Group Title: Environmental teaching plans
Title: How much?
ALL VOLUMES CITATION PDF VIEWER THUMBNAILS PAGE IMAGE ZOOMABLE
Full Citation
STANDARD VIEW MARC VIEW
Permanent Link: http://ufdc.ufl.edu/CA01300920/00075
 Material Information
Title: How much?
Series Title: Environmental teaching plans
Physical Description: Archival
Language: English
Creator: St. Croix Environmental Education Team
Publisher: Division of Fish and Wildlife
Place of Publication: Frederiksted, VI
 Record Information
Bibliographic ID: CA01300920
Volume ID: VID00075
Source Institution: University of the Virgin Islands
Holding Location: University of the Virgin Islands
Rights Management: All rights reserved by the source institution and holding location.

Downloads

This item has the following downloads:

00075HowMuch ( PDF )


Full Text







E. T. A LOCAL WAY OF LEARNING


Title: HOW MUCH?

Author: Eulalie R. Rivera Elementary School
Environmental Education Team

Grade Level: 5-8

Concepts: Disciplines:
11. Individual Acts 1. Math
2. Social Studies

Objective:
By charting and calculating costs associated with daily living expenses,
students will develop a better understanding of the cost of living and how it
relates to environmental quality.

Rationale:
Many times children are not really aware of the economics of the world. This
exercise is designed to allow a student insight into the cost of products that
are served up to him in his daily life. Sometimes knowing what a product's
dollar amount is adds impetus to a person's respecting and giving care not to
abuse the item or overuse it.

Directions/Activity:
On the form that is attached, make a list of all the items you used, ate or wore
for one 24-hour period.

After you have filled in the form, take it to a local store and price the food
items listed. Suggestion: The Avis can aid you in pricing some of the items.
Do the same with clothing and furniture. Suggestion: Using a catalog from
Montgomery Ward or another store will aid you in getting accurate prices.

Ask your parents to aid you in obtaining an approximate cost of water and power
bills for one month. Divide this figure by 30 to get the cost for one day, then
divide the figure by the number of people in your family to find out the cost of
the items you use.

Total all columns after they are completed. Take all columns and add them
together for a grand total.

Suggestions:
1. Explore what you might do to lower costs in each of the columns.

2. Compare your costs with other students and exchange ideas for conserving.













E.T.


WORKSHEET


Name


Fill in the amounts you used
when appropriate. (Try to be
cost.)


for one day's time and use fractions of amounts
as accurate as you can when approximating your


FOOD


Cost

Cost

Cost

Cost


Cost
Cost


Cost

Cost

Cost


TOTAL


CLOTHING


TOTAL


FURNITURE


TOTAL


Cost

Cost

Cost






Cost

Cost

Cost

Cost
Cost


UTILITIES (WATER, ELECTRIC)


Time used [or

Time used for

Time used for
Time used for

Time used for


Time used for

Time used for

Time used for

Time used for

Time used for


TOTAL


TOTAL


GRAND TOTAL






EXAMPLE: FOOD
1. One egg Cost: current price for a dozen divided by 12
2. Clothing- current prices in catalog/store, one year's use, pro-rated
3. Furniture use new prices, 10 year's use, pro-rated
4. Rent rent or mortgage payment, monthly, pro-rated
5. Use monthly bills and figure your individual cost. . per day


i









E.T.

HOW MUCH?

3. Discuss what resources were provided to you by a service agency.

4. Mathematically explore percentages such as: Your cost over a day, month,
year and/or other similar percentages.

5. Discuss the multiplier effect if costs were multiplied times the number in
a family, town, island, nation.

6. Compare your situation with a student in another country.

WAS INOtW
MASK 59.95 24.00
FOR
ADULTS E
\ REG. 511.95
.; -- UNDER- -
WATER -
e7 /MASK FOR 0*
*.C _.. R $S7.95
SAVE $1.98 eai .
S"RIVIERA" PRICES.95
FINS
Sizes: 1-2 2 1/2-3 1/2. 4-
7 1/2-8 1/2 9- 10 11-12
REG. From 519.95 to S
SAVE From S 2.96 t

famous 2
designer
label

CASUAL
R STATIONARY
ESK
our reg. 7.99


S/ arrival

.lb. ON J

Beaf spararlb: cn M &Or


2u 6f r. ( 6 pm
Chichon Win03 Buffet Ad o o




University of Florida Home Page
© 2004 - 2010 University of Florida George A. Smathers Libraries.
All rights reserved.

Acceptable Use, Copyright, and Disclaimer Statement
Last updated October 10, 2010 - - mvs