• TABLE OF CONTENTS
HIDE
 Front Cover
 Front Matter
 University telephone directory,...
 Back Cover














Title: University record
ALL VOLUMES CITATION PDF VIEWER THUMBNAILS PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/UF00075594/00133
 Material Information
Title: University record
Uniform Title: University record (Gainesville, Fla.)
Physical Description: v. : ; 24 cm.
Language: English
Creator: University of the State of Florida
University of Florida
Publisher: University of the State of Florida,
University of the State of Florida
Place of Publication: Lake city Fla
Publication Date: November 1956
Frequency: quarterly
regular
 Subjects
Subject: College publications -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Universities and colleges -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Agricultural education -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
University extension -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Teachers colleges -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Law schools -- Periodicals -- Florida -- Gainesville   ( lcsh )
Genre: government publication (state, provincial, terriorial, dependent)   ( marcgt )
 Notes
Dates or Sequential Designation: Vol. 1, no. 1 (Feb. 1906)-
Numbering Peculiarities: Issue for Vol. 2, no. 1 (Feb. 1907) is misnumbered as Vol. 1, no. 1.
General Note: Title from cover.
General Note: Imprint varies: <vol. 1, no. 2-v.4, no. 2> Gainesville, Fla. : University of the State of Florida, ; <vol. 4, no. 4-> Gainesville, Fla. : University of Florida.
General Note: Issues also have individual titles.
 Record Information
Bibliographic ID: UF00075594
Volume ID: VID00133
Source Institution: University of Florida
Holding Location: University of Florida
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.
Resource Identifier: ltuf - AEM7602
oclc - 01390268
alephbibnum - 000917307
lccn - 2003229026
lccn - 2003229026

Downloads

This item has the following downloads:

00000 ( PDF )


Table of Contents
    Front Cover
        Front Cover 1
        Front Cover 2
    Front Matter
        Page 1
        Page 2
    University telephone directory, 1956-57
        Page 3
        Page 4
        Page 5
        Page 6
        Page 7
        Page 8
        Page 9
        Page 10
        Page 11
        Page 12
        Page 13
        Page 14
        Page 15
        Page 16
        Page 17
        Page 18
        Page 19
        Page 20
        Page 21
        Page 22
        Page 23
        Page 24
        Page 25
        Page 26
        Page 27
        Page 28
        Page 29
        Page 30
        Page 31
        Page 32
        Page 33
        Page 34
        Page 35
        Page 36
        Page 37
        Page 38
        Page 39
        Page 40
        Page 41
        Page 42
        Page 43
        Page 44
        Page 45
        Page 46
        Page 47
        Page 48
        Page 49
        Page 50
        Page 51
        Page 52
        Page 53
        Page 54
        Page 55
        Page 56
        Page 57
        Page 58
        Page 59
        Page 60
        Page 61
        Page 62
        Page 63
        Page 64
        Page 65
        Page 66
        Page 67
        Page 68
        Page 69
        Page 70
        Page 71
        Page 72
        Page 73
        Page 74
        Page 75
        Page 76
        Page 77
        Page 78
        Page 79
        Page 80
        Page 81
        Page 82
        Page 83
        Page 84
        Page 85
        Page 86
        Page 87
        Page 88
        Page 89
        Page 90
        Page 91
        Page 92
        Page 93
        Page 94
        Page 95
        Page 96
        Page 97
        Page 98
        Page 99
        Page 100
        Page 101
        Page 102
        Page 103
        Page 104
        Page 105
        Page 106
        Page 107
        Page 108
        Page 109
        Page 110
        Page 111
        Page 112
        Page 113
        Page 114
        Page 115
        Page 116
        Page 117
        Page 118
        Page 119
        Page 120
        Page 121
        Page 122
        Page 123
        Page 124
        Page 125
        Page 126
        Page 127
        Page 128
        Page 129
        Page 130
        Page 131
        Page 132
        Page 133
        Page 134
    Back Cover
        Page 135
        Page 136
Full Text







The University Record
of the

University of Florida




7|
UN RSITY

TELEPHONEO DIRECTORY









Sec page 1 for Inform~ation
and Instructions


Series 1 NVo 1I November 1, 1956
mponthfy bp sh Univers !y r! ilorida, G~ainesville, Flo'dj. Entrrd
st ffice n Gainewsvle, Florilo, as second-clas matler, 'Unler Act of
on rs ALugust 24, 1912
Offe PubicatonGaiiewsille, Florida
o Phoe Rom Buldin







Numbers

You May Need In A Hurry


I EMERGENCIES


To Report A Campus
FIRE
Dial Operator
and say,
"I want to Report a Fire."

To Report An Off-Campus
FIRE
Dial 9
Then Dial
FR 2-4211


Day or Nite
To Reach
CAMPUS POLICE
Dial
431
And Ask
For
Campus Police


To Reach .
GAINESVILLE POLICE
From
University
Telephones
Dial 9
Then
Dial
FR 2-4221


For service calls (Information, Telephone Service, Re
pairs, etc.), see page opposite.


University of Florida





George A. Smathers Libraries







HOW TO USE CAMPUS TELEPHONES


On all calls, remove the receiver carefully from the hook and listen for the
dial tone before starting to dial a number. The dial tone is a steady hum-
ming sound heard in the telephone receiver indicating that the line is ready
for you to dial.

CAMPUS NUMBERS (3 digit numbers in Campus Directory) . . . Dial
figures indicated.

OFF CAMPUS NUMBERS (Gainesville Only) . . . . ... .Dial 9
Listen for the changed dial tone; then dial the Gainesville number.

FOR LONG DISTANCE ........................ Dial 9
Listen for changed dial tone; then dial "0" (Operator) and say,
"I want to place a long distance call."
Be prepared to furnish the operator with the University number (FR6-
3261); the campus extension number to which you desire the call be
charged; the extension number from which you are calling if different
from the one being charged for call and your last name and initials.

REMEMBER

1. All telephone equipment is over- 3. Do not dial or call from mem-
worked. ory. Consult these directories
2. Only necessary personal calls may for the correct numbers.
be made.
SERVICE CALLS
INFORMATION . .Numbers not listed in Directory . . Dial Operator
Persons not listed in Directory. . . . Dial 449

REPAIR SERVICE. . To report a telephone out of order . . Dial 431
and ask for Electrical Maintenance.

TELEPHONE SUGGESTIONS
1. Answer calls promptly and in a business like manner
2. Immediately identify yourself. For example:
"Mr. Smith's office, Miss Williams."
"Maintenance, Mr. Green."
3. Speak distinctly and pleasantly.
4. Immediately volunteer assistance regarding an absent person:
"May I locate Mr. Jones and ask him to call you?"
"He is out of the office until 11 o'clock. Do you wish him to
call you, or could someone else help?"
5. Accept messages willingly.
6. Listen attentively until you understand what the caller wants; then offer
to transfer if the call can be handled elsewhere.
7. When making a telephone call identify yourself immediately to the per-
son answering.
8. Keep your conversation brief and business like.







THE FOLLOWING ABBREVIATIONS ARE USED TO DESIGNATE BUILDINGS


A
ADM
AGE
ALA
AND
AE
AUD
B
BNX
BEN
BRO
BUC
C
CAF
CRL
CIL
D
DAL
E

ENG
F
FLE
FLI
FLG

FLU
FLO
FML
GRO
HGH
H
I
INF
J
K
L
LAW
LEI
LIB
LSP
M
MAL
MAT
MCC
MIL
MAS
MPL


Building A
Administration
Agricultural Engineering
Agronomy Laboratory
Anderson Hall
Building AE (Family Life)
University Auditorium
Building B (Geography and Geology)
Benton Annex (Engineering Shops)
Benton Hall
Broward Hall
Buckman Hall
Building C (Art)
University Cafeteria
Cancer Research Laboratory
Citrus Laboratory
Building D
Dairy Products Laboratory
Building E (Architecture, Building
Const., etc., some Psychology)
Engineering and Industries
Building F
Fletcher Hall
Flint Hall
Florida Gymnasium (Physical
Education)
Florida Union
Floyd Hall
Farm Machine Laboratory
Grove Hall
Horticulture Greenhouse
Building H
Building I
Infirmary
Building J (Biology Laboratories)
Building K (Forestry and Journalism)
Building L (Bacteriology)
Law
Leigh Hall
Library
Livestock Pavilion
Building M
Mallory Hall
Motherly Hall
McCarty Hall
Military Science
Maintenance Shops
Meats Products Laboratory


MSB
MUR
N
NEW
NEA
NUL
NOR
0
OD
OE
OF
OG
OH
OJ
PEC
PEA
PLA
POL
R
RAD
RLA
REI
ROL
S
SEA
SAL
SOU
STA
SER
SLD
STP
T
THO
TUL
TOL
U
UAN
VEL
VET
VFH
WAL
WEA
WGY
WPL
YON
YUL
X
Z


Medical Sciences Building
Murphree Hall
Building N (Engineering)
Newell Hall
Newell Annex
Nutrition Laboratory
North Hall
Building O
Office Building D
Office Building E
Office Building F
Office Building G
Office Building H
Office Building J
Pest Control
Peabody Hall
Plant and Grounds
Poultry Laboratory
Building R (Music)
Radio Station WRUF
Reed Laboratory
Reid Hall
Rolfs Hall
Building S
Seagle
Sanitary Research Lab.
South Hall
Stadium
Student Service Center
Sledd Hall
Sewage Treatment Plant
Building T
Thomas Hall
Tung Laboratory
Tolbert Hall
Building U
Florida Union Annex
Vegetable Processing Lab.
Vet Science Research Lab.
Vegetable Field House
Walker Hall
Weaver Hall
Women's Gymnasium
Wood Products Lab.
Yonge Building
Yulee Hall
Building X
Building Z










Departmental Directory

(Alphabetical)






A

Accounting........................... 208 MAT.............. 561
Adapted & Corrective Exercise Clinic..134 FLG...............244
Admissions........................... 133 ADM...............226
Agricultural Chemistry................200 LEI ...............486
Agricultural Economics ................ 162 Unit B MCC........251
Agricultural Education............... 136 YON............. .588
Agricultural Engineering............... I A AGE...............216
Agricultural Experiment Station....... 109 ROL ...............492
Ag Experiment Sta Library (Hume Lib) Unit C MCC............251
Agricultural Extension Service......... 103 ROL...............496
Agriculture College..................126 Unit A MCC ........251
Agriculture Provost.................. 128 Unit A MCC.........251
Agronomy Ag Exp Station..............302 NEW..........439..320
Agronomy College of Agriculture......211 Unit A MCC........251
Agronomy Laboratory................................. FR 6-6125
Air Force............................MIL.............. 237-694
Alligator Office......................8 FLU................ 655
Alumni Affairs........................ AUD............. 214-271
Anatomy. .... ......................... M 241 MSB.......FR 2-0491
Animal Husbandry & Nutrition ..........253 Unit B MOC ........251
Anthropology (See Sociology & Anthropology)
Aeronautical Engineering..............125 Bldg N............316
Architect Board of Control...........Bldg E............ 278-279
Architect Consulting.................306 ADM...............363
Architecture......................... 125 Bldg E............606
Architecture & Fine Arts College.....119 Bldg E............505
Architecture Library...................163 Bldg E............591
Army................................. MIL................. 481
Art...... ;............................ 123 Bldg E............356
Arts & Sciences College............... 103 AND ...............358
Astronomy (See Mathematics & Astronomy)
Athletic Business & Ticket Office.....107 STA........681-682-683
Athletic Training & Equipment Office.. 16 FLG................649
Athletics ........................ .. 211 STA...............683
Atmospheric Noise Research Laboratory.526 ENG ..............538
Auditor.............. ............... 102 ADM............. 240
Auditory Instruction & Women's Actv...805 SEA...............232
Austin Cary Memorial Forest...........................FR 2-9959










B

Bacteriology.......................... 169 Unit D MCC........251
Beef Research Unit.................................... FR 6-3331
Biochemistry.................. .... ..M 351 MSB.......FR 2-0491
Biology............................... III FL ............... 275
Biology Stockroom...................... 102 Bldg J............572
Board of Enqineer Examiners...........408 SEA.........FR 2-4651
Board of Student Publications.......... 10 FLU................655
Board of University Examiners.........405 SEA...............235
Bookstore Campus Shop................SER...............664-665
Medical Center Branch............. MSB.............FR 2-0491
Women's Residence Halls Branch.....BRO
Botany................................ 318 Unit A MCC........251
Boys 4-H Club Agent State............303 ROL................334
Broward Hall. .............................................. 557
Buckman Hall.......... ................................ 250-361
Bureau of Economic & Business Res.....205 MAT..............561


Bureau of Educational Research........326
Business Administration College......214
Bus Adm Placement Service..............211
Business Education....................308
Business Extension Education .........707
Business Office....................... 102
Business Organization & Operation..... 106


C-I: American Institutions........... 110
C-2: Physical Sciences...............204
C-3: Reading Speaking & Writing......207
C-41: Practical Logic................204
C-42: Fundamental Mathematics.........205
C-5: Humanities.................... 102
C-6: Biological Sciences.............. 108
Cafeteria (See Food Service)


YON.............. 479
MAT................ 561
MAT............... 561
YON...............502
SEA .............. 520
ADM............. 461
MAT.............. 561


PEA................654
BEN..............3.77
AND ...............305
ADM...............405
WAL................ 586
AND............... 452
FLI ...............573


Camp Wauburg.. ...... .............................. Micanopy 2711
Cancer Research Laboratory............CRL................395-463
Cashier...............................I ADM............... 401
Central Stores...................... PLA ................... 431
Ceramic Laboratory....... ............401 ENG...............419
Chemical Engineering.................. 117 Bldg N............ 317
Chemistry........................ .... 200 LEI ............... 206
Chemistry Library.....................216 LEI .............. 591
Chemistry-Pharmacy Library...........216 LEI ..............591
Chemistry Stockroom.................. 109 LEI............. 266
Church & Community Activities.........707 SEA...............270
Citizenship Training.................707 SEA...............270








Civil Engineering ..... ................212 ENG.............. 203
Clinical Services Florida Center.....339 ADM...............526
Co-Ed Club............................BRO................... 2 12
Communications (See Journalism & Communications)
Comptroller's Office (See Finance & Accounting)
Construction ...... ................... PLA .................. 645
Correspondence Study..................906 SEA...............233
County Agent.......................... 101 SEA......... FR 6-5091
Credit Union .......................... Bldg ..J .. ... .535
Curriculum Laboratory................. 317 YON............... 478



D

Dairy Barn............................ Hague........... HO 2-4012
Dairy Division Dept of Agriculture...705 SEA.........FR 6-3721
Dairy Science ....................... 106 DAL .............. 339
Dean of Men ........................ .. 128 ADM .............. 506
Dean of Women. ........................ 128 ADM................362
Dietitian's Apartments................Radio Road............553
Dynamo Laboratory.....................220 ENG...............308



E

Economics............................. 203 MAT...............561
Education College................... 126 YON...............472
Education Library.....................317 YON.............. 478
Educational Admin & Field Service.....128 YON...............471
Educational Personnel Services........ 120 YON...............473
Educational Placement Office...........140 YON...............264
Electrical Engineering................336 ENG..............309
Electronics Laboratory................ 1104 SEA.............236
Elementary Education ..................202 YON...............518
Employment (See Employee Personnel Services)
Employee Personnel Services............ 109 ADM...........611-612
Engineering College................. 300 ENS...............313
Engineering Graphics.................506 ENG..............314
Engineering & Industrial Exp Sta......300 ENG...............313
Engineering Library.................. 400 ENG.............. 591
Engineering Mechanics ................421 ENG.............. 416
Engineering Placement Service........300 ENG................31
Engineering Shop......................102 BNX.............. 420
English............................... 202 AND...............306
Entomology Ag Exp Station............201 NEW...............323
Entomology College of Agriculture....344 Unit B MCC.......251
Extension Classes......................903 SEA...........234-367
Extension Research....................702 SEA...............520












Family Life ......................... 4 Bldg AE.............598
Film & Visual Aids....................908 SEA...............519
Finance & Accounting..................2 ADM................. 220
Fiscal Contract Officer...............2 ADM................ 614
Flavet I Manager..................... Apt 329 A.............581
Flavet II Manager...................Apt 355 A......FR 6-5155
Flavet III Manager Section I .......Apt 241 A.............583
Flavet III Manager Section 2........Apt 230 D ............508
Flavet III Manager Section 3.......Apt 203 D............513
Fletcher Hall......................................... 250-361
Florida Blue Key..................... 310 FLU............381-691
Florida Educational Loan Corporation..Bldg L................428
Florida Historical Society Library....401 LIB...............591
Florida Institute of Accountants......405 SEA.........FR 6-5404
Florida Players.......................342 ADM...............426
Florida Press Association.............337 STA.........FR 2-0016
Florida Room.......................... YON.................. 382
Florida State Museum..................303 SEA.........FR 2-1451
Florida Union.........................FLU..................655
Food Services....................... CAF...............661-662
Food Tech & Nutrition................. VE L.................. 344
Foreign Languages.....................3 C AND..........509-576
Foreign Students Adviser.............. 124 ADM...............200
Forestry Library ..................... 414 ROL............... 591
Forestry School of...................402 Rol...............338
Foundations of Education..............314 YON...............647
Frame Halls B, C, I, J.................................... 695
Frame Halls K, L, M, N, 0, R, S........................201-295
Fruit Crops .......................... 107 ROL...............493
Fumigation Laboratory ..................................... 631



G


General Extension Division............805 SEA...........232-689
General Extension Div Publications....809 SEA...............231
General Extension Library.............806 SEA..............231
Geography............... ... Ill Bldg B........... 579
Geology...............F. .Ir -Bt gB- .. .......643
Graduate School ......................235 ADM............... 459
Graduate Studies ......................214 MAT ...............561
Graduate Studies in Education......... 134 YON...............620
Greenhouse Botany...........................................527








Greenhouse Horticulture .................................... 589
Greenhouse Soils .......................................... 415
Grounds .............................. PLA ................. 431
Grove Hall ............................................... 695
Gymnasium Florida........................................ 241
Gymnasium Women's........................... ............ 393


H


Health Center Provost..............M 101 MSB........FR 2-0495
Health Center Library.................L 102 MSB.......FR 2-0491
Health Center Study...................MSB............. FR 2-0491
History............................. 104 PEA............... 388
Home Demonstration Agent.............. SEA.............FR 6-5071
Honor Court..........................306 FLU..............655
Horticulture Ornamental ..............406 NEW................280
Hospital & Clinics....................C 502 MSB.......FR 2-0491
Housing.................... ......... 138 ADM...............246
Hub The............................. SER...................207





Induction Heating Laboratory..........230 ENG...............660
Industrial Arts Shop................. YON.................. 474
Industrial Education ..................302 YON...............357
Industrial Engineering................301 ENG...............370
Infirmary............................................... 371
Information Desk......................ADM...................449
Inter-American Studies School of.....450 LIB................514
Inter-Fraternity Council ............. FLU. ...................655
Intramural Athletics ................. 229 FLG............... 243



J

Janitorial .......................... PLA................... 431
Journalism & Communications...........234 A STA.........549-597



L

Laundry.............................. Bldg T............... 521







Law College.......................... 102 LAW..............354
Law Library .......................... 217 LAW .............. 596
Law Review ........................... 116 LAW .............. 355
Leadership Studies in Education...... 314 YON...............647
Library Science.......................200 LIB ............. 591
Library University...................200 LIB................591
Livestock Pavillion...................................FR 2-8157
Lost & Found.......................... 128 ADM ...............301
Lyceum Council ...................... Bldg R................671



M

Mail Room Campus.................... 187 Bldg E............225
Maintenance ...........................PLA ................... 431
Ma llory Hall............................................. 285
Marriage & Family Clinic..............305 PEA...............487
Materials of Instruction..............317 YON............... 478
Mathematics & Astronomy...............205 WAL...............586
Meats Laboratory.............. .................. ... FR 2-8034
Mechanical Engineering.................540 ENG...............315
Medicine............................. M 411 MSB.......FR 2-0498
Medicine College....................M 102 MSB.......ER 2-0491
Meterology (See Physics)
Military Science & Tactics............MIL .................. 400
Military Science & Tactics Supply.....ROTC Unit I...........480
Museum Florida State.................SEA.............FR 2-1451
Music Division of ................... Bldg R............627-671
Murphree Hall......................................... 250-361



N


Naval Stores Res College of A & S....340 LEI ...............630
Naval Stores Research Laboratory......330 LEI ..............489
News Bureau......................... Bldg H................288
North Hall............................................. 201-295
Nurses' Residence......................................... 371
Nursing College......................M 127 MSB......FR 2-0491
Nutrition Laboratory ..................................FR 2-1436



0

Off-Campus Housing...................237 ADM...............248
Off-Campus Instruction in Education...122 YON...............263










P

P K Yonge Cafeteria (Florida Room)...YON...................382
P K Yonge Gymnasium.... ..............YON...................642
P K Yonge Laboratory School ...........220 YON............476-632
P K Yonge Lab School Library..........214 YON......... .- ;? 3..
P K Yonge Library of Florida History..Ist FI LIB.............591
Parasite Laboratory.................. PAR.................. 342
Pathology ............................M 655 MSB.......FR 2-0494
Payroll...............................2 ADM................. 221
Personnel Placement Office............ 109 ADM.............. 613
Pest Control Building................................. 218-544
Pharmaceutical Chemistry.............. 320 LEI.............. 488
Pharmacognosy & Pharmacology..........446 LEI ..............603
Pharmacology.........................M 550 MSB.......FR 2-0493
Pharmacy College of..................320 LEI.............. 488
Pharmacy Dept of.....................302 LEI............... 368
Phi losophy............................ 107 AND ...............387
Photographic Services................ Bldg L............... 402
Physical Education for Men............134 FLG................244
Physical Education for Women..........201 FLG...............668
Physical Education & Health Coll of..203 FLG................241
Physics .................. ........... 101 BEN...............310
Physics Laboratory....................Bldg F............... 528
Physiology............................M 519 MSB.......FR 2-0491
Placement Service University.........Bldg H...........304-670
Plant Board........................... 507 SEA.........FR 2-1431
Plant & Grounds.......................PLA.................. 431
Plant Pathology........................ 102 NEW...............322
Police .............................. PLA ................... 431
Political Science.....................105 PEA.............. 646
Post Office University Station......SER.............FR 2-4981
Poultry Husbandry...................... POL.................. 277
Poultry Unit.................................. .... FR 6-5780
Pre-Professional Counseling.......... 12 B FL ... ..........666
President's Office....................226 ADM............... 455
Printing Department................... PLA...............534-571
Professional Curriculum ............. 301 FLG.............. 245
Professional Relations Bureau of.....318 LEI ..............429
Property-Custodian.................. 109 ADM .............. 613
Psychological Clinic..................312 ADM ...............239
Psychology............................308 ADM................345
Psychology Laboratory................. 101 Bldg E............337
Public Administration Clearing Serv...204 PEA...............585
Public Health Engineering Laboratory..205 ENG................409
Public Serv Training Center...........802 SEA...............232
Pulp & Paper Laboratory............... 102 Bldg N.............318
Purchasing............................. 102 ADM................464
Purebred Beef Farm....................................FR 6-5286









R

Radar Tower................................................441
Radio Propagation Laboratory.........436 ENG...............651
Radio Station..... .................. 4th F STA ........ 467-468
Radio Transmitter Station............................FR 2-8018
Radio-TV Production Center............234 A STA..............597
Reading Laboratory & Clinic...........310 AND...............379
Real Estate........................... 103 MAT............... 561
Reed Laboratory.......................202 RLA.......... .....319
Registrar.............................. 135 ADM................226
Reid Hall .................................................675
Religion. .... ......................... 205 FLU.......... 453-536



S


Sanitary Research Laboratory..........SAL..................503
Secondary Education...................329 YON............479-210
Seminole Office.......................7 FLU.................655
Sewage Treatment Plant................PLA................... 431
Sledd Hall............................................ 250-361
Social Sciences Room.... ........... 2nd FI LIB ............591
Sociology & Anthropology..............307 PEA...............487
Soil Conservationist..................305 ROL...............334
Soils ............................... 106 NEW............... 321
South Ha ll ................................. ............. 295
Spectrographic Laboratory............. NEW...................348
Speech........................ ..... 341 ADM................ 346
Speech & Hearing Clinic...............321 ADM................347
Sports Publicity......................102 STA...............687
Statistical Laboratory................ Bldg OE............... 688
Student Bank......................... 2 ADM..................417
Student Employment ................... 128 ADM...............383
Student Government....................3rd FI FLU...........655
Student Health........................INF.................. 371
Student Personnel .................... 128 ADM...............257
Student Records....................... 124 ADM................ 200
Student Religious Association.........207 FLU...............536
Students Organizations Adviser........128 ADM...............383
Swine Unit........................................... FR 2-4241


Technical Processes.................... st FI LIB...........591







Thomas Hall ............................................. 250-361
Tolbert Hall ......................................... 201-295
Traffic Court........................309 FLU..............655
Transportation ........................ PLA ................... 431



U

Undergraduate Counseling Education..140 YON...............264
University College....................204 ADM...........405-406
University College Room............... LIB.................. 591
University Farm...................................... FR 6-6761
University of Florida Press..........3rd Fl STA............209
University Placement Service..........Bldg H............304-670
USDA Forest Service Naval Stores...105 MAT..............419
USDA Tung Investigation Laboratory...................FR 6-3906



U

Vegetable Products................... 303 NEW...............351
Vegetable Products Laboratory.........VEL...................344
Vegetables Sale of...................FLO...................217
Veterans Guidance Center.............105 SEA.........FR 2-8691
Veterinary Science....................27 VET........623-678-679
Vice President for Academic Affairs...233 ADM................469
Vocational Rehab......................408 SEA.........FR 6-3261



W

Weaver Hall ................................ ......... 201-295
Western Union.........................104 FLU...............422
Wood Products Laboratory..................................398





Youth Activities......................806 SEA............... 231
Yulee Hall................................................298








Departmental Directory

(Organizational)



A


ADAPTED & CORRECTIVE EXERCISES CLINIC (See Clinical Services)

AGRICULTURE, COLLEGE, STATION & EXTENSION
Provost W M Fifield 128 Unit A MCC ......... ........ 251
Dean M A Brooker 126 Unit A MCC........................251
Assistant Dean G D Thornton 122 Unit A MCC.............251
Director Exp Sta J R Beckenbach 109 ROL...............492
Associate Director R W Bledsoe 109 ROL..............260
Asst Director J W Sites 109 ROL.....................493
Director Extension M 0 Watkins 103 ROL................496
Asst Director J N Busby 101 ROL.....................411
Asst to Director F W Parvin 101 ROL................411
Editor J F Cooper 215 ROL..............................495

AGRICULTURE College of
Dean M A Brooker 126 Unit A MCC........................251
Assistant Dean G D Thornton 122 Unit A MCC.............251
Agricultural Chemistry Head H H Sisler 200 LEI........486
Ag Economics Head H G Hamilton 162 Unit B MCC.........251
Agricultural Education Head E W Garrls 136 YON........588
Agricultural Engineering Head F Rogers II A AGE........216
Agronomy Head P H Senn 211 Unit A MCC.................251
An Husb & Nutri Head T J Cunha 253 Unit B MCC.........251
Bacteriology Head M E Tyler 169 Unit D MCC............251
Botany 318 Unit A MCC...................................251
Greenhouse............................................527
Dairy Science Head E L Fouts 106 DAL..................339
Entomology Head J T Creighton 344 Unit B MCC..........251
Food Tech & Nutri R A Dennison VEL.....................344
Fruit Crops Acting Head J W Sites 107 ROL.............493
Ornamental Horticulture Head E W McElwee 406 NEW......280
Greenhouse............................................589
Plant Pathology P Decker 102 NEW.......................322
Poultry Husb Head N R Mehrof POL......................277
Soils Head F B Smith 106 NEW..........................321
Vegetable Products Head F S Jamison 303 NEW............351
Veterinary Science Head D A Sanders 27 VET....623-678-679
Parasite Laboratory PAR..............................342

AGRICULTURAL EXPERIMENT STATION
Director J R Beckenbach 109 ROL........................ 492
Assoc Director R W Bledsoe 109 ROL.....................260
Asst Director J W Sites 109 ROL........................493








AGRICULTURAL EXPERIMENT STATION (Continued)
Administrative Manager R Bartley 117 ROL...........491-261
General Office 211 MCC................................251
Payroll 213 MCC......................................251
Superintendent Field Operations G R Freeman III ROL...498
University Farm.................................FR 6-6761
Ag Economics Head H G Hamilton 162 Unit B MCC.........251
Agricultural Engineering Head F Rogers II A AGE........216
Agronomy Head F H Hull 302 NEW....................439-320
Laboratory......................................FR 6-6125
An Husb & Nutri Head T J Cunha 253 Unit B MCC..........251
Beef Research Unit..............................FR 6-3331
Livestock Pav llon..............................FR 2-8157
Meats Laboratory................................FR 2-8034
Nutrition Lab (Archer Rd) G K Davis........... FR 2-1436
Purebred Beef Farm.............................. FR 6-5286
Swine Unit....... ...... ...................... .FR 2-4241
Botany Head 318 Unit A MCC.............................251
Dairy Science Head E L Fouts 106 DAL..................339
Dairy Barn Hague..........................HOward 2-4012
Entomology Head A N Tissot 201 NEW....................323
Food Tech & Nutri R A Dennison VEL.....................344
Fruit Crops Acting Head J W Sites 107 ROL.............493
Ornamental Horticulture Head E W McElwee 406 NEW......280
Hume Library Mrs Ida K Cresap Unit C MCC...............251
Plant Pathology P Decker 102 NEW.......................322
Poultry Husbandry Head N R Mehrhof POL................277
Poultry Unit....................................FR 6-5780
Soils Head F B Smith 106 NEW..........................321
Greenhouse.............................................415
Vegetable Products Head F S Jamison 303 NEW...........351
Veterinary Science Head D A Sanders 27 VET.....623-678-679
Parasite Laboratory PAR............................ 342

AGRICULTURAL EXTENSION SERVICE
Director M 0 Watkins 103 ROL ...........................496
Asst Director J N Busby 101 ROL........................ 411
Asst to Director F W Parvin 101 ROL....................411

ALLIGATOR OFFICE 8 FLU..................................... 655

ALUMNI AFFAIRS Director L W Hiatt AUD................214-271

ARCHITECT BOARD OF CONTROL Head G C Fulton Bldg E...278-279

ARCHITECT Consulting J M Hamilton 306 ADM................363

ARCHITECTURE & FINE ARTS College of
Dean T C Bannister 119 Bldg E..........................505
Div of Fine Arts Director A A Beecher 119 Bldg E.......505
Storeroom & Slides 161 Bldg E........................604








ARCHITECTURE & FINE ARTS (Continued)
Architecture Acting Head P M Torraca 125 Bldg E.......606
Art Acting Head P R Mclntosh 123 Bldg E...............356
Bldg Construction Acting Head H H Block 205 Bldg K...384
Library Miss Mary Tillman 163 Bldg E...................591

ARTS & SCIENCES College of
Dean R E Page 103 AND.................................. 358
Assistant Dean S E Wimberly 103 AND....................504
Assistant Dean C F Byers 103 AND...................... 504
Anthropology (See Sociology & Anthropology)
Astronomy (See Mathematics & Astronomy)
Biology Head H K Wallace III FLI..................... 275
Stockroom 102 Bldg J................................ 572
Chemistry Head H H Sisler 200 LEI.....................486
Curator III LEI .................................... 483
Library R V Krumm 216 LEI........................ .. .591
Stock Room 109 LEI ............. ................. 266
Communications (See Journalism & Communications)
English Head C A Robertson 202 AND....................306
Family Life Head Miss Catherine Rockwood 4 Bldg AE....598
Foreign Languages Head J Brunet 3 C AND...........509-576
Geography Head S deR Diettrich III Bldg B.............579
Geology Head R A Edwards 101 Bldg B...................643
History Head D E Worcester 109 PEA ................... 388
Journalism & Communications Dir R 0 Weimer 234 A STA..597
Library Science Head S L West 200 LIB.................591
Mathematics & Astronomy Head F W Kokomoor 205 WAL.....586
Meterology (See Physics)
Philosophy Head G R Bartlett 107 AND..................387
Physics Head R C Williamson 101 BEN...................310
Physics Laboratory Bldg F............................528
Political Science Head M J Dauer 105 PEA..............646
Pre-Professional Counseling Head E R Jones 12 B FLI...666
Psychology Head E D Hinckley 308 ADM.................. 45
Laboratory 101 Bldg E..............................337
Religion Head D L Scudder 205 FLU................453-536
Sociology & Anthropology Head J M Maclachlan 307 PEA..487
Speech Head H D Constans 341 ADM......................346

ATHLETICS
Director & Head Coach G R Woodruff 211 STA.............683
Assistant Coaches STA...................................681
Business & Ticket Off Gen Mgr P Beard 107 STA.681-682-683
Intramural Athletics................229 FLG...............243
Sports Publicity Director J M Gay 102 STA.............687
Training & Equipment Office FLG.........................649


B

BOARD OF STUDENT PUBLICATIONS 10 FLU.......................655








BOARD OF UNIVERSITY EXAMINERS
Examiner J V McQuitty 405 SEA..........................235
Asst Examiner L V Voyles 405 SEA.......................235

BOOKSTORES CAMPUS SHOPS Director B E Starns SER....664-665
Interdepartmental Sales SER..........................569
Textbook Dept SER.....................................458
Medical Center Branch MSB.........................FR 2-0491
Women's Residence Halls Branch BRO

BOYS 4-H CLUB AGENT STATE Ag Ext Serv W W Brown 303 ROL.334

BUREAU OF EDUCATIONAL RESEARCH 326 YON .....................479

BUSINESS ADMINISTRATION College of
Dean D J Hart 214 MAT...................................561
Accounting Head J S Lanham 208 MAT....................561
Bureau of Econ & Bus Res Head G B Hurff 205 MAT........561
Business Org & Opr Acting Head V V Sweeney 106 MAT....561
Economics Head C H Donovan 203 MAT....................561
Graduate Studies Head J B McFerrin 214 MAT............561
Placement Service C Oliver Jr 211 MAT..................561
Real Estate Head J E Chace 103 MAT....................561

BUSINESS OFFICE
Business Manager W E Jones 102 ADM.....................461
Assistant Business Manager W E Elmore 102 ADM..........461
Auditor 0 S Yarbrough 102 ADM..........................240
Finance & Accounting
Comptroller T J Price 2 ADM.........................220
Asst Comptroller R L Dennard 2 ADM..................220
Accounting Section 2 Adm Bldg........................219
Cashier I ADM....................................401-417
Fiscal Contract Officer 2 ADM.......................614
Payroll 2 ADM........................................221
Processing Section 2 ADM.....................522-523-577
Property Custodian 109 ADM...........................613
Tabulating Office 23 ADM .............................272
Employee Personnel Services
Director B W Ames 109 B ADM.....................611-612
Asst Director W D Poore 109 C ADM...............611-612
Personnel Placement Officer 109 ADM...................613
Purchasing
Director J S Reaves 102 ADM.........................464
Asst Director G M Allen Jr 102 ADM..................464
Plant & Grounds
Campus Engr & Director C C Greene PLA...............431
Central Stores Mgr L Mock...........................431
Construction Supt W L Schoch PLA...................431
Grounds Supt N R Lake PLA......................... 431
Janitorial Bldgs Custodian M G Grigsby PLA..........431
Maintenance Supt E N Bell PLA ......................431








BUSINESS OFFICE Plant & Grounds (Continued)
Police Chief A I Shuler PLA........................431
Sewage Treatment Plant Supt G T Lohmeyer PLA.......431
Transportation Supt E G Silbernagel PLA............431


C


CAFETERIA (See Food Service)

CAMP WAUBURG.................................... Micanopy 2711

CANCER RESEARCH LAB Director F E Ray CRL..............395-463

CLINICAL SERVICES Florida Center of
Coordinator D J Mase 339 ADM.................526-FR 2-0491
Adapted & Corrective Exer Clin Hd T M Scott 134 FLG...244
Marriage & Family Clinic Head W W Ehrmann 305 PEA.....487
Psychological Clinic Head J E Harlow 312 ADM..........239
Reading Laboratory & Clinic Head G D Spache 310 AND...379
Speech & Hearing Clinic Head M W Buck 321 ADM.........347

COMPTROLLER'S OFFICE (See Business Office Finance & Acctg)

