• TABLE OF CONTENTS
HIDE
 Copyright
 Title Page
 Florida state depositories
 Alachua county world war veter...
 Baker county world war veteran...
 Bradford county world war...
 Clay county world war veterans
 Columbia county world war...
 Dixie county world war veteran...
 Gilchrist county world war...
 Hamilton county world war...
 Lafayette county world war...
 Levy county world war veterans
 Union county world war veteran...
 Nassau county world war vetera...
 St. Johns county world war...
 Suwannee county world war...






Title: Florida veterans of the First World War, all services, 1917-1919
ALL VOLUMES CITATION PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/UF00047705/00003
 Material Information
Title: Florida veterans of the First World War, all services, 1917-1919
Series Title: Special archives publication
Physical Description: 9 v. : map ; 28 cm.
Language: English
Creator: Florida -- Dept. of Military Affairs
Publisher: State Arsenal
Place of Publication: St. Augustine Fla
Publication Date: [between 1980 and 1987]
 Subjects
Subject: World War, 1914-1918 -- Registers   ( lcsh )
World War, 1914-1918 -- Statistics   ( lcsh )
Military decorations -- United States   ( lcsh )
Veterans -- Registers -- Florida   ( lcsh )
World War, 1914-1918 -- Registers of dead -- Florida   ( lcsh )
Genre: government publication (state, provincial, terriorial, dependent)   ( marcgt )
non-fiction   ( marcgt )
 Notes
Statement of Responsibility: Florida Dept. of Military Affairs.
General Note: Cover title.
General Note: "Our special archives publications volumes 21 through 29 are the initial volumes of a more extensive projected series we hope to reporduce sic on the records of Floridians who served ... during the First World War."--v.1, p.ii
Funding: The Florida National Guard's Special Archives Publications was digitized, in part by volunteers, in honor of Floridians serving both Floridians in disaster response and recovery here at home and the nation oversees.
 Record Information
Bibliographic ID: UF00047705
Volume ID: VID00003
Source Institution: Florida National Guard
Holding Location: Florida National Guard, St. Augustine Barracks
Rights Management: All rights reserved by the Florida National Guard. Digitized with permission.
Resource Identifier: aleph - 000961001
oclc - 17430117
notis - AES3991

Table of Contents
    Copyright
        Copyright
    Title Page
        Page 1
        Page 2
        Page 3
        Page 4
    Florida state depositories
        Page 5
    Alachua county world war veterans
        Page 6
        Page 7
        Page 8
        Page 9
        Page 10
        Page 11
        Page 12
        Page 13
        Page 14
        Page 15
        Page 16
        Page 17
        Page 18
        Page 19
        Page 20
        Page 21
        Page 22
        Page 23
        Page 24
        Page 25
        Page 26
        Page 27
        Page 28
        Page 29
        Page 30
        Page 31
        Page 32
        Page 33
        Page 34
        Page 35
        Page 36
        Page 37
        Page 38
    Baker county world war veterans
        Page 39
        Page 40
        Page 41
        Page 42
        Page 43
        Page 44
        Page 45
    Bradford county world war veterans
        Page 46
        Page 47
        Page 48
        Page 49
        Page 50
        Page 51
        Page 52
        Page 53
        Page 54
        Page 55
    Clay county world war veterans
        Page 56
        Page 57
        Page 58
        Page 59
        Page 60
        Page 61
        Page 62
        Page 63
    Columbia county world war veterans
        Page 64
        Page 65
        Page 66
        Page 67
        Page 68
        Page 69
        Page 70
        Page 71
        Page 72
        Page 73
        Page 74
        Page 75
        Page 76
        Page 77
        Page 78
        Page 79
        Page 80
        Page 81
        Page 82
        Page 83
        Page 84
        Page 85
        Page 86
        Page 87
        Page 88
        Page 89
        Page 90
        Page 91
    Dixie county world war veterans
        Page 92
        Page 93
        Page 94
        Page 95
        Page 96
    Gilchrist county world war veterans
        Page 97
        Page 98
        Page 99
        Page 100
        Page 101
        Page 102
    Hamilton county world war veterans
        Page 103
        Page 104
        Page 105
        Page 106
        Page 107
        Page 108
        Page 109
        Page 110
        Page 111
        Page 112
        Page 113
        Page 114
        Page 115
    Lafayette county world war veterans
        Page 116
        Page 117
        Page 118
        Page 119
        Page 120
        Page 121
        Page 122
    Levy county world war veterans
        Page 123
        Page 124
    Union county world war veterans
        Page 125
        Page 126
        Page 127
        Page 128
        Page 129
        Page 130
        Page 131
        Page 132
        Page 133
        Page 134
    Nassau county world war veterans
        Page i
        Page 1
        Page 2
        Page 3
        Page 4
        Page 5
        Page 6
        Page 7
        Page 8
        Page 9
        Page 10
    St. Johns county world war veterans
        Page i
        Page 1
        Page 2
        Page 3
        Page 4
        Page 5
        Page 6
        Page 7
        Page 8
        Page 9
        Page 10
        Page 11
        Page 12
        Page 13
        Page 14
        Page 15
        Page 16
    Suwannee county world war veterans
        Page 1
        Page 2
        Page 3
        Page 4
        Page 5
        Page 6
        Page 7
        Page 8
        Page 9
        Page 10
        Page 11
        Page 12
        Page 13
        Page 14
        Page 15
        Page 16
        Page 17
Full Text



Digitized with the permission of the
FLORIDA DEPARTMENT OF MILITARY AFFAIRS

FLORIDA NATIONAL GUARD





SOURCE DOCUMENT ADVISORY

Digital images were created from printed source
documents that, in many cases, were photocopies of
original materials held elsewhere. The quality of
these copies was often poor. Digital images reflect
the poor quality of the source documents.

Where possible images have been manipulated to
make them as readable as possible. In many cases
such manipulation was not possible. Where
available, the originals photocopied for publication
have been digitized and have been added,
separately, to this collection.

Searchable text generated from the digital images,
subsequently, is also poor. The researcher is
advised not to rely solely upon text-search in this
collection.



RIGHTS & RESTRICTIONS

Items collected here were originally published by the
Florida National Guard, many as part of its SPECIAL
ARCHIVES PUBLICATION series. Contact the Florida
National Guard for additional information.

The Florida National Guard reserves all rights to
content originating with the Guard.



DIGITIZATION

Titles from the SPECIAL ARCHIVES PUBLICATION series
were digitized by the University of Florida in
recognition of those serving in Florida's National
Guard, many of whom have given their lives in
defense of the State and the Nation.






FLORIDA

DEPARTMENT OF

MILITARY AFFAIRS







GO








23

FLORIDA
VETERANS OF THE FIRST WORLD WAR
ALL SERVICES
1917-1919

Hamilton, Suwannee, Lafayette, Dixie, Columbia
Gilchrist, Levy, Baker, Nassau, Union, Bradford,
Alachua, Clay, St. Johns





STATE ARSENAL

ST. AUGUSTINE, FLORIDA











STATE. OF FLORIDA
DEPARTMENT OF MILITARY AFFAIRS
OFFICE OF THE ADJUTANT GENERAL




POST OFFICE BOX 1008
STATE ARSENAL, ST. AUGUSTINE
32085-1008







The Special Archives Publication Series of the Historical
Services Division are produced as a service to Florida
communities, historians, government agencies, anc to any other
individuals, h-istorical or geneological societies, and national
or regional, governmental agencies which find the information
contained herein of use or value.

At present, copies of all Special Archives Publications are
provided to certain state and national historical repositories at
no charge. A nominal fee is charged all other individuals and
institutions to help defray production costs.

Information about the series is available from the
Historical Services Division, Department of Military Affairs,
State Arsenal, St. Augustine, Florida.


Robert Hawk
Director























Our Special Archive Publications volumes 21 through 29 are
the initial volumes of a more extensive projected series we hope
to reporduce on the records of Floridians who served in the
military or naval service of the United States during the First
World War. The material in the present volumes is copied from
the onion-skin, typed originals in our vault. These are a master
role of all Floridians, listed by county, who served on active
duty during the First World War.

In addition, we have an extensive card file on all
Floridians who served in the war. It is planned for the next
installment in this particular archival project to be detailed
biographical and career listings of all Floridians who were
killed, died or were wounded in action during the war era. (Our
card files show place of birth and residence, next of kin, age,
all dates of promotion, battle honors, if any, career unit
assignments and date and place of wounding/death where
appl cable)

Copies of all Department Special Archives Publications are
distributed to the Florida State Depositories by the Florida
Department of State.









CALHOUN HAMILTON





LEOADISOMARION
IBETY WAUlLA. UWAE HERNANDO
|TAYLOR


















PGLES
LETVY ARION I



CITRUS LAXGA






HILLSBOROUBH -'"'---^*^ OSCEOLA









/ .fJ3 w HENDR
MAANATEE HARDEE (OKEECHOBEE /











HOLMES SflACMS N / \K OWARO
TA ROCOLLIER
COLLOOA
WALTON
CALNMMN
1BAY








,U <






FLORIDA STATE DEPOSITORIES
State Documents are distributed to the following depository libraries and are available
to Florida citizens for use either in the libraries or on interlibrary loan, subject to
each library's regulations. An asterisk (*) indicates libraries that are obligated to
give interlibrary loan service. Requests should be directed to the nearest depository.

Bay County Public Library (1968) St. Petersburg Public Library (1968)
25 West Government Street 3745 Ninth Avenue, North
Panama City, Florida 32401 St. Petersburg, Florida 33713
Bay Vista Campus Library (1982) *State Library of Florida (1968)
Documents Department Documents Section
Florida International University R. A. Gray Building
151st Street & N.E. Biscayne Blvd. Tallahassee, Florida 32301-8021
North Miami, Florida 33181
Stetson University (1968)
Broward County Division of Libraries (1968) Dupont-Ball Library
Post Office Box 5463 Deland, Florida 32720-3769
Fort Lauderdale, Florida 33310
Swisher Library (1968)
Cocoa Public Library (1968) Jacksonville University
430 Delannoy Avenue Jacksonville, Florida 32211
Cocoa, Florida 32922
*Tampa-Hillsborough County Library (1968)
*Florida Atlantic University (1968) 900 North Ashley Street
Library Tampa, Florida 33602
500 Northwest 20 Street
Boca Raton, Florida 33431 *University of Central Florida (1968)
Library
*Florida International University (1971) Post Office Box 25000
Documents Section Orlando, Florida 32816
Tamiami Campus Tamiami Trail
Miami, Florida 33199 *University of Florida Library (1968)
Documents Department
*Florida State University Library (1968) Gainesville, Florida 32611
Documents Maps Division
Tallahassee, Florida 32306 *University of Miami Library (1968)
Gov't Publications
*Jacksonville Public Library (1968) P. 0. Box 248214
122 North Ocean Street Coral Gables, Florida 33124
Jacksonville, Florida 32202
*University of North Florida Library (1971)
Miami B R Tc Library (1968) Documents Division
2100 Col srAvenue Post Office Box 17605-Pottsburgh Sta.
Miai each, Floida 33139 Jacksonville, Florida 32216

*Miami-Dade Public Library System (1968) *University of South Florida (1968)
101 West Flager Library.- Special Collections
Miami, Florida 33130 4204 Fowler Avenue .
Tampa, Florida 33620
*Ocala Public Library (1972)
15 South Osceola Avenue University of West Florida (1968)
Ocala, Florida 32670 Doucments John Pace Library
Pensacola, Florida 32504-0101
*Orange County Library District (1968)
101 E. Central West Palm Beach Public Library (1968)
Orlando, Florida 32801 100 Clematis
West Palm Beach, Florida 33401



































ALACIJUA COUITTY

WORLD WAR I:ET JU'S







ALACIUA COURT
MflW WAR X VETERANS

ARY

RANK RESIDESCES

Avera, W~a Bartrand Cadet saineaville

Baker0 Hnla Iee Capt, iai lel
Baker, Paul O'Brien 2nd Lt. Gainevwille
Paroo, Ernest Terrill 2nd Lt. Gaineavile
Landing, John W. Major cnanevulle
Bowers0 Richar D. 2nd L. Cainestille
Suek, allieM J. Capt. Gainerlle
BSai, Areide Atterson 2nd Lt. GaieZville
BaSert Alfred Seo 2nd Lt. CaineUille
Brannon, Ernest Marion 2nd Ut. Catinville
Cone, Albert J and Lt* Gaia
Crom Willins H* 1st LLt. Gainvil
-Cossetb Charls o. 1st Li. OGaiznesrle

fliaBo, Alliae 7, 1st lt. GaAra viiir
-vans1 George K. 2nd Lt. Oainearilie

Gibbsl, Wi isl Ist Lt. Oar(i le
Graba, Allen Capt. G airrvlle
Onmn1 June Raals 3aiStata il2

:Haqmpton, Fdwin Burkett 2nd 1t.L Gainesville
Hmpteao, Wilim r. lt It. a sQuvillXe
Harper Alexander lincaid 2nd Lt. Gainesville
Hatoher, Frits 2nd Lt. Galneaill
HeaF~as Jay Lowe 2nd Lt! Saiaesrill2
eodge, J. s. Srg. Gaoneeville
Holland, Frank Lassetter 2nd Lt, Oainera ille
olston, Samuel L. Teap 2nd Lt. Gadlnville
Johnson, George a P. st t ainesville
Jyer, alh teslie On ille

tLaton, Caleb Rodney Capt. OSnevrAll
laoh, Loaiui Charles 2nd Li. iWaiesllea
MaCartney, Jonsean Nihols ret Lt. Ietse
MoGlanery, John Walker 2nd Lt. Gainev0kill
season, ranel MlKnstary tnd Lt. aineaialle
M1ion, Wilfia TuWne 2nd Lt, ainlll
orriaon1, Dnald tat Lt. GanvevWlll









-_:
Alahs county C ontinead

RANK RRSIDEC

Nolena, obert lbeatt 2nd Lt. Oainessille

Overstreet, Thomas Jefferson 2nd Lt. G ile
Perry, Ratus Arthur 2nd Lt. Hawthone
reterson, LQusu Nathaniel 2nd Ut. Gaineaville
Pickett, Wiliam Heary let Lt, Cainesville
Preddy9 Wi4liai h Rufus 2nd tI. Gain3sville

Richardson5 George Mason 2nd Lt Oainein ille
Riherd, Waurtce Bertram 2nd L. Gainesville
Robinson, flliam Everett 2nd Lti Caineill
Roeborough, WiFlia Fletcher let Lt. Windsor

Shandrs Joseph Walter 2nd Lt. ~Gasinesv
Sherouse, George Washington lst Lt.* thr
Skinner, Lawrence Harvey 2nd Lti AlaeShu
Smith, Charles Frederick Jr. 2nd Lt. Ga ille
Stanley, Arthur Paul 2nd Lt Gainesville
Strickland, Edgar Eugene Ist Lt. Hawthorne
Stringfellow, art Robert 2nd Lt*. Osiearlll
tringfrellow, Marion Glean 2nd Lt. Gainesville
Swanson, Thaas Joseph let Lt. GaineaQ lle,6
Smoke, rSauel A. Major m canopy

Taylor, Herbert L. l18 Lt. Ganesville
Taylor, James Glover 2nd Lt* W. Gainevirlle
Teeter, rdmrmd Herahey Capt. Hawtfc rne
Terry, Royall Porkins Ist Lt. Oalneaville
Tillman George Clarence 1st Lt. Geineiniul
Tucker, John Randolph 2nd Lt Gainesville
Tuckers McKendres Augustus 2nd Lt. Gaineaille

waldo, Ceorge $eldon Fisher let Lt Gainesville
Warren, Shields Gainurill
Wilkinson, Samuel Aaron Drr 2nd Lt* Gaineaavlle
P;ittnayer, dward 2nd Li. Gainesville

Toen Lverett Marion Gansltmlle
Zetreuer, orae Feaster 2nd Lt. Rocholle

ar"rZcsO (colored)

Simons Ogbon Napoleon 1st Lt. Waldo








Alaeha County Continued

URFiThED M N (Haite)

Adkinsa Claude *. GainSav ils
Adkins, Horace A* Orange Hights
Albright, Wilbert Gainesville
Arnold, James F. Alachua
Atkins, oleis GCaineville

Baggett, Heany D, Gaineville
Bailoy, Wesley Archer
Baker, 1. C. Alaehus
Baroo, Hugh C. Gainesville
Bareoo Paul H. Oaina"ille
Barry, lijah W. Alachua
Bate, Ac H. Lochlooa
Beach, Sellie Gainesville
Beagleas Donald High Sprigsd
Beatle, Lura Harm n H4h Springs
Deaglae, Thomas C. High Springs
Beal, sArthur W
Beck, Clarence 0* Hawthlrne
Beakhas Ernest ay Caprille
Beckham, Robert
DooknBa WillM S. wtheet
Bell, Joseph Arbrose Alacha
loe5 Petor CGaitnrilla
Berry, James 1 Alachua
Birts Harry Wiliaam Melroe
Blanton, James Howell Gainosville
lIye, John Hawthane
Bels, Wade W. Lacrosse
Boone, Willie W. Hawthern
oring, Arthur Rice Waldo
aBring, Eser Wesley Waldo
Botti, Abraham Orange Haights
Boouaight* Coeil Micanopy
ewe, Hfieny H Waldo
Boa, ftaloy W Gainesaville
Boyd, Wiley Miainopy
Boyles, George J Island Orove
Boyles, Oscar Do island Xoven
ruana, iWesley J. Alhas
Breaden, Roscoe C. Alsheu
Brooks, Iaring 0. lSneayill
Srown, Arthur C. Gafinlesvif
Brown, Frnest ighi Springs
6rownm Gerard dF* Gtaw eill
Brown, Harvey N. Alaohus

Bunett, GO les e. aroeu
Burnett, Ovid -. l. aCroas
Buranett Pa~ae E. laCresa
ash Augustuas J. alGeasville

'1&








Alachua County Continued
ARMY
fETiSTPD MifN (White) Omat.
MINNOW" RESIDENCE

Call, Ellard LaCrosse
Caldwerll, obert T. noohicoss
Caeron, Sidney Archie oanolpy
Campbell, DEan W Gainesvllle
Catpbells Fred *. Alachua
Cannon, Henry Orange Herihts
Carehuke5 Carl A. Hawthorne
Carehukl, Homer Lt Hawthorne
Carlisle, John VM. aineaville
Carouy, DToepie A. Alachna
Cason, forrisa f, Earslte
Cassels# Aron Lochloosa
Casaell, en D0, Alachua
Cauthen, Harcum B, Brooks
Chamberlin, Albert SB Veanopy
Chaunceyj Clyde Gainesvillle
Chestnut, Bassle Velrose
Chestnut, Jams OGihbe ainoeville
Clarks, ayther Alachna
Clyatt, Colon G Mioanop
Clyatt, Guy Leon arorsse
Cobb, Ralph ii GalOaine lle
Coleman, C-orge Wade dewberry
Coleman, SUdney W* itneerr
Collins, Harvey A. High Springe
Constantine, Gregory Oaoines lle
Cookel Henry C. Caineaville
Cordon, Oscar F, Oaintevill*
Cothran, Dayton A Alachua
Cathran, Earle Clayton Alashba
Cothran, Hobson Alachua
Coulter, Itra A. OaiRvilla
Craber, Julian C. Caprille
Crevasse, Lamar e. igh Springs
Crews, illia A. Seoast
CRaw Frank R, Oain~ville
Crosby, salachi s. Vwieary
COrms, John 8. Gainesville
Cunningham Frank J. High Springa
Crown, Walter IL. Gaineaville

