nd Place FR 6-2172
Creighton John T Head Entomology .........................253
344 McCarty Rt 4 Box 159 A FR 2-1352
Cremata Mary J Mrs Lab Assistant Physiology..............751
M 540 MSB 1924 NW 2nd Ave
Crenshaw Charles Burke Welder Engineering Shops..........420
102 Benton Annex 903 NW 33rd Ave FR 6-6360
Cresap Ida Keeling Mrs Librarian Hume Lib Ag Exp Sta.....257
Unit C McCarty Hall 422 NW 15th Street FR 6-3526
Cresse Jacqueline Lab Asst II Bacteriology...............252
169 Unit D McCarty 1025� W Univ Ave FR 2-1921
Crews Cleone Miss Vari-Typist Printing...............534-571
Plant & Grounds Bldg 625 NE Ist St FR 6-6083
Crews James W Asst Professor Education...................502
308 P K Yonge 1504 NW 4th St FR 2-1356
Crews Raymond Steamfitter I Heating Plant................431
Plant & Grounds Area Route I Box 19 A. FR 6-7826
Crickenberger Margaret Asst Prof Phys Ed Women.......393-394
I Women's Gym 7 Broward 1730 NW 2nd Ave FR 6-4182
Crider Samuel Owen Maintenance Worker Ag Exp Sta.........498
Rolfs Annex 618 SW 2nd St
Crippen Betty B Mrs Clerk IV Registrar...................226
33 Adm Bldg 1418 SW 12th Place FR 2-2847
Crist Raymond E Research Prof Geography..................610
306 D Floyd 2238 NW Ist Ave FR 6-5115
CRIST TOLEDO K MRS County Clerk US Dept of Agri....FR 6-5858
Seagle Bldg Annex 403 NE Ist Ave FR 6-6090
Criswell McKinley Custodian of Equip Phys Educ for Men....541
113 Florida Gymnasium 112 SE 13th St FR 6-7229
Crockford Harold Ernest Machinist Engr Shop..............420
102 Benton Annex 4134 NW 9th St FR 6-3611
Croft Robert Resident Manager Flavet I Housing..........581
329 A Flavet I
Crone Ernest G Instructor Physical Educ for Men ..........541
215 Fla Gym 715 NW 23rd St FR 6-7766
Crosby James Phillip Electrician Engineering Shops.......420
102 Benton Annex Rt 5 Box 191 FR 2-9982
Crosby Judy E Mrs Clerk II Col of Eng ....................311
300 Eng 254 B Flavet 3 FR 2-0639
Crosland Robert Elder Asst Prof Architecture.............606
124 Bldg E 1504 NE 8th St FR 2-1532






Cross Clark I Assoc Prof Geography & Physical Sci........ 610
308-2 Floyd 2124 NE 7th St FR 2-1132
Cross H Policeman Police................................. 702
Bldg A 404 NE Ist Ave FR 6-7270
Cross Mona G Mrs Clerk I Ag Exp Sta...................... 494
211 Rol 1634 NW Ist Ave Apt 3 FR 2-1430
Crosson Helen J Mrs Typist II Ag Exp Sta.............491-261
119 Rolfs 321 A Flavet I
Croteau Robert Instructor Mathematics.................... 586
309 Walker
Crowder J R Field Asst Agronomy Ag Exp Sta........FR 6-6125
Exp Sta Farm Rt 4 Box 546 FR 2-9476
Crowe Marguerite 0 Asst Res Professor Engineering........315
545 Eng Bldg 215 NE 3rd Street
Crown John L Asst Prof Air Science.......................237
Military Bldg 315 SW 42nd St FR 2-0552
Crowson Betty Mrs Asst Prof Phys Educ for Women..393-394-274
Women's Gym 12 Broward 309 NW 12th St FR 2-1429
Croy Bonnie Clerk I Food Service.........................530
Cafeteria 1124 NW 15th Ave FR 6-3408
Crump Betty Carol Mrs Clerk II Col of Medicine...........751
M 102 MSB 2227 NW 3rd Place FR 6-7406
Crutcher George L Head Visual Instructor..................519
707 Sea Bldg 2254 NW 3rd PI FR 2-4871
Culbreth S Arthur Electronic Tech Electrical Maintenance.431
Plant & Grounds Bldg 3925 NW 12th Terr FR 6-7123
Culpepper Martha B Mrs Adm Asst IV Law Review............355
116 Law Bldg 2714 NW 4th Place FR 2-8116
Culver Helen Telephone Operator...........................702
Bldg A Rt 4 Box 153 FR 6-5826
Culver Loretta Malitta Mrs Typist I Education............618
P K Yonge 12021 SW Ist Street
Cumbee Carroll F Assoc Professor Education...............477
241 P K Yonge Newberry Florida 2171
Cumins Virginia R Mrs Steno II Editorial.................552
217 Rolfs 232 S Flavet 3 FR 6-4126
Cummings Beverly M Clerk II Bookstore ....................445
Broward Rt 3 Box 776 FR 2-4033
Cummings Robert C Mail Carrier Housing................... 225
187 Bldg E 3750 NW 13th St FR 2-4033
Cummins Virginia R Mrs Steno II Editorial................ 494
217 Rolfs 232 S Flavet 3
Cunha Tony J Head An Husb & Nutri Ag Exp Sta............254
251 Unit B McCarty 1627 NW 7th Ave FR 6-3562
Cunningham Hugh W Asst Prof Journ & Comm.................369
332 Stadium 1224 SW 13th St FR 2-1203
Cunningham Myron A Assoc Prof Education Pers Services...473
120 P K Yonge 3015 W University Ave FR 6-3964
Curran Robert Lynn Assoc Professor Education............. 477
240 P K Yonge 928 NW 37th Rd FR 2-9779
Curry Virginia S Mrs Clerk I Agronomy Ag Exp Sta........320
304 Newell Hall 2102 NE 8th St FR 2-1831
Cutler Richard 0 Instructor Physical Sci C-2.............610
306 D Floyd Archer Road Village







Cutler Ronald Asst Professor English (C-3)...............408
205 Bldg D 1741 NW 7th Ave FR 2-2492
Cutts Emma Lou Mrs Clerk II Gen Ext Div..................231
807 Seagle Bldg 214 NW 3rd St FR 6-3990


D

Dagley Walter H Watchman Ag Exp Sta......................498
Rolfs Hall 12 SE 4th Place FR 6-3598
Dahlgard Muriel Asst Prof Cancer Research............395-463
Cancer Res Lab 911 SW Ist Ave FR 6-5738
Daiuto Rose Marie Mrs Switchboard Opr Agriculture........251
120 Dan McCarty Hall 116 NW 20th Dr
Dakin Mildred M Miss Sec III English (C-3)...........305-284
207 Anderson Hall 212 NW 3rd Ave FR 2-4942
Dalsheimer Barbara C Teacher P K Yonge School ............642
P K Yonge Gym 1016 SW 4th Ave FR 2-2017
Dampier Joe A Clerk I Ag Exp Sta.........................497
119 Rolfs Rt 3 Box 461
Damron C Frazier Assoc Prof Prof Phys Ed.............532-245
304 Florida Gym Black Acres MR I FR 2-1219
Danburg Russell L Assoc Professor Music..................671
117 Bldg R 12 NW 21st Street FR 6-5109
Danis Anthony L Professor Elec Eng .......................308
338 Eng P 0 Box 63 Melrose GR 5-2880
Danly Donald E Interim Asst in Research Chem Engr EIES..317
117 Bldg N 1326 NE 6th Terr FR 2-2836
Dantzman Emily J Mrs Secretary III Ag Ext Serv...........335
105 Rolfs Hall 320 D Flavet I
Darby Wilson T Plate Maker Printinq..................534-571
Plant & Grounds Box 95 LaCrosse Fla
Dauer Manning J Head Professor Political Science.........646
105 Peabody Hall 113 NW Ilth St FR 2-8947
Daugherty Marjorie Mrs Receptionist WRUF............. 466-467
Stadium 246 C Flavet 3 FR 6-4909
DaVault James W Professor Accounting.....................561
337 Matherly Rt 5 Newberry Rd Millhopper FR 6-3307
Davidson Robert F Head Professor Humanities..............452
102 Anderson 700 SW 29th Place FR 6-4339
Davis C L Night Supervisor Housing.......................392
Mallory Hall 2340 E University Ave FR 6-3760
Davis Claire E Mrs Clerk I Student Personnel.............200
124 Adm Bldg 359 F Flavet II FR 6-7285
Davis Edward A Professor Secondary Education.............479
330 P K Yonge 1937 NE 6th Terr FR 6-7143
Davis G K Nutritionist An Husb & Nutri.............FR 2-1436
Nutri Lab 429 NW 24th St Box 2011 FR 6-6732
Davis Harriette J Clerk II Registrar.....................226
2 Adm Bldg 115 SE 48th St FR 2-0304
Davis Herbert W Fireman Heating Plant....................431
Heating Plant Box 224 Newberry Florida
Davis Horance G Jr Asst Prof Journ & Comm................369
333 Stadium 318 NW 13th Ave FR 2-4435







Davis Joan F Mrs Clerk I Visual Instr....................519
707 Sea Bldg 814 NE 8th Ave FR 6-6248
Davis John H Professor Botany............................256
324 Unit A McCarty Hall 203 NW 20th Terr FR 6-7762
Davis Julian M Asst to Director EIES.....................313
308 Eng 320 NW 25th St FR 6-2959
Davis Lill'ian Jewell Mrs Stock Clerk I Housing...........582
Broward Basement 1014 SE 2nd Ave FR 6-3950
Davis Louis C Stock Clerk I Phys Educ for Men............541
113 Florida Gymnasium Rt 4 Box 257 A FR 6-9950
Davis Louise P Mrs Secretary III University College...... 405
204 Adm Bldg 224 R Flavet III
Davis Marian V Instructor P K Yonge School...............474
P K Yonge Art Room 2025 NE 6th Terr FR 2-1381
Davis Susan M Clerk II Circulation.......................591
Library Ideal Trailer Park Rt I Bx 26 A
Davis William F Int Research Asst An Husb & Nutr.........254
243 Unit B McCarty 115 NW 10th St FR 2-9222
Day James W Professor Law................................376
105 Law Bldg 530 NE 7th Ave FR 6-7012
Day Richard Lorey Instructor Geography...................610
307 Floyd Arlington Hotel FR 2-9244
Dean Dorothy E Mrs Clerk I Sales Bookstore...............664
Student Service Center 309 C Flavet I FR 2-1941
Dearmin Elisabeth Mrs Technician I Engr Mechanics........416
3 Bldg L 313 NE 10th St
Deaton Carrie J Mrs Sec III News Bureau..................288
Bldg H 627 SW 10th St FR 6-5269
DeBedts Ruth B Mrs Clerk II Circulation.................. 591
Library 915 A SW 6th Ave
Decker Phares Head Plant Pathology Ag Exp Sta...........322
102 Newell Hall 903 SW 13th St FR 6-3748
Dee Frances E Mrs Secy III Health Center.................751
430 MSB 1045 NE 5th Ave FR 6-5897
Dees Cladie R Mrs PBX Opr Health Center .................. 751
C-3 MSB Rt 4 Box 58 FR 2-2629
Dees William C Elec Foreman Elec Maintenance.............431
Plant & Grounds Rt 4 Box 58 FR 2-2629
De Falco Jessie I Mrs Clerk I Eng Shops..................420
102 Benton Annex 403 NE 9th St FR 6-7831
Degnan James P Jr Int Instructor English C-3.............407
202 Bldg D 308 NE Ist St Apt 7
Dehner Albert Professor Real Estate......................561
329 Matherly Hall 640 NE Ilth Ave FR 2-1817
Deinzer Harvey T Professor Accounting....................561
334 Matherly 928 NW 21st Terr FR 6-6668
DEKLE G W Entomologist State Plant Board...........FR 2-1431
503 Seagle Bldg 3700 NW 12th St FR 6-3847
Delony Dexter Professor Law..............................376
207 Law Bldg 1504 NW 10th Ave FR 2-4846
DENMARK HAROLD A Entomologist State Plant Board....FR 2-1431
504 Seagle Bldg 2201 NE 7th St FR 6-7379
Denmark Jesse C Entomologist State Plant Board.....FR 2-1431
506 Seagle 203 N Main St Gainesville House







Dennard Robert L Comptroller Fin & Acctg.................711
2 Adm Bldg 1334 NE 7th Terr FR 2-9702
Dennis Gustave Nicholas Asst Instructor Air Force ROTC...400
9 Military Bldg 120 NW 7th Terr FR 2-4526
Dennis Raymond B Stock Clerk III Central Stores..........431
Plant & Grounds Rt 3 Box 183 FR 6-5433
Dennison Raymond A Head & Biochemist Ag Exp Sta.......... 344
Food Technology Lab Rt 4 Box 370 A FR 2-2653
Denny Don William Instructor Art.........................448
108 Bldg C 528 NW 34th Dr
Denny Gina Mrs Steno I Physics.......................... 310
101 Benton 528 NW 34th Dr FR 6-6784
Denton Edward Janitor Foreman Janitorial.................431
Plant & Grounds Bldg Newberry Florida
Denton Gall Frances Miss Clerk I Bookstore...............664
Student Service Center P 0 Box 325 Newberry Florida
Derbyshire Jane Sr Med Tech Medicine.....................751
M 417 MSB IIllI NW Ist Place FR 6-7043
DeReggi Aime S Instructor Engineering Graphics........... 314
507 Eng Bldg 413 NW 3rd Ave
Derrick Clarence Assoc Professor English (C-3)...........407
200 Bldg D 818 NW 21st Terr FR 6-5873
De Sha Marjorie F Mrs Supervisor Food Service............207
Student Service Center 1131 NE lOth Ave FR 6-7300
Deurloo H W Assistant Director Student Health............ 371
Infirmary 2322 SW 2nd Ave FR 6-5259
Devine Carl T Professor Accounting .......................561
327 Matherly 118 NW 21st St FR 2-0948
De Vore Mannie P Lab Asst Agronomy Ag Exp Sta...........439
Newell Lab Reddick Fla LI 1-2516
DeWitt Robert Merkle Asst Professor Biological Scl.......501
202 C Flint Hall 5 NW 25th St
DeWitt William R MSgt Chief Svc Sec Military............482
Military Bldg 216 SW Ist Street FR 2-8113
Deyarmond Louisa Mrs Chief Clerk III Finance & Acctq.522-523
2 Adm Bldg 811 NW 40th Ave Rt 3 Box 359 FR 6-3156
Diamant Alfred Associate Professor Political Science.....637
6 Peabody Hall 1704 NE 7th St FR 6-5075
Dickey Ralph D Horticulturist Orn Hort Ag Exp Sta.......280
408 Newell 1118 NW 10th Ave FR 6-3249
Dickinson Clyde R Janitor Supervisor Janitorial..........653
Bldg 0 Newberry Fla
Dickinson J C Jr Assoc Prof Biology Museum....677-FR 2-1451
9 C Flint Hall Blven's Arm FR 6-5102
DICKINSON TRUMAN W Inspector Arch Board of Control.......278
Bldg E Route I Box 62 Starke Florida
DiDuonni Fiore Cook Food Service.........................661
Cafeteria Box 162 Waldo Florida
Diettrich S deR Head Professor Geography.................579
205 Floyd Hall 1418 NW 17th Terr FR 6-5877
Dietz John W Professor Finance & Insurance...............561
15 Matherly 525 NE 9th Ave FR 6-5612
Diggs Ethel A Mrs Teacher P K Yonge School ...........476-618
230 P K Yonge Rt 2 Box 31 H FR 2-2318







Dinman Robert Professor Accounting.......................561
332 Matherly 118 NW 21st St FR 2-0948
Disney Eunice M Asst in Lib & Inst in Lib Sci Tech Proc...591
Library 1123 NW 3rd Dixon James Cannon Professor Psychology..................345
314 Adm Bldg 1604 NW 6th Ave FR 6-5565
Dixon Louis V Asst in Research (Coop USDA) Ag Econ........255
52 Unit B McCarty Stengel Field FR 2-1704
Dodson Glenna Ardath Miss Instructor Business Educ.......502
310 P K Yonge 1210 SW 4th Ave FR 2-8553
Doherty Herbert J Asst Professor Social Sciences.........654
3 Peabody Hall 1421 NW 3rd Ave FR 2-0156
Dolbeare Harwood B Retired Professor Economics..........561
2735 SW 5th Place FR 2-4274
Dollahon James C Res Asst An Husb & Nutri................254
243 Unit B McCarty Hall 1113 NW 42nd Ave FR 2-1521
Donald Eadie Asst Professor Electrical Engineering.......651
436 Eng Bldg 1424 NE 7th Terr FR 2-1991
Donaldson Eva L Miss Chief Clerk III Ag Exp Sta..........497
119 Rolfs Annex 1215 NW 4th St FR 6-6738
Donegan Hazel Sec III Postgraduate Education.............751
M 109 MSB 1820 NW 2nd Ave
Donovan Clement H Head Professor Economics...............561
203 Matherly Hall 1408 NW 3rd Ave FR 6-3664
DORMAN ROBERT W Clerk Post Office Univ Sta.........FR 2-4981
Student Service Center 426 SW 2nd St FR 2-4039
Dorn Eleanor M Mrs Clerk II Architecture.................604
160 Bldg E 117 NW 44th Ave
Dorsey Peggy Sue Miss Clerk I Arts & Sciences............504
103 Anderson Hall 935 NE 3rd Ave FR 6-3404
Doty Franklin A Assoc Professor Social Science...........405
204 Adm Bldg 1804 NW 7th Ave FR 2-8935
Douglas Carroll R Int Asst Poultry Nutrition Ag Exp S....277
Poultry Lab 303 NE 10th St
Douglas E D Sergeant Police..............................702
Bldg A 635 NE 10th PI FR 6-5233
DOUGLAS NANCY G MRS Steno I Athletics....................460
105 Stadium 635 NE 10th Place FR 6-5233
Douglass Carol M Mrs Teacher P K Yonge School............475
105 A P K Yonge 670 NE 23rd Blvd FR 2-8389
Dovell Junius E Professor Political Science..............637
8 Peabody Hall 1004 NW 15th Ave FR 6-7253
Dowd David L Assoc Prof History..........................560
106 Peabody Hall 1215 NW 12th Ave FR 2-1984
Dowling Saint Elmo Asst Ag Eng Ag Ext Serv...............531
107 Rolfs 413 NW 34th Terr FR 2-1636
Downey Paul M Assoc Prof Industrial Eng..................370
323 Enq Bldg 1823 NW 5th Ave FR 2-1931
DOYLE LARRY L Chief Structural Engr Arch Bd of Control...279
Bldg E Box 2479 University Station FR 2-8983
Drake Mayo Acquisitions Librarian MSB Library............751
L 102 MSB 214 NW 14th Street FR 6-6558
Dresdner R D Assoc Research Professor Chem Eng............ 319
408 Reed Lab RFD 2 Box 31 R FR 2-2604