COUNTY OFFICES ALACHUA
County Agent L Blitch 101 Seagle Annex...........FR 6-5091
Home Dem Agt Mrs Josephine McSwine Seagle Annex..FR 6-5071

CREDIT UNION Mrs Louise Hinton Bldg E.....................535



E


EDUCATION College of
Dean J B White 126 YON.................................. 472
Asst Dean C R Foster 134 YON.......................619-620
Asst Dean K Wiles 132 YON.............................471
Administration & Field Serv Head R L Johns 128 YON....471
Business Education Head J H Moorman 308 YON...........502
Curriculum Laboratory 317 YON..........................478
Educational Personnel Services R 0 Stripling 120 YON...473
Educational Placement Office Head J W Fordyce 140 YON.264
Elementary Education Head M R Ahrens 202 YON..........518
Foundations of Education Head V A Hines 314 YON.......647
Graduate Studies Head C R Foster 134 YON..............620
Industrial Education Head R F Bergengren Jr 302 YON...357
Leadership Studies Director V A Hines 314 YON.........647
Library H Nutter 317 YON ..............................478
Materials of Instruction Head H E Nutter 317 YON......478








EDUCATION College of (Continued)
Off-Campus Instruction Head G B Simmons 122 YON.......263
Secondary Educ Acting Head L Henderson 329 YON....479-210
Undergraduate Counseling Head J W Fordyce 140 YON.....264

ENGINEERING College of
Dean J Weill 300 ENG....................................313
Asst Dean A C Kleinschmidt 300 ENG.....................311
Aeronautical Int Head J W Hoover 125 Bldg N...........316
Chemical Engr Acting Head M J Teller 117 Bldg N.......316
Ceramic Lab 401 ENG..................................419
Pulp & Paper Lab W J Nolan 102 Bldg N...............318
Reed Lab J H Simmons 202 RLA........................319
Civil Head R W Kluge 212 ENG..........................203
Public Health Engr Lab 205 ENG.......................409
Sanitary Research Lab SAL ........................... 503
Electrical Head M J Larsen 336 ENG....................309
Atmospheric Noise Research Lab A W Sullivan 526 ENG.538
Dynamo Lab 220 ENG...................................308
Electronics Lab 1104 SEA..............................236
Induction Heating Lab R W Sampson 230 ENG...........660
Radar Tower M H Latour...............................441
Radio Propagation Lab M H Latour 436 ENG............651
Engineering Graphics Int Head E W Jacunski 506 ENG ....314
Engineering Mechanics Head W L Sawyer 421 ENG..........416
Industrial Head E P Martinson 301 ENG.................370
Library L Walker 400 ENG................................591
Mechanical Head J C Reed 540 ENG......................315
Engineering Shop Shop Supt E A Warshyk 102 BNX.....420
Placement Service A C Kleinschmidt 300 ENG.............311

EMPLOYMENT (See Business Office Employee Pers Serv)

ENGINEERING & INDUSTRIAL EXPERIMENT STATION
Director J Weil 300 ENG................................313
Asst Director M E Forsman 300 ENG......................311




F


FLORIDA BLUE KEY 310 FLU...............................381-691

FLORIDA EDUCATIONAL LOAN CORP Bldg L.......................428

FLORIDA INSTITUTE OF ACCOUNTANTS 405 SEA.............FR 6-5404

FLORIDA PLAYERS 342 ADM....................................426

FLORIDA PRESS ASSOC J Paul Jones 337 STA............FR 2-0016








FLORIDA UNION
Director W E Rion 108 FLU .............................. 55
Asst Director W E Thorwald 108 FLU.................... .55
Program Director Miss Joan Cochran 314 FLU.............655
Asst Program Director 107 FLU ..........................55
Reservations 108 FLU... ................................. 655
Western Union 104 FLU................................... 422
Camp Wauburg......... ......................... Micanopy 2711

FLORIDA STATE MUSEUM (See Museum)

FOOD SERVICES
Director B W Graham CAF............................661-662
Asst Director J H Hintermister CAF.................661-662
Accounting CAF...................................... 530
Storeroom CAF ........................................ 205
Cafeteria & Campus Club..............................661-662
Co-Ed Club BRO.......................................... 212
The Hub SER .......................................... 207
Florida Room YON........................................ 382
Dietitian's Apartments. ................................. 553

FORESTRY School of
Director C M Kaufman 402 ROL..........................338
Library Miss Willie Kate Tyson 414 ROL.................591
Austin Cary Memorial Forest........................FR 2-9959

FUMIGATION LABORATORY....................................631




G



GENERAL EXTENSION DIVISION
Dean B C Riley 805 SEA............................232-689
Asst Dean Extension Classes G M Turner 903 SEA...234-367
Auditory Instr & Womens Actv Mrs Edith Cameron 805 SEA.232
Business Extension Education F T Adams 707 SEA.........520
Church & Community Activities T M Wakefield 707 SEA....270
Citizenship Training R L Fairing 707 SEA...............270
Correspondence Study C R Hughes 906 SEA............... 233
Extension Research 0 L Gomez 702 SEA...................520
-Film & Visual Aids G L Crutcher 908 SEA................519
General Extension Library Mrs Bernice MIms 806 SEA.....231
Publications R C GrlffIn 809 SEA.......................231
Public Service Training Center J E Miklos 802 SEA......232
Youth Activities Mrs Hazel Morgan 806 SEA...............231

GRADUATE SCHOOL Dean L E Grinter 235 ADM................. 459









GYMNASIUM FLORIDA..........................................241

GYMNASIUM WOMEN'S..........................................393



H


HEALTH CENTER
Provost R S Poor M 101 MSB........................FR 2-0495
Dean College of Medicine G T Harrell M 102 MSB..FR 2-0491
Dean College of Nursing Miss D Smith M 127 MSB..FR 2-0491
Dean College of Pharmacy P A Foote 320 LEI............488
Director Cancer Research Lab F E Ray CRL..............395
Director Hospital & Clinics M J Wood C 502 MSB..FR 2-0491
Asst Business Manager A E Ansley M 105 MSB........FR 2-0491
Asst Dir Plant & Grounds H R Hinkley M 6 MSB....FR 2-0491
Health Center Study MSB............................ FR 2-0491
Library F D Bryant L 102 MSB......................FR 2-0491

HOUSING
Director H C Rlker 138 ADM..............................246
Assoc Director D W Vermilye 860 G SOU..............295-201
Asst Director A C Rodgers 138 ADM......................246
Off-Campus Housing Head C B Opp 237 ADM...............248
Supt of Plant A J Bracken Sr MUR...................451-676
Women's Residence Halls
Broward...............................................557
Ma llory............................................... 285
Re id Ha ll .............................................675
Yu lee................................................. 298
Men's Residence Halls
Buckman................... .........................250-361
Fletcher.......................................... 250-361
Grove .................................................695
Murphree .......................................... 250-361
North..............................................295-201
Sledd .............................................250-361
South.................................... ............ 295
Thomas............................................250-361
To lbert... ........................................295-201
Weaver............................................ 295-201
Frame Halls B, C, I, J................................695
Frame Halls K, L, M, N, 0, R, S..................295-201
Flavet Villages
Flavet I Manager Apt 329 A..........................581
Flavet II Manager Apt 355 A.....................FR 6-5155
Flavet III Manager Section I Apt 241 A.............583
Flavet I l Manager Section 2 Apt 230 D ............508
Flavet III Manager Section 3 Apt 203 D.............513









I

INFIRMARY ... ........... ............ ........................ 371

INFORMATION DESK ADM ................. ................... 449

INTER-AMERICAN STUDIES School of
Director A C Wllgus 450 LIB............................ 514

INTER-FRATERNITY COUNCIL FLU..............................655

INTRAMURAL ATHLETICS Head H S Cherry 228 FLG.............243

J

JOURNALISM & COMMUNICATIONS School of..................597-549
Director R 0 Weimer 234 A STA ... ....................549


L

LABORATORY SCHOOL P K YONGE
Director E A Davis 220 YON.........................476-618
Principal T J Hill 216 YON ........................ 476-618
Cafeteria (Florlda Room) YON...........................382
Industrial Arts Shop YON ............................... 474
Gymnasium YON ...........................................642

LAUNDRY Manager N Parker Bldg T.........................521

LAW College of
Dean H A Fenn 102 LAW....... ...........................354
Asst Dean R B Mautz III LAW...........................353
Law Library F T McCoy 217 LAW.........................596
Law Review 116 LAW...................................... 355

LIBRARIES University
Director Stanley L West 200 LIB........................ 591
Assistant Director E Hardaway 200 LIB..................591
Audio-Visual Aids 411 LIB........................... 591
Acquisitions Head Miss Lilly Carter Ist FI LIB.....591
Bibliography Room Mrs Grace Taylor Ist Fl LIB.......591
Circulation Head Mrs Margaret Duer Ist FI LIB......591
-Documents Head Miss Frances Apperson 2nd FI LIB ....591
Humanities Room Miss Annette Liles 2nd FI LIB........591
Photo Duplicating Miss Marian Youngs Ist Fl LIB.....591
Reference & Bibliography Hd Miss Margaret Knox LIB.591
Reserve Desk LIB................................. ...591
Science & Technology Rm Miss Julia Wold 3rd FI LIB..591








LIBRARIES University (Continued)
Social Sciences Room Miss Mary Edna Anders LIB......591
Technical Processes Miss Imogene Hixson Ist FI LIB..591
University College Room Miss Li llan Seaberg LIB....591
Ag Exp Sta (Hume Library) Mrs Ida K Cresap Unit C MCC.251
Architecture & Fine Arts Miss Mary Tillman Bldg E......591
Chemistry-Pharmacy R V Krumm 216 LEI ..................591
Education H Nutter 317 YON.............................478
Engineering L Walker 400 ENG....................... 591
Florida Historical Society 401 LIB..................J. 591
Forestry Miss Willie Kate Tyson 414 ROL................591
General Extension Division Mrs Bernice Mims 806 SEA....231
Law F T McCoy 217 LAW................................ 596
P K Yonge Lab School Mrs Ella S Francis 214 YON.. 46- '
P K Yonge Lib of Florida History J Yonge Ist FI LIB....591

LOST & FOUND 128 ADM....................................... 301

LYCEUM COUNCIL Bldg R..................................... 671


M

MARRIAGE & FAMILY CLINIC (See Clinical Services)

MAIL ROOM CAMPUS 187 Bldg E.............................. 225

MEDICINE College of
Dean G T Harrell M 102 MSB...................... FR 2-0491
Anatomy Head J G Wilson M 241 MSB...............FR 2-0491
Biochemistry Head F W Putnam M 351 MSB..........FR 2-0491
Medicine Head S P Martin M 411 MSB..............FR 2-0498
Pathology Head J L Edwards M 655 MSB............FR 2-0494
Pharmacology Head T H Maren M 550 MSB...........FR 2-0493
Physiology A B Otis M 519 MSB ........ .....FR 2-0491

MILITARY SCIENCE & TACTICS
Coordinator & Prof of Air Science R Rhudy 203 MIL......400
Army MIL................................................481
Air Force MIL............................... ..... 237-694
Supply Bldg 28..........................................480

MUSEUM FLORIDA STATE Director A B Grobman 303 SEA.FR 2-1451

MUSIC DIVISION OF
Director R S Bolles 138 Bldg R..........................671
Band & Orchestra 138 Bldg R ...........................627

N

NAVAL STORES RESEARCH College of A & S 340 LEI ............630
Laboratory 330 LEI ...................................... 489








NEWS BUREAU
Editor A 0 Skaggs Jr Bldg H...........................288
Asst Editor W H Kerns Bldg H.......................... 288

NURSES' RESIDENCE ........................................ 371

NURSING College of
Dean Miss D M Smith M 127 MSB....................FR 2-0491



P


PEST CONTROL BUILDING......................... ........218-544

PHARMACY College of
Dean P A Foote 320 LEI ................................ 488
Pharmaceutical Chemistry P A Foote 320 LEI ............488
Pharmacognosy & Pharmacology (Dept of) E Voss 446 LEI..603
Pharmacy (Dept of) W J Husa 302 LEI ...................368
Professional Relations Bureau of 318 LEI ...............429
Assoc Director C S Haupt 318 LEI....................429
Chemistry Pharmacy Library R V Krumm 216 LEI ........591

PHOTOGRAPHIC SERVICES Head R J Sneeringer Bldg L.........402

PHYSICAL EDUCATION & HEALTH College of
Dean D K Stanley 203 FLG....................... ..... 241
Intramural Ath & Recreation Hd H S Cherry 228 FLG.....243
Professional Curriculum Head E B Salt 301 FLG.........245
Physical Educ for Men Head H W Schnell 134 FLG........244
Phys Educ for Women Head Miss Norma Leavitt 201 FLG...668
Student Health Director R H Vadhelm INF................371

PLACEMENT SERVICE UNIVERSITY
University Placement Officer M E Mayberry Bldg H...670-304

POST OFFICE UNIVERSITY STATION SER..................FR 2-4981

PRESIDENT'S OFFICE
President J Wayne Reltz 226 ADM........................455
Vice President John S Allen 226 ADM....................455
Administrative Asst Miss Edith Pitts 226 ADM........455

PRINTING DEPARTMENT Director T N Wells PLA...........571-534

PSYCHOLOGICAL CLINIC (See Clinical Services)

PUBLIC ADMINISTRATION CLEARING SERVICE
Director W C Havard 204 PEA...........................585








R

RADIO STATION
Director K F Small STA ............................467-468
Transmitter Station................................FR 2-8018

RADIO-TV PRODUCTION CENTER R 0 Weimer 234 A STA............597

READING LABORATORY & CLINIC (See Clinical Services)

REGISTRAR
Registrar R S Johnson 135 ADM..........................226
Assoc Registrar R J Whitehead 33 ADM................226
Asst Registrar Miss Anne Jones 33 ADM...............226
Director of Admissions L F Blalock 133 ADM.............226
Asst Director W L Wharton 135 ADM...................226
Asst Director E S Taylor 135 ADM ....................226

ROTC (See Military)


S

SEMINOLE OFFICE 7 FLU ..................................... 655

SOIL CONSERVATIONIST Ag Ext Serv 305 ROL..................334

SPECTROGRAPHIC LAB NEW ..................................... 348

SPEECH & HEARING CLINIC (See Clinical Services)

STATE OFFICES
Board of Engr Examiners A P Clover 408 SEA.......FR 2-4651
Dept of Educ Vocational Rehabilitation 408 SEA...FR 6-3621
Dept of Agriculture Dairy Division 705 SEA.......FR 6-3721
Plant Board 507 SEA ...............................FR 2-1431

STATISTICAL LABORATORY Director H A Meyer Bldg OE........688

STUDENT BANK 2 ADM.........................................417

STUDENT GOVERNMENT 3rd Floor FLU ...........................655
President & Vice President 310 FLU......................655
Secretary Treasurer FLU................................. 655
Honor Court 306 FLU......................................655
Traffic Court 309 FLU...................................655

STUDENT PERSONNEL
Dean of Student Personnel R C Beaty 128 ADM............545
Dean of Men L L Hale 128 ADM..........................506
Asst Dean of Men A W Boldt t28 ADM..................302
Asst Dean of Men H K McClelland 128 ADM.............383







Dean of Women Miss Mama V Brady 128 ADM..............362
Asst Dean of Women Miss Evelyn Sellers 128 ADM..259-362
Adviser to Foreign Students I J Putman 124 ADM.........200
Adviser to Stu Organizations H K McClelland 128 ADM....383
University Placement Service M E Mayberry Bldg H...670-304
Student Records 124 ADM ................................200
Student Employment 128 ADM .............................383

STUDENT RELIGIOUS ASSOC 207 FLU............................536


T
TUNG LABORATORY Horticulture Grounds.................FR 6-3906


U

UNITED STATES Dept of Agriculture
Tung Investigation Lab Horticulture Grounds........FR 6-3906

UNIVERSITY COLLEGE
Dean W W Little 204 ADM............................405-406
C-I: American Institutions Head W G CarleTon 110 PEA..654
C-2: Physical Sciences Head H L Knowles 204 BEN.......377
C-3: Reading Speaking & Writing Head J H Wise 207 AND..305
Reading Lab & Clinic Head G D Spache 310 AND........379
C-41: Practical Logic Head W H Wilson 204 ADM..........405
C-42: Fundamental Math Head F W Kokomoor 205 WAL......586
C-5: Humanities Head R F Davidson 102 AND.............452
C-6: Biological Sciences Head C F Byers 108 FLI.......573
UNIVERSITY OF FLORIDA PRESS Dir L F Haines 3rd FI STA....209


U
VEGETABLES Sale of G J Stout 114 Unit A MCC..............251

VETERANS GUIDANCE CENTER 105 SEA .....................FR 2-8691
VETERANS ADMINISTRATION CONTACT OFFICE 105 SEA........FR 2-8676
VICE PRESIDENT FOR ACADEMIC AFFAIRS H W Chandler 233 ADM..469

VOCATIONAL REHABILITATION (See State Offices)


W
WESTERN UNION (See Florida Union)

WOOD PRODUCTS LABORATORY.................................... 398








UNIVERSITY OF FLORIDA
DIRECTORY OF FACULTY AND EMPLOYEES


EXPLANATION: Surnames printed in capital letters are those of persons
who are not members of the regular University staff, but who are located in
University buildings. Titles have been abbreviated to indicate chief function
of each staff member.
SPECIAL NOTE: To eliminate overloading university mail carriers please
have all personal mail sent to your home address.



A


Abbey Walter R Asst Prof Engineering Graphics............314
511 Eng Bldg 1831 NE 7th Street
Abbott Ouida D Mrs Home Economist Food Tech Ag Exp Sta..325
203 Newell Hall 311 E University Ave FR 6-5698
Abbott Thomas B Clinician Speech & Hearing Clinic........347
321 Adm Bldg 117 NW 36th Terr FR 2-0556
Adair Eugenia G Mrs Technician III Civil Engr EIES......503
Sanitary Research Lab 243 D Flavet III
Adams Anna Laura Mrs Sec II Elementary Educ...........619-620
202 P K Yonge 815 NE 3rd Ave FR 2-2028
Adams Courtland S Asst In Res Electrical Engr.............236
1104 Seagle Bldg 520 NE 12th St FR 2-1307
Adams Frank T Jr Hd Ext Educ for Bus Gen Ext Div.........520
707 Seagle Bldg 611 NW 10th Ave FR 2-9567
Adams Katherine Beall Mrs Library Asst III Arch Library..591
163 Bldg E 2233 NW 6th PI FR 2-2521
Adams Lorraine M Mrs Clerk II Registrar.................226
135 Admlnistration Bldg 403 NE 9th St
Adams Marie Mrs Staff Nurse Student Health...............371
Infirmary 209 NE 2nd Ave FR 2-4158
Adams Perry Teacher P K Yonge School.....................476
137 P K Yonge 1119 SW 9th Rd FR 2-4619
Adams Thomas E Clerk III Plant & Grounds ................431
Plant & Grounds Bldg 2043 NW 7th Lane FR 2-4994
Adams Tom Field Foreman Agronomy Ag Exp Sta.......FR 6-6125
Ag Exp Sta Farm Rt 4 Box 53 FR 6-5719
Ahrens Agnes B Mrs Secretary III Chemistry...............442
240 Leigh Hall 505 NE 5th St FR 2-2018
Ahrens Maurice R Head Professor Elementary Educ..........518
202 P K Yonge 1704 NW 10th Ave FR 2-0055
Akerson Robert Henry Asst Professor Mathematics..........586
215 Walker Hall Route 2 Box 31 T FR 2-8393
Albertson Rachel Miss Editor Engineering & EIES..........307
333 Eng #14 Archer Road Village FR 6-7956








Alday Myrtle Mrs Laboratory Assistant Agronomy...........320
10 Newell Hall 217 NE 6th St
Alden James Lester Technician IV Engr Shops..............420
102 Benton Annex 949 SW Ilth St FR 2-1295
Aldredge Gwen B Mrs Clerk I Gen Ext Div..............234-367
902 Seagle Bldg 911 SW Ist Ave FR 6-3465
Alleger Daniel E Assoc Ag Economist Ag Exp Sta...........251
147 Unit B McCarty Hall 1040 NE 4th St FR 6-6712
Allen A W E Stock Clerk Transportation.................. 431
Plant & Grounds Area 216 NE 43rd Terr FR 2-2963
Allen Betty L Mrs Clerk II Finance & Acctqg..............523
2 Adm Bldq 1308 NW 4th St FR 6-6123
Allen Ethel R Mrs Adm Asst IV Gen Ext Div................234
904 Seagle Bldg 1018 NW 10th Ave FR 6-6268
ALLEN GEORGANNE G MRS Typist State Plant Board.....FR 2-1431
606 Seagle Bldg 212 T Flavet III
Allen Gilbert M Jr Asst Director Purchasing..............464
106 Adm Bldg Lake Serena Melrose Fla GR 5-2496
Allen John L Sr Plumber Sub-Foreman Maintenance..........431
Plant & Grounds Bldg 1116 NW 32nd Ave
Allen John S Vice President...........................455-456
226 Adm Bldg 2217 NW 5th PI FR 2-9864
Allen Lily Mrs Steno I Animal Husb & Nutri Ag Exp Sta...251
253A Unit B McCarty Hall 209 D Flavet III FR 2-9433
Allen Nina Mrs Clerk I Hume Lib Ag Exp Station..........251
Unit C McCarty Hall 1212j SW Ist Ave FR 2-8255
Allen Wade Interim Instructor Mathematics (C-42).........586
309 Walker Hall 103 NE 2nd St FR 6-3103
Alligood Celeste M Mrs Sec II Fruit Crops Orn Hort......251
109 Unit A McCarty Hall 2321 NW 4th Ave
Alligood Edgar R Chief Clerk III Correspondence Study....233
906 Seagle Bldg 1010 NE 7th PI FR 2-4554
Allyn Austin C Asst Plant Path Plant Path Ag Exp Sta....322
101 Newell Hall 1846 NE 7th Terr FR 2-8640
Almeida John A Instructor Accounting.....................561
336 Matherly Hall 309 NW 25th St FR 2-2194
Alsmeyer William L Res Asst An Husb & Nutri Ag Exp Sta..251
243 Unit B McCarty Hall Univ Lodge FR 2-9371
Alsmeyer Richard Int Lab Asst An Husb & Nutri Ag Exp Sta.251
243 Unit B McCarty Hall 745 NE 12th Avenue
Alsobrook Dan S Gen Maintenance Man Engr Shop EIES.......420
102 Benton Annex Box 262 Newberry Fla
Alston Clifford Veg Marketing Spec Ag Econ Ag Ext Serv..251
39 Unit B McCarty Hall 1735 NW 7th Place FR 2-2622
Alsup Jo Ann Butler Mrs Lab Asst Pathology.........FR 2-0491
M 655 Medical Sciences Bldg Rt 3 Box 180 FR 2-9940
Alsup George Wroten Assistant Professor Art..............628
3 Bldg X Route 3 Box 180 FR 2-9940
Ames Burton W Director Employee Personnel Servlces...611-612
109 Adm Bldg 2396 NW 16th Ave Rt I Box 570 FR 6-5996
Ammons Lawrence Q Clerk Mllitary.........................613
Military Bldg Archer Road Village FR 2-1390









Amor Manual Jr Instructor Phys Educ for Men..............639
24 Florida Gymnasium 1309 NW 7th St FR 2-4672
ANCHORS NATHALIE B MRS Supt Univ Sta Post Office.....FR 2-4981
Student Service Center Archer Road FR 6-3390
Anders Carl Painter Maintenance............... ........431
Plant & Grounds Bldg General Delivery Starke Fla
WA~Anders Mary-Edna-Mi-ss-Asst-Lib-Reference &-Bibliography..591
Library F124-N- s-t-P-Ap4-2--FR-6--7831
ANDERSON ANN LOUISE MISS Clerk Farmers Home Adm....FR 6-5858
Seagle Bldg Annex 503 NE 4th Ave FR 2-2179
Anderson Carl Arthur Asst Prof Accounting................561
336 Matherly Hall 1515 NW 41st Rd FR 6-6723
Anderson Chris W Asst Plant Pathologist.............FR 6-6761
Plant Virus Lab Box 3677 Newberry Rd FR 6-5890
Anderson Evelyn Joan Mrs Teller Finance & Acctg..........417
I Adm Bldg 1836 NW 2nd Ave
Anderson Jane Sullivan Miss Library Assistant Library....591
Library 238 SW 2nd PI FR 2-4928
Anderson Montgomery D Prof Econ & Bus Statistics.........561
110 Matherly Hall 431 NE 9th Ave FR 6-5014
Anderson Richard James Professor Psychology..............345
313 Adm Bldg 1203 NW 12th Ave FR 6-5080
Anderson William H Int Instructor Accounting.............561
342 Matherly Hall 8 NW 36th Dr
ANDREWS A T Asst County Agent FDA..................FR 6-5091
Seagle Bldg Annex 738 NW 31st Ave FR 6-7712
Andrus Eloise A Mrs Library Asst III Library.............591
Library 1116 NW 4th Ave
Andrus Joanne N Mrs Steno I Civil Engineering............503
Sanitary Eng Res Lab 527 NE 3rd St
Andry Carl F Assoc Professor Logic.......................405
204 Adm Bldg Rt 3 Box 700 4158 NW 13th St
Anguish Doris A Mrs Typist II Plant Path Ag Exp Sta.....336
313 Rolfs Hall 113 NE 20th St FR 2-0162
Ansley A E Asst Business Manager Health Center.....FR 2-0491
M 105 Medical Sciences Bldg 402 NW 36th St
Anspach Harry S Field Asst Agronomy................FR 6-6125
Ag Exp Sta Farm 725 NW 33rd Ave FR 6-5156
Anton Aaron H Instructor Pharmacology..............FR 2-0493
M 557 Medical Sciences Bldg 508 NW 34th Dr
Anthony David S Associate Professor Chemistry............626
333 Leigh Hall 405 NE 4th Ave FR 2-0084
Apperson Frances E Miss Head Documents...................591
Library 202 NW 12th Terr FR 6-7804
Aratowsky Bernard Assoc Professor Foreign Languages......360
116 Bldg D 527 NW 34th Dr FR 6-6452
Arblc Georges Bookbinder Technical Processes.............591
Library 2820 NW 13th St
Argus Mary F Miss Asst Res Professor Cancer Research.395-463
Cancer Research Lab 1102 SW 6th Ave FR 2-4394
Arnett William T Professor Architecture..................606
130 Bldg E 2105 NW 3rd PI FR 6-5490








Arnold John Lee Foreman Grounds..........................431
Plant & Grounds Bldg Box 52 Archer Fla
Arnold Llllian E Miss Assoc Botanist Plant Pathology.....336
313 Rolfs Hall 619 SW 1Oth St FR 6-7446
Arnold P T Dix Assoc Dairy Husbandman Dairy Sci....HO 2-4012
Dairy Research Unit Hague 2146 NW 5th Ave FR 6-3159
Arnold W Jean Mrs Secretary II Ag Exp Sta................493
109 Rolfs Hall 117 NW 2nd Ave FR 2-1776
Arrington John Clerk II Property Records.................613
109 Adm Bldg 741 SW 2nd Ave FR 2-4861
Arrington Lewis Asst An Nutri An Husb Ag Exp Sta........251
263 Unit B McCarty Hall 1611 NW 6th Ave FR 6-6173
v Asbel I Sylvia Isabell Miss Steno I Agronomy Ag Exp Sta..439
305 Newell Hall 204 NE 5th Ave FR 6-6672
Ashby Clifford Instructor Speech........................426
340 Adm Bldg Rt 4 Box 80 B FR 2-9746
Atchley Mell H Asst Professor Sociology..................487
303 Peabody Hall 1627 NW 12th St FR 6-7018
Atwell Jo Ann Miss Clerk II Education...................471
128 P K Yonge 1013 SW 4th Ave FR 6-3577
Auffenberg Walter A Asst Professor Biological Sciences...242
210 B Flint Hall Route I Micanopy Florida 2911
Awtrey Robert A Interim Instructor Mathematics...........586
214 Walker Hall 1016 SW 1st Ave FR 2-4596
AYERS ED L Plant Commissioner State Plant Board....FR 2-1431
507 Seagle Bldg 404 NE 4th Ave FR 2-4943
Ayers Julian F Stock Clerk II Intercollegiate Ath........649
13 Florida Gymnasium 1123 NW 15th Ave FR 2-8086
Ayers Nancy Sue Miss Steho I Gen Ext Div.................519
908 Seagle Bldg 1937 NE 7th Terr FR 2-4471
AYRES C IRENE MISS Secretary State Plant Board.....FR 2-1431
506 Seagle Bldg Box 2165 University Station



B


Babb Evelyn M Miss Instructor Business Education........502
310 P K Yonge 1103 A SW 6th Ave FR 2-1854
Babb James Henry Maintenance Man Forestry................338
401 Rolfs Hall P 0 Box 74 Waldo Florida
Bachman Harold B Professor Muslc.........................627
142 Bldg R 1246 SW 9th Rd FR 6-5098
Bacon Earl T Resident Manager Housing....................508
355 A Flavet II
Bagdanovich Dorothy H Mrs Steno II Ag Exp Sta........261-491
119 Rolfs Hall 705 NE 2nd St
Baggett David Amon Int Instructor Ornamental Hort........251
115 Unit A McCarty Hall IIII NW 3rd Ave Apt 5
BAGWELL MIRAM G MRS Principal Clerk ASC...........FR 6-5091
Seagle Building North Annex Alachua Florida








Bailey E E Laboratory Tech III Engr Mech EIES...........359
100 Reed Lab Route 4 Box 323
Bailey Elizabeth Mrs Secretary III Chemistry.............486
200 Leigh Hall 211 T Flavet III
Bailey James William Asst in Adm V P Acad Affairs....469-470
233 Adm Bldg 1114 NW 23rd Boulevard FR 6-5851
Bailey Thomas L Asst Professor Electrical Engr...........308
419 Eng Bldg 3705 NW 12th St FR 2-0865
Bailey William Personnel Records Clerk Air Force ROTC...694
Military Bldg 1015 NE 14th Ave FR 6-5693
Baker Elizabeth Miss Sec 1I Fla State Museum........FR 2-1451
101 Seagle Bldg 727 E University Ave FR 2-8198
Baker Melvin C Assoc Professor Foundations..............,477
234 P K Yonge 1220 NW 18th Ave FR 2-2178
Baldwin Carol S Mrs Sec II Gen Ext Dlv...................270
707 Seagle Bldg General Delivery Melrose Florida
Baldwin Elizabeth C Mrs Library Asst II' Library..........591
401 Library 806 NE 9th Ave FR 2-0103
Ball Ernest A Asst Instructor Air Force ROTC.............480
Military Building 3610 NW 4th St FR 2-9862
Banister Ceree Stock Clerk II Intercollegiate Ath........649
122 Florida Gymnasium 306*NE 10th St
Banks Mary S Mrs Nurse Student Health...................371
Infirmary 824i E Univ Ave FR 2-1029
Bannister Turpin C Dean Architecture & Fine Arts.........505
119 Bldg E
Barfield Myrtle Mrs Library Asst Circulation.............591
Library 520 NE 6th St FR 6-7992
Barlnger William Eldon Professor Social Sciences.........585
203 Peabody Hall 1219 NW 10th Ave FR 6-5082
Barker Patricia Nolan Mrs Steno II Arts & Sciences.......504
103 Anderson 734 E University Ave FR 2-4413
Barker William E Jr Technician IV Electrical Engr........538
526 Eng Bldg 126 NW 10th St
Barlow Lois Aline Mrs Technician I Chemical Engr.........669
Bldg N 236 SW 2nd St
Barnes Bette W Mrs Sec II Education......................477
241 P K Yonge 371 A Flavet II
Barnes Eugene W Promotion Manager University Press.......292
312 Stadium Bldg 722 E University Ave FR 2-1682
Barnes James Richard Asst Professor Architecture.........606
III Bldg E P 0 Box 2043 University Station
Barnes Jesse Field Asst Entomology Ag Exp Sta...........323
201 Newell Hall Route 4 Box 137
Barnes Melvin R Visiting Professor Education..........210-479
327 P K Yonge 2215 NW 2nd Ave FR 2-4148
Barnes Robert Lloyd Asst Professor Forestry..............338
403 Rolfs Hall 309 NE 10th St FR 2-8015
Barnhill Lou Nita Mrs Bindery Forelady Printing......534-571
Plant & Grounds Bldg 106 SE 6th St FR 6-6844
Barr William H Asst PMS&T Military...................... 636
Military Bldg 14 NW 17th St FR 6-3012








Barrett Albert M Assistant Professor Psychology..........515
102 P K Yonge 327 SW 26th St FR 2-2268
Barrow Colin H Interim Instructor Physics................310
101 Benton Hall 1128 SW 6th Ave Apt I
Barrow Evangeline Mrs Ticket Clerk Intercollegiate Ath...681
107 Stadium 1106 NW Ist PI Apt 8 FR 2-2412
BARROWS HAROLD L Chemist USDA Tung Lab............ FR 6-3906
Tung Lab 1716 NE 8th St FR 6-3116
Bartlett George Robert Head Professor Philosophy..........387
107 Anderson Hall 141 A Parkway Golfview FR 6-7666
Bartlett Patricia Mrs Teller I Finance & Accounting..401-417
I Adm Bldg 915 NE 9th Ave FR 2-4316
Bartley Ernest R Professor Political Science..............585
204 B Peabody Hall 1050 SW Ilth St FR 2-8006
Bartley Rogers L Adm Manager Ag Exp Sta & Ext Serv..,491-261
117 Rolfs Hall 1628 NW 6th Ave FR 2-8094
Basford William Resident Manager Housing...........FR 6-5155
355 A Flavet II
BASHAW CHARLES ALAN Postman Univ Sta Post Office...FR 2-4981
Student Service Center 414 NW 16th Ave FR 2-4429
Bashaw William H Teacher P K Yonge School................476
230 P K Yonge 1626 NW 4th St FR 2-4429
Bass Marvir J Asst Suoerinteidert Janitorial.............431
Plant & Grounds Bldg Newberry Florida
Bass Walter A Instructor Logic........................... 405
204 Adm Bldg 200 SE 7th St
Batey Marguerite S Mrs Lib Asst III Engr Library.........591
400 Eng Bldg 634 Boulevard FR 2-4126
Batey Robert E Technician Engineering Mechanics .........416
3 Bldg L 1324 NE 9th St FR 2-9524
Baughan Denver Ewing Assoc Professor English (C-3).......580
317 Anderson Hall 560 NE 6th Ave FR 6-6600
Baugher James M Interim Instructor Business Education....502
310 P K Yonge 214 NW 20th Dr FR 2-9664
Baughman Joyce Elaine Mrs Clerk II Accts WRUF............467
Stadium 123 NE 8th St
Bault Roger Q Asst Professor Physical Sciences...........377
204 Benton Hall 1419 SW 15th PI FR 6-3714'
Baumgartner John F Int Instructor English (C-3).........413
212 Bldg D Route 4 Box 83 FR 2-0261
Baxley Ronald L Technician II Chemical Engineering.......318
102 Bldg N Linger Longer Trailer Park
Baxley Wilbur L Electrician Maintenance ................ 431
Plant & Grounds Bldg 1030 SE 3rd Ave
Baxter John F Professor Chemistry........................510
102 Leigh Hall 1917 NW 12th Rd FR 2-4774
BAXTER N E Inspector Arch Bd of Control..............278-279
Bldg E 830 NE 23rd Blvd FR 2-4054
Baxter Ruth H Mrs Library Asst I Technical Processes.....591
Library 214 NE 5th Ave FR 6-5330
Bay Thomas B Sheet Metal Worker Maintenance..............431
Plant & Grounds Bldg Route I Waldo Fla