DanpEer, Harry P. AlaohV
Dampier, James C GaineavAlle
rDmpier, Johnie a eaifrle
Danielsen, John. aierow
Daugherty, Paul J. Alacnha
Davnport ~,o ,, Oaitneeille
Davidson, Mark N. Righ sprftSi
Davia, Frank M, Jr, N sathaor
Davis# Fred a f' Ga~insvil








Alachua County Continued
^IMTT.D iHn (White) Cont.
'1WT RESIpDENCE

DafVe, Ralph G. Archer
Navis, Sidney D. JNeberry
Dawson, Bad Newberry
Dawson, lonnie Newberry
Denham, Howard Ni Gainesvifle
Denton, Harry C. Oainaeville
DeShas Lester 0. Waldo
rhsha, Ter J* Gineaville
DoSha, T=n J. Waldo
Der, John Hugh Alaohua
DeYTaxert, Jtaes L. Jr. Gaineavile
Dickinaog, John U. asnesvL le
Dixon9 Claronce D Gaineeavill
Doke, John A, Santa Pe
noke, Lacy L Seant Fe
oke9s Denator C. Sata al
Doeity Spencer A. Alachua
Douglas, Frank D. a4inesrvill
Douglas, William DGaieavl3le
Doiling, Viflie Waldo
Dudley rhilip H. Jr. ewberry
Dupreev Robert C. Oaineavflle
Dupree, Willie T. Arradoae
Iyrenforth, tuoien YT Gaineerill

Flis, Osceola V. High Springs
Ellise Tally C. Neerry
Frgle, Clyde Lt Islaod oroae
Irgle, Jaes Corbett Island Grove
Fay, Thomas R. Gainesville
Feaoter, Burnes L .fianep
Feaster, Henry L*. Micanopy
fabisr Arthur Uewberry
Fl da, cr High Springs
Ford, Frederie H. Melrosa
Porsyth, Coll0ie 6aineeville
Fonts, Merril L. CGaineevle
Foeler, Lester NeMberry
Fowler, Thoas Orin HawIthorne
Pot, Alson Co. Ethezn
Fraltok, Barney W. Gainenillo
Fralite, Palmer ., OGianvrille
Mriedhesi, onroe Gainesille
Fbserel, Bill 3. UHigh Springs
Fyarr, Arthur W. haitria
Futch, .rvinS. AlaeB a








Alaoua County Contiined
A1NY
f1TED Mis (shite) Cont.
- *RESIPECEB

Gainey, James OGaneeville
Carrett,9 Arthur Gaia e.illI
Oay, Lawis A .arI-
Gibbons Fred IT. Aroew
Gibson, James Fdward LaCrosse
Gilbert, Oscar W. N~wberry
Glass, Wllimu !T. Gaineavill
l1easoz, Ucnry T. Gaineaville
Qodboy, obrt i
Godwin, Arthur J, Hwthor
Ooodseu ira* H ethon e
CGoodin, Roy *, Newberry
Goolsby, Jeff P. anwniU
Granger, EdEund B. Meirol
Gray, Frank Alaeha
Gray, Robert F. adineaaille
CGreenF henry J* Arredan do
Oresham, Olen A, eAberry.
Ouest, Alvin tester GrovM ark
Guinn* Robert L. NeaBey
fral, Charles T. Gainestlle
Hall, Fred CG Orange Heights
Hall, Henry L, Roohella
Hall, Noah 0. Orange Beights
Ualn, Robert L, Crange Heights
Hall, Yalter Rocholle
Hall, Willia A. Orange Heights
Haltiwanger, Hugh J1 Gainsvaille
Haltiwanger, .lorman Re Goadnrvlle
Hardee iHenry I* Gainesville
Hardee, James E9. aAO vAlle
Barp Hatrell, John J! e ig Springs
Harris, Claud anal.dson Wald
Errriso BSyron F*. GaZtlea le
Hartan, Francis B, Oaineaille
parity, Owen Alaehua
Marwell, Sanm g Sprins
lIazani Joahn 0. range ights
SRayansw, Lonni~ GainesJile
Haya, Josephlas E Roohella
aywooWd, Charles namerson O aineavril
Belas, Dnaald C. ataefrille
Henry, John H. Hawthenm
Serving, Joseph S. LaCross
SeBte rg, Harold B G aneuille '
Ricks, Maco. Walde
Ricks, Waldo 0C. alde









Alachua County Continued
ARMM
^itT^T n.KN (mhte) Cont.

Higgiinbotb~eaRaynd Gay Qatisille
Hlg gins, Albert Joseph Waldo
Highsmith, John A. Gainesvile
Hil, Elijah Santa Fe
Hill, Johnnie Jofferson Galneaville
Hin3s, Charleoy Ralph "igh Spring
Hinesa, ordon Gainesvite4
Hines, Virgil CaLnesville
Hodge, Charlie Jo ArrPndaio
lodge, haxle Alasthn
Bodge, dobert 1, Cainewrille
Hodge, wamuel M. wbery
Hodge, Thomas Jd 1e~irry
Hoges, Pchard L. High Springs
Folder, Alonso R.* ota Pe
Holder, James SB Gainesoiale
Holstein, Charles D. GCaneville
Holston, Verner NM, Gisat le
Holaton$, alter C, Cainestille
Holtas Juliusa ,Caear lle
cooper, Daniel W. High 0pringe
Hoell, Vilton H. Oafineille
Howington, Valance o. o. Alacbia
Huffiman, Harry W Meilrosa
Hunt, Charles M. Gainesrille
Hunt, Til2iam L,. Neborry
Punter, Charleas D. ainesville
.urowits, Sameda GainsatlIle
Hyers, Jack LaMBpy
Ingram, Jamies LO Waldo
Jackson, r iapon licanepy
Jonkins, rover L. rorthington Springs
Johneon, Aixander L. Harthorne
Johnaea, Earest calaneaviUe
Johnson, 1dkond 0aineas ile
Johnsont lee ainesville
Johnson, Lucius A, iar
Joiner, Robert RH L laca
Jones, ~dgar J. Gainearlle
Jones, Ftrasir Roy igh Springs
Jones, 3. K, Oanr31e
Jones, R(eason) 0 ebrr
Jones, Robert A*. lsanoy
Jones, Trubr' 1"








Alaohua County Continued
fITrTFPD LrN (Whit.) Coant
]g -- RESIDENCE

Kelleyj SEimuel PO. eiroa
Kells, Harry S. Gainesville
Kealers famuel '. Gainesville
Kimg, aston V. No Gainesville
Kirty, John T. laCrosse
Kline, Jobn cainesville
Knight, Colon W. LaCrosse
Krn:o, (Ors T'. canopy

tanzTord, Grar eatery
IoCount, Cli, rEn High Springa
Lee, PRobert r, G(anesville
levy, Jacqb gewerry
Lewor1 Robert 8, Capivill.
Lighitey, Iiafusa Archer
Link, ;eroy Hawthorne
lively, dear S. awthorne
Loftona Jolly Isarthorne
tongbott fl Robert F. Jr,* raldo
Lmupkin WilliaM TO Orange Weights
Vack, Sidney Melrose
Uacke, Martin W. Alaohua
Vann, Clarence L,* meLse
Manning, Thomas CAswell aldo '
Mo Ctel*l CeorgOe W. QOintesR
iarley, T'ernor D. High Springs
Marlaow Valburn, etever Jr. LaCrosse
Martins Aubrey Do Island Grove
Martin Charles Parrkr aitnenrlle
Marin8, Turner K.i Aatahou
Mathews, Fdwin R. Cmpville
lathew, Victer N. Ca~pille
Matthews, Charli e GtaiJesrile
Maxwell, James Ga inerrlle
MOCle nn, Car B. Alahua
McCormick, bLric ., Galnesville
etCreary, Elmer .. Gainsvillle
KcDonald, John L, Cainesville
McDonald, Walter Smith Gain arlle
McDonald, Edwin Rt. Gainamile
MFaTwen Albert Surrey Loohloosa
krewn, Eitat B. Lochleesa
KeCIhee, Koy N IeWIIberry
UcGOriff, Oroen J ig Springs
MCtinney, Joel 4J, High Springs
Mo*tiuey, John 4 Archer
aetaughlin, Joeoph 3L Oainesville
Mjaally, Jaman' High Springea








Alachua County Continue
IJiTsY
lgrjsfT3MD ElN (mhite) oent.
-RiIDE-CE

MtoEainey, eorge HE Oalnosville
Mstedlin Oscar R. Gaines.vlle
Verchant, Georgo Gainesville
Nerohant, Harry M. Gaine8 vlle
erchiant, Sam F. Gaineaville
Miles, Edgar F GaitWville
Miller, .-.brt. P. Newberry
Miller, ,Tilliam ro Nwbry
SiIlcain, Claud M, Gainesville
Millidge, Ctanley Gainesville
Minglodorff, Charles Robert Lochloosa
M Sieon5 Fdwin v, ainesville
lixzaon, RuT.tFu W Orirncaville
Mitisee, Warren Wo'hingon Sprin g
Mobley, Tarren 0, RocIky F0ein
Moody, Troy E. Alachua
Moon, Juidson L. ticanopy
iMoore Bernice OGains aVille
Mooro, 'ercy D. Island Crove
Mooty, High Mayo Caineville
torper, Leo Ga. Archer
Morper, Milton C. Archer
MorrisonpRobert Hawthorne
Morrow, Earl R, aiMet l
urphy, iewton H. Gaineaville
Murray, illiUam F, High springs
fyers, tawis o, Newberry

Wal, Charles R. Gainesvillo
rIal, John R. Ca.neaville
Weil, Fred t. Mioanopy
'ettles, Arthur Alacha
Mettles, Oswald Alachus
%*b Jack i Gaineaville
Nobles, Ali Melrose
Kobles, alter Melrose
Norris, .lig~ F Iarieose
O'Neill, Henry A. Gainesville
Ornond, ituna~ R Hawthorne
osteen, James B sigh Springs
Csteen, Jesse K. High Springs
astun, Theodore M. High Springs
Owen* Harry A* ecb y







Alachua County Continued
ART
fiitrisgD muE (*ite) aownt.

FPdgett, George Fairhaw s
PFdgett, Rhalt C. Oal.eervill
?almors Jamsa Robert bry
Panctgt, flurlei*i K. Galaftalll
PiarBr, Bosier 1o. Laross
Parrish, DeIitt J OaLinesvile
PFarrisj* eorEme Gainensvlle
Patternon, fcorge ,. Gainesville
PattCeTon, John Ominesviie
Patton, WrillU.aa Gainesville
Pearce, Prnest R. NeWbery
Pearl, Frank N. Eigh SpxEnge
Pecek, Jo.e icanopy
Pftdrick, Dofuras Ng (ainepvilla
Pepper, Thos LTee OaineavAlle
Perkins, :oeltie W, Oalnesaw lle
Perry, Carl E. ginrnville
Perry, ColiGbus V, Rochalle
Peterws Pen G Oainsvile
Peterson, fillf Hague
Ptter, illiaM High Springs
Pickett$ MliAf M L. INeerry
Polk, 0., Arreddo
rolk, Horame lHrnard wtherne
Posey, Marshall LTchloosa
Powll, John NM. r., Caineville
Price, John rf. Eich priBag
Princes Sitsbev C. Gainesville
Pulled, Robert B Bague

Fawlins, Trumn D, Waldo
PRasw Frank o Alchua
Rawls, Fred ,. Alachua
Pawla, John C, Alasua
Rawl, stwis C, Alachua
Feavos, Ja!es MS~anopy
lcavreus, tark A. Alachua
RedS Walter 0. ieberry
RaBd, Wlliama E. Alaehua
Redstone$ Harld 0Q CLaneeville
Feynolds Chin rloe B, Ganeaville
Reynolds, illia T. OaTWn le
Rhodes, James 7I Micanopy
tichaNrd, terett' BO iae ille
richard, Sidney goe alauim lle
Rihmards, Clifton M# Alauhaa
ichaardwsn Charlie C. Wade
Rioharden Foster C, High Sprlags
Richey, Dean t, *abelaflr'e
Riras, Joeph MV. GaiUsille
Rivers, Lu ius B. GOatioavlle








Alachu County Contimed
DELIETFD YEN (White) Cont.


Riveras, It* Clyde AIcfa
Bives, illiam C0 Alshoaa
Riviere, Oscar C. Alachua
Robinson~ ROecord R, High Springs
lobinson, Toma R. Gainaslfe
Rodgers, Morgan (C) Nowboxrr
RodgiraV Samuel N. SWeIbeaRy
* land, G3orge T. Jr. Alah ek
Poland, John C. High Springa
Rolisons, Rogr ochloosa
Rooks, Joan L Nigh SPrling

Sanders, Augustus D. Hawthoma
Sapp, Eddie Alachua
Scaly, Ell Arher
Shealey, Walter d, Aslahu
Sheffield, Ernest OainAwiille
Sheroues, Cyde Carlyle IIIather
Shbrouses leta A, ther
Shirley# Frank To Newbrry
rhirley, Robert L, NLe#brry
shall, Bryan NK Stanefllle*
Shull, Stewart Oaineeville
Siken, Joseph 1. Ala
Silas, Deannie L. berry
filas, MilliaMa Nwberry
Simons, Henry Hawthorne
Silonton8 John Y Mimanly
Sliaghter, Luther R. JtMa~rlle
SBath, James W, Jr. aCrosse
Saith, Robert L* Neberry
':mth5 Samuel 8 Gainesllle
faith, William 4j. Eohelle
Snowdeanr E(nest) U. Sfvdeon* LeXlie R* *aineavlle
Snowdens Raleigh A. Bague
Spain, Francis 0, Jr. Gal villeaAr
Spartan, yndoen Waldo
Sparks, Stephen Louise
Spsene, Arthur P. Alad
Speaner, Ernest A* Ale n
Spires, tallime. F wry
StaSrk92 0b *ee. erry ;
Starling, Harley aaaville
Stewart, TIn CO, GaQ eavile
Stock, Louit t, Hattoerst
Storm1 Doan A. Oane'nll









Alaehm County Continued

*t ^g Hwe (miate) Coat.
H RESIDENCE

Streble, Frasier T. AlsehW
Strickl~ra Frank C. Ganesville
Strickleand, sny Je aoJ.hea
Strickland, race Waldo
Strunk, Fdward A. Jr. Oaine~oile
Sullivan, Jamos Barker Taldo
Snson, Robert M Oainvil
cwindal, Charles M. Rewberry
swindal, OScar tL. NeWriry

Tenly, Enmest T. Oalaevill
Thigpian, to Roy Walde
Theasa C1a T. Webterry
Thoas CDlarce Galneavlle"s
Thomas aniel F. Gaineaville
Thomas, Franklin Jo Gaian illl
Thomas, Frazier C. Gainiaville
Thomaa e Jesse 4 Gaineevill
Thoas, Mathew U. Alamt
Thosas, Ruasall A* airbanka
Thoiapon9 John H warthington Springs
Tillman, Sidney F, OIoew Park
Timonms Ivey P. Oainerille,
ltirv, Verne 0, Aroeh
Toms, Willard HI Jr. Oaineuwll
Townsead9 Alexander J. Atha
Townaend, Dantel B, Hawthorne
Trail, David Santa Fe
Tradier, Jaes David Alsha B
Triable, James Be Archer
Tuatn, Clarence inUley Archer

Vaugbn, Frank Alascha
aldron, iorace Lostlo
7alker, Frank P. Alaohta.
all3ace9 Harvey E, Gainesville
Walton, Oliver 0. Alet
Warden, Edward A. Island Oraow
aErley, Roland Iuathosrn
Water, ueion Horthor
Waters, MWili aa Micanopy
atson9, GeorPg OC. IlaM or"m
Weekloy, James 8, 1iaie
Wells, fta t Lochlao
alls, Orna P. .aintelvf l
...ht mr. a eo .1 Wa2A:o








Alachua County Conatned

T rFTEDi MEN (white) cont.