Driggers Joan M Mrs Keypunch Opr I Fin & Acctg........... 711
2 Adm Bldg 365 D Flavet 2 FR 6-3504
Dubberly Howard W Field Asst Fruit Crops.................250
Bldg OF 1241 NW 44th Ave
DuBose Willie J Mrs Stat Clerk II Ag Econ................ 255
43 McCarty Orange Lake Fla LY 1-3001
Duer Margaret D Mrs Head Circulation.....................591
Library 1427 NW 13th St FR 2-8387
Dugan Nancy A Secy II Adm Ag Exp Sta.....................492
109 Rolfs Rt 2 Hillcrest Tr Park FR 2-9057
Dugger W M Jr Assoc Plant Physiologist Ag Exp Sta ....344-224
Food Tech Lab 118 NW 35th Terrace FR 2-0309
Duke Beulah Mrs Secy II Dairy Scl..................HO 2-4012
Dairy Products Lab Box 224 High Springs Florida
Duke Martha S Clerk I Fin & Acctg........................711
2 Adm 1813 NW 5th Ave FR 6-6382
Dukes Joyce R Mrs Typist I Library-Catalog...............591
Library General Delivery-Brooker Florida
Dumbauld Joan B Medical Tech Microbiology................ 751
434 MSB 303 NW 25th St FR 2-2880
Duncan Trizie H Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta....255
161 Unit B McCarty Hall 1835 NW 5th Ave FR 6-6513
Dunkle John R Assoc Prof Phys Science....................610
306 B Floyd 101 NW 7th Terr FR 2-9617
Dunks Fred Maj Assoc PMST Military ...................... 636
Military Bldg Melrose Fla GR 5-2222
Dunlap Crystal P Mrs Typist II Dean of Men...............302
128 Adm Bldg Rt 2 Box 214
Dunn Edgar S Assoc Professor Economics Bus Adm..........561
305 Matherly 1714 NW 11th Rd FR 6-4824
Dunn Eleanor R Mrs Clerk I Library.......................591
Library 15 SE 8th Street
Dunn Elsie H Mrs Sec III An Husb & Nutri.................254
253 Unit B McCarty Hall 1604 NE 7th St FR 6-5582
Dunn J S Labor Supervisor Housing........................582
Broward 3401 NW 5th St
DuPraw Ernest J Int Asst Prof Biology....................242
210 C Flint Lake Swan
Durell Phyllis B Adm Asst IV President's Office......455-456
226 Adm Bldg 318 NW 15th St FR 2-4779
Durrance Charles L Jr Professor Secondary Educ.......479-210
330 P K Yonge 2248 NW 5th Place FR 6-7448
Durrance Kenneth L Asst An Ind An Husb & Nutri...........254
261 Unit B McCarty Rt I Micanopy Fla Mic 2871
Durrance Mary M Secy II Elec Eng.........................308
336 Eng Micanopy Rt I MI 2871
Dusenbury Winifred Mrs Instructor English C-3............408
210 Bldg D 1007 NW 14th Ave FR 6-3048
Dyer Donald R Assoc Prof Geoqraphy.......................610
306 C Floyd Rt 2 Box 34G FR 2-9650
Dyess Caray Police Officer P K Yonge School..............476
41 P K Yonge 870 SE 23rd Street FR 2-8239










Eadie Donald Asst Research Prof Electrical Engr..........651
436 Eng Bldg 1424 NE 7th Terr FR 2-1991
Eagle Henry S Lab Mech Helper Chem Eng................... 317
126 Bldg N 3833 NW 13th Street
Earl Joan Sec II Building Construction...................384
205 B Bldg K 204 B Flavet III
EARLE BEVERLEY MRS Steno II State Soil Consv Bd..........607
9 Bldg G 3221 NW 14th St FR 2-0950
Easley Caroline W Mrs Research Asst Biochemistry.........751
350 MSB 1106 SW 2nd Ave FR 2-1339
Easley John F Lab Asst Animal Husb & Nutrition.....FR 2-1436
Nutrition Lab 1106 SW 2nd Ave
Eastwood Ralph A Economist Ag Ext Serv...................255
39 B McCarty 203 NW 21st St FR 6-4266
Eatman Carolyn E Lab Asst Ag Exp Sta.....................344
Food Technology Lab Rt I Box 8 Newberry Fla 4391
Ebersole Gloria M Mrs Lab Helper Col of Medicine......... 751
Health Center 706 NW 37th St FR 2-1565
Ebersole Robert P Asst Professor Art.....................650
12 Bldg X 313 NW 36th Terr FR 6-5246
Eckdahl Jack P Asst Prof Physical Education..............274
Swimming Pool 1065 NE 13th PI FR 2-1276
Edge Nola Duke Mrs Microfilm Technician Tech Processes...591
411 Library 110 S Main St FR 2-2387
Edgerton Gertrude I Mrs Clerk I Payroll ..................221
109 Adm Bldg 363 F Flavet II11
Edmondson Cornelia Miss Asst Prof Phys Educ Women...393-394
Women's Gym 12 Broward 1028 SW 3rd Ave FR 6-7487
Edson Charles Grant Assoc Professor Engr Mechanics.......416
409 Eng Bldg Hibiscus Park FR 6-6335
Edson Seton N Asst Professor Soils.......................258
226 Unit A MCC RFD I Gainesville Micanopy 2762
Edwards Barbara Mrs Typist II Entomology.................253
345 McCarty Box 241 Alachua Fla HO 2-4071
Edwards Frederica L Mrs Steno I Geology..................643
206 Floyd 1315 NW 6th St FR 6-6950
Edwards Henry C Asst Prof Architecture...................606
130 Bldg E 1423 NW 6th Ave FR 2-8962
Edwards Joshua L Head Pathology .......................... 751
M 655 Medical Sciences Bldg 1038 NE 21st Ave FR 6-5347
Edwards Margaret B Mrs Sec II Home Econ Ag Exp Sta......325
210 Newell Hall 610 NE 2nd Ave
Edwards Richard A Head Geology...........................643
206 Floyd Bivin's Arm Rt 2 Box 55 FR 2-8737
Edwards Virginia P Mrs Stat Clerk II Ag Econ AES......... 255
153 Unit B McCarty 203 B Flavet III
Edwardson J R Asst Agronomist Agronomy Ag Exp Sta.......529
Bldg OH 1406 NE 7th Terr FR 6-5183
Eggert C Lee Professor Administration & Field Services...263
119 P K Yonge 2115 NW 3rd Place FR 6-7649







Ehninger Douglas Wagner Assoc Professor Speech...........426
354 Adm Bldg 1504 NE 7th St FR 2-4768
Ehrmann Winston Wallace Acting Head Professor Sociology..487
306 Peabody Hall 1235 SW 9th Ave FR 6-7690
Eibner John R Asst Football Coach Intercol Athletics.....681
205 Stadium 2038 W University Ave FR 6-5625
Eidsness Frederic Arnold Assoc Res Professor Chemistry...206
114 Leigh Hall 617 NW 19th St FR 6-6865
Ek Ed E Int Instructor Building Const ....................282
205 C Bldg K 1209 NW 4th PI FR 2-9689
Ekes Mary J Miss Assoc Resident Housing..................283
Reid Hall Apt 195
Ekstrom Ralph E Research Assoc Eng Mech..................416
409 Eng Bldg 1030 NE 21st Ave FR 6-2055
Eldridge John G Professor (Retired) Economics............561
318 Matherly Box 2627 Univ Sta
Elgerd Olle I Assoc Professor Elec Eng...................308
Eng Bldg 922 NE 5th Ave FR 6-6543
Eliassen Martha J Mrs Typist I Personnel .................611
109 Adm Bldg 1536 NW 2nd Place
Ellerbe Helen C Mrs Asst in Library Technical Processes..591
Library 918 SW 8th Lane FR 2-4031
Elliott Herschel H Asst Professor Humanities & Logic.....412
102 Bldg D 2708 NW 3rd Ave FR 2-2906
ELLIS HARLAN R County Supv Farmer's Home Adm.......FR 6-5858
Seagle Annex 4041 NW 12th Ave Westmoreland FR 2-8261
Ellis Helen C Mrs Secy II Foundations.................... 477
241 P K Yonge 4041 NW 12th Ave W Moreland FR 2-8261
Ellner Paul D Instructor Microbiology....................751
M 434 Medical Sciences Bldg 1735 NW 2nd Ave FR 2-4987
Elmore James Wing NCO Air Force ROTC.....................694
Military Bldg 1043 NE 22nd Ave FR 6-6973
Elmore William E Assistant Business Mgr Business Office..461
104 Adm Bldg 1904 NW Ilth Rd FR 6-6942
Elwell Robert E Opr Sewage Treatment Plant................431
Plant & Grounds III NE 8th Street FR 2-1195
Emerson John A Int Research Asst An Husb & Nutr..........254
243 Unit B McCarty P 0 Box 2312 Univ Sta
Emery Edwin Laurls Central Files Clerk Military..........636
Military Bldg 1511 NW 3rd Ave FR 2-2949
Emery Paul B Field Asst Orn Hort Ag Exp Sta........FR 2-1600
Hort Unit Farm Alachua Florida
Emig Elmer J Professor Journ & Comm......................369
331 Sta 2120 NW 3rd Place FR 6-6773
Emmel Mark W Veterinarian Ag Exp Sta.....................623
Vet Sci Res Lab 530 NE 8th Ave FR 6-7570
Endsley Bliss S Mrs Secretary III Chemistry..............206
114 Leigh Hall 1105 NE 5th St FR 6-7994
English Lillie Mae Mrs Clerk II Fin & Acctg..............391
2 Adm Bldg 816 NW Ilth Ave
Ennis Louis Policeman Police............................ .702
Bldg A 1311 NW 8th St FR 2-2493
Eno Charles F Assoc Soil Microbiologist Ag Exp Sta.......258
20 Unit A McCarty Hall 600 NW 36th Terr FR 2-1292







Ensign Grace M Mrs Clerk I Circulation...................591
Library 1408 NW 3rd Ave FR 6-3664
Entz Noel W Teaching Asst Finance & Insurance............561
15 Matherly 1243 NW 4th Ave FR 6-6878
Entz Johnnye S Mrs Adm Asst IV Finance & Accounting......401
2 Adm Bldg 1243 NW 4th Ave FR 6-6878
Enwall Hayford 0 Professor Law...........................376
106 Law Bldg 202 SE 7th Street FR 6-6163
Epstein Suzette A Typist I Library.......................591
Library 218 NW 3rd Ave
ERGLE MAE MRS Clerk Steno Vet Adm Guidance Center...FR 2-8691
105 A Seagle 1033 NE 8th Ave FR 6-7779
Ernst Harold 0 Jr Capt Assoc PMST Military..............636
Military Bldg 1216 NE 20th Place FR 6-6855
Ernst Robert E Instructor Mech Eng.......................314
516 Eng Bldg 912 SE Ist Ave Fr 6-7964
Erwin Barbara Mrs Clerk III Ticket Office................681
107 Sta 2318 SE 12th Terr FR 2-0607
Esry Dorothy C Mrs Typist II Library.....................591
Library Rt 2 Box 42 FR 2-0051
ESSER ROBERT PAUL Laboratory Tech State Plant Bd...FR 2-2876
Plant Board Lab (Archer Rd) Archer Rd Village FR 6-7406
Esthus Diane L Mrs Clerk Florida Union...................655
Florida Union 815 NE 10th Ave
Eutsler Roland B Professor Economics.....................561
312 Matherly Hall 710 SW 27th St FR 2-1294
Evans Donna G Mrs Med Tech Pathology..................... 751
M 647 MSB Rt 4 Box 233 FR 2-9905
Evans Jos L Lab Asst An Husb & Nutrition...........FR 2-1436
Nutrition Lab Rt 4 Box 233 FR 2-9905
Everett Blanche E Mrs Chief Clerk Housing................550
Broward Hall 931 NE 16th Ave
Evers Elsie Mrs Adm Asst IV Clinical Services............526
339 Adm Bldg Box 444 Alachua Florida HO 2-3395
Evey Lucille L Mrs Property Custodian Housing,............721
Murphree Basement 1803 NW 45th Ave FR 6-3542
Ewing Anita R Mrs Clerk 11 Fin & Acctg...................523
2 Adm Bldg 1713 NW 6th Street FR 2-0146


F

Fagen W F Professor Elec Eng ..............................660
248 Eng 1031 NE 13th Place FR 6-5130
Fain John T Professor English ............................405
204 Adm Bldg 3139 SW Ist St FR 6-7315
Faircloth Suzanna Mrs Steno II Dairy Science Ag Exp Sta.396
102 Dairy Products Lab 214 S Flavet III FR 2-0067
Fairing Robert L Head Citizenship Training Gen Ext Div.... 270
809 Sea Bldg Kirkwood MR 2 FR 2-4349
Fairman Jane T Mrs Stat Clerk III Registrar..............226
33 Adm Bldg 1117 NW Ist Place Apt 7 FR 6-4923
Fallin Gwen U Mrs Steno II Gen Ext Div....................232
805 Seagle 226 D Flavet 3 FR 2-4143







Fanelli Elizabeth A Lab Asst Food Tech Ag Exp Sta.......325
210 Newell P 0 Box 155 Reddick LY 1-2676
Farber Erich A Professor Mech Engr.......................314
515 Ena Bldq 1218 NE 5th St FR 2-1064
Farrar D R Watchman Police............................... 702
Bldg A 2330 E Univ Ave Lake Road
Faulkner B F Asst Superintendent Electrical Maintenance..431
Plant & Grounds Bldg 1930 NW 2nd Ave FR 2-2946
FAY LUCILLE H MRS Executive Sec USDA Tung Lab......FR 6-3906
Tung Lab 116 NW 3rd St FR 6-3095
Fearney Edward M Asst Prof Architecture..................606
124 Bldg E 2717 SW 5th PI FR 6-5687
Feaster Barbara W Mrs Sec II Mathematics.................586
205 Walker 230 R Flavet 3 FR 6-4160
Feaster John P Asst Biochemist An Husb Ag Exp Sta.FR 2-1436
Nutrition Lab Rt 2 Box 34 C Idylwild FR 6-4271
Feiber Katherine K Mrs Sec III Health Center.............751
M 101 Medical Sciences Bldg 2237 NW 7th Lane FR 6-7108
Felix Glenn A Resident Adviser Housing...................721
Thomas Area Office 813 NW 25th Ave FR 6-3792
Fenn Henry Anderson Dean College of Law..................354
102 Law Bldg 211 NW 23rd Drive FR 2-4064
Ferguson Jeanne G Clerk II Audio-Visual Aids.............591
Library 1029 SW 7th Ave FR 6-6551
Ferguson Walker M Senior Lab Asst Chem Eng...............318
102 Bldg N 320 NW 3rd Street
Ferm Vergil H Assoc Professor Anatomy....................751
M 214 MSB 1618 NW llth Road
Fernandez Pedro V Professor Foreign Languages............693
113 Bldq D 118 NW 20th Terr FR 6-6720
Ferrazzi Mary J Miss Clerk I Adm AES.....................494
211 Rolfs Hall 215 NE 4th St FR 2-4492
Ferrazzi Maxie B Mrs Clerk III Library Acquisitions......591
Library 215 NE 4th St FR 2-4492
Fieler Jean F Mrs Secy II Humanities C-5.................452
102 Anderson 202 C NW 12th Terr FR 6-2990
Fifield Willard M Provost Agriculture....................251
128 Unit A McCarty Hall 1823 NW 7th Ave FR 2-8755
Fink Jerome D Int Lab Asst Vet Sci Ag Exp Sta...........678
Vet Sci Lab 2100 NE 7th St FR 6-5410
Finkle Jason L Instructor Social Sciences................663
192 Bldg E 323 NW 14th St FR 2-2491
Finn Harvey D Tab Operator III Stat Lab..................688
Bldg OE P 0 Box 312 Melrose Fla
Finn Phyllis A Mrs Typist I Housing ...................... 557
Broward Hall 1112 SW 4th Ave
Fiondella Mario V Int Instructor Mathematics.............586
109 Walker 1538 NW 4th Ave
FISHER JESSIE T MRS Exec Sec Arch Board of Control........278
Bldg E 924 E University Ave FR 6-5733
Fiskel John G A Assoc Biochemist Soils Ag Exp Sta ....... 348
103 Newell Annex 404 NW 17th St FR 2-4457
Fitch Orene C Mrs Clerk II Registrar.....................226
33 Adm Bldg 242 C Flavet III







Fitzgerald James E Clerk II Hume Lib Ag Exp Sta..........257
Unit C McCarty 117 NW 17th St FR 2-2956
Fitzwater Robert N Lab Asst An Husb & Nutri........FR 2-1572
Nutrition Lab 1631 SW 13th St FR 2-2072
Flagg Juanita G Mrs Lab Tech Photo Service...............402
Bldg L 503 NW 36th Ave FR 2-4076
Flanigan F M Assoc Professor Mechanical Engr............. 314
536 Eng Bldg Rt 2 SW 13th St FR 6-5136
Fleet Barbara Ann Mrs Bookkeeper Florida Union...........655
115 Florida Union 707 NW 2nd Ave FR 2-1400
Fleischer Norlyn Clerk I Library.........................591
Library Rt 4 Box 374 A
Fleming Bill A Asst Director Alumni Affairs..........271-214
Univ Auditorium 1133 NE 5th Ave FR 2-1678
Fleming 1lah W Mrs Chief Clerk III Ag Ext Serv...........411
101 Rolfs Hall 1213 SW 2nd Ave FR 6-7322
Flesh Lillian S Mrs Steno II Military....................482
Military Bldg 318 NW 15th Terr FR 6-6592
Fletcher Ann W Typist II Library.........................591
Library 1220 NW 7th St
Florez Tonny Typist II Agriculture.......................251
117 McCarthy Hall 316 NW 10th Street FR 6-7559
Flowers John W Professor Physics.........................547
101 Benton Rt 2 Kirkwood FR 6-7181
Floyd Joy L Clerk II Col of Engineering .................. 311
300 Eng Bldg 741 SW 2nd Ave
Flynn Marie Anne Mrs Asst Photographer Photo Service.....402
Bldg L 236 T Flavet Ill
Fogle Stephen F Professor English (C-3).................305
316 Anderson 1030 NW 36th Road FR 2-8646
Foldberg Henry C Asst Football Coach Intercol Ath........681
215 Stadium 527 NW 34th Terr FR 6-5057
Foose Nancy L Mrs Steno I Speech.........................426
354 Adm Bldg Rt I Box 26 A FR 2-2277
Foote Perry A Dean College of Pharmacy...................488
320 Leigh Hall 517 SW 10th St FR 6-5727
Ford Ernest S Professor Botany...........................256
312 Unit A McCarty Hall Rt 3 Box 184 A FR 6-3345
Fordham Leon F Asst in Library Circulation...............591
Library 714 NE 12th Ave
Fordyce J W Coordinator Edu Placement & U Counseling.....264
140 P K Yonge 20 SW 23rd Way FR 2-0798
Fors Arthur H Equipment Opr Grounds......................431
Plant & Grounds 211 NW 25th St
Forsman Marion E Asst Director EIES ...................... 311
308 Eng Bldg 3429 Newberry Rd FR 2-0056
Foster Chanles R Asst Dean Col of Education .......... 619-620
134-A P K Yonge 504 NE 9th Ave FR 6-3886
FOSTER H S Chief Apiary Inspector State Plant Bd...FR 2-1431
603 Seagle Bldg 915 NW 14th Ave FR 2-2467
Fountain Jesse Groundsman II Grounds.....................431
Plant & Grounds Bldg Rt 3
Fountain S A Sign Painter Grounds........................431
Plant & Grounds Area Route 2 Box 189 C