Beach Johnstone Interim Instructor Speech................269
360 Adm Bldg 2121 NW 10th St
Beach Robert Owen Head Medical Illustration........FR 2-0491
C 602 Medical Sciences Bldg 860 NW 20th St
Beal B Mae Miss Executive Secretary Agriculture......... 251
128 Unit A McCarty Hall 1204 NW 8th St FR 6-3753
Bean Ruth Miss Head Resident Housing.....................392
Mallory Hall Ext 443
Beard Helen Miss Secretary II Phys Educ for Men..........244
134 Florida Gymnasium 605 NW 13th Terr FR 2-2923
Beard Percy M General Manager Athletics..........681-682-683
107 Stadium 832 NW 22nd St FR 6-5507
BEASLEY CLIFFORD C Exec Sec Fla Inst of CPA........FR 6-5404
705 Seagle Bldg 1803 NW 6th Ave FR 6-5872
Beaton William R Interim Instructor Bus Org & Operations.561
323 Matherly Hall 208 NW 14th St FR 6-3613
Beaty Robert C Dean Student Personnel....................545
128 Adm Bldg 108 NW 21st Terr FR 6-7062
Beaudoin Allen R Assistant in Research Anatomy.....FR 2-0491
M 240 Medical Sciences Bldg 1029 NE 21 Ave FR 6-5107
Beavers Garland Visit Asst Prof Materials of Instr Educ.641
210 P K Yonge 1527 NW 8th Ave FR 2-6501
Beavers Gene Miss Typist II Biological Sciences..........573
108 Flint Hall 1241 A SW 4th Ave FR 6-3061
BEAZLIE R H Elec Inspector Arch Bd of Control........ 278-279
Bldg E 1034 NW 22nd Ave
Beckenbach Joseph R Director Ag Exp Sta..................492
109 Rolfs Hall 2126 NW Ilth Ave FR 6-7863
Becker Charles H Professor Pharmacy......................267
328 Leigh Hall 2235 NW 5th PI FR 6-7709
Becker Raymond B Dairy Husbandman Dairy Science..........396
202 Dairy Products Lab 206 NW 27th Terr FR 6-5657
Becks Claire Mrs Secretary II Chem Engineering...........318
102 Bldg N 201 A Flavet III
Beckwith Stephen L Assoc Professor Forestry..............291
212 Bldg K 1901 NW 12th Rd FR 6-5919
Beecher Alvah A Director Fine Arts................ ....505
119 Bldg E 811 SW Ilth St FR 6-3728
Beirne Raymond Michael Instructor English (C-3)..........413
217 Bldg D 207 Boulevard Apt 2 FR 2-2786
Beisler Walter Herman Head Professor Chemical Engr.......317
117 Bldg N 1036 NE 4th St FR 6-5007
Belknap Sal.ly Y Mrs Asst In Lib Audio Visual ............591
Library 811 SW Ilst St FR 2-1810
Bell Albert Lamor Carpenter Ag Exp Sta...................498
Rolfs Annex 433 NW 22nd Ave FR 6-3229
Bell E N Superintendent Maintenance......................431
Plant & Grounds Bldg 1028 NW 13th St FR 6-6079
Bell Esther A Clerk I Food Service.......................530
Cafeteria 1325 NW 3rd PI
Bell Margaret Mrs Secretary II Student Personnel.........383
128 Adm Bldg 307 SW 13th St FR 2-9465








Bellew William I Grounds Supv Phy Educ & Health....... 533-602
124 Florida Gym Route 2 Box 22 Hawthorne Fla
Beltz LeRoy D Assistant Professor Pharmacy...............267
330 Leigh Hall 1234 NW Ilth Ave FR 6-6832
Bender Diane S Mrs Steno I Electrical Engineering EIES..308
433 Eng Bldg 372 B Flavet II
Bennett John D Asst in Research Mech Engr EIES..........314
509 Eng Bldg 912 NW 16th St FR 2-2313
Bennett Nancy C Mrs Secretary II Intercollegiate Ath.....685
Stadium 248 S Flavet III
Bennett Robert B Professor Chemical Engr.................317/
107 Bldg N 1415 NW Ilth Road
Bennett Rutan Plant Manager Dairy Science Ag Exp Sta....396
107 Dairy Products Lab 537 NW 36th Dr FR 6-3545
Benninger Lawrence J Visiting Prof Accounting............561
332 Matherly Hall 927 NE 12th Ave FR 2-9412
Bentley George Robert Prof Social Sciences & Logic.......405
204 Adm Bldg 1105 NE 3rd St
BENTON FELIX Architectural Asst Bd of Control .......278-279
Bldg E Rt 4 Box 122 FR 6-6804
Benz William P Asst Professor Phys Educ for Men..........244
134 Florida Gymnasium 1244 NW 36th Ave FR 6-7115
Berg Paul C Asst Professor Reading Lab & Clinic..........379
310 Anderson Hall 603 NE 6th Ave FR 2-9664
Bergengren Roy F Jr Head Industrial Arts.................357
300 P K Yonge 2136 NW 9th Ave FR 2-4890
Berner Lewis Professor Biological Sciences...............578
204 Flint Hall 2712 SW 5th Place FR 2-8440
Berzis Lucy Miss Instructor Pharmacology...........FR 2-0491
M 546 Med Sci Bldg 914 Boulevard FR 6-5173
Bessette Leo Chief Examiner Finance & Accounting.........522
2 Adm Bldg 3686 University Station Ocala Road FR 2-9783
Beth Loren P Asst Professor Political Science............585
204 Peabody Hall 1607 NW 8th Ave FR 2-1633
Bezant Henry R Artist Preparator Museum............FR 2-1451
202 Seagle Bldg Mclntosh Florida
Bielling J A Stock Clerk Central Stores..................431
Plant & Grounds Bldg Providence Florida
Bigelow Gordon Ellsworth Asst Professor English..........413
214 Bldg D 906 NW 37th Rd FR 6-5442
Bilbrey Dorothy Mrs Steno I Architecture.................330
101 Bldg U 203 S Flavet III FR 2-0568
BILL LOUISE D MRS Steno Veteran's Administration...FR 2-8671
105 Seagle Bldg P 0 Box 723 FR 2-4600
Bingham N Eldred Professor Education................210-479
330 P K Yonge 1718 NW 0Oth Ave FR 2-8313
BIRCHFIELD WRAY Nematologist State Plant Board.....FR 2-2876
Plant Board Lab 1702 W University Ave FR 6-3012
Bird Robert Samuel Int Instructor Building Construction..384
202 Bldg K Rt 4 Box 388 Gwynn Oaks FR 2-2078
Birzis Lucy Miss Instructor Pharmacology ...........FR 2-0493
M 546 Medical Sciences Bldg Box 2104 Univ Sta FR 6-5173








BISHOP ELMA D MRS Steno State Plant Board..........FR 2-1431
506 Seagle Bldg 1220 NW 8th St FR 2-8748
Bishop Harriet M Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta...251
149 Unit B McCarty 908 SW 7th Ave FR 6-3442
Bitondo Ted Instructor Physical Education for Men........639
23 Florida Gymansium 411 Boulevard Apt 8
Black Alvin P Research Professor Chemistry...............206
114 Leigh Hall 544 NE 10th Ave FR 6-6263
BLACK HENRY T Plant Inspector State Plant Board.....FR 2-1431
507 Seagle Bldg 16 SW 7th St FR 6-3793
Black Kenneth L Professor Law............................290
212 Law Bldg 1009 NW 21st Terr FR 6-5445
Blackburn Robert M Asst Professor Air Science.............613
213 Military Bldg 303 NW 36th Terr FR 2-8265
Blackwell Willis F Maintenance Man Housing...............451
Murphree Basement 2803 NW 6th St FR 6-5175
Blackwood Thelma H Mrs Tab Operator II Registrar.........226
29 Adm Bldg 1101 NW 25th Ave FR 2-2055
Blair Sue Marcellne Mrs Clerk I Registrar................226
38 Adm Bldg I16 NW 7th Terr
Blake Robert George Assoc Prof Mathematics...............586
110 Walker Hall 222 NW 27th Terr FR 2-4864
Blalock Barbara M Mrs Clk II Stat Bur of Econ & Bus Res..561
221 Matherly Hall 374 C Flavet II
Blalock Lewis F Director of Admissions Registrar.........226
135 Adm Bldg 1839 NW Ilth Rd FR 2-4103
Blanchette Jo Anne Mrs Steno II Ag Ext Serv..............351
303 Newell Hall 307 SW 13th St FR 2-9465
Blanton Franklin Sylvester Professor Entomology..........251
352 Unit B McCarty Hall Route 2 Box 24 B
Blanton James Edward Asst in Research Elec Engr..........538/
522 Eng Bldg 1531 NW 6th Ave FR 6-7075
Blaze Robert W Electrical Foreman Electrical Maintenance.431
Plant & Grounds Bldg 1243 NW 30th Ave FR 2-2762
Bledsoe Roger W Assoc Director Ag Exp Sta................260
109 Rolfs Hall 1823 NW llth Road FR 6-6849
Blekking Earl H Interim Instructor Industrial Engr EIES.370
325 Eng Bldg Archer Road Village FR 2-1240
Blitch Aaron F Carpenter Ag Exp Sta......................497
Rolfs Annex Rt 2 Box 470 FR 6-5437
BLITCH LOOMIS County Agent Ag Ext Serv.............FR 6-5091
Seagle Annex 2125 NW 3rd Place FR 6-7780
Blitch Willie Int Field Asst Fruit Crops Ag Exp Sta.....344
Vegetable Prod Lab Box 416 Alachua Florida HO 2-4921
Block Herman H Acting Head Building Construction.........384
205 B Bldg K 1100 NW 16th St FR 6-5744
Block Seymour Stanton Assoc Professor Chemical Engr......319
405 Reed Lab 629 SW 9th St FR 2-8194
Blodgett Ralph Hamilton Professor Economics ..............561
315 Matherly Hall 916 NW 21st Terr FR 2-9574
Blosch Arthur David Fireman Heating Plant................431
Heating Plant 308 SE 2nd Ave









Blow John Placement Officer Employee Personnel Services..611
109 Adm Bldg 216 SW 12th St FR 2-2367
Blue William G Assoc Biochemist Soils Ag Exp Sta........348
106 Newell Hall 1317 NW 4th St FR 6-6329
Blum Nedra B Mrs Clerk I Finance & Accounting............523
2 Adm Bldg 102 NW 15th St FR 2-9855
Boatright Clem A Interim Instructor Music................671
132 Bldg R 124 SE 7th St FR 6-6467
Bodden Lynn Miss Clerk I Alumni Affairs..............214-271
Auditorium 1235 SW Ist Ave Apt 2 FR 6-5729
Boette Carol Dresser Mrs Steno I Mechanical Engineering..314
540 Engineering Bldg 219 T Flavet III
Boggs J P Dairy Foreman Dairy Sci Ag Exp Sta..HOward 2-4012
Dairy Research Unit Hague Rt 2 Box 39 Alachua
Boggs Otis P Sports Director WRUF........................467
Stadium 937 NE 8th Ave FR 2-8726
Boldt A W Asst Dean of Men Student Personnel.............302
128 Adm Bldg 1132 SW Ilth Ave FR 2-4534
Bolles Robert S Head Music............................... 671
108 Bldg R 2213 NW llth Ave FR 2-4534
Bolton Jessie E Training Aid & Reproductions Military....482
Military Bldg 705 NE 10th PI FR 2-0957
Boone Lalla Phipps Mrs Asst Professor English............414
108 Bldg D 2027 NW 7th Lane FR 6-6469
Booth Counts Plumber Foreman Maintenance.................431
Plant & Grounds Bldg Rt 2 Kirkwood FR 2-4984
Boothby Robert Electrician I Maintenance.................431
Plant & Grounds Bldg 4133 NW 9th St FR 2-2172
Borek Joseph Michael Painter Maintenance.................431
Plant & Grounds Bldg Box 251 Mclntosh Florida
Borgia Agnes P Miss Assoc Professor Art..................650
13 Bldg X 206 NW 17th St Apt D FR 6-6571
Borie Lee Blanton Clerk II Finance & Accounting..........611
109 A Adm Bldg Route 3 Box 503
BOSTER HAROLD A Chief Draftsman Arch Bd of Control...278-279
Bldg E 1104 NW 15th Ave FR 2-1225
Boswell Earl Frankfort Technician III Engr Shops..........420
102 Benton Annex 207 SE 9th St
Bottosto Margaret W Mrs Clerk III Student Personnel......200
124 Adm Bldg 355 C Flavet II
Botts Kathleen Mrs Craft Shop Director Florida Union.....655
Florida Union Bldg 505 NW 14th Ave
Boughman Cecil Edward Technician IV Electrical Engr......309
336 Eng Bldg 1624 Bartow Rd Lakeland Florida
Bourke Norman Professor Mechanical Engineering...........314
523 Eng Bldg Poinsettia Drive Hibiscus Park FR 2-4523
Bourlay Frank H Grounds Foreman Grounas..................431
Plant & Grounds Bldg 514 SW 10th St
Bovee Eugene C Asst Professor Biology....................501
201 A Flint Hall 3652 NW 7th Ave FR 2-0780
Bowers Robert H Professor English (C-3)..................407
204 Bldg D 610 NW 9th Ave FR 6-7735








Bowers William M Bakeshop Supervisor Food Service........205
Cafeteria 1223 NW 18th Ave FR 6-6459
Boyd Clifford Professor Phys Educ & Health...............245
306 Florida Gymansium 1502 NW 16th Terr FR 2-4977
Boyd Haywood Stock Clerk II Housing.................... 451
Murphree Basement Route 2 Box 8 Micanopy Florida
Boyd Maurice Associate Professor Humanities..............412
101 Bldg D 538 NW 36th Dr FR 6-5642
Boyer Sara U Mrs Adm Asst IV V P Academic Affairs....469-470
233 Adm Bldg High Springs Florida GR 9-5262
Boyne Edwin M Int Professor Secondary Education...........210
231 P K Yonge 920 NW 20th St FR 2-2671
Boynton Merwyn K Technician III Elec Engr................309
433 Eng Bldg Rt 2 Box 662
Bozarth Katherine D Mrs Sec II Engineering Graphics......314
506 Eng Bldg 303 NW 36th St FR 2-2321
Bracken Andrew J Sr Plant Supv Housing...............451-676
Murphree Basement 942 NE 7th PI FR 6-7904
Bradburn Betty June Mrs X-Ray Tech Student Health........371
Infirmary Nurses Home Ext 371
Bradbury Robert W Professor Economics....................561
319 Matherly Hall 529 SW 18th Ave Kirkwood FR 2-1062
Bradshaw J Philip Asst Professor English (C-3)...........408
205 Bldg D 1215 NW 4th PI FR 2-4969
Brady Marna V Miss Dean of Women STudent Personnel .......362
128 Adm Bldg 2228 NW 9th PI FR 6-6177
BRAGDON K P Regional Inspector State Plant Board...FR 2-1431
606 Seagle Bldg 106 Glenn St Ocala Florida Marion 9-1425
Brannon Clyde Travis Sales Manager University Press......292
304 Stadium 1223 SW 14th St FR 6-7280
Bransford Thomas L Assoc Professor Civil Engr............204
208 Eng Bldg 1536 NW 7th Ave FR 6-7453
Bratley Homer E Asst Entomologist Ag Exp Sta.............323
201 Newell Hall Rt 3 Box 424 FR 2-9838
Breathitt Nan B Mrs Traffic Manager II WRUF..............467
Stadium 1218 NW 33rd Ave
Breazeale Donna Lee Miss Steno I Civil Engr..............409
203 Eng Bldg High Springs Florida GR 9-6382
Breeze William Robert Radio Control Operator WRUF..FR 2-8018
WRUF Route 2 Box 415 A FR 2-0978
Breidenbach Florence Susan Mrs Clerk I Student Health....371
Infirmary Gen Del Melrose Florida GR 5-5253
BREIDENBACH WILLIAM F Arch Asst Arch Bd of Control.......278
Bldg E 1744 NW 5th Ave FR 2-2938
BRELAND ELSIA E MRS Agent USDA Tung Lab............FR 6-3906
Tung Lab 1516 NW 12th Rd FR 2-9793
Breland Herman L Asst Soils Chemist Soils Ag Exp Sta....251
18 Unit A McCarty Hall 1516 NW 12th Rd FR 2-9793
Brennan Shirley G Mrs Library Assistant III Library......591
Library P 0 Box 2 A Hampton Florida
Brenneis Anita Mrs Clerk I Housing ........... ..........695
Grove Hall Lochloosa Florida HAW 3593








Bresette Charles Janitor Foreman Janitorial .............653
Bldg 0 Rt 2 Box 294 FR 2-9563
Breton Ernest J Research Asst Chemistry..................483
200 Leigh Hall 727 NE Ilth Ave FR 2-2035
Brewster William Jr Interim Instructor Real Estate.......561
333 Matherly Hall 1444 NW 7th Rd
Brey Wallace S Jr Assoc Professor Chemistry..............340
202 Leigh Hall 1114 NW 13th Ave FR 2-2763
Bricker Miller J Building Custodian Food Service.........661
Cafeteria 1700 NW 39th Ave FR 2-0034
Bridges Carolyn Miss Clerk I Library Ag Exp Station.....328
201 Rolfs Hall 1202 SW Ist Ave FR 6-6922
Bridges Marilyn J Miss Clerk I Student Personnel..........301
124 Adm Bldg 1202 SW Ist Ave FR 6-6922
Briggs John C Asst Professor Biology.....................385
I Flint Hall 1720 NW 7th PI FR 6-5050
Bristol Loris R Asst Professor Education.............619-620
132 P K Yonge 114 NW 14th St FR 6-3522
Brodkorb Pierce Professor Biological Sciences............625
207 Flint Hall 1603 NW 7th Place FR 2-8159
Brogdon James E Extension Entomologist Ag Ext Serv.......447
2 Bldg OG 324 NW 30th St FR 2-4662
Brohm Henry D Professor Bus Org & Opr....................561
109 Matherly Hall 623 SW 27th St FR 6-5820
Brookbank John W Asst Professor Biology..................501
201 E Flint Hall 508 NW 36th Dr FR 2-0922
Brooke Donald L Assoc Ag Economist Ag Econ Ag Exp Sta...251
154 Unit B McCarty Hall 1617 NW 6th Ave FR 2-1228
Brooker Marvin A Dean College of Agriculture.............251
126 Unit A McCarty Hall 2244 NW 6th PI FR 2-8787
Brooks Harold K Assistant Professor Geology..............643
101 Bldg B 206 NW 17th St FR 2-8526
Brooks Vollan Cecil Painter Maintenance .................431
Plant & Grounds Bldg Lake Butler Fla
BROWN ARTHUR C Editor American Camelia Society...........554
Bldg AS Rt 5 Hibiscus Park FR 6-3635
BROWN ETHEL M MRS Secretary American Camelia Society.....554
Bldg AS Rt 5 Hibiscus Park FR 6-3635
Brown Henry C Assoc Res Professor Chem Engr...............319
406 Reed Lab 215 NW 16th Ave FR 2-4119
Brown Howard Mack Lab Mech IV Aero Engr..................316
Bldg N 1421 SW 12th Dr FR 6-5440
Brown Isabelle D Mrs Recorder IV Registrar...............226
33 Adm Bldg 627 NE 8th Ave FR 6-3155
Brown James C Asst Professor Humanities..................412
102 Anderson Hall 2708 NW 3rd Ave
Brown Sidney E Grounds Supervisor Camp Wauburg.Micanopy 2711
Camp Wauburg Micanopy 2711
Brown Willa T Mrs Typist I Architecture..................505
119 Bldg E 241 E Flavet III
Brown William H Int Instructor Architecture..............330
103 Bldg U 928 NW 8th PI FR 2-8447








Brown Wilson Forrest Professor Chemical Engr.............318
102 Bldg N 803 NW 22nd St FR 2-9565
Brown Woodrow W State Boys' 4-H Club Agent Ag Ext Serv...334
303 Rolfs Hall 1066 SW Ilth Terr FR 2-4850
Browne Eleanor B Mrs Professor Secondary Education.......479
326 P K Yonge 727 SW 27th St FR 6-7640
Browning Charles M Labor Foreman Maintenance.............431
Plant & Grounds Bldg 315 NW 5th St FR 6-3877
Bruce Thomas A Jr Plant Foreman Dairy Sci Ag Exp Sta....396
107 Dairy Products Lab 2118 NW 31st Ave FR 6-5003
Brunet Joseph Head Professor Foreign Languages.......509-576
3-C Anderson Hall 1221 NW 4th Ave FR 6-7126
BRUNSON JOSEPH T Chief Veterans Guidance Center....FR 2-8691
105 A Seagle Bldg II NE 6th Ave FR 2-8691
Brunn Per Moeller Assoc Res Professor Engr Mechanics.....416
I Bldg L 321 A NE 9th St
Bryant Frederick D Librarian Health Center Library.FR 2-0491 1
L 102 Medical Sciences Bldg 532 Boulevard FR 6-6332
Bryant Hazel M Miss Research Asst Cancer Research Lab....395
Cancer Research Lab 1113 SW Ist Ave FR 6-6774
Buck McKenzie W Head Speech & Hearing Clinic.............347
321 Adm Bldg 2202 NE 7th Terr FR 2-1189
Buckhannan Margaret B Mrs School Nurse P K Yonge School..475
114 P K Yonge Route 3 Box 183 D FR 2-9973
Buckhout Egbert Cornell Tech IV Electrical Engr..........236
1104 Seagle Bldg 590 East Church Ave Williston Florida
Buie Herschel Ober Painter Maintenance...................431
Plant & Grounds Bldg Hawthorne Florida FR 6-3042
Bullen Kenneth S Horticultural Foreman Agriculture.......589
Bldg GH Rt 4 Box 27
Bullen Ripley P Curator Fla State Museum...........FR 2-1451
308 Seagle Bldg 2720 SW 8th Dr Kirkwood FR 6-5837
BULLETT NAOMI P MRS Secretary State Plant Board.....FR 2-1431
507 Seagle Bldg 4205 NW 10th St FR 2-4048
Bullock Miidred Mrs Secretary III WRUF...........466-467-468
Stadium 644 NE 9th Ave FR 6-3574
Bunting Donald C Asst Professor Physical Sciences........377
202 Benton Hall 2038 NW 3rd Ave FR 2-8503
Burger Ernest Edward Janitor Foreman Janitorial..........431
Plant & Grounds Bldg 1938 NE 8th St
Burgess Fred Lindsey Field Asst Agronomy...........FR 6-6125
Ag Exp Sta Farm 1105 NW 31st Ave
Burgess Jeff A Janitor Sub-Foreman Electrical Engr.......236
1104 Seagle Bldg 1703 E University Ave
Burgess Jesse W Ranch Foreman An Husb & Nutrl......FR 6-5286
Purebred Beef Unit Rt 2 Box 3 FR 6-6076
Burqess Raymond H Superintendent Hort Unit Farm....FR 2-1600
Milhopper Road Rt 3 Box 191 Al FR 2-1600
Burke Adrian G Technician III EIES.......................236
1104 Seagle Bldg Rt 3 Box 681 4237 NW 13th St FR 2-8784
Burke Elizabeth Mrs Secretary II Industrial Engr.........370
301 Engineering Bldg 256 T Flavet III







Burke Henry F Physician Student Health...................371
Infirmary 402 NW 18th St FR 2-9619
BURNETT H C Plant Inspector State Plant Board......FR 2-2876
Plant Board Lab (Archer Rd) 4115 NW 13th St
Burnette Bonnie Miss Keypunch Operator Finance & Acctg...272
23 Adm Bldg 4308 E University Ave FR 2-1315
Burnham Charlotte W Mrs Library Ass+ II Circulation......591
Library Mclntosh Florida FR 2-9210
Burrow Agnes Ellen Miss Medical Tech Student Health......371
Infirmary Nurse's Residence Ext 371
Burrows Mildred G Mrs Steno I Bur Ec & Bus Res...........561
207 Matherly Hall 810 E University Ave FR 2-2445
Burt Evert U ASST Agronomist Agronomy Ag Exp Sta........529
33 Bldg OH 1026 NW 10th Ave FR 2-2971
Burt Ransom H Instrument Maker Electrical Engr...........308
425 Eng Bldg 1362 Talbot Ave Jacksonville EV 9-9626
Busby Joe N Asst Director Agriculture Extension Service..411
101 Rolfs Hall 4155 NW Ilth St FR 2-1001
Bush Ruth C Mrs Clerk II Ag Exp Sta......................303
121 Rolfs Hall 10 SE 4th St FR 2-0505
Bushell John J Tabulating Supv Finance & Acctg...........272
23 Adm Bldg Rt 2 Box 779 Lake Rd FR 2-1966
Bussell William H Asst Professor Mechanical Engr.........314
508 Eng Bldg 726 NW 23rd Blvd FR 6-3873
Buswell A M Research Professor Chemistry.................206
114 Leigh Hall 2713 SW 5th PI FR 2-1641
Butler George Bergen Assoc Professor Chemistry............389
232 Lergh Hall 1722 NW llth Rd FR 6-6418
Butson Alton T Asst Professor Mathematics................586
101 Walker Hall 18 NW 36th St FR 2-1800
BUTSON KEITH State Climatologist Dept of Commerce..FR 2-2461
308 Newell Hall 3030 SW Ist Ave FR 2-1015
Butt Arnold Frederick Asst Architect Consulting Arch.....363
306 Adm Bldg Route 4 Box 385 L FR 2-4800
Butterworth James Donald Assoc Professor Bus Org & Opr...561
325 Matherly Hall 2244 NW 9th Place FR 2-0283
Buttram Maston W Training & Operations Clerk Military....636
14 Military Bldg 2513 NW 6th St
Byers Charles F Asst Dean Arts & Sciences............573-504
108 Anderson Hall 817 NW 21st Terr FR 6-6846
Byron Charles Interim Lab Asst Soils Ag Exp Sta.........348
110 Newell Hall Rt 2 Box 239 A FR 2-9960
Byron Dorothy Mrs Library Asst III Technical Processes...591
Library Rt 4 Box 239 A FR 2-9960



C


Cain Helen Allen Mrs Clerk III Board of Examiners.........235
405 Seagle Blag 6151 NE Ilth Ave









Cain R W Int Asst Dairy Foreman Dairy Sci Ag Exp...HO 2-4012
Dairy Research Unit Hague Rt 2 Box 39 Alachua Florida
Cake Edwin W Economist Marketing Ag Ext Serv ...........251
34 Unit B McCarty Hall Rt 4 Box 251 FR 2-9955
Calaway Wilson T Asst Professor Civil Engr...............503
Sanitary Research Lab 814 NE 12th Ave FR 6-3072
Caldwell Eleanor M Mrs Typist I Athletics...............681
Stadium 102 NW 15th St FR 2-9855
Caldwell Robert E Associate Professor Soils..............251
227 Unit A McCarty Hall 2011 NW 7th Lane FR 2-2062
Calhoun Barbara May Miss Lab Asst Ag Exp Station.........224
Vegetable Products Lab 605 NW 13th Terr FR 2-2923
Calhoun Eunice Z Mrs Teacher P K Yonge School ...........476
224 P K Yonge 310 NW 25th St FR 2-8939
Calkins James H Building Supervisor Florida Union........655
Florida Union 741 SW 2nd Ave FR 6-4861
CALLANDER W F SuDv Statistician State Plant Board..FR 2-1431
604 Seagle Bldg 205 NE 6th Ave FR 6-3168
Callaway Gloria W Mrs Clerk II Florida Union.............655
104 Florida Union 245 S Flavet III
Cameron Edith M Mrs Head Women's Activities Gen Ext Div..232
805 Seagle Bldg 1004 NE 9th St FR 2-9785
Camp Arthur F Research Asst Electrical Engineering.......660
230 Eng Bldg 231 S Flavet III FR 2-0162
Camp Jim Director of Continuity WRUF.....................467
Stadium Mclntosh Florida LY 1-2191
Campbell Dorothy Ann Mrs Clerk I Registrar...............226
33 Adm Bldg 324 B Flavet I
Cannon Carol Richardson Miss Nurse Student Health........371
Infirmary Nurses' Residence Ext 371
Canova Gladys S Mrs Clerk I Bindery Univ Printing....571-534
Plant & Grounds Bldg 1518 NW 7th Ave FR 2-8651
Capel G L Asst Ag Economist Ag Exp Sta...................251
150 Unit B McCarty Hall 3005 W University Ave FR 2-1789
Cara Mac D Asst Football Coach Intercollegiate Ath.......681
207 Stadium 1619 SW 13th St FR 2-2049
Carey Joan Miss Assoc Professor Elementary Educ..........475
116 A P K Yonge 207 Boulevard Apt I FR 2-2288
Carleton William Graves Head Professor Social Sciences...654
110 Peabody Hall 216 SW 12th St FR 6-7245
Carlile Doris Mrs Secretary II Speech....................346
341 Adm Bldg 363 D Flavet II
Carlisle Jack Maintenance Man Engineering Shops......420-421
Benton Annex 304 SW 3rd St
Carlisle J W Lab Technician Chemical Engr................319
Reed Lab 117 SW 4th Ave FR 6-7265
Carlisle Victor W Teaching Asst Soils....................251
223 Unit A McCarty Hall 1119 NW 25th Ave FR 6-5079
Carlton Archibald C Brickmason Ag Exp Sta................498
Rolfs Annex Rt 3 Box 773 FR 2-8029
CARLTON ROSEMARIE MRS Clerk-Typist Army ROTC.............481
103 Military Bldg 366 C Flavet II FR 2-0627








Carpenter James W Meats Lab Mgr An Husb & Nutri.......... 251
248 Unit B McCarty Hall 3636 NW 13th St FR 2-0571
Carr Sara Mrs Secretary III Education................619-620
134 P K Yonge Rt 4 Box 109X FR 6-3437
Carroll David Foreman Grounds............................431
Plant & Grounds Bldg 135 NE 4th Ave
Carroll James M Crew Leader Grounds......................431
Plant & Grounds Bldg Route 2 Box 226
Carroll Ralph E Asst Research Professor Elec Engr........236
1104 Seagle Bldg 639 NE 6th St
Carroll William R Professor Bacteriology.................251
268 Unit D McCarty Hall 701 NW 15th St FR 2-8630
Carson Mary Lou Mrs Sec II Undergraduate Counseling......264
120 P K Yonge 1105 NW 44th Ave FR 2-2166
Carson Robert E Professor Humanities.....................412
103 Bldg D 707 NW 14th Ave FR 6-7078
Carter Donna H Mrs Clerk III Education...............472-698
126 P K Yonge 1126 SW 2nd Ave FR 2-9744
Carter Lilly I Miss Head Acquisitions Library...........591
Library 2100 NW 8th Court FR 6-6152
Carver Hubert Lexton Lab Asst Soils Ag Exp Sta..........348
110 Newell Hall 934 NW 34th Ave FR 2-2423
Carver William Angus Agronomist Agronomy Ag Exp Sta.....439
306 Newell Hall 603 SW 12th St FR 6-5229
Casey James Joseph Asst Professor Building Construction..384
102 Bldg K
Caslick Edna D Mrs Sec II Administration Engr...311-312-313
300 Eng Bldg P 0 Box 131
Cason Anne P Mrs Steno II Registrar......................226
33 Adm Bldg 373 A Flavet II
Cate Charles A Assoc Professor Materials of Instr .......641
210 P K Yonge 418 NW 17th St FR 2-2095
Cauthen Tomye R Mrs Clerk II Sales Bookstore.............664
Student Serv Center Rt 2 Box 26 Alachua Fla HO 2-2676
Cavanaugh Jean Mrs Stat Clerk II Academic Affairs........469
233 Administration Bldg 1200 NE 6th St FR 2-1853
Cay Donald F Interim Instructor Secondary Education......479
330 P K Yonge Route 2 Box 34 E FR 2-1342
Chace James E Head Professor Real Estate.................561
103 Matherly Hall 1014 NE 5th St FR 2-8133
Chace Mary Willis Mrs Sec III Comptroller................220
5 Adm Bldg 1740 NW 6th Ave
Chalmers David M Interim Instructor Social Sciences......663
192 Bldg E 920 NW 8th PI
Chamberlin Anne C Mrs Adm Asst IV Ag Exp Sta.........491-261
119 Rolfs Hall 1240 NW 10th Ave FR 6-7490
Champa Carolyn-Mrs Nurse Student Health................. 371
Infirmary General Delivery Univ Station
Champlin Rosemary A Mrs Sec II College of Engineering....307
309 Eng Bldg 363 B Flavet II
Chandler Harley W Vice Pres for Academic Affairs......469-470
233 Adm Bldg Rt I Box 44 A Hawthorne Florida








Chapman Elaine L Mrs Clerk I Library.....................591
Library 3r9 NW Ist St FR 6-6168
Chapman Margaret Louise Miss Asst in Library Library.....591
Library Box 2373 University Station
Chastain Barbara Miss Research Asst Cancer Research Lab..395
Cancer Research Lab 528 SE Ist Ave FR 2-4419
Chasteen Clifford Vernon Mechanic Engr Shops............. 420
102 Benton Annex 220 SW 2nd Ave FR 2-4640
Chen Wayne H Associate Professor Electrical Engr.........308
342 Eng Bldg 205 NE Ilth St FR 2-2714
Chenoweth Horace Avery Instructor Journalism & Comm......635
323 Stadium 6 NW 27th Terr
Cherry H Spurgeon Head Professor Intramural Athletics....243
228 Florida Gymnasium 2203 NW 9th Place FR 6-6757
Chew Victor Interim Assistant Professor Agronomy.........251
213 Unit A McCarty Hall 1823 NW 5th Ave FR 2-0654
Childers William C Interim Instructor Enqlish (C-3)......413
212 Bldg D 108 NW 35th Terr FR 6-3905
Chipley Edmund Lee Asst Prof of Research Chemical Engr...669
116 Bldg N 1711 NW 6th Ave FR 6-5532
Chitty James M Painter Maintenance...................... 431
Plant & Grounds Bldg Rt 2 Tumbllncreek FR 2-5956
CHITWOOD B G Nematologist State Plant Board........FR 2-2876
Plant Board Lab (Archer Rd) 308 NE Ist St FR 2-2346
Choate Charles Paige Resident Manager Housing............583
241 A Flavet III
Choate Rush E Assoc Professor Agricultural Engr..........216
9 Ag Eng Bldg 106 NW 25th St FR 6-6955
Chotas Nicholas E Associate Professor Architecture.......330
102 Bldg U 212 NW 32nd St FR 6-7935
Christensen Marilyn P Mrs Tabulator Operator Stat Lab....688
Bldg OE 124 NW 20th Dr
Christie Jesse R Nematologist Entomology Ag Exp Sta.....415
Butler Bldg 307 NE 3rd St
Churchwell Marian Annette Mrs Typist I Library...........591
Library 103 NW 16th St FR 2-4380
Clark Eunice Claire Mrs Clerk II Finance & Accountlng....391
2 Adm Bldg Newnan's Lake Rd FR 2-4026
Clark Felie W Miss Asst in Library Library...............591
Library 1113 SW 3rd Ave
Clark Fred Assoc Agronomist Agronomy.....................529
Bldg OH Rt I Box 126 Alachua Florida
Clark Jack L Assistant Professor Architecture............505
113 Bldg E 810 NW 9th Ave FR 6-7418
Clark Reqinald Post-Doctoral Fellow Chemical Enqr EIES..319
303 Reed Lab 1115 NW 8th St FR 2-0935
Clark V W Professor Law............................... ..290
211 Law Bldg 1616 SW 13th St FR 2-2039
Clark W A Assoc Professor English........................414
106 Bldg D 1112 SW 3rd Ave FR 2-8022
Clarke Dorothy Louise Mrs Typist II Soils Ag Exp Sta.....348
110 Newell Hall 211 C Flavet III