Hidden, Wl a s2 E CaLtnealle
lhitcomb, Jame 0. t Hawthorne
whites alvin e Waldo
Thite, Charles Gainesville
Ohite, Charlie J, Mianopy
Thite, Deway C 4
Thit.eo Harvey F. Gainesville
hitohuret, Charlos ($.ents) GaineMsrlb1
Whiting, Charles T. Gaineavillo
Whiting, Frnrst E, aLnesville
Whitman, Dave 1. Island OGrve
hitman Villiaa C. IiOnd Grorve
Uhittington, George i. Micanopy
nlliansa Josiah A. Jr, Oainesville
illiaBm Perry O1' 1 ainagetIl
Willams, Pobert J* Gainearvill
Willi, Colonel B, Alachua
WillUi, Richard S. Jr. Oainesville
Wilson, Joe S jSaohna
1lson *t.alter AMachuS
Minter Mart Parke Waldo
Wolt, Reginald R. Gainstav
Worley~ Jephtha SEaoeon Hawthorn
'rrthingto, E(ussel) C. ainanvill.o
Wright, Iewell W. ainerrville

Yates, nrwell L. aaineaslle
YTeaag Alfred 4. Righ Springe
Young, George F. Oainesvile
Zetrouer, Horace F. Rochelle


1I'TED M'.W (Colored)

Abras, Shermana Alasto

Adama, Willie B,4 Oierille
Albritton Rfansoe Gaine sellfe
Aldridge, Edde Earleton
Alandr er, rd. O* ineavitl
Anderson, srbwet LaCrosse
Anderson Thomas Oalneemil
SAnAgin Tamer RA Ginevill
SArstreag, Rtrt anp haita








Alachua Co9ity Continued
AkMi
NLIFED M W (CoIored) Cout.
HMOE REalSDENC

Ayer, Irwin 3. Oaineefnel

Baker, Jaek Orang Highits
Baldwin, Folder VW Ihat&ta
Banksa Arthur Ala Banks slrel Alachua
Brnesj Carin Hag
Bartley, Earnest art3~ne
B3att. y Japer Caineasllea
Bell, Joe Sastee
Bell, fll oa eatvile
Bell~a Arthur Gaineeville
Bellamy, Eliae Gaineeualls
Benbough, Jessie Archer
Benbow, George GaAneaville
Senjamin, Luther D* LaCrosse
Bennt, Abe High Springs
Bemnett, Daniel D0 Louise
Berryp Wilise ainesville
Bill, Robert Waad
ZlackehaMr* Laubearth Aladch
BlakesCalvin anopy
Blake, Joe High Springs
Blakely, Al Xe ebwbErr
Blsakly, Thoaas R. Neiearry
BlVe, Alexander 0% Cineaville
Bolden, Birdie ricansay
Bolen, Iris icnop
tele, Nathan Ecany
Boston, Denti Earleton
Boulder, Isaac Camprille
Bowen John Oainersville
Boykin, Lawrence .1achus
oykina, laWyer Araher
Bradl~ey Agastus Alachua
Bradley# Duncan Gaineasetl
Bradley, Henry Oaineavi1e
Bridger, Oaear Gaineaville
Brookington, 1had Louise
Brooks, Elvia Uasua
a3eeoks Isaac Areher
Brooks, John Oainesille
nroeks, Levy Orange eightrfs.*
BrEIca Harmon E ineailrl
Browia Alex "salin e
Brnow Afie Archer
- .. DrSn Dan U. Oaiesthle








Alachua Cowaty Continued

T'Llf YD MEN (Colored) Cont*


Brown, Daniel High Springs
Brown, Eddieo Ctapill
Bwnm, Edarfd R. Oainesvill
aPrwn1 Jessie Orove Park
Broan Joe Oaiedoville
Prown, Julius Gainesville
Brown, Paul an oth
fBrawn Wade gainw3il
Browns Wllie ainesville
Brown, Willie Archer
Bryan~ Harry U. Hawthorne
Bryant, Moses Santa Fe
Bryant, Samael High Springs
bauck Bullard, Elijah Oainesille
Burlinton, alter Waldo
Barney Tom Gainesville
Barton, George Oa iasville
Bitlers David Arredondo
Byrd, William Qalnsuvflle
Bsxms, Frank Gainesville

Caldwell, Joseph 12. Gainerville
Calhoun, Lee Archer
Cameron, Fred Newerry
Campbell, John Areher
Cantyr Olive Evinaton
Carlisle, Jaspar Gd nesville
Cameyr, David E. Gainesville
Castleberry, Benjamin Micanopr
Cato, Fletcher Gainsvllle
Cato, Harry High Springe
Certain Raymaond rohmer
Chamblee, John C, CGanesville
Chapman, obert Gainesville
Cherry, Joe Gaineaville
Chestnut, Willia= M Gaineeville
Childs, overett ainestvill
Childa, Luoious Newberry
Christopher, Willie GainBa evlle
Clare, Henry Santa Fe
Clifton, James S. Caiineville
CUftton, Raeis Rutledge
Coats, Warren Gaineville
Coleman, Frank High Afpring
Colena, Joe Oaierville
SCeeman, Joepb Hdlh Spring
Colemman Richard Vlcanswp
Coleaan, isaBtel ehlleOe*








Alachua County Continued
ARMr
fTtrwn AFr N (Colored) Cont.
? AA R? DSFNBHCE

Cook, oGorge Nswbery
Cooper, tLory Waldo
Cooper, Ian Camprille
Cotman, C0yde A* Windar
Cotton, Philip Galneavlle
Count cil John Micanepy
Cowan, Agle Qainevalle
Covan, Arthur Gainosvilla
Cowinsa Richard Jr. Caineville
cax D. c. Clary m1i sprincG
Cox, Fddie High Sprlngs
Cromarty, William ACK Gainsaavlle
Crosby, sacey Fairbanks
Cudge, Frank J. Gasiearille
Cunninghas, Uasses Camprille
Curry, Lawrence Alachua

Daniel, Chirle. Malroee
Parisaw, Joe Arredondo
Davia, Arthur r. Gainoesille
lavia, Charles 4.. iosanq~

avis, Joase Gaineaville
Davis, Joe Qaiaetvil.S
Davis, Nicholas Camapille
Da\vi,, 'Thomas OaLianllV e
Davies illie Alachua
rebose, ilatcher If. Cainaaville
reDose, fenry e3ai ville
Debuse, leaae Gainerville
DeBose, Julius OaineariTle
DeBose, Moselle Gainesrille
TeBoes Rob ~iart Gainewil
DeBoe, Thmas sGineaville
rennis, Benjamin GaIneaville
Devard, Conover Aroher
Devln, Joe S. ioeh Sprines
Tickinson, Prince aitneaville
sDxon, Alwander aer
Doy, Manuel Jr. Alacfl
Da4tng, Freed nwberry
Dmxuglaos nr-' Arnydoa ,
Drews James High p~rinf.
iumbes, F
tinoan Jose ph Sat







Alachm Caunty Contimned
MT TeD WM (Colored) Cont.

Farley#, ilton Ioawthorn
dwards, Frank C, sGinevills
rdwards, Joshua Otanerr3
Fliot7tj Glai ville
Pmlioft, Ike lfile
Elliott, Wilma Qainerl
calls, ugEene, icanopy
1i~1, CEorFe raixrbank
Ellis, Jerome Fairbanks
Ellie, Loronso fairbanks
rlliason, Tam Car l
Tfisih, Oeorp Alachua
Juaiah, Paul Oanesville
F.rane, Waymon Gainasvlfle
Everett, Landr lannedvlle

yFrb, Ci OGainesville
Farrell, Fred NBewry
Felders, ie:d Lasnan Co.
Felton*, Jima Pnder
Forguson, Leviis Alab a
Fields, Bassie sV Alachua
Fields Billie Alalcba
Pisher, ELaid sre ry
fletcher, IBn ounla
FUn, Henry Gaineavills
Floyd, David 0, TanlP
Floyd, Miltn oofntavslle
Ftlnn, 'Jerwy Gainesvwtloe
Fort, Fr'a F, Orange HeiChte
Franklin, David CaeSvill
Franklin, Hern Rochelle
Franklin1 John H B1ooheftl
Franklin, XWllie Gatarille
Prsaeri o a rsn Archer
F~raasior, Ja *jr ry
Fralier, Joeqph F, Wade

Freeny, Porter Bigh Springs
rrremnrrat i tla
Fllton, Jeff Alacbm

Oadilard, Dave Newberry
ainsae, dnry G alanesvioll
Ganesa Willie Guainesaile
Gainey, Otto Gainewavil
Oatney, oelicwa OCaamifw e
WainyS Wley Oanaasvlle
Gamble, Cla rence Rorefll
Oaable, marry. Oineari
oa.7. s _eny GatnMtill
Gasklne, Towei QitewASI*
Oate, hare aih Springs
ceowJs AmFos ArSed- od








SAlachna County Continued

I.EISTED E (Colored) Cont,
NAg REfIIgCE.CE

George, Ed ArlZdondQ
Gibson, Alvin Gaineeovlle
Gills fsau Gain ils
Gill, Henry W. Oasineville
Oill willie Ganesville
Gillyard, Aaron Sooaetem
Olase, Edward Newberry
01over, -. n, Gneaille
Goff, George Arredondo
Goram, Zelle Oinesville
Gordon, Edward Rathobmne
Gordonp, oy -almo
Gordon, Tham. Hawhorsne
Orahas, John W. High Springs
Graham, Joaseh Gaineiville
rway, strssei ArredUndo
Oreen1 -itea Hague
Green9, 1Wlie er y
Grimes, John Caprillafe
Ouillezoo, Marvin (ainesvilUe

Mile, Charlie Calnerillew
Halle, Johnson Oainesvllle
Hale, Adam M& ainesville
Hall, Alonso Ceineville
Hall Dniel Alaohua
Hall OGero Gatnesvll
all Hsarry Mfa
Hall, John i.i ALehud
Hall, Lafrte GaLnesrUle
Hail, Lawrence Oainayeslle
Hall, Hobert Mtanepy
Hall, walter High Springs
Hamilton, Steward Archer
Kabilton, Walter Gakatevla
ardran, tillie High Pprings
Harper, Edward Gaineilnle
Harris 8f IWaeaoot
Harris, Elvin Evinston
Harris, Grant High Springs
Harris, Larry Aladhea
arrias Tboma Aroher
Harris, Ton Gainealle
farris, rillie A, Oaineawille
Harvey, James w. OahavarillU

- ea ine, SMaaur L. anogr
Rasiard, Lesr Alasha '
HEIE, Leway Areher
Hearat, Chatlie V. e Oberry







fAlahnas County Continued

ElI'TFD U"N (Colored) Cont.
~ipg -*.. RESIDECE

Helthon, Jpams at neavill
aelton, Fletcher newvylle
Hendly, Samuel Gaintwevlle
Henry, sntihon nesvllle
Ienry, George .eaberay
tenry, Jima NoWerry
Hicks, Bishop A. iaCross
n111, Sam Carbin
collins, Mack Arredond
Hollowayi Joseph aiCn$sa lle
Hooper, Jim Seaste
Houston, Amos Aror
Howard, Joseph R NSwberanr
Toward, Manuel Hawthorne
Huffuanu Albert Oaim t ea il
Hughes, Jesse aldo
Rughes, Tllau Gainville
teunt+, Feming Archer
unt, James lacsh
Hunter, Sam ArrTedodo

Ivey, Johney Hawthorne
Iwre, Wiis M. GrOw e Park

Jackson, Albert N~oie
Jackson, Clyde oieanopy
Jackson, Cokey RaNthare
Jackson, Henry Roehelle
Jackson, Junius Artber
Jackson,. tLndsay High Springs
Jack on, wanted Cainerville
Jackson, Ned H. Wicanopy
Jackson9 Gllte S. High Sprlnga
Jackson, ramsnl Alas an
James, Albert GaineviR1e
Jamas, Charley Ke1berry
Jameas, utchiae Soaste
James, Norman GaneMvlle
Jenkins, Deanis IGaareville
Jenkins, H Gain inllr
Jenkins, Hippard Gaineavill.
Jenkins, Raleigh Hawthorne
Jenkins, Wallace aacthenw
Jevelll, Coie aneatlle
Johnson, Allen '* aaeavile
Johnson, Calvin Alanhe
Johmong Canda Alaohua
John k Datid Lothiao .
Johnsaon d O A Gaineedvlle
Joflnso, Fred. u lauwfiill

\Ju^a 'Pad ii^' *







Alsahma County Continued
ARIA!
tTLrSTED MEN (Colored) Cent,

Johnson* Jake Ginevil
Johnson9 James Gainesill
Johnson, James A* Loohloon
Johnson5 Johnnie Gainesvife
Jolmson9 Josh Gainesille
Johnson, Lucius l canopy
Johnson,s NeonsTllsonlle
Johnson, Robert Arredndo
Johnson, Saaw.l Gainevife
Joiner, Henry Alahua
Jones, Aleck Higt Springs
Jones, Allen Neserry
Jones, Anthony Arher
Jones, Charlie Gaineavillo
Jonas, Fdgar tMCmrse
Jones, Cates Hawthorne
Jones, George Alaoha
Jaoma Oea, ary aineas lle
Jones1 Jackson N. Gaileavil
Jones, John Alseha
Jones, Johnsy Alateh
Jones, T-erory MLeaIne
Jones, Paul High Spalnge
Jonese Robert Alacia
JoaMs Roy 84 Gainesville
Jnesso Walter Camprill
Jordan, Charley lroanspx
Joshua, Henry Oainesville
Joshuas Solomon Caieaville

Kelly, Albert Arredondo
King, David Gainesvill*
King, Lonnie Odiaaetile
King, Soloon Alacbha
King# igh Springs
Lnuekles, Asia Oainersvile
Xyler, Bfnjalda Archer
dtsaaon Ribhard A* High pring"
a, o eLoe Ala
icng9 Je.ssie Arredond.
Larkin, Johnie einbry
Inaton, Richard UeObarry
Latson, Wyatt In rry
Lawrene, Frank Oataeot
SLee Rn se igh Spriu,
Iee, Arthur Arhera
Ieks IOreo Mbirsun
laggins, Oilreea MNlf :
-r-*








A&obSa County Continued
AR.MY f *
EiEThED M (Colored). Gont
----i~RS~B~ Br$TaPsnwzw

tenis, Albers Thrmatillev
LewisS Jobs Rvinston
Tewis, Nathaniel Gainmesvlle
Linberich, Henry OaU@eSille
TAttle, Angelet Archer
Tittle, tenis Archer
Lofton, Sam Gaineavslls
Long, Jack Cainesville
tong, John Newberry
Longa, alley Waldo
Long, Robert Oalnesville
Loew John Alaohlan
love, ifah OrovW Park
L Jeff Aalchbu
Lusterj Alvin Gainesvi.le
tynch, Hodges Gainesfills

Mackeyj Percy MIesnop.
aham Philip Alashuam
Malne, Lige Gainexsville
Malphurs, Willie 'alde
Mna, George GaOaieu lle
Mann, Thmas Hawthorae
Mann, Ulla Hi& ESpriang
Mason Edwin L, GaieavUlle
ratheny, arry eainesvlle
MathewsF Joshua Galneserile
Ne Caelin, Alien lgh Springs
Me Cawlin, fill High Springs
we Cloud, Martin ainesvlls
MR Coy, amary ineafris e
3M Coy, Jsee Neaberry
Me Coy, Phtmore Are*r
Me Coy, ruolph asen*ir LeL
Me Cray, Prtmk .e Ganinaerille
MN Cray, Luther Saimnvswle
Mo Donald, tuther Qainerville
No fMl.ry Charlie Iswberry
aN Intosh, Orpeadon Neer
)o Xitnuy, man Archer
No Lasore, Doff is agwn
mO Millan, itehall arw Park
Fo Uiller, John Miar
Mo fillon, Malone Harthrne
Mo Mairt Mathis Artaer
e Ramy Jhn R anrutle
kn" Ernast Thcnawili
tMerrick, Wil P, Narletao
Metes, Martinelle Gatnavrill
S Micheal, Miliu bAreher
Mickena, Moses Nw*erry
Miles5 Jerry Areher







Alachna County Continued
ARMY
FT LISTED Y N (Colored) Coat.


Mller,, Cvlarvoe Arredondo
Mitchell, ComWeW Bigh Springs
Ionrces Jaioan Nwerimy. .
Montans, etcr Paeinasvile
Montgoimery Clyde Arredondo
Moon, Lcrzno Socastee
Moore, CGorge aaieaFlle
Morcan, Ceasear Gainesvills
Morgan, larence Orange Heights
lMorria, Jams OaGinesville
Morse, Charlie Gairneville
Yorton, Haywood A* Oainaresvlla .
Moaley, George Archer
Moss, Cetprre Qainsville
RoulanO 8o Harthomrn
in mHorrace Alachua
Fred O ainesvills

Weleon, Ada Baile
Nelson Amos LaCroase
Nelson, Henry ROemineu lls
Nelson, Lee Gainuertlle
elmson, Major J P. .GaineOvllU
Nichols$ Arthur Aleadfl
Nichols, Norman Soewti

Oliver, Very L. Ginesville

PaWham, Charlie ?arleto
PatrickI Albert S, loonmas,Take
Patrick, F4gar Gainesville
Patterson, Burney ioanopy
attorson, David Jr. iLcarr
Patterson, Jtohnnie Aasban
rattetrson, Jkame lsh Springs
Paytons, Wesyar ticsIep
Perkif Charles Ga inesville
rryw, Elijah NebTerry
Perry, FuYuan Santa fe
fPrry, Lci M. Janesvill
Pufy, Richard NEwbxrry
Perry, Sherman Oaineerille
Perry, ThoWas J4 alavill
Perry, Willie Areher
Perry, Winsi. Oaisel vifll
Petersran Jalmes Oanb vIle
Poterson Sam Santa a
Plnkney, Georgr Gaaartil-
flayer, Desitield Qainwrille







Alaolma County Continued
ARWt
NIfSITf'D, )F (Colored) Cont.
OTA. RESIIfENCE


Power lla, Gainesville
Presleys Chester Betnington
Proales, illie Rohelle
Preston, Sanr eaberry

Rackard, James Archer
Potaey, me Arrcdondo
andtal fylvester Arredondo
7andolph1 Arthur GaneasiV e
Ravenels Quiney anta Fe
Ravnell5 Jesse Santa Fe
Pay, reorge Windsor
Payaond, Fd Hague
Raddlek, William micanopy
Reddtsh, Clarence Waldo
Richard.oTns Alexander C. S40Mse
Richardson, Eugene Hague
Richardson, Pc+.er Gainesville
Rileyf ?llmore ArtIer
Rilel Georgeo Oaineale
Rivers, Frank Gasuesille
Rivers, Fred Gainesville
Rivers, Jeff Gainevrill
Rivers, Jerome A hlaae
Rivera, LIPoy raldo
Rivers MNefi ers Jr* Waldo
Pimen, Alfred Gainewrille
Roberson, Jack Gaineeville
Roberson, Joe kEth spria
Roberts Finnie Gainesville
lRober~ton John 'ade
Robinson, Charlie Fairbanks
Robinson, ILeroy High rriange
Robinson, Matthew Cainesvifle
Robinson, WiUlis Me Galnesflle
Rose, ?Micab Alaohna
Rosier, Charle9 Santa fP
Ross, LeRoy flaehna
tRoundtree, liesickia Gainesville
Rowe, Ricks Archer
RoWe, Eixie ainesville
RuStf ddie Archer
fta George R. Alohua
Ratledges Le Arndodo

$abb, Smn uiuSvlUfl e
Sag, Hary igh Spring
Sallet, Taylor Alashua
allett, Jack Hanerth
San, Coleman laheka








Alachua County Continued
ARM
'"iTrErD WSB (Col0oar) tfct.

SisA, Oscar ArcWha
aaners, David Oaineaville
SEndersons Jamls Gainesville
S.nda, Sylvester ai narvlle r
andas, Try Gainesville
chofield, Robert M. Gainesvile
Scott, Freddie Caine aville
"cott, Harry Waldo
roott, Jesse Gainuesvlle
ecruggsm, John aI Gainesville
Serry, Abraba Waldo
Serry, Eliht Waldo
Shannon, Ji Alachua
Shannon, Lee AlaChua
Sharp, Bradley Thosarille
Shed, Alfred To Galnesvlle,
Shell, Johnnie Newberry
Sheppard, Raywood Nigh springs
Shumoan Jobbie High Sprires
Pimaons Eugene LaCrosse
GiSeons9 Peter Alaobus
Sitona, Samy Monteocha
Fi~mons, Wtash Gal nmoille
Silumona Webster 0C Oaineaville
SimoisE, enry. ewberry-
Singleton, Norman To. NobWrry
Small l Stephen Louise
Smith, Andrew Alachua
rmith, fDnrmi Gainenville
Smith, Cornelius Archer
SCMth, Fruene Galneanrwil
Smith, Freeman raldo
Smith, 11onry H, Alaeb"
rnith, John W, High Springs
Smith, Norby LaCrosse
Spa, Renry Archer
Fpan, Samal Archer
$pann, Israel Archer
.pannn, Ftephn Arar
Spannr Willie Areher
Epenco, Carles Rochelle
Starks, Tomie 8D Hawthorne
Starlin, George Alaemas
Stephensa henry Gainesville
Stewart9 Albert GSainrlille
Stewart, Fred f. uthor*n
Stnasnon Farnest Gain i ville
SSUrko, aenry iGalaOerilol
Streppoer, TEny Ga*asvilU*
Strander' Jasper AXshuia
Stmong, Water boebell
Swan, Qilyard Sambxer







Aleohua County Cntimned

^-T IT rNW (Colored) Cont.
lg R ESIDDfiC!