Fouts Everett L Head Dairy Science Ag Exp Sta...........339
106 Dairy Products Lab 323 NW 24th St FR 6-5862
Fowler Franklin Fireman Heating Plant.................... 431
Plant & Grounds Bldg High Springs Florida
Fox Lauretta E Assoc Prof Pharmacognosy & Pharm..........352
400 Leigh Rt 2 Box 47 Bivins Arm FR 2-4204
Fox William M Assoc Prof Management & Bus Law............561
304 Matherly 1416 NE 7th Terr FR 6-7543
Fralick Eddie F Painter Maintenance......................431
Plant & Grounds Bldg Lulu Florida
Francis Carolyn S Mrs Clerk II Library...................591
Library 511 NW 3rd Ave
Francis Ella S Teacher P K Yonge School.................. 591
214 A P K Yonge Rt 2 Box 29 D FR 2-1880
Franke Fritz R Asst In Research Chem Eng................. 669
116 Bldg N 1415 NW 4th Ave FR 6-4936
Frankfort Hans R E Int Lab Asst Agronomy Ag Exp Stat....439
Newell Hall 1415 NW 5th Ave FR 2-8426
Franklin Barbara J Mrs Clerk II University College...405-406
204 Adm 219 S Flavet III FR 6-4190
FRANKLIN CARLOTTA S MRS Steno Arch Board of Control......278
Bldg E 304 NW 25th Street FR 2-1993
Franks Lee E Asst Prof Journ & Comm...................... 635
322 Sta 1113 NE 21st Ave FR 2-1632
Fraser James R Beef Cattle Hedsman An Husb & Nutr........254
Purebred Beef Farm 3904 NW 13th St FR 6-2294
Frazer P Warner Assoc Prof School of Forestry............ 338
301 Rolfs 2218 NW 7th Lane FR 6-7706
Frazer William J Jr Asst Prof Fin & Ins.................561
330 Matherly 408 NW 15th St FR 6-4595
Frederick Albert R Jr Lab Asst Pharmacology .............. 751
M 556 MSB 205 27th Ave FR 7-2490
Frederick William C Instructor Social Sciences ........... 654
3 Peabody 1113 SW 2nd Place FR 6-5208
Frederick William N Asst Professor Elec Eng..............236
1104 Seagle 1842 NE 7th Street
Freeland James J Asst Prof Law...........................376
205 Law Bldg 1503 NW 10th Ave
Freeman Betty J Mrs Clerk II Col of Engineering...........230
402 Eng Bldg 3212 NW 14th Street
Freeman Georqe R Supt Field Operations Aq Exp Sta........498
123 Rolfs Hall Rt 4 Box 385 A FR 6-6789
Freeman Grace W Mrs Head Teller Finance & Accounting.....417
I Adm Bldg 2038 W University Ave FR 2-4037
Freeman Thomas Edward Asst Plant Pathologist Ag Exp Sta..403
Bldg BT 414 NW 34th Terr
Freeman Watson L Asst in Research Elec Eng...............236
1104 Seagle 1617 NW 8th Place
Freese Herbert L Sen Lab Asst Pathology .................. 751
Health Center 4145 NW 10th St FR 2-2966
Fregley Marilyn Mrs Editorial Asst II Public Relatiors...288
News Bureau 329 NW 15th St FR 6-6258
Fregley Melvin Asst Professor Physiology ................. 751
M 512 Medical Sciences Bldg 329 NW 15th St FR 6-6258







French Jo Ann M Clerk III Housing........................226
138 ADM 320 NW 36th Ave FR 2-1047
French Rowland Barnes Biochemist Home Econ Ag Exp Sta...325
212 Newell Hall 1225 NE 5th Terr FR 6-6132
Fried Melvin Asst Professor Biochemistry.................751
M 348 MSB 1306 NE 12th Terr FR 6-6736
Friedheim Esther M Food Serv Suprv Food Serv.............661
Caf 402 NW 18th St
FRIERSON P E Asst Chief Plant Insp State Plant Bd..FR 2-1431
606 Seagle Bldg 3027 NW 5th St
Fristoe Charles W Assoc Professor Economics Bus Adm.....561
335 Matherly 1724 NE 6th Terr FR 6-6713
FRUE C C Inspector Architect Board of Control............278
Bldg E 309 NW 12th Street
Fuller David D Head Baseball Coach Intercol Ath..........681
206 Stadium 16 NW 20th Terr FR 6-3949
Fuller Gloria M Clerk II Engineering..................... 311
308 Eng Bldg 219 C Flavet III FR 6-6314
Fulmer L W Field Asst Entomology Ag Exp Sta.......FR 2-0003
201 Newell E 23rd Blvd Rt I Box 121
FULTON GUY C Head Architect to Board of Control..........278
Bldg E Golfview Box 2181 University Sta FR 2-4506
Funk John P Lab Asst I Chem Eng.......................... 419
401 Eng Bldg RFD Box 26 A
Furman Thomas DeS Assoc Prof Civil Eng...................503
Sanitary Res Lab Rt 4 Box 79 B FR 6-3190
Futch Eva M Miss Nurse Supv Student Health............... 371
Infirmary 1021 SW 5th Ave FR 6-5529


G

Gaddum Jerry Assoc Professor Mathematics.................587
101 Walker 1012 NE 20th Ave FR 6-7558
Gafford D L Maintenance Man Physical Plant...............751
M 15 MSB 1124 NW 4th Street FR 6-7439
Gager William Atkins Professor Mathematics...............587
101 B Walker Hall 2616 SW 4th Place FR 6-7073
Gago Dorothy P Mrs Clerk II Bur Econ & Bus Res...........561
221 Matherly Old Rocky Point Rd FR 2-8677
Gaitanis Louis A Assoc Prof Management & Bus Law.........561
309 Matherly Rt 3 Box 186 B Millhopper Rd FR 2-0833
Gale Dorothy E Mrs Library Asst II Acquisitions..........591
Library 830 SW 9th St FR 2-0086
Galindo Oscilio J Lab Tech Physiology....................751
M 512 MSB 16i NW 20th Terr
Gallagher Vera Mrs Steno II Col of Arts & Sciences.......504
103 Anderson 240 C Flavet III
Gammon Nathan Jr Chemist Soils Ag Exp Sta...............348
106 Newell Annex 1403 NW Ilth Road FR 6-3979
Ganey Barbara A Mrs Typist II Graduate School............705
237 Adm Bldg 317 C Flavet I FR 6-4047
Gann G J Field Asst Agronomy Ag Exp Sta...........FR 6-6125
Ag Exp Sta Farm Rt I Box 73 A







Gano Ovid R Asst Professor Elec Erg ......................236
1104 Seagle Rt I Melrose Fla FR 5-2125
Gans Carl Post Doctoral Fellow Biology....................275
211 Bldg 1 1024 NE 3rd Ave FR 6-4558
Garcia Guillermo A Lab Asst Poultry Husb Ag Exp Sta.....277
Poultry Lab III NW 21st Street
Gardiner E H Stock Clerk II Chemistry ....................266
109 Leigh 103 NE Ilth St FR 2-8325
Gardner Howard Carlton Pressman Printing.............571-534
Plant & Grounds Bldg 309 SW 5th St
Garner Betty L Steno I Mech Eng..........................314
536 Eng Bldg P 0 Box 273 Hawthorne Fla
Garrett William Int Instructor English (C-3).............407
202 Bldg D 436 NW 29th Ave FR 6-7091
Garris Arthur L Electronics Tech Physics................. 547
101 Benton 416 NE 2nd Ave FR 2-1981
Garris Edward W Head Agricultural Education..............588
136 P K Yonge 415 NE 10th Ave FR 6-5786
Garry Margaret Mary Mrs Clk 11 Stat Ag Econ Ag Exp Sta..333
311 Rolfs Hall 309 D Flavet I
Garver Herbert E Field Asst Agronomy Ag Exp Sta...FR 6-6125
Exp Sta Farm Rt 4 Box 279 A
Garwood Mary Darby Mrs Sec II Education;..................263
122 P K Yonge 421 SE 6th Terr FR 2-4201
Gaskins Murray H Research Asst Ag Exp Sta ................327
214 B Newel! 720 NW 20th Ave FR 6-3077
Gatchel Carol D Mrs Keypunch Opr I Stat Lab..............688
Bldg OE 411 Blvd Apt 8
Gathercole George H Jr Clerk III Property Records........577
206 Adm Bldg 230 SE 51st St FR 2-8914
Gay E Policeman Police................................... 702
Bldg A Waldo Fla HO 8-2812
Gay James M Director Sports Publicity Intercol Athletics.687
102 Stadium 410 NW 26th St FR 6-7836
Gay Myrle D Mrs Sec II Soils.............................258
221 Unit A McCarty Hall 731 NE 12th Ave FR 6-,6658
Geddes M Frances Clerk I EIES............................ 230
402 Eng Bldg 314 NW 2nd Street
Gehan F E Assoc Professor English (C-3)..................305
316 Anderson Hall 531 Boulevard FR 6-7383
Geiger James C Lab Mech II Electrical Engineering........236
1104 Seagle Bldg 3461 NW 12th St FR 2-1358
Geiger Stacy L Operator Sewage Treatment Plant............431
Sewage Treatment Plant 406 NW 19th Place FR 2-1247
Geltz Charles Gottlieb Professor Forestry................291
401 Rolfs Hall 1521 NW 7th Ave FR 6-5473
Gelzer Justus Postdoctoral Rsch Fellow Microbiology..... .751
M 453 MSB 4 SW 22nd St FR 6-7210
Gennaro Joseph Francis Asst Professor Anatomy............751
M 243 Medical Sciences Bldg 218 NE Ist St FR 2-1974
George Ruth C Mrs Clerk II Finance & Accounting..........523
2 Adm Bldg 245 C Flavet III FR 2-2796
George T S Professor Elec Eng............................538
333 & 526 Eng Bldg 616 NE 2nd St FR 2-4693







Gerritsen Franciscus Asst Research Prof Engineering Mech.416
2 Bldg L 3515 NW 5th St FR 6-3139
Getzen Samuel P Jr Asst Director Bookstore...............664
Student Service Center Box 422 Newberry Fla 2952
Gibbs Nancy S Mrs Steno II School of Forestry............338
305 Rolfs 517 NW 19th Ave FR 6-2184
GIBBS PEARL 0 MRS Clerk Post Office Univ Sta.......FR 2-4981
Student Service Center 1122 SW 2nd Ave FR 6-5477
Gibson Robert E Teacher P K Yonge School.................476
313 P K Yonge 25051 NW 6th Street FR 6-2609
Gifford George E Asst Prof Microbiology.................. 751
M 448 MSB 3021 NW 6th Street FR 6-5913
Gilbraith Kenneth M Asst in Research Ag Econ Ag Exp Sta..255
45 Unit B McCarty 1025 NE 5th Place FR 6-4902
GILBRAITH SHIRLEY M MRS Steno State Plant Board....FR 2-1431
508 Seagle 1025 NE 5th Place FR 6-4902
Gilbreath James C Carpenter Field Opr....................498
123 Rolfs Hall Box 54 Evinston Fla
Gilcreas F Wellington Research Professor Civil Engr......503
Sanitary Engr Res Lab 30 SW 23rd St FR 2-0357
Gi Idea Ray Y Jr Teaching Asst Economics Bus Adm.........561
110 Matherly 1057 SW 11th Terr FR 2-1935
Gi lkes Daniel Stockroom Clerk I Ag Ext Serv..............497
119 Rolfs Hall 1320 W Univ Ave FR 2-8183
Gill William C Lab Asst Soils Ag Exp Sta................348
106 Newell Box 3508 Univ Station
Gillett Horace Y Clerk II Psychological Clinic...........239
308 Adm Bldg 4155 NW 13th St FR 2-9128
Gillies Elizabeth W Miss Asst Librarian Ref & Biblio.....591
Library 517 NW 36th Dr FR 2-1278
Gilman Mary Lou Mrs Sec III Col of Medicine .............. 751
M 102 C MSB 218 SW 10th St
Gilman R L Asst In Agronomy Ag Exp Sta...................320
Newell Lab Rt 3 Box 695 FR 6-3565
Gilstrap G W Instructor & T V Prod Director..............635
Journ & T V Prod Center Stadium
Githens Carmen L Mrs Machine Opr Food Service............530
Cafeteria 4546 NW 13th St FR 6-5887
Gizzie Deloris E Mrs Typist II Personnel.................611
102 Adm Bldg 238 R Flavet 3 FR 6-4826
Glaeser Ralph Policeman Police...........................702
Bldg A 3153 NW 9th Terr
Glass Helen B Typist I Botany............................256
318 McCarty 2815 Univ Sta
Glicksberg Mandell Assoc Prof Law........................376
208 Law Bldg 1334 NE 8th St FR 2-4465
Glover Elizabeth V Miss Adm Asst Arts & Sciences.........358
103 Anderson Hall 1731 NW 6th Ave FR 2-4300
Glunt James D Professor History..........................560
104 Peabody Hall 621 NE 5th Terr FR 2-4280
Godfrey Jean T Mrs Clerk III Adm Ag Exp Sta .............366
211 Rolfs 908 SW 7th Ave
Godwin Ernest B Refrigeration Mechanic Food Service......530
Cafeteria 1125 NW 13th Ave FR 2-8501







Godwin Grant M Asst State Boys' 4-H Club Agent............334
205 Rolfs 3216 NW 17th Street FR 6-3823
Godwin Marshall R Assoc Prof & Assoc Marketing Econ......255
140 Unit B McCarty 1632 NW 7th Place FR 2-4632
Goette William L Instructor (Retired) P K Yonge School..430
148 P K Yonge 627 SW 12th St FR 6-6328
Goettling Arden P Mrs Typist I Registrar.................226
238 Adm Bldg 720 NW 24th Ave
Goggin John M Assoc Prof Sociology & Anthropology....487-537
204 Bldg L 312 Peabody Hall 1022 SW 7th Ave FR 6-6463
Goin Coleman Jett Professor Biological Sciences..........286
Bldg J 2001 SW 13th St FR 2-4990
Golden Leo Supervisor of Janitors Janitorial .............431
Plant & Grounds Bldg 1715 NE 8th St FR 6-5975
Golden Stansel E Mail Carrier Campus Mail Room...........225
187 Bldg E 124 NE 22nd St FR 6-3221
Gomez Osborne L Jr Teaching Asst Gen Ext Civ.............519
702 Seagle Bldg 401 SE 6th Terr FR 2-2988
Gonzales Elaine Mrs Steno I Chem Eng..................... 317
117 Bldg N 1480 SW 13 Place FR 6-7724,
Gonzalez Juan 0 Asst Professor Mechanical Engr EIES.....314
523 Eng Bldg 2716 NW 4th Ave FR 6-3068
Goodman Donald C Asst Professor A.atomy .................. 751
M 218 MSB 2034 NE 9th Terr FR 2-2281
Goodrich Marilyn A Mrs Sec II Ag Ecor Ag Ext Serv.......255
27 Unit B McCarty Hall 620 Boulevard
Goodrich May E Physical Therapist & Instructor ............371
Infirmary Nurses Residence Infirmary 371
Goodwin Carolyn R Mrs Clerk II Microfilm Library......... 591
Library 205 C Flavet 3
Goodwin Frank Professor Marketing........................ 561
324 Matherly 1105 NW 14th Ave FR 6-7934
Goodwin Virginia R Clerk II Education Library............478
317 P K Yonge 22 NW 21st Street FR 6-2209
Goolsby C G Gardener Horticulture........................ 589
Horticulture Gardens Rt I Box 23 A FR 6-3174
Gordon Ira J Assoc Professor Founaations.................477
240 P K Yonge 2057 NW 7th PI FR 6-6308
Gordon M M Professor Physics .............................547
101 Benton 1922 NW 4th Ave FR 2-8457
Goshorn Vivian M Steno I Poultry Husb Ag Exp Sta........277
Poultry Lab 1409 NW 6th Place FR 6-4222
Graeffe A Didier Assoc Professor Humanities..............412
103 Bldg D Route 2 Box 175 FR 6-7494
Graham Bert W Director Food Service......................661
Cafeteria 1211 NE 5th St FR 2-4759
Graham Betty Mrs Lab Assistant Soils Ag Exp Sta.....253-348
110 Newell Hall 1101 NW 4th Ave FR 2-2329
Graham Klein H Business Mgr (Retired)
417 NE 4th Ave FR 6-3524
Graham Leah J Mrs Steno Marks & Brands Agr FR 6-3732
608 Seagle Bldg 629 NE 6th Street FR 6-6604
Graham Raymond W Int Asst Professor Architecture.........330
Bldg U 402 NW 36th Drive FR 6-4233







Gramling Lea G Professor Pharmaceutical Chemistry....... 609
312 Leigh 640 NW 36th Terrace FR 2-9570
Granbois Donald H Instructor Marketing...................561
109 Matherly 1248 NW 9th Ave FR 2-9611
Grand John L R Professor Architecture....................606
130 Bldg E 505 SW 28th ST FR 6-6186
Grantham Joy M Mrs Clerk II Physical Ed Reading Rm.......591
Fla Gym 231 U Flavet III
Grassley Francis L Administrative Asst Air Force ROTC....613
205 Military Bldg 1005 NE 23 Blvd FR 6-3909
Gravely Lucius B III Univ Cashier Finance & Acctg.... 401-417
2 Adm Bldg Archer Florida 2051
Gray Leon Archibald Asst Professor Off-Campus Educ.......263
147 P K Yonge 308 NW 8th Ave FR 6-5759
Gray Nancy R Mrs Sec II History..........................388
109 Peabody 1508 NW 4th Ave Apt D FR 6-4638
Greathouse Glenn A Research Prof Chemical Engr...........460
309 Eng Bldg 2711 Lakeside Dr Orlando Fla
Green Annette Secy I1 Ag Exp Sta.........................492
III Rolfs 240 S Main FR 2-4647
Green Chalmers Wallace Paint Foreman Maintenance.........431
Plant & Grounds Bldg MR 2 Box 188 D FR 6-6167
Green Eleanor K Mrs Assoc Prof Elem Educ ................ 263
117 P K Yonge 3811 NW 13th Street FR 2-4536
Green James H Research Asst Ag Exp Sta...................679
Vet Sci Res Lab 601 NW 36th Terr FR 2-1986
Green Leslie A Secy II Ag Ext Serv.......................492
109 Rolfs P 0 Box 61 Brooker Florida
Green Lillian R Mrs Keypunch Opr I Stat Lab..............688
Bldg OE 3615 NW 12th St FR 2-8695
Green Roy Int Instructor Art............................. 650
12 Bldg X 200 Annis Blvd FR 2-8165
Green William A Field Asst Agronomy AES ............FR 6-6125
Ag Exp Sta Farm Box 14 McIntosh Florida
Greene Calvin C Jr Campus Engineer Plant & Grounds.......431
Plant & Grounds Gwynn Oaks Rt 4 Box 389 FR 2-8487
Greene R E L Professor Ag Economics Ag Exp Sta..........255
159 Unit B McCarty Hall 805 NW 21st Terr FR 2-8793
Greene Shirley Mrs Typist II Law.........................290
101 Law Bldg 209 S Flavet III FR 2-0239
Greenman John R Professor Col of Agr Ag Econ............255
142 Unit B McCarty Newberry Rd Box 2152 Univ Sta 6-7057
Gregg James Henderson Assoc Professor Biology............ 501
201 D Flint Hall Rt 4 Box 385 FR 2-9711
Gregg Robert Consultant Industrial Engineering...........370
311 Eng Bldg 911 E Boulevard FR 2-9828
Gregory Elizabeth M Asst Prof Nursing .................... 751
M 126 MSB
Greiner John W Asst Professor Physical Sciences..........377
202 Benton 1716 NW Ist Ave FR 6-7889
Grier C H Mast'er Mechanic Transportation.................431
Plant & Grounds Bldg Rt 2 Box 136 FR 2-4688
Griffin Penelope Secy III President's Office.............. 455
226 Adm Bldg 1730 NW 2nd Ave FR 2-8905