Clarke Orlean M Mrs Lab Asst Dairy Science Ag Exp Sta...339
Dairy Science Lab Route 2 Box 794
CLEMENTS LOUISE S MRS Agent (Phys Sci Aid) Tung Lab.FR 6-3906
Tung Lab 233 T Flavet III
Clemons H Ag Laborer Dairy Science Ag Exp Sta.....HO 2-4012
Dairy Research Unit Hague Rt 2 Box 36 Alachua Florida
Clemons Harry B Press Room Supervisor Printing.......534-571
Plant & Grounds Bldg 838 NW llth Ave
Clifton Virginia Mrs Clerk II Registrar ..................226
33 Adm Bldg 313 NW 35th Terr FR 2-8360
Cllne Robert S Assoc Professor Bus Org & Opr.............561
109 Matherly Hall 2236 NW 5th PI FR 2-1654
CLOVER ANN P MRS Exec Sec State Bd of Engr Exam....FR 2-4651
408 Seagle Bldg 936 SW 2nd Ave FR 2-8324
Clyatt L M Jr Stock Clerk II Central Stores..............431
Plant & Grounds Area Route I Box 56 Lulu Fla 458M2
Cochran Joan Miss Program Director Florida Union.........655
314 Florida Union 1716 D NW 2nd Ave FR 6-5778
Cody Martha B Mrs Asst Professor Off-Campus Instruction..263
143 P K Yonge 1831 NE 7th Terr FR 6-5800
Coe Donald M Extension Plant Pathologist Ag Ext Serv.....447
6 Bldg OG 320 NW 34th Terr FR 2-9713
Coffin Bruce C Janitor Foreman Janitorial................476
P K Yonge 900 NW 31st Ave FR 6-3557
COHEN MORTIMER Pathologist State Plant Board.......FR 2-2876
Plant Board Lab (Archer Rd) 931 NE 14th Ave FR 2-4169
Coleman William Bruckner Mech IV Horticulture.............344
Vegetable Products Lab 426 NW 25th St FR 6-3898
Coles Gladys F Mrs Mimeograph Operator Printing......571-534
Plant & Grounds Bldg 8101 SW Ist Ave FR 2-1259
Collier Frank H Upholsterer Housing .....................451
Murphree Basement 3928 NW 12th Terr FR 6-5810
Collier Richard M Asst in Res Electrical Engineering.....307
311 Eng Bldg Box 2815 Univ Station Archer Rd Village
Collins Maryanne D Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta.251
157 Unit B McCarty Hall 232 R Flavet III
Collins William Earl Herdsman Animal Husbandry.....FR 2-4241
Swine Unit Route 2 Box 658 FR 2-1071
Colson Marjorie G Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta..251
157 Unit B McCarty Hall Rt I Hawthorne Florida
Colson Mary Elaine Miss Steno I Physical Science.........377
204 Benton Hall 413 Center Street Starke Fla 58Y
Combs Arthur W Professor Foundations.....................477
233 P K Yonge 1501 NW 16th Ave FR 6-3622
Combs Garvin B Jr Technician IV Electrical Engr..........236
1104 Seagle Bldg High Springs Florida
Combs George E Jr Asst Professor An Husb & Nutri.........251
237 Unit B McCarty Hall 630 NW 36th St FR 6-6510
Comins Harrison D Asst Professor Civil Engr..............204
122 Eng Bldg 21 SW 23rd Terr FR 2-8845
CONDO JESSE K Plant Inspector State Plant Board.....FR 2-1431
606 Seagle Bldg Lowell Florida LYnnwood 1-2124









Cone Kathrin W Mrs Sec III Hume Library Ag Exp Station..251
Unit C McCarty Hall 1523 NW 4th Street FR 6-6648
Cone Maureen Mrs Steno II Intercoll Ath..................269
360 Administration Bldg 202 U Flavet III
Congleton J E Professor English (C-3)....................601
302 Anderson Hall 2126 NW 7th Lane FR 2-8057
Conley Kathleen McClintock Mrs Typist I Finance & Acctg..401
2 Adm Bldg 300 NE 10th St
Connell Owene J Mrs Steno II Music.......................671
104 Bldg R 408 SW 12th St
Connelly Viola Esters Mrs Sec II Ag Economics............251
141 Unit B McCarty Hall 231 T Flavet II!
Conner Alice Marie Mrs Secretary II Gen Ext Div..........520
707 Seagle Bldg Route 2 Brooker Florida 9481
Conner Frederick William Professor English............... 300
202 Anderson Hall 2224 NW 6th Place FR 2-8694
Connolly Anna Miss Visiting Assoc Prof Secondary Educ....479
327 P K Yonge 207 Boulevard Apt 2 FR 2-2786
Constans Henry P Head Professor Speech...................346
341 Adm Bldg 108 NW 20th Terr FR 6-5832
Cooey Daniel Pies Cabinet Maker Maintenance..............431
Plant & Grounds Bldg Rt 2 Box 328
Coogle Esther Miss Instructor Biology & Agriculture......573
109 B Flint Hall 1417 NW 6th PI FR 6-5572
COOK ALLYN AUSTIN Agent Pathologist Agronomy Ag Exp Sta.631
Fumigation Lab 1846 NE 7th Terrace FR 2-8640
Cooley Irwin D Asst in Research Engineering Mechanics....416
423 Eng Bldg 219 NW 25th St FR 2-2749
Cooper J Francis Editor Ag Exp Sta & Ext Serv............495
215 Rolfs Hall 2140 NW 3rd Place FR 6-7363
Cooper Lillian Miss Asst Editor EIES.....................311
300 Eng Bldg 1103 SW 4th Ave FR 2-4716
Cooper Nelson D Interim Asst Professor Electrical Engr...309
350 Eng Bldg 1921 NW 2nd Ave FR 2-0170
Cooter R T Maintenance Asst Ag Exp Sta.............FR 6-6761
Farm Shop 226 NW 19th Ave FR 6-5338
Copeland Cecil T Mail Carrier Campus Mail Room...........225
187 Bldg E P 0 Box 343 Archer Florida 2872
Corbeau Ada Isabel Mrs Clerk II Acquisitions.............591
Library 116 C SW 7th St FR 2-9580
Corbett Jacqueline H Mrs Steno II Alumni Affairs.....214-271
Auditorium 705 NE 2nd St
Corbett M K Asst Plant Pathologist Plant Pathology.FR 6-6761
Plant Virus Lab 206 NW 17th St FR 2-0535
Cordts Allen Frederick Resident Adviser Housing .........250
Thomas Hall 1424 NE 8th St FR 2-1265
Cordy Mollie V Mrs Lab Asst Horticulture.................327
314 Newell Hall 1122 NW 43rd Ave FR 6-6266
Corlis Leming B Interim Instructor Biological Sciences...501
201 C Flint Hall 1518 NW Ist PI
Cormac Leola Mrs Secretary II Secondary Education....479-210
328 P K Yonge 1702 W University Ave








Cornwell Anna B Miss Head Resident Housing...............440
Yulee 444 Yulee
Corrick Josephine Mrs Sec III Student Personnel......301-506
128 Adm Bldg 218 T Flavet II1
Cotton Eloris M Mrs Clerk II Finance & Accounting.........391
10 Adm Bldg 1016 SW 8th Ave FR 6-6570
Cotton Margaret Mrs Secretary II Political Science.......646
105 Peabody Hall 507 NW 19th Ave FR 6-3257
Cotton Mary Ann Mrs Tabulator Operator Statistical Lab...688
Bldg OE 526 NE 6th St FR 2-1213
Couch Thelma Mrs Steno I Law............................290
101 Law Bldg 818 A SE Ist Ave
Courson Louise Mrs Int Lab Asst Vet Science Ag Exp Sta..679
Vet Science Res Lab 116 NW 12th St
Courtney Cecil Jefferson Roofer Maintenance..............431
Plant & Grounds Bldg Rt 2 Box 484
Covey Martha H Miss Asst in Lib Ref & Bibliography.......591
Library 1202 SW Ist Ave FR 6-6922
Covington Harrison W Asst Professor Art..................448
104 Bldg C 831 NW 20th Terr FR 6-5646
Cowan Russell Walter Assoc Prof Mathematics..............587
201 Walker Hall 702 NW 12th Ave FR 6-3059
Cox Anne H Mrs Steno II Purchasing ......................464
106 Adm Bldg 1829 NW 2nd Ave FR 2-0603
Cox CarlIsle B Jr Asst PMS&T Army ROTC...................636
Military Bldg 815 NE 5th Terr FR 2-0564
Cox Dolores Cummings Mrs Sec II Ag Econ Ag Exp Sta......251
162 Unit B McCarty Hall 3224 NW 13th St FR 2-9118
Cox Ernest Haynes Professor English..................405-406
204 Adm Bldg 2159 NW 9th Ave FR 6-3860
Cox Joel David Truck Driver Printing.....................471
Plant & Grounds Bldg 909 NW 24th Ave FR 6-6584
Cox Merlin G Asst Professor Social Sciences................663
194 Bldg E 409 NW 12th St FR 2-4007
COX WILLIAM M JR Mech Draftsman Arch Bd of Control...278-279
Bldg E 1151 SW 9th Rd FR 2-2827
CRADDOCK MONTINE D MRS Steno Arch Bd of Control......278-279
Bldg E III NW 7th Terr FR 6-5037
Crago Jean M Miss Secretary III P K Yonge School.........618
218 P K Yonge 1122 SW 6th Ave FR 2-8302
Cramer William H Asst Professor Electrical Engr..........308
419 Eng Bldg 1716 C NW 2nd Ave FR 2-2148
Crampton Charles F Asst Professor Pathology........FR 2-0491
M 655 Medical Sciences Bldg 218 NW 36th Terr FR 2-1825
Craps John E Asst Professor Foreign Languages............576
8 Anderson Hall Dogwood Drive Idylwild FR 2-1563
Craven Roy C Jr Instructor Art..........................448
108 Bldg C 413 NW 36th Dr FR 2-9835
Creel Phyllis Jean Mrs Steno I- Aeronatical Engr ..........316
125 Bldg N 626 SE 2nd PI
Creighton John T Head Entomology..........................251
344 Unit B McCarty Hall Route 4 Box 159 A FR 2-1352








Crenshaw Charles Burke Welder Engineering Shops..........420
102 Benton Annex 903 NW 33rd Ave FR 6-6360
Cresap Ida Keeling Mrs Librarian Hume Lib Ag Exp Sta....251
Unit C McCarty Hall 422 NW 15th Street FR 6-3526
Cresse Jacqueline Miss Lab Asst II Bacteriology..........251
McCarty Hall 119 SE 7th St FR 6-7959
Crews Cleone Miss Vari-Typist Printing...............534-571
Plant & Grounds Bldg 625 NE Ist St FR 6-6083
Crews James W Asst Professor Education...................502
308 P K Yonge 1504 NW 4th St FR 2-1356
Crews Raymond Steamfitter I Heating Plant...............431
Plant & Grounds Area Route I Box 19 A FR 6-7826
Crlckenberger Margaret Miss Asst Prof Phys Educ Women.393-394
Women's Gym 1730 NW 2nd Ave FR 2-2682
Crider Samuel Owen Maintenance Worker Ag Exp Sta.........498
Rolfs Annex 618 SW 2nd St
Crippen Betty B Mrs Secretary III Registrar..............226
33 Adm Bldg 1418 SW 12th PI FR 2-2847
Crist Raymond E Professor Geography......................610
22 Bldg OF 2238 NW Ist Ave FR 6-5115
Crist Robert L Int Instructor Speech & C-3...........269-426
362 Adm Bldg 23 A Stengel Field FR 6-6717
Crist Ruth Carolyn Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta.251
153 Unit B McCarty Hall Rt 4 Box 80 C FR 6-6717
Crlswell McKinley Custodian of Equip Phys Educ for Men....541
113 Florida Gymnasium 112 SE 13th St FR 6-7229
Crockford Harold Ernest Machinist Engr Shop..............420
102 Benton Annex 4134 NW 9th St FR 6-3611
Croft Robert Resident Manager Flavet I Housing..........581
329 A Flavet I
Cromwell Shirley Mrs Secretary II Art...................356
123 Bldg E Archer Road Village
Crooker Shaula E Mrs Steno I Chemistry...................486
102 Leigh Hall 13 NW 0Oth St FR 2-2943
Crosby Herbert Eugene RIfle Team Coach Military,.........482
Bldg 80 1236 NW 30th Ave FR 2-2005
Crosby James Phillip Electrician Engineering Shops.......420
102 Benton Annex Rt 5 Box 191 FR 2-9982
Crosland Robert Elder Assistant Professor Architecture...505
115 Bldg E 1504 NE 8th Ave FR 2-1532
Cross Clark I Associate Prof Geography & Physical Scl....610
3 Bldg OF 2124 NE 7th St FR 2-1132
Crowder J R Field Asst Agronomy....................FR 6-6125
Ag Exp Sta Farm Rt 4 Box 156
Crowe Marguerlte 0 Miss Int Asst Res Prof Engineering....315
545 Eng Bldg 215 NE 3rd St
Crown John L Asst Professor Air Science..............237-694
Military Bldg 1215 NE 5th St FR 2-0552
Crowson Betty Mrs Asst Prof Phys Educ for Women..393-394-274
Women's Gym 12 Broward 309 NW 12th St FR 2-1429
Crutcher George L Head Visual Instructlon................519
908 Seagle Bldg 2254 NW 3rd Place FR 2-4871








Culbreth S Arthur Electronic Tech Electrical Maintenance.431
Plant & Grounds Bldg 3925 NW 12th Terr FR 6-7123
Culpepper Martha B Mrs Adm Asst IV Law Review............355
116 Law Bldg 1924 NW 2nd Ave FR 2-8116
Cumbee Carroll F Assoc Professor Education...............477
241 P K Yonge Newberry Florida 2171
Cunha Tony J Head Animal Husbandry & Nutrition...........251
253 Unit B McCarty Hall 1627 NW 7th Ave FR 6-3562
Cunnlngham Hugh W Instructor Journalism..................369
332 Stadium 1224 SW 13th St FR 2-1203
Cunningham Myron A Assoc Prof Education Pers Services...473
120 P K Yonge 3015 W University Ave FR 6-3964
Curran Robert Lynn Assoc Professor Education.............477
240 P K Yonge 928 NW 37th Rd FR 2-9779
Curry Virginia S Mrs Clerk I Agronomy Ag Exp Sta........320
304 Newell Hall 2102 NE 8th St FR 2-1831
Cutler Ronald Asst Professor English (C-3)...............408
205 Bldg D 1741 NW 7th Ave FR 2-2492
Cutts Emma Lou Mrs Clerk II Gen Ext Div..................231
807 Seagle Bldg 214 NW 3rd St FR 6-3990


D


Dagley Walter H Watchman Ag Exp Sta......................498
Rolfs Hall 12 SE 4th Place FR 6-3598
Dahlgard Muriel G Miss Asst Res Prof Cancer Research.395-463
Cancer Research Lab 1027 SW 2nd PI
Dakin Mildred M Miss Sec III English (C-3)...............305
207 Anderson Hall 212 NW 3rd Ave FR 2-4942
Dalsheimer Barbara C Miss Teacher P K Yonge School.......642
P K Yonge Gymnasium 314 NW 14th St FR 2-2017
Dampier Joe Albert Film Inspector Gen Ext Div............519
908 Seagle Bldg 1461 NW Ist St FR 2-8428
Damron C Frazier Asst Prof Professional Phys Educ....532-245
304 Florida Gymnasium Black Acres MR I FR 2-1219
Danburg Russell L Assoc Professor Music..................671
117 Bldg R 12 NW 21st Street FR 6-5109
Danis Anthony Leo Professor Electrical Engineering.......308
338 Eng Bldg P 0 Box 63 Melrose Fla GR 6-2880
Danly Donald E Interim Asst in Research Chem Engr EIES..317
117 Bldg N 1326 NE 6th Terr FR 2-2836
Dann Thomasson P Visiting Lecturer Anatomy.........FR 2-0491
M 242 Medical Sciences Bldg St Petersburg Florida
Dantzler Ernest Ray Adm Asst WRUF........................467
Stadium Bldg 733 NE 2nd St FR 6-5547
Dantzman Emily J Mrs Secretary III Ag Ext Serv ..........496
105 Rolfs Hall 320 D Flavet I
Dauer Manning J Head Professor Political Science.........646
105 Peabody Hall 113 NW Ilth St FR 2-8947









Daugherty Jack E Ag Laborer Dairy Science Ag Exp..HO 2-4012
Dairy Research Unit Hague Route I Alachua Florida
DaVault James W Professor Accounting.....................561
337 Mat Hall Newberry Rd at Millhopper Rt 5 FR 6-3307
Davenport Dorothy D Mrs Clerk III Florida Union..........655
108 B Florida Union 2120 NW 10th St FR 2-8259
Davidson Robert F Head Professor Humanities..............452
102 Anderson Hall Rt 2 Kirkwood FR 6-5239
Davis C L Night Supervisor Housing.......................392
Mallory Hall 2340 E University Ave FR 6-3760
Davis Edward Arnold Director P K Yonge School........476-618
220 P K Yonge 1937 NE 6th Terr FR 6-7143
Davis G K Animal Nutritionist An Husb Ag Exp Sta..FR 2-1436
Nutrition Lab 501 Palm Terr Box 2011 Univ Sta FR 6-6732
Davis Herbert W Fireman Heating Plant....................431
Heating Plant Box 224 Newberry Florida
Davis Horance G Jr Instructor Journalism.................369
333 Stadium 318 NW 13th Ave FR 2-4435
Davis John H Professor Botany ...........................251
324 Unit A McCarty Hall 203 NW 20th Terr FR 6-7762
Davis Julian M Asst to Director EIES.....................313
308 Eng Bldg
Davis Lillian Jewell Mrs Stock Clerk I Housing...........582
Broward Basement 1014 SE 2nd Ave FR 6-3950
Davis Louis C Stock Clerk I Phys Educ for Men............541
113 Florida Gymnasium Rt 4 Box 257 A FR 6-9950
Davis Louise P Mrs Secretary III University College......405
204 Adm Bldg 224 R Flavet III
Davis Marian V Miss Instructor Education.................474
28 A P K Yonge 2025 NE 6th Terr FR 2-1381
Davis Mary 0 Mrs Salad Dept Supv Food Service............661
Cafeteria 107 NE 7th St FR 6-5954
Davis Robert P Interim Instructor Social Sciences........663
196 Bldg E 13 SW 26th St FR 2-0882
Day James W Professor Law...............................290
105 Law Bldg 530 NE 7th Ave FR 6-7012
Day Richard Lorey Instructor Geography....................610
5 Bldg OF 824 E Univ Ave FR 6-3196
Dean Dorothy E Mrs Clerk I Ag Exp Station................497
119 Rolfs Annex 309 C Flavet I
Deaton Carrie J Mrs Sec III News Bureau..................288
Bldg H 627 SW 10th St FR 6-5269
Decker Phares Head Plant Pathology Ag Exp Sta...........322
102 Newell Hall 903 SW 13th St FR 6-3748
DEES ALMA MAE MRS Steno Veterans' Contact Office...FR 2-8671
105 Seagle Bldg Route 2 Box 78 Lake Butler Florida
Dees William C Electrician Maintenance...................431
Plant & Grounds Bldg Route 4 Box 58
Dehner Albert Professor Real Estate......................561
329 Matherly Hall 640 NE Ilth Ave FR 2-1817
Deinzer Harvey T Professor Accounting....................561
334 Matherly Hall 928 NW 21st Terr FR 6-6668








DEKLE G W Entomologist State Plant Board...........FR 2-1431
503 Seagle Bldg 3700 NW 12th St FR 6-3847
Delony D Professor Law..................................290
207 Law Bldg 1504 NW 10th Ave FR 2-4846
Demery Ramona Mrs Editorial Assistant III Engineering....307
313 Eng Bldg 207 C Flavet III
Dempsey Virginia Mrs Clerk II Family Life................598
Bldg AE 721 NW 35th Ave FR 2-9768
DENMARK HAROLD A Entomologist State Plant Board.....FR 2-1431
504 Seagle Bldg 2201 NE 7th St FR 6-7379
Dennard Robert L Asst Comptroller Finance & Accountlng...220
2 Adm Bldg 1334 NE 7th Terr FR 2-9702
Dennis Gustave Nicholas Asst Instructor Air Force ROTC...400
9 Military Bldg 120 NW 7th Terr FR 2-4526
Dennis Raymond Black Asst Manager Central Stores.........431
Plant & Grounds Bldg Rt 5 Box 183 FR 6-3379
Dennis Walter R Asst Parasitologist Vet Scl Ag Exp Sta..342
Parasite Lab 1320 NW 17th St FR 2-8046
Dennison Raymond A Head Food Tech & Nutri Ag Exp Sta....344
Veg Products Lab Route 4 Box 370 A FR 2-2653
Denny Don William Instructor Art.........................448
108 Bldg C 1123 NW 3rd Ave
Denton Bernice Frances Mrs Steno I Engineering Shops.....421
102 Benton Annex P 0 Box 638 Micanopy Fla 2-771
Denton Edward Janitor Foreman Janitorial.................431
Plant & Grounds Bldg Newberry Florida
Denton Gail Frances Miss Clerk I Bookstore...........664-665
Student Service Center P 0 Box 325 Newberry Florida
DeNyse Mary Lou Miss Clerk II Health Center.......FR 2-0491
M 102 Medical Sciences Bldg 1110 SW 3rd Ave FR 2-0269
Derbyshire Jane Miss Senior Medical Tech Medicine..FR 2-0491
M 411 Medical Sciences Bldg 4 NW Ist PI Apt 14
DeReggi Aime S Instructor Engineering Graphics...........314
509 Eng Bldg 1928 NW Ist Ave FR 6-6669
Derrick Clarence Assoc Professor English (C-3)...........407
200 Bldg D 818 NW 21st Terr FR 6-5873
Deurloo H W Assistant Director Student Health............371
Infirmary 105 NW 12th Terr FR 6-5259
Devine Carl T Professor Accounting.......................561
327 Matherly Hall 1115 SW 3rd Ave FR 2-0678
DeWitt Robert Merkle Asst Professor Biological Sci.......501
202 C Flint Hall 5 NW 25th St
DeWitt William R Training Aid & Reproductions Army ROTC..480
Military Bldg 216 SW Ist St FR 2-8113
Deyarmond Louisa Mrs Chief Clerk III Finance & Acctg.522-523
2 Adm Bldg 811 NW 40th Ave Rt 3 Box 359 FR 6-3156
Diamant Alfred Associate Professor Political Science.....637
6 Peabody Hall 1704 NE 7th St FR 6-5075
Diaz Hildebram Tech I Elec Engr EIES....................660
230 Eng Bldg 110 NW 9th Terr FR 2-2272
Diaz Martha Mrs Clerk I Gen Ext Div......................233
905 Seagle Bldg 110 NW 9th Terr FR 2-2272








Dickey Dallas C Professor Speech.........................426
352 Adm Bldg 1405 NE 6th Terr FR 6-5628
Dickey Ralph Davis Horticulturist Orn Hort Ag Exp Sta...280
300 Newell Hall 1118 NW 10th Ave FR 6-3249
Dickinson Clyde R Supervisor of Janitors Janitorial......653
Bldg 0 114 SE 6th St FR 6-6652
Dickinson J C Jr Assoc Prof Biology Museum....677-FR 2-1451
9 C Flint Hall Biven's Arm FR 6-5102
Dickinson Truman W Inspector Arch Board of Control...278-279
Bldg E Route I Box 62 Starke Florida
DiDuonni Flore Cook Food Service........................661
Cafeteria Box 162 Waldo Florida
Diekema Eleanor Mrs Clerk II Health Center.........FR 2-0491
L 102 Medical Sciences Bldg 704 NE 3rd Ave FR 6-5827
Diettrlch S deR Head Professor Geography ................579
III Bldg B 1418 NW 17th Terr FR 6-5877
Dietz John W Professor Bus Org & Opr.....................561
15 Matherly Hall 525 NE 9th Ave FR 6-5612
Diggs Ethel A Mrs Interim Teacher P K Yonge School.......476
224 P K Yonge Route 2 Box 31 H FR 2-2318
Dinman Robert Professor Accounting......................561
332 Matherly Hall 118 NW 21st St FR 2-1378
Disney Eunice M Miss Asst in Library Tech Processes .....591
Library 403 SW 10th St FR 6-5784
Dixon James Cannon Professor Psychology..................345
314 Adm Bldg 1604 NW 6th Ave FR 6-5565
Dodson Glenna Ardath Miss Instructor Business Educ.......502
310 P K Yonge 1210 SW 4th Ave FR 2-8553
Doherty Herbert J Asst Professor Social Sciences.........654
3 Peabody Hall 1421 NW 3rd Ave FR 2-0156
Dolbeare Harwood B Retired Professor Economlcs...........561
2735 SW 5th Place FR 2-4274
Dollahon James C Res Asst An Husb & Nutri................251
243 Unit B McCarty Hall 1113 NW 42nd Ave FR 2-1521
Donald Eadie Asst Professor Electrical Engineering.......651
436 Eng Bldg 1424 NE 7th Terr FR 2-1991
Donaldson Eva L Miss Chief Clerk III Ag Exp Sta..........497
119 Rolfs Annex 1215 NW 4th St FR 6-6738
Donovan Clement H Head Professor Economics...............561
203 Matherly Hall 1408 NW 3rd Ave FR 6-3664
Dorn Eleanor M Mrs Clerk II Architecture.................604
160 Bldg E 117 NW 44th Ave
Dornbush Louis W Asst PMS&T Army ROTC....................636
Military Bldg 2213 NE 6th Terr FR 6-6028
Dorsey Peggy Sue Miss Clerk I Arts & Sciences............504
103 Anderson Hall 935 NE 3rd Ave FR 6-3404
Doty Franklin A Assoc Professor Social Science...........405
204 Adm Bldg 1804 NW 7th Ave FR 2-8935
Doty Robert Bruce Asst in Bacteriology Vet Science.......679
Vet Science Research Lab 1123 SW Ist Ave
Douglas Carol N Mrs Teacher P K Yonge School..............475
105 P K Yonge 670 NE 23rd Boulevard FR 2-8389








Douglas E D Sergeant Police............................. 431
Plant & Grounds Bldg 635 NE 10th Place FR 6-5233
Douglas Florence B Mrs Clerk I Ag Exp Station...........497
119 Rolfs Annex 1808 NW Ist Ave
DOUGLAS NANCY G MRS Steno I Athletics....................460
105 Stadium 635 NE 10th Place FR 6-5233
Dovell Junlus E Professor Political Science...............637
8 Peabody Hall 1004 NW 15th Ave FR 6-7253
Dovener Marcella D Mrs Editorial Asst Graduate School....459
235 Adm Bldg 1505 NE 7th Terr FR 2-0614
Dow Eddy W Interim Instructor English (C-3)..............407
202 Bldg D 1604 NW 4th Ave Apt 8
Dowd David L Assoc Prof History.........................560
106 Peabody Hall 1215 NW 12th Ave FR 2-1984
Dowling Herndon Glenn Post Doctoral Fellow Biology..........242
210 D Flint Hall 215 NE 43rd Terr
Downey Paul M Assoc Professor Industrial Engr EIES......370
304 Eng Bldg 1823 NW 5th Ave FR 2-1931
Downs Hazel Mrs Vari-typist Printing.................571-534
Plant & Grounds Bldg 1115 NW 22nd Ave FR 2-1254
DOYLE LARRY L Chief Structural Engr Arch Bd of Control...279
Bldg E Box 2479 University Station FR 2-8983
Drane Charolotte N Mrs Line Supv Food Service............207
Student Service Center Box 2161 Univ Station
Draper Samuel D Fiscal Contract Officer Finance & Acctg..614
2 Adm Bldg 614 SW 27th St Golfview FR 2-2023
Drayton Sarah Miss Int Instructor Elem Education.........518
202 P K Yonge 4104 NW 13th St Rt 3 Box 721 FR 2-4512
Dresdner Richard D Assoc Res Professor Chem Engr.....319-359
408 Reed Lab Rt 2 Box 31R
Driggers James Clyde Poultry Husbandman Poultry Husb.....277
Poultry Husbandry Lab 2350 NW 16th Ave FR 2-4639
Driggers Joan M Mrs Keypunch Operator I Board of Exam....235
405 Seagle Bldg 365 D Flavet II FR 6-3504
Drisco I Carolyn L Mrs Typist II Health Center.....FR 2-0491
M 102 Medical Sciences Bldg 1029 NW 23rd Blvd
Driscoll Mildred Lunaas Mrs Teacher P K Yonge School .....647
313 P K Yonge 6181 SW 10th St FR 2-0749
Dryden Albert Tech III Electrical Engr EIES.............309
336 Eng Bldg Archer Rd Village
DuBose Willie M Mrs Clerk II Bookstore...............664-665
Student Service Center Orange Lake LY 1-3001
Duda Sadye B Mrs Staff Nurse Student Health..............371
Infirmary HIllcrest Trailer Park
Duer Margaret D Mrs Head Circulation.....................591
Library 1427 NW 13th St FR 2-8387
Duffey Aileen Hawkins Mrs Typist I Housing...............577
Broward Office 205 T Flavet III
Dugger W M Jr Assoc Plant Physiologist Ag Exp Sta....344-224
Veg Products Lab 118 NW 35th Terrace FR 2-0309
Duke Beulah Mrs Typ I Dairy Sci Ag Exp Sta....HOward 2-4012
Dairy Products Lab Box 224 High Springs Fla 1-162








Duncan James M Interim Assoc Professor Chemical Engr.....311
300 Eng Bldg 1021 NW 23rd Blvd FR 2-1640
Duncan Trixie H Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta....251
161 Unit B McCarty Hall 1835 NW 5th Ave FR 6-6513
Dunham John Horace Asst Armorer Army ROTC.................482
104 Military Bldg Mclntosh LYnwood 1-3303
Dunkle John R Assistant Professor Geography & Phy Sci....610
6 Bldg OF 101 NW 7th Terr FR 2-9617
Dunks Fred Asst PMS&T Army ROTC .........................636
Military Bldg Melrose GR 5-2222
Dunlap Crystal P Mrs Clerk I Student Personnel.......301-302
128 Adm Bldg Route 2 Box 214
Dunn Edgar Streeter Jr Assoc Professor Economics.........561
311 Matherly Hall 1714 NW I1th Rd FR 6-7944
Dunn Elsie H Mrs Sec III An Husb & Nutri..................251
253 Unit B McCarty Hall 1604 NE 7th St FR 6-5582
Dunn J S Labor Supervisor Housing........................502
Broward 3401 NW 5th St
Durell Phylls B Mrs Sec III President's Office......455-456
226 Adm Bldg 318 NW 15th St FR 2-4779
Durrance Charles L Jr Professor Secondary Educ.......479-210
330 P K Yonge 2248 NW 5th Place FR 6-7448
Durrance Kenneth L Asst An Ind An Hus Ag Ext Serv.......251
261 Unit B McCarty Hall 1021 NE 23rd Blvd FR 6-6665
Dusenbury Winifred Mrs Int Instructor English (C-3)......408
210 Bldg D 1007 NW 14th Ave FR 6-3048
Dwyer Roy E Instructor Education.........................641
202 P K Yonge 780 NE 23rd Boulevard FR 2-8918
Dyer Donald R Associate Professor Geography..............610
7 Bldg OF Route 2 Box 34 G FR 2-9650
Dyess Carey W Policeman Police.......................... 431
Plant & Grounds Bldg Hawthorne Road FR 2-8239



E


Eadie Donald Asst Research Prof Electrical Engr..........651
436 Eng Bldg 1424 NE 7th Terr FR 2-1991
EARLE BEVERLEY MRS Steno II State Soil Consv Bd..........607
9 Bldg.G 3221 NW 14th St FR 2-0950
Easley M Carolyn Mrs Sen Med Tech Biochemestry.....FR 2-0491
M 345 Medical Sciences Bldg 1106 SW 2nd Ave
Easley John F Lab Asst Animal Husb & Nutrition.....FR 2-1436
Nutrition Lab 1106 SW 2nd Ave
Eatman Carolyn Miss Lab Asst Food Tech & Nutri Ag Exp...344
Veg Crops Lab Rt I Box 8 Newberry Florida 4391
Ebersole Robert P Asst Professor Art ....................650
12 Bldg X 313 NW 36th Terr FR 6-5246
Ebert Constance Mrs Typist I Florida Union...............422
104 Florida Union 311 A Flavet I








Eckdahl Jack P Asst Professor Physical Education for Men.244
134 Florida Gymanslum 1065 NE 13th Place FR 2-1276
Eddowes Elizabeth Anne Mrs Clerk II Finance & Acctg..522-523
2 Adm Bldg 723 B SW Ninth Street
Edge Nola Duke Mrs Microfilm Technician Tech Processes...591
411 Library 110 S Main St FR 2-2387
Edmondson Cornella Miss Asst Prof Phys Educ Women...393-394
Women's Gym 12 Broward 1028 SW 3rd Ave FR 6-7487
Edson Charles Grant Assoc Professor Engr Mechanics.......416
409 Eng Bldg Hibiscus Park FR 6-6335
Edson Seton N Assistant Professor Soils..................251
226 Unit A MCC RFD I Gainesville Micanopy 2762
Edwards Frederica L Mrs Steno I Geology..................643
101 Bldg B 1315 NW 6th St FR 6-6290
Edwards George M Research Asst An Husbandry..............251
243 Unit B McCarty Hall 407 SW 13th St FR 6-7053
Edwards Joshua L Head Pathology....................FR 2-0494
M 655 Medical Sciences Bldg 1038 NE 21st Ave FR 6-5347
Edwards Margaret B Mrs Sec II Home Econ Ag Exp Sta......325
210 Newell Hall 610 NE 2nd Ave
Edwards Richard A Head Geology...........................643
101 Bldg B Bivin's Arm Rt 2 Box 55 FR 2-8737
Edwardson John R Asst Agronomist Agronomy...............251
303 Unit A McCarty Hall 1406 NE 7th Terr FR 6-5183
Eggert C Lee Professor Administration & Field Services...263
119 P K Yonge 2115 NW 3rd Place FR 6-7649
Ehlers Margaret Ann Mrs Typist I Employee Personnel Serv.611
109 Adm Bldg 241 F Flavet III FR 2-8563
Ehnlnger Douglas Wagner Assoc Professor Speech...........426
354 Adm Bldg 1504 NE 7th St FR 2-4768
Ehrmann Winston Wallace Acting Head Professor Sociology..487
306 Peabody Hall 1235 SW 9th Ave FR 6-7690
Eibner John R Asst Football Coach Intercol Athletics.....681
205 Stadium 2038 W University Ave FR 6-5625
Eidsness Frederic Arnold Assoc Res Professor Chemistry...206
114 Leigh Hall 617 NW 19th St FR 6-6865
Ekes Mary J Miss Assoc Resident Housing..................283
Reld Hall Apt 195
Elder Angeline H Mrs Research Assistant Cancer Research..395
Cancer Research Lab P 0 Box 3613
Eldrldge John G Professor Economics......................561
318 Matherly Hall Box 2627 University Station
Elgerd Olle Ingemar Associate Professor Electrical Engr..309
336 Eng Bldg
Ellerbe Helen C Mrs Asst in Library Technical Processes..591
Library 918 SW 8th Lane FR 2-4031
Elliott Herschel H Int Asst Professor Humanities.........412
102 Bldg D 2708 NW 3rd Ave FR 2-2906
Ellls Alton Stock Clerk Food Service.....................661
Cafeteria 1319 NW 7th Ave FR 6-6138
Ellis Dalyte Rose Miss Clerk I Registrar.................226
135 Adm Bldg 1613 NW 2nd Ave








ELLIS HARLAN R County Supv Farmers' Home Adm........FR 6-5858
Seagle Bldg Annex 10 NW 25th St FR 2-8261
Ellis Helen C Mrs Sec II Foundations ....................477
241 P K Yonge 10 NW 25th St Box 2972 Univ Sta FR 2-8261
Ellner Paul D Instructor Microbiology..............FR 2-0491
M 434 Medical Sciences Bldg 1735 NW 2nd Ave FR 2-4987
Elmore James Wing NCO Air Force ROTC.....................694
Military Bldg 1043 NE 22nd Ave FR 6-6973
Elmore William E Assistant Business Mgr Business Office..461
104 Adm Bldg 1904 NW Ilth Rd FR 6-6942
Emery Edwin Laurls Central Files Clerk Military..........636
Military Bldg 1511 NW 3rd Ave FR 2-2949
Emery Paul B Field Asst Orn Hort Ag Exp Sta........FR 2-1600
Hort Unit Farm Alachua Florida
Emig Elmer J Professor Journalism........................369
331 Stadium 2120 NW 3rd Place FR 6-6773
Emmel Mark W Professor Veterinary Science Ag Exp Sta....623
Vet Science Res Lab 530 NE 8th Ave FR 6-7570
Endsley Bliss S Mrs Secretary III Chemistry.............206
114 Leigh Hall 1105 NE 5th St FR 6-7994
England Ila F Mrs Clerk 111 Accts Acquisitions...........591
Library 619 NW 16th Ave FR 2-1322
English Lillie Mae Mrs Clerk II Finance & Accounting.....391
10 Administration Bldg 905 NW 12th Ave
Ennis Louis Policeman Police ........................... 431
Plant & Grounds Bldg 1311 NW 8th St FR 2-2493
Eno Charles F Assoc Soil Microbiologist Ag Exp Sta...... 251
20 Unit A McCarty Hall 1018 NW 4th Ave FR 2-1297
Ensign Grace M Mrs Clerk I Circulation...................591
Library 1408 NW 3rd Ave FR 6-3664
Entz Noel W Interim Instructor Bus Org & Operations......561
15 Matherly Hall 1243 NW 4th Avenue FR 6-6878
Entz Johnnye S Mrs Adm Asst IV Finance & Accounting......401
2 Adm Bldg 1243 NW 4th Ave FR 6-6878
Enwall Hayford 0 Professor Law...........................290
106 Law Bldg 202 SE 7th St FR 6-6163
ERGLE MAE MRS Clerk-Steno Vet Adm Guidance Center..FR 2-8691
105 A Seagle Bldg 531 NE 9th St FR 6-5560
Eshleman Silas Kendrick Professor Industrial Engineering.370
327 Eng Bldg 543 NE 6th Ave FR 6-5978
ESSER ROBERT PAUL Laboratory Tech State Plant Bd...FR 2-2876
Plant Board Lab (Archer Rd) Archer Rd Village FR 6-7406
Esthus Diane L Mrs Clerk Florida Union...................655
Florida Union 815 NE 10th Ave
Evans Donne Gail Mrs Technician II Pathology.......FR 2-0491
M 655 Medical Sciences Bldg Rt 4 Box 233 Archer Rd
Evans Joe L Research Assistant An Husb & Nutri.....FR 2-1436
Nutrition Lab Route 2 Box 233
Everett Blanche E Mrs Chief Clerk Housing...............550
Broward Hall 17 NW 7th St FR 6-5009
Evers Elsie Mrs Adm Asst IV Clinical Services............526
339 Adm Bldg Box 444 Alachua Florida HO 2-3395