Taylor* Alfred Gaineaville
Taylor, Jasms High Sprinrs
Raylor, Nathaniel Gaineaville
Taylor, Sanuel Bennington
Taylor, PFaucl Jr. Caineeville
Testement, Sam Sefibery
Thomas, Ptshop GaBinsville
Thoa, -D et Claineavillo
Thokasm, nry Gainesiovle
Thoma, Henry- Melrose
Thamas, ack Alachua
Thomaa, Joe Alachua
Thomas, Joe Alachua
ThoMas, Joe Hayneawarth
Thomas, Vack Caimesville
Thpson,# EFddie Alshnea
Thompsonp alciah Alachua
Thompson, Sloan Qaline~i le
Thonpeon, Tomaie Alachua
TliXlasn Robert Gaineuville
Tishy, Adam Caine vllr e
Trapp, Lee Nwmberry
TrP#a alter C. Jomeusville
Tucker, Tillio Gainesville
Turner, Araon ube&rVry

Vinson, Frank Gainesville
Vinson, ranunl a. Y.ainesville
Vinaon, .illie *ooy Point

tade, oHndoreon Calservillo
Wadkinsl Joe Orowe Park
Vadsworth, Jesse Newberry
Walters, Agster Gainesville
ralker, Alfred Hawthorn
Walker, Arthur Louise
walker, Henry iatihorne
Walker, Iaac iNeberry
Walkers Madison GainesVille
talker, Otto H awthorme
Wallace, IMnnie J. GaLnesvlle
Wallace, LSarch OainevWlle
rallace, Stephen CaiaenvilAe
Waller, Toam igh Springs
ralton, Richard Cainesiile
Ware9 Jessiea eIlro
Warren, Sylvester Alaohu
W shington, Arthur L* C 3i tinltU
ashington, Hrawthorne Alach
WsLhington, Jana Oaainsvillj
Washington, Lawns Q SCflfllU







Alechta County Continued
ARMY
ELIFTrFD 4-NN (Colwefd) Cont,
f *\' -- ~ a---s .:.

Washington, teslie Camprille
Washington9 ants Nnriege 0m sg. 14
.ashinLgton Rufus M~anopy
*anhinmjton Fam 1rvinston
Yaters, Louis Gainoeville
Watkins, Jmes Alachua
Tatson, Dan (Gaineasrlle
Vatson, eamuel Waldo
Vatson, William flacbua
Watts, Che ster J. Gaionsville
Watts, John GOnaavslI
Weeks, renry 3. Gainesaille
Welch, Alex Alaoeha
aelch, Iock Oainaville
Welch, Frank Alachua
reich, James JonasHill.
Telch, James B. GsteevMile
eloch, iLue Gaineaville
Welch, Mark Gaineavtlll
yelch, Mose Jonesville
Wlchj Nuathaniel Ga~iM lla i
7 elehp Purcdy Alases
relch, Tomas JNeberzy
Welch, Toby Alasha
Wreloam, lwis Als ua
elcomes Marvin LaCrosse
,hitaker, Albrt Arebar
Thite, Calvin Alaahua
"Mites, Jaes Socaste
rhite, John Jr. ~Hwthorne
-tMte, Jr John n. Gainaeville
nhite, Johnie Kioanop
hitoe, Johny Alachua
ihittalkr, John Alaohua
iade~fan, Jess High Spring
FllE~as A. Hi, anta fi
illians, Alb-.crt GO esin lle e
^ J3 lwl Andrew Alachuks
'illiam, Arthur Micanopy
Williarna Bishop mHwthorne
illtas0u Crallop Hawthorne
'illiaw, Cleo Haithomr
Villiamr, Conie H Mrthrer
fm31ians, rdavid (atnesvitll
l~U as, Yddi.e Ginntlls
Winlas, "ddie s .ltersy








tia siCounty Continsed
SNLflVD T7S (Colored) Conta
NAM RE8WCE:

thesea, Fdnrd i, Osa ifrlel
iuias1a Elutore Iatth.r
illiams, Frank High Springa
w iamag Hamon Louiset
rilliams, Herman High prings
willRames Zse Gainesville
Williams, Iteal aaGMneerlle
Jillia, fames Camprlle
W.iauZm Johale CSainstill
illalms, Johnie Gainaeile
lI X Alachma
Tilli Ma Mae A3lA<
Tillia Parker OaInet~O illt
illiam~, aard eRocQflle
Wiltama Folomon Caapville
Williames Usher 0ainsBvlle
Williana, Vanderbilt agm.
Williams9 Walter ArtSt
Wtillrwa Walter OlnesvYilo
llim9aam wlian High Spri
Wlaias9, hW.ile atnesrille
wants, Senary RIO Springs
l1son, Allen AriSat
Wilson, OGray lathorne
mison, Jaais Gaimn hXlls
Wilson' John N. AlobaCn
Wilson, Mittohell SiweaiB
Wilson, Robert 8eberry
Wilson, Bae Nswber y
Windley, Jesae Alatimum
Woodard, Tom Arabor
Woodberry, King Gailneufli
Woods, San QaasVttlll
Weooard, Alexander Archsr
Woodmnrd chance V. Galurwillf
Wright9 Tred Hague
bright,, Je.e Axhe
Youg, Clarkage lartetm
Young Frank Boehall
YXaua, Ilalie Earatc


woUTWD (sit,)

wasteflin Leorond P, Higa *prinp
Faga, Walter Franwie oesin ille
rFeaster, John K .Lia.new
Jackson9 GewQ e H. Gainer3sle
Littles John P, Oafaehinle
Thitehurst, East K, Arrwcntd







Alachua Count Continued
ARWn
wJrlDF)D (Colored)
'JHyg ( aRESIDFI CE

Cameron, Oibbs ebr

cDa (Whitse)

Baird, Laura A, Oaineaile
Bates*, Sydney M Lochlooa
Baxley, LuthU A. Ha thorne
Brannon, Claude S Gainesille
Butler, Charles Capvrille
Hidt, oliver V. High Sprinmg
lynch afllaum Ias~ley Oadnesaille
aitChel*, Zdekiah Archer
ieman, David 0. Oainesville
Pinsett DAock Alachaa
Eaborn, Homer O, Gaierville
Rines, ordon T, igh prings
Sparisan, Si aon B. N ithorme
Stokes, Norris 0* LaCrosse
Strobles, Charles I. ieaberry
ard, Loamnd S Ewtsh,,orn
Wlggnl Farl t, Ecwthbene
fllnougbE Pa l &. brfininvife

fD (Colored)

Bradley, Lee. odlle
Bumklin tarnnt Wae"
CaMpabLl, Slaer Areher
Dixonn Joe tbxmaenll2
Dryer, John U. .airbazs
atong Robert licanopy
Evans, Ernest M)eatL pg
Flin, Fred abxevMillG
Jaaes, Tea Oainesville
Johnson, Jobh Arredmnde
Johnson, Oliver GaineaiBle
Martin Daniel W. Nefewbjry
0coyg, Georgae Louts
Morgan, Eddie L HRigh Sprtges
Iattli, Walter At Archer
Petwrson# Allan Waynesorth
Iioundlta, Sae Gainesville
Rtledge, 1 CGalinesville
Shakespeare, James GalaeevTlle
ThoaS Eligah Arradoado
?alker5 Valise Alahka
Wealey, Jiauta. Lo itnnow
idemmang Charlie th E npriage




t '







Alashonu Cunty Cocti~am4 ,*:-

NAfV
mmr mml"
RANK RTSIDI:CR

ClaU Frank Jr. htgn Gaimoill
fDasi ansoa Kirby anbI GaineUville
Ford, WUaliam arold L 4g) caineaville
farn, Sazuol Peebles Fnuaign Oainemile
lHedge, Harold Wilelr Ensign itesr
Howell, Edgar B. wtnaan ana"m
Joiner, Willie Rufus Lt.(JC)(TR p) Alas)h
Jons, illia Arthur sEnign Gaineavill
MCormack, Harvey villiam leet Radio Gaineeville
Officer
I~ler, Thomas Roddey rnasign xRIoa
Moran, By Jas Machinist URWRF Cuaptille
Oglvte, Claude St. Clair Eign Galnevil
spain, Francis Ovid Jr. ldaips a OGainevrille
Vidal, Albert Eas~4 Gainesville
Watson, John T llia. (Jg) Oineasville
Wood# Harry Evina Ensign vinrton



NAS P RESIDENCE

Acoata, Jooeph Hafhes Melrose

Baley James Roany
Bae, A o Doanald GainSvill
Rates Cdoin Seade Leloohalo
Beagles,94 9 Ruf uss JNewberrym
DtO # is lavuas Gainesville
Bell, John Harvey fetxen
akenship, Henry Allen MavboXy
Bodiford, James Strange Jr. Gatine Till
Borinr, Richard Morits Gai neevlle
BoulmWF a, RAy :'nmon Island Grove
Brown, Luther Oflaegtvill
Burkhifr Louis Jacob Jr. Gainesville

Cannon, verett Finley Gainsville
Cannon, ilUm Fdward Gatmarille
Carter, Herbert Baremy Gsainville
CaM els, Neil Alxander laland Orowe
Cassells Virgil Raymond Alaha
Chappell, Jam.s Cecil O4snrtsllas
Chestnt, Willia Taylor Jr,. Gnea le
Clarkc, FrantmA Furman Alasbs
Clyatt, Grady reaorngg
Coharan WLUt lis Aredrlond
0Cols, Harold Lewisa GainBarvil
Conas Hiobon Ty"on OtMnsew le
Cox, Richard Augstuse Gaiar~ill
Crooker, Neal Dowr Maewerz







SAlAchua County Conatnud

M PS Canto,

Dampier, Chester 011Ote agu
Deen, Thuma B1rkholter Oaismmtalle
Dreher, fdoerick 1i11 Miemo"y
Dunning, tilton Carson 1caopy
Early, Charles Mrrison OIan 2vUille
'reles, R'fus Lawrome Island Grow

Ferguson, lri.e DmJlp Mieaney
Fincher, Clyde Arthur Alaths
FUsell, Lawrece Jenningo High Springs
F~tehm ThneranA Chfarltn Alachua
Geiger, illiam Wade Jr. Micancpy
Clars, Robert Tahett Gainesefille
Code, Loaing Luciea oainewilll e
Graham, ThEmea Columbus AlsAhnI
Heeter, Carrie Allen 1Prston -..
iHolder, Elli raestberry Santa Fe
Rope, John RieSae Eaat :eri:
ibovard, .lliam Pearson Island Grove
Hunter Leon Bran Waldo
4Johnnson, Roy Anders Tacoa":
Joiner, MOrge io mauer AIhar
Jolly, Fmrank B rtrll AX.ia
Jones, Charlca Albert Micne
Jones, Jenrcinga Bryant e.berry
Jordan, riley Absolua Jr. Gaioneaille
KZeap, Robert e Wad140

Lander, Reorge Main Gal nesills
Lindsey, Alvi L* Alachna
MKaon, Horace Ceorge CGaneavllUe
Arth, John lax r Ganesvill
McCarthy, lillia wrd sGinswiw2l3
McCraven, David locdkhart UiS Springs
rKimnrwy, Ballast .Bawthorue
l"teod, mFrts Rusel Alachma
Mabihon, John Parker Gainesi le
Moody, Tarn tvid AXaohlu
ngoore, llnayrd Welsy Island Greow ."
land, LUias Theodre Gaaville -n

Ogilvie, Tilbur Pay OGainesvill







AaIohua Couty Continued

MnlIS Cont,

Perry, bSara Benjamin Hetbhormne
Pttit, iavid C. AUlacta
Pope, George laen Santa Fe
Powell9 ucian fyron Jr. Alachua
Prince, Curtis Feleon Hawthorne
Prince, Luther Warliek ea p

Rains, dger Archer
Raulerson, John Eayann Bocholle
Raulerson, Leslie Harris Waldo
Ray, Mark Tdward Galaeasvlle
Ray alter Orvlle aines le
Redd, Ednard Barton Alashna
Reden, Carl sewberr
Reeves, Charlie Means .vinaton
Reweas George Crittendon Weinsto
Rivers Leon Madison Oaieaville
Resear, John Morris Righ Sprinag

Seafera, Teodore Roswll Gainesnle
Shirley, George Dewey Beoarry
Shirley, Wfllitaa -Nbryi)
Sibley, Ira Oaineuvile
Simons, Willie HWthtrae
Simpron, William Jaaes OtinrsHt le
Stla, Charles eArbaert aSarlU
Saith, Andrew Carlisle Micanopy
Smith, Clarence Napoleon MLoamopy
Smithe Everette Onell Roehele
maith, John Glea nberry
Stalla Henry Alfred Galneaville
Sutton, Laudino Lucius Gainesville
Starts, Ferderick Grant Gainevlile
Taylor, Carl Minor High Spriang
Thomas, Philip Everett Gainewille
Thonaas, Willias tilliam Alhoba
Thompsfon, ugh Allen GainenSlle
Thrasher, Barton Eugene Mioniopy
Trappy Swanil David Gainersvlle
TraLer, Leon William Alasohu
Tucker, D~rand Alexander Gaineville
Tyson, Paul Stephen* Rgu
UnderwoodS Samui, l ,e. trisa igh Springs
Waddell, Albwrt Eugenm Alasch
atits, Ray Waesle snwralS e~
Weam-wr, baqs- m Micano '







Alachua County Continued

US cant.
r RESIDFNCX

1eeks, Collie Santa Fe
Wests Dudley Loaine .H igh Sprins
illdnsoan, Isaoa Ira Windsor
Wilson, James Adam saiaeavlle
Wood, alTarry s vin Evinston
Worntngton, Wilbut Kirtbride at neRsvlle

DEAD

McCarthy, John Rephry tnek srlle
Stringfellow, Frederick B. Oainesvllle
MO TOUNDFD SAILORS FOR AUACOA COUNTY

COAST OUARD

10 COAST GUARD AR4DS FOR A'ACHUA COWITT



MAEIRE CORPS

OFICEl S e None

FNSLIlTrn rx

Ceorge, Dewey Alachua
Bolt, Dew~a 1Oan Nebery
Johns, Odis 1 Eocaste
Underwood, rondo Aleand igh Sk prin

NO IEAD OR WOUNDED MAEINB CORPS Fl FORI ALACHA COrTY



i' Y"~ *~"' I~ I '



































BAIER COUiTY

WORLD WAR VETERANS









BAKER COUNTY
WORLD WAR I VETERANS

ARM '
OFFICERS
NAMEE RANK RESIDENCE

Doty, Arden Duane Capt. MacClenny


ARMY.
ENLISTED MEN (White)
NAME RESIDENCE

Altman, Jasper Moniac
Andersen, Jesse James Sapp
Anderson, Ozzie Glen St. Mary
Appleton, Ralph MacClenny
Arline, Thurmon W. Sanderson

Barker, Alfred E. Glen St. Mary
Barnes, Middleton H. MacClenny
Barton, Foster MacClenny
Beasley, Ernest Glen St. Mary
Blair, Andrew MacClenny
Bracewell, Robert Fulton Moniac
Briles, Fred E. Glen St. Mary
Byrd, Wilson Sapp
Burnsed, Clyde Sanderson
Byrd, Lewis R. Glen St. Mary

Carter, Jesse MacClenny
Carter, Willie MacClenny
Combs, Auzzie Taylor
Combs, Cole Y. MacClenny
Combs, John MacClenny
Conner, Willie W. Glen St. Mary
Crawford, Ardell Glen St. Mary
Crawford, Walter C. Sanderson
Crews, Charley C. MacClenny
Crews, George F. MacClenny
Crews, Jasper Glen St. Mary
Crews, Nathan F. MacClenny
Crockett, Edward W. Glen St. Mary

Davis, Auzzie Sanderson
Davis, Jasper Sanderson
Dobson, Elijah Jr. Olustee
Dopson, Ressie Sanderson
Dorman, Frederick E. Macclenny
Dorman, Louis Macclenny
Dorman, Paul D. Maclenny
Dorman, Tholon Sanderson
Dowling, Curtis Sanderson
Dunn, Jeff R. Glen St. Mary
Durham, Clarence C. Macclenny
Durham, John Glen St. Mary

'' I-








Baker County Continued
ARMY
ENLISTED MEN (White) Cont.
NAME RESIDENCE

Durham, Leland L. Macclenny

Frazer, Clemon C. Sanderson
Fraser, Lewis C. Sanderson
Futch, Lloyd W. Glen St. Mary

Gancy, Dencie Baxter
Gatlin, Eph Glen St. Mary
Geiger, Granville A. Macclenny
Givins, Frank Sanderson
Green, Harry Stanton Sanderson
Griffis, Calvin Sapp
Griffith, Eli 0. Macclenny

Harrington, Henry F. Olustee
Harris, Herman Macclenny
Harris, Jesse Sanderson
Harris, Marion Victor Sanderson
Harvey, Joseph R. Sanderson
Harvey, Paul Glen St. Mary
Henson, Claude M. Macclenny
Hicks, William 0. Glen St. Mary
Hodges, Duff Macclenny
Hoover, John L. Macclenny
Hunter, George J. Macclenny
Hunter, Troy T. Macclenny

Jeffords, David J. Glen St. Mary
Johns, John E. Macclenny
Johnson, Ernest M. Sapp
Johnson, Lewis C. Glen St. Mary
Jones, Benjamin F. Sapp
Jones, Henry B. Sapp

Keene, Dan S. Glen St. Mary

Lemacks, Willie Sanderson

Mann, Frank H. Sanderson
Mann, John N. Sanderson
Markham, Harley H. Olustee
Mathis, Ernest Glen St. Mary
Mikell, Eugene Glen St. Mary
Mikell, Henry Glen St. Mary
Milton, James C. Maeclenny
Milton, Philip N. Macclenny
Mixon, Frank S. Martinelle
Moore, William J. Olustee


* '








Baker County Continued
ARMY
ENLISTED MEN (White) Cont.
NAME RESIDENCE

Parrott, Barney Olustee
Pellum, Geo. H. Macclenny
Pellum, Jessie J. Macclenny
Pierce, Thos. Jefferson Macclenny
Pierce, Willie Andrew Macclenny
Powers, Herman F. Macclenny
Powers, Sidney Macclenny

Raulerson, Corlie Taylor
Raulerson, Hardy Baxter
Reese, James L. Glen St. Mary
Rawls, Laut Taylor
Rhoden, Darling Glen St. Mary
Rhoden, Hawsie Cole Glen St. Mary
Rhoden, Ivy Macclenny
Rhoden, Lewis Glen St. Mary
Richardson, William H. Sanderson
Rowe, John W. Kacclenny
Steele, Earl L. Glen St. Mary
Stone, Ralph E. Sapp