Griffis Eleanor P Mrs Lab Helper Microbiology............ 751
451 MSB 251 U Flavet 3
Griffis William J Field Asst Dairy Sci AES.............. 339
Dairy Lab Rt 3 Box 463
Griffith Beverly J Mrs Tech Illustrator Col Ag & ES.......531
106 Ag Eng Bldg 1708 NW 2nd Ave
Griffith Dorothy B Mrs Secy III Marketing................561
107 Matherly 630 NE 10th Ave FR 6-7966
Griffith George W Lab Asst Cancer Research...........395-463
Cancer Research Lab 1708 B NW 2nd Ave
Griffith Mildred M Miss Assoc Professor Biological Sci...251
309 Unit A McCarty Hall 2619 NW 2nd Ave FR 6-5570
Griffo S Jeanne Mrs Med Tech Pathology................... 751
M 647 MSB 256-D Flavet III
Grigsby Mac G Buildings Custodian Janitorial.............431
Plant & Grounds Bldg 1203 NW 4th Ave FR 6-6646
Grigsby Shaw Earl Asst Prof Sociology & Anthropology.487-638
307 B Peabody Hall 715 NW 33rd Ave FR 6-7459
Grimsley Annette Sec II Fine Arts ........................ 217
115 Bldg E 512 N Main St FR 6-4311
Grinfin Walter J Gym Attendant Phys Education & Health...602
124 Florida Gym 1409 NE 8th Ave FR 2-1957
Grinter L E Dean Graduate School ..................... 293-459
235 Adm Bldg 2256 NW 4th Place FR 6-5048
Grissom Eugene R Asst Professor Art......................628
5 Bldg X 2125 NE 7th St FR 2-1835
Grobman Arnold B Director Florida State Museum.....FR 2-1451
303 Seagle BLdg 2224 NW Ilth Rd FR 6-7794
Grodsky May R Mrs Asst in Library Documents..............591
Library 112 NW 20th St FR 2-1610
Groeneveld-Meijer Johannes W Asst Prof Art...............330
105 Bldg U 3720 SW 15th St FR 2-0715
Gropp A H Professor Chemistry............................ 484
156 Leigh 1205 NE 5th St FR 2-4973
Groselle Mary Jo Miss Tech III Chemical Engr.............669
116 Bldg N III SW 12th St
Groth John Henry Prof of Humanities C-5..................412
105 Bldg D 530 NE 9th Ave FR 6-6590
Grune Betty Lu Mrs Typist II Registrar...................226
135 Adm Bldg 209 R Flavet Ill
Guistwhite Jack C Assistant Registrar.....................226
29 Adm Bldg 2014 NW Ilth Road FR 6-3439
Guiteras G G Physician Student Health....................371
Infirmary 929 SW 13th St FR 6-3649
GUM JOSEPH E Officer In Charge Vet Adm Contact Off.FR 2-8671
105 Seagle 1225 NE 20th Place FR 2-9728
Gustus Robert C Chief Pharmacist Student Health.......... 371
Infirmary 1501 NW 18th St FR 6-5125
Gyles Gall N Mrs Clerk 11 Stat Statistical Lab...........688
Bldg OE 1721 NW 10th Ave FR 2-1070







H

Haddock Wyona L Mrs Typist I Agriculture.................251
120 McCarty Box 673 Rt 3 NW 13th St
Hadley Jack R T Asst Tab Supv IV Finance & Acctg.........272
23 Adm Bldq 2125 NW 7th Lane FR 6-5776
Hadlock Edwin H Professor Mathematics....................586
212 Walker Auditorium 1021 NE 4th St FR 6-7032
Haff Catherine A Mrs Clerk I Audio-Visual................591
Library Paradise Trailer Court
Hagar Paula S Miss Steno I New Bureau....................288
Bldg H 1238 SW Ist Ave Apt B
Hagerman Helen L Teacher P K Yonge School................518
203 A P K Yonge 1052 NE 20th Ave FR 6-2157
Hahn Janice M Miss Clerk I Food Service ..................661
Cafeteria 912 SE Ist Ave
Haimbach David Instructor Elementary Education...........475
112 P K Yonge 2291 W University Ave FR 6-3451
Haines Aleyne C Mrs Assoc Professor Education............475
112 P K Yonge Bldg 1812 NE 7th Terr FR 2-1802
Haines Lewis F Director University Press.............209-292
314 Stadium Bldg 23 SW 26th St FR 6-3943
Hale James P Instructor Music........................ 627-671
209 Bldg R 318 NE 2nd Ave FR 6-4374
Hale Jeanette E Miss Typist I Music......................671
102 Bldg R 510 NW 13th Terr
Hale Lester L Dean of Men Student Personnel..............506
128 Adm Bldg 2245 NW 6th PI FR 6-7266
Hall Chesley B Assoc Horticulturist Food Tech........344-667
Food Technology Lab 508 NW 35th St FR 6-5149
Hall Emojean Miss Steno I News Bureau ....................288
Bldg H Rt I Box 98 Starke Fla
Hall Hollis Mrs Med Tech Anatomy......................... 751
M 240 MSB 1106 NW Ist Place FR 2-4002
Hall M Ann Mrs Sec II Anatomy............................ 751
M 242 MSB 715 NE 6th Street FR 2-0694
Halperin Don A Asst Professor Bldg Construction..........326
101 Bldg K 1920 NW 7th PI FR 6-5942
Halsey Lawrence H Asst Horticulturist Ag Exp Sta.........327
214 Newell Hall 1017 NW 16th Ave FR 6-8605
Halyard Mary J Mrs Steno I Physical Plant................ 751
M 6 MSB Rocky Point Trailer Park
Hamacher Howard B Asst Professor Architecture............330
105 Bldg U 528 NW 35th St FR 2-2866
Hamblen Charles H Jr Counselor Intercol Athletics........ 681
209 Stadium 2034 NE 12th Street FR 2-1963
Hamilton Henry G Head Professor Ag Economics.............255
164 Unit B McCarty Hall 505 SW 10th St FR 6-5629
Hamilton Jefferson M Consulting Architect.................363
306 Adm Bldg 1114 NE 7th Street FR 6-4351
Hamilton Marjorie Mrs Unit Manager Food Service..........207
Student Serv Center Dieticians' Apt Ext 553
Hammack Elizabeth L Mrs Typist I Gen Ext Div.............234
904 Seagle III NW 2nd Ave






Hammond E Ashby Professor Social Sciences............585-406
204 B Peabody Hall 2317 W University Ave FR 2-8040
Hammond John E Stock Clerk III Elec Eng..................308
433 Eng Rt I Box 64 Starke Fla
Hammond Luther C Assoc Professor Soils...................258
228 Unit A McCarty Hall 1018 SW 25th Place FR 6-6845
Hampson Charles M Professor Agronomy Ag Ext Serv........259
206 McCarty 325 SW 25th St FR 6-7919
Hancock Beatrice Steno II Ag Econ Ag Exp Sta............255
161 Unit B McCarty Rt 2 Box 214 FR 6-2567
Handley June Mrs Steno II Ag Ext Serv....................251
27 Unit B McCarty Box 2814 Univ Station
Hanke Carol L Mrs Secy III Civil Engr................203-204
212 Eng Bldg 805 NE 9th Ave FR 2-0975
Hankins Elinore Mrs Stat Clk II Col of Bus Adm...........561
221 Matherly 1803 SW 13th St FR 2-1790
Hankins Morris A Sign Painter Grounds....................431
Plant & Grounds 320 NE 23rd Blvd FR 6-2936
Hanna Paul L Professor Social Sciences...................663
190 Bldg E 1523 NW 12th Rd FR C-7753
Hannan Catherine Mrs Steno II Ag Ext Serv................500
12 Bldg OG 318 A Flavet I
Hansen Anne A Mrs Typist II Soil Conservation............334
305 Rolfs Hall 246 B Flavet III
Haraway Kenneth Aaron Laboratory Assistant Agronomy......439
302 Newell Hall 109 NW 10th St
Harden Alice M Secy III Elec Eng .........................236
1104 Seagle 246 B Flavet 3 FR 2-0943
Harden J L Janitorial Supervisor .......................... 751
M 9 Medical Sciences Bldg 1617 NE 8th Street
Harer Henry C Cabinetmaker Maintenance...................431
Plant & Grounds 2721 Newberry Blvd FR 6-7756
Hargett E R Asst Professor Civil Eng.....................204
208 Eng Bldg 2718 NW Ist Ave FR 2-2005
Harkins W G Assoc Director & Assoc Prof Lib Sci..........591
200 Library 3516 NW 12th St
Harkness Donald R Asst Prof English (C-3)...............408
207 Bldg D 3335 NW 3rd St
Harlan William E Asst Professor Physical Education.......517
128 Fla Gym Rt 4 Box 442 A FR 2-4034
Harley James H Asst PAS&T Air Force ROTC.........237-400-694
212 Military Bldg 1921 NW 2nd Ave FR 6-5876
Harlow Justin E Jr Head Psychological Clinic.............239
308 Adm 808 NW 20th Terr FR 6-7087
Harms Robert H Assoc Poultry Husbandman Ag Exp Sta.......277
Poultry Lab 1519 NE 13th St FR 6-4696
Harp Gertrude P Mrs Clerk I Finance & Accounting.........523
10 Adm Bldg 123 SE 14th St FR 2-4411
Harper Carol J Mrs Secy II Gen Ext Div...................233
905 Sea 737 SE 5th Ave FR 2-1748
Harrell George Thomas Dean College of Medicine...........751
M 102 Medical Sciences Bldg 2227 NW 3rd PI FR 2-1940
Harrell Samuel Haggin Labor Foreman Ag Exp Sta.....FR 6-6761
Ag Exp Farm 3010 NW 9th St FR 6-5742







Harrington Donald A Assoc Prof Speech....................347
324 Adm Bldg 2002 NE 7th St
Harrington Margaret Mrs Exam Editor IV Bd of Examiners...235
405 Seagle Bldg 1028 NE 11th Ave FR 2-0554
Harris Ann Steno I Gen Ext Div...........................231
806 Seagle 1616 NW 3rd Ave FR 6-2096
Harris David Payne Asst Prof English C-3 ................ 407
201 Bldg D 914 SW 8th Lane
Harris George C Lab Mech II Physics...................... 547
101 Benton Rt 4 Box 241 FR 2-9963
Harris Gladys A Clerk I Gen Ext Div......................231
806 Seagle 1616 NW 3rd Ave FR 6-2096
Harris H C Agronomist Agronomy Ag Exp Sta...............320
Newell Lab 3020 SW Ist Ave FR 2-1885
Harris James M Asst Prof Air Science ..................... 237
Military Bldg 507 NW 36th St FR 6-4519
Harris Juanita Mrs Machine Opr Fin & Acctg...............417
10 Adm Bldg 625 NE 6th Street FR 6-3569
Harris Louise L Mrs Chief Clerk III Adm Ag Exp Sta......605
219 Rolfs Hall 4323 NW 12th Terr FR 6-3426
Harris Marle Miss Offset Photographer Printing.......571-534
Plant & Grounds Bldg Box 131 Waldo Florida
Harris William J Clerk II Fin & Acctg ....................480
ROTC Supply Bldg 28 722 N Main St
HARRISON GRADY Asst Post Office Univ Sta...........FR 2-4981
Student Service Center 1314 SW 14th St FR 6-6782
Harrison John A Assoc Professor History..................388
Ill Peabody 16 NW 22nd Drive FR 6-7004
Hart Donald John Dean College of Business Administration.561
214 Matherly Hall 2717 SW 3rd PI FR 6-6142
Hart Freeman Hansford Assoc Professor Humanities.........412
109 Bldg D 208 NW 20th Terr FR 6-6396
Hart T A E Professor Humanities..........................412
109 Bldg D 800 NW 36th Ave
Harter Margret J Clerk III Col of Medicine............... 751
M 102 C MSB 1205 NW 9th Ave FR 6-7048
Hartley Betty B Mrs Clerk II Stat Ag Econ AES..........255
161 Unit B McCarty Hall 525 SE 4th Ave FR 6-3037
Hartmann Frederick H Professor Political Science.........637
6 Peabody Hall 1001 NW 24th Ave FR 2-8368
Hartsough Dalyte R Mrs Clerk I Registrar.................226
135 Adm Bldg Rt 3 1246 NW 41st Ave
Harvey Hallie J Jr Lab Asst An Husb & Nutr.........FR 2-1436
Nutrition Lab 702 NW 8th Place FR 2-0668
Harward Barbara M Typist I Col of Bus Adm ................561
342 Matherly 117 NW 2nd Ave
Hassell F L ,Field Asst Agronomy Ag Exp Sta........FR 6-6125
Exp Sta Farm 220 SE 51st Street FR 6-6888
Hatchitt Glenn E Lab Mech II Chemical Engr...............319
301 Reed Lab 818 NE 7th Place FR 2-1100
Hathaway W B Professor Emeritus Languages & Literature
106 NW 10th St FR 6-3861
Haupt Charles S Assoc Director Bureau Prof Relations.....429
318 Leigh Hall MR 2 Kirkwood FR 6-7902







Havelock John J Chief Operator Sewage Treatment..........431
Sewage Treatment Plant 1111 NW 41st Ave FR 2-4532
Hawkins Carole J Mrs Typist II Soils.....................321
106 Newell 736 NE 2nd St FR 2-2957
Hawkins J E Professor Chemistry..........................630
340 Leigh Hall 530 NE 10th Ave FR 6-7860
Hay Don L Senior Counselor Vocational Rehab........FR 6-6439
704 Seagle 1605 NW 14th Ave FR 2-4985
Hay Robert L Medical Photographer Med Illustration....... 751
C 612 Medical Sciences Bldg Archer Rd Village
Hay Ruth Bernice Miss Supt of Nurses Student Health...... 371
Infirmary Nurses' Residence Ext 371
Hayden Maxine I Instructor Physical Education........393-394
Womens Gym 1118 NW Ist Place Apt 4 FR 6-4437
Hayes Carol V Instructor Nursing Col of Nursing..........751
C 209 MSB 312 SW 10th St Apt 2 FR 6-4109
Hayes Francis Clement Assoc Professor Foreign Languages..680
112 Bldg 0 2035 NW 7th Lane FR 6-7264
Haygood Nancy A Supervising Accountant Fin & Acctg.......711
2 Adm Bldg 508 NE 6th Street FR 2-1513
Hayman Carole M Mrs Clerk 11 Fin & Acctg.................221
109 Adm Bldg 246 T Flavet III
Haymans Hoyt Sr Plumber Ag Exp Sta.......................498
Rolfs Annex 1241 NW 36th Ave
Haynie John D Extension Apiculturist Ag Ext Serv.........500
10 Bldg OG 212 SW 3rd Ave FR 2-4545
Hazen Lydia A Clerk II Board of Examiners................235
405 Seagle 431 NW 32nd Ave FR 2-2661
Hazlewood Judith E Mrs Stat Clerk II Vice-Pres Office....469
233 Adm 715 SW 9th St Apt C FR 6-4969
Heath Murry Maintenance Man Physical Plant............... 751
M 15 MSB 2414 SE 10th Ave FR 2-1997
Hedick J Monroe Nurseryman Grounds.......................431
Plant & Grounds Bldg 1335 NE 6th Terr
Heisler Mary R Mrs Sen Med Tech Anatomy.................. 751
M 235 Medical Sciences Bldg 3400 NW 4th Ave FR 6-3948
Heitzman Isabelle A Miss Typist II Registrar.............226
135 Adm Bldg SE 9th Place FR 2-4665
Helt Mary L Mrs Sec II Elec Eng .......................... 309
336 Eng Bldg Rt 2 Box 214 FR 2-1758
Helzel Barbara A Steno I Orn Hort ........................329
404 Newell 1641 NW 12th Road FR 2-4939
Henderson Carlene Steno II Ag Ext Serv...................447
I Bldg OG 1740 NW Ist Ave
Henderson Joseph R Extention Agronomist Ag Ext Serv......268
209 Rolfs 2240 NW 16th Ave Rt 5 Box 242 FR 6-7031
Henderson Leon N Head Secondary Education................210
329 P K Yonge 1524 NW 12th Road FR 2-4967
Henderson Mary Ann Mrs Steno I Gen Ext Div...............232
805 Seaqle Bldq 108 SW 10th St
Henderson Ruby M Mrs Library Asst IlI .....................591
Main Library 1530 NW 4th Ave FR 6-5665
HENDON SARAH F MRS Sec Fla Institute of CPA's......FR 6-5404
705 Seagle Bldg 2627 NW 3rd Ave FR 2-2937







Hendrickson Ellwood R Assoc Professor Civil Engr.........409
203 Eng Bldg 1724 NE 7th St FR 2-8759
Hendrickson Mary Alice Miss Library Asst III Law.........596
217 Law Bldg 819 NW 13th St FR 6-6077
Hendrix Wilson H Asst PAS&T Air Force ROTC.......237-400-694
206 Military Bldg 3715 NW 17th St FR 2-8601
Hendrix Winston A Multilith Operator Printing........571-534
Plant & Grounds Bldg McIntosh Florida
Hendry Joyce R Mrs Typist I Graduate School..............459
235 Adm Bldg 4192 NW 14th Street
Henkel Joanna C Mrs Keypunch Trainee Stat Lab............688
Bldg OE 1836 NW 2nd Ave
Henley Donald Landis Groundsman Plant & Grounds..........413
Plant & Grounds Bldg 113 SE 10th St FR 6-6520
Henry Ida Mae Mrs Multigraph Operator Printing.......571-534
Plant & Grounds Bldg 3242 NW 12th St FR 2-8210
Henry John C Lab Mech III Engr Shop......................420
102 Benton Annex Rt 3
Hentges J F Jr Assoc Animal Husbandman An Husb & Nutri...254
244 Unit B McCarty Hall 1915 NW 5th Ave FR 2-4508
Herald Rose Marie Mrs Clerk II Housing...................246
138 Adm Bldg Box 131 McIntosh
Herbert John H Jr Asst Soil Conservationist Ag Ext Serv..334
203 Rolfs 738 NW 25th Ave FR 2-0676
Herbert Thomas Walter Professor English..................300
202 Anderson Hall Rt 5 Box 12 13 SW 23rd Dr FR 6-7619
Herig Sue Mrs Lab Asst Cancer Research...............395-463
Cancer Research Lab 218 B Flavet 3
Herman Arthur L Int Instructor Social Sci & Humanities...412
101 Bldg D 1324 SW 13th St FR 6-4067
Herndon Anna M Mrs General Duty Nurse Infirmary.......... 371
236 A Flavet III
Herndon Thomas G Ext Farm Forester Assoc Prof AES.........350
201 Rolfs 1404 NW 14th Ave FR 6-6540
Heron Betty K Mrs Stat Clerk II Ag Econ Ag Exp Sta......255
149 Unit B McCarty Hall 513 NE 9th St FR 2-9716
Herring Elma Miss Administrative Asst IV Housing.........246
138 Adm Bldg 318 SE 7th St FR 2-0077
Herron Jean S Mrs Lab Asst II Biochemistry............... 751
M 335 MSB 239 A Flavet III
Herzberg Mendel Asst Professor Bacteriology..............252
273 Unit D McCarty Hall 1216 SW 3rd Ave FR 2-8570
Heskin Oscar E Professor Economics....................... 561
15 Matherly 701 NW 22nd St
Hester Janice P Mrs Asst In Library Tech Processes.......591
Library 1730 NW 6th Ave FR 6-7976
Hester John D Int Instructor Physical Education..........274
134 Gym 710 NE 8th Ave FR 6-3712
Hetenyi Laszlo J Assoc Professor Humanities..............412
102 Bldg D 1230 NW 36th Road FR 6-6956
Hetrick Lawrence A Assoc Professor Entomology............253
350 McCarty 1624 NW 12th St FR 6-6974
Hewitt Russell B Carpenter Carpenter Shop,................431
Plant & Grounds Lake Butler Rt 2 Box 26 HY 6-3281