Evey Lucille L Mrs Property Custodian Housing............451
Murphree Basement 1803 NW 45th Ave FR 6-3542



F


Fagen William E Associate Professor Electrical Enqr......660
248 Eng Bldg 1031 NE 13th PI FR 6-5130
Fain John T Professor English...........................405
204 Adm Bldg 3139 SW Ist St FR 6-7315
Faircloth Suzanna Mrs Steno II Dairy Science Ag Exp Sta.396
102 Dairy Products Lab 214 S Flavet III FR 2-0067
Fairing Robert L Head Citizenship Training Gen Ext Div..270
707 Seagle Bldg Kirkwood MR 2 FR 2-4349
Fallin Gwen U Mrs Steno II Gen Ext Div...................232
805 Seagle Bldg 226 C Flavet III
Farber Erich A Research Professor Mechanical Engr........314
515 Eng Bldg 1218 NE 5th St FR 2-1064
Fast Rebecca E Mrs Typist II College of Medicine...FR 2-0491
M 102 Medical Sciences Bldg Rt 2 Box 216 FR 2-9057
Faulkner B F Asst Superintendent Electrical Maintenance..431
Plant & Grounds Bldg 1930 NW 2nd Ave FR 2-2946
Fawcett Mary S Miss Dietitlan Cafeteria .................382
P K Yonge Cafeteria 303 SW 13th St FR 6-7311
FAY LUCILLE H MRS Executive Sec USDA Tung Lab......FR 6-3906
Tung Lab 116 NW 3rd St FR 6-3095
Fearney Edward M Asst Professor Architecture.............505
113 Bldg E 2717 SW 5th PI FR 6-5687
Feaster Barbara W Mrs Secretary II Mathematics...........586
205 Walker Hall 230 R Flavet III
Feaster John P Asst Biochemist An Husb Ag Exp Sta.FR 2-1436
Nutrition Lab Route 2 Box 34 C Idylwild FR 6-5366
Feiber Katherine Kincaid Mrs Sec III Health Center.FR 2-0491
M 101 Medical Sciences Bldg 2237 NW 7th Lane FR 6-7108
Felix Glenn Allen Resident Adviser Housing...............295
Tolbert Area Office Weaver Hall Ext 440
Fenn Henry Anderson Dean College of Law..................354
102 Law Bldg 211 NW 23rd Drive FR 2-4064
Ferguson Jeanne Govena Miss Clerk I Audio-Visual Aids....591
Library 1017 SW 7th Ave FR 6-6551
Ferguson Walker M Lab Mech IV Chemical Engr..............318
102 Bldg N 320 NW 3rd St FR 2-1094
Fernandez Pedro Villa Professor Foreign Languages........693
113 Bldg D Rt 5 Box 123 Hibiscus Park FR 6-6720
Ferrazzi Maxie B Mrs Clerk III Library Acquisitions......591
Library 215 NE 4th St FR 2-4492
Feuerlein Willy J A Visiting Professor Economics......... 561
218 Matherly 2250 NW 8th Ave
Fieler Jean F Mrs Sec II Humanities .....................452
102 Anderson 204 NW 18th St








Fifield Willard M Provost Agriculture....................251
128 Unit A McCarty Hall 1823 NW 7th Ave FR 2-8755
Finkle Jason L Instructor Social Sciences................663
192 Bldg E 323 NW 14th St FR 2-2491
Finn Harvey Tab Operator II Statistical Lab...............688
Bldg OE Box 312 Melrose Florida
Fisher Jay H Instructor Army ROTC........................636
Military Bldg Annex 1022 SW 8th Ave FR 2-4135
FISHER JESSIE T MRS Exec Sec Arch Board of Control...278-279
Bldg E 924 E University Ave FR 6-5733
Fisher Leila L Mrs Typist II Housing .....................246
138 Adm Bldg 3142 NW 10th St
Fiskel John G A Assoc Biochemist Soils Ag Exp Sta.......348
103 Newell Annex 404 NW 17th St FR 2-4457
Fitch Orene Cowham Mrs Clerk 11 Registrar................226
33 Adm Bldg 1634 NW Ist Ave
Fitzgerald James Edward Clerk I Hume Library Ag Exp Sta.251
Unit C McCarty Hall 113 NW 13th Street
Fitzwater Robert N Lab Asst An Husb & Nutri........FR 2-1572
Nutrition Lab 1631 SW 13th St FR 2-2072
Flanigan F M Assoc Professor Mechanical Engr.............314
536 Eng Bldg Rt 2 SW 13th St FR 6-5136
Flankey Camille 0 Mrs Secretary II Physical Education....245
302 Florida Gym Box 2815 Univ Station Archer Rd Village
Flannery Ruth A Mrs Secretary III Bus Org & Opr..........561
106 Matherly Hall 1105 NW 3rd Ave Apt G-12
Fleet Barbara Ann Mrs Clerk II EIES......................230
402 Eng Bldg 1124 NW Ist PI Apt L 12 FR 2-1400
Fleischer Norlyn L Miss Clerk I Library..................591
Library 400 NE 10th St FR 2-8931
Fleming Bill Alexander Adm Asst Alumni Affairs...........214
University Auditorium Box 562 Melrose Florida
Fleming Illah W Mrs Chief Clerk III Ag Ext Serv...........411
101 Rolfs Hall 1213 SW 2nd Ave FR 6-7322
Flesh Lillian S Mrs Steno II Military....................482
104 Military Bldg 318 NW 15th Terr FR 6-6592
FLETCHER WILMA BOOTHE MRS Steno II Clinical Services.....526
339 Adm Bldg 1112 SW 4th Ave FR 2-2966
Fletcher William D Res Asst An Husb & Nutri..............251
243 Unit B McCarty Hall 1112 SW 4th Ave
Flowers John W Professor Physics.........................310
101 Benton Hall Rt 2 Kirkwood FR 6-7181
Floyd Joy Miss Clerk II Engineering ..................... 311
300 Eng Bldg 304 NW 21st Ave FR 2-2262
Flynn Marie Anne Mrs Asst Photographer Photo Service.....402
Bldg L 236 T Flavet III
Fogle Stephen F Assoc Professor English (C-3)............580
316 Anderson Hall 1030 NW 37th Road FR 2-8646
Fohl Ruth Kathleen Miss Teacher P K Yonge School.........476
230 P K Yonge 1028 SW 6th Ave FR 2-2795
Foldberg Henry C Asst Football Coach Intercol Athletics..681
215 Stadium 1743 NW 3rd Place FR 6-5057








Foote Perry A Dean College of Pharmacy...................488
320 Leigh Hall 517 SW 10th St FR 6-5727
Ford Ernest A Professor Botany.......................... 251
312 Unit A McCarty Hall Rt 3 Box 184 A FR 6-3345
Fordham Leon F Asst in Library Circulation...............591
Library 714 NE 12th Ave &(
Fordyce J W Co-ordinator Educ Placement & U Counseling...246
140 P K Yonge 2048 NW 7th Lane FR 2-1125
Forsman Marion Edwin Asst Director EIES..................311
300 Eng Bldg 3429 Newberry Blvd
FOSTER AUBREY T MRS Secretary State Plant Bd.......FR 2-2876
Plant Board Lab (Archer Road) 915 NW 14th Ave FR 2-2467
Foster Charles R Assistant Dean College of Education.619-620
(34-A P K Yonge 804 NE 9th Ave FR 6-3886
FOSTER H S Chief Apiary Inspector State Plant Bd...FR 2-1431
603 Seagle Bldg 915 NW 14th Ave FR 2-2467
Fountain Jesse Groundsman II Grounds.....................431
Plant & Grounds Bldg Rt 3
Fountain S A Sign Painter Grounds........................431
Plant & Grounds Area Route 2 Box 189 C
Fouts Everett L Head Dairy Science Ag Exp Sta...........339
106 Dairy Products Lab 323 NW 24th St FR 6-5862
Fowler Franklin Flreman Heating Plant....................431
Plant & Grounds Bldg High Springs Florida
Fox Lauretta E Miss Assoc Prof Pharmacognosy & Pharm.....542
400 Leigh Hall Rt 2 Box 47 Blvins Arm FR 2-4204
Fox William M Asst Professor Bus Org & Opr...............561
304 Matherly Hall 1416 NE 7th Terr FR 6-7543
Fralick Eddie F Painter Maintenance .....................431
Plant & Grounds Bldg Lulu Florida
Francis Carolyn S Mrs Clerk II Library...................591
Library 511 NW 3rd Ave
Francis Ella S Mrs Librarian P K Yonge School ...........476
214 P K Yonge Route 2 Box 29 D FR 2-1880
Franke Fritz R Asst in Res Chem Engr EIES...............669
116 Hanger Bldg 208 NW 14th St FR 6-3613
Franklin Barbara Jo Mrs Clerk II University College..405-406
204 Adm Bldg Linger Longer Trailer Park
Franks Lee E TV Director Journalism ......................635
324 Stadium Box 25 Starke Florida 199J
Frazer P Warner Assoc Professor Forestry.................338
411 Rolfs Hall 2218 NW 7th Lane FR 6-7706
Frederick William Asst Research Professor EIES...........236
1104 Seagle Bldg 1842 NE 7th St FR 2-2871
Frederick William C Instructor Social Sciences...........663
191 Bldg E 1113 SW 2nd PI FR 6-5208
Freeman George R Supt Field Operations Ag Exp Sta.......498
III Rolfs Hall Rt 4 Box 385 A FR 6-6789
Freeman Grace W Mrs Head Teller Finance & Accounting.....417
I Adm Bldg 2038 W University Ave FR 2-4037
Freeman Richard D Sr Adm Asst Army ROTC..............481-482
103 Military Bldg Melrose Florida 5-5464








Freeman Sandra June Miss Clerk I Printing............534-571
Plant & Grounds Bldg 116 NW 9th St FR 2-2985
Freeman Thomas Edward Asst Plant Pathologist Ag Exp Sta..403
Bldg BT 414 NW 34th Terr
Freeman Watson Louis Research Asst Engineering..........236
1104 Seagle Bldg 617 NW 8th Place FR 2-1034
Fregley Marilyn Mrs Editorial Asst II Public Relations...288
News Bureau 329 NW 15th St FR 6-6258
Fregley Melvin Asst Professor Physiology ..........FR 2-0491
M 512 Medical Sciences Btdg 329 NW 15th St FR 6-6258
French Rowland Barnes Biochemist Home Econ Ag Exp Sta...325
212 Newell Hall 1225 NE 5th Terr FR 6-6132
Fried Melvin Interim Asst Professor Biochemistry...FR 2-0491
M 348 Medical Sciences Bldg 804 NW 34th Ave FR 6-6736
FRIERSON P E Asst Chief Plant Insp State Plant Bd..FR 2-1431
606 Seagle Bldg 3027 NW 5th St
Frlstoe Charles W Assoc Professor Economics..............561
330 Matherly Hall 1724 NE 6th Terr FR 6-6713
Fry Forest Asst PAS&T Air Force ROTC.....................694
209 Military Bldg Archer Road Village FR 6-7369
Frye Lenora R Mrs Secretary II BoTany....................251
318 Unit A McCarty Hall 316 A Flavet I FR 6-5854
Frymier Maxine C Mrs Nurse Student Health................371
Infirmary 2137 NE 7th Terr FR 6-7176
Fullam Ethel C Mrs Steno II Ag Ext Serv..................280
20 Bldg OE Linger Longer Trailer Park FR 2-9020
Fuller David D Head Baseball Coach Intercol Athletics....681
206 Stadium 115 NW 20th Drive FR 6-3949
Fuller Gloria Margaret Mrs Clerk II Engineering..........311
300 Eng Bldg 219 C Flavet III FR 6-6314
FULTON GUY C Head Architect to Board of Control......278-279
Bldg E Golfvlew Box 2181 University Sta FR 2-4506
Funk John P Stock Clerk II Chemical Engr.................317
117 Bldg N 405 SW 2nd Ave
Furman Thomas deSaussure Assoc Professor Civil Engr......503
Sanitary Research Lab Rt 4 Box 79 B FR 6-3190
Furman Walter L Interim Instructor Physical Sciences.....377
202 Benton Hall 704 NE Ist St FR 2-4641
Futch Eva M Miss Nurse Supv Student Health...............371
Infirmary 1021 SW 5th Ave FR 6-5529



G


Gaddum Shirley Miss Steno II Library Science.............591
Library 1704 NW 7th Ave FR 6-3737
Gager William Atkins Professor Mathematics...............587
101 B Walker Hall 2616 SW 4th Place FR 6-7073
Gago Dorothy P Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta....332
307 A Rolfs Hall P 0 Box 2587 Univ Sta









Gaitanls Louis A Assoc Professor Bus Org & Opr...........561
3C9 Matherly Hall Rt 3 Box 186 B Millhopper Rd FR 2-0833
Gale Dorothy E Mrs Library Asst II Acquisitions..........591
Library 830 SW 9th St FR 2-0086
Gallaqher LaVerne A Mrs Typist II Bacteriology...........251
McCartv Hall 322 C Flavet I
Gammon Nathan Jr Chemist Soils Ag Exp Sta...............348
106 Newell Annex 1403 NW Ilth Road FR 6-3979
Gann G J Field Asst Agronomy Ag Exp Sta...........FR 6-6125
Ag Exp Sta Farm Rt I Box 73 A
Gano Ovid R Asst Research Professor Electrical Engr......236
1104 Seagle Bldg Rt I Melrose Florida Melrose 5-2125
Gardner Howard Carlton Pressman Printing.............571-534
Plant & Grounds Bldg 309 SW 5th St
Garner Betty Louise Miss Steno I Mechanical Engr.........314
536 Eng Bldg General Delivery Hawthorne Florida
Garris Edward W Head Agricultural Education..............588
136 P K Yonge 415 NE 10th Ave FR 6-5786
Garry Margaret Mary Mrs Clk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta..333
311 Rolfs Hall 309 D Flavet I
Garwood Mary Darby Mrs Sec II Education..................263
122 P K Yonge 421 SE 6th Terr FR 2-4201
Gaskins Murray Hendricks Laboratory Asst Ag Exp Sta......327
301 Newell Hall 720 NW 20th Ave FR 6-3077
Gathercole George H Jr Clerk II Finance & Acctg.........613
109 A Adm Bldg Rt 2 Box 616
Gattis Elizabeth T Mrs Secretary II Pharmacology...FR 2-0493
M 556 Medical Sciences Bldg 33 SE 17th St
Gautney Janice D Mrs Sec II Business Administration......561
211 Matherly Hall 236 R Flavet III
Gay Glenn E Jr Policeman Police..........................431
Plant & Grounds Bldg 419 NW 25th St FR 6-5436
Gay James M Director Sports Publicity Intercol Athletics.687
102 Stadium 410 NW 26th St FR 6-7836
Gay Janet T Mrs Chief Clerk III Alumni Affairs.......214-271
Auditorium 308 NE Ist St
Gay Myrle D Mrs Secretary II Soils......................251
221 Unit A McCarty Hall 731 NE 12th Ave FR 6-6658
Gay Shirley Y Miss Telephone Operator Police Dept........431
Plant & Grounds Bldg 306 NE 5th Ave FR 2-8175
Gehan F E Assoc Professor English (C-3).................580
316 Anderson Hall 531 Boulevard FR 6-7383
Gelger James C Lab Mech II Electrical Engineering.........236
1104 Seagle Bldg 3461 NW 12th St FR 2-1358
Geiger Stacy L Operator Sewage Treatment Plant...........431
Sewage Treatment Plant 406 NW 19th Place FR 2-1247
Geltz Charles Gottlleb Professor Forestry................291
401 Rolfs Hall 1521 NW 7th Ave FR 6-5473
Gennaro Joseph Francis Asst Professor Anatomy......FR 2-0491
M 243 Medical Sciences Bldg 218 NE Ist St FR 2-1974
George Ruth C Mrs Clerk II Finance & Accounting..........523
2 Adm Bkdg 245 C Flavet III FR 2-2796









George T S Professor Electrical Engineering...............309
336 Eng Bldg 616 NE 2nd St FR 2-4693
Gerritsen Franclscus Asst Research Prof Engineering Mech.416
2 Bldg L 3515 NW 5th St FR 6-3139
Getzen Samuel Pace Jr Merchandise Mgr Bookstore.......... 665
Student Service Center Box 422 Newberry Fla 2952
GIBBS PEARL 0 MRS Clerk Univ Sta Post Office.......FR 2-4981
Student Service Center 1122 SW 2nd Ave FR 6-5477
GlIcreas F Wellington Research Professor Civil Engr......409
203 Eng Bldg 30 SW 23rd St FR 2-0357
Gildea Ray Yeakle Jr Teaching Asst Economics.............561
342 Matherly Hall 1057 SW Ilth Terr FR 2-1935
GlIkes Daniel Stockroom Clerk I Ag Ext Serv..............497
119 Rolfs Hall 1320 W Univ Ave FR 2-8183
Gillespie Stuart E Asst Professor Air Force ROTC.........400
Military Bldg 2002 NE 7th St FR 2-4753
Gillett Horace Y Clerk II Psychological Cllnic...........239
308 Adm Bldg 4155 NW 13th St FR 2-9128
Gillies Elizabeth W Mrs Asst Librarian Ref & Biblio......591
Library 517 NW 36th Dr FR 2-1278
Gilligan Burton Henry Instructor Aeronatical Engr........316
124 Bldg N Rt 2 Box 188 A Alachua Florida HO 2-3911
Gilman Robert L Instructor Agronomy Ag Exp Sta..........439
310 Newell Hall Rt 3 Box 695 FR 6-3565
Gizzie Deloris Elizabeth Mrs Clerk II Housing............246
138 Adm Bldg 807 NW 16th Ave
Glicksberg Mandell Professor Law ........................290
208 Law Bldg 1334 NE 8th Street FR 2-4465
Grickstein Barbara Mrs Clerk II Stat Agronomy Ag Exp Sta.439
302 Newell Hall 206 NW 18th St
Glover Elizabeth V Miss Adm Asst Arts & Sciences.........358
103 Anderson Hall 1731 NW 6th Ave FR 2-4300
Glunt James D Professor History .........................560
104 Peabody Hall 621 NE 5th Terr FR 2-4280
Godwin Ernest B Refrigeration Mechanic Food Service......530
Cafeteria 1125 NW 13th Ave FR 2-8501
Godwin G M Asst State Boys' 4-H Club Agent Ag Ext Serv...334
303 Rolfs Hall 414 NW 14th St FR 6-3823
Godwin Marshall Reid Ag Economist Ag Exp Sta.............251
140 Unit B McCarty Hall 1632 NW 7th Place FR 2-4632
Goette William L Instructor (Retired) P K Yonge School..430
148 P K Yonge 627 SW 12th St FR 6-6328
Goggin John M Assoc Professor Sociology & Anthropology...487
312 Peabody Hall 1022 SW 7th Ave FR 6-6463
Goin Coleman Jett Professor Bioloqical Sciences..........677
12 C Flint Hall 2001 SW 13th St FR 2-4990
Golden Leo Supervisor of Janitors Janitorial.............431
Plant & Grounds Bldg 1715 NE 8th St FR 6-5975
Golden Stansel E Mail Carrier Campus Mall Room...........225
187 Bldg E 124 NE 22nd St FR 6-3221
Gollnick Patricia Miss Clerk I Central Stores............431
Plant & Grounds Bldg 225 SW 5th St








Gomez Osborne Lorraine Jr Teaching Asst Gen Ext Div......520
702 Seagle Bldg 401 SE 6th Terr FR 2-2988
Gomez Shirley L Mrs Library Asst III Library.............591
Library 1509 NW 4th Ave FR 2-9470
Gonzalez juan 0 Asst Professor Mechanical Engr EIES.....314
523 Eng Bldg 2716 NW 4th Ave FR 6-3068
GOODBRED MARY H MISS Steno Fla State Dept of Ag.....FR 6-3732
608 Seagle Bldg Rt 3 Box 718 FR 2-4841
Goode Shelby J Mrs Clerk I Board of Examiners............235
405 Seagle Bldg Box 492 Newberry 2063
Goodman Donald Charles Asst Professor Anatomy......FR 2-0491
M 218 Medical Sciences Bldg 2034 NE 9th Terr
Goodrich Marilyn A Mrs Sec II Ag Econ Ag Ext Serv.......251
27 Unit B McCarty Hall 620. Boulevard
Goodrich May E Miss Physical Therapist Student Health....371
Infirmary 618 NE 10th Ave
Goodwin Frank Professor Bus Org & Opr....................561
324 Matherly Hall 1105 NW 14th Ave FR 6-7934
Goolsby C G Gardener Horticulture........................589
Horticulture Gardens Rt I Box 23 A FR 6-3174
Gordon Ira J Assoc Professor Foundations.................477
240 P K Yonge 2057 NW 7th PI FR 6-6308
Gordon M M Assoc Professor Physics.......................310
101 Benton Hall 1922 NW 4th Ave FR 2-8457
GOSSELIN KENNETH W Danforth Seminary Intern Religion.....536
207 Florida Union 1618 NW 4th Ave FR 2-8627
Gossette Lois W Mrs Typist II Registrar..................226
33 Adm Bldg 245 B Flavet III
Grace Evelyn M Mrs Interim Lab Asst Soils Ag Exp Sta....348
106 Newell Hall 3006 NW 13th St
Graeffe A Didler Assoc Professor Humanities..............412
103 Bldg D Route 2 Box 175 FR 6-7494
Graham Bert W Director Food Service..................661-662
Cafeteria 1211 NE 5th St FR 2-4759
Graham Betty G Mrs Lab Asst Soils Ag Exp Sta............348
110 Newell Hall I101 NW 4th Ave FR 2-2329
Graham Klein H Business Manager (Retired).................428
Bldg L 417 NE 4th Ave FR 6-3524
Gramling Lea G Professor Pharmaceutical Chemistry........609
312 Leigh Hall 640 NW 36th Terr
Granberry Julian M Int Instructor Social Sciences........654
3 Peabody Hall 2034 NE 12th St FR 2-1963
Grand John L R Professor Architecture....................384
205 D Bldg K 505 SW 28th St FR 6-6186
Grantham Joy Mrs Clerk II Lib Physical Educ Library......591
305 Florida Gym 231 U Flavet III
Grassley Francis L Administrative Asst Air Force ROTC....613
205 Military Bldg 1005 NE 23 Blvd FR 6-390S
Gratton Katherine G Mrs Steno I Entomology Ag Exp Sta...644
21 Bldg OE 202 NW 15th St
Gravely Lucius B III Univ Cashier Finance & Acctg....401-417
2 Adm Bldg Archer Florida 2051








Graves Rufus Lee Jr Assistant Professor Architecture.....330
105 Bldg U 3805 NW 17th St
Gray Arlene Mae Miss Sec III Ag Exp Sta..............491-261
119 Rolfs Hall 1033 NE 8th Ave
Gray Leon Archlbald Asst Professor Off-Campus Educ ......263
147 P K Yonge 308 NW 8th Ave FR 6-5759
Greathouse Glenn A Research Professor Chemical Engr......317
300 Eng Bldg 2711 Lakeside Dr Orlando Florida
Green Chalmers Wallace Paint Foreman Maintenance.........431
Plant & Grounds Bldg MR 2 Box 188 D FR 6-6167
Green Eleanor K Mrs Asst Professor Elementary Educ.......263
117 P K Yonge 3811 NW 13th St FR 2-4536
Green Gus Int Asst Mech Food Tech Ag Exp Sta......FR 2-1600
Horticulture Unit Farm Box 27 Lockloosa Florida
Green James Laboratory Asst Vet Science Ag Exp Sta......679
Vet Science Res Lab 601 NW 36th Terr FR 2-1986
Green Katherine K Mrs Clerk II Bacteriology..............251
358 Unit D McCarty Hall 1711 NW 12th St FR 2-0470
Green Lillian R Mrs Keypunch Opr Statistical Lab.........688
Bldg OE Rt 3 Box 638 FR 2-8695
Greene Calvin C Jr Campus Engineer Plant & Grounds.......431
Plant & Grounds Bldg 919 SW 6th Ave FR 2-8487
Greene R E L Professor Ag Economics Ag Exp Sta..........251
159 Unit B McCarty Hall 805 NW 21st Terr FR 2-8793
Greene Shirley Mrs Typist II Law.........................290
101 Law Bldg 209 S Flavet III FR 2-0239
Greenfield Mary Alden Mrs Lab Asst Microbiology.....FR 2-0491
M 434 Medical Sciences Bldg 1007 SW 7th Ave FR 2-1620
Greenman John R Professor Agricultural Economics..........251
142 Unit B McCarty Hall P 0 Box 2152 Univ Sta FR 6-7057
Greer Allen W Instructor English (C-3)...................407
203 Bldg D 114 NE 5th St FR 2-2736
Gregg James Henderson Assoc Professor Biology............ 501
201 D Flint Hall Rt 4 Box 385 FR 2-9711
Gregg Robert Consultant Industrial Engineering............370
311 Eng Bldg 911 E Boulevard FR 2-9828
Grelner John W Asst Professor Physical Sciences..........377
202 Benton Hall 1716 NW Ist Ave FR 6-7889
Gress William J Technician III Chemical Engr EIES.......669
116 Bldg N 1120 SW Ist Ave
Grier C H Master Mechanic Transportation.................431
Plant.& Grounds Bldg Rt 2 Box 136 FR 2-4688
Griffin Penelope Miss Secretary III University Press.209-292
315 Stadium 1730 NW 2nd Ave FR 2-8905
Griffin Robert C Asst Professor Gen Ext Div..............231
809 Seagle Bldg 104 SW 8th St FR 2-0784
Griffith Mildred M Miss Assoc Professor Biological Sci...251
309 Unit A McCarty Hall 2619 NW 2nd Ave FR 6-5570
Griffith Nancy Pat Mrs Steno I Economics Bus Ad.........561
204 Matherly Hall 2044 NW 7th PI FR 6-5245
Grlgsby Mac G Buildings Custodian Janitorial.............431
Plant & Grounds Bldg 1203 NW 4th Ave FR 6-6646








Grigsby Shaw Earl Asst Prof Sociology & Anthropology.487-638
307 B Peabody Hall 715 NW 33rd Ave FR 6-7459
Grimes Wlllis M Chief Service Section Army ROTC.........482
Military Bldg Melrose GR 5-2069
Grinfin Walter J Gym Attendant Physical Educ & Health....533
18 Florida Gymnasium 1409 NE 8th Ave FR 2-1957
Grinter L E Dean Graduate School.....................293-459
235 Adm Bldg 2256 NW 4th Place FR 6-5048
Grissom Eugene Edward Asst Professor Art.................628
5 Bldg X 2125 NE 7th St FR 2-1835
Grobman Arnold B Director Florida State Museum.....FR 2-1451
303 Seagle Bldg 2224 NW Ilth Rd FR 6-7794
Grobman Hulda Mrs Editorial Assf Leadership Studies......647
314 P K Yonge 2224 NW Ilth Ave FR 6-7794
Grodsky May R Mrs Asst in Library Documents..............591
Library 112 NW 20th St FR 2-1610
Groeneveld-Meijer Johannes W Asst Professor Architecture.330
105 Blag U 108 SW 10th St FR 2-0715
Gropp Armin H Professor Chemistry....................484-486
156 or 200 Leigh Hall 1003 NW 15th Ave FR 2-4973
Groselle Mary Jo Miss Tech III Chemical Engr.............669
116 Bldg N III SW 12th St
Groth J H Professor Humanities...........................412
105 Bldg D 530 NE 9th Ave FR 6-6590
Grove Elaine Mrs Clerk I Florida Union...................655
313 Florida Union 208 C Flavet III
Grudier Adelyn Largiois Mrs Lib Asst III Library.........591
Library Rt 3 Box 668 L 4159 NW Ilth St
Grune Betty Lu Mrs Typist II Registrar...................226
135 Adm Bldg 209 R Flavet III
Guistwhite Jack C Assistant Registrar.....................226
29 Adm Bldg 2014 NW Ilth Road FR 6-3439
Guiteras G G Physician Student Health....................371
Infirmary 929 SW 13th St FR 6-3649
Gustus Robert Charles Pharmacist Student Health..........371
Infirmary 1501 NW 18th St FR 6-5125
Gyles Gail N Mrs Clerk II Stat Statistical Lab...........688
Bldg OE 1721 NW 10th Ave FR 2-1070



H


Habbaba Pat C Mrs Typist II Foreign Students..............200
124 Adm Bldg 1113 NW 13th St FR 2-9594
Hadley Jack R T Asst Tab Supv IV Finance & Acctg.........272
23 Adm Bldg 2125 NW 7th Lane FR 6-5776
Hadlock Edwin H Professor Mathematics.................... 586
212 Walker Auditorium 1021 NE 4th St FR 6-7032
Hagar Paula S Miss Steno I New Bureau....................288
Bldg H 1238 SW Ist Ave Apt B









Hagerty Evelyn Mrs Sec III Health Center Study.....FR 2-0491
M 403 Medical Sciences Bldg 1619 NW 3rd Ave
Haimbach David Instructor Elementary Education...........475
112 P K Yonge 2291 W University Ave FR 6-3451
Haines Aleyne C Mrs Assoc Professor Education.............475
112 P K Yonge Bldg 1812 NE 7th Terr FR 2-1802
Haines Lewis F Director University Press.............209-292
314 Stadium Bldg 23 SW 26th St FR 6-3943
Hale Lester L Dean of Men Student Personnel..............506
128 Adm Bldg 2245 NW 6th PI FR 6-7266
Hall Chesley B Assoc Horticulturist Ag Exp Sta...........344
Vegetable Products Lab 508 NW 35th St FR 6-5149
Hall Frances J Miss Steno I Off-Campus Housing.......248-249
237 Adm Bldg 1807 SW 13th St
Hall Hollis Pace Med Technician Anatomy............FR 2-0491
M 240 Medical Sciences Bldg 206 A NW 17th St
Hall Mary Ada Mrs Secretary II Board of Examiners.........235
405 Seagle Bldg 217 S Flavet III
Hall Merrill J Asst Research Analyst Health Center.FR 2-0491
C 411 Medical Sciences Bldg 518 NW 15th St FR 2-1340
Hallam George W Int Instructor English (C-3).............407
202 Bldg D 1813 SE 6th Ave FR 2-9441
Halperin Don A Assistant Professor Bldg Construction.....384
101 Bldg K 1920 NW 7th PI FR 6-5942
Halsey Lawrence H Asst Horticulturist Ag Exp Sta.........327
214 Newell Hall 1017 NW 16th Ave FR 6-8605
Halyard Mary Jane Mrs Steno I Physical Plant.......FR 2-0491
M 6 Medical Sciences Bldg Box 2509 Univ Station
Hamaoher Howard Brockman Asst Professor Architecture.....505
115 Bldg E 903 NW 9th Ave FR 2-2866
Hamblen Charles H Jr Instructor Social Studies...........681
202 Stadium 2034 NE 12th St FR 2-1963
Hamilton Henry G Head Professor Agricultural Economics...251
164 Unit B McCarty Hall 505 SW 1Oth St FR 6-5629
Hamilton Jefferson M Consulting Architect.................363
306 Adm Bldg 1114 NE 7th St FR 2-8418
Hamilton Marjorie Mrs Unit Manager Food Service..........207
Student Serv Center Dieticians' Apt Ext 553
Hamilton Sally Mrs Steno II Food Service..................661
Cafeteria Box 2815 Univ Station Archer Road Village
Hamm Jesse Ag Laborer Dairy Science Aa Exo Sta....HO 2-4012
Dairy Research Unit Hague Route 3 Box 496 A
Hammond E Ashby Professor Social Sciences............585-406
204 B Peabody Hall 2317 W University Ave FR 2-8040
Hammond John E Technician III Electrical Engr............308
433 Eng Bldg Rt I Box 64 Starke Florida
Hammond Luther C Associate Professor Soils...............251
228 Unit A McCarty Hall 1018 SW 25th Place FR 6-6845
Hampson Charles M Assistant Agronomist Agronomy...........251
206 Unit A McCarty Hall 325 SW 12th St FR 6-7917
Hancock Robert E Asst Editor Ag Exp Sta & Ag Ext Serv....552
215 Rolfs Hall Box 3537 University Station








Hanke Carol R Mrs Sec II History.........................388
109 Peabody Hall 805 NE 9th Ave FR 2-0975
Hanna Paul L Professor Social Science....................654
110 Peabody Hall 1523 NW 12th Road FR 6-7753
Hannan Catherine Mrs Steno II Agricultural Ext Serv......447
I Bldg OG 1117 NW 13th St
Hansen Anne A Mrs Typist II Soil Conservation............334
305 Rolfs Hall 246 B Flavet III
Hansley Mildred Mrs Typist II Intercol Ath...............684
217 Stadium Bldg 226 Flavet III FR 6-6986
Hanson Bernard Asst Professor Humanities................412
107 Bldg D 20 B Stengel Field FR 6-5107
Haraway Kenneth Aaron Laboratory Assistant Agronomy......439
302 Newell Hall 109 NW 10th St
Hardaway Elliot Asst Director Library.....................591
Library 1617 NE 7th Terr FR 2-1576
Harden Alice M Mrs Sec III Engineering.................. 236
1104 Seagle Bldg 246 D Flavet III FR 2-0943
Harden J L Janitorial Supervisor....................FR 2-0491
M 9 Medical Sciences Bldg 1617 NE 8th Street
Hardy Emily S Mrs Steno I Registrar......................226
33 Adm Bldg 703 NW Ilth Ave FR 2-8817
Hargett Emil Retz Asst Professor Civil Engineering.......203
208 Eng Bldg 2718 NW Ist Ave
Harkness Donald R Asst Prof English (C-3)...............408
207 Bldg D 3335 NW 3rd St
Harlan William E Asst Professor Phys Educ for Men.........244
128 Florida Gymnasium 1006 NE 12th Ave FR 2-4034
Harley James H Asst PAS&T Air Force ROTC.........237-400-694
212 Military Bldg 1921 NW 2nd Ave FR 6-5876
Harlow Justin E Jr Head Psychological Clinic.............239
312 Adm Bldg 808 NW 20th Terr FR 6-7087
Harp Gertrude P Mrs Clerk I Finance & Accounting ........523
10 Adm Bldg 123 SE 14th St FR 2-4411
Harrell George Thomas Dean College of Medicine.....FR 2-0491
M 102 Medical Sciences Bldg 2227 NW 3rd PI FR 2-1940
Harrell Patricia J Mrs Interim Lab Asst Soils Ag Exp Sta.404
106 Newell Hall 202 NW 15th St
Harrell Samuel Haggin Labor Foreman Ag Exp Sta.....FR 6-6761
Ag Exp Farm 3010 NW 9th St FR 6-5742
Harrington Margaret Mrs Exam Editor IV Bd of Examiners...235
405 Seagle Bldg 1028 NE Ilth Ave FR 2-0554
Harris David Payne Instructor English (C-3)..............407
201 Bldg D 914 SW 8th Lane
Harris George C Lab Mech II Physics......................310
101 Benton Hall Rt 4 Box 241 FR 2-9963
Harris Helen Kay Miss Typist I Housing.................. 246
138 Adm Bldg 1209 SW Ist St
Harris Henry Clayton Agronomist Ag Exp Sta...............320
Newell Hall Basement 3138 SW Ist Ave FR 2-1885
Harris Joanne B Mrs Typist II Chemical Engr..............419
401 Eng Bldg 3036 NW 13th St FR 6-5998