Taylor, Samuel E. Glen St. Mary
Thomas, Brantley F. Glen St. Mary
Thomas, Fred Glenn
Thompson, Charles C. Macclenny
Thompson, Dorsey E. Macclenny
Thompson, James M. Macclenny
Thrift, Spencer Macclenny
Tomlinson, Covington Macclenny

Walker, Oris J. Key West
Waller, Adrian B. -Sapp
Ward, Charlie L. Sapp
Wester, Ellis B. Macclenny
Wilkinson, Elisha W. Sapp
Williams, Ernest. Glen St. Mary
Williams, Francis A. Macclenny
Williams, Walter B. Glen St. Mary

Yelvington, James G. Glen St. Mary

ARMY
ENLISTED MEI1 (Colored)
NAME RESIDENCE

Adkins, Will Macclenny
Arline, Samuel Olustee





.''. ..`








Baker County Continued
ARMY
ELISTED MEN (Colored) Cont.
NAME RESIDENCE

Bacon, Archie Macclenny
Barber, Chestly Olustee
Black, Walter Glen St. Mary
Blend, Obie Martinelli
Brown, Will Macclenny
Burges, Eugene Macclenny

Campbell, Husey Macclenny
Carter, William Glen St. Mary
Cason, Irving Olustee
Coleman, Mansfield Macclenny
Corbett, Charlie Sanderson

Dallas, Eugene Glen St. Mary
Davis, Stephen Sapp
Demps, Oscar J. Macclenny

Ellis, Henry B. Sapp
Ellis, Verty V. Sapp

Farmer, Otis Sanderson
Fields, Lester Manning
Franklin, John Sapp

Gable, William Staket
Gastins, McKinley Sanderson
Gibson, Timothy Olustee
Gillson, Dee Sapp
Givens, Eliga Sanderson
Gordon, Will Sanderson
Griffin, Ben Sanderson

Haines, William Macclenny
Hawkins, Seser Macclenny

Jackson, Judge Jr. Macclenny
Jackson, Richard Macclenny
Jordan, George H. Macclenny

Lee, Wiley Sanderson
Lewis, John Olustee
Livingston, Robert Macclenny
Long, James Sanderson
Lundy, John L. Macclenny

Macl:, Washington Baxter
McNeil, James Sapp
Mitchell, henry Macclenny

Page, James Sanderson







Baker County Continued
ARMY
ENLISTED MEN (Colored) Cont.
NAME RESIDENCE

Riley, William Glen St. Mary
Roberts, Clarence M. Sanderson
Roberts, Sylvester Sanderson
Robinson, Gilbert Olustee
Robinson, Joseph Olustee
Ross, Henry Macclenny

Smith, Abe Sapp
Smith, Fulton Sanderson
Smith, Westley Sanderson
Smith, Willie Olustee
Stewart, Rufus E. Sanderson

Thomas, John H. Macclenny

Wadley, Samuel J. Olustee
Washington, James Macclenny
Washington, Ruben Macclenny
Whitaker, Walter Sapp
Williams, Herbert Robert Macclenny
Williams, Joe Glen St. Mary
Williams, Shade Sanderson



WOUNDED
ARMY
ElISTED EN (White)

Mathis, George D. Glen St. Mary
Nahany, James G. Glen St. Mary
WOUNDED
ENLISTED MEN (Colored)
NOJE--
ARMY
DEAD
ENLISTED MEN White)

Burnsed, Harry Macclenny
Harvey, Lewis 0. Sanderson
Keen, Wesley Taylor
Lyons, Henry N. Macclenny


DEAD
ENLISTED MEN (Colored)

Givins, Leo Macclenny
Joyner, Howard Sapp
Williairs, Lonnie Sanderson

-- -- ---- : --









Baker County Continued


E!ILISTED MEN
.HOT RECOvNAIDED FOR REENLISTMENT
Name Residence
Ar-ine, Leonard L. Sanderson
Harvey, Loyd Glen St. Mary

DERTSETER (Colored)

Pinkston, Walter Martinelli





NO NAVAL OFFICERS LISTED FOR BAKER COUNTY

SAILORS
IT H. RESIDENCE

Anderson, Ira Moncy Macclenny
Appleton, Charles Edwin Macclenny

Carstensen, Jacob I. Macclenny

Ripley, Charles Joseph Taylor

NO DEAD, WOUNDED OR DESERTER CARDS FOR BAKER COUNTY


COAST GUARD
NAME RESIDENCE

Reynolds, William Henry Sanderson

NO OFFICERS, DEAD, WOUNDED OR DESERTER CARDS IN COAST GUARD
FCR BAKER COUNTY



NO MARINE CORPS CARDS FOR BAKER COUNTY




































BRADFORD COUNTY

WORLD WAR VETERANS.









RADIFRD COUNTY

WORLD WAR I VETERANS

ARM

OFFICERS
NAM-E RANK RESIDENCE

Freeman, Albert H. Captain Starke

Freeman, Edwin W. 2nd Lt. Starke

Freeman, Henry Edward Captain Starke

Limbaugh, Homer Blitch 2nd Lt. Starke

Perryman, Ennett Key 2nd Lt. Starke

Richard, Henry Clinton 2nd Lt. Starke

Thomas, Archibald Johns 2nd Lt. Starke

Wainwright, William Marion 2nd Lte. Starke

Ward, Bloxham Captain Brooker

Ward, Samuel Rufus 2nd Lt. Brooker

ARMY
EESTED MEN (White)
NAB RESIDENCE

Adams, James C. Starke
Adams, William D. Starke
Anders, Joseph Z. Starke
Anders, Owen J. Starke
Anderson, Gearge A. Starke

Baxter, Nathan Eldon Brooker
Berry, William A. New River
Bessant, William Abram Jr. Starke
Bethea, Mark R. Brooker
Bevill, Francis Graham
Blanchard, Robert A. Lawtey
Bloodworth, Charles Starke
Bowen, Charles W. Theressa
Bristow, Albert G. Theressa
Burney, Henry Wells Lawtey
Byrd, Robert Lee Graham
Byrd, Roschell Graham

Cady, Guy Co Starke
'P~n~a~ a~irt~ fk~a s :'MON








Bradford County Continued

ENISTED MEN (White) Cant
NAMEE RESIDENCE

Carpenter, William W. Starke
Carter, Allen T. Brooker
Chase, Jack N. Starke
Clemons, Everett Starke
Clupka *Daniel J. Brooker
Coleman, Eligia Newton Starke
Colley, Drayton D. Starke
Coopers Charles R Starke
Cooper, Luther G. Starke
Cowart, Earl D. Starke
Cowart, Robert McDonal Starke
Crawford, Lonsz SBarke
Crews, Calvin J. Brooker
Crews, Stafford L. New River
Cribbs, Luther H. Starke
Crosby, Herschell K. Starke

Darby, John M Starke
Davis, Leonard G. Lawtey
Dowling, Barney J. Hampton
Drew, John C. Starke
Drury, David Abraham Lawtey
DuBose, William A. Starke
Dyal, Avery E. Graham
Dyal, Martin Starke

Elixson, Mason Palestine

Finley, Eugene Starke
Foursyth, Rowan D. Starke
Fowler, Gussie Brooker
Futch, Ernest M. Lawtey

Gaither, Thomas H. Starke
Goolsby, Charlie Starke
Green, De Ritch Starke
Green, Floyd Starke
Green, Lloyd J. Starke
Green, Oren EB Starke
Green, Wade H. Starke
Greene, Harrvey D. Hampton
Griffis, Carlton Lawtey
Griffis, Elisha Lawtey
Griffis, Eugene Starke
Griffis, Henry E. Starke
Griffis, Jeff Lawtey
Griffis, Roan B. Starke
Griffis, Truly Lawtey
Griffis, Zonas Zire Starke
Greover, John M. Brooker








Bradford County Continued
ARM
EMTSTED MEN (White) Cont,
SAE RESIDENCE

Hall, David So Brooker
Hamrick, Van B. Starke
Hendry, Willie Starke
Hightower, James L. Theressa
Hiflyard, Frank Co Starke
Hoover, Cyrus Thomas Starke

Jennings, James A. Lawtey
Johns, Abb. B. Starke
Johns, Bert W. Starke
Johns, Charles B. Starke
Johns, Jessie Starke
Johns, Levy E. Hampton
Johns, Starns Lawtey
Jones, Berry So Sampson
Jones, Fred Guy Starke
Jones, Richard To Starke
Jones, Thomas J.

Keith, Stern Starke
Kioklighter, James Fred Jr. Starke
Kile, Tate Starke
Kite, Buck C. Starke
Kite, Perry Starke
Knight, Albert L* Brooker

Lagregren, Fred W. Starke
Lambert, Sidney S. Brooker
Lane, Frank B. Starke
Leach, Ernest W. Starke
Leach, Otie E. Starke

Marage, Lawrence Starke
Maswell, William H. Hampton
SMcClelland, John LI Starke
McKinney, Volley Starke
McMillan, Jefferson A. Starke
McMullin, Dewey J. Starke
Megan, Mattie Mo Starke
Miller, Henry Eo Hampton
Mizielle, Othoe A.
Moitt, William A, Starke
Moody, James Thomas Starke
Moore, Aubrey R. Starke

Nettles, Phillip P. Palestine
Newmans, Mertie Starke
Newsom, Oscar T. Starke
Newsom, Ray Starke
Norman, William Mack Starke

Ott, Alex A. y
Lawtey








Bradford County Continued
AHMY
ENLISTED MEN (White) Cont.
A M RESIDENCE

Pappy, Clarence Elveresta Sampson
Parmenter, Johnie Starke
Pearce, George H. Lawtey
Peele, Allie F. Lawtey
Peeples, Charles W. Hampton
Phillips, Owen Jo Lawtey
Phillips, William Mervin Theressa
Powell, Charlie J. Starke
Prevatt, Edwin Co Lawtey
Prevatt, Jesse C. Lawtey

Reddish, David Jo Lawtey
Reddish, John T* Lawtey
Reddish, Orrin Starke
Reynolds, Arley R. Graham
Rhoden, Sam Starke
Roberts, John Me Lawtey
Roberts, Seth W. Palestine

Sapp, Arthur M. Lawtey
Sapp, Ethan A. New River
Sapp, William Starke
Sasser, Sladie Me Starke
Scott, Erskine Co Starke
Shaw, Allard To Brooker
Sherley, David Pe Theressa
Shriver, John L. Brooker
Sistrunk, C(yrua) He Starke
Starling, Frank Starke
Starling, John Henry Lawtey
Starling, Noah Lawtey
Stern, Frank Starke
Stern, Harry Starke
Strickland, Newton Starke
Strickland, Oscar R. Starke
Strickland, Williaa Bryan Starke
Stringfellow, William G. Starke

Tatum, Charles Clifford Starke
Thigpen, John Le Brooker
Thomas, Allen We Starke
Thomas, Jessie New River
Thomas, John Brooker
Thomas, Reddick B. Brooker
Thomas, Samuel Starke
Thomas, Sherman Jr* Brooker
Thomas, Timothy Brooker
Thrower, Earl C. Starke
Thrower, Eugene Dryden Starke
Thrower, James K. Starke
Thrower, Maxwell 0O Starke








Bradford County Continued
ARM
* .: STED MEN (White) Cont.
*NAM RESIDENCE

Tillis, Brimes Starke
Tillis, Harry L. Starke
Tison, Adam Starke
Triest, Sidney Eleste& Theressa

Underhill, Charlie McS Starke

Wainwright, Wade H. Starke
Walls Belton S. Starke
Watts, Johnnie B. Brooker
Wells, Ellis W. Starke
Wells, Ernest B. Lawtey
Willard, John W. Starke
William, Arthur Beman Starke
Williams, Hardy Starke
Williams, Thomas V. Starke
Wilson, Marion G. Lawtey
Wooten, William C. Lawtey

Youngblood, Lonnie L. Theressa

ARMY--- --
E-ISTED MEN (Colored)
RESIDENCE

Albert, Thomas Starke
Ashford, Joseph Iawtey

Brymer, Mack Starke
Brymer, March Starke
Barton, Robert Brooklyn

Callaway, John Starke
Caraway, Arthur Starke
Chandler, Amos Starke
Claridy, Joseph Starke
Clark, Arthur D. Starke
Clark, Sam Lawtey
Clark, Wesley Lawbey

Davis, Edgar Starke
Dell, Damon Starke
Dell, Enious Starke
Dell, Fred Starke
Dell, James Starke
Dell, Willie Starke
Desue, Joseph G. Starke
Desue, Robert Starke
Desue, Thomas L. Starke








Bradford County Continued
ARMY
ENISTED MEN (Colored) Cont.
NAMB RESIDENCE

Edwards, Dewey Brooker
Edwards, William Lawtey
Ellison, James Starke
English, James Starke
Ervin, Jim Starke

Finnio, Guss Starke
Flowers, Mathew Starke
Foster, Larrson New River
Franklin, Gas Lawtey
Franklyn, Robert H. Lawtey

Gainey, Mitchell Brooker
Goff, Du Bignon G. Starke
Goodwin, Obediah G. Starke
Graham, Eli Starke
Green, Lawrence Starke
Guyen, Luther Starke

Hall, Deck Hampton
Hamilton, Cupid Starke
Hamilton, George Starke
Henoerson, Avery Starke
Hill, Eddie Brooker
Hill, Mitchell Brooker
Hogan, Julius Lawtey
Houston, Emanuel Lawtey

James, James Lawtey
Jefferson, John Starke
Jenkins, Benjamin
Johnson, Plemon Brooker
Johnson, Rufus Starke
Johnson, Solomon Starke

Keller, Jacob W. Starke

Laskett, Collee
Lee, Charlie Starke

Mack, Charlie Starke
Matthews, Jessee New River
McCloud, Charley Starke
McCoy, Mack Starke
McGill, Richard Starke
Medlock, Joe Graham
Mitchell, Thomas Graham
Mixon, Thomas Hampton

Parks, Isom Starke









Bradford County Continued
ARMY
ENLISTED MEN (Colored) Cont.
- RESIDENCE

Roberts, Jo Graham
Roberts, Willie Starke
Robinson, James A. Lawtey
Robinson, St. Mark Brooker
Robison, Will Sampson
Ross, John W. Hampton
Ross, Leslie L. Starke
Rosse, Samuel Brooker
Rouse, Joe Starke

Sewell, Jessie Brooker
Smith, Elijah Starke
Speed, Wlater Brooklyn
Stewart, Gilbert Lawtey

Turner, Willie Graham

Washington, Jacob J. Starke
iWhitten, Charlie Hampton
Wilkerson, Rod Brooklyn
Williams, Amos Starke
Williams, Dank New River
Wilson, Alonzo H. Brooker
Wilson, Burnace G. Broker
Wilson, Oren Starke
Wise, Richard Lawtey

Zimermann, Malachi New River

... --.--- ....-------------
WBlUNED (white)
RESIDENCE

McKinney, Earnest Starke
Stokes, Frank C. Sampson City
Warren, Alexander H. Brooker

NO CARDS FOR WOUNDED (COLORED) FOR ERADFORD COUNTY


WiS (White)
RESIDENCE

Addison, Claude S. Lawbey

Carter, Charlie Starke
Crosby, Herman Starke

Dees, Charles E. Starke

Green, Robert H. Brooker








Bradford County Continued
ARM!
gMg5 (White) Conto
Si2 RESIDENCE

Griffiss Lester Starke

Harnage, Alex P. Palestine

Johns, Nick Starke
Jones, Willie Jo Starke

MoKinney, Ira Starke
Minton, Erving Starke

DEAD (Colored)
NAE RESIDENCE

Hampton, Markus Lawbey
Johnson, William Hampton
Mabry, Harlice ew River
Martin, Charlie Lawtey
Mitchell, Oscar Starke
Nelson, Moses Brooker
Starke, Douglas Starke

NA-VY i ...

WES RANK RESIDENCE

Shunok, Percy Franklin Mach lawtey

i m?~---------------
SA.ILCRS
..E RESIDENCE

Addison, John Hugh Starke
Alexander, Jesse Barnes Hampton
Andrew, Wiley Mechael Brooker
Austin, Archibald Ralph Starke

Beasley, Augustus Earl Starke
Brown, George Wilmot Lawtey
Brown, Marcus Frederick Lawtey

Chance, Clifford Mark Starke
Crosby, George Bryan Brooker

Davis, Bruce Livingstone Starke
Dyal, Truby Isoa Graham

Edwards, Walter Lawrence Lawtey
Epperson, Raiford Leroy Starke

Forsyth, Joseph Thomas Starke
Geoolby, William Theodore Starke




: -



Bradford County Continued
NAVY
mAiORS Cont.
NAME RESIDENCE

Kelly, Earnest Everett Starke

Lane, Linzy Graham

Marks, George Washington Starke

Ogden, Jesse Isaac Graham

Pinholster, John Wilson Brooker
Powell, Luther Giles Starke
Prescott, Cecil Guy Sampson

Roberts, 9Multrie Hill Hampton

Soms, Harry William Lawtey

Thomas, William Jefferson Starke

Ward, Samuel Rufus Brooker

NO DEAD OR WOUNDED CARDS FOR NAVAL PERSONNEL FOR BRADFORD
COUNTY


COAST GUARD

NO COAST GUARD CARDS FOR BRAIFORD COUNTY


MARINE CORPS
BPFICERS None

ENLISTED MEN
.. .. RESIDENCE

Crosby, Claude Ellington Brooker

NO DEAD OR WOUNDED CARDS ON MARINE CORPS PERSONNEL FOR
BRADFORD COUNTY





































CLAY COUJ;TY

WORLD WAR VET EA1S.