Heyl Norman W Air Science IV Clerk Air Force ROTC........694
Military Bldg 8 NW 36th Terr FR 2-0821
Hiatt Leland W Director Alumni Affairs...............214-271
Auditorium 2210 NW Ist Ave FR 2-4645
Hicks Dora A Miss Professor Professional Curriculum......245
303 Florida Gym II NW 32nd St FR 2-8687
Hicks John W Supply Supervisor Air Force ROTC ............694
Military Bldg 2224 NE 12th Terr FR 2-0006
Hiers Hubert James Sign Painter Maintenance..............431
Plant & Grounds Bldg Rt 5 Box 658 FR 2-8320
Hiers William Russell Lab Mech II Engr Shop..............420
102 Benton Annex 216 SW Ist St FR 2-8113
Higginbotham Daniel K Refrigeration Mech Elec Maint.......431
Plant & Grounds 920 NW 21st Ave FR 6-4138
Higgins Alyce B Sec III Psychology...................410-337
155 Bldg E 2718 W Univ Ave FR 6-6759
Higgins Matt Consultant Cancer Research..................395
Cancer Research Lab 2718 West Univ Ave FR 6-6759
Higginson Robert M Research Asst Electrical Engr.........309
336 Eng Bldg 1936 NW 2nd Ave FR 6-7631
Hill C K Mechanic Transportation.........................431
Plant & Grounds Bldg NE 18th St FR 6-3807
Hill Clifton Carr Assoc Professor Engineering Mech.......416
415 Eng Bldg Golfvlew P 0 Box 2277 FR 2-4880
Hill Thomas J Assoc Prof & Principal P K Yonge School.476-618
220 P K Yonge 313 NW 36th Drive FR 2-9816
Hill William Laboratory Asst Agronomy Ag Exp Sta........320
Newell Basement 1236 NW 18th Ave
Hilliard Evelyn B Mrs Int Lab Asst Ag Exp Sta............623
Vet Science Lab 314 NW 14th St
Hi lliard Pauline Prof Educ Elem Curriculum Consultant.....518
205 P K Yonge 1635 NW 7th Place FR 6-5409
Hillis Marjorie Mrs Nurse Supervisor Student Health...... 371
Infirmary 717 NE 4th Ave FR 2-2328
Hinckley Elmer Dumond Professor Psychology ...............345
308 Adm Bldg 2740 Newberry Boulevard FR 2-4279
Hindery Faye U Mrs Secy II Ag Exp Sta................... 498
123 Rolfs 238 D Flavet 3 FR 2-9633
Hindman Goldie M Mrs Med Tech Physiology ................. 751
M 512 MSB 824 NE 4th Ave FR 2-8078
Hines Frank Maintenance Worker Ag Exp Sta................498
Rolfs Annex Micanopy Florida
Hines V Mechanic Transportation..........................431
Plant & Grounds Bldg 919 NW 22nd Ave FR 6-6022
Hines Vynce Albert Head Foundations......................647
314 P K Yonge 1220 SW 9th Road FR 2-4770
Hinkley Henry R Director Physical Plant..................751
M 6 MSB 1237 SW I1th Ave FR 2-8376
Hinote Margie R Mrs Keypunch Opr I Fin & Acctg...........272
23 Adm High Springs Fla
HINSON KUELL Coop Agent USDA Agronomy....................529
Bldg OH 206 NE 7th Street FR 2-4683
Hintermister John H Asst Director Food Service...........661
Cafeteria Kirkwood FR 2-2950







HINTON LOUISE MRS Asst Treasurer Credit Union............535
Bldg J 1326 NE 7th Street FR 2-2969
Hinton Phyllis C Mrs Clerk I Employee Personnel ..........611
109 Adm 100 NE 8th Ave
Hinz Charles F Int Biochemist Ag Exp Sta.................623
Vet Sci Lab 1741 NW 7th Ave
Hipp Jacob E Asst Professor Finance & Insurance..........561
15 Matherly 117 NW 21st Terr FR 2-4498
Hitchings Richard Asst Instructor Air Force ROTC.........400
205 Military Bldg 1008 NE 21st Ave FR 2-4542
Hixson Imogene Asst in Library Tech Processes............591
Library 2630 W Univ Ave FR 2-8286
Hodge Florence L Film Inspector Audio Visual.............519
707 Seagle Newberry Fla
Hodge James R Fireman Plant & Grounds....................431
Plant & Grounds P 0 Box 411 Newberry
Hodges Vernon S Asst Professor Architecture..............330
103 Bldg U 114 NW 25th St FR 2-2785
Hoequist Mary A Mrs Secy II Foreign Student Office.......200
124 Adm Bldg 355 D Flavet 11 FR 6-5006
Hoffman Emma P Mrs Exec Sec IV Plant & Grounds...........431
Plant & Grounds Bldg 2101 NE 7th Terr FR 2-0147
Hoffman Glenr J Asst Prof Social Sciences................ 654
8 Peabody 1720 NW 7th Place FR 6-4549
Hoffmann Oscar A Supervisor Heating Plant................431
Plant & Grounds Dietitian's Apt Ext 553
Hoffmann Virginia M Mrs Unit Manager Food Service........212
Co-Ed Club Dietitians' Fr 2-2724
Hogan John A Asst to Gen Manager Intercol Ath.... 681-682-683
107 Stadium 2800 NW 4th Place FR 2-1975
Holbrook Doris Mrs Clerical Asst Ag Ext Serv.......FR 6-5091
Seagle Bldg Annex 409 NE Ist Ave
Holbrook Hollis Howard Professor Art.....................448
106 Bldg C Rt 2 Box 60 FR 2-4979
Holden Edmund S Asst Prof English........................408
208 Bldg D 1715 SW 35th Ave FR 6-4383
Holder Bobby Langford Roofer Maintenance.................431
Plant & Grounds Bldg MR 2 Hawthorne Road
Holder Ivy Steamfitter I Heating Plant...................431
Plant & Grounds Bldg 1001 NW 41st Ave FR 2-4585
Holding Carmen B Mrs Typist I Col of Bus Adm.............561
211 Matherly 1112 NW Ist Place Apt 7
Holliman V K Lieutenant Police ........................... 702
Bldg A Rt 4 Box 314 Archer Rd FR 2-2609
HOLLINGSWORTH LAWRENCE M Exec Sec State Soil Consv Bd .... 607
7 Bldq G 1106 NW 10th St FR 6-5608
Hollis R K Asst in Research Eng Graphics................. 716
Eng Bldg
Holm Catherine A' Medical Technologist Infirmary..........371
Infirmary Infirmary Nurses Home
Holman Betty J Mrs Secy III University of Fla Press......209
314 Stadium 323 C Flavet I FR 2-0661
Holmes Elwyn S Asst Ag Engr Ag Engr..................548-551
105 Ag Eng Bldg 115 NW 20th Dr FR 2-1760







Holt Fred W Carpenter Maintenance........................431
Plant & Grounds Newberry Florida
Holton Dorothy L Mrs Staff Nurse Student Health..........371
Infirmary 1814 NW 1st Ave FR 2-4486
Hood C lan Asst Professor Pathology......................751
M 651 MSB RT 2 Box 32 C FR 2-1731
Hooper Eleanor E Steno I English.........................300
202 Anderson 1106 NW Ist Place Apt 8
Hooser Hobart Asst Football Coach Intercol Athletics .....681
217 A Stadium 1125 SW 5th Ave FR 2-8135
Hoover John W Int Head Professor Aeronautical Eng.........316
125 Bldg N 2107 NW 4th Place FR 2-4980
Hoover Louise Mrs Sec III Physics........................310
101 Benton 226 S Flavet III
Hope Frank W Electrician Maintenance.....................431
Plant & Grounds 720 NW 39th Ave FR 6-5960
Hopkins Leslie F Tech III Civil Engineering.............204
124 Eng Bldg Rt 4 Box 515 NW 16th Blvd FR 2-2634
Horan Sara G Mrs Jr Acct Athletic Association....681-682-682
107 Stadium 402 NW 34th Dr FR 2-4287
Horn Granville C Ext Soils Spec Soils....................258
21 Unit A McCarty Rt 2 Box 273 Hawthorne HO 8-2526
Horne Edward Porter Assoc Professor Psychology.......410-337
101 Bldg E 906 NW 20th Terr FR 6-3679
Horne Jean B Mrs Secy III Chemical Eng....................316
117 Bldg N Box 2286 Univ Station
Horner Carol S Mrs Typist II Intercol Ath................681
217 Stadium 329 C Flavet I FR 2-1152
Horner Earl S Assoc Agronomist Agronomy Ag Exp Sta......529
31 Bldg OH 1114 NW 8th St FR 6-6179
Horsman Delma G Mrs Sec II Pathology.....................751
M 655 Medical Sciences Bldg Archer Rd Village
Horton Paul N Maj Assoc PMST Military.................. 636
Military Bldg 3722 SW 19th St FR 2-2233
Hosselton Doris Jones Mrs Sec III Mechanical Engr........315
540 Eng Bldg [416 NE 6th Terr FR 2-8867
Hough D Grady Instructor Accounting......................561
300 Matherly 1110 NW 9th Terr Box 2051 FR 2-0644
Hoveland Carl Soren Interim Asst Agronomy Ag Exp Sta ....439
306 Newell Hall Paradise Trailer Court
Hoveland Dorothy H Nurse Supervisor Student Health.......371
Infirmary Box 3103 Univ Sta Rocky Point Tr Park
Howard Ernest Operator Sewage Treatment Plant............431
Sewage Treatment Plant Melrose Florida GR 6-6381
Howard William M Professor Finance & Insurance...........561
331 Matherly 1618 NW 6th Ave FR 2-2332
Howell Audrey C Mrs Clerk II U F Press...................292
304 Stadium Dogwood Dr Idylwild FR 6-7862
Howell Gwendolyn W Mrs Clerk III Housing.................246
138 Adm Bldg 249 C Flavet III FR 6-3532
Howes James R Research Asst An Husb & Nutr...............254
243 Unit B McCarty 28 NW 36th Terr FR 2-2662
Hoxie Virginia C Mrs Clerk I Health Center............... 751
Medical Sciences Bldg Box 2815 Univ Sta







Hoyt B Field Asst Agronomy Ag Exp Sta...................320
403 Newell Box 512 Newberry Fla 2811
Hoyt Brooks P Asst Professor Law........................ 376
302 Law Bldg 3806 SW 18th St RT 2 Box 34 FR 6-2810
Hoyt William David Field Asst Ag Exp Station Agronomy...439
Newell Hall Box 246 Newberry Fla 2811
Hrubecky Henry F Assoc Prof Eng Mech.....................416
411 Eng Bldg 2106 NW 7th Place FR 6-2895
Hsiao Chi-An Int Asst Professor Physics..................547
101 Benton 2635 W Univ Ave FR 2-0976
Huang T C Assoc Professor Eng Mech....................... 416
423 Eng Bldg 2018 NW 3rd Ave FR 2-0813
Hubbard Jean T Mrs Secy III Soils Ag Exp Sta............348
106 Newell 722 NE 4th Ave
HUBNER F W Mech Inspector Arch Board of Control..........278
Bldg E 1029 NE 10th Place FR 6-7853
Huckaba Charles E Assoc Prof Chem Eng.................... 317
117 Bldg N 3035 W Univ Ave FR 2-1552
Huckabee Sarah Mrs Library Asst II Library...............591
Library 103 NW 10th St FR 2-4655
Hudson E E Locker Room Attendant Phys Educ for Men.......541
107 Florida Gymnasium 702 NW 22nd Ave
Hudson Jo Ann Mrs Steno II Speech........................346
341 Adm 1320 NW 2nd Ave FR 2-8836
Hudson Marie T Rsch Asst Cancer Research.................395
Cancer Res Lab
Huffman Jacob B Assoc Professor School of Forestry.......398
305 Rolfs 528 NW 36th Street FR 2-2067
Hufford M E Int Prof 50 % Physics.........................310
101 Benton 724 NE 4th St
Hughes Virginia Mrs Telephone Opr Plant & Grounds.........431
Plant & Grounds 1714 NW 2nd Ave FR 2-4760
Hughlett Leland Senior Lab Asst Chem Eng..................318
102 Bldg N % J L Allen 726 NE 4th Ave FR 2-2656
Hull Fred H Head Agronomy Ag Exp Sta....................439
302 Newell 1318 SW 15th Street FR 6-5137
Hullihan William F Instructor Physical Education.........639
6 Fla Gym 735 NE 9th Ave FR 2-4929
Hulliger Lotte Postdoctoral Rsch Fellow Microbiology.....751
M 445 MSB 609 SW 9th Street FR 2-8906
Hume H H Dean Emeritus Agriculture.......................591
Library Rocky Point Florida
Humphreys Thomas E Asst Biochemist Ag Exp Sta............224
Food Tech Lab 1124 NW Ist Place FR 2-0742
Hunt Helen Mrs Sec III Museum......................FR 2-1451
303 Seagle 1304 NE 8th St FR 2-0753
Hunt John W Research Asst An Husb & Nutr.................254
243 Unit B McCarty Rt 4
Hunt Lloyd Technician III Engineering Mechanics EIES....416
3 Bldg L Ocala Rd
Hunt Virginia M Mrs Typist II Ag Ext Serv................496
105 Rolfs Hall 324 B Flavet I
Hunter Clifford Watchman Police..........................702
Bldg A Waldo Fla 2741







Hunter Frank George Stock Clerk III Bookstore............665
Student Service Center 28 NE 22nd St FR 2-1719
Hunter George W Lecturer Biology & Microbiology..........751
M 438 MSB 1503 NW 21st Ave FR 2-1389
Hunter Peggy J Mrs Typist II Law Review..................355
116 Law Bldg 1327 NW 5th Ave FR 2-0598
Hurff George B Director Bur Econ & Bus Res...............561
207 Matherly Hall 2256 NW 5th PI FR 2-4336
Hurst Eunice Sec III Medicine............................751
M 411 MSB 4308 E Univ Ave FR 2-1315
Husa William J Head Professor Pharmacy...................368
302 Leigh Hall 1016 SW 5th Ave
Hussey Roland F Asst Professor Biological Science........501
202 A Flint Hall Route 3 Box 652 NW 45th Ave FR 2-2825
Hutcherson William R Professor Mathematics...............586
210 Walker Rt 3 Box 210 FR 2-2698
Hutchins Kelly Lab Helper Chem Eng....................... 318
102 Bldg N 3164 NW Ilth Street FR 2-4271
Hutchinson Arnold G Jr Lab Asst An Husb Ag Exp Sta.FR 2-1436
Nutrition Lab Rt I Box 29 D
Hutchinson Gile Mrs Clerk I Gen Ext Div.................. 231
806 Seagle 217 U Flavet 3 FR 2-2779
Hutson Albert D Security Officer Electrical Engr.........236
1104 Seagle Bldg 320 NE 12th St FR 6-6383
Hutton Donna Mrs Lab Asst Cancer Research................395
Cancer Research Lab Ideal Trailer Park
Hyde Anne E Miss Clerk I Alumni Affairs.............. 214-271
University Auditorium 118 NW 35th St FR 2-1644
Hyne Agnes M Mrs Sec II Eng Mechanics....................416
421 Eng Bldg Rt 3 Box 186 Lake City Florida 838-W-I




Ingle Kelsey H Instructor P K Yonge School...............479
323 P K Yonge 1522 NW 6th Ave FR 6-5388
Isbill Charlotte Marie Miss Sec III Business Manager.....461
104 Adm Bldg 1824 NW 2nd Ave FR 6-3691
Ivey Thelma D Mrs Adm Asst IV General Extension Division.232
805 Seagle Bldg 112 SW 23rd Terr FR 2-2041


J

Jackson Elmo L Professor Economics.......................561
110 Matherly Hall 1515 NW 14th Ave FR 6-7117
Jackson Louise Mrs Library Asst Circulation.............. 591
Library 515 Boulevard FR 2-4080
Jacobs Ralph E Stockroom Clerk I Ag Ext Serv..............497
Rolfs Hall Annex 210 S Waldo Road
Jacobs Ruth Mrs Lab Asst Cancer Research.................395
Cancer Research Lab Box 2532 Univ Sta FR 2-2277
Jacobs Wallace T Jr Asst Soil Surveyor Ag Exp Sta........258
235 McCarty Box 33 McCarty Hall







Jacobson Marilyn Mrs Med Tech Anatomy.................... 751
237 MSB 2523 NW 6th St
Jacunski Edward W Head Engineering Graphics.............. 716
506 Eng Bldg 2721 SW 3rd Place FR 2-8832
James David J Draftsman Chem Eng.........................669
Bldg N 302 NW 7th Terr
James Lawrence D MSgt Asst Armorer Military.............482
Military Bldg 2201 NE 6th Terr FR 2-2968
Jamison Frank S Head Veg Crops Ag Exp Sta...............327
305 Newell Hall 709 NW 22nd Street FR 6-7240
Janoskie Martha E Mrs Secy II Education..................472
P K Yonge 3009 NW 6th Street
Jaramillo Juana S Mrs Clerk II Library...................591
200 Library 1224i SW 4th Ave
Jeff Helen Janet Mrs Bindery Clerk Printing..........534-571
Plant & Grounds 307 SE 2nd St FR 2-2574
Jenkins Fred H Accountant Fin & Acctg....................711
2 Adm Bldg 425 NE 45th Street FR 6-2445
Jenkins Patricia E Clerk I Library....................... 591
Main Library P 0 Box 2529 Univ Sta
Jennings Annie Miss Adm Asst IV Business Manager.........461
104 Adm Bldg 1616 NW 7th Ave FR 2-8003
Jennings Edith Miss Exec Sec IV Law......................354
102 Law Bldg 1616 NW 7th Ave FR 2-8003
Jennings Mary V Miss Typist I Univ Placement Office..304-670
Bldg H 1426 W University Ave FR 6-9338
Jennings Robert B Int Instructor Management & Bus Law....561
318 Matherly 1119 SW 4th Ave FR 2-1476
Jensen Anthony S Asst Forester Ag Ext Serv............... 350
201 Rolfs Rt 4 Box 120 FR 6-5779
Jeter Clara Anderson Mrs Nurse Student Health............371
Infirmary Route 4 Rocky Point Trailer Park
Johns Betty Mrs Lab Asst Pathology.......................751
M 650 MSB 1321 NW 3rd Ave
Johns Roe L Head Educational Administration..............471
128 P K Yonge 2215 NW 2nd Ave FR 2-4148
Johnson Adraln E Asst in Research Chemical Engr..........669
116 Bldg N 1117 NW Ist Place Apt 7 FR 2-2901
Johnson Asden W Mrs Clerk III University College.........405
204 Adm Bldg 256 E Flavet III FR 6-4878
Johnson Carl Henry Prof Pharmacognosy & Pharmacology.....267
330 Leigh Hall 2141 NW 7th Place FR 6-3769
Johnson D R Field Asst Agronomy Ag Exp Sta........FR 6-6125
Exp Sta Farm 116 NW 7th Street FR 2-4568
Johnson Diane M Mrs Clerk III Bookstore..................664
Student Service Center 719 E Univ Ave FR 2-1030
Johnson Donald Field Assistant Agronomy Ag Exp Sta 439-320
302 Newell Hall 232 NW 4th Ave
JOHNSON GORDON S Sr Draftsman Arch Board of Control......278
Bldg E 1107 SW 2nd Ave FR 6-7722
Johnson Helen H Asst Professor Family Life................598
Bldg AE 308 NE Ist Street FR 2-9892
Johnson Herman Steamfitter I Heating Plant...............431
Plant & Grounds Bldg Glen Springs Rd FR 2-9949