Harris Juanita Mrs Machine Opr I Finance & Accounting....391
10 Adm Bldg 625 NE 6th St FR 6-3569
Harris Louise L Mrs Chief Clerk III Accts Ag Exp Sta.....605
213 Rolfs Hall 1330 NW 4th Place FR 6-3426
Harris Marie Miss Offset Photographer Printing.......571-534
Plant & Grounds Bldg Box 131 Waldo Florida
Harris William Elmer Bookkeeper Food Service.............530
Cafeteria 103 SW 12th St
HARRISON GRADY Chief Clerk Unlv Sta Post Office.....FR 2-4981
Student Service Center 1314 SW 14th St FR 6-6782
Harrison John A Associate Professor History..............388
III Peabody Hall 1012 SW 3rd Ave FR 6-7004
Hart Donald John Dean College of Business Administration.561
214 Matherly Hall 2717 SW 3rd PI FR 6-6142
Hart Freeman Hansford Assoc Professor Humanities..........412
109 Bldg D 208 NW 20th Terr FR 6-6396
Hart T A E Professor Humanities .........................412
109 Bldg D 800 NW 36th Ave
Hartley Betty B Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta....251
161 Unit B McCarty Hall 525 SE 4th Ave FR 6-3037
Hartley William Joseph Jr Accountant IV Ag Exp Sta.......494
123 Rolfs Hall 2036 NE 7th Terr FR 6-7023
Hartmann Frederick H Professor Political Science.........637
6 Peabody Hall 1001 NW 24th Ave FR 2-8368
Hartwig Anne Mrs Clerk I Bookstore ......................569
Student Service Center 2523 NW 6th St
Hassell F L Field Asst Agronomy....................FR 6-6125
Ag Exp Sta Farm Rt 2 Box 615 FR 6-6888
Hatchitt Glenn E Lab Mech II Chemical Engr...............319
301 Reed Lab 818 NE 7th Place FR 2-1100
Hathaway W B Professor Emeritus Languages & Literature
106 NW 10th St FR 6-3861
Haubrlch Robert Asst Resident Advisor Housing.............695
Grove Hall Ext 546
Haupt Charles S Assoc Director Bureau Prof Relations.....429
318 Leigh Hall MR 2 Kirkwood FR 6-7902
Havard W C Director Public Adm Clearing Service..........585
204 Peabody Rt 5 Box 132 Hibiscus Park FR 2-4486
Havelock John J Chief Operator Sewage Treatment..........431
Sewage Treatment Plant 1111 NW 41st Ave FR 2-4532
Hawkins J E Professor Chemistry..........................630
340 Leigh Hall 530 NE 10th Ave FR 6-7860
HAY DON L Dist Supv Vocational Rehabilitation Serv.FR 6-3621
704 Seagle Bldg 1605 NW 14th Ave FR 2-4985
Hay Olessa Miss Clerk I Ag Ext Sta.......................497
119 Rolfs Hall 1209 W University Ave
Hay Robert L Medical Photographer Med IIlustration.FR 2-0491
C 612 Medical Sciences Bldg Archer Rd Village
Hay Ruth Bernice Miss Supt of Nurses Student Health......371
Infirmary Nurses' Residence Ext 371
Hayes Francis Clement Assoc Professor Foreign Languages..680
112 Bldg D 2035 NW 7th Lane FR 6-7264








Haygood Nancy Ann Miss Accountant IV Finance & Acctg.....219
2 Adm Bldg Newberry Florida 2911
Hayman Carole M Mrs Clerk I Finance & Accounting.........221
2 Adm Bldg 246 T Flavet III
Haymans Hoyt Sr Plumber Ag Exp Sta.......................498
Rolfs Annex 1241 NW 36th Ave
Haynle John Dale Extension Apiculturist Ag Ext Serv......447
2 Bldg G 212 SW 3rd Ave FR 2-4545
Hearn Diane Barbara Laboratory Asst Agronomy Ag Exp Sta.439
302 Newell Hall 1832 NW Ilth Rd FR 2-0526
Hearn Edwin F Jr Technician I Electrical Engineering.....660
230 Eng Bldg 1832 NW Ilth Rd FR 2-0526
Heath Murry Groundsman II Grounds........................431
Plant & Grounds Bldg Newnans Lake Road
HEATHMAN R K Officer in Charge Vet Adm Contact Off.FR 2-8671
105 Seagle Bldg 1001 NE 13th PI FR 2-4430
Hedick J Monroe Nurseryman Grounds...................... 431
Plant & Grounds Bldg 1335 NE 6th Terr
Heindel Janice W Mrs Secretary II English...............306
202 Anderson Hall 1123 NW Ist PI Apt 19 FR 2-2642
Heisler Mary Rogers Mrs Sen Med Tech Anatomy.......FR 2-0491
M 235 Medical Sciences Bldg 3400 NW 4th Ave FR 6-3948
Heitzman Isabelle A Miss Typist II Registrar.............226
135 Adm Bldg SE 9th Place FR 2-4665
Helfer William C Teacher P K Yonge School................518
203 A P K Yonge 1232 SW 4th Ave FR 2-0992
Helzel Barbara Ann Miss Steno I Orn Horticulture.........280
404 Newell Hall 1641 NW 12th Rd FR 2-4939
Hemmingway Francis J Mrs Cashier Food Service............207
Student Service Center 319 E Flavet I FR 2-1161
Henderson Jacqueline J Mrs Secretary II Building Constr..384
205 B Bldg K 200 A Flavet III FR 2-0928
Henderson Joseph R Extension Agronomist Ag Ext Serv......329
402 Newell 2240 NW 16th Blvd Rt 5 Box 242 FR 6-7031
Henderson Leon N Head Secondary Education................210
329 P K Yonge 1524 NW 12th Road FR 2-4967
HENDON SARAH F MRS Sec Fla Institute of CPA's......FR 6-5404
705 Seagle Bldg 2627 NW 3rd Ave FR 2-2937
Hendrlckson Ellwood R Assoc Professor Civil Engr.........409
203 Eng Bldg 1724 NE 7th St FR 2-8759
Hendrickson Mary Alice Miss Library Asst III Law.........596
217 Law Bldg 819 NW 13th St FR 6-6077
Hendrix Wilson H Asst PAS&T Air Force ROTC.......237-400-694
206 Military Bldg 3715 NW 17th St FR 2-8601
Hendrix Winston A Multilith Operator Printing........571-534
Plant & Grounds Bldg Mclntosh Florida
Henkel George Int Field Asst Agronomy Ag Exp Sta........320
Agronomy Greenhouse 207 SW 7th PI
Henley Donald Landis Groundsman Plant & Grounds...........413
Plant & Grounds Bldg 113 SE 10th St FR 6-6520
Henry Ida Mae Mrs Multlgraph Operator Printing.......571-534
Plant & Grounds Bldg 3242 NW 12th St FR 2-8210








Henry John C Lab Mech III Engr Shop......................420
102 Benton Annex Rt 3
Hentges J F Jr Assoc Animal Husbandman An Husb & Nutri...251
244 Unit B McCarty Hall 1915 NW 5th Ave FR 2-4508
Herbert John H Asst Soil Conservationist Ag Ext Serv.....334
303 Rolfs Hall 738 NW 25th Ave FR 2-0676
Herbert Thomas Walter Professor English..................300
202 Anderson Hall Rt 5 Box 12 13 SW 23rd Dr FR 6-7619
Herig Sue Mrs Technician II Cancer Research..............463
Cancer Research Lab 218 B Flavet III
Herndon Thomas G Asst Professor Forestry................. 338
412 Rolfs Hall 817 NW 13th St FR 6-6540
Heron Betty K Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta......251
149 Unit B McCarty Hall 513 NE 9th St FR 2-9716
Herring Elma Miss Administrative Asst IV Housing.........246
138 Adm Bldg 318 SE 7th St FR 2-0077
Herzberg Mendel Asst Professor Bacteriology..............251
273 Unit D McCarty Hall 1216 SW 3rd Ave FR 2-8570
Heskln 0 E Professor Economics...........................561
218 Matherly Hall 1605 SW 13th St FR 6-7737
Hester Janice P Mrs Asst In Library Tech Processes.......591
Library 1730 NW 6th Ave FR 6-7976
Hetenyi Laszlo Joseph Asst Professor Humanities..........412
102 Bldg D 1230 NW 37th Road FR 6-6956
Hetrick Lawrence A Assoc Professor Entomology............251
350 Unit B McCarty Hall 1824 NW 12th St FR 6-6974
Hewitt Russell Bernard Carpenter Maintenance.............431
Plant & Grounds Bldg Lake Butler Florida 6903
Heyl Norman W Air Science IV Clerk Air Force ROTC........694
Military Bldg 8 NW 36th Terr FR 2-0821
Hiatt Leland W Director Alumni Affairs...............214-271
Auditorium 2210 NW Ist Ave FR 2-4645
Hicks Dora A Miss Professor Professional Currlculum......245
303 Florida Gym II NW 32nd St FR 2-8687
Hicks John W Supply Supervisor Air Force ROTC............694
Military Bldg 2224 NE 12th Terr FR 2-0006
Hieber Mary Elizabeth Miss Lab Asst Biochemistry....FR 2-0491
M 351 Medical Sciences Bldg
Hiers Hubert James Sign Painter Maintenance..............431
Plant & Grounds Bldg Rt 5 Box 658 FR 2-8320
Hlers William Russell Lab Mech II Engr Shop...............420
102 Benton Annex 216 SW Ist St FR 2-8113
Higgins Matt Consultant Cancer Research...................463
Cancer Research Lab 2718 W University Ave FR 6-6759
Higglnson Robert M Research Asst Electrical Engr.........309
336 Eng Bldg 1936 NW 2nd Ave FR 6-7631
Hill C K Mechanic Transportation.........................431
Plant & Grounds Bldg NE 18th St FR 6-3807
Hill Clifton Carr Assoc Professor Engineering Mech.......416
415 Eng Bldg Golfvlew P 0 Box 2277 FR 2-4880
Hill Thomas J Principal P K Yonge School..............476-618
216 P K Yonge 313 NW 36th Drive FR 2-9816








Hill William Laboratory Asst Agronomy Ag Exp Sta........320
Newell Basement 1236 NW 18th Ave
Hilliard F Pauline Miss Professor Elementary Educatlon...518
205 P K Yonge 1635 NW 7th Place FR 6-5409
Hillis Marjorie H Mrs General Duty Nurse Student Health..371
Infirmary 214 NE 6th St FR 2-2328
Hinckley Elmer Dumond Head Professor Psychology..........345
308 Adm Bldg 2740 Newberry Boulevard FR 2-4279
Hindery Fay U Mrs Steno I Ag Exp Sta.....................498
III Rolfs Hall 238 D Flavet III FR 2-9633
Hine Edward Buckingham Asst Prof Engineering Graphics....314
516 Eng Bldg 626 SW 10th St FR 6-6603
Hines Frank Maintenance Worker Ag Exp Sta................498
Rolfs Annex Micanopy Florida
Hines Jane Mrs Secretary II Physiology.............FR 2-0491
M 516 Medical Sciences Box 76 Interlachan Florida
Hines V Mechanic Transportation........................... 431
Plant & Grounds Bldg 919 NW 22nd Ave FR 6-6022
Hines Vynce Albert Head Foundations......................647
314 P K Yonge 1220 SW 9th Road FR 2-4770
Hinkle Violetta E Mrs Secretary II Agriculture...........251
117 Unit A McCarty Hall 207 U Flavet III FR 2-0310
Hinkley Henry R Asst Dir Plant & Grounds...........FR 2-0491
M-6 Medical Sciences Bldg 1237 SW Ilth Ave FR 2-8376
Hinson Carolyn Mrs Clerk II Maintenance..................431
Plant & Grounds Bldg 206 NE 7th St FR 2-4683
HINSON KUELL Co-operative Agent Agronomy USDA...........529
38 Bldg H 206 NE 7th St FR 2-4683
Hintermister John H Asst Director Food Service.......661-662
Cafeteria Kirkwood FR 2-2950
HINTON LOUISE MRS Asst Treasurer Credit Union............ 535
Bldg E 1326 NE 7th St
Hinz Charles F Int Asst Res Professor Bacteriology.......251
56 Unit D McCarty Hall 708 SW 2nd Ave
Hipp Jacob E Instructor Bus Org & Opr....................561
15 Matherly Hall 117 NW 21st Terr FR 2-4498
Hitchlngs Richard Asst instructor Air Force ROTC.........400
205 Military Bldg 1008 NE 21st Ave FR 2-4542
Hixson Imogene Miss Interim Head Technical Processes.....591
Library 2630 W University Ave FR 2-8286
Hodge Evelyn Louise Miss Tech I Civil Engr...............503
Sanitary Research Lab Box 395 Newberry Fla
Hodges Barbara Mrs Tech II Chemical Engr EIES...........669
116 Bldg N 215 C Flavet III
Hodges Henry G Professor Bus Org & Opr.................561
312 Matherly Hall 1006 NW 12th Ave FR 6-6550
Hodges James Roland Asst Professor English............... 300
202 Anderson Hall 6 NW 26th St FR 6-7786
Hodges Vernon S Asst Professor Architecture.............. 330
103 Bldg U 114 NW 25th St FR 2-2785
Hodgson Jacqueline L Miss Instructor Economics...........561
328 Matherly Hall 312 NE 3rd Avn FcP 7-0/10








Hoffman Emma P Mrs Exec Sec IV Plant & Grounds............431
Plant & Grounds Bldg 2101 NE 7th Terr FR 2-0147
Hofmann Virginia Mae Mrs Unit Manager Food Service.......212
Co-Ed Club Dietitians' Apt Ext 553
Hofmann Oscar Alonzo Mechanic Heating Plant..............431
Heating Plant Dietitians' Apt Ext 553
Hogan John A Asst to Gen Manager Intercol Ath.... 681-682-683
107 Stadium 2800 NW 4th Place FR 2-1975
Holbrook Doris Mrs Clerical Asst Ag Ext Serv ......FR 6-5091
Seagle Bldg Annex 409 NE Ist Ave
Holbrook Hollis Howard Professor Art.....................448
110 Bldg C Rt 2 Box 60 FR 2-4979
Holder Bobby Langford Roofer Maintenance.................431
Plant & Grounds Bldg MR 2 Hawthorne Road
Holder Ivy Steamfitter I Heating Plant...................431
Plant & Grounds Bldg 1001 NW 41st Ave FR 2-4585
HOLLER HARRY H Squad Leader Arch Board of Control....278-279
Bldg E 117 SW 2nd Ave
Holliman Vernon Lieutenant Police........................431
Plant & Grounds Bldg Archer Rd FR 2-2609
HOLLINGSWORTH LAWRENCE M Exec Sec State Soil Consv Bd...334
7 Bldg G 1106 NW 10th St FR 6-5608
Hollingsworth Mary Mrs Clerk II Board of Examiners.......235
405 Seagle Bldg 249 A Flavet III
Hollis Howard Holbrook Professor Art.....................448
106 Bldg C Rt 2 Box 60 FR 2-4979
Holloway Marian M Mrs Typist I Ag Exp Sta................366
211 Rolfs Hall 421 NW 15th St
Holmes Elwyn S Asst Ag Engr Ag Engr..................548-551
105 Ag Eng Bldg 115 NW 20th Dr FR 2-1760
Holmes Lisa K Mrs Steno II An Husb & Nutri Ag Ext Serv..251
258 Unit B McCarty Hall Box 2017 University Station
Holmgren Herbert Technician IV Electrical Engr EIES.....651
436 Eng Bldg 1717 NW 6th St FR 6-7340
Holmgren John D Instructor Chemical Engr.................669
116 Bldg N 126 NW 15th Terr
Holt Lindsey A Field Assistant Agronomy............FR 6-6125
Agronomy Farm Route I Box 12-A Newberry Florida
Holton Dorothy L Mrs Staff Nurse Student Health..........371
Infirmary 1814 NW Ist Ave FR 2-4486
Hood Claude lan Instructor Pathology...............FR 2-0491
M 655 Medical Sciences Bldg 328 NW 15th St
Hook Margaret Jo Miss Steno I Veg Products Lab...........667
Vegetable Products Lab 2039 NW 3rd Ave
Hooser Hobart Asst Football Coach Intercol Athletics.....681
217 A Stadium 1125 SW 5th Ave FR 2-8135
Hoover J6hn W Int Head Professor Aeronautical Engr.......316
125 Bldg N 2018 NW 3rd Ave FR 2-4980
Hoover Louise C Mrs Secretary III Physics................310
101 Benton Hall 1125 SW 2nd Ave
Hoover Maurice W Asst Horticulturist Ag Exp Sta..........344
87 Vegetable Products Lab 816 NE 9th Ave FR 2-1110








Hoover Rhea Margaret Mrs Secretary II Psychology.........345
308 Adm Bldg 816 NE 9th Ave FR 2-1110
Hopkins Leslie F Tech III Civil Engineering............. 204
124 Eng Bldg Rt 4 Box 515 NW 16th Blvd FR 2-2634
Horan Sara G Mrs Jr Acct Athletic Association....681-682-683
107 Stadium 402 NW 34th Dr FR 2-4287
Home Edward Porter Associate Professor Psychology.......337
101 Bldg E 906 NW 20th Terr FR 6-3679
Horne Jean Mrs Secretary III Civil Engineering.......203-204
212 Eng Bldg 200 C Flavet III
Horner Carol S Mrs Typist II Intercol Ath................684
217 Stadium Bldg 329 C Flavet I
Horner Earl S Assoc Agronomist Agronomy Ag Exp Sta......529
31 Bldg OH 1114 NW 8th St FR 6-6179
Horsman Delma G Mrs Secretary II Pathology.........FR 2-0491
M 655 Medical Sciences Bldg Archer Rd Village
Horton Paul N Asst PMS&T Military........................636
Military Bldg
Hosselton Doris Jones Mrs Sec III Mechanical Engr........315
540 Eng Bldg 1416 NE 6th Terr FR 2-8867
Houk Frederick Denton Director Camp Wauberg..............655
Florida Union 2042 NE 12th St
Hoveland Carl Soren Interim Asst Agronomy Ag Exp Sta....439
306 Newell Hall Paradise Trailer Court
Hoveland Dorothy H Miss Nurse Student Health.............371
Infirmary Box 3103 Univ Sta
Hovey Scott W Assoc Professor Bus Org & Opr...............561
15 Matherly Hall 2145 NW 3rd Place FR 6-6746
Howard Ernest Operator Sewage Treatment Plant.............431
Sewage Treatment Plant Melrose Florida GR 6-6381
Howard Willlam M Assoc Professor Bus Org & Opr...........561
335 Matherly Hall 1618 NW 6th Ave FR 2-2332
Howe Kenneth J Int Assistant Professor Botany............251
308 Unit A McCarty Hall Route 2 Box 39
Howell Audrey C Mrs Clerk II U F Press...................292
304 Stadium Dogwood Dr Idylwild FR 6-7862
Howell Gwendolyn W Mrs Clerk II Housing..................246
138 Adm Bldg 249 C Flavet III FR 6-3532
Hoxie Virginia Clare Mrs Clerk I Health Center.....FR 2-0491
Medical Sciences Bldg Box 2815 Univ Sta
Hrubecky Henry F Assoc Research Professor Engr Mech......416
411 Eng Bldg 1912 NW Ist Ave FR 2-0613
Huang Tzu C Assoc Professor Engr Mech EIES..............416
409 Eng Bldg 314 NW 14th St FR 2-0813
HUBNER F W Mech Inspector Arch Board of Control......278-279
Bldg E 1029 NE 10th Place FR 6-7853
Huckaba Charles E Assoc Res Professor Chemical Engr......669
116 Bldg N 1219 NE 3rd St FR 2-1552
Huckabee Sarah Mrs Library Asst II Library ..............591
Library 103 NW 10th St FR 2-4655
Hudson E E Locker Room Attendant Phys Educ for Men.......541
107 Florida Gymnasium 702 NW 22nd Ave









Huffman Jacob B Asst Professor Forestry..................398
401 Rolfs Hall 528 NW 36th St FR 2-2067
Hughes Charles Roy Head Correspondence Study..............233
906 Seagle Bldg III NW 10th Ave FR 2-8886
Hull Fred Harold Head Agronomy Ag Exp Sta...........439-320
302 Newell Hall 1318 SW 15th St FR 6-5137
Hullihan William Francis Instructor Phys Educ for Men....639
22 Florida Gymnasium 206 NE 5th Ave FR 2-4929
Hume H H Dean Emeritus Agriculture.......................591
Library Rocky Point Florida
Humphreys Thomas Elder Asst Biochemist Ag Exp Sta....344-224
Vegetable Products Lab 1124 NW Ist Place
Hunt David Watchman Plant & Grounds......................431
Plant & Grounds Bldg Route I Newberry Florida
Hunt Helen Mrs Secretary III Museum................FR 2-1451
303 Seagle Bldg 304 NE 8th Ave
Hunt J Allan Platemaker Printing.....................534-571
Plant & Grounds Area Route I Newberry Florida 4361
Hunt Lloyd Technician III Engineering Mechanics EIES....416
3 Bldg L Ocala Rd
Hunt Virginia Mrs Typist I Registrar.....................226
33 Adm Bldg Archer Rd Village Box 2815 Univ Sta
Hunter Clifford Watchman Grounds.........................431
Plant & Grounds Bldg Waldo Florida
Hunter Frank George Stock Clerk III Bookstore............665
Student Service Center 28 NE 22nd St FR 2-1719
Hunter George W III Int Prof Biological Sci..FR 2-0491...501
M 438 Med Sci Bldg 201 C Flint 1503 NW 21st Ave
Hunter Peggy J Mrs Typist II Law Review..................355
116 Law Bldg 1327 NW 5th Ave FR 2-0598
Hurff George B Director Bur Econ & Bus Res...............561
207 Matherly Hall 2256 NW 5th PI FR 2-4336
Hurley Bobby Don Lab Asst Soils Ag Exp Sta..............251
19 Unit A McCarty Hall 110 NW 15th St FR 6-3682
Hurley Joyce M Mrs Steno I Bus Org & Operations..........561
106 Matherly Hall 110 NW 15th St FR 6-3682
Hurst Eunice Miss Secretary III Medicine...........FR 2-0491
M 411 Medical Sciences Bldg Rt 2 Box 415 FR 6-3357
Husa William J Head Professor Pharmacy...................368
302 Leigh Hall 1016 SW 5th Ave
Hussey Roland F Asst Professor Biological Science........501
202 A Flint Hall Route 3 Box 652 NW 45th Ave FR 2-2825
Hutcherson William Robert Professor Mathematics..........586
210 Walker Route 5 Box 210 FR 2-2698
Hutchins Kelly B Tech II Chemical Engr EIES.............318
102 Bldg N 3127 NW Ilth St FR 2-4271
Hutchinson Gaill S Mrs Clerk I Gen Ext Div................231
807 Seagle Bldg 625 NE 6th St FR 6-6018
Hutson Albert D Security Officer Electrical Engr.........236
1104 Seagle Bldg 320 NE 12th St FR 6-6383
Hyne Agnes M Mrs Sec II Eng Mechanics....................416
421 Eng Bldg Rt 3 Box 186 Lake City Florida 838-W-I












I


Iley James Richard Interim Asst Agronomy.................320
10 Newell Hall 1319 NW 7th Ave FR 6-6138
Imler Raymond Field Asst Dairy Science Ag Exp Sta.HO 2-4018
Dairy Research Unit Hague Route 2 Box 38 A
Ingle Kelsey Hudleson Instructor Education...............479
323 P K Yonge 1522 NW 6th Ave FR 6-5388
Isblll Charlotte Marle Miss Sec III Business Manager.....461
104 Adm Bldg 1824 NW 2nd Ave FR 6-3691
Ivey Thelma D Mrs Adm Asst IV General Extension Division.232
805 Seagle Bldg 112 SW 23rd Terr FR 2-2041




J


Jackson Elmo L Professor Economics.......................561
110 Matherly Hall 1515 NW 14th Ave FR 6-7117
Jackson Hunter G Jr Tech III Chem Engr EIES.............538
530 Eng Bldg 1510 NW 3rd Ave FR 2-9500
Jackson Louise Mrs Library Asst Circulation..............591
Library 515 Boulevard FR 2-4080
Jacobs Ruth Mrs Tech III Cancer Research ................463
Cancer Research Lab Route I Box 26 A FR 2-2277
Jacunski Edward W Int Head Professor Engr Graphics.......314
506 Eng Bldg 2721 SW 3rd PI FR 2-8832
Jaggi Martin P Assoc Professor Physics...................539
Bldg Z (Mail Benton 101) 435 NW 25th St FR 2-1154
Jamison Frank S Head Vegetable Crops Ag Exp Sta.........351
303 Newell Hall 709 NW 22nd St FR 6-7240
Jaramillo Edna Ann Mrs Typist I Civil Engr................203
212 Eng Bldg 216 SW 3rd Ave FR 2-0868
Jardine Gloria Mrs Sec II Gen Ext Div.................... 233
906 Seagle Bldg 324 A Flavet I
Jeff Helen Janet Mrs Bindery Clerk Printing..........534-571
Plant & Grounds 307 SE 2nd St FR 2-2574
Jellison Alvin C MaInt NCO Army ROTC.....................482
Military Bldg 216 SW Ist St -FR 2-8113
Jenkins Fred Tab Opr III Finance & Accounting............272
23 Adm Bldg 1328 NW 6th St
Jennings Annie Miss Adm Asst IV Business Manager.........461
104 Adm Bldg 1616 NW 7th Ave FR 2-8003
Jennings Edith Miss Exec Sec IV Law......................354
102 Law Bldg 1616 NW 7th Ave FR 2-8003








Jennings Mary V Miss Typist I Univ Placement Office..304-670
Bldg H 1426 W University Ave FR 6-9338
Jennings Patricia Mrs Librarian Health Center......FR 2-0491
L 102 Medical Sciences Bldg 1001 NW 25th Ave FR 2-1226
Jensen Anthony S Asst Forester Ag Ext Serv...............350
217 Rolfs Hall Rt 4 Box 120 FR 6-5779
Jeter Clara Anderson Mrs Nurse Student Health.............371
Infirmary Route 4 Rocky Point Trailer Park
Johns Edna Mrs Typist II Registrar.......................226
33 Adm Bldg Route I Box 33 Starke Florida
Johns Roe L Head Educational Administration..............,471
128 P K Yonge 2215 NW 2nd Ave FR 2-4148
Johnson Adraln E Asst in Research Chemical Engr..........669
116 Bldg N 1117 NW Ist Place Apt 7 FR 2-2901
Johnson Carl Henry Prof Pharmacognosy & Pharmacology.....267
330 Lelgh Hall 2141 NW 7th Place FR 6-3769
Johnson Diane M Mrs Clerk II Bookstore...............664-665
Student Service Center 719 E Univ Ave FR 2-1030
Johnson Donald Field Assistant Agronomy Ag Exp Sta 439-320
302 Newell Hall 232 NW 4th Ave
Johnson Floride Miss Secretary II Chem Engr EIES........317
117 Bldg N 1426 W Univ Ave FR 2-9338
JOHNSON GORDON S Sr Draftsman Arch Bd of Control.....278-279
Bldg E 1107 SW 2nd Ave FR 6-7722
Johnson Herman Steamfitter I Heating Plant...............431
Plant & Grounds Bldg Glen Springs Rd FR 2-9949
Johnson Herschell L Watchman Grounds.....................431
Plant & Grounds Bldg 7 NW 10th St FR 2-8127
Johnson Irmgard G Mrs Asst Professor Humanities...........412
III Bldg D 2333 SW 8th Dr Kirkwood FR 2-0781
Johnson James E Electrician Maintenance..................431
Plant & Grounds Bldg 1705 NE 7th Terr FR 2-8279
Johnson James Odean Maintenance Supv Ag Exp Sta..........497
Rolfs Annex Rt 2 Box 461 FR 6-3907
Johnson M H Professor Architecture.......................512
186 Bldg E 1617 NW 12th Rd FR 2-1910
Johnson Martha Mrs Telephone Opr Plant & Grounds..........222
Auditorium 928 NW Ilth Ave FR 6-3908
Johnson Peggy Ann Mrs Clerk II EIES......................230
402 Eng Bldg 527 NE 3rd St
Johnson R S Registrar.....................................226
133 Adm Bldg 1118 SW 5th Ave
Johnson Raymond C Assoc Res Prof Electrical Engr.........236
1104 Seagle Bldg 204 NW 32nd St FR 6-7932
Johnson Ruth M Mrs Clerk I Registrar.....................226
33 Adm Bldg 268 B Flavet II
JOHNSON RUTH R MRS Secretary State Plant Board.....FR 2-1431
505 Seagle Bldg 3028 NW 13th Street FR 6-5624
Johnson Sue Postell Mrs Secretary III Biology.............275
III Flint Hall 1535 NW 7th Place FR 2-1380
JOHNSON V L Asst Dist Agt Fish & Wildlife Serv.....FR 6-6929
508 SW 2nd Ave 104 SW 26th St FR 2-4421









Johnson William Edward Instructor Electrical Engr EIES..309
427 Eng Bldg 4105 NW 13th St FR 6-5193
Johnston Bernice Mrs Exec Secy IV Ag Exp Sta.............260
109 Rolfs Hall 715 NE 2nd St FR 2-8139
Johnston Morgan Kenneth Machinist Engr Shop...............420
102 Benton Annex Melrose Florida 5-2906
Joiner Jasper N Asst Horticulturist Orn Hort Ag Exp Sta.280
400 Newell Hall 711 NW 20th Ave FR 6-7155
Jolly Phyllis P Mrs Clerk II Finance & Acctg..... .......221
7 Adm Bldg Archer Road Village
Jones Anne H Miss Assistant Registrar......................226
33 Adm Bldg 309 SW 12th St FR 2-8147
Jones Barbara Mrs Typist I Housing....................... 250
Thomas Hall 216 SW 12th St
Jones Betty B Mrs Sec II Industrial Arts.................357
302 A P K Yonge 213 NW 13th Ave FR 2-1138
Jones Clifton Claire Lab Mechanic Chemical Engr..........317
13 Bldg N Orange Lake Florida
Jones E Ruffin Professor Biology......................... 666
12 B Flint Hall 1004 SW 6th Ave FR 6-5466
Jones Effle Varlna Mrs Book Manager Bookstore............458
Student Service Center 716 NW llth Ave FR 2-4586
Jones Elise C Miss Assistant in Res Bur Econ & Bus Res...561
202 Matherly Hall 545 NE 1Oth Ave FR 6-3065
Jones Ernest M Assoc Professor Law.......................290
301 Law Bldg 1708 NW 2nd Ave Apt C FR 2-1197
JONES H L Asst to Plant Commissioner State Plant Bd.FR 2-1431
507 Seagle Bldg 1028 NE 7th Ave FR 6-6775
Jones Helen T Mrs Library Asst III Acquisitions..........591
Library 202 NW 12th Terr FR 6-7804
Jones John Andrews Carpenter Housing.....................513
Flavet III P 0 Box 394 High Springs Florida
Jones John Paul Professor Journalism...............FR 2-0016
337 Stadium 840 NW 20th St FR 2-8865
Jones Kathleen Lydia Mrs Secretary II Secondary Educ.210-479
328 P K Yonge Route 4 Box 109 X Rocky Point Trailer Park
Jones Mary Marguerite Mrs Clerk I Registrar..............246
34 Administration Bldg 417 NE 4th Ave FR 6-3524
Jones Mary Sue Mrs Library Asst III Library...............591
Library 315 D Flavet I
Jones Myron Technician II Electrical Engr EIES..........651
436 Eng Bldg 706 NW 31st PI FR 2-1808
Jones Oscar Frederick Assoc Professor Foreign Languages..576
3 B Anderson Hall 1130 SW 8th Ave FR 2-8383
Jones R Miriam Miss Asst in Library Library................ 591
Library 308 NE Ist Ave Apt I FR 2-9489
Jones Richard E Asst Football Coach Athletics............685
214 A Stadium 312 SW 12th St FR 6-6977
Jones Ruth A Mrs Steno II Ag Ext Serv....................331
301 Rolfs Hall 212 C Flavet III
Jones Shirley T Mrs Clerk III Stat Ag Econ Ag Exp Sta...349
310 Rolfs Hall 2138 NE 7th Terr FR 2-1077








Jones Virginia B Mrs Secretary II Architecture...........606
125 Bldg E 612 NE 10th Place
Jones W Ellis Business Manager Business Office...........461
104 Adm Bldg 1812 NW Ilth Road FR 6-7312
Jones W H Jr Asst Supt Field Opr Ag Exp Sta.......FR 6-6761
Ag Exp Sta Farm 2002 NE 7th Terr FR 6-7628
Jones William Maurice Assistant Professor Chemistry......626
350 Leigh Hall 1021 SW 3rd Ave FR 6-6641





K


Kacere John C Asst Professor Art.........................448
104 Bldg C 1110 NW 37th Rd FR 2-2832
Kalb Carolyn R Mrs Cashier II Bookstore..................665
Student Service Center 3187 NW 10th St
Kalch Lester W Assistant Poultry Husbandry Ag Ext Serv..277
Poultry Husbandry Lab 1929 NE 7th Terr FR 2-2515
Kaler Peggy A Secretary II Sociology .....................487
304 Peabody Hall 312 NW 13th Terr FR 6-5244
Kalkman Louise L Mrs Exec Sec IV EIES..................311
308 Eng Bldg 1601 NW 6th Ave FR 6-7214
Kantor Harry Asst Professor Political Science.............637
8 Peabody Hall 3610 NW 6th St FR 2-1105
Karabinls Nickolas A Clerk I Library Acqulsitions........591
Library 410 SE 7th St FR 2-2917
Karp J Robert Asst Professor Economics...................561
316 Matherly Hall 4164 NW 12th Terr FR 6-5673
Katterhenry Arnold A Asst Professor Civil Engineering....203
251 Eng Bldg 1904 NW 12th Terr FR 2-4633
Kaufman Clemens M Director Forestry......................338
402 Rolfs Hall 2150 NW 8th Ave FR 2-8066
Kearney Eleanor Mrs Typist II Reading Lab & Clinic.......379
310 Anderson Hall 2513 NW 6th St FR 2-2581
Keefe Anne Miss Senior Med Tech Microbiology.......FR 2-0491
M 453 Medical Sciences Bldg 11II NW Ist PI FR 6-7043
Kelly Dudley R Asst Professor Bldg Construction..........384
102 Bldg K 725 NE 3rd St FR 2-0661
Kelly William Hale Int Asst Soils Chemist Soils..........348
414 Newell Hall 1112 SW 4th Ave
Kelsay Robert G Interim Instructor Social Sciences.......663
194 Bldg E 702 NW 9th Ave FR 6-6819
Kemp Barbara Mrs Typist II Law........................290
101 Law Bldg 100 NE 8th Ave
Kemp Eileen Margaret Mrs Clerk II Finance & Accounting...391
10 Adm Bldg 254 0 Flavet III
Kemp Thomas Clinician Reading Lab & Clinic...............379
310 Anderson Hall 1103 NW 4th St Apt B FR 2-0349