-' CLAY COUNTY

WORLD WAR I VETERANS

ARMY

OFFICERS
NAME RANK RESIDENCE

Chalker, George A. Jr. 2nd Lt. Middleburg

Copp, Francis A. 1st Lt. Middleburg

Fleming, Frederic A. 1st Lt. Hibernia

Hall, Harvey Aldrich 2nd Lt. Green Cove Springs

Hallowes, John P. 1st Lt. Green Cove Springs

Shands, Alvin Glen 2nd Lt. Green Cove Springs

King, James Lawrence 2nd Lt. Brooklyn


ENLISTED MEN (White)
"I RESIDENCE

Adams, Johnnie Doctors Inlet
Allen, Joseph G. Orange Park
Austin, Darling Highland

Baker, Gordon E. Lake Geneva
Baker, Tracy W. Lake Geneva
Barrow, Joseph Green Cove Springs
Batton, Samuel F. Green Cove Springs
Bell, Alton W. Orange Park
Bennett, John L. Green Cove Springs
Bessent, Francis P. Green Cove Springs
Bennett, Leon Green Cove Springs
Brooker, Floyd Green Cove Springs
Brosky, James A. Green Cove Springs
Burnham, Dorsey V. Green Cove Springs

Carter, George Highland
Carter, Henry E. Green Cove Springs
Carter, Jim Highland
Catlin, Robert P. Green Cove Springs
Chalker, Ottis G. Green Cove Springs
Chesser, Fred Green Cove Springs
Chesser, Richard Green Cove Springs
Coleman, William J. Green Cove Springs
Collins, Raymond Green Cove Springs
Cook, Fred R. Green Cove Springs
Copp, Francis A. Middleburg
Crews, William G. Highland








FRMY, Clay County Continued

ENLISTED MEN (White) Cont.
NAIEE RESIDENCE

Daniels, James 0. Green Cove Springs
Dochstader, Alvin Green Cove Springs
Douglas, Reynalder 0. Orange Park
Dwyer, James E.. Green Cove Springs

Eskildsen, Ervin H. Green Cove Springs

Forsythe, Charles F. Lake Geneva
Forsythe, Daniel E. Lake Geneva
Forsythe, Eldon H. Lake Geneva

Gaylord, Harry C. Hibernia
Green, Oscar B. Middleburg
Guthrie, Thomas J. Green Cove Springs

Hadsock, Frank Fo West Tocci
Hadsock, George M. Green Cove Springs
Hall, Charles C. Orange Park
Harris, Curtis C. Walla
Harris, Martin J0 Niddleburg
Hayes, Howard We. Green Cove Springs
Hendricks, Solee Rideout
Higginbotham, Thomas W. Belmore
Hunt, Ralph E. Green Cove Springs

Johns Collon Middleburg.
Jones, Ed Green Cove Springs
Jones, Henry Middleburg

Kanne, Stephen F. Green Cove Springs
Kellogg, Edgar L. Orange Park
Kennedy, Charles W. Green Cove Springs
Kersey, Leamon Green Cove Springs
Kersey, Loyd Middleburg
Knight, Jesse Middleburg

Lang, Richard L. Highland
Lindsey, Collier Green Cove Springs

Manning, Calvin Doctors Inlet
Marr, Owen M. Highland
Marr, Willie E. Highland
McLean, Eddie Rideout
McLean, Joseph A. Rideout
McPherson, Roy Green Cove Springs
Moody, Albert A. Green Cove Springs
Moody, Allen J. Green Cove Springs
Moody, Benjamin T. Green Cove Springs
Moody, Walter J. Green Cove Springs
Moreland, William Edward Green Cove Springs
Mosley, Brooksie Highland
Mosley, Lennie Highland








ARM, Clay County Continued

ENLISTED MEN (White) Cont.
... : RESIDENCE

Nobles, Haden R. Green Cove Springs
Nobles, Jonathan 0. Green Cove Springs
North, Eddie L. West Tocci
North, Edwin R. West Tocci

Palmore, Hosea W. Green Cove Springs
Petzold, John T. Green Cove Springs
Pflug, Oscar M. Rideout
Prescott, George Highland
Prevatt, Albert V. Green Cove Springs
Pullen, Bryant W. Green Cove Springs

Quigley, Daniel Green Cove Springs
Quigley, Gus Green Cove Springs
Quigley, Jessie Green Cove Springs
Quitley, Joseph Green Cove Springs

Ramsey, James C. Middleburg
Reed, Willie H. Green Cove Springs
Remuaat, August M. Green Cove Springs
Rivers, Ira 0. Green Cove Springs

Saunders, Charles L. Green Cove Springs
Self, Charles E. Green Cove Springs
Sherrod, Howard D. Green Cove Springs
Sikes, Barnie E. Middleburg
Silcox, George E. Peoria
Silcox, James H. Doctors Inlet
Smith, James Preston Green Cove Springs
Smith, John Green Cove Springs
Smith, John L. Green Cove Springs
Smith, Tom Watson Belmore
Smith, +William S. Green Cove Springs
Snider, Henry Green Cove Springs
Sparkman, Madison M. Green Cove Springs
Spence, Edwin R. Green Cove Springs
Steen, Oscar Green Cove Springs
Stone, George L(uther) Green Cove Springs
Sweat, Everett D. Green Cove Springs
Sweat, James F. Leno
Sykes, William Green Cove Springs
Sykes, William Green Cove Springs

Thomas, Claude Belmore
Thomas, Ora J. Green Cove Springs
Trevor, Francis N. Orange Park

Wall, James E. Green Cove Springs
Walters, Albert Percy Peoria
Watkins, William A. Green Cove Springs
Watson, Peter Highland








ARMY, Clay County Continued

ENLISTED MEN (White) Cont.
*NBM -RESIDENCE

White, Thomas H(owell) Green Cove Springs
Wiggins, Tracy Middleburg
Wilkinson, Evan Highland
Wilkirson, Elisha Clay Hill
Williams, Herbert Russell
Williamson, Charlie M. Middleburg
Wilson, Curtis Green Cove Springs
Wilson, Jerome B. Green Cove Springs
Wilson, Jess Green Cove Springs
Wilson, Merrill C. Green Cove Springs
Wilson, Virgel E. Green Cove Springs
Wilson, Wmn. Daniel Green Cove Springs
Wingate, George N. Green Cove Springs



ENLISTED MEN (Colored)

Adams, Oscar West Tocci
Austin, Emmett Green Cove Springs

Bacon, Robert Green Cove Springs
Bell, Clifford A. Orange Park
Bell, Gus Green Cove Springs
Bennett, Henry Green Cove Springs
Boggs, Lewis Green Cove Springs
Boule, Ike Green Cove Springs
Brown, Cleveland Waller
Brown, Oscar Middleburg
Brown, Walter Green Cove Springs
Buttler, Artis Green Cove Springs

Carr, Wash Laron
Coy, Arheur Highland

Davis, Frank Green Cove Springs
Debose, George Orange Park
Dolison, Martin Jr. Orange Park
Dunston, Walter Be Green Cove Springs

Farrow, Curtis Green Cove Springs
Flagg, John Williams Crossing
Frazier, Cornelius Hibernia
Frazier, Theodore Hibernia

Gaines, Ed Green Cove Springs
Golston, Luke A. Green Cove Springs
Green, George West Tocci
Green, Robert Green Cove Springs








ARMY, Clay County Continued

ENLISTED MEN (Colored) Cont.
NAME RESIDENCE

Hagans, Purnell Hibernia
Hemmons, Vander Green Cove Springs
Herring, Horatio E. Green Cove Springs
Huggins, Charlie Green Cove Springs

irving, Arthur Green Cove Springs

Jackson, Allen Green Cove Springs
Jackson, Bennie Russell
Jamison, George Middleburg
Johnson, Manse Russell
Jones, Robert E. Green Cove Springs
Jones, Willie C. West Tocci

Lindsey, Isam Highland
Lycurgus, Joseph Green Cove Springs

Mack, John Green Cove Springs
Malone, James Green Cove Springs
Mason, William Green Cove Springs
Mattox, John W. Green Cove Springs
McGuire, Randolph Green Cove Springs
McPhader, Joe Green Cove Springs
Miller, Jacob West Court
Miller, Joseph A. Green Cove Springs
Mitchell, Malakich Green Cove Springs
Mixon, Y. K. Green Cove Springs
Montague, Arlin Orange Park
Montague, John Orange Park

Patterson, Sam Jr. Green Cove Springs
Peak, John Green Cove Springs
Pender, Nelson West Tocci
Pender, Sidney West Tocci
Pender, Hothar Green Cove Springs

Redmond, Lewis E* Green Cove Springs
Robinson, Freddie Green Cove Springs
Robinson, James Green Cove Springs

Scott, Willie F. Green Cove Springs
Shipman, Mack Green Cove Springs
Xmith, John Green Cove Springs
Snipes, Richard Green Cove Springs
Sparks, Josiah Green Cove Springs
Summers, George Green Cove Springs
Summers, Norman Green Cove Springs
Surge, George Green Cove Springs
Sweet, Willie Green Cove Springs








ARMY, Clay County Continued

ENLISTED MEN (Colored) Cont.
NAME RESIDENCE

Tatum, Eutia Green Cove Springs
Taylor, Joseph W. Green Cove Springs
Tharp, Willie Green Cove Springs
Thomas, Lafayette Belmore

Varnes, Allen Orange Park
Varnes, George R. Orange Park

Walker, Leonard Green Cove Springs
Washington, Alonza Green Cove Springs
Washington, William Peoria
Watson, Raber Green Cove Springs
Watson, Willie Green Cove Springs
Whittaker, Johnson C. Green Cove Springs
Wiles, Andrew Green Cove Springs
Wilkerson, George Green Cove Springs
Williston, Walker H. Green Cove Springs
Wilson, George Green Cove Springs
Wilson, Johnson Green Cove Springs



WOUNDED (White No Colored Wounded Enlistment Cards for Clay County)

Carter, Earl Highland
Guthrie, Milford Green Cove Springs
Hatcher, Jack Rideout
Murray, John Middleburg
Taratus, Earl Middleburg



DEAD (White)

Carter, Thomas Jo Green Cove Springs
Youells, Ely B. Green Cove Springs

DEAD (Colored)

Edward, James Green Cove Springs
Knight, Moses S. Hibernia

NVY, Clay County

SAILORS
NAME RESIDENCE

Anderson, Augustus Emmett Orange Park
Baber, Oscar Leon Green Cove Springs
Barthlow, Charles Dell Niddleburg









NAVY, Clay County

SAILOR, Cont.
AIE RESIDENCE

Durdin, Henry Lawrence Leno

Firsbee, Lloyd Randolph Middleburg

Jones, William Dixon Green Cove Springs

King, Kyle Green Cove Springs

Moore, Herbert Barrison Green Cove Springs
Mosley, Harrison Highland

Prevatt, James Lawney Middleburg

Rosenbush, Carl Herman Green Cove Springs
Roundtree, Edgar Green Cove Springs

Thorp, Robert Earl Russell

Wimberly, Harry Campbell Jr. Highland
Wimberly, Wallace Maxwell Highland

NO OFFICERS, WOUNDED OR DEAD ENLISTMENT CARDS



COAST GUARD

NO OFFICERS, SAILORS, WOUNDED OR DEAD ENLISTMENT CARDS.



MARINE CORPS
OFFICERS

Geiger, Roy Stanley Green Cove Springs

NO ENLISTED MEN, WOUNDED OR DEAD ENLISTMENT CARDS.




































COLU,.LBIA COU-iTY

WORLD WAR VETERANS.




:-". -. !




COLUMBIA COUNTY
WORLD WAR I VETERANS

ARMY

OFFICERS

NAME RANK RESIDENCE

Bates, Thomas H. 1st Lt. Med Lake City
Chalker, Roy E. 1st Lt. MC Lake City
Futch, Wilton C. 2nd Lt. Inf Lake City
Jordan, John Hunt 1st Lt. QMC Lake City
Julian, Leo Sease 2nd Lt. FA Lake City
Keen, Alpheus C. 1st Lt. MC Lake City
Little, Edward Oxford 2nd Lt. Inf Lake City
Long, John P. -- ORC Lake City
McClure, Cointon Vane Ist Lt. Inf Lake City
Nance, Leonard Valerias Enl. NG Lake City
2nd Lt. Inf Lake City
Niblick, Ray Roswell 1st Lt. MC Lake City
Palmer, Bascom Headen 1st Lt. MC Lake City
Paul, Robert Hallan Jr. 2nd Lt. FA Watertown
Taylor, James RA
Turner, Herbert Capt Inf Lake City
Weller, Frank Helvensten 2nd Lt. QMC Lake City
Whitlock, William Eugene 1st Lt. MC Fort White
Williams, Daniel B. ORC Lake City
Young, Talmage Cody 1st Lt. Engrs; Lake City
Miller, William Charles Capt. Inf Lake City



Enlisted Men (White)

Abood, George Watertown
Adams, Roman P. Lake City
Adicks, Richard R. Lake City
Alford, Willie E. Lake City
Allen, Erle B. Lake City
Allen, Ethan Lulu
Allen, Eugene G. Lake City
Allen, Hubert N. Lake City
Allen, Robert Lake City
Allen, William L. Winfield










Page Two
Columbia County Continued
Enlisted Men (White)

NAME RESIDENCE

Anderson, John R. Fort White
Anderson, Lamar C. c Lulu
Andrews, William E. Watertown
Axtipes, Costa Lake City

Bailey, Clifford H. Lake City
Bailey, Clyde W. Lake City
Baker, Francis M. Fort White
Baker, William Tymothy Fort White
Beasley, Drew Hamilton Lulu
Bell, Benjamin F. Fort White
Bell, James D. F. Lulu
Bethea, Christopher G. Lake City
Bradley, Jesse W. Fort White
Brannon, Ralph B. Lake City
Brannon, Walter L. Lake City
Bridges, James E. Lake City
Brown, C. Whitner Lake City
Brown, Epaminodas V. Lake City
Brown, Percy H. Lake City
Bryant, Alpha M. Lake City
Bush, Raymond Lake City
Byrd, Lee Lake City

Cargile, John Lake City
Carleton, Russell Lake City
Carlisle, Bascom Fort White
Carrell, James P. Lake City
Cason, Cecil I. Lake City
Cason, James Fort White
Cason, Julian G.q Fort White
Cathey, William B. Lake City
Cate, Dave Fort White
Chambers, Horace K. Lake City
Chambers, Morgan M. Lake City
Chambers, Ralph E. Lake City
Chastain, Charlie Lake City
Chastain, WashW. Lake City
Christie, Finley Benton
Christie, William Benton










Page Three
Columbia County Continued
Page Three Enlisted Men (White)

NAME RESIDENCE

Christy, Ben Benton
Clark, William C. Fort White
Clemons, Brazzle J. Lulu
Clyatt, William J. Lulu
Conner, Charles W. Watertown
Cook, Benjamin H. Fort White
Cook, Leonard A. Fort White
Counce, John F. Fort White
Crabb, John Dudley Jr. Lake City
Crews, John Lake City
Criswell, Roy D. Lake City
Crouch, George L. Watertown
Crouch, Thomas Martin Watertown

Davis, Ozy Lake City
Davis, Walter W. Lake City
De Myer, Thomas F. Watertown
Dennis, Ben H. Fort White
Dicks, Ollie Lake City
Douglass, Phillip Clark Lake City
Dunbar, Benjamin H Jr Lake City
Duncan, James R. Fort White
Duncan, William G. Fort White

Edwards, AugustC. Fort White
Ellis, Claude J. Lulu
Evans, George Watertown

Fabian, Benjamin B. Lake City
Fabian, John S. Lake City
Farnell, George E. Fort White
Farnell, William L. Fort White
Farnell, Willie M. Fort White
Feagle, Andrew Lake City
Fielder, Arthur J. Lake City
Fralick, John G. Fort White
Fralick, Wingard Lulu
Futch, Ivey Lake City
Futch, Wilton C. Lake City

Godbolt, Julian Lake City
Green, William 0. Lake City
Greene, Wilbur St. Clait Lake City
Griffin, Hicks Fort White
Grimmett, Thomas W. Lake City
Gunn, Perry Colson Fort White










Page Four
Colmbia County Continued
Army Enlisted Men (White)

NAME RESIDENCE

Haddock, Alex Lake City
Hagan, Murry E. Lake City
Hall, Thomas M. Fort White
Haltiwanger, Howard Lake City
Haltiwanger, Reamer T. Fort White
Hammons, Thaddeous Lake City
Harden, Mitchel B. Lulu
Hardin, Charles B. Lulu
Harper, Fred Lake City
Harper, Tom L. Lake City
Harrington, Berry Lake City
Harrington, Melvin W. Lake City
Harris, Charlie M. Lake City
Harris, Howard K. Lake City
Harris, Israel Lake City
Harris, John Charlton Lake City
Harris, John H. Watertown
Harvey, Walter G. Lake City
Harvey, William B. Watertown
Hatcher, John W. Jr. Lake City
Henry, Arthur J. Jr Lake City
Henry, William P. Lake City
Herb, Charley B. Lake City
Herlong, Benjamin D. Lake City
Hewitt, Raymond M. Lake City
Hill, Johnnie C. Fort White
Hines, William Matthew Benton
Hollingsworth, J. T. Fort White
Howard, Earnest D. Watertown
Hudson, Leroy F. Lake City
Huggins, Millage T. Lake City
Hughes, Johnnie L. L. Fort White
Hughes, Lem B. FortWhite
Hughes, William H. Fort White
Hurst, Edward Lake City
Hurst, James G. Lake City

Irvine, William L. Lake City
Irvine, William L. Lake City

Jenkins, Eugene Lake City
Jerry, Gus Winfield
Johnson, Joe E. Lake City
Johnson, Marion L. Lulu
Johnson, Paul T. Fort White
Jones, Frank Lake City
Jones, Heenry B. Lake City
Jones, John P. Winfeild










Page Five Columbia County
Army Enlisted Men (White) continued

NAME RESIDENCE

Jones, Rufus Archibald Lake City

Keen, Elbert M. Lake City
Keen, Marion Columbia
Kerce, Comer Wallace Fort White
Kinard, Carroll T. Lake City
Kinard, Molutha L. Fort White
Kinard, Walter Fort White
Kirby, William Jackson Lake City
Kirtsinger, Chester Carl Fort White
Koon, Robert A. Fort White

Law, Carlie Fort White
Layfield, Thomas J. Fort White
Lee, John H. Lake City
Lindler, James W. Lake City
Long, Reed F. Lake City
Long, Van Lake City
Love, George 0. Lake City
Lovier, Lamar C. Lake City
Lowe, Walter E. Fort White
Loyd, John Henry Lake City

Marcus, Winfield Watertown
Martin, Dennis K. Fort White
Mathis, Leon H. Watertown
Maxwell, Lee Lake City
McCall, Richard F. Lake City
McCormick, John W. Fort White
Me Cullough, Columbus Lulu
McCullpugh, Joseph Julian Lulu
McElroy, Omar A. Fort White
McNair, Mallory W. Fort White
Means, Samuel C. Fort White
Merrick, Robert Fort White
Mershon, Julius Lake City
Milligan, Roan G. Fort White
Milton, Eddie J. Lake City
Milton, Robert M. Lake City
Montague, Fred Lake City
Moon, John S. Fort White
Moore, Charles Fenton Lulu
Moore, ~IHenry H. Lake City
Moore, Julian E. Lake City
Moore, Richard B. Lulu
Morris, Thomas Lake City
Mott, Bike Ellisville
Mott, William J. B. Fort White











Page Six Columbia County Continued
Enlisted White Men (Army)

NAME RESIDENCE

Nelson, Robert Lee Lake City
Nettles, Port M. Lake City
Niblack, Willie W. Lake City
Nola, Mike Lake City
North, Fred Gordon Lake City

Ogburn, Joe Benton
O'Neal, Frank Watertown
O'Neal, Kapas R. Lake City
Osteen, Sam P. Lake City
Owens, Charles L. Lake City

Palmer, Lonnie Watertown
Paul, John H. Watertown
Pearce, Ralph J. Lake City
Pearce, Richard R. Lulu
Pearce, Verner W. Fort White
Pedersen, Reuben Lake City
Perchoux, Jules F. Watertown
Perry, Francis P. Lake City
Phillips, Oscar Lake City
Pierce, Isaac Lake City
Porter, Herman Lake City
Porter, Joseph H. Jr. Lake City
Powell, Hubert Giles Lake City
Price, Paul M. Lake City