Johnson Herschell Watchman Police........................702
Bldg A 447 NW 33rd Ave FR 2-8127
Johnson Irmgard G Mrs Asst Professor Humanities..........412
III Bldg D 2333 SW 8th Dr Kirkwood FR 2-0781
Johnson James E Electrician Maintenance..................431
Plant & Grounds Bldg 1705 NE 7th Terr FR 2-8279
Johnson James Odean Maintenance Supv Ag Exp Sta..........497
Rolfs Annex 29 SE 49th Dr FR 6-7882
Johnson Jeffena 0 Mrs Keypunch Opr I Stat Lab............688
Bldg OE 16 A Stengel Field
Johnson M H Professor Architecture.......................512
186 Bldg E 1617 NW 12th Rd FR 2-1910
Johnson Martha Telephone Operator.........................222
Auditorium 928 NW llth Ave FR 6-3908
Johnson Mary B Clerk I Board of Examiners.................235
405 Seagle Bldg 1118 NW Ist Place FR 6-2996
Johnson Peggy A Mrs Clerk II Accounting ..................431
Plant & Grounds 238 U Flavet 3 FR 2-0614
Johnson R S Registrar.....................................226
133 Adm Bldg 1118 SW 5th Ave
Johnson R C Assoc Professor Elec Eng.....................236
1104 Seagle 204 NW 32nd Street FR 6-7932
Johnson Ruth M Mrs Clerk II Registrar....................226
33 Adm Bldg 368 B Flavet II FR 2-1664
JOHNSON RUTH R MRS Secretary State Plant Board.....FR 2-1431
505 Seagle Bldg 3028 NW 13th Street FR 6-5624
Johnson Sue Postell Mrs Secretary III Biology............275
III Flint Hall 1535 NW 7th Place FR 2-1380
JOHNSON V L Asst Dist Agt Fish & Wildlife Serv.....FR 6-6929
508 SW 2nd Ave 104 SW 26th St FR 2-4421
Johnson William E Instructor Elec Eng ....................308
427 Eng SW 18th St & 37th Place FR 6-5193
Johnston Anneliese Keypunch Opr Fin & Acctg..............711
2 Adm 206 U Flavet III
Johnston Bernice Mrs Exec Secy IV Ag Exp Sta.............260
115 Rolfs 715 NE 2nd Street FR 2-8139
Johnston Bruce G Lecturer Civil Eng......................204
130 Eng Bldg 3335 NW 3rd St FR 6-4537
Johnston Halcyon W Stock Clerk II Elec Eng...............308
433 Eng 925 NW 13th Ave
Johnston Morgan Kenneth Machinist Engr Shop..............420
102 Benton Annex Melrose Florida 5-2906
Joiner Jasper N Asst Prof Orn Hort Col of Ag............250
115 McCarty 711 NW 20th Ave FR 2-0194
Jolly Phyllis P Mrs Clerk II Registrar...................226
33 Adm Bldg Archer Rd Village
Jones Anne H Miss Assistant Registrar.....................226
33 Adm Bldg 309 SW 12th St FR 2-8147
Jones E Ruffin Professor Biology..........................666
12 B Flint Hall 1004 SW 6th Ave FR 6-5466
Jones Edna M Instructor Col of Nursing ...................751
M 207 MSB 311 NW 19th St
Jones Effle Varlna Mrs Book Manager Bookstore............458
Student Service Center 716 NW Ilth Ave FR 2-4586






Jones Elise C Miss Assistant in Res Bur Econ & Bus Res...561
202 Matherly Hall 545 NE 10th Ave FR 6-3065
Jones Ernest M Professor Law.............................376
108 Law Bldg 418 NW 29th St FR 2-1197
JONES H L Asst to Plant Commissioner State Plant Bd.FR 2-1431
507 Seagle Bldg 1028 NE 7th Ave FR 6-6775
Jones Helen T Mrs Library Asst III Acquisitions..........591
Library 202 NW 12th Terr FR 6-7804
Jones Irene C Mrs Clerk I Campus Shop & Bookstore........665
Stu Serv Center 1427 SE 1st Ave
Jones John A Int Instructor English......................413
212 Bldg D 1101 NW 4th Ave FR 6-2989
Jones John Andrews Carpenter Housing.....................513
Flavet III P 0 Box 394 High Springs Florida
Jones John P Professor Journ & Comm ............FR 2-0016-328
337 Sta 1734 NW 17th Terr
Jones Mary Marguerite Clerk II Registrar.................226
34 Adm 417 NE 4th Ave FR 6-3524
Jones Mary S Lib Asst III Library........................591
Library 110 NE 10th St
Jones Myron Technician II Electrical Engr EIES..........651
436 Eng Bldg 706 NW 31st PI FR 2-1808
Jones Oleta F Clerk II Ag Econ Ag Exp Sta..............255
161 Unit B McCarty 356 B Flavet II
Jones Oscar F Assoc Prof Foreign Languages...............576
3 Anderson Hall 1130 SW 8th Ave FR 2-8383
Jones R Miriam Asst in Library............................ 591
Library 203 NE 3rd Ave FR 6-4989
Jones Richard E Asst Football Coach Intercol Ath.........681
214 Stadium 3755 SW 2nd Place FR 6-6977
Jones Shirley T Mrs Clerk III Stat Ag Econ Ag Exp Sta...349
310 Rolfs Hall 2138 NE 7th Terr FR 2-1077
Jones W Ellis Business Manager Business Office...........461
104 Adm Bldg 1812 NW Ilth Road FR 6-7312
Jones W H Jr Asst Supt Field Opr Ag Exp Sta.......FR 6-6761
Ag Exp Sta Farm 2002 NE 7th Terr FR 6-7628
Jones William Maurice Assistant Professor Chemistry......626
350 Leigh Hall 1021 SW 3rd Ave FR 6-6641
Jumper Pauline M Mrs Steno I Placement Office........304-670
Bldg H 916 N E 8th Ave
Jurich Joseph G Int Instructor English (C-3).............413
214 Bldg D 519 NE Ist St


K


Kacere John C Asst Professor Art.........................448
104 Bldg C 1110 NW 37th Rd FR 2-2832
Kaiser Helen E Mrs Clerk I Housing.......................721
Thomas Area 304 NW 24th St
Kalb Carolyn Mrs Bookkeeper Bookstore....................664
Student Service Center 3187 NW 10th St
KaJch Lester W Assistant Poultry Husbandry Ag Ext Serv..277
Poultry Husbandry Lab 1929 NE 7th Terr FR 2-2515







Kaler Peggy A Secretary II Sociology.....................487
304 Peabody Hall 312 NW 13th Terr FR 6-5244
Kalkman Louise L Mrs Exec Sec IV EIES....................311
308 Eng Bldg 1601 NW 6th Ave FR 6-7214
Kalkman Robert H Instructor Real Estate..................561
340 Matherly 1601 NW 6th Ave FR 6-7214
Kalway John W Stock Clerk II Chem Eng....................317
130 Bldg N 1115 SW 9th Road FR 2-2176
Kaminsky Eli Int Instructor Political Science............646
204 B Peabody 1103 SW 2nd Ave
Kane Judith A Mrs Research Asst Cancer Research..........463
Cancer Rsch Lab 1415 NW 3rd Ave
Kanner Christa M Mrs Secy Foreign Languages..........509-576
3 C Anderson 220 NE 7th Street
Kantor Harry Assoc Prof Pol Sci & Asst to Dir Publ Cl Ser.637
8 Peabody 3610 NW 6th Street FR 2-1105
Karabinis Nickolas A Clerk I Library Acquisltlons........591
Library 410 SE 7th St FR 2-2917
Karp J Robert Asst Professor Economics................... 561
316 Matherly Hall 4164 NW 12th Terr FR 6-5673
Kastner William H Capt Assoc PMST Military..............636
Military Bldg 527 NW 35th Terr FR 6-4921
Katterhenry A A Asst Professor Civil Eng.................204
251 Eng Bldg 1904 NW 12th Terr FR 2-4633
Kaufman C M Director School of Forestry..................338
305 Rolfs 2150 NW 8th Ave FR 2-8066
Kavanauqh Doris Mae Mrs Clerk I Registrars Office........226
33 Adm Bldg 1714 A NW 2nd Ave FR 2-4760
Kearney Eleanor Mrs Typist II Reading Lab & Clinic.......379
310 Anderson 2513 NW 6th St FR 6-2281
Keenan Betty Mrs Clerk I Col of Arts & Sciences..........504
103 Anderson 1327 NW 6th Place FR 2-4012
Keister Elwood J Asst Professor Music....................671
132 Bldg R 1154 NW 21st St
Kelly Elsie H Mrs Lab Asst Microbiology.................. 751
445 MSB Ideal Trailer Court
Kelly Henry A Carpenter Maintenance.. ...................,431
Plant & Grounds 508 NW 2nd Ave FR 6-2231
Kelly Patti Steno II Employee Personnel..................611
109 Adm 1724 B NW 2nd Ave FR 6-2145
Kelsay Robert G Instructor Social Sciences...............663
194 Bldg E 1430 NE 12th Terr FR 6-6819
Kemp Barbara Mrs Typist II Law..........................290
101 Law Bldg 1100 NE 8th Ave
Kemp Thomas G Int Instructor Reading Lab & Clinic........379
310 Anderson 1103 NW 4th St Apt B FR 2-0349
Kendrick W J Supervising Accountant Fin & Acctg ..........711
2 Adm Bldg Lake Serena Melrose Fla GR 5-2490
Kennard Mary C Mrs Clerk I Bookstore.....................664
Student Service Center 935 NE 7th Ave FR 2-0270
Kenworthy Charlotte Mrs Sec II Real Estate...............561
104 Matherly 424 SW 23rd Place FR 2-2777
Kephart Ralph C Asst Professor Engineering Graphics......314
511 Eng Bldg 1004 SW Ilth St FR 2-1336







Keppel Reuben A Research Assoc Chem Eng..................669
I16 Bldg N 1024 NW 21st Ave FR 2-8067
Kern Joseph H Asst Professor Pharmacy....................542
424 Leigh Hall 314 NW 35th Terr FR 2-8735
Kerns William H Asst Editor Public Relations.............288
Bldg H 27 NW 36th Street FR 2-8910
Kerr Barbara Mrs Sec II Col of Nursing .................... 751
M 125 MSB 305 NE 9th St
Kerr Stratton H Asst Entomologist Ag Exp Sta.........323-644
206 Newell 1832 NE 6th Terrace FR 2-6856
Kerrins Elizabeth H Mrs Clerk II Board of Examiners......235
405 Seagle 229 D Flavet III FR 2-0267
Kersey McArthur Laborer Dairy Science...........Alachua 2673
Dairy Research Unit Rt 2 Alachua Florida
Kessler William J Asst Professor Elec Eng................308
425 Eng 3857 W University Ave FR 6-3157
Kettleband Geraldine M Mrs Clerk I Bookstore.............458
Student Service Center 735 SE 5th Ave
Key James A Int Instructor English (C-3).................407
202 Bldg D 1219 NE 3rd St FR 6-2993
Kichler Adriane F Sec II Graphic Eng .....................716
506 Eng Bldg 1106 NW Ist PI Apt 20 FR 2-8718
Kicklighter Betty J Miss Counter Waitress Food Service...207
Student Service Center 428 SE 7th St
Kickliter Shirley M Mrs Steno I Forestry.................338
405 Rolfs 1620 NW 3rd Ave
Kidd Kenneth Paul Professor Secondary Education..........502
312 P K Yonge Route 2 Box 49 FR 6-3849
Kiker John Ewing Jr Professor Civil Engr.................409
201 Eng Bldg 520 SW 28th St Golfview FR 2-8714
Kilby John D Assoc Professor Biological Sciences.........385
I Flint Hall Rt 3 Box 651 FR 6-7895
Killinger G B Agronomist Agronomy Ag Exp Sta............439
306 Newell 1238 SW 9th Rd FR 2-4934
Klpatrick Wylie Research Professor Bur Econ & Bus Res...561
209 Matherly Hall 707 NW 20th St FR 6-5159
Kimball Evelyn B Mrs Secy II Gen Ext Div.................520
809 Seagle Bldg 411 NW 14th Street
Kimbrell H Marguerite Miss Adm Asst IV Ag Ext Serv.......496
105 Rolfs Hall 1530 NW 43rd Ave FR 2-2951
King C A Adm Asst Physical Plant.........................751
M 4 MSB 1213 NW 39th Ave FR 2-4452
King Dorothy Louise Miss Adm Asst IV Finance & Acctg.....391
109 A Adm Bldg 1245 SW 9th Road FR 6-5133
King Edward L Lab Asst Biochemistry..... ................ 751
M 345 MSB Box 7 Waldo Florida FR 6-6049
King Fred E Acting Asst Director Housing.................721
Thomas Area Office 1918 NE 6th Terr FR 2-1304
King Julia 0 Keypunch Opr I Board of Examiners...........235
405 Seagle 241 R Flavet III
King Ralph L TV Production Center Engineer................328
234 Sta 3424 NW 5th Ave FR 6-6028
Kinzer Lewin J Field Asst Plant Pathology................322
Newell Hall Box 387 Archer Fla 2653







Kip Ada Mrs Adm Asst IV Business Administration..........561
214 Matherly Hall Newberry Florida 2044
Kirby John T Jr Int Asst Prof Off Campus Educ............263
122 P K Yonge 227 NW 15th Ave FR 2-1990
Kirk Diane D Mrs Clerk II Gen Ext Div....................232
805 Seagle 1900 NW 2nd Ave
Kirk John W Instructor Speech............................346
304 Adm Bldg 1121 NW 22nd Ave
Kirkland Anna C Mrs Telephone Operator....................222
Auditorium 905 E University Ave FR 6-7614
Kirkland Edwin C Professor English .......................524
108 Anderson 629 SW 27th Ct FR 2-0898
Kirkland Sara Mrs Bookkeeper EIES........................230
402 Eng Bldg 326 D Flavet I
Kirkpatrick Martin S Instructor English (C-3)............413
216 Bldg D Rt 4 Box 163 A FR 2-0666
Kite George Murphy Painter Maintenance...................431
Plant & Grounds Bldg Rt 2 Box 524 FR 6-7950
Kleemier Robert W Lecturer Psychology....................345
308 Adm Bldg Orange Park Florida Congress 4-8692
Klein Grace L Mrs Mail Clerk Campus Mail Room............225
187 Bldg E II10 NW 7th Terr FR 6-5493
Klein Jeanette L Mrs Sec III Col of Nursing..............751
M 126 MSB 243 B Flavet III FR 6-7291
Kleinschmidt Arthur C Professor Industrial Eng...........370
305 Eng Bldg 806 NW 21st Street FR 2-8466
Klonis Basiliki Mrs Sec II Education .....................647
314 P K Yonge 209 SE 8th St
KLONIS C L Draftsman Architect Board of Control..........278
Bldg E 2130 NE 12th Terr FR 6-4840
Kluge Ralph W Head Professor Civil Engineering...........203
212 Eng Bldg 2211 NW 3rd Place FR 6-3449
KNADLE EVANGELINE MRS Clerk Post Office Univ Sta...FR 2-4981
Student Service Center 1402 NW 6th Place FR 2-8988
Knapp Harold G Asst Instructor Air Force ROTC....613-694-237
205 Military Bldg 1030 NE 10th Place FR 2-4475
Knight Conrad W Asst Professor Engineering Graphics......314
507 Eng Bldg 108 NW 35th St FR 2-4946
Knight Harriet S Lab Mech Helper Elec Eng................236
1104 Seagle 112 SW 7th Street
KNIGHT J W Administrative Asst State Plant Board...FR 2-1431
508 Seagle Bldg 412 NE Ist Ave FR 2-2939
Knight John Placement Officer Personnel..................613
102 Adm Bldg 622 NE 7th Street
Knight Joe L Stock Clerk II Central Stores...............431
Plant & Grounds Bldg 502 SE 2nd St FR 6-7723
Knight Sarah M Mrs Secy III Employee Personnel Service...612
109 Adm Bldg Rt 2 Box 60-A Bivins Arm FR 2-0353
Knowles Harold L Head Professor Physical Sciences........377
206 Benton 1424 NW 12th Rd FR 6-7450
Knowles Lois N Asst Prof Nursing Col of Nursing.........751
C 211 MSB 420 NW 10th Ave FR 6-6652
Knox Carolyn Mrs Steno II An Husb & Nutr.................254
253 Unit B McCarty Arlington Apts S Main St Apt 5