Kendrick Jack William Accountant IV Finance & Acctg......522
2 Adm Bldg Lake Serena Melrose Florida GR 5-2490
Kennard Mary Mrs Clerk I Bookstore ......................664
Student Service Center 540 NW 21st Lane FR 2-0270
Kennedy Kristine Mrs Clerk I Education...............620-619
202 P K Yonge 1620 B West Unlv Ave
Kennedy William DeWitt Jr Draftsman Chemical Engr..FR 6-5030
116 Bldg N 206 NW 18th St
Kephart Ralph C Asst Professor Engineering Graphics......314
511 Eng Bldg 1004 SW Ilth St FR 2-1336
Keppel Reuben A Assistant Research Professor Chem Engr...669
116 Bldg N Route 4 Box 146
Kern Joseph H Asst Professor Pharmacy....................542
424 Leigh Hall 314 NW 35th Terr FR 2-8735
Kerns William Holcomb Asst Editor Public Relatlons.......288
Bldg H 27 NW 36th St FR 2-4133
Kerr Stratton H Asst Entomologist Ag Exp Sta.............554
Coleman House 1832 NE 6th Terr FR 6-6856
Kerrins Elizabeth H Mrs Clerk II Board of Examiners......235
405 Seagle Bldg 764 NW 33rd Ave
Kersey McArthur Laborer Dairy Science...........Alachua 2673
Dairy Research Unit Rt 2 Alachua Florida
Kessler William J Asst Research Professor EIES...........308
427 Eng Bldg 413 NW 3rd Ave FR 6-3157
Kichler Adriane F Mrs Secretary II Ag Education..........588
136 P K Yonge 1106 NW Ist PI Apt 20 FR 2-8718
Kickler Adriane F Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta..333
Rolfs Hall 1106 NW Ist Place Apt 20 FR 2-8718
Kicklighter Muriel Jane Mrs Clerk I Gen Ext Div..........234
904 Seagle Bldg 902 SW 2nd Ave
Kidd Kenneth Paul Professor Secondary Education...........502
312 P K Yonge Route 2 Box 49 FR 6-3849
Kidder Frederick E Int Asst Dir Inter-American Studies...514
456 Library 1025s SW 5th Ave FR 6-3965
Kiekhaefer Helen Miss Med Illus Med Illustration...FR 2-0491
C 502 Medical Sciences Bldg 208 NW 17th St
Kiker John Ewing Jr Professor Civil Engr.................409
201 Eng Bldg 520 SW 28th St Golfview FR 2-8714
Kilby John D Assoc Professor Biological Sciences.........385
I Flint Hall Rt 3 Box 651 FR 6-7895
Kilgore Dorothy Gibson Mrs Clerk I Ag Exp Sta......FR 2-1572
Animal Nutri Lab 2012 NW 8th Ave FR 2-8385
Killgore Earl H Asst PAS&T Military......................400
Military Bldg 1901 SW 13th St FR 2-9710
Killinger Gordon B Agronomist Ag Exp Sta.................439
310 Newell Hall 1238 SW 9th Rd FR 6-6874
Kilpatrick Wylie Research Professor Bur Econ & Bus Res...561
209 Matherly Hall 707 NW 20th St FR 6-5159
Kimbrell H Marguerite Miss Adm Asst IV Ag Ext Serv.......496
105 Rolfs Hall 1530 NW 43rd Ave FR 2-2951
King C A Timekeeper Physical Plant................. FR 2-0491
M 9 Medical Sciences Bldg 1213 NW 39th Ave FR 2-4452








King Dorothy Louise Miss Adm Asst IV Finance & Acctg.....391
I Adm Bldg 1245 SW 9th Road FR 6-5133
King Fred E Resident Adviser Houslng.....................250
Thomas Area Office 1918 NE 6th Terr FR 2-1304
Kip Ada Mrs Adm Asst IV Business Administration...........561
214 Matherly Hall Newberry Florida 2044
Kirkland Anna C Mrs Telephone Operator....................222
Auditorium 905 E University Ave FR 6-7614
KIRKPATRICK J R Sr Draftsman Arch Bd of Control......278-279
Bldg E 1604 NW 3rd Place
Kirkpatrick Martin S Int Instructor English (C-3)........413
216 Bldg D Rt 4 Box 163 A FR 2-0666
Kissel J W Asst Prof Pharmacognosy & Pharmacology.........542
408 Leigh Hall 213 NW 15th Terr FR 2-1001
Kissell Alice Marie Mrs Typist I Music...................671
102 Bldg R Route 2 Box 216
Kite George Murphy Painter Maintenance...................431
Plant & Grounds Bldg Rt 2 Box 524 FR 6-7950
Kleemier Robert W Lecturer Psychology....................345
308 Adm Bldg Orange Park Florida Congress 4-8692
Klein Grace L Mrs Mail Clerk Campus Mail Room............225
187 Bldg E 110 NW 7th Terr FR 6-5493
Klein Jeanette L Mrs Steno II College of Nursing...FR 2-0491
M 126 Medical Sciences Bldg 243 B Flavet IIl FR 6-7291
Klelnschmldt Arthur C Asst Dean Engineering..............311
300 Eng Bldg 806 NW 21st St FR 2-8466
Klonis Basiliki Mrs Sec II Education .....................647
.314 P K Yonge 209 SE 8th St
Kluge Ralph W Head Professor Civil Engineering...........203
212 Eng Bldg 2211 NW 3rd Place FR 6-3449
KNADLE EVANGELINE S MRS Clerk Univ Sta Post Offlce.FR 2-4981
Student Service Center 1402 NW 6th Place FR 2-8988
Knapp Harold G Asst Instructor Air Force ROTC.....613-694-237
205 Military Bldg 1030 NE 10th Place FR 2-4475
Knight Conrad W Asst Professor Engineering Graphics......314
507 Eng Bldg 108 NW 35th St FR 2-4946
Knight Harrlet S Mrs Lab Mech I Electrical Engr...........236
1104 Seagle Bldg 112 SE 7th St
KNIGHT J W Administrative Asst State Plant Board...FR 2-1431
508 Seagle Bldg 412 NE Ist Ave FR 2-2939
Knight Joe L Stock Clerk II Central Stores...............431
Plant & Grounds Bldg 502 SE 2nd St FR 6-7723
Knight Sarah M Mrs Secretary III Employee Personnel Serv.611
109 Adm Bldg 921 NW 30th Ave FR 2-0353
Knowles Harold L Head Physical Sciences..................377
204 Benton Hall 1424 NW 12th Road FR 6-7450
Knowles Lois N Instructor Nursing..................FR 2-0491
M 127 Medical Sciences Bldg 1103 SW 4th Ave FR 2-9596
Knox Margaret Enid Miss Head Reference & Blbliography....591
Library 2205 NW 5th Place FR 6-5207
Koch Arthur L Asst Professor Biochemistry..........FR 2-0491
M 347 Medical Sciences Bldg 622 SW 27th St FR 6-5731








Koefod Paul E Associate Professor Economics..............561
338 Matherly Hall 1604 NW 7th PI
Koen Ross Y Asst Professor Social Sciences...............637
8 Peabody Hall Hillcrest Trailer Park Hawthorne Rd
Koger Marvin Animal Husbandman An Husb & Nutri...........251
241 Unit B McCarty Hall Route 3 Box 184 D FR 2-9916
Kohrn Francine M Mrs Clerk I Janitorial..................431
Plant & Grounds Bldg 525 N Main Street
Kokomoor Franklin Wesley Head Professor Mathematics......586
205 Walker Hall 1418 NW 3rd Ave FR 6-6386
Kolar Jennie Miss Secretary II Speech & Hearing Clinic...347
321 Adm Bldg 211 SE 4th Ave FR 2-2929
Kolar Laura J Miss Keypunch Operator II Finance & Acctg..229
14 Adm Bldg 211 SE 4th Ave FR 2-2929
Kolarik J Milan Associate Psychological Clinic...........239
311 Adm Bldg 517 NW 34th Terr FR 2-2879
Kopp Edgar W Asst Professor Industrial Engineering.......370
327 Eng Bldg 1503 NW 17th St FR 2-1053
Korutuck Sadi S Associate Professor Architecture..........511
156 Bldg E 1120 SW 9th Rd FR 6-6042
Korwek Mary Jo Mrs Tab Operator II Finance & Acctg.......272
23 Adm Bldg Archer Road Village Box 2815 Unlv Sta
Kostyk June Miss Asst in Library Ref & Biblio............591
Library 1208 SW Ist Ave Apt I FR 2-0287
Krastin Karl Professor Law.................................290
107 Law Bldg 1014 NW 17th St FR 6-7425
Krebs Jessie Rae Mrs Typist II Reqistrar.................226
135 Adm Bldg 1116 NE 10th PI FR 2-1912
Kreidberg Marvin A PMS&T Military....................481-482
Military Bldg 1615 NW 14th Ave FR 2-1597
Krienke Walter A Assoc Prof Dairy Science Ag Exp Sta....396
108 Dairy Products Lab 410 NW 24th St FR 2-8087
Krlg Virginia W Mrs Clerk II Chemistry..................483
III Leigh Hall 216 NW 14th Ave FR 6-6270
KROGEL FRANK S Squad Leader Board of Control.........278-279
Bldg E 532 SE 2nd Place FR 2-8304
Kromp Carl M Asst Professor Industrial Engr..............370
305 Eng Bldg 1503 NW 17th St FR 2-9661
Krumm Roger Vincent Asst in Library Chemistry Pharmacy...591
216 Leigh Hall 1804 NW 5th Ave FR 6-7984
Kultert Louis C Entomologist Ag Exp Sta..................323
201 Newell Hall 1311 NW 8th St FR 6-5994
Kulkarni G R Research Assistant Chemlstry................483
122 Leigh Hall 1103 SW 7th Ave
Kunkler Catherine Long Mrs Sec II Anatomy..........FR 2-0491
M 242 Medical Sciences Bldg 236 A Flavet III
Kurth Arthur L Assoc Professor Foreign Languages.........378
114 Bldg D 1025 NW 12th Ave FR 6-3694
Kurtz Albert K Professor Psychology......................337
308 Adm Bldg 921 SW 8th Ave FR 2-1167
Kurtzrock George H Asst Professor Fla Center Clin Serv...347
321 Adm 631 NW 36th Terr FR 6-7839

















Lackey Elsie W Mrs Int Asst in Bacteriology...............251
58 Unit D McCarty Hall 1534 NW 7th PI FR 6-7887
Lackey James Bridges Professor Civil Engineering..........409
203 Eng Bldg 1534 NW 7th Place FR 6-7887
Laessle Albert Middleton Associate Professor Biology.....501
210 D Flint Hall Route 3 Box 653 NW 45th Ave FR 6-5787
Lafferty Donald L Asst Professor Physics.................310
102 Benton Hall 1326 NW 3rd Ave
LAGASSE FELIX S Sr Horticulturist USDA Tung Lab.....FR 6-3906
Tung Lab 14 NE 10th St FR 6-7070
Lagasse Robert A Field Asst Ornamental Hort Ag Exp Sta..28C
404 Newell Hall 200 SE 13th Ave FR 2-8024
Laird Dorothy S Mrs Associate Professor Foundations......477
242 P K Yonge 1104 SW 7th Ave FR 2-1721
Lake Noel R Superintendent Grounds.......................431
Plant & Grounds Bldg 714 SW 1Oth St FR 2-1220
Lamb Bernice Mrs Clerk I Food Service....................53C
Cafeteria 416 NE 7th St FR 2-1798
LaMontagne Willie C Mrs Chief Telephone Opr...............222
Auditorium 1120 NW 45th Ave FR 6-7705
Lancaster Charlie H Asst Supt Heating Plant..............431
Plant & Grounds Bldg 2420 Newberry Road FR 6-5320
Land Chrystine K Mrs Secretary III Bus Ad................561
214 Matherly Hall 1426 NW 3rd Ave
Land Warren A Teacher P K Yonge School...................476
230 P K Yonge 1426 NW 3rd Ave FR 2-0569
Landsman Louise Mrs Steno I Ag Exp Station................211
113 Rolfs Hall 212 NE Ist St
Lane David Associate Psychological Clinic................239
315 Adm Bldg 443 NW 33rd Ave FR 2-1193
Lane Mary Ann Mrs Typist I Soils Ag Exp Station..........251
17 Unit A McCarty Hall 329 E Flavet I
Lang Esther Jordan Mrs Library Asst III Audio-Vlsual.....591
Library 1212 NW 4th Ave FR 6-6772
Lang Gaines Barrett Assoc Professor Mathematics..........586
110 Walker Hall 1617 NW 10th Ave FR 2-8907
Langfelder Patricia Mrs Clerk II Accts Ag Ext Serv......211
123 Rolfs Hal I Rt 2 Box 214
Langford Allie G Instructor English (C-3)................413
217 Bldg D 927 NW 8th PI FR 6-6085
Langford R Ernest Clerk III Agricultural Exp Sta.........211
113 Rolfs Hall 703 SW 2nd Terr FR 6-5749
LANGIOTTI BETTY T MRS Clerk Typist Army ROTC.............482
Military Bldg 1824 NW 2nd Ave FR 2-1765








Langston Clarence A Jr Assistant in Research Elect Engr..660
230 Eng Bldg 1419 NW Ist Ave
Lanham James S Head Professor Accounting.................561
208 Matherly Hall Rt 2 Kirkwood FR 2-4459
Lanier Barbara Tanner Mrs Nurse Student Health...........371
Infirmary 208 T Flavet III
Lankford Harold Stock Clerk II Bookstore.............664-665
Student Service Center Rt 2 Box 327 FR 2-1389
Lankford Samuel R Head Trainer Intercol Athletics........649
228 Florida Gym 1023 NE 21st Ave FR 6-7067
Larrick Thomas Professor Architecture....................512
184 Bldg E 730 NE 9th Ave FR 6-7407
Larsen Merwin John Head Professor Electrical Engr........308
336 Eng Bldg 805 NW 20th Terr FR 6-6689
Lasley M M Associate Professor Foreign Languages.........576
7 Anderson Hall 1254 SW 9th Rd
Lassiter J H Watchman Police............................. 431
Plant & Grounds Bldg Alachua Florida
Lassiter Roy Leland Jr Interim Instructor Economics......561
328 Matherly Hall 1224 NW 21st Ave FR 2-2061
LASTINGER ALLEN L Soil Conservationist USDA........FR 6-7414
Seagle Annex 307 Palm Terrace FR 2-8294
Lastinger Robert Carpenter Maintenance...................431
Plant & Grounds Bldg 403 SE 3rd St FR 6-7759
Latour Marlnus H Assoc Professor Electrical Engr.....441-651
436 Eng Bldg 1124 NW 14th Ave FR 6-7154
LATSKO W S Chief inspector Arch Board of Control.....278-279
Bldg E 931 NE 16th Ave FR 2-9745
Lattin William B Police Sergeant Police ..................431
Plant & Grounds Bldg Orange Lake Florida
Lauter Werner M Professor Pharmaceutical Chemistry.......542
420 Leigh Hall MR 2 Kirkwood FR 6-5195
Lavers Charles Jr Lab Asst An Husb Ag Exp Sta.....FR 2-1436
Nutrition Lab Box 2815 Univ Sta Archer Rd Village
Lavers Nancy Lorraine Mrs Clerk I Architecture Library...591
163 Bldg E Archer Rd Village
Lawrence Fred P Citriculturist Ag Ext Serv...............280
20 Bldg OE 1110 NW 16th Ave FR 6-5525
Lawrence Helen Mrs Key Punch Trainee Finance & Acctg.....229
14 Adm Bldg Route 2 Box 406
Lawrenson Raymond E Assoc Professor Music................671
125 Bldg R 117 NE 8th St FR 6-3509
Lawson S C D Assoc Professor Engr Mechanics..............416
415 Eng Bldg 1026 NW 14th Ave FR 6-7382
Layne James Nathaniel Asst Professor Biology..............446
209 Flint Hall 414 NW 36th Terr FR 2-0998
Layne Pauline Miss Secretary III Dairy Science............339
101 Dairy Products Lab 313 NW Ilth St FR 2-4663
Layne Raymond Lee Field Asst Agronomy.................... 320
10 Newell Hall Rt 2 Box 28 Alachua Florida HO 2-2672
Lea Evelyn L Mrs Clerk III Purchasing................464-465
106 Adm Bldg 413 NW 34th Terr








LEAICH G F Jr Draftsman Arch Bd of Control...........278-279
Bldg E 834 SE 2nd Ave FR 6-6587
Lear W E Assoc Professor Electrical Engr.................309
342 Eng Bldg 3 NW 29th St FR 2-1405
Leavens Phyllis Mrs Library Asst III Technical Processes.591
Library 5 SW 12th St
Leavitt Benjamin B Assoc Professor Biological Sciences...501
201 Flint Hall 2116 NW 7th Lane FR 2-4516
Leavltt Norma M Miss Head Prof Phys Educ for Women.......668
201 Florida Gym 900 SW 21st Ave FR 2-2960
LEDBETTER JAMES E Postman Univ Station Post Office.FR 2-4981
Student Service Center 1631 NW 5th Ave FR 2-4622
Lee Henry Ag Laborer Dairy Science Ag Exp Sta.....HO 2-4012
Dairy Research Unit Hague Route 3
Lee Maxie H Mrs Steno II Agricultural Extension Serv.....411
101 Rolfs Hall 215 U Flavet III FR 2-8359
Lee Permillas A Jr Asst Professor Phys Educ for Men......244
134 Florida Gymnasium 302 NW 19th St FR 2-4089
Lee Robert Charles Associate Professor English (C-3).....407
203 Bldg D Lake Wauburg Micanopy Florida 2715
Leeds Elaine Doris Mrs Clerk II Health Center......FR 2-0491
M 109 Medical Sciences Bldg 321 B NE 9th St FR 2-1111
Leendertse Jan Jacob Asst in Research Engr Mech EIES....416
2 Bldg L i611 SW 13th St FR 2-0914
Lehman Eugene H Int Assistant Professor Mathematics......586
309 Walker Hall 1122 NW 12th Ave FR 2-8689
Leibman Kenneth C Instructor Pharmacology..........FR 2-0493
M 550 Medical Sciences Bldg 2042 NE 9th Terr
Leighty Ralph G Assoc Soils Surveyor Soils Ag Exp Sta...251
234 Unit A McCarty Hall 1330 NW 17th St FR 2-2933
Lellich Roy E Asst Professor Phys Educ & Recreation......245
306 Florida Gymnasium 2214 NE 6th Terr FR 6-7665
Leivonen Mary Elizabeth Miss Secretary II Engineering....311I
308 Eng Bldg 1202 SW Ist St FR 6-6922
Lemasters Treva J Miss Research Asst Cancer Research.....463
Cancer Research Lab 8101 SW Ist Ave FR 6-7465
Leon Anita Barbara Miss Secretary II Civil Engr..........409
205 Eng Bldg 907 SW 6th Ave
LePert George William Electrician Ag Exp Sta.............498
Rolfs Annex Rt 2 Box 118 B Citra Florida GY 2-2435
Leps Joseph M Professor School Administration............471
130 P K Yonge 217 NE 6th Ave FR 6-6796
Leverette Joy Elaine Mrs Typist II Ag Ext Serv...........496
105 Rolfs Hall Route 3 Box 577 FR 2-4173
Levine Norman Machinist EIES.............................420
102 Benton Annex Rt I Box 6 Melrose Florida
Lewis Azel G Herdsman An Husb & Nutri Ag Exp Sta..FR 6-3331
204 Newell Hall Rt I Box 117 FR 6-3331
Lewis Comfort T Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta....251
157 Unit B McCarty Hall 1525 NE 8th St FR 2-2204
Lewis Condie I Chief Student Records Military...........482
102 Military Bldg 1525 NE 8th St FR 2-2204









Lewis Edward H Associate Professor Mech Engr..............315
540 Eng Bldg 3509 NW 3rd St FR 6-7694
Lewis H Kenneth Assoc Professor Mathematics..............405
204 Adm Bldg 312 NW 1Oth St FR 6-6372
Lewis Hal Graham Professor Foundations.................. 477
239 P K Yonge 1230 SW 9th Road FR 6-5866
Lewis Katherine P Miss Asst Professor Air Science....237-694
Military Bldg 17 NW 36th Terr FR 2-2688
Lewis Kathryn H Mrs Sec III Journalism & Comm.........549-597
234 Stadium 1030 SW Ilth Terr FR 6-3152
Lewis Mary P Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta.......349
310 Rolfs Hall 307-A Flavet I
Liebman Kenneth Instructor Pharmacology............FR 2-0491
M-550 Medical Sciences Bldg 2042 NE 9th Terr
Liggett Helen R Mrs Int Instructor Elem Education........518
202 P K Yonge Manor Motel
Lightsey Alice Mrs Secretary II Intramural Athletics.....243
229 Florida Gym 209 T Flavet III
Llles Annette Lucille Miss Asst Lib Reference & Bibllo...591
Library 1205 NW 10th Ave FR 6-7209
Limper Henry W Assistant Editor University Press.........292
310 Stadium Bldg 410 NW 19th St FR 2-1897
Lindelow Annelie G Mrs Clerk I Bookstore.............664-665
Student Service Center 234 U Flavet III
Linden Marie Frances Mrs Sec II Audio-Visual Education...641
210 P K Yonge P 0 Box 3526 Univ Station
Lindsey Harry Lee Assoc Professor Architecture...........384
III Bldg E 411 NW 26th St FR 6-7765
Little Samuel J Jr Asst PAS&T Air Force ROTC.............400
210 Military Bldg 1205 NE 6th Terr FR 6-3224
Little Winston Woodard Dean University College.......405-406
204 Adm Bldg 2245 NW 5th Place FR 2-8305
Littlewood Barbara Evelyn Mrs Clerk II Housing...........246
138 Administration Bldg Archer Road Village
Lloyd Billie S Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta.....251
141 Unit B McCarty Hall 1322 NW 3rd Ave FR 2-4654
Loften William Travis Assoc Professor Agricultural Educ..430
152 B P K Yonge 210 SE 6th St FR 6-7855
Loftus Richard J Extension Representative Gen Ext Div....232
802 Seagle Bldg P 0 Box 122 Keystone Heights Florida
Loggins P E Asst Animal Husbandman An Husb & Nutri.......251
245 Unit B McCarty Hall 1624 NE 7th Terr FR 2-2422
Logsdon Edwin Calvin Glassblower Chemical Engr...........651
531 Eng Bldg Route I Box 78 Melrose
Logsdon Richard Tech I Chemical Engineering EIES........651
531 Eng Bldg Rt I Box 78 Melrose Florida
Lohmeyer George Thomas Supt Sewage Treatment.............431
Plant & Grounds Bldg 1516 NW 14th Avenue FR 2-4046
Lominac Mary B Mrs Steno II An Husb & Nutri..............251
253 A McCarty Hall 1820 NW 2nd Ave FR 2-1290
LONG ALENE S MRS Secretary State Plant Board.......FR 2-1431
607 Seagle Bldg 1708 D NW 2nd Ave FR 6-5818








Lorz Albert P Professor Ag Exp Sta.......................327
409 Newell Hall Rt I Micanopy Florida 2543
Losak Vivian Mrs Typist II Personnel ....................449
Information Desk 1707 East University Ave
Lounsbury John H Asst Professor Secondary Education..210-479
327 P K Yonge 2208 NE 9th Terr
LOVEJOY ELITA MISS Office Asst State Plant Board...FR 2-1431
507 Seagle Bldg 1026 NW 10th Ave FR 2-2750
Lovejoy Lucille E Mrs Clerk I Student Personnel..........200
124 Adm Bldg 713 NW 25th Ave
Lovell Grace A Miss Clerk I...............................530
Cafeteria 1709 Hawthorne Rd FR 6-6455
Lowe Gipsey P Mrs Steno II An Husb & Nutri ...............251
253 Unit B McCarty Hall Box 2815 Univ Station FR 6-7406
Lowe Joan D Mrs Library Asst II Hume Lib Ag Exp Sta.....251
Unit C McCarty Hall III NE 7th Street FR 2-9676
Lube Herbert Hodges Plant Pathologist Ag Exp Sta.........403
Bldg BT 413 NW 36th Terr FR 2-0692
Lucas Eleanor S Miss Asst in Lib Technical Processes.....591
Library 1005 SW 3rd Ave FR 6-3244
Lucius Elossie U Mrs Bindery Clerk II Printing.......534-571
Plant & Grounds Bldg 804 NW 16th Ave FR 6-3016
LUCS MAKSIS Jr Draftsman Arch Bd of Control.......... 278-279
Bldg E 838 SW 9th St
Ludacer Ellen V Mrs Clerk II Employee Personnel Service..611
102 Administration Bldg 1234 SW 13th St FR 2-1697
Luke Herbert Hodges Plant Pathologist Ag Exp Sta.........332
Bldg BT 1105 NW 4th Ave FR 2-0692
Lunden Allyn Oscar Res Asst Agronomy Ag Exp Sta.........403
Bldg BT 741 SW 2nd Ave
Lunny Helen Marie Mrs Secretary II College of Pharmacy...429
318 Leigh Hall Ill NW 2nd St
LUNSFORD HENRY C Asst County Supv Farmers Home Adm.FR 6-5858
Seagle Bldg Annex 1923 NW 5th Ave FR 6-6067
Lupklewicz Joseph V Assoc Professor Music................671
114 Bldg R 1070 NE 13th Place FR 2-8129
Luther Edith A Mrs Library Assl IIl Catalog..............591
Library 106 NW 25th St FR 6-5912
Lynd Mary Ann Miss Asst Program Director Florida Union...655
313 B Florida Union 129 NW 15th Terr
Lynes Foy M Mrs Secretary II Agronomy....................251
209 Unit A McCarty Hall 28 NW 36th Dr FR 6-3869
Lyons Charmaine B Mrs Tab Operator III Statistical Lab...688
Bldg OE Box 2473 University Station
Lyons John 0 Interim Instructor Library..................514
Library Fort White
Lytle Andrew Nelson Lecturer English.....................413
216 Bldg D 1822 NW 8th Ave FR 6-6021













McAllley Janet R Mrs Clerk II Library Tech Processes.....591
Library 202 B Flavet III
McAlister Lyle N Assoc Professor History.................388
III Peabody 1929 NW 2nd Ave FR 6-7038
MCALLISTER EVELYN C MRS Secretary State Plant Bd...FR 2-1431
603 Seag ; Bldg 1927 NW 13th St FR 2-8604
McAllister Jean Capers Mrs Typist I Ag Ext Serv .........605
115 Rolfs Hall 212 SE Ist Ave
McArthur P Jean Miss Assistant Manager Food Service......207
Student Service Center Dietitians' Apt Ext 553
McAulay Lucille F Mrs Exec Sec IV Agriculture............
126 Unit A McCarty Hall 1209 NW 4th Ave FR 6-7283
McCachren James R Asst Professor Phys Educ for Men.......244
128 Florida Gymnasium 419 NW 20th St FR 6-5018
McCall John T Asst in Chem An Husb Ag Exp Sta.....FR 2-1436
Nutrition Lab 410 NW 20th St FR 2-1572
McCann Charlie H Shop Foreman Maintenance................431
Plant & Grounds Bldg Mclntosh Florida LY r-2311
McCaskill Estelle Mrs Clerk I Mech Engr EIES........... 307
405 Eng Bldg 325 D Flavet I
McChesney William Wallace Physician Student Health.......371
Infirmary 2204 NW 5th Place FR 2-8397
McClellan Margaret Cave Miss Instructor Speech...........347
324 Adm Bldg 2053 NW 3rd Ave FR 6-6508
McClelland Hayes Karper Asst Dean of Men Student Pers....383
128 Adm Bldg 1416 NW 10th Ave FR 2-9895
McCloud Darell Edison Assoc Agronomist....................439
308 Newell Hall 907 NW 25th Ave FR 6-6695
McClure Edward E Instructor Architecture.................330
106 Bldg U 618 NW 14th Ave FR 2-0038
McCown Jack T Assistant Horticulturist....................251
104 Unit A McCarty Hall 1103 NW 15 Avenue FR 2-4575
McCoy Charles S Asst Professor Religion.................536
203 Florida Union 404 NW 25th St FR 6-6072
McCoy Francis T Asst Professor Law.......................596
217 Law Bldg 2207 NW 10th St
McCracken Janet May Miss Associate Professor Elem Educ...518
205 P K Yonge 1103 SW 4th Ave FR 2-9596
McCrary Leon F Supply Sgt Military.......................480
Military Bldg Route 2 Box 630 FR 6-6126
McCRAW MARY P MISS Secretary Athletics...................685
105 Stadium 2213 NW 7th Lane FR 6-6553
McCutchen Kathleen Mrs Int Instr Education Pers Serv....473
120 P K Yonge Box 2053 Univ Station
McDonald William B Asst Chief Rtfle Team Mlltary........482
104 Military Bldg 630 NE 9th Ave FR 2-8575
McDonell H Weston Photographer Photographic Services.....402
Bldg L 505 NE 9th Ave FR 2-0776








McDougald Jacquelyn R Miss Dietitlan Student Health ......371
Infirmary Nurses Residence Ext 371
McDOWELL M S Senior Draftsman Arch Bd of Control.....278-279
Bldg E 725 NE 3rd St FR 2-2008
McDowell Margaret Harrison Mrs Stock Clerk III Arch......604
Bldg E 1336 NE 6th Terr
McEachern Floy M Mrs Instructor Off-Campus Education.....263
143 P K Yonge 1020 SW Ilth Terrace FR 2-8123
McEachern Lois M Mrs Bookkeeper III Housing..............246
138 Adm Bldg 1215 NE 10th Ave
McELROY MYRTICE M Field Officer PMA................FR 6-5091
North Annex Seagle Bldg Newberry Florida 2808
McElwee Edgar W Head Orn Horticulture Ag Ext Serv.......280
406 Newell Hall 1403 NW 14th Ave FR 2-8186
McEntee William J Asst Professor P K Yonge School.........476
148 P K Yonge 1105 NW 3rd Ave FR 2-1978
McFadden Samuel Asst Horticulturist Orn Hort Ag Exp Sta.280
400 Newell Hall
McFerrin John B Head Professor Bus Org & Opr.............561
106 Matherly Hall 415 NW 23rd St FR 2-8478
McFetridge Marjorie E Mrs Keypunch Operator Fin & Acct...229
14 Administration Bldg Route 2 Box 29 C FR 2-1543
McGahhey J F Storekeeper II Food Servlce.................205
Cafeteria Box 322 Melrose Florida
McGlynn L Laboratory Assistant Dairy Science..............396
Dairy Products Lab 3924 NW 14th St
McGovern Barbara Ann Mrs Steno II Editorial Ag Ext Serv.495
215 Rolfs Hall 217 D Flavet III
McGowan Doris Mrs Bookkeeper III Plant & Grounds.........431
Plant & Grounds Bldg 2215 NW 8th Ct FR 2-2945
McGriff C A Mail Carrier Campus Mail Room................225
187 Bldg E 1136 SE'2nd Ave FR 2-4140
McGuire Vincent Assoc Professor Secondary Educ.......479-210
327 P K Yonge Bevin's Arm FR 6-3254
McHughston Richard W Interim Instructor English (C-3)...407
202 Bldg D 1629 E University Ave FR 2-2273
Mclnnis Sam W Assoc Professor mathematicss ................586
109 Walker Hall 1241 SW 3rd Ave FR 6-6342
Mclntosh Edward Roy TV Film Dir Radio TV Prod Center.....635
322 Stadium 2202 NW 10th St FR 2-0583
Mclntosh P R Acting Head Art.............................356
123 Bldg E Rt 2 Box 63 FR 6-7818
Mclver Myrtle Mrs Housekeeper Student Health.............371
Infirmary Nurses Residence Ext 371
McKay Jack H Asst Prof Materials of Instruction Educ....641
210 P K Yonge 1418 NW 16th Terr FR 6-5237
McKinney B M Maintenance Worker Ag Exp Sta...............497
Rolfs Annex 405 NW Ist St FR 2-4418
McKinney Georgia C Mrs Int Instructor Family Life........598
Bldg AE 721 NE 3rd St FR 2-0684
McKlnney Mary Jo Miss Steno I Housing....................246
138 Adm Bldg 3129 NW Ilth St FR 2-4337







McLendon Ida Ruth Miss Associate Professor Education.....477
238 P K Yonge 933 SW 5th Ave FR 2-8012
McLeod Ear I R Mechanic Heating Plant.....................431
Hearing Plant Lake Butler Florida
McLeod Eudine M Mrs Typist II Purchasing.................464
106 Adm Bldg 710 NE 9th St FR 2-9714
McLeod Marion Edward Labor Supervisor Housing............201
618 C Tolbert Basement Rt 3 Box 114 FR 2-4359
McLeod Onita D Miss Sec II Poultry Ag Exp Sta...........277
Poultry Lab III NE 8th Ave
McLeran Lou Nita Miss Bindery Forelady Univ Printing.534-571
Plant & Grounds Bldg 106 SE 6th St FR 6-6844
McLucas Sara Jane Miss Clerk I Registrar.................226
29 Adm Bldg Rt 2 Box 53 FR 2-8075
McMahon Otey W Maintenance Army ROTC.....................482
Military Bldg 1901 SW 13th St
McMechen Phyllis H Miss Sec II Microbiology........FR 2-0491
M 452 Medical Sciences Bldg 1023 SW Ist Ave FR 2-8230
McMullen Kenneth S District Agent Ag Ext Serv............331
301 Rolfs Hall 1065 SW Ilth Ave FR 6-6908
McNabb William G Supply Specialist Military..............400
Military Bldg 525 NW 32nd Ave FR 2-8866
McNalry Alice Hall Miss Asst in Library Acqulsitions.....591
Library 403 SW 10th St FR 6-5784
McNamara Bertram M Engineer WRUF...................FR 2-8018
Radio Station WRUF Transmitter FR 2-8018
McNeely Arthur M Purchasing Asst Purchasing..............464
106 Adm Bldg 919 NW 25th Ave FR 2-9688
McNeill Orbie Ann Miss Typist I Soils Ag Exp Sta........348
106 Newell Hall Archer Florida 2071
McPherson William K Professor Agricultural Economics.....251
52 Unit B McCarty Hall Route 2 Box 330 FR 6-7671
McQuitty John V University Examiner Bd of Examiners......235
405 Seagle Bldg Kirkwood FR 2-4852
McRae Basil M Carpenter Maintenance......................431
Plant & Grounds Bldg Starke Florida Rt 2 Box 186
McRae L C Jr Int Asst in Bacteriology Vet Sci Ag Exp Sta.423
Vet Science Res Lab 824 SW 9th St FR 2-8452
McSwlne Josephine H Mrs Home Dem Agt Ag Ext Serv...FR 6-5071
Seagle Bldg Annex 319 NW 15th Terrace FR 6-5552
McVoy James David Assoc Professor Architecture...........330
101 Bldg U Route 4 Box 129 FR 6-5400



M


MacCurdy Robert D Int Assoc Prof Sec Educ & Biol Sci.....479
326 P K Yonge 1523 NW 6th Ave FR 2-1743
MacDonald Lauchlin Donald Professor Philosophy............387
III Anderson Hall 509 NW 10th Ave









Macdonald W H Professor Law..............................290
206 Law Bldg 2244 NW 4th Place FR 6-6005
MacEachern Mildred J Mrs Steno I Biology.................275
III Flint Hall III NW 2nd Ave
Mackey Melvin Henry Tech II Electrical Engr.............. 660
230 Eng Bldg 915 NE 7th PI
Maclachlan John M Head Professor Sociology..487....FR 2-0491
307 Peabody C 414 Med Sci Bldg 1908 NW 7th Lane FR 2-8818
MacLeod Malcolm L Assoc Prof English (C-3)............... 408
208 Bldg D 2015 NW 12th Rd FR 2-8248
Maddox Jane M Mrs Clerk III Stat Ag Econ Ag Exp Sta.....251
137 Unit B McCarty Hall 205 NE 43rd Terr FR 6-5538
Mahon John K Asst Professor History................... ....560
104 Peabody Hall Gwynn Oaks FR 2-4197
Mallard Joyce Ann Miss Typist I Electrical Engr..........236
1104 Seagle Bldg 804 NE 12th Ave FR 2-4036
Maloney Frank E Professor Law...........................290
205 Law Bldg 1823 NW 10th Ave FR 6-6119
Malphurs Eileen P Mrs Sec III Ag Econ Ag Exp Sta........251
162 Unit B McCarty Hall 212 NW 34th Dr FR 2-2947
Mann Jo Ann Mrs Keypunch Operator I Statistical Lab......688
Bldg OE 416 NW 13th Terr
Mans Jay H Stock Clerk III Chemistry.................... 266
109 Leigh Hall 615 NW 22nd St FR 6-6690
Manze Michael Assistant Professor Air Science............694
Military Bldg 1122 NE 21st Ave FR 6-5007
Marc Lewis Paley Lab Assistant Poultry Husbandry.........277
Poultry Lab 626 NW 10th Ave
Marchand Hans Assoc Professor Foreign Languages..........576
7 Anderson Hall 1040 NE 4th St
Marcus Robert B Instructor Physical Sciences.........377-610
204 Benton Hall 2001 NE 7th Terr FR 2-0582
Maren Thomas H Head Pharmacology & Therapeutics....FR 2-0493
M 550 Medical Sciences Bldg Rt 2 Kirkwood FR 2-8801
Margolin Reyo R Mrs Clerk II Education...................619
202 P K Yonge 1244 NW 1lth Ave
Marshall Dorothy Mrs Clerk I Sales Bookstore.............664
Student Service Center 424 SE 7th St FR 2-4767
Marshall Lula Mae Mrs Sec III Plant Path Ag Exp Sta.....322
102 Newell Hall 725 NW 15th St FR 2-8757
Marshall S P Assoc Dairy Husbandman Ag Exp Sta.....HO 2-4012
Hague Florida 4024 NW 14th St FR 2-8787
Martin Bennie Littleton Mrs Typist II Registrar..........226
33 Administration Bldg 417 NW 17th St
Martin Clarence C Tech III Mechanical Engr EIES.........314
523 Eng Bldg Archer Road Village
Martin Colson W Refrigeration Mechanic Elec Maintenance..431
Plant & Grounds Bldg 25 NW 35th Terr FR 2-0200
Martin Kathryn M Miss Bookbinder Asst Library............591
Library 916 NW 12th Ave FR 6-5839
Martin Robert Police Sgt Police.........................431
Plant & Grounds 301 SE 13th Ave FR 2-4404