Radford, Milton S. Lake City
Ray, Harvey Elwood Lake City
Richardson, Otis Fort White
Ritch, Jackson F Lulu
Robarts, Joseph P. Lake City
Roberts, Marcus R. Lake City
Roberts, Seth L. Lake City
Roberts, Dan L Jr Lake City
Roberts, Ewell P Lake City
Roberts, Hal L. Lake City
Roberts, Ray B. Lake City
Rodgers, Walter Ashley Fort White











Page Seven Columbia County Continued
Army Enlisted Men (White)


NAME RESIDENCE

Saucer, Zack Lake City
Scofield, Arthur 0.. Lake City
Scott, John P. Fort White
Scott, Leslie Lake City
Sealey, Thomas D. Lake City
Sedwick, John A Jr Lake City
Sheppard, William A. Lake City
Simmons, Joseph L. Lake City
Smith, Ethan G. Lake City
Smith, Isiah Lulu
Smith, Martin L. Fort White
Smith, Newman Roscoe Lake City
Smith, Spencer Lake City
Smith, Wilson F. Lake City
Snow, Kid Fort White
Sparkman, John B. Fort White
Sparks, Thomas D. Lake City
Stedman, Samuel E. Fort White
Stein, Joe Lake City
Stewart, John F. Benton
Stewart, Robert Lake City
Strange, John L. Lake City
Strickland, Alfred Thurman Fort White
Strickland, Harry Fort White
Stuart, Jessie H. Lake City
Sullivan, Streety Fort White
Summeral, Clene
Summerall, James A. Lake City
Summers, Hugh B. Lake City
Summers, William 0. Lake City

Tanner, Jack Fort White
Taylor, Horace Lake City
Taylor, James Aaron Lake City
Terry, Jack R. Fort White
Terry, Joseph C. Lake City
Thompson, Jesse J. Lake City
Thompson, Jessie J. Lake City
Tolbert, Horace L. Fort White
Tompkins, Alfred Donald Lake City
Tomkins, Claud A. Lake City
Tompkins, Horace R. Lake City











Page Eight Columbia County Continued
ARMY Enlisted Men (White)


NAME RESIDENCE

Tompkins, Sidney Adam Lake City
Tompkins, William K. Lake City
Townsend, Wilbur C. Lake City
Tribble, Harold W. Lake City
Tribble, Henry R. Lake City
Tribble, Lewis H. Lake City
Tripp, Edwin .Lake City
Truluck, James Beckham Fort White
Tyre, Jesse Lake City


Urquhart, William R. Lake City

Vinzant, Jarvis Fort White

Waldron, Blaine Lake City
Waldron, James C. Lake City
Warren, Checkley Lake City
Warren, Lyken L. Lake City
Webb, John E. Watertown
Weeks, William P. Lulu
Wheeler, Wandle Watertown
Whetstone, Paul A. Fort White
White, George E. Lake City
Wiggins, Charlie Lake City
Wiggins, Charles S Lake City
Wiggins, Grover C. Lake City
Williams, Aaron Lake City
Williams, Henry John Lake City
Williams, Mallory H. Lake City
Williams, Mitchell Watertown
Williams, Pink Watertown
Williamson, JamesB. Fort White
Williamson, James R Lulu
Williamson, Johnnie Lulu
Williamson, Lawton Lake City
Williamson, Riley M. Lulu
Wilson, Curry Lake City
Wilson, Geo. Wesley Lake City
Wilson, Herbert Lake City
Witt, Cody C. Ellisville
Witt, Levi Lake City
Witt, Rosco G. Fort White
Woods, Walter William Lake City









Page Nine Columbia County
ARMY Enlisted Men (White) Continued


NAME RESIDENCE



Enlisted Men: (Colored)

Aaron, John H. Lulu
Alexander, Lonzo Lake City
Alford, Eddie Lake City
Allen, Arthur Lake City
Allen, George Lake City
Allen, Ransom Lake City
Anderson, Clarence Lake City
Anderson, Paul Lake City
Abderson, Theodore Lake City
Anthony, Enoch Lulu

Banks, Johnnie Lake City
Banks, Lee Columbia
Barnes, Genie Watertown
Bell, Arthur Fort White
Bell, George Columbia
Bell, McKinley Lake City
Bell, Rufus Lake City
Bellamy, Frank Lake City
Bellamy, Henry Lake City
Benjamin, Albert Lake City
Benton, Alfred Lake City
Black, Buck Watertown
Blunt, Horace J. Lake City
Bolden, Ed Fort White
Brady, Josephus Lake City
Brantley, Ananias Watertown
Brown, Clarence Lake City
Brown, Daniel F. Watertown
Brown, James Lake City
Bryant, Andrew Watertown
Bryant, Beecher Lake City
Bryant, Boisy Lake City
Bullocks, Guilford Providence

Campbell, Harry Lake City
Campbell, Jim Lake City
Campbell, Mack Lake City
Campbell, Robert J. Lake City
Canidy, Julius Lake City
Castleberry, George Lake City









Page Ten Columbia County
Enlisted Men (Colored) (continued)

NAME RESIDENCE

Chapman, Ardis Columbia
Cherry, John Watertown
Clark, Bill C. Lake City
Clark, Lovell Lake City
Clemons, William J. Winfield
Coates, Owen Lake City
Cole, Fred Winfield
Combs, James T. Lake City
Conly, Aron Lake City
Cooper, Anthony Lake City
Cooper, Eugene Lake City
Crusoe, Henry Lake City
Cureton, Coleman Columbia
Curinton, Cervere B. Lake City
Curinton, Leather Columbia
Curinton, Martin Columbia
Curinton, Turner Lake City

Daniels, Nathaniel Lake City
Davis, Bennie D. Fort White
Davis, Irvin Watertown
Davis, Lawrence Suwanee Valley
Davis, Will Lake City
. Dempsey, Evangalee Watertown
Devine, Henry Fort White
Dicks, Walter Lake City
Donaldson, Hollie Watertown
Dove, George Watertown
Dowling, John Lake City
Dowling, Oscar Lake City
Dudley, Lemuel Fort White
Duval, Gus Jefferson


Edwards, Foster Lake City
Evans, Freeman Lake City
Evans, Lornzo Lake City
Everhart, Walter Watertown


Farmerk, Willie Lake City
Fleming, Crawford Lake City
Fleming, Remie Lake City
Floyd, Homer Lake City
Forshee, James R. Lake City









.;I, 1(14











Page Eleven Columbia County
Army Enlisted Men (colored)(continued)


NAME RESIDENCE

Foster, Ed Lake City
Foster, James B. Watertown
Francis, Earnest Lake City
Franis, Illinois Lake City
Franklin, Henry Columbia
Frazier, Clarence Fort White
Fullard, Robert Lake City

Gainous, Sam Watertown
Gaskin, Henry Lake City
Gaskins, Lonnie Lake City
Gibbs, James Lake City
Gibbs, William Lake City
Giden, George Lake City
Godwin, NOah Lake City
Golden, George Fort White
Golden, Robert Watertown
Goodman, Peter Lake City
Goodwin, Herbert Lake City
Gorden, Ed Fort White
Gordon, Jessie Fort White
Green, Eddie Fort White
Green, William Lake City
Griffin, Gilbert B. Lake City
Griffin, Marion Lake City
Griffin, Samuel Watertown
Griffine, Noah Webster Lake City

Haddock, Chandler Watertown
Haddock, Esco Lake City
Haddock, Murry Lake City
Haddock, Wilver Lake City
Hall, Eugene Lake City
Eall, James Watertown
Hall, Marion Lake City
Hamilton, David Lake City
Hankerson, Coleman Lake City
Hirrington, Edgar Lake City
Harris, Theodore Watertown
Harrison, Ben Winfield
Hart, Frank Lake City
Hawkins, John Lake City
Hawkins, Peter Lake City
Haywood, Burnie Columbia
















NAME RESIDENCE

Haywood, Curtis Lake City
Haywood, Henry Winfield
Haywood, Jay D. Winfield
Henry, Arthur Winfild
Hicks, Johns Fort White
Hicks, Bill Lake City
Hill, Joe Watertown
Hill, Kelly Lake City
Hodges, Loucious Lake City
Hollingsworth, Benny W. Fort White
Home, Jessie Lake City
Howard, Charlie Watertown
Hubbard, David Watertown
Huggins, Johnnie Lake City

Jackson, Frank Watertown
Jackson, George Columbia
Jackson, James Lake City
Jackson, William Lake City
James, Charles Lake City
Jenkins, Alonzo Watertown
Jenkins, Robert Henry Lake City
Jenkins, William Lake City
Jerkins, Paul Lake City
Johnson, Frank Watertown
Johnson, Johnnie Lake City
Johnson, Newman Fort White
Johnson, Peter Winfield
Johnson, Wallace Mikesville
Jones, Dave Lake City
Jones, Gold Fort White
Jones, Raymond Lake City
Jones, Ishmon Lake City
Jones, James Fort White
Jones, Noah Lake City
Jones, Oscar Winfield
Jones, Sam Lake City
Jones, Titus Lake City
Jones, William Watertown
Jordan, James Fort White










Page Thirteen Columbia County
ARMY Enlisted Men (colored) (continued)


NAME RESIDENCE


Kelsey, Sylvester Lake City
Kimball, William Lake City


Lagree, Franklin Fort White
Lamb, Fred Lake City
Lark, Lester Lake City
Lawrence, Lucious Lake City
Layne, Arthur Lake City
Lee, Evlier Lake City
Lee, Robert Lake City
Lee, Sim Lake City
Leggett, Grant Lake City
Legree, William H. Fort White
Lester, Charlie Lake City
Lofton, Henry Lake City
Lomax, Dave Lake City
Lowe, Fred Lake City
Lowe, Hal Pleasant Winfield
Loyd, Fred Fort White
Lucas, Sam Lake City


Mack, Peter Watertown
Madison, John H. Lake City
Maguire Lake City
Manker,.ErBest Lake City
Martin, James D. Lake City
Martin, John Lake City
Martin, Monroe Lake City
Mattox, Levi Watertown
Maultsby, Melton Lake City
Mays, Lewis 0. Fort White
McClover, Seymour Lake City
McCoy, Robert LakeCity
McEntyre, Benjamin Watertown
McGill, James Watertown
McHenry, Joel Fort White
McNeal, Furman Lake City
McNish, William Lake City
McQueen, John Lake City
McQueen, Kinley Lake City
Merrell, Anzheal Lake City
Mitchell, Pleas Watertown










Page Fourteen Columbia County
ARMY Enlisted Men (colored) (continued)


NAME RESIDENCE

Moore, Charles Lake City


Neil, Danna Benton
Biblack, Lucious Lake City
Niblack, Robert Lee Fort White
Niblack, Willie D. Fort White

Oliver, Frank Watertown
Oliver, Willie Lake City
Ollige, Charlie Lake City
Owens, Ed Lake City

Parker, Horace Winfield
Parker, Zack Lake City
Payne, Mannie Fort White
Peairce, Albert Lake City
Perkins, Benjamin .Fort White
Perry, Donnell Lulu
Plummer, Theodore Lake City
Ponnell, Phillip Lake City
Porter, John Watertown
Preston, La Watertown


Randall, George Lake City
Redding, Louis 0. Lake City
Redmon, Samuel Watertown
Reed, Eddie Winfield
Rentz, Donald Lake City
Rhymes, Robert Fort White
Rhymes, Robert Fort White
Rich, Coleman Lake City
Richardson, John Lake City
Richardson, Junius Lake City
Rimes, Jasper- Lake City
Robertson, Alexander Watertown
Robinson, Lawrence Lake City
Roundtree, Alex Winfield
Rutland, Willie Lake City
Rutledge, Gus Fort White











Page Fifteen Columbia County
ARMY Enlisted Men (colored) (continued)

NAME RESIDENCE

Sample, Tishious Lake City
Samples, Robert Lake City
Sanchez, Irvin Watertown
Sanders, Dock Watertown
Scott, Abrom Lake City
Scott, Claude Watertown
Scott, Sam Lake City
Seney, George Lake City
Shars, Sisroe Lake City
Sheppard, William Fort White
Shuman, William Fort White
Smith, Cicero Lake City
Smith, Councie Fort White
Smith, Gillis Lee. Fort White
Smith, Lee R. Fort White
Smith, Olie Lake City
Smith, Rollin J. Lake City
Smith, Taft Lake City
Solomon, William Lake City
Sprally, Josh Lake City
Stanford, George Lake City
Stewer, Julius Lake City
Strawder, Avlin Lake City
Strawder, Benjamin Lake City
Strong, Frank Lake City
Sullivan, John L. Fort White
Sutton, Eligh Watertown


Taylor, Willie A. Lake City
Terner, John Lake City
Terry, Lee Lake City
Thomas, Edward Fort White
Thomas, Orlando Lake City,
Tucker, Ruth Lake City
Tucker, Will Lake City
Tunail, Wesley Polumbia
Tunsil, Blaine Columbia
Tunsil, Harrison Lake City
Tunsil, Herman Lake City
Tunsil, Selvin Lake City








NuLISsD Ma (MitA ) eoit.

ciano, xiat a. xrlteion
Clmano, tcEhalS bDah WIUliaton
ChBeserW Paul lfrlt dri.to
Cobb, Jobs MoDdoe *rson
Scolding, Calvtl D. D1ioston
Coldi~ n Robert I. Wlliaton
ColdingT Sas VllXUatan
Crons, John 1. Otter Crek
Curry, Xll Davis Morriston

Daughtry, DTdd WiUlate CdOwar Keyu
revidson Fred T. CMlefland
Davile Oliver 0C mll tae
Dem Pry ?* Otter Croek
DtLOnd, Harold E. Tlliaton
lin% kewston In flhlston
arn wsni* I. Cedar Key
t'nsett, Trd. namer
Douglas, Lee. Wo yq

rtdge., Ro et R Cdar Ey
flrpsron a Claren 0. GfllUston
Faircloth, Olando GCiefland
FPant Jake P* morrifta
tne1 her9 Arthur t, oiiaston
flwtoter8 Oxus wRllston
F29tcher Wlter so wiaLson
Foteela3e, ia Wrristoa

Oaines Cliftton C. Lebano
Cainesj Earnet o Ls bum'
OibBan, Jots P. Inglia
codwin, Claude C0 Morrlaton
Coins# Oeorge 4o Cedar Kays
Coor, thoems Jefferson Otter Creek
Conmto, Frant WllAton
0mnn Clinton Jo Ounnton

tale JmDia BD liliUton
HPall, ason A, tlliaton
Pall9 Jias P Vijlifstan
Hanl, Jool T. Jr, Uimtoa
arche6 r Curtis Iehes Suaer
Hardest dison C, Chiefland
Hard.ee Vaughn ,o ChieflaMr
Harper, rrank Mlluten
Harronw Alfed S3. Wf1iAton
Harvey9 Perce J. Willlaton
Hatehers Tea P Chiatimnd
Savenswa9 aRy sl. Ceer iya
Hayes, Pasehall Chiafland
Riere, i*ante g. Chiafland
Higginbothba, Chester Chieland








AW ly County Coat.
mEnnaST IESa PN(ts) cot.,

SHilton, D'd Wasahingteon h rith

*eleste, f lOWU Raymond COdar Keys
Angde myftnt Chifland
Haudsn, rbnnia e Jaegr
Hud.on, Garrett VincTnt Otte Crw k
Wadrfn, os ll. an3y
Audeaon, leton P. Jamo
adeon, Thom No. Cedar Says
fadsons Verre % Janney

Ingmr, Rugh b. aawwr
Ingr'B Rtobert b4. Sinner

awaits, Hdarnf X Wnlliatn
Jarrnll Alca Jordon laston
Johrne, iCharli B Cedar Bee'
:Joit4t Oriando i. Broneoa
Johnbaon9 Hoary To. illAtnis
Johndon, Tbhoea J. Morriaton
1Jwp David Otter Creek

Kemewdy, Ralph Inrlia
Mfsu LORely twljers flftt
S"sLg, Albert V, sBmr
Kings, Jamr to Setor
Et, L eag d.aia t. SBnr
King, Raymond J e Zbanon
Elrklaud, x a ryan BusaBB
Kirkland, aurner Otter Creok
tsUwrenoe Howard 7o Lkeons
Lindsey, jawos I, Cedar Koy.
Lirdrey, Lindea Ri Cedar Keys
SLochk Weley t. Chiefland
Long, aWlter ts MRalesigh
oarkhm, Osar Q4, fnrnbrWi
adoLw, Fred 4 orrieton
-Mar, Johna ironamn
Mas hburn, Panl e Broa o
Iterfll5 Clarencet EDnil Otter reelk
oeDNald, JohbnA a Ve7,int



ius^ A1brt Jase Visata
Mime, Arabia 0. Vista
Kime, Valeanthine Wlli Vista
Meseas, John I. .ontteeak
MoraS Chalie Vits
n* Mon$, Thomia N. Jr. .th a







AIsUr I 2My Dta y Caent,
sWrJLCD NM (Mt ) Cont.

enortn Claene Otter Creek
W~u snrac JsMs Ie lrriston
*Endlg fllnt N attn

,e-an, ielne 1er nt Brenoook
Vinaa, Owns fld Mn0rook
Nchols Wrysoe
0gsb.*, sat Otter CME
0Oteean Qmitt Chiefland
sawtea, fals flhliatet
tween, Hooekish rtonsoP
Often, James Cedar KS3?g
Oastm, Perry aMlesOa ronsmn
Peacock, Marion j4 Suaer.
oearson, Thomas jr Otter Creek
Pedri ck Thomas A. Morriston
RPrples, Udia Brngq o
Pwerryman, amuIel Chlflatnd
Peterson, Jesse 14 orriston
Teh;tot, Itbert 0* JIdeon
Pinson, alter Thotmas Bro=soa
Prevatt, Lewis I. Chietrlnd
Priest, Clyde 0, Morrmatmn
Priest, Weull A. Morriaton
Priest, Porter Wiflis torriatem
Priest, qJoseph atrriston
tPr 9 beot t. ee torrieton

.E ? alsr Shade Porter lmntreback
edwpath, Jarmas At Luken '
fRiohardoa, Robert Iu Cedar IKeya
E 'icsburg, Cargp M. Otter Cre ek
Richbhurg, Joifn *Cdar yas
Reash, Harrison IllsUM ten
Reberts, David Morriten
-Robert, Randter ngli
Rabinson, Lionel A. WoUlirton
Rogers, frankUn H. Otter C ke '

Sale, JoasepWh aronson
soott Euglmne lebanoa
SimS, HorWy 5. ChiefMand
Slaughter, toumer Williaton
Saallwoqd, Jesse 4t Ounaten
Smith, Berry Chi9fland
*- Sathe Base R.ww Cwhiefland
amith, JetIe tehaons
Stath, Orvil Lo Chiefland
Smith, Wilbr A. Wlliaton
Stanley, Arthur Morriston
Stailey, Jame W.S Bronson
rtantopl., klan 0. Cedar Lays