Knox Margaret E Head Reference & Bibliography............591
Library 811 SW 11th St FR 2-0197
Koch Arthur L Asst Professor Biochemistry................751
M 347 Medical Sciences Bldg 622 SW 27th St FR 6-5731
Knowles Lois N Asst Prof Col of Nursing.................. 751
C 211 MSB 420 NW 10th Ave FR 6-6652
Koefod Paul E Assoc Professor Economics Bus Adm.........561
338 Matherly 3426 NW 7th Ave FR 2-0419
Koger Marvin Animal Husbandman An Husb & Nutri...........254
241 Unit B McCarty Hall Route 3 Box 184 D FR 2-9916
Kohrn Francine M Mrs Clerk I Janitorial .................. 431
Plant & Grounds 228 S Flavet III FR 6-2854
Kokomoor Franklin Wesley Head Professor Mathematics...... 586
205 Walker Hall 1418 NW 3rd Ave FR 6-6386
Kolar Laura J Miss Keypunch Opr II Fin & Acctg...........229
10 Adm Bldg 211 SE 4th Ave FR 2-2929
Kolarik J Milan Assoc Psychological Clinic ...............239
308 Adm 517 NW 34th Terrace FR 2-2879
Koning Robert E 650 Computer Programmer Stat Lab.........688
Bldg OE 741 SW 2nd Ave FR 6-4350
Kopeck Carol S Mrs Editorial Asst News Bureau............288
Bldg H 1910 NW Ist Ave FR 2-0572
Kopp Edgar W Assoc Prof & Asst Dean Engineering..........311
300 Eng Bldg 1918 NW l11th Rd FR 2-1053
Kordana Jane H Asst Prof Med & Surgical Nursing........... 751
M 206 MSB 312 SW 10th St Apt 2 FR 6-4109
Korn Patricia V Mrs Typist I Registrar...................226
33 Adm 13 NW 10th Street FR 6-4510
Kornprobst Stephanie Teacher P K Yonge School............641
207 A P K Yonge 625 E Univ Ave FR 6-3085
Korutuck Sadi S Associate Professor Architecture.........511
156 Bldg E 1120 SW 9th Rd FR 6-6042
Korwek Mary Jo Mrs Tab Operator II Finance & Acctg.......272
23 Adm Bldg Archer Road Village Box 2815 Univ Sta
Kostyk June Miss Asst in Library Ref & Biblio............591
Library 1208 SW Ist Ave Apt I FR 2-0287
Krastin Karl Professor Law ...............................376
107 Law Bldg 1014 NW 17th St FR 6-7425
Krebs Robert E Instructor P K Yonge School...............476
148 P K Yonge 1116 NE 10th Place FR 2-1912
Kreidberg Marvin A Col PMST Military.....................481
Military Bldg 1615 NW 14th Ave FR 2-1597
Krienke Walter A Assoc Prof Dairy Science Ag Exp Sta.... 396
108 Dairy Products Lab 410 NW 24th St FR 2-8087
KROGEL FRANK S Squad Leader Arch Board of Control........278
.Bldg E 532 SE 2nd Place FR 2-8304
Kromp Carl M Asst Professor Industrial Engr..............370
305 Eng Bldg 1503 NW 17th St FR 2-9661
Krumm Roger V Asst in Library Library Science............ 591
Library 1804 NW 5th Ave FR 6-7984
Kuitert Louis C Entomologist Ag Exp Sta..............323-644
204 Newell 1311 NW 8th Street FR 2-8345
Kulkarni G R Research Assistant Chemistry................483
122 Leigh Hall 1103 SW 7th Ave







Kundel Tewes Assoc Professor Elec Eng.................... 308
427 Eng 411 SW 27th Street FR 2-0772
Kurth Arthur L Assoc Professor Foreign Languages.........378
114 Bldg D 1025 NW 12th Ave FR 6-3694
Kurtz Albert K Professor Psychology..................410-337
108 Bldg E 921 SW 8th Ave FR 2-1167
Kurtzrock George H Assoc Speech & Hearing Clinic.........347
321 Adm 631 NW 36th Terrace FR 6-7839

L

Lackey James Bridges Professor Civil Engineering.........409
203 Eng Bldg 1534 NW 7th Place FR 6-7887
Laessle Albert Middleton Associate Professor Biology.....501
210 D Flint Hall Route 3 Box 653 NW 45th Ave FR 6-5787
Lafferty Donald L Assoc Professor Physics................528
101 Benton 1326 NW 3rd Ave FR 2-4529
LAGASSE FELIX S Sr Horticulturist USDA Tung Lab....FR 6-3906
Tung Lab 14 NE 10th St FR 6-7070
Lagasse Robert A Field Asst Orn Hort Ag Exp Sta.........589
Archer Road Greenhouse 200 SE 13th Ave FR 2-8024
Laird Dorothy S Mrs Associate Professor Foundations......477
242 P K Yonge 1104 SW 7th Ave FR 2-1721
Laite Melville Bisbee Lab Asst Pathology................. 751
M655 MSB 930 NW 9th Ave
Lake Noel R Superintendent Grounds.......................431
Plant & Grounds Bldg 714 SW 10th St FR 2-1220
Lammers Edwin S Jr Assoc Professor Elec Eng.............. 660
230 Eng Bldg 1425 NE 7th Street
LaMontagne Billie C Chief Telephone Operator..............222
Auditorium 1120 NW 45th Ave FR 6-7705
Lancaster Charlie H Asst Supt Heating Plant..............431
Plant & Grounds Bldg 2420 Newberry Road FR 6-5320
Land Chrystine K Mrs Sec III Bus Adm..................... 561
214 Matherly 601 NW 36th Drive FR 2-0569
Land Warren A Teacher P K Yonge School ...............476-618
230 P K Yonge 601 NW 36th Drive FR 2-0569
Lane David Assoc Psychological Clinic ....................239
308 Adm 313 NW 33rd Ave FR 2-1193
Lang Esther Jordan Mrs Library Asst III Audio-Visual.....591
Library 1212 NW 4th Ave FR 6-6772
Lang Gaines Barrett Assoc Professor Mathematics..........586
110 Walker Hall 1617 NW 10th Ave FR 2-8907
Langan Mary C Lab Asst Fruit Crops Ag Exp Sta...........250
109 McCarty 1236 W Univ Ave FR 2-4636
Langfelder Patricia Clerk III Ag Ext Serv................366
211 Rol Rt 2 Box 214
Langford A Gerald Instructor English (C-3)...............413
217 Bldg D 927 NW 8th PI FR 6-6085
Lanqford Rule Ernest Clerk II Fin & Acctg............522-523
2 Adm Bldg 911 NW 33rd Ave FR 6-5749
Langston Clarence A Jr Assistant in Research Elect Engr..660
230 Eng Bldg 1419 NW Ist Ave







Lanham James S Head Professor Accounting .................561
206 Matherly 1823 NW 5th Ave Apt 8 FR 2-4459
Lanier Barbara T Mrs Staff Nurse Student Health..........371
Infirmary 304 B Flavet I
Lankford Samuel R Head Trainer Intercol Athletics........649
228 Florida Gym 1023 NE 21st Ave FR 6-7067
Lanni Jeanne M Mrs Clerk Ill Alumni Affairs.............. 214
Auditorium 204 A Flavet III FR 6-2966
LaPrade Elizabeth A Mrs Secy II Education................357
P K Yonge 206 A Flavet 3 FR 2-0740
Larkin Dorothy Mrs Typist II Fruit Crops Ag Ext Serv .... 250
103 Unit A McCarty 320 C Flavet I FR 2-0000
Larrick Thomas Professor Architecture....................512
184 Bldg E 730 NE 9th Ave FR 6-7407
Larsen Merwin J Head Professor Elec Eng..................309
336 Eng Bldg 805 NW 20th Terrace FR 6-6689
Lasley Marion M Assoc Prof Spanish Foreign Languages.....576
7 Anderson 2133 NW 4th Place FR 2-2560
Lasqick Frank M Maintenance Man Physical Plant........... 751
M 15 MSB 4408 E Univ Ave FR 6-5221
Lassiter J H Watchman Police............................. 431
Plant & Grounds Bldg Alachua Florida
Lassiter Roy L Asst Professor Economics Bus Adm.........561
328 Matherly 621 NW 34th Terr FR 2-2061
LASTINGER ALLEN L Soil Conservationist USDA........FR 6-7414
Seagle Annex 307 Palm Terrace FR 2-8294
Lastinger Robert Carpenter Maintenance...................431
Plant & Grounds 1103 SE 3rd Street FR 6-7759
Latour Marinus H Assoc Professor Electrical Engr.....441-651
436 Eng Bldg 1124 NW 14th Ave FR 6-7154
LATSKO W S Chief Inspector Arch Board of Control .........278
Bldg E 931 NE 16th Ave FR 2-9745
Lattin William B Sergeant Police......................... 702
BIdg A Orange Lake LY 1-2033
Laurene Frances R Mrs Steno II Education.............472-588
126 & 136 P K Yonge Rt 4 Box 241-H
Lauter Werner M Professor Pharmaceutical Chemistry...... 556
420 Leigh MR 2 Kirkwood FR 6-5195
Lavers Charles Jr Lab Asst An Husb Ag Exp Sta.....FR 2-1436
Nutrition Lab Box 2815 Univ Sta Archer Rd Village
Lavers Nancy Lorraine Mrs Clerk I Architecture Library...591
163 Bidg E Archer Rd Village
Lawrence Fred P Citriculturist Fruit Crops Ag Exp Sta...250
103 Unit A McCarty 1110 NW 16th Ave FR 6-5525
Lawrence Helen Mrs Keypunch Opr II Fin & Acctg........... 711
10 Adm Bldg Rt 2 Box 406
Lawrenson Raymond E Assoc Professor Music................671
125 Bldg R 117 NE 8th St FR 6-3509
Lawson S C D Assoc Professor Engr Mechanics..............416
415 Eng Bldg 1026 NW 14th Ave FR 6-7382
Lawton Herbert L Instructor Mathematics.................. 586
302 Walker Archer Rd Vill Box 2815 Univ Sta
Layne James Nathaniel Asst Professor Biology.............446
209 Flint Hall 414 NW 36th Terr FR 2-0998







Layne Pauline Secy I I lI Dairy Science..................... 339
101 Dairy Products Lab 311 NW 11th St FR 2-2396
Layne Raymond L Int Lab Asst Soils AES...................258
16 Unit A McCarty Rt I Alachua Fla HO 2-2693
LEAICH G F JR Draftsman Arch Board of Control..........278
Bldg E 834 SE 2nd Ave FR 6-6587
Lear William E Professor Elec Eng........................538
530 Eng Bldg 3 NW 29th St FR 2-1405
Learn Ronald J Mechanic Heating Plant....................431
Plant & Grounds Mcintosh Fla
Leavitt Benjamin B Assoc Professor Biological Sciences...501
201 Flint Hall 2116 NW 7th Lane FR 2-4516
Leavitt Norma M Head Prof Physical Ed Women..........668-393
2 Women's Gym 900 SW 21st Ave FR 2-2960
LEDBETTER JAS E Postman Post Office Univ Sta.......FR 2-4981
Student Service Center 1631 NW 5th Ave FR 2-4622
Lee Henry Ag Laborer Dairy Science Ag Exp Sta.....HO 2-4012
Dairy Research Unit Hague Route 3
Lee James H Fid Asst Dairy Sci AES.................HO 2-4012
Dairy Rsch Unit Rt 3 Box 493
Lee Maxie H Mrs Steno II Ag Ext Serv......................324
107 Rolfs Hall 215 U Flavet III FR 2-8359
Lee Permillas A Jr Asst Professor Phys Educ for Men......244
134 Florida Gymnasium 302 NW 19th St FR 2-4089
Lee Robert Charles Associate Professor English (C-3).....407
203 Bldg D Lake Wauburg Micanopy Florida 2715
Leeds Elaine D Mrs Clerk II Business Office MSB..........751
M 108 MSB 361 C Flavet 11
Leendertse J Jacob Asst in Research Engr Mechanics EtiES..416
2 Bldg L 515 NW 36th Ave 1 /
Legate David V Asst Prof Gen Ext Div.. ..-. .....'..232-689
805 Seagle 1801 NE 7th Terr FR 6-g460
Leibman Kenneth C Asst Prof Pharmacology.................751
M 550 MSB 2042 NE 9th Terr
Leighty Ralph G Assoc Soils Surveyor Soils AES..........258
234 Unit A McCarty Hall 1330 NW 17th St FR 2-2933
Leilich Roy E Assoc Prof Professional Phys Ed............245
306 Florida Gym 2214 NE 6th Terr FR 6-7665
Lendrum James Head Architecture..........................606
125 Bldg E Black Acres
Leone Dorothy J Typist I Library.........................591
Library 1508 NW Ist Lane FR 2-9855
LePage Joy C Mrs Instructor Col of Nursing...............751
C 2-07 MSB 414 NE 5th Ave FR 2-9697
LePert George William Electrician Ag Exp Sta.............498
Rolfs Annex Rt 2 Box 118 B Citra Florida GY 2-2435
Leps Joseph M Professor School Administration............471
130 P K Yonge 217 NE 6th Ave FR 6-6796
Leverette Joy E Mrs Typist I Col of Bus Adm..............561
342 A Matherly 232 D Flavet III
Levesque Helen G Mrs Sec II Comptroller..................711
5 Adm Bldg 359 B Flavet 2 FR 2-1554
Levine Norman Machinist EIES.............................420
102 Benton Annex Rt I Box 6 Melrose Florida







Lewis Allison L Instructor Humanities....................387
III Anderson 1624 NW 2nd Ave
Lewis Comfort T Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta ....255
157 Unit B McCarty Hall 1525 NE 8th St FR 2-2204
Lewis Condie I MSgt Admin NCO Military.................. 482
Military Bldg 1525 NE 8th St FR 2-2204
Lewis Edward H Associate Professor Mech Engr.............315
540 Eng Bldg 3509 NW 3rd St FR 6-7694
Lewis H Kenneth Assoc Professor Mathematics..............405
204 Adm Bldg 312 NW 10th St FR 6-6372
Lewis Hal Graham Professor Foundations...................477
239 P K Yonge 1230 SW 9th Road FR 6-5866
Lewis Katherine P Asst Prof Air Science..................237
Military Bldg 17 NW 36th Terr FR 6-2081
Lewis Kathryn H Mrs Secy III Journ & Comm................ 597
234 Sta 1030 SW 11th Terr FR 6-3152
Lewis Margaret E Mrs Typist II Registrar.................226
135 Adm Bldg 6181 SW 10th Street
Lewis Mary P Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta....... 349
310 Rolfs Hall 307-A Flavet I
Lewis Nina L Mrs Steno I Physics......................... 310
101 Benton 3212 NW 14th St
Ligget Helen R Mrs Int Instructor Elem Educ ..............518
202 P K Yonge Manor Motel FR 6-5212
Lightsey Alyce Mrs Sec II Intramural Athletics...........243
229 Fla Gym 209 T Flavet III FR 6-4489
Liles Annette Lucille Miss Asst Lib Reference & Biblio...591
Library 1205 NW 10th Ave FR 6-7209
Limper Henry W Assistant Editor University Press.........292
310 Stadium Bldg 410 NW 19th St FR 2-1897
Linden Duane B Asst Agronomist & Asst Prof Agronomy......259
307 Unit A McCarty 711 NE 5th Terr FR 6-4408
Linden Leonard L Research Asst Medical Sociology......... 751
C 411 MSB P 0 Box 3526 Univ Sta FR 6-2657
Linden Marie Frances Mrs Sec II Audio-Visual Education...641
210 P K Yonge P 0 Box 3526 Univ Station
Lindsey Harry Lee Assoc Professor Architecture...........384
III Bldg E 411 NW 26th St FR 6-7765
Lippincott W T Assoc Prof Chemistry ......................516
226 Leigh 404 SW 27th St FR 6-4250
Liska Bernard J Asst Professor Dairy Science.............396
103 Dairy Products Lab 1216 SW 3rd Ave FR 6-2858
Little Winston Woodard Dean University College.......405-406
204 Adm Bldg 2245 NW 5th Place FR 2-8305
Littlewood Barbara Evelyn Mrs Clerk II Housing...........246
138 Administration Bldg Archer Road Village
Liu Chun Jo Int Asst Prof Humanities.....................412
III Bldg D 1110 SW 3rd Ave FR 6-4420
Livengood James E Carpenter Maintenance..................431
Plant & Grounds Evinston Fla
Lloyd Billie S Mrs Clerk Ill Ag Econ Ag Exp Sta.........255
141 Unit B McCarty 1055 NE 10th Ave FR 2-4654
Loften William Travis Assoc Professor Agricultural Educ..430
152 B P K Yonge 210 SE 6th St FR 6-7855







Loggins P E Asst Animal Husbandman An Husb & Nutri.......254
245 Unit B McCarty Hall 1624 NE 7th Terr FR 2-2422
Logsdon Edwin C Glassblower Chem Eng.....................651
531 Eng Bldg Rt I Box 52 Melrose Florida GR 5-2902
Logsdon Richard Trainee Chem Eng .........................651
531 Eng Bldg Rt I Box 52 Melrose Florida GR 5-2902
Lohmeyer George Thomas Supt Sewage Treatment.............431
Sewage Treatment Plant 1516 NW 14th Ave FR 2-4046
LONG ALENE S MRS Secretary State Plant Board.......FR 2-1431
607 Seagle Bldg 1708 D NW 2nd Ave FR 6-5818
Longton Denzil Guerry Mrs Clerk 11 Library................591
Library 1327 NW 3rd Place
Loomis Patricia Mrs Lab Asst Cancer Research .............395
Cancer Research Lab 210 D Flavet 3
Loranger William F Asst Prof Chemistry...................570
211 Leigh 311 NW 20th Ave
Lorz Albert P Professor Veg Crops Ag Exp Sta............327
409 Newell Rt I Micanopy 2543
Lounsbury John Asst Prof & Sec Curriculum Consultant......479
327 P K Yonge 2208 NE 9th Terr FR 2-8681
LOVEJOY ELITA MISS Office Asst State Plant Board...FR 2-1431
507 Seagle Bldg 1026 NW 10th Ave FR 2-2750
Lovell Grace A Miss Clerk I ...............................530
Cafeteria 1709 Hawthorne Rd FR 6-6455
Lowe Gipsey P Clerk III An Husb & Nutr ...................254
253 Unit B McCarty Box 2894 Univ Sta FR 6-4365
Lowe Joan D Mrs Library Asst III Hume Lib Ag Exp Sta .... 257
Unit C McCarty Ill NE 7th St FR 2-9676
Lowe Rudy J Mrs Steno I Physical Educ....................241
201 Fla Gym 204 S Flavet III FR 6-4097
Lowls Carolyn L Mrs Secy II Education ....................472
P K Yonge 250 B Flavet III
Loyd James W Asst Professor Business Education............502
310 Yonge 1210 SW 4th Ave
LOYD NANCY MRS Clerk-Typist Board of Eng Examiners.FR 2-4651
408 Seagle Ill SW 3rd Ave
Lube Herbert Hodges Plant Pathologist Ag Exp Sta.........403
Bldg BT 413 NW 36th Terr FR 2-0692
Lucas Eleanor S Miss Asst in Lib Technical Processes.....591
Library 1005 SW 3rd Ave FR 6-3244
Lucius Elossie U Mrs Bindery Clerk II Printing.......534-571
Plant & Grounds Bldg 804 NW 16th Ave FR 6-3016
Luckenbach Leon R Instructor Math........................ 586
302 Walker 1325 NW 4th St FR 2-0984
LUCS MAKSIS JR Draftsman Arch Board of Control ...........278
Bldg E 838 SW 9th St
Luke Herbert H Plant Pathologist Ag Exp Sta..............403
Bldg 866 1105 NW 4th Ave FR 2-0692
Lunden Allyn Oscar Res Asst Agronomy Ag Exp Sta.........403
Bldg BT 741 SW 2nd Ave
Lunny Helen Marie Mrs Secretary II College of Pharmacy...429
318 Leigh Hall III NW 2nd St
LUNSFORD HENRY C Asst County Supv Farmers Home Adm.FR 6-5858
Seagle Bldg Annex 1923 NW 5th Ave FR 6-6067