Martin Ruth L Mrs Tab Asst IV Registrar..................226
29 Adm Bldg 1200 SW 13th Ave
Martin Samuel P Head Medicine......................FR 2-0498
M 411 Medical Sciences Bldg 1503 NW 10th Ave FR 2-2133
Martinez A Barbara Mrs Clerk II Board of Examiners.......235
405 Seagle Bldg 4155 NW Ilth St FR 2-2314
MARTINEZ A P Plant Inspector State Plant Board.....FR 2-2876
Plant Board Lab 4155 NW Ilth St
Martlnson Earl P Head Industrial Engr....................370
301 Eng Bldg 1803 NW 7th Ave FR 6-6534
Mase Darrel J Coordinator Clinical Services....526-FR 2-0491
339 Adm Bldg 1089 SW Ilth Terr FR 6-6384
Mason Bruce B Asst Professor Social Sciences.............637
6 Peabody Hall 528 NW 36th Dr FR 2-2815
Mason Gertrude P Mrs Steno II Ag Ext Serv ...............251
27 Unit B McCarty Hall 1423 NW 8th St FR 2-9559
Mason John B Visiting Professor Political Science........637
6 Peabody Hall 1614 NW 12th Road FR 2-2305
Mason Katherine Krimbill Mrs Sec III Electrical Engr.....309
336 Eng Bldg 204 NW 20th Dr FR 2-0013
Massey Hal Interim Instructor Industrial Arts............357
302 A P K Yonge Box 3396 University Station
Matheny John Jr Armorer Military.........................482
Military Bldg 1118 NW Ist Place Apt 4 FR 6-6549
MATHERLY ENID P MRS Technician State Plant Board...FR 2-2876
Plant Board Lab (Archer Road) 620 Boulevard FR 6-5833
Mathews Blair H Resident Advisor Housing.................295
614 Tolbert Hall Tolbert Hall Ext 392
Mathews Elizabeth W Mrs Sec III V P Academic Affairs.469-470
233 Adm Bldg 1124 NW 13th Ave FR 2-1068
Mathews Shirley Ann Mrs Typist II Purchasing.............464
106 Administration Bldg General Delivery Raleigh
Mathis A Lorraine Mrs Sec II Bacteriology................ 500
202 Bldg L 116 NE 2nd Ave
Mathis Martha Jan Mrs Typist I Dean of Women.............362
128 Adm Bldg Route 2 Box 661
Mattheus Loca Miss Clerk I Property Records..............613
109 A Adm Bldg 1251 SW 3rd Ave
Matthews Charles A Professor Bus Org & Opr................561
331 Matherly Hall 1626 NW 7th Ave FR 2-2835
Matthis Berry B Miss Clerk III Finance & Acctg...........253
2 Adm Bldg Rt 2 Box 26 X FR 6-3733
Mauderll Max Otto Asst Professor Foreign Languages.......360
116 Bldg D 2160 W University Ave FR 6-5180
Mauer John W Hd Basketball Coach Intercol Athletics......685
216 Stadium 1330 NW 13th St FR 2-8970
Mautz Robert Barbeau Asst Dean College of Law............353
III Law Bldg Rt 2 Kirkwood FR 2-4995
Maxfield John W Asst Preparator Fla State Museum...FR 2-1451
102 Seagle Bldg 300 NW 34th Terr FR 2-1665
Maxwell Mary H Mrs Clerk II President's OffIce.......455-456
226 Adm Bldg 2158 NW 9th Ave FR 6-5004








Maxwell V Nadine Mrs Bookkeeper III Printing.........534-571
Plant & Grounds Bldg 212 E University Ave FR 2-0886
May Frank P Asst in Research Chemical Engr...............669
116 Bldg N 902 NW 24th Ave FR 2-0327
May Perry William Field Assistant Horticulture...........344
Vegetable Products Laboratory Rt 3 Box 194 B
MAYBERRY BARBARA R MRS Dist Sec Voc Rehabilltation.FR 6-3621
704 Seagle Bldg Rt 3 Box 735 FR 2-9712
Mayberry Maurice E Unlv Placement Officer Stu Pers...304-670
Bldg H 4100 NW 13th St Rt 3 Box 735 FR 2-9712
Mayfield Margaret Mrs Clerk I Maintenance................431
Plant & Grounds Bldg 12141 SW Ist Ave FR 2-9573
MEAD F W Entomologist State Plant Board............ FR 2-1431
504 Seagle Bldg 2035 NE 6th Terr FR 6-6025
Means Ralph E Asst PMS&T Military........................636
Military 114 SW 23rd Dr FR 2-9662
Mears Robert M Communications Officer Employee Pers......611
109 Adm Bldg 312 NW 23rd St FR 6-3483
Mehrhof Norman R Head Poultry Husbandry Ag Exp Sta......277
Poultry Husbandry Lab 404 SW 10th St FR 6-3476
Melcher Ann S Mrs Clinic Supervisor Student Health.......371
Infirmary Box 2815 Univ Station
Melton Ann Doris Mrs Steno I Architecture................505
119 Bldg E 102 NW 14th St FR 6-5470
Melton Louisa Mrs Sec III Finance & Acctg................220
5 Adm Bldg 514 NE 6th St FR 2-8816
Mercer Norman A Assistant Professor Economics Bus Adm...561
320 Matherly Hall 1725 NE 6th Terr
MERRILL W H Chief Quarantine Insp State Plant Bd...FR 2-1431
507 Seagle Bldg 1714 NE 7th St FR 6-6976
Metz E J Furniture Repairman Housing.....................451
Murphree Basement 910 NW 9th Ave
Meyer Axel Asst Professor Physics......................310
106 Benton Hall 626 NW 31st Place FR 2-0906
Meyer Dolores Mrs Clerk I Central Stores................431
Plant & Grounds Bldg 235 A Flavet III
Meyer Harvey K Professor Industrial Arts.................357
302 A P K Yonge 1404 NW Ilth Road FR 6-6072
Meyer Herbert A Director Statistical Laboratory..........688
6 Bldg OE 1929 NW 7th Lane FR 2-8668
Meyer Janis L Mrs Clerk II Stat Ag Econ Ag Exp Sta......251
157 Unit B McCarty Hall 17 SW 24th St
Michael Mary Jane Miss Steno I Gen Ext Div...............270
707 Seagle Bldg 2119 NW 7th Terr
Mikell Albert Edsel Field Asst Agronomy............FR 6-6125
Ag Exp Farm 1004 NW 41st Ave
MIklos John Edward Asst Professor Gen Ext Div............232
802 Seagle Bldg 715 NE 6th St FR 6-5620
Miles Jeanne Elise Miss Instructor Speech................346
341 Adm Bldg Loniliar Apt 17 FR 6-5546
Miley John B Electrician Maintenance.....................431
Plant & Grounds Bldg Waldo Florida 8-2461









Millar Jane Miss Asst Professor Phys Educ for Women......394
8 Broward Hall 206 NW 17th St FR 6-5370
Millar Sigrid Johnsen Mrs Steno I Vet Science....623-678-679
Vet Science Research Lab 715 SW 9th St FR 2-2465
Miller Clyde Joseph Instructor Humanities.................412
109 Bldg D Route I Cross Creek Florida
Miller Elmer L Clerk MS III Military.....................482
Military Bldg 514 NW 33rd Ave Rt 3 Box 258 FR 6-5402
Miller Harry M Groundsman Grounds........................431
Plant & Grounds Bldg 851 SE 23rd St
Miller Howard N Plant Pathologist Ag Exp Sta.............322
102 Newell Hall 1929 NW 12th Road FR 6-5188
Miller J F Mechanic Transportation......................431
Plant & Grounds Bldg Rt 2 Box 134 FR 2-1917
Miller James W Jr Professor Forestry.....................338
411 Rolfs Hall Box 3385 University Station FR 6-5123
Miller Joseph Weldon Tech III Electrical Engr............308
433 Eng Bldg Lake Sante Fe
Miller Mary Lee Mrs Clerk II Board of Examiners..........235
405 Seagle Bldg 1233 SW 14th St FR 2-8082
Miller Patsy Miss Clerk I Bookstore..................664-665
Student Service Center 16 SW 7th Ave FR 6-3793
Miller Quentin C Air Science II Clerk Air Force ROTC.....694
Military Bldg 1013 NW 31st Ave
Miller R D Truck Driver Grounds...........................431
Plant & Grounds Bldg Rt 2 Box 195 1/3
Miller Raymond D Groundsman Grounds......................431
Plant & Grounds Bldg 851 SE 23rd St
Miller William H Assoc Professor Aeronautical Engr.......316
123 Bldg N 712 SW 21st Ave Kirkwood FR 6-7641
MILLER WILLIE B MRS Clerk Typist Military................482
103 Military Bldg 741 SW 2nd Ave FR 2-4861
Miller Wyonas P Mrs Steno II Orn Hort Ag Ext Serv.......280
404 Newell Hall 209 U Flavet III
Millican Grace T Mrs Exec Sec IV Architecture............505
119 Bldg E 1327 NE 6th Terr FR 6-5747
Mills Frances M Mrs Stock Clerk III Food Service.........205
Cafeteria 1409 NW 6th Place FR 6-6978
Mills Hilda A Mrs Clerk II Board of Examiners............235
405 Seagle Bldg 208 D Flavet III
Mills Norma Z Mrs Clerk III Finance & Acctg..............221
7 Adm Bldg 1207 NE 10th Place FR 2-9748
Mims Bernice A Mrs Head General Extension Library ........231
806 Seagle Bldg 1655 NW 10th Ave FR 6-3693
Minkel Merlin S Tech IV EIES.............................236
1104 Seagle Bldg 1927 NE 7th St FR 2-4378
Miskimen Geraldine Mrs Typist II English (C-3)...........305
207 Anderson Hall 1001 NW 24th Ave FR 2-4712
Misner Jean P Mrs Secretary III Gen Ext Div..............519
908 Seagle Bldg Box 44 Hampton Florida
Mitchell Irene G Mrs Sec II Economics...................,561
204 Matherly Hall Linger Longer Trailer Park FR 2-4315








Mitchell Jean 0 Mrs Instructor Elementary Education......518
206 P K Yonge 521 SW 27th St Golfview FR 6-5849
Mitchell Nancy Susan Mrs Steno I Speech..................346
341 Adm Bldg 1117 NW 3rd Ave
Mitchell William Grant Asst Editor Ag Exp Sta............552
213 Rolfs Hall 1205 NW 36th Ave FR 6-6890
Mixon Arnold Watchman Police............................. 431
Plant & Grounds Bldg 317 NW 3rd Ave
Mixon Aubrey Clifton Asst Ext Agronomist Ag Ext Serv.....329
402 Newell Hall 525 Boulevard FR 2-4896
Mixon William Thomas Field Foreman Agronomy.........FR 6-6125
Ag Exp Farm Rt 2 Box 129
Mixson Laura K Mrs Secretary III Ag Ext Serv ............334
305 Rolfs Hall 1013 SW 4th Ave FR 6-3577
Mixson Morris D Stock Clerk iII Chemistry................266
i09 Leigh Hall 2445 SE 1Oth Ave FR 2-1545
Mizelle Gerry Mrs Sec III Law............................290
101 Law Bldg 404 SW 3rd Avenue
Mizelle Warren B Jr Painter Maintenance ......... ...... 431
Plant & Grounds Bldg Brooker Florida
Moates Margaret L Mrs Typist I Employee Personnel Serv...611
109 Adm Bldg 807 NW 16th Ave
Mock Lowell H Manager Central Stores.....................431
Plant & Grounds Area 413 NW 35th St FR 2-1840
Mollo Ruth Mrs Steno II Athletic Association.............269
360 Adm Bldg Box 3237 Univ Sta 1322 SW 15th PI
Monday Thomas A Field Asst Ag Engr Ag Exp Sta...........548
18 Ag Eng Bldg 1606 NE 8th St FR 2-4829
MONROE MARY D MRS Secretary State Plant Board......FR 2-1431
506 Seagle Bldg 915 NE 8th Ave FR 2-2327
Montgomery Frank Painter Maintenance.....................431
Plant & Grounds Bldg Box 285 Alachua 2815
Montgomery Judith Ann Miss Typist I Housing..............246
138 Adm Bldg Box 285 Alachua Florida
Montgomery Mary M Mrs Sec II Psychological Clinic........239
308 Adm Bldg 1823 NW 5th Ave FR 2-2113
Monyak Charles Field Assistant Agronomy............FR 6-6125
Agronomy Lab 2016 NW 7th Place FR 2-2256
Moon Cullen L Motor Sergeant Military....................482
Military Bldg 1035 NE 7th PI FR 2-0843
Moon James Farland Operator Sewage Treatment Plant.......431
Sewage Treatment Plant 322 SE Ist St FR 2-4650
Mooney Ernest Gordon Asst Prof Phys Educ for Men.........244
128 Florida Gymnasium 4307 NW 6th St FR 6-7435
Mooney Odessa S Mrs Exec Secretary IV Pharmacy...........488
320 Leigh Hall 4307 NW 6th St FR 6-7435
Moore Alan C Instructor Phys Educ for Men................639
22 Florida Gymnasium 507 NW 36th Terr FR 2-2037
Moore Barbara Louise Mrs Steno I Elec Engr...............308
336 Eng Bldg 247 C Flavet III FR 2-2188
Moore James Asst Professor Accounting....................561
17 Matherly Hall 602 NW 13th Terr FR 2-2241








Moore John T Assoc Professor Mathematics.................586
109 Walker Hall Jacksonville Florida
Moore Julian S Extension Poultryman Ag Ext Serv..........277
Poultry Husbandry Lab 820 NW 20th Terr FR 6-3553
Moore Theral 0 Asst Professor Mathematics.................586
205 Walker Hall 1614 NW 3rd Place FR 6-7684
Moore William Edgar Professor Logic.......................405
204 Adm Bldg 1603 NW 10th Ave FR 2-4958
Moore William I Instructor Physical Sciences............. 377
202 Benton Hall 1723 NE 8th St FR 6-7530
Moorman John H Head Business Education...................502
308 P K Yonge 1008 NW 21st St FR 6-7892
Moose Bonnie H Mrs Steno I Gen Ext Div...................231
806 Seagle Bldg 603 NE 6th Ave
Morales Jullo A Instructor Mathematics...................287
Peabody Hall 1211 NW 10th Ave FR 2-4975
Moratto Eric F Sheet Metal & Roofing Foreman Maint.......431
Plant & Grounds Bldg Rt 3 Box 646 FR 6-7236
Moree Margaret S Mrs Typist I Plant & Grounds............431
Plant & Grounds Bldg 200 T Flavet III
Morgan Esther M Miss Interim Clinician Psychology....239-345
303 Administration Bldg 2721 SW 4th PI FR 2-4740
Morgan George B Asst In Research Civil Engineering.......503
Sanitary Research Lab 702 NW 8th Place FR 2-0387
Morgan Hazel T Mrs Instructor Gen Ext Div................231
807 Seagle Bldg 1015 SW 5th Ave FR 2-8431
Morgan James L Tab Supervisor Registrar..................226
29 Adm Bldg 710 SW 10th St FR 2-4052
Morgan Katharine Eagerton Mrs Typist II Ag Exp Sta.......494
123 Rolfs Hall 1724 NE 8th St FR 2-2579
Morgan Lenora B Mrs Lab Asst Horticulture Ag Exp Sta....344
Vegetable Products Lab 819 NW 8th Ave
MORGAN M Vocational Appraiser Vet Guidance Center..FR 2-6891
105 A Seagle Bldg 3207 NW 14th St FR 6-5984
Morgan R S Carpenter Housing .............................581
Flavet I Rt 4 Box 102 Archer Road FR 6-7295
Morning Henry Thomas Chief Adm Clerk Military.........481-482
104 Military Bldg 718 NE 5th Ave FR 2-2154
Morrell Eillene Rogers Mrs Photo Lab Tech Pub Relations..402
Bldg L 819 NW 18th Ave
Morris Alton C Professor English.........................624
208 Anderson Hall 1227 NW 4th Ave FR 6-7072
Morris Betty K Mrs Clerk II Pathology..............FR 2-0494
6th Floor Med Sci Bldg 214 NE 6th Street
Morrison Jay A Teacher Trainer Industrial Arts...........357
302 P K Yonge Lake Wauburg Micanopy Florida
MORSE ROGER A Entomologist State Plant Board.......FR 2-1431
603 Seagle Bldg 1619 NW 12th St FR 2-2468
Moskovic Armin Laboratory Asst Soils Ag Exp Sta.........251
219 Unit A McCarty Hall 729 NE 3rd St FR 2-8349
Moss Jo Ann Mrs Lab Asst Soils Ag Exp Sta...............348
110 B Newell Hall 252 S Flavet III FR 6-5715








Mossberg Virginia B Mrs Lab Asst Horticulture............327
301 Newell Hall 314 SW 3rd St FR 6-6527
Mossy Roy J Asst PMS&T Military..........................636
108 Military Bldg 1045 NE 5th St FR 2-9578
Mounts Charles Eugene Assoc Professor English.............580
317 Anderson Hall 1033 NW 22nd Ave FR 6-3042
Moxley Clisby C Farm Management Spec Ag Econ Ag Ext.....251
26 Unit B McCarty Hall Route 4 Box 106 A
Moye Roye H Asst Instructor Air Force ROTC...............480
Military Bldg 1031 NE 12th Ave FR 6-3525
Muehlner Felix Assoc Res Professor Bur Econ & Bus Res....561
209 Matherly Hall 1003 NW 10th Ave FR 2-8758
Mueller Addison A Visiting Professor Law.................251
209 Law Bldg 211 Boulevard Apt 12 FR 2-8330
Mueller Joseph Pipefitter Engr Shops.....................420
102 Benton Annex 2025 NW 6th St
Mull Leon E Professor Dairy Science Ag Exp Sta..........396
104 Dairy Products Lab 1743 NW 7th Place FR 6-6519
Muller Albert S Counsellor to Latin Amer Students in Ag...454
Bldg OF 1007 SW 6th Ave FR 2-4500
Mundy Belvey W Asst Professor Physical Sciences..........377
202 Benton Hall 306 NE 5th Ave
Munn H L Laborer Dairy Science Ag Exp Sta......Alachua 2673
Dairy Research Unit Rt 3 Box 487 Alachua Florida
MUNSON R W JR Draftsman Board of Control.............278-279
Bldg E Route 4 Box 26 FR 2-4922
Muntyan Bozidar Asst Professor Education.................477
233 P K Yonge 1800 NW 12th Road FR 2-1052
Murphey Miles H Machinist Engr Shops....................420
102 Benton Annex Rt 2 Box 121 A Citra Florida
Murphey Ml ledge Jr Assoc Professor Entomology...........218
348 Unit B McCarty Hall 725 NW 18th Terr FR 6-5949
Murphree A A Assoc Professor English.....................300
202 Anderson Hall 403 NE 6th Ave FR 6-6409
Murphree Claude L Professor Music........................671
120 Bldg R 1116 SW 6th St FR 6-7333
Murphree Clyde E Farm & Home Dev Spec Ag Econ Ag Ext....251
29 Unit B McCarty Hall 3751 NW 6th St FR 2-8394
Murphree Margaret Miss Clerk II Accounts Finance & Acctg.577
2 Adm Bldg 1702 W University Ave
Murphy Alton C Assoc Professor Education.................477
240 P K Yonge White House Hotel FR 6-6441
Murphy John L Research Asst Electrical Engr..............236
1104 Seagle Bldg Micanopy Florida 2901
MURRAY ALEXANDER F Letter Carrier Post Office......FR 2-4981
Student Service Center Stengel Field
Murray Howard W Asst Superintendent Heating Plant........431
Plant & Grounds Rt I Box 36 Archer Florida 2497
Murray Lessie L Asst Professor Off Campus Instr......297-263
145 P K Yonge 1822 NE 7th Terr FR 2-1300
Muschlitz Earle Eugene Jr Assoc Professor Elec Engr.......308
419 Eng Bldg 1714 D NW 2nd Ave FR 2-4638








Musk Dorothea C Mrs Sec II Agricultural Engr.............216
II Ag Eng Bldg 2617 NW 3rd Ave FR 2-4177
Myatt Eleanor Jennings Mrs Steno II Library........FR 2-0491
L 102 Medical Sciences Bldg 209 NE Boulevard FR 2-9767
Myers Forrest E Asst Veg Crops Specialist Ag Ext Serv....351
301 Newell Hall 915 NW 13th Ave FR 6-7648
Myers Francis C Assistant Professor Mathematics..........586
309 Walker Hall 2226 NW 4th PI FR 2-8377
Myers J M Assoc Ag Engineer Ag Exp Sta...................548
3 A Ag Eng Bldg 2619 NW 4th Ave FR 6-7254
Myers Joyce A Miss Steno I Poultry Husb Ag Ext Serv.....277
Poultry Husbandry Lab 625 NE Ist St FR 6-6083
Myers Robert Brown Assoc Professor Secondary Educ....479-210
326 P K Yonge 1326 NW 14th Ave FR 6-7995



N


Nachenberg Samuel Instructor Music.......................627
207 Bldg K 828 NW llth Ave FR 6-6572
Nagle Francis J Asst Professor Phys Educ & Health........245
306 Fla Gym 1216 SW 3rd Ave
Nash William A Professor Engr Mechanics..................416
425 Eng Bldg 1823 NW 5th Ave FR 6-5253
Nawrocki Paul J Assoc Res Prof Electrical Engr EIES.....538
526 Eng Bldg 915 SW 6th Ave FR 2-1606
Neal Ruth Miss Women's Counselor Off-Campus Housing..248-249
237 Adm Bldg 1510 W University Ave FR 6-3765
Neale James Ralph Jr Asst Professor English (C-3)........408
206 Bldg D Box 301 Melrose Florida GR 5-2123
Nechay B R Post-Doctoral Fellow Pharmacology.......FR 2-0493
M 551 B Medical Sciences Bldg 204 NE 10th Ave
Neff Mary M Mrs Interim Instructor Mathematics...........586
309 Walker Hall 1105 NW 3rd Ave FR 2-2024
Neff Thomas O'Neil Assoc Professor Engr Mechanics........416
423 Eng Bldg Rt 2 Box 59 FR 6-5027
Nefzger Wllma Abbey Mrs Supv I Food Service..............661
Cafeteria 255 U Flavet III
Neidhardt Carl Richard Asst Professor Art................628
5 Bldg X 314 NW 36th Dr FR 6-5272
Neller Joseph Robert Chemist Soils Ag Exp Sta...........348
Newell Annex 1824 NW 10th Ave FR 6-7237
Nelson Florence W Mrs Stat Clerk II Ag Ext Sorv..........447
5 Bldg OG Rt 2 Box 354 FR 2-9926
NELSON M Inspector Arch Board of Control.............278-279
Bldg E Windsor Rd Rt 2 Box 354 FR 2-9926
Nesbitt Marion Visiting Professor Elementary Education...518
202 P K Yonge 1103 SW 4th Ave FR 2-9596
Nettles Victor F Assoc Horticulturist Ag Exp Sta.........327
214 Newell Hall 1822 NW 6th Ave FR 2-8095








Neubauer G W Asst Professor Industrial Education......... 357
302 A P K Yonge 1314 NE 8th St FR 6-6197
Neuhaus Barbara P Mrs Secretary II Graduate School.......459
235 Adm Bldg 419 NW 2nd Ave
Newbill Mickie Miss Instructor Journ & Communications.....635
321 Stadium Bldg 421 NE 4th St FR 6-7866
Newby Zoe Harvill Mrs Clerk I Registrar.................226
33 Adm Bldg 358 B Flavet II
Niblack Marjorle Ann Mrs Lay-out Artist Printing.....571-534
Plant & Grounds Bldg 1133 NW 22nd Ave FR 2-9442
Niehaus Patricia Mrs Clerk Sales Bookstore ..........664-665
Student Service Center 247 T Flavet III
Nieland Louis T Ext Farm Forester Ag Ext Serv............350
217 Rolfs Hall 416 NE 3rd Ave FR 6-5783
Nielsen Barbara Mrs Sec II Vocational Rehab Counseling...515
102 P K Yonge 200 S Flavet III
Nielsen Gerald Maintenance Man Housing...................451
Murphee Basement Route 2 Box 325
Nims Sandra Mrs Keypunch Operator Finance & Acctg........229
14 Adm Bldg 724 NW 2nd Ave FR 2-2980
Noble C V Dean Emerltus College of Agriculture
1228 NW 4th St FR 6-3683
Noble Robert V Assistant Professor Gen Ext Div...........234
903 Seagle Bldg 1924 NW 6th St FR 6-3515
Nobles Harvey Ag Laborer Dairy Sci Ag Exp Sta.....HO 2-4012
Dairy Research Unit Hague Route 3
Nolan Helen V Mrs Exec Sec IV Gen Ext Div................689
805 Seagle Bldg 101 NW 21st St FR 6-6208
Nolan William J Professor Chemical Engineering...........318
102 Bldg N 3700 NW 4th St FR 6-5888
Nolen Avis Rockwell Mrs Chief Clerk III Ag Exp Sta.......303
121 Rolfs Hall 1231 SW 3rd Ave FR 2-8843
Nolting John Paul Asst Professor Physical Sciences.......377
202 Benton Hall Route 2 Box 68 FR 2-8717
Nonemacher Edythe S Mrs Clerk III Bookstore......... 664-665
Student Service Center 622 NE 7th St FR 6-7901
Norman Barbara Miss Steno I Plant Pathology Ag Exp Sta..322
102 Newell Hall Route 2 Box 114 Starke Florida
Norman Florrye B Mrs Exec Asst IV Ag Exp Sta............492
109 Rolfs Hall Lochloosa Florida Hawthorne 2976
Norman James William Dean Emeritus Education
405 NE 10th Ave FR 2-4533
Norris Andrew Groundsman Grounds.........................431
Plant & Grounds Bldg Rt 4 Box 317
Northrop Floyd Lorrain District Supv Ag Education........430
152 B P K Yonge 240 SE 2nd St FR 2-8762
Norton John S Asst Ag Engr Ag Exp Sta....................548
5 Ag Eng Bldg 1633 NW 10th Ave FR 2-1716
Norton Joseph D Asst Veg Crops Spec Horticulture.........351
301 Newell Hall 2026 NE 7th Terrace FR 2-8525
Nulton Lucy Miss Instructor P K Yonge School.............518
201 P K Yonge 2208 NW 10th St FR 6-5979








Nutter Gene Asst Turf Technologist Orn Hort Ag Exp Sta..280
401 Newell Hall 2124 NE 6th Terr FR 2-8409
Nutter H E Head Materials of Instruction.................478
317 P K Yonge 1012 SW Ist Ave FR 2-4107
Nye Anna Lee Mrs Steno II Ag Econ Ag Exp Sta............251
50 Unit B McCarty Hall 233 B Flavet III



0


Oakley Dorothy S Mrs Sec II Journalism & Communications..597
234 Stadium 1235 SW Ist Ave Apt I FR 2-1749
Oaks Edith Mrs Clerk I Bus Adm Ag Exp Sta...........561-552
307 Mat Hall 215 Rolfs Hall 250 R Flavet III FR 2-2326
OBERBACHER MARION F Horticulturist State Plant Bd..FR 2-1431
507 Seagle Bldg
O'Dell Ruth D Mrs Clerk II Engineering Sciences Library..591
400 Eng Bldg 417 NW 17th St
Odor Dorothy L Miss Assistant Professor Anatomy....FR 2-0491
M 242 Medical Sciences Bldg 1915 NW 2nd Ave FR 2-0054
Oelze Guy Resident Manager Housing.......................513
203 D Flavet Ill
Oelze Shirley B Mrs Lab Asst An Husb & Nutri.......FR 2-1436
Nutrition Lab 203 D Flavet III
Ogden Grace M Mrs Asst Exam Editor III Bd of Examiners...235
405 Seagle Bldg 842 SE 2nd Ave
Olinger L D Interim Instructor Entomology................218
308 Floyd Hall 512 NW 3rd Ave
Olive Jean Ferguson Mrs Typist I Catalogues Library.....519
Library 710 NW 9th Ave FR 2-1666
Oliver Clifton Jr Asst Prof Bus Org & Opr.................561
211 Matherly Hall 727 NW 19th St FR 6-3685
Oliver James Willard Assoc Professor Philosophy..........387
107 Anderson Hall 306 N Main St
Olsen George Lieberg Asst in Library Technical Processes.591
Library 1403 NW 10th Ave FR 6-7500
Olsen Jean M Mrs Clerk II Library Circulatlon............591
Library 1327 NW 7th Ave FR 6-7940
Olsen Ruth Elizabeth Mrs Clerk 11 Finance & Acctg........523
2 Adm Bldg 723 SW 9th St
Olson Clara M Mrs Professor Secondary Education..........479
231 P K Yonge Rt 2 Archer Road FR 6-6435
Olson James Alien Asst Professor Biochemestry......FR 2-0491
M 346 Medical Sciences Bldg 1922 NW 7th Lane FR 2-9486
Olson Norma Miss Teaching Asst Education.................476
148 P K Yonge 2228 NW 9th Place FR 6-6177
Olsson Jean Mrs Typist 11 Library...................... 519
Library 406 NE 6th St Apt 2 FR 2-2751
Omer Guy C Jr Professor Physical Sciences................377
204 Benton Hall 1080 SW Ilth Terr FR 2-1558








Opp Carl B Head Off-Campus Housing .....................248
237 Adm Bldg 613 SW 28th St FR 2-2139
Oras Ants Professor English............................... 413
219 Bldg D 915 SW 2nd Ave FR 6-5265
Ormond Will N Assistant Professor English (C-3)..........408
208 Bldg D 102 NW 20th Drive FR 2-4881
Osborn George Coleman Professor Social Sciences..........585
203 Peabody Hall 1714 NW 7th Ave FR 2-8045
Osteen Eldred Fireman Heating Plant..................... 431
Plant & Grounds Bldg Lulu Florida
Osteen Stanton F Stock Clerk II Central Stores...........431
Plant & Grounds Bldg Lulu Florida
Osterbind Carter C Professor Bur Ec & Bus Res............561
202 Matherly Hall 2105 NW 7th Lane FR 6-7732
Otis Arthur B Head Physiology......................FR 2-0491
M 519 Medical Sciences Bldg 1624 NW 7th PI FR 2-0212
Otte Burton J H Curator Chemistry........................483
III Leigh Hall 1115 SW 13th St FR 6-6322
Outler Jason C Jr Asst in Chem Ag Exp Sta..........FR 2-1572
Newell Hall Rt 4 Box 371 FR 2-8773
Outterson Viva Jean Mrs Bookkeeper III Bookstore.........664
Student Service Center 205 T Flavet III
Owen John Hinsey Assoc Professor Plant Pathology.........265
407 Rolfs Hall Black Acres 100 NW 32nd St FR 6-6769
Owen Lynell F Mrs Clerk II Finance & Accounting..........417
2 Adm Bldg 237 B Flavet III
Owings Cecelia Eugenia Mrs Clerk I Gen Ext Div...........519
908 Seagle Bldg 416 NW 13th Terr
Oxford Harold T Technician III Chemical Engineering......317
117 Bldg N 301 SE 6th St FR 6-7789
Ozell Alan Munci Professor Civil Engineering.............204
106 Eng Bldg 1502 NW 17th St FR 6-5911



P


Pace J E Animal Husbandman An Husb & Nutri Ag Ext Serv..251
259 Unit B McCarty Hall 1407 NE 7th Terr FR 6-5309
Pace Jo Ann Mrs Typist II Student Personnel..............200
124 Adm Bldg 363 E Flavet II FR 2-1829
Padgett Lena Mrs Teller II Finance & Accounting..........417
2 Adm Bldg 424 NE 6th St
Page Fay'M Mrs Sec III Bur of Econ & Bus Res.............561
207 Matherly Hall 4158 NW 6th St FR 2-8804
Page Ralph E Dean College of Arts & Sciences.............358
103 Anderson Hall 430 NE 9th Ave FR 6-6583
Page William Asst Supervisor Entomology..................218
Pest Control Bldg 311 NW Ist St
Pait James Albert Assoc Professor Logic..................405
204 Adm Bldg 3835 NW 17th St Rt 3 Box 635 FR 2-8635








Paley Marc Laboratory Assistant Poultry Husbandry..FR 6-5780
Poultry Farm 626 NW 10th Ave FR 2-1116
Palmer Arno Zane Assoc Animal Husbandman Ag Exp Sta......251
247 Unit B McCarty Hall 1254 SW 9th Road FR 6-3413
Palmer Lilla R Mrs Lib Asst III Hume Lib Ag Exp Sta.....251
Unit C McCarty Hall 825 SW 2nd Ave FR 6-6480
Palmer William Cecil Butcher Food Service................205
Cafeteria 513 NW 21st Lane FR 2-9704
Pando Magdalen M Miss Sec III Inter-American Studles.....514
450 Library Box 2259 University Station FR 2-8156
Pankratz Jeraldine Mrs Clerk II Finance & Acctg..........522
2 Adm Bldg 1415 NW 3rd Ave FR 2-1426
Pankratz Lillian G Mrs Clerk I Housing...................295
Tolbert Hall 549 NW 31st Ave FR 6-3980
Panos Charles Assistant Professor Bacteriology............251
Unit D McCarty 1506 NW 7th St
Pardee Mary R Miss Asst in Library Technical Processes...591
Library 2630 West University Ave FR 2-8286
Pardue Burwell Field Asst Ag Exp Sta.....................344
Vegetable Products Lab 1203 NW 16th Ave FR 2-4717
Pardue Irene F Miss Exec Sec IV Engineering..............311
300 Eng Bldg NW 16th Ave FR 6-3306
Paredes Sara Jane Mrs Clerk I Registrar..................226
29 Adm Bldg 622 NE Ist St Box 2564 Univ Station
Park John F Instructor Music .............................671
120 Bldg R 205 NE 4th Ave FR 2-2667
Parker Beverly Ann Mrs Typist II Anatomy...........FR 2-0491
M 237 Medical Sciences Bldg 1301 NW 8th St FR 6-7277
PARKER LOUISE 0 MISS Steno Fla State Dept Ag.......FR 6-3732
608 Seagle Bldg 205 E University Ave
Parker Martha Lynn Mrs Clerk II Registrar.................226
33 Adm Bldg 1236 NW 14th Ave
Parker Nathaniel Laundry Manager Laundry.................521
Bldg T Rt 4 Box 283 Archer Road
Parkhurst Harry E Machinist Engineering Shops.............420
102 Benton Annex 941 SE 4th St FR 6-5921
Parkins Ivan W Asst Professor Social Sciences............663
190 Bldg E c/o Mrs M Stringfellow Alachua 2773
Parramore Willie E Instructor Gen Ext Div................520
707 Seagle Bldg Rt 4 Box 258 FR 2-9909
Parrish Curtis L Technician III Electrical Engineering...538
526 Eng Bldg 702 NW 2nd Ave FR 2-8550
Parrish Huguette M Mrs Secretary III P K Yonge School....476
218 P K Yonge Rt I Box 19 FR 2-9817
Parrish Wayland Maxfield Visiting Professor Speech.......269
362 Adm Bldg 1831 NW 12th Road FR 2-8295
Parsons Maidee Mrs Clerk I Finance & Accounting..........523
2 Adm Bldg 110 SW 12th St FR 2-1907
Parvin Fayette W Asst Director Ag Ext Serv................411
101 Rolfs Hall 1831 NW 12th Road FR 2-8876
Parvln Philip E Asst Professor Hortlculture..............589
Horticulture Greenhouse 1232 SW 4th Ave FR 2-0992




University of Florida Home Page
© 2004 - 2010 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated October 10, 2010 - - mvs