-.Mr !aey Conty Coat.
sISmTD l io (whit.) soat.

amrling, Jaoes Mnor Ilfllten
,*enart, 1alter Brui on
s"tons Chie A. Bro
%triool M nt#rook
arntsi, James t.n Sua r
atet, Wiey 4 Suanar
Taylor, MX"r F. Cedar ews
ownsend, Albert Raleigh
T1yner-, HartImu o vmAnta
Tyner, Jase 3. vlltaton
lphurch, Carland Meredith
ckr, Willian Carey Williton

a lley, Fwed Cedar Kea
alace, Iichbard W. Wiflision
Psetoon, Anderson MWontbroek
Watson, Jnsea t* Iontbrock
Wataon, Jhan to. ontbrook
s/ Watoen, John U(eary) YIcrriston
bsBtero, John Cedar tes
Wneks Clarnceo Cedar tEy
ekse, tllsa V. Montrwook
VHMiprper, fsa .peareek
'hittzhurut, Ilaiah j(reaiah) Drmanen
iilda, Cbarlie anwootdy b dith
\taliams, gyq Elasey
William Hward K tlse
flUme, damns 0$ fmsaw
Wnilli, avim Ar. Wailiton
ulls, lawsi L BMorriataon
7soai Horaoe PF Wf1Jston
to ington, John To "ftor Crek
i a John Rf. Chtlflad


AdaBl, frank torriston
Adams, h nry 'ruliton
S"Ada0, James Milton Chiefland
:A- AsAon, Abram lbadSith

gAlaen, t as qun

mAlen, Aaa meetrie
Austin, Will suier
BEnbow Isrlih uanker
Beaa Chiefland
SBlCkshere, maM Cedar eoys
a, j nh Charlie Cedar Keys








ARM LE W N0a4t. ) CoSnt.

ist:., .res SN. taSaSSm s
BradLy, Arthur Resmod
BreWarw, Lee unfltn
arlan, ilbt A. torriaton
atnwn, lapolaen MonflawA
iBrow, Sevon 4ed
Bustem yr Chtentnd
Butler, track flliaton
Butter9 UAl mn'iston

Clheamp Frank iEllihto
Camion, Traamp u
Carrll, Aaron Burewood
Chwandlar Oatis ntbrock
Ciphe, John Wfilusten
Clark, Ulacta n Uiliaton
CMark, Jo GOwatown
ClaI*, Lander W= srton
Clwaons, Clvre Merdi&th
Column, Johbn e S4BEBw '
Coller, Tom Willisten
Cooka Rber ran
Cottrl, UWealey Ot"taM r Crefk
CIw"ls8 leasa Jre. IngUs
CrnsMUll Adam S=
Curry, Albsrt Monttrook
Jaisesy Jamt.a Cd ar aKey
Duat, ?a o otWr Creek
Dawis, Haery Otter Creak
Dcvii, etB Ulistos
ntiam CesMar Monthrook
Nrmnnia, ni4l Sianaw
Mlannia, TWilard frrieaton
Bvaia, Culifton Raleisgh
Diavine, TA vrsdith
Natter, elson Chifetland
fLxon, osaar Salsdigh1
Dolsory, pHnry Chiefiand
DrIfnk3s, psnis Csitlaal
DrumR'a Eajor Vilista

nagler, illOie ChiltEand
loe* John Ctantom
Froater taw saaMa
foster, 5 kthsan a111te n
Frank, 1ta"l Raleigh

%*dtMan, Wtley Raleigh
*osxy, trnst lilliston
Gazy, neyd llion
Gary, nsuidah lfluston
Geore DawriLd WhIieston
QQew~ ~v M1Wr~Cd








EMIWST WsR (aosoRed) Coabs

oltyard, aiter SeBar

aO Nathan ITiralon
Griffin David Salusw
Oftlggs, syXwnt r WAllsten
Oria, Jaulue 4. Jsaey
Sarria Jaame MJ ditth
asndrsnon, alter Be. m1iston
Herring Calvin bsanon
Vskso Janes R(oftus)> lliaton
Iilsao DBnaualn iaontbrock
Holms, George UIalmib
oauaton, Cl$de C* Otter Creek
Howard, L4ai suae en
Hatero Parull mLUstotn
Jackson Daniel aleich
Jacbkon Vnr*PB Bronaon

Jasobs, James 15 Muotbrock
Jasa, Jjs Uiliaton
Jama, Joe Willistan
Jam3s,, Vw ulli3stwn
JlSMin, f sley w1inllta
Joimea, Ardehoe Smr
SJotn, Je oane A Codtar Keys
Seuston, Oscar Instis
J-hnsni RSafe Broeaon
ionaaS, addelbnrb A. 4dau Caiy.
Soans, Charles S.i2istmte
oaM., DPavi Janaey
Jonem" E1lle W kliatan
JoBs, C-eorge breoaso
Jones, Purvids Btiasn
Jonfa, Robrt Chieflhad
Jordasd Oscar Raleigh
3Joyar, Nick Raleigh


ae, JorGe Willion
too, teO .$W ton
Leouis$ oater bonson

)aek d Jr. sorriston
aiftUsw, CornalUs Miuton WiliSaton
aultsbr Willie .s Raliah
UsAdtu, Jomn w iataon

omrack JohAbn sEXUs Oentral
amottloug, Albrts thorrese ton







AMlS- w ny OOmty OS t.
5.IST 01 ai (ColWud;) COnt.



seelan, Irwin Bradel
OUSI%+ rrIs 2Ed#
masern, Dvfild z, vSlliston
seoque Tb~ss wInsatoo
volvin, Johorao Uonthrook
Menulch Abrahm J Jr Morrist
Merchant, t Lo9 borrlstst
Mafle Clayton 4 Cedar Skys
Mitchells, Davl Cedar tey
Uitohell9 ,noest Lukens
pantgomry, Willia (C) MlUastan
toore, Andy Cedar Krys
eoor, Tav1i COder SEay
oreo, Willie Cedar leQu
e56amn, John H. Otter Crpek
os"es, Joseph &naleigh
aoley, ?idlp Suemrtb
WiSaN1y 8b3y Meredith
Nirm, flAobr Mantbreak
b*ny Willie Fiiliston
FPattefra Charlie uk~as

PoWpls wn Broncn
Perne&tern, qCarlt hrona
Pa1mge Arthr [Raleigh

eta, taurPnce M1Aast-ro
Ptte, Will Ingla
PBanll, Coldwire )orrieton




to% Ourtia Villiaton
Rowm, Vdward Raleiigh
Ruth Manmtio Sumner

anoers, EMllitt Raleigh
ands tilian Otter 0IM
Saie, Peter Sea r
sefipi, Bal Seatbrook
Eshppard, Cnrge eroMeth
SiMwan, Asst, Williston
ggipen, gsa Vifliaten
nation, otamr alliaton
:siitae, bomas ownatoma
MSMley, Cary Morriaten
Satth Calvin Mterdith
biitho ainny orriston
-".8~ gPd .*a~ .* .' -* -' .-a^




-- :-;.'i= ~ _






Page Sixteen Columbia County
ARMY Enlisted Men (colored) (continued)


NAME RESIDENCE

Wade, Murry Watertown
Waitman, Blumer Fort White
Wallace, Andrew Lake City
Wallace, Olice Lake City
Wallace, Sun Lake City
Watson, Jimmie Lake City
Wheeler, Oscar Columbia
Wilkerson, Samuel W. Lake City
Wilkins, Grant Watertown
Wilkins, Lee A. Lake City
Williams, Bankie Lake City
Williams, Bradford Lake City
Williams, Clarence Lake City
Williams, Isaac Lake City
Williams, Ivee Lake City
Williams, Ivory C. Lake City
Williams, Jessie Lake City
Williams, NAthaniel Lake City
Williams, 0. T. Winfield
Williams, Prisley A. Lake City
Williams, Willie Winfield
Williams, Willke Lake City
Wilson, Robert Lake City
Wilson, Theodore Lake City
Wood, Garmon Lake City
Wood, Mannie Lake City
Wynn, Toney Lake City

Zipperer, James Watertown



WOUNDED (White, no colored)
Roberts, Ewart T. Lake City


DEAD (White)

Bedenbaugh, Amon L. Lake City
Beilling, Sidney F. Providence
Cain, John G. Fort White






.i -




.'- .-. '-. ...- .. '. -- -







Page Eighteen Columbia County
Sailors


NAME RESIDENCE

Adams, Ellis W. Lulu
Adams, Neal Samuel Lake City
Allen, Ollie Winford Winfield

Belvin, Enondrus Winfield
Boozer, Wallace Hayne Lake City
Brown, Halbert Earl Lake City
Brown, Leonard Carr Lake City

Canova, William Fokes Lake City
Cathey, George B. Lake City
Cahmbers, Harley Pleasant Lake City
Collins, Francis Taylor Lake City
Collins, Simion Ralph Fort White
Cone, Jacob Brooks Benton
Cook, Faulkner Fort White
Coram, Wilmer Thomas Lake City

Dicks, Edward Walter Lake City
Douberley, Roy Pasco Lake City

Ellis, Basil Chapple Fort White
Ellis, John Bunch Fort White
Ellis, Otis Lorenzo Fort White
Evans, Rufus, Turner Watertown

Feagle, Inman Wesley Lake City
Futch, Mooney Davis Lake City
Gillen, Guy Jr. Lake City
Greene, Barnette Ellis Fort White

Hackney, Almo Russell Lake City
Hackney, Claude Jefferson Lake City
Haddock, Cal Lake City
Hoyt, Clyde Lake City

Jackson, Cecil Andrew Lake City
Jacobs, Bernard White Lake City
Jones, Claud Evan Lake City

Knight, Winton Feliz Lake City
Koon, Hugh Willson Lake City
Koon, James Earl Lake City
Kabnick, Alvin Godlieb Watertown






........................................ ,. .%.j









Page Nineteen Columbia County
Sailors Continued

NIAE RESIDENCE

Markham, William Arthur Lulu
Mattox, Edward Benard Lake City
McCall, William Sherrod Lake City
McColskey, John Byron Lake City
Means, Henry Grady Fort White
Means, Pearla E. Fort White
Miller, Roscoe Higle Lake City
Miller, William Flinn Watertown
Moore, Francis Carl Lake City
Moreland, Raymond Edward Fort White

Norton, Paul Vernon Lake City

Paul, Frederick Copeland Watertown
Pearce, Ernest Leon Lulu
Perkins, Johnnie Aldrege Fort White
Polk, Willie Vastine Fort White

Register, Henry Lee Lake City
Rivers, Frederick William Lake City
Robarts, George Andres Lake City
Roberts, George Drew Lake City
Segler, Herbert Lee Lake City
Shipp, Edward Crawford Lake City
Steward, Cakry Lake City
Street, Forrest Beeler Lake City
Currency, Ralph Brown Lake City

Turner, Edgar Walter Lake City
Turner, Fred Blair Lake City
Tyre, Jesse Lake City

Warren, Grady Alonzo Lake City
Wilson, Clifford Parks Fort White
Wilson, Ray Vivian Columbia
Witt, Horace Jacob Fort White
Uitt, Percy Crollie Fort White

Young, Ray Henderson Lake City

DEAD

Dunlap, Wade Lake City










.i.- .'. .. .. .











Page Twenty Columbia County
Continued

NO WOUNDED ENLISTMENT CARDS



COAST GUARD
NO OFFICERS, SAILORS, DEAD OR WOUNDED ENLISTMENT CARDS.



MARINE CORPS

Enlisted Men

NAME RESIDENCE

Wilson, Pullman William Lake City


NO OFFICERS, DEAD OR WOUNDED ENLISTMENT CARDS












Page Seventeen Columbia County
ARMY, Dead (White) (continued)


NAME RESIDENCE


Denmark, Gordon H. Lake City
Forsythe, William 0. Providence
Harden, Othellow Providence
Hill, Herbert P. Lake City
Kinard, Perry E. Fort White
McCormick, Thomas W. Fort White
Nettles, William F. Lake City
Norris, William A. Benton
Roberts, Chester W. Winfield
Roberts, Olney P. Lulu
Sandlin, Houston Lake City
Turner, John H. Fort White
Wilder, Jerome E. Lake City


DEAD (Colored)

Adams, John Lake City
Allen, Rufus Lake City
Baker, Will A. Watertown
Brown, Edward Lake City
Bullock, Lewis Lake City
Dixon, Raiford Lake City
Gorden, Andy Fort White
Lofton, Joseph Lake City
Martin, Harry Lake City
McNish, Henry Lake City
Moore, Jack Lake City
Sanders, Willie Lake City
Sheppard, Napoleon Lake City
Vaughn, Harrison Lake City
Williams, Eugene Lake City



NAVY
Officers

NAME RANK RESIDENCE

Feagle, W illiam Barnett Ensign (SC) Fort White
Paul, John Gile Lieut Watertown




































DIXIE COUNTY

WORLD WAR VETERANS.




: r..- ,.- ..






DIXIE COUNTY

WORLD WAR I VETERANS


ARMY OFFICERS


NAME RANK RESIDENCE

none


ENLISTED MiEI (White)

Barber, Charlie Old Town
Barber, Clarence E. Old Town
Barber, Ivie Monford Cross City
Butler, Daniel H. Shelton
Butler, Eliga H. Shelton
Butler, Hiram Shelton


Cannon, John D. Old Town
Chavous, Richard Old Town
Chavous, Samuel C. Old Town
Chewning, Eugene G. Cross City
Co@., Thomas W. Eugene
Corbin, Cleveland Jena
Cottrell, J. E. Old Town


Dees, Eugene Eugene
Downing, Junius Cross City
Driggers, Thomas A. Old Town


Edmonds, Leonard Cross City
Edmonds, Nathan Jena


Finlayson, James H. Old Town
Fletcher, Alonzo, M. Linnie
Futch, John Cross City

Glisson, George B. Fletcher

Herring, James R. Fletcher
Herring, Louis H. Cross City
Hines, Francis J. Jonesboro
Hines, Malgram Allison Jonesboro
Hurst, Samuel M. Cross City




lit











Dixie County Page Two
Enlisted Men (White) (continued)


NAME RESIDENCE

Kight, James B. Old Town

Lee, William F. Eugene
Lockler, James N. Eugene
Locklier, Nevin L. Cross City
Lord, John M. Eugene
Lord, Solomon C. Eugene


Mills, Ira Drew Jena
Moriarty, Frank J. Old Town
Mott, Uoe L. Eugene


Osteen, Obe Shelton
Osteen, William R. Cross City
Overstreet, John Jena
Overstreet, Lovett Jena

Peacock, Alfred B. Eugene
Peacock, Leonard M. Eugene
Peacock, Thomas F. Eugene
Peterson, Drew Fletcher
P6terson, Moses Fletcher
Polk, Thomas J. Shelton
Polk, William A. Shelton
Putnal, Allen J. Linnie


Rollison, William Shelton


Sanders, Jesse Linnie
Smith, Milton Ling Eugene
Stewart, Nevin M. Jena

Tillis, George W. Fletcher

Walker, William H. Eugene
Webb, Pew Eugene
Wilder, John S. Fletcher









- .












Dixie County Page Three
Enlisted Men (Colored) (Continued)


NAME RESIDENCE


Cambridge, Benton H. Old Town
Campbell, Malone Eugane
Curry, Noble Eugene


Edwards, Willie Eugene


Manuel, JamesW. Old Town


Redman, Robert Eugene
Robinson, Page Old Town


Simmons, Edward Old Town
Stewart, Eugene Old Town

Williams, Lewis Eugene



WOUNDED (White no colored)

Dees, Cleveland Old Town
Keen, Huston Linnie
Philmon, John Jena



DEAD (White)

Cason, Berry A. Cross City
Glisson, John B. Old Town
Johnson, William H. Shelton
Kight, David A. Old Town
Peacock, Niven L. Eugene

DEAD (Colored)

Sweat, Henry Jena





-' :.. q. -;- t





Dixie County Page Four
NAVY



NAME RESIDENCE

Bidiford, George Washington Eugene
Dehart, Melvin De Leon Fletcher
Kerns, James Lawrence Eugene

NO OFFICERS, WOUNDED OR DEAD ENLISTMENT CARDS FOR DIXIE COUNTY



COAST GUARD

NO COAST GUARD ENLISTMENT CARDS FOR DIXIE COUNTY.






MARINE CORPS


NO MARINE CORPS ENLISTMENT CARDS FOR DIXIE COUNTY.





























'- *




































GILCHiIST CO-UTY

WORLD WAR VETERAIIS.











GILCHRIST COUNTY

WORLD WAR I VETERANS

ARMY
OFFICERS

NAME RANK RESIDENCE

Cox, Alfred R. 2nd Lt Bell



ENLISTED MEN (White)

Albritton, William H. Trenton
Arrington, Willie Eugene Trenton
Asbell, John V. Trenton
Asbell, Lewis L. Trenton

Bass, Oscar Bell
Beach, John F. Trenton
Beach, Lonnie L. Trenton
Beach, William T. Trenton
Blitch, Wallace W. Trenton
Booth, Joel R. Bell
Braden,.Oliver Bell
Brock, Eddie Trenton
Brock, James A. Bell
Brock, Moses E. 'Trenton
Brooker, James W. Trenton
Brown, John L. Bell
Brown, Willie F. Bell
Browning, Fallie C. Trenton
Browning, Ruel M. Trenton
Barnett, Thomas Jones Wilcox
Butler, James L. Trenton

Clark, Bernis D. Trenton
Clyatt, Samuel Trenton
Colson, Bernis E. Trenton
Conner, Herton Bell

DeHart, Willie W. Bell
Dykes, Moses M. Trenton









GILCHRIST COUNTY PAGE 2
WORLD WAR I VETERANS continued


NAME RESIDENCE

Edwards, Charles Wilcox
Edwards, Willie H. W. Wilcox
Everett, Aron Trenton
Everett, Paul Lee Trenton

Fletcher, William D. Bell
Prier, William Wilcox

Gay, James B. Trenton
Gay, Samuel H. Trenton

Hagen, Denton Trenton
Hamm, John W. Trenton
Harper, William M. Bell
Hogan, James A. Bell
Holder, Preston Bell
Houston, 0 (tis) S. Williford

Jamerson, Andrew Bell
James, Robert E. Lee Tyler
Jones, Thomas J. Trenton
Jones, Vassie James Bell

Kidd, Robert C. Wilcox
Kidd, William M. Wilcox

Lane, George W. Bell
Lightsey, Eli A. Bell
Locklear, Loney C. Bell
Lundy, Joe J. Trenton

Mathews, Samuel T. Trenton
Mikell, Pasco Bell
Miller, Joseph L. Bell
Miller, William S. Bell
Mooney, Norman Trenton
Moore, Cleveland Bell
Moore, Green Trenton

Nettles, Rochester Judson Trenton

Osteen, Elias F. Trenton











- *"'' *:- '. -. -^ '. ,*.. ,




University of Florida Home Page
© 2004 - 2010 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated October 10, 2010 - - mvs