Lupklewicz Joseph V Assoc Professor Music................ 671
114 Bldg R 1070 NE 13th Place FR 2-8129
Luther Dorothy C Instructor Col of Nursing...............751
C 203 MSB 312 SW 10th St Apt 2 FR 6-4109
Luther Edith A Mrs Library Asst III Catalog..............591
Library 106 NW 25th St FR 6-5912
Lynd Mary A Asst Program Director Florida Union..........655
315 Florida Union 214 NW 20th Drive FR 2-2286
Lynes Foy M Mrs Sec II Agronomy.......................... 259
209 McCarty 28 NW 36th Dr FR 6-3869
Lynn Lydia T Mrs Lab Tech Biochemistry................... 751
351 MSB 1027 SW 2nd Place
Lytle Andrew Nelson Lecturer English..................... 413
216 Bldg D 1822 NW 8th Ave FR 6-6021
Lytle Ernest J Jr Assoc Research Prof Stat Lab...........688
Bldg OE 204 NW 25th Street FR 6-4381

Me


McAliley Thomas W Jr Res Mgr Housing.....................508
230 D Flavet 3 230 D Flavet 3
McAlister Lyle N Assoc Prof History......................388
III Peabody 641 NW 34th Terrace FR 6-7038
MCALLISTER EVELYN C MRS Secretary State Plant Bd...FR 2-1431
603 Seagle Bldg 1927 NW 13th St FR 2-8604
McAllister Jack W Asst Editor Ag Ext Serv................552
215 Rolfs 1109 NW 11th Ave FR 2-8743
McAllister Jean Capers Mrs Typist I Ag Ext Serv..........605
115 Rolfs Hall 212 SE Ist Ave
McAulay Lucille F Mrs Exec Secy IV Agriculture...........251
126 Unit A McCarty 1209 NW 4th Ave FR 6-7283
McCachren James R Asst Professor Physical Education.....517
128 Fla Gym 419 NW 20th St FR 6-5018
McCall John T Asst in Chem An Husb Ag Exp Sta.....FR 2-1436
Nutrition Lab 410 NW 20th St FR 2-2063
McCallum Mary J Steno I Eng Mech ......................... 416
Bldg L 200 NE 9th St FR 6-4135
McCann Charlie H Shop Foreman Maintenance................431
Plant & Grounds Bldg McIntosh Florida LY F-2311
McCann Ramona J Steno I Col of Agriculture...............251
126 Unit A McCarty McIntosh Florida LY 1-2311
McCarthy Ann C Mrs Clerk III Forestry....................338
Bldg K 1813 NW 2nd Ave
McCaskill Estelle Mrs Clerk I Mech Engr EIES............307
405 Eng Bldg 325 D Flavet I
McChesney William Wallace Physician Student Health....... 371
Infirmary 2204 NW 5th Place FR 2-8397
McClellan Margaret Cave Miss Instructor Speech...........347
324 Adm Bldg 2053 NW 3rd Ave FR 6-6508
McClelland Hayes Karper Asst Dean of Men Student Pers....383
128 Adm Bldg 1416 NW 10th Ave FR 2-9895
McClure Edward E Instructor Architecture.................330
106 Bldg U 618 NW 14th Ave FR 2-0038







McConnell Warren E Dir of Phar Serv Teaching Hosp.........751
Health Center C 512 MSB 1785 SW 35th Ave FR 6-4344
McCown Jack T Asst Citriculturist Fruit Crops............250
103 Unit A McCarty 1003 NW 15th Ave FR 2-4575
McCoy Charles S Assoc Professor Religion.................536
206 Florida Union 404 NW 25th Street FR 6-6072
McCoy Francis T Asst Prof & Law Librarian.................596
209 Law Bldg 28 NW 36th St FR 6-3815
McCracken Janet May Miss Associate Professor Elem Educ...518
205 P K Yonge 1103 SW 4th Ave FR 2-9596
McCrary Leon F MSgt Admin NCO Military.................482
Military Bldg 5007 E Univ Ave FR 6-6126
McCRAW MARY P MISS Secretary Athletics...................685
105 Stadium 2213 NW 7th Lane FR 6-6553
McCurdy Judy S Mrs Typist I Pathology ....................751
M 655 MSB Rt 4 Box 79-F FR 2-9837
McDermott Patricia T Mrs Sec II An Husb & Nutr......FR 2-1436
Nutrition Lab 226 B Flavet III FR 6-2873
McDonald Alice Clerk II Infirmary ........................ 371
Infirmary Nurses Dorm 371
McDonald Carroll W Teacher P K Yonge School.............. 642
P K Yonge Gym 314 NW 14th St FR 2-1318
McDonald Ellen M Teacher P K Yonge School................641
209 A P K Yonge 25051 NW 6th St Apt 4 FR 6-4974
McDonell H Weston Photographer Photographic Services.....402
Bldg L 505 NE 9th Ave FR 2-0776
McDOWELL M S Senior Draftsman Arch Board of Control.......278
Bldg E 725 NE 3rd St FR 2-2008
McDowell Margaret H Mrs Stock Clerk III Architecture.....604
1336 NE 6th Terr FR 2-2008
McEachern Floy M Mrs Asst Prof Off Campus Ed.............263
143 P K Yonge 1020 SW 11th Terr FR 2-8123
McEachern Lois M Mrs Bookkeeper III Housing..............246
138 Adm Bldg 1215 NE 10th Ave FR 2-0682
McELROY MYRTICE M Field Officer PMA................FR 6-5091
North Annex Seagle Bldg Newberry Florida 2808
McElwee Edgar W Head Orn Horticulture Ag Ext Serv.......280
406 Newell Hall 1403 NW 14th Ave FR 2-8186
McEntee William J Asst Professor P K Yonge School........647
148 P K Yonge 904 NE 11th Terr FR 2-1978
McFadden Samuel E Asst Horticulturist Orn Hort...........329
400 Newell Archer Road Village Cot 5 FR 2-2757
McFerrin John B Director of Graduate Studies..............561
214 Matherly 415 NW 23rd St FR 2-8478
McFetridge Marjorie E Mrs Keypunch Operator Fin & Acct...229
14 Administration Bldg Route 2 Box 29 C FR 2-1543
McGill Frank G Resident Adviser Housing..................721
Thomas Area Office Fletcher Hall Apt 621
McGlynn L Laboratory Assistant Dairy Science.............396
Dairy Products Lab 3924 NW 14th St
McGough B C Instructor Real Estate.......................561
333 Matherly 1241 A SW 4th Ave
McGowan Doris Mrs Bookkeeper III Plant & Grounds.........431
Plant & Grounds Bldg 2215 NW 8th Ct FR 2-2945








McGriff C A Mail Carrier Campus Mail Room................225
187 Bldg E 1136 SE 2nd Ave FR 2-4140
McGuire Vincent Assoc Professor Secondary Educ.......479-210
327 F K Yonge Bevin's Arm FR 6-3254
McHughston Richard W Instructor English (C-3)............413
217 Bldg D 1629 E Univ Ave FR 2-2273
Mclnnis Sam W Assoc Professor Mathematics................586
109 Walker Hall 1241 SW 3rd Ave FR 6-6342
McIntosh P R Professor Art...............................448
104 Bldg C Rt 2 Box 63 FR 6-7818
Mciver Myrtle Mrs Housekeeper Student Health.............371
Infirmary Nurses Residence Ext 371
McKay Jack H Asst Prof Materials of Instruction Educ....641
210 P K Yonge 1418 NW 16th Terr FR 6-5237
McKinley Douglas P Clinician Reading Lab & Clinic........379
310 Anderson 204 NW 18th Street FR 2-0761
McKinley Mary A Mrs Stat Clerk 11 Ag Econ Ag Exp Sta.....255
149 Unit B McCarty 204 NW 18th St FR 2-0761
McKinney B M Maintenance Worker Ag Exp Sta...............497
Rolfs Annex 405 NW Ist St FR 2-4418
McLendon Ida R Assoc Professor Foundation................477
238 P K Yonge 933 SW 5th Ave FR 2-8012
McLendon Jewel Mrs Steno I Physical Ed Women .........668-393
2 Women's Gym 1206 NE 9th Ave FR 6-4978
McLeod Earl R Mechanic Heating Plant.....................431
Heating Plant Lake Butler Florida
McLeod Marion Edward Labor Supervisor Housing............201
618 C Tolbert Basement Rt 3 Box 114 FR 2-4359
McLeod Onita D Miss Sec II Poultry Ag Exp Sta...........277
Poultry Lab Ill NE 8th Ave
McLucas Sara Jane Miss Clerk I Registrar.................226
29 Adm Bldg Rt 2 Box 53 FR 2-8075
McMullen Kenneth S District Agent Ag Ext Serv............ 331
207 Rolfs 1065 SW 11th Ave FR 6-6908
McNabb William G Supply Specialist Military..............400
Military Bldg 525 NW 32nd Ave FR 2-8866
McNalry Alice Hall Miss Asst In Library Acquisitions.....591
Library 403 SW 10th St FR 6-5784
McNamara Bertram M Chief Engr WRUF.................FR 2-8018
Radio Station WRUF Transmitter FR 2-8018
McNeely Arthur M Purchasing Asst Purchasing..............464
106 Adm Bldg 919 NW 25th Ave FR 2-9688
McPherson William K Prof & Ag Economist Ag Econ..........255
49 Unit B McCarty Rt 2 Box 330 Winsor FR 6-7671
McQuitty John V University Examiner Bd of Examiners......235
405 Seagle Bldg Kirkwood FR 2-4852
McRae Basil M Carpenter Maintenance......................431
Plant & Grounds Bldg Starke Florida Rt 2 Box 186
McSwine Josephine H Mrs Home Dem Agt Ag Ext Serv...FR 6-5071
Seagle Bldg Annex 319 NW 15th Terrace FR 6-5552
McVoy James David Assoc Prof & Acting Head Architecture...330
101 Bldg U Rt 4 Box 129 FR 6-5400







M


MacClellan Janice W Clerk II Board of Examiners..........235
405 Seagle 517 NW 30th Ave FR 2-2723
MacCurdy Robert D Assoc Professor Sec Educ & Biol Sci....479
323 P K Yonge 1523 NW 6th Ave FR 2-1743
MacDonald Lauchlin D Professor Philosophy................412
109 Bldg D 509 NW 10th Ave FR 2-0383
Macdonald W D Professor Law.............................. 376
206 Law Bldg 2244 NW 4th PI FR 6-6005
Mackey Melvin Lab Mech Helper Elec Eng...................309
230 Eng 915 NE 7th Place FR 2-1915
MacLachlan John M Head Professor Sociology...........487-751
307 Peabody C 414 Med Sci Bldg 1908 NW 7th Lane FR 2-8818
Mahon John K Asst Professor History......................560
104 Peabody Hall Gwynn Oaks FR 2-4197
MALCOLM JAMES Inspector Arch Board of Control............278
Bldg E Rt 3 Box 183 Al FR 2-9988
Malewitz Thomas D Asst Prof Pharmacognosy & Pharm........542
408 Leigh 20282 NW 3rd Ave FR 2-4417
Maloney Frank E Professor Law............................376
205 Law Bldg 1823 NW 10th Ave FR 6-6119
Maloof L J Int Instructor Gen Ext Div.................... 689
802 Seagle Box 2741 Univ Sta FR 2-1884
Malphurs Eileen P Mrs Sec Ill Ag Econ Ag Exp Sta........255
162 Unit B McCarty Hall 212 NW 34th Dr FR 2-2947
Mangiavi lano Charles Lab Asst Cancer Research...........395
Cancer Research Lab 221 SE 7th Street
Manley Dorothy J Mrs Cashier Food Service................207
Student Service Center 103 NE 6th St
Manley William T Research Asst Ag Econ Ag Exp Sta........255
162 Unit B McCarty 815 NW 32nd Ave FR 2-2449
Mann Saundra N Mrs Typist II Library.....................591
Library 231 R Flavet III
Mannion Lenore R Mrs Typist II Florida Union.............655
315 Florida Union 218 S Flavet Ill
Mans Jay H Stock Clerk III Chemistry.....................266
109 Leigh Hall 615 NW 22nd St FR 6-6690
Marc Lewis Paley Lab Assistant Poultry Husbandry.........277
Poultry Lab 626 NW 10th Ave
Marcus Robert B Asst Prof Physical Sci & Geography....... 610
305 Floyd 2001 NE 7th Terr FR 2-0582
Maren Thomas H Head Pharmacology & Therapeutics..........751
M 555 Medical Sciences Bldg Route 2 Kirkwood FR 2-8801
Margolin Reyo R Mrs Clerk II Education...................619
202 P K Yonge 1244 NW Ilth Ave
Marion John B Int Instructor Architecture................606
124 Bldg E 2033 NE 12th St FR 6-5206
Marques Gene B Mrs Typist II C-6 Biological Science .....573
108 Flint 212 SE Ist Ave FR 2-0829
Marsh Joyce Coxe Mrs Clerk II Engineering................ 311
300 Eng Bldg 1224 SW 14th St







Marshall Dorothy Mrs Clerk I Sales Bookstore.............664
Student Service Center 424 SE 7th St FR 2-4767
Marshall Lula Mae Mrs Sec III Plant Path Ag Exp Sta .....322
102 Newell Hall 725 NW 15th St FR 2-8757
Marshall S P Assoc Dairy Husbandman Ag Exp Sta.....HO 2-4012
Hague Florida 4024 NW 14th St FR 2-8787
Martin Bennie Littleton Mrs Typist II Registrar.......... 226
33 Administration Bldg 417 NW 17th St
Martin Clarence C Lab Mech Elec Eng...................... 309
336 Eng Archer Road Villanp
Martin Colson W Refrigeration Mechanic Elec Maintenance..431
Plant & Grounds Bldg 25 NW 35th Terr FR 2-0200
Martin Kathryn M Bookbinder Asst Library.................591
Library 916 NW 12th Ave FR 6-5839
Martin Mary A Mrs Clerk I Gen Ext Div....................234
907 Seagle 1120 SW Ist Ave FR 6-4270
Martin Rebecca F Mrs Counter Waitress Food Service.......207
Student Service Center 407 SE 4th St
Martin Robert D Sergeant Police..........................702
Bldg A Rt 2 Box 93 FR 2-4404
Martin Ruth L Mrs Tab Asst IV Registrar..................226
29 Adm Bldg 1200 SW 13th Ave
Martin Samuel P Head Medicine............................ 751
M 414 MSB 1503 NW 10th Ave FR 2-2133
MARTINEZ A P Plant Inspector State Plant Board.....FR 2-2876
Plant Board Lab 4155 NW 1lth St
Martinson Earl P Head Industrial Engr....................370
301 Eng Bldg 1803 NW 7th Ave FR 6-6534
Marvel Mason E Asst Veg Crop Spec Ag Ext Serv............351
301 A Newell 1215 NE 20th Place FR 6-2519
Mase Darrel J Coordinator Clinical Services..........751-526
339 Adm M 405 MSB 1089 SW Ilth Terr FR 6-6384
Mason Bruce B Assoc Prof Political Science...............585
204 Peabody 528 NW 36th Drive FR 2-2815
Mason G K Teaching Asst Gen Ext Div...................... 233
908 Seagle 1822 NW 8th Ave FR 6-6021
Mason Katherine Krimbill Mrs Sec III Electrical Engr.....309
336 Eng Bldg 204 NW 20th Dr FR 2-0013
MASON W H Inspector Architect Board of Control ...........278
Bldg E Bivins Arm FR 2-9849
Massey Darlene D Mrs Steno II Speech & Hearing Clinic....347
321 Adm Bldg 256 A Flavet Ill
Massie Joyce M Typist I Elec Eng.........................236
1104 Seagle 804 NE 12th Ave FR 2-4036
Masterson Jeanne Mrs Typist II Music..................... 627
138 Bldg R 319 NW Ist St
MATHERLY ENID P MRS Technician State Plant Board...FR 2-2876
Plant Board Lab (Archer Road) 620 Boulevard FR 6-5833
Mathews Bruce E Asst Research Prof Elec Engr EIES.......660
230 Eng Bldg 347 N Church St Starke Florida 2610
Mathews Elizabeth W Mrs Sec III V P Academic Affairs.469-470
233 Adm BIdg 1124 NW 13th Ave FR 2-1068
Mathews Shirley A Mrs Secy III Bus Office................461
102 Adm Bldg Gen Del Raleigh







Mathews William H Asst Horticulturist Fruit Crops ........ 250
103 Unit A McCarty 1012 SW 3rd Ave FR 6-2488
Mathis M Jan Mrs Typist I Student Personnel..........362-701
128 Adm Bldg 218 T Flavet III FR 2-1279
Mattheus Loca Clerk I Property Records...................577
206 Adm Bldg 1251 SW 3rd Ave
Matthews Charles A Head Professor Finance & Insurance....561
106 Matherly 1626 NW 7th Ave FR 2-2835
Matthis Berry B Miss Clerk Ill Fin & Acctg...............219
2 Adm Bldg Rt 2 Box 26X FR 6-3733
Mattox Marlene R Mrs Keypunch Opr I Fin & Acctg..........229
10 Adm Bldq 304 NE 6th St
Mauderli Max Otto Asst Professor Foreign Languages.......360
116 Bldg D 2160 W University Ave FR 6-5180
Mauer John W Hd Basketball Coach Intercol Athletics......685
216 Stadium 1330 NW 13th St FR 2-8970
Mautz Robert Barbeau Asst Dean College of Law............353
III Law Bldg Rt 2 Kirkwood FR 2-4995
Maxfield John W Asst Preparator Fla State Museum...FR 2-1451
102 Seagle Bldg 300 NW 34th Terr FR 2-1665
Maxwell LeRoy Lab Tech Microbiology...................... 751
M 452 MSB Rt 4 Box 97
Maxwell Mary H Mrs Clerk II President's Office.......455-456
226 Adm Bldg 2158 NW 9th Ave FR 6-5004
Maxwell Nadine Bookkeeper Printing.......................571
Plant & Grounds 212 E Univ Ave FR 6-4286
May Frank P Instructor Chemical Eng...................... 317
108 Bldg N 1515 NW 7th Place FR 2-0327
May Joseph C MSgt Asst Ch Rifle Tm Military.............482
Military Bldg 625 NE 8th Terr FR 6-4918
May Perry W Field Asst Hort Unit...................FR 2-1600
Millhopper Road Rt 3 Box 194 B FR 2-9995
Mayberry Maurice E Univ Placement Officer Stu Pers...304-670
Bldg H 611 NW 34th Terr
Meacham Robert C Assoc Professor Mathematics.............586
215 Walker Hall 816 NW 13th St FR 2-1054
MEAD F W Entomologist State Plant Board............FR 2-1431
504 Seagle Bldg 2035 NE 6th Terr FR 6-6025
Means Michael H Instructor English....................... 407
202 Bldg D Box 414 Melrose GR 5-2129
Mears Robert M Job Analyst Employee Personnel............611
109 Adm Bldg Manor Motel FR 6-5212
Mehrhof Norman R Head Poultry Husbandry Ag Exp Sta......277
Poultry Husbandry Lab 404 SW 10th St FR 6-3476
Melcher Ann S Mrs Clinic Supervisor Student Health.......371
Infirmary Box 2815 Univ Station
Melton Ann Sec I Art......................................356
123 Bldg E 102 NW 14th St FR 6-5470
Melton Louisa Mrs Secy III Fin & Acctg................... 711
5 Adm Bldg 514 NE 6th St FR 2-8816
Melvin Elizabeth Mrs Asst Editor EIES....................307
313 Eng Bldg 931 NE 14th Ave FR 6-3955
Mercer Norman A Asst Prof Economics Bus Adm.............561
320 Matherly 1725 NE 6th Terr FR 2-2246




University of Florida Home Page
© 2004 - 2011 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated May 24, 2011 - Version 3.0.0 - mvs